PDA

View Full Version : din ziare :D



inter
1st August 2003, 15:42
Romania: lo Steaua Bucarest senza stadio
01/08/2003 13:14.13

I militari, ex proprietari del club, non gradiscono la trasformazione in società per azioni e chiudono le porte alla squadra

Il Modena potrebbe essere l'ultima squadra ad incontrare lo Steaua Bucarest nel suo stadio. La società rumena dovrà in effetti trovare un altro impianto sportivo per gli incontri casalinghi dopo la decisione del Ministero della Difesa locale, ex proprietario del club. Lo Steaua, club fondato dai militari nel 1947, era stato obbligato a rompere ufficialmente i suoi legami con il Ministero nel 1998 quando le norme dell'UEFA l'aveva costretto ad adeguarsi alle regole professionistiche. La società aveva comunque conservato il diritto di utilizzare gli impianti sportivi rimasti di proprietà dei militari per 20 anni. All'inizio del 2003 però, il proprietario del club, Gigi Becali, ha deciso di formare una società per azione per la gestione dello Steaua, dettaglio che ha portato quindi all'annullamento del contratto.

inter
1st August 2003, 15:45
daca Steaua a fost infiintata de "militari" in 1947, atunci dinamo de cine a fost infiintata? :thinkso:

riva
1st August 2003, 16:54
mah tu nu esti normal cu italiana ta cu tot! nu mai scrie asa ka ma enervezi

Albastreata
2nd August 2003, 00:20
daca Steaua a fost infiintata de "militari" in 1947, atunci dinamo de cine a fost infiintata? :thinkso:
Ce intrebare pui si tu... :D Pai, am citit eu pe forumul asta: Dinamo a aparut asa pur si simplu in divizia A, n-a desfiintat nici o echipa, n-are nici cea mai mica legatura cu rusii, comunistii, securitatea, militienii, a jucat cinstit si s-a afirmat in tara si in Europa, n-a luat nici un jucator cu japca (ca Steaua :D ), are cei mai multi suporteri (fara grade sau recompense), Ministerul de Interne ar face mai bine sa-i lase in pace cu banii lor publici si cu influenta generalilor ca decat le strica imaginea..., :D dupa revolutie e chiar echipa anticomunistilor din Bucuresti si nu numai (de aia au si renuntat "revolutionarii" din '89 sa o mai desfiinteze sau sa-i schimbe numele)!!! :drak:

Blue
2nd August 2003, 01:37
zau ca merita sa-i provoci la discutzii pe dinamovisti , rapsunsurile lor sint atat de tembele incat chiar au farmec, sint hazlii.
:D :D :D Tzinetzi-o tot asa, ca e distractiv :yeah:
Ma cam plictisisem de ei ,dar iar devine misto :D :D :D

EDMOND_
3rd August 2003, 12:30
Am citit cu stupoare intr-un ziar de specialitate , aparut ieri , ca ministerul de resort s-a intrunit in sedinta pentru a analiza activitatea echipei Dinamo , iar nu stiu care general da chiar un interviu... Mi se pare incredibil...