PDA

View Full Version : STIRI despre MICHAEL SCHUMACHER



Sorin Blaj
29th November 2006, 03:14
Este adevarat ca Michael Schumacher s-a retras dar asta nu inseamna ca el nu este inca in atentia presei de pretutindeni.

Daca detineti informatii, stiri si noutati despre el sau declaratii ale lui, sunteti invitati sa le prezentati aici tuturor celor interesati.

georg40
29th November 2006, 16:30
Rubrica "stiri si noutati" acopera foarte bine aceasta tema, ma indoiesc ca aici ar fi fost nevoie de un nou Thread...
Stirile despre Schumacher vor fi mai curand mai putine decat mai multe.

Sorin Blaj
29th November 2006, 17:42
Schumi: “Lui Ralf i-a fost mai greu în Formula 1 decît mie”


Michael Schumacher nu crede că succesul lui în Formula 1 l-a ajutat pe fratele său Ralf să reușească în acest sport. Tînărul Schumacher a debutat pentru Jordan în 1997, cînd Michael deja se afirmase ca un star în Formula 1, deținînd două titluri mondiale. Întrebat de Suddeutsche Zeitung dacă viața fratelui său a fost mai ușoară în Formula 1 datorită lui, Michael a recunoscut că realizările lui de la început au deschis cîteva uși pentru Ralf. Însă septuplul campion mondial a spus totodată că Ralf a fost nevoit să înfrunte dificultăți pe care el nu le-a întîlnit niciodată.

“O viață mai lipsită de griji? Sînt sigur că Ralf nu e de acord cu asta. Cînd am început să am succes în Formula 1 au apărut oportunități noi și pentru el. Dar asta nu înseamnă că i-a fost mai ușor ca pilot de Formula 1”, a declarat Schumi. “Ralf a trebuit să depășească diverse obstacole, de exemplu așteptările publicului. Nu avea cum să fie relaxat. Sînt sigur că lui i-a fost mai greu decît mie”, a adăugat germanul.

“Bineînțeles, se poate spune că Willi Weber și cu mine i-am ușurat calea și l-am sprijinit. Dar pînă la urmă el a fost cel care a trebuit să-și dovedească talentul și să facă față singur criticilor”, a încheiat Schumi.


Sursa: Autof1.ro


PS: Georg40. Punem pariu?

Sorin Blaj
29th November 2006, 17:47
Schumacher: 'I never demanded No.1 status'
Tuesday November 28 2006



After many years of speculation, Michael Schumacher has finally denied reports that he demanded number one status within Ferrari.

According to reports that did the rounds after Schumacher was signed by Ferrari in 1996, the German had number one status within the team, which was why he was at times gifted race wins by his team-mates and why he was the driver always challenging for the World titles.

However, according to Schumacher, who recently retired from Formula One, the reports were not true as at no stage did he demand or sign a contract stating that he was to be given preferential treatment.

Rather, he says, the seasons played out that way because he was the team's stronger driver.

"I never demanded it (No.1 status), neither contractually nor verbally not during my whole career," the seven-time World Champion said. Though whether he got it or not is a question that former team-mate Eddie Irvine might have an opinion about. Irvine was asked to move over to make way for Schumacher in the 1999 season. The points he lost would have made him World Champion that year.

"This is how I see it: At the beginning of the season both drivers get the same material, are equal in every way.

"It soon emerges though that one driver is quicker than the other and the team has to support him.

"Not in every situation (is quicker), sometimes chance also plays a role in this - but if the second driver only wants to win a grand prix because of his ego, while the first one is trying to win a World Championship, I would regard that as silly.

"Because the goal always has to be to be first at the end of the season.

"Formula One is no children's birthday party."


Sursa: planet-f1.com

georg40
29th November 2006, 17:55
@Sorin Blaj: tu intrebi: PS: Georg40. Punem pariu?

Nu te vad bine, daca eu incep sa scriu la rubrica cealalta, in jur de 10-12 informatii pe zi, deh ! fiind mai aproape de sursa, pierzi sigur...Nu, nu sunt tipul de parior !

Sorin Blaj
29th November 2006, 21:50
@Sorin Blaj: tu intrebi: PS: Georg40. Punem pariu?

Nu te vad bine, daca eu incep sa scriu la rubrica cealalta, in jur de 10-12 informatii pe zi, deh ! fiind mai aproape de sursa, pierzi sigur...Nu, nu sunt tipul de parior !
N-ai inteles. Eu ma refeream la faptul ca tu crezi ca nu vor mai fi stiri despre Michael Schumacher sau declaratii ale lui iar eu spuneam: punem pariu ca vor fi?

In alta ordine de idei, chiar te rugam sa ne postezi toate stirile despre Formula 1, la care ai acces. Spor la munca.

Sorin Blaj
30th November 2006, 13:02
Schumi la București?


Fostul jucător de tenis Ilie Năstase a declarat că va încerca să îi aducă la București pe fostul pilot german de Formula 1 Michael Schumacher și pe alți reprezentanți ai echipei Ferrari, cu ocazia manifestărilor organizate pentru a marca aderarea României la UE. "Există un Consiliu de susținere pentru organizarea acestor manifestări, din care fac parte atît eu, cît și Nadia Comăneci și domnul Ion Țiriac", a declarat Ilie Năstase.

Premierul Călin Popescu Tăriceanu s-a întîlnit miercuri cu foștii sportivi Nadia Comăneci, Ilie Năstase și Ion Țiriac, pe care i-a invitat să se implice în evenimentele organizate cu ocazia intrării României în UE și să acționeze ca niște "ambasadori" ai aderării. “Vrem să organizăm evenimente de substanță de-a lungul întregului an 2007, pentru a marca aderarea. Dumneavoastră puteți fi adevărați ambasadori", a spus Tăriceanu.

Potrivit Guvernului, cei trei foști mari sportivi au acceptat propunerea și l-au asigurat pe premier că se vor implica în organizarea de evenimente, atît cu idei, cît și cu contacte și sprijin direct.


Sursa: autof1.ro

Sorin Blaj
30th November 2006, 23:10
Ferrari i-a făcut cadou un apartament lui Schumi


Fostul pilot german Michael Schumacher a primit un apartament într-o zonă rezidențială construită de Ferrari în apropiere de baza de la Maranello, informează cotidianul “Express”, citat de site-ul f1-live.com. Potrivit sursei citate, primarul Lucia Bursi a participat, alături de directorul echipei Ferrari, Jean Todt, la deschidere complexului rezidențial din Pozza di Maranello, denumit "Maranello Village" (foto), care cuprinde 100 de apartamente disponibile numai pentru angajații constructorului italian Ferrari.

Express notează că Schumacher, a cărui reședință din Elveția este aproape finalizată, va putea folosi apartamentul, situat la aproximativ 4 kilometri de sediul echipei Ferrari, atunci cînd își va începe munca la scuderia italiană, în calitate de asistent al lui Todt. Michael Schumacher a fost declarat recent cetățean de onoare al orașului Maranello.


Sursa: autof1.ro

georg40
3rd December 2006, 21:27
Concursul de carting de la Kerpen, orasul natal al lui Schumacher s-a incheiat azi cu o surpriza. Dupa 1440 de minute de intrecere, la care au participat, 18 formatii insumand 280 de concurenti, echipa lui Michael a ocupat doar locul al 12-lea.Mai multe informatii nu au fost comunicate, respectiv s-a precizat ca a fost o reuniune cu caracter particular si de... distractie. Ma rog.
(Sursa: www.rtl.de).

Sorin Blaj
3rd December 2006, 23:12
Schumi voted F1's 'Man of the Year'
Thursday November 30 2006


Michael Schumacher has been voted F1 Racing magazine's 'Man of the Year' by thousands of Formula One fans.

The German, who retired from the sport after losing the World title to Fernando Alonso at the the Brazilian Grand Prix, earned a massive 54 percent of the 46,937 votes.

Second place went to Alonso, who had just 21 percent of the votes despite winning back-to-back World titles in 2005 and 2006.

The 'Driver of the Year' award went to Honda's Jenson Button, who claimed his first F1 victory at the Hungarian Grand Prix, while Robert Kubica, who replaced Jacques Villeneuve at BMW during the season, clinched the 'Rookie of the Year' award.

Meanwhile, the city of Maranello will honour Michael Schumacher next month, when the German driver will be made a honourary citizen.

Ferrari President Luca Montezemolo and team boss Jean Todt are expected to be present at the Enzo Ferrari auditorium where the ceremony will take place, as well will Maranello mayor Lucia Bursi.


Sursa: planet-f1.com

georg40
3rd December 2006, 23:16
E neaparata nevoie de texte in limbi straine ? Nici eu nu relatez aici in limba germana ci ma straduiesc sa traduc informatiile pe intelesul fiecarui forist...

Sorin Blaj
4th December 2006, 13:15
E neaparata nevoie de texte in limbi straine ? Nici eu nu relatez aici in limba germana ci ma straduiesc sa traduc informatiile pe intelesul fiecarui forist...
Ai dreptate, dar numai partial. Limba engleza este limba cea mai "vorbita" pe internet. Iar forumul onlinesport, poate avea, pe langa comunicare si alte obiective, cum ar fi invatarea limbii engleze. Cred ca nu strica nimanui sa mai puna mana din cand in cand pe un dictionar englez-roman.

In prezent, limba engleza contine aproximativ un milion de cuvinte (inclusiv jargonul, expresiile tehnico-stiintifice). Engleza este deci cea mai bogata limba din lume, cu o capacitate extraordinara de a creste si de a se transforma.

Limba engleza este a treia cea mai vorbita limba din lume, cu aproximativ 400 de milioane de vorbitori nativi si cel putin inca atatia care o folosesc ca si limba secundara. Dat fiindca primele doua cele mai vorbite limbi sunt chineza si hindusa, care sunt vorbite preponderent in China, respectiv India, limba engleza, care este vorbita pe scara larga in peste 100 de tari, poate fi considerata ca avand acelasi rol ca si limba latina, sau limba greaca, in vremea Imperiului Roman.

georg40
4th December 2006, 18:42
@sorin: argumentare ta este logica si corecta.
Sie eu vorbesc mai multe limbi straine si totusi nu am "scapat" aici inca nici un cuvant in alta limba, tocmai pentru a fi inteles de toti.
Iar daca ma uit la nivelul unor mesaje, asta nu o spun acum neaparat cu intentie critica, atunci am un motiv in plus sa raman inca la limba noastra...
Eu, unul raman consecvent.

oaspetele
4th December 2006, 22:33
amandoi aveti dreptate.
:)
consider ca totusi, macar titlul sau seva stirii ar trebui tradusa.
nu ca as fi facut-o eu intotdeauna.

Sorin Blaj
4th December 2006, 23:26
Schumi a fost votat 'Omul anului' in Formula 1
Joi 30 Noiembrie 2006


Michael Schumacher a fost votat 'Omul anului', in revista F1 Racing, de catre zeci de mii de fani ai Formulei 1.

Germanul, retras din sport dupa pierderea titlului mondial in fata lui Fernando Alonso la MP al Braziliei, a castigat detasat, cu 54% din totalul de 46.937 voturi

Locul secund a revenit lui Alonso, care a avut doar 21% din voturi, in ciuda castigarii ultimelor doua titluri de CM, in 2005 si 2006.

Premiul 'Pilotul anului', a revenit pilotului echipei Honda, Jenson Button, care a obtinut prima sa victorie in Formula 1 in MP al Ungariei, iar Robert Kubica, inlocuitorul lui Jacques Villeneuve la BMW in timpul sezonului, obtinand premiul de 'Tanarul anului'.

Intre timp, orasul Maranello ii va acorda lui Michael Schumacher, in luna decembrie, titlul de cetatean de onoare.

Luca Montezemolo, presedintele Ferrrari si Jean Todt, seful echipei sunt asteptati sa fie prezenti la Enzo Ferrari auditorium, unde va avea loc ceremonia, impreuna cu primarul orasului Maranello, Lucia Bursi.


Sursa: planet-f1.com


Sper ca acum este :ok:. :)

georg40
5th December 2006, 12:52
Intr-un lung interviu publicat de ADAC Motorwelt, Hermann Tomczyk,presedintele pentru resortul sportiv al autoclubului german, este de parere ca, citez: "Retragerea lui Michael Schumacher a fost absolut logica. El nu mai avea practic nimic de castigat, iar modificarile regulamentare in Formula 1 nu l-ar fi avantajat. El nu putea gasi practic un moment mai oportun..."

Sorin Blaj
5th December 2006, 14:22
Scumacher va fi platit de Ferrari in 2007, cu 10 milioane de dolari.


Michael Schumacher va cîștiga în continuare peste 10 milioane de dolari anual de la Ferrari. Acești bani vor fi primiți pentru postul de asistent special al boss-ului Jean Todt.

Sorin Blaj
5th December 2006, 14:40
Concursul de carting de la Kerpen, orasul natal al lui Schumacher s-a incheiat azi cu o surpriza. Dupa 1440 de minute de intrecere, la care au participat, 18 formatii insumand 280 de concurenti, echipa lui Michael a ocupat doar locul al 12-lea.Mai multe informatii nu au fost comunicate, respectiv s-a precizat ca a fost o reuniune cu caracter particular si de... distractie. Ma rog.
(Sursa: www.rtl.de).
Cateva completari cu privire la Cursa de karting organizata de Michael Schumacher pe circuitul personal, din orasul natal Kerpen:

Michael a facut echipa cu Luca Badoer, pilotul de teste al echipei Ferrari, cu fratele sau vitreg, Sebastian Stahl si cu vicecampionul de juniori al Germaniei la karting, Marcel Lipp. Cred ca nu ar mira pe nimeni daca acesta va ajunge, in viitor, in Formula 1.

Declaratiile lui Michael dupa cursa:

"Nu am fost cei mai rapizi, dar cu siguranta ne-am distrat cel mai mult."

"Kartingul a reprezentat intotdeauna o mare placere pentru mine. Intotdeauna am avut aceasta bucurie si pasiune, de a lupta in kart cu propriul corp, de a lucra la kart cu mainile tale. Este un sport distractiv."


Stirea completa:


Schumi finishes 12th in 24-hour kart race
Monday December 04 2006


Despite an all-star cast, Michael Schumacher's team could only manage 12th place on his return to racing in a 24-hour kart event at his own track in Kerpen.

The seven-time F1 World Champion's eight-man team included Ferrari test driver Luca Badoer, his own stepbrother Sebastian Stahl and Germany's junior kart vice champion Marcel Lipp.

But despite the all-star line-up they only managed to finish 12th out of the 18 teams taking part in the event.

"We weren't the quickest, but we had the most fun for sure," Schumacher said after the event.

"Karting has always been a great pleasure to me. I have always enjoyed it and this passion, to fight the go-kart with your body, to work on the go-kart with your own hands. It's an enjoyable sport."


Sursa: planet-f1.com

georg40
6th December 2006, 20:15
Incepand de azi Michael Schumacher a devenit cetatean de onoare al orasului Maranello, sediul oficial al firmei Ferrari.
In cadrul unei emotionante festivitati lui Michael i-a fost inmanate o cheie a orasului, precum si un clopot miniatural.
Schumacher va fi mai des in viitor in Maranello , urmand sa lucreze in calitate de asistent al lui Jean Todt.

Sorin Blaj
7th December 2006, 23:41
Schumi se bucură de timpul liber


Michael Schumacher a declarat că nu regretă retragerea sa din Formula 1 și că se bucură de viața petrecută departe de “Marele Circ”. “Deja mă simt mai relaxat, pentru că am scăpat de obligațiile și cerințele pe care le-am îndeplinit întotdeauna în Formula 1”, a declarat Schumacher pentru postul de televiziune german RTL.

Septuplul campion mondial a adăugat că nu mai are o agendă atît de încărcată și acum se poate gîndi la cerințele noului său job de anul viitor, acela de asistent special al boss-ului Ferrari, Jean Todt. Schumi a fost la Maranello marți pentru a primi titlul de cetățean de onoare al orașului unde se află sediul Ferrari. În cadrul unei ceremonii desfășurate la Enzo Ferrari Auditorium, germanul a primit cheile orașului de la primărița Lucia Bursi și a ținut un discurs de mulțumire în limba italiană.


Sursa: autof1.ro

Sorin Blaj
9th December 2006, 15:31
Schumi a primit medalia de aur din partea FIA


Michael Schumacher a fost onorat la gala anuală a Federației Internaționale de Automobilism, desfășurată vineri la Monaco. Septuplul campion mondial a primit “Medalia de aur” a FIA pentru contribuția pe care a avut-o în motorsport.

“Sportul auto mi-a adus enorm de multă bucurie și fericire”, a declarat Schumi. “Am iubit foarte mult acest sport și am fost norocos să fiu înconjurat de atîția oameni extraordinari care mi-au permis să realizez tot ceea ce am realizat”, mai spus germanul. La 37 de ani, acesta s-a retras după 16 sezoane în care a obținut 7 titluri mondiale, 91 de victorii și practic majoritatea recordurilor din Formula 1. “Această carieră nu a avut echivalent și nu va fi probabil niciodată egalată”, a declarat Max Mosley, președintele FIA. “Toate sporturile au nevoie de o super-vedetă iar Michael este una”, a spus și Bernie Ecclestone, boss-ul Formulei 1.

Pe lîngă Michael Schumacher, a fost onorat și Sir Stirling Moss, fostul mare pilot primind și el medalia de aur din partea FIA. Britanicul a declarat emoționat: “În cariera mea am avut numeroase victorii, 16 curse de Formula 1 cîștigate și am fost vicecampion mondial de patru ori, dar acesta este primul premiu pe care îl primesc din partea FIA. Premiul înseamnă mult pentru mine și sînt foarte mîndru să-l primesc”.

Cu ocazia galei au fost premiați oficial toți campionii din acest an ai competițiilor organizate de FIA. Printre aceștia, Fernando Alonso (Formula 1), Sebastien Loeb (WRC) sau Andy Priaulx (WTCC). “Particip în această seară la ultimul meu eveniment oficial cu Renault și este o ocazie perfectă de a pune punct unei relații fantastice. Sînt foarte fericit de realizările de la Renault, iar pentru mine urmează acum o nouă provocare”, a spus Alonso.


Sursa: autof1.ro

BMW Power
12th December 2006, 17:38
Schumacher a acceptat postul de asistent la Ferrari

ari Conform revistei germane "Bild", Michael Schumacher va fi asistent la Ferrari si va avea un cotract in valoare de 4.500.000 de euro. Cotidianul german mai scrie ca fostul pilot de Formula 1 in varsta de 37 de ani, va fi un consilier special si va putea testa eficienta masinii in cazul unor situatii particulare.


Schumacher, care la sfarsitul Campionatului Mondial 2006 s-a retras din lumea curselor de Formula1, a fost numit in ziua de 5 decembrie cetatean de o­noare al orasului Maranello, localitatea fabricilor Ferrari, in urma hotararii luate de primarie si consiliul comunal.

Germanul Michael Schumacher, 37 de ani, a castigat de sapte ori titlul de campion mondial, 1994, 1995, 2000, 2001, 2002, 2003 si 2004, devenind cel mai cunoscut si galonat pilot de formula 1 din istorie.

De asemenea, Schumacher s-a remarcat prin numeroasele recorduri pe care le detine, cele mai multe titluri, cele mai multe titluri consecutive, cele mai multe victorii, cele mai multe victorii consecutive, cele mai multe victorii cu o singura echipa si multe altele.

Michael Schumacher a concurat pentru Ferrari intre 1996 si 2006, castigand cinci titluri de campion mondial, două locuri doi, două locuri trei, reusind 72 de victorii in curse dintre care cinci pe circuitul de casa al echipei Ferrari, la Monza, fiind pilotul cu cele mai multe victorii pe circuitul Autodromo Nazionale di Monza.

Amos News

Sorin Blaj
24th December 2006, 17:40
Schumi la lucru de acasa

Michael Schumacher nu mai este pilot pentru Ferrari, dar el are inca un rol important de jucat in viitorul echipei.


Schumi To Work From Home
Saturday December 23 2006


Michael Schumacher may not be in the driving seat for Ferrari any more, but he will still have a big role to play in the future of the team.

Indeed, Mario Almondo, Ferrari's new technical director says Schumacher will be involved in the team's Grands Prix challenges even when he is not at the circuit.

"We'll have a remote connection when he won't be at the Grands Prix, so he'll be making a difference even from home," Almondo revealed.

"Schumacher will be part of the group."

Schumacher spearheaded Ferrari's attack for a decade after moving from Benetton in 1996, winning five consecutive titles between 2000 and 2004.

In October, Ferrari revealed that Schumacher would still have a role to play in the team, as assistant to Scuderia Ferrari CEO Jean Todt. His main role was to be scouting for new driving talent, but as well as that - and his advice on race days - he will be heavily involved in the development of new cars, and not just on the F1 circuit.

"We'll take advantage of his experience to develop the F1 cars, and road cars," revealed Almondo.

Sursa: planet-f1.com

Sorin Blaj
18th January 2007, 08:41
Montoya: “Schumacher e un nimeni în America”


Juan Pablo Montoya l-a atacat dur pe Michael Schumacher. Columbianul a reacționat la declarațiile făcute de german cu privire la trecerea sud-americanului în NASCAR. Întrebat de New York Times ce părere are despre Montoya în NASCAR, Schumi a declarat: “Personal, eu nu aș face-o. Ce să faci în NASCAR? Ce este atît de interesant în NASCAR? Nu pot să-mi dau seama, se aleargă pe circuite ovale”.

Montoya a reacționat prompt: “Schumacher e un nimeni în America. Oamenii nu înțeleg ce imensă provocare presupune acest tip de curse. Pe Schumacher duceți-l la Homestead (circuit din Florida) și spuneți-i să se mențină la o jumătate de secundă de ritmul celorlalți. Cred că ar face atac de cord”.

Columbianul a adăugat: “Ar fi o trecere dificilă pentru el, în mod clar. Nu este ușor deloc. Eu am avut avantajul că am concurat doi ani pe circuite ovale și pe mașini stock la începutul carierei. Ajută foarte mult”.


Sursa: autof1.ro


Am si eu o intrebare: Cine este Montoya in lumea Formulei 1?

Sorin Blaj
1st February 2007, 17:52
Schumi se întoarce la karting!


Michael Schumacher nu și-a uitat prima iubire, karting-ul, și este foarte probabil să înceapă să concureze din nou în această ramură a motorsportului. Schumi a ajuns miercuri în regiunea italiană Salento, unde a participat la o zi de teste cu echipa Toni-kart, cea mai puternică în domeniu. Germanul a apărut la circuitul din Lecce îmbrăcat într-un combinezon alb-verde, cască portocalie și mănuși roșii, și a parcurs cîteva tururi la bordul unui kart. La început singur, pentru circa 20 de minute, apoi însoțit de alți piloți.

Germanul a făcut diverse teste, fiecare dintre acestea durînd între cinci și zece minute, și a arătat o mare implicare în munca mecanicilor, dîndu-le acestora indicații și sugestii în legătură cu setarea kart-ului. Absorbit de activitate, Schumi nu a făcut pauză de masă, mîncînd doar un sandwich între două teste. Ceea ce nu se știe în acest moment este dacă germanul are planuri serioase în karting.

Este însă al doilea test de karting din ultimele două luni pentru Schumi, după cel din decembrie de la Lonato (Brescia). Surse din lumea kartingului nu exclud varianta ca Michael Schumacher să participe pe 13 mai în competiția Wsk International Series, la clasa 125 kf1.


Sursa: autof1.ro

thanathos
1st February 2007, 18:56
Am si eu o intrebare: Cine este Montoya in lumea Formulei 1?

un nebun ce-a privat McLaren de un titlu mondial la constructori :yes:
Cand in sfarsit a terminat nervii tuturor de la McLaren s-a dus cu coada-ntre picioare in NASCAR. O competitie grea de tot , in care si batranii de 48-52 ani fac fatza. :sleep:

Vorba unui stand-up comedian: "ce poate fi mai plictisitor decat sa asculti golf la radio? Sa asculti NASCAR la radio! Si va dau un exemplu ce se aude 4 ore: vruuuuuuuuuum..."they're going left"...vruuuuuuuuum..."they're going left"...vruuuuuuuuum" :happy

Eniuei, mie-mi place sa ma mai uit cateodata la NASCAR doar pentru a auzi sunetul superb al motoarelor.

Sorin Blaj
1st February 2007, 22:55
un nebun ce-a privat McLaren de un titlu mondial la constructori :yes:
Cand in sfarsit a terminat nervii tuturor de la McLaren s-a dus cu coada-ntre picioare in NASCAR. O competitie grea de tot , in care si batranii de 48-52 ani fac fatza. :sleep:

Vorba unui stand-up comedian: "ce poate fi mai plictisitor decat sa asculti golf la radio? Sa asculti NASCAR la radio! Si va dau un exemplu ce se aude 4 ore: vruuuuuuuuuum..."they're going left"...vruuuuuuuuum..."they're going left"...vruuuuuuuuum" :happy

Eniuei, mie-mi place sa ma mai uit cateodata la NASCAR doar pentru a auzi sunetul superb al motoarelor.
Mie imi plac cursele din Nascar, deoarece comentatorul Eurosport in limba romana este bestial. Cel mai profesionist comentariu ce l-am auzit vreodata. Ar trebui sa-l transferam la Formula 1. :) :ok:

Favoritul meu in Nascar este Jeff Gordon. :ok:

Lordul
1st February 2007, 23:00
e interesant la Nascar sistemul de punctaj ceva cu 1p pentru cel mai rapid tur din cursa si 1p pentru pol-position

thanathos
1st February 2007, 23:40
exact. apoi mai ai puncte pentru cate tururi ai condus, etc
Un punctaj ce premiaza si pe cei ce fac spectacol nu numai cei ce merg constant la rezultat.
BTW, Jeff e si favoritul meu :)

Travis Daye
2nd February 2007, 16:04
Michael Schumacher are un mic rol in noul film de animatie Cars... ma rog... vocea lui.. nu el.... personajul sau se cheama "Ferrari Michael Schumacher" iata aici secventa din film cu el :) http://www.youtube.com/watch?v=zGz30OLaE5g

Sorin Blaj
14th February 2007, 23:18
Schumi, invitat să testeze un bolid de NASCAR


Michael Schumacher ar putea avea în curînd șansa de a pilota o mașină de NASCAR. După ce germanul a declarat că nu-și dă seama ce l-a atras pe Montoya în NASCAR, americanii l-au invitat pe septuplul campion mondial de Formula 1 să testeze o mașină de curse din campionatul american de turisme. “Eu nu aș face-o. Ce poți să faci în NASCAR? Ce e atît de interesant acolo? Nu pot să-mi dau seama, se aleargă în continuu pe ovaluri”, spusese Schumi în iulie 2006.

În încercarea de a-l face să-și schimbe opinia, Ray Evernham, patronul unei echipe din NASCAR, l-a invitat pe german să ia parte la o sesiune de teste. Americanul este sigur că lui Schumacher îi va plăcea experiența de a testa un bolid de NASCAR (foto, Dodge-ul Charger condus de Montoya). “O să-l pun într-o mașină roșie, una foarte bună, oricînd va vrea să vină aici și să o testeze”, a declarat Evernham pentru Associated Press. “Multe s-au schimbat în ultimii ani. Aceste mașini sînt mult mai sofisticate decît înainte. Cred că ar fi destul de mulțumit de cît de avansate tehnic sînt”, a mai spus americanul.


Sursa: autof1.ro

Sorin Blaj
14th February 2007, 23:19
Schumi, boss la Ferrari?


După multe speculații referitoare la viitorul lui Michael Schumacher, funcția lui vagă de consilier “special” al echipei italiene nu a convins pe nimeni. Cu atît mai puțin presa germană, care a cercetat amănunțit cazul și a aruncat bomba: Schumi se află în negocieri cu Ferrari pentru a deveni noul team manager!

“În acest an a fost la Maranello mai des decît în toți ceilalți ani”, a declarat un manager de la Ferrari pentru revista germană Auto Motor und Sport, afirmînd totodată că Schumacher a fost inclus în discuțiile privind deciziile cheie ale echipei.

Schumacher a primit acasă toate datele din testele echipei, inclusiv timpii realizați de Massa și Raikkonen și a fost însărcinat să-l ajute pe Kimi Raikkonen să se adapteze la Ferrari. “Oricine participă la astfel de lucruri este pregătit pentru sarcini la un nivel mai înalt”, a mai spus sursa din interiorul echipei Ferrari. “Trebuie să fie cea de șef al echipei”, a încheiat oficialul de la Ferrari.

Purtătorul de cuvînt al lui Schumi, Sabine Kehm, a declarat sec: “Rolul lui Michael la echipă este clar definit”. În ce sens clar definit, nu putem decît să presupunem. Cert este că Schumacher a fost văzut miercuri și la testele Ferrari de la Barcelona, urmărind de la boxe evoluțiile celor doi piloți. “Ne vizitează doar ca să vadă ce facem”, a declarat un purtător de cuvînt al Ferrari. “Este singurul motiv pentru care a venit în Spania”, a adăugat acesta. Se pare însă că vizitele dese la Maranello și prezența lui Schumacher la testele echipei au un scop precis: Schumi se antrenează pentru a deveni noul șef al echipei din sezonul viitor.


Sursa: autof1.ro

Datenshi
15th February 2007, 00:07
Stire bomba despre Schumacher: NU MA INTERESEAZA PERSOANA LUI! :D

Sorin Blaj
15th February 2007, 14:01
Ferrari neagă faptul că Schumi s-ar pregăti să devină boss-ul echipei


Michael Schumacher nu a comentat informațiile apărute în Auto Motor und Sport, potrivit cărora s-ar pregăti să devină anul viitor șeful echipei de Formula 1 Ferrari. Aflat la Barcelona, unde a urmărit evoluțiile lui Massa și Raikkonen în teste, Schumi s-a rezumat să declare: “Nu am de gînd să merg la toate cursele în acest an, dar voi merge la cîteva din Europa”.

Managerul germanului, Willi Weber, a fost cel care a dezmințit zvonurile apărute în presa germană. Acesta a declarat pentru Bild că “dacă Michael ar fi vrut să aibă o slujbă full-time ar fi rămas pilot”. Weber a mai spus că Schumacher ia parte la multe întîlniri interne ale echipei Ferrari împreună cu Jean Todt, însă a atribuit acest lucru personalității germanului și nu faptului că s-ar pregăti pentru un nou job. “Dacă Michael decide să facă ceva, atunci se concentrează 110 la sută pe acel lucru”, a adăugat Weber.

Și purtătorul de cuvînt al Ferrari, Luca Colajanni, a negat zvonurile apărute în Auto Motor und Sport: “Michael este implicat în mod clar în echipă, însă acest articol este un nonsens”.


Sursa: autof1.ro

Sorin Blaj
18th February 2007, 12:46
Jurnalul secret al lui Schumi: capitolul "Mafia"


Un salut tuturor suporterilor mei nedespartiti. Traiesc un sentiment ciudat. Iarna este aproape gata, ma simt plin de energie, dar pentru prima data de cand fratele meu mult iubit a venit pe lume, nu voi lua startul intr-un sezon de curse.

Rolul meu in acest an este de a ajuta echipa Ferrari, insa am auzit ca Mark Webber m-a comparat cu o ex-logodnica inca frecventata. Probabil ca el crede ca sunt precum o femeie in „Atractie fatala", care se arata in motorhome pentru a-i creste „inteligenta" lui Kimi.

Este adevarat ca am o datorie fata de Jean (Todt), care nu ar trebui sa existe intr-o relatie normala pilot – manager, dar acest lucru se datoreaza faptului ca am fost impreuna pentru atata timp. Am impartit multe victorii, multe tristeti, multe camere de hotel si dusuri. Este greu sa termini o astfel de relatie.

In ceea ce priveste subiectul Kimi, e limpede si clar ca lui nu-i sta bine in rosu. Nu pretind ca eu eram foarte atragator imbracat in rosu din cauza ca in opinia mea, costumul rosu sta bine pe o piele mai bronzata. Ivan Capelli arata bine imbracat culorile Ferrari, iar Felipe ar arata si el la fel daca ar reusi sa mai creasca un pic. Pe de alta parte, Kimi pare palid. Poate din cauza presiunii pe care o pune pe umerii sai palmaresul meu.

Ma bucur sa aud ca Nigel Stepney (sau cel pe care, glumind, pot spune ca imi placea cel mai mult sa-l iau peste picior) nu este multumit de statutul sau in cadrul Scuderiei. Poate ar trebui sa spun ceva la urechea cui trebuie !

De cand a plecat Ross (Brawn) la Maranello s-a dezvoltat un fel de Mafie. Capul familiei s-a retras (Ross) si toti „Capi" se cearta pentru functii. Nigel vrea sa fie „Capo", dar ii lipseste ceva. Nu e italian. Se stie ca mafia nu accepta non-italieni, deci ar trebui sa isi gaseasca niste strabuni sicilieni – si repede.

Am citit cu interes comentariile lui Mike Gascoyne la lansarea echipei Jordan/Midland/Spyker. Lui Mike i se spunea „Rottweiler". Mereu am crezut ca i se spune asa pentru ca mirosea ca un rottweiler, dar porecla venea de la faptul ca ii place sa muste oameni. Nu ma mir ca nu a rezistat prea mult la Toyota. Japonezii nu agreeaza acest stil de management in firmele lor britanice.

Chiar daca Red Bull l-au luat pe Adrian Newey sa le deseneze masina, ei nu prea se descurca in teste. Aceasta din cauza ca Renault le-a dat o duzina de motoare de comedie. Cred ca daca inginerii de la Red Bull ar curata de ulei aceste motoare ar gasi pe ele placute inscriptionate „Made in 2005".

In final, felicitari lui Juan Pablo Montoya pentru victoria din cursa de la Daytona 24 hours. Oamenii cred ca noi nu ne-am suportat in perioada in care el a mers in F1, dar acest lucru nu este adevarat. Chiar ma bucur pentru el. Este bine ca a reusit sa castige, la amatori, aceasta cursa insignifianta pentru a-si recapata increderea.


The Schum


Sursa: autorally.ro

Travis Daye
19th February 2007, 10:09
lol.... de unde ai gasit asta? :happy :happy :happy :happy

Sorin Blaj
19th February 2007, 11:25
Cine cauta gaseste. :ok:

BMW Power
5th March 2007, 21:42
Retragerea lui Schumi nu va afecta interesul germanilor pentru F1

Retragerea lui Michael Schumacher va avea un impact mic asupra po****ritatii curselor de Formula 1 in Germania. Un sondaj realizat pe 500 de barbati, cu varste cuprinse intre 19 si 49 de ani, a scos la iveala ca pentru 67% dintre ei, retragerea lui Schumacher nu a schimbat cu nimic interesul privind cursele de Formula 1.

In cazul barbatilor cu un interes "foarte mare" si "mare" pentru F1, procentajul celor neafectati de retragerea campionului a crescut la 78%. Nick Heidfeld, pilotul german care concureaza pentru BMW, a declarat pentru ziarul "Bild an Sonntag" ca "fanii lui Michael ii vor duce lipsa dar cu siguranta Formula 1 nu va deveni plictisitoare".

Sorin Blaj
5th March 2007, 21:43
Totusi, este vorba de 33%.

Travis Daye
6th March 2007, 00:04
da.. la astfel de sondaje nu tre sa te uiti ca a iesit 67% ca da.. tre sa te uiti ca totusi sunt 33% care au zis ca nu.. ceea ce e destul de mult

Sorin Blaj
9th March 2007, 20:46
Schumi, patron de echipă în Formula 1?


Managerul lui Michael Schumacher, Willi Weber, a declarat că fostul pilot de la Ferrari ar putea cumpăra o echipă de Formula 1. În vîrstă de 38 de ani, Schumi este consilier la Ferrari, dar Weber nu exclude posibilitatea ca germanul să cumpere echipa Toro Rosso.

“Poate că vom merge la un miliardar și-l vom întreba dacă vrea să ne vîndă a doua lui echipă”, a declarat Willi Weber pentru ziarul AZ, cu referire clară la Scuderia Toro Rosso. Această echipă este deținută de miliardarul austriac Dietrich Mateschitz (al 287-lea în topul Forbes), care este și patronul Red Bull. La Toro Rosso este asociat și Gerhard Berger, fostul pilot de Formula 1.

“Nu știu sigur, dar pot să mi-l imaginez că Michael ar cumpăra o echipă. Însă nu va fi niciodată boss la Ferrari. Toată acea responsabilitate, muncă și stres – de ce ar vrea Schumacher să facă asta? Dacă ar deține echipa, ar fi cu totul o altă sarcină”, a mai spus Weber, care are deja o echipă în campionatul A1.


Sursa: autof1.ro

Travis Daye
10th March 2007, 00:34
cool.. o sa se cheme Schumacher Racing :)))

Travis Daye
10th March 2007, 11:57
MICHAEL SCHUMACHER CAREER STATISTICS

Number of Grand Prix: 249 (100%) (First: Belgium 1991, Last: Brazil 2006)
Number of starts: 248 (99.60%) (First: Belgium 1991, Last: Brazil 2006)
Number of finishes: 197 (79.12%) (First: Italy 1991, Last: Brazil 2006)
Number of finishes on podium: 154 (61.85%) (First: Mexico 1992, Last: China 2006)
Number of finishes in points: 190 (76.31%) (First: Italy 1991, Last: Brazil 2006)
Number of retirements: 52 (20.88%) (First: Belgium 1991, Last: Japan 2006)
Number of wins: 91 (36.55%) (First: Belgium 1992, Last: China 2006)
Number of pole positions: 68 (27.31%) (First: Monaco 1994, Last: France 2006)
Number of fastest laps: 76 (30.52%) (First: Belgium 1992, Last: Brazil 2006)
Number of doubles (pole position & win): 40 (16.06%) (First: Monaco 1994, Last: France 2006)
Number of triples (pole position, win & fastest lap): 22 (8.84%) (First: Monaco 1994, Last: France 2006)

Seasons: 16 (1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006)
Championships: 7 (1994, 1995, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004)
Leading: 241 times during 4741 laps in 131 Grand Prix with a total of 22154.728 Km
Points: 1369 (Average per start: 5.52)

Points per season:
1991 - 4 (14th)
1992 - 53 (3rd)
1993 - 52 (4th)
1994 - 92 (1st)
1995 - 102 (1st)
1996 - 59 (3rd)
1997 - 78 (2nd)
1998 - 86 (2nd)
1999 - 44 (5th)
2000 - 108 (1st)
2001 - 123 (1st)
2002 - 144 (1st)
2003 - 93 (1st)
2004 - 148 (1st)
2005 - 62 (3rd)
2006 - 121 (2nd)

Team:
1991 - Jordan
1991 - 1995 - Benetton
1996 - 2006: Ferrari

Sorin Blaj
10th March 2007, 15:38
O cariera IMPRESIONANTA.

AllexChyu
10th March 2007, 16:53
Number of Grand Prix: 249 (100%) (First: Belgium 1991, Last: Brazil 2006)
Number of starts: 248 (99.60%) (First: Belgium 1991, Last: Brazil 2006)

care grand prix s-a pus la socoteala si el nu a luat din diverse motive startul, si care sunt acelea ? ...

Sorin Blaj
10th March 2007, 17:35
De fapt Michael Schumacher a participat la 250 de curse:

http://www.4mula1.ro/formulaone/index.php?cdx=6b381b22a0ae3ee82a3405185e4930d5&idd=778
http://en.wikipedia.org/wiki/Michael_Schumacher

Elphax
10th March 2007, 17:42
pai toro rosso oricum e partener ferrari :D

faina idee

Sorin Blaj
10th March 2007, 21:01
Adevarul este ca Michael Schumacher nu va sta niciodata departe de lumea Formulei 1.

Travis Daye
10th March 2007, 23:27
Number of Grand Prix: 249 (100%) (First: Belgium 1991, Last: Brazil 2006)
Number of starts: 248 (99.60%) (First: Belgium 1991, Last: Brazil 2006)

care grand prix s-a pus la socoteala si el nu a luat din diverse motive startul, si care sunt acelea ? ...

cred ca daca la startul unei curse se arata steagul rosu datorita unui accident si pilotul accidentat nu poate sa ia startul din nou se considera ca a participat la grand prix..dar ca n-a luat startul... in cazul lui Schumi... Silverstone 1999

Sorin Blaj
16th March 2007, 11:52
Coulthard se indoieste de Raikkonen
Joi, 15.03.2007


“Kimi nu va ajunge niciodata la nivelul de succes pe care l-a atins Michael Schumacher. Nu pentru ca nu ar fi bun, ci pentru ca nu va munci asa cum a facut-o Michael. Nu cred ca va sta la Ferrari cat a stat germanul”. Afirmatia ii apartine scotianului David Coulthard, cel care a fost coleg timp de trei ani cu Raikkonen la McLaren.

Scotianul si-a continuat tirada asupra finlandezului de la Ferrari: “Nu mi-l imaginez stand la boxe si tinand un speech in fata echipei, asa cum facea Schumacher. Totusi, as fi surprins daca Kimi nu l-ar depasi pe Massa in acest sezon. Nu pentru ca Massa nu e rapid, ci pentru ca rezultatele carierelor lor ne arata ca Kimi este putin mai bun”.


Sursa: formula1.automarket.ro

Sorin Blaj
16th March 2007, 12:42
Ferrari îi simte lipsa lui Michael Schumacher


Președintele Ferrari, Luca di Montezemolo, a declarat că este “ciudat” să asiste la startul unui nou sezon de Formula 1 fără ca Michael Schumacher să se afle într-una dintre cele două mașini Ferrari. Italianul nu și-a ascuns dezamăgirea că pilotul de 38 de ani a decis să se retragă la finalul anului trecut.

“Este chiar mai ciudat dacă îmi amintesc că el a fost unul dintre candidații principali la victorie în urmă cu doar cinci luni”, a declarat Montezemolo pentru Gazzetta dello Sport. “Îi simțim lipsa. Dar asta este viața, ăsta e sportul. Trebuie să știi cum să privești spre viitor”, a adăugat italianul.

Ferrari va începe antrenamentele libere de vineri în postura de favorită la victorie, în ciuda faptului că a pierdut oameni-cheie și în departamentul tehnic, cele mai grele nume fiind Ross Brawn și Paolo Martinelli. Chiar și așa, Felipe Massa este optimist: “Să sperăm că putem să ne atingem obiectivele fără Michael, Ross și Paolo. Cred că oamenii de acum pot să facă bine treaba”.

Montezemolo a refuzat să declare cine dintre Massa și Raikkonen va fi pilotul dominant în 2007, însă a fost tranșant în ceea ce privește stabilirea numărului 1 al echipei: “Doar cronometrele vor decide acest lucru”.


Sursa: autof1.ro

Sorin Blaj
18th March 2007, 18:04
FRUMOS GEST:


Cei care au vazut cursa isi aduc aminte faza.

Schumi l-a felicitat prin telefon pe Raikkonen

Scenă inedită înainte de podiumul de premiere de la Melbourne. Abia ieșit din mașină, Raikkonen a primit din mîna lui Jean Todt un telefon. Finlandezul l-a dus la ureche, a ascultat cîteva secunde, a răspuns și apoi i-a înapoiat telefonul lui Todt, spunîndu-i: “Se auzea prost”. Conform Gazzetta dello Sport, interlocutorul misterios a fost nimeni altul decît Michael Schumacher, care a ținut să-l felicite pe finlandez pentru prestația excelentă din Australia.

“Michael m-a sunat pentru a mă felicita”, a spus Raikkonen. “Todt mi-a dat telefonul, dar legătura era slabă și nu am putut să înțeleg prea mult din ce spunea”, a adăugat finlandezul.

Val
18th March 2007, 18:06
Frumos din partea lui Michael pt acest gest. Ar fi si mai bine daca ar fi la fata locului la fiecare cursa.

Elphax
18th March 2007, 18:10
:ok:

Andreea
18th March 2007, 21:09
Coulthard se indoieste de Raikkonen
Joi, 15.03.2007


“Kimi nu va ajunge niciodata la nivelul de succes pe care l-a atins Michael Schumacher. Nu pentru ca nu ar fi bun, ci pentru ca nu va munci asa cum a facut-o Michael. Nu cred ca va sta la Ferrari cat a stat germanul”. Afirmatia ii apartine scotianului David Coulthard, cel care a fost coleg timp de trei ani cu Raikkonen la McLaren.

Scotianul si-a continuat tirada asupra finlandezului de la Ferrari: “Nu mi-l imaginez stand la boxe si tinand un speech in fata echipei, asa cum facea Schumacher. Totusi, as fi surprins daca Kimi nu l-ar depasi pe Massa in acest sezon. Nu pentru ca Massa nu e rapid, ci pentru ca rezultatele carierelor lor ne arata ca Kimi este putin mai bun”.


Sursa: formula1.automarket.ro
Intr-un fel are dreptate, finlandezul e mai rece ca un iceberg si ma indoiesc ca va reusi sa se faca iubit de echipa, iar F1 e un sport de echipa. Pilotul trebuie sa stie sa se faca iubit si Schumi era un maestru si pe pista si in afara ei.

Sorin Blaj
18th March 2007, 21:19
Cine mai are timp sa-l mai asculte pe Coulthard?

Val
19th March 2007, 11:21
Coulthard care era sa-i faca freza lui Wurz... cu masina.

Andreea
19th March 2007, 13:48
Dar il cunoaste mai bine pe Kimi, au fost in aceeasi echipa. Eu vreau sa castige Kimi, si sper ca anul asta sa fie an Ferrari!

Andreea
19th March 2007, 15:59
Nu ma intelegeti gresit, Kimi pare serios si sper sa castige, ceea ce vreau sa spun insa este ca nu se poate compara cu Schumacher. Trebuie sa munceasca din greu ca sa fie campion. Campionatul este de-abia la inceput si putem spune ca vom avea parte de un an interesant avand drept protagonisti pe Kimi Raikkonen, Felipe Massa, Alonso, etc. Nu va fi usor, dar sper ca Ferrari sa ocupe
din nou primul loc in clasamentul final.

Sorin Blaj
20th March 2007, 18:23
Retragerea lui Schumi nu va afecta interesul germanilor pentru F1

Retragerea lui Michael Schumacher va avea un impact mic asupra po****ritatii curselor de Formula 1 in Germania. Un sondaj realizat pe 500 de barbati, cu varste cuprinse intre 19 si 49 de ani, a scos la iveala ca pentru 67% dintre ei, retragerea lui Schumacher nu a schimbat cu nimic interesul privind cursele de Formula 1.

In cazul barbatilor cu un interes "foarte mare" si "mare" pentru F1, procentajul celor neafectati de retragerea campionului a crescut la 78%. Nick Heidfeld, pilotul german care concureaza pentru BMW, a declarat pentru ziarul "Bild an Sonntag" ca "fanii lui Michael ii vor duce lipsa dar cu siguranta Formula 1 nu va deveni plictisitoare".
Retragerea lui Schumi a scazut audientele din Germania
Marti, 20.03.2007


Retragerea lui Michael Schumacher a avut efecte negative asupra audientei TV din Germania.

Cursa de la Melbourne a fost urmarita de 1.41 milioane de germani, cu aproape un milion mai putini decat cei care s-au trezit in dimineata Marelui Premiu de pe Albert Park in 2006. Cu toate acestea, cota de piata a evenimentului a ajuns la 50%, o valoare foarte buna pentru intervalul orar 4-6 dimineata, orele intre care s-a disputat Grand Prix-ul Australiei.


Comparativ cu anul trecut, audienta in Germania a scazut cu 41,5%.

Se pare ca 33%, cat a reiesit din sondaj, era putin.

BMW Power
20th March 2007, 18:58
Da, am vz si eu stirea. Bine....ce s-a zis atunci, era doar o presupunere, care se pare ca a fost gresita.

AllexChyu
20th March 2007, 19:13
pe vremea cand concura schumi daca tineai cu el te trezeai de la 5 ca sa il vezi cum e cu 2 clase peste toti ... daca il urai de moarte te sculai ca sa cobesti ...
inca de la monza 2006 de cand si-a anuntat retragerea mi-am inchipuit cum o sa fie F1 fara el. fie ca era sau nu campion modial obiectivul celorlati era sa se apropie cat mai mult de el respectiv sa il impiedice sa mai ia inca un titlu. deja imi lipsesc clipele in care era pe prima treapta pe podium, pe fata lui puteai sa citesti bucuria pe care o traieste pentru victorie, dar in acelasi timp si multumirea pe care o adreseaza echipei. gesturile prin care arata diferiti membrii ai echipei si le arata "thumb up", saltul "schumacher" deja imi lipsesc. de aceea toti fanii isi doresc revenirea lui schumacher ( cam imposibila ce-i drept)
sa speram ca pe viitor il vom vedea la boxele echipei pe care a consacrat-o cu cronometru' in mana, la fel ca jean todt

Sorin Blaj
21st March 2007, 18:42
Weber: "Cu acest Ferrari, Schumi ar fi fost campion"
Miercuri, 21.03.2007


Wili Weber, managerul lui Michael Schumacher, a declarat ca germanul nu ar fi avut rival in obtinerea celui de-al optulea titlul mondial daca ar fi avut la dispozitie monopostul pe care l-a dezvoltat Ferrari in 2007.

"Ferrari nu are in acest moment niciun rival. In mod clar, Michael ar fi fost din nou campion mondial", a spus Weber intr-un interviu acordat publicatiei germane Auto Motor und Sport.

flor
21st March 2007, 23:51
e cineva care sa nu-i simta lipsa lui schumi?!cei care l-au iubit-il iubesc in continuare,iar ce-i care l-au urat..nu mai au pe cine.cu totii il cautam in arhive ,in stiri,in imagini pe..onlinesport.in timpul curselor ii cautam cu privirea casca..instelata si tresarim -realitatea-i alta,dar poate e in padoc!...

BMW Power
22nd March 2007, 17:26
Schumacher, cel mai po****r pilot Ferrari al tuturor timpurilor

Cititorii ziarului italian Gazzetta dello Sport i-au acordat lui Michael Schumacher titlul neoficial de cel mai po****r pilot Ferrari din toate timpurile.

Germanul a fost votat de 49% dintre participantii la sondaj. Pe locul al doilea s-a clasat Gilles Villeneuve, care a murit in timp ce testa pentru Ferrari in 1982, in Belgia. Canadianul a strans 22,6 de procente din voturi, clasandu-se inaintea lui Jean Alesi (10,8%), Nigel Mansell (6%) si Niki Lauda (3,8%).

Din primele 10 locuri au lipsit recentii coechipieri a lui Schumacher, Rubens Barrichello sau Eddie Irvine sau alti piloti de mare succes, ca Alberto Ascari sau John Surtees.

georg40
25th March 2007, 21:27
O mare cinste pentru Michael !
Dupa cum anunta Walter Kafitz, seful autodromului de la Nürburgring , una dintre curbele "S" existente va primi numele lui Michael Schumacher. La 22 iulie, MS va veni la Nürburgring ocazie cu care se va "boteza" oficial curba "Schumacher-S"
Michael a reactionat prompt declarand in ziarul Express ca se simte deosebit de mandru si onorat.

Sorin Blaj
26th March 2007, 22:12
FRUMOS gest. Dupa S-ul Senna din Brazilia, avem si S-ul Schumacher din Germania.

BMW Power
26th March 2007, 22:26
Pe viitor, propun sa se faca un circuit, in care fiecare viraj, sa fie numit in cinstea celor mai mari piloti de F1.

Sorin Blaj
29th March 2007, 15:11
Schumi se apuca de fotbal in liga a treia din Elvetia
Joi, 29.03.2007


Michael Schumacher nu poate sta departe de activitatile sportive, chiar daca si-a promis la retragerea din Formula 1 o vacanta prelungita fara prea multe eforturi.

Publicatia germana Express anunta astazi ca Michael Schumacher nu se pregateste insa pentru a reveni intr-o masina de curse, ci pentru a juca din postura de fotbalist profesionist la echipa satului elvetian in care acesta isi are resedinta. FC Echichens se zbate in aceste momente pe ultimele locuri ale diviziei a treia din Elvetia.

Michael Schumacher ar putea juca primele sale meciuri in aprilie, pana atunci incercand sa isi revina la forma fizica normala prin doua antrenamente saptamanale.

Germanul este cunoscut pentru faptul ca, de fiecare data cand timpul ii permitea, participa la meciuri de fotbal caritabile, fiind considerat unul dintre cei mai buni fotbalisti din lotul de piloti ai Formulei 1.

Sorin Blaj
3rd April 2007, 17:17
Schumacher a debutat in fotbal la echipa satului sau din Elvetia
Marti, 03.04.2007


Asa cum v-am anuntat acum doua saptamani, Michael Schumacher a debutat pentru echipa satului sau din Elvetia, FC Echichens.

Echipa care activeaza in a treia divizie elvetiana a avut meci contra celor de la FC Chene Aubonne pe un stadion pe care intrarea a fost libera. Michael Schumacher a ajuns la meci cu un Audi S6, a jucat mijlocas stanga si a fost faultat dur in prima repriza de un adversar care l-a lovit cu piciorul peste fata.

Echipa germanului a reusit sa castige meciul cu scorul de 3-2.


Sursa: automarket.ro

Sorin Blaj
13th April 2007, 14:43
Schumacher nu va fi mentorul lui Massa
Vineri, 13.04.2007


In ciuda criticilor venite din Italia, este putin probabil ca Michael Schumacher sa calatoreasca la Marile Premii din acest an pentru a fi mentorul pilotului Ferrari, Felipe Massa.

Brazilianul de 25 de ani a fost criticat in peninsula in aceasta saptamana din cauza erorilor de pilotaj din Marele Premiu al Malaeziei. Presa din peninsula a sugerat ca o posibila solutie ar fi prezenta lui Scumacher la Marile Premii de Formula 1 pentru a-l putea "antrena" pe Massa sa se descurce in momentele dificile ale unei curse. Insa ziarul Express a observat ca Schumacher se afla in Miami, in Statele Unite, impreuna cu familia sa ceea ce inseamna ca germanul nu va calatori in Bahrain.

Sorin Blaj
16th April 2007, 19:14
Hamilton: "Idolul meu este Michael Schumacher"
Luni, 16.04.2007


Lewis Hamilton a facut in Bahrain o afirmatie care pentru unii ar putea parea suprinzatoare. Debutantul de la McLaren spune ca idolul sau dintotdeauna si modelul pe care il urmeaza inca de la debutul sau in cursele de viteza este Michael Schumacher.

"M-am intanit cu Michael anul trecut, dupa cursa din Turcia, si m-a abordat in paddock, spunandu-mi ceva ce nu voi uita niciodata: <Ai facut o cursa fantastica. Ce ai reusit astazi a fost extraordinar>", spune Hamilton despre prima sa intalnire cu Schumacher.

"Alti piloti au reusit mult mai putin decat Schumacher si sunt mult mai aroganti. Ambitia sa m-a impresionat, Inaintea ultimei curse din cariera, inca testa asiduu. A dat intotdeauna 100%, chiar si in ultima secunda a carierei", explica Hamilton originea aprecierilor sale la adresa germanului.


Sursa: automarket.ro

Sorin Blaj
19th April 2007, 22:09
Massa: "Inca il simt pe Schumacher la Ferrari"
Miercuri, 18.04.2007


Michael Schumacher s-a retras dar este inca "o piesa importanta" a echipei Ferrari, a declarat castigatorul Marelui Premiu al Bahrainului, Felipe Massa.

Brazilianul a confirmat ca a fost sunat iar de german dupa cursa de duminica. "M-a felicitat si mi-a spus ca am facut o cursa foarte buna", a declarat pilotul Ferrari.

Saptamana trecuta, Massa a dezvaluit ca a vorbit cu Schumacher inaintea si dupa Marele Premiu al Malaeziei, unde a terminat al cincilea dupa o serie de greseli. El a refuzat sa spuna despre ce a fost vorba in conversatia telefonica. "E confidential. El este o parte importanta a echipei si a fost o convorbire foarte placuta", completeaza brazilianul.

Sorin Blaj
24th April 2007, 16:18
Schumacher, fericit in postura de spectator
Marti, 24.04.2007


Michael Schumacher se declara multumit cu noua postura pe care o are in Formula 1, cea de spectator de lux, concentrandu-si acum atentia mai mult spre familie.

"Este foarte interesant sa urmaresti sezonul din tribuna, ai o cu totul alta viziune asupra cursei. Acum ma uita la Formula 1 cu familia si prietenii doar pentru distractie. Adevarul este ca am unele momente in care imi lipseste adrenalina din competitie", a spus Michael.

Referindu-se la evolutia de pana acum a britanicului Lewis Hamilton, Schumi a declarat: "Este un pilot cu reale calitati, iar eu unul nu sunt surprins de rezultatele sale. Ma uimeste constanta incredibila de care da dovada".

Castigator de sapte ori al titlului mondial in 16 sezoane la cel mai inalt nivel, Schumacher se relaxeaza in Florida alaturi de sotia Corinna si de cei doi copii ai sai, departe de agitatia din Marele Circ.


Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/schumacher-fericit-in-postura-de-spectator-2913.html

flor
27th April 2007, 00:10
"SCHUMI to appear at french G P for charity" <www.crash.net>

aphelyon
27th April 2007, 11:15
Schumacher va fi prezent la Magny-Cours


Multiplul campion mondial Michael Schumacher va fi prezent la Marele Premiu al Frantei de la Magny-Cours.

Schumi va participa la o serie de actiuni organizate de Federatia Franceza de Automobilism si de Institutul de Tulburari Cerebrale.

"Pentru mine sa particip la o actiune de asemenea amploare este o mare onoare. Sunt foarte mandru ca pot sa ajut intr-un fel sau altul. Cand vine vorba de astfel de actiuni caritabile nu pot sa stau departe", a declarat germanul.



La circuit va fi amplasata o cutie unde se vor strange donatiile facute de spectatori.

Sorin Blaj
1st May 2007, 17:25
Schumacher creeaza isterie in Spania
Vineri, 27.04.2007


Michael Schumacher va fi prezent la Marele Premiu din Catalunya, organizatorii pregatindu-se in acest sens sa faca fata valului de admiratori care vor veni la intalnirea cu germanul.

Pe langa cei curiosi sa-l vada pe cel mai titrat pilot din istoria F1, in Spania va veni o adevarata armata de jurnalisti care il va urmari pas cu pas pe Schumi.

"In acest moment nu vreau sa vorbesc despre Formula 1. Este o dovada a respectului pe care il port pilotilor si echipelor implicate in Marele Circ", a comentat Schumacher.


Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/schumacher-creeaza-isterie-in-spania-3001.html

flor
1st May 2007, 17:49
ati vazut si comentariile pt aceasta stire?!

aphelyon
1st May 2007, 18:05
ati vazut si comentariile pt aceasta stire?!

mda:rolleyes: ...ai scris si tu pe acolo nu?:thinkso:

flor
1st May 2007, 18:06
dupa ce ai scris tu!

Sorin Blaj
2nd May 2007, 18:20
Michael Schumacher: "Hulkenberg va ajunge mare"
Miercuri, 02.05.2007


Michael Schumacher a declarat ca tanarul german Nico Hulkenberg, cel care impresioneaza in cadrul A1GP, va avea o cariera stralucita in cadrul automobilismului mondial.



"Nico are tot ceea ce ii trebuie pentru a avea un viitor stralucit. Trebuie numai sa munceasca mult, iar rezultatele sunt sigur ca vor fi pe masura. Va ajunge un mare pilot", spune Michael Schumacher.

In varsta de 19 ani, Hulkenberg a castigat noua curse in actualul sezon competitional, fiind considerat unul dintre urmasii lui Schumi in viitoarele sezoane de Formula 1.


Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/michael-schumacher-hulkenberg-va-ajunge-mare-3037.html

TAKAGI K.
3rd May 2007, 15:21
http://img413.imageshack.us/img413/4528/michaelschumachervsjv19rw0.jpg

Michael Schumacher VS Jacques Villeneuve 1997

TAKAGI K.
3rd May 2007, 15:24
http://img502.imageshack.us/img502/3497/schumi0119921024qf6.jpg

Michael Schumacher
Benneton B192
Engine Ford HB 3.5 HB
GP Belgium
Spa-Francorchamps Circuit
August 30th 1992

Sorin Blaj
3rd May 2007, 15:35
Superbe imaginile. :ok:

De o calitate extraordinara.

aphelyon
3rd May 2007, 21:25
Michael Schumacher, navigator la Cupa Louis-Vuitton
Data: 03 mai 2007

Septuplul campion mondial de Formula 1, germanul Michael Schumacher, a fost miercuri al 18-lea membru al echipajului pe ambarcațiunea Emirates Team New Zealand, în cadrul celei de-a treia manșe a cursei de yachting Cupa Louis-Vuitton de la Valencia.

Fostul pilot a putut observa munca depusă de Dean Barker, timoneriul ambarcațiunii neo-zeelandeze, precum și a restului echipajului.

Michael Schumacher, deținător a unui număr impresionant de recorduri în sportul cu motor, s-a retras din activitatea sportivă după Marele Premiu al Braziliei din 2006.

'Cursele nu-mi lipsesc deloc în acest moment. Duc o viață agreabilă, sunt un om fericit', a spus Schumi (38 ani).

aphelyon
9th May 2007, 11:28
Schumacher: "Ferrari va castiga"
Miercuri, 09.05.2007


Multiplul campion mondial Michael Schumacher a declarat ca anul acesta va fi unul in care Scuderia Ferrari va triumfa.



"Cred foarte mult in Ferrari si sunt sigur ca ei vor castiga, asta pentru ca sunt singurii care conteaza", a declarat germanul.



Referindu-se la viata pe care o are acum si la cum este sa privesti Formula 1 la televizor, Schumacher a mai declarat: "Sunt foarte fericit acum. Am timp sa imi duc copiii la scoala si pot spune ca am parte de clipe deosebite. Este interesant sa vezi campionatul dintr-un cu totul alt unghi de abordare. Ideea este ca nu duc dorul pilotatului si ca ma simt mult mai bine acum decat anul trecut".

Sorin Blaj
9th May 2007, 17:34
Schumi va urmări Marele Premiu al Spaniei de la boxele echipei Ferrari



În acest weekend, Michael Schumacher va fi prezent, pentru prima oară după retragere, la o cursă de Formula 1. Germanul va merge la Barcelona pentru a urmări Marele Premiu al Spaniei de la fața locului, însă nu doar ca spectator. Purtătoarea sa de cuvînt, Sabine Kehm, a declarat că Schumi va fi un membru activ al echipei Ferrari.

“Va urmări totul din spate și va observa unde pot fi aduse îmbunătățiri”, a spus Kehm. Declarația vine după ce presa a acreditat ideea că germanul nu va vorbi cu jurnaliștii în acest weekend. Cei de la Ferrari și reprezentanții lui Schumacher nu au organizat nici un eveniment legat de prezența germanului la boxele echipei, în ciuda uriașului interes media pentru septuplul campion mondial.



Sursa: http://www.autof1.ro/index/Schumi_va_urmari_Marele_Premiu_a.html

Sorin Blaj
10th May 2007, 16:52
Schumacher va sta de vorba cu presa
Joi, 10.05.2007


Michael Schumacher a declarat, prin vocea purtatorului de cuvant Sabine Kehm, ca va avea un scurt dialog cu presa in cadrul plimbarii sale din Catalunya.

"Scurta intrevedere cu presa nu va mai urma modelul anilor trecuti", a declarat Kehm.

Multiplul campion mondial va vizita cartierul general al Scuderiei Ferrari din Catalunya, evenimentul nefiind considerat insa unul oficial de catre organizatori.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/schumacher-va-sta-de-vorba-cu-presa-3212.html

aphelyon
11th May 2007, 19:06
Nu vrea șef
Michael Schumacher a răspuns vineri, în cadrul unei conferințe de presă, întrebărilor referitoare la intențiile sale de viitor. Germanul a exclus total implicarea sa într-o poziție de management la Ferrari sau la o altă echipă. "Categoric nu. Am alte ambiții în viață", a spus Schumi. Cît despre revenirea ca pilot, acesta a spus: "Nu. Ce va fi în viitor, cine poate ști?".

flor
12th May 2007, 11:02
25245-SPANIA 2007

Sorin Blaj
18th May 2007, 15:11
Schumacher, langa Ferrari la toate Marile Premii din Europa
Vineri, 18.05.2007


Michael Schumacher a declarat ca ii va insoti, din calitate de supervizor, pe cei de la Ferrari la toate Marile Premii care vor avea loc in Europa.

Scuderia il va avea pe Schumi in paddock si in Principat, acolo unde va incerca sa-i conduca pe cei de la Ferrari catre o noua victorie de etapa.

In perioada cursei de la Monaco, Michael va participa la un meci de fotbal in cadrul caruia se vor afla fata in fata o echipa a pilotilor si una formata din vedete de pe mapamond. Partida va avea loc pe Stade Louis II.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/schumacher-langa-ferrari-la-toate-marile-premii-din-europa-3380.html

Sorin Blaj
23rd May 2007, 13:44
Ferrari: "Schumacher ne-a fost extrem de util in acest weekend"
Luni, 14.05.2007


Mario Almondo, directorul tehnic al celor de la Ferrari, crede ca prezenta lui Michael Schumacher la Barcelona a fost extrem de benefica pentru echipa. Septuplul campion mondial s-a aflat in cea mai mare parte a weekendului la standul Ferrari, de unde le-a dat sfaturi utile mecanicilor si inginerilor.

"Sa il avem pe Michael, un pilot talentat si experimentat, intre noi este intotdeauna foarte foarte util. Ne-a ajutat expunandu-si punctul de vedere pe tot parcursul weekendului", a spus Almondo.

Se pare ca Michael Schumacher si-a luat rolul intr-atat de serios incat vineri seara, dupa ce ambii piloti ai echipei plecasera din paddock, el se afla inca intre mecanici, impartasind idei pentru calificari si cursa.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/ferrari-schumacher-ne-a-fost-extrem-de-util-in-acest-weekend-3294.html

BMW Power
24th May 2007, 11:59
Schumi, din nou alaturi de Ferrari

Michael Schumacher va fi prezent in aceste zile la Monaco, acolo unde se va afla din nou alaturi de cei de la Ferrari.

Multiplul campion mondial a purtat noroc Scuderiei la Barcelona, acolo unde a triumfat brazilianul Felipe Massa.

"La fel ca si in Spania, Michael va fi alaturi de noi, el concentrandu-se mai mult pe chestiunile legate de strategie", a declarat Felipe Massa. Spre deosebire de Catalunya, acolo unde a fost asaltat de o multime de ziaristi, Schumacher nu va mai dialoga cu presa in Principat.

Sorin Blaj
26th May 2007, 13:34
Fratii Schumacher monopolizeaza stirile de la Monaco
Vineri, 25.05.2007


Michael si Ralf Schumacher sunt doi dintre cei mai mediatizati oameni ai momentului in Principat.

Michael va face parte din nou din echipa celor de la Ferrari, din calitate de supervizor, iar ultimul sau eveniment din Germania, atunci cand a fost oprit de politie, este puternic prezentat la Monaco.

"Politia m-a oprit numai pentru a-mi cere un autograf", a declarat multiplul campion mondial. De cealalta parte, Ralf tine capul de afis al stirilor din cauza faptului ca si-a avariat monopostul in prima zi a antrenamentelor libere de la Monte Carlo.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/fratii-schumacher-monopolizeaza-stirile-de-la-monaco-3527.html

flor
26th May 2007, 14:02
Macar Politist Sa Fi Fost In Monaco,sau Unde S-a Intamplat Evenimentul!;) RTL-UL CRED CA NU A RATAT OCAZIA SA-I IA VRE-UN INTERVIU..SAU MACAR O IMG!DATORITA LUI MI-AM PUS A PLUS-SCHUMI!SI DIN CAUZA CELOR DE LA TVR..-COMENTARII,LIPSA CONF DE PRESA,CHIAR SI A PODIUMULUI CATE-O DATA,INCEPEREA TRANSMISIUNILOR CAND ERAU DEJA IN TURUL DE INCALZIRE..SAMD:( PACAT CA NU SE PRINDE DE MINE LIMBA GERMANA!-DOAR DE LA TV:D CA ALTCEVA NU AM FACUT PT A AVANSA!F PUTIN-MAI NIMIC NU INTELEGEAM,DAR IMG NU LIPSEAU SI NICI TRANSMISIILE PE DURATA INTREGII ZILE CATE- O DATA!ACUM FARA SCHUMI NU MAI STIU CUM E...:)

BMW Power
27th May 2007, 12:29
Todt: "L-as vrea pe Schumacher sef pe motorsport la Ferrari"
Jean Todt spune ca preferatul sau pentru a-i lua locul la carma diviziei de motorsport al celor de la Ferrari dupa ce francezul a fost numit presedinte al Calutului Cabrat este Michael Schumacher. Insa, desi Ferrari cauta un om din interior care sa preia atributiile pe care pana nu demult le avea Todt, Michael nu isi doreste acest post.

"Da, cautam oameni care sa preia intreaga responsabilitate a Gestione Sportiva. Intotdeauna trebuie sa te gandesti la viitor. Michael are talentul necesar pentru acest post si ar fi cel mai bun om din punctul meu de vedere, insa el nu vrea. Michael iubeste echipa si echipa il iubeste pe el. E un baiat inteligent si stie ca daca esti seful Gestione Sportiva esti nevoit sa petreci 10-12 ore pe zi incercand sa gasesti solutii si sa rezolvi probleme. Pur si simplu nu vrea acest lucru iar eu il inteleg foarte bine", spune Todt.

Sorin Blaj
8th June 2007, 19:20
Schumi, din nou aproape de Marele Circ
Vineri, 08.06.2007


Michael Schumacher va fi prezent la Marele Premiu al Canadei, acesta fiind al treilea Grand-Prix din acest sezon la care participa.

Acest lucru este sustinut de Ralf Schumacher, fratele mai mic al fostului campion mondial. "Va fi cu siguranta prezent aici, la Montreal, in acest weekend", declara pilotul celor de la Toyota.

Michael Schumacher este supervizorul Scuderiei pe durata weekend-ului in care se disputa Mari Premii.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/schumi-din-nou-aproape-de-marele-circ-3812.html

aphelyon
15th June 2007, 16:17
Schumi, cel mai bine clasat pilot în topul Forbes al celor mai bogate și influente personalități din lume

În topul Forbes al celor 100 cele mai bogate și influente personalități din lume se regăsesc numeroși sportivi, mulți dintre aceștia proveniți din motorsport. Cel mai bine clasat este Michael Schumacher (locul 24, cu 29 de milioane de dolari cîștigate în ultimul an), urmat de Kimi Raikkonen (locul 41, cu 40 de milioane de dolari), Valentino Rossi (locul 58, 30 de milioane de dolari) și Danica Patrick (locul 95, 5 milioane de dolari).

Cel mai bine clasat sportiv este Tiger Woods (locul 2, 100 de milioane de dolari), în timp ce fotbalistul care ocupă cel mai bun loc este David Beckham (locul 15, 33 milioane de dolari). Locul întîi al topului îi revine realizatoarei TV Oprah Winfrey, cu 260 de milioane de dolari cîștigate în ultimul an.

Pentru realizarea clasamentului, Forbes a luat în considerare veniturile obținute în perioada iunie 2006-iunie 2007, dar și numărul de link-uri apărute în motorul de căutare Google, mențiunile în presa scrisă, televiziune și radio, precum și numărul de materiale apărute în cele 26 reviste principale din SUA.

sursa: autof1.ro

Cneazul
17th June 2007, 00:00
cum de castiga oprah atatia bani?

Sorin Blaj
22nd June 2007, 14:02
Schumacher va pilota iar in 2007
Vineri, 22.06.2007


Michael Schumacher revine in motorsport. Din pacate pentru fanii sai, doar intr-o competitie demonstrativa. Schumacher a confirmat participarea la Race of Champions (RoC) 2007, evenimentul anual care in acest an se desfasoara pe noul Wembley din Londra.

Fostul pilot Ferrari nu se afla la prima participare la RoC, el aflandu-se pe listele de start si in 2004, cand evenimentul a avut loc pe Stade de France din Paris. Schumi l-a batut atunci pe Sebastien Loeb, insa nu a participat in finala impotriva lui Heikki Kovalainen.

Celelelate vedete care au conformat pana acum participarea la Race of Champions 2007 sunt David Coulthard (Red Bull, F1), Jenson Button (Honda, F1), Andy Priaulx (dublu campion mondial in FIA World Touring Car) si Colin McRae (Campion Mondial in WRC in 1995). In scurt timp vor fi anuntati si pilotii din Germania, Franta, SUA si Finlanda.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/schumacher-va-pilota-iar-in-2007-4147.html

Sorin Blaj
22nd June 2007, 14:03
Lewis could face Schumi in RoC
Thursday 21st June 2007



Lewis Hamilton could face-off against Michael Schumacher for the first time ever if he agrees to take part in this year's Race of Champions.

Schumacher, who retired from F1 at the end of last season, has already agreed to compete in the 2007 RoC, which will take place at the Wembley Stadium on December 16.

The competition includes the world's best motorsport competitors from F1, MotoGP, world rallying, touring cars and other series. David Coulthard and Jenson Button are two other F1 drivers who have signed up for this year's challenge.

However, Hamilton, who has been approached, has yet to say yes, although RoC founder Fredrik Johnsson believes the opportunity to compete against Schumacher may be too great for the McLaren rookie to pass up on.

"I've spoken to Lewis and his father Anthony several times this year, including twice after the Monaco Grand Prix," Johnsson said.

"Lewis has expressed a keen interest to take part, although at the moment McLaren are keen for him to concentrate on Formula One.

"We fully understand that, but he really wants to do it, and we hope he is able to participate.

"It would be a unique occasion - the only occasion to see him go up against Michael Schumacher. In the next couple of months we should have an answer."



Sursa: http://www.planetf1.com/story/0,18954,3213_2431185,00.html

Sorin Blaj
23rd June 2007, 01:08
Schumi contra Hamilton?
Vineri, 22.06.2007


Michael Schumacher ar putea concura contra lui Lewis Hamilton la ediția din acest an a Cursei Campionilor. Aceasta se va desfășura în decembrie pe stadionul Wembley din Londra iar încasările obținute vor fi folosite în scopuri caritabile. Septuplul campion german a confirmat participarea, iar organizatorii l-au contactat și pe Hamilton, care și-a exprimat interesul pentru eveniment.

“Ar putea fi o ocazie unică, singura în care l-am putea vedea concurînd împotriva lui Michael Schumacher”, a spus Fredrik Johnsson, fondatorul evenimentului care reunește campioni și piloți de top din toate ramurile motorsportului. Cursa campionilor, organizată pînă acum pe Stade de France din Paris, va avea un format de raliu, cu runde eliminatorii desfășurate pe asfalt, pe două trasee paralele.

Michael Schumacher revine în Cursa Campionilor pentru prima dată din 2004, cînd a fost învins de tînărul Heikki Kovalainen, pe atunci doar pilot de teste la Renault. "Mi-a plăcut atmosfera, fanii au părut că se distrează de minune pe stadion", a spus Schumacher. “Sper ca participarea mea să-i ajute pe organizatori să strîngă mai multe fonduri”, a spus Schumacher într-un comunicat de presă. Printre ceilalți piloți care au confirmat participarea se numără David Coulthard, Jenson Button, Colin McRae și Andy Priaulx.



Sursa: http://www.autof1.ro/index/Schumi_contra_Hamilton.html

Fane Babanu
23rd June 2007, 01:10
Ar fi superb....

Lordul
23rd June 2007, 01:10
daca va fi asa Hamilton il bate pe Schumi

Travis Daye
23rd June 2007, 01:43
daca va fi asa Hamilton il bate pe Schumi

Lordule, sa nu crezi ca la Race of Champions participa neaparat campionul mondial.... chiar daca acesta va fi hamilton, Fernando Alonso nu a participat niciodata la Race of Champions, reprezentantul Formulei 1 la Race of Champions in anii trecuti fiind David Coulthard :D

Lordul
23rd June 2007, 01:45
stiu de Culthard ,Trevis ia vezi tu la Trivia..sorry alex a pus intrebarea

georg40
23rd June 2007, 12:25
Ferrari a dezmintit categoric orice speculatie despre o posibila revenire pe pista in calitate de pilot a lui Michael Schumacher.

aphelyon
3rd July 2007, 12:28
Michael Schumacher isi doreste un rol mai activ la Ferrari
Marti, 03.07.2007


Pentru prima oara dupa cursa de la Barcelona din mai, Michael Scumacher a admis in Franta ca este foarte preocupat de noul sau job in cadrul Scuderiei Ferrari si ca in viitor isi doreste un post unde sa aiba sarcini precise.

"Sunt multe moduri in care pot fi activ in cadrul echiepi Ferrari. Sunt inca la inceput si sunt doar in faza in care incerc sa ajut cat mai mult echipa cu experienta acumulata pe pista, astfel incat sa fiu cat mai eficient", a declarat multiplul campion mondial.

In prezent, nu se stie precis care este rolul lui Schumi in echipa, insa germanul in varsta de 38 de ani a precizat ca la sfarsitul sezonului va avea o discutie cu oficialii echipei italiene.
"La sfarsitul sezonului voi discuta cu membrii echipei despre viitorul meu rol in cadrul Ferrari".


sursa: formula1.automarket.ro

oaspetele
5th July 2007, 19:12
Peste doi ani se va finaliza constructia, la Paris, a unui nou Centru de Cercetare a Maladiilor Sistemului Nervos. La originea acestui centru stau Jean Todt si Michael Schumacher.

Sorin Blaj
8th July 2007, 14:43
Kimi si Schumi in topul celor mai puternice personalitati mondiale
Sambata, 16.06.2007


Desi s-a retras anul trecut din lumina reflectoarelor, Michael Schumacher continua sa fie una dintre cele mai puternice celebritati de pe planeta. Germanul s-a clasat al 24-lea in "Celebrity 100 Power List", alcatuit anual de celebra revista americana Forbes, avandu-i ca vecini de top pe "activii" Oprah Winfrey sau pe Tiger Woods.

Singurul pilot de Formula 1 in activitate care a intrat in topul Forbes a fost Kimi Raikkonen, care a ocupat locul al 41-lea.

Topul Forbes ia in considerare veniturile anuale, influenta, numarul de cautari pe internet, aparitiile la TV si aparitia pe copertile revistelor din toata lumea.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/kimi-si-schumi-in-topul-celor-mai-puternice-personalitati-mondiale-4015.html

aphelyon
8th July 2007, 18:22
exista un zvon cum ca cei de la Red Bull fiind 'impinsi' de catre Ecclestone sa vanda una din echipe (probabil STR), unul din posibilii cumparatori sa fie Michael Schumacher impreuna cu managerul sau Willi Weber.
http://www.f1-live.com/f1/en/headlines/news/detail/070708115836.shtml

Sorin Blaj
8th July 2007, 18:23
Ar fi o surpriza.

georg40
19th July 2007, 11:24
Michael Schumacher a declarat ieri, pentru a cata oara ?, ca revenirea la Ferrari in functia de sef al Scuderiei este exclusa. "Asta nu a fost pentru mine nici un moment o idee sau o dorinta. Desi inca nu am gasit inca acea preocupare care sa ma pasioneze cu adevarat , totusi nu am vreme de plictiseala, calendarul meu se umple zilnic cu o neasteptata repeziciune" a declarat el in cotidianul "Bild". In cel priveste pe fratele Ralf, "Schumi" a remarcat ca acesta nu uitat sa sofeze, si vom vedea curand revenirea lui in prima linie.

BMW Power
5th September 2007, 17:02
Michael Schumacher a castigat premiul "Printul de Asturia" pentru sport

Fostul pilot de Formula 1, germanul Michael Schumacher, a castigat premiul "Printul de Asturia" la categoria sport pentru anul 2007, a anuntat, miercuri, juriul de la Oviedo, informeaza Marca.
Fostul pilot s-a impus cu 16 voturi contra 12 in fata jucatorilor de tenis Rafael Nadal si Roger Federer.

Schumacher, retras din activitate la finalul anului trecut, are in palmares sapte titluri de campion mondial si detine o serie de recorduri in Formula 1, cu 91 de victorii, dar si recordul de pole-position si cele mai rapide tururi de pista.

La cea de-a XXVII-a editie a premiilor au mai concurat pilotul de MotoGP, Valentino Rossi, atleta Yelena Isinbayeva, fostul fotbalist Zinedine Zidane, inotatorul american Michael Phelps, dar si echipa de fotbal a Irakului, campioana Asiei pentru prima oara in istoria sa, formata din siiti, suniti si kurzi.

Anul trecut, premiul a revenit echipa masculina de baschet a Spaniei, campioana mondiala, iar in 2005 acesta a fost castigat de pilotul de Formula 1, Fernando Alonso.

Fundatia Printul de Asturia, patronata de Felipe de Bourbon, mostenitorul tronului Spaniei, decerneaza in fiecare an opt premii, fiecare dotate cu 50.000 de euro.

BMW Power
5th September 2007, 18:50
Michael Schumacher revine pe pista


Multiplul campion mondial al Formulei 1, Michael Schumacher, va participa la Campionatul Mondial de karting ce se va desfasura la Mariembourg. Evenimentul este inclus in calendarul CIK-FIA si se va desfasura intre 20-23 septembrie in Belgia, pe circuitul de la Fagnes.

Astfel, celebrul pilot german va fi pentru prima oara pe pista de la retragerea sa din Formula 1, survenita la sfarsitul sezonului 2006. Luna trecuta, fostul sau coechipier Felipe Massa a anuntat ca Schumacher va participa si la o competite de kart din Brazilia pe 24 si 25 noiembrie.

Michael a devenit recent copropietarul echipei de karting KSM avandu-i ca parteneri pe Peter Kaiser si Thomas Muchow. “Dragostea mea pentru cursele de karting nu a incetat niciodata”, a declarat Schumacher la vremea respectiva.

BMW Power
6th September 2007, 15:13
Motivul retragerii lui Michael Schumacher din Formula 1


Michael Schumacher a admis pentru prima data ca ascensiunea campionului mondial en-titre Fernando Alonso a contribuit la decizia sa de a se retrage din Formula 1.

Germanul in varsta de 38 de ani a declarat pentru o revista din Spania ca motivul principal de a se retrage la finalul sezonului din 2006 l-a reprezentat scaderea interesului pentru acest sport.

“Intotdeauna am spus ca ziua in care un pilot tanar ma va depasi va insemna ca trebuie sa parasesc acest sport”.

De asemenea, septuplul campion mondial sustine ca il simpatizeaza pe Alonso, chiar daca acesta nu are o relatie foarte buna cu presa. “Am fost surprins de comentariile unor jurnalisti. Alonso este cel mai tanar dublu campion din toate timpurile, dar ei scriu ca este arogant si inaccesibil…”, a precizat Schumacher.

Lordul
25th October 2007, 17:33
Michael Shumacher, prinț de Asturia


Fostul campion mondial de Formula 1, germanul Michael Schumacher, care va primi, joi, premiul "Prințul de Asturia" la categoria sport pentru anul 2007, într-o ceremonie ce va avea loc la Oviedo, a negat c&#227; retragerea sa ar fi avut vreo leg&#227;tur&#227; cu Fernando Alonso sau Kimi Raikkonen.


MOTIVUL. Michael Schumacher a negat astfel speculațiile privind faptul c&#227; a decis s&#227;-și încheie cariera, deoarece a considerat c&#227; nu mai putea face faț&#227; ascendenței tinerilor piloți din Formula 1, informeaz&#227; site-ul f1-live.com. Schumacher a declarat pentru o publicație spaniol&#227; în cursul acestui an: "Am spus întotdeauna c&#227; în ziua în care un pilot mai tân&#227;r m&#227; va dep&#227;și, îmi voi spune c&#227; a venit timpul s&#227; m&#227; retrag". Fostul pilot a fost întrebat, la Oviedo, dac&#227; acesta a fost motivul pentru care s-a retras, iar Schumacher a r&#227;spuns: "Decizia mea nu a avut nicio leg&#227;tur&#227; cu Fernando. Chiar deloc. Nici cu Kimi Raikkonen. A fost o decizie a mea, cercul se închisese pentru mine".

Sorin Blaj
28th October 2007, 15:11
Interviu Michael Schumacher
Vineri, 26.10.2007


Multiplul campion mondial Michael Schumacher a primit in acest an premiul Prince of Asturias Awards in sport.

Premiile Prince of Asturias Awards se acorda anual in Spania de fundatia Principe de Asturias persoanelor, organizatiilor sau entitatilor din intreaga lume care obtin performante remarcabile in domenii ca stiinta, arta, literatura sau sport. Premiile sunt decernate incepand din anul 1981 in orasul Oviedo.

Celebrul pilot german a fost prezent in Oviedo pentru a primi premiul si a acordat un interviu cotidianului spaniol "AS".

AS: Ce inseamna pentru tine sa primesti premiul Prince of Asturias Award in sport?

MS: Evident, este o mare onoare pentru mine. Am fost foarte surprins cand am auzit si sunt recunoascator juriului ca mi-au recompensat atat cariera cat si implicarea sociala. Ma simt cu adevarat onorat sa primesc acest prestigios premiu.

AS: Vei ramane in contact cu Ferrari si Formula 1 in viitor?

MS: Din punct de vedere profesional sunt in legaturi cu Ferrari de cand m-am retras. Sunt consultant si impartasesc ideile si cunostintele despre Formula 1. De asemenea sunt implicat in dezvoltarea masinilor de serie. Sunt implicat in dezvoltarea masinilor Ferrari Enzo si 599 de pe vremea cand eram pilot, dar evident acum pot contribui mai mult. In Formula 1 am ramas in contact cu inginerii si vorbim despre dezvoltarile pentru viitor. Pentru ca am fost pilot pot sa fac multe lucruri pentru ca stiu ce se intampla in interiorul unei masini in timpul cursei.

AS: Vei mai lua startul in competitii?

MS: Bineinteles ca mi-a placut foarte mult sa pilotez. Si inca imi mai place. Dar am inchis acest capitol si acum vreau sa-mi petrec cat mai mult timp alaturi de familie. Nu regret nimic, ma simt liber.

AS: Daca Alonso nu ar fi fost in Formula 1 ai mai fi concurat in prezent?

MS: Decizia mea de a ma retrage nu are nimic de-a face cu Alonso. In niciun caz. Nici cu el nici cu Kimi Raikkonen. A fost o decizie personala.

AS: Ai castigat de 7 ori campionatul mondial si ai doborat mai multe recorduri. Crezi ca va reusi vreun pilot sa-ti doboare recordurile?

MS: Fiecare pilot are istoria sa si trebuie respectat. Ii respect pe toti si, daca va fi cineva, cine stie? Nimeni nu s-a gandit ca recordul lui Fangio va fi doborat.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/interviu-michael-schumacher-7301.html

Sorin Blaj
6th November 2007, 22:25
Schumacher va testa pentru Ferrari la Barcelona
Marti, 06.11.2007


Septuplul campion mondial Michael Schumacher va testa monopostul Ferrari F2007 saptamana viitoare la Barcelona, a anuntat marti echipa italiana.

"Jumatate din placere, jumatate din motive tehnice", a declarat un purtator de cuvant.

In varsta de 38 de ani, Michael Schumacher s-a retras din Formula 1 la sfarsitul sezonului 2006 dupa ce a obtinut 91 de victorii in cariera. De atunci, germanul a preferat sa ramana in umbra, chiar daca a participat la cateva Grand Prix-uri in calitate de supraveghetor tehnic.

Echipa a castigat in acest an ambele campionate. Regulile se vor schimba insa anul viitor, cand tractiunea controlata va fi interzisa. "Michael are o experienta bogata in pilotarea unor masini fara tractiune controlata si fara ajutoare electronice, asa ca ne poate ajuta cu parerea sa", a declarat purtatorul de cuvant al lui Schumacher.

Chiar daca Schumacher a declarat in luna mai ca nu doreste sa se intoarca la volanul unei masini de F1, seful echipei Jean Todt a specificat ca i-a oferit intotdeauna aceasta sansa. "Todt a spus ca daca Michael doreste sa piloteze masina, va putea sa duca acest plan la bun sfarsit", a precizat purtatorul de cuvant, care a adaugat ca Schumacher va testa pe circuitul din Catalunya marti si miercuri.

Schumacher nu a mai participat la teste de cand s-a retras, chiar daca a condus la sfarsitul lunii trecute cateva tururi monopostul F2007 pe circuitul Ferrari de la Fiorano. De asemenea, el a condus o masina mai veche pe circuit in luna iunie, cu ocazia aniversarii a 60 de ani de existenta pentru Ferrari.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/schumacher-va-testa-pentru-ferrari-la-barcelona-7522.html

Sorin Blaj
6th November 2007, 22:26
Schumacher impresioneaza pe un Ducati din MotoGP
Marti, 06.11.2007


Michael Schumacher si-a uluit spectatorii pe circuitul din Valencia stabilind timpi foarte buni cu motocicleta Ducati cu care Casey Stoner a castigat campionatul de MotoGP in acest an.

Ca gazda a invitatilor care au testat pe circuitul din Spania dupa incheierea sezonului 2007, fostul campion mondial de Formula 1 s-a apropiat la numai 5 secunde de cel mai rapid tur realizat de castigatorul etapei de MotoGP din Valencia, Dani Pedrosa. Schumacher a parcurs 58 de tururi pe circuit, imbunatatindu-si performantele realizate pe motocicleta Ducati in 2005.

"Imi amintesc ca ultima oara cand am testat erau cu circa 15 secunde mai lent si m-am gandit ca daca acum diferenta va fi de circa 10 secunde, va fi bine", a spus el dupa eveniment.

Schumacher a negat speculatiile ca ar fi suficient de bun pentru a concura in MotoGP. "Fac asta doar din placere. Nu vreau sa concurez", a insistat Schumacher. El a refuzat sa faca orice comparatii intre Formula 1 si MotoGP. "E ca si cum am merge pe luna", a zambit Schumacher.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/schumacher-impresioneaza-pe-un-ducati-din-motogp-7532.html

Sorin Blaj
12th November 2007, 23:33
Alesi si Lauda critica revenirea lui Schumi pe pista
Luni, 12.11.2007


Doi fosti piloti ai Scuderiei Ferrari au criticat revenirea lui Michael Schumacher pe pista, in cadrul testelor de la Barcelona.

Septuplul campion mondial, retras din activitate la sfarsitul sezonului 2006, va conduce monopostul F2007 alaturi de fostii sai rivali marti si miercuri, in cadrul testelelor de pe circuitul din Catalunya.

"Cred ca Michael a luat decizia corecta de a se retrage anul trecut", a declarat francezul Jean Alesi, care a concurat pentru Ferrari in anii '90 inainte de sosirea lui Schumacher in 1996. "Faptul ca vrea sa testeze din nou nu pare o decizie justa. Trebuie sa amintesc ca si testele sunt foarte periculoase. Si imaginati-va ca Schumacher face un timp mai bun decat ceilalti piloti - ziarele vor innebuni, dar ce vor crede cei de la Ferrari?".

Triplul campion mondial este de asemenea circumspect cu privire la revenirea germanului pe circuitul spaniol. "Cea mai importanta victorie in acest joc este ziua in care pleci din paddock in viata", a declarat Lauda. "Raikkonen va fi fericit ca nu trebuie sa il vada! Pentru mine, acest test este un eveniment de PR, la fel cum a fost si testarea motocicletei Ducati".



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/alesi-si-lauda-critica-revenirea-lui-schumi-pe-pista-7662.html

Sorin Blaj
12th November 2007, 23:34
Schumacher: "Decizia de retragere este finala"
Luni, 12.11.2007


Dupa ce Michael Schumacher a anuntat ca va testa monopostul Ferrari F2007 in cadrul testelor de la Barcelona de saptamana viitoare, presa internationala a lansat o serie de zvonuri prin care sugera ca septuplul campion ar putea reveni pe pista in sezonul 2008.

Desi va conduce un monopost de Formula 1 pentru prima oara dupa mai bine de un an, Michael Schumacher a declarat ca vrea doar sa se bucure de aceasta ocazie si sa contribuie la pregatirile Scuderiei pentru sezonul care urmeaza.

"Este evident ca abia astept sa testez. Dragostea mea pentru acest sport nu s-a diminuat. Dar asta nu are nicio legatura cu decizia mea de a ma retrage, care este finala", a declarat Schumacher.

Se pare ca Ferrari a tinut in mod expres ca Schumacher sa testeze pentru datorita vastei sale experiente si succesului sau anterior, pe vremea cand tractiunea controlata era interzisa. "Sper sa fiu capabil sa ajut Ferrari in pregatirile sale pentru noul sezon. In 2008 ajutorul electronic este interzis in Formula 1, astfel ca experienta mea ar putea fi folositoare", a continuat Schumacher.

Germanul va testa in Spania alaturi de coechipierul sau din 2006 Felipe Massa si de pilotii de teste ai echipei, Marc Gene si Luca Badoer.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/schumacher-decizia-de-retragere-este-finala-7669.html

Sorin Blaj
12th November 2007, 23:35
Sunt curios ce timpi vor scoate cei patru. Daca Michael le va lua fata la toti?


........

flor
13th November 2007, 06:34
...tot ce se poate!:)

succes MICHAEL!:ok:

Sorin Blaj
13th November 2007, 12:33
Michael Schumacher a revenit pe pista
Marti, 13.11.2007


Septuplul campion mondial Michael Schumacher a revenit la volanul unei masini de Formula 1. Germanul a inceput cele doua zile de teste pe circuitul din Catalunya. La ora 9.00 el a efectuat turul de instalare. Schumacher va continua testele in cursul acestei zile pentru a ajuta Scuderia in pregatirile pentru sezonul viitor.

Michael Schumacher a sosit in aceasta dimineata pe circuit si a fost intampinat de numerosi fotografi prezenti la fata locului. marti este prima sa zi de teste pe circuit si totodata este prima data dupa Marele Premiu al Braziliei din 2006 cand el este la volanul unui monopost de Formula 1 intr-o sesiune oficiala de teste.

Schumacher va testa pe circuit noile sisteme electrice ale Ferrari.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/michael-schumacher-a-revenit-pe-pista-7683.html

georg40
13th November 2007, 21:06
La informatia de mai sus se potriveste isprava lui Schumacher !
El a obtinut cel mai bun timp al zilei, dupa ce a absolvit nu mai putin de 64 de runde. Si aceasta la 387 de zile dupa ce a parasit activitatea competitionala.
Schumi a declarat ca din dorinta de a ajuta "scuderia" va fi prezent mai des la teste si antrenamente, dar decizia lui se a se retrage este definitiva si irevocabila.

Sorin Blaj
13th November 2007, 21:33
Ma asteptam sa fie asa, iar maine va imbunatati si mai mult timpii.

GO SCHUMI!!!!

Sorin Blaj
14th November 2007, 19:11
Schumacher nu va testa la Jerez
Miercuri, 14.11.2007


Vestea ca multiplul campion mondial Michael Schumacher va participa la testele din aceasta saptamana de la Barcelona a dus inevitabil la aparitia multor zvonuri legate de viitorul sau. Unul dintre acestea spunea ca Schumacher va continua testele pentru Ferrari si luna viitoare la Jerez, insa luni seara un purtator de cuvant al Scuderiei a negat oficial acest lucru.

"Schumacher nu va testa la Jerez in decembrie", a spus un purtator de cuvant al Ferrari. Germanul a impresionat pe toata lumea in prima zi de teste, reusind cel mai bun timp desi nu a mai concurat de peste un an. "Se pare ca este un tip talentat. Cred ca isi va croi drum in Formula 1", a glumit David Coulthard.

La randul sau, pilotul de teste al Scuderiei, Luca Badoer, l-a laudat pe Schumacher pentru performanta sa. "Ce a facut Michael este incredibil. Este ca si cand ar fi avut o zi libera, nu un an. Este cu siguranta cel mai rapid pilot din lume".



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/schumacher-nu-va-testa-la-jerez-7729.html

Sorin Blaj
14th November 2007, 20:50
Schumacher, incantat de modul in care piloteaza
Miercuri, 14.11.2007


Michael Schumacher a pilotat marti o masina de Formula 1 pentru prima oara dupa o pauza de peste un an. Vorbind despre prima zi de actiune din Spania, septuplul campion mondial a declarat:

"Este foarte distractiv. Imi place. Sunt foarte fericit pentru ca modul in care pot conduce este suficient de bun pentru a ajuta echipa, desi am stat departe atat de mult timp. Existau cateva semne de intrebare si cred ca am gasit raspunsurile. Este bine sa stiu ca inca sunt bun in ceea ce fac".

Ferrari spera ca Schumacher sa fie de ajutor echipei, intrucat din 2008 tractiunea controlata va fi interzisa. Vorbind despre cum simte monopostul Ferrari fara tractiune controlata, germanul a spus: "Impresia masinii fara tractiune controlata este mai proasta decat in 2000 (ultimul an in care s-a concurat fara tractiune controlata), pentru ca acum sunt motoare diferite. Inainte aveam motoare V10 si cu acel motor ne puteam juca cu treptele de viteze, iar acum este imposibil. Virajele lente sunt cele mai dificil de manevrat".

Schumacher a precizat ca s-a simtit ca pestele in apa in momentul in care s-a urcat la volanul monopostului F2007. "Mi-am amintit foarte repede. Dupa doua tururi stiam deja ce trebuie sa fac. Pentru mine, asta a fost un mare semn de intrebare. Am fost nervos cand m-am urcat din nou in masina".



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/schumacher-incantat-de-modul-in-care-piloteaza-7734.html

Sorin Blaj
22nd November 2007, 13:20
Michael Schumacher testeaza si la Jerez
Joi, 22.11.2007


Fostul campion mondial Michael Schumacher va reveni la volanul monopostului Ferrari in luna decembrie, in cadrul testelor ce vor avea loc la Jerez. Pilotul in varsta de 38 de ani a testat pentru prima oara de cand s-a retras la Barcelona, impresionand asistenta prin timpii obtinuti pe circuitul din Catalunya.

"Dupa atatia ani petrecuti impreuna suntem obisnuiti sa avem de -a face cu astfel de situatii cu Michael. El va pilota la Jerez pe 4 decembrie", a declarat Luca Baldisserri, seful operatiunilor de cursa din cadrul Scuderiei Ferrari. "L-am rugat sa-si puna din nou casca pentru ca Formula 1 a renuntat la tractiunea controlata. Astazi, pilotii folosesc acceleratia ca pe un simplu buton - il apasa, iar software-ul face restul. Acum trebuie sa invete o alta metoda", a adaugat el.

Dupa incheierea scandalului de spionaj, Baldisserri a admis ca este "putin preocupat" de faptul ca toate echipele vor folosi in 2008 sistemul ECU, dezvoltat de McLaren si Microsoft. "Pe de o parte trebuie sa ne protejam datele confidentiale, iar pe de alta parte sa facem sistemul ECU sa functioneze mai bine", a declarat el cand a fost intrebat despre colaborarea cu tehnicienii MES.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/michael-schumacher-testeaza-si-la-jerez-7907.html



Sa nu se obisnuiasca prea mult. :)

Sorin Blaj
25th November 2007, 13:27
Doua zile de teste pentru Schumacher
Vineri, 23.11.2007


Desi initial Luca Baldisserri a afirmat ca Michael Schumacher va testa o zi pe circuitul de la Jerez, un purtator de cuvant al Scuderiei Ferrari a confirmat ca septuplul campion mondial va fi prezent pe pista cel putin doua zile.

"Nu am aranjat inca programul, dar Schumacher va testa doua zile", a precizat un purtator de cuvant pentru cotidianul spaniol As.

Intre timp, directorul tehnic la Williams, Sam Michael, considera ca revenirea lui Schumacher pe pista de la Jerez semnifica faptul ca germanului i-ar fi usor sa castige din nou titlul mondial. "A fost incredibil ce a facut la Barcelona. Sincer sa fiu, sunt surprins ca nu revine. Daca ar pilota o masina de top anul viitor ar putea castiga din nou titlul. Dar cred ca a luat deja decizia de a se retrage si vrea sa o respecte", a declarat Michael.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/doua-zile-de-teste-pentru-schumacher-7932.html

Sorin Blaj
25th November 2007, 13:28
Schumi dezvaluie de ce revine pe pista
Vineri, 23.11.2007


Septuplul campion mondial Michael Schumacher a dezvaluit ca va continua sa testeze pentru Scuderia Ferrari datorita pasiunii sale pentru Formula 1.

Desi s-a retras din competitie la sfarsitul anului trecut, germanul a ramas alaturi de echipa italiana, iar saptamana trecuta a testat monopostul F2007 pe circuitul de la Barcelona. Imediat, au aparut speculatii ca Schumacher ar putea reveni in Formula 1, insa el neaga acest lucru.

"Dragostea mea pentru acest sport nu a incetat niciodata, iar ca om implicat in sporturile cu motor pilotarea unei masini de F1 este cel mai bun lucru pe care il pot face", a declarat Schumacher. "Testele nu au nimic de-a face cu decizia mea de a ma retrage, care este irevocabila. Singura mea dorinta este sa ofer suport echipei Ferrari in pregatirile pentru noul sezon".

Scuderia Ferrari a anuntat zilele trecute ca Michael Schumacher va esta monopostul F2007 pe circuitul de la Jerez, sesiunea de teste urmand sa aiba loc intre 4-7 decembrie.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/schumi-dezvaluie-de-ce-revine-pe-pista-7952.html

Sorin Blaj
26th November 2007, 23:03
Schumacher: "Imi este dor de curse"
Luni, 26.11.2007


La un an dupa ce s-a retras din Formula 1, septuplul campion mondial Michael Schumacher a admis ca ii este dor de curse.

Germanul a castigat in acest weekend evenimentul de karting organizat de fostul sau coechipier de la Scuderia Ferrari, Felipe Massa, iar in urma cu doua saptamani a castigat primele doua sesiuni de teste de pe circuitul din Barcelona, impresionand intreaga asistenta.

"Imi este dor de curse, imi este dor de competitie", a marturisit Schumacher pentru Gazzetta dello Sport. "Este ceva natural. A trecut un an de cand n-am mai condus in karturi. Ador asta. Intotdeauna am fost indragostit sa pilotez. Iar aceasta dragoste o am si eu", a mai spus Schumacher.

In luna decembrie, Schumacher va face echipa cu Sebastian Vettel in Cursa campionilor ce va avea loc pe stadionul Wembley din Londra. In plus, se pare ca Schumacher a acceptat invitatia lui Massa de a reveni la Florianopolis anul viitor.


Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/schumacher-imi-este-dor-de-curse-7973.html

Sorin Blaj
26th November 2007, 23:04
Vino batrane inapoi pe pista si arata-le ce poti inca o data. :)

Travis Daye
26th November 2007, 23:06
da da... vino si pune-l pe crane boy inapoi in banca lui :D

Lordul
27th November 2007, 14:40
Te asteptam Schumi ! Intoarce-te ! Vrem sa vedem o batalie intre tine si Hamilton ! O lupta a titanilor !

Sorin Blaj
27th November 2007, 16:45
Te asteptam Schumi ! Intoarce-te ! Vrem sa vedem o batalie intre tine si Hamilton ! O lupta a titanilor !
Hamilton titan? Mai are de consumat multa benzina ca sa fie numit titan, daca va fi vreodata.

Lordul
27th November 2007, 21:38
nu e titan da e bun !

aphelyon
27th November 2007, 22:24
daca va fi vreodata.

bine zis :rolleyes:

Lordul
27th November 2007, 22:46
VA FI ! va spun eu ca VA FI !

Travis Daye
27th November 2007, 23:54
Eu iti recomand sa-ti schimbi numele de user in "Nostradamus" :ras-plans: cred ca singura bataie a titanilor ar putea avea loc doar daca pe langa revenirea lui Schumi ar invia Senna....

Lordul
27th November 2007, 23:56
nu , multumesc frumos ...daca e sa mi-l schimb am sa-mi pun alt nick ,hamilton are talent si promite foarte mult

Ulster
28th November 2007, 07:19
Eu iti recomand sa-ti schimbi numele de user in "Nostradamus" :ras-plans: cred ca singura bataie a titanilor ar putea avea loc doar daca pe langa revenirea lui Schumi ar invia Senna....

Ai dreptate 100%! Schumi si Senna pot fi numiti TITANI , hamilton e doar un pilot umflat de toata lumea,titani nu sunt nici alonso sau kimi ce sa mai zic de hami...lordule fabulezi...

georg40
28th November 2007, 22:41
Tot despre Schumi dar de data asta extrasportiv !

Siteul www.t-online.de prezinta imagini despre noua resedinta a lui Michael Schumacher aflata in constructie pe malul lacului Geneva. Edificiul are 8 dormitoare, 5 bai, un swimming-pool si cate si mai cate...Merita vazut !

Lordul
28th November 2007, 22:46
foarte tare .gen castel

Sorin Blaj
30th November 2007, 13:15
Hakkinen: "Schumi, fericit ca inca este competitiv"
Joi, 29.11.2007


Fostul campion mondial Mika Hakkinen crede ca Michael Schumacher este fericit ca este inca competitiv in Formula 1, desi nu mai pilotase un monopost de Formula 1 de peste un an de zile.

Germanul a obtinut cel mai bun timp in doua zile consecutive in cadrul testelor de la Barcelona din luna noiembrie.

Intrebat daca Schumacher este tentat sa revina in F1, Hakkinen a spus: "Ii lipsesc cursele? Probabil ca da. Probabil este satisfacut pentru ca a obtinut timpi atat de buni si cred ca este fericit ca este inca competitiv", a declarat fostul pilot finlandez.

Michael Schumacher va reveni pe pista saptamana viitoare, el urmand sa testeze monopostul Scuderiei Ferrari pe circuitul de la Jerez, din Spania.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/hakkinen-schumi-fericit-ca-inca-este-competitiv-8068.html

Lordul
30th November 2007, 14:36
si sa vezi tu ca schumi va fi din nou cel mai rapid si sa vezi cum va merge ferrari anu viitor cu schumi pilot de teste

Ulster
6th December 2007, 17:11
Schumi si Kimi schimba rolurile acum Kimi se retrage si Schumi e la volan...
http://mediacenter.gazzetta.it/MediaCenter/action/player?uuid=0af2d6b0-a340-11dc-8ff5-0003ba99c667

georg40
6th December 2007, 18:03
foarte tare .gen castel

S-a dat publicitatii: aceasta casa (castel ?) costa 35 de milioane euro.

Sorin Blaj
7th December 2007, 21:53
Schumacher ar putea testa pentru Ferrari si in 2008
Vineri, 07.12.2007


Michael Schumacher ar putea reveni la volanul monopostului Ferrari si dupa Anul Nou, potrivit unui purtator de cuvant al Scuderiei.

Dupa retragerea din 2006, septuplul campion mondial a testat pentru prima oara o masina de F1 luna trecuta la Barcelona. In aceasta saptamana el a pilotat din nou monopostul Ferrari la Jerez, in fata a 17.000 de spectatori.

"Este posibil ca Michael sa intre din nou in masina in 2008", a declarat un purtator de cuvant al echipei Ferrari.

O parte a presei considera ca joi s-a desfasurat pe circuitul spaniol un "duel" intre Michael Schumacher si Lewis Hamilton. Britanicul a fost cu circa o jumatate de secunda mai rapid, insa exista o multitudine de factori care au determinat aceste rezultate, inclusiv testarea masinilor cu setarile pentru 2008 si 2009.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/schumacher-ar-putea-testa-pentru-ferrari-si-in-2008-8245.html

Lordul
7th December 2007, 23:17
il asteptam pe schumi si-n 2008! si poate va reveni in 2009! sa ne faca o mare surpriza

georg40
8th December 2007, 11:30
Indirect despre Schumi. El l-a sfatuit pe fratele sau mai tanar, Ralf sa-si incheie cariera de pilot decat sa faca fel de fel de experiente care ar fi sub nivelul lui.
Se pare ca Ralf este foarte aproape de acest deznodamant.

Sorin Blaj
10th December 2007, 17:40
Schumacher: "Dezvoltarea masinilor Ferrari nu e treaba mea"
Luni, 10.12.2007



Michael Schumacher sustine ca nu va participa in niciun fel la dezvoltarea masinii cu care Felipe Massa si Kimi Raikkonen vor participa in 2008 in Formula 1.

Germanul, care a testat pentru Ferrari la Jerez, spune ca dezvoltarea masinii nu este responsabilitatea sa. "Nu cred ca este grija mea sa dezvolt masina. Pilotii oficiali trebuie sa faca asta. Pot, eventual, sa ii ajut pe acestia prin opiniile mele si prin experienta, daca imi va fi cerut acest lucru", spune septuplul campion mondial, care insista pe faptul ca testele de la Jerez nu au nimic de a face cu o eventuala revenire a sa: "Este foarte posibil ca testele de la Jerez sa fi fost ultima mea prezenta intr-o masina de Formula 1".



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/schumacher-dezvoltarea-masinilor-ferrari-nu-e-treaba-mea-8278.html

Sorin Blaj
17th December 2007, 13:53
Schumi reconfirma: "Nu revin in Formula 1"
Luni, 17.12.2007


Michael Schumacher a reconfirmat, cu ocazia Race of Champions 2007, faptul ca nu se va intoarce in Formula 1 ca pilot. "A fost pentru prima data cand am concurat in mediu organizat de la retragerea mea. Sunt foarte relaxat si sunt deschis provocarilor de genul Cursei Campionilor", a spus germanul care a reusit sa ajunga in finala evenimentului desfasurat ieri pe stadionul Wembley, fiind invins in ultimul viraj de Matthias Ekstrom, campionul en-titre din DTM.

Intrebat daca nu i s-a facut pofta de o revenire in Formula 1 dupa de a reusit sa faca o figura foarte buna la RoC, Michael s-a marginit sa raspunda sec: "Nu!".



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/schumi-reconfirma-nu-revin-in-formula-1-8414.html

Lordul
3rd January 2008, 13:54
La multi ani ! Michael Schumacher!Sanate ,fericire alaturi de cei dragi!

Sorin Blaj
4th January 2008, 16:10
LA MULTI ANI The Champ!!!

Lordul
4th January 2008, 17:30
Vai Sorine nu ma asteptam , sa-ti aduci aminte cu intarziere de ziua lui Schumi care a fost ieri ! Oricum mai bine mai tarziu decat niciodata!

Sorin Blaj
4th January 2008, 18:20
Am avut calculatorul defect. Nu am avut racire pe placa de baza, temperatura ajungea si la 99 de grade. Trebuie sa imi schimb cooler-ul. :) Mi-au mai pus niste pasta, pana vine inlocuitorul. :)

Ma bucur ca a fost totusi cineva pe faza. :ok:

flor
4th January 2008, 21:56
...Dupa ceva ani in care nu am uitat niciodata de ziua lui SCHUMI,in acest an intr-adevar s-a intamplat sa uit!aseara cand am vazut postul tau Lordule :)mi-am amintit ,dar nu am mai scris nimic!am postat altundeva mesajul de la multi ani...inclusiv la status...macar atat sa fac! si totusi...

HAPPY BIRTHDAY SCHUMI!:no1

Sa te vedem cat mai des, fie si la boxe!:yeah:

AllexChyu
5th January 2008, 23:23
aici nu i`am urat, in schimb pe status toata ziua am avut status :D

Sorin Blaj
9th January 2008, 14:52
Montezemolo: "Schumi este al treilea pilot Ferrari"
Miercuri, 09.01.2008
de Daniel Popescu



Intr-un interviu acordat unui po****r ziar italian, Luca di Montezemolo a sugerat ca Michael Schumacher va testa noul monopost Ferrari pe parcursul anului 2008. Presedintele Ferrari l-a descris pe septuplul campion mondial ca al 'treilea pilot' al echipei.

Intrebat de reporterii de la La Stampa despre linia de piloti pentru 2008, Montezemolo a declarat: "La fel ca Fangio si Scheckter, Raikkonen a castigat titlul cu noi in primul sau an. Acum cunoaste echipa si masina mai bine, astfel ca isi poate imbunatati performantele. Massa a demonstrat ca este un invingator si mai ales in timpul curselor se gandeste intotdeauna la echipa. Puterea Ferrari sta in munca de echipa.

Apoi, exista si un alt treilea pilot, Schumacher. Ne putem baza pe experienta lui in pilotajul fata tractiune controlata".

Montezemolo l-a amintit si pe Stefano Domenicali, noul sef al Scuderiei dupa 15 ani de 'domnie' a lui Jean Todt. "Ii doresc lui Stefano acelasi noroc pe care l-am avut si eu in anii '70, cand Enzo Ferrari m-a ales ca sef de echipa cand nu eram tehnician", a spus el.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/montezemolo-schumi-este-al-treilea-pilot-ferrari-8678.html

Jacob
9th January 2008, 15:26
Montezemolo: "Schumi este al treilea pilot Ferrari"
Miercuri, 09.01.2008
de Daniel Popescu



Intr-un interviu acordat unui po****r ziar italian, Luca di Montezemolo a sugerat ca Michael Schumacher va testa noul monopost Ferrari pe parcursul anului 2008. Presedintele Ferrari l-a descris pe septuplul campion mondial ca al 'treilea pilot' al echipei.

Intrebat de reporterii de la La Stampa despre linia de piloti pentru 2008, Montezemolo a declarat: "La fel ca Fangio si Scheckter, Raikkonen a castigat titlul cu noi in primul sau an. Acum cunoaste echipa si masina mai bine, astfel ca isi poate imbunatati performantele. Massa a demonstrat ca este un invingator si mai ales in timpul curselor se gandeste intotdeauna la echipa. Puterea Ferrari sta in munca de echipa.

Apoi, exista si un alt treilea pilot, Schumacher. Ne putem baza pe experienta lui in pilotajul fata tractiune controlata".

Montezemolo l-a amintit si pe Stefano Domenicali, noul sef al Scuderiei dupa 15 ani de 'domnie' a lui Jean Todt. "Ii doresc lui Stefano acelasi noroc pe care l-am avut si eu in anii '70, cand Enzo Ferrari m-a ales ca sef de echipa cand nu eram tehnician", a spus el.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/montezemolo-schumi-este-al-treilea-pilot-ferrari-8678.html

se poate intelege si ca daca massa sau kimi(Doamne fereste) sunt indisponibili(accident de cursa sau alte chestii) Schumi va "debuta"? :)

aphelyon
9th January 2008, 15:32
Da ai dreptate ...prin "al treilea pilot" asta s-ar intelege :D
Dar nu prea cred ...pentru situatii deastea e Gene sau Badoer.

Sorin Blaj
12th January 2008, 19:38
Schumacher se va ocupa de dezvoltarea masinii Ferrari
Vineri, 11.01.2008
de Daniel Popescu


Click pentru a mari imaginea
Michael Schumacher spune ca el si Scuderia Ferrari au decis in sfarsit asupra rolului pe care il va avea la echipa italiana dupa retragerea sa din Formula 1.

Septuplul campion mondial, care s-a retras din activitate la finalul sezonului 2006, va lucra in cadrul departamentului de dezvoltare a masinilor pentru Gestione Sportiva, divizia de masini de curse a companiei Ferrari. Schumacher a testat pentru Ferrari de cateva ori dupa ce s-a retras, iar germanul spune ca va face din nou acest lucru pentru a ajuta echipa cu noua masina de F1.

"Ne-a luat ceva timp sa stabilim, dar acum rolul meu la Ferrari este clar: a trebuit sa intelegem locul in care prezenta mea era cea mai folositoare", a declarat Schumacher pentru Gazzetta dello Sport. "Ma voi ocupa de dezvoltarea masinii in cadrul Gestione Sportiva. Nu am stabilit inca zilele in care voi pilota masina, nu este nimic decis. Voi evalua in functie de situatie: daca echipa are nevoie de mine, mi-ar placea sa pilotez, dar nu foarte des.

F2008? Masina este promitatoare, dar nu este in configuratia finala. Pentru a da o opinie obiectiva va trebui sa vedem si ce au facut rivalii nostri".



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/schumacher-se-va-ocupa-de-dezvoltarea-masinii-ferrari-8769.html

Sorin Blaj
14th January 2008, 21:54
Michael Schumacher: "Renault si BMW vor straluci"
Luni, 14.01.2008
de Daniel Popescu



Aflat in nordul Italiei, la Madonna Di Campiglio, septuplul campion mondial Michael Schumacher a acordat un amplu interviu in care vorbeste despre rolul sau in cadrul Scuderiei Ferrari si despre sansele echipelor Renault si BMW de a se lupta cu rivalii de la McLaren si Ferrari.


Ce parere ai despre noua masina F2008?
Michael Schumacher: Am o presimtire pozitiva. Arata bine, dar vom vedea cat de buna este dupa doua-trei curse.

Vei testa din nou?
Michael Schumacher: Este posibil, daca au nevoie de mine, dar nu am stabilit niciun program. Probabil echipei ii este de ajutor sa ma aiba prin preajma si sa aiba o a treia opinie despre ce se intampla. Asa ca daca echipa ma vrea si nu-mi cere prea mult, voi fi bucuros sa fac asta. Testarea nu face parte din intelegerea noastra, dar datorita schimbarii regulilor mi-au cerut sa am a treia opinie.

Ai putea testa inainte de inceperea campionatului?
Michael Schumacher: Nu stiu inca, vom vedea. Dar este mai probabil si ar avea mai mult sens sa testez inainte de inceperea campionatului, nu in timpul sezonului.

Care este rolul tau in echipa?
Michael Schumacher: Sunt consultant. Ajut la dezvoltarea masinilor de strada, ceea ce este foarte amuzant, si bineinteles sunt consultant pentru echipa de Formula 1.

Participi la sedintele tehnice?
Michael Schumacher: Da, trebuie sa fiu acolo din cand in cand. Cred ca ma pricep mai bine sa inteleg ce spun pilotii.

Iti este greu sa urmaresti cursele la TV?
Michael Schumacher: Nu sunt acolo ca pilot. Primesc toate datele acasa in timp real si pot asculta comunicatiile radio.

Ce crezi despre noul sef al echipei, Stefano Domenicali?
Michael Schumacher: A fost aici de cand am venit eu la Ferrari, astfel ca stie totul despre echipa si are idei bune. A fost o decizie buna sa fie numit. Este bine ca respiram aer proaspat.

Ai planuri sa mergi la vreo cursa anul acesta?
Michael Schumacher: Voi fi prezent la cateva curse, in special la cele din Europa. Nu este placut sa merg la prima cursa. Am calatorit foarte multi ani si nu am nevoie sa ma duc in Australia. Acum nu-mi mai place sa calatoresc asa de mult.

Daca unul dintre pilotii oficiali nu va putea concura, sunt sanse sa-l vedem pe Michael Schumacher din nou pe pista?
Michael Schumacher: Nu, nu este posibil.

Dupa sezonul pe care l-a avut Lewis Hamilton anul trecut, pe cine vezi in cea mai buna pozitie anul acesta? Hamilton sau Raikkonen?
Michael Schumacher: Massa si Raikkonen! Sincer, avem doi piloti foarte buni. Daca analizezi sezonul trecut, trebuie sa spui ca Massa a avut mai mult ghinion pe parcursul anului, in rest este foarte competitiv.

Cum vezi campionatul in acest an?
Michael Schumacher: Ma astept sa vad o lupta foarte stransa intre principalele doua echipe, insa ma astept ca Renault si BMW sa fie foarte aproape si sa lupte pentru primele doua pozitii.

Ce parere ai despre sosirea la Honda a lui Ross Brawn? De cat timp crezi ca are nevoie Honda pentru a deveni un adversar redutabil?
Michael Schumacher: Cred ca Brawn este omul perfect pentru a aduce Honda pe directia cea buna, pentru ca este foarte capabil. Insa va avea nevoie de timp.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/michael-schumacher-renault-si-bmw-vor-straluci-8775.html

Sorin Blaj
29th January 2008, 14:36
Schumacher, prezent la debutul lui Alesi in Speedcar
Luni, 28.01.2008
de Daniel Popescu



In acest weekend, Michael Schumacher a fost unul dintre cei mai importanti spectatori prezenti pe Autodromul din Dubai, cu ocazia inceperii campionatelor de GP2 din Asia si a competitiei Speedcar.

Septuplul campion mondial a fost vazut alaturi de sotia sa Corinna si de managerul sau Willi Webber, germanul dorind astfel sa-si arate sprijinul pentru bunul sau prieten Jean Alesi, care a debutat in Speedcar.

Totodata, germanul in varsta de 38 de ani a fost prezent la lansarea unei cladiri comerciale si rezidentiale care ii poarta numele, si anume Michael Schumacher Business Avenue.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/articole/schumacher-prezent-la-debutul-lui-alesi-in-speedcar-9113.html

Travis Daye
29th January 2008, 21:26
se poate intelege si ca daca massa sau kimi(Doamne fereste) sunt indisponibili(accident de cursa sau alte chestii) Schumi va "debuta"? :)

chiar a fost un interviu in care i s-a pus intrebarea asta, si a zis clar ca nu!

Travis Daye
16th February 2008, 18:46
am vazut aseara filmul Asterix aux Jeux Olympiques in care joaca si Schumi. Scena in care apare acesta este geniala, si anume scena cursei de care de lupta. Dupa ce inaintea cursei Jean Todt ia putin nisip intre deget si trage concluzia ca acesta este ud si trebuie sa foloseasca pneuri de ploaie... in timpul cursei il vedem pe Schumi (sau Schumix cum i se zice in film), luand un avans considerabil fatza de adversari, iar Jean Todt de pe pitwall se ocupa de transmisiunea radio :happy:. In rest, tot filmul e super. Merita vazut. Un rol ceva mai consistent decat Schumi il are Jerome le Banner, fostul campion de K1.

Sorin Blaj
16th February 2008, 19:32
Cateva imagini de la lansarea filmului:

Sorin Blaj
16th February 2008, 19:34
Si una cu Schumix:

aphelyon
18th February 2008, 21:09
Michael Schumacher ar putea reveni in sporturile cu motor!

Celebrul cotidian sportiv francez L'Equipe sustine ca germanul in varsta de 39 de ani ar putea concura in MotoGP. Cotidianul citat a publicat un amplu articol in care sustine ca septuplul campion mondial ar putea lua startul in cursa de la Mugello din acest an cu ajutorul unui wild-card.

Schumacher a testat de doua ori pentru Ducati, impresionand asistenta prin performantele sale. In plus, se vehiculeaza ca fostul pilot al Scuderiei Ferrari a testat din nou pe circuitul de Bresse din Franta. Mai mult, L'Equipe sustine ca o persoana din anturajul lui Schumacher a vizitat recent cartierul general al forului mondial pentru a aranja documentatia necesara pentru participarea la o singura cursa.

Totusi, seful MotoGP, Carmelo Ezpeleta, si seful Ducati, Livio Suppo, au negat aceste zvonuri in cotidianul italian Gazzetta dello Sport.

automarket


hai ca asta ar fi foarte tare :D

Sorin Blaj
22nd February 2008, 20:26
Weber: "Schumi in MotoGP? De ce nu?"
Vineri, 22.02.2008
de Daniel Popescu



Managerul lui Michael Schumacher, Willi Weber, nu a confirmat, dar nici nu a negat zvonurile referitoare la faptul ca fostul campion mondial ar putea concura in viitor in MotoGP.

Recent, s-a vehiculat ca germanul in varsta de 39 de ani ar putea beneficia de un wild-card pentru a concura la Mugello, dupa ce a impresionat pe o motocicleta Ducati in cateva teste. Zvonul a fost negat insistent de seful MotoGP, Carmelo Ezpeleta, si de seful Ducati, Livio Suppo, insa managerul lui Schumacher pare deschis la aceasta idee.

"Orice este posibil. Michael are numeroase masinii in jurul casei si, cu siguranta, merge des cu motocicletele pentru distractie", a declarat Weber pentru Bild. "Insa momentan nu exista un plan concret pentru revenirea sa pe pista", a adaugat el.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/stiri/weber-schumi-in-motogp-de-ce-nu-9694.html

Sorin Blaj
22nd February 2008, 20:29
Weber: "Nici Hamilton nu-l va egala pe Schumacher"
Vineri, 22.02.2008
de Daniel Popescu



Managerul lui Michael Schumacher, Willi Weber, nu considera ca septuplul campion mondial are un succesor demn de luat in seama in actuala generatie de piloti din Formula 1.

Germanul a declarat pentru cotidianul BIL ca nici macar revelatia sezonul trecut, Lewis Hamilton, nu va atinge performantele lui Schumacher, care s-a retras la finalul lui 2006. "Hamilton a castigat multe premii, dar niciun titlu. A avut sansa sa anul trecut, cand a avut la dispozitie cea mai buna masina, dar tot Ferrari au castigat campionatul.

Nu spun ca Hamilton nu este bun, dar Schumacher era intr-o cu totul alta lume. Si asa va ramane. Sunt sigur ca pe tot parcursul vietii mele in acest sport nu va aparea niciun pilot atat de grozav cum a fost Michael. Sa devii campion mondial nu a fost niciodata atat de usor", a declarat Webber.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/stiri/weber-nici-hamilton-nu-l-va-egala-pe-schumacher-9698.html

Sorin Blaj
22nd February 2008, 20:33
Michael Schumacher va testa luni la Barcelona
Vineri, 22.02.2008
de Daniel Popescu



Michael Schumacher isi va face debutul la volanul monopostului Ferrari F2008 in cadrul ultimei sesiuni de teste premergatoare noului sezon.

Germanul in varsta de 39 de ani, retras din competitie in 2006, va testa pentru Scuderia Ferrari luni, alaturi de campionul mondial Kimi Raikkonen. Va fi pentru prima oara cand cei doi piloti se vor afla in aceeasi masina pe acelasi circuit, confruntarea urmand sa atraga cu siguranta atentia fanilor din intreaga lume.

In celelalte doua zile de teste, Schumacher ii va ceda monopostul fostului sau coechipier din 2006, Felipe Massa. Germanul a testat in ultimele luni pentru Ferrari atat la Barcelona, cat si la Jerez.

Pana atunci, pe circuitul de la Catalunya, Ferrari simuleaza vineri o cursa intreaga, Massa si pilotul de teste Luca Badoer fiind la volanul lui F2008.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/stiri/michael-schumacher-va-testa-luni-la-barcelona-9707.html

georg40
23rd February 2008, 12:10
Michael vede aceasta participare ca un element firesc al seriei de teste pentru Ferrari la care s-a angajat, activitate care ii face o deosebita placere si ii mai ...atenueaza absenta din Formula unu. Dupa cum se stie, Michael a testat pentru fosta sa echipa in decembrie trecut la Jerez.

Sorin Blaj
26th February 2008, 19:30
Weber: "Schumi in MotoGP? De ce nu?"
Vineri, 22.02.2008
de Daniel Popescu



Managerul lui Michael Schumacher, Willi Weber, nu a confirmat, dar nici nu a negat zvonurile referitoare la faptul ca fostul campion mondial ar putea concura in viitor in MotoGP.

Recent, s-a vehiculat ca germanul in varsta de 39 de ani ar putea beneficia de un wild-card pentru a concura la Mugello, dupa ce a impresionat pe o motocicleta Ducati in cateva teste. Zvonul a fost negat insistent de seful MotoGP, Carmelo Ezpeleta, si de seful Ducati, Livio Suppo, insa managerul lui Schumacher pare deschis la aceasta idee.

"Orice este posibil. Michael are numeroase masinii in jurul casei si, cu siguranta, merge des cu motocicletele pentru distractie", a declarat Weber pentru Bild. "Insa momentan nu exista un plan concret pentru revenirea sa pe pista", a adaugat el.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/stiri/weber-schumi-in-motogp-de-ce-nu-9694.html

Schumi neaga ca va concura in MotoGP
Marti, 26.02.2008
de Daniel Popescu



Michael Schumacher a negat zvonurile ca va reveni in sporturile cu motor in acest an pe saua unei motociclete de MotoGP.

Recent, au aparut speculatii ca septuplul campion mondial va primi un wild-card pentru cursa de la Mugello, dupa ce anterior a testat pentru Ducati. Managerul lui Schumacher, Willi Weber, a perpetuat zvonurile declarand saptamana trecuta ca "orice este posibil".

Totusi, in cadrul testelor de la Barcelona din aceasta saptamana, germanul in varsta de 39 de ani a negat aceste informatii. "Este o minciuna sfruntata. In cel mai bun caz, as putea concura pe un scooter", a declarat Schumacher pentru Gazzetta dello Sport.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/stiri/schumi-neaga-ca-va-concura-in-motogp-9784.html

Sorin Blaj
26th March 2008, 19:50
Schumacher va distribui fondurile din amenda McLaren
Miercuri, 26 martie, 18:15
de Daniel Popescu



Michael Schumacher va contribui la distribuirea fondurilor provenite din amenda de 100 de milioane de dolari primita de McLaren in scandalul de spionaj din 2007.
Fostul campion mondial face parte din comitetul de conducere al noi infiintate divizii Motor Sport Safety Development Fund a FIA, aceasta urmand sa se ocupe de distrubuirea a 60 de milioane de dolari in beneficiul sporturilor cu motor, bani proveniti din amenda primita de McLaren.

Consiliul Mondial al FIA a anuntat miercuri ca, pe langa Micheal Schumacher, la aceasta actiune vor participa si presedintele FIA, Max Mosley, presedintele comitetului de competitii din Statele Unite, Nick Craw, precum si Jean Todt si Norbert Haug ca reprezentati ai McLaren si Ferrari, cele doua parti implicate in scandalul de spionaj de anul trecut.

Intentia este de a distrubui fondurile pe parcursul urmatorilor 5 ani pentru programe destinate sigurantei pilotilor si training-uri de securitate referitoare la sporturile cu motor.

McLaren au ost amendati cu 100 de milioane de dolari si exclusi din campionatul constructorilor pentru ca au detinut informatii confidentiale apartinand Scuderiei Ferrari.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/stiri/articol/10527/schumacher-va-distrubui-fondurile-din-amenda-mclaren.html

georg40
26th March 2008, 20:32
Din alte surse se vorbeste doar de 60 milioane de dolari dar in rest totul est corect...

georg40
9th April 2008, 18:38
Michael Schumacher porneste o noua cariera, dar nu de motociclist cum s-ar putea crede dupa scurta sa escapada pe un vehicul cu doua roti, ci ca actor de film !
In Elvetia este in lucru un film de televiziune intitulat "Meciul" in care un rol principal este atribuit lui Michael. In film el pregateste o echipa de fotbal formata din personalitati proeminente care se confrunta cu o echipa de "legende" din tara cantoanelor. "Acest rol constituie o cinste pentru mine" a declarat Schumacher, prima sa aparitie pe micul ecran (in serialul cu sapte parti) fiind la 22 aprilie pe postul SF.

aphelyon
9th April 2008, 20:42
ce-mi place la el e ca nu se plictiseste ...intotdeauna e implicat in cate ceva :D

Sorin Blaj
15th April 2008, 15:04
Accident de motocicleta pentru Schumacher
Marți, 15 aprilie, 11:31
de Daniel Popescu



Michael Schumacher a suferit luni un accident de mototcicleta pe circuitul Lausitzring din Germania.
Cel mai titrat pilot din Formula 1, Michael Schumacher, a descoperit recent o noua pasiune: motocicletele. Dupa ce a testat de cateva ori pentru Ducati, Schumacher a ieist pe cont propriu pe circuitul Lausitzring din Gemania, unde a testat o motocicleta IDM Honda din Superbike.

In momentul accidentului, germanul rula cu aproximativ 80 de kilometri pe ora. Din fericire, el a scapat nevatamat, declarand pentru cotidianul german Bild ca "astfel de lucruri se mai intampla". Sursa citata sustine ca Schumacher s-a aflat luni la cel de-al treilea accident de mototcicleta, relatand ca celelalte doua s-au petrecut in Franta, pe circuitul de la Bresse.

Schumacher va reveni miercuri la volanul unui monopost de Formula 1, atunci cand va urca la bordul masinii Ferrari F2008 in cadrul testelor de la Barcelona.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/stiri/articol/10973/accident-de-motocicleta-pentru-schumacher.html

georg40
15th April 2008, 15:31
Michael Schumacher nu este omul care sa evite riscurile.
Astfel la testele de la Barcelona atentia lui se va indrepta nu atat spre produsul ...scuderiei, adica automobilul, cat mai ales spre Bridgestone el testand noile slicksuri prevazute pentru anul 2009.
Despre aceste cauciucuri Rosberg, de la Rosa si alti piloti au declarat ca sunt deosebit de periculoase si riscul accidentelor exista la fiecare metru ...

Sorin Blaj
15th April 2008, 15:59
Massa s-a descurcat excelent ieri pe slick-uri.

Sorin Blaj
20th April 2008, 14:24
Interviu Michael Schumacher
Vineri, 18 Aprilie 2008, ora 16:54
de Alin Neacsu



Autosport.com i-au luat un interviu lui Michael Schumacher dupa ziua de teste din Barcelona; septuplul Campion Mondial vorbeste despre Ferrari, despre pneurile slick si despre motociclism.


Q: Cum a fost testul cu pneurile slick, a fost ca in vremurile de altadata?
Michael Schumacher: "In mod sigur a fost interesant caci ofera o aderenta mult mai buna si sunt diferite. A fost distractiv. Imi place mult sa pilotez cu astfel de pneuri. Desi unul dintre semnele de intrebare este cu privire la husele de incalzire pentru pneuri; cred ca trebuie sa se gandeasca bine la acest aspect si daca e bine sau nu [sa fie interzise prin regulament]."

Q: Crezi ca testele fac parte din rolul pe care-l indeplinesti acum?
MS: "Nu, cred ca sunt multe alte aspecte mai importante decat sa stau eu in masina o data sau de doua ori."

Q: Ce crezi despre restul Campionatului acum cand incepe campania din Europa?
MS: "Cred ca suntem foarte puternici. Asa am fost pe parcursul iernii si am aratat-o in particular in ultimele doua curse. Chiar si in Australia am fost puternici, dar n-am putut arata acest lucru. Asa ca n-avem niciun motiv sa ne simtim neincrezatori, dar sa ramanem constienti ca trebuie sa fortam si sa luptam in continuare."

Q: Am vazut cu totii cateva fotografii cu cazatura de la Lausitzring. A fost un moment infricosator?
MS: "Ei bine, preferi sa nu pici, dar cazaturile sunt parte din joc. Daca pilotezi motociclete se poate intampla. Poti sa ai accidente cu masinile, se pot intampla tot felul de lucruri. Dar ma simt bine facand asta."

Q: Vei mai participa la curse de motociclete?
MS: "Voi continua, caci imi place foarte mult sa pilotez motociclete"

Q: In weekend-ul viitor vei participa la vreo cursa sau vei sta acasa?
MS: "In acest moment n-am nimic programat."

Q: Ai mers cu slick-urile astazi, e un pas inainte pentru Formula 1?
MS: "Cred ca, in general, este o decizie foarte buna pentru F1 aceea de a schimba raportul intre performantele aerodinamice si cele mecanice. Asta inseamna ca, probabil, vom vedea mai multe lupte intre masini. Dar trebuie gandita mai mult problema cu husele de incalzire a pneurilor, caci acest lucru poate fi crucial. Trebuie luata o decizie dupa ce se va discuta cu atentie aceasta problema. Dar oricum, cred ca e un pas bun pentru toata lumea. Pilotilor le place ideea, spectatorilor le va placea si sper ca si voua."

Q: Vrei sa spui ca, pentru anul viitor, trebuie schimbat regulamentul in privinta huselor de incalzire a pneurilor?
MS: "Cred ca trebuie regandita aceasta problema, caci toata lumea are deja astfel de huse. Nu se economiseste nimic, nu se reuseste decat ingreunarea situatiei pentru toata lumea."

Q: Ce parere ai despre imbunatatirile aduse de Renault la Barcelona?
MS: "Nu mai uit, sincer nu am vazut."

Q: Au reusit sa urce in varful listei de timpi?
MS: "Dar, dar la acest test timpii nu pot fi prea precisi avand in vedere folosirea pneurilor slick, a celor cu santuri, regulamentul pentru 2008, pentru 2009, cantitati mici sau mari de combustibil in rezervoare, o multime de variabile. Nu e prea clar ce face o echipa sau alta intr-un anumit moment."

Q: Crezi ca Alonso ar putea fi un Campion 'pierdut'?
MS: "Un lucru evit mereu sa fac: comentarii la adresa altora. Nu am niciun motiv sa-mi schimb atitudinea."

Q: Ce parere ai despre ultima versiune a masinii Ferrari?
MS: "Pai nu stiu nimic decat de la Ferrari, nu am informatii din alta parte..."


Sursa: http://www.********.ro/Interviu_Michael_Schumacher-n55785.html

aphelyon
21st April 2008, 21:30
Fiul lui Schumi, Mick, a debutat in karting in Spania si a terminat pe locurile 10 si 8, pe un kart Alonso :D

georg40
21st April 2008, 21:45
Fiul lui Schumi, Mick, a debutat in karting in Spania si a terminat pe locurile 10 si 8, pe un kart Alonso :D

In completarea stirii de mai sus o mica adaugire. Schumacher junior a concurat aproape incognito pentru a nu se crea mare zarva, el fiind inscris ca Mick Betsch, numele de fata purtat de sotia lui Michael, Corinna.

Sorin Blaj
22nd April 2008, 00:52
Sa fie intr-un ceas bun si sa ajunga sa-si depaseasca tatal. :ok:

georg40
3rd May 2008, 11:33
Cum remarca mai demult aici un coleg, Schumacher este tipul de om care nu are liniste.
Acum s-a angajat din nou intr-o actiune, de data aceasta initiata de ADAC (clubul german de automobilism cu 18 milioane de membri !), sub genericul "Fit in Erster Hilfe" (adica Fit in primul ajutor), prin care masa mare a automobilistilor este invitata sa-si reimprospateze cunostiintele teoretice si practice de prim ajutor in nu mai putin de 7 000 de cursuri.
Schumacher va participa la diferite manifestari atragandu-i prin prezenta pe automobilisti.

Sorin Blaj
12th May 2008, 20:54
Schumacher contribuie la designul unei casti moto
Luni, 12 mai 2008, 17:51
de Daniel Popescu



Michael Schumacher isi aduce contributia la designul unei casti pentru motociclete.

Desi s-a retras din activitatea competitionala la sfarsitul sezonului 2006, Michael Schumacher a ramas foarte aproape de sporturile cu motor si, in nenumarate randuri, a jucat rolul de pilot de teste ocazional pentru Scuderia Ferrari. In paralel, el a testat de cateva ori motociclete Ducati.

Desi diferentele dintre cele doua competitii sunt foarte mari, acestea au totusi un numitor comun: casca. Pe parcursul carierei sale de pilot de Formula 1, germanul a utilizat casti construite de Schuberth. Recent, compania germana i-a solicitat ajutorul multiplului campion mondial in privinta designului unui nou produs destinat motociclistilor.

Astfel a luat nastere casca botezata Schuberth Race. Printre particularitatile acestei casti se numara greutatea scazuta si inovatiile tehnice, precum si cele menite sa asigure protectia motociclistului.

"Atentia la detaliu a fost intotdeauna importanta pentru mine si nu intentionez sa las ceva la voia intamplarii nici in viitor", explica Schumacher.

Pretul unei astfel de casti nu a fost inca dat publicitatii si va fi anuntat, cel mai probabil, in momentul in care produsul va fi lansat oficial pe piata.



Sursa: http://formula1.automarket.ro/stiri/articol/11655/schumacher-contribuie-la-designul-unei-casti-moto.html

aphelyon
13th May 2008, 16:43
Noul site al lui Schumi: http://www.michael-schumacher.de
"It's nice to know that my fans, or anyone else who is interested, now have somewhere to start looking for relevant information."

Sorin Blaj
14th May 2008, 19:26
Michael Schumacher a fost votat cea mai mare personalitate europeană
De Mihai Constantin
la 10:30, pe 14 Mai 2008



Michael Schumacher a fost votat de francezi drept cea mai mare personalitate europeană. Multiplul campion mondial de F1, retras din activitate, a declarat că nu se aștepta la aceasta distincție și crede că Jean Todt a contribuit mult la imaginea sa în “Hexagon”.

“Nu am vrut să mă fac pilot pentru a deveni faimos sau a cîștiga premii, dar știu că performanțele mele pe circuit au fost importante pentru unele persoane, le-au oferit bucurii și asta e foarte bine pentru mine”.

Germanul a mai declarat că se bucură că cei de la Ferrari încă îi mai cer sfatul în anumite probleme și să ajute la dezvoltarea mașinii: “Încă mă mai implic la Ferrari, din spatele scenei, e adevărat. Este vorba de a împărtăși altora experiența mea. De aceea m-am implicat în dezvoltarea mașinii 430 Scuderia și a noului GT, care va fi lansat în curînd. Pentru a mă distra, mai conduc și motociclete. Vedeți deci, nu am motive să plîng după Formula 1. Am mai mult timp să petrec cu familia care este de fapt cel mai important lucru”.



Sursa: http://www.autof1.ro/michael-schumacher-a-fost-votat-cel-mare-personalitate-europeana/

georg40
16th May 2008, 12:29
La concursul de motocislism IDM de la Oschersleben cu numarul de concurs 77 va lua startul si concurentul Marcel Niederhausen.
El va pilota o masina Honda Fireblade cu 190 PS, cu o viteza maxima de 260 kmh concurand pentru echipa Holzhauer in clasa Superbike.
Prezenta lui Niederhausen a provocat o mare afluenta de ziaristi si reporteri de televiziune, antrenamentele fiind deja foarte po****te.
Niederhausen , in varsta de 39 de ani,relativ nou in sportul cu motor pe doua roti, a primit spre surpriza multora boxa nr.1.

PS: Foarte important: in actul de identitate al lui Niederhausen este trecut numele de ...Michael Schumacher !

Lordul
16th May 2008, 14:01
sa castige ! sa arate ca e cel mai bun!

aphelyon
17th May 2008, 08:32
La concursul de motocislism IDM de la Oschersleben cu numarul de concurs 77 va lua startul si concurentul Marcel Niederhausen.
El va pilota o masina Honda Fireblade cu 190 PS, cu o viteza maxima de 260 kmh concurand pentru echipa Holzhauer in clasa Superbike.
Prezenta lui Niederhausen a provocat o mare afluenta de ziaristi si reporteri de televiziune, antrenamentele fiind deja foarte po****te.
Niederhausen , in varsta de 39 de ani,relativ nou in sportul cu motor pe doua roti, a primit spre surpriza multora boxa nr.1.

PS: Foarte important: in actul de identitate al lui Niederhausen este trecut numele de ...Michael Schumacher !

pana la urma si-a folosit numele adevarat, din cauza unor probleme legate de asigurari...

georg40
18th May 2008, 19:00
Pornit de pe locul de start nr.37, Schumacher si-a imbunatatit cu ceva pozitia trecand al 28-lea linia de sosire. El a avut o tura intarziere fata de castigatorul, Martin Bauer.
Intr-o a doua mansa, Schumi a inceput foarte bine, dar apoi a derapat si cazut in zona acoperita de nisip, fiind nevoit sa abandoneze.

georg40
2nd June 2008, 19:17
Motociclistul Valentino Rossi s-a aratat foarte impresionat de evolutia lui Michael pe ...doua roti ! "Fiecare poate candva sa concureze pe un automobil, a declarat el, dar motoclismul trebuie invatat de la A...Oricum la varsta lui un nou inceput, merita tot respectul..."

ricochet4
2nd June 2008, 20:01
Stoner nu a fost deloc impresionat de Schumacher.

georg40
2nd June 2008, 23:20
Michael Schumacher are "probleme" cu EURO2008.

Dupa cum declara azi,el tine pumnii inainte de toate pentru Germania.
Un pic si pentru Elvetia unde traieste.
Si pentru Italia, bineinteles, apartenenta la Ferrari obliga !

Sorin Blaj
3rd June 2008, 00:18
Stoner nu a fost deloc impresionat de Schumacher.

Nu mai poate dormi Schumacher de impresiile lui Stoner.

Nu intelegi ca omul se distreaza?

Sorin Blaj
3rd January 2009, 15:03
LA MULTI ANI Michael!!!

flor
4th January 2009, 16:08
Michael Schumacher a implinit astazi 40 de ani
Sâmbătă, 3 ianuarie, 16:43 de Mircea Mester
§
Vestile aniversare legate de Michael Schumacher nu sunt atat de bune: germanul renunta la Superbike si ar putea fi dat afara de la Ferrari.

Michael Schumacher, unul dintre cei mai mari piloti din istoria Formulei 1, schimba astazi prefixul, ajungand la varsta de 40 de ani. Aniversarea "neamtului" nu este insa, de aceasta data, un motiv de bucurie pentru fostul pilot german si pentru fanii sai, Schumacher anuntand ca, desi se inscrisese initial in campionatul german de Superbike, a renuntat la idee.

"Nu voi concura in Superbike. Am disputat cateva curse in sezonul anterior in campionatul german, insa asta e tot. Probabil ca voi merge sa asist la cateva curse, insa nu voi concura in acestea", afirma germanul.

Decizia lui Schumacher ar putea avea legatura cu faptul ca Stefano Domenicali, administratorul delegat al Calutului Cabrat, lasa sa se inteleaga la sfarsitul anului trecut ca Michal Schumacher nu este atat de util echipei italiene. "Schumacher are contract cu noi si pentru anul viitor, deci va ramane in continuare la Ferrari. Activitatile pe care le realizeaza in paralel in cadrul echipei de Formula 1 si in cadrul diviziei de masini de serie vor continua. Insa, si acum vorbesc din punct de vedere personal, trebuie sa analizam corect importanta sa in cadrul echipei. In aceste conditii, vom avea cateva discutii in timpul sezonului pentru a vedea daca aceasta colaborare va continua in vreun fel", spune Domenicali.

Click AICI pentru a urmari cele mai importante momente din cariera lui Michael Schumacher.



3 comentarii la Michael Schumacher a implinit astazi 40 de ani

*
Happy Birthday Michael Schumacher ! de tracto91 03.01.2009, 18:04
La multi ani , Schumi !
*
La Multi Ani! de Soso 04.01.2009, 10:48
Esti cu cateva zile mai mare ca mine. La Multi Ani si calutul cabrat sa-ti aduca multe bucurii!!
*
(ADY) de adrian2089 04.01.2009, 12:55
La Multi Ani!!!!!!! Fan McLAREN dar cand sa retras a fost naspa cat de marfa ar fi fost acum un duel Shumi- Lewis

La multi ani,Michael!:no1

flor
4th January 2009, 16:23
VIDEO: Best of Michael Schumacher
Sâmbătă, 3 ianuarie, 18:29 de Daniel Popescu
§
Automarket va ofera trei materiale video cu cele mai importante momente din cariera lui Michael Schumacher, care implineste astazi 40 de ani.

Nascut pe 3 ianuarie 1969 in oraselul german Karpen, Michael Schumacher a debutat in Formula 1 la varsta de 22 de ani, cu ocazia Marelui Premiu al Belgiei din august 1991.

In intreaga sa cariera, incheiata in 2006, Schumacher a concurat pentru numai 3 echipe: Jordan (1991), Benetton (1991-1995) si Ferrari (1996-2006).

Pe parcursul celor 16 sezoane petrecute la cel mai inalt nivel al sporturilor cu motor, Schumacher a devenit cel mai titrat pilot din istoria Formulei 1, doborand record dupa record.

Iata lista recordurilor detinute de Schumacher in Formula 1:
Numar Record
7 titluri mondiale
91 victorii
68 pole posion-uri
76 fastest laps
5108 tururi in care a fost lider
1369 puncte



Dupa incheiarea carierei, Michael Schumacher a continuat sa colaboreze cu Scuderia Ferrari, insa parteneriatul dintre cele doua parti s-ar putea incheia la finalul anului 2009 .

In final, va oferim trei materiale video care redau cele mai importante momente din cariera lui Michael Schumacher.

Best of Michael Schumacher - Partea 1: Primii ani ai carierei

http://www.youtube.com/watch?v=-eWiBimjjGA

Best of Michael Schumacher - Partea 2: Ferrari 1996-2000

http://www.youtube.com/watch?v=TiYQVd626vs

Best of Michael Schumacher - Partea 3: Ferrari 2001-2006

http://www.youtube.com/watch?v=BhaU-2v7raI

11 comentarii la VIDEO: Best of Michael Schumacher

*
@Dani de ally_great 03.01.2009, 20:25
Schumi s-a nascut la KERPEN. O completare a statisticilor - recorduri : 250 se starturi, 154 de plasari pe podium E un material interesant pt toti fanii lui M. Scumacher.
*
Alte recorduri de ally_great 03.01.2009, 20:34
Puncte intr-un sezon : 148 in 2004 ; Diferenta intre locul 1 si 2 mondial : 67 puncte in 2004 ; Km in frunte : 23 947 ; Nr de victorii intr-un sezon (2004); A fost desemnat cel mai rapid campion mondial in 2002 dupa 11 curse dintr-un total de 17.
*
:) de PikaChu_46 03.01.2009, 22:39
La multi ani Schumi !!!
*
La Multi Ani SCHUMI de scuderia 03.01.2009, 22:57
La Multi Ani domnu` recordmen:):P...felicit echipa automarket k au postat aceste filmulete superbe...bravo Schumi
*
LA MULTI ANI de MUTU07 04.01.2009, 04:28
SALUTARI pt fani lui schumi,a facut omul ce a facut ,dar putem sa zicem cu toti ca este un mare champion,si cred ca am spus tot,corect poate nu a fost cel mai corect om, dar cum in fiecare sport se fura,nu cred ca asta trebuie sa fiti nerecunoscatori pt ce a facut schumi pt f1, toate bune
*
lasa ne lasa ne de dan 04.01.2009, 08:45
hai siktir shumi in sfarsit bine ca te ai retras
*
e bun,..dar.. de mihai 04.01.2009, 08:54
dupa rezultate cel mai bun din toate timpurile si probabil nu-l va ajunge nimeni; dar daca avea un adversar pe masura poate ca titlurile se 'imparteau"...gen senna - prost..., ca altfel a\vea si prost vreo 7 titluri cel putin.....
*
The most beautiful battle in F1 history. Enjoy!! de nmihai77 04.01.2009, 11:01
http://www.metacafe.com/watch/216938/formula_1_race/
*
La multi ani! de robert 04.01.2009, 12:37
Dupa parerea meavMichael Schumacher si Mika Hakkinen au fost ce mai buni piloti de F1
*
La multi ani ! MAESTRE de razvan 04.01.2009, 14:29
La multi ani ! Pentru CEL care a facut ca F1 sa ramana o competitie frumoasa si dupa Senna .
*
de Andrei 04.01.2009, 14:42
Nu vom mai avea vre-odata cursele de F1 asa cum au fost ele pe vremea lu Schumi si a lui Hakkinen, poate cel mai bun adversar al lui Schumacher din totdeauna. 2 campioni si niste curse cum nu se vor mai vedea vre-odata.

automarket.ro

mariomax
5th January 2009, 15:39
as da orice sa-l vad pe schumi din nou concurand, chiar si cu o masina de pluton...

ducus
16th January 2009, 15:40
La Multi Ani Schumi!:ok: Respect pentru tot ceea ce ai facut in Formula 1! Best of the best!

Delaco
17th February 2009, 15:45
Schumi a căzut urăt în Spania și și-a rupt două coaste

Sorin Blaj
17th February 2009, 16:57
Stirile aparute cu privire la acest accident sunt contradictorii.

Sorin Blaj
25th March 2009, 12:38
Michael Schumacher va ajuta Ferrari la standuri la Grand Prix-ul Australiei
Miercuri, 25 Martie 2009, 09:06:16


Germanul Michael Schumacher, septuplu campion mondial la Formula 1, ii va consilia pe inginerii echipei Ferrari la standuri, duminica, la Marele Premiu al Australiei, a anuntat, marti, managerul Willi Weber, in publicatia germana Bild, informeaza AFP.

"Nu era atat de important sa-l aiba la standuri in ultimele doua sezoane, insa cu noile schimbari ale regulamentului, Michael ii poate ajuta pe ingineri sa inteleaga mai bine masina", a declarat Weber pentru Bild.

"Aceasta va fi misiunea sa, va fi crucial sa comunice cu inginerii. Ei vor evalua datele, iar experienta lui Michael va fi foarte importanta", a adaugat Weber.

Schumacher, in varsta de 40 de ani, va fi la standuri in ziua cursei pentru prima oara de la retragerea din 2006. Germanul va merge in Australia, iar apoi la Kuala Lumpur pentru Marele Premiu al Malaysiei, care va avea loc la 5 aprilie, unde va incerca, de asemenea, sa-i ajute pe pilotii Ferrari, Felipe Massa si Kimi Raikkonen.


Mediafax

Travis Daye
25th March 2009, 13:29
care prima data de cand s-a retras? ca a mai fost :))

Sorin Blaj
25th March 2009, 13:37
Probabil se refera strict la cursa din Australia.

Travis Daye
25th March 2009, 22:33
in fine... eu cred ca zic chiar ca prima data de cand s-a retras.... asa or crede ei.. mediafax.. mari cunoscatori de formula 1, site-urile de stiri sportive din ro nu mai stiu nimic in afara de liga lu mitica :headbang:

Travis Daye
25th March 2009, 22:47
auziti domnul Sorin.... dumneavoastra nu mai stati deloc pe mess? :D

Sorin Blaj
25th March 2009, 23:01
Ba da. :)

Travis Daye
26th March 2009, 08:47
pai nu te-am mai vazut demult

Sorin Blaj
26th March 2009, 08:52
Da-mi un buzz. :)

Nu acum, ca sunt la munca, dar seara sunt online. :ok:

Elphax
27th March 2009, 14:52
mai bine se ducea sa-i ajute pe Brawn, Barichello & co. - aia chiar au nevoie de ajutor :)

Sorin Blaj
10th April 2009, 14:24
Lauda: "Schumacher ar trebui sa stea in pitwall"
Miercuri, 8 aprilie, 16:52
de Daniel Popescu


Niki Lauda crede ca Michael Schumacher trebuie respectat de Ferrari pentru cele sapte titluri mondiale cucerite si spune ca germanul ar merita sa fie prezent permanent in pitwall.
Postul de consilier al lui Michael Schumacher la Scuderia Ferrari este tot mai mult in pericol. Dupa primele semne de despartire aparute la finalul anului trecut, Marele Premiu al Malaeziei reprezinta un nou mar de discordie intre cele doua parti, dupa ce presa a relatat ca germanul ar putea fi implicat in alegerea strategiei dezastruoase pentru Kimi Raikkonen.

Fostul triplu campion mondial Niki Lauda crede insa ca Schumacher merita mult mai mult pentru performantele realizate de-a lungul carierei si ii sfatuieste pe cei de la Ferrari sa il aduca in pitwall la fiecare cursa, pentru ca ar lua decizii mult mai bune.

"Daca eram Ferrari, Michael Schumacher ar fi stat in pitwall. Ar lua decizii de o suta de ori mai bune decat inginerii. Ce le-as transmite celor de la Ferrari? 'Folositi experienta. Puneti-l acolo'", a declarat Lauda.

Actualul contract de consilier al lui Schumacher cu Ferrari expira la finalul acestui sezon, iar negocierile pentru eventuala prelungire a acestuia vor incepe dupa jumatatea sezonului competitional.


Sursa: http://formula1.automarket.ro/stiri/articol/20008/lauda-schumacher-ar-trebui-sa-stea-in-pitwall.html




mai bine se ducea sa-i ajute pe Brawn, Barichello & co. - aia chiar au nevoie de ajutor :)
Pa sa aiba nevoie Brawn GP de el, Ferrari sunt in afara punctelor dupa primele doua curse ale anului. :)

Sorin Blaj
1st May 2009, 16:24
Am gasit-o intamplator pe net: http://img143.imageshack.us/img143/175/schumipodium4ccxa0.jpg :)

Travis Daye
2nd May 2009, 00:00
e trucata..... bannerul ala din spate cu numele marelui premiu nu e nici el asa de sus ;)

Sorin Blaj
2nd May 2009, 00:08
Normal ca e trucata. Cine credea ca e reala? :)

Johnny_Bravo
2nd May 2009, 00:11
Si cu Paint se poate face asa ceva:)

rtl
2nd May 2009, 11:58
Una netrucata.
http://i41.tinypic.com/2wqg12b.jpg

ricochet4
3rd May 2009, 04:03
Lauda sa-si aduca aminte cum a plecat el de la Ferrari.

mihai_alex
23rd June 2009, 12:41
Daca ati vazut primul episod din sezonul 13 al Top Gear stiti despre ce e vorba:
Schumacher 'revealed as The Stig'

Monday, June 22 2009, 09:17 BST

By Mayer Nissim, Entertainment Reporter
Schumacher 'revealed as The Stig'

Rex Features

Michael Schumacher has been revealed as the secret identity of The Stig on Top Gear.

The former Formula One champion removed the trademark white helmet and visor during an interview with show host Jeremy Clarkson after completing a record-breaking lap on the programme's track in Dunsfold Park, Surrey.

Clarkson said: "What's your real name? It's just too amazing for words!"

It has been suggested that The Stig is played by at least four professional drivers, with some claiming that up to eight people have taken on the role.

A Top Gear spokesman confirmed to The Daily Telegraph that Schumacher had driven the latest lap in a &#163;1 million Ferrari FXX but added that the identity of The Stig at other times would remain "a mystery".

A reusit un record al circuitului de 1:10 fata de 1:17 recordul anterior.

Pending
23rd June 2009, 12:44
A fost doar o gluma.

mihai_alex
23rd June 2009, 12:47
Normal,scrie si in aticol ca a fost the Stig doar atunci.

Sorin Blaj
1st May 2010, 14:16
Schumacher a primit Ordinul National al Legiunii de Onoare: http://formula1.automarket.ro/stiri/schumacher-a-primit-ordinul-national-al-legiunii-de-onoare-30130.html

ricochet4
2nd May 2010, 05:14
Nu vad ce servicii a adus Frantei pentru a i se decerna asa un premiu. Mai urmeaza sa-l faca si regina Marii Britanii Sir pentru ca i-a rupt suspensia lui Hill, la Adelaide :D

Sorin Blaj
2nd May 2010, 13:37
Probabil pentru ca a castigat aproape cursa de cursa in Franta. :)

ricochet4
3rd May 2010, 17:36
Cred ca si Prost a castigat-o odata :D

Lordul
3rd May 2010, 18:26
Schumi a castigat de 8 ori in Franta

ricochet4
3rd May 2010, 20:25
Si Prost de 6 ori.

Sorin Blaj
4th May 2010, 15:22
Acum si tu. Ma gandesc ca o fi primit si Prost Ordinul, chiar daca a castigat doar 6. :)

Schumy1
17th May 2010, 13:08
N-o sa castige nimeni cat a castigat Schumi , nimeni n-o sa-l egaleze prea curand si nimeni nu merita respectul pe care-l merita Schumi.N-am stire de postat in legatura cu el si nu vreau neaaparat sa-mi iau avertisment pt off topic dar omuletul asta este sportiv complex si om cu mare moralitate si valoare.Tot respectul meu si pt ca n-am gasit o modalitate sa-i scriu si sa-i spun ca ii multumesc pt toate momentele exceptionale care le-am avut atunci cand l-am urmarit incerc sa o fac aici fara sa supar pe cineva sper eu.

Sorin Blaj
5th June 2010, 14:52
Pilotul german Ralf Schumacher a declarat, într-un interviu acordat site-ului "422race.com", că este convins de faptul că fratele său Michael, septuplu campion mondial, va mai rămâne mult timp în Formula 1.

"Eu cred că Michael este fericit cu ce face acum, iar din câte am înțeles eu proiectul cu Mercedes GP este unul pe trei ani. Deci, eu îl văd mult timp de acum înainte în Formula 1", a declarat fratele mai mic al familiei Schumacher.

"Michael a avut un început mai dificil, dar acum situația s-a îmbunătățit. Sunt convins că randamentul său se va ameliora", a adăugat fostul pilot de Formula 1, care activează în prezent în campionatul german de turisme (DTM).

fakeru
13th July 2010, 17:18
Ecclestone se indoieste ca Schumacher va ramane in 2011
http://en.espnf1.com/mercedes/motorsport/story/23151.html?CMP=OTC-RSS

Sorin Blaj
13th July 2010, 18:20
Sa se indoiasca. :)

Sorin Blaj
22nd August 2011, 18:35
Schumacher: "Vă place sau nu, voi fi în F1 în 2012"
De Daniel Popescu
Luni, 22.08.2011


Michael Schumacher a catalogat zvonurile despre retragerea din Formula 1 drept "amuzante și stupide" și insistă că va rămâne la Mercedes GP și în sezonul 2012.

Presa internațională a speculat în ultima perioadă că Michael Schumacher se va retrage din Formula 1 la sfârșitul acestui sezon în urma rezultatelor modeste înregistrate de la revenirea în competiție în 2010.

Zvonurile au fost alimentate inclusiv de faptul că actualul sau contract expiră în 2011 și că germanul ar putea alege să nu-și activeze opțiunea de prelungire pentru 2012, însă septuplul campion mondial a infirmat categoric această ipoteză.

"În ciuda unor zvonuri amuzante și a unor povești stupide neadevărate, continui să-mi spun că va trebui să mă vedeți în 2012, fie că vă place sau nu. Voi fi acolo. Iar vestea bună este că mă bucur de sprijin de pretutindeni, în special din partea companiei, în special din partea echipei. Cu toții vor să fiu acolo, așa că și eu îmi doresc să fiu acolo și aștept asta cu nerăbdare. Încă sunt suficient de bine pregătit fizic și mental și îmi plac provocările", a declarat germanul pentru site-ul oficial al echipei Mercedes GP.


Sursa: http://formula1.automarket.ro/stiri/schumacher-va-place-sau-nu-voi-fi-in-f1-in-2012-39993.html

aLLiin
23rd August 2011, 09:30
Dar sper sa aibe un 2012 mai bun...

Sorin Blaj
23rd August 2011, 14:22
:ok:

schumi_86
27th August 2011, 11:43
Asa sa fie.....hai Schumi!!:yes: