PDA

View Full Version : Rapidistii, umiliti de greci



Vadim
29th November 2006, 13:33
Viorel Moldovan ši Vasile Maftei au fost retinuti pe Aeroportul din Atena, pentru cercetari suplimentare, dupa aterizarea avionului Rapidului.

http://www.onlinesport.ro/stiri/fotbal/fotbal-intern/liga-1/rapid-bucuresti/11250/maftei-confundat-cu-un-infractor--inca-retinut-o-umilinta.htm

Comentati aici acest episod.

mblue
29th November 2006, 13:41
extraordinar cum se incearca sa se faca din tantar armasar, chiar ma dezamazeste onlinesport-ul ca a luat drumul gsp-ului...pacat

Vadim
29th November 2006, 13:43
Cum sa tratezi un sportiv de la o echipa de top ca pe un infractor? E rau ca aperi o echipa din Romania sau ca relatezi ce s-a intamplat acolo? Stai calm ca onlinesport nu e gsp, cred ca se vede din avion... Nu facem redirectare de trafic, nu punem femei dezbracate si asa mai departe.

herculis
29th November 2006, 13:47
Putina sicana nu strica niciodata. Sau credeati ca grecii sunt mai breji decat romanii?

mblue
29th November 2006, 13:48
dupa poll-ul de ieri legat de acel ziar de scandal din ucraina si poll-ul asta incep sa am unele dubii, am o parere buna despre acest forum dar incet incet vad ca se cauta senzationalul.pur si simplu a fost un accident, legat de faptul ca rapidul este o echipa de tot ...este o exagerare, greseala este clar a conducerii rapidului ca nu au plecat de luni in grecia si iar e vina conducerii pt ca nu a verificat sau nu a pus pe cineva sa verifice eventualele probleme ale jucatorilor rapidisti la vama. a fost un accident care se intampla destul de des , nu cred ca sportivii ar trebui sa beneficeze de un alt tratament la vama, care e deosebirea dintre un sportiv si un angajat care merge in delegatie de exemplu. amandoi merg in interes de serviciu sa isi exercite meseria. noi romanii prea suntem banautori la orice.

Celso
29th November 2006, 13:49
Se razbuna Rapidul pe teren. :ok: Vor fi si mai motivati sa ii bata pe eleni.:)

JJ
29th November 2006, 14:01
Cum sa tratezi un sportiv de la o echipa de top ca pe un infractor? E rau ca aperi o echipa din Romania sau ca relatezi ce s-a intamplat acolo? Stai calm ca onlinesport nu e gsp, cred ca se vede din avion...
Se mai intampla, mai ales daca exista un urmarit international cu acelasi nume. Las' ca data viitoare il confundam si noi pe Liberopoulos cu Pasaris.

Sevilla86
29th November 2006, 14:09
"Coincidenta nu a fost numai de nume, ci si de data a nasterii."
Asadar nu cred ca a fost un gest intentionat... Pur si simplu nu puteai sa "pregatesti" asa ceva. Eventual daca grecii au capacitati extrasenzoriale, ar fi putut sa anticipeze coincidenta de nume si de data a nasterii.
S-ar putea sa-i umileasca pe teren... dar despre asta o sa mai vorbesc pe alt topic...

kain
29th November 2006, 14:12
Faza de tot rahatul a grecilor. :no:

Toshiro
29th November 2006, 14:22
Umiliti au fost, umiliti vor fi...

Vadim
29th November 2006, 14:30
dupa poll-ul de ieri legat de acel ziar de scandal din ucraina si poll-ul asta incep sa am unele dubii, am o parere buna despre acest forum dar incet incet vad ca se cauta senzationalul.pur si simplu a fost un accident, legat de faptul ca rapidul este o echipa de tot ...este o exagerare, greseala este clar a conducerii rapidului ca nu au plecat de luni in grecia si iar e vina conducerii pt ca nu a verificat sau nu a pus pe cineva sa verifice eventualele probleme ale jucatorilor rapidisti la vama. a fost un accident care se intampla destul de des , nu cred ca sportivii ar trebui sa beneficeze de un alt tratament la vama, care e deosebirea dintre un sportiv si un angajat care merge in delegatie de exemplu. amandoi merg in interes de serviciu sa isi exercite meseria. noi romanii prea suntem banautori la orice.
Corect, dar daca se intampla nu ne impiedica nimeni sa semnalam si sa comentam.

Am fost si eu la vama cu grecii, crede-ma ca atunci cand vor pot fi scarbosi. E drept, grecii sunt si foarte vigilenti, cei mai vigilenti din cate tari am fost. Sunt spirt.

delaparis
29th November 2006, 14:38
Exact nici pe mine nu ma mira ce s-a intamplat. Grecii sunt unii dintre cei mai zelosi la controalele la frontiera vama etc ... Acum doi ani m-au controlat si la iesire de am pierdut avionul din cauza asta desi am tot explicat ca trebuie sa se grabeasca...:no:

relansat
29th November 2006, 14:44
Ce e mai important se va consuma maine la ora meciului, atunci cand giulestenii se vor califica :)

Toshiro
29th November 2006, 14:47
...Acum doi ani m-au controlat si la iesire de am pierdut avionul din cauza asta desi am tot explicat ca trebuie sa se grabeasca...:no:Ei, se mai uita si ei la om...:cool:

delaparis
29th November 2006, 14:49
Ei, se mai uita si ei la om...:cool:
:happy

De aia nu ai reusit sa intrii la ei ? :D

Toshiro
29th November 2006, 14:53
Nu, bre, pe mine m-au intampinat cu souvlaki si retsina. Si m-au condus cu alai de palikari... Si ambele imnuri... E drept, sunt stelist si ei respecta valoarea...:ok:

delaparis
29th November 2006, 14:55
@toshiro : aha ... atunci noroc ca nu s-au uitat la om

Toshiro
29th November 2006, 14:56
Te referi la plecarea ta?:evil:

delaparis
29th November 2006, 14:57
Nu nu ... la "valoarea" stelistilor

Zapada
29th November 2006, 15:15
Cum sa tratezi un sportiv de la o echipa de top ca pe un infractor? E rau ca aperi o echipa din Romania sau ca relatezi ce s-a intamplat acolo? Stai calm ca onlinesport nu e gsp, cred ca se vede din avion... Nu facem redirectare de trafic, nu punem femei dezbracate si asa mai departe.

era normal sa-l opreasca pe Moldovan la un control suplimentar deoarece are vize in pasaport de peste tot chiar si din tarile arabe

Probabil ce celalalt seamana cu vreun rrom infractor si a fost oprit pentru control

mblue
29th November 2006, 15:15
Exact nici pe mine nu ma mira ce s-a intamplat. Grecii sunt unii dintre cei mai zelosi la controalele la frontiera vama etc ... Acum doi ani m-au controlat si la iesire de am pierdut avionul din cauza asta desi am tot explicat ca trebuie sa se grabeasca...:no:

inseamna ca nu i-ati cunoscut pe vamesii bulgari, de departe ei mi se par campioni europeni la nesimtire.

Vadim
29th November 2006, 15:19
Grecii nu sunt nesimtiti, sunt vigilent. Bularii sunt campioni la nesimntire si spaga...

mblue
29th November 2006, 15:23
pai asta se stia, si de aceea cred ca rapidul a facut o mare greseala ca nu a plecat cu o zi mai repede in grecia(parerea mea)

Aurel.D
29th November 2006, 15:31
Exces de zel, balcanisme ieftine si trucuri de 2 lei..asa se cheama ce fac grecii. Poate sunt mai zelosi de obicei dar cand iti vine un lot de sportivi care nu se duc sa culeaga masline nu cred ca trebuie tratati astfel.
Ce coincidenta, tocmai pe capitanul echipei si pe Moldovan. Pu pariu ca daca juca si Coman facea si el parte din acest lot!!

Daca mie mi-ar face vreodata asa ceva la vama, fac ceva pe toate statiunile si pe ofertele lor de turism.:no:

Rusine tzitziriki!!:rosu:

herculis
29th November 2006, 16:22
Sa nu exageram cu auto-victimizarea. La inceput am crezut si eu ca este vorba de o sicana, dar nu, pur si simplu cind au scanat pasaportul in sistemul Schengen au aparut probleme. Iar daca sistemul semnaleaza ceva nici un vames din lume nu te lasa sa treci, pina nu se lamureste situatia.

Numai in Romania Omar Haysan pleaca pe usa din fatza.

Asa ca...... cool down, luati-o siga siga, mai beti un pic de retsina malamatina si uitati-va maine la meci linistiti, ca vor juca amandoi.

YodaRo
29th November 2006, 16:28
cred ca l-au confundat cu Lupu fost la dinamo. Ca el ii "facea" la buzunare pe greci. Deh dinamovistii sunt model in toate de la suporteri pana la fotbalisti.

dardar_3
29th November 2006, 17:08
Cand orice om care intra intr-o tara straina, vamesul "are dreptul" sa il controleze amanuntit....

Aici e drept ca era vorba Rapidului insa nu cred ca ar trebui sa ii deranjeze faptul ca i-a controlat mai amanuntit....
Nu cred ca se asteptau insa legea e pentru fiecare... inclusiv pentru rapidisti...;)...

Gandul lor nu ar trebui sa fie la cum au fost tratati la greci, ci cum vor putea sa ii invinga....

Personal nu cred ca o vor face desi imi doresc :ok:

Aurel.D
29th November 2006, 17:30
Cum dracu se face ca numai jucatorilor de la echipele mici li se intampla din astea la granita!? Si din tarile mici, evident.
Oare cand a fost Olimpiada, o fi patit vreo delegatie asa ceva? Si din tara o fi fost, daca s-a intamplat??

YodaRo
29th November 2006, 17:33
e clara ca e abuz al grecoteilor. Ar trebui procedat similar la Otopeni cu jucatorii lor. Pacat ca nu e nici un meci retur.
Romania e la un pas de UE. Se procedeaza la un control suplimentar cand au indicii ca respectivii ar purta droguri samd. Ar trebui ceruta o explicatie oficiala.

herculis
29th November 2006, 17:34
La Olimpiada toti membrii delegatiilor au primit un pre-approval, adica se stia dinainte cine va participa, cind va veni, etc, etc. Si unii nu au fost primiti in Grecia, din motive de securitate.

Repet, poate ca exista o oarecare rautate la adresa romanilor si bulgarilor in Atena, dar daca ati sti cam cu ce se indeletnicesc unii pe aici, te ia durerea de cap.

De la 1 ianuarie va fi mult mai usor, asa ca sa trecem peste asta!

dardar_3
29th November 2006, 17:34
@Quittaro: Ar trebui sa fie obisnuiti cu asta pentru ca nu sunt sefi de stat:ok:...
Si pana la urma daca nu le-a gasit nimik ce sa le faci... Eu mergeam mai departe in locul lor si chiar nu as fi avut nimik de comentat....

JJ
29th November 2006, 17:40
@Quittaro: Ar trebui sa fie obisnuiti cu asta pentru ca nu sunt sefi de stat:ok:...
Mare diferenta nu era. Polonezii i-au refuzat intrarea presedintelui belarus la un moment dat.

SAMM
29th November 2006, 17:50
pai tot confratii lor ne-au facut "reclama" in toata Europa, pana la urma platim toti

Dudubetwin
29th November 2006, 18:38
A fost intentionat gestul .. V. Moldovan si Maftei sunt jucatorii cei mai importanti ai rapidului .. nu intamplator au fost "alesii" :P

Panathinaikos - Rapid 3-0 .. din pacate rapidul o sa fie eliminata ... ce sa facem .. sunt prea buni grecii sa nu ii bata pe rapidisti

CrAzY92
29th November 2006, 18:48
da normal k ei ne urasc si au incercat sa castige partida !:D

crissis
29th November 2006, 19:25
La ce au facut politistii de frontiera greci nu e vorba de umilinta ci doar de prea mult zel . Politia de frontiera greaca e mult mai corecta si mai vigilenta decit politia de frontiera romana si la cel mai mic dubiu pe care il au verifica cu si mai multa atentie totul .

Hipgnosis
29th November 2006, 20:40
Cei care au intratb in spatiul Schengen stiu ca nu e de glumit. A fost o asociere de nume nefericita, asta este.
Macar de ar bate rapidul maine, asa se vor uita toate.

Sevilla86
29th November 2006, 21:05
Eu totusi cred ca rapidistii se supraestimeaza... nu si-ar fi batut grecii capu' cu Rapid. Panathinaikos e deja ca si calificata si din cate am inteles, s-ar putea sa foloseasca si cateva rezerve in meciul cu Rapid... asa ca nici nu dau o importanta deosebita acestui meci.

YoYoyOi
29th November 2006, 21:14
Daca stam sa ne gindim ca oficialii de la ei confunda Rapid Bucuresti cu Rapid Viena sau cu Steaua:evil:, e clar ca nu a fost ceva intentionat. Dar avem noi o boala a scenaritei, contagioasa si periculoasa.

ala
29th November 2006, 21:27
1:
Cunost cativa greci care din cand in cand trebuie sa mearga in tara ca sa-si rezolve treburi la oficialitati si sa stiti ca birocratia greceasca nu sta in urma celei romanesti cu nimic in ceea ce priveste sicanele.

2:
E destul de umilitor cum esti tratat ca roman de rand pe la aeroporturile UE, dar si mai dur e sa ti se intample asa ceva, cum sa intamplat la rapid. Sunt sigur ca aproape toata grecia stie de meci si grecii stiu bine cine sunt romanii (aproape vecini). Ce nu inteleg, este de ce nu a ramas toata echipa, antrenorul si oamenii de presa cu cei doi sa dovedeasca pe loc ca este o greseala, sa-i acuze pe greci ca fac o greseala si sa nu plece de acolo decat toti impreuna. Asa ceva nu trebuia sa le permita grecilor sa faca cu jucatorii. Ei trebuiau aparati cu orice pret si nu lasati pe mana unor vamesi care fac abuz de functie.

tu26dor
29th November 2006, 23:11
nu cred ca a fost ceva intentionat. foarte posibil sa fi fost o confuzie. se spune in acest poll ca onlinesport incurajeaza acest fel de barfe si zvonuri nefondate. poate nu e tocmai corect dar e de datoria lor sa tina lumea informata nu?

andrei1921tm
29th November 2006, 23:33
Gestul a fost foarte urat si putea fi intentionat.Insa Rapidul a gresit pentru ca a plecat cu o zi inainte.E totusi meciul crucial pentru primavara europeana.Daca era necesar trebuia sa plece de luni...
Dar acum asa a fost sa fie, si rapidistii nu au nici un drept sa dea vina pe diverse.Trebuie sa castige...pentru ca puteau sa fie calificati deja...

senekkkk
30th November 2006, 09:55
Si mai ziceti ca Romania nu e tara civilizata, uitati-va la greci cum se injosesc.
Sa mor eu de nu a fost ala un gest intentionat, si pana la urma...dece pe Maftei care e capitanul Rapidului.S-a vazut de la conferinta de presa cat de naspharliti sunt..."Rapid Viena...aaaaa...adica Rapid Bucuresti" si "Steaua?!". Hai ma ce naiba...sa fim seriosi. Astazi batem pe Panathinaikos Atena. Pentru noi...luptati pentru noi. FORZA RAPID !

Aurel.D
30th November 2006, 10:41
..."Rapid Viena...aaaaa...adica Rapid Bucuresti" si "Steaua

Rapidul nu joaca cumva in seara asta cu Olympiakos Pireu?:evil: Sau Ararat Erevan?

herculis
30th November 2006, 12:01
Fiti multumiti ca nu joaca cu Olympiakos. Rivaldo arata acolo ca inca mai este un jucator adevarat de fotbal. La 34 de ani joaca mai bine decit toti fotbalistii romani din Liga 1.

tataleone
30th November 2006, 15:18
...pur si simplu cind au scanat pasaportul in sistemul Schengen au aparut probleme. Iar daca sistemul semnaleaza ceva nici un vames din lume nu te lasa sa treci, pina nu se lamureste situatia.


Daca ar fi asa, de ce nu a mai fost oprit pana acum? Sau crezi ca Maftei a intrat prima oara in spatiul Schengen :rolleyes: ?

herculis
30th November 2006, 15:25
Celalalt Maftei a avut probleme in Italia acum 1 luna si ceva.
Rapid nu a mai jucat in tari din spatiul Schengen in aceasta perioada.

Toshiro
30th November 2006, 15:30
Alte umilinte: grecii cred ca joaca fie cu Rapid... Viena:happy , fie cu... Steaua!:yeah:

herculis
30th November 2006, 15:33
Sa fim multumiti ca nu au spus Rapid Budapesta, Bucuresti si Budapesta sunand aproape la fel si in greaca (precum in engleza)
Ramane Rapidului sansa sa isi faca un nume pe Stadionul Olimpic diseara!

Toshiro
30th November 2006, 15:37
Eu sunt multumit ca au spus Steaua, ca suna aproape la fel...:happy