PDA

View Full Version : CM. Grupa B: Spania, Chile, Australia, Olanda



aLLiin
6th December 2013, 19:37
Aici discutam despre grupa B

Catalanul
6th December 2013, 19:52
Greu de spus cine se va califica, Chile va fi un rival foarte greu de batut. Merg totusi pe Spania si Olanda (in aceasta ordine).

relansat
6th December 2013, 19:58
Ce grupa lejera au favoritii mei. Olanda mai departe :D Spania e din oficiu. Sper :)

YoNuTzz
7th December 2013, 08:06
Cred ca se vor duce favoritele.

Oricum e pacat ca s-a ajuns din cauza seeding-ului extrem de prost sa avem ambele finaliste WC 2010 in aceeasi urna.

Si cine termina pe 2 aici, joaca cu Brazilia.

liverpool-kid
7th December 2013, 11:18
mi-ar place ca Olanda sa repete istoria de la Euro 2012

Iulian.
7th December 2013, 20:00
1. Olanda
2. Spania
3. Chile
4. Australia

sun
9th December 2013, 18:08
Aici o sa vreau din tot dinadinsu sa mearga Spania si Olanda ( in orice ordine ), ca una din ele sa o bata pe Brazilia in optimi. Nu vreau nici Brazilia nici Argentina in sferturi

Iulian.
28th February 2014, 15:59
Holland coach Louis van Gaal has hinted the door to his World Cup squad remains open by selecting five uncapped players in a provisional 33-man group for the friendly against France. skysports.com (http://www1.skysports.com/FIFA-World-Cup-2014/news/12021/9173820/world-cup-netherlands-boss-louis-van-gaal-checks-out-new-blood)

Holland squad:

Jasper Cillessen (Ajax), Tim Krul (Newcastle), Maarten Stekelenburg (Fulham), Kenneth Vermeer (Ajax), Michel Vorm (Swansea), Jeroen Zoet;

Daley Blind (Ajax), Jeffrey Bruma, Daryl Janmaat (Feyenoord), Bruno Martins Indi (Feyenoord), Karim Rekik (PSV Eindhoven), Paul Verhaegh (Augsburg), Ron Vlaar (Aston Villa), Stefan de Vrij (Feyenoord), Joel Veltman (Ajax) Gregory van der Wiel (Paris St Germain);

Jordy Clasie (Feyenoord), Leroy Fer (Norwich), Nigel de Jong, Siem de Jong (Ajax), Davy Klaassen (Ajax), Davy Propper ( Vitesse), Stijn Schaars (PSV Eindhoven), Wesley Sneijder (Galatasaray), Kevin Strootman (Roma);

Jean-Paul Boetius (Feyenoord), Memphis Depay, Dirk Kuyt (Fenerbahce), Klaas Jan Huntelaar (Schalke), Luciano Narsingh, Quincy Promes (FC Twente), Robin van Persie (Manchester United), Arjen Robben (Bayern Munich).

FC.B
6th March 2014, 15:34
Spania si Olanda desi ordinea nu va fi cert asta...
Cred ca va fi cam cel mai interesant meci de grupe intre ele.

bogdan_nj
24th March 2014, 20:13
Fara Strootman si Van Persie s-ar putea ca Chile sa aiba sanse bune sa se califice in optimi.

phife
24th March 2014, 20:22
bogdan omule , serios...
totusi , ca un on , nu cred ca ajunge pana in semifinale olanda.

Xaviesta
24th March 2014, 20:26
Chile are sanse bune si daca joaca RvP si Strootman.

Sir. Eko
8th May 2014, 17:43
Olanda merge acasa repede, iar.

bogdan_nj
8th May 2014, 21:25
Ori merge acasa repede ori elimina Brazilia ca-n 2010.

Iulian.
14th May 2014, 21:35
Preselectie cu 30 de jucatori.

http://i59.tinypic.com/2mi02hl.png

Shinnok
25th May 2014, 02:32
grupa mea preferata :cool:

phife
25th May 2014, 21:47
depay trebuie luat.
subtire arata lotul olandei..

bogdan_nj
25th May 2014, 23:11
Spania si Chile se califica. Chilienii au o echipa sudata, joaca aproape de casa in timp ce olandezii au un lot cam subtire si un antrenor cu gandul la Man Utd.

cataa.
26th May 2014, 15:05
13 iunie, 23:00 Spania - Olanda
14 iunie, 01:00 Chile - Australia

18 iunie, 19:00 Australia - Olanda
18 iunie, 22:00 Spania - Chile

23 iunie, 19:00 Olanda - Chile
23 iunie, 20:40 Australia - Spania

delaoltenia
1st June 2014, 10:56
Spania - selecționer: Vicente del Bosque

Portari: Iker Casillas (Real Madrid), Jose Manuel Reina (SSC Napoli), David De Gea (Manchester United);
Fundași: Sergio Ramos (Real Madrid), Gerard Pique (FC Barcelona), Jordi Alba (FC Barcelona), Javi Martinez (Bayern Munchen), Cesar Azpilicueta (Chelsea Londra), Raul Albiol (SSC Napoli), Juanfran (Atletico Madrid);
Mijlocași: Xavi Hernandez (FC Barcelona), Xabi Alonso (Real Madrid), Andres Iniesta (FC Barcelona), Koke (Atletico Madrid), Sergio Busquets (FC Barcelona), Santi Cazorla (Arsenal Londra), Cesc Fabregas (FC Barcelona), Juan Mata (Manchester United), David Silva (Manchester City);
Atacanți: Pedro Rodriguez (FC Barcelona), Diego Costa (Atletico Madrid), David Villa (Atletico Madrid), Fernando Torres (Chelsea Londra).

Olanda - selecționer: Louis van Gaal

Portari: Jasper Cillessen (Ajax Amsterdam), Tim Krul (Newcastle United), Michel Vorm (Swansea City);
Fundași: Daley Blind (Ajax Amsterdam), Daryl Janmaat (Feyenoord Rotterdam), Terrence Kongolo (Feyenoord Rotterdam), Bruno Martins Indi (Feyenoord Rotterdam), Joel Veltman (Ajax Amsterdam), Paul Verhaegh (FC Augsburg), Ron Vlaar (Aston Villa), Stefan De Vrij (Feyenoord Rotterdam); Mijlocași: Jordy Clasie (Feyenoord Rotterdam), Leroy Fer (Norwich City), Jonathan De Guzman (Swansea City), Nigel de Jong (AC Milan), Wesley Sneijder (Galatasaray Istanbul), Georginio Wijnaldum (PSV Eindhoven);
Atacanți: Memphis Depay (PSV Eindhoven), Klaas-Jan Huntelaar (Schalke 04), Dirk Kuyt (Fenerbahce Istanbul), Jeremain Lens (Dinamo Kiev), Robin van Persie (Manchester United), Arjen Robben (Bayern Munchen).

Chile - selecționer Jorge Sampaoli

Portari: Claudio Bravo (Real Sociedad/Spania), Johnny Herrera (Universidad de Chile), Cristopher Toselli (Universidad Catolica), Paulo Garces (O'Higgins) Fundași: Gary Medel (Cardiff City/Anglia), Gonzalo Jara (Nottingham Forest/Anglia), Marcos Gonzalez (Union Espanola), Enzo Andia (Universidad Catolica), Jose Rojas (Universidad de Chile), Eugenio Mena (Santos/Brazilia), Mauricio Isla (Juventus/Italia)
Mijlocași: Jorge Valdivia (Palmeiras/Brazilia), Felipe Gutierrez (Twente/Olanda), Rodrigo Millar (Atlas/Mexic), Jose Pedro Fuenzalida (Colo Colo), Pablo Hernandez (O'Higgins), Matias Fernandez (Fiorentina/Italia), Francisco Silva (Osasuna/Spania), Arturo Vidal (Juventus/Italia), Charles Aranguiz (Internacional), Marcelo Diaz (Basel/Elveția), Carlos Carmona (Atalanta/Italia), Miiko Albornoz (Malmo/Suedia)
Atacanți: Alexis Sanchez (Barcelona/Spania), Esteban Paredes (Colo Colo), Eduardo Vargas (Valencia/Spania), Gustavo Canales (Union Espanola), Jean Beausejour (Wigan Athletic/Anglia), Mauricio Pinilla (Cagliari/Italia), Fabian Orellana (Celta Vigo /Spania).

Australia - selecționer: Ange Postecoglou

Portari: Mat Ryan (Club Brugge), Mitch Langerak (Borussia Dortmund), Eugene Galekovic (Adelaide United);
Fundași: Ivan Franjic (Brisbane Roar), Matthew Spiranovic (Western Sydney Wanderers), Curtis Good (Newcastle United), Bailey Wright (Preston), Jason Davidson (Heracles), Luke Wilkshire (Dinamo Moscova), Alex Wilkinson (Jeonbuk Motors), Ryan McGowan (Shandong Luneng);
Mijlocași: Mile Jedinak (Crystal Palace), Mark Milligan (Melbourne Victory), James Holland (Austria Viena), Massimo Luongo (Swindon), Adam Sarota (Utrecht), Oliver Bozanic (Luzern), Matt McKay (Brisbane Roar), Mark Bresciano (Al Gharafa), Josh Brillante (Newcastle Jets);
Atacanți: Tim Cahill (New York Red Bulls), Josh Kennedy (Nagoya Grampus), Tom Rogic (Melbourne Victory), Dario Vidosic (Sion), Tommy Oar (Utrecht), James Troisi (Melbourne Victory), Ben Halloran (Fortuna Dusseldorf), Adam Taggart (Newcastle Jets), Matthew Leckie (FSV Frankfurt).

Leo
6th June 2014, 12:44
Spania si Olanda merg mai departe.

JJ
11th June 2014, 21:22
Los equipos clasificados hablarán espańol.

Aurel.D
14th June 2014, 12:27
Iată că după prima etapă avem primul meci cu miză mare al turneului, Chile-Spania. Spaniolii vor juca cu o furie extraordinară pt că au nevoie nu numai de victorie dar și de recuperarea golaverajului. Nici nu vreau să mă gândesc ce va fi la Spania-Australia! Chilienii ar putea pune probleme Spaniei dacă Del Bosque nu schimbă primul 11, dar dacă vor scoate un egal trebuie să se felicite. Mai ales că Spania ar fi la un pas de eliminare! Va fi un meci foarte interesant

resita
14th June 2014, 12:39
Spania va castiga tot in grupa, asta e sigur iar cine crede ca, Chile va pune probleme Spaniei e naiv.

Xaviesta
14th June 2014, 16:50
Ia uita-te la ultimele meciuri dintre Chile si Spania.

Iulian.
14th June 2014, 18:41
Chile nu e deloc o echipa de neglijat.
Olanda si Spania trebuie sa joace serios ca sa castige cu chilienii.

Am evidentiat in poza doar cateva lucruri care mi s-au parut semnificative.
Am ales din ultimele 16 luni. Mai jos venea un 2-0 cu Uruguay, etc ...
http://www.flashscore.ro/meci/UL3iyY1D/#h2h;overall

http://i57.tinypic.com/waok81.png


Aseara chilienii puteau face scor mare in prima repriza. Dar au incetinit. Nu stiu de ce.
Aici in grupa asta problema e nu cine se califica, e mai degraba cine castiga grupa si scapa de Brazilia in optimi.

Daca Olanda castiga lejer, fara accidentari, cu Australia, atunci isi pot permite sa faca un egal.
Lucrurile sunt departe de a se fi incheiat, fiindca olandezii vor juca in ultimul meci cu Chile un meci "decisiv" pentru ambele : Olanda sa castige grupa, Chile sa se califice.

Iar chilienii sunt "rai", faulteaza dur. Si nimeni nu vrea sa stea pe banca accidentat.

Johnny D
14th June 2014, 18:46
Eh pe naiba, vor castiga olandezii de la 3 diferenta-n sus cu australienii, si in ultima etapa-si permit si sa piarda, tocmai de aia Spania tre sa bata la minim 2g pe Chile. De batut eu cred ca vor bate, daca va fi suficient raname de vazut, eu cred ca da.

Iulian.
14th June 2014, 18:52
In mod normal Olanda n-ar trebui sa aiba nici o problema cu Australia.
Meciul Chile-Spania cred ca va fi foarte dur daca Spania nu marcheaza repede, eventual sa aiba un 2-0 la pauza.

Iulian.
14th June 2014, 19:07
Daca Olanda bate Australia (lucru absolut normal) iar Spania bate Chile atunci Olanda castiga grupa dupa primele 2 meciuri din grupa.
OLE Spania !!! :yes:

In sfarsit pot sa tin cu Spania, dupa cativa ani.
Mai ales chestia cu meciurile dintre primele mele 3 favorite contra Braziliei (Olanda, Franta, Italia) de atatia ani, ma poate scuti (macar o perioada) de a dori ca Brazilia sa piarda.

Dupa astea 3, daca as continua lista ar veni in ordine : Brazilia, Argentina, Spania. (Restul echipelor nu au contat deloc pentru mine).
Dar nu se pot compara totusi primele 3 cu urmatoarele 3. E diferenta destul de mare.
(Romania, in afara de 94, cand chiar puteau lua titlul - cu ceva noroc - nu a avut o echipa mare...)

Sper deci sa vad relaxat meciul Olanda-Australia si Spania sa-si revina dupa meciul de aseara si sa castige. Imi doresc de mult un Brazilia-Spania in eliminatorii :D La fel cum imi doresc si un Germania-Brazilia, ca a fost doar unul.

Multa lume a crezut de-a lungul anilor ca "am ceva cu Brazilia". Nu e deloc adevarat. Brazilia este tzara cu fotbalul cel mai frumos de-a lungul atator ani, cu palmaresul cel mai stralucitor ... dar asta e, am favoritele mele :yes: