PDA

View Full Version : Internationale B 2013/2014



Tracoromana
8th August 2013, 00:37
LUME, LUME!!! INCEPE SEZONUL!!! :great:

Asian Open Figure Skating Trophy
Bankok, Thailanda
8-11 Aug, 2013
http://www.asianopentrophythailand.com/index.php/event

Printre participanti: Tatsuki Machida, Cristian Martinez, Misha Ge, Zijun Li, Zhang Kexin, Satoko Miyahara, etc.

Rezultate:
http://www.asianopentrophythailand.com/score/20130805/index.htm

ice_girl
8th August 2013, 14:18
In sf a inceput sezonul /hello!
Iar distributia mi se pare una destul de selecta :ok:

IleK
8th August 2013, 20:52
Pacat ca Zijun si coreeanca So Youn Park s-au retras.
Miyahara a reusit imposibilul, are sarituri mai inalte si complet rotate. Mi-a placut mult, anul trecut nu-i dadeam multe sanse pe viitor avand in vedere ca rareori o junioara are sarituri mai bune pe masura ce creste. Si ea a crescut vizibil, cred ca va avea in final statura lui Akiko. Ar trebui sa castige aceasta competitie, in lipsa chinezoaicei Zijun.
Sunt nerabdatoare sa il vad pe Machida care m-a cucerit sezonul trecut si am regretat ca nu a prins mondialele.

Tracoromana
11th August 2013, 13:49
Rezultate Asian Trophy:

Ladies:
1 Satoko MIYAHARA JPN 169.85 1 1
2 Kexin ZHANG CHN 143.09 2 3
3 Melissa BULANHAGUI PHI 140.05 4 2

Men:
1 Tatsuki MACHIDA JPN 226.21 1 1
2 Misha GE UZB 203.63 2 2
3 June Hyoung LEE KOR 178.96 3 3

http://www.fsatresults.com/AOFST2013/results/indexAOFST.html
.

ice_girl
15th August 2013, 18:03
Satoko Miyahara SP:http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=R1Crusj0ZYE
FP:http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=uG2GIw3TolQ

Kexin Zhang SP: http://www.youtube.com/watch?v=2_Gnm59C9Vc&feature=player_embedded
FP: http://www.youtube.com/watch?v=ueQFDv5XwoY&feature=player_embedded&t=0

irinaidu
15th August 2013, 23:28
:) he,he, chiar ca a inceput sezonul !

Miruna1990
19th August 2013, 15:05
http://www.isuresults.com/events/fsevent00051462.htm
Nebelhorn trophy 2013, participanti

Ma uit eu prost, sau Tatiana NOVIK / Andrei NOVOSELOV participa pt...Romania?:confused::confused::confused: Au si (TBC) in dreptul numelor, ceea ce probabil inseamna To be confirmed. M-am uitat de 100 de ori, scrie ROU in dreptul lor.
Am cautat si pe wikipedia, trebuie sa fie o greseala.

IleK
19th August 2013, 17:39
http://www.isuresults.com/events/fsevent00051462.htm
Nebelhorn trophy 2013, participanti

Ma uit eu prost, sau Tatiana NOVIK / Andrei NOVOSELOV participa pt...Romania?:confused::confused::confused: Au si (TBC) in dreptul numelor, ceea ce probabil inseamna To be confirmed. M-am uitat de 100 de ori, scrie ROU in dreptul lor.
Am cautat si pe wikipedia, trebuie sa fie o greseala.

La asta m-am minunat si eu. Ar trebui sa fie o greseala totusi. Nu trebuie sa fie macar unul care se aiba ceva sange roman in el? la biografie nu zice nimic.
Oricum ciudate alegeri pt Nebelhorn, se vede ca e sezon olimpic si multi nu au inca programele pregatite. Ce le-o fi venit si americanilor cu Ashley Cain cand au atatea fete bune care stau la coada pt cele 3 locuri la olimpiada si pt GP. Bine macar ca rusii o trimit pe Radionova si japonezii pe Oda. Amandoi au programe frumoase, mai ales Oda care e in forma maxima, atat doar ca si el a ales un program olimpic, cel putin in a doua parte, si nu orice program ci W. Tell al lui Lambiel. Si seamana atat de mult coregrafia pe secventa de pasi si chiar si pirueta si poza de final. Nu pot sa inteleg asta. Ma uit la el si ma gandesc la Stephane. E ca si cum noua iubita se imbraca cu hainele fostei:)

Si Chan ca sa nu se lase nici el mai prejos cu "originalitatea in sezonul olimpic" , tocmai l-am vazut sarind lejer niste cvadruple si apoi o gramada de duble pe Winter marca Yagudin. Pentru nostalgici.

IleK
19th August 2013, 17:50
Am uitat sa mentionez ca la Sovenia Open 31.08-01.09 il putem vedea pe Brezina. http://dkc.simetric.si/dinamic/rezultati/56/

ice_girl
19th August 2013, 17:56
http://www.isuresults.com/events/fsevent00051462.htm
Nebelhorn trophy 2013, participanti

Ma uit eu prost, sau Tatiana NOVIK / Andrei NOVOSELOV participa pt...Romania?:confused::confused::confused: Au si (TBC) in dreptul numelor, ceea ce probabil inseamna To be confirmed. M-am uitat de 100 de ori, scrie ROU in dreptul lor.
Am cautat si pe wikipedia, trebuie sa fie o greseala.
Dar cine sunt cei doi:confused:, eu nu am auzit in viata mea de ei:groggy:, dupa nume par a fi rusi, insa daca e adevarat si participa pt Romania atunci ar fi o super veste/hello
Si Ile f potrivita comparatie cu fosta si actuala:)):D
Oricum pt mine W. Tell va ramane mereu Stephane:) iar de Winter ce sa mai zic:(...

Miruna1990
19th August 2013, 19:17
Tatiana Novik a avut ceva succes ca junioara, rezultatul maxim fiind locul 4 la mondialele de juniori dar cu un alt partener.
Cei 2 nu au participat anul trecut la nicio competitie, dar sa primeasca cetatenie asa repede? E ciudat

IleK
19th August 2013, 20:13
Si Ile f potrivita comparatie cu fosta si actuala:)):D
Oricum pt mine W. Tell va ramane mereu Stephane:) iar de Winter ce sa mai zic:(...

daca alta nu mi-a venit in minte:)). sper ca Oda sa nu ii ia la propriu costumul lui Lambiel, ca asta ar fi prea de tot. mi se pare ciudat cum toti alearga dupa "programe olimpice" ca si cum asta le-ar garanta succesul la olimpiada. mie mi se pare ca e tocmai invers. un Lambiel sau un Yagudin cu niste programe memorabile sunt greu de egalat.

cum ar fi sa incepa rusii sa dea fuga-n Romania, sa ne trezim ca avem patinatori rusi la toate probele? cred ca generatia parintilor nostri satula pana peste cap de comunism o sa faca criza de inima la asemnea veste. numai eu stiu pe unii (nu-s ai mei):D. adevarul e ca mie nu mi-ar placea daca nici macar unul nu are un parinte roman, e prea impersonala toata treaba.cam in genul Kseniei Makarova, din disperare faci orice, doar ca de data asta disperarea vine din ambele parti.

Miruna1990
19th August 2013, 20:20
cum ar fi sa incepa rusii sa dea fuga-n Romania, sa ne trezim ca avem patinatori rusi la toate probele? cred ca generatia parintilor nostri satula pana peste cap de comunism o sa faca criza de inima la asemnea veste. numai eu stiu pe unii (nu-s ai mei):D. adevarul e ca mie nu mi-ar placea daca nici macar unul nu are un parinte roman, e prea impersonala toata treaba.cam in genul Kseniei Makarova, din disperare faci orice, doar ca de data asta disperarea vine din ambele parti.

E impersonal si nu as avea nicio tresarire nici sa ii vad pe podium cand e clar ca o fac numai pt ei. Dar chiar si asa, nu vad cum ar putea sa obtina amandoi cetatenie intr-un timp atat de scurt, nu om fi noi Japonia, dar nici chiar asa. O avea unul dintre ei undeva un stramos homo sapiens roman de le-o fi venit ideea. Ca doar nu au deschis harta cu ochii inchisi si unde a picat degetul acolo s-au dus. Cu toate astea, orice vine din Rusia (ma refer la patinaj) e valoros si avand in vedere ca proba perechilor pierde din ce in ce mai multi "musterii", e in declin total incat de la an la an la europene ma crucesc cum scade nivelul (per total), nu mi-ar displacea sa ii vad la Sochi. Indiferent ca reprezinta Romania sau Tanzania :D

Tracoromana
20th August 2013, 23:22
Si Chan ca sa nu se lase nici el mai prejos cu "originalitatea in sezonul olimpic" , tocmai l-am vazut sarind lejer niste cvadruple si apoi o gramada de duble pe Winter marca Yagudin. Pentru nostalgici.
Chan patineaza pe Winter-ul din Anotimpurile lui Vivaldi, asa ca marca e tot a lui Lambiel.
Eu nu sunt un fan a lui Lambiel dar programul asta mi-a placut foarte mult. Ca urmare Chan mi se pare tare plictisitor.
http://youtu.be/9DOenppZEJw

Si Kovtun are o muzica olimpica, adica Flamenco din OD-ul olimpic al lui Tessa/Scott de la Vancouver.

Noroc ca a aparut muzica din Mizerabilii incepand cu Yuna si Jeremy anul trecut si continuind anul asta cu Narumi Takahashi/perechea, sau Chock/Bates si mai e cineva dar nu mai tin minte.

Miruna1990
21st August 2013, 14:24
Chan a reusit sa fie si mai plictisitor decat era pana acum, il felicit din inima. Macar programul de anul trecut, daca eliminai mintal toate greselile, avea potential, era chiar interesant (desi ii pierea tot farmecul cand facea praf sariturile).
Si ca sa fie balul bal, in cinstea "originalitatii in sezonul olimpic", Yuzuru isi va pastra SP-ul si va patina la Lp pe...Romeo si Julieta, de data asta versiunea lui Nino Rota. Poate acum nu din postura lui Romeo, ca doar a facut-o acum un sezon, poate de data asta va fi Julieta:groggy: macar asa ar rupe cineva gura targului. Parca e sezonul de dupa olimpiada cand toata lumea e lipsita de inspiratie.
Zvonurile zic ca D/W vor patina pe Scheherazada:headbang: Ne era suficienta Carolina.
Acum serios, voi ati gasit pana acum un program/alegere muzicala care sa va intrige, sa va faca curiosi sa vedeti programele? Eu sunt curioasa numai de SP-ul nemtilor, mai exact de colaborarea Ingo Steuer-David Wilson. Si SD-ul rusilor B/S mi se pare frumusel. In rest, pauza

EDIT: de fapt sunt curioasa si de SP-ul Carolinei:D

IleK
21st August 2013, 16:57
Yuzuru m-a dezamagit total. Are atat potential artistic si nu vrea sa il exploateze. da dovada de multa lasitate in acest sezon olimpic. SP ul de anul trecut i-a adus un record de puncte, da, dar asta nu a tinut ata de program cat de continutul tehnic si PCSul enorm pe care oricum l-ar fi obtinut si cu un alt program, ca doar nu si-a varsat tot talentul in acest program. Si apoi n-a fost chiar asa o capodopera, n-am chef sa il mai revad un sezon intreg.
Cat despre R&J... mai am putin si plang. O alegere mai neinspirata decat asta nu putea sa existe. La 2 ani dupa primul R&J care i-a adus consacrarea e foarte, foarte riscant spre penibil si plictisitor in acelasi timp. Eu zic ca la olimpiada ar trebui sa se faca probe si pe teme muzicale ca avem o gramada de pretendenti si pretendente la titurile "fantoma mea iubita", "shakespeare in love", "mizerabilii de noi", "carmenitele", "lebadarile" (ce mi-ar placea sa il vad pe Max A. in costumul K.Witt si pe Lysacek in costumul lui Ashley falfaind din aripi) in toate variantele existente si avem si vreo cativa 2-3 ametiti care nu stiu prin ce noroc intra la categoria "si altii/altele".

Eu sunt curioasa sa vad SP ul lui Ashley pe Pink Floyd si in ce fel va alege ea sa interpreteze R&J. Sper sa fie ceva dramatic si nu romantic ca n-o prinde deloc.A zis deja ca nu are de cand "sa moara" la final, poate il vedem pe Yuzuru in rolul Julietei cum a zis Miruna, prabusindu-se pe gheata la final, ca n-ar fi deloc greu avand in vedere ca asa face de obicei.

Kiira se lasa mult asteptata desi o vom vedea la Finlandia Trophy in octombrie si pana a acum nu a facut nicio declaratie oficiala. Doar zvonurile privind SP care suna interesant.

Am urmarit de curand programul lung al Christinei Gao si mi-a placut. Mai are de lucru la el dar l-am gasit interesant. Angels&Demons se numeste. Eu sper sa o vad la Olimpiada impreuna cu Ashley si Gracie. Nu vreau sa ma gandesc la Alissa ca e prea dureros. Si ea si-a schimbat SP ul dar inca nu a anuntat muzica. LPul Gone with the wind arata foarte bine atat cat am putut vedea anul trecut pana s-a intamplat nenorocirea.

De asemenea programul scurt al Samanthei Cesario pe "Fever" mi-a placut. Nu prea am inteles LP ul pe Titanic, desi imi place mult muzica nu mi se pare potrivita pt patinaj.

Si surpriza, surpriza mi-a placut SP ul Juliei L. pe Lista lui Schindler. Frumoasa muzica (filmul este favoritul meu), interesanta coregrafia pe alocuri, cu reminiscente neplacute de anul trecut prin altele dar una peste alta bun, fata de ce a avut anul trecut.

Radionova mi-a placut cu totul:) Cred ca ar fi in stare sa ma faca sa imi placa orice muzica pe care patineaza. Deja am un soft spot pt ea.


Ii astept cu nerabdare pe Daisuke, Javier ( da Doamne sa nu-i dea Wilson Piratii din Caraibe sau Lacul lebedelor ca m-am saturat de atata pasaret si balet masculin) si Florent.

Miruna1990
21st August 2013, 17:33
Da, asa e, Julia a progresat fantastic. Si deja ii sunt fana numai pt simplul fapt ca i-a spus lui Morozov "nu multumesc" pt programe si a mers pe mana lui Ilia Averbukh. Inca un plus de la mine, iesirile din sarituri sunt mult mai frumoase si cursive, fara acel "hop" enervant pe care il facea (asta probabil pt ca a mai crescut, si nu mai are nevoie de artificii pt a prinde vitza dupa sarituri). Iar Radionova arata bestial in costumul acela negru, are picioare lungi, pozitii frumoase, nu chiar balerina dar in orice caz, arata foarte bine pe gheata si are un stil aparte care o face deosebita. Abia astept sa o vedem la trofeul Nebelhorn.
Am uitat de SP-ul lui Ashley. Una dintre putinele alegeri inspirate. R&J ei e varianta Prokofiev, mai rar folosita si muzica e frumoasa.
Ile, mi-ai facut ziua cu imaginea lui Evan falfaind din aripi in costum de labadoi. Miscarile oricum le are deja, costumul ii lipsea:drak:

Si ca sa revin on-topic, ma uitam pe lista fetelor si ma gandeam cam care ar fi cele 6 care vor obtine un loc pt Sochi. Kiira e din punctul meu de vedere ca si calificata. Ma mai gandesc la Elene G (si sa nu fie in forma si tot ar trebui sa se califice), Sonia Lafuente, Brooklee Han (e talentata si a fost aproape de calificare la mondiale), Kerstin Frank. Al 6lea loc, habar nu am, dar sper ca va fi Fleur Maxwell sau turcoaica Sila Saygi (al carei SP de anul trecut mi-a ramas intinparit, mi s-a parut frumos si original)

ice_girl
21st August 2013, 17:59
cum ar fi sa incepa rusii sa dea fuga-n Romania, sa ne trezim ca avem patinatori rusi la toate probele? cred ca generatia parintilor nostri satula pana peste cap de comunism o sa faca criza de inima la asemnea veste. numai eu stiu pe unii (nu-s ai mei). adevarul e ca mie nu mi-ar placea daca nici macar unul nu are un parinte roman, e prea impersonala toata treaba.cam in genul Kseniei Makarova, din disperare faci orice, doar ca de data asta disperarea vine din ambele parti.
Gandind obiectiv si rational participarea celor doi la competitii reprezentand Romania nu ar fi deloc o idee rea din contra dar gandind subiectiv recunosc ca nu prea incanta acest lucru cu toate ca din anumite puncte de vedere sunt chiar rusofila:D. Dar sa reprezenti o tara doar de dragul de a concura, din convenienta nu din convingere, fara sa te simti in nici un fel legat de ea nu mi se pare deloc ok:rolleyes: Dar om trai si om vedea daca aceasta colaborare chiar se va concretiza...
Si acum referitor la programe: nici nu se putea o alegere mai proasta din partea lui Chan, programul lui Stephane pe "Anotimpurile " lui Vivaldi nu cred ca poate fi egalat/hello, de fapt dintre toate programele lui e preferatul meu, l-as urmari o zi intreaga fara sa ma plictisesc:yes:
Iar pe Yuzuru nu stiu ce l-a apucat, asa vrea sa se bata pt aurul olimpic, cu doua programe reciclate, aveam mari asteptari din partea lui, mai ales cu expresivitatea si trairea lui ar avea de unde alege:(
Eu astept sa vad SP Carolinei, a lui Ashley si al nemtilor, LP lui Mao, Daisuke, B/S ( mie imi place muzica pe care au ales-o),V/M. Din partea lui Florent astept mai putine strambaturi si dat din fund si mai mult patinaj;).
Iar Elena Radionova are doua programe superbe, sigur va fi una din revelatiile acestui sezon:)
Numai cand ma gandesc la Evan in rol de lebadoi deja am cosmaruri si m-apuca niste nervi in stil mare:headbang::drak:

Edit: La Nebelhorn Trophy vor patina pt prima data intr-o competitie oficiala Olga Bestandigova/Ilhan Mansiz, abia astept sa-i vad patinand,cu toate ca recunosc ca mie mi-a ramas pt totdeauna intiparita pe retina imaginea lui Ilhan la bustul gol, bucurandu-se si sarbatorind calificarea Turciei in semifinalele CM din 2002 :))

IleK
21st August 2013, 19:57
Ziceam ca nu stiu nimic de Kiira si in octombrie participa la Finalandia, uitand ca o vom vedea si mai repede in septembrie la Nebelhorn. Ciudat sa nu stim nimic. Sper ca si-a revenit total dupa accidentarea de anul trecut si ca nu se va mai accidenta in acest sezon ca nu mai suport sa aud ca se retrage. Sper sa aiba puterea sa bifeze tot, inclusiv mondialele avand in vedere ca la ultimele 2 nu a participat. Daca anul trecut am fost in culmea fericirii pt calificarea la GPF, anul asta ma gandesc ca datorita competitiei acerbe de la cele 2 GP uri la care participa, ar fi totul raul spre bine daca n-ar reusi sa se califice pt ca ar scuti-o de o competitie in plus. Iar eu chiar vreau sa o vad la europene+oli+mondiale in forma maxima. Daca ar avea si GPF, pana la olipmiada o sa fie franta de oboseala. Nebelhorn+Finlandia+GP+GP+GPF+Europene inseamna 6 competitii. Olimpiada fiind a 7a si Mondialele a 8a.

La Ondrej Nepela o vom vedea pe Christina Gao. Nu stiu daca a a parut lista de participanti, acum cateva zile nu era dar SUA isi anuntase echipa. Imi place mult de ea si combinatia ei 3T-3T arata senzational. Speram insa ca pt sezonul olimpic sa fi revenit la 3f-3T.

Miruna iti mai aduci aminte costumul lui Evan de la Oli, negru evident. si cu sarpele incolacit pe el? Inchipuieti acum unul si mai negru daca se poate si cu un gat de lebada incolacit pe dupa gatul lui " a la Bjork". Nu pot sa inteleg ce poate sa fie in mintea unui barbat de inaltimea si masculinitatea lui Evan care vrea sa faca balet pe gheata. Nu i se potriveste. Nu mai zic de atleticul saritor Max A. cu a lui Carmen. Ma doare capul numai cand ma gandesc. Apoi, parca nu era de ajuns cu Black Swan al lui Ashley de acum 2 ani, la programul lung are Samson&Delilah al lui Ashley de sezonul trecut. Macar daca s-ar gandi si ei in felul urmator: hai sa gasim ceva ce nu s-a patinat la nivel mondial macar in ultimii 2 ani, daca nu sunt in stare sa vina cu ceva original.

Tracoromana
24th August 2013, 08:07
2.Skate Down Under 2013
Sydney Australia
20/08/2013 - 22/08/2013

Cateva rezultate:

Senior Men
1 Brendan KERRY AUS 192.28 1 1
2 David KRANJEC AUS 169.43 2 2
3 Julian Zhi Jie YEE MAS 154.29 4 3

Senior Ladies
1 Chantelle KERRY AUS 137.56 1 1
2 Sumika YAMADA HKG 103.91 2 3
3 Clara PETERS IRL 97.75 4 4 2

Senior Dance
1 Danielle O'BRIEN / Gregory MERRIMAN AUS 139.47 1 1
2 Romana ELSENER / Florian ROOST SWI 134.64 2 2

http://www.isa.org.au/Results/SDU2013/index.htm
.

Adeline
25th August 2013, 20:00
Nu vreau sa va tai elanul dar e ciudat ca daca dai click pe numele

Tatiana NOVIK / Andrei NOVOSELOV (TBC) nu mai apare ROU ci RUS in dreptul numelor lor, deci eu cred ca este o greseala :(

Miruna1990
25th August 2013, 21:21
Nu vreau sa va tai elanul dar e ciudat ca daca dai click pe numele

Tatiana NOVIK / Andrei NOVOSELOV (TBC) nu mai apare ROU ci RUS in dreptul numelor lor, deci eu cred ca este o greseala :(

Biografia probabil nu e updatata. In plus, fiecare tara are voie sa trimita doar o pereche si Rusia ii trimite pe V/T. Apoi faptul ca e scris TBC in dreptul lor (to be confirmed) mie imi arata ca intentia e sa participe pt Romania insa probabil participarea e incerta din cauza schimbarii tarii. Altfel, acel TBC nu are ce cauta. Vom vedea ce se intampla, eu sunt curioasa

IleK
25th August 2013, 23:11
Lombardia Trophy Milano 19-22 septembrie http://www.sestoiceskatenews.it/1/lombardia_trophy_2013_3344209.html

Senior Ladies
1 Belinda SCHONBERGER AUT
2 Christina GRILL AUT
3 Kaat VAN DAELE BEL
4 Gerli LIINAMBE EST
5 Leena RISSANEN FIN
6 Krista PITKANIEMI FIN
7 Gabrielle SCALZO FRA
8 Anais VENTARD FRA
9 Sarah HECKEN GER
10 Michelle CALLISON GBR
11 Frances HOWELL GBR
12 Victoria MANNI ITA
13 Valentina MARCHEI ITA
14 Ilaria NOGARO ITA
15 Briley PIZZELANTI ITA
16 Francesca RIO ITA
17 Naomi DE SIMONE ITA
18 Roberta RODEGHIERO ITA
19 Fleur MAXWELL LUX
20 Adelina SOTNIKOVA RUS
21 Nika CERIC SLO
22 Joshi HELGESSON SWE


Senior Men
1 Marco-Rafael IONIAN AUT
2 Manuel KOLL AUT
3 Viktor ROMANENKOV EST
4 Alexander ZAHRADNICEK FRA
5 Noel-Antoine PIERRE FRA
6 Valtter VIRTANEN FIN
7 Dario BETTI ITA
8 Saverio GIACOMELLI ITA
9 Antonio PANFILI ITA
10 Maurizio ZANDRON ITA
11 Abzal RAKIMGALIYEV KAZ
12 Christopher CALUZA PHI
13 Maksim KOVTUN RUS
14 Felipe MONTOYA ESP
15 Javier RAYA ESP
16 Alexander MAJOROV SWE
17 Mikael REDIN SUI

Senior Pairs
1 Miriam ZIEGLER / Severin KIEFER AUT
2 Annabelle PROLB / Ruben BLOMMAERT GER
3 Mari VARTMANN / Aaron VAN CLEAVE GER
4 Narumi TAKAHASHI / Ryuichi KIHARA JPN
5 Amani FANCY / Christopher BOYADJI GBR
6 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE ITA
7 Kristina BUSTAMANTE / Luca DEMATTE ITA
8 Stefania BERTON / Ondrej HOTAREK ITA
9 Katarina GERBOLDT / Aleksandr ENBERT RUS
10 Anastasia MARTYUSHEVA / Alexey ROGONOV RUS
11 Veronika GRIGOREVA / Artiz MAESTU ESP

De abia astept sa le vad pe Adelina si Valentina! Deci, pana acum avem Radionova la Nebelhorn si Adelina la Lombardia. Nu inteleg insa de ce nu au trimis rusii doua fete aici ca nu mai era limita ca la Nebelhorn. Ma astept ca la Ondrej Nepela si Finlandia sa le vedem si pe Liza si Julia. Eu as vrea sa o vad si pe Nikol Gosviani desi sunt slabe sanse mai ales ca nu se stie nimic de ea, nu a participat la teste.

Daca la baieti nu prea sunt nume mari, la perechi ii astept cu nerabdare pe Stefania si Ondrej si pe noua pereche japoneza.Apoi sunt curioasa sa le vede pe cele doua frumoase fete pe care nu le-am vazut demult Katarina Gerboldt si Anastasia Martyusheva. De-ar trece timpul mai repede:)

IleK
29th August 2013, 21:51
21st Ondrej Nepela Trophy, Bratislava Slovacia, 3-5 octombrie http://nepelatrophy.webs.com/competitors

MEN


1 KOLL Manuel AUT

2 VERNER Tomas CZE

3 KASKA Pavel CZE

4 ZAKOURIL Marco CZE

5 STRID Justus DEN

6 PULKKINEN Tomi FIN

7 ZAHRADNICEK Alexander FRA

8 PARR Matthew GBR

9 RICHARDSON David GBR

10 BERNECK Christopher GER

11 LIEBERS Peter GER

12 STREUBEL Franz GER

13 FORGO Kristof HUN

14 tbd ITA

15 tbd ITA

16 MURA Takahito JPN

17 SASAKI Akio JPN

18 DUBOIS Nicolas SUI

19 KLEPOCH Marco SVK

20 NEUMAN Michael SWE

21 IGNATENKO Dmitriy UKR

22 REZNICHENKO Igor UKR

23 MKRTCHIAN Oganes UKR

24 MINER Ross USA

HOCHSTEIN Grant USA S

RAZZANO Douglas USA S


LADIES


1 KERRY Chantelle AUS

2 SHULTZ Sabrina AUT

3 SCHONBERGER Belinda AUT

4 FRANK Kerstin AUT

5 ZANGL Natascha AUT

6 LIBRIC Mirna CRO

7 RASZYKOVA Laura CZE

8 BRAZINOVA Eliska CZE

9 MADSEN Anite DEN

10 McCORKELL Jenna GBR

11 ROBERTSON Karly GBR

POWELL Katie GBR S

12 HECKEN Sarah GER

13 WEINZIERL Nathalie GER

14 HOFFMANN Sandy GER

15 URBAN Jennifer GER

16 RODEGHIERO Roberta ITA

17 MANNI Victoria ITA

18 NISHINO Yuki JPN

19 IMAI Haruka JPN

20 GJERSEM Camilla NOR

21 RABE Anine NOR

22 GOSVIIANI Nikol RUS

23 KOROBEYNIKOVA Polina RUS

24 UMEK Pina SLO

25 GERIC Nika SLO

GRM Dasa SLO S

26 SIMANCIKOVA Monika SVK

27 RAJICOVA Nicole SVK

28 KUNOVA Alexandra SVK

29 HELGESSON Joshi SWE

30 HELGESSON Viktoria SWE

31 POPOVA Natalia UKR

32 GAO Christina USA

BAGA Kiri USA S

CESARIO Samantha USA S

HICKS Courtney USA S

PAIRS


1 VARTMANN Mari GER

VAN CLEAVE Aaron GER

2 BUSTAMANTE Kristina ITA

DEMATTE' Luca ITA

3 MARTYUSHEVA Anastasia RUS

ROGONOV Alexey RUS

4 BESTANDIGOVA Olga TUR

MANSIZ Ilhan TUR

5 LAVRENTIEVA Julia UKR

RUDYK Yuriy UKR

6 DONLAN Gretchen USA

SPEROFF AndrewUSA

7 SCIMECA Alexa USA

KNIERIM Chris USA

8 DANNEY Haven USA

FRAZIER Brandon USA S

CALALANG Jessica USA S

SIDHU Zack USA S

KAYNE Tarah USA S

O'SHEA Daniel USA S

LENG Deedee USA S

LEDUC Tim USA S


ICE DANCE


1 SILNA Barbora AUT

KURAKIN Juri AUT

2 MYSLIVECKOVA Lucie CZE

BROWN Neil CZE

3 KUBOVA Gabriela CZE

NOVAK Matej CZE

4 COOMES Penny GBR

BUCKLAND Nicholas GBR

5 JONES Carter GBR

SHARPE Richard GBR

6 KOLBE Tanja GER

CARUSO Stefano GER

7 ZHIGANSHINA Nelli GER

GAZSI Alexander GER

8 TUROCZI Dora HUN

MAJOR Balazs HUN

9 CAPPELINI Anna ITA

LANOTTE Luca ITA

10 BERNARDI Federica ITA

MIOR Christopher ITA

11 GUIGNARD Charlene ITA

FABBRI Marco ITA

ALESSANDRINI Lorenza ITA S

VATURI Simone ITA S

12 TOBIAS Isabella LTU

STAGNIUNAS Deividas LTU

13 ZHUNUSSOV Daryn KAZ

KOROBKOVA Ksenia KAZ

14 CAMPBELL Ayesha NZL

SEDEN Shane NZL

15 SINITSINA Victoria RUS

ZHIGANSHIN Ruslan RUS

16 TESTA Frederica SVK

CSOLLEY Lukas SVK

17 FROLENKOVA Nadezda UKR

NIKIFOROV Vitaliy UKR

18 ALDRIDGE Alexandra USA

EATON Daniel USA

CANNUSCIO Anastasia USA S

McMANUS Colin USA S

HUBBELL Madison USA S

DONOHUE Zachary USA S

IleK
29th August 2013, 21:55
Mi s-a indeplinit dorinta referitor la Nikol:) Imi place ca datorita Olimpiadei avem sansa sa vedem multi patinatori pe care in mod normal nu i-am fi vazut asa devreme in sezon. De abia astept sa ii vad pe Nikol, Polina, Christina, Tomas, Mura, Haruka, Anna&Luca!

IleK
31st August 2013, 17:11
La Lombardia Trophy s-au adaugat 2 nume: Alena Lenova (era de asteptat, ramasese singura candidata la cele 2 locuri olimpice fara niciun Senior B) si Maksim Kovtun.

Tracoromana
31st August 2013, 19:14
3.Slovenia Open
Aug 31- Sep 1, Celje, Slovenia
website: http://drsanje.com/sloopen/

Program/rezultate:
http://dkc.simetric.si/dinamic/rezultati/56/

Si Zoli Kelemen participa; e al 2-la la SP dupa Brezina, care nu are un punctaj prea grozav.
1 Michal BREZINA CZE 71.49
2 Zoltan KELEMEN ROM 63.67
3 Kim LUCINE MON 60.67
.

ice_girl
31st August 2013, 19:50
F bun punctajul lui Zoli, a inceput cu dreptul noul sezon /hello!
Si la Ondrej Nepala ma bucur sa-i vad pe Tomas, Peter Liebers, Christina Gao si surorile Helgesson. Aglomeratie inca de la inceputul sezonului, se vede ca vine olimpiada :ok:!

Tracoromana
1st September 2013, 21:07
Rezultate din Slovenia:
1 Michal BREZINA CZE 197.32 1 2
2 Kim LUCINE MON 187.49 3 1
3 Zoltan KELEMEN ROM 182.10 2 3

Kim Lucine l-a batut pe Brezina la FP.
http://dkc.simetric.si/dinamic/rezultati/56/
.

IleK
9th September 2013, 18:48
U.S. International Figure Skating Classic Senior
11 - 15 septembrie 2013, Salt Lake City USA

Participanti: http://www.usfigureskatingclassic.com/wp-content/uploads/2013/06/2013-U.S.-Figure-Skating-Classic-Entries.pdf

Rezultate: http://www.usfigureskatingclassic.com/event-info/results/, deocamdata apar cele din 2012

Ladies: cele 4 fete din echipa SUA Gracie Gold, Courtney Hicks, Samantha Cesario si Agnes Zawadzki se vor lupta pt podium. Amelie Lacoste nu are sanse la mai mult de locul 5. Eu sunt nerabdatoare sa le vad pe Gracie si Samantha. Sper ca vor aparea filmari pe youtube.

Men: echipa SUA Max Aaron, Evan Lysacek (mare minune daca o sa apara), Joshua Farris si Stephane Carriere cred care sanse 100% pt ptimele 2 locuri prin Aaron si Farris iar pt locul 3 pot sa mai emita pretentii Andrei Rogozine, Misha Ge si cei 2 filipinezi Christopher Caluza si Michael Christian Martinez.

Pairs: SUA contra Canada: Castelli/Shnapir, Denney/Coughlin, Zhang/Bartholomay si Kirsten&Dylan(:no1), Purdy/Marinaro


Ice Dance: aici e cel mai interesant, mai ceva decat la un Senior B european:
Davis/White, Shibutani, Pechalat/Bourzat, Weaver/Poje, Zlobina/Sitnikov, Tobias/Stagniunas

IleK
9th September 2013, 20:40
Asa cum era de asteptat Lysacek nu mai participa, fiind accidentat. Din pacate, din acelasi motiv, nici fratii Shibutani:(. Si uite asa am inceput si sezonul retragerilor, ca doar se apropie GP -urile.
http://usfigureskating.org/Story.asp?id=49475&type=media

Tracoromana
9th September 2013, 20:45
E ca un campionat national pentru americani.

Ah, deja Lysachek si Sibutanii s-au retras.
http://www.usfigureskatingclassic.com/lysacek-shibutani-shibutani-withdraw/
.

IleK
10th September 2013, 16:19
Misha Ce a anuntat pe contul de facebook ca nu mai participa.Nu inteleg de ce baiatul asta trebuie sa suporte atata birocratie cand vrea sa participe la o competitie. Ieri sau azi abia a primit confirmarea ca i s-a aprobat cererea de participare si a ales sa nu mai participe, fiind prea tarziu ca sa se mai prezinte intr-o forma buna.

IleK
10th September 2013, 16:50
Se pare ca si Nathalie si Fabian s-au retras, nimic oficial deocamdata. Off, prea era frumoasa competitia asta asa devreme in sezon.

Link pentru Lombardia Trophy: http://www.idealweb.tv/

Tracoromana
13th September 2013, 09:36
rezultate de la US Classic:

Pairs SP:

1. Kirsten Moore-Towers/Dylan Moscovitch CAN - 68.52
2. Marissa Castelli/Simon Shnapir USA - 62.26
3. Caydee Denney/John Coughlin USA - 61.66
4. Tarah Kayne/Daniel O'Shea USA - 60.31
5. Paige Lawrence/Rudi Swiegers CAN - 59.30
6. Felicia Zhang/Nathan Bartholomay USA - 49.73
7. Andrea Davidovich/Evgeni Krasnopolsky ISR - 43.7

Men SP:

1. Max Aaron USA - 81.49 (TES 44.57, PCS 36.92)
2. Stephen Carriere USA - 77.48
3. Joshua Farris USA - 72.58
4. Grant Hochstein USA - 63.29
5. Alexei Bychenko ISR - 62.19
6. Christopher Caluza PHI - 61.79
7. Michael Christian Martinez PHI - 59.65
8. Andrei Rogozine CAN - 58.39
9. Stanislav Samohin ISR - 56.84
10. Charles Pao TPE - 34.62

http://www.examiner.com/topic/us-international-figure-skating-classic
.

Tracoromana
13th September 2013, 23:57
http://www.usfigureskating.org/leaderboard/results/2013/68594/results.html

SD
1. Meryl Davis/Charlie White, USA 73.67
2. Kaitlyn Weaver/Andrew Poje, CAN 62.61
3. Nicole Orford/Thomas Williams, CAN 54.64

Tracoromana
14th September 2013, 10:46
A 2-a zi la US Classic:

Ladies SP
1 Gracie Gold, USA 58.49
2 Agnes Zawadzki, USA 56.27
3 Courtney Hicks, USA 54.80
4 Amelie Lacoste, CAN 50.94
5 Samantha Cesario, USA 47.91

Rezultate finale:
Men
1 Max Aaron, USA 81.49 157.72 239.21
2 Stephen Carriere, USA 77.48 2 148.06 225.54
3 Joshua Farris, USA 71.85 3 134.71 206.56

Pairs:
1 Kirsten Moore-Towers/Dylan Moscovitch, CAN 68.52 132.78 201.30wow!
2 Caydee Denney/John Coughlin, USA 61.66 2 126.81 188.47
3 Tarah Kayne/Daniel O'Shea, USA 60.31 3 106.96 167.27
4 Marissa Castelli/Simon Shnapir, USA 62.26 4 103.65 165.91
5 Paige Lawrence/Rudi Swiegers, CAN 59.30 5 95.70 155.00
6 Andrea Davidovich/Evgeni Krasnapolsky, ISR 43.70 6 89.37 133.07
7 Felicia Zhang/Nathan Bartholomay, USA 50.23 7 79.97 130.20

http://www.usfigureskating.org/leaderboard/results/2013/68594/results.html
.

Tracoromana
15th September 2013, 09:30
US Classic ziua 3:

Dasuri: diferentea D/W si locul 3 este de aproape 50 de pct.:D
1 Meryl Davis/Charlie White, USA 73.67 110.02 183.69
2 Kaitlyn Weaver/Andrew Poje, CAN 62.61 99.38 161.99
3 Nicole Orford/Thomas Williams, CAN 54.64 82.96 137.60

Ladies: surprise!
1 Courtney Hicks, USA 54.80 117.08 171.88
2 Gracie Gold, USA 58.49 106.19 164.68
3 Samantha Cesario, USA 47.91 109.38 157.29
4 Agnes Zawadzki, USA 56.27 95.00 151.27
5 Amelie Lacoste, CAN 50.94 96.94 147.88

IleK
17th September 2013, 19:26
M-am uitat si eu la fetele din top 5 si la programul lung al lui Max Aaron.
Gracie e o mare dezamagire. Daca toata lumea tipa asezonul trecut ca fata are nevoie de niste programe ca lumea, ei bine alea de anul trecut erau ca lumea fata de grozaviile de anul asta. Nu stiu cum o echipa intreaga de antrenori si o coregrafa de talia Marinei au putut sa aleaga aceste programe pentru ea. Total nepotrivite. Costume groaznice. Cel putin Sleeping Beauty este un mare kitsch, rochia e oribila, nu cred ca am vazut ceva mai ieftin si mai urat pana acum si parca nu era de ajuns rozul ala strident si-a mai pus roz si in par si codite impletite. Pana si Makarova arat mai acceptabil in rochia roza de M.Monroe.
Si in plus nu mai are nici antrenor. Se cam vede ca in afara de 3Lz-3T, nu prea reuseste sa mai sara altceva. Vad ca e o adevrata moda sa iti schimbi antrenorul in sezonul olimpic. Toti spera ca nou antrenor sa faca vraji si sa ii propulseze pe podiumul olimpic.

Tracoromana
19th September 2013, 16:33
Urmeaza:

Lombardia Trophy Milano
19-22 septembrie

http://www.sestoiceskatenews.it/1/lombardia_trophy_2013_3344209.html
Sotnikova nu mai participa fiindca tocmai a participat la Cupa Rusiei. De asemenea Joshi Helgesson am citit undeva ca si-a rupt piciorul.
Conform programului seniorii vor fi sambata.
E vorba ca se transmite in direct la:

http://www.idealweb.tv/

Mersi, Ile!:)
.

Tracoromana
21st September 2013, 17:33
Rezultate Lombardia Trophy:
http://application.fisg.it/results/3177/index.html

Live:
http://www.idealweb.tv/live/

IleK
21st September 2013, 17:52
Mi-a placut Reina care arata mult mai bine decat anul trecut cand am vazut-o la 4CC doar cu programul scurt. Se vede mana Yukai si a lui Jason (cat de bine arata Jason!!:-D), pacat ca nu ii reusesc sariturile.
Carol imi aminteste de Carolina, cu ceva mai multa munca la partea tehinca pt ca la artistic se descurca binisor ar putea sa duca steagul Italiei dupa ce Carolina si Valentina se vor retrage.
As fi vrut sa o vad si pe Fleur Maxwell dar se pare ca s-a retras. Foarte multe retrageri la aceasta competitie care se anunta asa interesanta. Macar la perechi sa ramana lista de participanti neschimbata.

Tracoromana
21st September 2013, 18:26
Clar, Valentinana era favorita. Pacat ca la mine nu se mai vede live.
.

Tracoromana
22nd September 2013, 00:14
Valentina Marchei Sp:
http://www.youtube.com/watch?v=_0AwJl6O5d8

De la Lombardia Trophy:

Takahashi/Kihara SP:
http://www.youtube.com/watch?v=Q9_4AwjB4I4

Berton/Hotarek SP:
http://www.youtube.com/watch?v=JhgQFIV67Mw
.

Tracoromana
22nd September 2013, 19:35
Lombardia Trophy:
1. Valentina MARCHEI ITA 163.38 1 1
2. Sarah HECKEN GER 137.27 3 2
3. Anais VENTARD FRA 130.49 2 5

1. Alexsander MAJOROV SWE 223.53 1 1
2. Christopher CALUSA PHI 201.57 2 2
3. Abzal RAKIMGALIYEV KAZ 179.69 6 3

1. Stefania BERTON / Ondrej HOTAREK ITA 187.97 1 1
2. Anastasia MARTYUSHEVA / Alexey ROGONOV RUS 159.00 6 2
3. Katarina GERBOLDT / Aleksandr ENBERT RUS 157.68 3 3
.

IleK
22nd September 2013, 22:25
Foarte mult mi-au placut italienii! Oare si anul trecut s-au antrenat tot cu Jason? L-am vazut pe Jason la K&C destul cat sa ma conving definitv cat de "good looking" e. Ca o paranteza, citisem mai demult ca el si Yuka s-ar desparti? Sper sa nu fie adevarat:(.
Mi-au placut si perechile din Rusia care sunt amandoua in proces de "revenire", M/R dupa un sezon foarte post si G/E dupa ce au lipsit un sezon sau chiar doua nu stiu exact, datorita accidentarii Katarinei. Katarina si Alexander arata foarte bine impreuna, sunt frumosi si au asa o conexiune intre ei care imi place foarte mult.

Valentina e intr-o froma buna pentru inceput de sezon, imi place muzica de la programul lung,la scurt inca sunt in dubii. Cred ca este pentru prima data cand o vad sarind 3F chiar daca cu "e". Mereu m-am intrebat de ce nu face acest lucru ca sa poata sa aiba mai multe solutii pentru programul lung. Pentru ca fara flip si fara loop era destul de greu sa faci un program tehnic competitiv. Si doar sunt atatia alti patinatori care aleg sa introduca in program si saritura pe care nu reusesc sa o faca de pe muchia corecta. Sezonul trecut imi amintesc ca a sarit chiar intentionat un 2lz pt ca avea deja 3lz de 2 ori in program, ceea ce mi s-a prut foarte ciudat.Ma gandeam ca poate chiar nu reuseste sa aterizeze sub nicio forma un 3F oricum ar fi el. Si uite ca l-a aterizat fara probleme. Sper sa introduca in LP si 2A-3T care i-a iesit foarte bine la Europene, e singura data cand l-a incercat in competitii.

Tracoromana
24th September 2013, 22:00
Nebelhorn Trophy 2013
25.09.2013 - 28.09.2013
-competitie de calificare la Olimpiada 2014-

website:
http://www.eislauf-union.de/Nebelhorn-Trophy-2013_Veranstaltungendetail_Zuschauer_162_kkdetail_ view_verans.html

participanti/program/REZULTATE
http://www.isuresults.com/events/fsevent00051462.htm
De la noi participa Zoli Kelemen si Sabina Mariuta.

Transmisiuni TV la Eurosport:
http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=3887408&postcount=592
.

Tracoromana
26th September 2013, 16:03
U-u! Unde sunteti?

Am ajuns acasa chiar cand aratau programul lui Miki. Program bun, avand in vedere situatia ei, si pe o muzica simbolica: My Way. Mie mi-a placut, m-am bucurat sa o vad, mi-a fost intotdeauna draga Miki. Deocamdata e prima, dar mai vine Radionova.
Sabina Mariuta are un foarte bun punctaj: 41.12 (23.85 17.27). Le-a intrecut pe Madsen si Turkilla. Bravo! Si cred ca si-a facut si punctaj de europene.

Tracoromana
26th September 2013, 17:18
1 Elena RADIONOVA RUS 64.69
2 Miki ANDO JPN 59.79
3 Ashley CAIN USA 57.87
4 Veronik MALLET CAN 55.79
5 Nathalie WEINZIERL GER 54.60
6 Elene GEDEVANISHVILI GEO 51.59
7 Elizaveta UKOLOVA CZE 50.93
8 Isadora WILLIAMS BRA 50.35
9 Kerstin FRANK AUT 48.81
10 Brooklee HAN AUS 48.74
Sabina Mariuta locul 18.

Cel mai mult mi-a placut Isadora Wiliams si cel mai putin Elene Gedevanishvili; m-as fi asteptat ca punctajul celor 2 sa fie invers.

Conform programului perechile incep la 17.25. Are cineva un link?
.

IleK
26th September 2013, 17:22
Aici, aici! Eu am tot stat pe goldenskate ca am vazut ca pe aici nu s-a facut inca incalzirea si eu chiar am chef de vorba:). M-am intors acasa exact cu putin inainte sa inceapa transmisia pe Eurosport si au incepit prin a da inregistrarea cu Miki. Si eu m-am bucurat sa vad ca si-a recuperat sariturile dar mi s-a parut destul de inceata pe gheata. Insa e intr-o forma foarte buna, avand in vedere timpul care a trecut si faptul ca este mamica. Are mari sanse pt Olimpiada.
Sa zic ca sunt socata de Sabina? Nu imi vine sa cred ca le-a intrecut pe Juulia si Sonia. Imi pare rau ca nu am vazut-o, ar fi trebuit sa dea o inregistrare si cu ea ca tot au laudat-o atat. Pe de alta parte sunt tare dezamagita de juulia si Sonia, la Juulia ma asteptamoarecum dar nu si la Sonia. Nu cred ca mai au sanse la calificarea, competitia e foarte stransa. Inca nu am "asimilat" faptul ca nu o voi vedea pe Kiira la Olimpiada si cred ca nici la mondiale dar de cand am aflat de accidentare mi-am luat gandul. Nu o vedeam pe Juulia cu multe sanse, decat asa la limita, poate ultimul loc, daca ii iesea SP ul fara greseala pt ca LP ul n-a fost niciodata punctul ei forte. Nu am resusit sa o vad dar dupa punctaj e clar ca nu i-a iesit.
Elena e atat de scumpa si are o fetisoara de fetita numai buna de pupat. Rochita care nu prea a avut nicio legatura cu muzica i-a subliniat si mai mult varsta. E foarte draguta dar tot imi e teama de schimbarile corporale prin care va trece. Corpul ei arata tare "neterminat":).
Sunt surprinsa de Ashley Cain. N-am inteles prezenta ei la aceasta competitie, pentru ca nu a facut nimic notabil pana acum, nu a luat nicio medalie si in SUA e competitia mare, mai ales acum, in sezonul olimpic. Ba chiar avea un season best de doar 51 de puncte si aici s-a autodepasit cu mult. Sunt curioasa sa ii vad programul.
In rest, am vazut multe programe frumoase, chiar daca destule si cu greseli, am fost impresionat de partea artistica a unor patinatoare mai putin cunoscute. Cea mai frumoasa supriza a fost brazilianca Isadora Williams care prin aspectul fizic si muzicaaleasa, si ochii mari, mi-a amintit foarte mult de Sasha Cohen. A avut un program foarte frumos, sarituri dificile si usor executate si ar fi meritat mult mai mult de 50 de puncte. Trebuie sa o vedem la Olimpiada.
Elene G a fost opusul Isadorei, o surpriza neplacuta. Nu reuseste deloc sa isi reintre in forma dupa sfarsitul de sezon dezastruos. Nu cred ca am vazut o patinatoare mai neglijenta ca ea. Pe cat imi e de draga, pe atat de tare ma enerveaza. Nu inteleg cum dupa atatia ani de experienta, ea rateaza in continuare piruete. Bine macar ca si-a recuperat lutzul.
Mi-am facut mari sperante pentru Fleur la care chiar nu ma mai gandeam ca s-ar putea califica. E atat de gratioasa si m-a impresionat cu 3F. E prima data cand o vad sarindu-l si chiar i-a reusit pacat ca n-a tinut aterizarea. Poate daca n-ar fi riscat si ar fi mers pe 3S ca pana acum ar fi obtinut in jurul a 50 de puncte si ar fi fost mai bine pt ca si ea e buna la SP dar rareori reuseste un LP cu mai mult de 3 triple si alea 3T sau 3S.
Am fost surprinsa si de clasarea Elizavetei Ukolova din Cehia care pana acum, din ce am vazut la juniori,nu reusea sa se indeparteze prea mult de 40 de puncte la SP. Nici pe ea nu am vazut-o. Oricum era ceva mai buna decat sora lui M.Brezina. Se vede ca toata lumea si mai ales patinatoarele mai slabe s-au pregatit intens pentru calificarea la Olimpiada.
Natahalie Weinzierl e din ce in ce mai buna. Sarah Hecken e in mare pericol.
Foarte dragute Kat van Daele, Dasa Grm (nu stiam ca are 3lz si chiar si 3t-3t) si Elena Glebova care insa a venit prea relaxata ca daca era pt calificare sigur vedeam 3t-3t de la ea.

Tracoromana
26th September 2013, 17:37
Foarte dragute Kat van Daele, Dasa Grm (nu stiam ca are 3lz si chiar si 3t-3t) si Elena Glebova care insa a venit prea relaxata ca daca era pt calificare sigur vedeam 3t-3t de la ea.
Da, dar pe Dasa tot a intrecut-o Mariuta.:ok:

Radionova e plina de talent si e dulce foc. Are un zambet care te termina. Totusi are PCS cu aproape 10 puncte mai putin decat TES, inca n-are maturitatea necesara pentru toate componentele. Dar va fi lidera fara doar si poate, pe merit.

Au inceput perechile!
.

IleK
26th September 2013, 18:14
Da, asa e. Sabina a fost peste astepari. Perechile live http://www.youtube.com/watch?v=CCIwmM_4poM ISu Channel a arhivat si programul scurt al fetelor asa ca dupa perechi de abia astept sa ma uit si eu de la inceput sa le vad si pe celelate fete pe care nu le-am vazut, inclusiv Sabina.

Tracoromana
26th September 2013, 18:27
mersi! Ce bine ca am sa o vad pe ambitioasa Narumi Takahashi in direct. Sper sa se califice.

Miki Ando SP:
http://www.youtube.com/watch?v=hozvEqV83f4
.

IleK
26th September 2013, 19:59
Stii cumva care sunt perechile care trebuie sa se califice, ina afara de japonezi?Si cate locuri sunt disponibile? Stiu ca am citit pe undeva dar am uitat.

Tracoromana
26th September 2013, 20:37
Exista 4 locuri libere pentru perechi, dar GER, RUS, USA, CAN sunt deja calificate de la CM 2013. Restul se bat pe cele 4 locuri. In momentul asta se califica GBR, JPN, UKR AUT. Maine dupa FS mai vedem.

Mie mi-au placut foarte foarte mult Tatiana/Maxim. Programul e asa bine pus la punct ca zici ca suntem in ianuarie 2014. Si muzica li se potriveste si e numai buna pentru antrenarea publicului rus de la Sochi. N-as fi crezut ca o sa-mi placa. De elemente nici nu mai zic.

Tracoromana
26th September 2013, 21:01
V/T SP - superb. Probabil ca daca o sa aud muzica de mai multe ori o sa mi se aplece, ca doar sezonul e lung, dar deocamdata e ok.
http://arealy.suroot.com/nebelhorn-trophy-2013-tatiana-volosozhar-maxim-trankov-sp.mpg

Linkul pt. dansuri:
https://www.youtube.com/watch?v=ovI8NjccNPc
.

IleK
26th September 2013, 21:34
Da. Zici ca au patinat la mijloc de sezon. Muzica nu ma incanta dar ei da. Imi place costumul ei dar nu ma omor dupa epoletii lui (parca e printul din desenele cu printese sau printul Williams la nunta). A avut Maxim niste costume in ultima vreme acesorizate cu mustata aia de care a prins drag... Acum, sper sa nu inceapa sezonul invers de la foarte bine in jos. Ca parca prea zici ca nu mai au nimic de imbunatatit. Sunt curioasa ce e cu programul lung. Macar sa nu aiba costume cu cruce. Ca au mai avut:)

Tracoromana
26th September 2013, 22:02
Ile, cum faci sa vezi sp-ul fetelor?

IleK
27th September 2013, 00:35
Ile, cum faci sa vezi sp-ul fetelor?

Foarte ciudat, mai devreme apareau toate probele de pana acum. Si am dat click peprogramul fetelor in timp ce era live programul perechilor si s-a pornit. Mergea foarte bine, incepuse cu o patinatoare care patina pe Carmen, Chiara parca. Acum nu mai apare decat proba de dans, asa ca am cautat linkul direct la programul fetelor pe GS si imi apare pe ecran This live event is over:(. Cred ca le tin accesibile dar pt scurt timp.http://www.youtube.com/watch?v=3-n8wy_VUAc
In schimb linkul pentru perechi merge http://www.youtube.com/watch?v=CCIwmM_4poM
Nici linkul pt dans nu mai merge dar imi apare alt mesaj: Please stand by, we're experiencing technical difficulties:confused:

Offf si eu care credeam ca le vor arhiva.

IleK
27th September 2013, 00:49
Acum merge si dansul, poate pana maine dimineata dau drumul si la fete.

Tracoromana
27th September 2013, 15:13
Men SP:
1 Nobunari ODA JPN 87.34
2 Jason BROWN USA 79.41
3 Jeremy TEN CAN 76.49
4 Artur DMITRIEV RUS 73.39
5 Brendan KERRY AUS 67.97
6 Zoltan KELEMEN ROU 65.52:ok:
7 Ronald LAM HKG 64.55
8 Alexei BYCHENKO ISR 64.50
9 Yakov GODOROZHA UKR 63.68
10 Paul Bonifacio PARKINSON ITA 63.37

N-am vazut competitia baietilor. Sper sa apara un link. Zoli este al 2-lea eligibil, ii tin pumnii. Linkul pentru perechi FS:
http://www.youtube.com/watch?v=reu0rESV6Fo

IleK
27th September 2013, 15:48
Ce bucurie! Nici eu n-am vazut competitia, acum am ajuns acas si trebuie sa plec din nou dar am verificat rezultatele si am vazut ca Zoli este al doilea. Sper sa poata sa isi controleze emotiile la lung pentru ca in afara de programul lung de la Europenele de anul trecut, mai mereu s-a lasat prada emotiilor si nu a putut sa fructifice avantajul de la programul lung.
Flavia, ai vazut ca merg celelalte linkuri, da? Am vazut-o si eu dimineata pe Sabina Mariuta. Sigur se va incarca si competitia baietilor. Eu sper sa ajung acasa sa vad live de la inceput programul lung al fetelor, macar asta sa fie tot si live ca e preferatul meu. Trebuie sa recunosc insa ca mi-a placut mult proba de dans pe muzica cu voce. Parca e cu totul altceva, eu de multe ori ma plictiseam mai ales la perechile mai slabe, dar de data asta mi-au placut toate perechile pe care le-am vazut, parca si ei au patinat mai bine pe versuri. Mi-a placut mult un cuplu din Ungaria si am ramas dezamagita sa vad ce punctaj mic au luat si eu mai aveam putin si dansam cu ei. Apoi au fost vreo 2 cupluri care nu prea mi-au spus nimic si au luat punctaj mare. Clar nu ma pricep. Asa cum n-am inteles nici clasarea canadienilor pe locul 1.
Stii cumva cine e vocea feminina de la Eurosport? Ca e ceva de groaza, nu stiu ieri daca a fost tot ea ca m-am uitat on line dar alaltaieri mi s-a facut un dor nebun de Yvonne. Nu am crezut ca poate sa existe o persoana mai dezinformata decat Yvonne. Poate o fi sora ei geamana?:-D

Tracoromana
27th September 2013, 16:27
Stii cumva cine e vocea feminina de la Eurosport? Ca e ceva de groaza, nu stiu ieri daca a fost tot ea ca m-am uitat on line dar alaltaieri mi s-a facut un dor nebun de Yvonne. Nu am crezut ca poate sa existe o persoana mai dezinformata decat Yvonne. Poate o fi sora ei geamana?:-D
:)):)) Nu stiu cine e vocea feminina, dar nu-i chiar asa dezimformata. De ex a stiut ca perechea germana Wende/Wende sunt sot/sotie. ;) Eu am facut legatura mai tarziu ca e fosta Maylin Hausch. (Chiar! de ce nu si-o fi pastrat numele cum a facut Dorotha Zagorska?!) Deci pe mine ma supara comentatoarea ca il intrerupe mereu pe Cornel Gheorghe si el chiar are ceva de spus.

Nu stiu cum reusesc patinatorii din Coreea de Nord sa faca punctaje bunicele cand ei nu sunt cuprinsi in nici un circuit international! :confused: Apar doar la calificarea pentru Oly sau chiar la Olimpiada . I-am mai vazut pe la Asian Trophy. Cred ca daca ar fi mai prezenti ar avea clasari bune. Am vazut la perechea nord-coreeana cateva elemente foarte bine executate si o ridicare originala.
.

IleK
27th September 2013, 19:10
Am ajuns la fete. Am prins ceva si din programul rusilor dar o sa vad in reluare ca sa imi fac o impresie. Sper numai sa ma lase asta mic sa ma uit ca oricum ma uit online,TV ul e al lui:).
Deci... Yvonne macar are un timbru placut si abereaza "frumos" daca pot spune asa, are ea calitatile ei. Dar doamna asta spune niste bazaconii de il pune pe saracul coleg in situatia jenanta de a le corecta asaa pe dupa visin ca sa nu se faca de rusine. Si, da vorbeste peste el repetand ce a spus el dar in alte cuvinte sau facand niste observatii gratuite pe care si mamaia uitandu-se la TV le-ar putea face. Si evident se contrazice singura. Dar ma rog... asta e,n-o sa avem noi parte prea curand de niste comentarii interesante la patinaj.Cat despre Wende/Wende, avea de ales intre frati si soti. Cu putin noroc a nimerit. Citisem si eu chiar in ziua aia ca s-au casatorit anul asta in iunie. Mi-au placut foarte mult, se simte si relatia apropiata dintre ei. De fapt, imi plac mai mult decat S/S.

Am observat si eu ce bine s-au prezentat coreenii. Inainte sa plec am prins si eu perechea din Coreea de Nord. Nu stiu care e politica acestei tari privitoare la patinaj dar cred ca nu e prea incurajatoare. Poate cu timpul se vor mai lumina si ei si isi vor lasa mai mult sportivii sa se exprime.

Sunt suparata ca nu s-a calificat perechea japoneza:(. Nu stiu ce au facut,probabil Narumi a ratat sariturile.

Tracoromana
27th September 2013, 20:42
Rezultate perechi:
1 Tatiana VOLOSOZHAR / Maxim TRANKOV RUS 231.96 1 1
2 Maylin WENDE / Daniel WENDE GER 174.88 2 2
3 Mari VARTMANN / Aaron VAN CLEAVE GER 162.81 4 3
4 Annabelle PRÖLSS / Ruben BLOMMAERT GER 158.38 5 4
5 Lindsay DAVIS / Rockne BRUBAKER USA 156.91 6 5
6 Natasha PURICH / Mervin TRAN CAN 156.15 3 6
7 Stacey KEMP / David KING GBR 146.30 7 7
8 Elizaveta USMANTSEVA / Roman TALAN UKR 141.45 9 8
9 Natalja ZABIJAKO / Alexandr ZABOEV EST 138.87 11 9
10 Andrea DAVIDOVICH / Evgeni KRASNOPOLSKI ISR1 33.86 15 10
11 Narumi TAKAHASHI / Ryuichi KIHARA JPN 129.54 8 13
etc.

Tracoromana
27th September 2013, 20:57
Am marcat pe cei care s-au calificat pentru Sochi. Takahashi/Kihara sunt primii sub linie. Narumi a ratat foarte mult, a cazut de 3 ori. Era a 2-a pereche eligibila dupa scurt. Nu stiu ce a fost cu ea; cred ca a avut emotii, a vrut prea mult calificarea, a vrut sa-i dovedeasca lui Tran ca se descurca, nu stiu .. Imi pare rau.
Programul liber V/T nu m-a impresionat prea mult. M-a impresionat siguranta cu care au patinat, cu programul perfect stiut, fara balbe, fara ratari ( a mai aterizat Tatiana pe 2 picioare, dar aproape n-a mai contat in tot contextul fiindca elementele au fost spectaculoase). Si n-am avut emotii cu ei....de obicei am. Si mi-au placut ambele costumatii ale Tatianei.

Tracoromana
28th September 2013, 00:47
Cele 6 tari calificate la feminin pentru Sochi sunt AUS, GEO, NOR, AUT, CZE, BRA. Am avut emotii pentru Isadora Wiliams, dar a prins ultimul loc. Se pare ca Brazilia participa prima oara la Olimpiada.:ok:

1 Elena RADIONOVA RUS 188.21 1 1
2 Miki ANDO JPN 162.86 2 4
3 Ashley CAIN USA 162.39 3 2
4 Veronik MALLET CAN 159.67 4 3
5 Brooklee HAN AUS 147.16 10 5
6 Elene GEDEVANISHVILI GEO 144.80 6 7
7 Anne Line GJERSEM NOR 142.87 11 6
8 Nathalie WEINZIERL GER 137.36 5 11
9 Kerstin FRANK AUT 137.03 9 9
10 Elizaveta UKOLOVA CZE 136.72 7 10
11 Elena GLEBOVA EST 134.74 14 8
12 Isadora WILLIAMS BRA 130.08 8 14
etc.
Sabina Mariuta pe locul 28.

Tracoromana
28th September 2013, 11:25
Live FS Men:
http://www.youtube.com/watch?v=p0aeh3oWN3Y

Zoli e in ultima grupa.

Cromatic
28th September 2013, 12:54
Aseara, am urmarit Nebelhorn Trophy pe Eurosport si n-am stiut daca sa rad sau sa plang ascultand-o pe colega de microfon a lui Cornel Gheorghe. Nimeni nu are pretentia ca un comentator care n-a facut patinaj de performanta sa deosebeasca un flip de un lutz sau sa stie care pirueta este de nivel 4, dar o minima cultura de patinaj trebuie sa aiba. Ori doamna respectiva - o cheama Daniela - pare complet picata din luna. Pe Camerlengo l-a botezat Carmelengo, lui Julin ii zice Zulin, pentru dansa saritura salchow este salciov etc. Este clar ca aceste nume nu i-au mai trecut niciodata pe la ureche fiindca altfel nu le-ar fi stalcit. Nu mai vorbesc de observatiile pe care le face. Radionova a cazut la un 2A si putin mai tarziu a mai facut un 2A, la care d-na Daniela zice "Nu s-a lasat pana nu l-a facut din nou." Cand Cornel Gheorghe i-a atras atentia ca si al doilea axel era planificat, Daniela a raspuns "Aaa, daaa????!!! M-am tavalit de ras.

Alte aspecte care pun in evidenta crasa incompetenta a doamnei le-a subliniat IleK si n-o sa le repet.

Sunt consternata. Este inadmisibil! O vreau pe dna Ghita inapoi.:ok:

Sper ca Eurosport Romania sa citeasca postarile astea si sa ia masuri.

IleK
28th September 2013, 12:57
Aproape ca i-am dorit Isadorei calificarea in defavoarea Kiirei. Si cand am vazut-o plangand la K&C, mai ales ca ii ratasem complet programul, am prins doar poza de final,m-am speriat ca a fost dezastru dar cand i-am vazut punctajul am stiut imediat ca s-a calificat. Ea, saraca, cred ca a aflat ceva mai tarziu. Dar Brazilia are ganduri mari pentru aceasta olimpiada, o mare surpriza Luiz Manella care conduce momentan cu un avans de 12 puncte. Eu cred ca e calificat. Nu l-am vazut nici pe el ca am o zi tare aglomerata si trec asa prin fata calculatorului sa vad ce se mai intampla.Imi aduc aminte insa ca parca am vazut un cuplu de dans din Brazilia? sau era Mexic? nu mai stiu.

Unde sunteti lume? Oana? Miruna? Ne-ati lasat balta. Adelina, unde esti?

irinaidu
28th September 2013, 15:04
sunt eu. noroc cu ade ca mi-a dat sms. hai zoli !

ps: nu o auzisem pana acum pe dna comentatoare si nu prea am fost atenta la ce zicea. acum sunt curioasa sa vad ce scoate.

IleK
28th September 2013, 15:13
Asa imi place! Bine v-am regasit:) Si Ade trimite smsuri, deci. Cred ca am primit si eu unul mai devreme dar nu m-am uitat sa vad. Eram grabit sa ajung acasa la ultima grupa. Pai si pe aici de ce nu da? Ca daca eu si Flavia incepem sa scriem prostii daca vorbim prea mult singure:-D.
Daca n-ai fost atenta la ce zice doamna comentatoare inseamna ca te-ai putut bucura de patinaj. Eu m-am uitat pe internet ca sa nu mai aud bazaconii.

irinaidu
28th September 2013, 15:23
nu stiu de ce nu scrie. probabil ca nu are calculatorul langa tv. eu am o prietena la mine si cum multi dintre patinatorii de pana acum au fost cam plictisitori am cam vorbit in timp ce vb si comentatorii.

IleK
28th September 2013, 15:32
Vaaaii, mi s-a facut pielea gaina. Cel mai bun program al lui Zoli! Si ce mimica faciala extraordinara, i se citeau toate emotiile si bucuria. Si, da, rusine, mare rusine federatiei pentru ca nu sustine un asemenea sportiv. Alte tari ar da orice sa il aiba.

irinaidu
28th September 2013, 15:35
la,la,la !!! asa cant eu de bucurie. bravo zoli, bravo gheorghe si nevasta lui gheorghe :P . apropo cum o cheama ?

andreeas
28th September 2013, 16:00
Bravo Zoli! Ce mult a progresat! Sariturile arata mult mai bine. Pe sotia lui Gheorghe Chiper o cheama Sandra Schar, iar pe noua comentatoare de la Europsort Daniela Ionescu. Yvonne Ghita lucreaza pentru digilife, asa cred.

IleK
28th September 2013, 16:17
Cuum, adica Eurosportul n-a fost in stare sa o pastreze nici macar pe Yvonne? Si eu care speram ca pe viitor sa aduca pe cineva mai bun. Pai de ce n-ati zis fratilor ca n-aveti cu cine? Ca doar am mai zis si alte dati, Cristina, Miruna, ar creste cota de audienta daca ar comenta la voi. Eu nu inteleg cum nu poate sa fie nimeni. Ce mare lucru e sa urmaresti patinajul, asa mai inveti una alta. Dna Ionescu nu cred ca s-a uitat in toata viata ei pana acum, cand n-a avut de ales, la o competitie de patinaj. Ma gandesc, spre exemplu, Roxana Luca ce o fi facand si pe unde? Ea n-ar putea sa comenteze asa cum face si Cornel Gheorghe?

Foarte mandri ne-a facut Zoli. Si Gheorghe Chiper merita toata aprecierea noastra pentru tot ce a facut pentru Zoli. Si nevasta lui Chiper, evident, care e foarte draguta:). Sper ca dupa ce Zoli se retrage, Chiper sa il ia cu el sa antreneze impreuna pentru ca uite ce inseamna sa ai conditii pentru antrenament. Si poate cei doi vor da o mana de ajutor si altor sportivi tineri din Romania care isi doresc sa se afirme si care acum nu mai au nici macar un patinuar unde sa se antreneze.

IleK
28th September 2013, 16:19
Dansul http://www.youtube.com/watch?v=MDqBP3-bjkE

Tracoromana
28th September 2013, 16:22
Bine ati venit fetelor!
Zoliiiii! Of, ce emotii am avut. Si-a castigat locul intr-o maniera exceptionala!!!! Bravo, bravo, bravo! E a 2-a Olimpiada pentru el. Sper sa se calfice acolo pentru programul lung, merita sa-l arate. Si sper sa nu-i puna nimeni bete in roate. Exceptionala comportare.
Si Nobu mi-a placut .... Si am aflat ca Arthur Dmitriev jr. e elevul lui Morozov. Arthur mai bine s-ar apuca si el de perechi ca-i inaltut si sare binisor. Uite, de ex. cu Nicol Gosviani, ce ziceti? Pacat ca d-na Moskvina se retrage, poate ar face ea un cuplu competitiv mai ales ca-l cunoaste pe A.D. senior.

1 Nobunari ODA JPN 262.98 1 1
2 Jason BROWN USA 228.43 2 2
3 Jeremy TEN CAN 205.56 3 5
4 Artur DMITRIEV RUS 201.74 4 7
5 Alexei BYCHENKO ISR 197.46 8 3
6 Zoltan KELEMEN ROU 194.08 6 6
7 Michael Christian MARTINEZ PHI 189.46 11 8
8 Brendan KERRY AUS 188.67 5 12
9 Yakov GODOROZHA UKR 188.26 9 9
10 Paul Bonifacio PARKINSON ITA 184.07 10 13
etc.
.

Tracoromana
28th September 2013, 16:38
Foarte mandri ne-a facut Zoli. Si Gheorghe Chiper merita toata aprecierea noastra pentru tot ce a facut pentru Zoli. Si nevasta lui Chiper, evident, care e foarte draguta:). Sper ca dupa ce Zoli se retrage, Chiper sa il ia cu el sa antreneze impreuna pentru ca uite ce inseamna sa ai conditii pentru antrenament. Si poate cei doi vor da o mana de ajutor si altor sportivi tineri din Romania care isi doresc sa se afirme si care acum nu mai au nici macar un patinuar unde sa se antreneze.
Eu asa stiu ca Zoli asta face, antreneaza copii pe langa Ghita Chiper si cu banii castigati isi plateste antrenamentele si se intretine. Cred ca cea de la mantinela nu era Sandra Cher. E tot draguta, dar parca arata altfel.
.

maddoc
28th September 2013, 16:58
Bravo Zoli! Ne-ai facut pe toti mandri de tine! Iti tinem in continuare pumnii si sa speram ca vei obtine un loc cat mai bun la Sochi!

irinaidu
28th September 2013, 17:08
da, si eu cred ca cea din k&c nu era sotia lui gheorghe dar eu stiam ca ea e coregrafa. voi aveti info in plus ?
da, ce a facut gheorghe pt zoli e extraordinar. imi pare rau ca cei 2 nu s-au intalnit de mai de mult.
zoli ma face sa-mi fie rusine cu mine. de cate ori vad oameni asa de muncitori si cu atata vointa mi-e rusine de mine.

zoli-sp
http://www.youtube.com/watch?v=iMC5s5sUcMg

ice_girl
28th September 2013, 17:24
In sf am revenit si eu, abia ieri am aflat ca Eurosportul transmite Nebelhorn Trophy in direct si sper ca macar azi sa mai vad si eu ceva, zilele astea parca am fost cumva aeriana nici nu mi-am dat seama ca deja a inceput sezonul, probabil astenia de toamna e de vina:P
Oricum fetelor multumesc frumos pt linkuri, programe si impresii :floricica:, asa m-am mai pus si eu la punct cu ce s-a intamplat pana acum.
Sunt in al noulea cer pt Zoli, ma bucur enorm pt el/hello, merita sa se califice la Sochi, sper sa urce cat mai sus in clasament! Felicitari si echipei lui, in special lui Gheorghe Chiper, ma bucur sa vad ca are succes si in postura de antrenor :ok:
La fete Miki a avut o revenire spectaculoasa, nici nu zici ca are un bebe, dar cu atatea fete talentate in echipa Japoniei ii va fi f greu sa obtina un loc pt JO. Si ce scumpa e Radionova, pe langa Miki zici ca e fata ei :)
La perechi Tatiana si Maxim au doua programe frumoase, dar pe mine nu m-au convins si nici nu cred ca o vor face in viitorul apropiat:P
Si din ce mi-ati zis voi parca imi e si frica sa ma uit pe Eurosport:(, Yonne cu toate perlele ei totusi stia sa comenteze si avea cunostinte de patinaj, ok a plecat dar puteau gasi si ei pe cineva informat, nu pe cineva care sa-ti faca nervi si sa te faca sa dai tv pe mute sau eventual sa-l inchizi:no:. Daca nu se schimba situatia eu fac scandal :mad:!!!
Si pt ca ati intrebat de Roxana Luca din cate stiu ea locuieste acum in Germania unde antreneaza un lot de copii dar nu cred ca daca cei de la Eurosport i-ar fi facut o oferta ar fi refuzat-o. Si daca alta solutie nu se gaseste de ce nu-l lasa pe Cornel Ghoerghe sa comenteze singur , de-a lungul timpului a demostrat ca e mai mult decat capabil sa faca aceste lucru:ok:

Tracoromana
28th September 2013, 17:47
Am gasit un link de la scoala de patinaj din Elvetia unde Chiper este "main coach" si apare si Zoli acolo. Banuiesc ca d-na blonda care e la Obersdorf cu Chiper e Linda van Troyen.

http://www.skate-academy.com/#!form__map/c24vq
.

ice_girl
28th September 2013, 18:04
da, si eu cred ca cea din k&c nu era sotia lui gheorghe dar eu stiam ca ea e coregrafa. voi aveti info in plus ?
da, ce a facut gheorghe pt zoli e extraordinar. imi pare rau ca cei 2 nu s-au intalnit de mai de mult.
zoli ma face sa-mi fie rusine cu mine. de cate ori vad oameni asa de muncitori si cu atata vointa mi-e rusine de mine.

zoli-sp
http://www.youtube.com/watch?v=iMC5s5sUcMg
Ma gandesc ca alaturi de Zoli la mantinela ar putea fi antrenoarea lui din Miercurea-Ciuc, scuze dar nu stiu sa-i scriu numele:P
Acum am vazut si eu SP lui si am ramas extrem de impresionata: cata usurinta in executarea sariturilor, lejeritate in alunecare, f buni pasii dar si interpretarea, Zoli parca s-a reinventat cu totul:yes:
Si Irina, ai dreptate cu rusinea, si eu ma simt la fel, stiu ca as putea face atatea lucruri dar nu stiu de ce nu le fac :(

Cateva poze:

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/p480x480/1378141_609780992405976_1361315340_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/p480x480/1379255_609780575739351_1239134237_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/p480x480/1234115_609717305745678_1741872884_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/1380655_610052399045502_1283686796_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/1237161_609510319099710_57763397_n.jpg

andreeas
28th September 2013, 20:46
Si eu am aceeasi impresie ca doamna care comenteaza la eurosport nu a urmarit niciodata o competitie de patinaj pana acum! :(:mad:Am si eu o intrebare, daca de exemplu, Korea care are trei locuri calificate la feminin pentru olimpiada si trimite doar doua patinatoare, locul ramas liber il ocupa una din tarile aflate ca rezerva?

IleK
28th September 2013, 21:35
Gala http://www.youtube.com/watch?v=MDqBP3-bjkE

mikeyy
28th September 2013, 21:52
Felicitari lui Zoly! Extraordinara performanta!!!! Mult succes in continuare!



Mie mi-au placut foarte foarte mult Tatiana/Maxim. Programul e asa bine pus la punct ca zici ca suntem in ianuarie 2014.

Am avut aceeasi impresie. Sunt intr-o forma de zile mari, iar programele arata foarte bine.

Tracoromana
28th September 2013, 22:26
Cred ca la dans erau 5 locuri libere:

1 Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE USA 147.11 2 1
2 Ksenia MONKO / Kirill KHALIAVIN RUS 142.14 3 2
3 Alexandra PAUL / Mitchell ISLAM CAN 141.99 1 3
4 Xintong HUANG / Xun ZHENG CHN 133.90 5 4
5 Alisa AGAFONOVA / Alper UCAR TUR 127.53 4 7
6 Danielle OBRIEN / Gregory MERRIMAN AUS 127.20 6 6
7 Cathy REED / Chris REED JPN 126.97 8 5
8 Sara HURTADO / Adria DIAZ ESP 119.76 10 11
etc.
.

ice_girl
29th September 2013, 15:44
M-am uitat si eu ieri pe Eurosport la proba de dans si pot spune ca sunt total nemultumita de comentariul doamnei respective, superficial si scolaresc:no: cu fraza stereotip:rosu: plus pauzele acelea neplacute dintre cuvinte care ma zgarie pe ultimul nerv:headbang:
Imi pare rau de saracul Cornel Gheorghe care tb sa o corecteze aproape dupa fiecare fraza:(...
La fel ca si ciclismul patinajul are de suferit din cauza calitatii scazute a comentariul si pb cei de la Eurosport vor pierde din telespectatori...
Ile, multumesc pt linkul cu gala :floricica:

whisper
29th September 2013, 23:02
Ziceti ca va lipseste Yvonne si gata..nu se supara nimeni!:P

Nu am stiut ca va fi televizat NT dar am nimerit intampltor ieri ultimile 2 grupe din programul baietilor... am vazut si putin la dans dar imi pare rau ca nu am vazut fetele. am pierdut astfel sansa sa o revad pe Miki! dar sper sa ajunga la JO!!

Ma bucur pt Zoli si calificarea sa la JO, pe deplin meritata, cu un program frumos si bine executat! Ma bucur ca isi doreste sa ne reprezinta sio depune eforturi considerabile tinand cont ca federatia nu ii este de niciun ajutor ba dimpotriva! ma gandescce va fi dupa retragerea lui! nu pare sa vina nimeni din urma si nici federatia(si nici ministrul sportului) nu pare interesata de declinul acestui sport.


Mi-a placut mult programul lui Oda! Sincer mi-ar placea sa fie la JO..dar acum e greu..lupta se va da la ei in campionat! cred ca va fi o competitie foarte interesanta CN al Japoniei anul asta! eu zic ca ar trebui dat si la Eurosport! va fi un fel de preolimpida :P

IleK
30th September 2013, 00:48
M-am uitat si eu ieri pe Eurosport la proba de dans si pot spune ca sunt total nemultumita de comentariul doamnei respective, superficial si scolaresc:no: cu fraza stereotip:rosu: plus pauzele acelea neplacute dintre cuvinte care ma zgarie pe ultimul nerv:headbang:
Imi pare rau de saracul Cornel Gheorghe care tb sa o corecteze aproape dupa fiecare fraza:(...
La fel ca si ciclismul patinajul are de suferit din cauza calitatii scazute a comentariul si pb cei de la Eurosport vor pierde din telespectatori...
Ile, multumesc pt linkul cu gala :floricica:

Cu placere, Oana! sa inteleg ca au incarcat gala, ca live n-am reusit sa vad mare lucru, s-a blocat, nu stiu de ce. Am vazut in seara asta gala pe eurosport dar am ratat prima jumatate de ora din cauza de... desene animate,evident:D. Insa l-am vazut pe Tomas pe youtube cu gala lui fenomenala, il astept cu nerbadare la Ondrej Nepela si ce bataie virtuala o sa ii dau daca n-or sa ii iasa sariturile cum i-au iesit aici cu fusta cu tot.

Deci, madam Ionescu este sub orice critica. Cea mai buna treaba o face atunci cand tace. Si tace din ce in ce mai putin. O ia asa un avant cateodata de nici ea nu stie ce spune dar asta n-o impiedica cu nimic sa-i dea inainte. Saracul Camerlengo, i-a pocit numele "Carlengo":headbang:.

Adelina, bine ai revenit! Iti simteam lipsa pe aici:)

Miruna1990
30th September 2013, 11:01
Am revenit si eu dupa niste saptamani oribile in care m-am izolat in casa cu cartile in brate si nu m-am uitat nici in stanga, nici in dreapta. Abia de vineri am scapat dar am mers la o nunta la munte si nu am vazut patinaj mai deloc. Am mult de recuperat, dar le iau usor, pe rand. Din Nebelhorn am vazut vreo 3 cupluri la dans, SD si programul scurt al Radionovei, atat. Am vazut rezultatele, sunt in al 9lea cer pentru patinatorul nostru, abia astept sa ii caut programele!
Vin si eu si ma alatur celor care o plang p Yvonne. Tanti aia m-a enervat la culme in cele maxim 10 minute adunat cat am vazut eu din competitia asta. Dupa ce Radionova sare 3Lz-3T ea zice la sfarsit ca e tanara si programul nu e asa dificil ca al altora. Imi pare rau pt Japonia care in acest moment a iesit din carti pentru trofeul pe echipe de la Sochi si pt Sonia. Nu mai zic de Kiira, dar dupa retragere ma asteptam. De acum incolo, pentru ca nu ma mai bate stresu, promit sa fiu pe baricade!
Mi-au placut mult mesajele voastre, am intrat in "mood-ul" necesar, ma duc sa atac youtube-ul!!:cya:

Ale-Sonia
30th September 2013, 12:23
Felicitari lui Zoli. Este cea mai buna dovada ca cine vrea sa faca performanta in patinaj trebuie sa plece sa se antreneze in afara. L-am urmarit cu multe emotii, chiar daca pentru Sonia patinajul nu mai inseamna performanta, ci doar hobby. Prima dragoste nu se uita.

irinaidu
30th September 2013, 13:51
iaca si lp-ul lui zoli http://www.youtube.com/watch?v=2fusc6GzPjA&feature=share

cand lumea plange dupa yvonne ne dam seama cat de grava este situatia :P de ce oare nu putem avem british eurosport si sa nu mai suferim ?

Cromatic
30th September 2013, 14:34
Zoltan a avut performanta vietii la Nebelhorn. S-a luptat vitejeste pentru fiecare saritura si l-am gasit vizibil imbunatatit la prezentare fata de anii anteriori. Coregrafie foarte buna la LP si indrumare foarte buna, si-a miscat corpul, si-a miscat bratele, a patina destul de variat, cu intoarceri si pasi de legatura, a mai ridicat si cate un picior si l-a tinut in extensie pentru a arata echilibru in alunecare pe o singura patina. Mi-a placut in mod deosebit secventa de pasi coregrafica, executata cu verva si energie. A primit GOE +1 si +2 de la arbitri.

https://www.youtube.com/watch?v=2fusc6GzPjA&feature=player_detailpage#t=236

Felicitari intregii echipe Kelemen. Great job!:ok:

whisper
30th September 2013, 17:21
Acum vazui ca postul meu era dublat! Scuzati!

@Ile: Multumesc! Bine v-am regasit!

@Miruna: din cauza ca nu s-au calificat si cei de la perechi, nu? Zic de echipa Japoniei. eu cred ca federatia japoneza a luat o decizie proasta cand nu au mai lasat-o pe Narumi sa patineze alaturi de Mervin! Bine s-a incheiat perioada de contract sau ce a fost dar cred ca daca doreau il puteau naturaliza cumva si el nar fi continuat alaturi de Narumi.

Miruna1990
30th September 2013, 18:05
@Miruna: din cauza ca nu s-au calificat si cei de la perechi, nu? Zic de echipa Japoniei. eu cred ca federatia japoneza a luat o decizie proasta cand nu au mai lasat-o pe Narumi sa patineze alaturi de Mervin! Bine s-a incheiat perioada de contract sau ce a fost dar cred ca daca doreau il puteau naturaliza cumva si el nar fi continuat alaturi de Narumi.

Da, pentru ca cei doi nu s-au calificat si pornesc din start cu 0 puncte la proba de perechi. Aveau si asa un deficit enorm la dans, si cu perechea japoneza in concurs si tot nu ii vedeam cu sanse decat pentru maxim locul 3. Acum s-a dus si aia, parerea mea
Pacat de Mervin si Narumi: impreuna erau deosebiti, separati parca nu se regasesc si se pierd in multime.

IleK
30th September 2013, 18:22
S-ar putea sa vedem si Obdrej Nepela live, parca l-am vazut si anul trecut.http://nepelatrophy.webs.com/live

Salutari,Miruna! Te-au doborat cartile? stii ca n-o sa scapi niciodata de ele,da? Vezi ce frumos te incurajez:-D

Imi place ca s-a incins atmosfera si cred ca in mare parte i se datoreaza lui Zoli.

Sa nu uitati ca mai avem un pic pana incepe concursul de pronosticuri si sezonul asta o sa fie tare grea loteria. E concurenta mare peste tot, ca doar e sezon olimpic. Ma astept ca si la concursul nostru sa fie concurenta pe masura:)

Tracoromana
30th September 2013, 22:29
cand lumea plange dupa yvonne ne dam seama cat de grava este situatia :P
Asa ziceam si eu: sa nu exageram cu dorul.:D

irinaidu
30th September 2013, 23:36
si mie imi place ca s-a incins atmosfera, deja miroase a patinaj serios :P

Miruna1990
1st October 2013, 09:45
S
Salutari,Miruna! Te-au doborat cartile? stii ca n-o sa scapi niciodata de ele,da? Vezi ce frumos te incurajez:-D

Imi place ca s-a incins atmosfera si cred ca in mare parte i se datoreaza lui Zoli.

Sa nu uitati ca mai avem un pic pana incepe concursul de pronosticuri si sezonul asta o sa fie tare grea loteria. E concurenta mare peste tot, ca doar e sezon olimpic. Ma astept ca si la concursul nostru sa fie concurenta pe masura:)

M-au doborat - la propriu - nu mai am loc de ele pe nicaieri, daca nu as sti ce urmeaza le-as arunca direct pe geam, dar o sa am nevoie de ele probabil mai curand decat sper eu :D
Abia astept noul sezon de pronosticuri, ca pana acum mi-am luat bataie de fiecare data iar in anul asta olimpic vreau si eu un loc pe podium!
Vin si eu sa remarc progresul lui Zoli, citeam si pe goldenskate ca evolutia lui chiar a impresionat (si nu numai pe romani), a depus atata suflet in programul ala, coregrafia a fost mai bogata ca niciodata, comentatorii British Eurosport au avut numai cuvinte de lauda, ce mai, a fost aproape perfect. Nici nu mai conteaza micile erori. Ba pe mine m-au bucurat - daca a obtinut aproape 130 cu un program departe de a fi perfect, inseamna ca la Olimpiada poate merge si mai bine si poate obtine o clasare cat mai buna. Si chiar si ultimul loc sa il obtina si cred ca oricum suntem toti foarte mandri de el:yes:

irinaidu
1st October 2013, 14:02
fetelor si baietilor ( mai sunt ? ) ii facem ceva lui zoli de bafta in noul sezon sa-i dam la europene ? sau la nationale daca se tin :P si merge cineva ?
cred ca sunt de acord :)

Tracoromana
1st October 2013, 18:58
fetelor si baietilor ( mai sunt ? ) ii facem ceva lui zoli de bafta in noul sezon sa-i dam la europene ? sau la nationale daca se tin :P si merge cineva ?
Ar fi ok la CN sau la CE. Eu sunt deschisa la orice propunere (aproape) dar n-am idee ce-ar putea fi. Ziceti voi.


In alta ordine de idei, saptamana asta e super-plina de patinaj. Ca un campionat mondial:

21st Ondrej Nepela Trophy
2.-5. oktober 2013
Bratislava, Slovakiet
Tomas Verner, Takahito Mura, Anna/Luca, Zhiganshina/Gasi, Comes/Buckland Cristina Gao, Victoria H., Nicol Gosviani, Sarah Hecken,

Finlandia Trophy
4.-6. oktober 2013
Espoo, Finland
Tessa/Scott, Bobrova/Soloviev, Gachinski, Voronov, Yuzuru Hanyu, Akiko, Liza, Julia L., Mirai, Anastasia Martyusheva/Alexei Rogonov.

Japan Open
5. oktober 2013
Saitama, Japan
Daisuke, Kozuka, Mao Asada, Kanako, Kevin Reynolds, Ashley Wagner, Javier Fernandez, Michal Brezina, Adelina.
.

ice_girl
1st October 2013, 23:01
Cu placere, Oana! sa inteleg ca au incarcat gala, ca live n-am reusit sa vad mare lucru, s-a blocat, nu stiu de ce. Am vazut in seara asta gala pe eurosport dar am ratat prima jumatate de ora din cauza de... desene animate,evident:D. Insa l-am vazut pe Tomas pe youtube cu gala lui fenomenala, il astept cu nerbadare la Ondrej Nepela si ce bataie virtuala o sa ii dau daca n-or sa ii iasa sariturile cum i-au iesit aici cu fusta cu tot.

Duminica a mers f bine, am reusit sa vad cam jumatate din ea, dar din pacate ieri cand am vrut sa o vad toata scria "the live event is over" iar pe Eurosport nu am fost acasa sa ma uit:(
Gala lui Tomas chiar ca e fenomenala/hello, a mai prezentat-o in vara tot la Obersdorf, asa programe pe Carmen sa tot vedem:yes:
Sunt de acord cu voi ca programele lui Zoli au crescut mult ca valoare si calitate, se observa o imbunatatire a patinajului cu tranzitii, fluenta si viteza in alunecare, pasi bine executati, astept ca pe parcursului sezonului notele lui de la PCS sa mai creasca:yes:
Miruna, sper ca ai avut spor la invatat si totul a iesit bine:), ai avut examenul de licenta sau altceva?
Irina, eu sunt de acord cu cadoul( sau ce ne hotaram sa facem) pt Zoli, chiar merita sa fie incurajat cat mai mult in acest sezon:cheer:

irinaidu
2nd October 2013, 10:28
Irina, eu sunt de acord cu cadoul( sau ce ne hotaram sa facem) pt Zoli, chiar merita sa fie incurajat cat mai mult in acest sezon:cheer:

sa facem un subiect separat, sa-si dea lua cu parerea acolo ? ca aici se cam pierde ideea.

Miruna1990
2nd October 2013, 10:37
Mersi Oana :) de licenta am scapat din vara, am dat examenul de primire in profesia de avocat. Daca a fost bine sau rau, o sa vad ca am de asteptat macar vreo 3 saptamani pana aflu, dar macar am scapat!
M-am uitat la o parte din clipurile de la Nebelhorn Trophy. Mi-a placut SP-ul rusilor V/T (chiar li se potriveste) insa LP mi s-a parut ciudat de tot, doar partea din mijloc lenta mi-a placut. Ce o fi fost in capul antrenorilor cand au ales muzica(sau mai bine zis al lui Maxim) nu stiu. Iar pantalonii lui sunt :groggy: Sa isi lase si mustata de anul trecut si tacamul e complet. In fine, tehnic sunt nemaipomeniti, nu ai ce sa comentezi. Dar peste 9 la coregrafia aia...:no:

In alta ordine de idei, imi cer scuze daca s-a postat, ati vazut FD-ul americanilor Davis/White? http://www.youtube.com/watch?v=8Jq5nHn9mzc

Eu sunt asa dezamagita! Dupa ce s-au chinuit in mod special 4 ani de zile sa ma faca sa le devin fana :)) vin cu un asemenea program olimpic. De ce?:( Dupa Die Fledermaus si chiar si FD-ul de anul trecut (pe care l-am iubit dupa NHK trophy dar chiar si inainte nu mi se parea asa slab ca cel de acum). Stiu, oricum vor primi note intre 9.5 si 10, dar e pacat. Ma asteptam la mai mult de la ei, mult mai mult.
Abia astept sa vad cu ce vin V/M, si ii vom vedea la Finlandia trophy. Poate ma razgandesc iar si tin din nou cu V/M
Pacat ca rusii B/S s-au retras, eram curioasa sa le vad si lor programele. (si FD-ul lor m-a dezamagit din ce am vazut la test skates)

Tracoromana
2nd October 2013, 13:30
Abia astept sa vad cu ce vin V/M, si ii vom vedea la Finlandia trophy. Poate ma razgandesc iar si tin din nou cu V/M
Pacat ca rusii B/S s-au retras, eram curioasa sa le vad si lor programele. (si FD-ul lor m-a dezamagit din ce am vazut la test skates)
B/S s-au retras? ce pacat! :( un pic de competitie n-ar fi stricat.

whisper
2nd October 2013, 17:19
Japan Open
5. oktober 2013
Saitama, Japan
Daisuke, Kozuka, Mao Asada, Kanako, Kevin Reynolds, Ashley Wagner, Javier Fernandez, Michal Brezina, Adelina.
.

Team Japan:
Mao Asada, Kanako Murakami, Takahiko Kozuka, Daisuke Takahashi
Team America:
Asley Wagner, Joannie Rochette, Jeffrey Buttle, Jeremy Abbott
Team Europe:
Adelina Sotnikova, Irina Slutskaya, Javier Fernandez, Michal Brezina

si cred ca Shizuka Arakawa e invitata sau ...oricum va fi prezenta

http://www.tv-tokyo.co.jp/japanopen2013/info.html#cast

Miruna1990
2nd October 2013, 18:01
B/S s-au retras? ce pacat! :( un pic de competitie n-ar fi stricat.

Am citit pana acum 2 variante:

- este el usor accidentat
- isi schimba complet FD-ul (sper sa fie asa, ideea cu pasarile mi s-a parut bizara si programul clar nu era de "nivel" olimpic).

Tracoromana
2nd October 2013, 20:41
La Japan Open Kevin Reynolds s-a retras din cauza unei inflamatii la genunchi. Acum vad ca a fost inlocuit cu Jeremy Abbott.

IleK
2nd October 2013, 21:34
Pe mine rusii incep sa ma enerveze cu atatea retrageri. Se anunta glorios la inceput de sezon cu multe participari pe la toate competitiile si apoi cu o zi doua inainte se retrag. De ce? Ca si-au adus aminte ca participa la competitiile nationale de calificare. Asta ar trebui sa stie de la bun inceput si sa nu ne mai amageasca. Mai intai Adelina si Alena au declarat asa nonsalant ca ele nu participa la Lombardia Trophy, prima pentru ca tocmai participase la o competitie interna, a doua pentru ca urma sa participe. Acum, din acelsi motiv Polina K a disparut de pe lista de la Ondrej Nepela. Azi. Pentru ca ieri era. Ma mir ca n-au decis s-o retraga maine cand incepea competitia fetelor. Iar Nikol a aparut atat la Finlandia cat si la Nepela pana acum 2 zile... nu inteleg ce e in capul lor. Se cred chiar asa importanti, se sucesc cum vor ei, pentru ca n-am vazut alte tari sa procedeze asa.
Am asa o vaga banuiala ca si Bobrova si Soloviev si-au adus aminte ca au alte planuri.
Anna si Luca nu mai participa nici ei la ON, Luca se pare ca resimte o durere la gat:(

Parca e un facut in sezonul olimpic cu atatea accidentari si dureri...

Eu sunt zapacita de tot, nu mai stiu la ce sa fiu atenta cu atatea competitii, 3 competiti de patinaj seniori, plus una de juniori, plus mondialele de gimnastica, toate in 3-4 zile. Presimt ca o sa alerg dupa prea multi iepuri si n-o sa prind niciunul:-D. Propun sa facem cu randul, sa se uite fiecare la cate o competitie si dupa aia sa facem schimb de experienta:)

ice_girl
2nd October 2013, 22:59
Mersi Oana :) de licenta am scapat din vara, am dat examenul de primire in profesia de avocat. Daca a fost bine sau rau, o sa vad ca am de asteptat macar vreo 3 saptamani pana aflu, dar macar am scapat!

Felicitari Miruna :),sper ca si la final rezultatul sa fie unul pe masura:ok:, oricum din proprie experienta stiu mai rau decat toate e asteptarea:D Ai dat cumva admitere la magistratura, adica examenul acela cu 4 probe sau e altceva, intreb pt ca am o prietena care a sustinut si ea examenul si mi-a povestit cum a fost, oricum mi se pare criminal de greu:(
Irina, eu sunt de acord cu deschiderea unu topic special pt Zoli, cred ca e cel mai bine asa, putem discuta in voie acolo:)
Si ca sa fiu si on-topic: programul americanilor din pct de vedere tehnic e f bun cu viteza mare de alunecare dar ei mi se par prea clasici si serioasi pt Seherazada:P Oricum la JO eu ii sustin pe canadieni!
LE: Am uitat sa zic ca la concursul de pronosticuri vreau sa fiu si in sezon pe podium :ok:, am prins gustul sezonul trecut:P
P.S.Ile, si eu sunt tot in aceeasi situatie cu alergatul dupa iepuri:)) dar zilele astea gimnastica e cea care ma tine in "corzi"

Tracoromana
3rd October 2013, 08:54
S-o luam cat de cat cronologic. La Brtislava competitia incepe azi:
21st Ondrej Nepela Trophy
Bratislava
2. 10. 2013 - 5. 10. 2013
http://nepelatrophy.webs.com/

Competitori/program/rezultate:
http://www.slovakskating.org/ont/2013/

Live: http://live.huste.tv/intro
.

IleK
3rd October 2013, 12:18
La 14, 30 ora Romaniei incepe programul scurt al fetelor. Sunt surpinsa ca Viktoria si Nikol deschid concursul. Ceea ce inseamna ca nu trebuie sa ratez inceputul. Christina Gao incheie cea de a doua grupa, in timp ce ultimele 2 grupe sunt mai putin interesante. Vreau un podium cu Nikol si Christina:).

sisy
3rd October 2013, 13:07
As vrea sa va intreb daca stiti ceva de biletele pt Budapesta, cand si unde se vor pune in vanzare?

Mi as dori mult sa merg macar la gala dar nu stiu nici macar orientativ cat m ar putea costa:(

Tracoromana
3rd October 2013, 14:23
As vrea sa va intreb daca stiti ceva de biletele pt Budapesta, cand si unde se vor pune in vanzare?

Mi as dori mult sa merg macar la gala dar nu stiu nici macar orientativ cat m ar putea costa:(
Nu se stie cand se vor pune in vanzare, au promis inceputul lui octombrie. Probabil va exista un link pe website, care si acela e inca in constructie. www.efsc2014.com
Urmareste pe threadul: Competitii/Campionatul European 2014; daca aflu ceva eu acolo am sa postez.

IleK
3rd October 2013, 16:17
Nikol conduce dupa primele 2 grupe. Din pacate pagina cu rezultate nu este updatata si nu stiu care este clasamentul. Le-am vazut pe Nikol si Christina dar le-am ratat pe Viktoria si Haruka.
Nikol s-a prezentat foarte bine 3F-3T, 2A, 3Lz. Piruetele au aratat bine, mai putin ultima pe care a trebuit sa o grabeasca pt ca a ramas un pic in urma muzicii. La competitia interna de acum 2 saptamani era foarte inceata pe piruete si nici cu sariturile nu s-a descurcat prea bine. Sper sa nu strice totul la programul lung.
Christina cred ca sarit 3T-3T, eu tot sper sa revina cu 3F-3T, 2A si un 3Loop ratat.Speram la mai mult de la ea.

IleK
3rd October 2013, 18:03
Au aparut si rezultatele http://www.slovakskating.org/ont/2013/SEG003.HTM
Ma asteptam sa vad mai mult la Nikol. E ciudat ca i-au dat "e" la flip care e sarutira ei cea mai buna. De regula primea la lutz si aici nu a primit dar a avut -GOE destul de mare la combinatie si la lutz:(. Aaa, si a mai pierdut si nivelul la ultima pirueta din cazua ca n-a mai avut timp sa faca rotatiile la schimbarea de pozitie. ce pacat pentru ca e o pirueta foarte frumoasa care in mod normal ar primi level 4.
Christina reusit sa primeasca nivel 4 la toate piruetele, ceea ce e bine pentru ca spunea de curand ca la Champs Camps a lucrat numai si numai la piruete ca sa le creasca nivelul. Pacat de ratarea de la loop.

Tracoromana
3rd October 2013, 21:41
Eu am vazut baietii in cea mai mare parte. Mi-a placut Takahito Mura, iar surpriza a fost ca lui Tomas Verner i-au reusit toate sariturile: 4T+3T, 3A, 3L, dar ca sa nu fie totul perfect a ratat total pirueta (a cazut). Sunt stocate toate programele si se pot revedea pe pagina cu streamul. Eu am revazut fetele mai importante.

Takahito Mura SP:
http://www.dailymotion.com/video/x15ie4j_ondrej-nepela-trophy-takahito-mura-sp_sport?start=66
Tomas verner SP:
http://www.dailymotion.com/video/x15ihs1_ondrej-nepela-trophy-tomas-verner-
.

Miruna1990
4th October 2013, 18:06
Tomas!! Sa iti smulgi parul din cap, nu alta! Ce a fost cu pirueta aia, nu imi vine sa cred. De entuziasm probabil ca i-au iesit toate sariturile. Sa indraznesc sa sper din nou? Patinatul alaturi de Carolina l-o fi remontat, ceva i s-a intamplat (daca nu ma insel este cu Michael Huth din nou).

Tracoromana
4th October 2013, 20:25
Finlandia Trophy 2013
4-6 Oct 2013

rezultate
http://www.figureskatingresults.fi/results/1314/FT2013/index.htm

SD:
1 Tessa VIRTUE / Scott MOIR CAN 67.23 30.49 36.74 9.08 9.13 9.17 9.38 9.17
2 Madison CHOCK / Evan BATES USA 53.34 23.51 30.83 7.67 7.54 7.50 7.75 7.96
3 Justyna PLUTOWSKA / Peter GERBER POL 51.25 26.43 24.82 6.13 5.83 6.21 6.50 6.29

Tessa/Scott SD
http://www.dailymotion.com/video/x15jxce_finlandia-trophy-2013-tessa-virtue-scott-moir-sd_sport?start=221

Chock/Bates SD
http://www.dailymotion.com/video/x15jzm9_finlandia-trophy-2013-madison-chock-evan-bates-sd_sport
.

Miruna1990
5th October 2013, 12:29
Rezultate Japan Open:

Team Japan 544.85
Takahiko KOZUKA 158.42
Daisuke TAKAHASHI 149.12
Mao ASADA 135.16
Kanako MURAKAMI 102.15

Team North America 528.89
Jeffrey BUTTLE 127.43
Jeremy ABBOTT 157.70
Joannie ROCHETTE 123.99
Ashley WAGNER 119.77

Team Europe 477.84
Michal BREZINA 125.74
Javier FERNANDEZ 176.91
Irina SLUTSKAYA 69.24
Adelina SOTNIKOVA 105.95


Felicitari lui Javier care a mers impecabil. Foarte bine au mai mers Kozuka, Ashley, Mao si Joannie. Abia astept sa vad programele. Dupa punctaj as spune ca Mao a primit cam mult, dar vreau sa vad programul si protocolul inainte sa ma pronunt. Imi pare rau pt Adelina, Kanako, si evident, Daisuke

Tracoromana
5th October 2013, 14:02
mersi Miruna! Eu eram disperata ca nu functioneaza forumul. Imi pare tare rau de Daisuke, dar sunt fericita pentru Javier. Mi-ar placea sa faca o surpriza de proportii in acest sezon. Am si vazut programul lui javier, Abbot si Kozuka pe un stream sau o inregistrare, nu stiu exact ce era. Ma uit intre timp la Finlandia Tr. in direct. Evident ca mi s-a si blocat computerul cu atata patinaj (sincron).

Live: Men Finlandia Trophy:
http://areena.yle.fi/tv/2046700
.

Miruna1990
5th October 2013, 14:14
Costumul si programul lui Daisuke mi-au placut la nebunie. Baiatul asta ar putea patina si pe zgomotul unghiilor pe tabla si tot mi-ar placea. Sper sa nu patineze la fel si la Sochi ca as pica in depresie.
Am si uitat de Finlandia Trophy! Sa mai zic ca in acest moment are loc si programul liber al fetelor la JGP din Cehia? Si banuiesc ca avem azi si gimnastica. Wow!

Tracoromana
5th October 2013, 14:51
Costumul si programul lui Daisuke mi-au placut la nebunie. Baiatul asta ar putea patina si pe zgomotul unghiilor pe tabla si tot mi-ar placea. Sper sa nu patineze la fel si la Sochi ca as pica in depresie.
Am si uitat de Finlandia Trophy! Sa mai zic ca in acest moment are loc si programul liber al fetelor la JGP din Cehia? Si banuiesc ca avem azi si gimnastica. Wow!
Imi pare rau ca n-am vazut programul lui Daisuke, dar dupa cum spuneam, s-a blocat computerul.

Nu uita si de Nepela Trophy! - dansuri acum,
http://live.huste.tv/stream/05-10-13-z-ondrej-nepela-trophy-2013-tanec-pary

Miruna1990
5th October 2013, 14:53
Imi pare rau ca n-am vazut programul lui Daisuke, dar dupa cum spuneam, s-a blocat computerul.

Nu uita si de Nepela Trophy!
http://live.huste.tv/stream/05-10-13-z-ondrej-nepela-trophy-2013-tanec-pary

Aici e Daisuke: http://www.youtube.com/watch?v=VvLwXd4ZSiM

Multumesc, uitasem de Nepela :)) Ce weekend incarcat!
Mi-au placut la nebunie Mao si Ashley, abia astept sa le revad programele. Multicel 135 pt Mao, dar la ce continut tehnic ambitios are, nu ma mira ca poate obtine un scor bun chiar si cu cateva greseli. In afara de 3A cu intoarcere si o mana jos la 3S a mers, cel putin vizibil, curat. Iar pasii au fost dementiali

Miruna1990
5th October 2013, 22:15
Ma duc sa caut o sticla de vin/sampanie/votca/tuica :bere:/OLE/
Tomas a castigat Ondrej Nepela cu cel mai bun LP al lui in ultimii 2-3 ani!

Tracoromana
6th October 2013, 10:10
Mersi pentru linkul cu Daisuke, Miruna. Intr-adevar arata bine programul si foarte bine costumul si sunt interesante orchestratiile pe muzica lui Beatles, abia am recunoscut Come Together. Poate mi-ar fi placut sa termine cu o melodie mai cunoscuta, poate sa puna Yesterday la sfarsit, dar ma rog poate orchestratia il ajuta sa aiba finalul mai in forta. Cu patea tehnica imi fac probleme, fiindca Kozuka, Oda si Yuzuru si chiar Mura au mers mai bine.

Da, Tomas a facut un program de zile mari! Cu interpretarea a stat mai slab dupa gustul meu, dar cred ca s-a concentrat numai pe sarituri si i-au iesit.

Tessa/Scott au scos un punctaj mic pentru valoarea lor cu 15/16 puncte mai mic ca D/W. Programele sunt ok; Fd-ul e cam ca cel de acum 4 ani, poate mi-ar fi placut muzica nu asa de originala, mai cunoscuta, mai cu priza la public. Iar elementele au fost de nivel mai mic, poate asa vor ei acum la inceput...

Chock/Bates pe care i-am iubit anul trecut nu mi-au placut deloc, deloc! Muzica din Mizerabilii e aleasa cum nu se poate mai nepotrivit si cu patinajul si cu patinatorii; e partea aceea inaltatoare, revolutionara de la Revolutia franceza care se termina in forta si saracul Bates are asa o fata angelica , numai a revolutionar nu arata; n-au avut priza la public.

Zueva si Spielband au fost vedete la Finlandia; au aparut la k&c aproape la toti participantii, impartindu-si elevii aproape in mod egal.
.

Tracoromana
6th October 2013, 10:56
Sa mai adaug ca Mishin n-are deloc noroc cu elevii sai; Gachinski si Liza au facut-o de oaie la SP. Poate sa mai repare ceva astazi la FS.

video-uri de la Finlandia Trophy:
http://www.goldenskate.com/forum/showthread.php?41996-Finlandia-Trophy-2013-Result-amp-Videos
.

Tracoromana
6th October 2013, 14:02
finlandia trophy baieti si fete, acum:
http://areena.yle.fi/tv/2046705

Tracoromana
6th October 2013, 22:14
Sa mai adaug ca Mishin n-are deloc noroc cu elevii sai; Gachinski si Liza au facut-o de oaie la SP. Poate sa mai repare ceva astazi la FS.

video-uri de la Finlandia Trophy:
http://www.goldenskate.com/forum/showthread.php?41996-Finlandia-Trophy-2013-Result-amp-Videos
.
Mishin a avut noroc: Arthur si Liza s-au mobilizat si au luat bronzul.
.

Tracoromana
8th October 2013, 00:01
Mi-au placut la nebunie Mao si Ashley, abia astept sa le revad programele. Multicel 135 pt Mao, dar la ce continut tehnic ambitios are, nu ma mira ca poate obtine un scor bun chiar si cu cateva greseli. In afara de 3A cu intoarcere si o mana jos la 3S a mers, cel putin vizibil, curat. Iar pasii au fost dementiali
Mao are ceea ce numesc eu un program olimpic. Muzica, program, interpretare, costum, atent alese toate. Bravo echipei. Mi-a placut foarte mult Joannie Rochette, ar putea sa reprezinte Canada linistita la JO.
Ce pacat pentru talentul si forma lui Janvier sa aiba asa un program fara sare si piper! :nope: Muzica in primul rand nu-i permite decat sa sara. E foarte plictisitor programul lui.

Videouri de la Carnival on Ice (COI) si de la Japan Open (JO):
http://www.youtube.com/user/icechannel2011/videos?sort=dd&shelf_index=3&view=0

ice_girl
9th October 2013, 20:43
Daisuke are un FP f interesant, excelenta muzica si interpretare:ok:, din pacate partea tehnica lasa mult de dorit:( si e pacat pt ca Daisuke are un patinaj asa frumos...
Programul lui Mao e intr-adevar un program olimpic/hello iar pasii m-au lasat fara cuvinte:great:, la fel si spirala din final :). Si parca a stiut ca-mi place albastrul cand a ales rochita ;)
Cam atat am reusit sa vad dar sper ca zilele viitoare sa vizionez si restul programelor:ok:

Tracoromana
9th October 2013, 21:45
2 SP-uri superbe la Carnival on ice:

Tatsuki Machida:
http://www.youtube.com/watch?v=pDLnhwh9Rl8

Daisuke Takahashi:
http://www.youtube.com/watch?v=Bd6NT2MkfXU
.

Tracoromana
14th October 2013, 19:35
Ice Star 2013
Minsk Belarus, 17-20 Oct 2013
https://www.facebook.com/events/571506466249936/

program: http://figure.skating.by/doc/Ice_Star_2013_Time_Schedule.pdf

participanti:http://figure.skating.by/doc/Ice_Star_2013_Participants.pdf

Participa multi din Rusia-vecina, seniori si juniori: Voronov, Pitkeev, Medvedeva, Vigalova/Zagroev, Astahova/Kurdukov,
Bobrova/Soloviev, Sinitsina/Zhiganshin, Pushkash/Guereiro, Yankovskaya/Mozgov;
.

Tracoromana
18th October 2013, 11:50
Pana incep internationalele A, a aprut pagina de rezultate pentru Ice Star:
http://figure.skating.by/competition/Ice_Star_2013/index.htm
.

Tracoromana
22nd October 2013, 20:32
CUP OF NICE
23.10.2013 - 27.10.2013
Nice, France

site-ul competitiei:
http://www.nice-baie-des-anges.fr/nicecup

Pagina cu program si rezultate:
http://nice-baie-des-anges.fr/images/stories/docs-coupe/resultats2013/
.

Tracoromana
22nd October 2013, 20:52
Bobrova si Soloviev, Minsk
SD: http://www.youtube.com/watch?v=Sa-LVJA2l4A#t=24
FD: http://www.youtube.com/watch?v=zr-r8jSZJsY

Golden Bear
Zagreb - CROATIA
17.10.2013 - 20.10.2013

rezultate:
http://www.kkkmedvescak.hr/images/ZM25/index.htm
.

Tracoromana
28th October 2013, 08:56
In timp ce toata lumea iubitoare de patinaj era cu ochii pe Skate Canada, la Nisa Tomas Verner repurteaza o noua victorie in sezon.:ok:

rezultate la Cup of Nice:
baieti:
1 Tomas VERNER CZE 249.79 1 1
2 Konstantin MENSHOV RUS 228.77 2 2
3 Zhan BUSH RUS 226.31 3 3

Fete:
1 Maria ARTEMYEVA RUS 169.16 1 1
2 Kiri BAGA USA 150.48 3 4
3 Nathalie WEINZIERL GER 144.56 2 9
.................................................. ....
9. Rachael FLATT USA 130.18 18 7


perechi:
1 Annabelle PROLSS / Ruben BLOMMAERT GER 160.25 2 3
2 Jessica-Noëlle CALALANG / Zach SIDHU USA 157.28 3 2
3 Maylin WENDE / Daniel WENDE GER 153.09 6 1

dansuri:
1 Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON FRA 147.93 1 1
2 Lorenza ALESSANDRINI / Simone VATURI ITA 137.59 2 2
3 Ksenia MONKO / Kirill KHALYAVIN RUS 134.24 3 3

http://nice-baie-des-anges.fr/images/stories/docs-coupe/resultats2013/
.

Miruna1990
28th October 2013, 23:39
Tomas se reinventeaza (partial: adica aterizeaza perfect 2 4T dintre care una in combinatie, ca sa cada, evident, la pasi!!).
Poate face o surpriza la Europene! Nu a mai fost intr-o asemenea forma de ani de zile

ice_girl
29th October 2013, 14:16
Tomas se reinventeaza (partial: adica aterizeaza perfect 2 4T dintre care una in combinatie, ca sa cada, evident, la pasi!!).
Poate face o surpriza la Europene! Nu a mai fost intr-o asemenea forma de ani de zile
Tomas fara sa traga macar o cazatura pe program n-ar mai fi Tomas:headbang: dar sper sa-l tina cat mai mult forma buna in care se afla:yes:

IleK
30th October 2013, 09:11
da, deci a comis-o.n-am vazut programul dar m-am uitat pe protocol si nu intelegeam de ce ce avea bara in dreptul secventei de pasi ca si cum ar fi fost absenta. asta vrea sa ne aduca inapoi cu picioarele pe pamant,ca prea visam mult dupa cvadruplele alea. vorba Oanei, pana nu cade macar o data nu se lasa si doar nu e prima data cand dupa ce ii ies sariturile se impiedica la pasi sau strica o pirueta. daca nu urca pe podium la Europene o sa fiu pentru totdeauna suparata pe el.

Tracoromana
5th November 2013, 16:18
NRW Trophy for Ice Dance 2013
Dortmund
01.11.2013 - 03.11.2013

rezultate:
1 Charlene GUIGNARD / Marco FABBRI ITA 144.28 1 1
2 Alisa AGAFONOVA / Alper UCAR TUR 132.46 2 2
3 Kharis RALPH / Asher HILL CAN 130.27 4 3

http://www.lev-nrw.org/docs/event/1270/CAT004RS.HTM
.

Tracoromana
5th November 2013, 16:26
- Surprise!!!! Ia uitati-va cine participa la Senior men/Entries la nr. 17 ! :ok:

ISU VOLVO CUP 22nd
7-10 november 2013
RIGA, Latvia

website:
http://www.kristalice.lv/index.php/sorevnovaniya-2

pagina de rezutate :
http://kristalice.lv/Results/Volvo22th/ISU/index.htm

Adeline
5th November 2013, 19:22
Deci avea dreptate Kovtun sau o fi el ?

Ca-n tinerete....

Tracoromana
8th November 2013, 09:09
rezultate Volvo;
Baieti:
1 Evgeny PLYUSCHENKO RUS 82.34 1 (39.64 42.70) 3T, 3A, 3L+2T, FCSp4, StSq4, CSSp3, CCoSp4
2 Alexander PETROV RUS 73.77 2
3 Zhan BUSH RUS 71.78
etc.

ice_girl
8th November 2013, 15:05
SP lui Plushy de la Volvo Cup: http://www.youtube.com/watch?v=eaWzdsZBytg

sabrina 110
8th November 2013, 20:56
Plushy e bun pt 30 de ani si tspe ani de patinat, dar nu are prea multe sanse daca nu se intampla o minune. Sunt prea multi, potential mai buni. El are in continuare probleme la pasii de legatura, e prea lent in unele piruete si aterizeaza prea zdravan sariturile mai grele. E fantastic ca inca poate face 4T si 3A, dar pierde puncte cu gramada cu aterizari/piruete/pasi. Cu toate astea ramane fantastic.

Tracoromana
9th November 2013, 00:10
Wow!

Overall: Evgeny PLYUSCHENKO 263.25 1 1

FS: Evgeny PLYUSCHENKO 180.91 88.71 92.20 9.25 8.60 9.60 9.30 9.35

Tracoromana
11th November 2013, 19:22
NRW Trophy for Ice Dance 2013
Nov 1-3, 2013
[Dortmund, Germany]

rezultate:
http://www.lev-nrw.org/docs/event/1270/index.htm

ice_girl
12th November 2013, 22:26
Yu-Na isi va face debutul in acest sezon la Golden Spin: http://www.koreaherald.com/view.php?ud=20131105001040

Tracoromana
17th November 2013, 13:39
Warsaw Cup 2013
Warsaw, 13 - 17.11.2013
pagina de rezultate:
http://www.pfsa.com.pl/results/1314/WC2013/index.htm
Participa printre altii:Ksenia STOLBOVA/Fedor KLIMOV si Lina FEDOROVA/Maxim MIROSHKIN.


16° Merano Cup
Merano, 15 - 17/11/2013
Pagina de rezultate:
http://application.fisg.it/results/3182/index.html
live http://fisg.idealweb.tv/live/
Participa: Denis TEN, Daisuke MURAKAMI, Sarah HECKEN, BERTON/HOTAREK, WENDE/WENDE, etc.

Tracoromana
20th November 2013, 19:12
PAVEL ROMAN MEMORIAL
OLOMOUC, Cehia
15.11.2013 - 17.11.2013
rezultate:
http://czechskating.org/vysledky/htm1664/index.htm


ICE CHALLENGE 2013
GRAZ, Austria
19.11.2013 - 24.11.2013
site: http://www.icechallenge.at/
program: http://www.icechallenge.at/attachments/071_Timeschedule2013%201111.pdf
rezultate: http://www.skateaustria.com/ergebnisse201314/Icechallenge/index.htm
stream: http://new.livestream.com/accounts/1743329/events/2546284

participa: Denis Ten, Miki Ando, Courtney Hicks, Wende/Wende,noua pereche britanica Caitlin YANKOWSKAS/ Hamish GAMAN, Kolbe/Caruso, Tobias/Stagniunas.

.

Tracoromana
24th November 2013, 17:02
Catva rezultate de la Icechallenge:
1 Courtney HICKS USA 166.33 2 1
2 Miki ANDO JPN 150.90 1 2

1 Denis TEN KAZ 261.38 1 1
2 Viktor PFEIFER AUT 198.41 3 2
3 Gordey GORSHKOV RUS 194.23 2 4

1 Gretchen DONLAN / Andrew SPEROFF USA 162.59 2 1
2 Maylin WENDE / Daniel WENDE GER 160.92 1 3
3 Tarah KAYNE / Daniel OSHEA USA 157.65 3 2

1 Anastasia CANNUSCIO / Colin MCMANUS USA 142.33 2 1
2 Laurence Fournier BEAUDRY / Nikolaj SŘRENSEN DEN 139.09 1 3
3 Tanja KOLBE / Stefano CARUSO GER 138.46 3 2

Tracoromana
27th November 2013, 15:18
Denkova-Staviski Cup 2013
Sofia
28.11.2013 - 1.12.2013
rezultate
http://clubdenkovastaviski.com/DSCup_2013_ISU/index.htm


Echipa Rusiei pentru Universiada

Ladies: Maria Artemieva, Sofia Biryukova, Sofia Mishina,

Men: Moris Kvitelashvili, Gordei Gorshkov, Zhan Bush
Alternates: Vladislav Sezganov

Pairs: Ksenia Stolbova/Fedor Klimov, Evgenia Trasova/Vladimir Morozov, Natalia Mitina/Yuri Shevchuk
Alternates: Anastasia Martyusheva/Alexei Rogonov

Ice dance: Ksenia Monko/Kirill Khaliavin, Viktoria Sinitsina/Ruslan Zhiganshin, Alexandra Stepanova/Ivan Bukin
Alternates: Valeria Zenkova/Valery Sinitsin
.

Tracoromana
3rd December 2013, 09:17
NRW Trophy for Figure & Pair Skating 2013
Dortmund - Germany -
4 - 8 Dec. 2013

website: http://single-skating.nrw-trophy.de/?page_id=894
rezultate: http://www.lev-nrw.org/docs/event/1271/index.htm
livestream: http://nrw-trophy.de/livestream.html
.

Tracoromana
6th December 2013, 00:07
2013 GOLDEN SPIN OF ZAGREB
Zagreb / CRO
5 - 7.12.2013

website: http://www.croskate.hr/gsz.html
rezultate: http://www.croskate.hr/Html/index.htm


Antrenamentul oficial al Yunei la Zagreb: http://www.youtube.com/watch?v=8bJ11j_hlh4&feature=share
Video-ul a fost pus ieri si deja are cateva sute de mii de vizualizari. Un fenomen aceasta sportiva :)

Imi era dor sa vad niste aterizari amortizate frumos din genunchi si cu iesire controlata.
si LP ul Yunei la antrenament:
http://www.youtube.com/watch?v=0xhDVpJ_6r0

Fetele incep maine concursul.
La baieti dupa SP conduce Voronov urmat de Gachinski, iar la dansuri conduce dupa SD Zlobina/Sitnikov urmati de Carron/Jones.
.

Tracoromana
6th December 2013, 18:06
Rezultate la Zagreb:
1. Yu-Na Kim 73.37
2. Miki Ando 62.81
3. Elizaveta Tuktamysheva 58.81

Sp-ul Yunei:
http://www.ustream.tv/channel/leejins
password: 0220
.

Tracoromana
6th December 2013, 19:38
Yuna SP:
http://www.youtube.com/watch?v=6kyQJ-rUEhA

mikeyy
7th December 2013, 13:42
Yuna, Yuna :) Ce e cu axelul ala? :)
Arata bine! Abia astept LP-ul sa vad cum sta dpdv fizic, cu rezistenta.

Tracoromana
7th December 2013, 17:28
Tleviziunea coreeana MBC transmite tot concursul fetelor de la Zagreb, numai pentru ca Yu-Na apare vreo 5 minute:
http://www.friall.com/bbs/board.php?bo_table=Korea&wr_id=6

Miruna1990
7th December 2013, 22:06
Nu e rau punctajul obtinut de Yuna (cam umflat la PCS) insa e de remarcat ca daca rateaza prima combinatie, 3-3, chiar daca merge curat in restul programului nu prea are cu ce sa isi ridice punctajul tehnic, ii raman doar 4 triple (doua 3S, un 3F si un alt 3Lz). Ea mizeaza pe calitatea elementelor si este esentiala prima combinatie. Oricum se vede ca nu e inca in forma, insa merge,zic eu, spre un rezultat foarte bun. Nu trebuie sa isi atinaga acum forma maxima, ci in februarie.

Tracoromana
7th December 2013, 23:54
Podiumul de la Zagreb:

http://imgnews.naver.net/image/001/2013/12/08/PYH2013120800870001300_P2_59_20131208030003.jpg

Liza FS:
http://youtu.be/Cyv6tHRcUEA

Miki FS:
http://youtu.be/Ih2i_bcvh-8

Yuna FS:
http://youtu.be/H-LuRoxUhQw

si

Brian SP:
http://youtu.be/vdW4iMRpfsQ
.

Tracoromana
8th December 2013, 11:32
Brian SP:
http://youtu.be/vdW4iMRpfsQ
Excelent SP! E prima oara din 2004 cand imi place Joubert. Pacat ca schimbarea asta vine destul de tarziu, dar cine stie?

ice_girl
8th December 2013, 16:33
Excelent SP! E prima oara din 2004 cand imi place Joubert. Pacat ca schimbarea asta vine destul de tarziu, dar cine stie?
Si mie imi place mai ales a doua parte:), sper doar sa-i reuseasca si sariturile:yes:, oricum se vede ca e un patinaj mai rafinat si matur dar cine stie poate nu se va retrage dupa Sochi si il vom vedea si sezonul viitor:yes:

Tracoromana
9th December 2013, 23:48
site: http://www.universiadetrentino.org/it/eventi
Program: http://www.universiadetrentino.org/content/program

Patinajul incepe miercuri la ora 11.00 (ro) cu SP baieti. Participantii sunt pusi cam aiurea in ordinea alfabetica a numelui. Canadienii si americanii n-au trimis sportivi la nicio disciplina.

BACCHINI Paolo ITA
BUSH Zhan RUS
CHEN Jui-Shu TPE
DEMIRBOGA Ali TUR
DODDS Jordan Angus AUS
DODDS Andrew Scott AUS
GIACOMELLI Saverio ITA
GORSHKOV Gordey RUS
GUAN Jinlin CHN
IGNATENKO Pavel BLR
IONIAN Mario-Rafael AUT
JU Yu-Chia TPE
KASKA Pavel CZE
KIM Min Seok KOR
KOLL Manuel AUT
KONGCHIM Suchet THA
KOROLIUK Mikhail BLR
KVITELASHVILI Moris RUS
LAM Chiu Ting Ronald HKG
LEJEUNE Florian Michael Billy FRA
MONTOYA PULGARIN Felipe Andres ESP
RAKIMGALIYEV Abzal KAZ
RAYA BUENACHE Francisco Javier ESP
REZNICHENKO Ihor UKR
ROMANENKOV Viktor EST
SASAKI Akio JPN
SONG Nan CHN
TEN Denis KAZ
TSUBOI Yoji JPN
WALKER Stephane Daniel Georges SUI
WANG Yi CHN
WEBSTER Mark Christopher AUS
ZANDRON Maurizio ITA
.

Tracoromana
11th December 2013, 20:15
Winter Universiade
8 - 15 Dec
Trento, Italy

rezultate (live): http://www.isuresults.com/results/wu2013/index.htm
Livestream: http://www.livefisu.tv/

Rezultate SP baieti:
1 SONG Nan CHN 81.56
2 GORSHKOV Gordei RUS 70.73
3 TSUBOI Yoji JPN 69.47
4 GUAN Jinlin CHN 69.45
5 KVITELASHVILI Moris RUS 69.40
etc.
Denis Ten s-a retras.
.

Tracoromana
18th December 2013, 23:16
Ultima competitie internationala in 2013:

UKRAINIAN OPEN 2013
Kiev 18-20.12.2013

rezultate: http://skating-online.at.ua/ukr_open_2013/index.htm
live: http://ufsf.org/live1.html#.UrIQgNIW1_Z
.

Tracoromana
6th January 2014, 12:45
Primele competitii ale anului 2014 si ultimele competitii prin care patinatorii isi pot castiga punctajul minim pentru Europene. Mult trambitatul sistem nou de calcul al rezultatelor n-a mai avut loc la Bratislava, nu stiu de ce. Banuiesc ca n-au fost suficienti patinatori la seniori (4 baieti si 9 fete).

NEW YEAR’S CUP 2014
January 3 – 6, 2014
Bratislava, Slovakia
website: http://www.newyearscup.sk/
rezultate: http://www.kraso.sk/wp-content/uploads/sutaze/2013_2014/20131217_nyc/


Mentor Nestle Nesquik Torun Cup 2014
Torun, Polonia
8 - 11 Ianuarie 2014
website: http://www.axeltorun.pl/mentor-nestle-2013/mnntc2014
rezultate: http://www.pfsa.com.pl/results/1314/MNNTC14/index.htm
.

Tracoromana
28th January 2014, 12:16
Mai sunt cateva competitii in sezon in care seniorii si juniorii spera sa-si valideze biletul spre CM sau CMJ prin obtinerea punctajului minim:

SKATE HELENA 2014
Belgrade
21.1.2014 - 25.1.2014
rezultate: http://dkc.simetric.si/dinamic/rezultati/58/



Bavarian Open
29 January - 02 February 2014
Oberstdorf, Germany
Time Schedule: http://www.bev-eissport.de/download/Time_Schedule_Bavarian_Open_2014.pdf
Entries: http://www.bev-eissport.de/download/2014_BEV-BO-StartlisteHP_0.pdf
Rezultate: http://eiskunstlauf.bev-eissport.de/BO2014/index.htm

La juniori intalnesc in sfarsit (la sfarsit de sezon aproape) patinatori din Romania:
Dinu Gratiano
Patriche Daniel
Catana Ana
Sauter Julia
Kenez Zselyke
(rezerva Minzatanu Diana).
Bafta!
.

Tracoromana
27th February 2014, 18:05
THE NORDICS 2014
Uppsala, 27.02 - 02.03. 2014
web: http://iof2.idrottonline.se/SvenskaKonstakningsforbundet/TheNordics2014/Eventinfo

rezultate:
http://www.skatesweden.wehost.se/13-14/Nordics/html/index.htm

live in fiecare zi:
https://83tv.solidtango.com/live/the-nordics

Kiira nu participa. :(
.

Tracoromana
6th March 2014, 12:14
Challenge Cup 2014,
March 06-09, Den Haag

website:
http://schaatsen.nl/challenge-cup-2014-en

rezultate:
http://kunstrijden.knsb.nl/2013-2014/20140306/index.htm
.

Tracoromana
20th March 2014, 08:24
Coupe du Printemps 2014
Kockelscheuer, Luxemburg
14.03.2014 - 16.03.2014

rezultate:
http://www.coupeduprintemps.lu/wp-content/uploads/2014/03/html/index.htm
.

Tracoromana
31st March 2014, 00:14
Patinatorii mai vor sa acumuleze puncte pentru viitorul sezon. Concursul din Italia a fost castigat de japonezii Satoko Miyahara si Shoma Uno.

Gardena Spring Trophy 2014
Selva Val Gardena
29/03/2014 - 30/03/2014

site:
http://www.valgardena.it/gardenaspringtrophy/program.htm

rezultate:
http://application.fisg.it/results/3229/index.html
.

Tracoromana
4th April 2014, 08:07
TRIGLAV TROPHY
JESENICE
02.04.2014 - 06.04.2014

site: http://www.dkjesenice.si/triglav-trophy/triglav-trophy-2014/
rezultate: http://www.dkjesenice.si/triglav-trophy/triglav-trophy-2014/entriesresults/

La rezultatele anilor precedenti de pe site e interesant sa-i vezi printre novice pe Javier Fernandez (2005), Mae Berenice Meite (2007), Satoko Miyahara, Elena Radionova (2013).
.

Tracoromana
1st June 2014, 13:19
O noua competitie internationala ISU la inaugurare: /hello

Golden Cup of Dubai 2014
Emiratele Arabe Unite,
Mai 4-7, 2014

Site oficial:
http://dubaigoldencup2014skating.simplesite.com/346535346
Rezultate:
http://data.tallinntrophy.eu/2014/dubai/Golden_Cup/index.htm

deocamdata 1 singur senior:
1 Harry Hau Yin LEE HKG 129.99 1 1
si 1 singura senioara:
1 Fleur MAXWELL LUX 117.01 1 1
La anul va fi mai bine cu siguranta.

.