PDA

View Full Version : Sechestru asigurator și conturi blocate de ANAF la Otelul



megastar
7th June 2013, 13:39
Situație critică la FC Oțelul, activitatea clubului este paralizată în acest moment, în urma unei inspecții a reprezentanților Agenției Națională de Administrație Fiscală (ANAF), finalizată cu sechestru asigurator pe conturile și bunurile societății pentru o sumă de aproape 5 milioane de euro. Informația a fost confirmată de către conducătorii clubului gălățean.

Estre vorba de perioada 2005-2012, când fotbaliștii nu aveau contracte de muncă, ci convenții civile, Inspectorii ANAF au calculat o diferență pe care o cer de la actualii acționari ai societății Fotbal Club Oțelul S.A. "Este vorba de interpretarea cadrului legislativ, am făcut contestație, dar până la un verdict final există acest sechestru asigurator", au precizat surse din cadrul clubului gălățean.

Din vara anului 2012, FC Oțelul a trecut pe contracte de muncă, fiind una dintre puține grupări din fotbalul românesc care a renunțat la convențiile civile.

http://www.viata-libera.ro/sport/42986-lovitura-crunta-primita-de-otelul-sechestru-asigurator-si-conturi-blocate-de-anaf

Doctor_Satan
7th June 2013, 14:57
Grozav! Astia de la ANAF lovesc exact intr-unul dintre putinele cluburi care platesc mai multe taxe la stat si asta la timp.
Asta-i tara in care traim, cu conducatori mizerabili, fara pic de interes fata de prosperitate economica.

Marius
7th June 2013, 14:58
Ei hai, acu' doar n-o sa pretinzi ca e vreo conspiratie cosmica impotriva celei mai cinstite echipe din Romania. Asta daca nu ai informatii din interior, despre ce datorii s-au descoperit, cum au fost descoperite etc.

Doctor_Satan
7th June 2013, 15:05
Tie ti se pare ca e corect ca o echipa care plateste taxe mai mari avand angajati nu colaboratori sa fie cea anchetata, in timp ce altele au datorii de milioane de euro?

megastar
7th June 2013, 15:58
Ei hai, acu' doar n-o sa pretinzi ca e vreo conspiratie cosmica impotriva celei mai cinstite echipe din Romania. Asta daca nu ai informatii din interior, despre ce datorii s-au descoperit, cum au fost descoperite etc.

Pai informatiile sunt clare. Otelul, ca toate echipele din Liga I, si-a platit jucatorii in urma unor conventii civile. Aia doreau sa fie platiti in urma unor contracte cadru. Problema e ca in Romania, acest contracte se vor introduce obligatoriu abia din 2014. Otelul a trecut la aceste contracte din 2012.
Acum apare intrebarea, de ce Otelul si nu alta echipa din Liga I. Raspunsul e destul de clar, cineva care doreste sa ii forteze mana lui Adamescu sa dea echipa are trecere la organele statului. Ia sa vedem daca stiti cine....

Tim
7th June 2013, 16:12
blestematul?

megastar
7th June 2013, 16:14
blestematul?

Habar nu am la cine te referi.:rolleyes:

Marius
7th June 2013, 18:32
Acum apare intrebarea, de ce Otelul si nu alta echipa din Liga I.

Eu m-am gandit la altceva... nu cumva s-a comis vreo divizare pentru a mai "sterge" din datorii in ultimii 2-3 ani? Pentru ca in caz de divizare, din cate stiu eu, controlul ANAF e obligatoriu.

megastar
7th June 2013, 19:03
Eu m-am gandit la altceva... nu cumva s-a comis vreo divizare pentru a mai "sterge" din datorii in ultimii 2-3 ani? Pentru ca in caz de divizare, din cate stiu eu, controlul ANAF e obligatoriu.

Nu, stirea aparuta la digisport spune de datorii in perioada 2005-2012. Nu e vorba de nicio divizare, Otelul a fost tot timpul o echipa ce si-a platit datoriile catre stat, cel putin in perioada mai sus amintita.

Doctor_Satan
10th June 2013, 08:51
blestematul?

Cine? Iancu?
Idolul vostru cand executa cei 8 ani primiti din dosarul RAFO?


Eu m-am gandit la altceva... nu cumva s-a comis vreo divizare pentru a mai "sterge" din datorii in ultimii 2-3 ani? Pentru ca in caz de divizare, din cate stiu eu, controlul ANAF e obligatoriu.
Otelul intotdeauna si-a platit taxele catre stat.

delaoltenia
10th June 2013, 10:23
Bre,sa anuntati pe forum daca scoateti niscai actiuni la vanzare. :D

fl0o
10th June 2013, 12:12
Bre,sa anuntati pe forum daca scoateti niscai actiuni la vanzare. :DVrei sa-ti pui la bataie tezaurul? :rolleyes:

Doctor_Satan
10th June 2013, 12:14
Bre,sa anuntati pe forum daca scoateti niscai actiuni la vanzare. :D
Pai hai ca scot eu niste actiuni la vanzare. Te bagi? :P

megastar
10th June 2013, 18:41
Potrivit GSP a crescut datoria, de ieri pana azi, acum avem datorii de 20 de milioane de euro.

megastar
12th June 2013, 13:31
Informațiile potrivit cărora Agenția Națională de Administrare Fiscală ar fi instituit un sechestru asigurător asupra drepturilor federative, a conturilor bancare și a drepturilor de transfer ale jucătorilor sunt reale.
Sechestrul asigurător a fost instituit de către ANAF pentru neplata de către club - pentru perioada 2005-2008 - a taxelor către bugetul de stat și către bugetul asigurărilor sociale, taxe aferente drepturilor salariale obținute de către angajați (jucători de fotbal, antrenori și o parte din restul angajaților). Suma totală calculată, inclusiv majorări și penalități de întârziere se ridică la 22.400.000 lei.
Aceștia au desfășurat activitatea în baza unor convenții civile, conform unei ordonanțe de urgență a Guvernului bazată pe Legea sportului, care reglementa sistemul de plată a sportivilor.
Este vorba de o neînțelegere în ceea ce privește interpretarea legii, reprezentanții ANAF utilizând doar latura exclusiv fiscală a prevederilor legale, fără a le corobora cu toate prevederile aplicabile în materie.
Nu suntem singurul club de fotbal aflat în această situație care este cvasi-generală în fotbalul românesc. Precizăm însă că suntem singurii care avem încheiate contracte individuale de muncă cu toți angajații.
Decizia ANAF a fost contestată administrativ, ea urmând că până vineri, 14 iunie 2013, să fie contestată și în instanță. Vom solicita și ridicarea sechestrului asigurător, pentru a ne putea desfășura activitatea.

http://otelul-galati.ro/stiri/Mass-media/25/Comunicat-de-pres/4467

Marius
12th June 2013, 18:51
Isi cam bate joc de voi adamescu ala...

megastar
12th June 2013, 18:56
Cam asa e. Sper sa ne ridicam la nivelul momentului si sa ii aratam ca a facut o greseala. Daca nu vom reusi inseamna ca ne meritam soarta.

Tim
12th June 2013, 19:40
Isi cam bate joc de voi adamescu ala...Sa-i dea Dumnezeu sanatate domnului Adamescu, ca tare om drept este.:ok: