PDA

View Full Version : 5. Steven Thicot



torinezu
4th September 2013, 10:14
Anul nasterii: 14 februarie 1987
Locul nasterii: Montreuil, Franta
Inaltime: 1,86 m
Post: fundas central

Echipe la care a jucat:
2005-2007: Sedan
2007-2008: Nantes
2008-2011: Hibernian
2012-2013: Naval de Maio
3013 - : Dinamo (contract pe 3 ani)


http://i39.tinypic.com/vrsbxt.jpg

torinezu
4th September 2013, 10:21
Spicuiri dintr-un interviu cu Steven Thicot (Libertatea, 30 august 2013):

Cum te-ai decis să vii în România?

Nu am ales eu, Dinamo m-a ales pe mine. Antrenorul m-a văzut pe DVD, m-a sunat și mi-a spus că mă vrea la echipă. Asta a fost tot. Nu știam nimic despre România, înainte să vin.

Te-ai acomodat?

Îmi place că există mai mult timp liber înainte de meciuri. Antrenamentele sunt programate dimineața, iar asta îmi convine. Traficul? Nu mă sperie. Sunt născut în Montreuil, o suburbie a Parisului, iar familia mea locuiește în capitala Franței, deci sunt obișnuit cu aglomerația de pe străzi, nu este ceva care să mă sperie.

.............

Ai jucat și în Scoția, și în Portugalia. Cum a fost?

În Scoția, la Hibernian este un fotbal mai fizic. La antrenamente este mai mult angajament decât în România. Se fac tacklinguri, deși nu se poartă apărători. În Portugalia, la Naval, ritmul este mai lent, cu mai multe pase.

Cei idoli ai?

Alessandro Nesta. Italianul mi-a plăcut mult. El a fost modelul meu. Dintre francezi, l-am simpatizat pe Thuram.

Ai fost căpitanul lui Benzema la Under 17. El este la Real Madrid, iar tu, la Dinamo. De ce crezi că nu ai reușit să te impui în fotbalul mare?

Nu regret nimic, mă refer la alegerile pe care le-am făcut. Numai că antrenorii m-au mințit! Ei și impresarii m-au nenorocit! Mai multe nu vreau să spun. Însă nu mi-am spus ultimul cuvânt în fotbal. Am făcut un sezon magnific la Naval (n.r. - 42 de meciuri/3 goluri) și sunt convins că voi continua pe linia asta la Dinamo. Voi ajunge la o echipă importantă din străinătate.


desi am unele mici indoieli, ii doresc succes la dinamo!

Utilizator
4th September 2013, 10:41
Pare OK din declaratii. Cine stie, poate ca e jucator bun si poate ca va fi un castig ca fundas central.

Dar deocamdata e clar ca Thicot la Dinamo va fi introdus cu precadere ca inchizator. :)
Luchin fundas dreapta de meserie trebuie jucat central si de aceea Thicot, fundas central de meserie, trebui sa joace inchizator. Logic nu?

De remarcat faptul ca el considera antrenamentele usoare, ceea ce explica si prestatia jucatorilor, si oboseala lor atunci cand se fac cantonamente intensive. E inca o problema de dozaj si se lucreaza in hopuri.