PDA

View Full Version : ||GP|| Rostelecom Cup 22.11.2013 - 24.11.2013



whisper
28th September 2013, 22:51
ISU Grand Prix
Moscow / RUS
22.11.2013 - 24.11.2013

Participanti:
Men
Kevin REYNOLDS CAN
Brian JOUBERT FRA
Peter LIEBERS GER
Tatsuki MACHIDA JPN
Artur GACHINSKI RUS
Maxim KOVTUN RUS
Evgeni PLUSHENKO RUS
Javier FERNANDEZ ESP
Richard DORNBUSH USA
Joshua FARRIS USA



Ladies:
Kaetlyn OSMOND CAN
Carolina KOSTNER ITA
Haruka IMAI JPN
Satoko MIYAHARA JPN
Kanako MURAKAMI JPN
Nikol GOSVIANI RUS
Julia LIPNITSKAIA RUS
Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS
Mirai NAGASU USA
Agnes ZAWADZKI USA


Pairs:
Kirsten MOORE-TOWERS / Dylan MOSCOVITCH CAN
Aliona SAVCHENKO / Robin SZOLKOWY GER
Narumi TAKAHASHI / Ryuichi KIHARA JPN
Julia ANTIPOVA / Nodari MAISURADZE RUS
Vera BAZAROVA / Yuri LARIONOV RUS
Ksenia STOLBOVA / Fedor KLIMOV RUS
Alexa SCIMECA / Chris KNIERIM USA
Britney SIMPSON / Matthew BLACKMER USA

Ice dance:
Piper GILLES / Paul POIRIER CAN
Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE CAN
Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON FRA
Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS
Ksenia MONKO / Kirill KHALIAVIN RUS
Ekaterina RIAZANOVA / Ilia TKACHENKO RUS
Siobhan HEEKIN-CANEDY / Dmitri DUN UKR
Madison CHOCK / Evan BATES USA

ice_girl
6th November 2013, 10:22
Se pare ca Kevin Reynolds s-a retras si de la Rostelecom Cup: http://www.neveitalia.it/sport/figureskating/notizie/news/kevin-reynolds-non-sara-della-partita-nella-rostelecom-cup-di-mosca Sper sa nu fie ceva mai grav :( , altceva decat probleme cu patinele de care se tot vorbea...

sabrina 110
6th November 2013, 19:32
Am vazut cateva filme mai recente cu Kevin Reynolds si mi s-a parut ca a evoulat mult la artistic si tehnica de patinat. Sper sa nu fie ceva serios si sa rezolve problemele. Ar fi pacat ca e f talentat. Mie imi place mai mult Kevin decat P. Chan, desi Chan e cumva mai bun, macar ca rezultate. Nu stiu ce sa zic de Mc Leod, antrenoarea lui. Tot ea l-a antrenat si pe Sandhu si pana la urma l-a pierdut din mana...Sigur ca probabil e mai mult vina patinatorului...dar parca nu stiu ce sa cred.

ice_girl
13th November 2013, 22:45
Plushy nu va participa la Cupa Rusiei ( intr-un fel era de asteptat):http://en.rsport.ru/olympics/20131113/700869490.html

ice_girl
16th November 2013, 16:29
Nici Brian nu va participa la COR :nope: http://poitou-charentes.france3.fr/2013/11/15/patinage-brian-joubert-forfait-pour-la-coupe-de-russie-358287.html
Se pare ca din nou Federatia nu l-a lasat sa participe:no::(, daca continua tot in ritmul asta mi-e frica ca nu va participa nici la Europene si mai rau nici la Sochi :( Nu inteleg cu ce a gresit asa de grav Brian ca in ultimul lui an competitional sa fie tratat asa de propria federatie:rosu::mad:
Si ca sa puna capac la toate: se pare ca tot la sugestia federatiei si-a schimbat si LP si acum va patina pe concert de Aranjuez... O alegere mai proasta nici nu se putea :headbang:!

Adeline
17th November 2013, 00:22
Da, e clar, final de cariera pe butuci.

Oricum ar trebui sa participe pe undeva ca sa faca baremul, nu?

Nici nu vreau sa ma gandesc ca nu merge la Olimpiada, idiotii asta de la federatie au uitat ca el a castigat locurile Frantei? Lasa ca face Florent o mare branza:drak:

Daca alege clasic la LP e mort din fasha, Brian nu a avut sansa cu astfel de programe.

Dar nu inteleg o treaba, el, Veronique, maman.....sunt legati la ochi...le convine situatia?

Asa vor sa termine cariera unui mare sportiv ? Extrem de trist si dureros pentru fani :rosu:!!!!

ice_girl
17th November 2013, 20:52
Da, e clar, final de cariera pe butuci.

Oricum ar trebui sa participe pe undeva ca sa faca baremul, nu?

Nici nu vreau sa ma gandesc ca nu merge la Olimpiada, idiotii asta de la federatie au uitat ca el a castigat locurile Frantei? Lasa ca face Florent o mare branza:drak:

Daca alege clasic la LP e mort din fasha, Brian nu a avut sansa cu astfel de programe.

Dar nu inteleg o treaba, el, Veronique, maman.....sunt legati la ochi...le convine situatia?

Asa vor sa termine cariera unui mare sportiv ? Extrem de trist si dureros pentru fani :rosu:!!!!
Se pare ca va participa luna viitoare la NRW Cup ( Dortmund) si nimanui nu-i convinge situatia dar problema e ca federatia ( a se citi Didier:mda:) e cea care are ultimul cuvant si daca vrea poate decide sa nu-l trimita pe Brian nici la Europene si nici la Olimpiada:(
Si da, ai dreptate toata situatia e trista si dureroasa pt fani, dar mai mult decat trist si dureros mi se pare penibil si tragic ceea ce intampla:no:

Tracoromana
19th November 2013, 11:18
Sa vedem cine se mai califica pentru finala Grand Prix, la CoR:

Baieti:
- Machida se califica daca termina pe locul 1-4; perfect posibil.
- Kotvun se califica daca ocupa locul 1-2; daca termina pe 3, trebuie sa aiba punctaj total mai mare ca a lui Oda. Totul depinde de cum patineaza Javier. Poate isi aduce si el aminte ca e campion european sau ca n-ar strica sa mai castige niste bani.

Fete:
- Julia se califica daca ocupa locul 1-4.
- Caro se califica daca ocupa locul 1; daca termina pe 2 trebuie sa aiba punctaj total mai mare ca a lui Akiko, adica i-ar trebui acum vreo 200p. Slabe sperante.
- Liza se califica daca termina pe 1.

Perechi:
- Aliona/Robin se califica pe orice loc 1-4.
- Kirsten/Dylan se califca de pe orice loc 1-2; daca termina pe 3, trebuie sa aiba punctaj total mai mare ca Sui/Han; clar ca se califica.
- Stolbova/Klimov se califica daca termina pe locul 1; daca termina pe 2 trebuie sa aiba punctaj total mai pare ca Peng/Zhang.
- Bazarova/Larionov - la fel;

Dance- Aici e cel mai simplu:
- Bobrova/Soloviev si Wiever/Poje se vor califica. Nu cred ca ar putea fi intrecuti de Chock/Bates.
- Chock/Bates se califica daca termina pe 1. :mda:
.

Tracoromana
21st November 2013, 10:37
Schimbari fata de lista initiala:

baieti:
- Kevin REYNOLDS s-a retras si a fost inlocuit cu Misha GE (UZB);
- Evgeni PLUSHENKO s-a retras si a fost inlocuit cu Konstantin MENSHOV (RUS);
- Brian JOUBERT s-a retras;

fete:
- Kaetlyn OSMOND s-a retras;
.

ice_girl
22nd November 2013, 13:25
Se mai uita cineva la COR?
Mi-a placut f mult Mirai :ok: ( asta e Mirai de care imi era dor :D) dar si Satoko si Nicole au avut programe frumoase :)
Haruka mi-a placut cum a improvizat la ultima saritura si a executat acolo combinatia :ok:

ice_girl
22nd November 2013, 14:16
Hmm, cam mare diferenta la tehnic intre Julia si Carolina :groggy:, mi-a placut Julia, f bun programul dar programul Carolinei e minunat cu muzica aceea suava de vioara care parca curge :)
Si off Liza si Kanako :(

ice_girl
22nd November 2013, 15:45
La perechi un concurs slab , cu multe ratari :(
Doar Vera/Yuri si Aliona/Robin mi-au placut :ok:

Tracoromana
22nd November 2013, 15:56
Concurs cu multe ratari la perechi....:nope:
Cel mai rau mi-a parut de Stolbova/Klimov fiindca au avut un parcurs foarte frumos pana acum. Tin pumnii lui Kyrsten/Dylan sa ia locul 2, sau un punctaj bun!! altfel nu intra in finala. Cred ca, conditia cu punctajul e posibila fiindca la SA au avut 208 puncte.

Draguta Julia! Doar Caro imi place mai mult si m-am asteptat la note mai mari la componente. Are doar cu 1-2 puncte mai mult ca Julia la PCS.
.

Cromatic
22nd November 2013, 18:52
Comparand PCS-ul Carolinei de la acest concurs cu PCS-uri pe care le-a luat la alte competitii - eu asa fac comparatiile - ea a fost notata corect. In schimb, arbitrii au manifestat exces de zel in cazul Juliei care intre Skate Canada si Cup of Russia a crescut cu peste 3.50 la PCS, ori o asemenea crestere in cateva saptamani la programul scurt patinat curat in ambele concursuri eu nu am mai vazut.

Constat ca si Kovtun si-a imbunatatit PCS-ul cu aproape patru puncte de la Cup of China. Se inghesuie multi baieti in zona 90 puncte si peste la SP.

Oricum, SP-ul Carolinei este o bijuterie. Cata finete, ce nuante, ce legaturi frumoase intre elemente, curge de la un capat la celalalt.

Miruna1990
22nd November 2013, 19:21
Oricum, SP-ul Carolinei este o bijuterie. Cata finete, ce nuante, ce legaturi frumoase intre elemente, curge de la un capat la celalalt.

:yes: Complet de acord. M-a cucerit la Cupa Rusiei, in China nu m-a convins, dar aici mi s-a facut pielea de gaina urmarind-o. Este superba, nu stiu de ce Dumnezeule ea nu primeste PCS peste 9. De ce V/T iau constant 9.5 la toate componentele iar ea, cu atatea programe superbe patinate nu ia nici macar 9. E cea mai completa patinatoare din proba feminina, e standarul catre care ar trebui sa aspire toate celelalte fete si totusi in punctaj nu se vede acest lucru (si da, le includ si pe Mao si pe Yuna aici. Carolina e mai buna la PCS, poate mai putin la tranzitii)

IleK
22nd November 2013, 20:00
Mi-o fi mie greata din alte motive dar in seara asta Cupa Rusiei m-a ingretosat teribil. Nu vreau sa ma gandesc cum o sa fie la Sochi. Hai ca Julia, ca Julia, macar iti lasa o impresie buna si e foarte constanta, ma asteptam sa vad ceva puncte in plus pe care in afara Rusiei nu le-ar primi. Dar Kovtun? Si Ekaterina si Dmitri? Nici n-are rost sa ma mai uit maine ca astia au aurul de gat. Nu am inteles ce au avut cu canadienii, ma uitam cat de frumos patinau si cu acuratete si cu elemente frumoase si caseta tehnica mergea ca mortu. Ekaterina si Dmitri s-au invartitit de 3 ori pe gheata si deja caseta era la 20. La perechi atat vera si Yuri cat si Kristen si Dylan au gresit la saritura in paralel cu diferenta ca Vera si Yuri au gresit amandoi, Kirsten si-a facut saritura. De unde diferenta de punctaj, avand in vedere ca cei 2 canadieni au o bijuterie de program.

Si lasandu-i pe rusi la o parte, eu nu mai inteleg nimic din patinaj, dar nimic. Nu inteleg cum de la un concurs la altul punctajele acelorasi patinatori variaza peste limita normala, si la tehnic si la componente. Arbitrii sunt atat de subiectivi incat rezultatul unui concurs este strict la mana lor.

ice_girl
22nd November 2013, 21:29
La baieti nu mi-a placut nici un program: Javier nu-si mai revine :(, Machida nu-mi place iar Kotvun are un punctaj exagerat de mare mai ales la PCS :mda:. Pacat si de Artur si Menshov :(...
La dans mi se pare corecta diferenta dintre Ekaterina/Dmitri si Kaitlyn/Andrew azi rusii au fost mai buni:ok:. Mi-au placut mult si Madison/Evan :), ea chiar ca pare o diva din anii '30!
Si legat de SP Carolinei aveti dreptate e cu adevarat o bijuterie:great:, f bine gandit si aranjat pe accentele muzicale si tocmai de aceea consider ca diferenta de la PCS dintre ea si Julia ar fi tb sa fie cu cel putin 4 pct mai mare

mikeyy
22nd November 2013, 22:53
Mi-a placut Julia foarte mult! Ce frumos ar fi sa castige Jocurile Olimpice! Carolina este Carolina...probabil are mai mai multi ani de patinaj in spate decat varsta Juliei. Experienta si maturitatea sunt un mare plus pentru italianca, dar tot rusoaica mi-a placut mai mult....cel putin la scurt!

Tracoromana
22nd November 2013, 23:53
rezultate la programele scurte:
http://www.isuresults.com/results/gprus2013/
.

Miruna1990
23rd November 2013, 01:37
La perechi atat vera si Yuri cat si Kristen si Dylan au gresit la saritura in paralel cu diferenta ca Vera si Yuri au gresit amandoi, Kirsten si-a facut saritura. De unde diferenta de punctaj, avand in vedere ca cei 2 canadieni au o bijuterie de program.

Nu ca nu as fi de acord cu absolut tot ce ai spus, dar aici insa chiar nu are importanta ca unul dintre patinatori si-a facut saritura cat timp celalalt a gresit. Tehnic, potrivit COP, cele doua perechi au ratat total saritura in paralel.
Diferenta de punctaj provinde din faptul ca acest GP are loc in Rusia.
Ce s-a intamplat la dans mi-a facut si mie greata efectiv.
Iar Julia luand la SS aproape cat Carolina m-a determinat sa consider ca acest GP nu exista si sa nu imi fac nervi degeaba. Sper ca nu aceeasi va fi solutia pt mine si la Sochi.
Macar Kovtun a aterizat un 4S-3T si un 4T.

Tracoromana
23rd November 2013, 12:14
live:
http://www.day.to/watch/live/streaming/online/free/en-vivo/1/688316/november-23-2013/isu-grand-prix-moscow.html
.

Miruna1990
23rd November 2013, 12:42
Poate se aliniaza stelele pentru Carolina si reuseste printr-o minune sa se califice in finala. Speranta moare ultima.
La cum se noteaza nu m-ar mira ca azi Julia sa o bata pe Caro la PCS

ice_girl
23rd November 2013, 13:03
live:
http://www.day.to/watch/live/streaming/online/free/en-vivo/1/688316/november-23-2013/isu-grand-prix-moscow.html
.
Multumesc pt stream :)!
Mi-a placut f programul lui Mirai, sper sa continue trendul acesta ascendent:yes:
Si Liza ca de obicei a recuperat la FP;)
Miruna, legat de Carolina si eu la fel ca tine sper intr-o minune:)
Din pacate cred ca s-a dus calificarea in finala:(:(:nope:

Tracoromana
23rd November 2013, 13:27
Iar Julia luand la SS aproape cat Carolina m-a determinat sa consider ca acest GP nu exista si sa nu imi fac nervi degeaba. Sper ca nu aceeasi va fi solutia pt mine si la Sochi.
What???? Caro castiga FS si pierde la mustata? :headbang:
Dupa FS feminin, ma alatur Mirunei !!!!!!

Rezultate finale fete:
1 Julia LIPNITSKAIA RUS 190.80 1 2
2 Carolina KOSTNER ITA 190.12 2 1
3 Mirai NAGASU USA 175.37 4 3
4 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS 171.87 5 5
5 Satoko MIYAHARA JPN 165.76 6 6
6 Agnes ZAWADZKI USA 163.21 3 8
7 Kanako MURAKAMI JPN 162.46 9 4
8 Nikol GOSVIANI RUS 157.17 7 7
9 Haruka IMAI JPN 145.30 8 9

ice_girl
23rd November 2013, 13:31
Ce ciuda mi-e pt Carolina, a pierdut calificarea pt mai putin de 1 pct :headbang::( dar macar ma consolez cu faptul ca a castigat FS :ok:

Miruna1990
23rd November 2013, 13:48
Nu zic ca a patinat superb Carolina, dar Julia a ratat o gramada, 64 la componente e o bataie de joc la adresa celorlalte fete. O avem pe Kanako care a patinat frumos si curat si ia 54 de puncte, cu 10 puncte mai putin!!!!
Carolina, desi departe de a fi perfecta merita sa castige. M-am umplut de nervi, trebuia sa nu ma uit asa cum mi-am propus ieri. Singurul lucru bun e ca, daca e sa fim sinceri, Elena Radionova merita mai mult decat Carolina sa mearga in finala.
Arbitrarea a fost execrabila de-a dreptul.
Si nu vreau sa fiu rea, dar nu ma pot abtine: Julia vede pt prima data ce inseamna sa porti pe umeri asteptarile intregii natiuni. Vedea si ea ce a simtit Adelina sezoane la rand. Pana la urma lupta pt cele doua locuri ramane deschise.
Sa mai zica cineva ca NHK trophy ii favorizeaza pe japonezi....Daca Mao era din Rusia si patina in Rusia cum a patinat la NHK trophy primea 150 de puncte

ice_girl
23rd November 2013, 14:07
Da, Julia a primit enorm la componente si sa fim sinceri programul e departe de cel de la Skate Canada:no:
Ma astept ca si Kotvun sa se aproprie de 200 de pct la FS :rolleyes:

Tracoromana
23rd November 2013, 14:13
inca un live:
http://www.hahabar.com/20131112/v--493131-528218c11e2e75.27217867.html
.

ice_girl
23rd November 2013, 14:21
Excelent programul Kseniei si a lui Fedor :ok:!

Tracoromana
23rd November 2013, 15:04
Punem pariu ca Bazarova/Larionov ii intrec pe Aliona/Robin?

Cromatic
23rd November 2013, 19:31
TES-ul lui Kovtun scade cu 12 puncte la Rostelecom fata de Cup of China, dar PCS-ul creste cu patru puncte? Cum vine asta? Si obtine un PCS peste al lui Fernandez? Really?

La un TES de 79+, Dornbush ia un PCS de numai 72 si un pic? Zau? Pai Richard are SS-uri foarte bune.

Patinajul lui Gachinski trebuie reformat din temelii, este absolut basic in momentul de fata. Aluneca inainte si inapoi, in linii drepte si pe doua picioare, foarte putine schimbari de directie si miscare corporala minima. Kovtun incearca mai multe lucruri, dar si patinajul lui este destul de simplu.

Inteleg de ce lumea spune ca programul Carolinei este plicticos. Si mie muzica mi se pare destul de plata si nu se preteaza la contraste. Dar programul ei respira, frate, in timp ce Julia are un program imbacsit, cu miscare a bratelor excesiva si nu neaparat pe muzica. Unele tranzitii mi se par puse acolo ca sa fie, la gramada, eu una nu sesizez o conceptie coregrafica in spate. Noroc cu muzica.

ice_girl
23rd November 2013, 21:31
Probabil ca sunt singura dar ma bucur ca au castigat Ekaterina/Dmitri /hello!
Si e o gluma buna PCS-ul lui Kotvun peste cel a lui Javier :mda::rolleyes:

IleK
23rd November 2013, 22:06
As putea da copy paste la ce am scris dupa programul scurt. Nu am vazut o competitie mai lipsita de fair play ca asta. I-au lucrat pe toti incet si sigur si i-au scos pe ai lor inainte cu orice pret. Foarte urat! Cat despre Ekaterina si Dmitri, dupa ce am vazut azi, daca inainte nu imi placeau de azi ii detest. Cu programul ala de spitalul 9, parca e tot ala de anul trecut, se uita ca niste disperati unul la altul, alearg frenetic, el vrea sa ii bage ei ghearele in burta, ea se da cu fundul de gheata si la sfarsit iau medalia de aur. Asta, dupa programul superb al canadienilor care le-au fost superiori din toate punctele de vedere.
Oana, sper sa nu te superi pe mine, stiu ca tie iti plac dar dupa grand prixul asta, cand o sa simt ca mi-e rau si as vrea sa dorm dar e patinaj la TV, o sa ma duc sa dorm. Pentru mine a fost o dezamgire totala, la toate probele. Bine ca s-a adunat Tatsuki si i-a iesit programul ca o saritura daca rata, i-ar fi taiat la componente cat sa castige inspidul de Kovtun. Care e un artist desavarsit cu 81 de puncte la componente... Care v-ati luat bilete la Sochi, eu zic sa va luati banii inapoi ca o sa muriti de nervi in direct.

IleK
23rd November 2013, 22:08
As putea da copy paste la ce am scris dupa programul scurt. Nu am vazut o competitie mai lipsita de fair play ca asta. I-au lucrat pe toti incet si sigur si i-au scos pe ai lor inainte cu orice pret. Foarte urat! Cat despre Ekaterina si Dmitri, dupa ce am vazut azi, daca inainte nu imi placeau de azi ii detest. Cu programul ala de spitalul 9, parca e tot ala de anul trecut, se uita ca niste disperati unul la altul, alearg frenetic, el vrea sa ii bage ei ghearele in burta, ea se da cu fundul de gheata si la sfarsit iau medalia de aur. Asta, dupa programul superb al canadienilor care le-au fost superiori din toate punctele de vedere.
Oana, sper sa nu te superi pe mine, stiu ca tie iti plac dar dupa grand prixul asta, cand o sa simt ca mi-e rau si as vrea sa dorm dar e patinaj la TV, o sa ma duc sa dorm. Pentru mine a fost o dezamgire totala, la toate probele. Bine ca s-a adunat Tatsuki si i-a iesit programul ca o saritura daca rata, i-ar fi taiat la componente cat sa castige inspidul de Kovtun. Care e un artist desavarsit cu 81 de puncte la componente... Care v-ati luat bilete la Sochi, eu zic sa va luati banii inapoi ca o sa muriti de nervi in direct.

Tracoromana
24th November 2013, 11:33
Pentru mine programul canadenilor Weaver/Poje este cel mai reusit din sezonul asta. Sigur, programul Elenei/Nikita este si el foarte frumos dar de alta factura. Si nici a lui Gilles/Poirier nu e rau.
.

ice_girl
29th November 2013, 22:02
Ile, sa stii ca si eu m-am enervat in timpul acestui GP mai ales la proba feminina :headbang::(. In plus oricat de mult mi-ar placea Katia si Dmitri programele lor din acest sezon nu ma prea conving :(...
Am reusit sa vad si gala :ok:: si mi-au placut mai ales Liza, Ksenia/Kiril, Ekaterina/Ilia, Vera/Yuri, Carolina, Javier, Madison/Evan, Aliona/Robin