PDA

View Full Version : Sezonul 2013-2014



Tracoromana
12th May 2013, 19:15
2013

August

Asian Open Figure Skating Trophy
8 - 11 Aug 2013
Bangkok, Thailand

Skate DownUnder
20 - 22 Aug
Brisbane, Queensland , Australia

ISU Junior Grand Prix
27 Aug - 1 Sept
Riga, Latvia

Slovenia Open
31 Aug - 1 Sept
Celje, Slovenia


Septembrie

ISU Junior Grand Prix
4 - 8 Sept
Mexico City, Mexico

Junior Grand Prix
11 - 15 Sept
Kosice, Slovakia

U.S. International Figure Skating Classic
11 - 15 Sept
Salt Lake City, USA

ISU Junior Grand Prix
18 - 22 Sept
Gdansk, Poland

Lombardia Trophy
19 - 22 Sept
Sesto San Giovanni – Milano , Italy

ISU Junior Grand Prix
25 - 29 Sept
Minsk, Belarus

Nebelhorn Trophy 2013
Olympic Qualifying Competition
25 - 28 Sept
Oberstdorf, Germany


Octombrie

ISU Junior GP
2 - 6 Oct
Ostrava, Czech Republic

21st Ondrej Nepela Trophy
3 - 5 Oct
Bratislava, Slovakia

Finlandia Trophy
4 - 6 Oct
Espoo, Finland

Japan Open
Invitational, only Free Skating
5 Oct
Saitama, Japan

ISU Junior GP
9 - 13 Oct
Tallinn, Estonia

Ice Star
17 - 20 Oct
Minsk, Belarus

ISU GP - Skate America
18 - 20 Oct
Detroit, MI, USA

Coupe de Nice
23 - 27 Oct
Nice, France

Crystal Skate
24 - 27 Oct
Poiana Brasov, Romania

6th Tirnavia Edea Ice Cup
24 - 27 Oct
Trnava, Slovakia

ISU GP - Skate Canada
25 - 27 Oct
St. John, New Brunswick, Canada


Noiembrie

ISU GP - Cup of China
1 - 3 Nov
Beijing, China

NRW Trophy for Ice Dance
1 - 3 Nov
Dortmund, Germany

22nd Volvo Open Cup
7 - 10 Nov
Riga, Latvia

ISU GP - NHK Trophy
8 - 10 Nov
Tokyo , Japan

Warsaw Cup
14 - 17 Nov
Warsaw, Poland

16 Merano Cup
14 - 17 Nov
Merano, Italy

ISU GP - Trophee Bompard
15 - 17 Nov
Paris , France

Pavel Roman Memorial
15 - 17 Nov
Olomouc, Czech Republic

Icechallenge
19 - 24 Nov
Graz , Austria

Golden Bear
21 - 24 Nov
Zagreb, Croatia

ISU GP - Rostelecom Cup
22 - 24 Nov
Moscow, Russia

2nd Denkova-Staviski Cup
28 Nov - 1 Dec
Sofia, Bulgaria


Decembrie

Santa Claus Cup
2 - 8 Dec
Budapest , Hungary

NRW Trophy
3 - 8 Dec
Dortmund, Germany

ISU Grand Prix Final
(Combined Juniors and Seniors)
5 - 8 Dec
Fukuoka, Japan

Golden Spin of Zagreb
5 - 8 Dec
Zagreb, Croatia

Winter Universiade
8 - 15 Dec
Trento, Italy

Ukrainian Open
18 - 21 Dec
Kiev, Ukraine


2014

Ianuarie

2nd New Year Cup
3 - 5 Jan
Bratislava , Slovakia

Mentor Nestle Toruñ Cup 2014
8 - 12 Jan
Bratislava , Slovakia

ISU European Championships 2014
13 - 19 Jan
Budapest, Hungary

Hamar Trophy
17 - 19 Jan
Hamar, Norway

ISU Four Continents Championships 2014
20 - 26 Jan
Taipei City, Chinese Taipei

7th Europa Cup Skate Helena
21 - 25 Jan
Belgrade, Serbia

Bavarian Open
29 Jan - 2 Feb
Oberstdorf , Germany


Februarie

Sarajevo Open 2014
1 - 2 Feb
Sarajevo, Bosnia Herzegovina

Dragon Trophy & Tivoli Cup
6 - 9 Feb
Ljubljana, Slovenia

Olympic Winter Games 2014
Figure Skating
7 - 23 Feb
Sochi, Russia

Hellmut Seibt Memorial
26 Feb - 1 Mar
Vienna , Austria

The Nordics Open
27 Feb - 2 Mar
Stockholm , Sweden


Martie

Sportland Trophy
4 - 9 Mar
Budapest , Hungary

Challenge Cup 2014
5 - 9 Mar
The Hague , Netherlands

ISU World Junior Championships 2014
10 - 16 Mar
Sofia, Bulgaria

Coupe du Printemps 2014
14 - 16 Mar
Luxembourg, Luxembourg

Mladost Trophy
20 - 23 Mar
Zagreb , Croatia

ISU World Championships 2014
24 - 30 Mar
Tokyo or Saitama, Japan

24 Gardena Spring Trophy
28 - 30 Mar
Selva Val Gardena , Italy


Aprilie

Triglav Trophy
3 - 6 Apr
Jesenice , Slovenia

irinaidu
13th May 2013, 11:26
mersi flavia ! buna lista asta.
eu am cautat dar nu am gasit inca vreun link pt europenele de la budapesta. stie cineva sa fie pe undeva link ?
plus cine mai e interesat sa mearga la budapesta la iarna :) ?

Tracoromana
14th May 2013, 13:05
eu am cautat dar nu am gasit inca vreun link pt europenele de la budapesta. stie cineva sa fie pe undeva link ?
plus cine mai e interesat sa mearga la budapesta la iarna :) ?
Clar, vreau sa merg la Budapesta, dar inca n-am vazut linkuri pentru europene.

Geografu
14th May 2013, 13:36
Trece timpul si iata ca ne interesam deja pentru noul sezon :)

Si eu as vrea sa merg la Budapest, vorbim.

ice_girl
14th May 2013, 19:26
eu am cautat dar nu am gasit inca vreun link pt europenele de la budapesta. stie cineva sa fie pe undeva link ?
plus cine mai e interesat sa mearga la budapesta la iarna :) ?
Si eu vreau sa merg la Europene:yes:
Iarna, patinaj, Budapesta ce poate fi mai fain/hello...Si ar fi super sa ne strangem cat mai multi:)

Legat de competitiile din sezonul viitor am observat ca doar Nebelhorn Trophy este concurs de calificare preolimpica, parerea mea ca ar tb sa existe mai mute asemenea competitii, sunt sigura ca sunt multi sportivi care doresc sa obtina calificarea la JO. Oricum daca participa si Zoli la NT ii urez de pe acum mult succes:ok:!

mikeyy
14th May 2013, 20:36
Si eu as vrea la Europenele de la anul. Ma voi decide in functie de calendarul competitional de la gimnastica. :D

irinaidu
14th May 2013, 22:11
eu vreau sigur sa merg la budapesta. in primul rand pt ca e f aproape. apoi pt ca aproape sigur ca va fi ultima competitie in care il voi putea vedea pe brian.
eu merg cu o prietena din irlanda si cu emese, de aici de pe forum si colega de cluj :) asa ca dupa ce stim sigur patinoarul unde se vor tine campionatele, as incepe sa caut cazare. ar fi foarte fain daca am fi mai multi in acelasi loc.

ice_girl
15th May 2013, 11:10
eu vreau sigur sa merg la budapesta. in primul rand pt ca e f aproape. apoi pt ca aproape sigur ca va fi ultima competitie in care il voi putea vedea pe brian.

Recunosc ca asta e unul dintre principalele motive pt care vreau si eu sa merg:D, am zis ca macar o data trebuie sa-l vad pe Brian patinand si intr-o competitie:) nu doar la gale. In plus am amintiri f placute legate de Budapesta 2004:yes: iar la anul sunt 10 de ani de atunci deci ar tb sa fie la fel ca in vremurile bune;)

Geografu
16th May 2013, 21:46
Irina, ne tii si pe noi la curent cu cazarea, ma intereseaza :D

ice_girl
30th May 2013, 11:43
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/424653_10151455466968861_1516377592_n.jpg

Medaliile de la Sochi, sunt dragute, nu-i asa :)

Geografu
30th May 2013, 16:35
Frumoase :)

Miruna1990
31st May 2013, 09:40
Mai frumoase decat cele de la Vancouver, parerea mea :)

ice_girl
3rd June 2013, 10:48
In sf s-au afisat listele cu participantii la GP:
Men: http://isu.sportcentric.net/db//files/serve.php?id=4493
Ladies:http://isu.sportcentric.net/db//files/serve.php?id=4494
Pairs: http://isu.sportcentric.net/db//files/serve.php?id=4495
Ice-dance: http://isu.sportcentric.net/db//files/serve.php?id=4496

Abia astept sa inceapa/hello

Miruna1990
3rd June 2013, 11:59
Evan, Plushy:groggy:
La fete ce sa mai zic, mi se pare unul dintre cele mai competitive sezoane din anii recenti. Avem vechea garda, Mao, Yuna(care au doar 22 de ani si totusi sunt considerate "old skaters" pt ca domina patinajul de 6-7 ani), Carolina, Akiko, lipseste Miki Ando dar poate totusi va participa la nationalele Japoniei. Ce olimpiada ar fi, am avea actuala campioana si vicecampioana olimpica, o campioana mondiala si multipla medaliata la mondiale (Carolina), poate si Miki Ando la randul ei, dubla campioana mondiala. Yuna si Mao, amandoua, duble campioane mondiale. Ce mai, 3 locuri pe podium e prea putin. Si apoi avem din spate tanara generatie, Gracie, Zijun, tinerele rusoaice, Kaitlyn. Mai sunt si Ashley Wagner, singura care a rezistat din "generatia" ei (Mirai si Caroline Zhang din pacate nu mai sunt la acelasi nivel) si Kanako Murakami, care devin mai puternice de la sezon la sezon
Si cu toate acestea, dupa Sochi multe retrageri se anunta: Yuna, Mao, Caro, Akiko, Kanako si oricat de talentate ar fi patinatoarele tinere, nu sunt asa cum erau Mao/Yuna cand au debutat pe scena mondiala.
La baieti o sa fie macel. Da Doamne ca in urma macelului sa iasa invingator cu spada plina de sange Daisuke.
La perechi din pacate duelul nemti-rusi nu va fi prea spectaculos. Rusii au aproape medalia de aur la gat. Nu zic, si la fete Yuna ia aurul aproape sigur, dar macar acolo stim ca daca ea va face greseli, arbitrii nu vor avea probleme sa dea aurul lui Mao/Caro. Yuna e favorita pt ca momentan e cea mai puternica tehnic(de departe). La rusi, am vazut ca si daca se imprastie pe gheata in cele mai bizare moduri cu putinta si tot iau in jur de 130. Bine, nici nemtii nu sunt cea mai constanta pereche din lume :groggy: Om vedea.
Iar la dans au facut ce au facut si in ciuda "inghesuielii", Bobrova/Soloviev sunt "setati" sa ia aurul la Rostelecom Cup.

maddoc
3rd June 2013, 19:09
Si eu imi mentin hotararea de a merge la Budapesta.

ice_girl
4th June 2013, 11:01
Evan, Plushy:groggy:
La fete ce sa mai zic, mi se pare unul dintre cele mai competitive sezoane din anii recenti. Avem vechea garda, Mao, Yuna(care au doar 22 de ani si totusi sunt considerate "old skaters" pt ca domina patinajul de 6-7 ani), Carolina, Akiko, lipseste Miki Ando dar poate totusi va participa la nationalele Japoniei. Ce olimpiada ar fi, am avea actuala campioana si vicecampioana olimpica, o campioana mondiala si multipla medaliata la mondiale (Carolina), poate si Miki Ando la randul ei, dubla campioana mondiala. Yuna si Mao, amandoua, duble campioane mondiale. Ce mai, 3 locuri pe podium e prea putin. Si apoi avem din spate tanara generatie, Gracie, Zijun, tinerele rusoaice, Kaitlyn. Mai sunt si Ashley Wagner, singura care a rezistat din "generatia" ei (Mirai si Caroline Zhang din pacate nu mai sunt la acelasi nivel) si Kanako Murakami, care devin mai puternice de la sezon la sezon
Si cu toate acestea, dupa Sochi multe retrageri se anunta: Yuna, Mao, Caro, Akiko, Kanako si oricat de talentate ar fi patinatoarele tinere, nu sunt asa cum erau Mao/Yuna cand au debutat pe scena mondiala.
La baieti o sa fie macel. Da Doamne ca in urma macelului sa iasa invingator cu spada plina de sange Daisuke.
La perechi din pacate duelul nemti-rusi nu va fi prea spectaculos. Rusii au aproape medalia de aur la gat. Nu zic, si la fete Yuna ia aurul aproape sigur, dar macar acolo stim ca daca ea va face greseli, arbitrii nu vor avea probleme sa dea aurul lui Mao/Caro. Yuna e favorita pt ca momentan e cea mai puternica tehnic(de departe). La rusi, am vazut ca si daca se imprastie pe gheata in cele mai bizare moduri cu putinta si tot iau in jur de 130. Bine, nici nemtii nu sunt cea mai constanta pereche din lume :groggy: Om vedea.
Iar la dans au facut ce au facut si in ciuda "inghesuielii", Bobrova/Soloviev sunt "setati" sa ia aurul la Rostelecom Cup.
La baieti parca e mai plauzibil sa participe Plushy decat Evan ( parca si anul trecut a spus ca participa la GP si dupa s-a retras) oricum mie nu mi-e deloc dor de el:drak:. Si nu am inteles de ce Brian participa la Skate America, mai ales ca lui niciodata nu i-a mers bine la inceput de sezon, probabil ca arbitrii sa-l ia in ochi "buni" de prima data:(
La fete mi se pare cea mai disputata si mai echilibrata competie, vechea garda vs. noul val:yes:, dupa Sochi ma astept sa se retraga Akiko, Carolina ( cu toate ca imi va fi tare dor de ea:( ) dar am sperante ca Mao va mai continua macar un sezon iar Kanako la nici 18 ani nu are de ce sa se retraga:groggy:
La perechi sper ca Aliona si Robin sa-si revina si sa lupte de la egal la egal cu rusii pt aurul olimpic:yes:
La dans pe mine nu deranjeaza daca Ekaterina si Dmitri castiga aurul la COR, din contra:D, in rest sper sa avem parte de cat mai multe programe frumoase asa ca pt Olimpiada:)

Miruna1990
4th June 2013, 11:13
Kanako a anuntat ca se retrage dupa Sochi. Socant, mai ales ca de acum incolo poate veni momentul ei in care poate straluci.
Asa entuziasmati suntem de liste incat vad ca nu a remarcat nimeni...unde e Tomas?:(

Tracoromana
4th June 2013, 11:22
In sf s-au afisat listele cu participantii la GP:
Men: http://isu.sportcentric.net/db//files/serve.php?id=4493
Ladies:http://isu.sportcentric.net/db//files/serve.php?id=4494
Pairs: http://isu.sportcentric.net/db//files/serve.php?id=4495
Ice-dance: http://isu.sportcentric.net/db//files/serve.php?id=4496

La baieti va fi spectaculos, categoric. Sigur se vor mai schimba listele, dar deocamdata Tomas Verner n-a mai aparut de loc, iar la rusi Kovtun e singurul care are 2 participari.
La fete va fi o competitie puternica; sunt mai multe favorite pe cele 3 locuri aproape la fiecare etapa. La rusoaice n-am vazut-o pe titulara Gosviani, in schimb apare rezerva Korobeynikova si junioara Pogorilaya.
La perechi lucrurile sunt destul de clare la fiecare etapa. Aliona/Robin vor evolua la CoR , cred ca au fost acolo si la ultimele editii, dar acolo se vor duela cu Vera/Yuri asa ca primul duel cu Tatiana/Maxim va fi probabil in finala. Abia astept sa vad noile perechi Natasa Purich/MervinTran si Narumi Takahashi/ Ryuchi Kihara; mie tare mi-a placut formula de dinainte.
La dansuri e foarte posibil sa castige Bobrova/Soloviev in Rusia, dar si Chock/Bates au sanse.:D

Medaliile pentru Sochi nu sunt grozave; sunt cam dintoase. Mie mi-au placut mai mult cele din Vancouver.
.

florik2000
5th June 2013, 21:37
Kanako Murakami a precizat si de ce vrea sa se retraga? Are probleme de sanatate? Alta explicatie logica nu vad:groggy:

ice_girl
11th June 2013, 17:45
CM din 2016 va fi organizat la Boston ( SUA): http://m.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fwww.usfigureskating.org%2FSt ory.asp%3Fid%3D49295%26type%3Dmedia&h=8AQExJ-eR&enc=AZMzRbpoWH9JrwkZbuY-NACJc7-HKcnIzaNcgcQuJxJvOWSk4nDMGYNF5Z_FEpbDhE3d4MoBQ27Lc 7P5yxwCwLXCkvDFJOpjog3BKnYHxGe0D5dO2G-nO-1FcAIqFtZq4VbHe6vzmJthq575NqH738aV&s=1
Pt al patrulea an consecutiv nu va fi in Europa :(...

Geografu
11th June 2013, 19:33
Pai si 2014, respectiv 2015? :)

Parca la anul sunt la Calgary?

Miruna1990
12th June 2013, 09:48
Pai si 2014, respectiv 2015? :)

Parca la anul sunt la Calgary?

2014 Japonia, 2015 China.
E oarecum corect, dupa ce le-am le-am avut in 2010, 2011 si 2012 in Europa (Italia, Rusia si Franta). Doar ca se ingroasa gluma, acum sunt totusi 4 ani. Puteau sa il tina in 2016 in Europa

Geografu
12th June 2013, 17:38
Mda, urat :(

Merci Miru.

Tracoromana
20th June 2013, 20:35
Destul de grele medaliile.....juma' de kilogram.....

https://pbs.twimg.com/media/BNNu6RkCUAAteEo.jpg:large

Tracoromana
17th July 2013, 08:32
Scoruri tehnice minime in sezonul 2013/14:

Europene/ 4 Continente / Olimpiada
Baieti SP 25.00 FS 45.00
Fete SP 20.00 FS 36.00
Perechi SP 20.00 FS 36.00
Dansuri SD 18.00 FD 28.00

CM Juniori
Baieti SP 20.00 FS 40.00
Fete SP 20.00 FS 35.00
Perechi SP 20.00 FS 30.00
Dansuri SD 18.00 FD 28.00

CM
Baieti SP 34.00 FS 63.00
Fete SP 26.00 FS 46.00
Perechi SP 24.00 FS 41.00
Dansuri SD 28.00 FD 38.00

Scorurile minime trebuie sa fi fost realizate in sezonul 2013/14 sau in sezonul 2012/13.

Scorurile juniorilor de la CMJ sunt comparabile cu cele ale seniorilor de la Euros/4C/Oly. La CM scorurile devin mai serioase, daca nu cumva va trebui sa le mai micsoreze.
.

Tracoromana
19th July 2013, 08:34
In sf s-au afisat listele cu participantii la GP:
Men: http://isu.sportcentric.net/db//files/serve.php?id=4493
Ladies:http://isu.sportcentric.net/db//files/serve.php?id=4494
Pairs: http://isu.sportcentric.net/db//files/serve.php?id=4495
Ice-dance: http://isu.sportcentric.net/db//files/serve.php?id=4496
Abia astept sa inceapa/hello
Inafara de patinatorii momentului sunt interesante grupurile de patinatori care arata ca incepe deja tranzitia spre un nou sezon olimpic:

Noii seniori ai GP
- Baieti:Joshua Farris, He Yan, Maxim Kovtun, Jason Brown
- Fete: Elena Radionova, Satoko Miyahara, Lenaelle Gilléron Gory, Anna Pogorilaya
- Perechi: Purdy/Marinaro, Haven Denney/Brandon Frazier, Simpson/Blackmer
- Dansuri:Stepanova/Bukin, Aldridge/Eaton, Papadakis/Cizeron.

Perechi nou formate: Lindsay Davis/Rockne Brubaker, Felicia Zhang/Nathan Bartholomay, Natasha Purich/ Mervin Tran, Narumi Takahashi/Ryuichi Kihara, Yulia Antipova/Nodari Maisuradze.

Vechii seniori ai GP:
- Inca ii regasim pe listele GP: Evan Lysacek (Skate America), Evgeni Plushenko (Rostelecom Cup)
- Nu-i mai regasim pe liste din diferite motive: Johnny Weir, Miki Ando, Alissa Czisny, Joannie Rochette, Tomas Verner.
.

Tracoromana
31st July 2013, 16:26
Am gasit pe un forum programul la competitia de patinaj artistic de la Olimpiada. Recunosc ca nu am citit regulamentul concursului pe echipe; mi-am imaginat ca se desfasoara programul obisnuit si se stabilesc punctaje pe echipe ca la WTT. Dar acum vad ca fiecare competitor isi face programele de 2 ori, o data pentru echipa, o data pentru individual. Mi se pare criminal de obositor pentru patinatori. Doar pentru noi, fanii, e ok sa vedem patinaj pe parcursul a 16 zile!

Partea I

Day 1 February 6th 19:30 - 22:55
Team trophy pair short
Team trophy men's short

Day 2 February 8th 18:30 - 23:00
Team trophy ice dance short
Team trophy women's short
Team trophy pair free

Day 3 February 9th 19:30 - 21:55
Team trophy men's free
Team trophy ice dance free
Team trophy women's free

Partea II

Day 5 February 11th 19:00 - 22:20
Pair skating short
Day 6 February 12th 19:45- 22:45
Pair skating free

Day 7 February 13th 19:00 - 23:30
Men's single short
Day 8 February 14th 19:00- 23:05
Men's single free

Day 10 February 16th 19:00 - 22:45
Ice dance short
Day 11 February 17th 19:00 - 22:20
Ice dance long

Day 13 February 19th 19:00 - 23:30
Women's single short
Day 14 February 20th 19:00 - 22:55
Women's single free

Day 16 February 22nd 20:30 - 23:30
Gala exhibition
.

irinaidu
31st July 2013, 16:47
Stai ca nu stiu despre ce e vorba. Cum adica se patineaza de 2 ori? Si ii pun pe saracii patinatori sa patineze pt echipa inaintea probei individuale? Si o sa fie aceeasi patinatori la echipe ca la individual?

mikeyy
31st July 2013, 20:00
E destul de dificil sa-ti pastrezi varful de forma atata timp. Sper sa nu fie afectat spectacolul si sa-i vedem obositi atunci cand conteaza mai mult - la probele individuale.

Miruna1990
1st August 2013, 14:22
Stai ca nu stiu despre ce e vorba. Cum adica se patineaza de 2 ori? Si ii pun pe saracii patinatori sa patineze pt echipa inaintea probei individuale? Si o sa fie aceeasi patinatori la echipe ca la individual?

Nu sunt sigura ca am inteles ok, dar pt echipe nu e obligatoriu ca acelasi patinator/echipa sa faca si SP si LP. De ex, nu stiu, poate Yuzuru sa faca SP (ca tot ii ies asa bine) si Daisuke LP. Rusia de ex ar putea sa o puna pe Adelina sa patineze SP (are cel mai mare potential aici datorita PCS) si Liza LP, asa ma gandesc acum. Si e mai putin obositor si pt patinatori. Dar Italia de ex, m-as mira sa nu o puna pe Caro sa patineze ambele programe. Vedem.

Tracoromana
9th August 2013, 13:59
Japan Open
http://www.tv-tokyo.co.jp/japanopen2013/
Echipele invitate:
Japan: Daisuke Takahashi, Takahiko Kozuka, Mao Asada, Kanako Murakami
North America: Jeff Buttle, Kevin Reynolds, Joannie Rochette, Ashley Wagner
Europe: Javier Fernandez, Michal Brezina, Irina Slutzkaya, 1 Lady TBD
Guest Skaters: Shizuka Arakawa

Carnival on Ice
http://www.tv-tokyo.co.jp/coi2013/index.html#menu
Aceeasi patinatori plus:
Nobunari Oda, Tatsuki Machida, Takeshi Honda
.

irinaidu
25th August 2013, 17:09
Nu sunt sigura ca am inteles ok, dar pt echipe nu e obligatoriu ca acelasi patinator/echipa sa faca si SP si LP. De ex, nu stiu, poate Yuzuru sa faca SP (ca tot ii ies asa bine) si Daisuke LP. Rusia de ex ar putea sa o puna pe Adelina sa patineze SP (are cel mai mare potential aici datorita PCS) si Liza LP, asa ma gandesc acum. Si e mai putin obositor si pt patinatori. Dar Italia de ex, m-as mira sa nu o puna pe Caro sa patineze ambele programe. Vedem.

mi se pare un talmes balmes :o: dar vom vedea.

ps : mergem la budapesta dragilor ? :D

IleK
26th August 2013, 16:53
Adelina completeaza echipa Europei la Japan Open. Cam lung sezonul pentru ea. N-ar fi trebuit sa mai participe si la Lombardia Trophy. Are cel putin 4 competitii daca nu se califica la GPF pana la nationale. Si inca 3 dupa nationale.

Miruna1990
3rd September 2013, 20:45
Rusia isi completeaza lista cu sportivi pt Rostelecom Cup Grand prix 2013: Nicol Govsiani :yes:, Artur Gachinski, Monko/Khavalin si Stolbova/Kliomov. Bune alegeri:D

ice_girl
3rd September 2013, 20:54
ps : mergem la budapesta dragilor ? :D
Abia acum am vazut intrebarea ta si raspunsul e unul afirmativ, imi doresc din tot sufletul sa ajung la Budapesta/hello, daca nu acum atunci cand:D?
Dar tot caut si inca nu am gasit nici un site oficial, nimic despre bilete daca voi ati gasit ceva dati-mi si mie de stire:)

Geografu
3rd September 2013, 22:23
13-19 ianuarie datele oficiale Oana. Macar atat. Nu stiu nimic de bilete, nimic de rest. Si Irina, inca nu pot da un raspuns oficial.

Tracoromana
3rd September 2013, 23:17
Rusia isi completeaza lista cu sportivi pt Rostelecom Cup Grand prix 2013: Nicol Govsiani :yes:, Artur Gachinski, Monko/Khavalin si Stolbova/Kliomov. Bune alegeri:D
Completarile la GP s-au facut, urmeaza eventualele retrageri. Deocamdata este taiata de pe lista doar Yretha Silete de la TB, probabil din cauza medicale.
.

IleK
4th September 2013, 17:49
Completarile la GP s-au facut, urmeaza eventualele retrageri. Deocamdata este taiata de pe lista doar Yretha Silete de la TB, probabil din cauza medicale.
.

Deja?? Si din nou Yretha? Nu e bine, seamana a "Laura Lepisto". Si ce incantata era ca va participa in acest sezon.

Eu am sperat sa primeasca Nikol locul de la Rostelecom si il merita. Acum eu am alta nelamurire in ce o priveste. Atata m-am rugat de la inceputul sezonului sa primeasca si ea macar un Senior B, nestiind sigur daca o vom vedea la Rostelecom, incat a primit doua: Ondrej Nepela si Finlandia. Toate bune si frumoase numai ca cele 2 competitii au loc in acelasi timp:confused:

ice_girl
5th September 2013, 18:59
13-19 ianuarie datele oficiale Oana. Macar atat. Nu stiu nimic de bilete, nimic de rest. Si Irina, inca nu pot da un raspuns oficial.
Multumesc, Alex :). Si ar fi fain sa vii si tu, sa ne strangem o gasca mare de forumisti, la fel ca la gimnastica:yes:

S-a afisat lista cu participanti la Finlandia Trophy: http://www.stll.fi/finlandia_trophy/entries/
Si se pare ca s-a afisat si lista provizorie cu participanti, programul competitiilor de la CE 2014 dar la mine cand deschid linkul apare o pagina goala:confused: http://isu.sportcentric.net/db/isu_front/news_item.php?id=1379

irinaidu
9th September 2013, 23:50
Abia acum am vazut intrebarea ta si raspunsul e unul afirmativ, imi doresc din tot sufletul sa ajung la Budapesta/hello, daca nu acum atunci cand:D?
Dar tot caut si inca nu am gasit nici un site oficial, nimic despre bilete daca voi ati gasit ceva dati-mi si mie de stire:)

Oficial iti pot spune doar ca eu mi-am rezervat cazare cu luma de aici de pe forum. De mers merg cu masina mea din cluj. F probabil luma va veni la cj si mergem impreuna. Cand fac astia un site oficial sa-mi iau bilete va anunt si pe voi.
Prin urmare daca vrei iti zic unde mi-am luat eu cazare si daca te intereseaza mersul cu masina din cj.

ice_girl
10th September 2013, 19:16
Oficial iti pot spune doar ca eu mi-am rezervat cazare cu luma de aici de pe forum. De mers merg cu masina mea din cluj. F probabil luma va veni la cj si mergem impreuna. Cand fac astia un site oficial sa-mi iau bilete va anunt si pe voi.
Prin urmare daca vrei iti zic unde mi-am luat eu cazare si daca te intereseaza mersul cu masina din cj.
Cazarea ma intereseaza si pe mine asa ca daca poti sa-mi trim si mie un pm :) De mers inca nu stiu cu ce merg dar daca e sa merg cu masina te anunt .

Geografu
11th September 2013, 22:08
Mai vorbim pe tema asta :)

Tracoromana
17th September 2013, 15:27
Noutati:
- se pare ca Kiira Korpi s-a accidentat din nou la tendonul lui Ahile. Imi pare tare rau pentru ea, e asa ghinionista! :nope: Probabil va rata Skate Canada
- Morgan Cipres a fost si el operat de curand. James/Cipres nu vor fi la Skate America.:(
- Amodio are un nou antrenor, Shanetta Folle. Tare multi sunt in jurul lui acum: Yagudin, Lambiel, Katia Krier si mai nou Shanetta Folle. Sper sa merite.
http://www.lequipe.fr/Patinage-artistique/Actualites/Amodio-avec-shanetta-folle/400742
.

Miruna1990
17th September 2013, 18:30
Skate Canada e nimic, problema e ca pierde Nebelhorn Trophy si cel mai probabil un loc la Sochi:(

IleK
17th September 2013, 19:04
Eu am ramas fara cuvinte. Cumva poate ca era de asteptat. Daca ea spunea ca oricum nu isi revenise in intregime dupa ultima accidentare si lasa sa se inteleaga ca nu trebuie sa ne asteptam la prea multe din partea ei la inceput de sezon, acum,in ciuda optimismului ei, eu mi-am pierdut speranta. O data ca o vom mai vedea sezonul asta, cu atat mai putin la olimpiada si alta data ca o vom mai vedea in viitor in competitii. Mi-e groaza ca asta inseamna retragerea ei definitiva din competitii. Si eram asa bucuroasa ca se hotarase sa mai patineze inca un sezon dupa olimpiada... Mai intai Alissa, acum Kiira. Niciuna nu vrea sa se dea batuta dar corpul lor spune clar ca nu mai poate.
Cat despre Juulia, sansele sunt aproape zero sa califice Finlanda la olimpiada. Ma intreb si daca isi doreste, avand in vedere ca Kiira va fi cea care va merge si nu ea, in cazul in care isi revine pana atunci.
Se pare ca Miki o va inlocui pe Kiira la Olimpiada. Cred ca vom suferi o noua dezamagire. Nu am vazut-o pe Miki sarind in niciuna din aparitiile ei de dupa nastere.

mikeyy
17th September 2013, 23:34
Referitor la Europene....am citit zilele trecute intr-un buletin informativ de pe ISU ca biletele s-ar pune in vanzare la inceputul lunii octombrie.

Si pe mine m-ar tenta acest concurs, o sa iau o decizie curand.

IleK
28th September 2013, 20:28
Dupa accidentarea Kiirei, retragerea din competitiile din toamna si necalificarea Finlandei la olimpiada, alta veste proasta: Yuna s-a accidentat, tot la picior, si nu va mai participa la GP.http://english.yonhapnews.co.kr/full/2013/09/26/17/1200000000AEN20130926010900315F.html

Kiira a fost inlocuita in mod surprinzator la ambele GP de Natalia Popova. Iar Yuna de Courtney Hicks la SC si Amelie Lacoste la TEB.

Deprimant. Daca imi amintesc cum a inceput sezonul anul trecut, n-ar trebui sa ma mire, multe retrageri la GP, dar fiind sezon Olimpic parca e de doua ori mai rau. Si mi-e teama ca Yuna nu va avea timp sa isi revina si sa pregateasca 2 noi programe pana la Olimpiada. Mai bine ar pastra macar unul de anul trecut ca tot n-am apucat sa le vedem decat de 2 ori, 3 cu nationalele

Tracoromana
29th September 2013, 11:14
E o veste foarte proasta si pentru sansele Yunei de a-si apara titlul si pentru frumusetea competitiilor care urmeaza.

Poate nu-i asa de surprinzator sa fie introdusa Natalia Popova. Probabil ca ea urmeaza in ierarhia punctajelor/sezon '12-'13; nu stiu precis care-i procedura, dar parca asa stiam ca se procedeaza.
.

ice_girl
29th September 2013, 16:02
O mica repetitie pt Sochi ;)

Ice-dance 8_sCsqCcsQE

Pairs: Vtntzrv2-QM

Men: A0KuLlm4os8

sabrina 110
27th October 2013, 17:47
Intrebare: se stie cine participa la JO de fete din partea Rusiei? Stiu ca au un singur loc, brrr. Iulia a castigat Skate Canada...ar putea merge ea? Poate ma luminati si pe mine...

Tracoromana
27th October 2013, 19:21
Intrebare: se stie cine participa la JO de fete din partea Rusiei? Stiu ca au un singur loc, brrr. Iulia a castigat Skate Canada...ar putea merge ea? Poate ma luminati si pe mine...
Cred ca Federatia Rusa va stabili dupa nationalele Rusiei din Decembrie (sau ianuarie?) cine mergela olimpiada.

In ce priveste restrictiile de varsta la competitiile pentru seniori, regulamentul spune urmatoarele.

For ISU senior championships (Worlds, Europeans, and Four Continents) and the Olympic Games, competitors must have reached the age of 15 by the previous July 1st.
For other international senior events, competitors must have reached the age of 14 by the previous July 1st.

Julia are data de nastere foarte convenabil la 05.06.1998. Din toate astea eu inteleg ca ar putea participa la olimpiada.
.

sabrina 110
27th October 2013, 20:11
Multumesc ca m-ai adus cu picioarele pe pamant! Peste vara am uitat de patinaj. Am aflat de Skate Canada din intamplare, ca tot locuiesc aici, si asa a inceput dansul...nu mai e chiar asa mult pana la olimpiada.

ice_girl
28th October 2013, 15:05
Julia mi se pare prea cruda pt a participa la o competitie de asemenea anvergura cum sunt JO, eu as miza mai degraba pe Adelina sau Liza care au acumulat experienta in anul de seniorat, dar lupta e deschisa:D si surprize se pot intampla oricand :), oricum la Nationalele Rusiei va fi batalie mare atat la fete cat si la baieti ( bine, aici teoretic, lucrurile par mai simple caci Plushy porneste din postura de favorit):ok:
Pacat doar ca avand atatea fete si baieti talentati Rusia are doar cate un loc disponibil pt Sochi :(
Dar oare ca tara gazda nu mai priveste inca un loc pt fiecare proba sau sportivii lor se califica direct in primii 24?

IleK
28th October 2013, 16:25
Eu sunt convinsa ca Julia va fi la Olimpiada, doar daca nu se accidenteaza din nou ceea ce nu ii doresc. Nici Liza, nici Adelina nu au reusit sa se apropie de cele 3 mari nume, Yuna, Mao si Carolina ca punctaje. Nu stiu cu cine se va intalni la urmatorul GP, ar fi bine sa fie Mao sau Carolina acolo, ca sa putem vedea mai bine. Cu Carolina oricum se va intalni la Europene unde Rusia are 3 locuri.
Sunt de acord ca e prea cruda, a facut reale progrese artistice fata de anul trecut dar nici Liza sau Adelina n-au stat pe loc la capitolul asta. Mi se pare surprinzator ca arbitrii o plac atat de mult. Eu nu i-as da prea mult la componente, ceea ce nu i-ar permite sa ajunga la 131 de puncte cum a ajuns la SC. Dar tocmai asta e, arbitrii o plac, ea este foarte constanta si sigura pe ea, de ce sa nu mearga la olimpiada? Rusii vor rezultate, vor locul 1. Julia a luat deja locul 1 de doua ori sezonul asta. Problema este de fapt ca nu au decat 2 locuri, daca aveau 3 nu mai era niciun stres. Era loc pentru toate 3.

sabrina 110
28th October 2013, 16:54
La fete Rusia are 2 locuri? La baieti stiu ca e 1 singur.

ice_girl
28th October 2013, 21:59
Eu sunt convinsa ca Julia va fi la Olimpiada, doar daca nu se accidenteaza din nou ceea ce nu ii doresc. Nici Liza, nici Adelina nu au reusit sa se apropie de cele 3 mari nume, Yuna, Mao si Carolina ca punctaje. Nu stiu cu cine se va intalni la urmatorul GP, ar fi bine sa fie Mao sau Carolina acolo, ca sa putem vedea mai bine. Cu Carolina oricum se va intalni la Europene unde Rusia are 3 locuri.
Sunt de acord ca e prea cruda, a facut reale progrese artistice fata de anul trecut dar nici Liza sau Adelina n-au stat pe loc la capitolul asta. Mi se pare surprinzator ca arbitrii o plac atat de mult. Eu nu i-as da prea mult la componente, ceea ce nu i-ar permite sa ajunga la 131 de puncte cum a ajuns la SC. Dar tocmai asta e, arbitrii o plac, ea este foarte constanta si sigura pe ea, de ce sa nu mearga la olimpiada? Rusii vor rezultate, vor locul 1. Julia a luat deja locul 1 de doua ori sezonul asta. Problema este de fapt ca nu au decat 2 locuri, daca aveau 3 nu mai era niciun stres. Era loc pentru toate 3.
Nu stiu de ce aveam impresia ca Rusia are doar un singur loc pt Olimpiada la fete dar ma bucur ca de fapt are doua locuri, Julia are locul aproape asigurat din pacate una dintre Liza si Adelina va fi cea sacrificata:(,si oricare ar fi , imi va parea tare rau pt ea:sad:...
Julia, da, are note f mari la componente si arbitrii o plac mult dar la 15 ani nu cred ca se poate lupta cu Mao, Yuna, sau Carolina de la egal la egal;la JO un bronz a fi cea mai realista asteptare, in top 5 va fi cu siguranta dar nu castige aurul, poate doar sa se intample vreun miracol dar e f putin probabil sa se repete istoria cu Tara Lipinsky sau Sarah Hughes...

Miruna1990
28th October 2013, 23:38
Eu mizez de pe acum pe Julia si Liza (asta daca va depasi pragul psihologic cu SP-ul!). Adelina are probleme prea mari la tehnic iar antrenorii ei traiesc in lumea lor imaginara, in loc sa se ocupe de tehnica ei deficitara o incarca si mai tare cu sarituri si combinatii pe care nu le va primi in veci (ex: 3Lz-3L). Si e pacat, pt ca Adelina e de departe cea mai artistica patinatoare din Rusia la acest moment.

ice_girl
29th October 2013, 14:25
Eu mizez de pe acum pe Julia si Liza (asta daca va depasi pragul psihologic cu SP-ul!). Adelina are probleme prea mari la tehnic iar antrenorii ei traiesc in lumea lor imaginara, in loc sa se ocupe de tehnica ei deficitara o incarca si mai tare cu sarituri si combinatii pe care nu le va primi in veci (ex: 3Lz-3L). Si e pacat, pt ca Adelina e de departe cea mai artistica patinatoare din Rusia la acest moment.
Legat de Liza si Adelina mie s-a intamplat un lucru interesant sezonul trecut: cu toate ca Liza e preferata mea mi-au placut mai mult programele Adelinei( programul ei de gala pe muzica din "Burlesque" la CE a fost preferatul meu din tot ce au prezentat patinatorii atunci/hello) deci probabil incet-incet voi tine cu amandoua la fel de mult:).
Dar nu cred ca e un fapt sigur ca Liza va fi cea aleasa pt Sochi , mai ales ca in sezonul trecut Adelina a fost in fata ei la toate competitiile majore.Oricum mie mi-ar placea sa le vad pe amandoua la JO,asta chiar si in detrimentul Juliei...

Tracoromana
25th November 2013, 13:55
Programul lunii decembrie

Prima saptamana va fi foarte densa fiindca in acelasi timp cu GPF mai sunt 2 concursuri foarte incitante de nivel B:

NRW Trophy
3 - 8 Dec
Dortmund, Germany
cu participarea lui Brian Joubert la baieti, dar mai ales concursul de perechi cu: Bazarova/Larionov, Berton/Hoterek, Wende/Wende, James/Cipres, etc

Golden Spin of Zagreb
5 - 8 Dec
Zagreb, Croatia
cu lume foarte interesanta:
fete: MIKI ANDO, YUNA KIM, LIZA TUKTAMYSHEVA
baieti: GACHINSKIY, VORONOV, BREZINA
dansuri: Zlobina/Sitnikov, Carron/Jones, Ryazanova/Tkachenko, Zhiganshina/Gazsi, Coomes/Bickland etc., un fel de 'finala mica'.

Probabil vor fi si live streamuri , cel putin la NRW asa am citit. Si fusurile orare sunt diferite fata de Fukuoka, asa ca programe vor fi 24/24. Oricum toate informatiile vor fi la Internationale B.

Si apoi bineinteles va fi:
ISU Grand Prix Final
(Combined Juniors and Seniors)
5 - 8 Dec
Fukuoka, Japan


Imediat in saptamana urmatoare:
Winter Universiade
8 - 15 Dec
Trento, Italy

....si apoi Nationalele!
.

ice_girl
29th November 2013, 20:59
M-as bucura sa existe stream-uri live pt NRW Trophy :ok:!

ice_girl
3rd December 2013, 22:32
S-au pus in vanzare biletele pt CE din 2015 de la Stockholm:D http://www.axs.com/figureskatingpresale

mikeyy
5th December 2013, 09:25
Antrenamentul oficial al Yunei la Zagreb: http://www.youtube.com/watch?v=8bJ11j_hlh4&feature=share
Video-ul a fost pus ieri si deja are cateva sute de mii de vizualizari. Un fenomen aceasta sportiva :)

Imi era dor sa vad niste aterizari amortizate frumos din genunchi si cu iesire controlata.

ice_girl
16th December 2013, 21:14
Mortal montaj /hello :D Happy holidays:ok: http://host-d.oddcast.com/fbrd.html?ocu=http%3A%2F%2Fhost-d.oddcast.com%2Fphp%2Fapplication_UI%2FdoorId%3D11 77%2FclientId%3D299%2F%3FmId%3D53564931

Tracoromana
19th December 2013, 21:08
Pentru proba pe echipe de la Sochi s-au calificat 10 echipe:

1.Canada (6053 p)
2. Rusia (5459 p)
3. USA (5274 p)
4. Japonia (4062 p)
5. Italia (3707 p)
6. Franta (3626 p)
7. China (3609 p)
8. Germania (3596 p)
9. Ukraina (1528 p)
10. Marea Britanie (1261 p)

Rezerve:
Australia
Estonia

Dupa SP/SD numai primele 5 echipe vor participa la FS/FD. Echipele isi pot schimba concurentii pentru FS/FD.
In general pentru echipe vor putea concura cei calificati pentru probele individuale . Totusi pentru completarea unor echipe, se admite 1 exceptie, dar numai la 1 disciplina.
Fiecare echipa trebuie sa participe la cel putin 3 discipline.
.

ice_girl
30th January 2014, 22:15
Tare frumoasa ideea :)! https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/t1/67873_10153792217030377_115428359_n.jpg

roxella
2nd February 2014, 14:30
Stie cineva programul patinajului la Sochi? Multumesc!

IleK
2nd February 2014, 14:36
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=3966642#post3966642

roxella
2nd February 2014, 14:40
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=3966642#post3966642

Mersi mult! Abia astept sa inceapa! :)

irinaidu
6th February 2014, 17:53
eu am ramas socata. nu stiam ca azi incepe patinajul pt olimpiada. credeam ca incepe de maine.
ade, ceva threaduri facem pt olys 2014 ?

Tracoromana
6th February 2014, 17:57
Irina, avem deocamdata threadul - proba pe echipe.

irinaidu
6th February 2014, 18:14
da, dar pare-se ca a inceput cu team event - men sp.
eu tot nu pricep cum merge treaba asta. fiecare tara are cate un baiat care patineaza sp si apoi altul care patineaza lp ? team event nu are logica.... pt mine.

Tracoromana
31st March 2014, 12:17
medaliatii competitiilor ISU 2013/2014

Baieti
Yuzuru HANYU – aur olimpic + aur mondial
Patrick CHAN - argint olimpic
Tatsuki MACHIDA - argint mondial
Javier FERNANDEZ – bronz mondial + aur european
Denis TEN – bronz olimpic
Takahito MURA - aur 4CC
Sergei VORONOV - argint european
Takahiko KOZUKA – argint 4CC
Konstantin MENSHOV – bronz european
Nan Song – bronz 4CC

Fete
Adelina SOTNIKOVA – aur olimpic + argint european
Mao ASADA – aur mondial
Julia LIPNITSKAYA – argint mondial + aur european
Yuna KIM – argint olimpic
Carolina KOSTNER – bronz olimpic + bronz mondial + bronz european
Kanako Murakami – aur 4CC
Satoko Miyahara – argint 4CC
Zijun Li – bronz 4CC

Perechi
Tatiana Volosozhar & Maxim Trankov – aur olimpic + aur european
Aliona SAVCHENKO / Robin SZOLKOWY aur mondial + bronz olimpic
Ksenia STOLBOVA / Fedor KLIMOV - argint olimpic + argint mondial +argint european
Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD - bronz mondial
Wenjing SUI / Cong HAN – aur 4CC
Tarah KAYNE /Daniel O’ SHEA – argint 4CC
Vera BAZAROVA / Yuri LARIONOV – bronz european
Alexa SCIMECA / Chris KNIERIM – bronz 4CC

Dansuri
Meryl Davis & Charlie White – aur olimpic
Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE – aur mondial + aur european
Tessa VIRTUE / Scott MOIR – argint olimpic
Kaitlyn Weaver & Andrew Poje – argint mondial
Elena ILINYKH / Nikita KATSALAPOV - bronz olimpic + argint european
Nathalie PECHALAT / Fabian BOURZAT – bronz mondial
Madison HUBBELL / Zachary DONOHUE – aur 4CC
Piper GILLES / Paul POIRIER – argint 4CC
Penny COOMES / Nicholas BUCKLAND – bronz european
Alexandra ALDRIDGE / Daniel EATON – bronz 4CC

Medaliatii de la 4CC sunt de prin partea a 2-a a clasamentului, dar nu e vina lor ca vedetele nu s-au prezentat.
Tot competitie ISU este si CMJ, dar nu i-am adaugat.
.
.

Tracoromana
1st April 2014, 15:53
Am incercat sa compar punctajele medii ale patinatorilor din sezonul acesta cu cele din sezonul trecut. Marea majoritate si-a imbunatatit bagajul tehnic si artistic (cel mai mult Jason Brown), dar sunt si stagnari sau regrese. De ex.

Stagnari:La capitolul asta sportivul nu a adaugat niciun punctulet la media punctajelor sale.

-Fernandez, Max Aaron, Nan Song;
-Osmond, Tuktamisheva, Christina Gao, Kexin Zhang;
-Bazarova / Larionov, Martyusheva /Rogonov, Scimeca /Knierim;
-Zhiganshina / Gazsi, Guignard/ Fabbri , Reed / Reed, Orford / Williams;

Oare cine-i de vina? Sportivul, antrenorul, imprejurarile? In cazul dansatorilor cred ca asta e maximul pe care pot sa-l dea.
In cazul lui Javier, oare antrenorul s-a ocupat mai mult de Yuzuru (care si-a marit punctajeul mediu cu 20p), sau asta e limita lui maxima?
.

Tracoromana
2nd April 2014, 11:52
Larionov se desparte de Bazarova:
http://www.sports.ru/others/figure-skating/159124852.html
http://news.sportbox.ru/Vidy_sporta/Figurnoe_katanie/spbnews_NI445896_Ostavlennaya-figuristka-Bazarova-Reshenie-YUri-stalo-d
.

irinaidu
2nd April 2014, 19:30
ce mai ramane oare pt sezonul viitor ? numai retrageri si despartiri sezonul asta :(

Tracoromana
9th April 2014, 00:55
- Patinajul masculin 2013/2014 concentrat intr-o singura poza -

http://25.media.tumblr.com/f697902ab27bc736eba4f2fe9b30e0a5/tumblr_n3b5hdjI4E1qc5l9co1_500.jpg

ice_girl
11th April 2014, 13:03
Massimo Scali i-a parasit pe Camerlengo/Krylova iar de la 1 iunie va antrena impreuna ca Marina Zueva