PDA

View Full Version : Tragerea la sorti a grupelor Cupei Mondiale 2014



Srdjan
20th November 2013, 20:30
Care credeti ca vor fi grupele de la CM la anul?

Eu zic asa:

Grupa A:

Brazilia
Iran
Camerun
Olanda

Grupa B:

Belgia
Honduras
Algeria
Anglia

Grupa C:

Columbia
USA
Ghana
Portugalia

Grupa D:

Germania
Korea
Coasta de Fildes
Bosnia

Grupa E:

Uruguay
Costa Rica
Franta
Croatia

Grupa F:

Spania
Mexic
Ecuador
Rusia

Grupa G:

Argentina
Japonia
Nigeria
Italia

Grupa H:

Elvetia
Australia
Chile
Grecia

delaparis
28th November 2013, 14:03
Siteul fifa.com a fost spart zilele trecute, iar hackerii au facut publice o parte din informatiile gasite. Se pare ca FIFA avea deja pregatite grupele pentru Cupa Mondiala 2014, desi tragerea la sorti urmeaza sa fie in decembrie. - See more at: http://www.onlinesport.ro/fotbal/cupa-mondiala-2014/siteul-fifa-spart-au-fost-dezvaluite-grupele-de-la-cupa-mondiala-2014-romania-ar-fi-avut-o-grupa-excelenta-nid-102889/#sthash.TWARTWeR.dpuf

Aici sunt grupele :D

Catalanul
28th November 2013, 14:23
Nu a fost spart nimic, imaginea este fake. Aici aveti un simulator exact la fel

http://espndeportes.espn.go.com/futbol/mundial/simulador

YoNuTzz
29th November 2013, 16:13
ma rog ca frantei sa ii cada din prima urna: brazilia/argentina si din a 2-a: olanda/italia

YoNuTzz
3rd December 2013, 19:17
RUSINE MARE !

Due to the uneven number of teams included in the four geographic pots there will be a pre-draw. The four South American seeded teams will be placed in a Pot X. One of them will be drawn and one team from Pot 4 will be drawn, these two teams will be put in the same group. The European team will count as a Pot 2 team, making eight teams in all four Pots and keeping a maximum of two European teams in any group. The last three teams in Pot X will be returned to Pot 1, and the draw will then commence

Nu va mai fi Franta pusa in Urna cu America de Sud si Africa ci se va extrage echipa din Urna Europei care va intra in Urna cu America de Sud si Africa

Desi Franta era a 9-a la coeficient, acum, daca nu este ea cea extrasa, atunci poate sa cada cu Elvetia de ex din urna 1 si nici o alta europeana...

PENIBIL !

YoNuTzz
3rd December 2013, 19:28
Nenorocitii de francezi au schimbat regulamentul in ultima secunda...

delaparis
3rd December 2013, 19:46
Care francezi?
Iar nu ne intelegem ca FIFA nu e UEFA?

YoNuTzz
3rd December 2013, 20:02
@delaparis

explica-mi ceva, deoarece nu inteleg.

1. Franta era a 9-a echipa din urna Europei la coeficient si urma sa intre in grupa Africii si sa cada cu una din America de Sud din prima urna si cu una din Europa din urna Europei.

2. De ce 1 luna de zile era Franta cea iesita si fix acum cu 2 zile inainte de extragere, ne vine FIFA cu mizeria asta, cum ca nu mai este Franta, ci se extrage si poate iesi chiar Olanda de ex care e prima

astept raspuns.

YoNuTzz
3rd December 2013, 20:06
http://img854.imageshack.us/img854/5841/jlpm.jpg

delaparis
3rd December 2013, 20:16
@delaparis

explica-mi ceva, deoarece nu inteleg.

1. Franta era a 9-a echipa din urna Europei la coeficient si urma sa intre in grupa Africii si sa cada cu una din America de Sud din prima urna si cu una din Europa din urna Europei.

2. De ce 1 luna de zile era Franta cea iesita si fix acum cu 2 zile inainte de extragere, ne vine FIFA cu mizeria asta, cum ca nu mai este Franta, ci se extrage si poate iesi chiar Olanda de ex care e prima

astept raspuns.

Din ce am citit in presa (deoarece nu sunt acolo la FIFA) se pare ca regulamentul nu era décis si se astepta nu stiu ce comisie. Si in plus asa s-a intamplat se pare la fiecare tragere la CM pana acum. Se decid regulile in funtie de nr de echipe calificate la turneu final, stiind ca la fiecare editie de preliminarii sunt reguli diferite in legatura cu acest nr.
Acum ca avantajeaza Franta stai sa vedem. Vorbim dupa trageri. la echipe din Am Sud in afara de Brazilia si Argentina toate celelalte se bat de la egal la egal cu francezii deci nu se schimba mare lucru.
In Europa in afara de Olanda si Germania restul iar se bat de la egal la egal cu francezii deci nici aici nu e mare scandal.

Zica asta fara prea mare interse deoarece dpmdv Franta daca nu ajunge in semi cel putin a ratat CM.

YoNuTzz
3rd December 2013, 20:19
ok, dar normal era sa iasa din urna Europei echipa a 9-a...nu sa cada la extragere echipa nr 1. olanda de ex...sau italia...

si iti garantez eu ca nu va fi chiar franta cea extrasa pentru ca altfel nu se oboseau sa faca mizeria asta


ok...ai dreptate, chiar daca era franta in urna africii, putea fi ceva de genul:

sa cada columbia din urna 1 si grecia din urna a 4-a...

dar nu imi vii cu mizeria asta cu draw-ul cu 2 zile inainte...

delaparis
3rd December 2013, 20:30
Nemaivorbind ca, remember 2002, o echipa din Africa iti poate elimina Franta mai usor decat o poate face una din Europa sau Am Sud.
Eu nu cred sincer ca se incearca favoritisme aici deoarece e complicat cand echipa e slaba. Oricum o dai daca e praf e eliminata asa cum a fost in 2010 de ex cand avea o grupa usoara. In schimb daca are valoare cu adevarat si in plus e in forma atunci poate sa fie si Brazilia in fata ca tot castiga. Remember 2006.

YoNuTzz
3rd December 2013, 21:15
oricum la cat de nemernici sunt cei de la fifa, o sa ii extraga din urna europei ori pe greci ori pe bosniaci :))

El Pistolero
3rd December 2013, 22:53
Deci acum se poate ca Brazilia sa pice cu Olanda si Franta in grupa de ex.?

YoNuTzz
3rd December 2013, 23:02
Deci acum se poate ca Brazilia sa pice cu Olanda si Franta in grupa de ex.?

nu, deoarece Frantei i se va da grupa simpla...altfel nu statea FIFA sa schimbe regulamentul cu 2 zile inainte de tragere :))

dar daca de exemplu este extrasa olanda din urna Europa si pusa in urna Africii putem avea ceva de genul:

1. Brazilia / Argentina
2. Olanda
3. Italia / Anglia / Portugalia

YoNuTzz
4th December 2013, 11:19
Da, se pare ca nu doar eu am observat mizeria facuta de Fifa:

scrie si pe gsp:

Franța salvată de FIFA la tragerea la sorți! » ”Cocoșii" pot evita "grupa morții" cu Brazilia și Olanda
Tragerea la sorți a grupelor Mondialului se va desfășura vineri, 6 decembrie (ora 18:00), la Costa do Sauipe, o stațiune de lux de pe malul Atlanticului. Inițial, Franța lui Platini ar fi trebuit să intre direct în urna a 2-a, cea a Africii și Americii de Sud, fiind echipa europeană cu cea mai slabă poziție în topul Coca-Cola din 17 octombrie.

Dar FIFA a decis ieri altfel. Va alege pentru acel loc, tot prin tragere la sorți, tot vineri, o "națională" din bolul 4 (9 reprezentante ale Europei care nu sînt capi de serie, inclusiv Franța)

Sir. Eko
4th December 2013, 11:39
Penibila rau Franta...iar.

YoNuTzz
4th December 2013, 11:45
da

la WC 2010 i-au furat pe Irlanda si apoi le-a cazut cap de serie Africa de Sud
la WC 2014 i-au furat pe Ucraina si apoi au schimbat regulile draw-ului cu 3 zile inainte de tragere.

si bineinteles ca din urna 1 vor evita: Brazilia, Argentina, Spania si Germania :))

Catalanul
4th December 2013, 13:05
Vad ca toti vorbiti despre Franta, ca a fost favorizata (da, asa e) insa nimeni nu a spus nimic despre Brazilia. Cred ca s-au facut presiuni mari si de la federatia braziliana deoarece cu siguranta nici ei nu si-ar fi dorit o grupa cu Olanda/Italia si Franta sa zicem. Chiar daca joaca la ei acasa, exista riscul sa nu prinda optimile...

Oricum, e penibil ca se iau aceste masuri cu putine zile inainte de tragerea la sorti...

YoNuTzz
4th December 2013, 14:24
@Catalanul - nu imi place Brazilia, dar nu inteleg cum au fost favorizati

indiferent ca este Euro sau Mondial, tara gazda este cap de serie: Asa a fost si Africa de Sud in 2010, asa au fost si Polonia si Ucraina in 2012. nu s-a schimbat nici o regula pentru ei.

doar pentru Franta s-a schimbat.

+ sa nu uitam:

in 2010 nu a fost nevoie deoarece in urna Europei erau 8 echipe.
DAR in 2006, era aceeasi situatie ca acum, Serbia & Muntenegru era echipa a 9-a la coeficient, urna trebuia sa fie de 8 si ghici ce ? au mutat exact echipa a 9-a, nu au schimbat cu 2 zile inainte extragere, doar pentru ca s-a intamplat ca a 9-a echipa sa fie Franta

pentru mine, tragerea la sorti de vineri si-a pierdut orice credibilitate.

daca tot se fac manevre de genul cu 2 zile inainte de tragere, cine imi garanteaza mie ca la tragere nu vor fi bile mai grele, incalzite etc...

va garantez ca daca era Bosnia echipa nr 9, NU se mai efectua nici o extragere, ci mergea direct Bosnia in urna Africii...acelasi lucru era valabil pentru Grecia sau Croatia...

Catalanul
4th December 2013, 14:49
Stiu ca e normal sa fie cap de serie, dar eu zic ca sunt favorizati deoarece acum sunt sanse foarte mici ca Brazilia sa fie in grupa mortii cu echipe precum Olanda/Italia/Portugalia si Franta.

Nimeni nu si-ar dori ca Brazilia, echipa gazda, sa nu prinda cel putin faza finala. Intr-o grupa ca cea de mai sus Brazilia, cu echipa pe care o are in acest moment, ar avea de suferit cu siguranta.

Eram un simulator pentru grupe, m-am "jucat" cu el si de multe ori Brazilia pica in grupa mortii (la un momentdat era ceva de genu' Brazilia/Franta/Italia/Mexic).

uite aici link-ul: http://espndeportes.espn.go.com/futbol/mundial/simulador

dardar_3
4th December 2013, 14:56
O grupa frumoasa ar fi daca Italia sau Olanda o sa fie extrasa sa intre in urna 2:
Brazilia
Italia
Japonia
Olanda

De asemenea mi s-ar parea interesanta urmatoarea grupa:
Germania
Ghana
Mexic
Anglia

YoNuTzz
4th December 2013, 14:58
@Catalanul - simulatorul nu mai este bun tocmai pentru faptul ca Franta nu mai e in Pot 2 :))

Catalanul
4th December 2013, 15:03
Stiu :D

Oricum, cred ca e destul de clar ca in acea "tragere la sorti" vor fi doar bile cu Bosnia, Croatia, Grecia si... Rusia (desi am niste banuieli aici, banii vorbesc, CM 2018 in Rusia...)

dardar_3
4th December 2013, 15:07
Locu 3 din grupa nu duce nicaieri? :D Pentru ca urna 3 e destul de lejera. Ce vremuri in 94... :D In grupa Italiei terminasera toate echipele cu 4 puncte. :drak:

bogdan_nj
4th December 2013, 15:09
Nu sunt de acord cu faptul ca Franta ar fi favorizata si asta in conditiile in care nu sunt fan Franta. De ce nu ati sarit atunci cand in preliminarii Franta a picat cu numarul 1 din lume cand ar fi putut cadea cu Norvegia sau Grecia de exemplu ?

In ceea ce priveste Brazilia sunt convins ca nu va avea o grupa a "mortii" nu pentru ca nu s-ar califica din orice grupa ci pentru ca oboseala atat mentala cat si fizica, eventualele accidentarile si/sau suspendari s-ar putea sa ii afecteze in fazele superioare. Probabil ca vor pica cu Algeria sau Camerun din urna 2, cu Iran, Costa Rica sau Honduras din urna 3 si cu Bosnia Herzegovina, Croatia, Grecia sau Rusia din urna europeana. In acelasi timp probabil ca din urna capilor de serie nu va ajunge niciun nume mare in grupa C pentru a evita un sfert de finala dur cu Brazilia. Poate Belgia, Elvetia sau Columbia in grupa C. Iar grupa "mortii" ii va fi harazita Argentinei, Germaniei sau Spaniei.

Catalanul
4th December 2013, 15:09
Locu 3 din grupa nu duce nicaieri? :D

Ai rabdare pana la EURO 2016 :D

YoNuTzz
4th December 2013, 15:10
http://img854.imageshack.us/img854/5841/jlpm.jpg

@Catalanul - da pentru toata lumea este clar, cu exceptia lui delaparis :))

Cat despre "extragerea" inventata marti, lucrurile se vor desfasura asa:

1. Se vor "particulariza" bilele cu Grecia, Bosnia si Croatia
2. Se vor "particulariza" bilele cu Franta, Olanda, Italia si poate Anglia.

bogdan_nj
4th December 2013, 15:11
@Catalanul - simulatorul nu mai este bun tocmai pentru faptul ca Franta nu mai e in Pot 2 :))

A fost modificat dupa anuntul de ieri.

http://ultra-zone.net/2014-FIFA-World-Cup-Group-Stage-Draws

YoNuTzz
4th December 2013, 15:18
Nu sunt de acord cu faptul ca Franta ar fi favorizata si asta in conditiile in care nu sunt fan Franta. De ce nu ati sarit atunci cand in preliminarii Franta a picat cu numarul 1 din lume cand ar fi putut cadea cu Norvegia sau Grecia de exemplu ?

In ceea ce priveste Brazilia sunt convins ca nu va avea o grupa a "mortii" nu pentru ca nu s-ar califica din orice grupa ci pentru ca oboseala atat mentala cat si fizica, eventualele accidentarile si/sau suspendari s-ar putea sa ii afecteze in fazele superioare. Probabil ca vor pica cu Algeria sau Camerun din urna 2, cu Iran, Costa Rica sau Honduras din urna 3 si cu Bosnia Herzegovina, Croatia, Grecia sau Rusia din urna europeana. In acelasi timp probabil ca din urna capilor de serie nu va ajunge niciun nume mare in grupa C pentru a evita un sfert de finala dur cu Brazilia. Poate Belgia, Elvetia sau Columbia in grupa C. Iar grupa "mortii" ii va fi harazita Argentinei, Germaniei sau Spaniei.

iti dau dreptate in ceea ce priveste brazilia. si eu sunt convins ca in urna C nu o sa cada Spania sau Germania :))

cat despre Franta, explica-mi si mie de ce au schimbat regulamentul cu 3 zile inainte de draw avand in vedere ca Franta era direct afectata de regulamentul anterior ?

bogdan_nj
4th December 2013, 15:37
Nu au schimbat niciun regulament. Suporterii si presa au considerat ca asa ar fi logic ca echipa a 9-a din urna europeana sa mearga in grupa Africii si a Americii de Sud dar, in realitate nu a existat niciun regulament in acest sens. Deci e gresit sa spui ca s-a modificat un regulament.

dardar_3
4th December 2013, 15:46
Tot francezii sunt de vina si pentru Revolutia de la Kiev. Daca amarastenii aia de-acolo erau calificati acum asteptau cuminti tragerea la sorti. :drak:

Franta daca are cojones trece mai departe din orice grupa. O sa fie destul de dificil cu adaptarea pe fusul american. La Copa Libertadores brazilienii n-au avut adversar. As vrea semifinale sud-americane gen Brazilia-Columbia si Argentina-Uruguay. :D

bogdan_nj
4th December 2013, 16:58
La Copa Libertadores brazilienii n-au avut adversar.

Brazilia a avut doar 2 echipe in sferturile Copei Libertadores 2013 si numai una s-a calificat in semifinale datorita golurilor marcate in deplasare ( iar Tijuana a ratat un penalty in retur in minutul 85 ) iar apoi au castigat atat semifinala cat si finala la penaltiuri dupa ce au egalat situatia la general in ultimele 5 minute.

Mai mult, in istoria Copei Libertadores cele mai multe trofee au fost castigate de
Independiente 7, Boca Juniors 6, Penarol 5 si Estudiantes 4.

YoNuTzz
4th December 2013, 17:17
Nu au schimbat niciun regulament. Suporterii si presa au considerat ca asa ar fi logic ca echipa a 9-a din urna europeana sa mearga in grupa Africii si a Americii de Sud dar, in realitate nu a existat niciun regulament in acest sens. Deci e gresit sa spui ca s-a modificat un regulament.

Imi pare rau sa te dezamagesc, dar era un regulament:

In aceeasi situatie ca acum a fost FIFA si in 2006:

Uite pe wiki:

Serbia and Montenegro were picked purely because they were the lowest in the FIFA World Rankings at the time of the draw.

A 9-a echipa la coeficient a fost Serbia, si scos-o din urna Europa.
Acum doar pentru simplu fapt ca era Franta nr 9, s-a decis sa se traga la sorti...

dardar_3
4th December 2013, 17:18
Brazilia a avut doar 2 echipe in sferturile Copei Libertadores 2013 si numai una s-a calificat in semifinale datorita golurilor marcate in deplasare ( iar Tijuana a ratat un penalty in retur in minutul 85 ) iar apoi au castigat atat semifinala cat si finala la penaltiuri dupa ce au egalat situatia la general in ultimele 5 minute.

Mai mult, in istoria Copei Libertadores cele mai multe trofee au fost castigate de
Independiente 7, Boca Juniors 6, Penarol 5 si Estudiantes 4.

Mea culpa... Cupa Confederatiilor. :D

bogdan_nj
5th December 2013, 02:29
Imi pare rau sa te dezamagesc, dar era un regulament:

In aceeasi situatie ca acum a fost FIFA si in 2006:

Uite pe wiki:

Serbia and Montenegro were picked purely because they were the lowest in the FIFA World Rankings at the time of the draw.

A 9-a echipa la coeficient a fost Serbia, si scos-o din urna Europa.
Acum doar pentru simplu fapt ca era Franta nr 9, s-a decis sa se traga la sorti...

FIFA a spus asta inainte de alegerea urnelor : "FIFA will decide how the draw will be made". Asta inseamna ca nu ramane un regulament de la un mondial la altul. In 2006 cand Serbia a fost trecuta singura intr-o urna au fost tot felul de comentarii iar acum ca nu mai e asa iar apar nemultumiti. Cum am mai spus : presa a incercat sa anticipeze ca Franta va fi in urna Africa/America de Sud numai ca doar FIFA putea decide componenta urnelor.

Bineinteles ca fiecare e cu parerea lui si chiar pot spune ca eu as prefera un sistem gen Liga Campionilor in care urnele sa fie facute dupa clasamentul FIFA. De exemplu in SUA sunt astia ofticati ca ei sunt in urna cu cele mai slabe din turneu in conditiile in care au o pozitie buna in clasamentul FIFA. Si le cam dau dreptate.

Catalanul
5th December 2013, 13:50
Pai oricum si clasamentul FIFA este o prostie, deoarece se iau in considerare si meciurile amicale.

bogdan_nj
5th December 2013, 15:07
Da, dar pana la urma si un clasament doar cu meciuri oficiale tot ar produce anumite discutii.

YoNuTzz
6th December 2013, 16:30
Pana la urma tragerea e la 18 sau la 19 ?

Catalanul
6th December 2013, 16:35
Din cate am inteles gala incepe la 18 (ora Romaniei). Tragerea la sorti in sine nu stiu sincer.

Comentam aici sau facem thread special? :D

De asemenea cred ca ar fi timpul ca Vadim sa creeze un subforum special pentru campionatul mondial.

resita
6th December 2013, 16:39
la 18:00 incepe festivitatea dar tragerea cred ca va fi dupa 18:30

YoNuTzz
6th December 2013, 16:41
Din pacate eu muncesc in seara asta si nu o sa vad tragerea la tv...sa ii dati mai multi lui Vadim PM sa creeze un subforum special...daca vedem mai multe mesaje, poate se sesizeaza :D

bogdan_nj
6th December 2013, 17:36
Tragerea la sorti pentru mondialul din 1982 cu Blatter printre protagonistii principali. :D

http://www.bbc.com/sport/0/football/25102176

YoNuTzz
6th December 2013, 17:42
Tragerea la sorti pentru mondialul din 1982 cu Blatter printre protagonistii principali. :D

http://www.bbc.com/sport/0/football/25102176

acum sunt super pro baietii...o sa faca in asa fel incat nici nu ne vom da seama unde s-a facut manevra :))

delaparis
6th December 2013, 18:05
Tragerea la sorti a grupelor Cupei Mondial
Onlinesport.ro transmite live text, azi de la ora 18:00, tragerea la sorti a grupelor turneului final al Cupei Mondiale din Brazilia. - See more at: http://www.onlinesport.ro/fotbal/cupa-mondiala-2014/azi-live-tragerea-la-sorti-a-grupelor-cupei-mondiale-1800-nid-103089/#sthash.hn16yith.dpuf

Zidane a declarat ca Franta trebuie sa aiba o grupa dificila daca vrea sa se duca departe in acest turneu.

El Pistolero
6th December 2013, 18:09
Se transmite undeva la noi tragerea la sorti?

TheIceMan
6th December 2013, 18:13
http://www.fifa.com/worldcup/final-draw/live-blog.html


http://www.fifa.com/worldcup/final-draw/draw.html

delaparis
6th December 2013, 18:20
http://fr.fifa.com/worldcup/final-draw/live-blog.html?intcmp=newsreader_news_caption :)

TheIceMan
6th December 2013, 18:29
THE POTS
Pot 1:
Argentina, Brazil, Belgium, Colombia, Germany, Spain, Switzerland, Uruguay

Pot 2:
Algeria, Cameroon, Chile, Côte d’Ivoire, Ecuador, Ghana, Nigeria

Pot 3:
Australia, Costa Rica, Honduras, Iran, Japan, Korea Republic, Mexico, USA

Pot 4:
Bosnia-Herzegovina, Croatia, England, France, Greece, Italy, Netherlands, Portugal, Russia

Sir. Eko
6th December 2013, 18:37
La cat e ?

TheIceMan
6th December 2013, 18:38
La cat e ?

chiar acuma vezi mai sus link la fifa.com :ok:

relansat zice ca si la TVR1 este live

TheIceMan
6th December 2013, 18:40
The Official Matchball for Brazil 2014 is introduced to the crowd, the adidas brazuca.

http://img.fifa.com/mm/Photo/Tournament/FinalDraw/02/23/91/28/2239128_LARGE-LND.jpg

Sir. Eko
6th December 2013, 18:41
chiar acuma vezi mai sus link la fifa.com :ok:

relansat zice ca si la TVR1 este live

Da. Am dat pe tvr. Mersi :ok:

liverpool-kid
6th December 2013, 18:42
as vrea o grupa Brazilia Ghana Mexic si oricare dintre Anglia, Italia, Olanda sau Portugalia

Claudiu96
6th December 2013, 18:44
super. E pe TVR1 :D

Srdjan
6th December 2013, 18:44
Prezentatoarea face toti banii

resita
6th December 2013, 18:47
hai ca incepe

bafta franta , sper sa primesti o grupa infernala :drak:

El Pistolero
6th December 2013, 18:48
Adriana Lima din cate am inteles. :D

Sir. Eko
6th December 2013, 18:50
Prezentatoarea face toti banii

Da da

SwedishMafia
6th December 2013, 18:50
cannavaro ce fundas de rahat.....NESTA se pisa in capu lui.oricand, oriunde.

SwedishMafia
6th December 2013, 18:51
decat decolteu ala,daca tot vor sa ne arate sanii ei, puutea veni in costum de baie, direct de pe Copacabana...:D
doamne, francezu asta cu engleza sa...imi aduce aminte de pilotul de pe un avion air france cu care am zburat..:happy

resita
6th December 2013, 18:57
Brazilia gr. A si Spania gr. B

Daca una termina grupa pe 1 si cealalta pe 2 se vor bate dupa grupe... nice :drak:

delaparis
6th December 2013, 18:59
Pana acum nicio surpriza :D

TheIceMan
6th December 2013, 19:00
Brazilia gr. A si Spania gr. B

Daca una termina grupa pe 1 si cealalta pe 2 se vor bate dupa grupe... nice :drak:

Au zis ca se poate Brazil vs Colombia in QF

cataa.
6th December 2013, 19:01
:))) oare noi cu cine picam?:D

SwedishMafia
6th December 2013, 19:01
Uruguay, italia, asta da grupa...

cataa.
6th December 2013, 19:02
spania iara prinde grupa de kkt...

SwedishMafia
6th December 2013, 19:02
cile, spania, astia au fost si in Africa de sud.

SwedishMafia
6th December 2013, 19:02
brazilia, camerun, ce grupa de rahat....iar is calde bilele,ca la uefa?:))

resita
6th December 2013, 19:03
ecuador cu elvetia...ce grupa :))

Cristy RVD
6th December 2013, 19:03
Columbia si Coasta de Fildes. Nice.

El Pistolero
6th December 2013, 19:05
Drogba vs Falcao.

Brazilia e de asteptat sa aiba grupa usoara. Ce naiba!

SwedishMafia
6th December 2013, 19:05
cel mai interesanta tragerea, e ultima serie.acolo is echipele din Europa

Cristy RVD
6th December 2013, 19:06
Algeria in grupa Belgiei. Bun pentru belgieni.

Spania are o grupa de rahat.

resita
6th December 2013, 19:07
ce bulan pot sa aibe spaniolii

Eddy DoubleD
6th December 2013, 19:08
Hai ca mai sunt grupe naspa...

Costa Rica va avea rol de echipa care face golaverajul:))

Cristy RVD
6th December 2013, 19:09
Hai cu Grecia in grupa cu Elvetia, Ecuador si Honduras :))

El Pistolero
6th December 2013, 19:10
Cat noroc au elvetienii astia. Si in preliminarii au avut cea mai usoara grupa.

Korea vs Algeria poate cel mai slab meci de la mondial. :D

Xaviesta
6th December 2013, 19:10
Spania a avut mereu meicuri grele cu Chile. Astea 2 vor merge mai departe, de vazut care va fi prima.

Germania cu Ghana cu USA. Argentina are si ea grupa usoara.

TheIceMan
6th December 2013, 19:10
Iran.... si toti de la ESPN ofteaza :))

Eddy DoubleD
6th December 2013, 19:10
Belgia are super grupa:ok:

cataa.
6th December 2013, 19:11
frumos meciul de deschidere:D

Claudiu96
6th December 2013, 19:12
Croatia , Brazilia , Meixc si Camerun. Destul de usor pentru Brazilia :D

resita
6th December 2013, 19:12
auuuuuuuuuu, ce grupa B avem

Xaviesta
6th December 2013, 19:12
Spania Olanda Chile ... ce meciuri vor fi!

Claudiu96
6th December 2013, 19:12
Olanda cu Spania si Chile :groggy:

Cristy RVD
6th December 2013, 19:12
Ce frumos era cu alta echipa in afara de Australia acolo.

Spania,Olanda,Chile - frumos.

Eddy DoubleD
6th December 2013, 19:12
:)) Nu mai e asa usor...

Sir Black
6th December 2013, 19:12
Spania si Olanda :D

cataa.
6th December 2013, 19:13
Chile si Olanda mai departe:drak:

Cristy RVD
6th December 2013, 19:13
ce pacat ca nu a cazut Grecia in grupa Elvetiei :(

Claudiu96
6th December 2013, 19:13
Chiar daca ne calificam noi tot ne bateau Columbia , coasta de fildes si Japonia :)) Acum e Grecia

Cristy RVD
6th December 2013, 19:14
Ce tragere pentru Anglia :headbang:

TaciAcolo
6th December 2013, 19:14
faceam figuratie.... cu cele mai slabe echipe

resita
6th December 2013, 19:14
esti nebun :o::o::o: anglia, italia si uruguay

Eddy DoubleD
6th December 2013, 19:14
Italia, Anglia, Uruguay si cineva pleaca acasa inainte de optimi:))

Claudiu96
6th December 2013, 19:14
Anglia , Italia si Uruguay :D
Cred ca Italia ar putea iesi :)

TheIceMan
6th December 2013, 19:14
Italia vs England !!! hahhaa, bine ca nu au picat cu Germania !!!

El Pistolero
6th December 2013, 19:14
A belit sula ANglia. :happy:

Sir Black
6th December 2013, 19:14
Franta va caddea in grupa e

Cristy RVD
6th December 2013, 19:14
Cat bulan pot avea francezii astia spurcati.

Claudiu96
6th December 2013, 19:15
Era normal ca Franta sa fie in cea mai slaba grupa :rolleyes:

Xaviesta
6th December 2013, 19:15
Franta.. ce grupa. futu-ti mortii *******. E clar.

Eddy DoubleD
6th December 2013, 19:15
Naspa grupa pt Franta:)))

Sir Black
6th December 2013, 19:15
Ce v-am zis? :)))))

resita
6th December 2013, 19:15
*****, mm franta :rosu::rosu::rosu:

delaparis
6th December 2013, 19:15
excelent :D

Claudiu96
6th December 2013, 19:15
Bosniecii au sanse la locul 2 zic eu. Se bat cu Nigeria :)

Claudiu96
6th December 2013, 19:16
Ronaldo a cazut cu Germania.

resita
6th December 2013, 19:16
bine spus, Cr. Ronaldo vs. Germania :)):)):))

El Pistolero
6th December 2013, 19:17
Frumoasa de tot si grupa G.

TheIceMan
6th December 2013, 19:17
Clar, Germania cea mai grea grupa... pentru ceilalti :))

Claudiu96
6th December 2013, 19:17
slaba ultima grupa ... Belgia cred ca face 9 puncte

resita
6th December 2013, 19:17
grupa frantei si a belgiei foarte usoare

cine are bani de investit acum e de pariat pe cine iese din grupe :ok:

phife
6th December 2013, 19:18
Urata grupa Germaniei

Xaviesta
6th December 2013, 19:18
Brazilia vs Spania/Olanda/Chile.. pfai.

El Pistolero
6th December 2013, 19:19
Brazilia vs Spania/Olanda in optimi. Presimt o mare dezamagire pentru gazde inca din faza asta. :D

Jeleul
6th December 2013, 19:20
Baiiiiiiiiiiiiiiii!!!! Tui' mama masi. Era sa sparg TV-ul cand am vazut unde a picat Franta. Mai fura nesimtitii astia mult ?

Mafiosso Platini isi freaca mainile.

Dar o sa vedeti, ciurucurile multinationale ale frantei o sa faca din nou 0 puncte.

Claudiu96
6th December 2013, 19:21
Cred ca spania ia locul 1 si Olanda va juca cu Brazilia. Oricum si Chile mi se pare tare dar intalneste adversari prea puternici.

TheIceMan
6th December 2013, 19:21
Grecia a prins cel mai bine. Piturca mai trage o dusca :))

Catalanul
6th December 2013, 19:21
Spania si Olanda + Chile care e pe val si are jucatori foarte buni. Si cel mai important, locul 2 va juca cu Brazilia :)) E clar grupa mortii, apoi Uruguay, Italia si Anglia (care probabil va iesi inca din grupe).

delaparis
6th December 2013, 19:22
Italia a avut ghinion.

krapulax
6th December 2013, 19:23
Chiar daca ne calificam noi tot ne bateau Columbia , coasta de fildes si Japonia :)) Acum e Grecia
columbia-s clientii nostri. dar nu ganditzi corect. daca ne calificam, eram a 9-a echipa europeana si intram in urna cu africa si america de sud, asa cum era franta pana acum 2 zile. ma indoiesc ca fifa ar fi modificat regulamentul asa cum au facut-o pentru franta. deci mai curand in locul italiei am fi fost*, dar e greu de zis, caci tragerea a fost data peste cap.


__________________________
* oricum, si englezii sunt clientii nostri. adica ai echipei romaniei. eu nu tiu cu romania, scuzati-ma.

Jeleul
6th December 2013, 19:23
Echipa gelatului o musca urat de la Germania.

El Pistolero
6th December 2013, 19:24
Chile e o formatie foarte puternica, uitati-va ce a facut in amicale prin Europa anul asta. Nu m-ar mira sa o scoata pe Olanda, care are o echipa tanara.

resita
6th December 2013, 19:25
Chile e o formatie foarte puternica, uitati-va ce a facut in amicale prin Europa anul asta. Nu m-ar mira sa o scoate pe Olanda, care are o echipa tanara.

nici o sansa, mai degraba merge chile cu olanda si ramane spania acasa:D

Catalanul
6th December 2013, 19:25
Italia a avut ghinion.

din cauza cui oare ? :)) :happy

Catalanul
6th December 2013, 19:26
Chile e o formatie foarte puternica, uitati-va ce a facut in amicale prin Europa anul asta. Nu m-ar mira sa o scoata pe Olanda, care are o echipa tanara.

Chile nu are nimic de pierdut, va juca fara presiune. Tare mi-e ca Spania nu va trece de grupe :no:

Jeleul
6th December 2013, 19:27
M*e Franta. Cum sa modifici regulamentul cu 2 zile inainte de tragerea la sorti ? Sa nu mai aud de gunoaiele astea conduse de Platini. Sper sa fie umilite in cel mai jegos mod posibil.

M*E Platini! M*E Blatter!

cip
6th December 2013, 19:28
Baiiiiiiiiiiiiiiii!!!! Tui' Mai fura nesimtitii astia mult ?

Mafiosso Platini isi freaca mainile.

Dar o sa vedeti, ciurucurile multinationale ale frantei o sa faca din nou 0 puncte.
vad paralela subtila cu Galatiul lui mariustan aici...:D

cataa.
6th December 2013, 19:28
Sper sa nu treaca Spania:D:D

Claudiu96
6th December 2013, 19:29
columbia-s clientii nostri. dar nu ganditzi corect. daca ne calificam, eram a 9-a echipa europeana si intram in urna cu africa si america de sud, asa cum era franta pana acum 2 zile. ma indoiesc ca fifa ar fi modificat regulamentul asa cum au facut-o pentru franta. deci mai curand in locul italiei am fi fost*, dar e greu de zis, caci tragerea a fost data peste cap.


eu doar m-am luat dupa ce am vazut in momentul ala. Columbia are echipa foarte buna acum , Coasta De Fildes e puternica si ea iar Japonia ne pot bate si pe noi si pe greci. Nu cred ca scoteam mai mult de un punct cu ce echipa aveam daca prindeam grupa asta.

krapulax
6th December 2013, 19:31
nu scoteam, evident. mai ales cu nenea vic pe bancutza.

YoNuTzz
6th December 2013, 19:34
Mizeriile de francezi au schimbat regulamentul cu 2 zile inainte de tragere si apoi au cazut cu cel mai slab cap de serie (Elvetia) cea mai slaba echipa din America de Nord (Honduras) si cu cea mai slaba echipa de America De Nord.

Rusine la gunoaie ! Rusine FIFA ! Rusine Platini !

Razor
6th December 2013, 19:37
Frate vs frate in Grupa G...Ghana vs. Germania. :D

Xaviesta
6th December 2013, 19:38
S-au deschis 2 thread-uri cu grupa A. Si puneti poll sa votam 2 echipe, ca nu una merge mai departe.

TheIceMan
6th December 2013, 19:38
ce schimbare de regulament a fost cu doua zile in urma?

Xaviesta
6th December 2013, 19:40
If Luis Suarez thinks he's hated in England now, just wait until he knocks England out of the World Cup...

:happy

TheIceMan
6th December 2013, 19:47
S-au deschis 2 thread-uri cu grupa A. Si puneti poll sa votam 2 echipe, ca nu una merge mai departe.

Chiar puteti face un subforum pentru C.M.

Jeleul
6th December 2013, 20:13
Uitati comentariile strainilor despre Franta, dupa tragerea la sorti.

"Porque é que a França terá sido sorteada naquele grupo. Estava-se mesmo a ver.... só podia.
Mais uma vez a "măozinha" do "mafioso" do Platini... mas o povo gosta!!!!!"

"Interessante a naçőes do Presidente da Fifa, e do presidente da UEFA ficarem num grupo porreiro. Cá para mim é sorteio de bolinhas geladas. eheh"

"platini é frances, blatter é suiço, compreendem agora ?"

De la portughezi la nemti si pana la toate natiile le dau la mumu, la hotii astia infecti.

Jeleul
6th December 2013, 20:18
"ist doch ein witz diese auslösung!!!
es stand vorher fest das frankreich(wegen der niedrige ranking als europäisches land) im topf 2 kommen würde und vor ein paar tagen wurde dies plötzlich geändert und wird extra topf 4 neu ausgelöst
einfach lächerlich!!!!!! politisches spiel?"

delaparis
6th December 2013, 20:57
Mizeriile de francezi au schimbat regulamentul cu 2 zile inainte de tragere si apoi au cazut cu cel mai slab cap de serie (Elvetia) cea mai slaba echipa din America de Nord (Honduras) si cu cea mai slaba echipa de America De Nord.

Rusine la gunoaie ! Rusine FIFA ! Rusine Platini !

Honduras e slaba dar Ecuador a terminat inaintea lui Uruguay preliminariile. Apoi Elvetia nu e echipa de neglijat.


Dar ce ma distreaza cel mai mult este paranoia asta cu "furtul Platini" cand asta nu are nicio treaba cu CM :)

Unii si-au cam pierdut cumpatul si ... o parte din inteligenta. Ia vedeti, poate Platini a furat-o si pe asta :))

Jeleul
6th December 2013, 21:02
Pe langa asta, ca nu era destul, Platini mai e si pesjist. :D

delaparis
6th December 2013, 21:05
Cata ranchiuna pe Franta, nici nu inteleg de unde vine :o:

Nici nu vreau sa ma gandesc ce ar fi daca Franta castiga CM.
Noroc ca nu are nicio sansa :happy

resita
6th December 2013, 21:10
oare de unde vine?

remember irlanda... remember ukraina... iar acum tragerea la sorti

de ani de zie furi si te astepti ca lumea sa te iubeasca

prin gura merita iubiti "tiganii"

2stupiddogs
6th December 2013, 21:11
Cata ranchiuna pe Franta, nici nu inteleg de unde vine :o:

Aminteste-ti ultimele lor meciuri de baraj: golul cu mana impotriva Irlandei, ofside-ul evident de la golul 2 din returul cu Ucraina + eliminarea.
Mnoh...acum te mai mira simpatia vis-a-vis de magrebieni?!

OT
CRIMINALA grupa Angliei! :mad:

delaparis
6th December 2013, 21:19
oare de unde vine?

remember irlanda... remember ukraina... iar acum tragerea la sorti

de ani de zie furi si te astepti ca lumea sa te iubeasca

prin gura merita iubiti "tiganii"

Cu Irlanda am mai spus, nu merita sa se califice in meciul retur deoarece in tur victoria a fost clara si fara discutii.
La Ukraina e clar ca nu ai vazut meciul retur sau daca l-ai vazut e clar ca este vorba de subiectivism. Franta a jucat unul dintre cele mai bune meciuri din ultimii 10 ani. Iar golul doi din offside compenseaza un gol cu 4 minute inainte corect dar anulat aiurea.

Nu astept ca lumea sa iubeasca echipa Frantei dar astept sa discutam corect si cu argumente.

Ah si cand Romania pica in baraj cu cea mai slaba echipa posibila, acolo tot Platini a furat? :rolleyes:

Raiden
6th December 2013, 21:38
Am mai spus ca e o prostie sa spui ca e implicat Platini in toate treburile astea, dar cei care fac astfel de acuzatii nu-s purtatori de creier.

Jeleul
6th December 2013, 21:41
oare de unde vine?

remember irlanda... remember ukraina... iar acum tragerea la sorti

de ani de zie furi si te astepti ca lumea sa te iubeasca

prin gura merita iubiti "tiganii"

Ehei resita. Si daca ar fi numa astea ce bine ar fi.

Sunt multe prin CL, de la trageri la sorti pana la meciuri mizerabile, prin arbitri sau echipele franceze, vezi Lyon cu Zagreb, daca bine imi aduc aminte, de isi dadeau aia pupi pe teren, faceau semne cu ochiu si cu mana si s-a terminat 6 sau 7 la 1 si au mers nenorocitii astia in loc de Ajax, la golaveraj.

bogdan_nj
6th December 2013, 21:48
Eu nu tin cu Franta dar ma intreb cu ce e de vina Franta pentru faptul ca arbitrul ala a fost tampit la hentul lui Henry. Arbitrul ala trebuie hulit nu Franta. Cu Ucraina au avut francezii un gol correct anulat la 1-0.

Nu pot sa nu remarc norocul proverbial al Greciei dar care probabil oricum nu va trece de faza grupelor.

El Pistolero
6th December 2013, 22:20
Zici FIFA, zici Mafie organizata. Blatter imparte Baloane de Aur, gazde de turnee finale dupa cum vrea muschiul lui. Mare mizerie si la tragerea asta.

duddy
6th December 2013, 22:23
Zici FIFA, zici Mafie organizata. Blatter imparte Baloane de Aur, gazde de turnee finale dupa cum vrea muschiul lui. Mare mizerie si la tragerea asta.

Exact. Mai mare mizerie nici ca a existat. Pe francezi parca ii imping astia sa ajunga mai departe. Care erau sansele sa pice cu Honduras si Ecuador las-o incolo..

YoNuTzz
6th December 2013, 23:01
@ Delaparis

De ce uraste lumea Franta

1. Furt in retur decisiv cu Irlanda - Hent Henry
2. La draw-ul din 2010 Franta cade cu singurul cap de serie ce nu avea ce cauta acolo si anume: Africa de Sud
3. Furt in returul decisiv cu Ucraina - gol din offside, eliminare aproape gratuita in min 46 pentru ucraina si golul decisiv precedat de un hent
4. SCHIMBAT REGULAMENT CU 3 ZILE INAINTE DE DRAW-UL PENTRU WC 2014
5. La acest draw Franta cade din nou cu cel mai slab cap de serie: Evita: Brazilia, Argentina, Germania, Spania, Uruguay, Columbia si chiar si Belgia. Cade cu tara de origine a gunoiului de Blatter + Honduras (Cea mai slaba echipa din cele 32) si Ecuador

Daca as fi in locul Italiei as face contestatie la acest draw mizerabil.

FIFA = o mizerie
Blatter si Platini = 2 gunoaie

Sper sa va futa grav de tot Germania in sferturi !

TheIceMan
6th December 2013, 23:16
De ce uraste lumea FrantaEu nu urasc Franta :D Chiar deloc, mi-ar palce sa am biroul pe la Defence pe acolo, sa ma plimb pe Champs-Élysées seara, problema costul locuintei si limba lui Shakespeare.

delaparis
6th December 2013, 23:17
YoNuTzz, ce sa mai zic in afara de ce am scris pana acum?
Chiar si daca teoria conspiratiei este adevarata (desi sunt convins ca e o prostie) ce vina are echipa asta? Nu sunt ei niste zei dar jucatorii alearga acolo si incearca sa faca ceva in teren.
A devenit obsesie cu Franta incat nu mai vedem nimic nedreptati in fotbal international. In meciul retur cu Suedia Ronaldo a marcat un gol care nu trebuia acordat deoarece a fost fault in atac putin mai devreme.
In Ukraina Franta trebuia sa aiba un penalti si Koscielny a fost eliminat pe baza simularii unui ucrainian.
In 2010 Olanda a fost cea mai slaba echipa si cea mai dura din sferturi pana la finala si trebuia sa aiba cel putin de trei ori jucatori eliminati.

Una dintre cele mai mari nedreptati din istoria fotbalului, Franta a avut-o in 1982.!!! Harald Schumacher a intrat asa dur la Battiston ca l-a dus in coma. Era sa moara ala pe teren !!!. Arbitrul? A dictat aut de poarta :rosu::rosu::rosu: A fost in semifinala CM contra RFA cand Franta conducea cu 3-1 in prelungiri. Trebuia rosu acolo

YoNuTzz
7th December 2013, 00:01
tot ce am scris eu a inceput in 2009 ?

toate cele 5 puncte pe care le-am subliniat mai sus sunt coincidente ?

sau faptul ca barcelona joaca in UCL 100 de retururi pe teren propriu e coincidenta ?

ai 44 de ani...sa fim seriosi...coincidenta inseamna odata nu de 10 ori.

Cand schimbi regulamentul cu 3 zile inainte de final, regulament care te afecta direct si mai iti cade si cea mai penibila grupa nu e o coincidenta.

Macar recunoasteti ca deveniti la fel de penibili ca si fifa...

TheIceMan
7th December 2013, 00:03
Ce au schimbat acu' 3 zile?

El Pistolero
7th December 2013, 00:05
Din ce vad pe program avem inca din prima etapa: Spania-Olanda, Germania-Portugalia si Anglia-Italia. Ultimul meci fiind la ora 2 noaptea daca am calculat bine, asta insemnand o mica problema. :D

delaparis
7th December 2013, 00:09
Cand schimbi regulamentul cu 3 zile inainte de final, regulament care te afecta direct si mai iti cade si cea mai penibila grupa nu e o coincidenta.

...

Nu sunt de acord. Chiar si cu "regulamentul" trecut (pun ghilimele deoarece nu a fost niciun regulament) Franta era posibil sa cada in grupa C cu Grecia etc ... Si acolo cap de serie mai slab decat Elvetia ;)

resita
7th December 2013, 00:14
Din ce vad pe program avem inca din prima etapa: Spania-Olanda, Germania-Portugalia si Anglia-Italia. Ultimul meci fiind la ora 2 noaptea daca am calculat bine, asta insemnand o mica problema. :D

asta e, avem un CM la care nu ne uitam :)):)):))

am inteles ca primul meci al zilei incepe la 23:00 - hai treaca merge dar al doilea la 02:00 ... wtf :(

nu inteleg de ce n-au fost de acord sa joace meciurile la pranz cum s-a jucat la CM de handbal feminim organizat de Brazilia si era acceptabi pt. europa

aLLiin
7th December 2013, 00:23
Stiu ca trebuie sa fie 3 meciuri/zi. Deci cum este pana la urma?
Platini nu este la FIFA. :)

TheIceMan
7th December 2013, 00:24
vezi aici:

http://en.wikipedia.org/wiki/2014_FIFA_World_Cup#Matches

Jeleul
7th December 2013, 00:40
Stiu ca trebuie sa fie 3 meciuri/zi. Deci cum este pana la urma?
Platini nu este la FIFA. :)

Pai si ce ? lol.

Nici nu trebuie sa fie, nu vezi ca-si da pupi cu pensionaru ala imputit de Blatter pe unde apuca.

YoNuTzz
7th December 2013, 08:19
Exceptand mizeria cu Franta, pentru a se evita grupe precum: Grupa C, Grupa E si grupa H, seeding-ul trebuia sa fie asa:

1. Spania
2. Germania
3. Italia
4. Olanda
5. Argentina
6. Brazilia
7. Portugalia
8. Anglia

Belgia si Columbia nu au mai fost la un mondial de o gramada de vreme, iar Elvetia s-a oprit in grupe in 2010 si au fost cap de serie.

In schimb avem in grupe: Italia-Anglia, Spania-Olanda, Germania-Portugalia.

Penibil si asta.

- Un seeding de kkt.
- Schimbare de regulament cu 3 zile inainte de tragere

0 credibilitate mai are acest World Cup

mariomax
8th December 2013, 00:04
deci in finala vom avea Brazilia/Spania vs Germania/Argentina...

sun
9th December 2013, 18:35
Cata ranchiuna pe Franta, nici nu inteleg de unde vine :o:

Nici nu vreau sa ma gandesc ce ar fi daca Franta castiga CM.
Noroc ca nu are nicio sansa :happy

La asta ma gandeam si eu... cred ca multa lume e setata pe hate-mode. Acum au scos Franta ( aproape toti ) ca oaie neagra. :confused:

nu-i bai, pariziene.. tinem noi cu ea si e destul... ne descurcam

Xaviesta
10th December 2013, 11:34
IoX-kAQux3c

delaparis
10th December 2013, 12:38
O analiza video a tragerii la sorti a Cupei Mondiale 2014 arata fara doar si poate ca aceasta a fost trucata de FIFA. Argumentele sunt mai mult decat clare. Iata-le mai jos alaturi de imaginile video pe care le-am vazut cu totii. - See more at: http://www.onlinesport.ro/fotbal/cupa-mondiala-2014/tragarea-la-sorti-a-cupei-mondiale-a-fost-trucata-video-nid-103167/#sthash.68ZCB0wc.dpuf

YoNuTzz
10th December 2013, 15:38
de fapt s-a intamplat altceva:

1. la tragerea echipelor din pot 4: s-au pus in grupe in ordine cronologica: ex: prima extrasa Croatia in grupa A, a 2-a in grupa B etc
2. franta, avand bila "personalizata" pur si simplu au asteptat sa o extraga pana cand a ajuns randul grupei E si au extras-o atunci...
doar nu doreati sa o extraga cand a venit randul grupei D

:))

YoNuTzz
10th December 2013, 16:04
+ delaparis - tu care ziceai ca nu s-a schimbat nici un regulament :))
ia uite aici

1. FIFA General Secretary and Frenchmman Jerome Valcke :))
2. Valcke admitted on Thursday he had proposed that all nine European World Cup qualifiers go into a draw to decide who moves into Pot 2 today rather than France automatically switching as the lowest-ranked team.

da-o-n **** de treaba...pai un francez propune ca in loc de franta sa fie extragere

PENIBIL

YoNuTzz
10th December 2013, 16:06
Valcke said it would be ‘unfair’ to suggest his nationality had anything to do with the surprise change of format,


=))))))))))

Aurel.D
10th December 2013, 17:35
Să fim serioși, Campionatul European mai este cum mai este dar Campionatul Mondial a devenit în ultimii ani o afacere mizerabilă, unde mereu s-a tras pe cât posibil cu gazdele sau cu echipele mari. Exemple nu vă mai dau că sunt prea multe și de unele nu îmi aduc aminte acum. :) Lucru valabil și pt Liga Camp-lor! Fotbalul nu mai este demult un simplu sport, este o industrie mânată de interese!

delaparis
11th December 2013, 13:07
FIFA a trimis un comunicat de presa in care doreste sa se disculpe de suspiciunile de fraudare a tragerii la sorti a grupelor Cupei Mondiale 2014. Insa, forul suprem al fotbalului nu face decat sa se ingroape si mai tare in acuzatii, pentru ca nu vine cu nici un argument viabil. - See more at: http://www.onlinesport.ro/fotbal/cupa-mondiala-2014/fifa-aduce-argumente-penibile-despre-neimplicarea-in-fraudarea-tragerii-la-sorti-a-grupelor-cm-2014-nid-103202/#sthash.bWaJ5rrO.dpuf

Daca ei spun ca nu s-a trisat inseamna ca nu s-a trisat :D

Aurel.D
11th December 2013, 14:31
”Te scuzi, mai mult de acuzi!”

bogdan_nj
11th December 2013, 14:40
Sa zicem ca a fost trucata tragerea la sorti. De ce are Argentina o grupa mai usoara si culoar mai usor in comparatie cu Brazilia ? Daca ar fi avut Brazilia grupa Argentinei iar grupa H ar fi fost grupa B atunci poate credeam aceste acuzatii.

YoNuTzz
11th December 2013, 15:01
Sa zicem ca a fost trucata tragerea la sorti. De ce are Argentina o grupa mai usoara si culoar mai usor in comparatie cu Brazilia ? Daca ar fi avut Brazilia grupa Argentinei iar grupa H ar fi fost grupa B atunci poate credeam aceste acuzatii.

E simplu. Argentina a fost cap de serie si a avut bulan.

Scandalul e altul.

Principala problema a fost situatia Frantei, cand FRANCEZUL Jerome Valcke a propus ca nu Franta sa fie cea trecuta in grupa Africii, ci sa extraga o echipa din cele 9.

A 2-a mare problema a fost ca tot acest personaj a efectuat si tragerea la sorti.

:))

A 3-a problema este ca cei 2 francezi se acuza intre ei:

Platini had claimed that the Euro draw wasn’t his idea and pointed the finger at Valcke when he declared himself ‘not the only Frenchman on FIFA’.

Valcke said it would be ‘unfair’ to suggest his nationality had anything to do with the surprise change of format

YoNuTzz
11th December 2013, 15:05
E simplu. Argentina a fost cap de serie si a avut bulan.

Principala problema a fost situatia Frantei, cand FRANCEZUL Jerome Valcke a propus ca nu Franta sa fie cea trecuta in grupa Africii, ci sa extraga o echipa din cele 9.

A 2-a mare problema a fost ca tot acest personaj a efectuat si tragerea la sorti.

:))

That has plenty outraged, considering that FIFA general secretary Jerome Valcke (who admitted to coming up with the idea) and UEFA head Michel Platini are both French. The move certainly worked out well for France, though, as they stayed in Pot 4 and drew the weakest seeded team (Switzerland), plus lightweights Ecuador and Honduras.

Acesta este scandalul, nu grupa Argentinei, care a fost cap de serie. Si Belgia a fost cap de serie si a cazut ok. Si Colombia a fost cap de serie si a cazut ok.

bogdan_nj
11th December 2013, 17:44
Mie inca nu a reusit nimeni sa-mi demonstreze faptul ca Elvetia este o echipa slaba. Ecuador e o echipa decenta din America de Sud care are si ceva rezultate notabile in aceasta campanie de calificare iar Honduras are 3-4 jucatori prin Anglia, au batut SUA si Mexic in calificari si se simt ca la ei acasa la ce clima e in Brazilia. Nu zic ca Franta nu are sanse sa castige aceasta grupa dar nu o sa le fie usor.

Aurel.D
12th December 2013, 13:04
Elveția nu este o echipă slabă dar era cea mai accesibilă dintre capii de serie! Este o nuanță aici. :)