PDA

View Full Version : Tour de France 2013



Lordul
28th June 2013, 22:23
Marea Bucla ! O noua editie , cea jubiliara cu nr.100.

Pentru prima oara pleaca din Corsica !

Printre favoriti :

Alberto"Trisorul"Contador
Cristopher Froome
Purito
Valvedere
Thomas Vockler
Andy Scheleck
Mark Cavendish
TeJay VanGarden
Cadel Evans
Thibaut Pinnot

Sper ca nu am omis pe nimeni !

Lordul
28th June 2013, 22:25
Marii absente : Bradley Wiggins si Vicenzo Nibali , primul accidentat , al doilea a declar forfait dupa victoria din Il Giro !

Lordul
28th June 2013, 22:40
Doar 5 ciclisti si-au trecut in palmares cate un Gran Slam ! Adica au reusit sa se impuna si in Il Giro si in Le Tour si in Vuelta .

Acestia sunt :

Jacques Anquetil -5 le Tour , 2 Il Giro , 1 Vuelta
Bernard Hilault-5 le Tour , 3 Il Giro , 2 Vuelta
Felix Gimondi-1 le Tour , 3 Il Giro , 1 Vuelta
Eddy Merclx-5 le Tour , 5 Il Giro , 1 Vuelta
Alberto Contador -2 le Tour , 1 Il Giro ,2 Vuelta

Nadalfan
28th June 2013, 22:41
Marea Bucla ! O noua editie , cea jubiliara cu nr.100.

Pentru prima oara pleaca din Corsica !

Printre favoriti :

Alberto"Trisorul"Contador
Cristopher Froome
Purito
Valvedere
Thomas Voeckler
Andy Schleck
Mark Cavendish
Tejay Van Garderen
Cadel Evans
Thibaut Pinot

Sper ca nu am omis pe nimeni !


Poi nu inteleg ce cauta Cavendish acolo.El e la sprinturi.
Printre favoritii de general trebuie sa-i mai mentionam pe:Van den Broeck,Rolland(el e liderul Europcar ci nu Voeckler),Nairo "noua senzatie a muntilor" Quintana,Porte(daca Froome pateste ceva in prima saptamana si el devine lider il vad pe podium),Talansky(singuru care s-a tinut pe Risoul de Froome).
La sprinturile masive lupta probabil va fi intre Cav,Greipel si Kittel dar la tricoul verde tot Sagan e usor favorit.
O lupta foarte interesanta se va in clasamentul tinerilor.Tejay,Quintana,Talansky si Pinot sunt oamenii care se vor bate.Poate si Izagirre de la Euskaltel daca prinde o evadare norocoasa.
In clasamentul cataratorilor probabil se va impune un francez sau unul de la Euskaltel(Anton,Nieve) care si-a facut un obiectiv in castigarea tricoului alb cu buline.

Maine avem etapa complet plata dar foarte complicata pe final.Drumuri inguste si un viraj foarte periculos cu 2 km inainte de final.Cred ca o sa fie o gramada de cazaturi.
Etapa de maine:
http://www.letour.fr/PHOTOS/TDF/2013/100/PROFIL.png

miril
29th June 2013, 01:05
Si eu zic ca ai uitat sa-o enumeri pe marea speranta franceza, Pierre Rolland, printre favoriti. Parerea mea este ca a venit vremea ca ciclistii francezi sa se apropie de castigarea Le Tour iar cel enumerat mai sus este cotat, dupa mne, cu sansa cea mai buna. Vive La France! Vive Le Tour!

delaparis
29th June 2013, 01:32
Lance Armstrong : "Le Tour de France ? Impossible de gagner sans dopage"
Asta a zis. Imposibil sa castigi fara sa fii dopat :rolleyes:

Cristy RVD
29th June 2013, 07:40
De la Teejay si Rolland am cele mai mari asteptari anul asta. Sper sa nu dezamageasca.

liverpool-kid
29th June 2013, 11:53
mi-ar place sa-i vad pe Andy, Tejay si Pierre batandu-se pentru tricoul galben...nu-l vreau pe Contador(pe care de altfel nu-l inghit) si nici un rutier de la Sky, pentru ca ei omoara cursele...exemplu clar fiind obisnuitul lor trenulet...n-are nici un farmec asa....pentru azi ii asteptam la final pe Mark, Marcel sau Andre...om trai si om vedea

Sifodias
29th June 2013, 12:22
Castigatori,Marc Cavendish???Frate,voi va uitati la ciclism sau faceti poll-uri din auzite?Ce treaba sa aiba Cavendish cu clasamentul general???
Favoritii mei,Basso si Nibali nu sunt,asa ca am sa tin cu Purito!Mi-a parut rau pentru el in Giro de anul trecut cand s-a inecat ca si tiganul la mal si i-a dat sansa lui Hesjedal sa-si treca in palmares,probabil singura mare victorie pe care o va avea in cariera.

Nadalfan
29th June 2013, 12:30
Sincer in duelul americanilor dintre Tejay si Talansky l-as lua pe Talansky.Tejay nu o sa aiba o echipa langa el si va trebui sa munceasca pentru Evans in timp ce Talansky o sa fie liber sa faca ce vrea la Garmin,sefia fiind impartita intre el si Hesjedal.Rolland e prea inconstant ca sa se bata la tricoul galben.Sigur o sa aiba o zi proasta in munti.

Nadalfan
29th June 2013, 12:34
Lordule daca nu esti in stare sa scrii numele rutierilor corect nu te mai baga la facut thread-uri.Numele rutierilor corect scris sunt:Tejay van Garderen,Thibaut Pinot.Thomas Voeckler si Purito.

liverpool-kid
29th June 2013, 13:40
daca Rolland are noroc si prinde o zi buna in munti, desigur si cu ajutorul lui Voeckler si Veilleux, ar putea emite pretentii la tricoul galben...is curios ce strategie vor avea cei de la RadioShack Leopard, ca Andy sa iasa invingator, probabil Bakelants si bascii vor fi locotenenti, iar Voigt si Kloeden oameni de evadare pe munti

Lordul
29th June 2013, 13:54
mai greseste omul....nu sari asa....doar ma uit de 2-3 ani doar la ciclism....

A inceput /OLE/

Nadalfan
29th June 2013, 15:05
daca Rolland are noroc si prinde o zi buna in munti, desigur si cu ajutorul lui Voeckler si Veilleux, ar putea emite pretentii la tricoul galben...is curios ce strategie vor avea cei de la RadioShack Leopard, ca Andy sa iasa invingator, probabil Bakelants si bascii vor fi locotenenti, iar Voigt si Kloeden oameni de evadare pe munti

Rolland nu poate sa-i bata in munti pe Froome,Contador sau Purito.Doar printr-o evadare gen La Toussuire anul trecut.

SwedishMafia
29th June 2013, 18:09
Hai mai...cum naiba un autocar sa iti blocheze linia de sosire.:)) Daca se intampla in Romania, am fi spus "asa ceva numa in Romania se putea intampla..."

miril
29th June 2013, 18:28
Ce etapa! Peisaje frumoase, un autobuz care a vrut cu orice pret sa fie martor la sprint, reclame rau voitoare si sprinteri impiedicati sa-si faca treaba dar nu de vreun autobuz. Marcel Kittel invinge pe alt norvegianul decat cel cu care ne am obisnuit in ultimii ani, Alexander Kristoff, Van Poppel, pe trei.

miril
29th June 2013, 18:43
Kitell multumeste colegilor pentru sustinere si povesteste ca au aflat ca finish-ul va fi la trei kilometri decat era prevazut dar nu si de ce. Asta mai trebuia. Echipa lui Schleck a incetinit la punctul respectiv, restul au continuat spre linia de sosire prevazuta de la inceput.

Autobuzul a reusit sa distruga si camera de la sosire, toti ciclistii fiind inregistrati cu acelasi timp chiar daca nu au putut continua pe ultimii trei kilometri.

ichigo
29th June 2013, 19:19
probleme mari pentru omega pharma quick step. se aude ca tony martin ar fi suferit o fractura de clavicula dupa cazatura, si care l-ar scoate definitv din tur. plus ca si contador ar fi cazut in ultimii kilometri ai etapei de azi. si cei de la sky au ceva probleme intrucat stannard si thomas au dureri la sold. a fost o etapa superba pana la finalul ei, cand a inceput nebunia. cu cazatura lui hogerland, autocarul celor de la Orica, si haosul prvind linia de sosire.

sosososik
29th June 2013, 20:09
Am citit ca Tony Martin chiar si-ar fi pierdut cunostinta la un moment dat:
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/934945_10151745716566972_2108541260_n.jpg

https://pbs.twimg.com/media/BN8K75qCQAESOT5.jpg

ichigo
29th June 2013, 20:13
si e out pentru restul turului. mai ales ca era favorit la primul contratimp individual. si maine se anunta o etapa nebuna, cu patru catarari dintre care trei de categorie a treia si una de a doua. iar cireasa de pe tort va fi ultima catarare, de categoria a 3-a, cu panta de peste 8%, pe o distanta de peste 1 km cu 12 km inainte de final, un fel de srati cum a fost in giro. apropo, drumurile inguste din corsica seamana ca doua picaturi de apa cu cele din bretania, fiindca si in regiunea respectiva au loc numeroase cazaturi.

SwedishMafia
29th June 2013, 21:07
In casa am televizoare,pe unul am eurosport in limba engleza,pe celalalt am eurosport in limba romana.Nu stiam pe ce program am sa urmaresc Le Tour....Mi-a placut comentariul in limba romana de pe eurosport.Jean si alexandru ciocan au avut niste replici foarte haioase si inspirate despre "cazul autocarul".:))Dupa prestatia de azi,am sa urmaresc comentariul in limba romana.:D

Nadalfan
29th June 2013, 21:24
In casa am televizoare,pe unul am eurosport in limba engleza,pe celalalt am eurosport in limba romana.Nu stiam pe ce program am sa urmaresc Le Tour....Mi-a placut comentariul in limba romana de pe eurosport.Jean si alexandru ciocan au avut niste replici foarte haioase si inspirate despre "cazul autocarul".:))Dupa prestatia de azi,am sa urmaresc comentariul in limba romana.:D

Comentariul in engleza a lui Harmon e penibil.N-are o treaba omu'.
Despre etapa prefer sa ma abtin.Sper ca data viitoare cand TdF va mai vizita Corsica(daca se va mai intampla) sa puna in primele 3 etape un contratimp individual,o etapa cu final pe Ospedale si o etapa ca cea de maine.Doar asa se pot evita sutele de cazaturi cauzate in principal din cauza drumurilor foarte inguste.

sosososik
29th June 2013, 21:30
Azi nu a fost Harmon, a fost Kirby care e penal rau de tot. Harmon e geniu pe langa el.:)) Oricum de obicei ascult comentariul in lb romana mai ales cand comenteaza si Ciocan.

Se pare ca Tony Martin nu are nimic rupt insa managerul echipei a declarat ca sunt sanse mici ca el sa continue cursa.:(

ichigo
29th June 2013, 23:58
apropo, prima etapa nu a fost castigata de kittel, ci de autocarul celor de la orica greenedge. el ar trebui sa poarte tricoul galben. e haios faza cum ca australienii spun ca e acelasi autocar pe care l-au folosit si anul trecut in turul frantei.

El Pistolero
30th June 2013, 00:03
Autocarul e posibil sa fie la fel. Poate au pus aia de la final prea jos bariera aia.
Sper ca nu are nimic Contador. :D

sannicola
30th June 2013, 00:08
In noaptea asta Tony Martin doarme pe burta,ce spate belit are in poza aia...

Lordul
30th June 2013, 12:56
va lua totusi startul astazi

liverpool-kid
30th June 2013, 17:23
azi e o etapa in care oamenii de evadare o pot duce la bun sfarsit, daca se vor intelege si vor coopera

miril
30th June 2013, 18:12
Senzational! Chris Froome ataca la 11,5 km, apoi cat pe ce sa nu ia curba. Acum, totul a intrat in normal. Un spectator cat pe ce sa fie lovit de ciclistii din fata. Ce nebunie! Ce Le Tour!

miril
30th June 2013, 18:26
Jan Bakelants invingator dupa o initiativa a lui Chavanel care astazi implineste 34 de ani. Distantand plutonul cu o secunda, belgianul preia tricoul galben.

miril
30th June 2013, 18:32
Prima victorie a belgianului care in anul acesta s-a operat la genunchi. Frumoasa victorie, dupa o etapa agitata, cu spectatori si catei pe sosea, la mustata de a fi loviti de pluton.

Lordul
30th June 2013, 18:44
bine c-a scapat cainele ala

SwedishMafia
30th June 2013, 19:05
tare replica lu terzian la faza cu cainele:)) daca mai erau 10 m ,il depaseau pe belgian.

Nadalfan
30th June 2013, 22:48
Extraordinara victoria lui Bakelants.Sper sa pastreze tricoul si maine desi va fi greu.Baietii de la Europcar au inceput turu' direct intr-a 4-a.

liverpool-kid
1st July 2013, 17:44
Simon Gerrans castigator, Bakelants pastreaza tricoul galben

Nadalfan
1st July 2013, 18:12
Fenomenal finalul.Sagan dovedeste inca o data ca e imatur.Cand esti cel mai bun sprinter din grup niciodata nu deschizi tu sprintul.Favoritii n-au incercat nimic.Contratimpul de maine e mult mai important.Portal a zis ca le-a dat mana libera rutierilor pentru a fi odihniti maine.Daca e asa si nu e vorba de forma proasta(Lopez,Siutsou) sau sa sufere dupa accidentari(Thomas) cred ca Sky va lua maine contratimpul.Cred ca doar OPQS se pot bate cu ei.La locul 3 va fi lupta mare intre BMC-Movistar-Garmin si Orica.

Lordul
2nd July 2013, 10:45
cum a pierdut Sagan pe final !!!!

liverpool-kid
2nd July 2013, 13:41
daca Sky vor castiga azi, putem spune ca s-a terminat Turul Frantei :(

Nadalfan
2nd July 2013, 14:17
daca Sky vor castiga azi, putem spune ca s-a terminat Turul Frantei :(

Greu de crezut ca vor castiga.Thomas si Stannard sunt destul de rau accidentati.Maica-sa tot ii zice lui Thomas sa abandoneze :happy .Ei doi erau oamenii cei mai importanti in aceasta proba pentru Sky.Boasson Hagen de asemenea are ceva probleme de santate.D.Lopez e foarte slab la ITT.Ar mai ramane pentru Sky doar Froome,Porte,Kennaugh si cei doi bielorusi.
Eu zic ca daca nu ramane D.Martin in urma Garmin va castiga azi.

Nadalfan
2nd July 2013, 16:51
Destul de slaba performanta celor de la OPQS.Nu cred ca vor castiga etapa.Garmin ar trebui sa-i bata.

El Pistolero
2nd July 2013, 17:00
Mai au sanse? Vad ca a ajuns cota acum la 5. OPQS sunt favoriti.

Nadalfan
2nd July 2013, 17:27
Mai au sanse? Vad ca a ajuns cota acum la 5. OPQS sunt favoriti.

E cursa ca si castigata pentru Omega.

liverpool-kid
2nd July 2013, 18:37
si pana la urma Orica produce marea surpriza, castigand etapa cu mai putin de o secunda avans fata de OPQS

Nadalfan
3rd July 2013, 21:46
Victorie absolut senzationala pentru Cavendish.Boasson Hagen surpriza etapei pentru mine.Nu ma asteptam sa-i bata pe Sagan si Greipel intr-un sprint.

krapulax
4th July 2013, 21:07
infrangere si mai senzationala pentru cavendish astazi.

SwedishMafia
5th July 2013, 15:36
Terzian ma irita cu dilemele sale idioate si intrebarile la fel de idioate.:rosu: Azi,se chinuiau ceilalti comentatori sa-i explice de ce anumite echipe n-au trimis ciclisti in evadare...

miril
6th July 2013, 18:32
Froome in The Sky with...Porte, victorie zdrobitoare, Quinata, incantator, ceilalti favoriti, dezamagitori. Indiferent de adevarul din spatele supoerioritatii nete, Froome are un total alt caracter in comparatie cu Lance. Pare modest, indatoritor, sensibil ceea ce nu se poate spune de american.

http://www.letour.fr/PHOTOS/TDF/2013/800/69.jpg

miril
6th July 2013, 18:41
Clasamentul dupa 8 etape:

1. FROOME Christopher 1 SKY PROCYCLING 32h 15' 55''
2. PORTE Richie 6 SKY PROCYCLING 32h 16' 46'' + 00' 51''
3. VALVERDE Alejandro 121 MOVISTAR TEAM 32h 17' 20'' + 01' 25''
4. MOLLEMA Bauke 164 BELKIN PRO CYCLING 32h 17' 39'' + 01' 44''
5. TEN DAM Laurens 167 BELKIN PRO CYCLING 32h 17' 45'' + 01' 50''
6. KREUZIGER Roman 94 TEAM SAXO-TINKOFF 32h 17' 46'' + 01' 51''
7. CONTADOR Alberto 91 TEAM SAXO-TINKOFF 32h 17' 46'' + 01' 51''
8. QUINTANA ROJAS Nairo Alexander 128 MOVISTAR TEAM 32h 17' 57''
+ 02' 02''
9. RODRIGUEZ OLIVER Joaquin 101 KATUSHA TEAM 32h 18' 26'' + 02' 31''
10.ROGERS Michael 98 TEAM SAXO-TINKOFF 32h 18' 35'' + 02' 40''

Nadalfan
6th July 2013, 18:52
Extraordinar Froome.Pacat de Kreuziger si Quintana.Quintana daca nu ataca cu 40 km inainte de final se tinea de Froome sau daca nu venea in sub jumatate de minut.Dupa ce a fost prins de Porte nu s-a mai obosit,iar Kreuziger daca nu astepta dupa Contador probabil termina in timp cu Valverde.Mi s-a parut extraordinar cehul.
Mollema a facut extraordinar ca a mers in ritmul sau si nu a stat dupa baietii de la Sky cu orice pret cum a facut Contador care a implodat putin mai tarziu.Mollema a fost cel mai rapid in ultimii 2 km(mai rapid si decat Froome).Celalalt om de la Belkin,Ten Dam a avut azi ziua aia buna a lui din an.De acum incolo o sa fie din ce in ce mai slab.
A,si imi mai pare rau de Purito care din cauza cazaturii de acum 2 etape nu a putut rula la capacitte maxima.Totusi se vede ca nu-i convin catararile din Franta.
Evans,Rolland,Pinot si Tejay marile dezamgiri ale zilei pentru mine.Andy nu e inca la un nivel decent.Azi la un moment dat trecuse pe langa Contador si eram chiar surprins dar la final a terminat cu 45 de s in spatele acestuia.

Maine ma astept ca Voeckler,De Gendt,Cunego,cineva de la Cofidis(Navarro,Taaramae,Coppel) si unul din fratii Izagirre sa fie in evadare.Mi-e greu sa cred ca nu va reusi evadarea maine.

sannicola
6th July 2013, 18:58
Gata si turul asta pfft a distrus tot farmecul Froome.

ichigo
6th July 2013, 19:41
kreuziger mi se parea a fi nemec din giro, care trebuia sa-l care pe scarponi sa nu piarda timp fata de nibali. apropo, as fi fost tare curios cum ar fi aratat duelul dintre astana si sky, cu echipa din giro al lui nibali, adica fabio aru, egor silin si valerio agnoli parca si cei de la sky cu froome si porte. probabil, in anul 2014 cand rechinul si-a anuntat obiectivul principal care e le tour 2014. banuiec ca la anul se va urca din nou pe plateau de beille, tourmalet chiar si aubisque. la muntii din alpi inca nu sunt decis. ba da cole de la bonette, cel mai inalt munte si de ce nu mont blanc, nu s-a mai urcat de ani buni.

miril
7th July 2013, 17:16
Primul irlandez dupa 21 de ani, Daniel Martin castiga, surprinzator, la sprint, cu danezul Fuglsang si avanseaza pe locul opt. Marele perdant, Richie Porte care va pierde peste patru minute.

miril
7th July 2013, 17:20
Clasamentul preliminar al primilor zece dupa a noua etapa:

1. FROOME Christopher 1 SKY PROCYCLING 36h 59' 18''
2. VALVERDE Alejandro 121 MOVISTAR TEAM 37h 00' 43'' + 01' 25''
3. MOLLEMA Bauke 164 BELKIN PRO CYCLING 37h 01' 02'' + 01' 44''
4. TEN DAM Laurens 167 BELKIN PRO CYCLING 37h 01' 08'' + 01' 50''
5. KREUZIGER Roman 94 TEAM SAXO-TINKOFF 37h 01' 09'' + 01' 51''
6. CONTADOR Alberto 91 TEAM SAXO-TINKOFF 37h 01' 09'' + 01' 51''
7. QUINTANA ROJAS Nairo Alexander 128 MOVISTAR TEAM 37h 01' 20'' + 02' 02''
8. MARTIN Daniel 175 GARMIN - SHARP 37h 01' 46'' + 02' 28''
9. RODRIGUEZ OLIVER Joaquin 101 KATUSHA TEAM 37h 01' 49'' + 02' 31''
10.COSTA Rui Alberto 124 MOVISTAR TEAM 37h 02' 03'' + 02' 45''

miril
7th July 2013, 17:32
Porte, 17' 57'' dupa castigatorul etapei!!!

ichigo
7th July 2013, 19:44
de fapt cei de la saxo si movistar ar trebui sa multumeasca astanei, care in giro a profitat de plin de slabiciunile echipei sky. de acolo s-a observat ca echipa britanica nu mai e la fel de puternica fata de le tour 2012. unde cum a zis dan martin, anul trecut a fost o procesiune. pentru wiggins. oricum, etapa de miercuri va fi una foarte interesanta si e de vazut cat timp va lua froome fata de adversari la contratimp.

P.S. iar ca o coliva pentru cei de la sky, kirienka a fost eliminat din cauza timpului. a venit mai slab si decat sprinterii. e nasol fiindca mai sunt foarte multe etape montane, daca nu mount ventoux, atunci cea de la alpe dhuez, etapa cu sosire la grand bornand, unde sunt doua catarari speciale, madeleine si glandon, plus cea de la semnoz.

liverpool-kid
8th July 2013, 10:31
deja nu ma mai uit daca Sky e in galben...asa ca adio TdF

miril
8th July 2013, 11:22
deja nu ma mai uit daca Sky e in galben...asa ca adio TdF

Peisajele raman, insa, mirifice. :)

Lordul
9th July 2013, 21:59
peisaje splendide...si se apropie etapele montane :ok:

maine Mont Saint-Michel !!! de abia astept

Lordul
10th July 2013, 16:50
a cazut semnalul la Eurosport

El Pistolero
10th July 2013, 18:29
N-are niciun farmec turul asta. Froome e prea dopat pentru ceilalti. :D

Sir. Eko
11th July 2013, 12:04
N-are niciun farmec turul asta. Froome e prea dopat pentru ceilalti. :D

Cum sa fie dopat mai ?

Lordul
11th July 2013, 21:18
Contador a urcat pe 4 la general

El Pistolero
12th July 2013, 17:54
Cea mai tare etapa pana acum. Valverde a pierdut azi podiumul la general. Contador s-ar putea sa ii ia azi ceva secunde lui Froome. :D

Lordul
12th July 2013, 18:06
se relanseaza Le Tour !!!!

Nadalfan
12th July 2013, 18:20
se relanseaza Le Tour !!!!

Duminica o sa se inchida din nou.O sa-i dea peste juma de minut lu' Contador.

ichigo
12th July 2013, 21:18
foarte slab echipa sky de anul acesta. ma rog e si adevarat ca atat saxo, cat si movistar sau belikn, fost rabobank si blanco au echipe mai bune decat cele de anul trecut. si cred ca britanicii artrebui sa-i "multumeasca" rechinului nibali, prin faptul ca nu participa anul acesta in turul frantei. mai ales cu fabio aru, tanel kangert si valerio agnoli nu prea il vedeam bine pe froomy.

Nadalfan
12th July 2013, 23:33
foarte slab echipa sky de anul acesta. ma rog e si adevarat ca atat saxo, cat si movistar sau belikn, fost rabobank si blanco au echipe mai bune decat cele de anul trecut. si cred ca britanicii artrebui sa-i "multumeasca" rechinului nibali, prin faptul ca nu participa anul acesta in turul frantei. mai ales cu fabio aru, tanel kangert si valerio agnoli nu prea il vedeam bine pe froomy.

Tu crezi ca Nibali mai putea sa faca ceva in TdF dupa sezonul ultraaglomerat pe care l-a avut(San Luis,Oman,Tirreno,MSR,Trentino,LBL,Giro)?Mai mult de o victorie de etapa nu ar fi putut scoate.Hai si un top 10.Ar fi clacat la un moment dat in ultima saptamana intr-una din etapele foarte dificile din Alpi.Plus ca o fi Sky mai slaba dar Froome e la un nivel extraordinar.Numai pe Quintana il vad stand langa el pe Ventoux si Alpe.

A si apropo.Duelul Froome-Nibali o sa-l vezi in Vuelta unde Nibali se va bate pentru castigare cursei,iar Froome va fi domestique pentru Henao.O sa fie ceva splendid sa-l vad pe Froome cum munceste pentru primul mare tur din cariera columbianului.

sosososik
13th July 2013, 03:33
https://pbs.twimg.com/media/BO_acC5CMAEB8wG.jpg:large

Claus Elming ‏@NFLming 6m
Saxo and Sky in same hotel tonight. About to have dinner together. Saxo right. Sky left #diningroom #LeVeudre #tdf

Sper ca Saxo au petrecut pe cinste numai sa le faca in ciuda.:D

Nadalfan
13th July 2013, 10:00
https://pbs.twimg.com/media/BO_acC5CMAEB8wG.jpg:large

Claus Elming ‏@NFLming 6m
Saxo and Sky in same hotel tonight. About to have dinner together. Saxo right. Sky left #diningroom #LeVeudre #tdf

Sper ca Saxo au petrecut pe cinste numai sa le faca in ciuda.:D

Au castigat cumva etapa ca sa petreaca pe cinste?Faptul ca Bertie a urcat un loc la general nu inseamna mare lucru pentru el.Se stie ca pentru Contador daca nu castiga nu-l intereseaza pe ce loc termina.Locu'2 sau 50 n-au relevanta pentru el.Tocmai deasta ma astept de la el sa atace cum a facut pe Telegraphe in 2011 in etapele cu Alpe d'Huez si le Grand Bornard.Sa nu va mire daca in etapa de la Grand Bornard ataca cu mai mult de 100 km inainte de final pe Madeleine.

quebec
13th July 2013, 13:12
Etapa de azi ar trebui sa fie una extrem de interesanta daca maine nu ar fi Mount Ventoux. Ma indoiesc ca sprinterii vor conta azi la finish. Movistar va incerca sa spele rusinea de ieri si mai mult ca sigur vor ataca. Froome pare destul de fragil fara echipa si cum Porte and co au cam terminat benzina n ar fi exclus sa mai piarda timp azi.

Maine Quintana va ataca sigur, Pistolaru la fel daca se simte bine, lui Froome ii va fi foarte greu sa raspunda labtoate atacurile. Molema si Ten Dam cred ca vor claca maine, mai ales primul. Mi-as dori ca Schleck sa termine primul pe Mount Ventoux sau Alpe d'Huez.

Nadalfan
13th July 2013, 13:36
Etapa de azi ar trebui sa fie una extrem de interesanta daca maine nu ar fi Mount Ventoux. Ma indoiesc ca sprinterii vor conta azi la finish. Movistar va incerca sa spele rusinea de ieri si mai mult ca sigur vor ataca. Froome pare destul de fragil fara echipa si cum Porte and co au cam terminat benzina n ar fi exclus sa mai piarda timp azi.

Maine Quintana va ataca sigur, Pistolaru la fel daca se simte bine, lui Froome ii va fi foarte greu sa raspunda labtoate atacurile. Molema si Ten Dam cred ca vor claca maine, mai ales primul. Mi-as dori ca Schleck sa termine primul pe Mount Ventoux sau Alpe d'Huez.

Mai degraba va claca Ten Dam decat Mollema.Bauke e foarte consistent,fiind in top 5 in toate finalurile din acest an in care a luat parte cu exceptia finalului de la Prati di Tivo din Tirreno.Ten Dam in schimb intotdeauna a fost inconsistent.

Etapa de maine va fi usor de controlat pentru Sky.Nu numai ei vor duce trena.Saxo si Movistar vor face acelasi lucru.Stannard,Thomas si Siutsou vor munci pana la Ventoux,iar pe catarare D.Lopez,Kennaugh si Porte vor duce probabil din nou trena aia uluitoare si Froome va ramane iarasi cu poarta goala avandu-l probabil doar pe Quintana langa el dar care e deja mult in spatele sau la general ca sa-i puna probleme.Totusi eu zic sa nu ne facem mari sperante.In ultimii 5-6 km s-ar putea sa fie vant lateral lucru care va face imposibil ca un rutier sa atace si sa castige mult timp fata de ceilalti.

La etapa de azi sa nu va faceti mari sperante.Saxo probabil sunt morti.Se vor odihni pentru maine.Singura echipa care cred ca se va baga la trena va fi Cannondale ca sa-i scuture pe alde Cavendish,Greipel sau Kittel.

sosososik
13th July 2013, 15:05
Au castigat cumva etapa ca sa petreaca pe cinste?Faptul ca Bertie a urcat un loc la general nu inseamna mare lucru pentru el.Se stie ca pentru Contador daca nu castiga nu-l intereseaza pe ce loc termina.Locu'2 sau 50 n-au relevanta pentru el.Tocmai deasta ma astept de la el sa atace cum a facut pe Telegraphe in 2011 in etapele cu Alpe d'Huez si le Grand Bornard.Sa nu va mire daca in etapa de la Grand Bornard ataca cu mai mult de 100 km inainte de final pe Madeleine.

Pe hartie nu au castigat-o, dar moral; asta e cu totul alta poveste. Probabil ar fi trebuit sa le fi citit sau ascultat interviurile sa vezi cat de entuziasmati erau cu totii. Practic ei au dat totul si au castigat un minut fata de rivalul lor principal intr-o etapa de plat.
Etapa a fost fabuloasa si ei stiu asta. Stiu ca fanilor le-a placut si pentru ei asta inseamna mai mult decat orice. Stiu ca suna cliseic, dar asa e. In plus e si pentru prima data cand l-au indepartat pe Froome. E clar ca nu e decisiv, Contador stie ca daca o sa-l intalneasca pe Froomestrong in munti si pe Froomecellara la contratimp nu are nici o sansa, dar e un punct de pornire in eventualitatea unei slabiciuni a britanicului.
Daca tu nu te-ai bucurat si nu te-ai entuziasmat la etapa de ieri chiar imi pare rau pt ca stiu ca esti un fan inrait al acestui sport.(decat daca nu cumva ti cu Froome:evil:)

Nadalfan
13th July 2013, 15:33
Pe hartie nu au castigat-o, dar moral; asta e cu totul alta poveste. Probabil ar fi trebuit sa le fi citit sau ascultat interviurile sa vezi cat de entuziasmati erau cu totii. Practic ei au dat totul si au castigat un minut fata de rivalul lor principal intr-o etapa de plat.
Etapa a fost fabuloasa si ei stiu asta. Stiu ca fanilor le-a placut si pentru ei asta inseamna mai mult decat orice. Stiu ca suna cliseic, dar asa e. In plus e si pentru prima data cand l-au indepartat pe Froome. E clar ca nu e decisiv, Contador stie ca daca o sa-l intalneasca pe Froomestrong in munti si pe Froomecellara la contratimp nu are nici o sansa, dar e un punct de pornire in eventualitatea unei slabiciuni a britanicului.
Daca tu nu te-ai bucurat si nu te-ai entuziasmat la etapa de ieri chiar imi pare rau pt ca stiu ca esti un fan inrait al acestui sport.(decat daca nu cumva ti cu Froome:evil:)

Nu tin cu Froome...desi ca persoana mi se pare un tip destul de haios si sincer(nu ca arogantul ala de Wiggins)...Totusi nu m-am entuziasmat asa de tare fiindca stiu ca pe munti o sa-i omoare pe toti.Mi se pare mare diferenta in a-l distanta pe cineva pe plat cand vantul bate foarte tare din lateral si a-l distanta pe munte.Nu vreau sa am amagesc aiurea.Sper totusi ca macar pe Semnoz in ultima etapa sa lasa macar juma de minut fata de ceilalti favoriti.
Plus ca oamenii cu care tin eu in turu' asta erau in grupu' Froome(Cadel,Quintana si Purito.De Igor Anton nici nu mai vorbesc ca era in grupu' Valverde).



AAAA...Era sa uit sa postez o faza tare.
Un reporter despre spusele lui Bram Tankink:
He said with 20km to go Froome came to him and asked "Why do you guys stop riding now?". To which Tankink replied "Our guys are up front.."
Froome "Oh ****, seriously? I'm f*cked ********

Asa se intampla daca din 3 in 3 secunde la SRAM-ul ala nenorocit.
Plus ca cica s-a dus la toate echipele din grup si le-a spus sa-i ajute pe colegii sai la trena pentru a-i prinde pe cei din fata.

quebec
13th July 2013, 15:36
Are cineva idee de ce nu comenteaza Jean si Manolo azi?

Nadalfan
13th July 2013, 15:38
Are cineva idee de ce nu comenteaza Jean si Manolo azi?

Comenteaza....Nebuna etapa pana acum.Cu 20 de minute inaintea celui mai optimist orar.Sky la trena dar e o trena foarte lejera ca sa nu se oboseasca.

quebec
13th July 2013, 15:55
Trecuse al meu Eurosport pe engleza si credeam ca se pregatesc astia sa-i aduca inapoi pe Banciu si Naum :P

Nadalfan
13th July 2013, 19:21
Trebuia si evadarea sa castige o etapa in turu' asta.Doar in etapa cu final la Gap mai e evadarea sigura de victorie desi tinand cont de distanta etapei de maine o evadarea de 10-12 rutieri cu oameni puternici pe munte si deja mult in spate la general(Pinot,Rolland,Bardet,Anton,Gadret) s-ar putea sa duca evadarea pana la final mai ales ca Sky nu cred ca vor vrea sa duca trena pana la poalele Mount Ventoux.

Lordul
13th July 2013, 20:22
maine incepe spectacolul ! si cred ca vom vedea un atac din partea lui Contador , e cam ultima lui sansa :ok:

Nadalfan
13th July 2013, 20:41
maine incepe spectacolul ! si cred ca vom vedea un atac din partea lui Contador , e cam ultima lui sansa :ok:

Nici vorba.Inafara de etapa de maine mai sunt 4 etape in care AC poate ataca(Gap,Alpe,Le Grand Bornard,Semnoz).
Plus ca in contratimpul de la Embrun Froome nu va mai castiga la fel de mult timp fata de AC ca in contratimpul de la Mont Saint Michel.Cred ca vor fi doar vreo 15 s pentru Froome deoarece din ce am inteles coborarile sunt destul de tehnice.

SwedishMafia
14th July 2013, 16:02
Ce naiba I-a apucat pe astia de la eurosport..transmisia a inceput de-o ora si au bagat 5 pauze de publicitate!:rosu: Nici pro tv nu da atata reclama!!

Lordul
14th July 2013, 16:08
ca sa scape de ele inainte de Mont Ventoux

El Pistolero
14th July 2013, 17:41
Oare cat mai dureaza pana il prind pe Froome? Slabut Contador, dar are mari sanse sa termine pe 2.

dextercioby
14th July 2013, 17:49
E ridicol ce se intimpla.

SwedishMafia
14th July 2013, 17:54
Ma asteptam la altceva de la aceasta etapa.A fost..boaring.Mai interesante au fost etapele cu sprint.:D

miril
14th July 2013, 18:13
Super Froome a castigat si si-a distantat adversarii. Eroul etapei este, insa, Quitana, care cu 13 km inainte de finish a atacat si s-a distanta de plutonul cu tricoul galben, apoi a ramas cu Froome in ultimii patru-cinci km fiind depasit de acesta pe ultimul km. Dintre adversari, doar Contador a rezistat sa ramana la o distanta onorabila dar a clacat spre final.

Clasamentul etapei:

1. FROOME Christopher 1 SKY PROCYCLING 05h 48' 45''
2. QUINTANA ROJAS Nairo Alexander 128 MOVISTAR TEAM 05h 49' 14'' + 00' 29''
3. NIEVE ITURRALDE Mikel 116 EUSKALTEL - EUSKADI 05h 50' 08'' + 01' 23''
4. RODRIGUEZ OLIVER Joaquin 101 KATUSHA TEAM 05h 50' 08'' + 01' 23''
5. KREUZIGER Roman 94 TEAM SAXO-TINKOFF 05h 50' 25'' + 01' 40''
6. CONTADOR Alberto 91 TEAM SAXO-TINKOFF 05h 50' 25'' + 01' 40''
7. FUGLSANG Jakob 63 ASTANA PRO TEAM 05h 50' 28'' + 01' 43''
8. MOLLEMA Bauke 164 BELKIN PRO CYCLING 05h 50' 31'' + 01' 46''
9. TEN DAM Laurens 167 BELKIN PRO CYCLING 05h 50' 38'' + 01' 53''
10. PÉRAUD Jean-Christophe 81 AG2R LA MONDIALE 05h 50' 53'' + 02' 08''
11. DE CLERCQ Bart 23 LOTTO-BELISOL 05h 50' 57'' + 02' 12''
12. ROGERS Michael 98 TEAM SAXO-TINKOFF 05h 51' 11'' + 02' 26''
13. VALVERDE Alejandro 121 MOVISTAR TEAM 05h 51' 17'' + 02' 32''
14. MARTIN Daniel 175 GARMIN - SHARP 05h 51' 21'' + 02' 36''
15. PORTE Richie 6 SKY PROCYCLING 05h 51' 34'' + 02' 49''
16. MORENO FERNANDEZ Daniel 106 KATUSHA TEAM 05h 51' 51'' + 03' 06''
17. GESINK Robert 162 BELKIN PRO CYCLING 05h 51' 56'' + 03' 11''
18. KWIATKOWSKI Michal 153 OMEGA PHARMA-QUICK STEP 05h 51' 59'' + 03' 14''
19. BARDET Romain 82 AG2R LA MONDIALE 05h 52' 00'' + 03' 15''
20. MONFORT Maxime 47 RADIOSHACK LEOPARD 05h 52' 16'' + 03' 31''


Clasamentul general:

1. FROOME Christopher 1 SKY PROCYCLING 61h 11' 43''
2. MOLLEMA Bauke 164 BELKIN PRO CYCLING 61h 15' 57'' + 04' 14''
3. CONTADOR Alberto 91 TEAM SAXO-TINKOFF 61h 16' 08'' + 04' 25''
4. KREUZIGER Roman 94 TEAM SAXO-TINKOFF 61h 16' 11'' + 04' 28''
5. TEN DAM Laurens 167 BELKIN PRO CYCLING 61h 16' 37'' + 04' 54''
6. QUINTANA ROJAS Nairo Alexander 128 MOVISTAR TEAM 61h 17' 30'' + 05' 47''
7. FUGLSANG Jakob 63 ASTANA PRO TEAM 61h 18' 05'' + 06' 22''
8. RODRIGUEZ OLIVER Joaquin 101 KATUSHA TEAM 61h 18' 54'' + 07' 11''
9. PÉRAUD Jean-Christophe 81 AG2R LA MONDIALE 61h 19' 30'' + 07' 47''
10. KWIATKOWSKI Michal 153 OMEGA PHARMA-QUICK STEP 61h 19' 41'' + 07' 58''
11. MARTIN Daniel 175 GARMIN - SHARP 61h 20' 11'' + 08' 28''
12. ROGERS Michael 98 TEAM SAXO-TINKOFF 61h 21' 37'' + 09' 54''
13. TALANSKY Andrew 178 GARMIN - SHARP 61h 24' 15'' + 12' 32''
14. MONFORT Maxime 47 RADIOSHACK LEOPARD 61h 25' 30'' + 13' 47''
15. VALVERDE Alejandro 121 MOVISTAR TEAM 61h 26' 25'' + 14' 42''
16. EVANS Cadel 31 BMC RACING TEAM 61h 27' 23'' + 15' 40''
17. NIEVE ITURRALDE Mikel 116 EUSKALTEL - EUSKADI 61h 29' 55'' + 18' 12''
18. SCHLECK Andy 41 RADIOSHACK LEOPARD 61h 30' 57'' + 19' 14''
19. MORENO FERNANDEZ Daniel 106 KATUSHA TEAM 61h 33' 25'' + 21' 42''
20. NAVARRO Daniel 139 COFIDIS, SOLUTIONS CREDITS 61h 35' 19'' + 23' 36''

ichigo
14th July 2013, 18:48
as fi tare curios daca froome vrea sa castige si alpe dhuez, un alt munte legendar al turului frantei. totusi in etapa de joi e o coborare foarte periculoasa, pe col de sarenne, dupa cum s-a plans tony martin. dupa mine nu m-ar mira sa se impuna si joi. insa, ar fi de-a dreptul dubios ca froome, in cazul in care va fi in vuelta (eu zic ca nu), sa se impuna si pe angliru. mai ales ca s-a descurcat foarte bine pa pante de 15% la planche des belles filles si peyragudes din turul anterior. apropo, interesant este ca anul acesta nicio catarare din turul frantei nu are pante de 15% ca si anul trecut, si se spunea ca a fost un tur lejer pentru wiggo. e interesant faptul ca froome nu a urcat in alpi decat pe madeleine si croix de fer, iar pe alpe dhuez doar in dauphine, dar nu se pune. deci, nici un galibier pentru froomy.

Nadalfan
14th July 2013, 19:10
Daca si etapa de azi a fost boring....E oarecum Giro 2011 "All over the road" doar ca mai spectaculos.Numai ca data asta in locul lui Contador e Froome,iar Contador e in rolul lui Scarponi care se chinuia mereu sa stea in roata sa si imploda de fiecare data.In rolul lui Rujano e clar Quintana.
Pentru mine Quintana e cel mai placut rutier de urmarit.Pariu ca nu o sa astepte a doua catarare pe Alpe d'Huez pentru a ataca.O sa-l arda prea rau talpile.Contador a facut din nou aceiasi greseala prosteasca ca pe Ax 3 Domaines.In loc sa se chinuie pana la ultimul strop de energie in roata lui Froome mai bine facea ca Fuglsang sau Purito si alegea sa mearga in propiul sau ritm.Asa probabil ca pierdea mult mai putin si trecea deja pe 2 la general.Felul in care a stat in roata lui Nieve i-ar face invidiosi si pe Evans sau Leipheimer.
Froome probabil ca o sa vrea sa castige pe Alpe d'Huez.Nu de multe ori ai posibilitatea sa castigi pe Ventoux si Alpe d'Huez in acelasi an.
A si inca ceva.Pacat de Nieve ca a pierdut alea 10 minute in etapa cu vant lateral.E cam al 3-lea catarator in cursa dupa Froome si Quintana.Sper sa ia tricoul alb cu buline.

Despre etapa de marti nu e de spus decat ca probabil Contador va ataca cu siguranta la fel ca in 2011.Atunci Andy a clacat.Probabil ca Froome nu va mai claca.Sper ca Evans sau Gilbert sa se bage in evadare si BMC sa-si salveze turul.

ichigo
14th July 2013, 19:22
sau un francez sa salveze onoarea turului, fiindca nu cred ca rolland va castiga din nou pe alpe dhuez ca si in 2011. ori etapa de la gap, ori cu chiu cu vai, cea de le grand bornand cu voeckler protagonist. de fapt voeckler a castigat doar etape in coborare si una de plat. iar rolland s-a impus in alpi. desi, dupa dauphine si eu sunt de parere ca merge cu frana de mana trasa. apropo, pe mine ma distreaza pinot ca se "teme" de viteza. e haios ca anul trecut s-a impus la porrentruy, intr-o etapa cu final in coborare.

Nadalfan
14th July 2013, 19:30
sau un francez sa salveze onoarea turului, fiindca nu cred ca rolland va castiga din nou pe alpe dhuez ca si in 2011. ori etapa de la gap, ori cu chiu cu vai, cea de le grand bornand cu voeckler protagonist. de fapt voeckler a castigat doar etape in coborare si una de plat. iar rolland s-a impus in alpi. desi, dupa dauphine si eu sunt de parere ca merge cu frana de mana trasa. apropo, pe mine ma distreaza pinot ca se "teme" de viteza. e haios ca anul trecut s-a impus la porrentruy, intr-o etapa cu final in coborare.

Da dar coborare aia a fost o coborare in forta fara prea multe viraje.O sa sune ciudat dar singurul francez pe care-l vad pe podium intr-o etapa e Peraud la contratimp =)))))))))).Froome probabil ca nu o sa traga la maxim deoarece coborarile sunt destul de virajate,iar Contador nu mai e ce-a fost odata chiar daca contratimpul ii convine de minune.Totusi Quintana si mai ales Mollema se descurca foarte bine in contratimpurile de genul asta.In mod normal si Evans si Valverde erau de luat in seama dar fiind foarte in spate la general probabil ca nu vor trage.
Pronosticurile mele pentru ultima saptamana sunt asa:
Marti:cineva din evadare.
Miercuri:ceva rutier surpriza de genul Peraud,Mollema,Quintana,Kwiatkowski sau Chavanel.
Joi:Froome/Quitana
Vineri:Quintana(il face pe Froome pe coborare)
Sambata: Porte(ii da Froome zi libera si australianul ataca si castiga etapa)
Duminica:Cavendish.Recordul de victorii pe Champs va ramane intact.

ichigo
14th July 2013, 19:44
apropo, froomy nu merge in vuelta. cred ca acolo va merge bradley, fiindca mi se pare ciudat sa stai in cantonament pe dealurile de langa mallorca, pentru mondiale. asa zice pe twitter-ul sau, daca-i cel real sau nu. iar cu el vor merge si columbienii si cred ca si vasile, care a abandonat repede anul acesta. ar fi interesant un nou duel wiggins - nibali, de data aceasta in soare si nu pe ploaie sau zapada.

Nadalfan
14th July 2013, 20:15
apropo, froomy nu merge in vuelta. cred ca acolo va merge bradley, fiindca mi se pare ciudat sa stai in cantonament pe dealurile de langa mallorca, pentru mondiale. asa zice pe twitter-ul sau, daca-i cel real sau nu. iar cu el vor merge si columbienii si cred ca si vasile, care a abandonat repede anul acesta. ar fi interesant un nou duel wiggins - nibali, de data aceasta in soare si nu pe ploaie sau zapada.

Wiggins merge in Turul Marii Britanii care e in acelasi timp cu Vuelta.Programul lui Wiggins pentru restul anului e urmatorul:Turul Colorado.Turul Marii Britanii si Campionatele Mondiale.

In Vuelta e sigur vor merge columbienii(cu Henao lider) si Tiernan Locke.De asemenea din ce am inteles Froome il stimeaza foarte mult pe Henao si daca se simte bine vrea sa-i fie domestique columbianului.Chiar am incredere ca Henao va castiga Vuelta.Lupa la general probabil va fi intre el,Nibali,Valverde si Purito.E totusi de semnalat ca Purito si Valverde vor veni dupa TdF.Sa nu-i uitam totusi pe Betancur si Samy Sanchez.

Lordul
14th July 2013, 21:06
ce a pedalat Froome pe catarare !!!!

Contador a incercat ceva dar nu i-a iesit...

Quintana s-a tinut bine

liverpool-kid
15th July 2013, 10:59
si rezultatele lui Froome de la anti-doping cand vin?

El Pistolero
15th July 2013, 13:08
Peste cativa ani. ;)

Lordul
15th July 2013, 16:22
am citit un articol "Froome i-a sapat mormantul lui Contador pe Mont Ventoux "

Cristy RVD
15th July 2013, 16:35
Quintana, Betancur, Henao si Uran merg toti in Vuelta? :groggy: Ce spectacol va fi.

Nadalfan
15th July 2013, 19:52
Quintana, Betancur, Henao si Uran merg toti in Vuelta? :groggy: Ce spectacol va fi.

Quintana nu merge.Va merge inapoi in Columbia pentru a se pregati pentru campionatele mondiale.In schimb in locul lui de la Movistar vor fi Valverde si Intxausti.De asemenea tot in Vuelta vor fi Nibali,Purito,Samy Sanchez,Scarponi,Pozzovivo si Basso.

Cristy RVD
15th July 2013, 19:57
Ah, foarte nasol. SS, Scarponi, Pozzovivo si Basso nu sunt asa spectaculosi. Nibali nu stiu cat mai poate dupa Giro. Purito si Valverde da, sunt spectaculosi, dar parca nu la nivelul columbienilor.

Quintana era cireasa de pe tort intr-un asemenea tur.

ichigo
15th July 2013, 20:03
si rezultatele lui Froome de la anti-doping cand vin?

daca a folosit ceva interzis apare pana la vuelta. daca nu, nu. la fel ca si in cazul lui wiggo, care la randul sau a fost acuzat ca umbla cu "suc de portocale", dar si-a aratat limitele in giro.

Marius
15th July 2013, 20:05
Mi-a placut cum a sprintat Froome pe catarare. Abia astept, peste vreo 10 ani, "scandalul Sky", probabil ca o sa fie aproape la fel important ca "scandalul US Postal".

ichigo
15th July 2013, 20:12
apropo, se stie timpul oficial al ascensiunii lui froome, intrucat s-au masurat parca ultimii 18 kilometri iar froomy avea doar doua secunde mai incet decat armstrong, care nu castigase acest munte. si sunt tare curios cati wati a produs, fiindca se spune ca de la 430 in sus esti in zona suspecta.

El Pistolero
15th July 2013, 20:22
415 parca. Omul pare burdujit pana peste cap. Dar deocamdata nu a fost prins...

ichigo
15th July 2013, 20:36
daca e doar 415, atunci nu sunt decat speculatii. mai ales fiindca in echipa celor de la sky este un jurnalist, numai stiu numele. care l-a dat in gat pe armstrong.

Nadalfan
15th July 2013, 21:11
Timpii de pe Mount Ventoux din Turul Frantei de pe toata catararea(21,5 km) sunt urmatorii:
Chris Froome - 59:00 (al 23-lea timp din istorie)
Nairo Quintana - 59:29 (al 40-lea timp din istorie)
La restul calculatii si voi.

Pe ultimii 15,6(de la La Esteve) Froome a scos un timp cu doar 2 secunde mai slab decat al lui Armstrong.

Tinand cont ca dupa spusele lui Henderson cum ca pe aproape toata catararea a fost vant din spate performantele mi se par cam penibile.De ex in 2009 cand a fost una din cele mai plictisitoare etape montane ever Andy si Contador au batut timpul lui Froome cu 15 s.Pana si Kreuziger atunci a rulat mai repede decat Froome acum.
Totusi e de mentionat ca in 1999 si 2004 Ventoux a fost rulat ca un contratimp individual chiar de la bazele catararii nu intr-o etapa de 240 km.

Marius
15th July 2013, 23:00
Nu luati in considerare un lucru. Froome n-a mers pe catarare la capacitate maxima. A facut-o doar in cateva momente, cand a trecut pe langa adversari de parca erau jaloane. Nu stiu de ce am impresia ca omul n-a fortat si ca i-a fost suficient sa-i dea ceva distanta lui Contador.

Ne poate spune cineva cati wati a produs pe portiunile alea de forcing, cand pedala de parca era pe coborare?

sosososik
16th July 2013, 00:18
Timpii de pe Mount Ventoux din Turul Frantei de pe toata catararea(21,5 km) sunt urmatorii:
Chris Froome - 59:00 (al 23-lea timp din istorie)
Nairo Quintana - 59:29 (al 40-lea timp din istorie)
La restul calculatii si voi.

Pe ultimii 15,6(de la La Esteve) Froome a scos un timp cu doar 2 secunde mai slab decat al lui Armstrong.

Tinand cont ca dupa spusele lui Henderson cum ca pe aproape toata catararea a fost vant din spate performantele mi se par cam penibile.De ex in 2009 cand a fost una din cele mai plictisitoare etape montane ever Andy si Contador au batut timpul lui Froome cu 15 s.Pana si Kreuziger atunci a rulat mai repede decat Froome acum.
Totusi e de mentionat ca in 1999 si 2004 Ventoux a fost rulat ca un contratimp individual chiar de la bazele catararii nu intr-o etapa de 240 km.

Henderson zicea la misto. Asa si Ten Dam a zis ca pe portiunea descoperita vantul a batut doar din fata. Adevarul e ca vantul a batut din lateral si desigur pe anumite zone din fata/spate ca doar nu a fost drum drept.
http://forum.cyclingnews.com/showpost.php?p=1301201&postcount=5544

Cat despre timpii de pe catarare, acestia sunt slabuti doar daca cronometrezi din Bedoin. Etapa per total a fost rulata intr-un ritm dracesc daca te uiti la media orara, iar Mont Ventoux a venit dupa 220 de km, cu vreo 80 mai putin decat in 2009. Prima parte a catararii a fost rulata mai incet ce-i drept insa restul a fost full-gas.


MONT VENTOUX (last 15.65 km [from St. Esteve], 8.74 %, 1368 m)

1. Lance Armstrong ______ USA | 48:33 | 2002
-2. Chris Froome _________ GBR | 48:35 | 2013
-3. Andy Schleck _________ LUX | 48.57 | 2009
-4. Alberto Contador _____ ESP | 48:57 | 2009
-5. Lance Armstrong ______ USA | 49:00 | 2009
-6. Marco Pantani ________ ITA | 49:01 | 2000
-7. Lance Armstrong ______ USA | 49:01 | 2000
-8. Frank Schleck ________ LUX | 49:02 | 2009
-9. Nairo Quintana _______ COL | 49:04 | 2013
10. Roman Kreuziger ______ CZE | 49:05 | 2009


#TDF, Mont Ventoux, last 6.15 km
2000 Marco Pantani: 18 min 11 sec
2013 Chris Froome: 17 min 41 sec

Si indiferent, faptul ca il comparam pe Fromme cu Contador_2009 nu cred ca e un lucru pozitiv.

SwedishMafia
16th July 2013, 00:22
Ce sens mai au statisticile care includ numele lance Armstrong?Omu a fost sters din istoria TdF.

sosososik
16th July 2013, 00:50
:happy:happy
Ai si tu dreptate aici, dar totusi Lance este cel care ne-a facut mai 'experimantati'.:))

El Pistolero
16th July 2013, 06:08
Pai din contra, au mare relevanta statisticile cu Lance. Froome era sa bata timpul lui Lance, iar Lance a fost dopat. :D

El Pistolero
17th July 2013, 18:29
Mda...ceilalti merg degeaba. In ritmul asta, dopatul va castiga si ultima etapa de la Paris.

Nadalfan
17th July 2013, 19:15
Mda...ceilalti merg degeaba. In ritmul asta, dopatul va castiga si ultima etapa de la Paris.

Defapt nu e asa.Cred ca Froome o sa cedeze ceva timp in una din etapele ramase.Poate chiar maine desi prima catarare pe Alpe d'Huez a fost scoasa din cauza ca va ploua si coborarea era prea periculoasa.

ichigo
17th July 2013, 20:06
de fapt cred ca cei de la ASO au vrut sa evite un nou caz wouter weylandt, nu alpe dhuez era problema, ci col de sarenne, care are o coborare foarte periculoasa, e un fel de crostis al frantei, din ce am vazut pe internet. intrucat coborarea e foarte tehnica, abrupta, si in plus nu avea parapeti. era fain daca baga galibier in loc de alpe dhuez 1, dar cred ca e un munte cam indepartat.

Nadalfan
17th July 2013, 20:34
de fapt cred ca cei de la ASO au vrut sa evite un nou caz wouter weylandt, nu alpe dhuez era problema, ci col de sarenne, care are o coborare foarte periculoasa, e un fel de crostis al frantei, din ce am vazut pe internet. intrucat coborarea e foarte tehnica, abrupta, si in plus nu avea parapeti. era fain daca baga galibier in loc de alpe dhuez 1, dar cred ca e un munte cam indepartat.

Coborarea a fost si in Dauphine unde toti rutierii s-au plans de starea proasta a soselei si tot felul de chestii dastea.Cel mai vehement a fost T.Martin atunci.

dextercioby
17th July 2013, 20:36
Off, voi inca va mai uitati la sportul asta ?

ichigo
17th July 2013, 20:39
nu am vazut etapa din dapuhine, dar probabil nu ploua in ziua respectiva. si exact de asta am spus ca sarenne seamana cu crostis. oare cu ce ii incurca pe ciclisti galibieri in loc de alpe dhuez, mai ales ca uriasul munte a mai fost folosit intr-o etapa cand s-a pornit din embrun, startul TT de azi, si s-a ajuns pe alpe dhuez.

Lordul
17th July 2013, 23:22
Defapt nu e asa.Cred ca Froome o sa cedeze ceva timp in una din etapele ramase.Poate chiar maine desi prima catarare pe Alpe d'Huez a fost scoasa din cauza ca va ploua si coborarea era prea periculoasa.

pai a fost scoasa oficial sau se va decide maine in functie si de starea vremii ?

poate ne pregatesc surpriza cu Galibier ?

Lordul
17th July 2013, 23:33
n-am gasit pe nicaeri stirea...maine decid :ok:

sosososik
17th July 2013, 23:40
Renaat Schotte ‏@wielerman 5h
Forget the rumours about skipping Sarenne. Just spoke Pecheux for a sec: Tomorrow? No problem! #tdf

43z6ds99DKk

Pentru maine tot ce sper e ca alimentarea din a 2a zi de pauza a spaniolilor sa tina si pe catararile lungi ca prea au mers bina azi.:D Totusi parca vad ca ajunge Alien ala la nr 4.:headbang:

Nadalfan
18th July 2013, 10:46
Renaat Schotte ‏@wielerman 5h
Forget the rumours about skipping Sarenne. Just spoke Pecheux for a sec: Tomorrow? No problem! #tdf

43z6ds99DKk

Pentru maine tot ce sper e ca alimentarea din a 2a zi de pauza a spaniolilor sa tina si pe catararile lungi ca prea au mers bina azi.:D Totusi parca vad ca ajunge Alien ala la nr 4.:headbang:

Nu cred ca o sa castige Froome si azi.Daca coborarea va fi pastrata ma astept ca Quintana si Contador sa plece de pe Sarenne si sa ajunga la poalele lui Alpe d'Huez cu peste 1 minut avans in fata lui Froome.Quintana il va distanta pe Contador si va castiga etapa.

ichigo
18th July 2013, 12:04
deja ploua puternic la alpe dhuez. iar pe siteul turului nu mai gasesti etapa propriu zisa de azi. parca e un facut faptul ca etapele regine din giro si le tour sa fie anulate sau scurtate. noroc ca in vuelta s-ar putea sa nu ploua. nu cred ca pescheux vrea un nou caz weylandt, din cauza coborarii de pe sarenne.

Nadalfan
18th July 2013, 12:28
Etapa va fi completa se pare.Go Nairito!

campuscodi
18th July 2013, 15:53
Are cineva un live stream?

Nadalfan
18th July 2013, 15:56
Are cineva un live stream?

Intra pe Fromsport si o sa gasesti acolo o gramada de stream-uri.

Marius
18th July 2013, 18:01
E evident ca in turul asta contador si cadel merg cu apa plata. Restul...

miril
18th July 2013, 18:26
...Nu. Superba victorie franceza prin Christophe Riblon.

El Pistolero
18th July 2013, 19:12
Frumoasa etapa. Acum Quintana are mari sanse sa termine pe 2. Contador pare vulnerabil, chiar si Purito il poate depasi.

Lordul
18th July 2013, 22:54
ce tdf face Quintana !!!!!!!!!!!!

miril
19th July 2013, 10:12
Quintana are mari sanse sa termine pe locul doi. Imi pare extrem de cool caci de talent nu mai este nevoie sa spun.

Marius
19th July 2013, 10:22
Contador pare vulnerabil, chiar si Purito il poate depasi.

contador e acelasi dupa ce a revenit dupa suspendare, e evident ca nu mai baga friprura de vita in el. Anul trecut a facut la fel cu wiggins, incerca sa-l atace dupa care se sufoca si ramanea mult in spate.

Eu as zice ca asta e nivelul real al lui contador, poate fi castigator al TdF doar intr-o cursa cu adversari curati, ceea ce nu e cazul.

ichigo
19th July 2013, 11:03
contador nu s-a intalnit cu wiggins anul trecut, fiindca era in stare de suspendare. anul trecut, wiggo s-a "batut" cu froome si nibali in le tour. iar, contador s-a impus in vuelta, unde a fost froomy.

Marius
19th July 2013, 11:49
Da, dorm pe mine si incurc borcanele. contador si-a aratat slabiciunile in Vuelta, cu purito pe post de "ala mic si negru care il face sa nu mai respire" iar wiggins a inaugurat scenariul clasic al sky cu nibali. My bad.

Dar contador a aratat multe slabiciuni de cand a revenit dupa suspendare, slabiciuni care nici macar nu puteau fi aduse in discutie pe cand zburda in TdF.

Apropo, Sky a anuntat cand va veni randul lui riciport sa fie lider intr-un mare tur?

ichigo
19th July 2013, 12:16
cica era vorba ca richie sa fie lider in giro 2014. si care va fi un balast pentru froomy in le tour 2014. iar, pentru turul de anul viitor, froome va trebuir sa gaseasca noi locotenenti. desi, n-ar fi exclus ca henao sa-i ia locul lui richie, pentru turul de anul urmator, mai ales ca britanicul vrea sa-i fie locotenent in vuelta pentru columbian. intrucat uran pleaca la omega.

liverpool-kid
19th July 2013, 19:09
frumoasa etapa de azi, cu victoria lui Rui Costa(se pare ca ii place ciclismul mai mult decat fotbalul :)) ), iar Rolland sincer m-a dezamagit, daca ar fi ajuns la brat cu portughezul in varf, probabil vedeam o lupta frumoasa pe coborare...dar si asa e destul de bine...maine ultima etapa...vreun pronostic, ceva?

Marius
19th July 2013, 19:13
Dezamagitor contador. Toata lumea ii astepta atacul, dar el saracu' nu putea mai mult, de asta si-a si trimis echipa la trena, sa nu-l curete Sky si Movistar.

Nadalfan
19th July 2013, 19:14
frumoasa etapa de azi, cu victoria lui Rui Costa(se pare ca ii place ciclismul mai mult decat fotbalul :)) ), iar Rolland sincer m-a dezamagit, daca ar fi ajuns la brat cu portughezul in varf, probabil vedeam o lupta frumoasa pe coborare...dar si asa e destul de bine...maine ultima etapa...vreun pronostic, ceva?

Quintana pentru etapa,locul 2 la general si tricoul polka dot.Purito pe 2 in etapa.Froome pe 3 cam odata cu Contador.
Sper ca Nieve sa-i faca pe Kwiatkowski,Ten Dam si Talansky si sa intre in top 10.Merita.Plus ca daca nu termina pe 10 conform traditiei cineva din fata fa va fi prins dopat si el va avansa pana pe 10.

Nadalfan
19th July 2013, 19:16
Dezamagitor contador. Toata lumea ii astepta atacul, dar el saracu' nu putea mai mult, de asta si-a si trimis echipa la trena, sa nu-l curete Sky si Movistar.

Contador a facut azi cel mai intelept lucru posibil.Si-a dat seama ca numai se poate bate la primu' loc si a constientizat ca si locul 2 e valoros.Maine probabil va alege din nou aceiasi strategie defensiva de azi.Numai ca de data asta Quintana si Purito il vor lasa in urma.Sa vedem totusi daca Purito poate sa remonteze ecartul pe care-l are AC in fata sa.

Marius
19th July 2013, 20:12
Din punctul de vedere al locului doi, de acord, doar ca trebuia sa faca mai devreme chestia asta, sa isi securizeze pozitia. Din punctul de vedere al celui care a spus ca obiectivul lui e castigarea TdF, e dezamagitor. Pur si simplu nu poate.

El Pistolero
19th July 2013, 20:48
In mod normal maine pierde podiumul, Quintana si Purito fiind peste el in acest moment. Totusi eu sper sa faca vreo surpriza si sa reziste.

SwedishMafia
20th July 2013, 12:48
http://www.digisport.ro/Sport/SPECIAL/VIDEO+EXCLUSIV+Rasmussen+ADN-ul+dopajului+interviu+eveniment+des
Despre dopajul in ciclism,despre froome,despre dopaj si despre dopaj.

miril
20th July 2013, 18:32
Indraznesc sa spun, Quintana, invingatorul, n-as zice de facto, dar moral, pentru mine, al Turului Frantei, omul viitorului, si, simt eu, un invingator curat. Contador a cazut pe patru, Rodriguez, a trecut pe trei iar Froome a fost distantat distinct si de Roderiguez si, fireste, Quintana care a castigat etapa.

liverpool-kid
20th July 2013, 18:34
frumoasa etapa, Quintana poate fi o optiune pentru turul de anul viitor, Contador ramas fara replica, daca nu gresesc, turul a semanat putin cu cel din 2004, cand Armstrong il surclasa pe Ullrich...anul asta, aceasi poveste, doar ca alti actori, in persoana lui Froome si a lui Contador

ichigo
20th July 2013, 19:57
deci, turul frantei se stia ca va fi castigat, inca de anul trecut, tot de cei de la sky. cu froome care a parut invinicibil, insa a clacat in etapa de joi pe alpe dhuez 2. la anul, cine-i mai aduce gelul, mai ales ca richie merge in giro ca si lider de echipa ? va veni henao in locul lui? probabil ca da, pentru a-l bloca pe quintana. apropo, sper ca la anul la ag2r sa vina si betancour. e peste o luna urmeaza la vuelta cu 11 etape in ascensiune, cu colada de gallina, peyragudes, un omagiu adus Turului frantei si cu angliru pe post de cireasa de pe tort.

El Pistolero
20th July 2013, 21:09
A fost frumos turul asta. Cred ca Froome putea sa castige azi lejer, dar nu mai avea rost.
Quintana formidabil, are sanse mari sa castige Le Tour in urmatorii ani...daca Froome va fi prins. :D

Nadalfan
20th July 2013, 21:51
Foarte bun turul de anu' asta.Quintana a confirmat asteptarile.Daca anul viitor vom avea din nou catarari la peste 2500 m precum Galibier ma astept ca Nairito sa-l surclaseze pe Froome.Pacat ca s-a terminat turul dar cand ma gandesc ce Vuelta ne asteapta....

Sper ca in Vuelta Sky sa castige al doilea mare tur al anului prin Henao.
Henao,Purito,Nibali,Valverde,Betancur,Basso,Pinot, Majka,Pozzovivo,Brajkovic si multi altii vor participa in Vuelta.Va fi spectacol in munti.
Ichigo,Betancur nu e facut pentru TdF.E foarte,foarte slab la ITT(mult,mult mai slab decat Quintana sau Purito) si de asemenea catararile lungi si fara pante explozive din Franta nu-l avantajeaza deloc.Vuelta si Giro sunt perfecte pentru el.La anul dintre columbienii inafara de Quintana va mai veni in TdF si Uran.De asemenea cred ca si baietii de la Colombia vor fi in TdF la anul.

miril
20th July 2013, 22:09
A fost frumos turul asta. Cred ca Froome putea sa castige azi lejer, dar nu mai avea rost.

A vrut dar nu a mai putut. Pai doar nu i-o fi prins pe cei doi degeaba, apoi a incercat sa se desprinda dar Quintana l-a ajuns imediat si a atacat la randu-i desprinzadu-se, apoi a urmat si randul lui Rodriguez sa-l lase in spate pe englez.

ichigo
21st July 2013, 12:18
[QUOTE Betancur nu e facut pentru TdF.E foarte,foarte slab la ITT(mult,mult mai slab decat Quintana sau Purito) si de asemenea catararile lungi si fara pante explozive din Franta nu-l avantajeaza deloc.Vuelta si Giro sunt perfecte pentru el.La anul dintre columbienii inafara de Quintana va mai veni in TdF si Uran.De asemenea cred ca si baietii de la Colombia vor fi in TdF la anul.[/QUOTE]

te contrazic, peyragudes si planches des belles filles sunt catarari de categoria I, dar cu pante maxime de pana la 15, 16%. de ce crezi ca au bagat peyragudes in vuelta ? pentru valverde ? :))
:cool:

Nadalfan
21st July 2013, 14:45
[QUOTE Betancur nu e facut pentru TdF.E foarte,foarte slab la ITT(mult,mult mai slab decat Quintana sau Purito) si de asemenea catararile lungi si fara pante explozive din Franta nu-l avantajeaza deloc.Vuelta si Giro sunt perfecte pentru el.La anul dintre columbienii inafara de Quintana va mai veni in TdF si Uran.De asemenea cred ca si baietii de la Colombia vor fi in TdF la anul.

te contrazic, peyragudes si planches des belles filles sunt catarari de categoria I, dar cu pante maxime de pana la 15, 16%. de ce crezi ca au bagat peyragudes in vuelta ? pentru valverde ? :))
:cool:[/QUOTE]

Cate catarari in Franta sunt ca Belle Filles?
Sun de parere ca Betancur nu avea nicio sansa sa se tina de Purito,Quintana sau Froome in TdF.Catararile din Alpi gen Madeleine sau Glandon in care urci cam o ora incontinuu nu-i convin deloc.Lui ii plac eforturile intense de pana in 20-25 de minute(Lavaredo,Jafferau).E un fel de Purito de acum 4-5 ani.

miril
21st July 2013, 23:36
Superba ceremonie de inchidere a editiei cu numrul 100, in spiritul bunului gust francez, cu un invingator mai mult decat meritos, la fel si in ceea ce priveste locul doi si trei. Vive Le Tour! Au revoir! A binetot!

Nadalfan
21st July 2013, 23:38
Superba ceremonie de inchidere a editiei cu numrul 100, in spiritul bunului gust francez, cu un invingator mai mult decat meritos, la fel si in ceea ce priveste locul doi si trei. Vive Le Tour! Au revoir! A binetot!

Total de acord.

Lordul
21st July 2013, 23:59
frumoasa ideea organizatorilor de a-i invita pe marii castigatori : Eddy Merckx , Indurain , Hinault de 5 ori castigatori ai Turului , Anquetil a fost si el amintit :ok: , ceremonie superba !

ichigo
22nd July 2013, 18:46
vesti bune pentru rechinul nibali si proaste pentru spectacol. froome nu merge in vuelta, iar obiectivul sau e tricoul curcubeu, adica mondialele de ciclsim de la florenta. iar bralisford a dat o declaratie tare la sky tv, prin care sugereaza ca wiggins si froome sa participe impreuna anul viitor. adica, un fel de astana din 2009 cu contador si lance. iar, in legatura cu saxo si AC, acesta refuza vuelta, insa bjarne ris spune ca programul inca nu e stabilit.

liverpool-kid
22nd July 2013, 23:53
om vedea si om trai...oricum Henao are cele mai mari sanse sa castige Vuelta...sa vedem ce zice Purito...mi-ar parea rau de el sa ramana eternul secondant

Lordul
23rd July 2013, 22:00
Purito nu mai poate si in Vuelta..are 34 de ani...nu il vad pe podium