PDA

View Full Version : Baraj CM. Ucraina - Franta

aLLiin
21st October 2013, 15:57
Tur pe 15 noiembrie, retur pe 19 noiembrie. Discutii inainte si dupa meci

miril
21st October 2013, 16:02
Mi-ar place Franta mai ales ca a dat mici semne de revenire. Lloris la Rio, titlu de libret de opera.

delaparis
21st October 2013, 16:09
Ucraina are un complex cu Franta. Nicio victorie pana acum in 7 intalniri....

Doctor_Satan
21st October 2013, 17:40
Cu un pic de sansa, poate vedem Ucraina la Mondial. Franta sa stea acasa.

delaparis
22nd October 2013, 00:02
Cand e lumea mai draga pt echipa Frantei se gaseste un ******* de jucator care sa dea cu mucii in fasole, scuzati expresia.

Patrice Evra a acordat un interviu, difuzat duminica asta, in care insulta 4 comentatori din presa franceza printre care se afla fostii jucatori si antrenori Bixente Lizarazu, Luis Fernandez, Rolland Courbis si Pierre Menes. Limbaj vulgar si pociri de nume gen "Fernandel", "Tournevis" etc au fost in serie plus amenintari personale si alte huliganisme.
Evra, acest milionar mononeuron, are capatina umflata de cand Franta a intors un rezultat cu Belorusia dupa pauza si a terminat cu victorie 4-2 in deplasare. Se pare ca atunci el a avut un discurs mobilizator la pauza in vestiar bla bla...
Reamintesc ca tot el a fost capitan la nationala in 2010 cu greva in RSA :)

Afacerea a luat proportii in Franta, Evra a fost convocat la sediul federatiei si se va discuta excluderea definitiva din nationala.

Multi au intervenit in presa cu replica la adresa lui Evra dar cel mai sangeros a fost chiar selectionerul care l-a pus capitan pe vremuri, culmea. Domenech.
A declarat clar ca acest om vorbeste fara sa gandeasca inainte si nici dupa :))

http://l1.yimg.com/bt/api/res/1.2/Jh5GzcZdQ7wyBFMIigZuag--/YXBwaWQ9eW5ld3M7Y2g9MzYwO2NyPTE7Y3c9NjQwO2R4PTA7ZH k9MDtmaT11bGNyb3A7aD0zNTU7cT04NTt3PTYzMA--/http://media.zenfs.com/fr_FR/Sports/Eurosport/618435-10154015-640-360.jpg

pt cei care inteleg franceza interviu aici
http://www.huffingtonpost.fr/2013/10/20/video-patrice-evra-regle-ses-comptes-commentateurs-sportifs_n_4131316.html?utm_hp_ref=france

DanutBM
22nd October 2013, 01:23
Franta, pentru RIBERY!

YoNuTzz
22nd October 2013, 05:23
au avut noroc francezii: au evitat portugalia si croatia si joaca si returul acasa...

aLLiin
12th November 2013, 20:16
Se apropie meciul. Aveti ceva date despre echipe? Eu merg pe mana Frantei.

delaparis
12th November 2013, 21:16
Deschamps are noroc cu forma exceptionala a lui Ribery si revenirea in forta a lui Remy. In schimb Giroud pare in pierdere de viteaza si Benzema stagneaza.
La mijloc avem ce trebuie cu Matuidi, Cabaye, Pogba, Nasri, Grenier etc...
In aparare problema vine de la atitudinea lui Evra si scaderea de forma a lui Abidal. Oricum apararea nu a fost niciodata punctul forte al Frantei dupa retragerea lui Blanc, Desailly, Thuram si compania.
La portari totul e ok in mod normal desi Lloris a avut problea cu KO acum doua meciuri cu Tottenham. Mandanda poate sa fie o solutie in caz de probleme.

aLLiin
13th November 2013, 00:52
Deci si tu crezi ca se va transa calificarea inca din primul meci?

delaparis
13th November 2013, 01:09
Eu cred ca daca Franta nu castiga net primul meci in deplasare ... nu se va califica :cool:

aLLiin
13th November 2013, 11:57
Foarte interesanta! Abia astept meciul

delaparis
15th November 2013, 15:36
Deschamps se pare ca a pus la punct un 4-3-3 "model PSG" :)

Lloris - Debuchy, Koscielny, Abidal, Evra - Pogba, Cabaye, Matuidi - Rémy, Giroud, Ribéry.

delaparis
15th November 2013, 20:15
Benzema a promis ca o sa fie urmasul lui Thierry Henry :))

http://img1.cfstatic.com/euro-2012/karim-benzema-tient-le-tango-12-dans-sa-main_42511_w460.jpg

delaparis
15th November 2013, 21:18
Lloris (G - Cap.)) - Débuchy, Koscielny, Abidal, Evra - Pogba, Matuidi - Rémy, Nasri, Ribéry - Giroud

Freek
15th November 2013, 21:23
1-2 barosane.
Giroud si Pogba :yes:
Nu am eu la suflet echipa actuala a Frantei dar chiar nu imi doresc sa vad ucraina la CM.

Jeleul
15th November 2013, 21:31
2 - 0 sec.

Iulian.
15th November 2013, 21:33
Allez les Bleus !!! :yes:

Una e sa vezi Franta la un Mondial, alta e sa vezi Ucraina.
Au fost si 2 exceptii in ultimii 35 de ani : 2002 si 2010 (.. nu mai pomenesc de scandalul din 2010, dar in 2002 Franta chiar avea o super echipa ... dar nu si la capitolul seriozitate. In loc sa bata Senegalul, Trezeguet se amuza cand tragea in bara ... Si mai sunt si alte exemple)

Dar amintind de anii 1978, 1982, 1986, 1998, 2006 eu imi doresc sa vad "Les Bleus" la mondiale.
Mai ales ca e vorba de un turneu in Brazilia.

Si nici o tara din lume nu are un palmares asa de bun ca Franta in duelul cu marea Brazilie (oficiale + amicale). La oficiale e 3-1 pentru Franta (sau 2-1 daca punem egal meciul din 1986, asa cum se considera in clasamentul all time al mundialelor). La amicale e 5-4 pentru Brazilia dupa victoria din iunie a Braziliei. (.. Au fost si cateva egaluri. Si acel meci din 2001, 2-1 pt. Franta la Confederations Cup nu l-am pus la "oficiale", desi nu e chiar un amical .. si atunci ar fi 4-1 sau 3-1 pentru Franta. Si asta spune multe. Franta e o putere mondiala. In plus merita mai mult decat Ucraina. Francezii i-au si batut pe ucrainieni la ei acasa acum 1 an la CE 2012)

http://i41.tinypic.com/3yb7l.png

resita
15th November 2013, 23:22
1-0 Ukraina /hello/hello/hello

lasati tiganii acasa

hai Ukraina

YoNuTzz
15th November 2013, 23:23
hai cu 2-0 !

oricum franta trebuie sa isi aleaga arbitrul cu grija acasa...

Jeleul
15th November 2013, 23:23
Tiganii ca deobicei fura. Platini la butoane din nou.

Oare de cate ori am mai vazut episoadele astea ??

Franta este o mare rusine, o nulitate ca echipa de fotbal.

Multe m*e.

Jeleul
15th November 2013, 23:28
2 - 0 sec.

Ce ziceam baietii ? :D

Goooooooooooooooooooooooooooooooolllllllll

resita
15th November 2013, 23:29
bine baaaaaaaaaaaa /hello/hello/hello

Xaviesta
15th November 2013, 23:29
franta :)) ce au ajuns

delaparis
15th November 2013, 23:30
Tiganii ca deobicei fura. Platini la butoane din nou.

Oare de cate ori am mai vazut episoadele astea ??

Franta este o mare rusine, o nulitate ca echipa de fotbal.

Multe m*e.

Incearca mai usor :cool:

Da, Franta e eliminata daca nu da un gol urgent in ultimele minute

sannicola
15th November 2013, 23:31
Vad ca delaparis ii aici prezent pe thread dar tace si inghite in sec :D

Jeleul
15th November 2013, 23:32
franta :)) ce au ajuns

Ce au fost mai bine zis. O nulitate mai mult afro-algeriano decat francezi.

YoNuTzz
15th November 2013, 23:34
ataaat :))

respect ucraina :D

Jeleul
15th November 2013, 23:37
Incearca mai usor :cool:

Da, Franta e eliminata daca nu da un gol urgent in ultimele minute

Ei lasa parizianule, ca, la cate prostii s-au facut pentru francezi, pentru a le crea avantaje nesimtite si asta la mai toate competitiile fotbalistice, Champions League, Campionat European etc. am voie si eu macar sa ma bucur pentru reversul medaliei.

aLLiin
15th November 2013, 23:39
Scuzati dar la urmatoarea chestie cu tigani, ma supar. Si un mondial fara Franta este naspa

YoNuTzz
15th November 2013, 23:41
fluiera in MM

BlueEnergy
15th November 2013, 23:43
Pacat ca nu le-a dat Ucraina 3-0 la francezi. Si au avut sansa asta la contra-atacul ala 3 vs 2 spre final.

Jeleul
15th November 2013, 23:44
Scuzati dar la urmatoarea chestie cu tigani, ma supar. Si un mondial fara Franta este naspa

Lasa ca ne-au facut si ei la greu, desi cred ca ei is mai mult decat noi.

Hai serios ? Auzi poate vrei sa vezi iar Franta ca la CM 2010 unde vai steaua lor abia au dat un gol in ultimul meci din grupa. Un gol mai, cu atat au iesit de la un CM. Lol.

Este o rusine.

iulian_1976
15th November 2013, 23:50
...este pe Digi 2 tv in reluare ,trebuie sa ma edific,e groasa treaba.

delaparis
15th November 2013, 23:51
Nimic nu a mers pt Franta. Meci ratat.
Asta e. Fotbalul e un sport fantastic :ok:

TaciAcolo
15th November 2013, 23:52
o sa avem companie selecta la tv:D

sau un 3-0 gol cu mana min 97

Jeleul
15th November 2013, 23:52
Mai ales cand nu-si baga coada mafioso Platini. :D

resita
15th November 2013, 23:53

asta este cand franta este impinsa sistematic in toate competitiile de la spate

manai
15th November 2013, 23:53
Ucraina e o echipa buna,merita sa joace la mondiale,un jucator ca Yarmolenko n-o sa avem noi nici in 20 de ani.bravo ucraina.

Jeleul
15th November 2013, 23:54
+1 mister resita.

YoNuTzz
16th November 2013, 00:00
o sa fie macel la retur...

se va merge pe principiul: franta trebuie sa mearga la mondial cu orice pret...nu mai conteaza cum...cred ca va fi mai penibil decat atnci cu irlanda cu hent-ul lui henry...

delaparis
16th November 2013, 00:01
Franta a batut Ucraina pana acum de fiecare data. Azi nu a fost sa fie si mai ales a incasat un scor sever pt meciul retur.
Dar de obicei echipa mai buna se califica in fotbal si Franta e mai buna. Daca nu se prosteste, un 4-0 sau 4-1 in retur ajunge pt Deschamps :)

Jeleul
16th November 2013, 00:04
Doamne, cat optimism. Cu asta o sa si ramaneti. Ucraina va merge la CM. :D

manai
16th November 2013, 00:04
Franta a batut Ucraina pana acum de fiecare data. Azi nu a fost sa fie si mai ales a incasat un scor sever pt meciul retur.
Dar de obicei echipa mai buna se califica in fotbal si Franta e mai buna. Daca nu se prosteste, un 4-0 sau 4-1 in retur ajunge pt Deschamps :)
mai taie din ele frate.ucraina e o echipa in progres,la acelasi nivel cu franta sau anglia.rezultatul nu este o surpriza.franta are sanse mici de calificare.

Jeleul
16th November 2013, 00:06
mai taie din ele frate.ucraina e o echipa in progres,la acelasi nivel cu franta sau anglia.rezultatul nu este o surpriza.franta are sanse mici de calificare.

Vezi ca jignesti ucrainenii, franta este la nivelul 0.

delaparis
16th November 2013, 00:08
Avem Pogba, Ribery, Benzema, Nasri, Matuidi, LLoris etc ... ce dracu'
Cu astia nu e permis sa fim eliminati

manai
16th November 2013, 00:09
Vezi ca jignesti ucrainenii, franta este la nivelul 0.
franta traieste din amintirea lui zidane.nu e o echipa rea.mai buna decat grecia sau suedia.fotbalul ucrainian incepe sa culeaga ce a semanat.

tifosi
16th November 2013, 00:10
Alta nationala de tot *****ul ca si Romania. N-au ce cauta nici astia la mondial! sa stea acasa decat sa faca 1 punct ca in Africa de Sud sau ca la Euro 2008.

manai
16th November 2013, 00:11
Avem Pogba, Ribery, Benzema, Nasri, Matuidi, LLoris etc ... ce dracu'
Cu astia nu e permis sa fim eliminati
riberry nu e zidane oricat ar vrea francezii.

YoNuTzz
16th November 2013, 00:11
@delaparis - sa va calificati pe bune !

fara furturi, da ?

Jeleul
16th November 2013, 00:22
Afro-algerieni au pierdut, pe cand vedem francezii ?

Aaa, stai, ei nu exista in fotbal. :D

delaparis
16th November 2013, 00:25
O sa fie foarte dificil dar Franta se va califica. O sa vedeti.
Nationala Frantei nu a fost niciodata asa performanta decat in situatiile in care toti o credeau pierduta.
Reciproca e valabila. Cand toti erau siguri ca va castiga atunci a pierdut.

Fotbalul francez este "nebun". Imposibil de calculat pt pariori, este un rezervor de emotii, un sac de deziluzii, un izvor de speranta.

tifosi
16th November 2013, 00:29
Nici la steaua nu sunt atat de multe ciori cum sunt la Nationala Africii din Europa... sau Franta cum vreti voi sa ii spuneti! :D

YoNuTzz
16th November 2013, 00:30
o sa fie foarte dificil...

francezii si-au facut deja planul

1-0 penalty min 20 si rosu pentru ucraina
2-0 min 88 din offside

si apoi 3-0 min 120 cu mana

:))

Jeleul
16th November 2013, 00:31
Fotbalul francez este "nebun". Imposibil de calculat pt pariori, este un rezervor de emotii, un sac de deziluzii, un izvor de speranta.

Mi-au dat lacrimile, poetule. :D

snookerinfo
16th November 2013, 00:38
Irlanda va fi razbunata.

delaparis
16th November 2013, 00:40
Nici la steaua nu sunt atat de multe ciori cum sunt la Nationala Africii din Europa... sau Franta cum vreti voi sa ii spuneti! :D

Intreb si eu, tu esti rapidist? :D

Jeleul
16th November 2013, 00:40
Irlanda va fi razbunata.

Cica arbitru pentru retur o sa fie chiar Martin Hansson. Nu mai fi asa sigur. :D

delaparis
16th November 2013, 00:41
Irlanda va fi razbunata.

Posibil. Dar parca a fost razbunata in 2010 la CM cu parcursul de cosmar al Frantei la turneu.

El Pistolero
16th November 2013, 00:45
Franta nu mai exista in fotbal dupa abdicarea lui Zidane. :D
Desi sunt fan Franta din '98, pot sa zic ca nu au ce cauta la mondial. Nu joaca nimic de ani de zile, ce sa faca in Brazilia? Cu 3-4 jucatori de valoare nu se face primavara.
Ucraina ii o echipa solida, nu sunt chiar nimeni-n drum.

snookerinfo
16th November 2013, 00:52
Desi sunt fan Franta din '98, pot sa zic ca nu au ce cauta la mondial. Nu joaca nimic de ani de zile, ce sa faca in Brazilia? Cu 3-4 jucatori de valoare nu se face primavara.
Ucraina ii o echipa solida, nu sunt chiar nimeni-n drum.

Ai amintit de 98 ca sa-mi amintesc de cum au castigat. Finala a fost ok, dar semifinala cu Croatia ... no comment. A fost ceva de genul Spania-Portugalia in 2010.

delaparis
16th November 2013, 00:53
Desi sunt fan Franta din '98, pot sa zic ca nu au ce cauta la mondial. Nu joaca nimic de ani de zile, ce sa faca in Brazilia? Cu 3-4 jucatori de valoare nu se face primavara.Ucraina ii o echipa solida, nu sunt chiar nimeni-n drum.

Ucraina are 3-4 jucatori de valoare? :D

Serios. Franta are ce cauta la CM doar daca jucatorii sunt implicati si vor sa transpire serios pt nationala.
Asta e problema de ani de zile. Nu vor.
In trecut aveau nevoie de nationala sa se vanda pe milioane salariu. Azi nationala are nevoie de ei care au miloane salariu :rolleyes:

Jeleul
16th November 2013, 00:56
Ucraina are 3-4 jucatori de valoare? :D

Serios. Franta are ce cauta la CM doar daca jucatorii sunt implicati si vor sa transpire serios pt nationala.
Asta e problema de ani de zile. Nu vor.
In trecut aveau nevoie de nationala sa se vanda pe milioane salariu. Azi nationala are nevoie de ei care au miloane salariu :rolleyes:

Mai, daca ii "motiveaza" un pic sotia presedintelui Francois Hollande pe baieti, sunt sigur ca va calificati, si asta la multe goluri.

Ce, Ribery sau Benzema nu au si ei nevoie de un pic de iubire ? :D

phife
16th November 2013, 01:04
pariziene - francezii au cel mai urat campionat si cele mai urate echipe.
Sansele frcancezilor sunt :
-o tragedie cu avionul nationalei ucrainei
- sa fie toti jucatorii ucrainei eliminati ( nu toti - 4-5 )
- 3 goluri : la primul hent , la al 2lea din offside si ultimul penalty inventat in prelungiri. Golurile echipei adverse sa fie nevalidate si daca-s date din paorta-n poarta.
Oricum franta se califica.

Jeleul
16th November 2013, 01:08
http://m24digital.com/en/wp-content/uploads/2010/04/zahia-dehar.jpg

http://www.france24.com/en/files/imagecache/france24_169_large/article/image/benzema-ribery-zahia_4.jpg

eventHorizon
16th November 2013, 01:10
O sa fie foarte dificil dar Franta se va califica. O sa vedeti.
Nationala Frantei nu a fost niciodata asa performanta decat in situatiile in care toti o credeau pierduta.
Reciproca e valabila. Cand toti erau siguri ca va castiga atunci a pierdut

Giroud la fel de "eficace" si la nationala sau nu-i dau mingi utile coechipierii? :D
Cred ca e un cosmar continuu pt francezul de rand sa astepte meci de meci ca alde Benzema si Giroud sa le rezolve meciul in atac, dupa ce ani la rand aveau un Henry, Trezeguet sau Anelka la dispozitie...

Cu toate astea cred se califica acum si Ribery va face un meci de zile mari :D:ok:

aLLiin
16th November 2013, 01:16
T
Tifosi, nu te poti abtine de la asemenea remarci? Am vrut sa-ti dau indractiune,dar mi-am zis ca poate inveti ceva! Dar , deja este copilaresc sa tot amanam inevitabilul. Dar mi-am zis sa mai incerc o data

aLLiin
16th November 2013, 01:19
Serios, vreti un mondial cu Grecia,Islanda,Burkina Faso? Fara Franta se pierde din farmec! Eu sunt convins ca daca se califica, Franta va face un mondial frumos!

delaparis
16th November 2013, 01:22
Voi credeti ca o echipa capabila sa faca 1-1 la Madrid contra Spaniei poate pierde calificarea contra Ucraina?
Daca da atunci sunteti amatori :)

Azi a fost pur si simplu un meci ratat.
Nu revin la penalti aiurea acordat pt Ucraina si un penalti uitat de arbitru la Giroud in prima repriza. Fault in atac la primul gol la ucrainieni ... etc :cool:
Hai sa zicem ca face parte din joc.

In mod normal Franta le da 4 goluri pe meci la Ucraina.

Apoi Deschamps trebuie sa termine cu Abidal la pensie, Debuchy care se lasa culcat la primul bobarnac ... si Evra

El Pistolero
16th November 2013, 01:23
Serios, vreti un mondial cu Grecia,Islanda,Burkina Faso? Fara Franta se pierde din farmec! Eu sunt convins ca daca se califica, Franta va face un mondial frumos!

Da. Vrem un mondial cu cele mai bune echipe. Daca Islanda elimina Croatia inseamna ca merita sa fie acolo si ca fost echipa mi buna. Cu Ucraina la fel, daca elimina Franta, de ce sa nu merite sa joace la mondial?

phife
16th November 2013, 01:25
care farmec? Ce farmec a avut franta la CM2010?

Jeleul
16th November 2013, 01:25
Voi credeti ca o echipa capabila sa faca 1-1 la Madrid contra Spaniei poate pierde calificarea contra Ucraina?
Daca da atunci sunteti amatori :)

Azi a fost pur si simplu un meci ratat.
Nu revin la penalti aiurea acordat pt Ucraina si un penalti uitat de arbitru la Giroud in prima repriza. Fault in atac la primul gol la ucrainieni ... etc :cool:
Hai sa zicem ca face parte din joc.

In mod normal Franta le da 4 goluri pe meci la Ucraina.

Apoi Deschamps trebuie sa termine cu Abidal la pensie, Debuchy care se lasa culcat la primul bobarnac ... si Evra

Te contrazici singur. Inainte sa se termine meciu la 2 - 0 pentru Ucraina ziceai ca, daca Franta nu marcheaza un gol au sanse foarte mici de calificare.

Ti-ai adus aminte de un egal amarat cu Spania, si asta ti-a intarit speranta ? :D

delaparis
16th November 2013, 01:30
care farmec? Ce farmec a avut franta la CM2010?

0-0 cu semifinalista Uruguay :D
E farmec si asta :))

Serios acolo a fost cea mai slaba prestatie a echipei. CM 2010 este de sters din palmaresul Frantei.

Jeleul
16th November 2013, 01:33
CM 2010 este varful nationalei mai mult afro-algeriene decat franceze. :D

delaparis
16th November 2013, 01:33
Te contrazici singur. Inainte sa se termine meciu la 2 - 0 pentru Ucraina ziceai ca, daca Franta nu marcheaza un gol au sanse foarte mici de calificare.

Ti-ai adus aminte de un egal amarat cu Spania, si asta ti-a intarit speranta ? :D

Nu ma contrazic.
Reduc sansele la minim si le comentez :)
1-1 cu campioana mondiala Spania este un argument.
U Cluj a facut asa ceva? :D

Jeleul
16th November 2013, 01:34
Nu ma contrazic.
Reduc sansele la minim si le comentez :)
1-1 cu campioana mondiala Spania este un argument.
U Cluj a facut asa ceva? :D

Daca U Cluj ar fi fost echipa nationala, he he, campioni mondiali am fi fost. :D

PS: Esti inconstant. :D

iulian_1976
16th November 2013, 01:39
Am vazut meciul in reluare,pot sa spun cate ceva :)

Franta joaca doar pe flancul stang acolo unde este Ribery,nu vine nimeni care sa-i scoata jucatori adversi de pe traiectorie foarte imobil varful Giroud cred ca il cheama,apoi Nasri nu face tandem cu Ribery nu combina intre ei.
Evra iesit din forma,cred ca acolo este calcaiul lui Ahile,o sa conteze mult forma lui din retur.

Ucraina a jucat foarte sus cu fundasii in linie,un pic riscant insa fundasii imi par foarte siguri si se sincronizeaza.
Nu ies cu mingi degajate aiurea foarte siguri pe ei,in fata au pe Zozulya,Iarmolenko si inca unul pe stanga imi scapa ...:)
Peste nationala Romaniei si spate si in fata ca sa fac o comparatie Zozulya este parfum pe langa Stancu.

Franta are nevoie de suporteri,de o remontare psihica a jucatorilor si...un pic de ajutorul arbitrului nu mult dar trebuie :)
Merg pe Franta contez pe faptul ca Ucraina o sa scada ca joc in retur.:)

...a Konplyanka il chiama pe baiatul de pe stanga,joaca bine chiar am ramas impresionat de echipa asta a Ucrainei.

delaparis
16th November 2013, 01:43
PS: Esti inconstant. :D

La fel ca nationala Frantei. Azi pierd, marti castig :D

milanezu
16th November 2013, 01:53
sa salutam victoria frantei.
pe playstation.
marea problema a frantei este non-antrenorul ala.

delaparis
16th November 2013, 01:55
marea problema a frantei este non-antrenorul ala.

Nu ma pot abtine sa remarc ca nationala Frantei se balbaie de ani de zile cu fosti de la Marseille :D

iulian_1976
16th November 2013, 01:57
Majoritatea aveti resentimente fata de echipa Frantei au si jucatori si antrenor,poate nu sunt o echipa inca :)
In comparatie Romania nu are nici antrenor,nici jucatori doar o farama de jucatori de perspectiva care sunt rezerve si altii nici nu sunt convocati.

Un meci de urmarit,mi se pare inutil sa urmaresc Romania:Grecia.:)

bogdan_nj
16th November 2013, 02:00

Deja avem mondial cu Iran, Costa Rica, Honduras :D

Catalanul
16th November 2013, 02:27
0-0 cu semifinalista Uruguay :D
E farmec si asta :))

Serios acolo a fost cea mai slaba prestatie a echipei. CM 2010 este de sters din palmaresul Frantei.

si cu CM 2002 cum ramane? nici un gol marcat :))

BlueEnergy
16th November 2013, 11:15
Eu nu vad Franta avand un meci usor Marti. Nu uitati ca Ucraina a facut egal cu Anglia in ambele meciuri din grupe.

Sir Black
16th November 2013, 18:05
Ribery s-a zbatut acolo , dar de unul singur...

aLLiin
16th November 2013, 18:13
Voi paria 109 lei pe calificarea Frantei,deci va dati seama ce incredere am. Daca pierd, ma retrag 30 zile din ''lumea'' pariurilor.

iulian_1976
16th November 2013, 21:35
Franta este capabila sa remonteze,daca privim rezultatul este mai prost decat al Romaniei insa au jucatori care pot intoarce avantajul ucrainenilor.

Lordul
16th November 2013, 21:41
@allin nu cred ca reusesc sa intoarca ..e f.greu , Franta nu-mi amintesc sa fi dat 3 goluri in preliminariile astea

delaparis
16th November 2013, 21:46
Statistica e feroce.
De fiecare data in istoria barajelor la CM sau CE echipa care a pierdut cu 2-0 meciul tur nu s-a calificat.

Bobi Cearton
16th November 2013, 21:58
Statistica e feroce.
De fiecare data in istoria barajelor la CM sau CE echipa care a pierdut cu 2-0 meciul tur nu s-a calificat.

Si echipele care au pierdut cu 3-1?

delaparis
16th November 2013, 22:02
:D
Habar n-am. Presa din Franta este asa catranita incat nu se mai intereseaza de celelalte rezultate :)

Adevarul e ca infrangerea asta nimeni nu si-a imaginat-o. Nici macar jucatorii.

Lordul
16th November 2013, 22:15
Si echipele care au pierdut cu 3-1?

la fel ! nimeni nu a intors un deficit de 2 goluri la baraj

iulian_1976
16th November 2013, 22:22
Habar n-am. Presa din Franta este asa catranita incat nu se mai intereseaza de celelalte rezultate :)

Adevarul e ca infrangerea asta nimeni nu si-a imaginat-o. Nici macar jucatorii.
...ca sa adaug :)
-89% dintre francezi nu cred ca ar mai fi posibila calificarea bine statistic din ce spune M6.

Am mai multa incredere in Franta decat in Romania :)

aLLiin
17th November 2013, 17:16
Subscriu, Iulian.

resita
17th November 2013, 17:27
Am mai multa incredere in Franta decat in Romania :)

pai tu compari franta cu romania? :thinkso::thinkso::thinkso:

in primul rand e vb. de cularea pielii, unii sunt negri iar altii albi :drak: si e demonstrat stintific ca, negri sunt predispusi la efort mai mult decat albii ... si nu in ultimul rand sa nu uitam ce nationalitate are presedintele fifa si de cate ori au fost ajutati tiganii (ma refer atat a echipa nationala cat si la cele de club) pana acum de fluierasi

Sir Black
17th November 2013, 17:38
Franta nu se va califica mai departe , Ribery nu e Zidane ;) .

iulian_1976
17th November 2013, 19:53
pai tu compari franta cu romania? :thinkso::thinkso::thinkso:
in primul rand e vb. de cularea pielii, unii sunt negri iar altii albi :drak:

Ei au pierdut cu 0:2 rezultat mult mai nefavorabil decat al Romaniei,insa francezii au cu ce:stiu tactica,au jucatori care se preteaza la a intoarce un rezultat.

krapulax
17th November 2013, 20:13
'mult mai nefavorabil' nu e. as zice doar 'ceva mai nefavorabil'. este diferenta minima intre 3-1 si 2-0.

Sir Black
17th November 2013, 20:24
la 3-1 ai nevoie de doua goluri si te-ai calificat, la 2-0 ai nevoie de 3 goluri ca sa fii sigur de calificare

delaparis
17th November 2013, 20:43
in primul rand e vb. de cularea pielii, unii sunt negri iar altii albi :drak: si e demonstrat stintific ca, negri sunt predispusi la efort mai mult decat albii ... si nu in ultimul rand sa nu uitam ce nationalitate are presedintele fifa si de cate ori au fost ajutati tiganii (ma refer atat a echipa nationala cat si la cele de club) pana acum de fluierasi

Presedintele FIFA e elvetian. :)

Da, Franta cand a fost campioana mondiala avea multi negri in echipa, in orice caz mult mai multi decat azi :D

iulian_1976
18th November 2013, 00:02
In 1998 erau multi africani cu mult caracter si unii chiar cu un nivel de inteligenta peste media fotbalistilor vezi Lilian Thuram.
La ora actuala s-au inmultit magrebienii in nationala franceza si nu africanii si atasamentul fata echipa s-a diluat.

delaparis
18th November 2013, 00:33
Nu la megrebini e problema.
S-au inmultit milionarii supra cotati. Astia care sunt mai slabi decat ucrainieni si inca nu sunt constienti :)

aLLiin
18th November 2013, 01:04
Discutam despre culoarea pielii prea mult. :) asta arata sterilitate de opinii pertinente! mie nu imi place directia asta si o spun aici raspicat. Cand permiti pisicii sa se urce pe masa fara a o sanctiona cu invitatie sa doarma afara in frig, se va urca mereu si mereu pe masa. :) deci...STOP!

delaparis
18th November 2013, 01:10
Daca pisica te califica la mondiale atunci o mangai dar daca te zgarie fara rost ii dai un sut :D
Cam asa se rezuma problema la francezi :)

Tare cred ca o sa fie scandal saptamana viitoare in Franta. :cool:

aLLiin
18th November 2013, 01:15
Cum simti echipa? Deobicei suporterii simt echipa. Eu am senzatia ca Franta se va califica. Si vreau sa se califice pentru a avea un mondial complet. Si apoi , daca nu se califica Franta, va mai posta Delaparis mult pe sectia CM Rio? cu cine te vei mai contra? Deci FRANTA SE CALIFICA!? :D

delaparis
18th November 2013, 01:25
Cum simti echipa?

E cam nesimtita.
Serios, se pare ca sunt probleme mari mai ales dupa primul meci. Se pare ca iar antrenorul nu are influenta necesara in colectiv si se pare ca spectrul "Domenech" se prezinta la orizont. Este foarte posibil ca Franta sa piarda si meciul retur ceea ce inseamna o revolutie la federatie. Dar "nebunia" poate prezenta o victorie cu cel putin 4 goluri.
Fotbalul francez e "nebun", repet.

iulian_1976
18th November 2013, 01:26
Nu la megrebini e problema.
S-au inmultit milionarii supra cotati. Astia care sunt mai slabi decat ucrainieni si inca nu sunt constienti :)

Ei nu,chiar de acolo :)
Cati francezi se recunosc in Benzema,Nasri ?Majoritate a suporterilor nu se recunosc in nationala asta.

Speranta ramane in Ribery un gol in prima repriza ca apoi sa creasca presiunea.
Un meci foarte interesant pentru mine :) ca iubitor de meciuri tacticizate si presiune.O sa conteze enorm formula de echipa si ce a inteles Didier din tur.

aLLiin
18th November 2013, 01:29
1-0 la pauza este =cu declansarea nebuniei de care vorbeste Delaparis. Sincer eu cred in franta si voi actiona ca atare. Dar pacat ca nu voi vedea meciul

aLLiin
19th November 2013, 00:18
Daca pariati acum ca Franta va castiga mondialul, aveti o cota de 51

Andrei_23
19th November 2013, 00:24
Daca pariati acum ca Franta va castiga mondialul, aveti o cota de 51

510 ar fi o cota mai realista.

aLLiin
19th November 2013, 00:27
Cred ca da. Dar daca se califica Franta, scade pe la 21

delaparis
19th November 2013, 00:28
Nu pariati pe meciul retur. E un sfat :)

Andrei_23
19th November 2013, 00:33

Too late, am pariat inainte de meciul tur Franta se califica pentru cota 1,32 :headbang:

Din cate se pare Deschamp tot pe 4-2-3-1 merge...

aLLiin
19th November 2013, 00:34

Ai vreo presimtire? Adica, cum am intrebat si ieri simti negativ echipa? Eu ma gandesc sa pariez pe victorie la minim 2 goluri Franta. Nu pe calificare

delaparis
19th November 2013, 18:51
Se pare ca sunt cote foarte interesante pe scorurile 0-0, 3-0 si 4-1

Jeleul
19th November 2013, 18:52
Adieu France.

Lordul
19th November 2013, 19:06
si daca are Platini grija , un penalty , o eliminare la ucraineni ?

delaparis
19th November 2013, 19:10
Hent a lui Benzema nesemnalizat si gooooooollll :D

mariomax
19th November 2013, 22:14
nu au trecut decat 10 minute si francezii arata ce si-au propus. sa castige cu orice pret. aproape fiecare faza inseamna simulare si exagerare, iar arbitrul cade in plasa lor. o rusine.

Catalanul
19th November 2013, 22:25
1-0 Franta deja, Sakho.

Catalanul
19th November 2013, 22:32
Gol Benzema... anulat :)

Nu era offside :))

Adevarul e ca Franta joaca foarte bine.

Cristy RVD
19th November 2013, 22:33
nu au trecut decat 10 minute si francezii arata ce si-au propus. sa castige cu orice pret. aproape fiecare faza inseamna simulare si exagerare, iar arbitrul cade in plasa lor. o rusine.

te pricepi nu gluma.

retrag ce am spus. s-a facut dreptate :))

resita
19th November 2013, 22:35
2-0 :(:(:(

Catalanul
19th November 2013, 22:36
2-0 Benzema, acum era offside :happy

sannicola
19th November 2013, 22:36
Fura astia deja :sneaky:

mariomax
19th November 2013, 22:39
era si normal ca Franta intoarce. totul e de partea lor :rolleyes:

delaparis
19th November 2013, 22:58
Gol Benzema... anulat :)

Nu era offside :))

Adevarul e ca Franta joaca foarte bine.

Ba da era offside dar la golul marcat cu cateva minute inainte si anulat, nu era. ;)

Ucraina joaca foarte prost mai degraba. Nu au rezistat la presing si au panicat.
Franta are obiceiul sa inceapa slab a adoua repriza deci sa vedem.

Catalanul
19th November 2013, 22:59
Ba da era offside dar la golul marcat cu cateva minute inainte si anulat, nu era. ;)

Pai la primul gol a lui Benzema ma refeream :) (cel anulat incorect)

iulian_1976
19th November 2013, 23:00
Franta a intrat in meci,asa cum ma asteptam.
Acum sa vedem daca se poate da si al 3-lea gol :)
Sa nu uitam ca Ucraina va trebui sa replice :)

Un meci fain,nu stiu cum a fost "dincolo" :))

resita
19th November 2013, 23:05
:rosu: Ukraina

e gata meciu' pt. ukrainieni

delaparis
19th November 2013, 23:07
Daca Franta nu se califica azi e chiar de rasul curcilor.

mariomax
19th November 2013, 23:09
a doilea galben dupa ce Ribery a tinut neaparat sa se agate de piciorul ucrainianului :)) ce ziceam la inceput, Ribery simulare tot la a 2-a faza.

TaciAcolo
19th November 2013, 23:09
se prelungeste pana dau golu 3

SwedishMafia
19th November 2013, 23:23
la golul lui benzema, a fost un ofsaid a la dinamo bucuresti:))se vede ca uefa e condusa de un francez care a jucat la hotii de la juventus:happy

resita
19th November 2013, 23:30
e gata

Cristy RVD
se vede ca Sakho joaca la Liverpool :D

El Pistolero
Si gata. Franta cu un picior si jumate in Brazilia.

Catalanul
19th November 2013, 23:31
3-0, Sakho din nou.

defapt autogol Gusev.

sannicola
19th November 2013, 23:31
Ce rezerva buna are Liverpool :D.

SwedishMafia
19th November 2013, 23:33
ca fapt divers, in 2009, la faimosul meci franta irlanda, in care henry s-a crezut tony parker, tot hotu de platini era sef la uefa.:Ddoar o coincidenta...:happy

delaparis
19th November 2013, 23:34
Si ce legatura are UEFA cu baraj in Cupa Mondiala?. :))

manai
19th November 2013, 23:34
rusine franta ...ca la judet...si la golul 3 a fost offside la valbuena ....si eliminare si golul ala a lui benzema...penibil

SwedishMafia
19th November 2013, 23:38
Si ce legatura are UEFA cu baraj in Cupa Mondiala?. :))

vai, ma , qatareze, ce previzibil esti.... foloseste-ti creieru!!!dupa parerea ta,cea de qatarez, cine delega arbitri la meciurile din prel CM, pentru zona Europa.E.T, cumva?hai, fa un efort intelectual si raspunde la aceasta intrebare :D

delaparis
19th November 2013, 23:38
rusine franta ...ca la judet...si la golul 3 a fost offside la valbuena ....si eliminare si golul ala a lui benzema...penibil

Bai cand e vorba de gluma e ok dar aici cred ca nu glumesti si asta e grav.
A fost autogol la golul 3. Ce offside? :happy

resita
19th November 2013, 23:41
observ ca nici francezii nu le au cu fazele fixe

nu m-ar mira un gol ukrainian in ultimele min. de prelungiri dintr-o faza fixa

patriot
19th November 2013, 23:44
delaparis,a fost ofsaid si la golul 3,daca te uiti atent un jucator francez aflat in ofsaid isi reactiveaza pozitia,hai ca nu suntem tampti,era clar ca i vor ajuta pe fata,te fura si nici n ai ce sa le faci

manai
19th November 2013, 23:45
la faza premergatoare autogolului e offside la sutul lui evra,valbuena e in offside,intr-adevar mingea nu ajunge la el dar asta pentru ca el aluneca.

mariomax
19th November 2013, 23:46
au fost 2 jucatori in offside la sutul initial. unul din ei a scos inapoi mingea respinsa de portar, iar de aici a venit sutul al 2-lea si autogolul.

nu mai stiu sigur daca a scos mingea inapoi, dar e sigur ca a avut intentia sa joace mingea, deci trebuia fluierat.

SwedishMafia
19th November 2013, 23:50
francezii au gaz de la Gazprom, adica, ucrainienii pot vorbi cu nea putin, sa reduca presiunea gazului pe conducta, ori ba?:D

mariomax
19th November 2013, 23:51
pacat de ucrainieni, au pierdut in pur stil romanesc.

patriot
19th November 2013, 23:52
pierdea oricine cu astia azi,niste hoti,sportul a ajuns de tot rahatu

resita
19th November 2013, 23:53
asta nu e sport... aici a fost macel :rosu::rosu::rosu:

rusine tiganilor

El Pistolero
Bravo Franta. Nu mai credam ca intorc.

delaparis
Cand Franta joaca slab sunt primul care critica dar azi a jucat corect si a meritat victoria.
Statistica a fost intoarsa la barajul asta de doua ori. Niciodata Ucraina a castigat contra Frantei si niciodata o echipa condusa cu 2-0 in tur s-a calificat dupa retur.

manai
19th November 2013, 23:54
pacat de ucrainieni, au pierdut in pur stil romanesc.
n-au avut nicio sansa,au fost macelariti.oricum viitorul e al lor.
3 min de prelungire in conditiile in care 3 min s-au pierdut la eliminare plus schimbari si fluiera cu 3 sec mai devreme....in fine traim intr-o lume a hotiei a jafului.

resita
19th November 2013, 23:55
Cand Franta joava slab sunt primul care critica dar azi au jucat corect si au meritat victoria.

cred ca ne-am uitat la doua meciuri diferite

2 goluri din offsaid ti se pare corect?

BlueEnergy
19th November 2013, 23:56
Pacat ca nu le-a dat Ucraina 3-0 la francezi. Si au avut sansa asta la contra-atacul ala 3 vs 2 spre final.

Cata dreptate am avut! :D

Ucraina si-a batut joc de contra-atacurile din tur de pe final de meci. Acum sper ca sunt fericiti!:rosu:

eventHorizon
19th November 2013, 23:58
Eram sigur ca se califica Franta, dar nu ma asteptam sa se califice furand iar :D
Niste jeguri.

Nu m-ar mira ca Mitica Dragomir sa fie si el cooptat la FFF :cool:

delaparis
19th November 2013, 23:59
cred ca ne-am uitat la doua meciuri diferite

2 goluri din ofsaid ti se pare corect?

Am comentat mai devreme. Un gol corect anulat si un gol din offside validat deci e ok.
La autogolul ucrainienilor nu prea inteleg cum se poate gasi prin definirie offside. :groggy:
Ah ca trei minute mai devreme a fost ceva si inca ceva cinci minute etc... Pai asa sa ne intoarcem la inceput de meci cand Stade de France a fluierat imnul Ucraina. Trebuia oprit totul si meciul pierdut la masa verde :)

delaparis
20th November 2013, 00:01
Eram sigur ca se califica Franta, dar nu ma asteptam sa se califice furand iar :D
Niste jeguri.

Mai incet cu astfel de caracterizari.
Te inteleg deoarece stii foarte bine ca Giroud e mai slab ca Benzema :D

manai
20th November 2013, 00:04
la golul lui benzema e ceva gen hentul lui henry.inacceptabil.
la golul 3 e offside in faza premergatoare.
directivele au fost clare.
rusinos.dar ucrainienii sunt demni,nu vor face scandal.vor incerca din nou sa se califice si vor reusi.

eventHorizon
20th November 2013, 00:06

Daca fura aia ai vostri cu nerusinare, ce ai vrea sa spun? Bravo?
Mafioti adevarati, o fac pe fatza :D

Lordul
20th November 2013, 00:07
Deschamps ia montat excelent pe jucatori ! Franta a avut personalitate!

SwedishMafia
20th November 2013, 00:09

qatareze, cum e,ma? ai aflat si tu cine face delegarile de arbitri la meciurile pt Europa, din prel CM?ZI, ma ,ai aflat?:))

delaparis
20th November 2013, 00:12
Golul 3 nu a fost autogol ci Sakho a marcat o dubla :))

qatareze, cum e,ma? ai aflat si tu cine face delegarile de arbitri la meciurile pt Europa, din prel CM?ZI, ma ,ai aflat?:))

Da. Nu e Platini :))

Lordul
20th November 2013, 00:14
Golul 3 nu a fost autogol ci Sakho a marcat o dubla :))

Da. Nu e Platini :))

primul fundas cu dubla dupa Liliam Thuram

delaparis
20th November 2013, 00:15
.dar ucrainienii sunt demni

Cotonogari in ambele meciuri. Au ratat de putin sa-l rupa pe Ribery :rosu:

eventHorizon
20th November 2013, 00:18
Au ratat de putin sa-l rupa pe Ribery :rosu:

Lasa asa, zi merci ca Platini nu v-a ratat si el arbitrii :D

Hotilor!:cool:

iulian_1976
20th November 2013, 00:24
Ucraina a avut foarte putina posesie,a venit in Franta cum vin romanii cand au avantaj si le-a fost fatal :)
Ceea ce nu inteleg multi antrenori si jucatori daca nu ai posesie in deplsare usurezi sarcina arbitrului :)

Franta a putut impinge jocul pentru ca mijlocul ucrainenilor nu a fost pregatit pentru presing,astfel fundasii au batut in retragere in majoritatea fazelor.As vrea sa comentez faza rosului luat de ucrainieni insa nu ma prins in fata tv-ului faza,ma furat peisajul aici ninge :)

Finalul a aratat ca Franta nu mai este ce a fost,foarte putina posesie pe final,au trait foarte periculos finalul,ceea ce imi spune ca nu merg la Rio decat pentru vacanta :)
Diferenta in meciul asta a fost facuta de antrenori,Didier nu a intalnit un antrenor specialist pe deplasari gen Benitez si a usurat sarcina.Ucraina mai slaba ca vineri si Franta scremuta de tot,turata la maxim:)

delaparis
20th November 2013, 00:38
Hotilor!:cool:
... de buzunare? Atentie venim in Bucuresti in metrou si trecem la actiune :D

Repet, una peste alta Franta a jucat ce trebuia sa faca la o sansa improbabila de a reveni dupa un scor feroce de 0-2 in tur. Putine echipe in lume sunt in stare sa faca asta. Este o adevarata performanta si de asta spun ca merita calificarea. Meciul a fost clar. O echipa a fost superioara pe teren si asta a fost Franta. Fara rost sa carcotim "romaneste" pt detalii.

Dar inteleg si sunt trist la randul meu pt Romania pe care o doream din suflet calificata. Inteleg frustrarea si tristetea.
Jigniti cat vreti pe francezi calificati deoarece cel putin eu nu voi sanctiona.

iulian_1976
20th November 2013, 00:47
Bine putine nationale puternice pierd 0:2 asa ca cei care merita calificarea este cea care sta in picioare pana la final cu arbitru ,fara el nu conteaza de asta merita Franta :)

Nu uitati vorba lui Nea Emi: "ca sa scoti macar un egal in deplasare trebuie sa ai posesie in meci!"
Nu degeaba a putut rasturna Barça odata :)
Ramane valabil pentru genul asta de meciuri tari de calificare jucate in deplasare.

TheIceMan
20th November 2013, 00:57
la golul lui benzema e ceva gen hentul lui henry.inacceptabil.
la golul 3 e offside in faza premergatoare.
directivele au fost clare.
rusinos.dar ucrainienii sunt demni,nu vor face scandal.vor incerca din nou sa se califice si vor reusi.

du-te bai la pariuri.... :D trei goluri perfect valabile, bye :D

tifosi
20th November 2013, 00:59
franta, esti o mizerie!

eventHorizon
20th November 2013, 01:10
... Franta a jucat ce trebuia sa faca la o sansa improbabila de a reveni dupa un scor feroce de 0-2 in tur. Putine echipe in lume sunt in stare sa faca asta. Este o adevarata performanta si de asta spun ca merita calificarea.

Normal, unu singur este Platini!:))
Serios acum, golul 3 a fost marcat dintr-un offside vizibil si de babele din ultimile randuri ale stadionului care si-au uitat ochelarii acasa. Ce-o mai scalzi pe ale taramuri?
Macar acum avem cu cine tine la mondiale, mai exact, cu adversarii Frantei :happy

delaparis
20th November 2013, 01:16
Serios acum, golul 3 a fost marcat dintr-un offside vizibil si de babele din ultimile randuri ale stadionului care si-au uitat ochelarii acasa. Ce-o mai scalzi pe ale taramuri?

Cu toata bunavointa tot caut argumente in favoarea ta dar sincer nu gasesc.

dOSbplPEbOc

iulian_1976
20th November 2013, 01:16
Puneti si voi faza sa o vedem nu vad off-sidul vostru la al treilea gol !
Rosul luat de ucraineni nu l-am vazut,postati'l si pe asta .

TheIceMan
20th November 2013, 01:17
Normal, unu singur este Platini!:))
Macar acum avem cu cine tine la mondiale, mai exact, cu adversarii Frantei :happy

unde offdside? nu se vede :D

pe mine C. Ronaldo m-a 'nervat, echipa mai slaba ca Romania fara ala :D

m2mokdgonZ4

si din unghiul opus, tot nu se vede offside

5PaAnUMqQZ8

eventHorizon
20th November 2013, 01:20
Ala care aluneca in fata portii, Valbuena parca, era in offside in momentul sutului fiindca a influentat faza.

Nu-i nimic, ucrainieniii si nea Mircea sa fie sanatosi, ca mai sunt mondiale :D

Raiden
20th November 2013, 01:25
Cea mai mare tampenie sa aduci vorba de Platini pentru califcarea Frantei. Trebuie sa fii realmente ******* sa faci asa ceva. Daca Platini chiar ar fi avut vreo influenta, atunci Franta nici n-ar mai fi jucat la baraj si in niciun caz n-ar fi picat cu cea mai buna echipa din Europa in preliminari.

Chiar si cu calificarea asta, nu cred ca Franta va face mare branza la mondiale. N-ar fi nicio surpriza daca nu ar reusi sa iasa din grupe.

iulian_1976
20th November 2013, 01:27
A fost off-side la Valbuena,nu stiu daca influienta faza sau nu,discutabil ?!.:)
Faptul ca au avut in prima repriza start-up-ul bun gol valabil,Franta merita calificarea,nu ca o mare echipa,insa au pregatit ultimul meci mai bine.:D

TheIceMan
20th November 2013, 01:34
Ala care aluneca in fata portii, Valbuena parca, era in offside in momentul sutului fiindca a influentat faza.

Ok, pasa nu s-a dus la el, nu e offside, nu-i asa regula? Ca era pe acolo, ca si multi altii,... mda... au influentat faza :D

delaparis
20th November 2013, 01:46
Chiar si cu calificarea asta, nu cred ca Franta va face mare branza la mondiale. N-ar fi nicio surpriza daca nu ar reusi sa iasa din grupe.

Sunt de acord cu tine. Franta a dovedit ca se poate califica la limita si doar atat. Nu face din ea o favorita la Mondiale.
Sa nu uitam turneul in vara in Am Sud. Vai de ea ... :rolleyes:

... dar daca iese din grupe, ca de obicei fotbalul francez e nebun. Am mai spus. :drak:
Totul sau nimic. Asa se rezuma istoria fotbalului francez.

TaciAcolo
20th November 2013, 01:47
huaaaa hotii! :D

delaparis
20th November 2013, 01:58
Franta calificata la turnee finale CM a avut performata mereu cu exceptia 2002 si 2010
1982 - semifinala
1986 - semifinala
1990 - necalificata
1994 - necalificata
1998 - campioana
2002 - ratata
2006 - finala
2010 - ratata

Deci totul sau nimic :)

Catalanul
20th November 2013, 02:00
Pai ce vrei sa zici, ca pana in 1982 nu a participat la nici un mondial? :shock::shocked:

Sau te referi strict la "era moderna" a fotbalului sa zicem?

delaparis
20th November 2013, 02:08
Ma refer la ce am trait eu. Daca tu ai asistat la meciurile lui Raymond Kopa sau Just Fontaine eu te felicit :D

YoNuTzz
20th November 2013, 02:11
am zis inainte de meci:

gol din offside, rosu ucraina si penalty la golul 3

am nimerit 2/3

JENANT ! PENIBIL

2009 - irlanda
2013 - ucraina

petele negre din istoria nationalei frantei...

TaciAcolo
20th November 2013, 02:13
era si penalti daca nu-si dadeau autogol:D

delaparis
20th November 2013, 02:21
am zis inainte de meci:

am nimerit 2/3

JENANT ! PENIBIL

2009 - irlanda
2013 - ucraina

Tu spui ce vrei si ai dreptul doar ca sa fie si adevarat.
Eu am spus in 2006 ca Franta va juca 7 meciuri la CM. Am spus in 2010 ca Franta e praf. Am avut dreptate.
Azi spun din nou ca Franta va juca 7 meciuri in CM Brazilia. O sa vedem :drak:

Catalanul
20th November 2013, 02:24
am zis inainte de meci:

am nimerit 2/3

JENANT ! PENIBIL

2009 - irlanda
2013 - ucraina

Stai sa vedem care va fi treaba la EURO 2016 :))

Oricum, mie sincer chiar nu mi s-a parut furt azi :) Franta chiar a jucat foarte bine, mai ales in prima repriza.

YoNuTzz
20th November 2013, 02:32
oricum...asha cum si-au batut joc de irlanda si s-au facut de ras la mondial...locul 4, asa se va intampla si acum cand esti o mizerie de nationala...locul 4 in grupa pentru franta la mondialul din brazilia...

YoNuTzz
20th November 2013, 02:57
oricum...asha cum si-au batut joc de irlanda si s-au facut de ras la mondial...locul 4, asa se va intampla si acum cand esti o mizerie de nationala...locul 4 in grupa pentru franta la mondialul din brazilia...

sper la o grupa asa:

1. Brazilia / Argentina - Pot 1: Seeded
2. Olanda / Italia: Pot 2: Europe
3. Franta - Pot 3 -
4. Japonia / Pot 4 - Asia + North America

Franta nu va fi in Pot 2 Europe deoarece sunt acolo deja 9 echipe si ea fiind echipa cu coeficientul cel mai mic o sa intre in Pot-ul cu Africa + Chile si Ecuador

deci franta va avea o echipa europeana sigur in grupa + un cap de serie

si cel mai important: nu pot face manevre sa cada cu Elvetia cap de serie deoarece oricum vor avea o echipa din Europa din Urna a 2-a si ei sunt tot din Europa

deci cap de serie pentru franta poate fi doar: Brazilia / Argentina / Columbia / Uruguay

delaparis
20th November 2013, 03:08
deci cap de serie pentru franta poate fi doar: Brazilia / Argentina / Columbia / Uruguay

Doar echipe de duzina :))

TheIceMan
20th November 2013, 05:16
am zis inainte de meci:

sa fim seriosi, n-a fost nici un gol din offside, iar al doilea galben a fost fault clar la Ribery, poate nu trebuia acolo galben, dar dupa cum jucau, sigur mai tarziu la alt fault lua al doilea galben.

Nu face din ea o favorita la Mondiale

Favoritele mele pentru semifinale sunt Brazilia, Argentina, Germania, Spania, si poate Olanda. Cu finala Brazilia - Germania :D

Raiden
20th November 2013, 05:56
Franta calificata la turnee finale CM a avut performata mereu cu exceptia 2002 si 2010
1982 - semifinala
1986 - semifinala
1990 - necalificata
1994 - necalificata
1998 - campioana
2002 - ratata
2006 - finala
2010 - ratata

Ala din 2002 ramane o enigma pentru mine. :)) Pe hartie, echipa mai buna ca Franta nu era atunci.

Lordul
20th November 2013, 09:56
http://www.sport.ro/cm-2014/scandalos-francezii-au-intors-rezultatul-cu-ucraina-dupa-un-offside-cat-china-faza-halucinanta-la-4-ani.html

miril
20th November 2013, 13:57
Iata de ce, cred eu, ca Franta va face o figura mai buna decat pe vremea lui Domenech:

pUcUKLAlHgA

iulian_1976
20th November 2013, 15:38
3 greseli in favoarea Frantei,o greseala in defavoarea ei:
-un gol nevalidat eronat la Benzema
-2 off-siduri foarte clare,in primul Benzema in off-side,in al doilea Valbuena era pe directia mingii intrea portar si cel care a sutat.
-la Ribery simulare,trebuie sa fii mare arbitru sa observi,multi se inseala

Dupa mine Ucraina s-a invins sigura,in ultima poza priviti cum arata o echipa cu mijlocul rupt la o faza de joc in min 71. (nu este o lovitura libera unde ar fi grupati)

Jeleul
20th November 2013, 15:57
Rosu ala acordat total aiurea ucrainenilor a contant enorm. Cum naiba sa-l elimini la faza aia ? Probabil ca 11 la 11 nu mai mergea Franta la CM.

Ribery, fetita cu p... plangacioasa. Mie imi e scarba de genu asta de jucatori care se vaita si se rostogolesc de zici ca i-ai rupt capu. Vedea-l-as in cusca la UFC cu Jon Jones. :)

Arbitru a avut o presiune imensa, stiind ca, daca Franta nu se califica, pa pa lista FIFA si meciuri in competitile UEFA.

mariomax
20th November 2013, 18:18
am zis inca din primele 10 minute. francezii au avut un singur lucru in minte aseara: presiune cat mai mare pe arbitru. din orice duel sareau ca loviti de tren, dupa care cotodaceau la arbitru violent.

mai multi jucatori francezi au simulat sau exagerat contacte, insa peste toti a fost Ribery, care a scos cel putin 3 galbene si un rosu gratuite.

Roddicted
20th November 2013, 18:38
Musulamii, africanii si toate corciturile ce imbraca tricoul frantuz nu vor face multi purici la anul :D
Macar sa radem si noi de ei

TheIceMan
20th November 2013, 19:22
3 greseli in favoarea Frantei,o greseala in defavoarea ei:
-un gol nevalidat eronat la Benzema
-2 off-siduri foarte clare,in primul Benzema in off-side,in al doilea Valbuena era pe directia mingii intrea portar si cel care a sutat.
-la Ribery simulare,trebuie sa fii mare arbitru sa observi,multi se inseala

Dupa mine Ucraina s-a invins sigura,in ultima poza priviti cum arata o echipa cu mijlocul rupt la o faza de joc in min 71. (nu este o lovitura libera unde ar fi grupati)

Primul gol Benzema, mingea vine de la adversar, de doua ori deviata de ucrainieni - no offside, daca aia nu deviau, da, era offside.

al doilea gol in discutie, Valbuena, nu e offside pentru ca este sut pe poarta, nu pasa la coechipier.

iulian_1976
20th November 2013, 21:49
-Primul gol-Benzema-mingea se loveste pieptul de lui Valbuena si ricoseaza la Benzema nu dezinforma.
Priveste foto 1 inainte sa se loveasca de Valbuena si dupa o preia cu pieptul foto 2.
http://www.dailymotion.com/video/x17ed6p_france-vs-ukraine-3-0_animals?from_related=related.page.int.behavior-only.fd91ec354aa051b1e15f42e73daf675a138495272
Faza filmata din spatele portii este clara si fara dubii.

-Al doilea gol Valbuena este intre portar si cel care suteaza pe cadrul portii,mingea trece razant pe langa el off-side clar.

-Sa stabilim un lucru: o brigada foarte buna de arbitri ducea meciul pana in minutul 35 cand Benzema a inscris pe bune era 2:0 .Apoi nu stim ce s-ar fi intamplat o dam cu poate,daca cert este ca dupa minutul 35, arbitrajul a curs in favoarea nationalei Frantei.

delaparis
20th November 2013, 22:52
-
-Sa stabilim un lucru: o brigada foarte buna de arbitri ducea meciul pana in minutul 35 cand Benzema a inscris pe bune era 2:0 .
Asta doar daca e arbitraj video.
Fazele au fost in viteza mare cu suturi care s-au transformat ulterior in pase decisive deci arbitrul avea o fractiune de secunda sa analizeze pozitia jucatorilor (multi) in careu. Apoi mingea pleca tot timpul din exterior deci dificil pt tusier sa vada exact momentul plus pozitia atacantilor.
La reluare se vede clar ca e offside chiar si Sakho la golul 3.

Oricum in meciul tur niciun gol nu a fost valabil. La primul a fost fault in atac la Debuchy iar penaltiul e prea usor acordat. Koscielny nu il impiedica cu nimic pe ucrainian. Ala s-a aruncat singur.

Bobi Cearton
20th November 2013, 22:57
Se vedea ofsaidul de la primul gol si de pe luna. Aici nu mai e vorba de eroare umana ci de ceva intentionat.

delaparis
20th November 2013, 23:03
Curios, primii interesati, adica presa ucrainiana si echipa lor, nu pomenesc nimic de asa ceva :)

iulian_1976
20th November 2013, 23:17
Sa nu exageram :) fazele au fost foarte simple,Ucraina a jucat in linie se stia lucrul asta inca din tur.
Intr-un sfert de finala nu se intampla greseli din astea a tusierilor :)

La primul gol un fundas central ucrainean nu putut reveni pe linia fundasilor,a ramas 1 metru in spate cu un jucator francez altfel era off-side si aici,pentru ca s-ar fi reactivat Sakho cand lovea mingea.

Prin faza asta vreau sa subliniez ca jocul in linie este pretentios,trebuie viteza de o reactie a fundasilor sincronizata,altfel te cureti rapid.

Ps:citesti presa ucraineana :))

Lordul
20th November 2013, 23:18
pai stiu ca degeaba ar pomeni , ce s-a consumat...consumat ramane

delaparis
20th November 2013, 23:33
Intr-un sfert de finala nu se intampla greseli din astea a tusierilor :)

Probabil dar ieri s-a jucat un baraj. Franta e foarte departe de un sfert de finala chiar si cu victoria asta :D

Nu citesc presa ucrainiana dar am urmarit conferinta de presa dupa meci. Niciun ziarist ucrainian a pomenit de offside sau asa ceva.
Ziaristii francezi in schimb au intrebat de golul lui Benzema :cool:

Toata lumea a recunoscut ca Franta a castigat pe drept barajul asta.
Daca ala din 2009 cu Irlanda a fost controversat deoarece Franta a jucat slab si nu merita sa se califice, acum nu se pune problema

iulian_1976
20th November 2013, 23:40
Inca ceva sa presupunem ca ucrainienii ieseau snur la off-side ,erau 3 jucatori francezi(foto) in afara jocului la primul gol chiar daca reluau mingea respinsa de portar se reactivau.

De asta spun ca nu vad calitatea jucatorilor francezi in multe faze din meci,ci greseli ale adversarilor :)
Presiune a existat,sa spunem ca si asta este o calitate :)

delaparis
20th November 2013, 23:44
Pai principala calitate la francezi ieri a fost presiunea. Au fortat pe ucrainieni si au provocat greseli. Apoi nu au ratat din pozitii clare asa cum faceau de obicei.
Ucraina e o echipa slaba dar foarte disciplinata tactic. In tur au pregatit bine si au reusit sa-i scoata din sarite pe francezi cu provocari si joc dur. In retur francezii au raspuns la duritatea jocului plus viteza si vointa. :)
Sansa a fost cu Franta si asa au intors un rezultat aproape imposibil la un meci de baraj.

iulian_1976
20th November 2013, 23:53
Ucraina este un pic sub Franta nu cu mult,in privinta duritatii francezii au intalnit un adversar pe masura,nici o deosebire. :)
Un arbitru scrupulos il elimina pe Kabaye prin doua galbene rapid.

Nu stiu ce impresie ti-a facut Ucraina insa Iozulya,Iarmolenko si Konplyanka sunt jucatori de clasa chiar peste ce are Franta in atac cu exceptia lui Ribery
desigur :)

La echipa Frantei buldozerele din linia a doua,cu hei-rup,au reusit sa o bage in poarta :))

delaparis
21st November 2013, 00:22
Un arbitru scrupulos il elimina pe Kabaye prin doua galbene rapid.

De ce Cabaye?
Debuchy a tot secerat acolo si asta pana in ultimele minute cand le dadea lovituri libere gratis la ucrainieni. Daca marcau aia pe sfarsit de meci se ducea totul pe apa Senei :D

iulian_1976
21st November 2013, 00:49
In prima faza Kabaye pe extrema dreapta a avut mari probleme cu Iarmolenko si Konplyanka apoi a inceput si Debuchy pe final.Ucrainienii au presat in 10 jucatoatori si asta spune multe.:)

Franta nu are nici un atacant de clasa,ar fi trebuit sa fie Benzema dar.... nu e.... Van Persie:))
In fine bine ca s-au calificat,natiunea poate visa la o noua finala de vis :))

delaparis
21st November 2013, 01:05
Suporterii francezi sunt in aceeasi situatie ca romanii. Nu au mai vibrat la un meci al nationalei de multi ani si asta doreau. Nu cred ca isi fac iluzii cu adevarata valoare actuala deoarece se vorbeste mult de pregarirea Euro 2016. CM 2014 este un antrenament pt ei deoarece se stie ca nu se pot emite pretentii.
Ultimul atacant de clasa la francezi a fost Henry. Dupa el nu a aparut nimic. La un moment dat credeam ca Gameiro poate face ceva dar nici el nu are valoare de top.
Benzema ramane cel mai bun azi. Nu e chiar de lepadat asa titular la Real ce este :)

iulian_1976
21st November 2013, 01:15
Da,Henry a fost ultimul si dupa mine.
Ce sa spun o sa aiba sansa Benzema sa demonstreze ca este de clasa in Brazilia.

Ps:oricum pentru mine etalonul este VanPersie :)

Iulian.
21st November 2013, 02:16
Sunt de acord cu tine. Franta a dovedit ca se poate califica la limita si doar atat. Nu face din ea o favorita la Mondiale.
Sa nu uitam turneul in vara in Am Sud. Vai de ea ... :rolleyes:

... dar daca iese din grupe, ca de obicei fotbalul francez e nebun. Am mai spus. :drak:
Totul sau nimic. Asa se rezuma istoria fotbalului francez.

Mundialele cu Franta au sigur un farmec suplimentar.
Poate ca 2002 sa fie exceptia. Dar in 2010 tot a fost ceva "haios" (si rusinos) dar din care Franta a invatat multe (si inca va ma invata din experienta aia). Chiar si felul colaborarii in teren de marti (chiar si de vineri) este opusul la ceea ce a fost in 2010.

(Apropo, vineri scorul de 2-0 pentru Ucraina nu a reflectat DELOC "realitatea din teren", penalty-ul fiind complet gratuit, iar dominarea Frantei a fost CLARA, doar ca n-au reusit sa marcheze... Asta e...)

Deja trebuie spus ca dintre popoarele europene asa-zis "latine" Franta este cel mai departe de "latinatate". Asa a ajuns, n-ai ce-i face. Dar nici nu vad de ce ar trebuie facut vreun repros (Unii ar sustine contrariul, adica e foarte bine ca s-au departat de "latinitate". Eu macar la fotbal prefer totusi pe latini, cu exceptia Olandei, unde n-am ce face, e pe primul loc, indiscutabil, in preferintele mele. Si admir fotbalul olandez de peste 35 de ani).
La francezi trebuie spus ca daca incepi sa te apropii mai mult de englezi si flamanzi (mai putin de germani) asta inseamna aproape sigur mai multa seriozitate. Si eu apreciez mult seriozitatea. Marti Franta a dat o lectie de seriozitate (nici vineri nu si-a batut joc de meci...)

Din pacate pentru Franta nu are momentan cativa jucatori mai valorosi. Dar vor aparea si astia in timp.
Ba chiar vor aparea "la tzanc" ! .. Adica pentru CE 2016, la turneul gazuit de Franta.

Apropo de "popoare latine din Europa". Toate s-au calificat in afara de Romania.
Sa vedem : Italia, Spania, Portugalia, Franta, punem si Belgia fiindca e cam pe jumate "latina" (fiindca limba vorbita conteaza enorm). Totusi n-as mai adauga si pe elvetieni (calificati si ei), fiindca astia nu au PREA mult a face cu latinitatea, chit ca vreo 23% din po****tie vorbeste franceza (ca prima limba), italiana vreo 7-8 %, aproape 1% un dialect rheto-roman ... dar peste 65% vorbesc germana ...

Iulian.
21st November 2013, 02:23
1982 - semifinala
1986 - semifinala
1990 - necalificata
1994 - necalificata
1998 - campioana
2002 - ratata
2006 - finala
2010 - ratata

Eu il stiu binisor si pe ala din 1978, cand Franta a facut o impresie FOARTE frumoasa (si merita sa bata Argentina).
Ce-i drept, aveam "comentator" suplimentar pe frate-meu (cu 8 ani mai mare decat mine) care imi explica multe .. si care si tragea de mine sa nu adorm la meciurile foarte tarzii in noapte :D

Ma bucur foarte tare ca Franta s-a calificat. Si s-a calificat meritat.
S-au adus tot felul de argumente "compensatorii" (n-are rost sa le reiau). Dar e cert ca s-a calificat meritat.
(In 2009 a fost un gest urat la Henry... si PARCA au platit scump in 2010 ... S-au suparat "zeii fotbalului" pe ei :D )

Iulian.
21st November 2013, 02:32
Tu spui ce vrei si ai dreptul doar ca sa fie si adevarat.
Eu am spus in 2006 ca Franta va juca 7 meciuri la CM. Am spus in 2010 ca Franta e praf. Am avut dreptate.
Azi spun din nou ca Franta va juca 7 meciuri in CM Brazilia. O sa vedem :drak:

Eu am zis cam asa :
- In 2006 Franta (reprezentata in proportie de 50% de Zidane) va castiga titlul.

- In 2010 am spus ca pleaca acasa dupa optimi (dar a fost dezastru)

- In 2014 in Brazilia nu vad sa ajunga decat maxim in semifinala (dar trebuie sa creasca mult)
Deschamps e vulpoi, chiar daca nu e "de tipul Mourinho". Unii il fac prost pe DD. Dar eu cred ca e un vulpoi ascuns al naibii de bine. La fel facea si in teren, era tare smecher si pacalea arbitrii cu niste faulturi la care azi s-ar da chiar rosu. In fine, astept sa vad meciurile cu el ca antrenor.

Dar cel mai mult astept meciul Franta - Brazilia. In opinia (sau "pronosticul" meu) Franta e singura care poate scoate Brazilia, chiar daca Franta nu e cea mai buna echipa (fiindca e vorba de stil de joc - la fel cum Germania se va cazni in veci sa bata Italia, nu va reusi...)

Iulian.
21st November 2013, 02:42
Ala din 2002 ramane o enigma pentru mine. :)) Pe hartie, echipa mai buna ca Franta nu era atunci.

La momentul respectiv, dupa ce si-au batut joc de meciul cu Senegal din deschidere, m-am gandit ca e posibil sa nu iasa din grupe.

Cunosc bine fotbalul francez de nationala. Si tot atunci, dupa plecarea Frantei acasa, am spus ca daca Franta ar fi fost in grupa cu Brazilia, Germania si Argentina ar fi castigat o asemenea ipotetica grupa cu maxim de puncte.

Franta era atunci cea mai puternica fortza mondiala.
Ca si-au ras de fotbal asta e altceva (Zidane nu a jucat in primele 2 meciuri, era accidentat. Iar cand a intrat cu Danemarca trebuiau sa bata cu 2-0, Zidane era inca destul de accidentat ... Danemarca a marcat repede, etc ... Iar rosul incasat de Henry in meciul cu Uruguay, la acel 0-0, prin min. 25 cred, nu prea a fost in regula. Cred ca se impunea doar un galben...)

TheIceMan
21st November 2013, 03:36
la fel cum Germania se va cazni in veci sa bata Italia, nu va reusi...
ete ce oracol aici :D

Jeleul
21st November 2013, 14:06
Macar avem de cine rade la vara. O sa fie comedie in meciurile selectionatei africano-algeriene.

Presimt ca, ceea ce s-a intamplat la CM 2010 o sa fie lux pentru astia, in comparatie cu acum.

Golul ala din ultimul meci nu o sa mai fie. O sa plece cu sacosa plina spre casa si cu 0 goluri inscrise. :D

Germania B sau C le dau la astia de le sar ochii din cap. Ce sa mai vorbim de echipa principala.

Iulian.
21st November 2013, 19:54
In fotbal se pot intampla multe. Si Grecia a castigat un campionat european.
Dar daca e sa vorbesc in procente eu nu pot da sanse mai mult de 5% Germaniei sa bata Italia intr-un meci oficial.

Germania si Italia s-au intalnit de 32 de ori. Multe dintre ele au fost meciuri oficiale. Chiar daca Italia avea o echipa de 2 bani tot nu a pierdut.
(Ba in 1962, la acel 0-0, merita sa castige meciul - am citit detalii in mai multe carti despre istoria Mundialelor. La fel la CE 1996, tot 0-0, dar Casiraghi a ratat penalty-ul din ultimul sfert de ora).

Sper ca Germania sa se intalneasca din nou cu Italia, chiar la CM 2014, si sa ia din nou bataie, cum a luat de atatea ori de la italieni.

TheIceMan
21st November 2013, 20:46
Gata am gasit "imnul" Frantei penmtru Brazilia 2014

puQJbvnbycE

10_koln
21st November 2013, 20:58
Cu antrenorul potrivit Benzema poate fi cu o clasã peste RvP(lejer), dar nu existã un antrenor pentru aºa ceva.

Lordul
21st November 2013, 21:00
Golul ala din ultimul meci nu o sa mai fie. O sa plece cu sacosa plina spre casa si cu 0 goluri inscrise. :D

.

cu Deschamps antrenor NU cred !

delaparis
21st November 2013, 21:12
Franta era atunci cea mai puternica fortza mondiala.
Ca si-au ras de fotbal asta e altceva (Zidane nu a jucat in primele 2 meciuri, era accidentat. Iar cand a intrat cu Danemarca trebuiau sa bata cu 2-0, Zidane era inca destul de accidentat ... Danemarca a marcat repede, etc ... Iar rosul incasat de Henry in meciul cu Uruguay, la acel 0-0, prin min. 25 cred, nu prea a fost in regula. Cred ca se impunea doar un galben...)

Sa adaug si eu ceva despre editia aia.
A fost o succesiune de prostii din partea federatiei franceze. In primul rand pe vremea aia campioana mondiala era calificata automat deci nu avea decat meciuri amicale timp de doi. Adversarii au fost alesi doar ca Franta sa faca spectacol si sa castige fara ca meciurile sa contribuie la test adevarat de valoare. Deci pregatire zero.
Apoi cu trei zile inainte de primul meci oficial CM a fost organizat un meci de gala cu una dintre cele doua gazde CM si anume Coreea de Sud. Meciul a fost dorit in special de sponsorul principal CM si al echipei Frantei. Zidane a sosit doar cu 24 de ore inainte de acel meci, decalaj orar plus doua nopti nedormite deoarece sotia sa se afla la maternitate.
Zidane a jucat titular si, normal, fara conditie fizica s-a accidentat singur.

Accidentarea musculara necesita cel putin 6 saptamani recuperare dar iar sponsorii au insistat ca Zidane sa ramana si sa incerce o recuperare expres.
Antrenorul nu a chemat pe nimeni in locul sau si echipa a inceput CM asteptand o ipotetica revenire.
Tensiuni mari la lot, conflicte cu staff'ul tehnic au dus Franta in situatie limita pt ultimul meci deci obligata sa castige cu 2-0.
Evident Zidane nu era refacut dar a fost aruncat in lupta accidentat deoarece situatia a fost disperata.
Rezultat, Franta a pierdut cu 2-0 ultimul meci deci eliminata din primul tur.

Frustrare maxima la jucatorii francezi care erau convinsi ca aveau valoare sa castige pt a doua oara consecutiv CM. Probabil asta a motivat pe cei care inca mai jucau in 2006 sa se bata pana la sange pt trofeu si probabil asta a si provocat gestul in finala a lui Zidane. Probabil si-a dat seama ca nu va castiga niciodata a doua CM din cariera sa de jucator. ;)

Bobi Cearton
21st November 2013, 21:29
Curios, primii interesati, adica presa ucrainiana si echipa lor, nu pomenesc nimic de asa ceva :)

Ucrainienii nu sunt rai de paguba, ca romanii, au judecat meciul in ansamblu si au tras concluzia ca au jucat lamentabil.
Noi, care suntem regii carcorasilor, ne-am infipt direct in arbitraj, desi am jucat de 10 ori mai prost decat ucrainienii.

iulian_1976
21st November 2013, 22:36
Cu antrenorul potrivit Benzema poate fi cu o clasã peste RvP(lejer), dar nu existã un antrenor pentru aºa ceva.

In ultimii 20 de ani eu nu cunosc un atacant mai valoros ca VanPersie :)
Sa spunem ca ar mai fi unul,dar care juca pe o raza mai larga,extrema etc Inzaghi il cheama.

Pentru Benzema nu exista nici un antrenor potrivit pe lumea asta :D
Sa fim seriosi Benzema nici el nu crede ca poate fi peste Van Persie.

Sir Black
21st November 2013, 22:45
Suarez si Aguero sunt peste van Persie .

iulian_1976
21st November 2013, 23:15
Daca spui tu :)
Joaca la Barça baietii astia ?:D

delaparis
21st November 2013, 23:21
In ultimii 20 de ani eu nu cunosc un atacant mai valoros ca VanPersie :).

In ultimii 20 de ani?
Ai cam multi dinti la grebla :)
Mai era un Van acolo dar se numea Basten.
Apoi aveam pe Papin :D ... sau Cantona :))
... sau Raducioiu :cool::rolleyes:

Cristy RVD
21st November 2013, 23:23

Serios, de unde le scoateti? :)

iulian_1976
21st November 2013, 23:31
In ultimii 20 de ani?

Van celalalt nu a jucat in ultimii 20 de ani.:)
Desigur puteti sa enumerati multi care incep cu Ronxxxxxx :))
Desigur sunt subiectiv, mie VanPersie mi se pare cam tot ce ar trebui sa fie un
varf.

Sunt cateva criterii clare:
-jucator de ambele picioare
-lovitura de cap
-joc la off-side
-pozitionare in teren
-exactitatea suturilor
-combinatii cu coechiperii
-goluri marcate ultimele 10 minute din partida(goluri in conditii de presiune)

Cati mai raman?
Sa aud unul care s-ar incadra aici ?

Sir Black
21st November 2013, 23:35
In ultimii 20 de ani?

Sau Ibra...

iulian_1976
21st November 2013, 23:43
Sa vad cativa care se incadreaza la criteriile acelea? Poate mi-a scapat unul....
Ibra e dreptaci,in conditii de presiune clac-clac,cu tricoul in cap :)

delaparis
21st November 2013, 23:46
Ibra nu juca la nivel international acum 20 ani. Avea doar 12 ani :))

iulian_1976
21st November 2013, 23:50
VanPersie era si mai tanar.Am pus si eu o marja 20 de ani pentru ca inainte se juca altceva:)
Oricum sa gasiti un varf care sa aiba si stangul si dreptul,nu o sa gasiti usor.

delaparis
22nd November 2013, 00:08
Eu repet, VanBasten avea ambele ... si juca inca in 1993 :rolleyes:

Dar sigur ca Persie este unul dintre cei mai buni in ultimul timp ;)... ultimii zece ani :D

iulian_1976
22nd November 2013, 00:26
Da fix pana in 25 avril 1993 :rolleyes:

TheIceMan
22nd November 2013, 04:06
Mai valorosi sau cel putin egali, astia doi de tin toate news Messi + C.Ronaldo, se pune?

Ma mai gandesc la Ronalado, ala original de castiga Cupa mondiala in 2002, apoi Ronaldinho, apoi atlul ma gandesc la Romario de catiga cupa mondiala in '94

Chiar si de la italieni in afara de Inzaghi ma gandesc ca Roberto Baggio era cam la fel cu van Persie.

Hakan Sukur, maybe, la fel de bun?

Aaa... gata am gasit, Raul!

iulian_1976
22nd November 2013, 23:25
Discutam de varf nr.9,cred ca se subantelege nu despre mijlocasi-atacanti in general.
Oricum nici unul dintre cei de acolo nu trage cu ambele picioare,Ronaldo cel original era dreptaci,foarte bun nu am ce spune,a fost foarte suprasolicitat la Inter.

-Ca sa fim on-topic :) pe postul de mijlocas-atacant in spatele varfului Zidan avea stangul si dreptul,lovitura de cap,lovituri libere,combina cu coechipariii.
Asa executa un dreptataci care a muncit sa loveasca cu stangul ca Zidane cu Leverkusen.

aLLiin
22nd November 2013, 23:35
V-am spus ca se califica Franta. Nu ma indoiam deloc...

iulian_1976
22nd November 2013, 23:44
Jucator care are la baza dreptul ajunge sa traca cu stangul asa :
http://www.youtube.com/watch?v=YAEiAO7Sdyw

Toata Franta asteapta inca un Zidane..si nu vine inca :)