PDA

View Full Version : ||GP|| Skate America 2013-18.10.2013 - 20.10.2013



whisper
28th September 2013, 22:12
ISU Grand Prix
Detroit, MI / USA
18.10.2013 - 20.10.2013

Participanti
Men:
Brian JOUBERT FRA
Takahiko KOZUKA JPN
Tatsuki MACHIDA JPN
Daisuke TAKAHASHI JPN
Denis TEN KAZ
Artur GACHINSKI RUS
Alexander MAJOROV SWE
Max AARON USA
Evan LYSACEK USA
Adam RIPPON USA

Ladies:
Mae Berenice MEITE FRA
Elene GEDEVANISHVILI GEO
Valentina MARCHEI ITA
Mao ASADA JPN
Elena RADIONOVA RUS
Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS
Viktoria HELGESSON SWE
Samantha CESARIO USA
Ashley WAGNER USA
Caroline ZHAN USA



Pairs:
Kirsten MOORE-TOWERS / Dylan MOSCOVITCH CAN
Vanessa JAMES / Morgan CIPRES FRA
Stefania BERTON / Ondrej HOTAREK ITA
Ksenia STOLBOVA / Fedor KLIMOV RUS
Tatiana VOLOSOZHAR / Maxim TRANKOV RUS
Marissa CASTELLI / Simon SHNAPIR USA
Caydee DENNEY / John COUGHLIN USA
Felicia ZHANG / Nathan BARTHOLOMAY USA

Ice Dance
Julia ZLOBINA / Alexei SITNIKOV AZE
Pernelle CARRON / Lloyd JONES FRA
Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA
Cathy REED / Chris REED JPN
Isabella TOBIAS / Deividas STAGNIUNAS LTU
Meryl DAVIS / Charlie WHITE USA
Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE USA
Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI USA

Tracoromana
30th September 2013, 22:42
Articolele zic ca Lysacek se retrage de la Skate America. Pe lista inca nu este nicio modificare.
http://www.mercurynews.com/sports/ci_24206054/olympic-figure-skating-champion-evan-lysacek-has-torn
http://www.chicagotribune.com/sports/breaking/chi-new-injury-forces-lysacek-out-of-skate-america-20130930,0,5003172.story
.

Tracoromana
1st October 2013, 19:31
Jason Brown il va inlocui pe Lysacek la Skate America.

Tracoromana
1st October 2013, 19:43
O alta modificare: perechea Vanessa JAMES/Morgan CIPRES FRA este inlocuita cu Purdy/Marinaro CAN din cauza accidentarii lui Morgan.

irinaidu
2nd October 2013, 10:30
va fi interesanta skate america.

Tracoromana
15th October 2013, 14:46
Brian Joubert nu se mai afla pe lista Skate America. Se pare ca fed Franceza l-a sanctionat finndca nu a participat la French Masters.:confused:
Au ramas 9 baieti.

Tocmai ma gandisem sa-l pun in top 5 la pronostic. Nu uitati sa faceti pronosticuri pana in 18 oct. cand incepe SA.
.

ice_girl
16th October 2013, 11:14
Pe mine chestia asta cu Brian si federatia m-a lasat fara cuvinte:nope:, nu inteleg cum propria federatia poate sa-si saboteze sportivul si sa-i compromita sansele:rosu: ,ISU da are tot dreptul sa sanctioneze un sportiv dar nu si federatia asa de capul ei, oricum sper ca ISU va lua atitudine si de ce nu masuri in aceasta problema:mda:. Oricum mi-am luat orice gand si speranta ca Brian, chiar daca va face programele vietii lui la Sochi, va mai putea obtine vreo medalie:(
Si cat de ipocrit poate sa fie Didier Gaihaguet ( si cand ma gandesc ca are toate sansele sa obtina sefia ISU incepand cu 2016:mad::no:) http://www.lanouvellerepublique.fr/Vienne/Sport/Autres-Sports/n/Contenus/Articles/2013/10/16/La-federation-compte-sur-Brian-Joubert-pour-les-competitions-majeures.-1651678

Cromatic
16th October 2013, 11:23
Brian Joubert nu se mai afla pe lista Skate America. Se pare ca fed Franceza l-a sanctionat finndca nu a participat la French Masters.
Au ramas 9 baieti.

Federatia franceza spune altceva decat sustine Brian, si anume ca a fost decizia lui Joubert de a se retrage de la Skate America din motive de boala. Comunicatul federatiei este cat se poate de clar.

http://www.ffsg.org/salle_de_presse/documents/communiques_de_presse/2013_2014/CP_15102013_GPJ_BJOUBERT_FORFAIT_SKATEAMERICA_GPIS U_2013_ENG.pdf

Se zvonea ca s-ar retrage si Denis Ten, dar pana acum ramane doar un zvon.

ice_girl
16th October 2013, 12:41
Federatia franceza spune altceva decat sustine Brian, si anume ca a fost decizia lui Joubert de a se retrage de la Skate America din motive de boala. Comunicatul federatiei este cat se poate de clar.

http://www.ffsg.org/salle_de_presse/documents/communiques_de_presse/2013_2014/CP_15102013_GPJ_BJOUBERT_FORFAIT_SKATEAMERICA_GPIS U_2013_ENG.pdf


Daca e cum spune federatia si Brian s-a retras din propria initiativa atunci de ce au mai aparut articolele astea:confused::groggy::
http://www.lequipe.fr/Patinage-artistique/Actualites/Joubert-sanctionne/408965
http://poitou-charentes.france3.fr/2013/10/15/brian-joubert-sanctionne-par-la-federation-il-n-ira-pas-au-skate-america-338817.html

Adeline
16th October 2013, 21:23
Ceva e putred la mijloc! :ciocan:

Asta cu neparticiparea la Master's e praf in ochi...nu poate fi asta motivul.

Imi pare rau ca Brian are parte de asa ceva in finalul carierei lui, nu va fi nici port-drapel...cu ce a gresit omul asta? Doar ca acum nu e in forma...ok, sa se pregateasca in liniste pentru Soci si gata, merita macar sa se retraga in liniste bucurandu-se de sportul asta daca de medalii nu mai poate avea parte!

Si oricum, nu e ca si cand Federatia Franceza este fara de pacat vreodata...Contesti poate povesti!

Dezgustata pentru circul asta :rosu:

Tracoromana
16th October 2013, 21:41
S-a retras si Denis Ten :confused:, nu stiu de ce, n-am cautat, doar ca nu mai apare pe lista. Au mai ramas 8 baieti: 3 japonezi si 3 americani si la mijloc Gachinski si Majorov facuti sandwich.
.

Geografu
16th October 2013, 23:03
Se va da la TV, pe Eurosport cumva? :) Daca nu..ramane pe streamuri sa vedem daca gasim. Se stie deja cand incep probele? Merci.

Tracoromana
16th October 2013, 23:12
Se va da la TV, pe Eurosport cumva? :) Daca nu..ramane pe streamuri sa vedem daca gasim. Se stie deja cand incep probele? Merci.
Alex, am scris programul de transmisii Eurosport la Discutii generale/Patinaj artistic-transmisii, inca e pe pagina principala.
.

Geografu
16th October 2013, 23:28
Merci mult Flavia :)

irinaidu
17th October 2013, 02:10
povestea cu brian si federatia e dubioasa rau. orium federatia franceza de-a lungul anilor a facut multe magarii, inclusiv lui brian. iar didier asta, parca e mititca de la lga, s-a eternizat in postura de sef.

ice_girl
17th October 2013, 12:24
Ceva e putred la mijloc! :ciocan:

Asta cu neparticiparea la Master's e praf in ochi...nu poate fi asta motivul.

Imi pare rau ca Brian are parte de asa ceva in finalul carierei lui, nu va fi nici port-drapel...cu ce a gresit omul asta? Doar ca acum nu e in forma...ok, sa se pregateasca in liniste pentru Soci si gata, merita macar sa se retraga in liniste bucurandu-se de sportul asta daca de medalii nu mai poate avea parte!

Si oricum, nu e ca si cand Federatia Franceza este fara de pacat vreodata...Contesti poate povesti!

Dezgustata pentru circul asta :rosu:
Din pacate nu a fost ales nici port drapel:(, probabil ca daca ar fi avut sustinerea federatiei l-ar fi ales pe el caci conducea detasat in sondaje, in plus era si cel po****r si iubit dintre cei trei propusi:). Mi s-a pare un paradox ca un patinator asa iubit in toate colturile lumii e atat de putin sprijinit si ajutat de propria federatie dar si de cei din media si presa franceza:no:.
Si da, Brian merita un alfel de final de cariera darcred ca ceea ce s-a intamplat acum a fost un avertisment si pt ISU ca nu cumva sa se amestece si sa strice niste jocuri deja facute:rolleyes:. Oricum sper ca toata presiunea care se va pune pe Florent sa nu fie prea mare si la final sa cedeze si el:(.
Si Irina ai dreptate Didier parca e Mitica de la liga, eternul sef, cand ar fi tb sa retraga demult:headbang:, dupa JO de la SLC cand iarasi a facut niste magarii f mari:rosu:

Tracoromana
18th October 2013, 22:59
pagina de rezultate:
http://www.isuresults.com/results/gpusa2013/

programul TV Eurosport:
http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=3903595&postcount=594
.

Tracoromana
18th October 2013, 23:38
sau daca aveti energie sa vedeti live peste 2, respectiv 4 ore, e un stream finlandez ....

men sp:
http://areena.yle.fi/tv/2058073

sd:
http://areena.yle.fi/tv/2058074
.

Tracoromana
19th October 2013, 02:08
live:
http://tvonsite.org/index.php?kanal=sport2
.

Tracoromana
19th October 2013, 03:19
Am vazut live programul baietilor si s-a terminat surprinzator. Daisuke are cel mai slab punctaj tehnic, mai slab ca al lui Gachinski dar este al 5-lea datorita componentelor. La kiss&cry a venit si Morozov ca o piaza rea, in stilul lui libidinos soptindu-i la ureche ceva lui Dai; nu poate astepta sa-i spuna mai tarziu in mos normal, face to face? :ciocan: Eu de obicei nu ma exprim negativ la adresa cuiva, dar acum nu ma pot abtine, mor de ciuda.:headbang:
Machida a avut un sp foarte bun, tehnic, curat, artistic. Sper sa ramana primul pana la capat. Kozuka a ratat combinatia.

Primele rezultate:
Men SP:
1 Tatsuki MACHIDA JPN 91.18
2 Jason BROWN USA 83.78
3 Adam RIPPON USA 80.26
4 Takahiko KOZUKA JPN 77.75
5 Daisuke TAKAHASHI JPN 77.09
6 Max AARON USA 75.91
7 Alexander MAJOROV SWE 74.97
8 Artur GACHINSKI RUS 69.81
.

irinaidu
19th October 2013, 12:50
nu m-am trezit la timp ca sa vad programul baietilor, dar nu-mi place rezultatul. :( daca aveti ceva linkuri, dati si somnorosilor.

Tracoromana
19th October 2013, 14:35
SD:
1 Meryl DAVIS / Charlie WHITE USA 75.70
2 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA 69.88
3 Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI USA 61.26
4 Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE USA 60.71
5 Julia ZLOBINA / Alexei SITNIKOV AZE 54.53
6 Cathy REED / Chris REED JPN 54.28
7 Pernelle CARRON / Lloyd JONES FRA 54.10
8 Isabella TOBIAS / Deividas STAGNIUNAS LTU 53.17

Tracoromana
19th October 2013, 14:45
nu m-am trezit la timp ca sa vad programul baietilor, dar nu-mi place rezultatul. :( daca aveti ceva linkuri, dati si somnorosilor.
Tatsuki MACHIDA SP:
http://www.dailymotion.com/video/x1654uk_tatsuki-machida-skate-america-2013-sp_sport

....si altele la acelasi user.
.

Geografu
19th October 2013, 17:25
Interesant inceput, Davis si White mi-au placut fantastic de mult, ce frumoasa interpretare la My Fair Lady, care personal mi se pare cea mai faina opereta realizata vreodata. De departe vor castiga aici.

La baieti bravo lui Machida, cel mai curat de azi. Subtire Dai, ma asteptam la mai mult, ca si de la Kozuka. Sa vedem daca schimba americanii ceva la lung.

O mica analiza a zilei:

http://www.ziare.com/sporturi/patinaj/sezonul-de-patinaj-artistic-s-a-deschis-cu-skate-america-cine-sunt-primii-lideri-1263447

florik2000
19th October 2013, 19:16
Un link va rog:)

IleK
19th October 2013, 19:23
Le-a postat Flavia mai sus dar cel rusesc merge tare prost iar cel finlandez nu stiu exact care e, poate ni-l da Flavia din nou si pe cel pt perechi.

florik2000
19th October 2013, 20:07
Cel rusesc mie nu-mi mergea deloc...pana la urma m-am uitat aici http://moetv.ucoz.ru/index/sport_2/0-129

IleK
19th October 2013, 20:09
Am mai gasit aici tot canalul rusesc, se vede bine, doar ca tocmai ce s-a terminat competitia perechilor. Dar avand in vedere ca fetele incep la 8,30 merita avut in vedere. Nu stiu exact ce va da Eurosportul de la 9, adica daca va da de la inceput.
http://moetv.ucoz.ru/index/sport_2/0-129

Tracoromana
19th October 2013, 23:39
Interesant inceput, Davis si White mi-au placut fantastic de mult, ce frumoasa interpretare la My Fair Lady, care personal mi se pare cea mai faina opereta realizata vreodata. De departe vor castiga aici.
Vor castiga peste tot. Inafara de faptul ca o au cu partea tehnica, au stiut mereu sa-si aleaga o muzica care sa placa publicului si implicit arbitrilor. Spre deosebire de Tessa/Scott. De exemplu Carmen a fost unul dintre cele mai bune programe ale lui Tessa/Scott, dar publicului nu i-a placut ideea pe care ei o exprimau prin muzica si care contrazicea imaginea de cuplu ingenuu pe care ei si-o construisera. Pacat.
.

Tracoromana
20th October 2013, 08:38
Rezultate finale
Ice Dance:
1 Meryl DAVIS / Charlie WHITE USA 188.23 1 1
2 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA 168.49 2 2
3 Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI USA 154.47 3 3
4 Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE USA 152.98 4 4
5 Cathy REED / Chris REED JPN 136.13 6 5
6 Pernelle CARRON / Lloyd JONES FRA 135.70 7 6
7 Isabella TOBIAS / Deividas STAGNIUNAS LTU 134.67 8 7
8 Julia ZLOBINA / Alexei SITNIKOV AZE 133.76 5 8

Men:
1 Tatsuki MACHIDA JPN 265.38 1 1
2 Adam RIPPON USA 241.24 3 3
3 Max AARON USA 238.36 6 2
4 Daisuke TAKAHASHI JPN 236.21 5 4
5 Jason BROWN USA 231.03 2 6
6 Takahiko KOZUKA JPN 230.95 4 5
7 Alexander MAJOROV SWE 208.72 7 8
8 Artur GACHINSKI RUS 208.16 8 7
Bravo Machida!
.

Geografu
20th October 2013, 10:14
Nu sunt de acord cu ideea ca vor castiga peste tot, daca imi permiti Flavia :) Abia a inceput sezonul, Tessa si Scott abia vor incepe sa ne arate si ei ce stiu. Si stiu multe, o stie toata lumea, o stiu si fanii Charlie/Merryl ;)

Legat de rezultatele finale, cam nicio surpriza, au ramas la fel dupa scurte. Vedem la fete si perechi.

ice_girl
20th October 2013, 13:21
Eu am vazut live SP fetelor si Mao ca de obicei m-a incantat, o prezenta diafana care parca a plutit deasupra ghetii si yey i-a reusit si 3A/hello
Ashley a avut un program curat dar consider ca a beneficiat si de "sporul" de acasa, programul nu pot spune ca o prinde f bine dar ea mi s-a parut mult mai frumusica decat anul trecut :)
Elena a fost pata de culoare, plina de incredere si cu zambetul pe buze asa cum tb sa si arate o fata de 14 ani :),a fost o placere sa-i urmaresc programul !
Mi-au mai placut Valentina si Victoria, si pacat pt Liza:(, credeam ca si-a revenit sezonul asta dar nu...
Si ma bucur ca a revenit Ivone :D
Am vazut in reluare si SP perechilor si mi-au canadienii, rusii ( doar ca in anumite parti ale programului mi s-au parut pe langa muzica) si americanii ( pacat de ratarea de la saritura aruncata). Stefania/Ondrej nu m-au convins, astept sa-i vad si in urmatoarele competitii.
Iar Tatiana si Maxim cu toate ca mi-am propus sa nu-mi placa:)), mi-au placut chiar f mult, superba muzica si f frumoasa si rochia Tatianei iar Maxim ca de obicei arogant si sexy, dar n-ar fi ales daca n-ar avea atitudinea asta:P

Si ce se intampla cu Daisuke:(, sper sa nu o tina asa tot sezonul, parerea mea e ca ar tb sa renunte la Morozov, pt el nu e prezenta benefica din contra:mda:
Acum am vazut rezultatele finale si ma bucur tare mult pt Adam:ok:!

P.S. Mi-a placut si documentarul despre Plushy, astept si urmatoarele 4 parti...

florik2000
20th October 2013, 21:37
Va merge vreun link?

Tracoromana
21st October 2013, 11:47
Va merge vreun link?
Eu am abandonat linkurile cand a inceput Eurosportul.

Rezultate finale
Am ajuns sa fim ingrijorati cand cineva merge foarte bine. Cornel Ghe. spunea ca se teme (si eu la fel) ca V/T au ajuns prea repede in varf de forma si ca va fi greu sa s-o mentina inca 4 luni pana la Olinpiada. Ar fi pacat, fiindca asa cum se prezinta acum chiar merita sa castige.

Liza a spalat onoarea lui Mishin si a facut un FS care a ridicat-o de pe locul 9 pe 4. Asa a facut si la Finlandia Tr. cu SP-ul si pe urma a urcat pe podium; tot asa loco la St. Petersburg, la concursul memorial Panin....
Valentina inconstanta ca de cele mai multe ori.
Mi-au placut Ashley si Mao. Mao a facut acelasi punctaj maricel ca la Japan Open; probabil si Ashley, n-am verificat.

Pairs:
1 Tatiana VOLOSOZHAR / Maxim TRANKOV RUS 237.7 1 1
2 Kirsten MOORE-TOWERS / Dylan MOSCOVITCH CAN 208.45 2 2
3 Ksenia STOLBOVA / Fedor KLIMOV RUS 187.35 3 3
4 Caydee DENNEY / John COUGHLIN USA 182.43 6 4
5 Stefania BERTON / Ondrej HOTAREK ITA 180.27 4 5
6 Marissa CASTELLI / Simon SHNAPIR USA 177.11 5 6
7 Felicia ZHANG / Nathan BARTHOLOMAY USA 168.42 7 7
8 Margaret PURDY / Michael MARINARO CAN 146.28 8 8

Ladies
1 Mao ASADA JPN 204.55 1 1
2 Ashley WAGNER USA 193.81 2 2
3 Elena RADIONOVA RUS 183.95 3 4
4 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS 176.75 9 3
5 Samantha CESARIO USA 167.98 8 5
6 Mae Berenice MEITE FRA 167.35 7 6
7 Valentina MARCHEI ITA 156.79 4 7
8 Viktoria HELGESSON SWE 152.34 5 8
9 Elene GEDEVANISHVILI GEO 149.44 6 9
10 Caroline ZHANG USA 110.12 10 10

Saptamana viitoare e deja Skate Canada, nici nu rasuflam bine!!
.

IleK
21st October 2013, 16:20
La programul scurt al fetelor mi-au placut mai multe pentru ca au fost curate. Ashley mi s-a parut foarte interesanta, costumatia, lookul,muzica. Nu m-a impresionat dar m-a intrigat. Si nu pot decat sa o admir pt ca atunci cand zice, face. N-o sa aiba ea 3-3 a la Yuna dar n-am vazut-o niciodata sarind aceasta combinatie asa de bine ca la SA. Nici macar cand avea 16 ani. Fata de altii care vorbesc mult, fac valuri si apoi dezamagesc. Vezi Gracie. Si ca sa termin cu Ashley, programul lung m-a ametit tot ca si programul scurt, interesant dar nu captivant insa imi place ca vad altceva si ca a avut curajul sa schimbe reteta in sezonul olimpic. Ca si minusuri, nu imi place ca nu acorda deloc atentie la piruete, parca sa grabeste sa le termine mai repde si le lasa neterminate, a pierdut multe puncte aici. Si nu imi place ca imi pare un pic mai lenta, parca mai obosita decat acum 2 ani sau anul trecut pe vremea asta si are tendinta sa aterizeze pe 2 picoare sau sa subroteze cum s-a intamplat aici. Si in ultimii 2 ani de cand a castigat primul titlu national nu mai vazusem la ea problemele astea. Parca si pare un pic mai plinuta. Dar, una peste alta, o sa fiu cu ochii pe ea si am sa ii tin pumnii, imi place spiritul ei competitiv.
La SP, cel mai mult mi-a placut Valentina si ce nervi mi-am facut la programul lung. Ca si la Europene am sperat in van ca nu o sa o intreaca Liza:). Dar nu sunt suparata pe ea, cred ca a incercat dintr-o data prea multe elemente dificile. Si cred ca nu le-a incercat degeaba, cu siguranta o sa le vedem si reusite.

La programul lung... surpriza, mi-au placut Liza si Samantha la nebunie. Fetele astea (si n-as fi zis asta despre Liza anul trecut) dau tot pe gheata, au nerv, le place sa danseze, le place sa distreze publicul. Mao si Ashley m-au cam adormit, desi nu pot spune ca nu-mi plac programele lor doar ca n-a fost ziua lor. Mao cam absenta, Ashley cam precauta si calculata.
Cat despre note, mi-au iesit ochii din cap cand am vazut ce punctaj a luat Mao tocmai dupa ce Cornel Gh zicea ca n-ar trebui sa treaca de Ashley la lung si sa castige pe baza avantajului de la SP. Parca a fost exces de puncte la Skate America, n-au avut ce face cu ele. Doar ca la Mao, excesul s-a cam batut cap in cap cu programul. Cred ca Lacul Lebedelor de anul trecut trebuia sa fie programul ei olimpic. Sincer notele astea ma fac sa imi pierd interesul, aseara chiar inainte de competita fetelor am zis ca Mao o sa castige oricum, Ashley o sa fie pe 2 oricum si Elena pe 3 daca nu se emotioneaza prea tare. Puteam sa ma culc si sa vad a doua zi pe youtube ca n-a fost niciun thrill sa vad live.

In schimb, competitia baietilor a fost interesanta, cu tot cu dezastrul lui Daisuke. Adam m-a vrajit pentru a doua oara, in ultimele 2 sezoane nu i-am mai credit deloc pentru ca il gaseam lenes si neimplicat. Nu stiu ce s-a intamplat in vara asta dar efectul a fost wow.
La perechi, nimic neobisnuit, doar nemultumita de italieni.

La dans, superincantata de data asta de italieni, tot sezonul trecut am plans ca nu sunt cotati mai bine. Si ce programe superbe au anul asta, mai ales programul scurt. Trebuie neaparat sa urce pe podiumul mondial sau olimpic, macar unul din ele si la europene ii vreau macar cu argint. Mi-au placut foarte mult.Americanii foarte buni ca de obicei, nu sunt foarte impresionata tot ca de obicei (mai putin anul trecut cand chiar mi-au placut mai mult decat canadienii) si m-am speriat de Meryl la programul lung. Cineva trebuie sa ii spuna sa isi schimbe coafura, aproape ca n-am recunoscut-o.

ice_girl
24th October 2013, 13:56
Dupa SP fetelor si al perechilor n-am mai vazut nimic :( dar ma bucur pt Liza ( inseamna cu FP va fi punctul ei forte in acest sezon :ok:) si evident pt Mao /hello.
Si m-ati facut curioasa in legatura cu coafura lui Meryl :D

ice_girl
28th October 2013, 14:49
Am aflat cu mare bucurie ca Mao a intrat in galeria selecta a patinatorilor care au castigat toate cele 6 GP-uri/hello:cheer:! Bv Mao/OLE/,e o mare onoare dar si realizare pt ea:ok:!