PDA

View Full Version : Ce juniori sau junioare din Romania ii vedeti viitori jucatori A.T.P.?



premierall
28th November 2006, 21:54
Astept din partea voastra si argumente care sa va intareasca raspunsul.

Ady
28th November 2006, 22:07
pai raluca olaru a fost deja in toamna asta la cateva turnee si daca nu ma insel chiar s-a si calificat ... daca nu ma insel are sub 18 ani, deci e inca junioara ...
luncanu are si el mari sanse, tinand cont ca este ajutat mult fata de ceilalti juniori ... totul e sa nu i se urce la cap ...
e cam greu sa iti dai cu parerea, pentru ca daca nu lucrezi in domeniul asta nu prea ai unde sa ii vezi jucand ...
pe luncanu l-am vazut spre sfarsitul ROT cand erau mai toti la Bucuresti si se antrenau cu Marcu si Segarceanu si mi s-a parut ca loveste bine, dar e greu sa imi dau cu parerea daca nu l-am vazut intr-un meci sa vad cum se misca ... are totusi un mic avantaj ca e stangaci ...

luma
28th November 2006, 22:09
Raluca Olaru si Mihaela Buzarnescu la fete si Alexandru Luncanu la baieti, momentan doar pt ca sunt in primii 10 ai lumii la juniori.
Nu i-am vazut jucand pana acum, pe Raluca si Alex doar la demonstrativele de la BCR Open...:)

premierall
29th November 2006, 22:43
Da oare de ce nu incearca ei si la seniori?La juniori am vazut ca sunr buni.Oare trecerea e mult prea grea?

luma
29th November 2006, 22:51
Nu stiu ce sa spun, cred ca jucatorii nostrii se pierd undeva pe drum. De ce? Cred ca numai ei pot spune. S-au spus multe un privinta asta. S-a vorbit si despre bani, s-a vorbit si despre sustinerea federatiei s-a vorbit chiar despre ambitia jucatorilor. Poate ca uneori trebuie sa-ti doresti mai mult ca sa-ti poti vedea visele cu ochii.

Ady
29th November 2006, 22:51
probabil anul asta vor incepe sa joace si la turnee mai mari ...
olaru si luncanu au fost sprijiniti mai mult ...
olaru daca nu ma insel are sponsori si este antrenata de fostul antrenor al lui steffi graff ...

luma
29th November 2006, 23:02
Ady, poate ca e timpul sa se desprinda...sa inceapa sa participe la turnee mai mari, la turnee pt seniori. Buzarnescu are 18 ani (cred!) Olaru si Luncanu au 17. Parca atat avea si Chang cand a castigat RG.
Sper sa nu spun prostii...:D

premierall
30th November 2006, 23:19
Da intradevar Chang avea 17 ani cind a cistigat RG.Am citeva reviste de tenis frantuzesti Mode du Tennis si Tennis de France facute rost de ele cu greu pe vremurile acelea comuniste.A fost prima oara cind am auzit de Chang si ma pot mindrii ca am fost si printre primii care detinea informatii despre acest jucator care parea sa cucereasca lumea de la 17 ani.Stau sa ma gindesc de multe ori ce deosebire este intre jucatorii nostri juniori si cei din alte tari?Cum de unii dintre ei reusesc acesta trecere la profesionism iar juniorii nostii nu reusesc.Cred ca raspunsul se regaseste in modul de viata a lor pina termina junioratul,se regaseste in educatia primita de la antrenori.Dupa parerea mea sunt educati de mici sa treaca din punct psihologic aceasta etapa.Ma uit la juniorii nostrii ca Pahal Costin fiul vestitei Dana Mosie care a cistigat nationalele categoriei de 18 ani baieti el avind 16 ani.Sper ca el sa fi primit o educatie de sportiv adevarata tinind cont ca mama sa a fost cine a fost in tenisul Romanesc si de ce nu la nivel mondial.Intradevar si Raluca Olaru si Luncanu Alexandru putem spune ca au fost jucatori adevarati mai la toate categoriile de virsta si sper ca si mai departe sa reuseasca sa patrunda si in acesta jungla a perfectiunii din lumea profesionistilor.

luma
30th November 2006, 23:34
Deci totul se reduce la factorul psihologic? Sunt tenismeni care s-au remarcat la juniori dar care au dezamagit ulterior. Ce lipseste, in fond? Pregatirea, fie ea fizica sau psihica, banii sau...chiar nu stiu. Unde s-a dus atata munca si chin? Pentru ce?

york60
1st December 2006, 07:41
Cred ca toti aveti argumente bune, dar cred ca un motiv consta in turneele pe care le joace diferiti sportivi, precum si managerii pe care ii au. Stiu ca acum cativa ani la Wimbledon, desi Mergea era campion la juniori, totusi n-a primit wild-card, pe cand jucatori care erau mult sub el, dar din tara gazda sau cu manageri cu relatii au primit. (Poate era US Open, nu mai stiu si n-am timp sa caut acum.) Noi avem Romanian Open, ceea ce e bine, dar e totusi un singur turneu de valoare medie spre mica. Ai nostri se chinuiesc in challengeruri, in timp ce Nadal de pilda primea wild-carduri la turnee mari la 17 ani. La juniori nu se joaca atat de multe turnee si astfel e ma usor sa te afirmi (in plus, concurezi doar cu cei in grupa ta de varsta.) Iar la seniori, trebuie sa joci la zeci de challengeruri prost-platite pana sa intri pe tablou undeva decent. Dar daca castigi un tur sau doua la Wimbledon de pilda, altfel iti arata cartea de vizita.
Sa ne uitam de pilda la Andrew Murray...
http://www.atptennis.com/5/en/players/playerprofiles/playeractivity.asp?query=Singles&year=2005&player=MC10&selTournament=0&prevtrnnum=0
In mai 2005, era locul 367, apoi a avut wild-card la Dresden, a castigat un tur, wild-card la Queens, a castigat 2 tururi, si wild-card la Wimbledon, unde a castigat tot 2 tururi. Dupa aceste 3 turnee, au continuat altele, si a urcat vertiginos. A castigat incredere, experienta, recunoastere si prestigiu, care astfel i-au facut calea si mai usoara pe viitor. Bineinteles, nu ii iau din merit, dar spun doar ca sportivii nostri nu sunt asa de norocosi. Pana la Dresden jucase niste turnee mici ici colo unde nu facuse cine stie ce, pe urma a explodat.
http://www.atptennis.com/3/en/players/playerprofiles/highlights.asp?playernumber=MC10
Cum spune aici, a urcat 449 de locuri in 2005. Cred ca e imposibil sa faci asta daca nu incepi sa primesti wild-carduri.
Asadar, ca solutie... nu stiu... mai multe turnee in Romania n-ar strica. Tiriac si Nastase si-ar putea folosi influenta asa. De asemenea, ar putea ajuta mai mult ca impresari.

printulmiskin
1st December 2006, 09:34
Si eu mi-am pus adesea aceasta intrebare:de ce se rupe firul performantei in tenis la ai nostri chiar inainte de a incepe adevarata performanta?Recunosc faptul ca nu stapinesc atit de bine culisele tenisului de la noi,dar inclin sa cred ca alor nostri tenismeni le lipseste intr-o masura mai mare sau mai mica ceva esential:Motivatia sa devina campioni,increderea ca pot reusi asta.Se poate sa gresesc,dar nu imi pot explica logic cum la juniori sint cistigatori de Mare Slem ,iar dupa aceea ramin in anonimat.Eu cred ca se multumesc cu putin,si nu indraznesc sa viseze la mai mult.

carbu
1st December 2006, 10:32
Acum cateva saptamani am urmarit o emisiune interesanta pe Telesport in care erau invitate Raluca Olaru si Mihaela Buzarnescu cu parintii lor (tatii). Voi incerca sa a rezum din memorie cateva idei:
- in 2007 au ca obiectiv intrarea in prima suta, de aceea se vor concentra pe turneele mari unde vor juca calificari.
- isi exprimau speranta ca dupa aderare vor calatori mai usor prin Europa, fara atatea formalitati.
- povesteau ca au un Cielo cu care au facut sute de mii de km pentru a participa la turnee.
- Federatia le-a ajutat punandu-le la dispozitie terenuri de antrenament. Atat.
- Cele 15 turnee de 10.000 din Romania sunt bune dar nu le mai ajuta acum. Spuneau ca mai bine banii s-ar investi in turnee mai putine dar cu premii mai substantiale de 25.000; 50.000, unde s-ar castiga mai multe puncte.
- una dintre fete era putin accidentata dar spera sa-si revina pana la inceputul sezonului.
Mult succes!

printulmiskin
1st December 2006, 11:49
Interesant,Carbu..Si eu le doresc din suflet mult succes fetelor ..Cit despre federatie,si ajutorul ala este bine venit ,cred eu ,avind in vedere ca in Romania terenurile de tenis nu sint multe si sint foarte scumpe..

Cneazul
1st December 2006, 19:04
sa nu o uitam nici pe madalina gojnea. chiar daca are 19 ani si a trecut de pragul junioratului sa speram ca va intra si ea in primele 150 la finalul anului 2007

Soulstone
2nd December 2006, 00:13
nu sunt de acord cu jucatul la juniori cand ai peste 16 ani.
la noi se joaca mult pentru faima, contracte echipament si alte prostii. adica se freaca menta:ok:

luma
2nd December 2006, 00:17
Pai asta spunem si noi: ce le lipseste jucatorilor nostrii de nu confirma cand se trece la seniori? De ce nu fac asta mai devreme? De ce se complac in futures si challengers? Credeam ca recunoasterea internationala si contractele nu de acolo vin. Cred ca-mi scapa ideea, nu inteleg ce vrei sa spui...

Ady
2nd December 2006, 00:18
un contract cu o firma de echipament pentru un junior poate insemna mult ... de cand pune mana pe racheta isi fixeaza niste idoli (pentru ca fiecare are idolii lui) si cand se intampla sa obtina un astfel de contract ei se considera mai aproape de telul pe care si l-au propus, dar multi uita ca mai trebuie sa joace si tennis pentru a ajunge cum si-au dorit ...

@luma, multi prefera sa fie no1 la juniori, decat sa joace futures sau challengers ...
luncanu daca ar fi jucat numai la futures, in mod sigur nu ar fi fost asa cunoscut cum este acum , nu ar fi putut sa aiba acelasi succes, pentru ca acolo sunt jucatori cu mai multa experienta decat in turneele de juniori ...
la fel, a preferat sa joace Us Open in loc sa se bage la calificari la Open Romania ... daca nu intra sigur primea wild card ...

luma
2nd December 2006, 00:22
Sau poate ca nu a existat un tel anume...poate ca, desi sper din toata inima sa nu fie asa, fiecare isi propune sa joace...indiferent cum, indiferent unde. Fara tel, fara dorinta...fara ambitie, in fond. Sa fim seriosi, nici eu nu cred asta!

Ady
2nd December 2006, 00:26
hai ma luma, ca eu daca mi-am tras un prosop d-ala de mana wilson, deja ma simt mai mult ca federer:P , iti dai seama ce se intampla in mintea lor cand reusesc sa obtina astfel de contracte ... daca se intampla sa nu aiba pe cineva langa ei sa ii tina cu picioarele pe pamant s-a terminat ...

Soulstone
2nd December 2006, 00:27
cei care sunt buni (din toata lumea) si au sub 18 ani joaca deja challengers si ATP.
nu stiu ce idoli isi fixeaza ei...ca sunt toti superstars deja

Ady
2nd December 2006, 00:28
pai il tin minte pe monfils cand a aparut prima data la Doha, parca nu avea inca 18 ani si de atunci nu a mai disparut ...

luma
2nd December 2006, 00:31
Si cum reusesc sa obtina contracte fara performanta? Poate reusiti sa-mi explicati asta...:)

Soulstone
2nd December 2006, 00:32
consider ca e foarte bine sa fii si in primii 200-300 cand esti junior

Ady
2nd December 2006, 00:33
fac performanta, dar la juniori ... e mult mai simplu sa te afirmi la turnee de juniori decat la futures, challenger sau ATP ... parerea mea ...
uite diferenta intre young si cilic, 17 respectiv 18 ani si luncanu 17:
young locul 490:
Singles
Challenger QF: Louisville
Future SF: U.S.A. F3 QF: U.S.A. F4, U.S.A. F5
Doubles
Future F: U.S.A. F1(w/Clayton) SF: U.S.A. F2(w/Clayton)

cilic locul 171:
Singles
ATP & Grand Slam SF: Gstaad
Challenger QF: Genova, Zagreb
Future W: Croatia F1 F: Croatia F2
Doubles
Future SF: Croatia F1(w/Cerovic)
si luncanu pe 1152:
Singles
Future QF: Romania F2
Doubles
Future F: Romania F12(w/Barbu)

si nu prea a jucat multe futures nici macar din astea de la noi ...

luncanu i-a batut pe amandoi intr-un turneu de juniori, acum nu stiu daca mai poate ...

Soulstone
2nd December 2006, 00:34
da, fiindca nu joaca toata lumea

luma
2nd December 2006, 00:35
Asta da dar, contractele Ady nu sunt pe perioada nedeterminata. Trebuie sa te menti, macar, ca sa le pastrezi. Ca doar nu esti Federer sa renunti cand vrei la un contract de publicitate... :P

Soulstone
2nd December 2006, 00:38
se fac de obicei pe 5 ani

luma
2nd December 2006, 00:53
Imi place sa cred ca exista mai mult de atat: un contract pe 5 ani si printre primii la juniori.

Soulstone
2nd December 2006, 00:58
Juniori cool:
DOLGOPOLOV(UKR) 639 ITF 266ATP
DEL POTRO (ARG) 0 ITF 92ATP:o:
GULBIS (LAT) 0 ITF 141ATP

Ady
2nd December 2006, 01:03
primii 2 au jucat mult calificari la turnee mari ... del potro ni l-a batut si pe pavel anu' asta la Stuttgart
de gulbis asta sincer nu am auzit pana acum ... probabil din cauza ca a fost ocupat sa joace, nu sa se umfle in pene la juniori :P

later edit:
@luma : ce le-ai facut mah pinguinilor, i-ai bagat in ceata :lol:

Soulstone
2nd December 2006, 01:05
m-a batut pe mine o data...rau:))

luma
2nd December 2006, 01:10
Mai Ady, de cand te-ai facut asa rau? Vezi ca nu vine Mosu'!:P
L-a invins pe Ungur in primul tur la Eckental in nov. Am scris pe aici, pe undeva...:D
@Soulstone: de tine nu stiam. :)
Later edit: @Ady: eu ma gandeam ca i-am tras de acolo...:rolleyes: ca erau intr-o ceata tare deasa...:D

Ady
2nd December 2006, 01:18
lasa-i ca au trecut la bee k lee :lol:
sunt total off topic :P sterge-mi mesajul :)

luma
2nd December 2006, 01:26
Nu pot ca e haios...:D "bee k lee" asta-i buna :happy :happy
si eu tot off-topic :P

gikanu
8th December 2006, 10:54
luncanu tocmai s-a calificat in sferturi la orange bowl, cel mai tare turneu al sfarsitului de an la juniori. in semifinale ar putea da peste donald young. un interesant duel al stangacilor in perspectiva...

Ady
8th December 2006, 10:58
anul trecut a castigat aici daca nu ma insel ...

gikanu
8th December 2006, 11:17
anul trecut s-a oprit in optimi. dar a urmat o serie foarte buna: a castigat un turneu in mexic (cu victorii la cilic in semi si young in finala), apoi a prins o semifinala si o finala (in ambele fiind invins de olandezul de bakker, numarul unu actual la juniori). aceste rezultate l-au propulsat practic in top 10. altfel spus, are destule puncte de aparat in perioada asta.

Ady
9th December 2006, 23:37
(4)Petru Luncanu (ROM) d. (2)Donald Young (USA) 7-6(2) 6-2

urmeaza finala : (1)Nicolás Santos (BRA) vs Petru Luncanu (ROM)

a_ndrada
10th December 2006, 09:55
olaru si luncanu dupa parerea mea au cele mai mari sanse sa intre in prima suta

gikanu
11th December 2006, 13:11
si alex luncanu isi adjudeca titlul! victorie in 3 seturi in fata favoritului nr. 1, nicolas santos. va invit sa cititi articolul de pe juniortennis.com, o sa va placa

http://www.juniortennis.com/Tournaments/International/2006/December/OrangeBowl/OrangeBowl.php

Ady
11th December 2006, 13:13
nu numai luncanu a castigat :)
gasiti pe romania si romanii in tennis ca si Sorana-Mihaela Cristea a castigat proba de dublu :)

carbu
12th December 2006, 10:43
Un articol aparut in EvZ despre Luncanu:
http://www.evz.ro/article.php?artid=283933

Ady
12th December 2006, 16:57
luncanu a urcat pe locul 5 in clasamentul juniorilor :)

Val
8th January 2007, 22:15
Raluca Olaru si Sorana Carstea vor ajunge sus de tot adik cel putin in primele 20 de jucatoare mai e Simona Matei care joaca bine mai e Galovitts, Gojnea, Alexandra Dulgheru, Buzarnescu deci viitoru suna cam bine la feminin iar la masculin in afara de Luncanu care va ajunge si el sus pe alti nu mai vad pt ca nu stiu de alti.

Cipri
19th July 2007, 00:23
Cirstea si Olaru deja au confirmat in mai putin de 1 an de cand ati facut topicul , sa speram ca peste 1 an va confirma si Luncanu :)
Alexandra Dulgheru si Alexandra Cadantu cred ca pot ajunge in primele 100 de jucatoare ale lumii :)

Optimistul
19th July 2007, 12:46
Degeaba asteptam la baieti...Eu nu vad pe nimeni,deocamdata,sa intre in primi 50.

nBlade
22nd July 2007, 21:24
Se pierd pe drum. .Adevarul este altul. .pana la categoria de varsta de 18 ani sunt promovati numai cei cu bani f multi sua relatii f multe. .cand este sa treaca la seniori nu mai se pot face puncte atat de ushor jucand turnee la capatul lumii. .asta este marea diferenta. .Va zic ca am fost 6 ani in lotul national si locul 9 la 14 ani si locul 2 la 16 ani timp de 2 ani. .am fost 87 mondial si m-am ales cu ce? dau ore acum ca sa pot juca futuresuri. .Federatia romana nu face nimic pt talente. .il promoveaza toata ziua pe luncanu. .acum 2 ani era 2-2 la meciuri directe intre mine si el. .si reamintesc cand au fost europenele si stagiile de pregatire din franta in loc sa ii trim pe locul 1 si 2 luncanu nu mergea atunci trebuiam trimis eu cu locul 3 care eram si campionai nationali la dublu au fost trimisi 2 de pe locurile 26 parca si 30 si cea pe care eu ii batusem 12-0 ..de asta se pierd pe drum. .pt ca nu au valoare. .si cine are valoare nu are bani si nu poti face performanta facan initiere cu copiii si ca sparring parttener ..atat am avut de zis. .daca vreti sa ziceti ceva ma gasiti la legea_tennis@yahoo.com

nBlade
22nd July 2007, 21:31
Am fost 87 Eta si jucasem doar 2 turnee aici in tara pt ca nu am avut bani sa ies. .si ciuciu sponsori ..singurul sponsor pe care il am este REdis NUtritie. .In rest nu am nici macar pt gripu-uri. .nimic. .sunt sponsorizati sportivi de pe locurile 50 in spate ..eram pe 10 si am facut 3 entorse am stat 6 luni. .acum am revenit sunt in primii 20 la cat 18 ani. .si joc futuresuri.am vazut cu ochii in lacrimi cum jucatori f slabi pe care i-am batut de n ori dar cu situatier materiala f buna au ajuns sa aiba puncte ATP si eu nu reusesc sa trec de calificari. .dar ei au wild-carduri. .si nici cu bani mie nu imi da nimeni. .o tzara de rahat. .

Soulstone
22nd July 2007, 21:36
haha ca sa iti dea cineva trebuie sa demonstrezi ca meriti
si daca esti chiar bun nu ai nevoie de nici un sprijin, castigi 3-4 futures pe la noi si te lansezi;D

Optimistul
22nd July 2007, 21:48
Se pierd pe drum. .Adevarul este altul. .pana la categoria de varsta de 18 ani sunt promovati numai cei cu bani f multi sua relatii f multe. .cand este sa treaca la seniori nu mai se pot face puncte atat de ushor jucand turnee la capatul lumii. .asta este marea diferenta. .Va zic ca am fost 6 ani in lotul national si locul 9 la 14 ani si locul 2 la 16 ani timp de 2 ani. .am fost 87 mondial si m-am ales cu ce? dau ore acum ca sa pot juca futuresuri. .Federatia romana nu face nimic pt talente. .il promoveaza toata ziua pe luncanu. .acum 2 ani era 2-2 la meciuri directe intre mine si el. .si reamintesc cand au fost europenele si stagiile de pregatire din franta in loc sa ii trim pe locul 1 si 2 luncanu nu mergea atunci trebuiam trimis eu cu locul 3 care eram si campionai nationali la dublu au fost trimisi 2 de pe locurile 26 parca si 30 si cea pe care eu ii batusem 12-0 ..de asta se pierd pe drum. .pt ca nu au valoare. .si cine are valoare nu are bani si nu poti face performanta facan initiere cu copiii si ca sparring parttener ..atat am avut de zis. .daca vreti sa ziceti ceva ma gasiti la legea_tennis@yahoo.com

Si vrei sa zici ca Luncanu are bani...
intr-adevar Federatia are alte prioritati pe care nu le comunica niciodata oficial...

Val
22nd July 2007, 21:54
Nu stiu de unde a aparut lucrul asta, cum ca Luncanu ar fi ajutat de FRT? Din cate stiu eu, Luncanu are sponsor iar de la FRT primeste ce primesc toti... adica nimic.

Soulstone
22nd July 2007, 21:56
eh, oamenii de la federatie sunt harnici, construiesc... case etc
Luncanu are sponsori.

Cipri
23rd July 2007, 00:54
Nu stiu de unde a aparut lucrul asta, cum ca Luncanu ar fi ajutat de FRT? Din cate stiu eu, Luncanu are sponsor iar de la FRT primeste ce primesc toti... adica nimic.
... ai f mare dreptate .... parca dupa ce o sa le vad pe Olaru si pe Sorana in top20 , parca il vad si pe Haradau : Sunt niste fete exceptionale , joaca f bn , si suntem mandri ca le-am putut ajuta in trecut =))

Val
23rd July 2007, 09:33
... ai f mare dreptate .... parca dupa ce o sa le vad pe Olaru si pe Sorana in top20 , parca il vad si pe Haradau : Sunt niste fete exceptionale , joaca f bn , si suntem mandri ca le-am putut ajuta in trecut =))
Binenteles ca asa o sa faca.

Ady
21st July 2008, 23:18
Juniori cool:
DOLGOPOLOV(UKR) 639 ITF 266ATP
DEL POTRO (ARG) 0 ITF 92ATP:o:
GULBIS (LAT) 0 ITF 141ATP


primii 2 au jucat mult calificari la turnee mari ... del potro ni l-a batut si pe pavel anu' asta la Stuttgart
de gulbis asta sincer nu am auzit pana acum ... probabil din cauza ca a fost ocupat sa joace, nu sa se umfle in pene la juniori :P




m-a batut pe mine o data...rau:))

mi-am adus aminte de discutia asta, de cand cu cele doua victorii consecutive ale argentinianului :)

sp00q
22nd July 2008, 01:49
Și eu bineînțeles că simt nevoia să o adaug pe Simona Halep la lista juniorilor talentați. :D

nBlade
19th August 2008, 23:58
ce nu stiti voi probabil de luncanu este ca are 12.000 de euro luna sponsorizare. .si mi se pare ca la banii astai sunt rezultate cam slabe. .anyway . .conduc cu 5-2 in fata lui. .dar m-am accidentat de 2 ani. .eu eram locul 2 si el era 1. .sa mor de ciuda de nu revin la anu si il bat de ii suna apa in cap . .am doar 19 ani. .am timp. .

nBlade
20th August 2008, 00:00
Ah si apropo. .Federatia este un mare rahat .se fac afaceri cu echipamentele si materialele sportive destinate loturilor nationale si nu numai. .si daca nu stiti si federatia il sprijina. .poate prea mult comparativ cu ceilalti componenti ai loturilor. .si eu am fost 8 ani in lotul Romaniei. .si nu am obs nici un ajutor de la federatie. .dar luncanu. .avea toate deplasarile pe banii federatiei. .in afara ca avea sponsor. .si nu numai el ..sunt interese multe la mijloc. .

nBlade
20th August 2008, 00:03
tu ai jucat la noi al 10.000? castigi 3 4. .? unde in alta dimensiune ..stai relax. .daca nu ai bani s-ar putea sa joci 4 meciuri de precalificari. .dupa care urmeaza calificarile. .si ca sa castigi turneul mai trebuie 5 meciuri pe tabloul principal. .nici cu taoat efedrina din lume nu rezisti. .si daca nu ai bani cum te antrenezi. .? vrei sa faci puncte. .? fugi in nigeria si joci acolo sau la capatul lumii. .nu la noi. .si nalbandian a venit la noi si si-a bagat picioarele. .avem unul dintre cele mai tari circuite. .se mai baga si veteranii de la noi. .nu ne lasa sa facem puncte. .

nBlade
20th August 2008, 00:03
tu ai jucat la noi al 10.000? castigi 3 4. .? unde in alta dimensiune ..stai relax. .daca nu ai bani s-ar putea sa joci 4 meciuri de precalificari. .dupa care urmeaza calificarile. .si ca sa castigi turneul mai trebuie 5 meciuri pe tabloul principal. .nici cu taoat efedrina din lume nu rezisti. .si daca nu ai bani cum te antrenezi. .? vrei sa faci puncte. .? fugi in nigeria si joci acolo sau la capatul lumii. .nu la noi. .si nalbandian a venit la noi si si-a bagat picioarele. .avem unul dintre cele mai tari circuite. .se mai baga si veteranii de la noi. .nu ne lasa sa facem puncte