PDA

View Full Version : rezultate...fara idealuri si principii :)



florian.X
29th August 2013, 08:52
http://www.fcsteaua.ro/index/section/articles/article/41483/

Au trecut ceva ani, cum au trecut ceva ani de la ultimul titlu. Si acum vreau sa va intreb ceva: Dupa episodul Boro, a urmat calificarea cu Standard Liege, mai tineti minte? A fost cred ca printe primele dati cand creditorul Becali a simtit gustul banilor si si-a dat seama ca Steaua poate fi o afacere, chiar foarte profitabila. Mai tineti minte? Am iesit pe strazi, ne-am bucurat, am cantat, visand cu ochii deschisi la numele mari ce aveau sa vina sa joace in Templu ( caci atunci aveam si noi un stadion, nu de elita, dar de suflet ).
Tinem minte cam toti nu? Si dupa acea toamna cu “ du-te Dica du-te ”, ce a urmat? Din toata bucuria asta, din toata performanta asta ce-a iesit? Va spun eu, si poate asa deschidem ochii mai bine: 7 ani in care titlul a fost o iluzie de inceput de sezon si o dezamagire la final, prestatii sub-mediocre in Europa, per total, 7 ani in care Steaua n-a reusit nimic. Sigur acum vor veni si baietii destepti sa spuna ca am facut performanta in Europa, sau ca am jucat an de an. Da corect, dar, cum am jucat? Facand 1 punct in UCL? Nereusind in UEFA sa ne batem cu echipe care nu viseaza la semifinale sau care abia ajung si ele in primavara? Asta e performanta? Nu cred…
Au fost 9 ani de calificari pentru inertia unui sezon, cel cu semifinala UEFA, cand Steaua a strans zestrea ce ii permitea an de an sa fie cap de serie. Zestre care s-a cam dus in ultimii ani, confirmarea venind joi, cand vom fi in urna a 4. De la vise cu nume mari la Bucuresti, ajungem la cosmarul foarte probabil a unei grupe infernale, grupa in care risti sa te faci de ras.
Iar vor veni baietii si vor zice: pai am jucat de la egal la egal cu Chelsea, detinatoarea, ultra extra mega all inclusive echipa de top. O echipa aflata in lehamitea unui sezon ratat, fara prea mare interes, dar care s-a trezit in a doua repriza la Londra si a zis, ba!, totusi, hai sa nu ne facem de ras, iar restul e istorie trista.
Cum cred si intr-o zicala, desparte si cucereste. Peluzele sunt rupte si muribunde, insa lui Becali ii convine de minune, Stoica se bucura si toate merg spre distrugerea celei mai frumoase echipe de fotbal din lume, Steaua noastra. De ce asa? Pentru ca o Cupa cu Olaroiu, pentru ca un titlul castigat, pentru calificarea in UCL, pentru toate astea, noi am uitat de proteste, de idealuri ce au ramas doar aici, pe net, in spatele tastaturilor.

SwedishMafia
29th August 2013, 09:52
http://www.fcsteaua.ro/index/section/articles/article/41483/

. O echipa aflata in lehamitea unui sezon ratat, fara prea mare interes, dar care s-a trezit in a doua repriza la Londra si a zis, ba!, totusi, hai sa nu ne facem de ras, iar restul e i[B][U]storie trista.
]

aurica si-a facut cont pe fcsteaua.interesant.:))

aLLiin
29th August 2013, 10:06
10 ani la rand in grupe. De ce nu au reusit si altii? Initial am crezut ca sunt pe sectia dinamo.

florian.X
29th August 2013, 10:36
ati inteles foarte bine ideea articolului.e vorba de cum schimba rezultatele oamenii si conceptiile. si culmea, in cazul multora dintre stelisti, asa s-a intamplat. cum multi dintre cei cu VPM dintr-o data si-au schimbat parerile si conceptiile, doar pentru faptul ca echipa are rezultate. ar trebui ca echipa asta sa insemne mai mult decat niste rezultate. ceea ce nu se intampla :)

aLLiin
29th August 2013, 10:44
Eu nu m-am ghidat niciodata dupa rezultate. Nu injur echipa cand are un meci mai slab si altele... Si nici nu am devenit Stelist peste noapte...

florian.X
29th August 2013, 10:50
nu e cazul tau neaparat. dar stii foarte bine ca multi dintre cei care in trecut il injurau pe creditor si doreau plecarea lui, culmea fix in perioada in care echipa nu exista deloc in campionat si individul isi batea joc de toata lumea ( de suporteri, de fosti jucatori ai echipei...) ( ce repede se uita lucrurile astea cand echipa merge, nu???...), dintr-o data au revenit alaturi de echipa cum echipa a inceput sa joace bine...dar nah, nu mai conteaza, asteptam perioada de recul, sa vedem atunci cati inca vor mai umple iar stadionul :)

aLLiin
29th August 2013, 10:55
Eu inca mai vreau ca Gigi sa plece. Sunt sigur ca s-ar bate oamenii de afaceri ca sa finanteze Steaua. Si nu glumesc. Iti spun eu ca stadionul se va goli in perioada de recul...

florian.X
29th August 2013, 10:58
Eu inca mai vreau ca Gigi sa plece. Sunt sigur ca s-ar bate oamenii de afaceri ca sa finanteze Steaua. Si nu glumesc. Iti spun eu ca stadionul se va goli in perioada de recul...

despre asta e vorba, aici voiam sa ajung :)
si ca si brand/ imagine, da, ar atrage investitori :)

Snake_21
29th August 2013, 13:20
Nu prea cred.. eu zic ca ar veni mai multi suporteri adevarati pe stadion dupa plecare creditorului... mai bine cu suporteri adevarati, deci cu aia de rezultat pe stadion.. In fine. :) Imi doresc si eu sa plece ciobanul si sunt sigur ca s-ar gasi investitor pentru Steaua foarte repede, sper doar sa nu fie un alt Becali si nu ma refer la nume, ci la caracter.. ;) In conditiile in care nu-l aud pe Jiji sa imi umbreasca bucuria rezultatelor, e cat de cat ok la Steaua momentan. Cazul super fericit ar fi sa plece odata creditorul, atunci sunt sigur ca am face performante si mai mari decat acum. :D