PDA

View Full Version : CM. Grupa D: Uruguay, Italia, Costa Rica, Anglia



aLLiin
6th December 2013, 19:47
Aici discutam despre grupa D

krapulax
6th December 2013, 19:51
wishful thinking- anglia. greu de tot. mi-e ca-i bat pe talieni si-i incurca rica costa

Catalanul
6th December 2013, 19:53
Cred ca a venit momentul ca Anglia sa faca un mondial bun. Vor trece de grupe alaturi de Italia.

delaparis
6th December 2013, 21:13
Nu se poate spune ca Anglia a ratat ultimele turnee finale CM

1998 - optimi
2002 - sferturi
2006 - sferturi
2010 - optimi

El Pistolero
6th December 2013, 21:41
Anglia e praf. Betivanii aia nu ies din grupa asta. Cu conditia ca Uruguay sa ii aiba in Brazilia pe Cavani si Suarez.

delaparis
6th December 2013, 21:54
Am spus initial pe thd cu trageri ca Italia a avut ghinion dar daca ma gandesc bine toate adversarele sale sunt de batut. Italia are problema ca incepe slab turneele finale de obicei dar se califica pana la urma. Chinuit dar se califica.
Apoi nu stiu care dintre Uruguay si Anglia se vor descurca aici.
Uruguay are un atac de foc dar in aparare sunt slabi, mai ales daca il selectioneaza pe Lugano :headbang:
Anglia pare mai echilibrata dar jucatorii exceptionali sunt cam batrani. Doar Rooney poate purta echipa la greu.

aLLiin
6th December 2013, 22:55
Anglia si Italia. Dar va fi o grupa de senzatie. Uruguay poate bate pe oricine. De fapt Suarez si Cavani. Dar nu cred ca vor repeta mondialul din Africa.

YoNuTzz
7th December 2013, 08:08
De aici ar trebui sa se duca Italia si Uruguay, in aceasta ordine.

Mare ghinion a avut Anglia oricum...

Un aspect bun ar fi ca cine castiga grupa aici ar trebui sa aiba un meci muult mai lejer in optimi, decat cele din grupa :D

liverpool-kid
7th December 2013, 11:13
le vad mai departe pe Uruguay si Anglia, desi uruguayenii au imbatranit cu 4 ani de la mondialul din 2010, cand erau in forma maxima..totul va tine de forma de moment...italienii cred ca iar se vor baga cu curul in poarta si vor face 2 meciuri de 0-0 cu Anglia si Uruguay...Costa Rica va fi masina de primit goluri...cate? vom vedea

miril
7th December 2013, 11:15
le vad mai departe pe Uruguay si Anglia, desi uruguayenii au imbatranit cu 4 ani de la mondialul din 2010, cand erau in forma maxima..totul va tine de forma de moment...italienii cred ca iar se vor baga cu curul in poarta si vor face 2 meciuri de 0-0 cu Anglia si Uruguay...Costa Rica va fi masina de primit goluri...cate? vom vedea

Se vede ca nu prea i-ai vazut pe italieni la lucru sub Prandelli.

aLLiin
7th December 2013, 12:07
Casele de pariuri au cotat deja Uruguay peste Anglia.

phife
7th December 2013, 12:15
Oricat respect uruguaiul - anglia si italia merg mai departe.

Iulian.
7th December 2013, 20:04
1. Italia
2. Uruguay
3. Anglia
4. Costa Rica

delaparis
7th December 2013, 21:36
E clar ca o sa fie o grupa la limita. Partea proasta e ca una dintre echipele de traditie in CM va pierde calificarea. Partea buna este ca echipele care se califica aici sigur se vor duce departe in acest CM.

sun
9th December 2013, 18:18
Daca Anglia pleaca de pe 3 acasuca e ok. Uruguay si Italia au mai multa valoare. Vreau Uruguay macar in sferturi si vreau neaparat sa fie ultima sudamericana ramasa ( la ma-sa cu Brazilia si Argentina, is mult prea overrated )

FC.B
6th March 2014, 15:41
Cred ca a venit momentul ca Anglia sa faca un mondial bun. Vor trece de grupe alaturi de Italia.

Ma indoiesc. In opinia mea Anglia este cea mai supraevaluata nationala din istorie mai ales in ultimele 2 decenii.

FC.B
6th March 2014, 15:44
Casele de pariuri au cotat deja Uruguay peste Anglia.

Mi se pare si normal, sper sa ii toace Uruguay si ca britanicii sa nu iasa din grupa pentru ca e doar numele de ei.


Daca Anglia pleaca de pe 3 acasuca e ok. Uruguay si Italia au mai multa valoare. Vreau Uruguay macar in sferturi si vreau neaparat sa fie ultima sudamericana ramasa ( la ma-sa cu Brazilia si Argentina, is mult prea overrated )

Nu stiu daca jucatorii din tara cafelei sunt chiar atat de overrated, a vazut toata lumea ce omor a bagat in Spania, ce-i drept fara sa fi jucat intr-o competitie de mare anvergura iar argentina are un atac stelar...

Sir. Eko
8th May 2014, 17:42
Mi se pare si normal, sper sa ii toace Uruguay si ca britanicii sa nu iasa din grupa pentru ca e doar numele de ei.



Ha. Anglia castiga cupa Mondiala omule.

bogdan_nj
8th May 2014, 21:19
Stii si anul ? :D

Eddy DoubleD
12th May 2014, 16:17
https://scontent-b.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/t1.0-9/10363576_745255665505734_4313004859720243730_n.jpg

bogdan_nj
14th May 2014, 00:32
Poate ar fi trebuit inclus si Carroll in lotul de 23 in cazul in care vor avea nevoie de un varf de profilul lui.

Lordul
18th May 2014, 15:58
sau Defoe ori Carrick

mcm147
24th May 2014, 23:29
abia astept sa vad ce vor face tinerele sperante ale angliei..poate jucatori ca sturridge, chamberlain sau sterling vor fi secretul pentru un CM reusit

phife
25th May 2014, 21:48
Oricat respect uruguaiul - anglia si italia merg mai departe.



vorbeam aiurea , anglia si uruguay mai departe.

Cristy RVD
25th May 2014, 22:47
cam visator, reivan.

se stie de pe acum. Italia merge mai departe cu 5 puncte, golaveraj 1-0. Bate cu 1-0 pe Costa Rica si face 0-0 cu Uruguay si Anglia. Ce naiba, tre' sa te invat eu? :))

phife
25th May 2014, 23:05
si asta e un adevar :))
dar - suarez - cavani sper sa le-o dea la muflex.
intr-un timp iubeam fotbalul italian, tifoseria, dar acum...
si nici nu pre mai au natiomala. chiellini a ramas singurul fundas central vero . si seri a s-a dus in cap rau

bogdan_nj
25th May 2014, 23:08
Cu italienii nu e niciodata de glumit. Cand te astepti mai putin iti castiga un mondial :D

Cristy RVD
25th May 2014, 23:18
si asta e un adevar :))
dar - suarez - cavani sper sa le-o dea la muflex.
intr-un timp iubeam fotbalul italian, tifoseria, dar acum...
si nici nu pre mai au natiomala. chiellini a ramas singurul fundas central vero . si seri a s-a dus in cap rau

suarez e incert. rateaza 100% primul meci, dar s-ar putea sa joace cu Anglia si Italia, adica atunci cand conteaza.
chiellini joaca fundas stanga in sistemul lui prandelli.
Italia si-a schimbat putin stilul, e o echipa destul de frumoasa in ultimii ani :D

YoNuTzz
25th May 2014, 23:20
italia este acum o nationala slaba, dar nu trebuie subestimati niciodata. ne pomenim ca ii vedem prin semifinale :))

El Pistolero
25th May 2014, 23:27
Italia asa slaba cum e, nu are cum sa nu iasa din grupa asta. Anglia-Uruguay va fi meciul decisiv pentru locul 2, dar nu ii vad pe englezi calificandu-se. Sunt mult prea slabi.

bogdan_nj
25th May 2014, 23:35
Nici englezii nu cred ca Anglia va iesi din grupa asta.

YoNuTzz
25th May 2014, 23:39
asta zic si eu.

cred ca trec mai departe italia si uruguay...

si totul din vina nenorocitilor de francezi, care s-au scos din urna africii si a cazut italia in locul lor.

phife
25th May 2014, 23:51
hai ma, anglia nu arata atat de prost incat sa nu treaca de grupe. eu ii vad in sferturi

Cristy RVD
25th May 2014, 23:53
Nici englezii nu cred ca Anglia va iesi din grupa asta.

asta e un lucru bun.

eu cred ca anul asta englezii au sansele cele mai mari sa faca ceva frumos.
tineri, dezinvolti, fara presiune. daca aveau si un antrenor era chiar foarte bine.

bogdan_nj
26th May 2014, 00:38
M-am inscris intr-un joc la munca si niciun englez nu vroia sa aleaga Anglia ( fiecare ne-am ales cate 2 echipe ) :D

phife
26th May 2014, 01:07
astia sunt sceptici de mici dar toti cred si spera. doar ca-s orgoliosi

Iulian.
26th May 2014, 03:20
italia este acum o nationala slaba, dar nu trebuie subestimati niciodata. ne pomenim ca ii vedem prin semifinale :))

Cam cum a fost in 1994. Macar atunci aveau un lot foarte bun, dar nu le mergea jocul deloc la inceput, au luat bataie de la Irlanda ...
Finalmente au pierdut finala la penalty-uri in fatza unei Brazilii cu o echipa foarte buna.


http://i59.tinypic.com/t555le.png

Si exemplele pot continua ...


Acum 4 ani, ce-i drept, nici n-au iesit din grupa, dar nici lot bun n-aveau.
Plus ca a fost si la ei scandal.
In plus au ignorat Slovacia in ultimul meci. Nu s-au comportat ca "Italia adevarata", care tatoneaza si calculeaza.


http://i60.tinypic.com/b8waro.png

Italia nu leaga 2 mondiale proaste. Chestia cu '62-'66 nu se mai repeta. Aia a fost exceptia.

Dar in 1962 de fapt Italia avea echipa buna. Germania a avut noroc mare de a scapat doar cu 0-0, in primul meci, cu Italia. Apoi a venit celebra "batalie de la Santiago": Chile-Italia 2-0. Ala n-a fost meci de fotbal. A fost o bataie. Arbitrul a eliminat doar 2 italieni desi mai bine de jumate dintre chilieni meritau rosu. Vorba cuiva : "arbitrul a gandit ca daca 11 chilieni pe teren fac asa ceva, la ce te poti astepta de la aia 50.000 din tribune ??? " :D
Mare parte din vina a avut-o si presa italiana, care a jignit felul in care erau gazduiti ... Nu mai intru in detalii dar Italia merita atunci sa iasa din grupa. Stiu ce lot aveau si ce faceau. Dar in 1966 chiar n-au meritat.

Deci ma astept sa vad Italia ajungand macar in sferturi.
Anglia si Uruguay ar putea sa puna de o noua "batalie" (mai e si Suarez pe-acolo :D Ala are deja experienta, musca din dusman...)

Totusi ultimul meci din grupa e Italia-Uruguay..... :thinkso:
S-ar putea ca tocmai Uruguay sa aiba un turneu penibil (multa lume ii vede facand "impresie buna" - ca acum 4 ani, cand au fost foarte buni - dar am impresia ca nu vor repeta prestatia din ultimii 4 ani).
Personal vreau sa se califice Italia si Uruguay. (Sorry for England, e altceva cu Anglia in eliminatorii .. dar am preferintele mele).

Ce-ar fi sa se inregistreze in sferturi un meci Brazilia-Uruguay ? :D
(Pentru asta trebuie ca Brazilia sa castige grupa, Uruguay sa termine pe 2 si ambele sa-si castige optimea)
Cred ca Brazilia nu-i va lasa sa treaca de jumatea terenului. I-ar sufoca pur si simplu.

bogdan_nj
26th May 2014, 11:22
Nu trebuie uitat mondialul din 1982. In amicalele pregatitoare Italia nu a inregristrat nicio victorie si s-a calificat din prima faza a grupelor cu 3 egaluri cu Polonia, Peru si Camerun. Dupa care s-a declansat uraganul :D

Sunt curios daca cei din Costa Rica vor reusi sa incurce pe una dintre astea.

cataa.
26th May 2014, 15:04
14 iunie, 22:00 Uruguay - Costa Rica
15 iunie, 01:00 Anglia - Italia

19 iunie, 22:00 Uruguay - Anglia
20 iunie, 19:00 Italia - Costa Rica

24 iunie, 19:00 Italia - Uruguay
24 iunie, 19:00 Costa Rica - Anglia

Iulian.
29th May 2014, 05:20
http://i60.tinypic.com/33da5v4.png

GSP.ro -> http://goo.gl/lkfgbG

Ce inundatii sunt la Manaus (pe Amazon), unde o sa fie meciul Italia-Anglia pe 14 iunie ...

Manaus (ca si Fortaleza) sunt la 3 grade latitudine sudica. Nu cred ca va fi prea confortabil.
Chipurile acum acolo e "iarna" :D - Nu prea va fi ca in Argentina '78 (atunci a fost OK). Vor fi meciuri in care caldura va conta mult, cred.
In Africa de Sud temperatura a fost foarte buna, chiar daca s-au inregistrat si 5 grade la cateva meciuri, dar putine (a fost cam ca-n '78).


Nici de incidente nu cred ca se va duce lipsa (dar si in Mexic 86 au mai fost, pe aceleasi motive).
Atacați! » Megasistem de securitate? Autocarul Selecao a fost luat pe sus de demonstranți
GSP.ro -> http://goo.gl/rfguIf

(... "Investiți în școli și spitale. Nu vrem Mondial!" ... etc)

Dar cred ca va fi un Mundial superb :yes:

delaoltenia
1st June 2014, 11:09
Uruguay - selecționer: Oscar Washington Tabarez

Portari: Fernando Muslera (Galatasaray Istanbul), Martin Silva (Vasco da Gama), Rodrigo Munoz (Libertad);
Fundași: Diego Lugano (West Bromwich Albion), Diego Godin (Atletico Madrid), Jose Maria Gimenez (Atletico Madrid), Martin Caceres (Juventus Torino), Maximiliano Pereira (Benfica Lisabona), Jorge Fucile (FC Porto), Sebastian Coates (Nacional Montevideo);
Mijlocași: Egidio Arevalo Rios (Morelia), Walter Gargano (FC Parma), Diego Perez (Bologna), Alvaro Gonzalez (Lazio Roma), Alvaro Pereira (Sao Paulo), Cristian Rodriguez (Atletico Madrid), Gaston Ramirez (Southampton), Nicolas Lodeiro (Botafogo);
Atacanți: Luis Suarez (Liverpool FC), Edinson Cavani (Paris Saint-Germain), Diego Forlan (Cerezo Osaka), Cristian Stuani (Espanol Barcelona), Abel Hernandez (US Palermo)

Costa Rica - selecționer: Jorge Luis Pinto

Portari: Keylor Navas (Levante), Patrick Pemberton (Alajuelense), Daniel Cambronero (Herediano), Esteban Alvarado (AZ'67 Alkmaar); Fundași: Giancarlo Gonzalez (Columbus Crew), Johnny Acosta (Alajuelense), Kendall Waston (Saprissa), Michael Umana (Saprissa), Roy Miller (New York Red Bulls), Christian Gamboa (Rosenborg Trondheim), Oscar Duarte (FC Bruges), Heiner Mora (Saprissa), Junior Diaz (FSV Mainz), Waylon Francis (Columbus Crew);
Mijlocași: Yeltsin Tejeda (Saprissa), Carlos Hernandez (Wellington Phoenix), Celso Borges (AIK Stockholm), Jose Miguel Cubero (Herediano), Hansell Arauz (Saprissa), Michael Barrantes (Aalesund), Esteban Granados (Herediano), Ariel Rodriguez (Alajuelense), Jairo Arrieta (Columbus Crew), Marco Urena (Kuban Krasnodar), Christian Bolanos (FC Copenhaga), Diego Calvo (Valerenga); Atacanți: Randall Brenes (Cartagines), Alvaro Saborio (Real Salt Lake), Bryan Ruiz (PSV Eindhoven), Joel Campbell (Olympiakos Pireu).

Anglia - selecționer: Roy Hodgson

Portari: Joe Hart (Manchester City), Ben Foster (West Bromwich Albion), Fraser Forster (Celtic);
Fundași: Leighton Baines (Everton), Gary Cahill (Chelsea), Phil Jagielka (Everton), Glen Johnson (Liverpool), Phil Jones (Manchester United), Luke Shaw (Southampton), Chris Smalling (Manchester United);
Mijlocași: Ross Barkley (Everton), Steven Gerrard (Liverpool), Jordan Henderson (Liverpool), Adam Lallana (Southampton), Frank Lampard (Chelsea), James Milner (Manchester City), Alex Oxlade-Chamberlain (Arsenal), Raheem Sterling (Liverpool), Jack Wilshere (Arsenal);
Atacanți: Rickie Lambert (Southampton), Wayne Rooney (Manchester United), Daniel Sturridge (Liverpool), Danny Welbeck (Manchester United)

Italia - selecționer: Cesare Prandelli

Portari: Gianluigi Buffon (Juventus Torino), Salvatore Sirigu (Paris Saint-Germain), Mattia Perin (Genoa);
Fundași: Ignazio Abate (AC Milan), Andrea Barzagli (Juventus), Leonardo Bonucci (Juventus), Giorgio Chiellini (Juventus), Matteo Darmian (Torino), Mattia De Sciglio (AC Milan), Cristian Maggio (Napoli), Gabriel Paletta (Parma), Manuel Pasqual (Fiorentina), Andrea Ranocchia (Inter).
Mijlocași: Alberto Aquilani (Fiorentina), Antonio Candreva (Lazio), Daniele De Rossi (AS Roma), Claudio Marchisio (Juventus), Riccardo Montolivo (AC Milan), Thiago Motta (Paris Saint-Germain), Marco Parolo (Parma), Andrea Pirlo (Juventus), Romulo (Hellas Verona), Marco Verratti (Paris Saint-Germain); Atacanți: Mario Balotelli (AC Milan), Antonio Cassano (Parma), Alessio Cerci (Torino), Mattia Destro (AS Roma), Ciro Immobile (Torino), Lorenzo Insigne (Napoli), Giuseppe Rossi (Fiorentina);

SwedishMafia
2nd June 2014, 20:25
Sirigu e un ghinionist.Desi dupa parerea mea ar trebui sa fie titular, are ghinionul ca buffon e capitanul nationalei.Sirigu din punctul meu de vedere, e un portar subapreciat.
dario: Giuseppe Rossi n-a fost inclus in lotul pentru mondial.

phife
2nd June 2014, 21:33
italienii stau acasa in optimi.

delaparis
2nd June 2014, 23:39
Sirigu e un ghinionist.Desi dupa parerea mea ar trebui sa fie titular, are ghinionul ca buffon e capitanul nationalei.Sirigu din punctul meu de vedere, e un portar subapreciat..

Trei ani l-am observat cu atentie.
Iti place Lobont? Ei bine este exact la fel. Portar de handbal. Sta lipit de linia portii si la orice minge in aer este in dificultate ca un amator de duminica.
Evident este extraordinar pe linie si reflexe deosebite. :cool:

SwedishMafia
2nd June 2014, 23:48
L-ai jignit pe sirigu...cum sa-l compari cu lobont? :)) Casillas nu e un portar care straluceste la jocul pe sus, vezi golul lui atletico din finala CL, insa de mai bine de un deceniu, e daca nu cel mai bun portar, atunci e in top 3.sigur.Momentan, dupa parerea mea, courtois e cel mai bun portar din lume. :D

Aurel.D
2nd June 2014, 23:51
Mi-ar plăcea să meargă mai departe Uruguay și Anglia, dar realist vorbind cred că în locul Angliei va merge Italia. Cu atâția străini în campionat, englezii trec printr-o criză prelungită a Naționalei. Nu au cu cine.
Uruguayul va juca ca și acasă, publicul va fi de partea ei și cu siguranță are ambiția să meargă cât mai departe. Ca în 2010 dacă s-ar putea.

delaparis
2nd June 2014, 23:55
Grupa e foarte dificila. Nu m-ar mira ca una din echipele calificate sa ajunga cel putin in semifinale :rolleyes:

iulian_1976
3rd June 2014, 00:22
L-ai jignit pe sirigu...cum sa-l compari cu lobont? :)) Casillas nu e un portar care straluceste la jocul pe sus, vezi golul lui atletico din finala CL, insa de mai bine de un deceniu, e daca nu cel mai bun portar, atunci e in top 3.sigur.Momentan, dupa parerea mea, courtois e cel mai bun portar din lume. :D

In top 3 nu cred Buffon,Cech, Edwin van der Sar :)
E ok da siguranta insa departe de a fi in primii 3-5 in ultimii 10 ani.

Aurel.D
3rd June 2014, 13:02
După mine portarul nr. 1 în lume în ultimii 2 ani, este Piotr Cech. De asemenea Weidenfeler merită un loc în primii trei, chiar și Neuer.
Englezii stau prost de câțiva ani la capitolul ăsta, poate Hart să mai spele imaginea asta la acest CM. Italienii chiar nu au găsit pe altcineva decât tot pe Buffon?

phife
3rd June 2014, 13:05
dăcât

Leo
6th June 2014, 12:54
Italia si Anglia merg mai departe.

Lucian86
10th June 2014, 18:26
Stereotipuri:
http://contents.internazionale.it/wp-content/uploads/2014/06/lee_906.jpg

Aurel.D
11th June 2014, 16:23
Ce aliniați stau englezii și ce împrăștiați stau italienii! :)

Shinnok
15th June 2014, 02:55
cine e pe primul loc? :D :))

Freek
15th June 2014, 03:09
Ce aliniați stau englezii și ce împrăștiați stau italienii! :)

offtopicel
SxqwXNfYmOQ

Cristyniku
15th June 2014, 11:51
Stereotipuri:
http://contents.internazionale.it/wp-content/uploads/2014/06/lee_906.jpg

Italienii sunt meserie:D.

miril
15th June 2014, 12:08
Imprastiati in poze, con...centrati si aliniati pe teren.

phife
15th June 2014, 19:37
http://pbs.twimg.com/media/BqJnwxHCEAAXLbU.jpg:medium
asta e o poza.

Aurel.D
15th June 2014, 23:21
Cu siguranță că în scurta lor discuție, Pirlo i-a pomenit lui Gerrard despre Lucescu.

YoNuTzz
26th June 2014, 17:49
However, Camoranesi – a World Cup winner in 2006 – believes the 23-year-old is not working hard enough as he joined the list of disgruntled Italians voicing their displeasure with the striker.

"I firmly believe Balotelli is a very overrated player, both by the media and those who train him," said Camoranesi, who earned 55 caps for Italy between 2003 and 2010.

"It really infuriates me to see someone on the pitch who isn't working as hard as he ought to. I really don't know what his problem is.”