PDA

View Full Version : 6 campanii de calificare ratate din ultimele 7



Cipri
19th November 2013, 23:23
Cine e de vina ? :rolleyes:

Freek
19th November 2013, 23:24
Pozitia geografica a Romaniei. :groggy:

Cin' dracu' sa fie de vina? Basescu? Ponta? Stim cu totii cine e vinovat sau mai bine spus cine sunt vinovatii. Dar hai sa-l rugam pe Marius sa puna si poll :D.

resita
19th November 2013, 23:27
http://forum.druckeria.ro/galeriefoto/albums/userpics/10002/2009_04_04-poli-gloriabuz4-1e22-03.jpg


Timisoara e vinovata :)):)):))

Dennis
19th November 2013, 23:29
- Lipsa centrelor de juniori, deci lipsa promovarii tinerilor.
- Prezenta neamurilor Becali in fotbal.

SwedishMafia
19th November 2013, 23:29
avem potential, si-l confirmam :D

86
19th November 2013, 23:30
"Eu sper ca România să se califice în preliminariile următoare. În momentul acesta eu spun că îmi voi duce mandatul la final."

Stati linistiti, piturca spera calificarea la euro 2016:D


un mandat de 4 ani pentru un obiectiv care il putem indeplini si fara antrenor

Freek
19th November 2013, 23:32
Pițurcă nu își reproșează nimic: "Am format o echipă competitivă, dar nu avem jucători! Îmi duc mandatul la final!"

Pai si in melcii ******* nu tot cu astia vei juca pana la finalul mandatului? :rolleyes:

Bobi Cearton
19th November 2013, 23:36
Eu il vreau pe Viorel Moldovan antrenor al Nationalei. De ce? Pt ca asa vreau eu!:D

SwedishMafia
19th November 2013, 23:41
vine regheton cu rodica la nationala. fillip va fi convocat la national!why?because: rodica :D

TheIceMan
20th November 2013, 00:43
The Principality of Romania was established in 1862, after the Ottoman vassal states of Wallachia and Moldavia had been united in 1859 under Alexandru Ioan Cuza as Prince of Romania in a personal union.

He was deposed in 1866 by the Romanian parliament which then invited a German prince of the Hohenzollern-Sigmaringen family, Charles, to become Prince of Romania under the name Prince Carol.



Deci istoric vorbind, Cuza era, devenise un fel de Piturca, si a fost nevoie si atunci de antrenor strain.

Deci?

Loup de Mer
20th November 2013, 00:53
Eu il vreau pe Viorel Moldovan antrenor al Nationalei. De ce? Pt ca asa vreau eu!:D

Stiu unul mai de viitor. Adi Mutu

delaparis
20th November 2013, 01:05
- Lipsa centrelor de juniori, deci lipsa promovarii tinerilor.- Prezenta neamurilor Becali in fotbal.

Ai punctat exact :yes:

In 1994 aveam o nationala e foc si formatie aproape zero. Se vede azi ce am format atunci.
In schimb in 1984 aveam Luceafarul. S-a vazut in 1994 ce a format ;)

TheIceMan
20th November 2013, 01:10
Ai punctat exact :yes:

In 1994 aveam o nationala e foc si formatie aproape zero. Se vede azi ce am format atunci.
In schimb in 1984 aveam Luceafarul. S-a vazut in 1994 ce a format ;)

Generatia de aur... asa la nivel metaforic, ca nu au castigat nici un aur niciodata. Jucatori buni, echipa so-and-so, USA 1994 a fost o exceptie cu doua victorii categorice impotriva a doua tari sudamericane, plus gazda ca si inexistenta atunci in fotbal, in rest impotriva tarilor europene am facut la fel ca la Euro 92 sau Euro 96 2 ani inainte si doi ani dupa momentul '94 tot generatia de aur. Au trecut inca cativa ani la Euro 2000 ca generatia de aur sa mai straluceasca cat de cat, din nou.

eventHorizon
20th November 2013, 01:15
TheIceMan, sa nu zici ca nu ti-a placut generatia lui Hagi? :))

Daca nu era maimuta aia beata de Prunea in poarta, eram in semifinalele CM si, cred eu, aveam sanse bune si cu Bebeto si compania la ce contraatacuri devastatoare dezvoltau baietii nostri...
Practic aveam emotii doar la finala :cool::D

stiintacv
20th November 2013, 01:21
are dreptate Adrian Mutu in tot ce zise la digi...

stiintacv
20th November 2013, 01:23
Dan Petrescu sau Reghe ar fi singurele solutii bune....

TheIceMan
20th November 2013, 01:28
TheIceMan, sa nu zici ca nu ti-a placut generatia lui Hagi? :))

Daca nu era maimuta aia beata de Prunea in poarta, eram in semifinalele CM si, cred eu, aveam sanse bune si cu Bebeto si compania la ce contraatacuri devastatoare dezvoltau baietii nostri...
Practic aveam emotii doar la finala :cool::D

Ba da, mi-a placut, dar marea problema era ca jucau fotbal la fel de bine de zici ca erau toti de la Dacia 1310, te lasau in drum. Cand trebuia sa accelerezi se rupea cureaua de transmisie, cand trebuiau sa depasesca se rupea ambreiajul, si tot asa. Generatia de aur, a noastra, iubita fara indoiala, era fix ca Dacia 1300, tot a noastra, tot iubita, dar care te lasa in drum cand ti-era luimea mai draga :D

Te astepati tu ca la numai doi ani de la optimile mondiale cu Suedia, la euro '96 sa faca fix zero puncte, sa ne demonstreze Stoicicov de ce castraveciorii au jucat semifinala USA '94 si noi nu?

Gabriel28
20th November 2013, 01:28
Generatia de aur... asa la nivel metaforic, ca nu au castigat nici un aur niciodata. Jucatori buni, echipa so-and-so, USA 1994 a fost o exceptie cu doua victorii categorice impotriva a doua tari sudamericane, plus gazda ca si inexistenta atunci in fotbal, in rest impotriva tarilor europene am facut la fel ca la Euro 92 sau Euro 96 2 ani inainte si doi ani dupa momentul '94 tot generatia de aur. Au trecut inca cativa ani la Euro 2000 ca generatia de aur sa mai straluceasca cat de cat, din nou.

Echipa aia so-and-so ajuns pe locul 3 in lume in topul fifa. Si a batut echipe de prestigiu aproape cu fiecare ocazie. Euro 96, unde au facut blat ca idiotii nu se pune la socoteala.

Totul s-a terminat dupa Euro 2000. Ca si in calificarile pentru WC 2002 am fost slabi, cu exceptia partidelor cu Ungaria, ce sa ne mai ascundem dupa deget. Am fost mereu aproape dar degeaba, cu exceptia campaniilor WC10 si euro12 cand am fost praf iar. Bati Bosnia cu 3-0 si faci egaluri cu echipe de cacao, gen Georgia. Avem o mentalitate de balta, asta e problema. Plus faptul ca avem o conducere de *****. Vorba lui Mutu ne-am invartit in jurul lui Piturca....a zis bine ce a zis la Digi dupa meci. Altii sunt niste lasi....

tifosi
20th November 2013, 01:30
Dan Petrescu sau Reghe ar fi singurele solutii bune....

Reghe? e o gluma? Pai gelatul ala cocalar o sa cheme in continuare ratati precum tanase, bourceanu, latovlevici + ca o sa mai cheme.. il ia si pe tatu...

Exclus!

TheIceMan
20th November 2013, 01:41
Echipa aia so-and-so ajuns pe locul 3 in lume in topul fifa. Si a batut echipe de prestigiu aproape cu fiecare ocazie.
ok, echpe de prestigiu, sa le enumeram, din memorie:
3-1 Columbia - CM '94
3-2 Argentina - CM '94
1-0 Coumbia (din nou) - CM '98
2-1 Anglia - CM '98
3-2 Anglia (din nou) Euro 2000

Deci echipe de prestigiu a batut aproape cu fiecare ocazie? # - Columbia, Argentina, Anglia.

Atat.

E drept ca astia de azi nici atat nu reusesc :nope:


Euro 96, unde au facut blat ca idiotii nu se pune la socoteala.

Ai glume in program in seara asta? au facut blaturi?? serios? ai dovezi? sau doar zici in ideea hai sa nu punem la socoteala ce nu ne convine sa sa ne ascundem dupa ... blaturi

eventHorizon
20th November 2013, 01:43
Ba da, mi-a placut, dar marea problema era ca jucau fotbal la fel de bine de zici ca erau toti de la Dacia 1310, te lasau in drum. Cand trebuia sa accelerezi se rupea cureaua de transmisie, cand trebuiau sa depasesca se rupea ambreiajul, si tot asa. Generatia de aur, a noastra, iubita fara indoiala, era fix ca Dacia 1300, tot a noastra, tot iubita, dar care te lasa in drum cand ti-era luimea mai draga :D

Te astepati tu ca la numai doi ani de la optimile mondiale cu Suedia, la euro '96 sa faca fix zero puncte, sa ne demonstreze Stoicicov de ce castraveciorii au jucat semifinala USA '94 si noi nu?

Bulgarii ce au facut dupa, la CM1998? Iti zic eu, cu 1 pct in grupa au terminat. Sau au ajuns macar la CE2000?
Noi ne-am calificat la ambele si am si trecut de grupe. :D
Dar ai si dreptate, la faza cu Dacia, puteam face mai multe cu generatia aia... dar probabil ca ne-a tras inapoi si mentalitatea romaneasca.

TheIceMan
20th November 2013, 01:48
Bulgarii ce au facut dupa, la CM1998? Iti zic eu, cu 1 pct in grupa au terminat. Sau au ajuns macar la CE2000?
Nu ma intereseaza de ce au facut bulgarii, discutam de ai nostrii :D, altfel fiecare tara "mai mica" a avut generatia ei de aur, Ungaria, Polonia, Cehoslovacia, URSS, istoric, si mai recent Portugalia, Croatia, Turcia, Korea de Sud, sa nu uitam Grecia chiar si Ghana :D Dar ne intereseaza? not so much.

eventHorizon
20th November 2013, 01:56
Tu i-ai pomenit pe bulgari si m-ai provocat :D
De ce crezi ca ei au meritat sa joace semifinala mai mult ca noi?

Eu am zis, daca aveam portar in poarta, si nu o maimuta, acum ne mandream cu o finala impotriva Italiei lui Baggio :cool:

TheIceMan
20th November 2013, 04:55
Tu i-ai pomenit pe bulgari si m-ai provocat :D
De ce crezi ca ei au meritat sa joace semifinala mai mult ca noi?

Nu stiu daca au "meritat" judecand la cald, dar tehnic si ei au batut tot atunci Argentina, in grupe, si in optimi unde noi ne-am oprit ei au trecut de Germania, ceea ce nu-i tocmai de minimizat. Deci, da, la momentul ala prin prisma rezultatelor echipa lui Stoicicov era mai buna decat cea a lui Hagi.


Eu am zis, daca aveam portar in poarta, si nu o maimuta, acum ne mandream cu o finala impotriva Italiei lui Baggio :cool:

nu luam 4 boabe de la Elvetia la cateva zile dupa ce baturam Columbia sa ne teremure chilotii pentru o victorie istorica cu 1-0 chinuit cu USAin ultimul meci al grupei.

cu un portar mai bun zici? ma uit pe wikipedia ca nu mai stiu amanunte, se pare ca daca Dan Petrescu (actualul mare antrenor) si Belodedici (singurul roman care a castigat de doua ori CCE) nu ratau 11m tot am fi ajuns tocanita pentru Brazilia in semifinala, hai sa nu visam la finala.

nic
20th November 2013, 05:09
Generatia de aur... asa la nivel metaforic, ca nu au castigat nici un aur niciodata. Jucatori buni, echipa so-and-so, USA 1994 a fost o exceptie cu doua victorii categorice impotriva a doua tari sudamericane, plus gazda ca si inexistenta atunci in fotbal, in rest impotriva tarilor europene am facut la fel ca la Euro 92 sau Euro 96 2 ani inainte si doi ani dupa momentul '94 tot generatia de aur. Au trecut inca cativa ani la Euro 2000 ca generatia de aur sa mai straluceasca cat de cat, din nou.

Exagerezi. Gazda aproape inexistenta in fotbal? De aia ne-au bataut intr-un amical, in Romania, cu 2-0, in aceeasi perioada?

Echipele alea sudamericane au fost Columbia (trei Mondiale consecutivein anii '90) si Argentina.

Intodeauna am jucat decent impotriva sudamericanilor, din '30 si pana recent (cu Uruguay, in amical) ...

TheIceMan
20th November 2013, 06:25
Exagerezi. Gazda aproape inexistenta in fotbal? De aia ne-au bataut intr-un amical, in Romania, cu 2-0, in aceeasi perioada?

Nu exagerez, nationala USA pana la momentul '94 era inexstenta dpdv fotbalistic. Atunci au organizat CM cu mare generozitate din partea FIFA si cu suport tehnic $$$ exceptional din partea firmelor care au crezut ca soccer va fi o vacuta de muls (rapid) $$$ din marketing si in USA, ca big 4 va deveni big 5, chestie ce a dus al infiintarea MLS, iar rezultatele nu au aparut imediat, USA a mai asteptat 8 ani pana la CM 2002 Korea/Japan cand au profitat si au batut rasunator Portugalia si Bruce Arena a devenit peste noapte un antrenor bun. Imi amintesc ca inainte de meciul cu Germania la o conf de presa Arena a fost intrebat ce va face daca nu bate Germania (deja ziaristii americani isi vedeau nationala foarte sus) iar el a raspuns ca nu e nici o problema, din contra intrebarea ar trebui ce vor face nemtii daca nu castiga, adica omul era foarte realist. Si Germanii au pierdut pe piciorul lui Ronaldo, oficat ca cel mai bun jucator al turneului nu a fost el ci Oliver Kahn, cel carui ii daduse doua goluri...
Da, dupa 2002, si nationala USA a iesit din mediocritate sa zic asa, dar mai ales MLS a crescut, cu precadere de cand Beckham a semant cu L.A.

zici ca batura cu 2-0 Ro in amical :) well, si Ro batu Germnaia 5-1, tot in amical, de palmares.


Echipele alea sudamericane au fost Columbia (trei Mondiale consecutivein anii '90) si Argentina. yeah, am explicat si asta mai sus :D

Nu ma intelege gresit: fara dubiu si discutie generatia de aur a obtinut cele mai bune performante istorice in fotbalul romanesc, de 100x mai mult decat fac vedetele actuale.
Dar ce vreau sa spun este ca din perspectiva top performance, 1 QF la CM si 1 QF la CE, cam toate tarile unde se joaca fotbal cat de cat bunicel au reusit dpdv istoric.
Jucatori foarte buni erau in generatia de aur, comparabili ca individualitati cu alti din alte tari la vremea respectiva, dar ca grup, cum zic, ca Dacia 1300, cand bine, cand te lasa si trebe sa suflii in jiglere :D. (daca sti ce-i aia, si cred ca sti)

Iar daca e sa comparam valoarea jucatorilor de atunci, nu cu romanii de azi, ci cu vedetele internationale de azi, ma tem ca balanta nu e in favoarea noastra.
Ibra, ramas acasa, este peste oricare cel mai bun atacant roman pe care-l vrei, din orice epoca. Asta la atacanti, la mijlocasi e si mai nasol, Hagi in maximum de forma nu cred ca ar fi peste Xavi sa zic repede.

ok, asta-i cu trecutul.

ce facem in viitor?
:D

JJ
21st November 2013, 01:02
Tragand linie, tot generatie de aur e, ca doar e mai buna decat ce-a fost inainte si definitiv mai buna decat ce-a urmat dupa.
In viitor speram la prezenta la CE cu 32 de echipe.

Gabriel28
25th November 2013, 21:49
ok, echpe de prestigiu, sa le enumeram, din memorie:
3-1 Columbia - CM '94
3-2 Argentina - CM '94
1-0 Coumbia (din nou) - CM '98
2-1 Anglia - CM '98
3-2 Anglia (din nou) Euro 2000

Deci echipe de prestigiu a batut aproape cu fiecare ocazie? # - Columbia, Argentina, Anglia.

Atat.

E drept ca astia de azi nici atat nu reusesc :nope:



Ai glume in program in seara asta? au facut blaturi?? serios? ai dovezi? sau doar zici in ideea hai sa nu punem la socoteala ce nu ne convine sa sa ne ascundem dupa ... blaturi

Cati ani ai tu cocos? Ca vorbesti asa in necunostinta de cauza, eu personal am fost contemporana cu Generatia '94 si am vauzt cam 99% din meciurile nationalei.

Din '90 pana in '01 am batut: Rusia, Argentina, Columbia, Anglia, Spania, Mexic, Nigeria, Slovacia, Polonia, Irlanda, Grecia, Paraguay, Yugoslavia si altele. Si am avut si cateva egaluri cu echipe de top precum Germania.

Dar ma bucur ca tii minte macar rezultatele de la cupele mondiale la care am participat! :ok:

In fine, cu oamenii care au idei fixe eu greu sa te intelegi, voi deobicei nu vedeti decat intr-o singura directie.

Gabriel28
25th November 2013, 21:57
Iar daca e sa comparam valoarea jucatorilor de atunci, nu cu romanii de azi, ci cu vedetele internationale de azi, ma tem ca balanta nu e in favoarea noastra.
Ibra, ramas acasa, este peste oricare cel mai bun atacant roman pe care-l vrei, din orice epoca. Asta la atacanti, la mijlocasi e si mai nasol, Hagi in maximum de forma nu cred ca ar fi peste Xavi sa zic repede.

ok, asta-i cu trecutul.

ce facem in viitor?
:D

Mai flacau dar tu esti istet rau nu asa. Ibra mai bun peste orice atacant roman? Ce atacanti romani ai vazut tu jucand ma? Sau ai gasit si tu vreo 2-3 compilatii pe youtube? De Raducioiu ai auzit? De Camataru?

90% din fotbalul de astazi este marketing gogule. Inainte chiar se juca fotbal, acum, iti fura ochii cu o mie de clipuri si produse, si campanii publicitare. Van Basten nu mai avea o mie de ghete, si tricouri, si dadea goluri pe banda rulanta. Messi si Ronaldo si Ibra au echipe de marketing in spate. Sunt buni cei drept, dar orice contemporan cu fotbalistii din anii 70, 80, chiar si 90 nu o sa iti zica niciodata ca sunt profund impresionati de oricare dintre astia 3 in comparatie cu cei de dinainte. Si nici macar nu ma refer la Maradona sau Pele. Ei vor fi mereu exceptii.

Xavi peste Hagi? Xavi nu poate fi nici macar peste Dobrin, dar mi-e ca vorbesc deja de lucruri care depasesc nivelul tau de cunostinte fotbalistice.

Hagi creea goluri, marca goluri de geniu, dadea pase, sprinta, si avea un dribling extraordinar. Xavi are schema lui de pase care a invatat-o la Barcelona, dar in rest? Dribling? Viteza? Suturi? Alo? Pe ce lume traiesti?

Ce ti-e si cu copii astia....

Numero Dieci
25th November 2013, 22:54
Tu chiar crezi ca Raducioiu a fost mai bun decat Ibra?

bogdan_nj
26th November 2013, 17:53
Lipsa unei strategii sanatoase a adus la falimentul fotbalului romanesc. Centrele de copii si juniori au disparut ( probabil Academia Hagi va incepe sa scoata ceva ), campionatul de tineret in paralel cu Liga 1 a fost desfiintat, patronii din fotbalul romanesc sunt niste bisnitari care urmaresc doar combinatii dubioase si profit imediat.

Julio_Zane
26th November 2013, 17:55
Cosmin Contra.Cel mai indicat sa preia echipa tricolorilor.Dar degeaba...

liverpool-kid
27th November 2013, 09:28
hai sa dam autonomie echipei nationale..sa nu mai aiba antrenor, ci sa vina la nationala cei care sunt mai in forma la momentul respectiv si gata..nu mai dam vina pe nimeni

PS: oare ne calificam la Euro 2016?

Numero Dieci
28th November 2013, 18:41
Si cine decide care sunt cei mai in forma?

liverpool-kid
28th November 2013, 20:21
ei intre ei se decid...ca si atunci cand ajung la executarea loviturilor de la 11 m (intr-o finala de exemplu)

Numero Dieci
28th November 2013, 23:03
Aha.

Excelenta idee.

Sir. Eko
28th November 2013, 23:27
hai sa dam autonomie echipei nationale..sa nu mai aiba antrenor, ci sa vina la nationala cei care sunt mai in forma la momentul respectiv si gata..nu mai dam vina pe nimeni



http://24.media.tumblr.com/tumblr_m9tb6svKmO1r4alnuo1_250.gif

delaparis
28th November 2013, 23:39
hai sa dam autonomie echipei nationale..sa nu mai aiba antrenor

Sunt de acord. Deci sa vina Hagi :D

YoNuTzz
29th November 2013, 00:01
sa vedem cate echipe se vor duce din grupa la euro 2016...

noi probabil vom fi in urna a 3-a si daca se vor duce primele 2 din toate grupele atunci ne va fi greu sa terminam pe 2...

e suficient sa iti cada ceva de genul

1. germania/spania/olanda/italia
2. rusia//suedia/croatia/ucraina

si ai ratat si euro 2016

TheIceMan
29th November 2013, 00:10
^ poate picam cu Franta :evil:

Catalanul
29th November 2013, 01:58
sa vedem cate echipe se vor duce din grupa la euro 2016...

noi probabil vom fi in urna a 3-a si daca se vor duce primele 2 din toate grupele atunci ne va fi greu sa terminam pe 2...

e suficient sa iti cada ceva de genul

1. germania/spania/olanda/italia
2. rusia//suedia/croatia/ucraina

si ai ratat si euro 2016

se califica direct primele 2 din toate grupele + cel mai bun loc 3

apoi restul echipelor de pe locul 3 vor juca un baraj (8 echipe in total)

YoNuTzz
29th November 2013, 21:02
se califica direct primele 2 din toate grupele + cel mai bun loc 3

apoi restul echipelor de pe locul 3 vor juca un baraj (8 echipe in total)

am inteles..deci sunt sanse mari ca in 2015 sa mai avem un baraj...de data asta cu o echipa un pic mai slaba...deoarece nici o echipa buna nu termina pe 3

10_koln
9th December 2013, 23:52
^ poate picam cu Franta :evil:

Să vezi atunci distracție pe forum :D.

Romeo
11th December 2013, 14:14
- Lipsa centrelor de juniori, deci lipsa promovarii tinerilor.
- Prezenta neamurilor Becali in fotbal.

fiecare echipă de primă divizie este obligată să aibe echipe de juniori pe cel puțin 3 categorii de vârstă, deci juniori există. În toată Europa există invazia de jucători din Brazilia, Argentina sau Africa
Dintr-o promoție de juniori cu greu ajung 1-2 în echipa națională, nu din cauza lui Piți ci a valorii foarte slabe. Invazia jucătorilor străini dovedesc doar valoarea slabă a celor autohtoni, necredibilitatea lor la transferuri afară, întoarcerea lor acasă sub formă de împrumut.
Becali (I+V) sunt cei mai prolifici impresari, dar ceilalți mai au ce vinde ? Giovanni a exportat mulți jucători, deci (și) cluburile au primit bani. Oare ce cluburi au fost interesate să nu-i mai îmbogățească pe Becalieni și să propulseze un alt impresar ? Deci aceștia sunt puțin interesați de bani. Fără vânzarea de jucători, fotbalul nostru ar fi fost și mai sărac.
Cu patronei în goană după îmbogățire proprie și a celor care le furnizează contracte, sunt tot mai puțini bani pentru fotbal. Acesta revine, încet-încet, primăriilor care vor da salarii mult mai mari jucătorilor decât angajaților cu responsablități. Deocamdată deturnarea se face pe firme private, aruncate în faliment ca să nu se mai plătească impozite: FC Argeș, Corvinul, Jiul, Voința Sibiu, Rapid, FC Timișoara, etc

bogdan_nj
11th December 2013, 17:40
Faptul ca in Liga 1 cluburile sunt obligate sa aiba cel putin 3 echipe de juniori nu inseamna ca stam bine la capitolul copii si juniori. Academia Hagi a cam castigat tot in ultimii 2 ani la sub 21, 19, 17 in conditiile in care aceasta academie a fost infiintata in 2009. Daca dupa doar cativa ani de la infiintare ei castiga pe linie inseamna ca in restul tarii e dezastru. Eu zic ca ar trebui reinfiintat campionatul de tinere sperante care mergea in paralel cu Liga 1 si cel putin in Ligiile 2 si 3 sa se impuna un minim de jucatori sub 20 de ani in orice moment al jocului.

delaparis
15th April 2014, 20:35
Piturca declanseaza un scandal european: "In barajul cu Grecia a fost un arbitraj cu intentie" (http://www.onlinesport.ro/fotbal/echipa-nationala/piturca-declanseaza-un-scandal-european-in-barajul-cu-grecia-a-fost-un-arbitraj-cu-intentie-nid-106243/)

bogdan_nj
17th April 2014, 22:42
Piturca vrea sa fie vedeta internationala de acum :D

Romeo
10th May 2014, 11:29
Faptul ca in Liga 1 cluburile sunt obligate sa aiba cel putin 3 echipe de juniori nu inseamna ca stam bine la capitolul copii si juniori. Academia Hagi a cam castigat tot in ultimii 2 ani la sub 21, 19, 17 in conditiile in care aceasta academie a fost infiintata in 2009. Daca dupa doar cativa ani de la infiintare ei castiga pe linie inseamna ca in restul tarii e dezastru. Eu zic ca ar trebui reinfiintat campionatul de tinere sperante care mergea in paralel cu Liga 1 si cel putin in Ligiile 2 si 3 sa se impuna un minim de jucatori sub 20 de ani in orice moment al jocului.

In conditiile in care Vasluiul si Rapidul nu primesc licenta din cauza datoriilor, crezi ca vor fi multe echipe dispuse sa mai tina 15 jucatori pentru campionatul de sperante, sau inca nush cati juniori ? Asta-i viata, pentru meciuri la care vin 200-500 jucatori, merita sa aduci inca vreun milion de euro pe an luati de la gura celor care-i muncesc ? Daca academia lui Hagi s-a infiintat de 5 ani, care sunt rezultatele ei ? O echipa de prima liga care s-a salvat anul trecut din mila Stelei si a lui Dinamo, si care trebuie sa ramana si anul acesta prin neprimirea licentei V si R, poate si CS U Craiova ?
Acum vreo 10 ani, camp de sperante era inlocuit cu echipe secunde care aveau drept de a juca in L2-L4. Cate mai exista astazi ? Nu e suficient sa vrei camp de sperante, este nevoie si de bani pentru mingii, terenuri, antrenori si jucatori, transport si cazari la meciuri.
Criza abia acum apare in fotbalul nostru, echipele cu traditie dispar anual, Farul se duce in L3, Sportul s-a desfiintat, la fel Jiul, Corvinul, FCM Resita, Rapidul se plange ca nu mai curg banii, Petrolul isi vinde 3 golgeteri cum nu a mai avut niciodata, Dinamo joaca cu tineri, etc

Franz
18th May 2014, 19:32
In conditiile in care Vasluiul si Rapidul nu primesc licenta din cauza datoriilor, crezi ca vor fi multe echipe dispuse sa mai tina 15 jucatori pentru campionatul de sperante, sau inca nush cati juniori ? Asta-i viata, pentru meciuri la care vin 200-500 jucatori
cred ca e un cerc vicios. la meciuri vin putini spectatori dintr-un motiv. cred ca daca comparam media de spectatori din ultimii 10 ani vom gasi ca a scazut de la an la an.