PDA

View Full Version : ||GP|| Trophee Bompard 15.11.2013 - 17.11.2013



whisper
28th September 2013, 22:37
ISU Grand Prix
Paris / FRA
15.11.2013 - 17.11.2013

Participanti:
Men:
Patrick CHAN CAN
Nan SONG CHN
Han YAN CHN
Michal BREZINA CZE
Florent AMODIO FRA
Chafik BESSEGHIER FRA
Romain PONSART FRA
Yuzuru HANYU JPN
Jason BROWN USA
Ross MINER USA



Ladies:
Natalia Popova UKR
Lenaelle GILLERON-GORRY FRA
Mae Berenice MEITE FRA
Amelie Lacoste CAN
Anna POGORILAYA RUS
Adelina SOTNIKOVA RUS
Viktoria HELGESSON SWE
Samantha CESARIO USA
Christina GAO USA
Ashley WAGNER USA



Pairs:
Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN
Natasha PURICH / Mervin TRAN CAN
Qing PANG / Jian TONG CHN
Vanessa JAMES / Morgan CIPRES FRA
Daria POPOVA / Bruno MASSOT FRA
Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA
Vera BAZAROVA / Yuri LARIONOV RUS
Caydee DENNEY / John COUGHLIN USA



Ice dance
Nicole ORFORD / Thomas WILLIAMS CAN
Tessa VIRTUE / Scott MOIR CAN
Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON FRA
Nathalie PECHALAT / Fabian BOURZAT FRA
Nelli ZHIGANSHINA / Alexander GAZSI GER
Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND GBR
Elena ILINYKH / Nikita KATSALAPOV RUS
Ksenia MONKO / Kirill KHALIAVIN RUS

Tracoromana
29th September 2013, 00:58
Din pacate, din cauza accidentarilor sunt schimbari in lista fetelor:


Dupa accidentarea Kiirei, retragerea din competitiile din toamna si necalificarea Finlandei la olimpiada, alta veste proasta: Yuna s-a accidentat, tot la picior, si nu va mai participa la GP.http://english.yonhapnews.co.kr/full/2013/09/26/17/1200000000AEN20130926010900315F.html

Kiira a fost inlocuita in mod surprinzator de Natalia Popova. Iar Yuna de Amelie Lacoste la TEB.

Deprimant. Daca imi amintesc cum a inceput sezonul anul trecut, n-ar trebui sa ma mire, multe retrageri la GP, dar fiind sezon Olimpic parca e de doua ori mai rau. Si mi-e teama ca Yuna nu va avea timp sa isi revina si sa pregateasca 2 noi programe pana la Olimpiada. Mai bine ar pastra macar unul de anul trecut ca tot n-am apucat sa le vedem decat de 2 ori, 3 cu nationalele

Tracoromana
11th November 2013, 20:35
updates:
La baieti:
- Romain PONSART FRA a fost inlocuit cu Alexander MAJOROV
- Chafik BESSEGHIER FRA s-a retras, cum de altfel s-a retras si de la NHK.
La fete:
- Lenaelle GILLERON-GORRY FRA s-a retras.
La perechi:
- Daria POPOVA / Bruno MASSOT FRA au fost inlocuiti cu Annabella PROLSS /Ruben BLOMMAERT GER.

Toate retragerile sunt de la francezi. Ce-o fi cu ei? :confused:
.

Tracoromana
12th November 2013, 19:10
Astazi s-a mai retras de la TEB Ross MINER.

Tracoromana
14th November 2013, 15:56
Program/ rezultate TEB:
http://www.isuresults.com/events/fsevent00051484.htm

Pronosticuri - pana vineri la 16.30.
.

Adeline
15th November 2013, 12:26
Intreb si eu...daca tot s-au retras atatia, n-ar putea participa si Brian ca sa inlocuiasca absenta de la Skate America ?

Bine, probabil trebuia decis mai din timp.

ice_girl
15th November 2013, 14:43
Intreb si eu...daca tot s-au retras atatia, n-ar putea participa si Brian ca sa inlocuiasca absenta de la Skate America ?

Bine, probabil trebuia decis mai din timp.
La asta ma gandeam si eu dar poate e mai bine asa ca lui niciodata nu i-a mers bine la TEB:(....

Tracoromana
15th November 2013, 16:42
perechi - live:
http://www.dailymotion.com/video/x172q0p_trophee-eric-bompard-2013-live-vendredi-15-novembre_sport
....si fara comentariu.:ok:

florik2000
15th November 2013, 18:07
Alt link nu aveti? Mie nu imi merge:(

Tracoromana
15th November 2013, 21:03
daca nu e prea tarziu:
http://www.day.to/watch/live/streaming/online/free/en-vivo/1/493131/november-15-2013/eurosport-2.html
sau
streamul rusesc pe care am vazut Skate America. Ei transmit tot.
.

Miruna1990
16th November 2013, 10:08
Dansul a fost pana acum cea mai frumoasa proba. Impreuna cu Anna/Luca, Elena/Nikita si Tessa/Scott a cele mai frumoase SD-uri in acest sezon. Tessa si Scott cred ca au facut ceva modificari de la Skate Canada, ca nu imi amintesc sa fi ramas cu aceeasi impresie atunci. Elena si Nikita in special m-au lasat fara cuvinte cu programul lor. Dupa Sochi ar trebui sa fie campioni mondiali si sa domine dansul pana in 2018, sunt singurii pe care ii vad capabili sa se ridice la nivelul americanilor/canadienilor. Numai Morozov poate impiedica acest lucru. Au fost absolut minunati, se vede clar acum ca sunt mult mai buni ca Ekaterina si Dimitri, mai ales la ce programe au ales acestia din urma.
Francezii mi-au placut dar ca sa fiu sincera, am remarcat acum (pentru prima data) ca I/K au SS ma bune ca ei...in plus, cred ca rusii meritau locul 2 dupa programul scurt. Dansul liber e alta poveste, unde stiu deja ca francezii ma vor cuceri total. Iar Tessa si Scott, din nou, ma fac sa nu imi mai fie indiferent cine castiga la dans - si sa tin cu ei. Pentru ca oricat de mult au evoluat americanii, Tessa si Scott sunt pur si simplu mai buni, din simplul motiv ca danseaza unul cu celalalt si reusesc sa spuna o poveste, sa transmita ceva.
La baieti nu mai e nimic de zis, decat ca nu stiu ce cauta Jason in fata lui Han Yan. Iar Patrick de data asta a fost foarte bun. Ca o fi 98 prea mult, o fi, dar merita locul 1 in fata lui Yuzuru oricum, parerea mea.
Fetele foarte dezamagitoare, cu exceptia lui Ashley, care din nou dovedeste ca e SUA nr. 1 :yes:
Perechile - la fel. Cred ca vom vedea alti campioni nationali ai Canadei in acest sezon la perechi:D cei care meritau o medalie la mondialele din 2013 mai mult decat cei care au luat argintul si bronzul...

Tracoromana
16th November 2013, 13:36
Tessa/Scott isi perfectioneaza programele de-alungul sezonului; de aceea la sfarsitul sezonului nu li se prea mai poate reprosa ceva si castiga. Asa au facut in 2009-2010 cand au schimbat OD-ul pana le-a iesit perfect la Olimpiada (dar mai ales la CM); asa au facut si la Nisa cand FDul acela retro (Funny Face?)a fost patinat ireprosabil, si au castigat in fata americanilor desi acestia au avut punctaje mai bune tot sezonul si pareau ca ei merita mai mult. Intr-adevar SD-ul de aseara a fost mai bun ca la SC sau la Finlandia.
Elena si Nikita au fost grozavi si abia astept Fd-ul.
Francezii au de asemenea FD foarte bun, cel mai bun pe care l-am vazut la ei, dar la PaternDance ei nu exceleaza in general. Compar din nou cu CD-ul tango din sezonul 2009-2010 cand s-a vazut SS la fiecare cuplu. Domnina/Shabalin au dominat atunci dar si Tessa/Scott au fost imediat dupa ei.

ice_girl
16th November 2013, 16:01
:) https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/1460112_10152388846977538_1050879829_n.jpg

miafangina
16th November 2013, 17:58
Unde vedeti concursul?

ice_girl
16th November 2013, 18:15
Unde vedeti concursul?
Mia, incearca aici:http://www.day.to/watch/live/streaming/online/free/en-vivo/1/493131/november-15-2013/eurosport-2.html ( acum e snooker) sau daca nu pe eurosport de la 19.45

Tracoromana
16th November 2013, 18:39
Mia, eu am vazut pe canalul asta. Acum s-a terminat, incepe dansul la 19.45.
http://tvonsite.org/index.php?kanal=sport2

Chan a fost fantastic. Are prima optiune pentru Olimpiada si ar fi si pacat daca n-ar castiga, prea a dominat. Chiar daca eu am alte preferinte.

Rezultate baieti:
1 Patrick CHAN CAN 295.27!!! 1 1 -cred ca e record la punctaj
2 Yuzuru HANYU JPN 263.59 2 2
3 Jason BROWN USA 243.09 3 3
4 Han YAN CHN 214.23 4 6
5 Michal BREZINA CZE 206.22 6 4
6 Nan SONG CHN 204.73 7 5
7 Florent AMODIO FRA 191.13 5 8
8 Alexander MAJOROV SWE 180.62 8 7

Rezultate perechi;
1 Qing PANG / Jian TONG CHN 193.86 1 1
2 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN 190.89 2 2
3 Caydee DENNEY / John COUGHLIN USA 184.01 4 3
4 Vera BAZAROVA / Yuri LARIONOV RUS 180.07 3 5
5 Vanessa JAMES / Morgan CIPRES FRA 172.27 5 4
6 Natasha PURICH / Mervin TRAN CAN 162.09 6 6
7 Annabelle PRÖLSS / Ruben BLOMMAERT GER 157.62 7 7
8 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA 147.88 8 8

Miruna1990
16th November 2013, 18:57
In lumina noului record mondial, nu pot spune decat: WOW Jason Brown :D:D! De unde a rasarit copilul asta, mi-a transmis instant toata bucuria lui si reactia de la final cand si-a vazut punctajul a fost minunata. Sper sa incerce si 4T, e tot ce ii lipseste pt a fi campion intr-o zi. M-am inverzit cand am vazut primele 2 sarituri ale lui Yuzuru dar din fericire si-a revenit spectaculos dupa cele doua mari ratari. Iar Chan - cred ca primul lui LP complet curat, sincere felicitari. Doar ca mie, ca de obicei, mi-a transmis fix 0. Tehnic a fost insa impecabil si SS sunt de nota 10 ca intotdeauna. Daca tot va castiga la Sochi, macar sa o faca patinand asa
Perechile - dezamagitor. Ma bucur pt P/T ca au inca un aur insa

ice_girl
16th November 2013, 20:13
Mi-au placut mult Ksenia si Kiril :ok:! Se vede mana lui Zhulin, probabil la antrenamente s-au indragostit ea si Dmitri Soloviev :D
Gabriella si Guilleron au fost senzationali, ca stil de patinaj mi-au adus aminte de Marina si Gwendal iar ca alura de Tanith si Ben :ok:

mikeyy
16th November 2013, 20:23
Trebuie sa caut fisele tehnice sa vad ce GOE a primit Chan la quad-uri. Asa cum am spus si la Skate Canada....cvadruplele lui Patrick s-au imbunatatit considerabil in acest sezon. Acest element a devenit arma lui nr. 1. Bravo pentru concursul de la TEB. A fost imperial. Imi place mult LP-ul lui. E peste Fantoma de la Opera de acum cativa ani, program pe care-l consideram de referinta pt Patrick.

miafangina
16th November 2013, 21:04
Multumesc,fetelor.Ala rusesc mi-a mers un pic,apoi s-a blocat si gata.
Acuma ma uit pe cel cu eurosport 2,pe tv nu am,dar merge cit de cit link-ul de la voi.Se mai intrerupe uneori.

ice_girl
16th November 2013, 21:39
Elena si Nikita au extraordinari:great:, pe de o parte ne-au purtat in salile de bal din Rusia Imperiala si pe de alta parte parca au fost pe scena Balsoi Teatr:ok:, un program care cred va ramane unul de referinta in cariera lor/hello, si f frumos costumul ei:) Iar Morozov e acelasi "vulcan" la mantinela :))
Programul lui Nathalie si Fabian mi-a placut mai mult decat la COC insa nu vreau sa cobesc dar pe el la anumite elemente parca il vedeam cum se impiedica si cade :(, mi-a dat asa o impresie de nesiguranta...
Iar Tessa si Scott superbi :), au facut dintr-un program pe muzica clasica unul f placut si usor de urmarit:ok:

Mia, incearca si linkul asta, e de la British Eurosport, poate merge:http://mypremium.tv/

Adeline
17th November 2013, 00:05
Ok, sa-i dam lui Chan ce-i ai lui Chan dar tare mi-as dori un campion olimpic care transmite Emotie si Sentiment.

E impecabil la tehnic, s-a ajuns si la componente dar daca va fi campion olimpic nu va fi complet, nu are cele 2 elemente si nu cred ca le va avea pana in februarie. Dupa mine in acest moment doar Dai si Yuzuru le au impreuna cu tehnicul si componentele.

As vrea un campion olimpic cu programe ca ale lui Yagudin de ti-se zbarlea pielea cand intra pe gheatza si stiai ce muzica si ce interpretare, emotie si sentiment te asteapta. Tineam pumnii stransi la orice saritura sa nu rateze si deschideam palmele rosii la final de atata emotie.......pana si lui Plushi i-am tinut pumnii in 2006 ca si el merita aurul olimpic dar ca si in 2010 nu cred ca voi regasi astfel de momente nici in 2014...

Mi-au mai placut Elena si Nikita, parca s-au reinventat, pe francezi oricat se straduiesc parca arbitrii nu-i plac si pace. Trebuie sa-i castigi si pe ei de partea ta.

Ma bucur ca antrenorii au scos capul dintre lebede, carmene, romeo si juliete, fantome si au vazut ca a aparut un film de multa inspiratie Marele Gatsby, poate mai descopera si altele din era asta pe viitor :-)

ice_girl
17th November 2013, 00:17
Adelina a fost superba, execelent program, dupa parerea mea ea ar fi meritat sa castige :ok:!
Anna mi-a placut mai ales la partea tehnica iar Ashley cu asa nu program nu prea era de new SB:confused: in plus pt mine Romeo si julieta de Prokofiev ramane: http://www.youtube.com/watch?v=EdXXk6xtFuU

La baieti Petrisor a fost senzational ( nici nu-mi vine sa cred ca zis asa ceva :P) , daca nu se intampla vreo minune cred ca aici l-am vazut patinand pe viitorul campion olimpic:D
Yuzuru a avut un program bunicel dar astept mai mult din partea lui...
Jason Brown a fost surpriza placuta din finala baietilor, o gura de aer proaspat :ok: , lipsa cvadruplelor le-a compensat prin energie si dinamism iar la secventele de pasi mi-a amintit de Michael Flatley :great:
Iar Han Yan a fost cu totul alt patinator fata de COC...

Tracoromana
17th November 2013, 10:55
Mi-au placut mult Ksenia si Kiril :ok:! Se vede mana lui Zhulin, probabil la antrenamente s-au indragostit ea si Dmitri Soloviev :D
Eu stiam ca-i vorba de Ksenia Stolbova cu Soloviev, nu Ksenia Monko. Am si vazut poze cu ei.:confused:

Miruna1990
17th November 2013, 11:10
Eu stiam ca-i vorba de Ksenia Stolbova cu Soloviev, nu Ksenia Monko. Am si vazut poze cu ei.:confused:

Da, cu Kenia Stolbova e.
La dans P/B au pierdut pe mana lor: -1 la extended lift si s-a dus argintul, asta e. Mie personal imi place la nebunie FD-ul lor, dar nu pot spune ca I/K nu au meritat argintul. Asa rau imi pare ca rusii nu au sanse sa se califice la GPF, dar asta e...Tessa si Scott cu un punctaj mult prea mic ca sa emita vreo pretentie la aurul olimpic din pacate. Lupta pt bronz insa va fi pe viata si pe moarte
Bravo Adelina si ma bucur ca a batut-o pe Anna P, care imi devine din ce in ce mai antipatica (dupa un interviu in care a vb foarte urat de Adelina). Sper sa o bata si in finala

florik2000
17th November 2013, 11:26
Ce interviu?:D

IleK
17th November 2013, 12:56
Am citit si eu interviul ala in vreo 3 variante. Mie nu mi se pare ca vorbit-o de rau pe Adelina, dimpotriva. Dar nu vreau sa vb despre asta ca n-am energie. Stiu doar ca ma scot din minti jurnalistii astia de mana a doua care profita de naivitatea, lipsa de experienta si de ce nu, sinceritatea, unor fete atat de tinere. Inca se mai bate apa in piua pt ce a a scris Gracie despre Mao pe twitter, n-am vazut asemenea prostie. Fata a facut o gluma si i-au sarit toti in cap ca e rasista. A trebuit sa isi ceara oficial scuze. Eu in locul ei numai de a naibii nu imi ceream. O sunam frumos pe Mao si o intrebam daca se simte jignita si daca da, ii ceream ei. Tot rasista era si Ashley acum vreo cateva luni ca nu stiu ce a spus intr-o emisiune. Ma doare capul.
Anna o sa invete si ea. Cum a invatat si prietena ei Julia, care anul trecut cica o sfida pe Mao. Ele doua mi se par ca seamana foarte mult ca temperament, foarte ambitioase, foarte sincere in pareri si constante in sarituri. Anna a facut ieri aceeasi mutra imbufnata pe care a avut-o si Julia la un GP anul trecut cand a vazut ca a pierdut aurul. E drept ca Julia avea o fata de killer, pe Anna o salveaza figura angelica:)
Cat despre Adelina, eu n-am fost prea impresionata. Adica am fost pt ca a reusit ceva ce n-am mai vazut de vreo cativa ani, un program curat. Si a fost foarte relaxata. Asta pt ca nu era pe 1 ca la Coc ca atunci se schimba situatia. Dar mi-a displacut total rochia, nepotrivita cu muzica, cu varsta ei si cu patinajul in general, ma mir ca nu a primit sanctiune pt asta. Iar programul nu imi spune nimic. Mie pana si Burlesque mi-a placut mai mult, era in ton cu muzica. Dar ma bucur ca in sfarsit s-a calificat in finala, sper sa stie sa profite de aceasta sansa, pentru ca desi eu prevad 4 rusoiace in finala de GP cred ca una singura va fi pe podium alaturi de Mao si Ashley. Atunci o sa vedem cine are spirit competititv si cine nu.

ice_girl
17th November 2013, 18:26
Eu stiam ca-i vorba de Ksenia Stolbova cu Soloviev, nu Ksenia Monko. Am si vazut poze cu ei.:confused:
Aveti dreptate, e impreuna cu Ksenia Stolbova probabil le-am confundat din cauza ca pe amandoua le cheama Ksenia :D

La gala mi-au placut Adelina, Anna ( are ceva din energia si neastamparul unei pisici ;) ), Caydee/John ( un program f dinamic si antrenant), Florent ( recunosc ca abia asteptam programul lui:P), Jason Brown, Petrisor, Tess/Scott si Samantha:ok:
Si baietii acrobati la bustul gol n-am prea inteles ce au facut pe acolo:D dar mi-au placut :))

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/1472954_717694211574559_1151184772_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/1471201_10152391097787538_621876378_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/1456747_10152391132662538_1150617957_n.jpg

ice_girl
17th November 2013, 18:51
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/1471201_10152391097787538_621876378_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/1456747_10152391132662538_1150617957_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/1476451_10152391132852538_510961616_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/994385_10152391132717538_334075938_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/935579_10152391132837538_11229140_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/1451568_636647826385959_2027967727_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/1472954_717694211574559_1151184772_n.jpg

Tracoromana
17th November 2013, 19:28
Am citit si eu interviul ala in vreo 3 variante. Mie nu mi se pare ca vorbit-o de rau pe Adelina, dimpotriva. Dar nu vreau sa vb despre asta ca n-am energie. Stiu doar ca ma scot din minti jurnalistii astia de mana a doua care profita de naivitatea, lipsa de experienta si de ce nu, sinceritatea, unor fete atat de tinere. Inca se mai bate apa in piua pt ce a a scris Gracie despre Mao pe twitter, n-am vazut asemenea prostie. Fata a facut o gluma si i-au sarit toti in cap ca e rasista. A trebuit sa isi ceara oficial scuze. Eu in locul ei numai de a naibii nu imi ceream. O sunam frumos pe Mao si o intrebam daca se simte jignita si daca da, ii ceream ei. Tot rasista era si Ashley acum vreo cateva luni ca nu stiu ce a spus intr-o emisiune. Ma doare capul.
Anna o sa invete si ea. Cum a invatat si prietena ei Julia, care anul trecut cica o sfida pe Mao. Ele doua mi se par ca seamana foarte mult ca temperament, foarte ambitioase, foarte sincere in pareri si constante in sarituri. Anna a facut ieri aceeasi mutra imbufnata pe care a avut-o si Julia la un GP anul trecut cand a vazut ca a pierdut aurul. E drept ca Julia avea o fata de killer, pe Anna o salveaza figura angelica:)
Cat despre Adelina, eu n-am fost prea impresionata. Adica am fost pt ca a reusit ceva ce n-am mai vazut de vreo cativa ani, un program curat. Si a fost foarte relaxata. Asta pt ca nu era pe 1 ca la Coc ca atunci se schimba situatia. Dar mi-a displacut total rochia, nepotrivita cu muzica, cu varsta ei si cu patinajul in general, ma mir ca nu a primit sanctiune pt asta. Iar programul nu imi spune nimic. Mie pana si Burlesque mi-a placut mai mult, era in ton cu muzica. Dar ma bucur ca in sfarsit s-a calificat in finala, sper sa stie sa profite de aceasta sansa, pentru ca desi eu prevad 4 rusoiace in finala de GP cred ca una singura va fi pe podium alaturi de Mao si Ashley. Atunci o sa vedem cine are spirit competititv si cine nu.
Nu stiu sa spun despre articol fiindca nu l-am vazut. Dar mutra imbufnata a acestor fetite talentate tine in parte de sinceritate si lipsa de experienta (adica sa inveti sa-ti disimulezi imbufnarea), parte si de buna crestere. Adelina cu cativa ani in urma, sau acuma Elena Radionova stiu cum sa se poarte.
Si mie mi-a displacut total rochia Adelinei, desi n-am observat-o in miscare; o sanctiune ar fi fost de invatatura, nu neaparat pentru ea, ci pentru staful ei. Sa nu se trezeasca la Olimpiada sanctionata. Asa cum pe vremuri a fost sanctionat la impresia artistica Alexander Fadeev (1989) fiindca avea pantaloni semi-transparenti.

Miruna1990
18th November 2013, 21:19
Ca o fi fost sau nu denaturat articolul respectiv (pe care nu il mai gasesc), nu stiu, dar stiu ca am vazut-o pe Anna P aproape in lacrimi dupa SP-ul ei din cauza ratarii, pt ca apoi fix dupa ce Adelina si-a primit punctajul pt un SP si mai ratat, camera sa o fixeze cateva clipe pe Anna care era toata un zambet :no:
As zice ca varsta e de vina si la ea si la Julia (care, apropo, desi in continuare in interviuri e foarte "cruda" si necenzurata, nu a mai avut de comentat nimic legat de alti patinatori, doar de bine) dar avem si exemplul Radionovei, la fel de tanara si ea, care e minunata. La 15 ani ar trebui sa lase garda mai jos, ca ce fac ele acum nu e nemaivazut. Sa le vedem pe la 17-18 ani, si daca isi mentin aceeasi forma, jos palaria. La fel de posibil insa e sa le vedem trecand rapid in anonimat, pt ca daca isi pierd sariturile raman cu aproape nimic (ma rog, Julia ramane cu piruetele). Oi fi rea, si e bine sa iti doresti sa fii nr. 1 si sa arati ca esti mai mult decat capabil sa lupti pt asta (nu zic ca e bine sa fii ca Adelina de timorat, sau cum era Carolina pe vremuri), dar poti sa arati ca un campion pe gheata si sa fii in acelasi timp si foarte simtit, precum: Carolina, Mao, Yuna, Kiira, Miki, care o data nu au spus ceva nepotrivit si nici nu a putut nimeni sa le restalmaceasca vorbele ca nu a avut ce.
Si poate ma mai enerveaza la Anna atitudinea cand isi vede notele: ieri alaltaieri era o vestita anonima de care nu auzise nimeni, apoi sigur, a avut un sezon bun ca junioara dar nu stiu daca depasea 160 de puncte cu programe curate si de abia reusea un 60 la scurt cand mergea curat, iar acum rateaza total o saritura, strica si o pirueta ca o consecinta a ratarii, ia 60 de puncte (pe care nu le lua daca era din orice alta tara in afara de Rusia), apoi patineaza un program liber total neinspirat cu sarituri la limita, se apropie de 60 la componente (Mao si Yuna la 15-16 ani nu ar fi primit 124 pt un program patinat asa in vecii vecilor si totusi cele doua sunt infinit mai talentate decat Anna) si totusi are o fata de parca lumea se va sfarsi :confused: Daca fata asta nu reprezenta Rusia nu primea notele astea in veci, repet.
Legat de rochia Adelinei, mie nu mi se pare ca ar fi asa rea daca ar adauga un strat de material pe dedesubt, sa semene a rochie, nu e lenjerie intima...

sabrina 110
19th November 2013, 03:26
d: in plus pt mine Romeo si julieta de Prokofiev ramane: http://www.youtube.com/watch?v=EdXXk6xtFuU
.

WOW, Marina and Gwendal sunt patinatorii mei preferati la dans. Am urmat clicul crezand ca e o inregistrare de la concursul din Franta, dar surpriza a fost mult mai mare.
Multumesc!

sabrina 110
19th November 2013, 04:22
Acum am citit pe wikipedia ca Anissina si Peizerat incearca sa revina la Sochi!!! Voi aveti idee daca e adevarat sau posibil? Marina are 38 de ani…nu ar fi imposibil, dar mi se pare un pic ciudat.

Cromatic
19th November 2013, 17:46
Acum am citit pe wikipedia ca Anissina si Peizerat incearca sa revina la Sochi!!! Voi aveti idee daca e adevarat sau posibil? Marina are 38 de ani…nu ar fi imposibil, dar mi se pare un pic ciudat.

Cred ca sunt doar fumigene.

Cromatic
19th November 2013, 18:44
Vazand fotografia lui Jason Brown, nu m-am putut abtine sa nu zambesc pentru ca mi-am amintit de teatrul pe care l-a facut in K&C dupa ce i s-au afisat notele. Un fel de "Eu am luat note asa de mari? Nu, nu se poate sa fie notele mele. Chiar sunt ale mele? Vai, fetelor, dati-mi sarurile ca simt ca lesin de emotie." Iar la ceremonia de premiere, a tinut el sa-i arate lui Cinquanta ca a fost impresionat pana la lacrimi de performanta lui Chan. Baiatul instinctiv vrea sa fure show-ul. ;) Ma rog, simpatic, dar patinajul lui nu ma transporta, iar programele sunt de Disney on Ice. Sa vedem cum va evolua in continuare.

Ca remarci generale, SP-ul lui Yuzuru parca si-a pierdut stralucirea de anul trecut chiar cand l-a patinat curat. In schimb, SP-ul lui Chan a crescut asupra mea, greu de batut eleganta si rafinamentul acelui program. Ceva superior din acest punct de vedere n-am vazut decat in niste programe ale lui Robin Cousins din cariera profesionista.

La baieti n-am vazut nici un LP care sa ma dea pe spate, dar nici n-am vazut programe slabe la nivel de top. Sub aspectul varietatii si ineditului tranzitiilor, programele lui Fernandez sunt favoritele mele. Sevcentele de pasi favorite la LP - Chan. Uluitoare, si cea circulara si cea coregrafica.

Din pacate, marea mea dezamagire in acest sezon se numeste Mao Asada. Programul scurt ar putea fi o mica capodopera daca Mao ar intelege ce-a vrut Lori de la ea, dar se pare ca nu reuseste, ramane la suprafata lucrurilor. Iar programul liber nu-mi spune nimic, m-a plictisit ingrozitor, m-am fortat sa-l urmaresc pana la capat.

SP-ul meu favorit la feminin este al Carolinei. Astept sa patineze mai bine programul liber ca sa-mi dau seama cum arata de fapt coregrafia.

Tracoromana
20th November 2013, 09:18
Costumatia de rezerva a Elenei pentru SD:

http://24.media.tumblr.com/60062a9b5c5b9f9434bb582086e43a93/tumblr_mwbhbhlejz1qc5l9co1_500.jpg

Adeline
20th November 2013, 12:41
Like Like:yes:

Ce programe frumoase au sezonul asta, bine si ei sunt frumosi!

Sper sa le aduca multe medalii. Nu mai stiu, medalii mondiale au ? inca nu, parca.

Dar poate sparg gheata chiar la olimpiada. Sunt superbi sezonul asta!

sabrina 110
20th November 2013, 18:22
Mi-a placut Jason Brown. Programul lui mi-a facut placere sa il urmaresc, desi nu a avut cvadruple si a gresit la inceput la 3 A. E fantastic si sper sa aiba noroc cu sariturile mai grele. Da, e extrovertit, dar foarte talentat…Patineaza pe muzica si asta e rar. Ma bucur…a fost o surpriza ca nu il cunosteam.

Miruna1990
20th November 2013, 20:26
Rochia Elenei din SD-ul propriu zis e mai frumoasa parerea mea :) dar nici aceasta nu e urata deloc.
Jason Brown a fost o surpriza placuta pt multa lume:yes: