PDA

View Full Version : Oțelul vrea să transfere un star al "Mondialului" de juniori și doi germani



megastar
6th December 2013, 06:14
La Oțelul se lucrează intens pentru pregătirea campaniei de transferări din această iarnă, managerul general Narcis Răducan afirmând că a analizat împreună cu antrenorul german Ewald Lienen peste 50 de jucători. „Vom interveni în această iarnă acolo unde lucrurile nu au funcționat. Vor fi patru-cinci schimbări pe care le pregătim foarte atent. Spre exemplu, am stat împreună cu Lienen peste opt ore analizând peste 50 de CV-uri în Instats, un software performant care ne oferă foarte multe date”, a declarat Răducan, într-o amplă emisiune la Radio GSP, unde s-a discutat doar despre Oțelul.
Conducătorul echipei gălățene a mai mărturisit că deja s-a ajuns la o înțelegere verbală cu unul dintre jucătorii doriți și că sunt negocieri avansate și cu unul dintre cei mai promițători juniori din lume. „Sunt în discuții avansate cu un titular al unei echipe naționale care a terminat în primele patru locuri la ultimul Campionat Mondial al juniorilor sub 17 ani. Este jucător de atac și nu e sud-american. Nu putem da nume, am micșora șansele de a se ajunge la semnarea contractului”, a detaliat Narcis Răducan.
În semifinalele CM Under 17, încheiat luna trecută, au fost trei echipe care nu sunt sud-americane, Nigeria, Mexic și Suedia, astfel că nu este exclus ca jucătorul despre care vorbește Răducan să fie Yahaya sau Iheanacho, titulari în echipa Nigeriei, câștigătoarea competiției, ori mexicanii Diaz, Jaimes sau Ochoa.
De asemenea, Răducan a precizat că este în discuții și cu doi jucători germani: „Sunt foarte greu de atras în România, îl folosesc pe Lienen că locomotivă, ca punct de atracție. Ar fi perfect să reușim, ar conta pentru grup să avem în lot și doi jucători cu mentalitate germană pe lângă antrenor”.

Preparator fizic german

Totodată, Răducan a adăugat că săptămână viitoare este foarte posibil ca staff-ul tehnic să fie completat cu un preparator fizic german. „Încă nu e totul bătut în cuie, dar negocierile sunt foarte avansate. Este vorba de un german tânăr, are doar 30 de ani, foarte bine pregătit, cu multiple specializări”.
Altfel, Narcis Răducan s-a declarat impresionat de modul de lucru al antrenorul Ewald Lienen, exprimându-și convingerea că rezultatele favorabile nu vor întârzia să apară. „Am lucrat cu vreo 25 de antrenori până acum, n-am văzut decât patru dintre ei să lucreze așa de riguros. Stă și câte 12 ore la stadion, uneori chiar a preferat să nu mai plece acasă, înnoptând în cantonamentul de la stadion. Intensitatea antrenamentelor a crescut, lucrează prea profesionist, analizează prea în amănunt totul ca pe termen mediu să nu vină rezultatele dorit”.

http://www.viata-libera.ro/sport/49023-galati-viata-liber-otelul-vrea-sa-transfere-un-star-al-mondialului-de-juniori-si-doi-germani

Doctor_Satan
6th December 2013, 10:54
"am stat împreună cu Lienen peste opt ore analizând".
Pentru schimbarea jucatorilor care vor decide returul? Asta chiar ne ia de prosti? 3-4 ore analizam eu acum 15 ani ce transferuri sa fac la Championship Manager 3 si oligofrenul stelist se lauda cu 8 ore de analizat 50 de jucatori.
Daca ne aduce un nou Marquinhos sau Cooper, sa-i duca sa-i tina de urat nevestei lui, ca-n teren n-avem nevoie de parodii.

megastar
6th December 2013, 11:52
"am stat împreună cu Lienen peste opt ore analizând".
Pentru schimbarea jucatorilor care vor decide returul? Asta chiar ne ia de prosti? 3-4 ore analizam eu acum 15 ani ce transferuri sa fac la Championship Manager 3 si oligofrenul stelist se lauda cu 8 ore de analizat 50 de jucatori.
Daca ne aduce un nou Marquinhos sau Cooper, sa-i duca sa-i tina de urat nevestei lui, ca-n teren n-avem nevoie de parodii.

De fapt a spus ceva de genul " chiar si ieri am stat vreo 8 ore cu Lienen sa analizam vreo 50 de CV-uri". Din ce am inteles zilnic se analizeaza noi jucatori, se primesc date de la Instat, inclusiv imagini din meciurile jucate de acestia. Lienen a spus ca nici in Germania nu a avut un asemenea sistem de genul Instat, care il scuteste de munca pe care o depunea singur inainte de adunare a datelor.
Despre Cooper, eu nu sunt deacord. Il vad unul din cei mai buni jucatori din Liga I. Sa nu uitam ca sezonul trecut a prins peste 20 de meciuri in prima liga din Argentina.

Doctor_Satan
6th December 2013, 13:33
Mie nu-mi place de el pana acum. Nu are tehnica prea buna, e slab la dribling, vocifereaza la deciziile arbitrilor (chiar si cand comite faulturi clare si de pe Luna), plus ca face multe faulturi la nervi si evidente, pentru care poate lua usor galbene.

Steel Jar16
6th December 2013, 14:30
Mie imi place Cooper la nebunie si nu numai mie.

Doctor_Satan
6th December 2013, 16:01
Fiecare cu parerile lui. Ce vroiam eu sa spun e ca tehnica nu-l prea ajuta. Nu l-am vazut sa-si depaseasca vreun adversar direct, iar pase gresite da destule. E la ani lumina de Antal, iar noi, din postura de campioni, trebuia sa aducem ceva mai bun dupa plecarea lui la Vaslui, nu Marquinhos si Cooper.

Marius
7th December 2013, 09:46
Lienen a spus ca nici in Germania nu a avut un asemenea sistem de genul Instat, care il scuteste de munca pe care o depunea singur inainte de adunare a datelor.

Lol. Apa calda la dusuri avea in Germania? Daca abia la Otelul a descoperit InStat-ul, e posibil orice :D

megastar
7th December 2013, 10:55
Lol. Apa calda la dusuri avea in Germania? Daca abia la Otelul a descoperit InStat-ul, e posibil orice :D

E pe bune faza asta. A spus ca aveau informatii de genul asta printr-un alt fel de program pus la dispozitie de federatia germana, dar nu Instat.

Marius
7th December 2013, 15:29
Bine, daca se refera la ce se intampla acum 20 de ani la Duisburg sau acum 10 ani la Monchengladbach e de inteles. Dar ma indoiesc ca la Arminia nu avea InStat sau ceva similar ca performante.

Desi vad ca InStat-ul tinde sa devina la noi adevarul absolut in materie de fotbal, ceea ce e o prostie uriasa.

fl0o
7th December 2013, 15:42
Romanii pot sa calculeze si cu ochiul liber... ce atata instat?:groggy:

megastar
7th December 2013, 17:45
Desi vad ca InStat-ul tinde sa devina la noi adevarul absolut in materie de fotbal, ceea ce e o prostie uriasa.

Pai nu stiu cate echipe mai folosesc asa ceva in Romania, asa ca e mult spus adevar absolut. Totusi, cred ca nimeni nu e atat de tampit incat sa se bazeze doar pe el. Jucatorii care vor fi adusi de Otelul ( din Romania sau Europa) sunt vizualizati si la fata locului.