PDA

View Full Version : Campionatul European 2014



Tracoromana
19th September 2013, 20:54
13-19 ianuarie 2014
Budapesta, Ungaria

Referitor la Europene....am citit zilele trecute intr-un buletin informativ de pe ISU ca biletele s-ar pune in vanzare la inceputul lunii octombrie.
Si pe mine m-ar tenta acest concurs, o sa iau o decizie curand.
Am citit si eu buletinul informativ, dar pe urma a disparut fara urma de pe situl ISU. Probabil pentru ca vor fi modificari. Am apucat sa-mi copiez atunci programul:

15 January
10.30 Ladies SP
17.30 SD

16 January
11.45 Men SP
18.25 FD

17 January
13.30 Pairs SP
17.50 Ladies FS

18 January
12.05 Men FS

19 January
11.00 Pairs FS
15.00 Gala

Chestia asta cu concursul FS la perechi duminica dimineata (19 ian.), inaintea galei, cred ca a nemultumit multa lume, mai ales ca sambata (18 ian.) este doar 1 concurs. Ma gandesc ca de aceea au diparut aceste prime informatii si sper in niste modificari.
.

Tracoromana
4th October 2013, 08:28
Preturile biletelor la CE 2014, deocamdata neoficial de pe forumuri:

13-14 ian -official training:
- 10 euro/zi

15-18 ian - competitii:
- standard 22 euro/zi
- premium 38 euro /zi
- gold 55 euro/zi

19 ian - competitie perechi, fara gala:
- standard 12 euro/zi
- premium 22 euro/zi
- gold 32 euro/zi

abonament (fara gala)
- standard 79 euro
- premium 138 euro
- gold 200 euro

gala:
55-67 euro

Biletele se vor pune in vanzare pe la mijlocul lui octombrie.
Nu a aparut planul salii.
.

irinaidu
4th October 2013, 22:53
hmmm, rezonabile preturile. sa vedem daca chiar asa vor. multam fain pt info!

Geografu
8th October 2013, 20:55
E rezonabil, c'est vrai :)

ice_girl
9th October 2013, 20:15
Si mie preturile mi se par ok, sper sa ramana asa in continuare :ok:

ice_girl
6th November 2013, 22:41
S-au pus in prevanzare biletele pt CE 2014: http://presale.ticketpro.hu/efsc2014

irinaidu
7th November 2013, 00:05
ce mama ei de treaba inseamna presale ? daca va logati si va uitati, sunt o gramada de bilete unavaible. asta inseaman ca s-au vandut deja sau ca nu sunt inca disponibile alea ?

Tracoromana
7th November 2013, 10:50
ce mama ei de treaba inseamna presale ? daca va logati si va uitati, sunt o gramada de bilete unavaible. asta inseaman ca s-au vandut deja sau ca nu sunt inca disponibile alea ?
Nu stiu ce inseamna, dar eu daca am vazut unele available (2) le-am luat.

@Oana; Mersi de link! Eu ma uitam fara speranta la http://www.efsc2014.com/
.

ice_girl
7th November 2013, 11:51
ce mama ei de treaba inseamna presale ? daca va logati si va uitati, sunt o gramada de bilete unavaible. asta inseaman ca s-au vandut deja sau ca nu sunt inca disponibile alea ?
Mi-am facut si eu cont si m-am logat si la fel am vazut o multime de bilete unavaible, vreo ora m-am tot invartit pe acea harta sa ma dumiresc ce si cum si am observat ca mai ales locurile mai bune ( adica de unde se vede mai bine) nu mai sunt disponibile si am ajuns la concluzia ca deja s-au vandut:(
@Flavia, cu placere :)

ice_girl
7th November 2013, 22:49
Am citit pe pagina de FB a ISU ca sambata ( 9 nov) se vor pune in vanzare biletele si pe site-ul oficial al CE 2014: http://www.efsc2014.com/?lang=en
Din asta inteleg ca biletele care apar acum ca unvailable nu sunt disponibile nu ca deja s-au vandut:groggy:

irinaidu
7th November 2013, 23:35
oana, nici eu nu am priceput.

amidala
8th November 2013, 16:39
Salut, salut - raspund repede, ca mai stiu cate ceva.
Faza de presale a inceput pe 6 noiembrie, la ora 10.00, si se incheie in seara asta, pe la 12 noaptea. Functioneaza oarecum ciudat, asta e drept - pentru ca in prima faza trebuia sa vari o adresa de mail pe care ei sa o recunoasca (si doar asa puteai cumpara), iar acum vad ca vanzarea e la liber (linkul de presale ajunsese la un moment dat pe forumul oficial al lui Plushenko...; si nu mai cerea nimeni nicio adresa de mail care sa fie verificata...)

Tot de pe forumuri am aflat si eu acum vreo luna ca va exista aceasta faza de presale pentru cei care trimit un mail la federatia maghiara, solicitand info. Ei trreceau adresa intr-o baza de date si-ti ofereau acces la presale la un moment dat. Eu le-am scris la un moment dat, mailul s-a inregistrat - si am primit anunt ca pot participa la faza asta iniiala de cumparara incepand cu 6 noiembrie.
Acuma, de grabit nu m-am grabit prea mult recunosc; dar am intrat pe site pe la 11 (presale-ul incepuse la 10) sa vad ce si cum. Si erau deja randuri intregi luate: primele trei din toate zonele (si cred ca e cam mult sa se fi vandut intr-o ora). Eu mi-am luat bilete o zi mai tarziu, pe 7, cand deja primele 6 randuri erau deja luate (in sectorul 106, unde voiam eu...).
Asa ca eu cred cu tarie ca acele locuri care apar unavailable sunt fie cumparate, fie oprite de ei pentru sportivi, oficiali etc. Asa ca sfatuiesc pe oricine interesat sa cumpere cat mai repegior.
Succes. Si ne vedem acolo, nu? :)

ice_girl
13th November 2013, 21:25
Am si eu o intrebare: v-ati cumparat bilete pt Euros, si daca da in zile v-ati luat si care a fost cu aproximatie costul lor total , ma intereseaza sa stiu ce socoteli sa-mi fac :P. Si inca ceva: mai sunt bilete disponibile sau ar cam tb sa ma grabesc?

Off-topic: pe pagina de fb a celor de la Amphitrion am vazut ca apare un mesaj in care anunta organizarea unui nou show pe gheata in Romania ( Plushy e dat ca nume sigur) anul viitor. Voi stiti ceva legat de acest lucru? Din ce am inteles patinoarul din Bucuresti e in continuare inchis, ma gandesc ca si Brasovul ar fi o varianta sau cine stie...

irinaidu
15th November 2013, 10:10
eu mi-am luat bilete premium pt ziua cu sp baieti, lp dans si ziua cu lp baieti. in rest nu m-am grabit cu biletele pt ca sunt sigura ca o sa mai fie si nu tin sa fiu neaparat intr-un anumit loc. plus am aplicat pt un press pass si daca am bafta, poate il primesc. cu mine mai merg luma si emese.
deci, cine mai merge, cine mai merge ?

Tracoromana
17th December 2013, 13:18
eu mi-am luat bilete premium pt ziua cu sp baieti, lp dans si ziua cu lp baieti. in rest nu m-am grabit cu biletele pt ca sunt sigura ca o sa mai fie si nu tin sa fiu neaparat intr-un anumit loc. plus am aplicat pt un press pass si daca am bafta, poate il primesc. cu mine mai merg luma si emese.
deci, cine mai merge, cine mai merge ?
Eu si Mia ne-am luat abonament gold. Probabil ca vor mai fi bilete la fata locului, dar nu vreau sa imi mai bat capul in privinta asta.

Tracoromana
29th December 2013, 17:13
A aparut lista cu patinatorii pentru europene:

Entries: http://www.isuresults.com/events/fsevent00051500.htm

Linkuri:
Official Web Page; http://www.efsc2014.com/?lang=en

Time and Practice Schedule: http://www.isuresults.com/events/EC2014_ColouredTimeSchedule.pdf
.

Adeline
30th December 2013, 21:23
Noi nu mai avem reprezentanta ? Nici macar de onoare ?:sad:

irinaidu
31st December 2013, 00:02
Fetelor ( si baietilor...) ii facem ceva cadou lui Zoli ???

ice_girl
31st December 2013, 14:59
Fetelor ( si baietilor...) ii facem ceva cadou lui Zoli ???
E foarte putin probabil sa pot ajunge la Budapesta:( dar daca va hotarati sa luati ceva pt Zoli ( si pt alti patinatori) vreau sa contribui si eu:)

irinaidu
31st December 2013, 16:32
banii sunt o problema mai mica. problema e ca nu am idee ce sa iau. idei vreau !!!

ice_girl
31st December 2013, 16:50
banii sunt o problema mai mica. problema e ca nu am idee ce sa iau. idei vreau !!!
Un ursulet, iepuras etc imbracat in culorile Romaniei si/sau un plus pe care sa scrie "mult noroc la Sochi/good luck at Sochi". Poate si un dream catcher i-ar placea :D
Cam astea sunt ideile care imi vin la ora asta:P

miafangina
31st December 2013, 23:48
Fetelor ( si baietilor...) ii facem ceva cadou lui Zoli ???

Eu i-am luat deja un plush,probabil o sa-i agat ceva la git,un snur tricolor,ceva.

Geografu
2nd January 2014, 14:57
Eu din pacate nu mai pot ajunge, am programat un examen (posibil chiar doua) in saptamana aceea. Imi pare rau :(

irinaidu
2nd January 2014, 18:34
alex, examele te omoara. bafta la invatat !!!

Geografu
3rd January 2014, 00:35
Ma omoara, noroc ca mai e un pic. Sa fie, dixtractie faina :)

lady_k
7th January 2014, 13:10
Inca nu avem topic separat pentru fiecare proba? Sau nu mai stiu eu unde sa caut? :thinkso:

Tracoromana
7th January 2014, 18:08
Inca nu avem topic separat pentru fiecare proba? Sau nu mai stiu eu unde sa caut? :thinkso:
Inca nu este topic separat, ii lasam pe moderatori cu onorurile.

Iulya
7th January 2014, 18:23
Nathalie si Fabian nu vor participa la Europene ci se vor concentra pe pregatiri pentru Olimpiada. Mai jos e echipa Frantei ce va merge la Budapesta

Messieurs
- Florent Amodio
- Brian Joubert
- Chafik Besseghier

Dames
- Maé-Bérénice Meité
- Laurine Lecavelier

Couples
- Vanessa James / Morgan Cipres
- Daria Popova / Bruno Massot (sous réserve d’un test)

Danse
- Pernelle Carron / Lloyd Jones
- Gabriella Papadakis / Guillaume Cizeron

miafangina
7th January 2014, 19:30
:(

Tracoromana
7th January 2014, 20:56
Nathalie si Fabian nu vor participa la Europene ci se vor concentra pe pregatiri pentru Olimpiada.
Cine vor fi campioni europeni? Elena/Nikita? Ana/Luca?
Imi pare rau ca vedetele patinajului se retrag de la europene. :( Vroiam sa-i vad live inca o data.

Miruna1990
7th January 2014, 20:57
Nathalie si Fabian nu vor participa la Europene ci se vor concentra pe pregatiri pentru Olimpiada.

NUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUu:headbang:
Abia asteptam sa le revad programele:(

florik2000
7th January 2014, 21:40
Cred ca cei mai incantati sunt rusii...Sunt curioasa cum vor face fata presiunii Elena si Nikita. La ce programe au anul acesta, daca impresioneaza la Europene, cred ca ei vor pleca cu prima sansa la bronzul olimpic.

ice_girl
8th January 2014, 21:29
M-as bucura enorm ca Elena/Nikita sa castige primul lor titlu european/hello dar sper sa mearga la fel ca si la TEB nu ca la Nationale:D

Cromatic
9th January 2014, 13:43
Cred ca cei mai incantati sunt rusii...Sunt curioasa cum vor face fata presiunii Elena si Nikita. La ce programe au anul acesta, daca impresioneaza la Europene, cred ca ei vor pleca cu prima sansa la bronzul olimpic.

Probabil te gandesti ca o victorie clara la Europene le-ar ridica actiunile in ochii arbitrilor. Eu una cred ca va conta felul in care vor evolua efectiv la Olimpiada pentru ca aurul european castigat in absenta principalilor rivali nu are prea multa importanta. Din pacate, I/K au dovedit nu o data ca sunt foarte inegali.

Pechalat/Bourzat si Bobrova/Soloviev nu merg la Europene fiindca vor sa aiba continuitate in antrenamente si sa-si pastreze toata energia de concurs pentru Olimpiada, cu atat mai mult cu cat amblele cupluri vor participa si la competitia pe echipe.

Despre Carolina se zvoneste ca nu va merge la Europene fiindca este in urma cu pregatirea. Se mai zvoneste ca s-ar intoarce la Bolero pentru LP si ca Nichol i-ar fi coregrafiat un nou SP pe muzica Ave Maria. Daca se confirma, salut decizia Carolinei de a patina din nou Boleroul, dar sunt dezamagita ca a renuntat la vechiul SP care era favoritul meu, plus ca nu ma omor dupa piese muzicale cu iz religios pentru programe de concurs.

Am inteles ca Joubert a plecat in Rusia sa se antreneze cu Morozov. Morozov l-a sunat pe Brian si si-a oferit serviciile, spunand ca il apreciaza atat de mult incat ar lucra cu el si pe gratis. Dar Joubert, care nu mai e de mult copil de gradinita ca sa creada tot ce aude, a spus ceva de genul "Nu stiu exact de ce m-a contactat, poate ii place de mine, dar poate ca de fapt vrea sa-i demonstreze ceva lui Amodio." Pacat ca Oda s-a retras din patinajul de concurs, altfel poate ca Morozov l-ar fi sunat si pe el.

Tracoromana
9th January 2014, 20:57
Despre Carolina se zvoneste ca nu va merge la Europene fiindca este in urma cu pregatirea.
Nu ma nacaji....:( Deocamdata e pe lista.
Cat despre Elena/Nikita eu cred ca ar conta pentru palmaresul lor si pentru 'confidence' daca ar castiga europenele. Imnul pe prima treapta le-ar da aripi.

Miruna1990
9th January 2014, 22:01
Nu stiu, eu imi amintesc cu placere europenele din 2006 si 2010 (inainte nu eram fana asa inraita), cand competitia era luata mai in serios. Acum probabil pt ca marii campioni ai patinajului nu mai vin din Europa (cu exceptia perechilor), nu mai exista aceeasi motivatie: ce rezolvi castigand Europenele daca favoriti pt podium la Sochi nu participa aici?
Si lasand la o parte olimpiada, remarc cu parere de rau ca in timp ce prestigiul Europenelor scade, creste cel al Celor 4 Continente.
Fara Carolina la europene am avea o competitie la fele mult sub nationalele Rusiei, Carolina mai salva aici aparentele. Sper totusi sa vina. Si imi pare f rau ca schimba SP - mie mi se parea o muzica minunata, sigur, nu a fost patinat SP-ul perfect, dar avea mare potential. Mare pacat

Tracoromana
9th January 2014, 22:29
Nu stiu, eu imi amintesc cu placere europenele din 2006 si 2010 (inainte nu eram fana asa inraita), cand competitia era luata mai in serios. Acum probabil pt ca marii campioni ai patinajului nu mai vin din Europa (cu exceptia perechilor), nu mai exista aceeasi motivatie: ce rezolvi castigand Europenele daca favoriti pt podium la Sochi nu participa aici?
Si lasand la o parte olimpiada, remarc cu parere de rau ca in timp ce prestigiul Europenelor scade, creste cel al Celor 4 Continente.
Fara Carolina la europene am avea o competitie la fele mult sub nationalele Rusiei, Carolina mai salva aici aparentele. Sper totusi sa vina. Si imi pare f rau ca schimba SP - mie mi se parea o muzica minunata, sigur, nu a fost patinat SP-ul perfect, dar avea mare potential. Mare pacat
Si eu sper sa vina. Daca isi schimba programele, trebuie sa le incerce undeva inainte de Sochi.

IleK
9th January 2014, 22:33
Probabil te gandesti ca o victorie clara la Europene le-ar ridica actiunile in ochii arbitrilor. Eu una cred ca va conta felul in care vor evolua efectiv la Olimpiada pentru ca aurul european castigat in absenta principalilor rivali nu are prea multa importanta. Din pacate, I/K au dovedit nu o data ca sunt foarte inegali.

Pechalat/Bourzat si Bobrova/Soloviev nu merg la Europene fiindca vor sa aiba continuitate in antrenamente si sa-si pastreze toata energia de concurs pentru Olimpiada, cu atat mai mult cu cat amblele cupluri vor participa si la competitia pe echipe.

Despre Carolina se zvoneste ca nu va merge la Europene fiindca este in urma cu pregatirea. Se mai zvoneste ca s-ar intoarce la Bolero pentru LP si ca Nichol i-ar fi coregrafiat un nou SP pe muzica Ave Maria. Daca se confirma, salut decizia Carolinei de a patina din nou Boleroul, dar sunt dezamagita ca a renuntat la vechiul SP care era favoritul meu, plus ca nu ma omor dupa piese muzicale cu iz religios pentru programe de concurs.

Am inteles ca Joubert a plecat in Rusia sa se antreneze cu Morozov. Morozov l-a sunat pe Brian si si-a oferit serviciile, spunand ca il apreciaza atat de mult incat ar lucra cu el si pe gratis. Dar Joubert, care nu mai e de mult copil de gradinita ca sa creada tot ce aude, a spus ceva de genul "Nu stiu exact de ce m-a contactat, poate ii place de mine, dar poate ca de fapt vrea sa-i demonstreze ceva lui Amodio." Pacat ca Oda s-a retras din patinajul de concurs, altfel poate ca Morozov l-ar fi sunat si pe el.

La dans va fi mai ceva ca Europenele de dupa Olimpiada,cand era clar ca francezii nu vor mai fi dar sigur vor fi rusii. Cel putin vom avea o pereche la prima urcare pe podium. Eu sper in secret ca italienii sa profite de acest moment si sa castige europenele pentru ca nu stiu daca la urmatoarele Europene ii vom mai vedea. Si merita mai mult decar rusii, au muncit si s-au perfectionat mult in ultimii 2 ani, mie mi-au placut si i-am sustinut in fata rusilor. Elena si Nikita sunt capabili de multe minuni, au primit talent cu carul dar nu stiu ce sa faca cu el. Nu cred ca merita in acest moment titlul european si nici nu cred ca acest titlul le va face vreun bine, dimpotriva.

Sunt dezamagita ca francezii au ales sa nu participe. Mie mi s-au parut intr-o forma indeajuns de buna pentru momentul finalei de GP. As fi vrut sa ii vad cu un al treilea titlul european. Clar l-ar fi meritat, pentru ambitie, dedicatie si originalitea programelor. Rusii au tot timpul sa mai castige titluri europene, nu ca le-as dori:drak:, si atunci nu e de mirare retragerea.

Am citit si eu despre Carolina, nu este inca nimic oficial. Vor fi cele mai plicticoase Europene. Anul trecut fara Kiira, anul asta si fara Carolina. Inteleg ca Julia si Adelina sunt ca si medaliate dar cine va fi a 3a?? Ca daca o vad pe Alena, innebunesc. As fi fost mai mult decat fericita sa o vad pe Anna sau Nikol in aceasta pozitie. Oricare dintre ele merita mai mult participarea decat Alena si in conditiile date sigur ar fi fost pe podium. Insa, eu sper ceea ce am sperat si anul trecut ca Valentina sa ia bronzul si acum e sansa ei, ultima.
cat despre programele Carolinei, am vazut Ave Maria si Sherezade sub forma unor gale amandoua excelente, Sherezade total diferit de ce a prezentat in concurs incat am crezut ca va pastra programul. In varianta asta i se potriveste mult mai bine decat Bolero. Bolero nu prea e pe temperamentul Carolinei.

Cat despre Joubert si Morozov, va aduceti aminte ca tot la fel l-a abordat si pe Daisuke. L-a ridicat in slavi si i-a spus cate si mai cate. Se pare ca Morozov e disperat ca nu mai vin patinatorii la el, asa ca se duce el la ei, doar ca nu se duce asa, la oricine. Doar la cine stie el ca ar putea sa il ridice si sa mai contribuie la "faima"lui de bun antrenor. Nu stiu ce a fost in capul lui Joubert de a acceptat si cum de l-a lasat federatia pt ca intelesesem ca despartirea lui Amodio de Morozov a fost la sugestia federatiei. Si tocmai cand imi placea si mie in sfarsit un program al lui Joubert, chiar avea potential, acum o sa il cheleasca Morozov de tot de n-or sa mai ramana decat sariturile ca si pana acum:(.

Miruna1990
9th January 2014, 22:43
Alena va fi a treia rusoaica :(

Cromatic
10th January 2014, 03:29
Cat despre Joubert si Morozov, va aduceti aminte ca tot la fel l-a abordat si pe Daisuke. L-a ridicat in slavi si i-a spus cate si mai cate. Se pare ca Morozov e disperat ca nu mai vin patinatorii la el, asa ca se duce el la ei, doar ca nu se duce asa, la oricine. Doar la cine stie el ca ar putea sa il ridice si sa mai contribuie la "faima"lui de bun antrenor. Nu stiu ce a fost in capul lui Joubert de a acceptat si cum de l-a lasat federatia pt ca intelesesem ca despartirea lui Amodio de Morozov a fost la sugestia federatiei. Si tocmai cand imi placea si mie in sfarsit un program al lui Joubert, chiar avea potential, acum o sa il cheleasca Morozov de tot de n-or sa mai ramana decat sariturile ca si pana acum.

Ileana, stiu ca a existat mare iubire fata de Morozov pe acest forum si trebuie sa spun ca si mie mi-a fost foarte greu sa cred diversele lucruri negative care s-au scris despre el in alte parti fiiindca mai avea inca niste succese. Dar vazand ca ii pleaca elevii unul dupa altul, am ajuns la concluzia ca ceva este totusi in neregula. S-au despartit de el - pe langa japonezi si Adam Rippon - Marchei, Cappellini/Lanotte, Bariev, Kovtun, Voronov, Amodio, iar echipa Juliei L. n-a mai vrut coregrafii Morozov, a apelat la Ilia Averbukh. Si asta s-a intamplat intre 2011 si 2013.

Amodio a spus intr-un interviu acordat dupa despartire ca a plecat la Los Angeles unde Morozov isi mai duce elevii pe timpul verii - de ce tocmai acolo, habar n-am - si ca a fost foarte nemultumit de lipsa de rigoare la antrenamente, adica nu exista un plan exact de pregatire, asa ca patinatorii nu prea stiau ce au de facut intr-o zi sau alta, si ca el s-a saturat de acest stil de lucru.

Daca Morozov nu se aduna si nu-si ia treaba in serios, nu-l vad bine pentru ca in momentul de fata el nu are ce oferi unui patinator. Cu exceptia secventelor de pasi la care se pricepe - vezi, ii recunosc si calitati - coregrafiile lui sunt foarte slabe, nu este nici un slefuitor si nici un antrenor tehnic, adica ii dai pe mana un patinator cu tehnica deficitara si el o corecteaza, sau il invata pe patinator sarituri noi sau combinatii noi. A invatat Amodio cvadrupla sub indrumarea lui? Se chinuie saracul cu 4S care in 90% din cazuri nu-i iese.

Morozov a fost la Shpilband cu I/K asta vara si se pare ca ridicarile pe care le au cei doi sunt creatiile lui Igor, de fapt.

ice_girl
10th January 2014, 15:28
Nici eu sunt o mare "fana" a colaborarii dintre Brian si Morozov:D, nu stiu daca e o colaborare benefica sau nu dar vom avea ocazia sa vedem acest lucru peste putine zile;) Dar sunt de acord cu faptul ca Brian tb sa lucreze si cu alt antrenor in afara de Veronique Guyon.
Si retragerea Carolinei ar fi cea mai proasta veste posibila:(:headbang:, totusi eu sper sa nu fie adevarata...

IleK
10th January 2014, 21:58
Carolina participa la Europene!

De pe FB:
MESSAGE FROM CAROLINA IN ENGLISH:
Euros are coming up. This year in Budapest, like 10 years ago! I participated then for the Second time and this is going to be my 12th. How exciting. I feel very happy and honoured to be back competing in this beautiful city.
As for my skating, I withdrew from Italian Nationals because of a back injury. During this time I had some time to think about my programs and I decided to make some changes: different music, different choreography.

Short Program: Ave Maria - Schubert
Free Skating: Bolero - Ravel

I was very interested in keeping Bolero for Olympic year but I wanted the pleasure of the choreographic process and the challenge of a new program. That way I could also choose which one felt better. Due to the time off with my injury I just couldn't get Scheherazade to feel right. Together with Lori Nichol, I decided that I love the tempo, the pacing and the energy of Bolero. The short is new. We both love the Humoresque but some people loved it and some couldn't understand the story. The idea of the the yin and yang of the pure angelic and ethereal Ave Maria and the sensual yet bold Bolero just inspires me every day.
Thank you Lori for working with me last minute and for the fun we have on the ice.

I wish all skaters and spectators an amazing European Championship. Keep the fingers crossed

miafangina
10th January 2014, 22:41
Yupiii!

Eram foarte trista fara Carolina,imi pregatisem si steguletele :)
Am vazut si eu pe FB dar nu o am decit pe Oana in lista ,asa ca i-am trimis-o ei.Flavia,sunt happy,happy ! /hello:cheer::yeah:

Va pun si poza de suporter:

irinaidu
10th January 2014, 23:15
foarte tare poza de suporter mia ! sper ca vei avea timp de un suc la budapesta !
ps cu mine, adica :)

miafangina
11th January 2014, 08:41
Suuuc?Da' vinul ce are?:drak::D ne facem de cap!:))

Tracoromana
11th January 2014, 09:41
Yupiii!

Eram foarte trista fara Carolina,imi pregatisem si steguletele :)
Am vazut si eu pe FB dar nu o am decit pe Oana in lista ,asa ca i-am trimis-o ei.Flavia,sunt happy,happy ! /hello:cheer::yeah:

Va pun si poza de suporter:
Mia va fi un suporter foarte activ, toate camerele vor fi pe ea. Atentie forumisti!

@Irina, cu mine nu beti nimic?

irinaidu
11th January 2014, 15:35
Suuuc?Da' vinul ce are?:drak::D ne facem de cap!:))

Am zis sa te iau prin invaluire, pana te cunosc mai bine. Vinul all the wayyyy!
Flavia, nici macar nu mi-am pus problema ca nu o sa beau cu tine. :D

amidala
11th January 2014, 17:10
Cioc-cioc; n-am mai dat semne (vizibile) pe aici, dar asta nu inseamna ca nu va urmaresc; si ca nu-mi pregatesc si eu tolba de plusuri pentru Europene :))

Ma bucur teribil ca vine Carolina. Te-ri-bil. Imi pare insa rau de Humoresque; era unul dintre programele mele preferate anul asta.
Cat despre francezi, ei lipsesc dintr-un motiv foarte clar: si-au schimbat scurtul. Tot-tot, nu doar bucatele din el. Iata ce-a zis Nathalie acum cateva zile:

« On a surtout choisi de squeezer Budapest pour mieux construire notre préparation physique et parce que l'on a changé notre danse courte. Les juges trouvaient que notre Cabaret de Bob Fosse n'était pas assez ballroom. On va désormais débuter avec le Roxy de Chicago (la comédie musicale). Ça reste sexy et dans le thème, mais c'est plus fox-trot. »

In rest, cand aveti vreme si chef (mai cu seama chef :), m-as bucura sa-mi faceti o vizita (sau mai multe) pe www.insideskating.net.
(www.insideskating.net) Am reusit, intr-un final, sa dau drumul site-ului in engleza pe care il planuiesc de multa vreme. E doar un bebelus de site acum - dar o sa creasca el mare :). Un lucru e clar: mi-ar prinde bine niste feed-back. Cu drag :) - si, da, ne vedem la Budapesta? Eu sunt in sectorul 106, randul 7, mare parte din intrecere; la gala sunt un pic mai jos, in 5.

Tracoromana
11th January 2014, 18:17
Am zis sa te iau prin invaluire, pana te cunosc mai bine. Vinul all the wayyyy!
Flavia, nici macar nu mi-am pus problema ca nu o sa beau cu tine. :D
Asa ma gandeam si eu! :) Ok! Cine se mai inscrie?

@amidala. Si noi (Mia si eu)avem locuri in 106 randul 7!! :yes:
,

amidala
11th January 2014, 18:27
@amidala. Si noi (Mia si eu)avem locuri in 106 randul 7!! :yes:
,[/QUOTE]

:))) Ce taaare :).

miafangina
12th January 2014, 20:31
Mia va fi un suporter foarte activ, toate camerele vor fi pe ea. Atentie forumisti!

@Irina, cu mine nu beti nimic?

Ei,Flavia,nu exagera!or fi destule unguroaice dragute pe-acolo,eu sunt la 50+ :D
Da' am steguleteeeee!

Deci ne-am inteles fetelor,bem si ne cunoastem :bere::bere::bere: si ne bucuram:yes: abia astept.

IleK
12th January 2014, 21:21
Mai, fetelor cele norocoase, faceti-va mila si de cei mai putin norocosi care raman pe acasa, si lasati-o mai moale cu bautura ca avem nevoie de voi treze aici pe forum sa ne impartasiti impresii:)). Distractie placuta, sper sa aveti timp sa vedeti si Budapesta un pic, m-a impresionat patinuarul lor in aer liber si imensa fantana arteziana cu apa incalzita in care se face baie iarna si ziua si noaptea:-)
Si sa faceti o poza cu Tomas, va rog.Sigur vor fi ultimele lui europene.

miafangina
13th January 2014, 14:01
Hm,costumul de baie nu l-am pus in bagaj :D ...si da,vreau si un pic de plimbare,neaparat,e un oras frumos.

lady_k
13th January 2014, 16:28
Pana una, alta, la tv unde vedem?

Feteleee, distractie placutaaaa! :yes:

Tracoromana
13th January 2014, 18:04
Pana una, alta, la tv unde vedem?

Feteleee, distractie placutaaaa! :yes:
Mersiiii!

pregram/rezultate: http://www.isuresults.com/results/ec2014/index.htm
.

Adeline
13th January 2014, 19:34
Si programul pe TVR 1 si in principiu si HD :

Miercuri 15.00 - 17.30, Feminin, program scurt
21.00 - 23.00 Dans, program scurt si pe Eurosport 2 21.30 - 23.00

Joi 15.00 - 18.00 Masculin, program scurt
21.00 - 22.55 Dans, program lung si pe Eurosport 2 21.00 - 23.00

Vineri 15.00 - 18.00 Perechi, program scurt
21.00 - 22.55 Feminin, program lung si pe Eurosport 2 21.00 - 23.00

Sambata 14.00 - 17.25 Masculin, program lung si pe Eurosport 2 de la 21.30 - 23.00

Duminica 12.00 - 15.00 Perechi, program lung

16.00 -18.00 Gala Laureatilor si pe Eurosport 2 de la 21.30 - 23.15

ice_girl
13th January 2014, 22:32
Yupiii!

Eram foarte trista fara Carolina,imi pregatisem si steguletele :)
Am vazut si eu pe FB dar nu o am decit pe Oana in lista ,asa ca i-am trimis-o ei.Flavia,sunt happy,happy ! /cheer::yeah:

Va pun si poza de suporter:
Mia, sa o sustii pe Carolina si din partea mea/hello!
Fetelor, sa beti un pahar de vin si pt mine:bere: si abia astept sa vad la tv, asa suporteri infocati si veseli nu se poate sa nu va filmeze;).
Dar dupa cum a zis si Ile sa ne tineti si pe noi la curent:), abia astept impresiile, povestile si pozele (eu vreau poze cu Brian si Carolina, dar orice poza e bine venita, nu ma supar din contra:)) ) si sunt cu sufletul alaturi de voi:great:. Va doresc sa aveti parte de niste zile minunate si sa va bucurati de ele la maxim/hello! Si neaparat sa vizitati Budapesta, aveti ce vedea:yes:

Anisia
14th January 2014, 16:39
Pregatiri:

3iDsWhM_3FY

Am ramas eu rau de tot in urma sau e nou programul scurt?:D Suna bine muzica aleasa.

ice_girl
15th January 2014, 12:26
Pregatiri:

3iDsWhM_3FY

Am ramas eu rau de tot in urma sau e nou programul scurt?:D Suna bine muzica aleasa.
Da, e noul program scurt realizat si coregrafiat de Nikolai Morozov:D. Si contrar asteptarilor imi place:P
Dar mai mult decat programul imi place de Brian imbracat in negru:)):drak:

mikeyy
15th January 2014, 23:01
Ma bucur ca cele 3 favorite au avut programe fara ratare si ca lupta pentru aur este in continuare una stransa. In final va castiga cea care va merge cel mai curat si la lung. Carolina cred ca a avut o problema la una dintre piruete sau doar mi s-a parut ca nu a mentinut pozitia suficient. Eu doar acum am vazut programele pe youtube.

Miruna1990
15th January 2014, 23:12
Mi-au placut Adelina si Carolina. Programul (scurt) al Juliei ma lasa rece. Carolina a fost regala si ma asteptam la o diferenta mai mare la PCS intre ea si rusoaice, dar nu mai comentez.
La dans de data asta cred ca ii prefer pe rusi, cel putin in seara asta. Au fost mai rapizi, precisi, totul executat cu o calitate deosebita, cu mult aplomb. Dar ca obicei pierd la nivele (Morozov). Arbitrii le-au dat peste 9, se apropie de liga V/M si D/W.
Sper sa ramana britanicii pe 3, mi-au placut mult

Tracoromana
20th January 2014, 11:09
Intai de toate, ati vazut ca Menshov mi-a facut o surpriza placuta???? Sunt foarte bucuroasa pentru el.

Apoi trebuie sa spun ca nivelul europenelor nu este deloc scazut asa cum spunea cineva aici:
- Fernandez are al 4 lea punctaj din sezon dupa Hanyu, Chan si Takahashi; iar Voronov are al 7-lea rezultat al sezonului dupa acesti 4, Machida si Oda. S-ar putea ca daca doi rusi se cearta pentru Olimpiada, sa castige al treilea.
- Julia are 1-ul rezultat al sezonului si Adelina al 3-lea. Intre ele e Mao.
- Elena/Nikita au al 4-lea rezultat (la TEB) dupa D/W, V/M si W/P, iar Anna/Luca au al 5-lea rezultat.
- Nu mai vorbesc despre Tatiana/Maxim si Aliona/Robin.

Tracoromana
20th January 2014, 12:20
Cateva impresii de inceput:

In general in sala a fost frig si mi-am adus aminte de Berna si spectatorii de-acolo cu paturi, caciuli si manusi. Si aici a fost la fel in prima zi si mi-am inchiriat si eu o pernita pentru scaun pe care am carat-o apoi in fiecare zi. Treptat s-a mai incalzit atmosfera, dar totusi era nevoie de imbracaminte in mai multe straturi decat de obicei.

In prima zi le-am intalnit pe Florentina (amidala) si Alina care au avut locuri chiar langa noi (eu si Mia) tot concursul, asa ca fiind deja un grup ne-am manifestat in voie. A 2-a zi le-am intalnit si pe Irina, Luma si Emi (emiii03), asa ca am schimbat impresii la o cafea si am avut deja 3 steaguri tricolore pentru sustinerea lui Zoli . In timpul competitiei insa am vazut cu placere ca erau mai multe steaguri.

Despre competitie si concurenti mai tarziu.
.

Geografu
23rd January 2014, 21:19
Mi-a facut placere sa le vad pe fete cu steagul sus (atunci cand a fost Zoli la lung). Pacat ca nu am fost acolo, poate data viatoare nu voi rata un CE de patinaj :)

Tracoromana
26th January 2014, 00:17
Mersi Oana pentru articole, le-am pus aici ca sa incheiem campionatul cu ele.


http://www.absoluteskating.com/articles/2014euros-day1.html
http://www.absoluteskating.com/articles/2014euros-day2.html
http://www.absoluteskating.com/articles/2014euros-day3.html
http://www.absoluteskating.com/articles/2014euros-day4.html
http://www.absoluteskating.com/articles/2014euros-day5.html
http://www.absoluteskating.com/articles/2014euros-flodni.html
Excelente articolele din Absolute Skating despre CE 2014, redau foarte bine atmosfera de-acolo. Eu una n-as fi putut povesti mai bine. M-a impresionat capitolul ''End of an era'' despre ultimul European a lui Brian si Tomas.
''There was a bit of sadness in the air during the men’s free program, though. It was the last European championship of Brian Joubert and Tomá¹ Verner. They finished back-to-back: Tomá¹ 7th, Brian 8th.

http://www.absoluteskating.com/articles/2014euros/FPJ_3956report.JPG http://www.absoluteskating.com/articles/2014euros/FPJ_4016report.JPG
It was somehow a sad afternoon in Budapest. An era of great skaters is coming to its end. But hopefully a new era has already started – the era of Javier Fernandez, the Spanish king.''
Iar poza asta e absolut superba (Ksenia Nurtdinova);

http://www.absoluteskating.com/articles/2014euros/DSC_6559.jpg
.

ice_girl
26th January 2014, 15:51
Mersi Oana pentru articole, le-am pus aici ca sa incheiem campionatul cu ele.

Excelente articolele din Absolute Skating despre CE 2014, redau foarte bine atmosfera de-acolo. Eu una n-as fi putut povesti mai bine. M-a impresionat capitolul ''End of an era'' despre ultimul European a lui Brian si Tomas.
''There was a bit of sadness in the air during the men’s free program, though. It was the last European championship of Brian Joubert and Tomá¹ Verner. They finished back-to-back: Tomá¹ 7th, Brian 8th.

http://www.absoluteskating.com/articles/2014euros/FPJ_3956report.JPG http://www.absoluteskating.com/articles/2014euros/FPJ_4016report.JPG
It was somehow a sad afternoon in Budapest. An era of great skaters is coming to its end. But hopefully a new era has already started – the era of Javier Fernandez, the Spanish king.''
Iar poza asta e absolut superba (Ksenia Nurtdinova);

http://www.absoluteskating.com/articles/2014euros/DSC_6559.jpg
.
F bine le-ai mutat aici:ok:!
Si pe mine m-a impresionat tot articolul de Brian si Tomas, parca nici acum nu-mi vine sa cred ca a fost ultimul lor campionat european:(...
Dar s-au retras lasand locul altor sportivi la fel de talentati si pregatiti sa intre in istoria patinajului artistic:)

irinaidu
27th January 2014, 20:43
Fata care a scris articolul care cuprinde partea cu An end of an era, Titanila Bod, e membra pe BJDG si ne stim din 2007, de la Varsovia. A fost foarte draguta si mi-a zis din timp ca la gala, in pauza, are aranjat un interviu cu Brian. Asa ca am avut grija sa fiu si eu acolo. Cand l-a intrebat cum se simte pt ca sunt ultimele lui Europene, el a fost foarte pozitiv si a vorbit de planurile lui de viitor, eu, in schimb, incercat sa nu ma bocesc.
E emotionant sa vezi cat de mult ii iubesc spectatorii si pe el si pe Tomas. Si imi dau seama ca e timpul sa se retraga dar sunt f trista la acest gand. Si pt Tomas imi pare rau in mod deosebit, pt ca am senzatia ca nu si-a atins niciodata tinta. E o fata care face un documentar despre Tomas, care a inceput sa-l filmeze cam acum vreo 10 ani si ea si Tomas au prezentat acest proiect intr-o conferinta de presa, acum la Euros. Mi-a fost tare drag Tomas, care zicea ca atunci cand patina prost si avea rezultate proaste, o suna pe Monica si ii spunea ca ii pare rau pt ca ii strica documentarul.
Una peste alta, ma bucur ca avem un campion european absolut adorabil. Javier este bestial,inclusiv in interviuri. La conf de presa, de dupa SP, el si Tomas se strigau "sweetheart " prin sala.
Mi-au placut unele echipe de dans mai noi, care cred ca au potential. Mi s-a parut f placuta de privit proba de dans.
Proba de perechi a fost cam seaca. Iar fetele, mai eles cele europene, nu ma mai emotioneaza de multa vreme. Insa Julia este draguta si se vede determinarea pe ea. Iar eu, un om lipsit de determinare si ambitie, intotdeauna apreciez aceste calitati cand le vad, mai ales la o fata de 15 ani.

ice_girl
29th January 2014, 23:55
YES/hello! In sf au aparut programele cu comentariul celor de la British Eurosport:) http://www.youtube.com/watch?v=Dspypxa3Aa0&feature=c4-overview&list=UUpmadplEROgHA_9m0Cse1Gg

lady_k
4th February 2014, 10:12
Irina, merci pt. impresii! :)