PDA

View Full Version : Grand Prix Final 2013-2014, Fukuoka (JPN)



mikeyy
24th November 2013, 12:20
Perioada: 05 - 08 decembrie 2013;
Locatie: arena Marine Messe;
Participanti: cei mai buni 6 patinatori/perechi/cupluri de dans (juniori & seniori), calificati in urma seriei de 6 grand prix-uri.


FINALISTI

Juniori
Masculin: Nathan Chen (USA), Keiji Tanaka (JPN), Jin Boyang (CHN), Adian Pitkeev (RUS), Alexander Petrov (RUS), Ryuju Hino (JPN);
Feminin: Evgenia Medvedeva (RUS), Polina Edmunds (USA), Alexandra Proklova (RUS), Karen Chen (USA), Maria Sotskova (RUS), Serafima Sakhanovich (RUS);
Perechi: Yu Xiaoyu / Jin Yang (CHN), Lina Fedorova / Maxim Miroshkin (RUS), Maria Vigalova/Egor Zakroev (RUS), Kamilla Gainetdinova/Ivan Bich (RUS), Vasilisa Davankova/Andrei Deputat (RUS), Evgenia Tarasova/Vladimir Morozov (RUS);
Dans: Anna Yanovskaya/Sergei Mozgov (RUS), Kaitlin Hawaye/Jean-Luc Baker (USA), Lorraine McNamara/Quinn Carpenter (USA), Betina Popova/Yuri Vlasenko (RUS), Alexandra Nazarova/Maxim Nikitin (UKR), Rachel Parsons/Michael Parsons (USA).

Seniori
Masculin: Patrick Chan (CAN), Tatsuki Machida (JPN), Yuzuru Hanyu (JPN), Maxim Kovtun (RUS), Daisuke Takahashi (JPN), Han Yan (CHN);
Feminin: Mao Asada (JPN), Julia Lipnitskaya (RUS), Ashley Wagner (USA), Anna Pogorilaya (RUS), Adelina Sotnikova (RUS), Elena Radionova (RUS);
Perechi: Volosozhar/Trankov (RUS), Savchenko/Szolkowy (GER), Pang/Tong (CHN), Moore-Towers/Moscovitch (CAN), Duhamel/Radford (CAN), Cheng/Hao (CHN);
Dans: Davis/White (USA), Virtue/Moir (CAN), Bobrova/Soloviev (RUS), Pechalat/Bourzat (FRA), Weaver/Poje (CAN), Cappelinni/Lanotte (ITA).

Tracoromana
28th November 2013, 10:18
Din pacate Daisuke TAKAHASHI se retrage de la GPF datorita unei accidentari de la antrenament. :( Sper sa nu fie ceva serios si de durata. Dar in perspectiva Nationalelor japoneze care sunt prin 22 dec., e mai important sa fie sanatos acolo.

Rezervele erau:
7. Nobunari ODA JPN
8. Adam RIPPON USA
9. Jason BROWN USA

deci Nobunari Oda devine titular.
.

mikeyy
28th November 2013, 12:40
O problema la tibie pentru Daisuke. Va avea nevoie de aproximativ 2 saptamani de pauza. Mai multe detalii aici: http://fskating.com/2013/11/daisuke-takahashi-withdraws-from-grand-prix-final.html

Tracoromana
2nd December 2013, 20:19
prgramul GPF
http://www.isuresults.com/events/GPF-13_ColouredTimeSchedule.pdf

ora RO = ora locala - 7

Dec. 5, joi
Jr. Ladies (SP) 14:45
Jr. Men (SP) 15:50
Jr. Pairs (SP) 16:55
Opening on Ice 18:00
Sr. Men (SP) 18:40
Sr. Ladies (SP) 19:50

Dec. 6, vineri
Jr. Ladies (FS) 14:30
Jr. Men (FS) 15:40
Sr. Pairs (SP) 17:00
Sr. Ice Dance (SD) 18:15
Sr. Men (FS) 19:30
Jr. Pairs (FS) 20:50
Awards (Jr. Pairs, Jr. Ladies, Jr. Men, Sr. Men) 22:15

Dec. 7, sambata
Jr. Ice Dance (SD) 15:00
Sr. Pairs (FS) 16:15
Sr. Ice Dance (FD) 17:50
Sr. Ladies (FS) 19:20
Awards (Sr. Pairs, Sr. Ice Dance, Sr. Ladies) 20:35

Dec. 8, duminica
Jr. Ice Dance (FD) 12:15
Awards (Jr. Ice Dance) 13:30
Gala (Exhibition) 14:30
.

ice_girl
2nd December 2013, 21:33
Mi-ar fi placut ca in locul lui Daisuke sa participe Adam sau Jason :(...

Tracoromana
4th December 2013, 10:34
2/3 din GPF la feminin:

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/q71/s720x720/1463246_322791444530572_930042542_n.jpg

Tracoromana
5th December 2013, 09:27
Au inceput juniorii:
http://tvonsite.org/index.php?kanal=sport2

sau videouri pentru juniori (nu stiu daca si pentru seniori):
https://www.youtube.com/user/ISUJGP2011

rezultate:
http://www.isuresults.com/results/gpf1314/
.

miafangina
5th December 2013, 12:18
Ma uit la eurosport,sper sa dea toata competitia.
Primii baieti,cam slabuti,Kovtun-catastrofa,Yuzuru-minunat.Ce mi-a placut cum s-a umplut gheata de cadouase,iar el se juca cu ursuletii dragalasi,foarte fericit,avea si de ce!
Machida-slabut si el.

miafangina
5th December 2013, 12:25
Ooops,Patrick o sfecleste putintel...eu oricum tineam cu Yuzuru.

ice_girl
5th December 2013, 13:18
Si eu ma uit pe Eurosport:).
Competitia baietilor mi s-a parut destul de slaba cu f multe greseli :(, la Kovtun emotiile si presiunea si-au spus cuvantul, si mi-a parut rau sa-l vad asa de suparat la K&C :(, Machida nu-mi place, programele lui Nobunari Oda nicioadata nu mi-au spus nimic iar Han Yan cum a spus si Cornel Gheorghe are un patinaj modest...
In schimb Yuzuru a fost minunat, tot cu el tineam si eu :ok:, si tare dragut la sf cum aduna ursuletii de pe gheata ( parca a plouat cu flori si plusuri din tribune) , se vede ca inca e copilaros :). Oricum sper ca el sa castige finala /hello
Pe Petrisor de mult nu l-am mai vazut gresind asa de mult la SP :groggy: iar muzica mai avea putin si ma adormea :sleep:

P.S. Iar Cornel Gheorghe i-a luat "piuitul" lui Ivonne cand a zis ca spera sa-l vada pe Kovtun la Sochi:D, ea probabil il vrea pe Plushy acolo :))

miafangina
5th December 2013, 13:36
Wow,Mao!Superba!Cita bucurie in patinoar!Ce oameni deosebiti sunt acesti suporteri japonezi,bravo lor!
Mi-a mai placut si Adelina.Bravo!Aici diferentele sunt mult mai mici,orice e posibil.

ice_girl
5th December 2013, 13:47
Concursul fetelor in schimb a fost pe masura unei finale de GP , cu un program mai frumos ca celalalt:ok:
Elena, Adelina, Julia, Anna ( mi-a parut de ratarea de la 2A :() toate atat de tinere, frumoase si talentate:ok:, Ashley s-a vazut ca e mai matura si experimentata iar Mao pur si simplu a fost minunata :great: in plus si 3A i-a iesit perfect/hello. Si la ea a plouat cu flori si ursuleti :)!
Si Mia ai dreptate, bucuria si entuziasmul celor din tribune parca sunt molipsitoare :)! Intr-adevar sunt niste suporteri deosebiti!

miafangina
5th December 2013, 14:06
Trebuie neaparat sa-i cumpar si eu un plus lui Zoli pentru europene,aveti idee daca are preferinte? m-a cuprins entuziasmul deja:)

Finala asta de GP e un cadou de Mos Nicolae,eu asa am decretat azi,mai ales ca sunt libera si ma pot uita /hello

Tracoromana
5th December 2013, 14:12
Yuzuru a fost foarte bun, dar pentru prima oara mi-a parut rau de Patrick Chan. Pentru ca prima mea dorunta pentru Olimpiada e Daisuke, dara a 2-a este Chan
Baieti SP:
1 Yuzuru HANYU JPN 99.84
2 Patrick CHAN CAN 87.47
3 Nobunari ODA JPN 80.94
4 Han YAN CHN 77.75 4
5 Maxim KOVTUN RUS 68.92
6 Tatsuki MACHIDA JPN 65.66

Fetele au fost bune, s-au ridicat la inaltimea momentului. Aici n-am preferinte. Dintre toate imi place totusi Iulia, dar nu vreau neaparat sa fie prima; vreau sa-si parcurga etapele consacrarii si maturizarii cu bune, cu rele, intr-un ritm potrvit.
Fete SP
1 Mao ASADA JPN 72.36
2 Adelina SOTNIKOVA RUS 68.38
3 Ashley WAGNER USA 68.14
4 Julia LIPNITSKAIA RUS 66.62
5 Elena RADIONOVA RUS 64.38
6 Anna POGORILAYA RUS 59.81
.

irinaidu
5th December 2013, 15:43
finala a inceput de azi ???? ma simt pe dinafara. habar nu am avut. din pacate sunt la munca, cu un calculator fara sonor :(
dar pana ajung eu acasa poate apar linkuri. ce ma bucur pt yuzuru !! lista , fara Dai, pt aceasta finala la baieti ma lasa rece sau usor iritata :P
sunt curioasa sa le vad pe fete daca zice-ti ca au fost bune. astept de multi ani sa creasca nivwelul competitiei feminine.

mia- am putea sa-l intrebam pe zoli daca are vreo preferinta la plushuri :P mergem direct la sursa ! sau daca suntem intr-o dispozitie mai creepy-stalker like puteam s-o intrebam pe prietena lui :P

miafangina
5th December 2013, 17:04
Pai sa-l intrebam atunci,dar cum il stiu eu cu bun simt,o sa zica sa fie ce vrem noi:) sau sa nu ne facem probleme...

pe prietena lui nu o stiu...ar trebui?

irinaidu
5th December 2013, 18:40
Pai sa-l intrebam atunci,dar cum il stiu eu cu bun simt,o sa zica sa fie ce vrem noi:) sau sa nu ne facem probleme...

pe prietena lui nu o stiu...ar trebui?

nu... cred. doar ca este pe fb ;)
mia, deci si tu vii la budapesta ?

miafangina
5th December 2013, 18:49
nu... cred. doar ca este pe fb ;)
mia, deci si tu vii la budapesta ?

Daaaaa!/hello:great::cheer:

Miruna1990
6th December 2013, 00:09
Ce frumoas a fost Mao, imperiala, minunata! A interpretat fiecare nota muzicala, a fost perfecta. Sa il ia naiba pe Shin Amano si acel "<" al lui. Programul asta merita un PB pt ea, undeva la 75-76. Ce mai, a fost sublima. La fel de minunata a fost si Adelina care sper sa ramana pe 2. Locul 3 poate merge catre oricine, sper eu ca spre Ashley (care mi-a placut tare mult).
Dupa ce i-au dat lui Yuzuru punctaj de record mondial au simtit nevoia sa fie mai stricti la fete..nu stiu, mie 72 mi se pare putin pt ce a aratat Mao la SP dar asta e. Ma apuca nostalgia cand ma gandesc ca e ultimul ei sezon. Exceptionala competitia la fete, mai rar asa programe extraordinare, toate au avut combinatii 3-3 mai putin Mao (dar care a compensat venind cu 3A). A crescut nivelul simtitor fata de anul trecut, zic eu.
Cel mai rau imi pare de Machida...

Tracoromana
6th December 2013, 11:14
Superb concursul de perechi, artistic, curat, fara ratari: 377 de note pozitive la GOE, 1 negativa. :ok:http://www.isuresults.com/results/gpf1314/gpf1314_Pairs_SP_Scores.pdf

perechi SP
1 Tatiana VOLOSOZHAR / Maxim TRANKOV RUS 82.65
2 Aliona SAVCHENKO / Robin SZOLKOWY GER 79.46
3 Qing PANG / Jian TONG CHN 75.40
4 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN 73.07
5 Cheng PENG / Hao ZHANG CHN 68.87
6 Kirsten MOORE-TOWERS / Dylan MOSCOVITCH CAN 68.77
.

Tracoromana
6th December 2013, 12:24
Wow, ce rau mi-a parut ca Tessa/Scott n-au trecut in fata macar cu niste sutimi. Mie mi s-au parut clar mai buni, Charlie mi s-a parut incordat si impiedicat, au avut si o desincronizare si totusi au componente mai bune.:headbang: Si ei au fost mirati ca sunt pe locul 1. T/S continua sa se corecteze, sa se perfectioneze, bravo!

1 Meryl DAVIS / Charlie WHITE USA 77.66
2 Tessa VIRTUE / Scott MOIR CAN 77.59
3 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS 68.90
4 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE CAN 67.68
5 Nathalie PECHALAT / Fabian BOURZAT FRA 66.63
6 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA 61.57

Programul Annei/Luca nu mi-a placut deloc, deloc. Se pare ca am o problema cu muzica cantata de un cor; ca la Chock/Bates. Si dimpotriva Shpliband are o fixatie pe tipul asta de muzica. :nope:
B/S si W/P au fost ok.
.

Tracoromana
6th December 2013, 14:57
Ati aflat, nu?

Finala baieti:
1 Yuzuru HANYU JPN 293.25 1 1 - o optiune serioasa pt. Olimpiada.
2 Patrick CHAN CAN 280.08 2 2
3 Nobunari ODA JPN 255.96 3 3
4 Tatsuki MACHIDA JPN 236.03 6 4
5 Maxim KOVTUN RUS 233.24 5 5
6 Han YAN CHN 232.55 4 6
.

Tracoromana
6th December 2013, 17:07
Un video e Tessa/Scott SD, celalalt e Meryl/Charlie SD, nu mai stiu care dintre ele. Si comentatorii de la Eurosport au o parere similara cu a mea.
http://www.youtube.com/watch?v=yStrH3MDEuk&feature=share&list=UUpmadplEROgHA_9m0Cse1Gg&index=7
http://www.youtube.com/watch?v=gzUKvQBX8UI&feature=share&list=UUpmadplEROgHA_9m0Cse1Gg&index=8

sabrina 110
6th December 2013, 18:30
Wow, ce arbitraj mai e si asta? Davis/White were amazing but with some big flaws, Virtue/Moir just perfect! Stiu ca sutimile alea nu conteaza dar totusi, bleah. Ma mir ca sportivii astia mai gasesc motivatie sa mearga mai departe. Stiu ca dansul e dominat de o mafie invizibila, desi cei mai buni sunt raplatiti, dar nu neaparat cu note care sa reflecte perfect realitatea.

Cromatic
6th December 2013, 20:18
Observatiile mele la GPF.

1. Vad ca Patrick nu reuseste sa castige un program in Japonia nici daca-l patineaza curat.:rolleyes:
2. Yuzuru a reusit sa-si imbunatateasca scorul la SP cu nu mai putin de patru puncte fata de competitia anterioara unde a patina tot curat. Altii se chinuie un an intreg pentru o asemenea crestere.
3. Tot Yuzuru si-a imbunatatit PCS-ul la LP cu 11 puncte fata de TEB. In ritmul asta, nota zece de la toti arbitrii va fi prea putin pentru el in viitor.
4. Machida este un patinator caruia greselile tehnice nu-i afecteaza deloc componentele. Cup of Russia SP: TES - 44+/PCS- 40+; GPF: TES 26+/PCS 40+. Bravo.
5. Meryl si Charlie primesc +3GOE de la mai multi arbitri pentru twizzles care numai perfecte nu au fost. Eu credeam ca daca Virtue/Moir reusesc sa castige tehnicul, vor castiga sigur componentele pentru ca sunt patinatori mai buni (muchii) si dansatori mai buni, dar uite ca m-am inselat. S-a inselat si Meryl care a spus in K&C "Am crezut ca vom fi pe locul 2".

In rest, numai de bine.;)

Geografu
6th December 2013, 20:18
Spuneam acum ceva timp ca daca Tessa si al sau partnere sunt in zi buna, pot invinge in orice circumstanta, indiferent forma in care sunt Davis/White. Sigur ca mai sunt si domnii arbitrii in joc, care strica farmecul. Sper sa se schimbe situatia la liber, dar daca e scris in stele sa castige altii..

Miruna1990
6th December 2013, 20:36
Observatiile mele la GPF.

1. Vad ca Patrick nu reuseste sa castige un program in Japonia nici daca-l patineaza curat.:rolleyes:
2. Yuzuru a reusit sa-si imbunatateasca scorul la SP cu nu mai putin de patru puncte fata de competitia anterioara unde a patina tot curat. Altii se chinuie un an intreg pentru o asemenea crestere.

Da, Patrick merita sa castige aici LP dar nu merita aurul per total. Si da, punctajul lui Yuzuru e penibil de-a dreptul. Dar ma bucur ca e de data asta Patrick in postura asta :drak:
Punctajele la dans m-au scos din sarite. La perechi la fel (macar nota la tranzitii putea fi mai mare la nemti, in fine; macar SP-ul rusilor e frumusel). La liber o sa fie nebunie insa cu PCS:groggy:

Tracoromana
6th December 2013, 21:01
Wow, ce arbitraj mai e si asta? Davis/White were amazing but with some big flaws, Virtue/Moir just perfect! Stiu ca sutimile alea nu conteaza dar totusi, bleah. Ma mir ca sportivii astia mai gasesc motivatie sa mearga mai departe. Stiu ca dansul e dominat de o mafie invizibila, desi cei mai buni sunt raplatiti, dar nu neaparat cu note care sa reflecte perfect realitatea.
Conteaza si sutimile. Pentru o victorie meritata, de moral si pentru trei mii de dolari in plus fiecare.

IleK
6th December 2013, 21:52
Cu exceptia fetelor, prea multa politica, prea putin patinaj. Azi s-a incoronat "Chan de Japonia". Bine ca n-a fost Daisuke in pozitia asta penibila. Si-au pierdut toti mintile. Acum e randul Rusiei, ori il impaiaza pe Plushy si il sanctifica, ii fac vreun implant ceva, ori il decreteaza pe Kovtun noua minune a patinajului mondial.
Mi-a placut foarte mult Ashley, poate cel mai mult de pana acum si speram sa o vad pe 2 macar dupa programul scurt. Programul lung mi se pare punctul ei slab. Este mult prea stresata sa isi reuseasca toate sariturile si nu prea se mai concentreaza la altceva. Si cat de bine interpreteaza la scurt. Imi pare rau ca Wilson i-a ales o coregrafie asa de simpla, cand ea e capabila de mult mai mult.
Adelina a mers foarte bine dar nu prea e Carmen, asa cum Ashley nu prea e Julieta. Nu imi place muzica, este enervanta, nu stiu ce e cu optiunile astea moderne ale ei. O Carmen clasica o prindea mult mai bine. Programul lung nu imi spune nimic.
Julia mi-a placut cel mai putin de cand am vazut-o patinand acest SP. A fost atat de concentrata si grabita sa bifeze tot ca s-a ales praful de orice poveste. In schimb Elena si Anna mi-au placut foarte, foarte mult. Bineinteles ca la componente Julia a luat mai mult. Pe Anna imi vine sa o bat, axelul ala parca e flipul Adelinei, din 2 incercari o data il rateaza.
Mao, exceptionala. N-o sa fie niciodata favorita mea dar nici nu trebuie, este exceptionala oricum.Acum 4 ani nu imi placea deloc, s-a schimbat foarte mult de atunci. si eu ma asteptam sa ia mai mult dar cred ca au luat ceva de la ea si i-au dat lui Yuzuru ca sa-l sperie pe Chan.
Imi pare tare rau pentru Machida, ghinion mare cu combinatia aia de la scurt. Japonezii astia mereu o patesc. A scapat Oda si a inceput Machida. Ma intreb insa nu ii pune nimeni in garda, vezi ca daca incerci cvadrupla si nu iti iese, daca faci dubla fii atent la combinatie? Eu zic ca ar fi trebuit sa stie si sa incerce o tripla chiar daca nu o ateriza cum trebuie,tot lua niste puncte, mai mult decat zero. Bravo lui Oda.
Imi pare rau si pentru Han Yan.Mie imi place baiatul asta si mai ales programele de anul asta, in special programul scurt. Atunci cand patineaza curat, interpreteaza de minune, cand greseste se pierde tot.
La perechi si la dans ma doare sufletul cu canadienii si italienii pe ultimul loc. Mie imi place foarte mult programul scurt al italienilor si promitea foarte mult, a fost primit foarte bine la SA cu 71 de puncte dar de atunci nu prea le-a mai iesit 70, nu stiu de ce. Acum clar au gresit ceva, nu am reusit sa ii vad. Iar canadienii sa inteleg ca au patinat curat minunea aia de program si au iesit ultimii?:(

Tracoromana
7th December 2013, 10:34
Final la perechi:
1 Aliona SAVCHENKO / Robin SZOLKOWY GER 227.03 2 1
2 Tatiana VOLOSOZHAR / Maxim TRANKOV RUS 223.83 1 2
3 Qing PANG / Jian TONG CHN 213.98 3 3
4 Cheng PENG / Hao ZHANG CHN 197.37 5 4
5 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN 193.38 4 6
6 Kirsten MOORE-TOWERS / Dylan MOSCOVITCH CAN 189.11 6 5

Stiu ca voi va bucurati, dar eu m-am intristat. Nu pentru concursul asta, ci pentru ca temerile fata de perioada formei maxime a V/T se adeveresc. Oricum felicitari pentru S/S.
.

Tracoromana
7th December 2013, 11:53
Am sperat ca se mai darama un mit.

Final la dansuri
1 Meryl DAVIS / Charlie WHITE USA 191.35 1 1
2 Tessa VIRTUE / Scott MOIR CAN 190.00 2 2
3 Nathalie PECHALAT / Fabian BOURZAT FRA 169.11 5 3
4 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS 166.72 3 4
5 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE CAN 165.04 4 5
6 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA 156.58 6 6

Tracoromana
7th December 2013, 12:58
Live, (mai sunt 2 fete):
http://www.twitch.tv/shayuki

mikeyy
7th December 2013, 13:38
Se va darama si mitul, Flavia. Sunt extrem de multumit de evolutia celor 2 canadieni si am speranta ca pana la momenul potrivit vor putea sa-si aduca programele la nivelul necesar pentru a urca pe prima treapta. Nu au nimic de pierdut. Americanii sunt cei care vor avea o presiune pe umeri...sunt atat de aproape de titlul olimpic, dar in acelasi timp departe pentru ca in sport orice posibil. Ma bucur nespus de mult ca Tessa si Scott au redus din diferenta.

Pentru Patrick, Tatiana si Max cred ca e mai bine ca au pierdut aici pentru a ramane concentrati in a doua parte a sezonului. Am incredere ca va fi bine.

Felicitari Juliei pentru frumoasa performanta. A fost singura cu un LP curat. Cu timpul vor creste si componentele si va fi unde trebuie. Toate la timpul lor. Sper ca cei din jurul ei, care o pregatesc si o sfatuiesc, sa nu puna presiune pe ea si sa o lase sa creasca natural, din punct de vedere al patinajului. Are tot ceea ce ii trebuie sa devina un simbol. Bravo ei!

Adelina - o bila neagra, si asta din partea unui fan. Nu asa se ajunge la Olimpiada.

ice_girl
7th December 2013, 15:17
Aliona si Robin/OLE/, ce ma bucur pt ei/hello, un program superb si sunt extraordinare acele floricele si artificii pe care le au intre elemente, totul e atent planificat si studiat, nici un detaliu nu e lasat la voia intamplarii:ok: Iar rusilor sa stiti ca eu le-am tinut ghinion :evil::drak: si tot nu am inteles de ce au avut un PCS mai mare decat Aliona si Robin...
La dans Tessa si Scott s-au intrecut pe ei insisi dar tb sa recunosc ca de data asta mi-au placut mai mult Meryl si Charlie mai ales in ultima parte de program. In rest nu am inteles de ce Kaitlyn si Andrew au asa un TES mic :(, mie si ei si rusii ( pacat de cazatura lui Dmitri :( ) mi-au placut mai mult decat Nathalie si Fabian...
Am vazut in reluare si programele lungi ale baietilor si arbitrii au cam exagerat cu PCS-ul lui Yuzuru...

Miruna1990
7th December 2013, 22:18
La perechi si dans ar fi fost perfect daca luay V/M aurul. Au fost mai buni decat americanii cel putin in ochii mei. Au facut minuni de la TEB incoace. V/M in forma maxima sunt dansatori mai buni ca D/W si singurul motiv pt care au castigat americanii este reputatia. Urat, m-as fi bucurat enorm pt V/M sa castige primul lor titlu de GPF.
Si oricat de bune ar fi aceste doua cupluri, pt mine P/B au cel mai bun program! Fiecare miscare, gest, pas, se potriveste perfect cu povestea, e de departe cel mai bine gandit program si faptul ca B/S (scuze Oana dar programul lor mie mi se pare slab, mult sub cel de anul trecut care a fost minunat) au reusit azi o nota mai mare la coregrafie m-a enervat intr-un mare fel.
La perechi ce sa mai zic, la Sochi cred ca rusii trebuie sa rateze toate elementele ca sa castige nemtii. Nu mi-a venit sa cred ce puntaj au obtinut cu ratarile avute. Sa ia mai mult decat P/T la programul liber cu evolutia de azi e o gluma proasta. Ca nu imi place mie programul e una, dar astazi a fost si patinat mult mai tensionat si mai lipsit de implicare. Nemtii in schimb au fost ca o gura de aer proaspat pt mine (mai putin ridicarile care mi se par absolut oribile, dar asta nu numai la ei,ci la perechi in general in ziua de azi). Iar P/T au fost si eu sublimi, e o placere sa ii urmaresti.
Sincera sa fiu mi-a placut mult programul scurt al rusilor si ca sa fiu si corecta pana la capat, au meritat acolo diferenta la PCS. Si la programul liber le-as fi dat tot lor cele mai mari note la SS, sunt cei mai buni aici. In rest....no comment. Acum partea pozitiva: Maxim s-a purtat minunat cu Tatiana la sfarsit, e un partener deosebit.

La fete a fost dezamagitor. Adelina...al doilea no comment. Bine ca aterizeaza un 3Lz-3Loop pe care Shin Amano, "diavolul" rotatiilor il ratifica, ca sa rateze tot restul programului complet. Cu asa program se va bate pe locul 10 la nationalele Rusiei.
Toate fetele mai putin Julia au fost usor dezamagitoare. Mao cu cele doua 3A imi scoate peri albi de-a dreptul dar de data asta a luptat frumos si a aterizat 5 triple in restul programului, a mers foarte bine pe partea a doua. Nu o avea calitatea Yunei la sarituri, dar are continutul atat de ambitios incat daca reuseste 80% din el are sanse mari la aurul de la Sochi. Asta daca e fata desteapta si renunta la ambitia stupida cu cele doua 3A la liber si reintroduce 3Lz care cu tot cu depunctarea(flutz) ii aduce in jur de 5.5 puncte si in ultima vreme e foarte constant.

Ca o concluzie generala, in acest sezon notele de la un concurs la altul nu au niciun sens, e o varza totala si imprevizibila din care cred ca nici patinatorii nu inteleg nimic. Adica o data Julia aterizeaza doua triple si ia 118 iar alta data merge aproape curat si ia 125. Iar Yuzuru e ca Fat Frumos, i-au crescut notele "intr-un an" cat altora le-ar creste "in sapte"...

ice_girl
8th December 2013, 16:14
Miruna, in legatura cu Ekaterina/Dmitri ai dreptate nici mie nu-mi place programul, e sarac parca lipseste ceva din el:(, oricum nu cred au sanse la o medalie olimpica ,ramane de vazut ce va fi si la Europene...
Iar la perechi inseamna ca si la Sochi tb sa le tin ghinion lui V/T :drak: ca sa rateze tot :)) si sa castige nemtii :D
La fete din pacate n-am vazut LP, Eurosportul n-a mai transmis ieri nimic :( dar imi pare rau pt Adelina tocmai cand credeam ca e pe o panta ascendenta:( si sunt de acord cu tine ca Mao tb sa renunte cel putin la un axel din programul liber, ar putea sa introduca un lutz si /sau inca o combinatie. Oricum m-am bucurat enorm ca la SP i-a reusit un 3A perfect /hello!

miafangina
8th December 2013, 17:09
Ba sa nu tii tu niciun ghinion,vezi ca se intoarce impotriva favoritilor tai.:drak:

E verificata chestia,ti-a tinut o data,dar stii tu zicala cu urciorul.....mie imi plac Tatiana si Maxim,dar si Aliona-Robin imi sunt dragi,asa ca as vrea o lupta dreapta si frumoasa,doar ca nu am nicio incredere,fiind cel mai probabil titlu pentru rusi,s-ar putea sa fie ajutati...om trai s-om vedea.

Cromatic
8th December 2013, 20:48
Da, Patrick merita sa castige aici LP dar nu merita aurul per total.

N-am zis ca Patrick merita sa castige aurul la GPF, chiar dau impresia unei persoane care nu e in toate facultatile mintale?


Dar ma bucur ca e de data asta Patrick in postura asta :drak:

Daca te referi la Patrick la Mondiale, nu stiu ce anume a fost scandalos in faptul ca a luat 89 puncte la PCS fata de un TES de 82. Ca a avut cazaturi? Pai crede oare cineva ca Yuna de exemplu cu multiple greseli, inclusiv cazaturi, ar pierde componentele in fata unei Tuktamysheva cu un program curat? Sau in fata lui Gracie Gold? Ar pierde tehnicul, ar pierde programul, dar componentele nu prea cred. Valabil si pentru Carolina si pentru Mao. Yuzuru la Mondiale a fost jalnic la SP si cu toate astea a luat acelasi PCS ca si Denis Ten care a patina curat. Cred ca notele lui Chan prea sunt puse la microscop, in timp ce gap-ul uneori urias intre TES si PCS al altora este trecut cu vederea. Inclusiv la Daisuke. Cum a reusit Daisuke sa castige PCS-ul la Japan Open cu un TES de 63 puncte fata de Fernandez care a avut un TES de 90? Eh? Sau vad comentarii de genul "Daisuke a avut cel mai slab TES din tot concursul, dar l-au salvat componentele." Adica e okay ca pe Daisuke sa-l salveze componentele, dar nu e okay sa-l salveze pe Chan. De ce? Exista vreo prevedere in regulamentul ISU care spune ca Daisuke merita tratament preferential? Stiu ca e greu sa fii obiectiv, dar trebuie macar sa incerci.

Daca te uiti la PCS-ul Adelinei la LP la GPF, constati ca este egal cu al Juliei desi Julia a fost net superioara tehnic.

Nu intentionez sa deschid nici o polemica, poate o data aranjam o intalnire la o cafenea intr-un colt retras, aduc laptopul cu mine si iti mai arat multe alte "ciudatenii". :)

Dar sa ma intorc la GPF.

Inteleg de ce Volosozhar/Trankov impresioneaza mai mult arbitrii la PCS decat Savchenko/Szolkowy. V/T au aujuns la o mare precizie in executii si la un unison extraordinar care da impresia de curat si siguranta. Plus ca acopera gheata mai bine si au skating skill-uri mai bune decat S/S. V/T sunt totusi un mister pentru mine pentru ca desi au skating skill-uri excelente, parca le lipseste cursivitatea, iar miscarile de legatura nu fac o trecere fluida de la un element la altul, eu vad doar break-break-break. Spre deosebire de S/S care uneori parca plutesc pe gheata. S/S nu mai au tranzitiile originale din trecut, dar flow-ul s-a imbunatatit foarte mult. Am inteles de la Ingo ca au lucrat cu Wilson asta-vara tocmai pentru flow.

Nu sunt de accord cu cei care spun ca Pang/Tong meritau locul 2, cel putin la liber. Au mers curat, intr-adevar, dar au un patinaj fragil, lipsit de forta, iar unele dintre elementele lor nu m-au mai impresionat ca in trecut. De exemplu, aveau un twist aruncat urias pe care acum nu-l mai vad.

La proba de dans, mie Charlie iar mi s-a parut off la twizzles, dar probabil ca Tessa si Scott platesc pentru inconstanta din sezon, ba au gresit la twizzles, ba au avut ridicari prelungite, ba au pierdut niveluri la diverse elemente. FD-ul meu favorit din acest sezon este al lui Hurtado/Diaz, dar Tessa si Scott au avut o evolutie nemaipomenita.

Pechalat/Bourzat mi se par destul de vulnerabili, un pas gresit si pierd bronzul.

Intre Weaver/Poje si Bobrova/Soloviev. W/P sunt un cuplu frumos, dar, din punctul meu de vedere, cam lasa de dorit la skating skills, iar fata este un pic prea rigida pentru o dansatoare. B/S au skating skill-uri superioare, ceva mai multa viteza decat W/P, insa fata de W/P le lipseste slefuirea si eleganta. Iar FD-ul lor de anul asta, cu latraturi de caini, impuscaturi si urletul de durere al lui Soloviev din final, este o poveste spusa mult prea explicit, la nivel de gradinita, zau asa.

mikeyy
9th December 2013, 09:31
Cred ca notele lui Chan prea sunt puse la microscop, in timp ce gap-ul uneori urias intre TES si PCS al altora este trecut cu vederea.

Sunt 100% de acord cu tine. Nu am sa inteleg niciodata de ce la celor mai buni sportivi li se cauta intotdeauna nod in papura. Ok, patinajul lui Patrick nu e pe placul tuturor, oricum e un sport subiectiv, insa el este fara indoiala cel mai bun patinator al momentului. Avem ce invata de la el, poate fi un exemplu de urmat pentru tinerii patinatori.

Miruna1990
9th December 2013, 11:45
N-am zis ca Patrick merita sa castige aurul la GPF, chiar dau impresia unei persoane care nu e in toate facultatile mintale?



Daca te referi la Patrick la Mondiale, nu stiu ce anume a fost scandalos in faptul ca a luat 89 puncte la PCS fata de un TES de 82. .

Nu, nu, nu am vrut sa insinuez asa ceva :D
La Patrick ma refer, dar la mondialele din 2012 :) In 2013 parca nimeni nu a vrut aurul (mai putin Denis Ten). Pe mine faptul ca in 2012 Patrick a castigat LP inclusiv PCS in fata unor programe absolut geniale ale lui Daisuke (care a mers curat) si Yuzuru (cu al lui celebru R&J) inca ma umple de nervi

ice_girl
9th December 2013, 22:24
Ba sa nu tii tu niciun ghinion,vezi ca se intoarce impotriva favoritilor tai.:drak:


Mia, se prea poate sa ai dreptate caci numai ieri ce rau i-a mers lui Brian la NRW Trophy :(. Oricum fie ca la Sochi sa castige cei mai buni:yes:!
Si referitor la Patrick poate a venit momentul ca si notele lui sa fie puse la microscop dupa ce ani la rand au fost altii in locul lui;)...

ice_girl
10th December 2013, 22:28
Poze de la GPF:

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/1476498_697391966952414_843499381_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/1477917_697311083627169_477778863_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/1459129_10152445435612538_1465091780_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/1499588_10152445435662538_1897415378_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/1476637_10152445448622538_4644669_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/1394360_10152445454022538_859750158_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/1461875_10152445679562538_1185662124_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/1462984_10152446724437538_2016004916_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/1470380_10152446725657538_2121286122_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/1488837_10152446751947538_1547041587_n.jpg

ice_girl
10th December 2013, 22:55
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/1424495_10152446752012538_1157925708_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/1468814_10152446752077538_1369323495_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/1455118_10152446752177538_1770435511_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/1012782_10152446752262538_541135330_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/547768_648142131903195_1540660152_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/1497722_648207455229996_19715121_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/1467311_647156995335042_92011808_n.jpg

sabrina 110
11th December 2013, 18:15
Am vazut acum pe youtube SP ul Juliei si nu inteleg unde a gresit…de ce are asa punctaj mic: sarituri? aparent OK, piruete???cred ca are cele mai bune piruete la ora actuala; Pasi??? Nu inteleg.

Tracoromana
11th December 2013, 20:05
Am vazut acum pe youtube SP ul Juliei si nu inteleg unde a gresit…de ce are asa punctaj mic: sarituri? aparent OK, piruete???cred ca are cele mai bune piruete la ora actuala; Pasi??? Nu inteleg.
Incearca de aici.
http://www.isuresults.com/results/gpf1314/gpf1314_Ladies_SP_Scores.pdf

sabrina 110
12th December 2013, 02:22
Incearca de aici.
http://www.isuresults.com/results/gpf1314/gpf1314_Ladies_SP_Scores.pdf

Da am urmarit cu atentie rezultatele, si in afara depunctarii de la 3 L pe care o ia mereu (oare chiar sare mereu de pe inside edge?). Oricum Flutzu nu se depuncteaza asa rau. Dar pierde enorm la PCS care sunt uneltele arbitrilor prin care aranjeaza margelele pe ata. Eu stiu ca are numai 15 ani, dar pasii si interpretatrea mi se par fantastice. Mie imi place si Mao, si nu contest ordinea, dar cred ca patinajul Juliei merita PCS-uri mai mari. Oricum Julia a reusit sa treaca de pe 4 dupa SP pe 2. Dar SP ul Juliei mi s-a parut notat cu note prea mici. Daca Chan ar facea acelasi program cu aceiasi pasi/interpretare si sarituri lua 9.99 pe linie la PCS, LOL

sabrina 110
12th December 2013, 04:43
N-am mai putut edita…Dar am revazut programul lui Mao si desi a fost frumos nu mi s-a parut asa valoros. A ratat ambele 3A, fara lutz, nu stiu…O admir ca sare 3 A, dar nu inteleg de ce nu incearca alte sarituri. Pana si una din combinatii a fost tot cu 2A. Nu stiu ce sa mai zic. Ea a avut cel mai mare punctaj si la LP, dar LP ul Juliei mi s-a parut mult mai bun, tehnic si artistic. Nu stiu celelalte fete cum au patinat.