PDA

View Full Version : Cupa Natiunilor IRB 2013



Leo
8th June 2013, 20:32
Pentru a saptea oara consecutiv, Bucurestiul va fi gazda acestui turneu.
Tarile participante: Romania, Italia, Rusia si Argentina.

Programul IRB Nations Cup 2013



Sambata, 8 iunie

18.00 – România – Rusia

20.00 – Argentina Jaguars – Emerging Italy

Miercuri, 12 iunie

18.00 – România – Argentina Jaguars

20.00 – Rusia – Emerging Italy

Duminică, 16 iunie

19.00 – Argentina Jaguars – Rusia

21.00 – România – Emerging Italy


http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7965/10943161/1/nations.jpg?width=815

Leo
8th June 2013, 20:35
Argentina, prima câștigătoare a IRB Nations Cup
Argentina este una dintre națiunile majore ale rugby-ului mondial, de anul trecut, Los Pumas făcându-și debutul în Rugby Championship, o echipă care, în 2007, a cucerit bronzul mondial în Franța. Echipa secundă a Argentinei, denumită în prezent Jaguars, a disputat prima partidă în 1965 sub titulatura Argentina XV. Începând cu anul 2005, Argentina Jaguars a luat parte la competiții cum ar fi Churchill Cup, IRB Nations Cup, South American Rugby Championship sau Americas Rugby Championship. Anul acesta, Jaguars se prezintă pentru a șasea oară la IRB Nations Cup. Au debutat în această competiție chiar la prima ediție, disputată în Portugalia, acolo unde au și cucerit trofeul, terminând înaintea Italiei A, Rusiei și Portugaliei.


Rușii, pentru a cincea oară la București
Rusia, antrenată de galezul Kingsley Jones, are ca principal obiectiv calificarea la Cupa Mondială din 2015, iar pentru îndeplinirea acestui deziderat trebuie să obțină rezultate cât mai bune în Cupa Europeană a Națiunilor. Participarea în acest an a Rusiei la IRB Nations Cup este o șansă de a pregăti partidele din 2014 ale competiției, în care vor trebui să-și consolideze cel puțin locul ocupat în prezent (3). Rusia vine pentru a cincea oară la IRB Nations Cup, după evoluțiile din 2006, 2008, 2009 și 2012. Ei se află, în acest moment, pe poziția a 19-a în clasamentul IRB. Din lotul care se va deplasa la București nu vor lipsi nume importante ca Valery Tsobiladze, Artem Fatakhov, Sergey Yanyushkin, Alexey Makovetskyi sau Yury Kushnarev.

"Azzurrii" vin cu ce au mai bun
Italia a făcut, în urmă cu 13 ani, marele pas, fiind acceptată ca a șasea națiune în cea mai importantă competiție a emisferei de nord, Six Nations. Chiar dacă "azzurrii" încă nu pot spera la un titlu, având în față națiuni care au scris istoria sportului cu balonul oval, au reușit să încânte și să uimească, anul acesta reușind să învingă Franța. Luciano Orquera a fost unul dintre jucătorii de bază ai Italiei A atunci când echipa secundă a "azzurrilor" a participat la IRB Nations Cup, fiind cel mai bun marcator din istoria competiției cu cele 119 puncte reușite, dintre care 55 în ediția 2010. "Azzurrii" au participat la șase ediții ale IRB Nations Cup. Nu au reușit să se impună niciodată, terminând de două ori pe poziția secundă, în 2006 și 2009, tot de două ori pe treapta a treia, în 2010 și 2012, pentru ca în 2008 și 2007 să se claseze pe locul patru și, respectiv, cinci.

(Ring)

Leo
8th June 2013, 20:41
Romania - Rusia 30-20 (17-17)

Victoria obtinuta de tricolori face ca Romania sa devina principala favorita la castigarea trofeului

Leo
9th June 2013, 10:37
Argentina Jaguars – Emerging Italy 6-26


Dupa acest prim succes Emerging Italy conduce in clasament avand un punctaj superior Romaniei.

Gontel
9th June 2013, 12:35
Se pare ca italienii trateaza cu maxima seriozitate acest turneu. Daca invingem jaguarii avem meci decisiv cu ei in ultima etapa pentru trofeu.

Romania a jucat in general bine cu Rusia, mai putin inceputul catastrofal cand am primit doua eseuri foarte usor. Am remarcat o imbunatatire a jocului pe troacari, dar in continuare comitem eternele greseli: pase gresite, baloane scapate inainte, turnoveruri foarte usoare. Impresia mea este ca puteam sa mai inscriem macar doua eseuri, cel putin in prima repriza Lucaci a scapat balonul chiar cand trebuia sa il culce in terenul de tinta.
A jucat bine tanarul Pristavita, despre care circula informatia ca va semna cu campioana Angliei, Leicester, iar Fercu ar merita fara probleme un transfer in Premiership sau Top 14.

delaparis
12th June 2013, 20:47
A castigat Romania cu 30-8.
Unde se pot vedea meciurile?

Leo
12th June 2013, 21:09
Romania pe TVR1 si celalalt meci pe TVR2

Leo
13th June 2013, 10:11
"Apărarea a fost la înălțime. Contra Argentinei a fost doar semifinala turneului, finala, și meciul de referință pentru noi, va fi cel de duminică, împotriva Italiei. Va fi mult mai greu"
Mihai Macovei, căpitan România

Leo
13th June 2013, 10:13
Rusia – Emerging Italy 19-27

Leo
16th June 2013, 13:38
Ora 19.00 TVR2, Argentina Jaguars - Rusia si ora 21.00 TVR1, Romania - Italia.

delaparis
16th June 2013, 22:49
Bravo Romania /hello
Desi adversarii nu au venit cu prima echipa, jocul a fost interesant.

Romania totusi parca are 14 linia 1 si un fundas :D

Leo
17th June 2013, 11:33
Argentina Jaguars - Rusia 30-17
Romania - Italia 26-13


Romania castiga pt a doua oara consecutiv trofeul. Italia termina pe doi, urmata de Argentina si Rusia fara a cunoaste succesul.
Felicitari Romania!

Gontel
17th June 2013, 21:56
Bravo Romania /hello
Desi adversarii nu au venit cu prima echipa, jocul a fost interesant.

Romania totusi parca are 14 linia 1 si un fundas :D

Sub mandatul lui Lynn Howells Romania a facut progrese vizibile in jocul pe treisferturi. Daca am avea si o uvertura care sa limpezeasca jocul in momentele-cheie, am putea pune mai mult in pericol buturile adversarilor.

Suferim si la capitolul centri acolo unde Vlaicu si-a imbunatatit jocul, dar este mult mai important pentru echipa in rolul de transformeur. Gal este exasperant atunci cand castiga metri buni de teren, dar nu paseaza mai departe, pare un flanker infiltrat pe linia de treisferturi. Din aceste motive balonul ajunge foarte rar pana la aripi. Hihetah a facut un meci foarte bun ieri, faza de la primul eseu aparand datorita unei degajari si urmariri perfect executate. Am mai observat viteza sa si schimbarile de directie pentru a evita placajele, o conditie esentiala pentru o aripa.

Despre Fercu nu se poate spune decat ca este cu cateva clase peste restul troacarilor din Romania. Eu zic ca merita sa joace la o echipa de H Cup, dar din pacate perioada de transferuri in Top 14 s-a incheiat. Poate ca va face niste meciuri bune la toamna in Amlin Cup si va atrage atentia unor cluburi importante.

Se asteapta recuperarea dupa accidentare a lui Lemnaru pentru a reveni pe postul de aripa si se discuta despre naturalizarea neo-zeelandezului Wiringi (uvertura) si a tongalezului Kinikinilau (centru). Daca se vor implini aceste deziderate, totul coroborat cu forta pachetului de inaintare, se va putea spune ca vom avea o echipa nationala decenta care sa detroneze Georgia din postura de a saptea natiune europeana.

Leo
17th June 2013, 21:58
Cam greu cu naturalizarile.

delaparis
17th June 2013, 22:47
Gontel, recunosc ca nu prea ii stiu pe baieti din nationala Romaniei dar te cred pe cuvant cand insiri nume pe aici.

Vorbesc doar din ce am vazut ultimul meci deoarece doar pe asta l-a transmis Eurosport.
Am vazut acolo un joc axat pe gramezi spontane, vointa mare la sustinere si evitat deschidere cu orice pretz. Parca le e teama de viteza in joc desi din ce am observat nu stam rau nici la capitolul asta
Jocul la picior este corect iar ocuparea terenului este executata binisor.


. Daca se vor implini aceste deziderate, totul coroborat cu forta pachetului de inaintare, se va putea spune ca vom avea o echipa nationala decenta care sa detroneze Georgia din postura de a saptea natiune europeana.

Aici e dificil deoarece aia nu joaca rugby ci se bat. Pe cuvant ca nu am mai vazut asa batausi in Top14 de cand au venit jucatori din Georgia. Au calitati fizice peste norma si jongleaza cu limita regulamentului. In general ei joaca accidentarea adversarului.

Romania trebuie sa cultive din ce in ce mai mult jocul in viteza si pe treisferturi deoarece asa poate ridica nivelul. La primele linii sunt ok.