PDA

View Full Version : Etapa 18: Apulum - Steaua



ADelPiero
20th March 2005, 17:40
Duminica, 3 aprilie 2005: Apulum - Steaua, ora 14:00, National TV (in tur 0-3)
Comentarii despre acest meci, inainte si dupa, aici.

p.s. cutremurul de 10 grade se apropie ... :ciocan: :ciocan: :ciocan: :ciocan:

bill
21st March 2005, 20:49
Ar fi cutremur daca am bate....atunci cred am incepe o perioada mai buna:)
Dar nimic nu e imposibil..acum e momentul..dar oare avem cu cine?

ADelPiero
22nd March 2005, 23:38
daca nu joaca Florentin Dumitru...... ii batem :evil:

Mihai
22nd March 2005, 23:40
Cum sa nu joace Fl. Dumitru? Poate doar daca nu-i merge faxul lu Jiji!

ADelPiero
22nd March 2005, 23:59
ce fax bre :D ... presa e "sms`ul" ;)

ADelPiero
31st March 2005, 02:31
Duminică, toate drumurile fotbalului duc pe "Ce­ta­te"
"Nu suntem favoriţi cerţi la Alba Iulia"
interviu cu Walter ZENGA, antrenor principal la Steaua Bucureşti

Italianul Walter Zenga este antrenorul care a dus Steaua după 12 ani în primăvara europeană, echipa din "Ghencea" izbutind să elimine galonata Valencia, o surpriză de proporţii a competiţiei. Tot cu el pe bancă, militarii au reuşit să domine campionatul intern, încheind prima parte a sezonului în fotoliul de lider. Fără îndoială, prezenţa fostului mare portar italian la Alba Iulia, duminică, pe "Cetate", conferă o mare cotă de interes partidei FC Unirea - Steaua Bucureşti. Iată ce ne-a declarat domnia sa într-un interviu acordat în exclusivitate pentru ziarul "Unirea".

-D-le Zenga, cum se prezintă Steaua în preajma redebutului în competiţia internă, după o campanie fabuloasă în Europa?
- Bine, aşteptăm cu încredere începerea campionatului şi pentru noi. Practic vom juca tot cu Alba Iulia, adversarul contra căruia am evoluat în ultima etapă, pe 5 decembrie. A trecut prea mult timp de atunci, o pauză îndelungată şi acest aspect nu-mi produce plăcere. Tensiunea acumulată recent la Steaua s-a stins şi ne conectăm la campionat, pentru că dorim să câştigăm titlul.

- În acest context, ţinând cont de diferenţa evidentă de valoare dintre combatante, poate fi considerată Steaua drept favorită in­con­testabilă a meciului?
- Nu, n-avem voie să judecăm aşa. Din vestiarul nostru niciodată nu plecăm cu mentalitatea că avem prima şansă, indiferent de viitorul oponent. Steaua tratează fiecare joc cu maximă seriozitate, pentru că jocul începe de la 0-0, aşa am făcut şi în Cupa UEFA. Trebuie să avem respect pentru orice adversar.

- Vă aşteaptă un program infernal, cu 5 partide programate în 15 zile. Este un handicap pentru dvs.?
- Asta este, dar nu facem din asta o tragedie. Eu mereu am spus că n-am probleme în acest sens. Pentru a reuşi să te prezinţi la un nivel înalt în Europa, cu un campionat încurcat ca în România, suntem obligaţi să facem faţă. Niciodată n-avem voie să ne plângem de un program încărcat. Dificultăţi vor apărea în ceea ce priveşte oboseala jucătorilor, deoarece avem puţin timp la dispoziţie pentru recuperare.

- Cum apreciaţi echipa FC Unirea Alba Iulia?
- Orice antrenor care se consideră profesionist, împreună cu staff-ul tehnic, adună toate informaţiile despre următorul joc. Avem observatori, persoane care vizionează meciurile, am studiat echipa din Alba Iulia şi ştim cum joacă, ce sistem utilizează. Cunoaştem problemele recente, ştim că are dificultăţi în lupta pentru evitarea retrogradării.

- De curând, cel mai important jucător al Unirii, Ovidiu Maier, a părăsit echipa. Este un avantaj pentru Steaua?
- Nu se poate comenta absenţa unui jucător, indiferent cât de va­loros ar fi, pentru că fotbalul se joacă unspre­zece contra unspre­zece. Şi Steaua a fost nevoită să se descurce două luni fără Mirel Rădoi sau Florentin Dumitru. Nu se poate spune că e un atu, deşi, într-adevăr Ovidiu Maier este un jucător tehnic şi foarte expe­ri­mentat, dar la fel de importanţi sunt Giuchici, Găldean, Stanciu, Ne­delea sau Jercălău
.
- În inter-sezon, Steaua a fost interesată de transferul portarului unirist Mincă? Rămâne în vizorul Stelei?
- Eu l-am dorit pe acest tânăr jucător dar din păcate pentru el, nu ştiu ce s-a întâmplat în timpul diligenţelor cu Alba Iulia, s-au blocat discuţiile. E un subiect în continuare şi ar fi foarte important pentru viitorul său ca fotbalist să ajungă la Steaua.

- Bătălia pentru titlu se anunţă aspră. Vă aşteptaţi la o posibilă stimulare financiară a Unirii de către echipele contracandidate, Dina­mo şi Rapid?
- Încă din perioada când jucam am considerat că nu banii în­seamnă totul în fotbal şi nu cred că o echipă joacă mai bine sau mai tare cu gândul la o recompensă. Nu mă interesează aşa ceva şi nu sunt de acord cu o asemenea practică. Eu cred că, dacă există bani, ar trebui folosiţi în alte scopuri, pentru fotbaliştii de la tineret, pentru copiii care încep fotbalul, pentru regazonarea terenurilor, nu pentru prime suplimentare. Aşa ar fi firesc, dacă te gândeşti serios la viitorul fotbalului.

- În încheiere, am dori să adresaţi un mesaj suporterilor stelişti din Ardeal, care cu siguranţă vor fi în număr mare pe stadion.
- Ştim că Steaua este cea mai iubită echipă din România şi încercăm să le producem o satisfacţie deplină la finele campio­na­tului. Vrem să le aducem fanilor o mare bucurie, aşteptată de patru ani, şi să cucerim titlul. Le promitem aceasta.

(unirea)

ADelPiero
3rd April 2005, 03:52
"Avem 1 la sută şanse, dar credem în ele"

La toate capitolele, comparaţiile între oponenţi sunt total defa­vorabile amfitrionilor; Steaua a trimis recent la "Naţională" şapte fot­balişti, în timp ce 4 dintre titularii Unirii, Mincă, D. Minea, R. Cosma şi Hardău au cumulate împreună 15 prezenţe în Divizia A, cam tot atâtea meciuri europene adunate de Dorinel Munteanu de la înce­putul sezonului. Uniriştii sunt conştienţi că în opinia unanimă şan­sele în faţa Stelei sunt sinonime cu acelea pe care le deţine Andorra când întâlneşte Olanda, dar totuşi speră într-o minune, aşa cum a procedat Getafe cu galacticii de la Real. "Steaua reprezintă tot ce e mai bun în fotbalul românesc şi te motivează numai gândul că joci cu fotbalişti adevăraţi. Suntem obligaţi de locul în clasament să luptăm până la epuizare, nu că n-ar fi importanţi banii de la Dinamo sau Rapid. Avem nevoie de tupeu, ambiţie, dăruire şi voinţă, nu tre­buie să ne speriem", a declarat C. Ciobanu. "Pentru fiecare dintre ju­cători este un meci special şi un egal ar fi echivalent cu o victorie. Avem 1 la sută şanse, ne legăm de ele, atâtea puţine câte sunt, deoarece şi "U" Cluj a câştigat cu Steaua. Sunt sigur că nu se va repeta dezastrul cu Sportul, la urma urmei nu întâlnim extratereştri", a afirmat Iurişniţi. "Avem nevoie de spectatori, ei tre­buie să ne ajute, pentru ca presiunea să treacă pe adversari. Publicul să-şi amin­tească exemplul Timişoarei, am fost în tribune la acel 1-8", a men­ţionat secundul Robi Ivan. Afectaţi de decesul tatălui antrenorului principal, jucătorii doresc să-i facă o bucurie timişoreanului prin pres­taţia de duminică. "Doare rău de tot pierderea tatălui, dar nu am voie să mă plâng. Sper ca acest şoc să-i îndârjească şi mai mult pe băieţi", a comentat foarte abătut Alin Artimon. "Eram în 2000 la Re­şiţa deja retrogradaţi şi am bătut Steaua cu 2-0. Nimeni nu credea, dar a fost o atmosferă teribilă", a spus Lupaşcu, care în perioada junioratului a fost legitimat la Steaua.

(unirea)

ADelPiero
4th April 2005, 10:11
FC Unirea - Steaua 1-1 (1-1)

*Uniriştii au reuşit minunea, au ţinut în şah echipa ce a eliminat Valencia! *O partidă dramatică şi plină de suspans, urmărită cu sufletul la gură de 17.000 de spectatori *Giuchici a marcat un gol fabulos, al 50-lea realizat de Unirea în Divizia A *Steaua a deschis scorul precum Olanda, în primul minut, dintr-un penalty acordat însă pentru un fault produs în afara careului *Deşi au ajuns la minus 11 în clasamentul adevărului, albaiulienii au înviat *Ciocniri violente la finalul partidei între fanii stelişti şi forţele de ordine. Suporterii militari au pătruns pe gazon, s-au bătut cu jandarmii şi au distrus apro­xi­mativ 100 de scaune *Primit precum un "imperator" pe "Cetate", Gigi Becali a părăsit tribuna oficială negru de furie *Artimon a izbutit să treacă peste decesul tatălui său şi şi-a condus echipa spre o remiză de aur *Fără tăgadă, Unirea a făcut cel mai bun meci al actualei ediţii, remizând contra lui Zenga, italianul ce a speriat Europa *Diferenţă de la cer la pământ între 0-4 ruşinos cu Sportul şi egalul, echivalent cu o victorie, împotriva Stelei, ce a pierdut fotoliul de lider!
Suntem mândri de voi!

*Stadion: "Cetate" *Timp: frumos *Teren: bun *Spectatori: circa 17.000 *Şuturi: 6-13, pe poartă 3-6 *Cornere: 4-10 *Avertismente: D. Minea (1), Găldean (13), C. Bar (28), Giuchici (88, 90+3), Mincă (90+1)/ A. Cristea (58), Ghionea (88) *Eliminări: Giuchici (90+3) *Arbitri: Aug. Constantin (Rm. Vîlcea) - satisfăcător, A. Oniţă (Con­stanţa), I. Popa (Paşcani) - bine; rezervă C-tin Făniţă (Timişoara) *Observatori: M. Dancu (Sibiu), I. Igna (Timişoara). *MARCATORI: Giuchici (6), respectiv Boştină (1, penalty).

FC UNIREA: Mincă 7 - Jercălău/cpt 7, C. Ciobanu 7,5, D. Minea 6, R. Cosma 6 (66, Ad. Popescu 6), C. Bar 6 - Nedelea 4 (26, Hardău 6), Chivescu 6, Iurişniţi 6,5, Găldean 6 (74, Lupaşcu 6) - Giuchici 7,5. Pe bancă: Opric - Kiraly, Maghici, C. Naghi. Antrenor Alin Artimon.

STEAUA: M. Tudor 6 - Ogăraru 6, M. Rădoi 7, Ghionea 6, P. Marin 5 - N. Dică 5 (88, D. Goian), Paraschiv 6, D. Munteanu 6, Boştină 6,5 (76, Nicoliţă ) - Diniţă 5 (55, Fl. Dumitru 5,5), A. Cristea 5. Pe bancă: Hamutovski - E. Baciu, Lovin, Keca. Antrenor Walter Zenga.

Filmul meciului: *0-1, MIN. 1: uniriştii au lovitura de începere, Nedelea trimite o pasă aiurea în spate, interceptează A. Cristea, care a scăpat singur şi a fost faultat de D. Minea în afara suprafeţei de pedeapsă (era secunda a 10-a). Total eronat, se acordă un penalty inventat, transformat cu fentă de BOŞTINĂ, în dreapta lui Mincă; *min. 4: ratare mare N. Dică din careul mic.
*1-1, MIN. 6: GIUCHICI inventează o fază de fotbalist adevărat - preia pe piept, încearcă o pasă, mingea îi revine din fundaşii adverşi şi urmează un şut fabulos, de la 16 metri în vinclul stâng; *min. 10: lovitură liberă Jercălău, reţinută de portar.
*min. 12: Mincă a respins din faţa lui Diniţă din careul mic; *min. 19: reluare slabă cu capul Giuchici; *min. 22: bară M. Rădoi din lovitură liberă, o nouă ratare N. Dică; *min. 28: torpilă M. Rădoi milimetric pe lângă bară; *min. 51: Hardău la un pas de gol, la eroarea lui M. Tudor; *min. 56: ocazie imensă Unirea, C. Ciobanu şi R. Cosma, fază încheiată cu şutul lui Găldean din 7 metri peste; *min. 64: R. Cosma la un pas de autogol; *min. 66: voleu Fl. Dumitru în Ad. Popescu; *min. 67: reluare Dică în braţele portarului; *min. 73: şut slab Dică din 12 metri.
*min. 77: lovitură liberă Fl. Dumitru de la marginea careului, lateral dreapta, mingea loveşte bara stângă! *min. 90+2: Giuchici a fost deposedat în ultimul moment de Ghionea, la 8 metri: *min. 90+4: C. Bar a întârziat şutul într-o fază periculoasă.

(unirea)

HaoTic
4th April 2005, 10:41
Bine ca l-a scos pe Nedelea. Am paralizat cand l-am vazut titular. Asta parca fuge in reluare. Incredibil cum a ajuns sa fie fotbalist, inca si-n divizia A. Minca incepe sa devina o certitudine. Galdean parca s-a tampit. Nu mai reuseste nici o cursa, nici o pasa ca lumea. Pacat ca l-am pierdut pe Giuchici pentru meciul de la Cluj, unde cu un moral refacut putem incerca sa scoatem puncte. Acum se vede ce mult conteaza ca nu am luat macar un punct in meciurile cu Farul si Sportul. Fiindca contracandidatele Craiova, Brasov, Arges, Iasi si se pare Bacaul nu sunt nici ele mai breze.

gusti
4th April 2005, 13:12
apropo de Nedelea ati vazul la presentarea lotului .. toata lumea .eee aleee ... cand a ajuns la nedelea ... ooooo ... iar Galdean ajucart ieri sub orice crtitica

Darkslowstar
4th April 2005, 13:30
Fiindca contracandidatele Craiova, Brasov, Arges, Iasi si se pare Bacaul nu sunt nici ele mai breze.

Ba pardon, noi inca n-a fost invinsi anul acesta. Si am avut si doua meciuri consecutive in deplasare si pe National acasa. Nu ti se pare ca Steagu si-a mai revenit?
Eu sper sa va rveniti si voi :ok:

ADelPiero
4th April 2005, 13:45
si eu la fel... dar cand lupta pt supravietuire e apriga... nu te mai uiti stanga, dreapta... ci, doar in fata ;)

ultra_alba
4th April 2005, 13:52
pacat ca nu au luat-o spurcatzii mai rau,meritau...duminica totzi in ghena!

ADelPiero
7th April 2005, 01:42
ultrase, usor mane... usor :D mai bine te`ai concentra pt meciul cu CFR ;)