PDA

View Full Version : Senna vs Schumacher



Pages : [1] 2

BadB
15th November 2002, 10:35
Sunt curios sa aflu parerile voastre despre cei doi mari piloti (cei mai mari dupa parerea mea). As vrea sa aflu pe care il considerati mai spectaculos, mai complet, mai talentat.... Nu stiu citi dintre voi au avut ocazia sa-l vada la lucru pe Aryton Senna ca sa se poata pronunta. Se pot gasi pe net filmulete cu cele mai importante momente din cariera sa...Am sa revin cu o adresa daca am sa mi-o mai aduc aminte!

BadB
15th November 2002, 11:20
Aici veti gasi mai multe clipuri cu Senna:www.a-senna.com/Video_Gallery/
Download-ati-le ca merita!

Vadim
15th November 2002, 16:18
Eu am fost fan an lui Senna, unul dintre cei doi sportivi cu care ma pot lauda si eu ca "fan". Insa, nu cred ca se poate face o comparatie intre cei doi, s-au schimbat prea multe in sport in ultimii ani. Cred ca fiecare perioada de timp isi are campionii ei, iar cei care privesc tind sa ii vad in primul rand pe cei care sunt acum.
Chiar acum incarc filme de la adresa ta.

18th November 2002, 19:36
Sunt curios sa aflu parerile voastre despre cei doi mari piloti (cei mai mari dupa parerea mea). As vrea sa aflu pe care il considerati mai spectaculos, mai complet, mai talentat.... Nu stiu citi dintre voi au avut ocazia sa-l vada la lucru pe Aryton Senna ca sa se poata pronunta. Se pot gasi pe net filmulete cu cele mai importante momente din cariera sa...Am sa revin cu o adresa daca am sa mi-o mai aduc aminte!
mai spectaculos : Senna......
mai talentat : ........
mai complet : Schumi......
MAI EFICIENT : Schumi

oaspetele
18th November 2002, 19:41
Sunt curios sa aflu parerile voastre despre cei doi mari piloti (cei mai mari dupa parerea mea). As vrea sa aflu pe care il considerati mai spectaculos, mai complet, mai talentat.... Nu stiu citi dintre voi au avut ocazia sa-l vada la lucru pe Aryton Senna ca sa se poata pronunta. Se pot gasi pe net filmulete cu cele mai importante momente din cariera sa...Am sa revin cu o adresa daca am sa mi-o mai aduc aminte!
mai spectaculos : Senna......
mai talentat : ........
mai complet : Schumi......
MAI EFICIENT : Schumi

bine zice vizitatoru asta .......da cred ca chiar io is(tat uit sa ma identific)

Vadim
18th November 2002, 19:51
Bifeaza-ti in prima pagina sa te logheze automat.

BadB
19th November 2002, 10:08
Se pare ca avem cam aceleasi opinii! Oricum mi se parea mult mai spectaculos campionatul pe vremea lui Senna: erau mult mai multe depasiri, lupta pentru titlu era mai acerba shi parca shi masinile se miscau mai bine... Parca era alta treaba cind alerga Senna cu Prost, cu Manssel, cu Piquet, Alessi...

oaspetele
19th November 2002, 11:49
Se pare ca avem cam aceleasi opinii! Oricum mi se parea mult mai spectaculos campionatul pe vremea lui Senna: erau mult mai multe depasiri, lupta pentru titlu era mai acerba shi parca shi masinile se miscau mai bine... Parca era alta treaba cind alerga Senna cu Prost, cu Manssel, cu Piquet, Alessi...


ai dreptate ...........dar chiar lipsa asta de spectaculozitate reflecta distanta infinita dintre restul pilotiilor si Schumi............acum catva ani existau totdeauna 3-4 piloti de valoare apropiata care se bateau pentru titlu.........si cand ma refer la valoare .........., ma refer la nivelul de sus!!!!!

Vadim
19th November 2002, 16:11
Daca e sa ne luam dupa Ecclestone, campionatul s-ar dinamiza daca Schumacher si Barrichello ar fi lasati liberi, fara ordine de echipa.

Eu ii consider mai piloti pe cei din generatia lui Senna, pentru ca masinile pe vremea lor erau mai greu de pilotat, nu aveau atatea sisteme electronice, cutie semiautomata sau alte ajutoare.

Am citit un interviu cu Prost, care spunea ca pe vremea lui, atunci cand schimbai treapta de viteza echivala cu o lovitura de cotita de cal primita in spate, asa se simtea in masina.

In fine, dar asta este Formula Unu, mereu va fi in pas cu ultimele tehnologii.

oaspetele
21st November 2002, 11:46
Daca e sa ne luam dupa Ecclestone, campionatul s-ar dinamiza daca Schumacher si Barrichello ar fi lasati liberi, fara ordine de echipa.

Eu ii consider mai piloti pe cei din generatia lui Senna, pentru ca masinile pe vremea lor erau mai greu de pilotat, nu aveau atatea sisteme electronice, cutie semiautomata sau alte ajutoare.

Am citit un interviu cu Prost, care spunea ca pe vremea lui, atunci cand schimbai treapta de viteza echivala cu o lovitura de cotita de cal primita in spate, asa se simtea in masina.

In fine, dar asta este Formula Unu, mereu va fi in pas cu ultimele tehnologii.
1.in putine cazuri , Schumi si cu Barri puteau ajunge la un duel direct..........cred ca 3-4 ori...........asta nu inseamna ca mi-ar displace sa vad macar intre ei o batalie....
2.tu ii consideri mai piloti pe cei din generatia lu Senna.Ma rog., dar nu uita ca Schumi a avut rezultate si pe acele timpuri , primul tittlu in 1994!!!
plus in 93 multe clasari superioare brazilianului, pe aprox acelasi material de cursa....
3.in sfarsit , trebuie sa iti dau dreptate pentru ultima remarca, ,e normal ca un domeniu atat de marcat de tehnologie de inalt nivel sa nu evolueze...........piloti din ziua de astazi , chiar cei mediocrii , au timpi mai buni decat cei de altadat!!!!!
de aceea , comparatiile sunt greu de facut........doar Schumi a dat randament in ambele ipostaze, de aceea eu il consider cel mai tare!!!!!!
in plus fata de Senna , si majoritatea celorlalti piloti, a ridicat o echipa mediocra la statutul invincibil de azi......
nu contest meritul echipei , bla-bla-bla , dar Schumi e principalul factor al revenirii scuderiei!

Cristi
22nd November 2002, 00:41
Mie nu mi-a placut niciodata Schumacher. Nici ca om (prea arogant), dar asta nu ar conta, si nici ca sportiv. Mi se pare lipsit de fair-play. Parca tot ce ar vrea e sa doboare toate recordurile... unde e placerea cursei in sine ? In locul lui mi-ar fi si jena sa accept ordine de echipa. Ca sa nu mai vorbim de ciocnirea intentionata cu un adversar pentru a-l scoate din cursa...
Nu cred nici macar ca este CEL mai bun pilot. Are o masina extraordinara. Oricum, nu are adversar. Hakkinen a fost cam la fel de bun (vezi depasirea aceea geniala), Villeneuve a fost si el bun pana la accident. Coulthard si Barichello sunt MEDIOCRI, Montoya si Raikkonen sunt inca in stadiul de sperante.
Oricum, de cand s-a retras Hakkinen (si cred ca a fost boicotat pt ca a avut un ghinion absolut INCREDIBIL in ultimul an) NU ma mai uit la F1. Ideea cu "lestarea" lui Schumi e o idiotenie crunta, trebuie doar sa asteptam sa bage mai multi bani Mercedes, BMW etc. Si o sa o faca pt ca pierd la imagine. Ordinele de echipa ar trebui INTERZISE cu strasnicie si penalizate cu puncte serioase.
Barichello nu are sanse sa faca nimic, cu sau fara ordine de echipa explicite, cata vreme Ross Brown (un alt individ la care am alergie) e la Ferrari. Doar nu poate sa isi regleze singur masina. Oricum nici nu ar avea "cu ce" sa se tina aproape de coechipierul lui.
Asa ca... Hai Montoya! Hai Raikkonen! Rusine, Schumacher & Ferrari. Rusine, Ecclestone.

PS Vadim, care este cel de-al doilea sportiv al carui fan esti?

BadB
22nd November 2002, 11:27
mi se pare aberat ca cineva sa nu poata accepta valoarea unui Sportiv indiferent daca il simpatizeaza sau nu! Trebuie sa ai mintea cam "prafuita" ca sa spui ca Shumi nu este un mare sportiv atata timp cit el este detinatorul celor mai multor recorduri din F1. Daca nu are4 cu cine sa concureze pe pista mi se pare perfect normal sa alerge dupa doborirea recordurilor! Nici unul dintre pilotii care alearga acum in F1 nu a dat dovada de mai mult constanta shi hotarire in activitatea lor decit Michael! Shumi incepind din 1993 se bate pentru titlu in fiecare an, indiferent de starea masinii pe care concura! In'96 cind a venit la Ferrari motorul crapa la 1 din doua curse shi tot a ajuns sa se bata la ultima cursa cu Hill. Cristi spune ca e lipsit de fair-play ca a incercat sa-l scoata pe Hill din cursa... Care e problema? Senna a facut acelasi lucru cu Prost shi a mai shi cistigat. Asta inseamna sa ai singe in tine shi sa stii sa risti! Sa dai totul pentru ceea ce lupti! Nu crezi ca faptul ca este cel mai bine platit sportiv al planetei ar trebui sa-ti spuna ceva? :evil:

Vadim
22nd November 2002, 14:40
PS Vadim, care este cel de-al doilea sportiv al carui fan esti?

Michael Jordan. Banal, dar asta e adevarul...

Vadim
22nd November 2002, 14:44
Nu crezi ca faptul ca este cel mai bine platit sportiv al planetei ar trebui sa-ti spuna ceva? :evil:

Asta nu e un argument. Filmul cu cele mai multe Oscaruri poate fi slab, iar un film excelent poate trece neobservat. De ce? Pentru ca cei cu bani isi promoveaza produsul, merg 100.000.000 de oameni la cinema sa il vada, tampiti de atatea reclame, iar niste francezi sau italieni, care nu au zecile de milioane pentru publicitate, sunt considerati slabi, pentru ca aduna in sala 10 oameni.

Nu banii arata valoarea unei persoane, indiferent de domeniu.

Cristi
23rd November 2002, 01:23
Nu am spus ca nu recunosc valoarea lui Schumi. La ora actuala este cel mai bun, insa, din nou, l-as denumi mai curand "performer" decat "sportiv". Eu cred ca esenta jocului este fair-play-ul si respectul pentru adversar, chit ca e mult sub valoarea ta. Cu atat mai mult la F1, un sport "elitist", cam ca tenisul. La ambele capitole are lacune serioase.
Cat despre faptul ca, castiga atatia bani... asta nu inseamna ABSOLUT nimic. Daca F1 nu ar fi la moda, ar putea sa fie alde Schumacher un magician ca tot nu ar lua atat. E drept ca baietii astia din F1 isi merita banii la cat risca... eu probabil nu as face-o. Si, hai sa fim realisti, este Schumacher un sportiv de 60 de ori mai bun ca Rivaldo??? Sau de 600 de ori mai bun ca Gabi Szabo? Absurd!!!
Ii admir ambitia intr-un fel, insa in cazul lui are numai efecte negative asupra celorlalti si, mai ales, asupra F1. Au fost cateva premii care mi-au lasat un gust foarte amar... si m-au determinat sa nu ma mai uit.
Parerea mea este ca el ESTE omul (aproape) potrivit la momentul potrivit, DAR puteau fi multi altii in locul lui daca nu avea sansa. De ce nu accepta un coechipier pe masura lui?

P.S. Vadim, chiar am vrut sa te intreb daca nu cumva Jordan este cel de-al doilea :) dar nu am facut-o pt ca si eu mi-am spus ca gandesc banal. Insa ce alt sportiv oare a revolutionat sportul practicat in masura in care a facut-o Jordan?... Nici macar Senna, ca sa nu mai vorbim de Schumacher care nu a adus nimic nemaivazut.

oaspetele
23rd November 2002, 08:04
Nu crezi ca faptul ca este cel mai bine platit sportiv al planetei ar trebui sa-ti spuna ceva? :evil:

Asta nu e un argument. Filmul cu cele mai multe Oscaruri poate fi slab, iar un film excelent poate trece neobservat. De ce? Pentru ca cei cu bani isi promoveaza produsul, merg 100.000.000 de oameni la cinema sa il vada, tampiti de atatea reclame, iar niste francezi sau italieni, care nu au zecile de milioane pentru publicitate, sunt considerati slabi, pentru ca aduna in sala 10 oameni.

Nu banii arata valoarea unei persoane, indiferent de domeniu.

nici asta nu e argument!!!!!!!
ce legatura are un film cu un sportiv????

un film e vizionat de milioane de(posibili ) tampiti , care iubesc filmele cu pac-pac............. 8)
pe cand Schumi e platit de o companie care nu isi permit sa piarda :yeah:
si il platesc cu atata banet , fiindca stiu ca isi recupereaza investitia ..........cel mai bun exemplu: masina Ferrari 2002 , cu care si-ar permite sa concureze si cu piloti mai slabi , si tot ar obtine ceva rezultate!

si Schumi e co-autor al acestei masini..........

apropo, ,ce masina deosebita a dezvoltat Senna????
:D

Gabriel
23rd November 2002, 11:53
Eu il urasc pe Schumacher. Iar pe Senna il adulam. Probabil cel mai mare pilot all-time. Urmaresc Formula 1 din 1987. Pe atunci ma uitam la bulgari. Am vazut o gramada de curse cu Sennna....dar cel mai mult mi-a placut cea de la Monte Carlo cand brazilianul s-a duelat cu Nigel Mansell.
Cand vreo 20 de ture Mansell a incercat sa il depaseasca si nu a reusit. Senna avea la acea vreme o masina net inferioara lui Mansell. Tin minte cum la finalul cursei ambii pilotzi abia se mai tineau pe picioare.

Pe vremea lui Senna cursele erau fair-play. Pilotzii erau prieteni intre ei. Nu existau sa se sicaneze in cursa...cum se intampla in ziua de azi. Iar Schumacher este expert la astfel de sicanari.
Nici nu mai urmaresc Formula 1 in prezent. Ma scarbeste. Si 75 % din scarba imi este provocata de Michael Schumacher.

oaspetele
23rd November 2002, 16:46
Eu il urasc pe Schumacher. Iar pe Senna il adulam. Probabil cel mai mare pilot all-time. Urmaresc Formula 1 din 1987. Pe atunci ma uitam la bulgari. Am vazut o gramada de curse cu Sennna....dar cel mai mult mi-a placut cea de la Monte Carlo cand brazilianul s-a duelat cu Nigel Mansell.
Cand vreo 20 de ture Mansell a incercat sa il depaseasca si nu a reusit. Senna avea la acea vreme o masina net inferioara lui Mansell. Tin minte cum la finalul cursei ambii pilotzi abia se mai tineau pe picioare.

Pe vremea lui Senna cursele erau fair-play. Pilotzii erau prieteni intre ei. Nu existau sa se sicaneze in cursa...cum se intampla in ziua de azi. Iar Schumacher este expert la astfel de sicanari.
Nici nu mai urmaresc Formula 1 in prezent. Ma scarbeste. Si 75 % din scarba imi este provocata de Michael Schumacher.

pai tu pleci de la faptul ca il urasti pe Schumi , de aceea mesajul tau nici macar nu ar trebui luat in seama!!!!!!!!!!!!!!

nu e corect!
/nope/
ce ti-a facut Schumi????
:?
probabil ca Senna e cel mai bun.......aici apare cuvantul probabil , bine folosit!!


cat despre Monte carlo..................cate depasiri ai vazut pe acel circuit???
8)
pilotii erau prieteni intre ei???
senna cu Prost>>???

sicanari???
:ciocan:
Senna l-a scos pe Prost in decor , Prost pe Senna , si nu numai...........doar acei pentru care victoria nu inseamna mare lucru nu au incercat lucruri riscante , si poate , cateodata , la limita legalitatii si a fair-playului.......

maini inferioare ..........schumi a castigat doua campionate mondiale la Beneton, cu o masina sesibil mai slaba decat Williams, iar cu Ferrari-ul
din 96 , care era o masina de pluton , a furat 3 victorii celor mult mai bine cotati!


CE VINA ARE SCHUMI CA ESTE DE CATEVA ORI MAI BUN DECAT RESTUL PLUTONULUI???

Gabriel
24th November 2002, 17:05
M. Schumacher imi este antipatic. Nu il suport. E total lipsit de fair play si asa ceva nu ar trebui sa se intalneasca la un sportiv.
Plus ca prea e cu nasul pe sus.

oaspetele
24th November 2002, 19:41
M. Schumacher imi este antipatic. Nu il suport. E total lipsit de fair play si asa ceva nu ar trebui sa se intalneasca la un sportiv.
Plus ca prea e cu nasul pe sus.

iti e antipatic..........hmmmmmmmm SUBIECTIV!!!!!
/nope/

da nu ai raspuns la cele de mai sus ............. nu ai argumente
si Senna a scos pe altii in decor!!! de aia nu-l acuza nimeni de lipsa de fair play!!!

si la urma-urmei , noi discutam aici de valoarea pilotilor , si nu de sportivitate!!!!!

daca ai avea rezultatele lui Schumi , poate si tu ai fi cu nasul pe sus!
:yeah:

Gabriel
24th November 2002, 22:05
Recunosc ca sunt subiectiv. Pur si simplu nu imi place omul. Poa sa castige si 10 campionate ca tot nu imi va placea.

Cristi
24th November 2002, 23:34
1. Gabriel a rezumat f bine: Schumacher e lipsit de fair-play, deci nu e SPORTIV. Pe deasupra e si cu nasul pe sus, deci nici eu nu il voi simpatiza chiar daca castiga 20 de titluri, ultimul in scaun cu rotile.
2. Reactia "il urasc" este cam deplasata si iarasi iese din sportivitate. "Il antipatizez" sau "ma dezgusta" ar fi mai potrivit... Don't let the bastard get to you!!! :P
3. Parerea mea este ca salariul lui Schumacher este o chestie 100% de IMAGINE. Vor pur si simplu sa induca o anume stare... pentru ca uite ca sunt destui indivizi care chiar considera ca daca primeste atatia bani inseamna ca ii si merita. E exact chestia cu blugii de IDM si aia de firma; ultimii sunt ceva mai buni si de 10 ori mai scump...
Asta e, la Schumacher s-a ajuns sa se plateasca firma :( nu valoarea. Evident ca nu e decat marketing pt ca e o PROSTIE sa ii dea atatia bani, nimeni altcineva nu ar putea sa si-l permita oricum, chiar la 50% din pret. Asta daca l-ar vrea pt ca pun PARIU ca Ron Dennis nu l-ar lua in veci la McLaren, nici gratis.
Concluzie: acest salariu vrea sa spuna: "Noi, firma Ferari, platim oricat ca sa avem pilotul cel mai titrat pt. fanii nostri".
4. Din nou, Schumacher NU este de cateva ori mai bun. Si chestia cu comparatiile intre piloti... cam greu. Stiluri total diferite. Senna, Montoya - piloti spectaculosi, riscuri enorme; Schumacher - trucuri, presiuni, razboi psihologic; Hakkinen - calculat, calm, constant. Toti foarte rapizi, toti foarte buni.
5. Comparatia intre masini este o chestie FOARTE dificila si noi nu ar trebui sa ne aventuram. O masina mai performanta poate fi mai putin fiabila, o masina puternica mai putin adaptabila etc. Cand a fost accidentat Schumacher si a luat Hakkinen ultimul campionat, era mai buna masina McLaren? Eu zic ca nu, dovada ca Schumi si Hakkinen se duelau de la egal la egal si coechipierii lor ramaneau cu zeci de secunde in urma... pe aceleasi masini...
Cam atat pt azi.

oaspetele
25th November 2002, 08:59
1. Gabriel a rezumat f bine: Schumacher e lipsit de fair-play, deci nu e SPORTIV. Pe deasupra e si cu nasul pe sus, deci nici eu nu il voi simpatiza chiar daca castiga 20 de titluri, ultimul in scaun cu rotile.
2. Reactia "il urasc" este cam deplasata si iarasi iese din sportivitate. "Il antipatizez" sau "ma dezgusta" ar fi mai potrivit... Don't let the bastard get to you!!! :P
3. Parerea mea este ca salariul lui Schumacher este o chestie 100% de IMAGINE. Vor pur si simplu sa induca o anume stare... pentru ca uite ca sunt destui indivizi care chiar considera ca daca primeste atatia bani inseamna ca ii si merita. E exact chestia cu blugii de IDM si aia de firma; ultimii sunt ceva mai buni si de 10 ori mai scump...
Asta e, la Schumacher s-a ajuns sa se plateasca firma :( nu valoarea. Evident ca nu e decat marketing pt ca e o PROSTIE sa ii dea atatia bani, nimeni altcineva nu ar putea sa si-l permita oricum, chiar la 50% din pret. Asta daca l-ar vrea pt ca pun PARIU ca Ron Dennis nu l-ar lua in veci la McLaren, nici gratis.
Concluzie: acest salariu vrea sa spuna: "Noi, firma Ferari, platim oricat ca sa avem pilotul cel mai titrat pt. fanii nostri".
4. Din nou, Schumacher NU este de cateva ori mai bun. Si chestia cu comparatiile intre piloti... cam greu. Stiluri total diferite. Senna, Montoya - piloti spectaculosi, riscuri enorme; Schumacher - trucuri, presiuni, razboi psihologic; Hakkinen - calculat, calm, constant. Toti foarte rapizi, toti foarte buni.
5. Comparatia intre masini este o chestie FOARTE dificila si noi nu ar trebui sa ne aventuram. O masina mai performanta poate fi mai putin fiabila, o masina puternica mai putin adaptabila etc. Cand a fost accidentat Schumacher si a luat Hakkinen ultimul campionat, era mai buna masina McLaren? Eu zic ca nu, dovada ca Schumi si Hakkinen se duelau de la egal la egal si coechipierii lor ramaneau cu zeci de secunde in urma... pe aceleasi masini...
Cam atat pt azi.

nici unul din argumentele de mai sus nu il descalifica pe Schumi ca mare pilot , de nicaieri nu rezulta ca ar fi mai slab decat altii!!!!!!!!
decat i se pune in discutie sporivitatea , atat!!!!!

in ultima vreme , la nivelul financiar din F1 , sportivitatea incepe sa devina un concept perimat!

sa nu se inteleaga gresit , pretuiesc sportivitateasi nu zic ca Schumi nu a gresit in acest sens de cateva ori , dar de aceea tot cel mai VALOROS SI COMPLET pilot ramane!!!!!!!
:yeah:

BadB
25th November 2002, 15:40
Concluziile mele:
1. Ar trebui argumentata orice pozitie luata!
2. E greu de comparat doi piloti din perioade diferite.

In alta ordine de idei incepe sa-mi placa aici pe forum! Discutiile devin din ce in ce mai animate, shi asta e bine! Astept noi subiecte!

Vadim
25th November 2002, 18:40
Schuamcher o fi infumurat (sau cel putin pare, lumea care il stie spune ca e simpatic si bun prieten, de exemplul dl. Micky Alexandrecu :), ). Faptul ca face gesturi necugetate arata ca e pasionat de F1 si ca incearca orice pentru o victorie... (inclusiv un vant lui Hill sau un tampon cu roata lui Villeneuve) :D Poate asta ar trebui sa arate si alti piloti, chiar daca se bat pentru locurile inferioare.

BadB
26th November 2002, 15:18
Nu pot sa-mi dau seama de ce tot amintesti de Miky? Mi se pare un comentator deplorabil! Toto timpul este depasit de evenimente... Eu in fata televizoruluiimi dau seama de ce se intimpla shi el in sala presei cu zeci de monitoare in fata habar nu are pe ce lume se afla! Celebrul cuplu de comentatori: Micky shi cu Vicky! Echipa perfecta! Mai ales cind se mai lanseaza shi in tradusul comentariilor de dupa cursa! Indiferent de ceea ce spun pilotii ei raman fixati pe impresiile lor pe care le atribuie pilotilor! Ar trebui macar sa lase comentariul pilotilor live shi apoi sa-shi " faca numarul" ! Scuze pentru agresivitate! Chiar daca a vazut multe la viatza lui in F1, un lucru este sigur:Domnul Micky n-ar trebui sa comenteze live cursele! Sa scrie in ziar sunt sigur ca ar avea foarte multe lucruri interesante de spus! Dar nu LIVE!

rasheedkpenny
27th November 2002, 12:55
Senna vs. Schumacher

Ma uit la F1 de destul de mult timp ca sa pot face o comparatie a masinilor si a evolutiei acestora... si cred ca nu putem face o comparatie intre Senna si Scumacher. Daca nu ar fi existat acel 1 Mai 1994... alta ar fi fost soarta F1 de acum. Poate Schumacher nu s-ar fi afirmat niciodata in umbra lui Senna. Dar acest lucru nu il vom cunoaste niciodata. Pacat!

oaspetele
27th November 2002, 13:28
Senna vs. Schumacher

Ma uit la F1 de destul de mult timp ca sa pot face o comparatie a masinilor si a evolutiei acestora... si cred ca nu putem face o comparatie intre Senna si Scumacher. Daca nu ar fi existat acel 1 Mai 1994... alta ar fi fost soarta F1 de acum. Poate Schumacher nu s-ar fi afirmat niciodata in umbra lui Senna. Dar acest lucru nu il vom cunoaste niciodata. Pacat!


nu uita ca Schumi l-a batut de cateva ori pe Senna !!!!!!!!!
(cand acesta era inca in viata ........ca sa zic asa......)
comparatia a fost facuta!

BadB
28th November 2002, 09:02
Am vazut pe un alt subiect (cel legat de Spa) un mesaj despre Schumi pe ploaie... Michael este un as al pilotajului in conditii de ploaie, dar nici despre Senna nu se poate spune altceva! Tocmai am revazut un filmuletz cu Senna din marele premiu al Europei din 1993... A plecat de pe 6 shi in mai putin de un tur de pista a ajuns primul Shi in ce stil! Cind vezi asa niste inregistrari iti dai seama de ce Senna era numit magicianul F1! Singurul care poate concura cu Senna la capitolul ploaie este Schumi shi el un adevarat pilot de ploaie! Schumi pe linga faptul ca "invirte" bine volanul mai are shi un simt deosebit cind vine vorba de schimbat cauciucurile: cind shi ce fel!

Vadim
28th November 2002, 11:53
Eu spuneam ironic de Micky. Cred ca mananca seminte cand se duce pe unde se duce sau se uita la gagici prin padocuri. :D

BadB
28th November 2002, 14:08
Ma gindeam io ca nu poate cineva sa fie de acord cu stilul de comentator a lu' Micky! Ce ma mira este ca a vazut atatea MP live shi a discutat cu atata lume shi totusi nu reuseste sa comenteze o cursa! Mi se pare straniu chestia asta! Nu stiu daca te uiti la Moto GP pe Eurosport dar sunt doi comentatori cam timpiti ei da' macar iti face placere sa-i asculti! Rid se distreaza in timpul cursei dar sunt simpatici! Cam atat despre comentatori!

rasheedkpenny
29th November 2002, 16:58
nu uita ca Schumi l-a batut de cateva ori pe Senna !!!!!!!!!
(cand acesta era inca in viata ........ca sa zic asa......)
comparatia a fost facuta!

Despre ce vorbesti tinere "oaspete"? In 1992 Senna se batea cu Mansell, iar Schumi a castigat o cursa, cea din Belgia, in 1993 Senna s-a batut cu Alain Prost, iar Schumi a castigat o singura cursa, cea din Portugalia. In 1994 putem spune ca am vazut un asa-zis duel, in primele 2 curse ale sezonului, dupa care in cursa a 3-a (1 Mai '94) a fost accidentul cu pricina...

Eu ma refeream ca nu am avut ocazia sa ii vedem pe cei doi intr-un duel direct pe intreg sezonul, ceva de genul Hill-Schumacher, sau Hakkinen-Schumacher... 8)

oaspetele
29th November 2002, 18:21
nu uita ca Schumi l-a batut de cateva ori pe Senna !!!!!!!!!
(cand acesta era inca in viata ........ca sa zic asa......)
comparatia a fost facuta!

Despre ce vorbesti tinere "oaspete"? In 1992 Senna se batea cu Mansell, iar Schumi a castigat o cursa, cea din Belgia, in 1993 Senna s-a batut cu Alain Prost, iar Schumi a castigat o singura cursa, cea din Portugalia. In 1994 putem spune ca am vazut un asa-zis duel, in primele 2 curse ale sezonului, dupa care in cursa a 3-a (1 Mai '94) a fost accidentul cu pricina...

Eu ma refeream ca nu am avut ocazia sa ii vedem pe cei doi intr-un duel direct pe intreg sezonul, ceva de genul Hill-Schumacher, sau Hakkinen-Schumacher... 8)

poi vorbesc chiar despre asta ..............Schumi nu putea sa emita pretentii din primu sau al doilea an de pilotaj , a castigat totusi cate o cursa in fiecare an , iar in 94?????

ce pilot a castigat din primul an zeci de mari premiii??

1992---iata rezultatele:
Races: 16
Start: 03/01/1992
End: 11/08/1992
Drivers Championship
1st Nigel Mansell 108,000
2nd Riccardo Patrese 56,000
3rd Michael Schumacher 53,000


deci in primul an de F1 , Shumi a iesit al treilea si l-a invins pe Senna , la general

apoi , in 1993 , Senna a trecut pe o masina mult mai buna!!!!!!!
a cucerit locul 2

apoi , in 1994............cuvintele sunt de prisos!
:yeah:

Ayrton
18th December 2002, 16:40
Am descoperit si eu ste-ul asta de ieri si tot citesc p-aici si ma bucur ca se poate discuta si civilizat (mai putin in pagina de fotbal intern, dar nu-i nimic, nici eu nu ma pot abtine cand vine vorba de rivalii echipei mele de suflet!).
Si eu urmaresc formula 1 de prin 87-88 de la bulgari, si de atunci pot spune ca am avut un singur idol in sport: MARELE AYRTON "MAGIC" SENNA DA SILVA!!!
Ce curse vedeam... o, mama!!! Si ce adversari avea... Tipam de bucurie cand il vedeam castigand pe Magic Senna!!!
Si ce zi trista am avut atunci, de Paste, in 94... Am plins de necaz cand am auzit la radio ca a murit... Tot asteptam sa dea o dezmintire, ca a fost o greseala anuntul si Senninha inca mai traieste... A fost cea mai mare dezamagire din viata mea ca nu a mai avut zile si nu a mai putut sa ma bucure in continuare cu victoriile sala superbe...
Schumacher? Nu pot sa-l suport, si de cativa ani nici nu ma mai pasioneaza atat de mult f1, plictiseala e cuvantul ce domina acum Marele Circ. Si asta pentru ca Schumacher nu are adversar in prezent...
Pana prin 98-99 nu pierdeam nici macar antrenamentele libere de joia sau vinerea, chiar daca ma trezeam la 4 dimineata pentru unele mari premii, ca sa nu mai vorbesc de curse, le inregistram pe video (de pe Rai sau de pe RTL sau pe unde se mai transmiteau...)si ma uitam din nou la ele, in special cele din perioada 91-94; aveai ce vedea!!! Acum, stiu rezultatul dinainte: castiga schumacher, si daca vezi o depasire spectaculoasa o data la 2 curse e lucru mare!
Asa, un clasament:
1. Ayrton Senna
2. Ayrton Senna
3. Ayrton Senna
4. Alain Prost
5. Juan Manuel Fangio (din auzite, ca nu l-am vazut!)
6. Nelson Piquet
7. Nigel Mansell
8. Michael Schumacher

oaspetele
18th December 2002, 18:30
da de ce esti suparat pe Schumi???
ca nu are nici un adversar pe masura???
clar , el e de vina!

Cipangoo
19th December 2002, 09:45
Hai ca o sa incerc sa-ti zic eu de ce sunt atatia suparati pe Schumi. Pentru ca nu mai merita sa te uiti la F1. Si pentru cei care se uitau e o pierdere. Si nu e vorba ca e constant castigator. E vorba ca are de fiecare data un metru de secunde avans. Asta nu e vina lui desigur dar pe mine cel putin incepe sa ma lase rece F1. Vrba voastra, de ce sa ma uit la F1? Sa-l aud pe nea Michi (facem pariu ca asa se scrie?? :P ).
De fapt F1 e sportul cel mai departe de sport posibil. Sportul in general conpara performantele unor oameni (nu masini) obtinute in diferite domenii cu materiale de concurs egale sau foarte putin diferite. Acuma sa nu-mi spuneti ca prajina lui Bubka era mai jmekera decat a nu stiu carui italian ca nu va cred.
Deci, IMHO, repulsia pe care o simt multi pentru schumi e indreptata de fapt mai mult impotriva sistemului de azi, impotriva salonului auto care a deveni F1, odinioara un sport care nastea destule pasiiuni. Si mai sunt si accidentele provocate intentionat. Poate e ceva care ne spune "asa ceva nu se face.". Nu ca pasiunea, si victoria etc. etc.. Nu se face! E vorba de viata unor oameni sau macar de sanatatea lor. Ce se intampla cu stimatul schumi daca Hill ramanea intr-un scaun cu rotile?
Nu cred ca vre-un titlu mondial la f1 merita asa ceva. :no:

Cipangoo
19th December 2002, 09:46
Si daca tot veni vorba de sporturi cu motor, mai bine ma uit la motociclism (MotoGP).

Ayrton
19th December 2002, 11:18
N-are nici o vina Schumacher?!?!?
Pai cine a introdus ordinele de echipa la Ferrari???
Nu cumva Schumacher a beneficiat de ele? Si, parerea mea, nici nu avea nevoie, ca oricum putea sa-i bata pe toti pe pista! Asa ca, pe langa faptul ca teoretic e cel mai bun in prezent, are cea mai buna masina, mai beneficiaza si de aranjamente... De ce sa ma mai uit atunci la F1 cand rezultatul se stie dinanite (un fel de gloria-rapid din divizia a: cea mai buna ecipa, cel mai bun joc, dar tot fac blat, chiar daca nu e necesar...).

oaspetele
6th January 2003, 09:16
N-are nici o vina Schumacher?!?!?
Pai cine a introdus ordinele de echipa la Ferrari???
Nu cumva Schumacher a beneficiat de ele? Si, parerea mea, nici nu avea nevoie, ca oricum putea sa-i bata pe toti pe pista! Asa ca, pe langa faptul ca teoretic e cel mai bun in prezent, are cea mai buna masina, mai beneficiaza si de aranjamente... De ce sa ma mai uit atunci la F1 cand rezultatul se stie dinanite (un fel de gloria-rapid din divizia a: cea mai buna ecipa, cel mai bun joc, dar tot fac blat, chiar daca nu e necesar...).

chiar , de ce sa te mai uiti??
de ce te uiti

si , nu in ultimul rand , de ce postezi aici>??

BadB
6th January 2003, 10:10
Eu zic ca fiecare are dreptul la o opinie atat timp cit shi-o exprima civilizat shi, eventual, shi-o sustine cu argumente! Adevarul este ca F1 nu mai este ce era, totul este monoton shi previzibil! Dar asta nu poate fi vina lu' Michael. Este un pilot adevarat! Asa cum a fost shi Senna, Prost sau altii. Care este sau a fost mai bun... este foarte greu de spus! Dar oricum nu cred ca ne dor miinile sa tastam shi noi cite o parere!!!

Vadim
6th January 2003, 17:08
Daca Michael Schumacher si Rubens Barrichello se luptau de la egal la egal, ceea ce se putea intampla in cateva randuri (intre care "celebrelele" Austria si SUA 2002) spectacolul era garantat. Nu o spun eu, ci mai toti cei implicati in F1. Luptele "fratricide" au fost mereu gustate si au avut altadata in centru piloti ca Senna sau Prost.

Cristian
6th January 2003, 21:48
Shumacher e un las , pune pe Barichelo si pe frates-o sa-l apere si dupaceea sa-l lase sa treaca infata lor dar anul asta cei de la MERCEDES ii vor pune mari probleme la cei doi (LASI ) .
ANUL ASTA E AL MERCEDESULUI
M.... Ferari

rasheedkpenny
9th January 2003, 13:22
Zici tu ca Schumacher e un las? Nu prea cred! Poti sa il numesti las daca nu ar fi acceptat vreun duel cu Montoya, sau cu altii. Daca cei de la Mecedes nu au reusit nici macar sa il ajunga pe Schumi din urma, sau nu au reusit sa il depaseasca pe Barichello asta nu inseamna ca Schumi e las, nu?

oaspetele
26th February 2003, 19:21
Shumacher e un las , pune pe Barichelo si pe frates-o sa-l apere si dupaceea sa-l lase sa treaca infata lor dar anul asta cei de la MERCEDES ii vor pune mari probleme la cei doi (LASI ) .
ANUL ASTA E AL MERCEDESULUI
M.... Ferari

:D

bai ciocoflendere , da acu 4-5 anisori , cand "frates-o" nu prea exista , iar Barri de abia se nastea , cine il mai para ??

(nah , ca fac si versuri )

o sa rezolve toate problemele !!
:P

Ayrton
27th February 2003, 12:57
acu 4-5 anisori , cand "frates-o" nu prea exista , iar Barri de abia se nastea , cine il mai para ??

(nah , ca fac si versuri )

o sa rezolve toate problemele !!
:P

Ai cam dat-o-n bara cu postu' asta... Acu 4 si acu 5 ani campion mondial era Mika Hakkinen!

Frankie
3rd March 2003, 01:21
Sa nu uitam meritul lui Schumi: el a adus Ferrari acolo unde este acum. Benetton dupa plecarea sa s-a scufundat in pluton. Asta spune mult despre abilitatile sale tehnice.
Si eu sunt un fan Schumi, dar recunosc ca anul trecut am inceput sa mai ratez curse. Nu e vina lui Schumi, ci a plutonului care parca se multumeste cu locul 2. Mai are Montoya cate o stralucire si atunci i se duce motorul. Sper sa isi gaseasca un adversar redutabil, sa nu mai zica lumea ca e bun pt. ca ceilalti sunt slabi (o prostie de altfel).
PS: Si anu acesta o sa ii termine pe toti. Spectacolul va lipsi din nou. Poate doar regula cu carburantul sa mai schimbe tactica, dar doar atat.

oaspetele
5th March 2003, 11:48
acu 4-5 anisori , cand "frates-o" nu prea exista , iar Barri de abia se nastea , cine il mai para ??

(nah , ca fac si versuri )

o sa rezolve toate problemele !!
:P

Ai cam dat-o-n bara cu postu' asta... Acu 4 si acu 5 ani campion mondial era Mika Hakkinen!

io unu nu prea am tinta , deci mi-ar fi destul de greu sa nimeresc bara !!!

cand am zis 4-5 ani , am fost destul de vag , m-am referit la peroada trecuta , nu special la un sezon.
iar diferenta dintre mertanu si ferrariu de atunci ma face sa-mi mentin afirmatia....aproape neschimbata.

kutzu
10th March 2003, 12:10
io ma uit la F1 cam de cand o inceput televiziunile de la noi sa transmit a, adica ma rog TVR p evremea aia parca era numa , chiar dupa 90 , shi peatunci vedeam shi imagini mai vechi cu curse dinainte de 90, o comparatzie intre cei doi cam greu de realizat, Senna era super tehnic lucru care lui Shumacher ii cam lipseshte , Senna era la fel cum ii shi Shumi bun strateg al cursei , atat ca Shumacher ii mai calculat , da dupa mine nui potzi compara nici cum pe cei doi , Senna ceo izbutit sa cashtige o cashtigat prin pilotajul lui in schimb Shumi ... mai mult datorita mashinii care o are la dispozitzie, Senna tot timpu se batea inca cu cel putzin 2-3 care erau pe mashini cam echilibrate, era o placere sa te uitzi atunci la curse , deshi io tzineam cu Prost pe vremea aia.
Dintre pilotzii deacuma io cred ca cam numa Villeneuve iar putea face fatza shi eventual Montoya lui Shumi da pt asta lear trebuii mashini mult mai performante decat ceea ce au momentan. Cand o luat titlu Villeneuve lo cam tzinut l aRespect pe Shumi
Ma rog astai parerea mea shi recunosc ca nul prea simpatizez pe Shumi dar trebuie sa recunosc cai un pilot mare, unii zic ca shi norocos , dar norocul shil mai fac eshi omul cu mana lui , deci ...

oaspetele
16th March 2003, 11:16
io ma uit la F1 cam de cand o inceput televiziunile de la noi sa transmit a, adica ma rog TVR p evremea aia parca era numa , chiar dupa 90 , shi peatunci vedeam shi imagini mai vechi cu curse dinainte de 90, o comparatzie intre cei doi cam greu de realizat, Senna era super tehnic lucru care lui Shumacher ii cam lipseshte , Senna era la fel cum ii shi Shumi bun strateg al cursei , atat ca Shumacher ii mai calculat , da dupa mine nui potzi compara nici cum pe cei doi , Senna ceo izbutit sa cashtige o cashtigat prin pilotajul lui in schimb Shumi ... mai mult datorita mashinii care o are la dispozitzie, Senna tot timpu se batea inca cu cel putzin 2-3 care erau pe mashini cam echilibrate, era o placere sa te uitzi atunci la curse , deshi io tzineam cu Prost pe vremea aia.
Dintre pilotzii deacuma io cred ca cam numa Villeneuve iar putea face fatza shi eventual Montoya lui Shumi da pt asta lear trebuii mashini mult mai performante decat ceea ce au momentan. Cand o luat titlu Villeneuve lo cam tzinut l aRespect pe Shumi
Ma rog astai parerea mea shi recunosc ca nul prea simpatizez pe Shumi dar trebuie sa recunosc cai un pilot mare, unii zic ca shi norocos , dar norocul shil mai fac eshi omul cu mana lui , deci ...


mai fecior , daca te uiti de atunci la f1 , ai fi vazut ca Schumi a facut impresie buna inca de la debut .
daca citesti cu atentie acest topic ..........da mai bine sa-ti reamintesc :



poi vorbesc chiar despre asta ..............Schumi nu putea sa emita pretentii din primu sau al doilea an de pilotaj , a castigat totusi cate o cursa in fiecare an , iar in 94?????

ce pilot a castigat din primul an zeci de mari premiii??

1992---iata rezultatele:
Races: 16
Start: 03/01/1992
End: 11/08/1992
Drivers Championship
1st Nigel Mansell 108,000
2nd Riccardo Patrese 56,000
3rd Michael Schumacher 53,000


deci in primul an de F1 , Shumi a iesit al treilea si l-a invins pe Senna , la general

apoi , in 1993 , Senna a trecut pe o masina mult mai buna!!!!!!!
a cucerit locul 2

apoi , in 1994............cuvintele sunt de prisos! .....................................

cam asta e !!
iar primele 2 titluri ale lui Schumi nu au fost cucerite pilotand prima masina a momentului !!!
ca sa nu vorbim de primii 2 ani de la ferrari !!!

cat despre faza cu Villneuve , daca ala l-a tinut la respect atunci pe Schumi , atunci in ultimele 2 sezoane ce a facut schumi cu urmaritorii ?????????

kutzu
17th March 2003, 01:14
pai mai bine primadata citeste atent ce-am scris eu si dupa mai gandestete. nam zis ca nui pilot mare sau ca nu-i bun, atata ca dintre cei doi mie Senna mi se pare peste el, si iti amintesc si io ca pe atunci nu prea era o masina la care sa-i zici masina momentului ca erau cam echilibrate asa ca ... ar fi culmea sa zic ca Shumi nui pilot bun , recunosc ca nu-l pot suporta da cei a lui i a lui si nui poate lua nimeni .
Da dupa ce-mi place mie la un pilot de F1 adica in primu rand sa fie foarte tehnic, shi alte chestii mie mi se pare ca senna era mult mai bun .

oaspetele
17th March 2003, 07:45
pai mai bine primadata citeste atent ce-am scris eu si dupa mai gandestete. nam zis ca nui pilot mare sau ca nu-i bun, atata ca dintre cei doi mie Senna mi se pare peste el, si iti amintesc si io ca pe atunci nu prea era o masina la care sa-i zici masina momentului ca erau cam echilibrate asa ca ... ar fi culmea sa zic ca Shumi nui pilot bun , recunosc ca nu-l pot suporta da cei a lui i a lui si nui poate lua nimeni .
Da dupa ce-mi place mie la un pilot de F1 adica in primu rand sa fie foarte tehnic, shi alte chestii mie mi se pare ca senna era mult mai bun .

tocmai.
ca am citit atent , si la un moment dat zicei ca nu-i putem compara.
uite ca putem.
ti-am reamintit rezultatele anilor cand au concurat impreuna.
masina momentului era cea mai buna masina din acel moment.
ca diferentele nu erau asa de mari , sunt de acord. dar niciodata masinile nua au fost si nu vor fi egale.............

inca ceva : defineste pilot tehnic.

kutzu
17th March 2003, 23:22
Stiu ce-am scris, nu tre sa tot pui shi textu meu , dupa mine un pilot tehnic i ala care shtie sa faca depasiri lucru la care tre sa recunosti ca Shumi nul prea facea, da shi depasiri frumoase nu ca are masina puternica de numa si trece pe langa restu ... , depasiri tehnice sai caute la ala din fata punctul slab si dupaia sa atace acolo , sau sa tina pe unu mai rapid ca el in spatele lui , asta cam inteleg io prin pilot tehnic, adica ma rog poate nui chiar corect exprimat pilot tehnic, ca in definitie ar intra mai multe , da astea is cele mai importante pentru mine shi dupa asta cataloghez io in principal.

BadB
18th March 2003, 10:15
Nu stiu cum poti zice ca Shumi nu face, sau facea, toate chestiile care le-ai zis tu?!?! La inceputul carierei lui era un adevarat lup... Il tin minte la Silverstone in '93 cum l-a calarit pe Senna... Si nu numai atunci, era un sacal nu ierta nimic... Acu in ultimii ani s-a mai lasat pt ca nu a vrut sa mai riste pt ca era sigur pe victorie... Si nu ma refer la victoria din cursa ci la cea din campionat... Da' cind era gata sa-si scoata adversarul de pe pista sa cistige? Ce numesti asta? Este un pilot foarte combativ treaba e ca acum nu mai are adversari pe masura... Cam atata...

rasheedkpenny
19th March 2003, 10:56
Si Schumi este/era un pilot tehnic.... imi aduc aminte la SPA, in 95 sau 96 cum l-a tinut pe Hill tururi bune in spate desi ploua, si Schumi avea cauciucuri slick, in timp ce Hill avea cauciucuri de ploaie....

REMEMBER???

Oricum in prezent nu mai conteaza tehnicitatea pilotului la fel de mult ca inainte - strategia de echipa are un rol destul de important in economia unei curse!

diablo20
21st March 2003, 13:20
Eu cred ca cei mai buni piloti sunt filandezii, vezi Mika Hakkinen si pilotii din WRC. Cat despre Shumi cred ca este un mare pilot (cu toate ca nu imi place deloc de el) cu toate ca este cam egoist si uneori lipsit de fair-play(vezi cursele din Austria din anul 2001,2002 curse in care l-a depasit pe Barichello pe ultimii meri datorita ordinelor de echipa. Drept sa spun in locul lui mi-ar fi fost rusine si nu l-as fi depasit pe Barichello pt ca era in joc onoarea lui de mare campion). Daca tot fac unele modificari conducatorii F1 ar trebui sa interzica si ordinele de echipa pt a acorda sanse toturor pilotilor, poate ar fi mai dinamica intrecerea. Cred ca modificarile aduse si cele care vor urma cu siguranta vor dinamiza F1,dar dincolo de adeste modificari ar fi bine totusi daca ar fi mai multe echipe in competitie i nloc de 10 sa fie cel putin 15, care cred ca vor putea supravetui daca se fac modoficarile despre care tot s-a vorbit. Aceste modificari s-au vazut chiar din prima cursa dar cred ca cu toate ca Shumi&Ferrari se vor impune din nou (trebuie sa recunoastem ca masina Ferrari este cea mai competitiva si Shumi est4e cel mai bun deocamdata) va fi mai mult spectacol, totul va depinde de strategia echipelor. Totusi Shumi cred ca va acea in curana o mai mare concurenta datorita lui Montoya si Raikkonen care au un talent imens( vezi duelurile dintre Shumi-Montoya, Shumi-Raikkonen) dar le mai trebuie si experienta lucru vazut si in prima cursa atat la Montoya( care a facut o eroare care l-a costat victoria) cat i la Raikkonen( care a avut viteza prea mare in dreptul boxelor si a fost penalizat lucru care l-a costat prima s-a victorie)

kutzu
23rd March 2003, 10:55
Intradevar am vazut in cursa de azi cat este de tehnic Schumi, tipic pt el inceputu de cursa, crede ca daca el i Schumacher ceilalti trebuie sa se dea din fata lui, el intra direct in adversari sau incearca sa-i intimideze sa-i scoata de pe pista. Si ultimele 6 tururi cand a stat in spatele lui Truli si nu a putut sa-l depaseasca desi totusi el are un Ferrari nu Renault, io la asta m-am referit .

oaspetele
23rd March 2003, 15:39
Intradevar am vazut in cursa de azi cat este de tehnic Schumi, tipic pt el inceputu de cursa, crede ca daca el i Schumacher ceilalti trebuie sa se dea din fata lui, el intra direct in adversari sau incearca sa-i intimideze sa-i scoata de pe pista. Si ultimele 6 tururi cand a stat in spatele lui Truli si nu a putut sa-l depaseasca desi totusi el are un Ferrari nu Renault, io la asta m-am referit .


tipu a recunoscut ca a gresit , a declarat ca s-a concentrat mai mult pe partea drepta , la David......
de gresit gresesc cu totii , a recunoscut-o direct.
in plus si-a creut scuzele de rigoare , a fost penalizat cu un drive through si nu pass through- cum o zis boratu ala de comentator , exemplu de prostie !!!
si cred ca nu a mai atacat la sfarsit tocmai pentru ca il avea in fata pe Truli , caruia ii datora ceva.......

daca vrei tehnica , ce zici de cele 2 depasiri intr-un singur tur ???

inca ceva : pe Truli tocmai il depasise , iar cu cateva ture inaintea derapajului italianului , Schumi tocmai facuse fastest lap.............

kutzu
24th March 2003, 09:54
Acuma totusi hai sa fim obiectivi, asta cred ca nici tu nu o crezi ca Schumi nu o vrut sal depaseasca pe truli pt ca lo accidentat in primu tur , sa fim seriosi. Sa nu zici ca lo mustrat constiinta, m-as mira sa aiba asa ceva.
Si ce conteaza ca o recunoscut? Pe aia care io scos din lupta pentru primele locuri crezi ca-i intereseaza ? Daca ar fi la prima sau a doua astfel de manevra ar fi una dar la Schumi ...
Si in legatura cu comentatorii cursei nustiu daca are rost sa mai zicem ceva ca inafara de aberatii aia nu stiu sa scoata nimic pe gura. Mie cel putin mi-ar placea sa ma uit la cursa si sa nu aud nici un comentariu decat asa ceva, mai mult mi-ar placea sa auzim numai sunetul motoarelor, ca oricum ar fi mai interesant decat ceea ce spun ei .

diablo20
24th March 2003, 15:46
Si in legatura cu comentatorii cursei nustiu daca are rost sa mai zicem ceva ca inafara de aberatii aia nu stiu sa scoata nimic pe gura. Mie cel putin mi-ar placea sa ma uit la cursa si sa nu aud nici un comentariu decat asa ceva, mai mult mi-ar placea sa auzim numai sunetul motoarelor, ca oricum ar fi mai interesant decat ceea ce spun ei .
comentatorii???- eu cred ca acestia impreuna cu cei de la B1-Tv care comenteaza meciurile de fotbal (daca nu i-ati auzit pana acum uitati-va si voi de curiozitatela un meci si o sa va convingeti) sunt cei mai "mari boi" din ultimul deceniu. Drept sa spun acuma cand F1 s-a mai animat putin o strica comentatorii cu gafele lor imense si in plus mai si vb amandoi odata ca ... Cel putin cand este F1 eu ma uit pe RaiUno chiar daca nu inteleg totul macar nu aud toate prostiile lor

oaspetele
24th March 2003, 15:54
Acuma totusi hai sa fim obiectivi, asta cred ca nici tu nu o crezi ca Schumi nu o vrut sal depaseasca pe truli pt ca lo accidentat in primu tur , sa fim seriosi. Sa nu zici ca lo mustrat constiinta, m-as mira sa aiba asa ceva.
Si ce conteaza ca o recunoscut? Pe aia care io scos din lupta pentru primele locuri crezi ca-i intereseaza ? Daca ar fi la prima sau a doua astfel de manevra ar fi una dar la Schumi ...
.

Schumi nu a facut-o intentionat.
ar trebui sa fii prost sa afirmi asta.

intr-adevar , nu cred ca Schumi nu a atacat din cauza mustrarilor de constiinta.
da faptul e ca a produs cea mai tare depasire de pana acum a anului.......
la asta nu ai prea raspuns !!

inca ceva : Schumi e vinovat doar pentru atingerea lu Truli !!!!!
ca si alti piloti au avut de suferit , asta nu cred ca e vina lui !!

Schumi rules !!
:yeah:

kutzu
25th March 2003, 08:54
N-am zis ca o vrut sa intre in Truli, o vrut numai ca de obicei sa-l intimideze cu metodele lui, cat despre depasirea anului ... mai bine dai pace, uitate mai bine in ce moment al cursei a fost depasirea de care zici tu, el era cu rezervorul aproape gol asa ca ... El numa la intimidare stie face asa ceva, el trebuia la sfarsitul cursei sa treaca de Truli , da io am vazut ca Truli la cam tinut la respect.

oaspetele
28th March 2003, 07:53
N-am zis ca o vrut sa intre in Truli, o vrut numai ca de obicei sa-l intimideze cu metodele lui, cat despre depasirea anului ... mai bine dai pace, uitate mai bine in ce moment al cursei a fost depasirea de care zici tu, el era cu rezervorul aproape gol asa ca ... El numa la intimidare stie face asa ceva, el trebuia la sfarsitul cursei sa treaca de Truli , da io am vazut ca Truli la cam tinut la respect.

parca aia din fata aveau rezervorul super-plin.......
ramane depasirea anului..........
si tu un mic ofticat.......

:yeah:
:thinkso:

aurelm2
30th March 2003, 13:21
:happy nu stiu daca se poate face o comparatie intre talent cu carul (Senna) si caracter de invingator cu orice pret(Schumi) insa dupa parerea mea pe timpul lui Senna erau multi mai multi piloti capabili sa-i puna acestuia probleme pe cand Schumi daca are 2 opozanti seriosi e mare lucru. In tot cazul parca Schumi cu pragmatismul lui si cu modul de a simti masina, pare un pilot mai mare. Eu am fost fun Prost iar acum Schumi

rasheedkpenny
30th March 2003, 14:05
Acum Schumi are mai mult decat "2 opozanti seriosi", regulamentele potrivnice... dupa cum am scris si in topicul "Schimbari de regulament":


Se zvarcoleste Senna in mormant cu regulamentele astea :(
pacat, mare pacat :(

oaspetele
30th March 2003, 14:36
Acum Schumi are mai mult decat "2 opozanti seriosi", regulamentele potrivnice... dupa cum am scris si in topicul "Schimbari de regulament":


Se zvarcoleste Senna in mormant cu regulamentele astea :(

pacat, mare pacat :(


perfect de acord la chestia asta .
asa cum am mai spus-o , singurul record "adevarat" ramas in picioare e cel al pole-position-urilor , cu Senna pe primul loc .........
este si unul din argumentele forte al sustinatorilor celebrului pilot......

daca regulamentele ar fi fost cele de acum , pun pariu ca nu ar mai detine acest prim loc.....
:rolleyes:

Vespa
6th April 2003, 11:42
mah oameni buni nu va mai luati de shumi cand vorbiti de ordine de echipa!! nu el le face . Chiar nu ati inteles ca shumi nu a stiut nimik despre ce a fost ordonat la mp al austriei decat dupa ce a trecut linia de sosire . Nu a stiut de ce a incetinit barichelo mai .
daca ar fi stiut nu ar fi acxceptat cu siguranta. Poate nu ati vazut ce a urmat dupa finish.
Iar cand comentati manevrele lui shumi ganditiva si la cele a lui senna ,si el si-a permis sa scoata din cursa piloti pentru a-si atribui victoria. ASA SUNT PILOTII sunt fiare nu fairplayisti . Tot respectu pentru senna dar Shumi ramane cel mai bun pilot din f1 din toate timpurile pana cand va aparea altul mai bun decat el . In ceea ce priveste spectacolul senna era mai spectaculos pentru ca si f1 era mai spectaculoasa pe vremea lui.
Se vedem cum va fi anul acesta ! Ma bucur ca campionatul a inceput asa cum a inceput pentru ca ma plictiseam sa vad ca shumi nu are adversari.


mai discutam mai incolo...toate cele bune

cata
6th April 2003, 12:56
Nu cred ca putem compara doi sau mai multi piloti, atata vreme cat au concurat in perioade diferite (cu masini diferite, cu regulamente diferite, cu adversari diferiti etc.).
Unii ar putea spune ca rezultatele sunt cele care pot face diferenta. Este un punct de vedere, principial corect, insa care suporta nuantari. Asa cum spuneam mai devreme ar trebui sa comparam si valoarea competitorilor (de exemplu era mai bun Mansell decat Villeneuve sau Prost decat Hakinnen?), pentru ca este usor sa castigi un trofeu atunci cand nu ai concurenti pe masura (in tenis Rios a ajuns in frunte atunci cand Sampras era accidentat, Agassi avea probleme de moral, iar altii nu prea erau).
Speculatii se pot face la nesfarsit. A compara cursele in care cei doi au concurat impreuna iar nu mi se pare relevant. Ar insemna sa comparam experienta cu dorinta de afirmare (poate aceeasi comparatie o vom face peste 3 ani intre Schumi si un alt pilot care alearga azi prin formula 3000).
Putem vorbi de talent (pe care l-au avut amandoi) sau putem vorbi de capacitatea de a lucra in echipa (aici cred totusi ca Schumi este superior, a reusit -este drept cu bani extraordinar de multi- sa scoata Ferrari-ul la lumina). La o astfel de comparatie trebuie avute in vedere resursele fiecarei echipe (bani, oameni); degeaba esti talentat, daca nu esti si ajutat sa te exprimi. Sportivitatea nu trebuie luata in calcul, vorbim de rezultate nu de buni crestini sau de suflete caritabile (desi Schumi organizeaza competitii sau doneaza bani celor in suferiunta).
Cred ca am cam batut apa in piua, insa consider ca doi sportivi sau echipe, care au evoluat in epoci diferite (chiar daca Senna si Schumacher au avut si intalniri directe, nu pot fi luate prea mult in considerare, datorita diferentei de statut la acel moment) nu pot fi comparati. A fost Pele cel mai bun fotbalist din toate timpurile? Sau Iordanescu -antrenorul secolului? De ce? Eu l-am prins si pe Dobrin, mi s-a parut peste Hagi, insa nu a avut o echipa nationala cu care sa se afirme.
Parerile noastre sunt oricum subiective. Cel care il antipatizeaza pe Schumacher va spune ca Senna a fost cel mai bun si invers. Cred ca ar trebui sa ne intrebam poate daca Schumi este astazi cel mai bun pilot sau nu sau daca Ferrari are cea mai buna echipa. Insa nu trebuie sa ne intrebam daca este cea mai bun din toate timpurile (chiar cu cele cinci titluri). Altfel riscam sa ramanen cu nostalgia Ripensiei, a lui Borg sau a lui Johnny Weissmuller.

silvio
7th April 2003, 10:22
Senna a fost foarte talentat , indiscutabil!!! poate cel mai talentat, iar sfarsitul lui tragic , cand inca mai era acolo, sus, ne-a amarat pe toti fanii formulei 1!
Pe vremea cand pilota Senna eram un fan Senna!!! Dar dupa recunosc ca am devenit fan Schumi!!! Si cred ca si unul si celalalt au aratat foarte multe...iar Schumi inca mai arata!
Eu ii apreciez pe amandoi, dar asa de comparat nu prea ii compar!!!
pana acum, dintre pilotii pe care i-am vazut eu cred ca sunt
CEI MAI BUNI!!!
si apare incet Raikonnen yeah

Dorin
4th May 2003, 09:25
Senna este pentru mine mai complet si mai interesant dar Schumi mai eficient .Masina lui Schumi este cea mai tare dar sa nu aitam ca atunci cind altii aveau amsini mai bune Schumi oricum se batea pentru titlu ! Iar pe ploaie nu cistiga decit Schumi . :yeah: Dorin

oaspetele
29th May 2003, 13:38
hai sa vedem parerea unui tip mai "avizat" despre eroii nostri :


Piquet: Schumacher better than Senna

Brazilian reckons Schumacher could be the greatest

Schumacher and Piquet were team-mates in 1991

Triple world champion Nelson Piquet believes that Michael Schumacher is already a better racing driver than the late Ayrton Senna and could well be the greatest racing driver ever.

Piquet, who won titles in 1981, '83 and '87, is now overseeing a team in the British Formula 3 Championship which runs his son Nelson Angelo Piquet. The Brazilian was Schumacher's first team-mate at Benetton in 1991 and raced and beat Senna to the '87 crown.

“Michael Schumacher is the best by far right now and can be the best ever, if he is not already,” Piquet was quoted as saying in the Daily Express newspaper. “If you take all the electronics off the car, Schumacher will be much better than most drivers, much better than Rubens Barrichello, much better in the same Ferrari.

“Schumacher can be the best ever. He did something that many good drivers did not do by moving teams to make another better. He had the courage to go for a team that was not strong. Ferrari had not won the championship for 21 years.

“Senna always wanted to go for the best team. It was the same when he went from McLaren to Williams. For me this makes Schumacher much better than Senna, and I say this as a Brazilian.”

rasheedkpenny
29th May 2003, 16:56
Si cu atat mai mult cu cat Nelson Piquet e brazilian...

Ayrton
30th May 2003, 09:26
Pentru cei ce nu stiu, Ayrton Senna si Nelson Piquet au fost mari dusmani, totul pornind inca de la debutul lui Senna in Formula 1, cand toata Brazilia l-a adoptat ca pe un idol, asta desi Piqet era campion mondial. Acest lucru a produs invidia lui Piqet, care a inceput sa-l sape pe Senna peste tot, si asta inca de la primele curse, cand Ayrton nu avea asa de multi sustinatori in paddock-uri... Insa valoarea si-a spus cuvantul si Senna a triumfat de mai multe ori decat Piquet, si s-a si razbunat pe Nelson culcandu-se cu nevasta acestuia, si producand divortul in familia lui Piquet.
Asa ca parerea lui Piquet este generata de ura ce i-a purtat-o intodeauna lui Senna, si iata ca si dupa moarte tot nu l-a iertat pe acesta. Asta nu inseamna ca nu are dreptul si omul asta la o opinie, asa ca noi toti... Insa opinia lui este subiectiva si influentata de mult mai multe amanunte decat cunoastem noi, asa ca nu pot sa o cred ca fiind sincera.

PS: Ar fi interesant daca ai pune si opiniile altor fosti mari campioni mondiali precum Alain Prost, Nigel Mansell, Mika Hakkinen, Damon Hill, Jacqes Villeneuve...

oaspetele
30th May 2003, 13:26
PS: Ar fi interesant daca ai pune si opiniile altor fosti mari campioni mondiali precum Alain Prost, Nigel Mansell, Mika Hakkinen, Damon Hill, Jacqes Villeneuve...

jac si , in primul rand , hill nu au ce cauta in compania selecta enumerata de tine.
te rog frumos !!
/nope/

am sa caut si spusele lor , dar retine : io nu vreau cu tot dinadinsul sa-l postez pe Schumi pe o treapta superioara lui Senna.
io doresc doar sa constientizati ca Schumi e la nivelul brazilianului. Ca ala e mai spectaculos sau mai tehnic , ca alalalt e mai exact etc .....conteaza mai putin. dar cei doi sunt aproape , unul langa celalalt.
si sunt doar ei , nimeni altcineva .
nici Prost , nici Mansell nimeni !
/nope/

Ayrton
30th May 2003, 15:01
Intru-totul de acord! :yeah:

oaspetele
5th June 2003, 12:45
ceva interesant , cred ca se potriveste aici :
If Michael Schumacher could have his time again, he would do it all the same - almost.

The five times world champion admits that the 'black spot' on his formidable racing career, the 1997 European Grand Prix at Jerez, is his biggest regret.

At the title finale against Williams' Jacques Villeneuve, Schumacher's leading Ferrari began to lose oil - and pace - in the closing stages.

Villeneuve lunged for the lead into the tight right-hand bend; and Schumacher seemed to deliberately attempt to knock his rival out of contention.

So was this 'act of desperation,' as described in Schumacher's new biography written by PR agent Sabine Kehm (Driving Force), a moment of impetuosity or madness?

Was it a mistake, and something he's ashamed of? A lesson learnt?

Schumacher says his close journalist friend may have hit the nail on the head: 'Maybe all of this,' he says. 'I could not describe it better than you did here.'

The German concluded of 'Jerez-gate,' which earned him a championship exclusion from the FIA and world-wide condemnation: 'It was clearly a mistake.

'And if I could re-do something in my racing life, that would be it.'

Visu
25th June 2003, 00:56
Senna - clar mai bun ca Schumacher.. Presupun ca personajul din aceste posturi este Michael.. Mi-e total antipatic.. Ralf nu. Nu stiu de ce.. Dar Schumi chiar nu mi se pare extraordinar. Sa recunoastem, e mai bun decat Coulthard, decat Irvine, Barichello si altii, dar a avut si masina buna. S-a vazut clar chestia asta. Cand concurenta a a fost aproape performatele tehnice ale Ferrariului, Schumacher a cam luat-o.... Nu am fost mare fan Senna, dar consider ca a fost mai bun decat este sau va fi vreodata Schumacher.

Ayrton
2nd July 2003, 16:40
Acum 10 ani:

http://mail.acasa.ro/mail/download/senna%26schumi.jpg?file=senna%26schumi.jpg

kutzu
3rd July 2003, 11:00
oaspetele de ce Jac nu are ce cauta ce cauta intre campionii mondiali ? sa nu uitam ca putea fi campion mondial de doua ori , chiar la debutu in F1 daca nu era al doilea pilot al echipei . Aduti aminte cum a luat Hill titlu , cu ordine de echipa , ca altfel Jac iesea campion atunci . Plus mai are un titlu in indy , deci... totusi putin respect . recunosc mie imi place , sau ma rog placea mult de el , da de cand cu prostia de BAR si mai ales ca so dus unde era prietenu lui manager, so plafonat . I un pilot foarte bun , tehnic foarte , dupa mine peste Shumy ca si talent , dar asta nu ajunge , Shumy fata de el i un mult mai bun strateg si mai calculat , care intr-o cursa conteaza enorm , per ansamblu da Shumy i mult peste Jac , dar are si el locul lui intre campionii mondiali si nu cred ca nimeni i poate lua acest lucru.

oaspetele
3rd July 2003, 12:12
nu am spus ca jac nu a castigat o data campionatul. dar asta nu il face "un campion". campioni au fost doar cativa. printre ei, Schumi.

nu uita pe ce masina a castigat jac campionatul. s-a vazut ulterior ce-i poate pielea. nu zic, bar-ul e slabuta, dar si Ferrari din primul an al lui schumi la Ferrari era o masina de pluton . si ne amintim de cele trei victorii ale lui Schumi de atunci.
:yeah:

tie iti place ca e mai impulsiv, mai bataios. dar sa fim sinceri : de cate ori iesit in decor in ultimii ani??
tocmai din cauza comportamentului necalculat. in plus, nu prea are habar la "developmen-ul" masinii.

stii cine a fost un campion fara sa fii castigat titlul??
tatal lui jac, pe care acesta il si copiaza.
:thinkso:

DasModell
3rd July 2003, 13:10
mai bine spus incearca .. dar nu prea ii reuseste ...

DasModell
3rd July 2003, 14:07
am citit in niste topicuri mai vechi cum ca Schumacher a castigat ca a avut cea mai buna masina ... toti marii campioni au avut cele mai bune masini ... incepand cu Fangio cu Alfa 158/159, Merceds W196 si Maserati 250F .. si ajungand la Prost cu McLaren Tag Porsche si Honda sau Sena .. cu McLaren Honda .....so ..

Ayrton
17th July 2003, 17:06
Vineri 1 august 2003, ora 23.00, postul National Geographic transmite un documentar despre o legenda: Ayrton Senna da Silva. :worship:


http://www.soresa.hpg.ig.com.br/senna/imagens/williams04.jpg

realmadrid.com
10th August 2003, 11:45
Io unu cu tuate ca eu sustin ca senna a fost mai bun decat schumi acest subiect nu are logica. Au fost cel putin senna nu si schumi doi piloti din ere diferite. Exact cum in fotbal nu poti compara naitonala braziliei cand il aveau pe pele cu cea a lui ronaldo rivaldo de astazi. Acum cativa ani schumi insusi a zis ca Juan Manuel Fangio a fost un erou pt ca avea curajul sa conduca o masina cum erau acelea de atunci fara nici o siguranta f. instabile. Pt mine ramane senna cel mai bun dar parerile sunt impartite. Documentarul a fost frumos dar pacat ca nu lam vazut de la inceput ,sper sa il mai dea. Cam asta a fost parerea mea

SENNA THE BEST

MATRIX98
9th October 2003, 19:22
parerea mea este ca senna a fost mult mai bun decat schumi , avand in vedere ce masina avea , era un pilot desavarsit la fel ca si fangio despre care si schumacher a declarat ceva de genul "este o prostie sa ma comparati cu fangio , ce facea omul ala cu masina pe care o avea , eu nu as fi niciodata capabil" cat despre senna , a murit la 27 de ani daca nu ma insel ,era in plina forma , avea destul timp in fata , nu cred ca ar mai fi castigat tot schumacher ...

oaspetele
9th October 2003, 21:42
parerea mea este ca senna a fost mult mai bun decat schumi , avand in vedere ce masina avea , ................

incearca sa si explici ceea ce zici..........
:?

RedBaron
9th October 2003, 23:55
Uitati cum stau lucrurile! M.Schumacher poate fi comparat cu M.Hakkinen, J.Villeneuve, D.Hill, D. Coulthard, etc (piloti contemporani), dar nu cu A.Senna, P.Hill, N.Mansell, A. Prost, J.M. Fangio, etc!

O sa spuneti ca Senna a fost contemporan cu Schumi! Corect! Dar, daca nu ma insel, Schumi a debutat in '93 la Spa si "l-a prins" pe Senna pana in '94 la Imola... Ceea ce incerc sa zic e ca nu prea avem termen de comparatie! Schumi era la inceput, un incepator talentat, Senna era un campion deja, o vedeta, in apogeul carierei as spune... Si cu toate acestea au existat "scantei" intre cei 2, Schumi castigand in fata lui Senna... si asta e o afirmatie oarecum relativa, deoarece Senna a abandonat in cursa respectiva, apoi am o poza cu o mica bruscare intre cei doi, mai fizica asa...
In concluzie, eu nu pot spune care este campionul absolut... nu! nu se pot compara cei 2! Daca nu ar fi murit Senna :( ... cine stie, dar asa... Pentru fanii Senna acesta ramane "etalonul", ptr. mine Schumi ramane campionul absolut... Asta e! Comparatie cu J.M.Fangio e si mai deplasata, cei 2 nici nu au concurat impreuna macar, ce sa mai...

In concluzie, eu zic ca nu putem afirma ca "X" a fost cel mai talentat pilot din istoria F1! Putem doar afirma ca "in perioada "n" cel mai titrat pilot a fost..."!

Forza Ferrari!

realmadrid.com
10th October 2003, 16:45
Se pare ca in privinta asta matrix ne intelegem . Daphix ai si tu o mare dreptate

oaspetele
22nd November 2003, 10:01
lovitura de teatru !!
luati d-aci, bai tomelor !!!

Frank Ponders A Second Schumacher
Michael the ideal replacement for Montoya

Sir Frank Williams has refused to entertain speculation about who will replace Juan Pablo Montoya at a new-look BMW-Williams in 2005.

Through a spokesman, the knighted team owner offered 'no comment' to this week's news that in 2005, his racing Colombian will drive a McLaren.

The Briton has previously explained that only one man comes close to matching the track-talents of reigning world champion Michael Schumacher.

And that man is a 28-year-old racer from Bogota, the McLaren-defector.

Failing Michael, then, Williams - in 1999 - hired Schumacher's younger brother, Ralf, who still drives a blue and white, Grove-built racer.

But Williams still wants to see Schu Senior steer a FW-designated car.

'I would still like to have Michael as a Williams driver some time in the future,' he said. 'It's an ambition, not a dream.'

His hunch, however, is that Michael will step out of Ferrari and into obscurity.

Williams said: 'I have come to the conclusion that Schumacher is the best motor racing driver there has ever been. He is the complete package.'

alin
23rd November 2003, 18:14
contar asteptarilor, sunt multi insideri care cred - in cunostinta de cauza - ca acum e mult mai greu sa fii cel mai bun decat la inceputuri sau decat in alte timpuri, mai mult sau mai putin apropiate de cele prezente. incep sa ma convinga si pe mine.

senninha
9th December 2003, 18:25
lovitura de teatru !!
luati d-aci, bai tomelor !!!


Williams said: 'I have come to the conclusion that Schumacher is the best motor racing driver there has ever been. He is the complete package.'


salutare ! vad ca dezbaterea pe subiectul senna - schumacher e prezenta cam pe toate siturile sportive, iar aici dureaza de ceva vreme ! impresionant! asa ca īmi dau si eu cu parerea... ca tot omul.
in primul rānd, precizare : chiar daca sunt fan senna forever, nu īl urasc īn nici un fel pe Schumi, ale carui merite sunt atestate de succesele sale, oricāt de controversate ar fi ele ( lipsa de sportivitate, ordine de echipa etc etc etc). pentru ca īn ciuda acestor lucruri, daca schumi ar fi un nul, nu ar fi obtinut nici macar jumatate din victorii...
īnsa asta nu e suficient dupa mine pentru a-l transforma īn cel mai mare si tare pilot din toate timpurile, cum pretind cāte unii pe aici. informatie pentru cei care spun ca rezultatele lui fangio nu conteaza pentru ca nu l-au vazut niciodata pilotānd: poate v-ar interesa sa stiti ca toti pilotii mari ( si ma refer aici la senna, prost sau schumi) au declarat īntotdeauna ca ceea ce a realizat fangio nu poate fi depasit vreodata, orice ar spune statisticile. stiti de ex ca fangio a castigat 24 de curse din cele 51 disputate, ceea ce īi face o medie de (aproape) o cursa din doua? īn plus de asta, toata lumea īl respecta pentru omul deosebit care se ascunde īn spatele pilotului, pentru valorile sale morale solide . da, da, fair-play-ul constutuie un element care trebuie luat īn consideratie in acel 'package' de care vorbeste f williams, cum l-a amintit careva mai sus... sportul, prin definitie, necesita loialitate, altfel toate recordurile obtinute īn atletism gratie dopajului ar trebui omologate. nu conteaza numai sa castigi, ci si cum o faci. mai ales cum o faci.
iar schumacher, cu tot talentul sau, nu are acel panas pe care īl avea senna. ce conteaza cifrele, ca senna nu a obtinut decāt (!!) 3 titluri ( si apropo, a murit la 34 de ani, nu la 27 cum a spus cineva mai sus, dar asta nu īnseamna ca se afla la sfārsitul carierei, e suficient sa va amintiti longevitatea lui prost). uitati-va mai bine īn ce conditii le-a obtinut, mai ales primul lui titlu, īn 1988, cānd cel mai tare rival al lui era prost ( = coechipierul sau !!!), si cānd īmpreuna au cāstigat 13 curse... duelurile senna -prost -mansell i-au īncāntat pe toti iubitorii de f1, si suspansul a fost īntotdeauna mare, pt ca se concura īn conditii mai echilibrate decāt acum. nu ma refer la regulamente, care sunt aceleasi pt toti pilotii, ci la ordinele de echipa ! iar pāna īn 2003, contra cui a concurat schumi? hill ? villeneuve? ce gluma buna ! numai hakkinen a reprezentat un adversar redutabil , dar nici chiar el nu avea calibrul unui mare campion.
lipsa patenta de fair -play a lui schumi , care i-a spulberat la propriu pe hill si pe villeneuve din calea sa, care accepta ordine de echipa care īl avantajeaza si care fura victoria de la coechipierul sau - da, da, hai sa zicem ca o data nu a stiut, dar nu s-a īntāmplat numai o data...-, care īi īmpinge pe multi īn afara pistei profitānd de puterea superioara a masinii sale, dar care continua altfel sa greseasca precum un īncepator ( vezi ultimul MP al sezonului, īn japonia, cānd din cauza unei erori stupide - a intrat intr-un alt pilot, nu mai tin minte care- a fost cāt pe-aci sa piarda si acel loc 8 de care avea nevoie pt a cāstiga campionatul), toate acestea ma fac sa nu īl consider drept cel mai bun pilot, si īn nici un caz superior lui ayrton senna. si nu īmi amintiti de suzuka 1990 cānd senna l-a scos din cursa pe prost, chiar daca aceasta manevra e condamnabila, senna avea macar o explicatie alta decāt dorinta oarba de a cāstiga : in culise, datorita diferendelor pe care le avea cu Balestre, presedintele FIA, acesta a hotarāt sa īl priveze pe senna de avantajul pole position-ului pe care acesta īl cucerise pe drept. īn plus, avea o 'datorie' fata de prost, care īl scosese de pe pista intr-un mod cu totul nejustificat, tot la suzuka, si l-a facut sa piarda titlul īn 1989.
si as putea sa continuu la infinit cu exemple, dar cred ca nimeni nu are rabdare sa citeasca.
o ultima precizare : nu dati credit afirmatiilor lui nelson piquet īn ce īl priveste pe senna. piquet a simtit pericolul pe care īl reprezenta senna de la īnceput, din 1984. l-a detestat si pentru faptul ca, asa cum a spus deja cineva, senna īncepea sa īi ia locul īn inimile brazilienilor. drept pentru care situatia s-a īnveninat fff tare īntre cei doi, culminānd cu o declaratie foarte deplasata a lui nelson piquet īn 1988, cānd acesta a afirmat ca senna era homosexual!!! fiecare se apara cum poate, si cum amicul nelson nu era īn stare sa se apere pe circuitele de f1 nu a gasit altcva mai bun decāt sa se dedea la atacuri personale... si ca dovada ca piquet nu a īncetat sa fie ros de gelozie din cauza lui senna, nici macar nu a catadicsit sa mearga la īnmormāntarea lui senna, pe cānd prost ( care a fost totusi marele rival) era acolo... si chiar asa, stiti cine nu era nici el acolo?... schumi...
īn schimb, va trimit ceva ce martin brundle a spus īn repetate rānduri de altfel, dar asta e ultima īn data.
si o ultima chestie : multumesc, ayrton senna , vei fi īntotdeauna cel mai bun! MAGIC!obrigada!


Brundle Adds To Senna vs Schumi Debate 12/11/03 breaking news

F1's best TV pundit, former driver Martin Brundle, has come down on the side of Ayrton Senna in the great Senna vs Schumi debate

Martin was asked by Planet-F1 if he thought Senna could have become a seven times World Champion (Given that Damon Hill came very close for Williams in '94 and '95 and that Hill and JV won titles for Williams in '96 and '97).
"I don’t know the numbers," said Brundle, "but to cut straight to the chase, he was better than Schumacher. He had a greater skill and a greater talent and he was a more natural, more emotionally driven man than Michael."
Brundle is better placed than almost anybody to comment on the issue having battled it out with Ayrton for the 1983 British F3 championship, a title that the Brazilian ultimately won.
"I raced a long time with Ayrton particularly coming through the junior formulae and I was a team-mate to Schumacher so I know them both well, so my vote always goes to Senna.
"Hakkinen wasn’t too far off either, it has to be said, but that’s not to deny Michael’s achievements which are just sensational, but I think Ayrton had more talent."
Whereas Alain Prost thinks that Schumi's No.1 status in the Ferrari team has helped him considerably, Brundle says it's more likely to be the lack of competition elsewhere on the grid that has bolstered his reputation.
"When I came into Formula 1 twenty years ago there were 10 or 11 household names in Formula 1; Senna, Lauda, Prost, Piquet, Mansell, it just went on and on and on, the list of world class drivers and today I don’t think that’s the case today. I don’t think you can compare the eras."

Ayrton
10th December 2003, 08:51
Salutam venirea unui nou user, care vad ca are acelasi idol ca si mine...
Foarte frumos si binevenit postul, mai ales ca nu prea mai se scrisese de mult pe acest thread.

Si ca o completare la afirmatia lui Piquet despre Senna, acesta din urma s-a mai razbunat intr-un fel pe Nelson, culcandu-se cu sotia acestuia si facndu-l pe dusmanul sau din tara natala sa divorteze.

Ayrton
10th December 2003, 08:54
Si o stire:
"In memoriam Ayrton Senna
NEMURITOR. După aproape 10 ani de la moartea sa, Ayrton Senna este īn continuare unul dintre cele mai respectate nume din istoria Formulei 1

Anul viitor, la un deceniu de la moartea campionului brazilian, la Imola vor avea loc mai multe ceremonii de comemorare


Laurenţiu Mandu

Organizatorii Marelui Premiu al San Marino vor iniţia o serie de manifestări comemorative īn 2004, la 10 ani după decesul celebrului pilot Ayrton Senna. Pe 1 mai 1994, triplul campion mondial a ieşit īn decor şi a lovit cu viteză foarte mare un zid de protecţie, medicii declarīndu-l mort cīteva ore mai tīrziu, la un spital din Bologna.
Conform anunţului făcut de Sagis, firma ce administrează circuitul de la Imola, tribuna centrală va purta numele campionului brazilian. Apoi, printre manifestările prevăzute de organizatori se numără un meci de fotbal īntre naţionala Braziliei din 1994 şi o echipă formată din piloţi de Formula 1, precum şi o expoziţie a monoposturilor pilotate de Senna īn cariera sa. Īnaintea cursei de anul viitor, Gerhard Berger, bun prieten cu Senna şi cu Roland Ratzemberger (pilot austriac decedat tot la Imola cu o zi īnaintea lui Ayrton), va efectua cīteva tururi de circuit cu un monopost Lotus ce i-a aparţinut brazilianului. Ceremoniile “ImolAyrton” vor īncepe la Marele Premiu al San Marino (23-25 aprilie 2004) şi vor continua pīnă pe 2 mai.
Moartea lui Senna a reprezentat unul dintre cele mai importante momente din era modernă a Formulei 1. După acel accident s-au luat mai multe măsuri pentru securitatea piloţilor, iar Michael Schumacher a rămas fără cel mai puternic rival, cucerind apoi cu uşurinţă titluri mondiale."

oaspetele
12th December 2003, 13:38
buna pledoarie, senninhia, dar nu pe mine treb ui e sa ma convingi , ci pe Williams. care, daca nu ma insel, i-a fost patron.

nu prea am timp acum, dar ceva-ceva am sa spun

1.dopajum din atletism e cu totul altceva fata de ordinele de echipa. retine DE ECHIPA.
2.iarasi vechea acuza a lipsei de parteneri de intrecere reali. da cu ce e de vina Schumi pentru asta ??
io as putea zice ca diferenta dintre Schumi si restul e asa de mare, incat pare ca nu are adversari. dar jac si hakkinen nu sunt pilotui rai......
3.eroarea din Japonia s-a datorat in mare masura lui Sato, care a inchis usa prea tarziu.
ca o chestie cand deschizi usa, inviti omu inauntru, si caND FACE PASUL II TRANTESTI USA.
cam asa s-a intamplat.
poate mai revin.

Cipangoo
12th December 2003, 16:19
Argumentul nr 1 ar sta in picioare daca ar castiga echipa sau am discuta despre Ferrari vs Williams. Dar atat vreme cat gloria o ia toata Misu Schumacher....

senninha
12th December 2003, 19:13
buna pledoarie, senninhia, dar nu pe mine treb ui e sa ma convingi , ci pe Williams. care, daca nu ma insel, i-a fost patron.

nu prea am timp acum, dar ceva-ceva am sa spun

1.dopajum din atletism e cu totul altceva fata de ordinele de echipa. retine DE ECHIPA.
2.iarasi vechea acuza a lipsei de parteneri de intrecere reali. da cu ce e de vina Schumi pentru asta ??
io as putea zice ca diferenta dintre Schumi si restul e asa de mare, incat pare ca nu are adversari. dar jac si hakkinen nu sunt pilotui rai......
3.eroarea din Japonia s-a datorat in mare masura lui Sato, care a inchis usa prea tarziu.
ca o chestie cand deschizi usa, inviti omu inauntru, si caND FACE PASUL II TRANTESTI USA.
cam asa s-a intamplat.
poate mai revin.multumesc de replica ! imi exercit si eu dreptul la replica...

1) ce sa spun, ordine de echipa sau nu , cum am zis poate o data e ok dar pe urma... prea e nesportiv. si nu o sa imi spui ca un pilot de importanta pe care o are schumi in sanul echipei ferrari nu ar putea sa isi impuna punctul de vedere daca ar fi intr-adevar contra acestui tip de practica. dar hai sa zicem ca echipa e vinovata, si nu bietul schumi, care ar fi el deschis oricarei concurente... ( chiar daca, repet, nu sunt de acord cu nevinovatia totala a lui schumi in aceasta privinta)... ce faci atunci cu cerinta acestuia (adicatelea zisul schumi) ca niste clauze speciale sa fie introduse in contractul lui irvine cand acesta a semnat pt ferrari ? de data aceasta nu mai era echipa, ci chiar marele schumi care in marea echipa ferrari, care are suficient de multi bani pt a-si trata pilotii pe un picior de egalitate si sa le permita amandurora sa castige, pretinde sa fie singurul nr 1, iar coechipierii nu au voie decat sa il slujeasca pe el, nu sa concureze ei insisi pt titlu... ca sa vedeti ce bun coechipier e schumi, in 1999, dupa accidentul pe care l-a avut, a fost scos din cursa pt titlu. in schimb, eddie irvine era mai mult decat bine plasat pt a castiga campionatul. si ce a facut schumi cand s-a reintors pe circuite ? credeti ca l-ar fi ajutat cumva? nicicum... in schimb, imi aduc aminte de o anumita cursa, suzuka ( inca o data !) 1991, cand senna a lucrat pt coechipierul sau gerhard berger, permitandu-i acestuia sa se distanteze in mod confortabil de nigel mansell care era retinut de senna. si dupa ce senna s-a debarasat de mansell, l-a ajuns din urma pe berger, si , cum era mult mai rapid decat acesta, l-a depasit fara probleme. numai ca inainte de cursa convenisera ca cel care conduce cursa sa o si castige, asa ca senna l-a lasat pe berger sa i-o ia inainte... asta in conditiile in care senna se lupta pentru titlul mondial. cand a facut schumi ceva de genul asta?

2) reciteste ce am scris :nu am spus niciodata ca e vina lui schumi ca nu are adversari pe masura ! ar fi de-a dreptul absurd. ceea ce vroiam sa spun in schimb e ca din cauza lipsei de concurenta, rezultatele pe care le-a obtinut trebuie sa fie relativizate, pentru ca daca ar fi avut oponenti de talia lui lauda, prost, senna si mansell, cu siguranta ca nu ar fi castigat atatea curse si titluri. deci, repet, nu contest valoarea lui schumi ca pilot, departe de mine de a zice ca e un pilot prost !!! dar faptul ca din punct de vedere statistic conduce ca numar de titluri si de victorii nu inseamna nimic, cifrele brute sunt lipsite de sens cand nu se explica in ce context rezultatele au fost obtinute... de ex, unele persoane care urmaresc F1 aproape de la inceput si care i-au vazut pe toti marii piloti ( inclusiv pe schumi) considera ca jim clark a fost cel mai bun dintre toti !!! nu am ce replica aici, pt ca nu l-am vazut niciodata pe jim clark ( eram departe de a ma fi nascut atunci cand acesta a murit...), dar pot intelege punctul lor de vedere.
asa si eu, comparand ce am vazut, spun ca senna era mai bun decat schumi pt ca avea un nu stiu ce in plus, un devotament fata de ceea ce facea, un strop de geniu pur care transforma pilotajul in arta ... e impresia pe care am avut-o atunci cand l-am vazut conducand masini inferioare celor ale adversarilor sai. remember donington 1993, cand a plecat magistral sub ploaia care incepuse sa cada zdravan, si in cateva secunde in primul tur i-a depasit pe... schumi, wendlinger, hill si prost, pt a castiga cursa. daca aveti ocazia sa revedeti imaginile acelei curse, sincer merita, ploua ingrozitor de tare, dar in timp ce ceilalti piloti de-abia ramaneau pe pista, senna conducea de parca ar fi fost uscat! i-a bagat pe toti in sperieti cu acel start, pt ca stia ca era singura lui sansa de a castiga in fata williams-urilor care erau mult mai rapide in realitate ( de aceea senna se si clasase asa de prost in calificari, de-abia pe locul 5), trebuia sa ii depaseasca atata vreme cat cauciucurile erau inca reci, deci masina mai greu de condus, ceea ce pe el nu il deranja deloc. si senna nu era mare numai atunci cand castiga, ci si atunci cand pierdea , si se vedea ca isi punea tot sufletul in ceea ce facea.

3) eroarea lui schumi din japonia, come on! , scuze putem gasi la infinit, nu asta e problema mea. insa cu experienta pe care o are, cum naiba de greseste taman atunci cand nu ar trebui? vorba ceea, a castigat titlul la mustata, ceea ce inseamna ca ar fi putut foarte bine sa il piarda datorita acestei greseli. care nu era prima de acelasi gen din cariera lui... de altfel, o chestie interesanta : cum de se face ca, imediat cum apare concurenta pe pista, schumi nu mai e asa de tare ? vreau sa zic, sezonul trecut, datorita lui kimi, lui montoya si lui alonso in mod special, parca am mai vazut ceva spectacol, si pe prietenul schumi asa zis cel mai bun din toate timpurile chinuindu-se in mod serios sa castige titlul. daca nu ar fi echipa ferrari (mai ales rory byrne si ross brown) cu strategiile lor de cursa super inteligente ( nu contest, si nu , nu dau vina pe schumi pt asta !!!! cu atat mai bine pt el) nu stiu daca rezultatele sale ar mai fi aceleasi. cat despre performantele sale pe merit propriu, am vazut niste statistici din care reiese ca de fapt in calificari barrichello e mult mai performant ! asta pt ca e cam greu sa i se dea ordine sa conduca mai incet decat schumi aici...
in termeni de viteza pura, schumi nu il va putea egala niciodata pe senna. poate ca, daca mai ramane vreo 2-3 ani in f1 si continua sa aiba o masina buna va reusi sa egaleze ca numar de pole positions recordul lui senna sau chiar sa il depaseasca. nici asta nu ar insemna mare lucru, pt ca senna nu mai e aici sa se apere, iar cele 65 de pp le-a facut in 10 ani de cariera in f1. schumi are si el 10 ani de cariera, si in ciuda faptului ca pt multa vreme a avut o masina mai rapida decat concurentii sai, iar ca acestia nu erau cine stie ce ( in afara de hakkinen, care era destul de rapid el insusi, mai ales in calificari) tot nu a reusit sa faca mai bine.

cat despre , 'nu pe mine trebuie sa ma convingi, ci pe williams'.... e o afirmatie care ma face sa rad ! mai sa fie, si eu care credeam, in naivitatea mea, ca epoca gandirii unice emanand de sus de la partid ar fi fost apusa !!! williams poate sa creada ce vrea, asat nu inseamna ca in mod necesar voi fi de acord cu el. dar se pare ca pt tine, ce spune williams e litera de lege... pacat. oricum, ce spune williams nu am chef sa comentez, el sa fie sanatos si sa dea domnul sa poata trai cu ceea ce are pe constiinta... pt ca daca senna nu mai este, echipa williams ( chiar daca nu williams in mod direct) a dat a mana de ajutor zdravana ! daca i-ar fi sudat coloana de directie cum trebuie, aceasta nu ar fi cedat . accident stupid si o moarte si mai stupida... si acum mi se pune un nod in gat cand imi aduc aminte de acele imagini, impactul masinii contra zidului din curba tamburello nu a incetat sa ma obsedeze de atunci... si mascarada de proces care a urmat, toti absolviti de orice vina, chiar si inginerii de la williams... mi se face greata !
insa ayrton ne-a parasit asa cum a fost in toata viata sa : in fruntea cursei !

AYRTON SENNA, SEMPRE O MELHOR !

oaspetele
15th December 2003, 22:32
Argumentul nr 1 ar sta in picioare daca ar castiga echipa sau am discuta despre Ferrari vs Williams. Dar atat vreme cat gloria o ia toata Misu Schumacher....


1.totdeauna are de castigat echipa...........vezi cazurile in care cei doi piloti mercedes sau wiliams s-au scos din cursa.
2.e vorba de pilotul mai bine plasat.

oaspetele
15th December 2003, 23:07
mai seninule, ai noroc ca nu prea am timp de scris mesaje.....
:)

da ceva ceva tot o sa gasesc.
1.


... ca sa vedeti ce bun coechipier e schumi, in 1999, dupa accidentul pe care l-a avut, a fost scos din cursa pt titlu. in schimb, eddie irvine era mai mult decat bine plasat pt a castiga campionatul. si ce a facut schumi cand s-a reintors pe circuite ? credeti ca l-ar fi ajutat cumva? nicicum...

asta e una minciuna ......la prima cursa la care a revenit l-a ajutat pe irvine sa castige cursa. incearca sa-ti reamintesti !!


cum era mult mai rapid decat acesta, l-a depasit fara probleme. numai ca inainte de cursa convenisera ca cel care conduce cursa sa o si castige, asa ca senna l-a lasat pe berger sa i-o ia inainte...

dar asta ce e ?? nimic altceva decat ordine de echipa. devii deja ipocrit.

2.si Schumi a avut rezultate remarcabile pe masini slabe, sau cel putin inferioare. nu uita primele 2 titluri obtinute. in special primul !!

si Schumi a castigat nenumarate curse pe ploaie.

aici e meci egal.


3.parerea mea e ca nu Schumi a gresit in Japonia.
cat despre faptul ca greseste exact atunci cand nu trebuie, cred ca e o exprimare de gradinita.........
:)

cat despre chinurile lui schumi, de ce nu recunosti ca diferenta dintre pneurile Michelin si Bridgestone a fost mai mult decat evidenta ??
exista minciuna si prin omisiune.......

nu stiu daca Senna a avut vreodata parte de o masina rea.........atunci cand a castigat unul dintre titlurile lui
nu cred ca exista campion mondial pe minardi.

in calificari e mai bun barri ??
ma faci sa rad, anul acesta, Schumi a avut cele mai multe pole-position. cinci. la mare distanta de barri.
si nu uita cum s-au desfasurat calificarile anul acesta. nu cred ca senna si-ar fi reeditat performantele. nu avea cum.
unde a disparut montoya, de altfel , anul acesta ??

cat despre accidentul lui senna, ai dreptate. am fost frustrati poate de cel mai interesant duel dintre 2 piloti.
dar io am citat parerea lui williams, referindu-ma la un om care si-a dedicat viata marelui circ. deci un om care are capacitatea si autoritatea de a isi da cu parerea. ca nu esti de acord cu el, asta e.


in incheiere : da, poate senna e cel mai rapid pilot. pe o tura de circuit.
dar pe intregul, e vorba de altcineva. cu totul altcineva.

senninha
18th December 2003, 21:21
of of, mai mai ! PACE, amice! nu stiu ce te face sa fii atat de incrancenat incat sa ajungi la atacuri personale... poate lipsa de argumente mai probante.

daca ai fi luat timpul sa citesti mai atent ceea ce am spus, ai fi vazut ca acuzatia de ipocrizie ti se aplica mai degraba tie, pentru ca dupa tine MS e perfect si nu i se poate reprosa nimic, e intotdeauna bun, dragut, gentil, coechipierul cel mai minunat pe care il poate visa cineva, probabil ca din acest motiv vrea sa plece barrichello de la ferrari ! si am uitat esentialul : nu comite niciodata vreo greseala, ci numai cei din jurul lui ! spune-i asta lui damon hill, care ar fi putut ramane intr-un carucior in 1994 cand a indraznit sa il faca pe marele MS sa intre in masina lui ... e numai vina lui hill, ai dreptate. idem pt jacques villeneuve in 1997, al naibii canadian nu s-a volatilizat cand trebuia, de altfel de ce a mai luat startul, nu stia ca trebuie sa ii faca loc lui MS cu orice pret? eu nu am incercat niciodata sa afirm ca ayrton senna ar fi fost vreun fel de semizeu, care nu gresea niciodata sau care ar fi castigat tot timpul sau mai stiu eu ce altceva + nu am negat niciodata calitatile de pilot ale lui schumi, te invit sa citesti ce am scris deja, fiindca e manifest ca nu ai facut-o. exemplul pe care l-am dat este exact pe invers de ceea ce face MS. Ayrton Senna nu a pregetat , el , sa se dea la o parte din fata coechipierului sau cu toate ca miza pt campionat era mare, dar asa i s-a parut just. repet intrebarea : cand a acceptat MS sa isi cedeze victoria vreunui coechipier? in plus, senna era mult prea mandru pentru a accepta sa castige altfel decat prin propriile-i merite, recte prin oferirea victoriei pe tava de catre coechipierul sau.

m-ai acuzat de ipocrizie, ok, dar nu mi-ai raspuns. de altfel, e suficient sa vezi ce declara fostii coechipieri despre Senna si despre schumi... nu am auzit pe vreunul sa laude spiritul de echipa al lui schumi ( poate in afara de piquet, dar despre asta s-a mai vorbit ). in schimb, pentru senna situatia e alta: hakkinen i-a fost intotdeauna recunoscator fiindca in momentul in care a aterizat in f1 senna a fost singurul care l-a primit cu adevarat si l-a indrumat ( dixit hakkinen); michael andretti, care a avut o gramada de probleme daca iti aduci bine aminte, ca mai mult iesea in decor decat rula pe pista, a fost ajutat de senna cat s-a putut in fata staffului tehnic de la mclaren ( dixit michael andretti, confirmat de mario andretti care i-a fost ff recunoscator lui senna pt ajutorul pe care acesta l-a dat fiului sau in f1); gerhard berger a devenit prietenul bun al lui senna, in sensul adevarat al cuvantului, intre cei doi aparand o complicitate rara pentru mediul concurential al f1 ( dixit berger, bineinteles, dar confirmat mai ales de ron dennis); si chiar si marele rival prost i-a recunoscut meritele de coechipier, cu toate ca multa vreme intre ei nu a fost chiar o intelegere cordiala, si de altfel prost considera ca senna e cel mai bun pilot impotriva caruia a concurat... deci nu sunt numai parerile mele, asa ca acuza-i pe toti acestia de ipocrizie daca vrei.

multumesc pt complimenul cu limbajul de gradinita, imi face chiar placere fiindca imi aduce aminte de vremuri frumoase cu vacante multe... dar lasa-ma sa iti intorc complimentul : toata discutia asta degenereaza in ce se intampla pe strada pe vremea aceea, la gradinita, cand ne certam ca chiorii despre care echipa e mai buna : steaua sau dinamo? insa mentin : schumi n-o fi gresind el foarte mult, insa greseste grav atunci cand nu trebuie ! mi se pare suficient de clar, dar fiindca suntem, se pare, la nivel de gradinita ( apropo, parca pe atunci mai spuneam si : cine zice, ala este... ), poate ca trebuie sa utilizez mai multe cuvinte pt a fi pe intelesul tuturor : schumi a gresit prosteste fiindca era sub presiune, nu avea nevoie decat de un punct dar pt a-l obtine trebuia sa termine pe locul 8, ceea ce nu era sigur, si aproape ca si-a pierdut titlul. dar ce prostie din partea mea, cum de am putut uita !bineinteles ca prin definitie schumi nu poate gresi, si ca sunt numai ceilalti piloti care gresesc ( gen hill in 1994 si villeneuve in 1997), deci concluzia logica (!!!) este ca nici de aceasta data schumi nu a gresit... cele mai sincere scuze pentru orbirea in care am trait atatia ani....

iti dau dreptate pe un punct : orice as avea impotriva lui williams nu face ca parerea lui sa nu aiba valoare. dar la ce spune williams eu pot raspunde cu ce spune prost, iar tu imi vei replica iar cu piquet iar eu cu brundle si tot asa, putem continua la infinit... de fapt, parerile sunt impartite, si cred ca oricce ar spune unii tot nu ii vor convinge pe ceilalti. si inca o data: ceea ce sustin eu nu e ca schumi e un pilot prost, inteleg foarte bine ca pentru anumite persoane el e cel mai bun, pana si piloti obscuri au fanii lor si cu atat mai bine, ar fi sinistru ca numai cei mai buni si care castiga tot timpul ar fi apreciati.

oricum , toata discutia aceasta nu duce nicaieri. nu ai inteles ceva : eu nu incerc nicicum sa pledez cauza lui senna, nu are nevoie de mine pentru asta, ceea ce a facut si mai ales persoana care era sunt lucruri suficiente...

sarbatori fericite !

oaspetele
20th December 2003, 16:03
of of, mai mai ! PACE, amice! nu stiu ce te face sa fii atat de incrancenat incat sa ajungi la atacuri personale... poate lipsa de argumente mai probante.

...........
sarbatori fericite !

io m-am legat decat de ceea ce ai postat tu !
nicidecum nu ma pretez la atacuri personale............
ti-am quotat spusele tale si ti-am dovedit ca te inseli. ce doresti mai "probant" ???

nu am spus nicaieri ca lui MS nu i se poate aduce nici un repros. citeste tu mai atent.

tu chiar nu vezi bine ?? ti-am spus ca Schumi s-a dat la o parte din fata lui Irvine la prima cursa de la revenirea lui..........daca bine imi amintesc, e vorba de SUA.

nu ma intereseaza ce declara fostii coechipieri despre omul Schumi, noi vorbim despre pilotul Schumi.

apropo, nesimtitul de Schumi a donat milioane de parai, in plus e si ambasador UNICEF, pare-mi-se.
/hello

Schumi a obtinut pana la urma locul 8, nu asta e important ??
repet, incidentul din japonia nu a fost cauzat din vina lui.


cica nu ti-am raspuns.......
:happy

mai citeste odata. chiar de mai multe ori. sau suna un prieten.


P.S. senna s-a dat la o parte din calea coechipierului sau ???
vaaaaaaaii, sa nu spui ca s-a pretat la manjirea spectacolului sportiv !!

senna l-a scos afara pe prost ???
vaaaiii , etc etc etc



peste cativa ani, cand se va trage linia, Schumi va avea cel putin 6 titluri, pe cand Senna 3.
restul vor ramane amanunte.........

RedBaron
27th December 2003, 13:55
Ca o mica completare: Schumi l-a ajutat pe Irvine sa castige acea cursa (nu cred ca a fost USA... Malaysia a fost: "BRILLIANT SCHUMACHER LETS IRVINE COME THROUGH"), imediat ce a revenit dupa accidentul de Silverstone in '99.

Nu am citit toate mesajele precedente... dar eu am mai spus, e total fortat sa compari pe Schumi cu Fangio si, intr-o oarecare masura, si cu Senna!

ricky
27th December 2003, 20:25
DAPHIX, ai dreptate !
Comparatii gen : PELE-MARADONA sint...pentru copiii de gradinita !

Nu-mi este simpatic SCHUMI dar, prieteni, EL a facut pe FERARRI mare !
SCHUMI nu este numai un...SOFER ! El este si un bun cunoscator al masinii pe care o conduce !

Daca ar fi sa aleg intre SCHUMI si SENNA : l-am simpatizat pe AYRTON dar...SCHUMI e cel mai bun !

SENNA avea acea...nebunie a marilor campioni . Nebunie pe care o are si SCHUMACHER !
Nebunie fara de care nu poti deveni mare campion !

De aceea si cred ca un KIMMI nu va deveni NICIODATA un mare campion !

RedBaron
27th December 2003, 21:39
DAPHIX, ai dreptate !
Comparatii gen : PELE-MARADONA sint...pentru copiii de gradinita !

Nu-mi este simpatic SCHUMI dar, prieteni, EL a facut pe FERARRI mare !
SCHUMI nu este numai un...SOFER ! El este si un bun cunoscator al masinii pe care o conduce !

Daca ar fi sa aleg intre SCHUMI si SENNA : l-am simpatizat pe AYRTON dar...SCHUMI e cel mai bun !

SENNA avea acea...nebunie a marilor campioni . Nebunie pe care o are si SCHUMACHER !
Nebunie fara de care nu poti deveni mare campion !

De aceea si cred ca un KIMMI nu va deveni NICIODATA un mare campion !

Sunt de acord... Schumi a fost acel... ingredient al succesului care le lipsea celor de la Ferrari! Tin eu minte toate cursele acelea din '94-'95 cu Berger si Alesi... ce ma bucuram la cate un podium... Apoi a venit Schumi... n-o sa uit niciodata prima victorie a lui cu Ferrari, la Barcelona in '96... ce vremuri... Intr-adevar multi spuneau ca, lui Alesi, in comparatie cu Schumi, ii lipsea acea comunicare cu mecanicii, calitatea de "pilot de teste"... ceea ce Schumi este in mod deosebit...
Schumi s-a mai linistit... nu mai e asa salbatic... s-a mai maturizat, sa zicem intr-un fel.
Cat despre adversari, intr-adevar Kimi nu e vulcanic ca si Montoya (sau ca Schumi in trecut) dar eu zic ca e un pilot foarte bun, alaturi de Montoya, J. Button sau Alonso! Chiar si M. Webber imi place! Apoi... Trulli sau Fisico, la fel piloti buni, desi Trulli a fost dominat un pic de Alonso!
Ca incheiere, Barrichello ma nemultumeste, in sensul in care nu are rezultatele la care ma asteptam, avand in vedere materialul competitional, in plus, este si inconstant oarecum... Totusi, sper ca in 2004 sa termine si el cursa in Brazilia!

Forza Ferrari!

ricky
28th December 2003, 11:30
In FORMULA 1, se spune ca, odata cu fiecare...nastere PILOTUL devine mai...linistit !
Parca n-am vrut sa cred asta dar il vad pe SCHUMI ca nu mai risca asa ca in trecut !
Cred ca anul acesta campionul va veni de la BMW !

Daca MERCEDES n-ar rezultate cred ca...isi va anunta iesirea din curse !
Rivalitatea cu BMW ii va costa !

oaspetele
30th December 2003, 11:50
invariabil, cand e vorba de giganti, indiferent de domeniu, comparatia apare chiar "nerostita".
gandul te duce, pe nesimtite, la clasamentul tuturor timpurilor. chiar daca cateodatat, comparatia pare greu de realizat, tinand cont de epocile diferite in care au concurat protagonistii.

ca o concluzie : poate ca Senna a fost un pilot, PE PISTA, mai rapid decat Schumi.
dar, tragand linia in totalitatea activitatii de pilot de F1, cu tot ceea ce implica, Schumi se detaseaza net de toti pilotii de F1. ceea cee a facut el pentru F1 si mai ales, pentru Ferrari, nu a mai reusit nici un alt pilot sa o faca. si nici nu cred ca o va mai face.

va doresc sarbatori fericite.

Utilizator
20th January 2004, 11:01
Si Senna si Schummi sunt in cercul marilor piloti de Formula 1.
Insa in orice clasament s-ar realiza eu il voi prefera mereu pe Ayrton. De ce?
Pentru ca:
- Avea acea nebunie si placere a pilotajului pe care foarte putini o au; a murit pe pista fortand la maxim, peste limitele posibilului. Schummi nu cred ca o are, e calculat, precis, totdeauna a respectat limitele tehnice. Senna e un mit, Schummi va fi cel mai mare campion.
- Avea un caracter mult mai prietenos decat Schummi si cred ca era mai talentat si mai spectaculos. Ce echipa de fotbal va incanta mai mult, Germania sau Brazilia? Cred ca este aceeasi diferenta si intre ei.
- A concurat intr-o perioada cand lupta era mult mai stransa decat acum datorita existentei multor piloti de valori sensibil egale. In plus nu exista decalajul atat de mare intre echipele tehnice; Schummi a castigat n curse si pentru ca echipa tehnica Ferrari a mers mult mai rapid decat celelalte iar monopostul Ferrari este mult mai bun decat celelalte. Urmariti fantasticele depasiri din vremea Senna-Prost-Mansell si comparati cu cursele de azi.
- Nu a lasat niciodata impresia ca se afla pe pista din alte motive decat de placerea pilotajului. Spre deosebire de Schummi care este celebru pentru manevre nesportive in curse decisive, Senna nu a facut niciodata asta. Spre deosebire de Schummi nu a acceptat niciodata cedari deliberate ale colegului de echipa pentru a acumula puncte in clasament, poate si pentru ca nu avea nevoie de asta.

oaspetele
20th January 2004, 12:28
- Nu a lasat niciodata impresia ca se afla pe pista din alte motive decat de placerea pilotajului. Spre deosebire de Schummi care este celebru pentru manevre nesportive in curse decisive........

imi pare rau sa te contrazic, cu exceptia acrosajului cu jac din 97, nici un alt incident de cursa nu s-a dovedit a fi premeditat sau fortat de Schumi.
asa ca generalizarile, ca de obicei, lasa de dorit........


cat despre Senna, daca tu crezi ca a fost usa de biserica, te inseli amarnic. nu intru in amanunte, iti dau doar un indicu : Prost.

johnny@
20th January 2004, 13:46
tot schumi e cel mai tare din f1

Utilizator
20th January 2004, 15:17
Pt Oaspete: Nu-mi mai aduc bine aminte datele, dar a avut acrosaje premeditate sau tentative chiar cu Senna, cu Villeneuve cand a luat acesta titlul si cu Hill.
Posibil sa fi fost prost Senna, dar e singurul pilot de Formula 1 (din ce cunosc eu, poti sa ma contrazici) care provenea dintr-o familie bogata si practica acest sport in primul rand datorita placerii si talentului.
Oricum asta e, mie imi place Senna mai mult.:)

oaspetele
21st January 2004, 17:40
singurul acrosaj "premeditat - recunoscut - si pedepsit ca atare" este cel cu jac.
atat.
in rest, sint supozitii, pe care eu pot sa le infirm. cel putin de aici, de unde privesc io lucrurile.

io n-am vrut sa zic ca Senna e prost. ci ti-am atras atentia asupra formidabiluluii duel Senna - (Alain) Prost, care s-a lasat nu o data cu acrosaje.

faptul ca Senna provenea dintr-o familie cu bani nu prea e in avantajul lui. in ziua de azi exista o gramada de piloti care-si cumpara locul in marele circ, fie
cu bani de-acasa, fie aducand sponsori.
Schumi a fost un baietel mai putin avut, care a urcat toate treptele afirmarii. Talentul sau l-a impins in fata.

in definitiv, mie imi place mai mult de Schumi. dar asta e o parere subiectiva. cel mai corect ar fi sa ne aruncam o privire pe statistici, singurele care nu mint sau care nu au interese intr-o tabara sau alta.

DC
22nd January 2004, 07:43
Sunt un vechi fan Ayrton. Oaspetele are si dreptate nici Senna nu a fost "usa de biserica" a avut 2 incidente cu Prost, unul cauzat de francez iar altul de brazilian. Dar "Ayrtone" nu facea NICIODATA ce a facut Schumi, vizibil, in Austria 2001 si 2002. Niciodata Senna nu-l depasea pe Berger (sau alt coechipier) in acest mod. Indiferent ce dicta de la boxe Ronn Dennis.
Statisticile se pot compara daca aceiasi piloti concureaza in acelasi timp. Alte masini alte conditii, alti concurenti etc. Nu-s relevante deloc! Si inca ceva. Senna, singur, nu avut niciodata o masina asa de puternica ca Ferrari. El a mers in 88-91 pe McLaren dar acolo era si Prost, un pilot care seamana foarte mult cu Schumi - calculat, bun stateg, rapid.

oaspetele
22nd January 2004, 09:55
da-mi voie sa nu fiu de acord cu tine la faza cu masina.
Ferrari a fost o masina buna in 99 si 2000, foarte buna in 2001, extraordinara in 2002, iar in 2003 poate a fost cea mai buna, dar a fost trasa in jos de cauciucuri. aproximez ca a fost per total a treia masina, la sfarsitul sezonului. dar sint curios de ce nu aduci in discutie primele 2 titluri ale lui Schumi ?? cand cea mai buna masina era la Williams >>??
adevarul e ca nu exista titlu castigat de un pilot care sa nu fi avut o masina de top trei, cel putin.
pana si Senna a concurat mereu pe masina momentului atunci cand a castigat titlurile. asa ca faza asta cade.

faza cu Austria : Ferrari au pierdut 3 titluri mondiale in ultima cursa : 97.98.99, la diferente de cateva puncte. F1 este , in primul rand, un sport de echipa, aflat in subordinea unei marci auto de prestigiu care, in ultima vreme, nu-si permite sa piarda. chiar daca umbreste nitel spectacolul sportiv. e vorba de milioane de dolari in joc. iar starea de fapt prezentata de mine s-a acutizat in ultimii ani, asa ca Schumi si barri nu au facut decat sa urmeze niste ordine. desi unora nu le vine sa creada, Schumi a fost aspru criticat de conducerea firmei deoarece a acceptat sa parcurga un traseu de campionat mondial de raliuri, cu un Subaru la volanul caruia se afla insusi Solberg, campionul. si cica nu ar fi facut un traseu de recunoastere, ci a cam apasat pedala la maxim.

ai dreptate partial cu statisticile. dar totusi, Schumi are 6 titluri, poate va avea 7. ce vina are el ca nu a avut contracandidati de valoare ??? desi anul trecut a fost ceva concurenta, trebuie sa recunosti.


inca ceva : unii au noroc, altii mai putin. Schumi a avut norocul sa se nasca cand s-a nascut, si sa intampine o rezistenta slabuta din partea adversarilor. Senna, in schimb, a avut parte de ceva adversari, si , tragic, a sfarsit intr-un accident chiar pe pista de curse, suprafata care l-a facut celebru.
dar, oare nu cumva Schumi este atat de distantata ca valoare de restul competitorilor, astfel incat, aparent, el nu are adversari ??

DC
22nd January 2004, 14:45
Ca de fiecare data, iti susti bine parerile.
Dar Schumi deja castigase titlul in 2000 pentru Ferrari pentru a recurge la cele 2 puncte in plus la mijlocul sezonului 2001. Apropo cursa a fost castigata de DC iar Schumi a fost lasat sa ocupe pozitia a II-a. De cine ii era frica neamtului? Din pacate McLaren era in picaj clar cu toate ca 2001 a fost anul in care Coulthard a mers extraordinar(cam singurul). In 2002 Schumi avea deja 44 de puncte dupa primele 5 curse iar al doilea clasat avea 24, pt ce-i trebuiau cele 4 puncte? Ma rog, eu cred ca totusi nu neamtu' a insistat pentru cedarea locului. Totul a venit de la standuri dar el daca se impotrivea adica nu-l depasea pe brazilian cred ca nimeni nu-i facea nimic. EL ERA NR.1 LA FERRARI!
Cat despre noroc, Schumi a avut cu "caru". Daca Senna avea macar 10% din norocul neamtului poate castiga si el inca 3 titluri, bineanteles ramanand in viata dupa Imola. Acolo trebuia sa aiba noroc.
Putem discuta la nesfarsit despre duelul dintre cei doi mari campioni. Cred, totusi, ca cei mai patimasi suporteri ii are Senna. Dupa ce Schumi se va retrage putini vor fi cei care vor ramane asa de aproape de el. In schimb, eu cand il vad si acum pe "ayrtone" mi se face pielea de gaina. El era "regele ploii". Schumi va ramane un recordman de neegalat, cu siguranta. Iar daca nu se schimba sistemul de calificari, il intrecea si pe cel cu Pole position.
Cat priveste al 7-lea titlu, nici o sansa, nu mai poate. E vizibil. Norocu' mai trebuie sa-l si paraseasca.

senninha
22nd January 2004, 17:24
pentru cei care au afirmat ca Ayrton Senna nu avea curajul sa mearga la o echipa slaba si sa puna umarul la reconstructia ei, in afara de faptul ca si-a inceput cariera la Toleman ( adica echivalentul lui Minardi) si si-a continuat-o la Lotus ( echipa in declin si cu probleme mari financiare), uitati ca de fapt nu $chumi ar fi trebuit sa devina pilotul lui Ferrari, ci chiar Ayrton Senna..... Numai ca ne-a parasit mai inainte de a putea-o face. Si asa s-a scris istoria...
am incercat sa traduc aici un articol aparut in presa braziliana. E reluat un interviu dat pe 16 ianuarie de catre Jean Todt. informatia a fost confirmata de catre un prieten si colaborator al lui Senna caruia Ayrton i-a vorbit in ianuarie 94 de intentia sa de a merge la Ferrari.

Jean Todt spune ca Ayrtoin SENNA urma sa piloteze pentru Ferrari in 1995

Em um entrevista para a TV italiana, ele afirmou que se reuniu com o tricampećo da F-1 em setembro de 93, na semana do GP da Itįlia. Nada foi assinado mas, de acordo com o dirigente, a transferźncia do piloto para Maranello em 95 ficou apalavrada.
Intr-un interviu dat televiziunii italiene, acesta a afirmat ca s- intalnit cu triplul campion de F1 in septembrie 1993, in saptamana marelui premiu al Italiei. Nimic nu a fost semnat, dar , de acord cu conducerea, s-a vorbit de transferul pilotului la Maranello in 95.

Questionado sobre os dez anos da morte de Senna, no próximo 1ŗ de maio, Todt mostrou emoēćo. "É uma lembranēa muito triste, a perda de um campećo...", disse o francźs, ex-comandante do time de rali da Peugeot e que assumiu o posto na Ferrari em julho de 93.
Intrebat de cei 10 ani de la moartea lui Senna, care se implinesc pe 1 mai, Todt a fost cuprins de emotie. " E o amintire foarte trista, pierderea unui campion...", a spus francezul, fost director al echipei de raliu a firmei Peugeot si care si-a ocupat postul la Ferrari in iulie 93.

Entćo, falou sobre o acerto com Senna: "Tivemos uma longa reunićo com ele antes do GP da Itįlia, quando falamos de ir na Ferrari em 95. Mas, infelizmente, isso nćo pōde ser concretizado".
Todt spuse despre acordul cu Senna : " am avut o intalnire lunga cu acesta inainte de MP al Italiei, cand am vorbit despre un viitor la Ferrari in 95. Dar, din nefericire, acest acord nu a putut fi concretizat".

O francźs continuou: "Me impressionou o fato de um personagem como ele demonstrar interesse pela Ferrari, porque em 93 estįvamos verdadeiramente mal. Mas a Ferrari é um mito, e só depois fui entender que era compreensķvel alguém como Senna querer fazer parte dessa equipe".
Francezul a continuat : "M-a impresionat faptul ca o personalitate precum Senna arata un interes fata de Ferrari, pentru ca in 93 starea echipei era intr-adevar proasta. Dar Ferrari e un mit, si numai mai tarziu s-a vazut ca era de inteles ca o persoana ca Senna sa doreasca sa faca parte din aceasta echipa".

Embora nćo possa ser confirmada, a história faz algum sentido. A temporada de 93, afinal, foi um pesadelo para o tricampećo.
Chiar daca nu poate fi confirmata, aceasta declaratie are sens. Sezonul 1993 fu, la sfarsit , un cosmar pentru triplul campion.

Correndo em uma McLaren decadente, equipada com o fraquķssimo motor Ford e tendo o norte-americano Michael Andretti como companheiro por 13 GPs, Senna teve de assistir, impotente, ao quarto tķtulo de seu arquirival, Alain Prost, entćo na Williams.
Concurand pentru o McLaren in declin, echipata cu un motor Ford foarte slab, si avand drept coechipier pe nord-americanul Michael Andretti pentru 13 MP, Senna a fost fortat sa asiste, neputincios, la al patrulea titlu al arhirivalului sau Alain Prost, atunci la Williams.

Diante de tanta dureza, o brasileiro comeēou a procurar opēões em outros times. Conversou com Williams, com a Ferrari -segundo Todt-, e assinou contrato com a primeira para correr em 94.
Confruntat cu atatea dificultati, brazilianul a inceput sa ia optiuni cu alte echipe. A discutat cu Williams, cu Ferrari- dupa Todt-, si a semnat un contract cu primul pentru sezonul 94.

Para a Ferrari, também era interessante contar com um piloto como Senna. A escuderia estava no fundo do poēo naquele inķcio de anos 90, sem vencer um tķtulo desde 79 e amargando posiēões intermediįrias nos anos anteriores com pilotos como Jean Alesi, Ivan Capelli e Michele Alboreto.
Pentru Ferrari era interesant sa aiba un pilot ca Senna. Echipa era la pamant la inceputul anilor 90, fara sa fi castigat vreun titlu din 79 si abonandu-se la locuri intermediare in anii care au urmat cu piloti ca Jean Alesi, Ivan Capelli si Michele Alboreto.

O primeiro passo para a ressurreiēćo ferrarista foi a contrataēćo de Todt. O segundo seria acertar com um grande piloto. O sonho de ter Senna acabou no muro da Tamburello, em Ķmola.
Primul pas catre renasterea echipei Ferrari a fost angajarea lui Todt. Al doilea era un contract cu un mare pilot. Visul de a-l avea pe Senna s-a sfarsit in zidul Tamburello , la Imola.

oaspetele
23rd January 2004, 00:06
faza cu senna la Ferrari o stiam si eu. dar asta nu insemna ca Schumi nu ar fi avut loc si el acolo. va dati seama, un duo Senna - Schumi la Ferrari ar fi insemnat inceputul unei domnii si mai categorice a echipei calutului cabrat.
nici eu nu am fost de acord cu Austria 2002. dar am inteles ca nu totul a depins de Schumi. poate ca putea refuza 'schimbul' de locuri, dar asta e....... sa nu uitam faptul ca in acel an Schumi i-a cedat cel putin 2 victorii lui Barri...
mai oameni buni, incercati sa intelegeti ca eu nu-l contest pe Senna. nicidecum. el ramane cel mai mare pilot al epocii 'hippie' a formulei 1, la fel cum Fangio este campionul epocii romantice. eu doar il vad pe schumi mai complet decat cei doi. atata.

sa nu uit : faptul ca Senna a debutat unde a debutat nu inseamna nimica. toti debutantii incep cu echipe mai slab cotate. prost exemplu.

senninha
23rd January 2004, 17:24
... Schumi are 6 titluri, poate va avea 7. ce vina are el ca nu a avut contracandidati de valoare ??? desi anul trecut a fost ceva concurenta, trebuie sa recunosti.


inca ceva : unii au noroc, altii mai putin. Schumi a avut norocul sa se nasca cand s-a nascut, si sa intampine o rezistenta slabuta din partea adversarilor. Senna, in schimb, a avut parte de ceva adversari, si , tragic, a sfarsit intr-un accident chiar pe pista de curse, suprafata care l-a facut celebru.
dar, oare nu cumva Schumi este atat de distantata ca valoare de restul competitorilor, astfel incat, aparent, el nu are adversari ??[/QUOTE]


$chumi este mai bun decat restul competitorilor, fara indoiala . In schimb, nu este chiar atat de iesit din comun cum lasa sa creada statisticile. Dovada : anul trecut a muncit din greu sa castige, si ar fi putut sa piarda daca nu ar fi avut noroc cu carul... si nu spune ca e numai din cauza cauciucurilor ! Si daca i-a fost atat de greu e pt ca in sfarsit a dat de concurenti mai vrednici de numele asta. bineinteles ca nu e vina lui ca hill sau jac au fost niste glume ( nu numai aparent, ci pur si simplu), dar acest fapt contribuie totusi la relativizarea succeselor pe care le-a obtinut.
in plus, e vina lui ca singurii adversari care au avut material comparabil ( adica ai sai coechipieri) au fost angajati pe post de pilot n° 2, in contractele lor scriind clar ca ei sunt la ferrari pt a-l ajuta pe M$ sa castige, si ca daca in cursa sunt in fata lui trebuie sa se dea imperativ la o parte cand M$ vrea sa treaca etc etc etc.... si e pacat, pt ca cred ca M$ s-ar fi descurcat bine si fara astfel de subterfugii nesportive, pe care Senna nu le-ar fi acceptat niciodata, si la care nu a avut recurs, preferand sa castige intotdeauna prin fortele-i proprii.

oaspetele
23rd January 2004, 19:44
in mare, ai dreotate. dar asta nu-l face pe Schumi un pilot mai rau. ci doar unul care a stiut sa se foloseasca de conjunctura.
revin la parerea mea.
Senna a fost cel mai spectaculos pilot.
Schumi este cel mai complet si cel mai titrat pilot.

DC
24th January 2004, 08:47
Senniha, trebuie sa recunoastem si faptul ca acest mare ecart intre masini (Ferrari si restu') s-a datorat si neamtului. Cred ca si in asta consta valoarea unui pilot - felul cum stii sa-ti setezi masina. La acest capitol Schumi a stat tot timpul foarte bine.

Sezonul trecut a avut probleme cu cauciucurile. Michelin erau vizibile mai bune pe uscat. Dar, norocul a venit cand trebuia. La Indianapolis, a fost singura cursa in care a plouat, Bridgestone au spulberat tot. Castigau 5-6 sec fata de cei incalcati cu Michelin.

In decursul anilor, din statisticile mele, un team poate sta in fruntea ierarhiilor cam 3 max. 4 ani. Vezi McLaren Honda 1988-1991, Williams Renault 1992-1997 (cu Benneton Renault + Ford 1994-1995), McLaren Mercedes 1998-1999 iar acum Ferrari 2000-2003, normal ar fi ca anul acesta sa vina altcineva. Sper ca Raikkonen sa aduca sagata pe locul 1.

Cat priveste duelul Senna-Schumacher, eu zic ca amandoi au multe puncte in comun iar diferentele care le-am expus pana acum rezulta si din natiile din care provin. Unul, calculat si nelasand nimic sa-i scape pentru a-si atinge telul celalalt, urmarind spectacolul si riscand totul pentru a-si multumii fanii. Pentru Senna nu exista locul 2,3.... era ori primul ori abandona.

ultra_alba
24th January 2004, 13:51
formula 1 fara SENNA e ca si fotbalul fara minge...

oaspetele
24th January 2004, 20:11
corect.
dar daca nu exista Schumi, oare cine ar mai fi tinut treaz interesul pentru F1 ??

ultra_alba
25th January 2004, 21:43
e adevarat dar parca nimic nu mai e la fel de cand a plecat dintre noi SENNA

realmadrid.com
11th March 2004, 21:29
corect.
dar daca nu exista Schumi, oare cine ar mai fi tinut treaz interesul pentru F1 ??
cu toate ca sezonul treecut nu ne-am inteles cum nu ma stept nici acum cred ca ai dreptate. dar acum daca se retrage schumi monoya va mentine nivelul f1 ridicat
a era sa uit schumi alaturi de ferrari :p

repyx
12th March 2004, 19:37
corect.
dar daca nu exista Schumi, oare cine ar mai fi tinut treaz interesul pentru F1 ??

Daca nu era Schumi, fii absolut sigur ca exista un altul care sa devina figura principala in formula 1. Poate s-ar fi numit Verstappen, Zanardi, Alesi, etc. [nu conteaza numele]. Doar ca, in aceasta perioada, Schumi nu are nici un rival. Cand a avut [vezi cazurile Hill, JAC, Mika si chiar Kimi, anul trecut cand era cat pe ce sa ii faca figura cu o masina de epoca], a clacat. Daca nu era Barichello care sa-i puna titlul in brate, am fi asistat la cea mai spectaculoasa faza. Schumi nu a rezistat niciodata in conditii de stress [si asta nu o mai contesta nimeni]. Ca e mai talentat, mai titrat, mai ... toate tin de MOMENT. Si apropo ...cine se mai uita acum la F1, ca in nici un caz nu mai e treaz interesul pentru "marele circ" ?

P.S. Credeam ca s-a pornit Thread-ul asta ca sa-si expuna fiecare parerea, nu ca sa raspunzi de fapt, la fiecare post, pentru a-ti impune parerile vis-a-vis de Schumi. Insa, se vede treaba, ne-am inselat si trebuie sa ne insusim parerile tale.

RedBaron
12th March 2004, 20:38
Eu spun ca Schumi NU a clacat intotdeauna in caz de stres! Ce intelegi prin "a clacat"? A facut greseli? Cand? A pierdut titlul cu Hakkinen, la Suzuka, din cauza unui cauciuc care a cedat! Barrichello ia dus titlul? Nu cred! Daca Barrichello abandona, Schumi tot iesea campion, uita-te pe clasament cursei, daca nu ma crezi? Cu JV? Acolo nu a putut mai mult cu masina, si a cedat nervos, a gresit dpdv al fair-play -ului, dar nu a facut erori de pilotaj! La Spa cu DC? Nici pe aproape, vezi ce a declarat scotianul anul trecut! Asta e parerea mea argumentata, cu referire la subiectul "Schumi, un pilot care clacheaza in momente decisive".

repyx
12th March 2004, 22:28
Eu spun ca Schumi NU a clacat intotdeauna in caz de stres! Ce intelegi prin "a clacat"? A facut greseli? Cand? A pierdut titlul cu Hakkinen, la Suzuka, din cauza unui cauciuc care a cedat! Barrichello ia dus titlul? Nu cred! Daca Barrichello abandona, Schumi tot iesea campion, uita-te pe clasament cursei, daca nu ma crezi? Cu JV? Acolo nu a putut mai mult cu masina, si a cedat nervos, a gresit dpdv al fair-play -ului, dar nu a facut erori de pilotaj! La Spa cu DC? Nici pe aproape, vezi ce a declarat scotianul anul trecut! Asta e parerea mea argumentata, cu referire la subiectul "Schumi, un pilot care clacheaza in momente decisive".

Scuzele de genul "a cedat nervos" crezi ca-si au locul? In cazul lui Schumi intotdeauna exista scuze ? Cand a pierdut, ceilalti au fost de vina ? Si de ce intotdeauna trebuie sa discutam despre ultima cursa ? Cea de la Suzuka ? O discutam pe asta sau pe cea in care Mika a pierdut la Indianapolis cand era pe primul loc ?
Unuia i-au cedat pneurile, altuia motorul, celuilat nervii ... Se ajunge tot la MOMENT. A castigat Mika : OK ! A castigat Schumi : La fel ! Deci fiecare la timpul lui. Cine stie ce era daca nu se lasa Mika ? Sau daca JV avea o alta masina ? Sau daca nu murea Senna ? Dupa cum vezi adevarul e intotdeauna la mijloc . Deci hai sa lasam "Cel mai Bun", "Cel mai mare", "Cel mai rapid" !, ca deja thread-ul a ajuns [in opinia mea] la final. Toate cele bune!

RedBaron
12th March 2004, 23:40
Eu nu am spus ca e cel mai bun [la modul absolut],cel mai frumos, etc. In opinia mea [umila] este cel mai bun. Ptr mine este cel mai bun. Presupunerile de genul "daca" nu-si au rostul, zic eu. Totusi, eu iti cer niste argumente, daca vrei sa mi le dai. Asadar, cand a cedat Schumi, a clacat? Eu gasesc doar 1 moment, acela cu JV in 1997, la Jerez. Dar si atunci, eu zic, ca nu a gresit dpdv al "erorii de pilotaj". Poate sunt subiectiv... poate! Dar, contracarati-mi argumentele!
Nu trebuie sa te enervezi, ca nu te-am atacat.
Pe de o parte inteleg! Lumea s-a saturat de Schumi. Stiu... dar acum ce sa facem? Il dam afara din F1? :)

repyx
13th March 2004, 15:44
Intrebare pentru toti fanii lui Schumi : cand considerati ca a "gresit" in cariera sa ? Asta ca sa ma lamuresc si eu, ca tot incearca unii sa ma faca sa cred ca ar fi "perfect" ... :mda:

realmadrid.com
13th March 2004, 21:29
cand a inceput sa castige 4 titluri consecutive:)

EDMOND_
13th March 2004, 21:40
Nu cred ca a spus cineva aici ca este perfect! Poate doar ca este cel mai bun. M-am saturat sa aud de vreo trei ani in fiecare inceput de sezon despre Schumacher ca este terminat , ca este ultimul sezon pentru "batranul" , sa-i vad pe ceilalti spunand ca nu le este frica de el ..etc..
Si apoi sa-l vad cum defileaza ...de parca ceilalti nici nu ar fi... uneori am senzatia ca Schumi isi face numarul fara sa-l intereseze prea mult ce fac ceilalti ...de parca ar alerga singur! In mod sigur este cel mai bun.

RedBaron
13th March 2004, 23:00
Intr-adevar, el isi face numarul cum stie mai bine. Rezultatele le vedem.
repyx, am spus un moment in care Schumi a gresit. Eu am cerut niste argumente... Alte greseli? Ar mai fi, dar sunt prea minore sa le amintesc acum. Ma mai gandesc insa, poate imi vin in minte. Poate ma ajutati voi.

repyx
14th March 2004, 01:09
Intr-adevar, el isi face numarul cum stie mai bine. Rezultatele le vedem.
repyx, am spus un moment in care Schumi a gresit. Eu am cerut niste argumente... Alte greseli? Ar mai fi, dar sunt prea minore sa le amintesc acum. Ma mai gandesc insa, poate imi vin in minte. Poate ma ajutati voi.

Precum ma asteptam, nici o "greseala". Cu alte cuvinte perfect. Si daca totul este "prea minor", il trecem la categoria sfinti. Am o intrebare : de cate ori a fost penalizat un pilot, retragandui-se punctele castigate? Nu prea am auzit. Era vorba de Schumi ? In final, pentru ca e ultimul raspuns, as vrea sa se inteleaga bine un lucru. Nu am nici un pilot MARE FAVORIT. Dar nici a ridica in slavi pe unul asa cum faceti voi, nu cred ca e cazul. Piloti buni au fost si inainte de Schumi, chiar daca numele lor nu ne mai spune mare lucru acum cand avem de "n" ani regele neincoronat printre noi. Vremurile, masinile, echipele s-au schimbat si o categorisire la modul asta nu-si are rostul. Doar daca vrem neaparat sa scoatem pe unul in fata. Acestea fiind spuse, va urez toate cele bune si va recomand sa ramaneti echidistanti in orice imprejurare.

EDMOND_
14th March 2004, 01:33
repys , eu de ex. consider ca Dobrin a fost un jucator mai bun ca Hagi! Dar Hagi s-a retras de curand si aproape toti suporterii l-au prins jucand. E normal sa-l considere mai bun..Acum ce ai vrea , ce criterii sa folosim pentru a face comparatii.? Vom fi probabil mereu mai mult sau mai putin subiectivi..
Incet incet in fata lui Schumaher au cazut aproape toate recordurile...nici nu mai stiu care mai "sta in picioare..."! Am toata admiratia pentru el pentru ca a declarat ca se gandeste la un nou titlu... poate altul in locul lui ar fi renuntat nemaiavand nici o motivatie ( recorduri doborate , bani cu gramada , o familie frumoasa ...pentru ce sa mai concurezi ?).

N0_NaM3
14th March 2004, 04:24
Shumi deja scris istorie in F1 ...poate in sezonul asta o sa cashtige al 6`lea campionat mondial...

RedBaron
14th March 2004, 10:40
Al 7-lea titlu.
Ca record mai ramane de doborat cel referitor la nr. de pole-position, detinut de A. Senna. Schumi mai are nevoie de 9.
Da, era vorba de Schumi, lui i s-au retras punctele, dupa incidentul cu JV. Am spus ca acolo a gresit. Se pare ca tu nu vrei sa intelegi un lucru: eu nu am spus ca e perfect sau sfant. In opinia mea e cel mai bun. Dar daca tu nu poti sa-mi dai niste argumente, sa ma convingi ca... altul e mai bun, raman la opinia mea. Cu referire la comparatia cu alti piloti, eu am scris in primele pagini ale acestui thread astfel: "comparatia cu Senna nu sta in picioare". (poti sa cauti mesajul dc vrei). O zi buna.

realmadrid.com
14th March 2004, 21:27
sper sa nu mai cstige decat cu ferai la construcori

oaspetele
15th March 2004, 07:20
Intrebare pentru toti fanii lui Schumi : cand considerati ca a "gresit" in cariera sa ? Asta ca sa ma lamuresc si eu, ca tot incearca unii sa ma faca sa cred ca ar fi "perfect" ... :mda:

ha ha ha !!
toti pilotii "au gresit" in cariera lor. chiar de mai multe ori. e inerent.
dar intrebarea ta este aproximativa. de ce nu esti mai explicit ??
ghilimelele alea ce vor sa zica ?? ca esti rau intentionat ??
:evil:

exista greseli si greseli. pe alea "fortate" banuiesc ca nu le vrei. ramane doar episodul cu jac, pe care il regreta chiar schumi. intr-un interviu, neamtul declara ca este singura fapta pe care nu ar mai repeta-o daca ar avea ocazia sa isi retraiasca viata.
bine, asta era inainte de Austria, dar acolo a nu fost el pionul principal.

altfel, 7 titluri ........... in cele 7 sezoane inseamna ca a fost cel mai bun, deci a gresit cel mai putin dintre piloti.
primii 2 ani nu se pun, a fost incepator.
apoi vin cele 2 victorii cu benetton, unde si-a aratat valoarea, castigand de pe un monopost inferior concurentei. deci nici acolo nu a prea gresit.

vine apoi primul an cu ferrari. cu cel mai putin fiabil monopost din istoria scuderiei, a castigat 3 curse !!! din care 2 memorabile !!

al doilea an a fost faza cu jac.

in 98 a fost barat de coulthard, lucru recunoscut de scotian.
in 99 a fost accidentul, poate o gresala de-a lui, poate ( mai sigur) probleme la monopost - varianta oficila.


ei ??


iar faza cu barri care l-a propulsat pe schumi......... cu asta ti-ai dat examenul in F1. vezi ca nu esti pe lista de admisi.

repyx
15th March 2004, 08:50
Fii convins ca era ultimul lucru care ma interesa : sa fiu trecut de tine ca admis intre "specialistii" [printre care banuiesc ca te numeri] ai formulei 1. Pentru cunostintele tale extra formula 1, Schumi are "doar" 6 titluri [nu prea stiu de unde ai scos 7/sapte] 94/95/00/01/02/03. Daca tu stii vreunul in plus anunta-ne, ca suntem curiosi [sau in fanatismul tau, deja i l-ai dat si pe anul asta, dupa numai o cursa]. Toate cele bune, celui care te-a trecut examenul de manager !!! :p

************************************************** ****
Mai bine sa te creada altii prost, decat sa deschizi gura si sa inlaturi orice dubiu ... [din folclor] :O

oaspetele
15th March 2004, 17:02
unde am zis io de specialisti ????
:rolleyes:

cat despre faza cu schumi, ce sa-i faci, nici macar nu mai merita sa numeri.........parca ieri castiga primu titlu......fanatismul meu e mult mai inteligent decat fanatismul tau, ca sa parafrazez.
:evil:

dar sa revenim on topic.
io ti-am raspuns la intrebare. tu ??
sau asta nu mai importa ??

:cool:

bulu
6th May 2004, 08:46
Cine a exersat cel mai mult (in premiera) schimbul de pneuri?
Care a fost cel mai apropiat de echipa tehnica?

gibax
20th May 2004, 11:06
SPECTACOL:spectacol erea atunci cand echipele nu ereau asha departajate.Senna a avut valoare de pilot(zic eu)mai mare decat Shumi dar in totdeauna tre. sa vina ci
neva din urma

gibax
20th May 2004, 11:13
vad ca va certatzi de zor pe seama lui Shumi.CE BINE AR FI DACA TOTZI AR AVEA MONOPOSTURI FERRARI

bapsy
20th May 2004, 14:14
asta este, nu pot avea toti... mai bine ne uitam la indycar ca formula 1 intre timp nu mai reprezinta o competitie adevarata... pacat.

oaspetele
28th May 2004, 01:05
m-am uitat o data la Indy, sau Cart cum ii spune acum, era un circuit stradal.
execrabil, far vana si sens, ca sa zic asa. mult sub F1.

oaspetele
29th May 2004, 06:54
vad ca va certatzi de zor pe seama lui Shumi.CE BINE AR FI DACA TOTZI AR AVEA MONOPOSTURI FERRARI

de ce ??
cati au contribuit la dezvoltarea monopostului ???

BCB
15th July 2004, 13:16
rememeber : Schumi a mai ridicat o mashina ? Benetton Renault va mai spune ceva?

BCB
15th July 2004, 13:20
eu zic sa va uitati la MotoGp....nu se compara cu plictiseala de la F1....si va vb un mare fan Schumi aici ;)

cipi13
15th July 2004, 13:32
Orice ati spune cei doi sunt greu de comparat.
Parerea mea este ca sunt egali....doi mari campioni....

fia
16th July 2004, 09:55
Fiecare va avea impactul lui asupra istoriei F1. Fiecare a revolutionat. fiecare a fost unic in felul lui... Oricum la capitolul performante (cifre seci), Schumacher va fi intotdeauna cel mai bun... La alte capitole este Senna...

cipi13
16th July 2004, 10:53
Fiecare va avea impactul lui asupra istoriei F1. Fiecare a revolutionat. fiecare a fost unic in felul lui... Oricum la capitolul performante (cifre seci), Schumacher va fi intotdeauna cel mai bun... La alte capitole este Senna...
Sunt perfect de acord.....Sunt doi super piloti si nu cred ca are sens sa ii comparam....

RedBaron
16th July 2004, 13:18
Orice ati spune cei doi sunt greu de comparat.
Parerea mea este ca sunt egali....doi mari campioni....


Sunt perfect de acord.....Sunt doi super piloti si nu cred ca are sens sa ii comparam....

offtopic: aveau rost 2 mesaje aproape consecutive de un rand care exprima acelasi lucru?
Posturile acestea doar de dragul postarii nu isi au rostul, deoarece nu au substanta.

cipi13
16th July 2004, 15:02
off topic
ideea este ca prima oara am spus ceva eu.
a doua oara am intarit ce a scris fia....
E adevarat ca nu am fost atent...promit sa nu se mai intimple.

axterix
17th August 2004, 09:03
Senna nu poate fi egalat
si nu uitati ca el se batea pt. titlu, avea concurenta, in timp ce Schumi nu are concurenta
asa e usor sa castigi

cipi13
17th August 2004, 18:18
Si schumi se bate pentru titlu....
Iar lipsa concurentei nu cred ca ii poate fi imputata lui...
In ungaria s-a vazut clar ca nici o echipa nu este capabila sa ii faca fata...
Daca de la minardi si de la altii ca ai nu ai pretentii...de la Mclaren si de la Williams asteptam mai multe....

Profetu
18th August 2004, 10:18
Si eu cred ca Schumi e peste Senna.

Intotdeauna masinile nu au fost egale, si Senna a beneficiat la timpul lui de un McLaren foarte competitiv, apoi, cand Williams a ridicat capul, s-a trasferat acolo.

adi160379
27th August 2004, 19:03
Eu cred ca Senna a fost cel mai bun pilot de f1 din toate timpurile. Schumacher i-a depasit toate recordurile (in afara de nr maxim de pole-position, dar o sa-l depaseasca in curand si pe asta) mai ales pentru ca pilotii actuali nu se ridica la valoarea unui Prost sau Mansell, pe care Senna i-a avut adversari.

realmadrid.com
28th August 2004, 18:26
Si eu cred ca Schumi e peste Senna.

Intotdeauna masinile nu au fost egale, si Senna a beneficiat la timpul lui de un McLaren foarte competitiv, apoi, cand Williams a ridicat capul, s-a trasferat acolo.

Nu uita ca atunci cand Senna a intrat in F1 a concurat si cu masini foarte slabe si a avut chiar rezultate...
Iar cand Senna sa batut cu Prost amandoi aveau aceiasi masina, cel putin la performantze...
Pe cand Schumi...., cat timp ferrariul a fost slab nu a reusit nimic, doar cand masina a fost foarte competitiva a inceput sa castige titluri dupa titluri...
Deci Senna a fost cel mai bun la vremea lui, pt ca totusi nu se poate ca 2 pilotzi din ere diferite sa fie comparatzi...

RedBaron
28th August 2004, 19:36
Acum ma simt nevoit sa intervin.
Pe cand Schumi...., cat timp ferrariul a fost slab nu a reusit nimic, doar cand masina a fost foarte competitiva a inceput sa castige titluri dupa titluri...
S-a mai scris pe aici clar si la nevoie revenim din nou cu aceleasi argumente.

1 cursa a lui Schumi in 1991 pe Jordan, al 7lea in calificari. Automat, urmatoarea cursa trece la Benetton. La un an dupa, 1992, castiga prima sa cursa... 1993 castiga in Portugalia, termina pe 4 in clasament dupa Prost, Senna si D.Hill. Ghici pe ce masina? In nici un caz pe cea mai buna. 1994 primul titlu pe Benetton-Ford (motor V8) in fata lui Hill pe Williams-Renault (motor V10). Una peste alta nu cu masina cea mai performanta, per total. In 1995 si Benetton adopta motorizarea Renault V10 (oare de ce?) si castiga un nou titlu. Curse memorabile... 1996 il gaseste la Ferrari. Monopostul sau, de-a dreptul catastrofal ca fiabilitate si uneori ca si performante genereaza la un moment dat o serie de 7 (parca... nu mai stiu exact) GP-uri in care Schumi abandoneaza, culminand cu GP-ul Frantei, abandon in turul de formare a grilei de start. Cu toate acestea castiga 3 GP-uri (Spania, Belgia si Italia). In Spania pe o ploaie torential cu 8 din cei 10 cilindri ai monopostului functionali.

Am argumentat un pic ceea ce vreau sa scot in evidenta, si anume contrariul afirmatiei pe care eu o incriminez. Nu prea imi place cand se arunca cu opinii in vant, fara a cunoaste de fapt, realitatea.
Pentru mine Schumi ramane pilotul preferat, dar nu sustin ca a a fost/este/va fi mai bun ca Senna. Si nici invers. Ei nu se pot compara. Este foarte clar de ce. Comparati pe Schumi cu J.Villeneuve, Hakkinen, D.Hill, dar nu cu Senna. Ei nu au concurat impreuna decat practic 2 sezoane ('92-'93), prea putin. Un Senna campion consacrat si un Schumi tanara speranta.
Mai cititi si primele pagini ale subiectului ca s-a mai scris asta de cateva ori ;)

fo sila
29th August 2004, 07:41
http://www.formula1.com/

giovanni BV
29th August 2004, 08:37
SENNA - mare pilot , stia sa vina si din spate , cistiga orice cursa fara probleme !!! Nici Schumacher nu este un pilot rau , dar numai bolidul lui l-ajuta sa fie bun si cite odata si Barichello !!!

realmadrid.com
30th August 2004, 18:46
1994 primul titlu pe Benetton-Ford (motor V8) in fata lui Hill pe Williams-Renault (motor V10)

Uitatzi cam repede cum a castigat titlul asta:headbang:, scotzandul pe Hill in decor...
Nu uit ca pe vremea lui senna si prost aceste acrosaje erau frecvente dar reciproce, din cate stiu ambii pilotzi au castigat un titlu la suzuka dupa ce la scos pe celalat afara...
In schimb Schumi a faut asta de 2 ori, odata cu Hill si odata cu Jack Villneuve, ultima oara find descalificat pe buna dreptate, cu toate ca aceiasi pedeapsa trebuia sa o primeasca si in cazul cu Hill...
In schimb eu nu imi amintesc pe cineva care sa il fi impiedicat pe schumi sa castige titlul prin aceasta metotda

bapsy
30th August 2004, 19:07
Sunt destule de reprosat lui Schumi, printre care si fazele legate de Hill si Vileneuve, dar totusi (eu care NU sunt fan Schumi) spun ca nu pot fi comparati ... Fiecare a scris istorie.

Sa luam in considerare si faptul ca ultimii 2 ani regulamentul in Formula 1 nu l-a avantajat deloc pe Schumi, ma refer in primul rand la modul de punctare, care diferentiaza prea putin castigatorul unei curse fata de restul ... chestie cu care eu nu sunt de acord, chiar daca ar face ca Formula 1 sa fie si mai plictisitoare decat este.

RedBaron
30th August 2004, 22:40
Incidentul cu Hill il aveam si video... nu mai stiu exact pe unde ii. Oricum, a fost incident de cursa si nu ceva premeditat. Schumi a inchis trasa, Hill nu a cedat... Daca ai vazut incidentul, ai vazut ca era sa-l deie pe Schumi peste cap cu tot cu monopost! Ala a fost incident de cursa, vinovatii find 50%-50% ambii piloti. Restul sunt supozitii si interpretari subiective.
Acrosaje reciproce? Aici sunt prea multe de scris si nu mai intru in detalii. Oricum, afirmatia ta "In schimb eu nu imi amintesc pe cineva care sa il fi impiedicat pe schumi sa castige titlul prin aceasta metotda" e adevarata, dar neconcludenta. Pai prin metoda asta nu... dar au fost alte metode. Tin minte in anul primului titlu a lui Hakk (98) ca in Australia a existat o intelegere intre el si DC. Apoi de cate ori nu a intrat Montoya in Schumi? Ultima oara la Monaco, dar (!) si acela a fost incident de cursa. Pe buna dreptate. Acrosajele acestea sunt frecvente. Uneori e unul devina. alteori ambii.

realmadrid.com
31st August 2004, 00:07
Faza cu DC ai dreptate, nu a fost fair-play, insa faza cu montoya nu mi se pare un acrosaj care sa il impiedice pe schumi sa castige titlul...
Dar acrosajele dintre dintre Senna si Prost la suzuka cred ca erau intentionate, la fel find dupa parerea mea si cel dintre Schumi si JV, poate si cel dintre hill dupa parerea mea...

RedBaron
31st August 2004, 21:05
Da, la Senna si Prost erau (din cate stiu eu) intentionate. Jerez '97, intre Schumi si JV, la fel, intentionat. Schumi a si fost descalificat, si si-a patat onoarea atunci. Totusi, acrosajul din '94 de la Adelaide cu Hill, eu sustin ca a fost incident de cursa.

realmadrid.com
31st August 2004, 23:00
www.marca.com, sondaj in care se intreaba "care este cel mai bun piot f1 din toate timpurile"
Pana acum sondajul arata urmatoarele, Fangio - 7,33%, Prost - 4,9%, Senna - 45,17% Schumi - 43,39%
Pana acum au votat 26567 de persoane...

schubert
3rd September 2004, 08:41
urmaresc cu interes opiniile de pe acest forum...:)))
nimeni nu poate spune care era cel mai bun... doar daca acum era si senna intr-o masina... cand schumi a ajuns la maturitate si la performantele tehnice ale lu-i senna... chiar el a recunoscut ca nu se poate compara cu cei din trecut... nu cred ca prin declaratiile sale rezulta vreun comportament de ingamfare sau infumurare... etc...
acest om schumii, nu a facut altceva decat sa concureze din placere si sa ajute la dezvoltarea unei echipe... nu stiu cati altii care au pretentii la un titlu mondial... sunt tehnici si progreseaza pe zi ce trece... nu stiu sa dea decat declaratii psihologice... care pana la urma se intorc impotriva lor...
iata un reportaj din gazeta...

La al cincilea trofeu consecutiv, Schumi este departe de a se plictisi de victorii: "Nu mă satur, pentru că de fiecare dată mă simt altfel. Acum, sīnt bucuros că am sărbătorit la SPA, circuit care īmi este foarte drag, şi am realizat acest lucru īn cursa cu numărul 700 a echipei Ferrari", spune pilotul. Pīnă şi Jean Todt, directorul tehnic al Scuderiei, s-a declarat īncă surprins de "foamea de succes" a germanului şi a afirmat ieri că "forţa lui Michael este īn cea mai mare măsură mentală, nu tehnică sau fizică".

Punctul de sprijin al echipei Ferrari

Luca Di Montezemolo, preşedintele Ferrari, a spus că echipa trebuie să-i mulţumească lui Schumi, pentru că a cīştigat cum nu a mai făcut-o nimeni şi a sprijinit echipa īn momentele grele. Aceasta este şi părerea lui Bernie Ecclestone, care nu crede că un alt pilot ar fi fost īn stare să motiveze Scuderia şi să o aducă la un asemenea nivel de performanţă. Membrii echipei italiene vor fi recompensaţi pentru rezultatele sezonului 2004 cu bonusuri īn valoare totală de 3,5 milioane dolari, īnsă se pare că Michael Schumacher şi Rubens Barrichello nu sīnt vizaţi pentru astfel de recompense.

Rivalii cu pălăria īn mīnă

Nu doar apropiaţii īi recunosc meritele pilotului german, ci şi adversarii, fiecare evidenţiindu-i alte calităţi. "Este etalonul absolut, are toate calităţile necesare unui pilot de Formula 1", consideră Flavio Briatore, actualul şef de la Renault F1. Directorul tehnic de la Renault, Pat Symonds, crede că viaţa personală echilibrată a lui Schumi īl ajută foarte mult, şi că este omul secolului īn acest sport. Frank Williams a declarat că Michael şi-a lăsat amprenta pe Formula1, ridicīnd standardele testelor şi pregătirii fizice, şi că a meritat fiecare titlu. "A muncit enorm, este un băiat fantastic", a spus Norbert Haug, director la Mercedes Motorsport, īn timp ce David Richards, şeful echipei BAR, consideră că Schumi este superior tuturor piloţilor şi de aceea nu pot aceştia să-l īnvingă.


Presa despre Michael Schumacher

Tagesspiel, Germania: "Eternul campion mondial"
Bild, Germania: "Zeul curselor a ajuns īn al şaptelea cer"
Frankfurter Allgemeine, Germania: "Nu este sătul!"
Liberation, Franţa: "Schumi a cīştigat chiar şi pierzīnd"
El Pais, Spania: "Pentru a şaptea oară: Schumacher!"
Times of India, India: "Kimi a cīştigat bătălia iar Schumi războiul"

Profetu
10th January 2005, 16:11
Comparatie, din respect, n-ar trebui facuta, insa raspunsul e unul singur: Schumi.

grig_jr
10th January 2005, 17:08
pt mine, amandoi sunt undeva acolo sus!
e greu sa compari. situatii complet diferite.
nu stim daca schumi ar fi facut fatza cand era senna in glorie si invers.
anii '80 au fost ai lui senna, '90 si '00 schumi - in linii mari.

nu imi place sa fac aceasta comparatie. imi plac prea mult ambii si au caractere atat de asemanatoare incat nu stiu ce s-ar fi intamplat daca se intalneau pe pista in conditii egale cateva sezoane. au avut grija cei de la williams ca acest lucru sa nu se intample. Criminalii !

Marquise MGP
10th January 2005, 17:19
eu prefer spectacolul brazilian fata de precizia germana.
si pe de alta parte nici nul am la suflet pe shumi.poate pentru ca a castigat mai mult decat ii era necesar.

Profetu
10th January 2005, 17:40
Un campion e nascut ca sa castige !!!

Schumi nu si-a facut decat datoria !

Marquise MGP
10th January 2005, 19:01
senna nu cred ca sa nascut sa castige.

el sa nascut sa fie o legenda.

Dinu D
29th January 2005, 16:53
Salutare! Din pacate doar acum am descoperit subiectul acesta de dicutie: Senna vs. Schumacher. Am citit in mare graba ce s-a scris aici in ultimii doi ani si m-am bucurat foarte mult sa vad ca Senna mai are inca asa de multi fani. Si eu sunt un foarte mare admirator al lui Ayrton Senna.

Ca sa ma introc la subiect, e un pic dificil de facut o comparatie cine a fost mai bun: Fangio, Clark, Senna sau Schumacher. Fiecare pilot a facut istorie intr-o epoca diefrita a Formulei 1, cu stiluri diferite de pilotaj, cu un nivel al concurentei diferit si cu totul alte risucri asumate de catre pilot. Subiectiv fiind, eu spun ca Senna este cel mai bun, dar asta fiind fan Senna declarat.

In schimb ce avea Senna si Schumacher nu are (nu stiu daca s-a mai scris pana acum sau nu) este charisma! Senna era o personalitate fascinanta, cu un caracter puternic, avea si o nota de mister. Era o vedeta care stia cum sa-si atraga fanii. Schumacher, fara sa supar pe nimeni, este destul de plictisitor. Nu face nici o delcaratie interesanta. Nu face spectacol pe pista (eu unul nu imi aduc aminte de o super depasire a lui Schumi), nu nimic! Doar castiga, face un salt pe podium si spune la conferitna de presa ce ferict este cu o fata inexpresiva. Asa vad eu lucrurile.

Salutari si astept comentariile :)

RedBaron
30th January 2005, 00:31
Schumacher, fara sa supar pe nimeni, este destul de plictisitor. Nu face nici o delcaratie interesanta. Nu face spectacol pe pista (eu unul nu imi aduc aminte de o super depasire a lui Schumi), nu nimic! Doar castiga, face un salt pe podium si spune la conferitna de presa ce ferict este cu o fata inexpresiva.1. In momentele in care Williams-ul domina categoric (vezi anii 1995-1996), Ferrari-ul lui Schumi aducea spectacolul.. sunt nenumarate curse ce pot fi date ca exemplu cu destule depasiri.
2. Apoi a venit o epoca McLaren cu titlurile lui Hakkinen. Duelurile celor doi sunt clasice...
3. In cele din urma momentul Ferrari. Eu nu inteleg ce ati vrea voi sa faca Schumacher? Sa se depaseasca pe el insusi pe pista? Sa piloteze fara casca? Ce ar trebui sa faca pentru a crea spectacol???

Eu zic ca restul echipelor ar fi de condamnat, daca tot e sa ne plangem de lipsa de spectacol. Pentru ca nu au reusit niste monoposturi cat de cat competitive prin comparatie cu Ferrari. Piloti care sa poata puna probleme lui Schumi sunt: Raikkonen, Alonso, Fisichella (parerea mea) si chiar Ralf.
Mai puteti condamna si regulamentul impus de FIA, care limiteaza drastic posibilitatile de depasire (nu sunt admise pneurile slick, apar turbulente aerodinamice, etc). Desi FIA isi da silinta (imi pare) sa readuca spectacolul prin masuri specifice. Sa nu uitam ca si in vremurile lui Senna erau destule curse "fara depasiri"...

S-a scris foarte mult pe tema aceasta Senna vs Schumi. Un lucru e clar, nu pot fi comparati pentru simplul fapt ca ei 2 nu au apucat sa se lupte la modul direct, precum Senna si Mansell, Senna si Prost ori Schumi si Hakkinen, Schumi vs D. Hill,etc. Parerea mea.
Si apoi depinde ce apreciaza fiecare la un pilot. Schumi e si alt caracter, are alta personalitate, nu are carisma si misterul brazilienilor, el fiind neamt pana la urma...

grig_jr
30th January 2005, 13:27
aveti amandoi dreptate:
dinu: cum zicea si red,... nu stiu ce ai vrea sa faca saracu om?!?! nu e vina lui ca e tot timpul in fata. e vina celorlalti.
si nu te supara ca iti zic (si eu sunt un mare admirator al lui senna): nu cred ca am vazut pilot mai inexpreziv pe podiumuri si la conferinte decat senna. daca era castigaotor se vedea ca inauntru este extrem de fericit, dar nu se exterioriza, iar daca nu era pe prima treapta se vedea din nou pe el dezamagirea. declaratii iara simple,... dar nu in asta consta carisma lui. ci comportamentul pe pista. dar erau si alte vremuri. masini mult mai apropiate, viteze mai mici (cu ceva), arata cu totul altfel o cursa. factorul uman era mult mai improtant (cel al pilotului vreau sa zic). acum, .... nu prea ai de ales,... e cam clara treaba,... si rolul decizional al pilotului in timpul cursei este mult mai mic. asta e,.. avansul tehnologic. acum, un pilot se remarca prin alte chestii: constanta, menajarea masinii, cat de bine o cunoaste etc....iar rolul echipei este decisiv (vezi victoria ferrari cu 4 pit-stop-uri).
cu mici exceptii, in anii '90 campionatele sau decis pe avantaj tehnic. a fost williams cu masina aia de vis (mansell, hill), mclaren (hakkinen) si ferrari mai recent. dar singurele campionate castigate cu spectacol in ultimii 15 ani au fost ale lui schumi in 94, 95 si 2000 si al lui Villeneuve in 96. si hai sa zicem si cel al lui hakkinen in 98 sau 99 (nu mai stiu exact) cand a avut schumi accidentul si era sa ia irvine campionatul. In rest cam un pic dupa jumatatea sezonului era clara treaba.
A facut si schumi spectacol, dar cand era mai tanar, este adevarat. acum e mult prea matur si copt sa mai faca show. isi face TREABA. asta e show-ul lui acuma. Sa vedem daca celelalte echipe vor fi in stare sa faca si ele show in sezonul urmator !!!

ca sa inchei frumos: nu cred ca se prea poate pune problema unei comparatii intre acesti mari piloti. fiecare isi are locul sau,.... ON TOP in perioada lor.

viorel 31
2nd February 2005, 13:53
Schumacher vs Senna
Greu. Foarte greu de facut o asemenea comparatie.
Din start spun ca-l prefer pe MS dtpdv. Au concurat impreuna f putin la inceputul anilor '90 dar poate ca nu este intamplator ca Schumi a reusit primul titlu mondial in anul disparitiei lui Senna.
Nu pot sa nu-mi amintesc duelurile dintre Prost si Senna cand acestia isi imparteau titlurile mondiale sau chiar si atunci cand evoluau la acelasi team si nu se menajau deloc. Ei bine nu am apucat sa vedem asa ceva intre Schumi si Senna cred ca ar fi meritat totii banii un asa duel.
Si totusi imi amintesc deloc cu placere de faptul ca Senna era frustrat ca nu ajunge la echipa lui Frank Williams care atunci era pe val si cand intr-un tarziu a concurat pt ei acest fapt a insemnat sfarsitul fizic al lui Senna.
Comparatia -revin la acest topic- dupa mine NU se poate face la fel cum nici comparatia dintre JM Fanngio si MS nu-si are locul -cum si Schumi a recunoscut acest lucru-
Totii sunt mari campioni fiecare mare in felul lui si este o chestiune pur subiectiva pt noi iubitorii de motor-sport

Marquise MGP
2nd February 2005, 15:59
da , asa e , nu se pot compara piloti de f1 care au evoluat in epoci diferite di care au avut la dispozitie material de concurs diferit (lucru esential in motor sport) dar pana la urma noi pt ce ne uitam la tv ?....eu ma uit ca sa vad sport si performanta sportiva,dar a cui?,......eu vreau sa vad spectacol si performanta umana......vreau sa vad oameni concurand unii cu altii ....nu fonduri de investitii concurand impotriva altor sume de bani ....dece sal prefer pe shumi ? .....pt cursele castigate ?.......no no no !......il vreau pe senna ca a fost un pilot de curse nu un sofer de masini rapide ca shumi !!! :ok:

Dinu D
2nd February 2005, 16:58
Sunt si eu de parerea lui Marquise MGP. Il prefer pe Senna! Sigur, argumentul ca Schumacher nu se poate depasi singur e unul destul de puternic, dar au fost cateva curse in ultimii in care a pornit din spate si chiar nu a impresionat. Daca ar aparea un pilot care sa aiba macar jumate din personaliatatea lui Senna ar fi cu mult mai interesanta Formula 1. Este ceva pur subiectiv ca mi-a placut de Senna si de aceea il consider si cel mai bun. Dar daca ma uit la o curs de F1 vreau sa vad sportivi ca el. Pentru un sport ca sah-ul Schumacher este cel mai potrivit.

RedBaron scria ca il considera pe Fisichella unul dintre cei mai buni care sa dau acum in F1. Asa mi se pare si mie si ma astept ca reglementariile pentru anul 2005 sa se potriveasca cu stilul lui de pilotaj foarte curat si sa il vedem cat de des pe podium.

grig_jr
2nd February 2005, 17:36
"dar au fost cateva curse in ultimii in care a pornit din spate si chiar nu a impresionat" - tu la ce televizor te-ai uitat !?!?!? sau ce intelegi prin "a impresiona"?

eu ii admir pe amandoi.... voi il admirati DOAR pe senna dar nu vorbiti de senna. voi nu l-ati vazut pe senna. voi doar ati auzit de senna. este singura alternativa la schumi. si atunci vorbiti rau de schumi, de unde rezulta : "ce cool a fost senna".

daca sunt din voi care chiar au vazut curse cu senna ati fi observat un singur lucru, dincolo de diferentele datorate schimbarilor tehnologice: AU UN CARACTER SI UN COMPORTAMENT DE CURSA IDENTIC !!!!!
senna era mai spectaculos pt ca asa era f1 pe vremea aia: mai spectaculoasa. dar era riguros, precis, decis, cu o putere de concentrare ne-mai-intalnita (pana la schumi). poll, dupa poll, dupa poll, cu o masina net inferioara. (facea la mclaren cand era williamsu la putere). cum credeti ca realiza asta? prin spectacol? figuri? fitze? nu. era precis, concetrat. nu-i bai ca in turul 1 in cursa treceau ambele williamsuri pe langa el. erau mai tari si nu avea ce face.

spectacol pe ploaie?!?! da. de acord. dar mai stiu pe cineva magic pe ploaie

Ayrton
2nd February 2005, 18:15
voi il admirati DOAR pe senna dar nu vorbiti de senna. voi nu l-ati vazut pe senna. voi doar ati auzit de senna.

E, unii dintre noi l-am si vazut "in actiune" pe Senna... incepand de prin 1987 pe tv bulgaria... :ok:

sotostone
2nd February 2005, 18:20
Eu il admir doar pe Senna (dintre cei 2) deshi pe atunci cand il vedeam.. "tzineam" cu Prost care era rival.... Pe Schumacher nu-l admir da il respect.. deshi ma enerveaza monopolu' lui foarte tare ... din cauza lui nu ma mai uit la F1 (indirect e drept) sau din cauza ca nu-i face nimeni fatza:(

grig_jr
2nd February 2005, 19:02
'din cauza lui nu ma mai uit la F1 (indirect e drept) sau din cauza ca nu-i face nimeni fatza" ai vazut ca sti


ayrton: esti mai mare ca mine. te invidiez ca l-ai descoperit pe senna mai repede :p (si f1 :P)

Marquise MGP
2nd February 2005, 21:54
lam vazut pe senna in cateva curse, am prins si ceva ( destul de putin ) in direct dar am vazut si si inregistrari.
cat despre concentrare si rigurozitate...astea iti sunt necesare si cand conduci autovehiculul personal sau cand faci o garare :D...toti campionii sunt rigurosi, ca altfel nar mai fi campioni.....dar un campion care intradevar are un talent nativ pt a face ceva , reuseste sa duca limita performantei umane spre absolut ( de exemplu poti fi campion daca obtii un titlu olimpic dar o performanta adevarata e sa fii recordman mondial) iar shumi este dus(impins dela spate) spre performanta nu de calitatile sale ci de calitatile materialului de concurs. :ok:

grig_jr
3rd February 2005, 00:23
"shumi este dus(impins dela spate) spre performanta nu de calitatile sale ci de calitatile materialului de concurs"

uiti de campionatele luate cu beneton si primul de la ferrari cand masinile pe care a castigat erau net inferioare concurentei !

tot nu inteleg de ce e vina lui ca e bun si ca are cea mai buna masina ! si nu uita ca faptul ca si in faptul ca are cea mai buna masina are si el o contributie. ca a lucrat cot la cot cu echipa in dezvoltare. stie sa explice echipei comportamente si stie sa ceara. o intelege, o simte. nu sunt sigur ca un alt pilot ar avea aceste performante in ferrari ca el. e construita in jurul nevoilor sale.

Marquise MGP
3rd February 2005, 01:08
eu zic ca sunt cam toti pilotii buni sa dea explicatii ekipei despre comportamentul masinii ca se fac sute de teste dublate de tehnologie computerizata de varf pana la lansarea unui nou monopost , important este insa ca ekipa sa aiba posibilitatea financiara pt a crea o masina competitiva si aici capacitatile pilotilor sunt insignifiante.

nu vreau sa spun ca shumi este lipsit total de talent dar este mai degraba un meserias bun , un individ care a invatat meseria de pilot fata de senna care sa nascut cu ea in sange.

viorel 31
3rd February 2005, 08:05
Schumacher a facut echipa la Ferrari, a facut masina la Ferrari si a castigat 2 titluri de campionat mondial inainte de a poposi la Maranello, si inca 5 (pana acum) cu Ferrari :ok:
Orice s-ar spune Schumi este mare, este neamtz dtpdv si asta se vede.
Senna are locul lui in istoria F1 ca inca detinator al poll-urilor din F1, dar mai ales prin carisma si talent. A fost unic in felul lui asa cum si M.S. ESTE UNIC.

razvi2010
3rd February 2005, 12:46
Desi tin cu Schumacher. Eu cred ca Senna vs Schumacher este 1 adik Senna mai bun.
Pe vremuri Senna era foarte bun, nu existau masini mai puternice sau masini mai slabe erau aceleasi masini ca motor, dar acum este clar ca stiinta face jocul. Deci Senna castiga cu mintea, dar Schumi castiga cu tehnologia. SI INCA O DATA "DUMNEZEU SA-L IERTE PE SENNA!!!! A FOST UN MARE CAMPION!!!!!"

RedBaron
4th February 2005, 19:16
eu zic ca sunt cam toti pilotii buni sa dea explicatii ekipei despre comportamentul masinii ca se fac sute de teste dublate de tehnologie computerizata de varf pana la lansarea unui nou monopost , important este insa ca ekipa sa aiba posibilitatea financiara pt a crea o masina competitiva si aici capacitatile pilotilor sunt insignifiante.

nu vreau sa spun ca shumi este lipsit total de talent dar este mai degraba un meserias bun , un individ care a invatat meseria de pilot fata de senna care sa nascut cu ea in sange.Nu sunt de acord. Pot da numeroase exemple de piloti care nu puteau "transmite" echipei problemele cu care se confruntau... nu stiau sa explice... nu exista acel feed-back, pe care il are un pilot de teste bun. Ca exemplu il dau pe Jean Alesi. Chiar si Eddie Irvine. Si mai sunt ei! Piloti de teste apreciati: Schumacher, ambii.
Schumacher a dovedit talentul sau! Este absurd (parerea mea) sa spunem ca Senna s-a nascut pilot, iar Schumi a devenit... Eu nu l-am prins pe Senna, dar vorbesc despre Schumacher. Anii cu Benneton (si inainte in programul Mercedes), apoi trecerea la Ferrari si confruntarea cu echipele tari de atunci (Williams, apoi McLaren). Toate acestea sunt argumente ce sprijina credinta mea ca Schumi e un talent, si nu doar un meserias bun. Urmatorul pas ar fi sa dam exemple de curse, poate asa mai reamintim niste detalii. Spre ex. Barcelona '96 (daca e vorba de curse pe ploaie), Monza '96... sunt f. multe. Este adevarat insa ca a beneficiat de niste titluri de campion in unii ani in care nu a avut adversar. De aici impresia ca este un pilot nespectaculos, si mai ales, oamenii au uitat "bataliile" duse de el. Au uitat ca cel ce se opunea Williams-ului in 94-95-96 a fost... cine? In 97-98 Sagetii Argintii! Cine? Pole-positionul luat in 98 (parca) de Hakkinen in ultimul tur de calificari, de la Monaco... de la cine? Raspuns: Schumi! Sunt multe GP-uri, in care Schumi a fost spectaculos. Problema e ca atunci existau adversari, anul trecut insa, nu prea au fost.
S-a pomenit de concentrare, etc. Inca odata, nu toti pilotii si-o pot mentine. Nu toti se pot concentra la fel. Va amintiti acea victorie pierduta de Hakkinen la Monza, cand a scapat de sub control McLaren-ul si l-a parcat intr-un parapet... Iar Hakkinen nu era un pilot cu probleme de concentrare. Pot spune ca si Schumi a facut niste greseli sezonul trecut, dar acestea mai mult pe fondul de relaxare si lipsa de presiune.

RedBaron
4th February 2005, 21:42
Despre M.Schumacher
More importantly, 1991 saw him explode into Formula One, his first race driven for Jordan in the Belgian Grand Prix. He qualified seventh, but failed to complete the first lap, due to clutch problems. That was his only race for Jordan, as he was quickly snatched up by the Benetton team.

1992 saw him visit the podium 8 times, including once on the top step for his first Grand Prix victory in Belgium, completing the season third overall with 53 points. He continued with the Benetton team and 1993 saw him win a superb race in Portugal, rounding off the season, fourth overall. Then, in 1994, Michael stunned the Grand Prix world, when he was quicker in the Benetton, than Senna was in the Williams. After Sennas death, Michael seemed unbeatable, even though Benetton were swamped with allegations of cheating. They fought through all the disqualifications and bans, and in the end, he beat Damon Hill to the crown by one point, after a controversial accident at the last race in Australia. Nine wins later, he took the crown for a second time, before moving to the Ferrari team in 1996 where he still remains.

That year, he pushed the unreliable Ferrari to its limits, bringing home three wins that the car didn't deserve. It was more competitive in 97, where he won in Monaco, France, Canada, Belgium and Japan, and he went into the final race in Jerez, with a one-point advantage over Williams's driver, Jacques Villeneuve. Once again, the season finished in controversy, after an accident between the two. Villeneuve raced onto to take the crown, while Michael had his 2nd place in the championship stripped from him by the FIA.

1998 saw a very reliable Ferrari, and a very determined Michael Schumacher. Although McLaren dominated from the start, Michael wouldn't give up, pushing the Ferrari as far as it would go. Winning 6 races for the season, it once again came down to the final race, but a stall from pole position, and a blown tyre, saw his chances of taking the title for a third time vanish.

The 1999 season didn't start that well for Michael, with problems in the opening race, but from then on, he quickly took to the lead in the championship and just as it started to appear that he may finally take the title for Ferrari, tragedy struck at the British Grand Prix where a first lap accident saw him sidelined for months with a broken leg. He watched helplessly as the season went on without him, but returned for the final two races. Although his teammate, Eddie Irvine, narrowly lost out on the drivers title, between them both they gave Ferrari their first Constructors victory since 1983.

oaspetele
5th February 2005, 14:56
cred ca am mai zis-o : pentru fanii Senna, la ce echipa a castigat Ayrton titlurile de campion ??

Marquise MGP
5th February 2005, 15:57
nu inteleg sensul intrebarii...explicatii va rog.....in duelul senna Vs shumacher nu au fost aduse in discutie nume de ekipe pentru ca nu sunt relevante...cel putin eu nu am pus problema asa...am vorbit intradevar de materialul de concurs dar nu am dat nume...ca nu facea obiectul discutiei.
??????????????????????????

oaspetele
7th February 2005, 22:25
poi se spune ca Schumi a castigat doar datorita materialului.
si vroiam pe acesta cale sa aflu la ce echipe a castigat Senna cele 3 titluri de campion.
dupa cum il laudati, cred ca e vorba de Minardi, Jordan si Arrows.

:D

lasand usorul iz de ironie la o parte, sper ca ati inteles ce vreau sa spun acum.....

Marquise MGP
8th February 2005, 02:02
pai nu cred ca este vrun campion mondial care sasi fi luat titlurile cu masini gen minardy sau arrows(poate prin epoca romantica sa fi existat asa ceva :D)...senna a avut o masina de top pt ca era un pilot de top dar nu era o masina care sa castige curse singura cum a fost ferrariul de anul trecut pe care nu trebuia decat so duci pana la steagul cu patratele ca victoria era asigurata :D

oaspetele
8th February 2005, 09:54
de aici tragem 2 concluzii :
1.nu poti castiga campionate decat pe masini de top.
2.Schumi a castigat toate titlurile pe meritul lui, mai putin ultimul titlu.

Ayrton
8th February 2005, 10:17
Desi stii cu cine tin si pe cine simpatizez, te contrazic: si ultimul titlu e castigat de Schumi pe meritul lui!

oaspetele
8th February 2005, 22:34
poi nu ma contrazici pe mine, ii contrazici pa aia care arunca cu ou si cu otet in Schumi............. azi am auzit-o pe cea mai gogonata : in Brazilia se zvoneste cum ca Senna ar fi fost ucis, ca sa-i permita lui Schumi sa triumfe cu n titluri. si cine i-a facut de petrecanie ?? Mafia.

uti2102
8th February 2005, 22:46
Nici nu se poate face comparatzie intre cei 2...Senna a fost un artist al volanului, Schumacher nu este shi nu va fi decat o mashinarie, un robot.

Marquise MGP
8th February 2005, 23:00
hai ca oaspetele a dato de gard de tot cu concluziile alea.
de unde pana unde ai concluzionat ca nu sia luat titlurile pe merit...pai asta il compara in vrun fel cu senna....ca parca asta discutam aici...da si lea luat pe merit cum si lea luat si senna ....a avut si el meritul sau ca doar sa aflat la volan...da ce procent din victorie a fost meritul sau si ce procent a fost meritul ekipei si al masinii....parca asa incercam sa explicam nu?...si bineinteles comparativ cu senna.
si mai spuneti din cei care il sustineti pe shumi cati ati tinut cu el din prima clipa in care lati vazut pilotand ?..ca eu unu am tinut cu senna si kimi inca din prima cursa in care iam vazut ergand pe circuit(cu masina bineinteles :D)

grig_jr
9th February 2005, 00:54
mie imi place si imi convine ca a trebuit sa mergeti in trecut ca sa gasiti un VS pt Schumi. si cam asa si este.
sa vedem in sezonul care urmeaza daca o sa ii poata face fatza cineva sau tot la VS-uri din trecut va trebui sa apelam ?

Marquise MGP
9th February 2005, 01:10
eu sper sa aiba....daca cei dela mercedes vor face si niste motoare care sa termine cursa invartindusi pistoanele :D..shumi va trebui sa se intrebuinteze la maximum...sa vedem daca va avea ce sa intrebuinteze :D

MethoD MaN
9th February 2005, 01:32
Senna a fost mai talentat, Schumacher are tehnologia de partea lui si in momentul de fata nimeni nu`l poate "detrona"... poate vreun "boboc" :D

oaspetele
9th February 2005, 06:33
bine d-l marquise...........daca ai pus gardul atat de aproape de mine, am nimerit si eu.

poi nu era asta principala acuza adusa la titlurile lui Schumi ?? ca a castigat doar multumita masinii net superioare concurentei ??
of of of, cate titluri trebuie sa castige omul asta astfel incat sa va convinga ca nu e un pilot de duzina ??
eu unul am impresia ca voi chiar nu ati vazut debutul lui Schumi si primii ani in F1.

de altfel, am primit pe net un filmulet, ms_drivingstyle, realizat am impresia in ultimul an la Benetton, unde este demonstrat stiintific faptul ca Schumi conduce altfel fata de ceilalti piloti.
cu grafice -acceleratii si traiectorii- si declaratii din partea altor fosti sau actuali piloti.

ma rog, nu vreau sa conving pe nimeni cu forta, poate ma va ajuta Schumi si anul acesta. :D

ca un fel de PS : marquise, o dojana parinteasca : tie nu ti-e mila de dulcea limba romaneasca >??

Marquise MGP
9th February 2005, 16:10
esti cumva vro clona dea lui pacala ? :D(daca te referi la greselile multiple de gramatica).
cat despre shumi in general cam asta e principala acuza, ca e purtat spre victorie in principal de masina,si eu nam vazut prea multe curse in care sa ma impresioneze cu capacitatile lui extrordinare de pilot,fata de senna care facea asta cam in toate cursele.
eu vam intrebat daca ati tinut cu shumi si lati avut ca idol(sa zic asa) din primul sau an in formula unu.....eu nu cred....mai degraba tot la senna va era gandul pe vremea aia.

oaspetele
10th February 2005, 10:59
poate eu sint o exceptie, dar am tiunut cu Schumi de la inceput.
iar faza cu clona................e cel putin deplasata.

nu vad cum faza cu purtatul spre victorie de catre masina nu poate fi o acuza..cu ce e el de vina ??
dupa cum am mai spus, si Senna, la randu-i, nu a castigat decat pe masini de top.
vorbesc de campionate, ca de 1-2-3 victorii imi aduc si eu aminte in anul in care Schumi a trecut la Ferrari, 96 daca nu ma inse;

oaspetele
10th February 2005, 11:02
poate eu sint o exceptie, dar am tinut cu Schumi de la inceput.
iar faza cu clona................e cel putin deplasata.

nu vad cum faza cu purtatul spre victorie de catre masina nu poate fi o acuza...cu ce e el de vina ??
dupa cum am mai spus, si Senna, la randu-i, nu a castigat decat pe masini de top.
vorbesc de campionate, ca de 1-2-3 victorii imi aduc si eu aminte in anul in care Schumi a trecut la Ferrari, 96 daca nu ma insel, victorii efectiv impresionante prin materialul avut la dispozitie (execrabil) si maniera prin care au fost repurtate.

ca sa incheiem, nu cred ca Senna ar fi facut altfel decat Schumi daca ar fi avut la dispozitie o masina care sa faca diferenta ca Ferrari-ul ultimilor ani.
ar fi castigat etapa dupa etapa, dupa dorinta care-i caracterizeaza pe campioni.

grig_jr
10th February 2005, 11:20
@Marquise: eu cred ca tu ori te-ai uitat la alt campionat, ori te-ai uitat la f1 doar in ultimii doi ani si generalizezi.
sincer: ai urmarit sezoanele 94, 95, 96, 97, 98, 99? sunt 6 sezoane in care schumi a castigat curse in fiecare din ele (si 4 campionate :P) si nu pe cea mai tare masina. Erau vremurile in care Williams era inca la putere si nici nu McLaren nu imi e rusine.
deci, schumi a avut f multe victorii de curse si chiar campionate castigate nu pe cea mai buna masina => "e purtat spre victorie in principal de masina" este o afirmatie falsa.

pe de alta parte, fiecare campionat pe care l-a luat senna l-a luat cu cea mai buna masina din f1 la clipa respectiva. asta nu ii diminueaza in nici un fel calitatile si magia si nu vad de ce acest argument sta in picioare cand vine vorba de schumi (anii 2000).
intelegi? senna chiar a castigat pe cea mai tare masina si de el nu zice nimeni nimic. senna a castigat un campionat pt ca avea 1 pct avans si in ultima cursa, in primul viraj s-a bagat in prost si au iesit amandoi. nimeni nu a comentat nimic. la schumi-villeneuve cand schumi a iesit mai prost si a pierdut campionatu toti au sarit. bine, cu un an inainte, s-a bagat prost in senna si l-a scos cand avea prost avans 1 pct :P. asa sunt cursele. voi numa de schumi comentati pt ca l-ati vazut in ultimii ani cand chiar nu e vina lui ca merge masina, dupa cum spune oaspetele.

v-am mai zis: ii stimez si ii admir pe ambii si nu pot declara in invingatori in Vs-ul vostru, dar imi pare rau ca trebuie sa fac din astea si sa va mai zic si de senna cate ceva, dar in rest, cam toti de aici nu vorbiti decat de rau pe schumi, ergo, senna rules. incercati sa fiti mai obiectivi, sau daca nu aveti toate datele problemei sa nu aruncati cu noroi gratuit. oricum, de la inceput nu mi se pare insiprat threadu care s-a nascut doar din imposibilitatea gasirii unui pilot actual care sa ii faca fatza lui schumi, si atunci sapam in trecut dupa o fantoma care cica era bun (90% din noi nu l-am vazut in nici o cursa, dar am vazut documentaru) si ii facem de kk pe schumi cu el. este unfair

ps: cei 10% i-am tzinut pt cei care or sa sara pt ca chiar se uitau la f1 inainte de 94 :P

viorel 31
10th February 2005, 14:09
Grig@ buna pledoaria ta despre acest topic dar eu cred ca isi are rostul -topicul-chiar pe motiv ca nu avem un pilot in f1 la ora asta care sa-i faca fata lui Schumacher. singurul care s-a ridicat cat de cat la nivelul lui MS in perioada 1994-2005 a fost Mika Hakinen care a si castigat 2 titluri de campion mondial. Am mai spus-o si o repet Michael este UNIC si atunci cand se va retrage :drak: (nu prea curand sper) formula 1 va fi mult mai saraca.

grig_jr
10th February 2005, 14:51
viorel: dam, ... e ok topicu sa mai avem si noi ce vorbi :p
abia astept sa inceapa sezonu si normal ca sper sa iasa schumi,... dar sper sa aiba concurenta. sti cum e vorba aia, ai grija ce iti doresti ca poate ti se implineste. imi doresc concurenta pt schumi, dar exact cat sa fie show, nu destul sa ia bataie :P si chiar nu m-ar deranja sa ia bataie, once in a while,... dar sa fie lupte frumoase si sa nu se stinga aiurea si sa plece din f1 un infrant precum altii. cel mai mult mi-ar place sa mai ia un titlu si sa se retraga in glorie. :ok:

hai cu kimi si alonso la ferrari in 2006 :yeah:

Marquise MGP
10th February 2005, 15:05
masini mai bune decat ferarri nu au fost decat acele asanumite "sageti argintii" masini carora shumi nu lea facut fata, williams nu a avut masina mai buna in ultimii ani ci doar un motor mai puternic,daca aveau viteza de varf mai mare nu inseamna ca erau mai bune...iar pe vremea lui hakkinen ferrari nu era mult mai slaba doar ca nu prea nimereau strategia dela boxe si motorul era ceva ( nu mult) mai slab.....iar shumi nu a reusit sa compenseze asta prin pilotaj.
senna pe de alta parte,intradevar cand a concurat pentru Toleman nu a reusit mare lucru ,dar masina aia era mult prea slaba casa faca cineva ceva cu ea,iar atunci cand a avut o masina de top sa impus, dar oponentii sai aveau si ei masini de top, nu erau diferente prea mari intre bolizi,iar numele adversarilor era totusi prost,mansell sau piquet asa ca nu incerca sai diminuezi din merite celui care la inspirat pe shumi. :ok:

Marquise MGP
10th February 2005, 15:23
si daca tot ai lasat un 10% acolo pt cei care sau uitat in vremuri indepartate la f1, dupa '92 poate sa mai uitat cate unu si la motor sport dar inainte de '90 unde drq sa te uiti la tv ca intre congresul al XIV-lea si partida de vanatoare a lui ceausescu nu dadeau f1. :D
cat despre faptul ca as arunca cu kkt in shumi si ca as incerca sai diminuez din merite...departe de mine acest lucru....eu ii recunosc titlurile si prin prisma rezultatelor e cel mai bun din toate timpurile dar parca asta era subiectul discutiei o comparatie intre senna si shumi...sau e vrun thread in care ii trebuiesc aduse omagii lui schumacher si am gresit eu adresa ? :D daca e asa uite zic si eu " forza shumi" ;) si punem capat discutiei ba kiar poate fi si sters threadul pe motiv de discutie inkeiata sau din lipsa de combatanti :D

oaspetele
11th February 2005, 23:27
marchizule de Sade, departe de a-i aduce prinos lui Schumi.
si da, e vorba de o comparatie intre cei doi superpiloti.
dar se aduc argumente pentru pilotul preferat, nu se da cu piciorul in celalat.
daca urmaresti topicul cu atentie, vei descoperi ca nici un fan Schumi nu-i contesta calitatile lui Senna (ar fi culmea) si nici nu-l denigreaza.
de ce nu incerci si tu acelasi lucru ??

cat despre sagetile argintii, Schumi le-a facut partial fata. cel putin lui David.
:)

iar Williams au fost net superiori lui Ferrari. de fapt, oricui.
cum iti imaginezi ca un sferto-pilot ca Hill ar putea castiga un titlu de campion altfel ??

RedBaron
12th February 2005, 01:25
Mda, in principiu as adauga ca se scrie Schumi, nu Shumi sau alte variatiuni. Pana una alta, si pentru fanii Ferrari, Senna e Senna nu Sena, care e o apa curgatoare parca...
Daca Williams nu avut monopost reusit in 1996 spre exemplu, eu am urmarit ceva copie a F1 inseamna.

grig_jr
12th February 2005, 01:28
williams rule din 93 pana in 97. ce mai. noroc ca le-a interzis cutia aia continua ca mai rupeau cativa ani tot. mansell, prost, hill, villeneuve toti au beneficiat de masina aia magica.

Marquise MGP
12th February 2005, 13:43
si da, e vorba de o comparatie intre cei doi superpiloti.
dar se aduc argumente pentru pilotul preferat, nu se da cu piciorul in celalat.
daca urmaresti topicul cu atentie, vei descoperi ca nici un fan Schumi nu-i contesta calitatile lui Senna (ar fi culmea) si nici nu-l denigreaza.
de ce nu incerci si tu acelasi lucru ??


pai cand spui ca sChumi a fost mai bun ca senna e ca si cum iai contesta calitatile ....pai ce eu i leam contestat lui sChumi ;)....cat de aruncat cu kk asta kiar nu am facuto(dami niste exemple)...dar uneori poti sa evidentiezi plusurile unui personaj cu ajutorul minusurilor altor personaje si asta nu inseamna ca le denigrezi sau ca arunci cu kkt in ele.... cat despre datul cu piciorul...:D aici nu cred ca am picioare destule :evil:

oaspetele
13th February 2005, 20:31
cand spun ca Schumi a fost mai bun (si este), aduc niste argumente prin care imi sustin afirmatia. in aceste argumente nu e vorba nicaieri de minusuri la adresa lui Senna.
asta una.

si partea a doua : deja incepi sa arunci in derizoriu acesta discutie, zic eu interesanta. incearca sa ramai la subiect. daca nu esti in stare, nu te retinem.

:cool:

Marquise MGP
13th February 2005, 20:36
singurele argumente pe care le aduceti sunt titlurile castigate.....iar marele minus al lui senna a fost ghinionul ca sa stins din viata mult prea repede.......

oaspetele
13th February 2005, 20:44
parca suna altfel.......... multumim.
:D

sa revenim
Schumi nu doar ca a castigat titluri, ci a facut posibila existenta monopostului Ferrari de azi, un adevarat rege al fiabilitatii.
Schumi a castigat curse cu masini mai slabe decat ale competitorilor, si nu una.
pe langa titluri, Schumi mai detine o serie de recorduri, unele mai importante, altele mai putin. (fastest lap, tururi ca nr.1, puncte, podiumuri etc)
Schumi a avut curajul sa schimbe echipa castigatoare, in anul 96.
e drept, a mai carat cu el cativa oameni, dar nimeni nu poate nega faptul ca masina din 96 poate fi concura la categoria "cea mai putin fiabila masina din ultimul deceniu".
imi pare rau ca nu pot atasa un filmulet cu tehnica de condus a lui Schumi.
ascensiunea lui fulgeratoare poate fi o alta dovada a calitatilor lui.
chiar si longevitatea lui ca pilot ar trebui remarcata, uita-te la piloti ca david, mika etc............
ar mai fi multe de zis.
da inchei cu clasamentul urmator:
1992---iata rezultatele:
Races: 16
Start: 03/01/1992
End: 11/08/1992
Drivers Championship
1st Nigel Mansell 108,000
2nd Riccardo Patrese 56,000
3rd Michael Schumacher 53,000
precizez ca era vorba de cel de-al doilea an al lui Schumi in F1 (primul nu a fost chiar un an intreg, dar treaca-mearga)
si mai precizez ca unul dintre competitorii din acel an se numea Ayrton Senna.
:cool:

grig_jr
14th February 2005, 01:43
oaspetele : VREAU FILMUL !!!!!!!!!!

pun la bataie ce am si eu. filmuletze mai mici despre schumi, senna si f1 in general

oaspetele
14th February 2005, 07:01
ba, nu stiu de ce, dar nu am adreesa ta

ADY19
14th February 2005, 22:53
Nimeni nu neaga valoarea lui Senna dar multi dintre cei care dau in Schumacher o fac deoarece au auzit ei ca germanul castiga titlul dupa titul...F1 este plictisitoare din cauza lui si ca Senna ar fi fost mai bun decat el desi cum a spus si oaspetele au fost sezoane in care Schumacher si Senna s-au batut.

grig_jr
15th February 2005, 00:37
am primit filmul. este o analiza dusa la matematica care explica pe undeva ceva din talentul lui schumi. constanta si simtul masinii, cam astea ar fi concluziile. nu e sigur ca este singurul care face asta,.. desi daca ma uit la ulimele sezoane as putea zice altceva :P

o sa incerc sa il pun undeva sus pe net sa il puteti lua care mai vreti.

RedBaron
19th February 2005, 21:27
In 1994 Ayrton Senna l-a avut coleg pe Mika Hakkinen la Williams. A fost pe Pole Position in Brazilia, Pacific si in Grands Prix-ul de la San Marino. Apoi a urmat acea zi oribila de la San Marino in care a lovit parapetul cu 300 de kilometri la ora si a murit. Nici azi nu se cunosc motivele adevarate ale acelui accident.
Pe langa faptul ca articolul mi se pare slabut, pentru un pilot asa mare ca Senna, apar neconcordante... si o tona de greseli de gramatica, dar alea sa zicem ca nu ar face obiectul reprosului.
In fine, gasiti greseala din citat! Premiu (?): la latitudinea Webmasterului.

grig_jr
20th February 2005, 04:53
nu era Hakkinen coleg la williams
nu a fost niciodata hakkinen la williams
in 94 la williams a fost hill

si ar mai fi o eroare: se cunsosc toate detaliile accidentului

Robokapp
25th February 2005, 23:15
sunt piloti din ere diferite. senna a murit cand schumacher inca d-aia debuta iar senna era o elita. Niger mancil, senna, prost, schumacher, Lauda...toti au fost buni la timpu' lor, dar schumacher este singur acum, in timp ce senna avea rivalitate de pa prost.

Angelina Jolie
2nd March 2005, 11:36
Nu cred ca se poate face o comparatie obiectiva intre cei 2. Im primul rand pentru ca nu au concurat in aceeasi perioada. In al doilea rand pentru ca probabil Senna si-ar mai fi putut imbunatati palmaresul daca nu ar fi avut accidentul ala nenorocit, si in al treilea rand pentru ca palmaresul lui Schumi este mult mai spectaculos decat al lui Senna datorita faptului ca el nu a avut niste competitori de calibrul lui Alain Prost sau Nigel Mansell.

Sorin Blaj
3rd March 2005, 12:34
SENNA si SCHUMACHER sunt intre primii cinci piloti pe care ia avut Formula 1, alaturi de Prost, Lauda si Fangio.

grig_jr
3rd March 2005, 13:14
prost ?!?!?! poate, ... in zilele fara ploaie :evil:
personal, nu cred ca se poate plasa un pilot in top 10 daca atunci cand incepea ploaia parca la boxe sau lovea masina intentionat

Sorin Blaj
3rd March 2005, 15:40
Grig jr. Unde dau clic dau de tine. Poate uiti ca daca o comparatie intre SENNA si SCHUMACHER este putin fortata deoarece au concurat foarte putin impreuna si pot sa aduc foarte putine argumente palpabile, in schimb SENNA si PROST au concurat sezoane bune impreuna (9 ani, intre 1984 si 1993, cu exceptia anului 1992 cand PROST nu a concurat) si, mai mult, si-au c-am impartit titlurile, cu un plus pentru PROST (in acea perioada PROST a castigat 4 titluri, iar SENNA 3).

Profetu
3rd March 2005, 16:06
SENNA si SCHUMACHER sunt intre primii cinci piloti pe care ia avut Formula 1, alaturi de Prost, Lauda si Fangio.

Care e motivul pentru care Fangio este in top 5, dupa parerea ta ?

Cum sa evaluam 5 titluri luate in 1930 cu 3 sau 4 titluri in 1990 ?

Mi-a venit o idee ... pentru un nou thread ...

Sorin Blaj
3rd March 2005, 16:14
Toate aceste clasamente pot sa fie subiective, pentru ca fiecare dintre noi are o anumita optica. Dar in acelasi timp trebuie sa recunosti ca de Fangio au auzit toti fanii Formulei 1, tocmai pentru ca a castigat 5 titluri de campion.
O intrebare. Cine crezi ca isi va aduce aminte de Montoya peste ani, daca nu va castiga nici un titlu in Formula 1?

Profetu
3rd March 2005, 16:18
Daca astepti de la mine un raspuns favorabil despre Montoya, ai gresit omu ... poate Corrado sa ti-l laude pe columbian.
Cum tie ti se pare fortata o comparatie intre Senna si Schumi, asa mi se pare si mie inegala o comparatie intre 5 tilturi ale lui Fangio cu cele 2 ale lui Hakkinen, de exemplu ...
Putem sa ne gandim la un clasament "All-time" ... care pentru mine ar fi cam asa:
1. Schumi
2. Piquet
3. Senna
4. Prost
5. Fittipaldi

Tu cum crezi ca ar trebui sa arate un astfel de top ?

Spuneti-va toti parerea !!!

grig_jr
3rd March 2005, 16:19
sorine, pe f1, moto, auto, oriunde o sa dai click o sa dai de mine :D si inca nu a inceput sezonul f1 :rolleyes:

profetu: referitor la intrebarea ta: "are e motivul pentru care Fangio este in top 5, dupa parerea ta ?" mi-am adus aminte de o poveste. este o poveste din vremuri mai vechi decat cele ale lui Fangio. de pe vremea lui Ascari. cand in f1 se alerga cu mecanicul in masina. tzineti minte acele masini?
noa,.. un ziarist cunoscut al vremii l-a rugat pe ascari sa il ia cu el in masina pe un tur de pista. zis si facut, cu mentiunea ca ascari l-a rugat ca in momentele cand il avertizeaza sa se "bage la cutie". adica sa se ascunda cumva in cockpit in momentele riscante. cei doi fac turul de pista si ziaristul relateaza in articolul sau mai tarziu: "am vazut linia de start finish dupa care m-a rugat sa ma "bag la cutie" si acolo m-a tzinut tot turul, zicandu-i la fiecare viraj sa se ascunda"
poate de aia merita si acesti mari campioni ai pionieratului f1 mentionati. conditiile in care au concurat ii face adevarati eroi, si-au riscat viata cursa de cursa pt pasiunea lor, nu?

Sorin Blaj
3rd March 2005, 16:32
Profetu. Nu am vrut sa fac un clasament all-time, dar daca ma provoci, pentru mine ar arata astfel:

1. Michael Schumacher
2. Ayrton Senna
3. Niki Lauda
4. Alain Prost
5. Juan Manuel Fangio

In ceea ce priveste Montoya, tocmai de aceea l-am dat ca exemplu, pentru ca este comparat de multi cu Schumacher in ceea ce priveste pilotajul iar el nu are nici o performanta cu care sa se poata mandri.

Sorin Blaj
3rd March 2005, 16:37
Grig jr.

Chiar imi doresc sa ne intalnim pe forum si sa schimbam opinii si informatii, despre Formula 1 in special. Din pacate timpul nu este aliatul meu cel mai puternic.

Din fericire campionatul incepe maine si ne vom edifica rapid cum stau lucrurile si in acest an.

grig_jr
3rd March 2005, 16:41
incerc si eu:

1 senna & schumi
3 clack & moss
5 jack brabham & lauda & fangio
...
...
...
1.873.321 prost

sorin: numa sa nu uiti sa iti pui ceasu sambata spre duminica :D

Sorin Blaj
3rd March 2005, 16:54
Multumesc de sfat. Si iti dau si eu unul, vezi sa nu pierzi calificarile de sambata noaptea.
Ar trebui sa-i atentionam pe toti fanii Formulei 1 ca din acest an sunt doua sesiuni de calificari, una dintre ele fiind sambata noaptea cu patru ore inainte de inceperea cursei.
Asa ca atentie!

axterix
4th March 2005, 13:08
schumi e foarte bun dar a obtinut majoritatea succeselor fara concurenta in timp ce senna se lupta cu prost, mansel, etc.
dupa mine senna e unic si nu se poate compara cu schumi
pe atunci era o placere sa te uiti la CM acum se stie cine iese campion

grig_jr
4th March 2005, 13:27
lipsa concurentei nu diminueaza succesele
prezenta spectacolului nu garanteaza valoarea

Sorin Blaj
4th March 2005, 13:37
Si Schumacher se lupta in fiecare an cu Montoya, Coulthard, Raikkonen, Alonso, Button, care trebuie sa recunoastem au c-am trecut de faza de tinere sperante. Nu este problema lui Schumacher ca acestia nu se ridica la valoarea lui.

Marquise MGP
4th March 2005, 14:06
nici vina lui kimi ca e pe primul loc si crapa motorul.

Sorin Blaj
4th March 2005, 14:17
Si ce sa faca Schumacher, din cand in cand sa renunte sa treaca linia de finish, pentru a avea un campionat mai palpitant?

grig_jr
4th March 2005, 14:18
nici vina lui kimi ca e pe primul loc si crapa motorul.e vina mercedes. tot nu ajungi la schumi

Marquise MGP
4th March 2005, 14:37
Si ce sa faca Schumacher, din cand in cand sa renunte sa treaca linia de finish, pentru a avea un campionat mai palpitant?

nicidecum...dar eu am dat un raspuns la spusele tale cum ca nu sunt piloti de valoare in f1...eu zic ca sunt...masinile fac diferenta.

realmadrid.com
4th March 2005, 16:00
Asa ziceam si eu inainte...ca masinile fac diferenta...dar daca stau sa ma gandesc bine, si masinile fac diferenta....pe langa piloti

amartuvshin
4th March 2005, 19:04
Cine spune sau incearca sa contrazica ca Schumi nu este cel mai tare, nu poate fi decit un om care stie ca el insusi se minte.

dovedeste-mi , scrie argumentele tale reale...............

Mihai
4th March 2005, 19:20
Schumi a doborat deja multe recorduri si nu cred ca va mai fi ajuns prea usor! Deci oricat de mult mi-ar fi placut mie Senna (si mi-a placut mult trebuie sa recunosc) acum Schumi ESTE CEL MAI BUN!

fanfotbal
4th March 2005, 21:14
nu puteti sa comparati pe senna cu schumacher. senna era un campion spectaculos si cu fair play in schimb celalalt nu a auzit de asa ceva :))

Mihai
4th March 2005, 21:49
La performante si la realizari putem, si e clar ca Schumi e peste brazilian! La etica Schumi e mai "porcusor" un pic :D! Cat despre spectacolul lui Senna ce pot sa zic, Schumi e prea bun ca sa aiba cu cine sa se bata si sa faca spectacol!

Sorin Blaj
7th March 2005, 10:45
nu puteti sa comparati pe senna cu schumacher. senna era un campion spectaculos si cu fair play in schimb celalalt nu a auzit de asa ceva :))

Trebuie sa te contrazic. Explica intai ce intelegi prin fair play la SENNA si respectiv SCHUMACHER si atunci putem sa discutam. Alfel afirmatia ta este gratuita si nu are un suport real.

grig_jr
7th March 2005, 11:02
nu vreau sa il manjsesc pe senna in nici un fel, dar as vrea sa va reamintesc de un campionat castigat la un punct in fata lui prost pt ca in ultima cursa senna l-a scos pe prost in primul viraj al cursei. DE CE SA SE RISTE ? asa sunt marii campioni. iau decizii si isi urmaresc scopul pana la capat
am pe acasa filmuletzul. diseara il pot pune sa il luati daca vreti,... sau cautati pe net dupa : "senna prost suzuka mpeg"

vorbiti de schumi ca nu are fairplay, eu nu l-am auzit in ultimii 8 ani sa zica NIMIC rau de nimeni. l-au pocnit si l-au agatzat o gramada, tot timpul a zis: "incident de cursa". "multumesc echipei" etc este tot ce auzim de la el in ultimii ani. cand l-a pocnit monty in tunel la monaco a zis: "probabil ca nu a vazut la trecerea de la intuneric la lumina, incident de cursa". in conditiile in care brown a recunsoscut ca aveau pusa la cale strategia pt urmatorul pitstop si probabil ca schumi ar fi castigat acea cursa. esta matur, atat pe pista cat si in declaratii. era nebun la beneton, intradevar, dar asta se intampla de mult si acum nu mai e acelasi schumi. voi va legati de el pt ca nu va place ca e cel mai bun si folostiti argumente care nu mai sunt valabile. senna era de 10 ori mai nebun la debutul sau in f1. asta nu mai tzine nimeni minte.

Sorin Blaj
7th March 2005, 13:34
Tocmai la asta ma gandeam si eu. Pentru ca nimeni nu spune nimic de luptele directe pentru titlu, duse de Prost si Senna, in ultima etapa a campionatului, cand s-au scos in decor, reciproc, 2, 3 ani la rand.
Opinia mea este ca un campion se recunoaste doar pe pista, adica daca stie sau nu sa-si apere pozitia si mai ales daca are capacitatea sau nu sa depaseasca un rival in lupta directa.

Head
12th March 2005, 14:53
E discutabila chestia cu cel mai bun. Ayrton concura pe o carutza comparabil cu masina pe care o conduce Shumi acum. Sunt in doua epoci diferite. Nu-i poti compara, asha cum nu-l poti compara pe Carol cel mare cu Ludovic al XIV-lea. Alte conditii si alti adversari. Din pacate nu mai traieste Ayrton pentru a-i vedea in paralel :(