PDA

View Full Version : Trebuie pedepsit Florentin Dumitr?



ADY19
24th March 2005, 11:03
Dumitru este un subiect delicat. Jiji o tine pe a lui adica" Daca de acuma incolo Dumitru nu va titular , va fi alt antrenor" :headbang: iar Zenga doreste ca jucatorul sa primeasca o pedeapsa pentru decizia de a nu se incalzi. Ce parere aveti? Eu unu...nu as vrea sa-l mai vad pe Dumitru pe teren decat dupa ce isi schimba atitudinea , prea se crede vedeta si indispensabil. A facut multe pentru Steaua, recunosc , dar Steaua e acuma aici fara el. El nu prea a jucat si ultimele lui meciuri au fost de la slab in jos. :no: Mi-e teama ca Jiji nu va accepta dorintele lu Zenga si ne vom trezi fara antrenor si la sfarsitul returului pe locul 2 sau 3 ....Ar fi un cosmar :headbang:

dragos_popa17
24th March 2005, 12:28
Fl. Dumitru m-a dezamagit. Nu ma asteptam la asa ceva din partea lui. Gestul sau a fost unul imatur si jignitor la adresa clubului Steaua. Ar trebui pedepsit, insa nu dat afara sau suspendat, pentru ca este totusi un jucator bun care a facut multe pentru Steaua. Parerea mea este ca un avertisment ar fi suficient insa doar daca jucatorul isi ceare scuze fata de club, de Zenga si de coechipieri. Daca nu face asta inseamna ca nu respecta Steaua. Gigi ar trebuie sa-si revina si sa-si dea seama ca Zenga este important acum, daca vrea sa castige campionatul. In vara, cand este timp ar fi timp de manevre insa acum nu.

Sorin Blaj
24th March 2005, 12:33
Ady. Ceea ce spui tu este de bun simt si intr-o societate normala Florentin Dumitru nu ar scapa nepedepsit. Vezi ce a patit Ronaldo zilele trecute la Real Madrid. Din pacate Gigi Becali compara Steaua cu Real Madrid doar atunci cand ii convine.

Aici problema este mult mai profunda. Pe de o parte cine este Florentin Dumitru de este o asa mare vedeta ca pana acum nu a rupt gura targului. Daca era asa de bun era titular la nationala si juca la Barcelona sau la o echipa mare de afara sau Steaua ar fi castigat ultimele trei titluri cu el in teren, lucruri care nu s-au intamplat. Pe de alta parte este vorba de Walter Zenga, caruia foarte multi "oameni de fotbal" ii cantau prohodul la venirea ca antrenor la Steaua si care dupa numai cateva luni a reusit sa duca Steaua cel mai departe intr-o campanie europeana dupa 1989.

Daca Florentin Dumitru nu va fi pedepsit, macar simbolic, nu cum au procedat "federalii" care au dictat suspendari de cate un an pentru Zicu si Goian pentru ca s-au uitat urat la Manea (mare antrenor intr-adevar), atunci ce cuvant va mai avea Zenga in fata jucatorilor?

Saber Rider
24th March 2005, 13:06
Da, Florentin Dumitru este un jucator de certa valoare, pe care il astept la forma maxima dupa lunga perioada de inactivitate de dupa operatia la genunchi. Este un jucator care poate face diferenta intr-un meci.

Dar, in acest caz de la Villarreal, Florentin Dumitru a gresit si trebuie sa suporte consecinte pentru acest lucru, pentru ca totusi la o echipa serioasa trebuie sa existe o disciplina stricta.
Totusi sper ca aceste consecinte sa nu fie prea grave si sa-i afecteze capacitatea de joc. Repet, dupa parerea mea Dumitru este un jucator de care Steaua are nevoie la mijlocul terenului.

dragos_popa17
24th March 2005, 13:51
Acum totul depinde de Gigi si de Florentin. Daca Gigi il apara pana in panzele albe ramanem fara Zenga. Mai grav ar fi ca nu va mai veni nici un antrenor valoros in Ghencea pentru ca nu va dori sa aiba de-a face cu Becali. Ar trebui si Gigi sa realizeze ca nu poate sa se bage peste antrenor si ca strica toata atmosfera daca tine parte cuiva si ar trebui sa realizeze si Florentin ca a gresit si sa isi ceara scuze.

ADelPiero
24th March 2005, 13:56
evident !!! nu ai voie sa faci asa ceva, ce a facut dumitru:rosu:

remus
24th March 2005, 16:37
Da . :rosu:

Dumitru nu a fost "in priza" la meciurile Stelei in care el nu a jucat. O echipa intreaga de luptatori si de invingatori cu valencia , iar el vine si spune ' nu ' intr-un moment important al echipei sale. mai exista si posibilitatea ca Dumitru sa se fi resimtit un pic dupa cele 20 de minute din turul cu Villareal , si accidentarea sa ii fi revenit la incalzire.

Darkslowstar
24th March 2005, 17:24
Ce a facut Dumitru a fost total neprofesionist si imatur. Se crede mare vedeta, dar uita ca poate cea mai mare performanta a Stelei de la Rev incoace a fost obtinuta fara contributia lui. Ar trebui sa ia o amenda grasa si sa fie trimis sa joaca la satelit vreo 2-3 meciuri, sa-si bage mintile in cap. Nu sta Steaua in Dumitru.

PS daca mai avea cineva vreo indoiala, eu cred ca Gibonul nu va ajunge niciodata un mare jucator.

ADY19
24th March 2005, 18:39
Vad ca Jesse james a votat nu..dar nu si-a argumentat optiunea :(

Paul
24th March 2005, 19:27
NU trebuie pedepsit , omul e de 5 ani la Steaua si nu cred ca Raul daca e tinut rezerva si chemat in ultimele 6 minute la scorul de 0-2 are chef sa intre .... :)

Daca facea fitza asta stiu si eu un Nicolita sau Baciu care sunt de 2 luni :))

dragos_popa17
24th March 2005, 19:31
NU trebuie pedepsit , omul e de 5 ani la Steaua si nu cred ca Raul daca e tinut rezerva si chemat in ultimele 6 minute la scorul de 0-2 are chef sa intre .... :)

Daca facea fitza asta stiu si eu un Nicolita sau Baciu care sunt de 2 luni :))
Pai daca n-a vrut sa intre nici macar pentru 6 minute inseamna ca s-a pus pe el inaintea echipei. Ce conteaza ca e de 5 ani la Steaua. Cu atat mai mult, el e un exemplu pentru nou veniti. Si pentru un minut daca il baga, trebuie sa dea totul in minutul ala. Si sa-ti mai spun ceva. Nici un antrenor in toate mintile nu l-ar fi bagat pe Dumitru titular cu Villarreal, probabil cel mai greu meci al Stelei in acest sezon. Nu pentru ca nu are valoare, ci pentru ca nu avea destule minute jucate, iar el trebuia sa inteleaga asta.

Mihai
24th March 2005, 20:05
NU trebuie pedepsit , omul e de 5 ani la Steaua si nu cred ca Raul daca e tinut rezerva si chemat in ultimele 6 minute la scorul de 0-2 are chef sa intre .... :)

Daca facea fitza asta stiu si eu un Nicolita sau Baciu care sunt de 2 luni :))

Nu pot sa cred ca zici asa ceva :o:
Raul intra si in minutul 90+5 daca e nevoie! E vorba de profesionalism nu de altceva :ok:
Si nu cred ca poti sa compari pe Raul si ce a facut pt Real cu Dumitru si ce a facut el pt Steaua!

ADY19
24th March 2005, 20:40
Ma dezamgesti Paul..:no:. Ce conteaza ca e de 5 ani sau numai de 2 luni? Amandoi trebuie sa dea tot ce pot pentru clubul pe care il reprezinta , pentru suporteri . Asa ceva nu se face..e lipsa de respect fata de antrenor si fata de suporteri. In alea 6 minute trebuia sa tot ce putea din el. Asa trebuie sa faca orice jucator. Daca Zenga nu ia nici o masura disciplinara asupra lu Dumitru ceilalti, va scadea in ochii celorlalti jucatori. Si te rog...nu-l compara cu Raul..e deplasata comparatia.

Paul
25th March 2005, 00:53
Eu sunt de acord cu Dumitru si raman pe pozitii.

Nu uitati ca suntem in Romania , tara in care Mutu acu 5 ani refuza sa iasa de pe teren (cand ditama`i Dobrin cerea schimbare) ;
Adica mai ai 6 minute si "hai sa`l bag si pe Dumitru ... " probabil a fost o discutie ... Dumitru se astepta la mai mult ... ;
Problema e ca atunci cand va revenii Dumitru trebuie de urgenta sa faca 2-3 meciuri bune ca altfel pateste ca si Dica ;


Sa nu uitam ca autoritatea lui Zenga este egala cu 0 si faza cu Dumitru doar confirma ...
Zenga a gresit in momentul in care :
- a acceptat ca Rachita sa fie dat afara
- a acceptat ca Neaga si Hamutvsky sa se bata si nu a interenit
- a acceptat un patron ca Jiji sa intre sa se implice in general in viata unei echipe ... deci acum il va accepta si pe Dumitru

In fond asta a trecut , ne amintim ca :
- Dumitru a dat centrarea de gol pt. Dica in Steaua -Zelzenik la 0-2
- Dumitru i-a centrat lui Dica pt. 2-1 in Steaua - CSKA Sofia
- cele 50 goluri date de Steaua din centrarile lui ...

Sa ni`l amintim pe Claudiu (la inceputurile sale) ... atunci cand era schimbat cum se injura cu Piturca ...
Si spre deosebie de Nicolita , Nesu sau Lovin , Dumitru are vre`o 15 meciuri in nationala , situatie in care nu il joci 6 minute ...

OwenSkeet
25th March 2005, 07:55
Dumitru a lipsit mult in campania de calificare pt. Cupa Uefa si totusi Steaua a ajuns departe. Asa ca Dumitru ar trebui sa fie pedepsit!!

Sorin Blaj
25th March 2005, 08:55
Baieti. Poate am inteles eu gresit. De unde tot spuneti voi ca a vrut sa il bage in teren 6 minute. Din declaratiile lui Zenga l-a trimis la incalzire la pauza si avea de gand sa-l introduca in repriza a doua. De unde 6 minute.

Daca eu am inteles gresit si voi aveti date suplimentare va rog sa ma lamuriti.

In ceea ce priveste refuzul de a intra in teren aici se pune problema de principii pe care ori le ai ori nu le ai. A se traduce ori esti profesionist ori nu esti.

axterix
25th March 2005, 09:24
normal ca trebuie pedepsit, oricum nu cred ca se va intampla la noi

WishMaster
25th March 2005, 12:48
Va dau un exemplu de la Jiul. Golgeterul si vedeta echipei Apetrei in pauza de iarna la un meci amical a refuzat sa intre pe teren , motivatia lui fiind ca nu vrea sa se accidenteze ,drept rasplata cu toate ca era titular incontestabil acum in retur a ajuns rezerva ..Deci se poate.
Sunt curios daca Zenga va avea taria sa il pedepseasca pe Dumitru..

uti2102
25th March 2005, 17:16
Normal ca trebuie pedepsit. Este un jucator excelent, poate scoate echipa din rahat in orice moment, dar uneori e delasator. Atitudinea lui m-a shocat, pentru ca pe teren sau la antrenamente nu l-am vazut niciodata sa faca fitze. Mi se parea un profesionist desavarshit.

Mihai
25th March 2005, 17:27
Dumitru a lipsit mult in campania de calificare pt. Cupa Uefa si totusi Steaua a ajuns departe. Asa ca Dumitru ar trebui sa fie pedepsit!!

Deci daca Dumitru juca bine, nu mai voiai sa fie pedepsit?

Mariusmadmax
25th March 2005, 19:51
CU SIGURANTA Daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa !
Nemernicul a stricat linistea la echipa !
Pacat !

Mihai
26th March 2005, 00:10
Hai ca nu el a stricat-o! Ciobanul sef a stricat imagine ca s-a luat de Zenga! Pai el nu a vazut ca Steaua nu a jucat prost, ci a fost diferenta de valoare!

Mariusmadmax
26th March 2005, 14:00
N-a stricat-o decat caposenia lui Dumitru care cica ar fi plans de ciuda ca n-a fost titular !!!!!!!!!!!

Mihai
26th March 2005, 17:55
Dupa atat pauza... Voia sa fie si titular! Pai Zenga si-a format jocul echipei fara el! Nu putea el sa fie mot acolo!

Mariusmadmax
27th March 2005, 09:35
Dumitru este un profesionist mioritic pur - sange !
Este greu cand ai mentalitati de-astea !!!