PDA

View Full Version : Steaua europeana



eventHorizon
3rd April 2013, 17:52
De la inceput trebuie mentionat ca e vorba de un joc si de un exercitiu de imaginatie care sa stabileasca, intr-un final, preferintele stelistilor in ceea ce priveste alcatuirea echipei ideale si a antrenorului ideal care sa reprezinte Steaua cel mai bine in primavara europeana pana in finala Europa League/Cupa UEFA, competitia in care am avut cele mai bune rezultate in secolul 21, deci dupa anul 2000. Despre Champions League vom vorbi alta data, poate odata cu strangerea mai multor calificari in primavara CL :D

Stim cu totii ca Steaua a mai ajuns si in sezonul 1992/1993 in sferturile Cupei Cupelor, dar cum componenta acelei echipe este straina pt cei mai tineri dintre noi si oarecum uitata de majoritatea, ne vom referi doar la echipele Stelei calificate in primavara europeana in sezoanele 2004/2005, 2005/2006 si 2012/2013.

De ce facem asta? Fiindca Steaua lui Laurentiu Reghecampf, odata cu evolutia buna in primavara europeana, a provocat toti stelistii la a face comparatii de jucatori si de antrenori stelisti. Cum adevarul e intotdeauna la mijloc, haideti sa ne jucam :D

Avem datele:
Steaua 2004/2005, antrenor Walter Zenga.
[4-4-2] Hamutovski - Ogararu, Ghionea, Radoi, P. Marin - Oprita, Paraschiv, D. Munteanu, Dica - Dinita, Neaga

Steaua 2005/2006 (2005), antrenor Oleg Protasov
[4-4-2] Hamutovski - Ogararu, Goian, Ghionea, Nesu - Oprita, Paraschiv, Radoi, Bostina -Dica- Iacob

Steaua 2005/2006 (2006), antrenor Cosmin Olaroiu
[4-4-1-1] Carlos - Ogararu, Goian, Ghionea, P.Marin - Nicolita, Paraschiv, Radoi, Bostina - Dica- Iacob

Steaua 2012/2013, antrenor Laurentiu Reghecampf
[4-2-3-1] Tatarusanu - Georgievski, Szukala, Chiriches, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Ad. Popa, Chipciu, Tanase - Rusescu.

Avem sarcinile:
1. Formeaza o echipa ideala formata din 11 jucatori alesi doar dintre cei de mai sus.
2. Alege antrenorul ideal. Motiveaza si voteaza in sondaj.
3. Inlocuirile imposibile. Alege o echipa din cele 4 si fa doar doua inlocuiri, introducand doi jucatori din cei enumerati mai sus, care, in opinia ta, ar fi schimbat istoria. Motiveaza.
4. Indica cel mai frumos si trist moment trait de tine in legatura cu meciurile europene ale Stelei.

La sfarsitul actualului campionat (01.06.2013) vom trage linie si vom vedea rezultatele.

Spor la joc! :D

eventHorizon
3rd April 2013, 17:54
Incep eu cu un exemplu:

1. [4-1-4-1]Hamutovski - Ogararu, Chiriches, Goian, P. Marin - Radoi - Nicolita, Dica, Neaga, Chipciu - Iacob

2. Oleg Protasov. Am jucat cel mai ofensiv si frumos fotbal din istoria moderna a Stelei.

3. Echipa din 2006. Hamutosvki in locul petardei Carlos si Neaga in locul lui Iacob in returul seminfinalei de la Boro.

4. Cel mai fericit moment, Valencia 2005, cel mai trist... Boro 2006 :(

delaoltenia
3rd April 2013, 17:58
Eu nu am nimic de adaugat.Doar sa ne mandrim cu STEAUA si sa sustinem STEAUA,atat la bine cat si la greu.

petea
3rd April 2013, 18:14
Eu nu am nimic de adaugat.Doar sa ne mandrim cu STEAUA si sa sustinem STEAUA,atat la bine cat si la greu.

Nu ai alt scop in viata!:happy

Shinnok
3rd April 2013, 18:20
1. [4-4-2] Tatarusanu - Ogararu, Ghionea, Chiriches, Latovlevici - Nicolita, Radoi, Bourceanu, Chipciu - Rusescu, Dica

2. Laurentiu Reghecampf. Un antrenor curajos, care adopta un stil ofensiv pe gustul meu.

3. Pentru echipa din 2006, o singura precizare: Tatarusanu in locul lui Carlos -> boro 2006.

4. Cel mai fericit = Steaua - Valencia 2005 + Steaua - Ajax 2013 / Cel mai trist = boro - Steaua 2006 + napoli - Steaua 2010

krapulax
3rd April 2013, 18:29
in tur fusese 1-0 pentru steaua. in retur, s-a facut prin minutul 20-30 2-0 pentru steaua. pe vremea aia sedeam vis-a-vis de un camin studentesc. deja aveam experienta unor finaluri glorioase de meci urmate de scandaluri infernale, care nu mi-au dat voie sa ma odihnesc. la pauza era 2-1 pentru steaua. m-am culcat, constient ca peste putin timp voi fi trezit de urletele inumane ale mai tinerilor mei compatriotz. nu stiu cat era ora cand m-am trezit prima oara. sa fi fost 2 noaptea gen. nu auzisem nimic. cum **** mea? sa fie posibil, sa fi dat middlesborough 3 goluri? sau sa nu fi auzit eu sarbatoarea din campus? cred ca m-am culcat la loc si abia la dimineata am aflat ce se intamplase.

cativa ani mai tarziu veneam in capitala dupa un lung drum cu trenul. cu escala in cluj, unde nu m-am intalnit cu echipa inter milano. la sosirea in capitala era o ora inaintata si am luat taxiul. taximetristul asculta cu sufletul la gura meciul cu aiacs. era 1 la zero. am ajuns acasa, am coborat, si cand sa intru in bloc- un vuiet imens se aude in tot cartierul drumul taberei. e clar, e doi la zero, fratiuare. nu am avut puterea sa privesc penaltiurile de departajare. cred ca stiam deja cine va iesi invingator.

cam asta imi aduc eu aminte de la cel mai fericit si de la cel mai trist moment din meciurile ioropene ale stelii mileniului trii.

Sevilla86
4th April 2013, 01:56
1. 4-4-2 Tatarusanu - Georgievski, Goian, Chiriches, Latovlevici - Chipciu, Radoi, Pintilii, Ad. Popa - Dica, Rusescu
Am pastrat mare parte din echipa actuala pentru ca jucatorii de acum au o pregatire fizica mult mai buna.

2. Laurentiu Reghecampf, cel mai complet antrenor pe care l-a avut Steaua in ultimii ani. Stie sa motiveze jucatorii, stie sa-i puna in valoare si pare sa-l tina in frau pe cioban. Dintre cei 4 antrenori nominalizati, este singurul care a avut un parcurs European lung si a reusit in acelasi timp sa defileze in campionat.

3. Echipa din 2006, Tatarusanu - Carlos, Latovlevici - Nesu
Sincer, l-as schimba pe Maccarone daca as putea :D

4. Cel mai fericit moment: dubla Steaua - Rapid din Cupa Uefa pentru ca a fost un moment unic in istoria fotbalului romanesc, pentru prima oara doua echipe romanest s-au intalnit intr-o competitie europeana importanta iar Steaua a avut castig de cauza. O eliminare in fata Rapidului e de neimaginat, ar fi produs o durere mult mai mare decat eliminarea cu Boro.
Cel mai trist moment: Boro...

SwedishMafia
4th April 2013, 02:05
Reghe E CEL MAI TARE!MULT MAI TARE DECAT zenga,na!:D
N-am vazut topicu asta...ce chestia,acum 2 ore am vb cu cineva despre Steaua reghe boys vs steaua oli ,prota:D
Persoana cu care am dialogat,am ajuns la urmatoare echipa ideala :Tata-p marin ghionea goian oga/lato-Chipciu-Bourceanu-Pintilii/Radoi-Popa-RAAAAAAAAAAAAAUL de Ghencea:D Dica.
ba,pitzi,cate intrevbari pui si tu...mai putine,ma!Ca ametesc...:))
Cel mai frumos moment.Steaua-Standard Liege.Dupa fluierul final.Ce atmosfera....Cel mai stresant meci.Sau faza.Cand Nesu a scos de linia portii versu insolventi in 1/4 UEFA.s-a auzit in stadion un "uuuuu":))

delaparis
4th April 2013, 02:10
Protasov e ala care nu a ajuns in primavara europeana? :D

aLLiin
4th April 2013, 02:13
Lu Protasov i s-a dat prea multa importanta. A antrenat doar un tur de campionat. Cred ca acest Protasov este doar un mit.

SwedishMafia
4th April 2013, 02:18
2.Reghe,pentru ca gandeste nemteste.Imi place stilul de joc.Protasov era doar un zeman ucrainean.
3.Inlocuiri Radoi in locul lui bourceanu si Tata in locul lui carlos.
qatareze,lasa-ne,nu mai strica si topicul asta.du-te pe covoras:D

Sevilla86
4th April 2013, 02:20
Da, n-am fost niciodata mare fan Protasov... a stat prea putin si a plecat la prima oferta mai buna.
Daca vroia performanta trebuia sa duca echipa in Primavara Uefa.

Oricat de mare fan Oli sunt, pot sa-i imput si lui ceva: pe tura lui a venit Carlos :D

eventHorizon
4th April 2013, 02:21
Pe Carlos l-a adus marele MM Stoica. Dar asta nu inseamna ca sunt fan Oli. Hell no!!! :))


Lu Protasov i s-a dat prea multa importanta. A antrenat doar un tur de campionat. Cred ca acest Protasov este doar un mit.
Parca esti dinamovist ca cel de mai sus de tine si mai ai putin si zici ca te-a ofticat Oleg :D
Daca nu era Protasov nu mai ajungea Olaroiu sa se laude cu seminfinala UEFA. Asta stie orice stelist care l-a vazut pe Oli in actiune :P
Bagati si voi voturi in poll, daca tot v-ati deranjat sa comentati :D

Dinamovistii sunt invitati sa scrie la ei pe threadul european :happy:))

Sevilla86
4th April 2013, 02:24
Dinamovistii sunt invitati sa scrie la ei pe threadul european =))

dinamovistii au thread-uri de "toamna europeana"... toamna devreme :D
La ei primavara vine mai rar.

SwedishMafia
4th April 2013, 02:33
"Urmăresc campionatul României cînd am timp, am văzut ce-a făcut Steaua în Europa. Merită aplauze. Citesc și presa online pentru că vorbesc încă bine limba voastră, știu ce e pe acolo" (Giedrius Arlauskis, portar Rubin Kazan)

alt stelist de mic:D
daca nu stiati,event nu e wenger,ci PITZI satana de la nationala!E reghe hater!:pace:

eventHorizon
4th April 2013, 02:38
Cum ti-am spus, daca il paraseste preparatorul fizic, Reghe se lasa de sportu asta si se apuca de MasterChef. :D

Aveti voi memoria scurta, nu mai stiti cum juca echipa lui Oleg. :(

SwedishMafia
4th April 2013, 02:43
Da,juca precum echipele lui zeman...meciurile se terminau 3-2,2-2,in system 1-2-6-2.La reghe,cea mai buna aparare din camp,cel mai productive atac.Hatere:D Daca reghe antrena la meciul cu rosenborg,maturam cu aia.
Iti place ucraineanu...ma,esti cumva communist?:rosu:

Julio_Zane
4th April 2013, 02:50
alliin - n-ai vazut echipa jucand sub el.Ce joc faceau...

Shinnok
4th April 2013, 02:51
FORZA REGHE! :D z

Sevilla86
4th April 2013, 03:16
Aveti voi memoria scurta, nu mai stiti cum juca echipa lui Oleg. :(

Tur 2005-2006

Poli Timisoara 0-0 Steaua
Steaua 2-2 Dinamo
Rapid 0-0 Steaua
CFR Cluj 1-0 Steaua

Am mai avut conversatia asta cu ceva ani in urma tot pe acest forum si ma vad nevoit sa ma repet.
Steaua cu Protasov a reusit sa invinga doar o echipa din top 5 in campionat iar la plecare Protasov ne-a lasat pe locul 2 in spatele lui dinamo, ca sa nu mai spun de eliminarea in fata lui Rosenborg...

Apoi a venit Oli si a facut mai multe puncte decat Protasov, a castigat titlul, a realizat cea mai mare performanta a Stelei in Uefa (singura semifinala de cupa Europeana a unei echipe romanesti din ultimii 20 si ceva de ani!!!), a castigat o Supercupa, a calificat Steaua in Grupele Champions league si ne-a dus din nou in Primavara Europeana.

In comparatie cu Oli, Protasov a facut un mare *****.

L-am votat pe Reghe, dar mai are de lucrat pana sa ajunga la performantele lui Oil ;)

Shinnok
4th April 2013, 03:20
Multumiri lui @Sevilla86 si lui @eventHorizon, au deschis 2 subiecte de calitate, care au revitalizat sectiunea :ok:

SwedishMafia
4th April 2013, 03:22
prota,intre 2002-2004,a antrenat pe olympiakos.in primul sez a luat camp.http://en.wikipedia.org/wiki/Alpha_Ethniki_2002-03

iar in urmatorul sez http://en.wikipedia.org/wiki/Alpha_Ethniki_2003-04
IN CL,a luat-o 6-0 de la hotii aia de la juventus.btw,schincoace,che cazzo de avatar ai mai?:pace:

Shinnok
4th April 2013, 03:24
Forza mare Juventus :D

Sevilla86
4th April 2013, 11:23
Am uitat sa mentionez ca Protasov a pierdut si o Supercupa la venirea la Steaua?!?!? Culmea impotriva lu' dinamo...
Forzza Protasov :D mare antrenor, mare caracter... genul de om care nu termina ce a inceput.

Shinnok
4th April 2013, 11:30
Reghe nambar uan :D

eventHorizon
4th April 2013, 16:46
Tur 2005-2006

Poli Timisoara 0-0 Steaua
Steaua 2-2 Dinamo
Rapid 0-0 Steaua
CFR Cluj 1-0 Steaua

Am mai avut conversatia asta cu ceva ani in urma tot pe acest forum si ma vad nevoit sa ma repet.
Steaua cu Protasov a reusit sa invinga doar o echipa din top 5 in campionat iar la plecare Protasov ne-a lasat pe locul 2 in spatele lui dinamo, ca sa nu mai spun de eliminarea in fata lui Rosenborg...

Oi vrea tu sa ne contrazicem, dar eu chiar nu m-am referit la rezultatele lui Protasov, ci la jocul prestat de echipa cu el la conducere :)

Daca tot ai zis de Rosenborg, mai tii minte cum ne-au egalat norvegienii in tur? Mai tii minte cate ocazii imense am ratat? La retur iarasi, mult ghinion cu autogolul ala prostesc... Singura greseala a lui Oleg a fost in meciul retur, cu titularizarea lui Nesu ca mijlocas stanga...
A avut si cateva rezultate notabile (4-0 cu Lens imi vine acum in minte), cam putine ce-i drept, insa calificarea in primavara europeana 2006 el a obtinut-o, ba chiar fara infrangere in grupa.
Mai departe, Oli a avut meritul ca i-a invatat pe baieti sa se apare mai atent si i-a asezat mai bine in teren. Mai putin in returul seminfinalei cand a comis-o mai rau decat orice amator (a se citi Stoichita:D)


Reghe deocamdata, la nivel de rezultate, e cel mult la nivelul lui Zenga din 2004/2005, adica un titlu si optimi de finala in UEFA/EL. Ca joc, e sub Oleg :D:drak:

Snake_21
4th April 2013, 20:25
1. [4-4-2] Hamutovski - Ogararu, Goian, Chiriches, Latovlevici - Ad. Popa Bourceanu Radoi Chipciu - Dica Rusescu
2. Desi mi a placut mult Protasov si pe Olariu in consider varza fata de el, il aleg pe Reghe datorita continuitatii la echipa.
3. Hamutovski in locul lui Carlos si Rusescu in locul lui Iacob (desi daca puteam il bagam pe Thereau)
4. Simplu Valencia si Ajax si cel mai trist: Boro

dede
6th April 2013, 00:10
iui ce subiect interesant :D

- cea mai tare echipa a fost cea din 2005-2006... si asta nu neaparat pentru ca atunci am avut cei mai buni jucatori sau echipa, dar pentru mine a fost cel mai intens si impresionant sezon. Am trait cele mai mari emotii cu acea echipa, am ramas marcata de acele meciuri din primavara de care cred ca o sa-mi amintesc si peste 20 de ani. :D Parcursul din Europa din 2006 reprezinta maximul pt noi (aici vb de ultimii 10-15 ani), compar toate meciurile pe care acum le avem in cupele europene cu acele meciuri.
A fost un sezon de vis in care am eliminat rapidul in sferturi, am ajuns in semifinale si am fost campioni. Ar fi fost perfect daca luam si cupa uefa


- ca si antrenor, Reghe. Cred ca e prima data cand ma uit la meciurile Stelei si nu mai am emotii, am incredere in el si in jocul echipei. Imi pare rau ca nu a ajuns in sferturile EL, merita asta. Dar cel putin datorita lui am ajuns sa vb iar de sezoanele 2004-2006 si sa incepem cu comparatiile :cool:


- cat despre cel mai frumos si trist moment.. cel mai aiurea a fost clar meciul cu boro, sau cel putin a doua repriza si ce a urmat dupa.
- cel mai frumos.. aici nu stiu :)) au fost mai multe: meciul cu valencia, returul cu betis, meciurile cu rapid, turul cu boro.. chiar si meciul cu ajax

eventHorizon
8th April 2013, 20:07
Nu stiu de voi, dar eu nu m-am bucurat prea tare dupa victoria cu Ajax, din simplul motiv ca stiam ca ne opreste sigur Chelsea in turul urmator.
Bineinteles, cum ar spune "prietenii nostri", inca o tragere la sorti norocasa pt Steaua...
Sa fim sinceri, dupa dezastrul de la Boro doar o finala de EL cred ca ne mai poate multumi pe plan european :D

Evident ca in Champions nu avem sanse in urmatorii 100 de ani in ritmul asta, asa ca eu unul nu m-as supara deloc daca anul viitor am pica din CL si am ajunge in EL in fazele finale :cool:


P.S. Protasov > Zenga > Reghe :drak:

dede
8th April 2013, 21:53
tu ai ceva cu Reghe, sau mi se pare? :))

Sevilla86
9th April 2013, 00:52
Evident ca in Champions nu avem sanse in urmatorii 100 de ani in ritmul asta, asa ca eu unul nu m-as supara deloc daca anul viitor am pica din CL si am ajunge in EL in fazele finale :cool:

Trebuie sa invatam sa fim mai pragmatici. Cand am jucat cu Rosenborg, presa din Norvegia dorea ca Rosenborg sa fie eliminata, sa mearga in Uefa si sa urmeze reconstructia echipei pentru ca aveau multi jucatori batrani si aveau o perioada mai slaba.

Conducerea echipei a replicat spunand ca banii din Champions League le-au permis sa cumpere tot ce e mai bun din campionatul intern si sa domine autoritar campionatul mai bine de un deceniu. Ei erau campioni aproape an de an.

Cam asta am trebui sa facem si noi. Banii din Liga pot pune bazele unei dominari de lunga durata a Stelei.
Cumparam jucatori de 300,000 de Euro acum, dar sa-ti vina 30 de milioane de Euro anual din Liga... pai incepi sa cumperi jucatori cotati la 2, 3 mil. Usor usor, performantele pot sa vina si in Europa.

Un sfert de finala de Liga sau o finala de Uefa, eu zic ca sunt totusi accesibile Stelei. Stiu ca suntem singurii din tara care indraznim sa ne gandim la asa ceva, dar suntem singurii care avem si argumente in sensul asta.



P.S. Protasov > Zenga > Reghe :drak:

Te referi probabil la joc, pentru ca la performante Protasov are ciuciu :D

Snake_21
9th April 2013, 16:24
Nu stiu de voi, dar eu nu m-am bucurat prea tare dupa victoria cu Ajax, din simplul motiv ca stiam ca ne opreste sigur Chelsea in turul urmator.
Bineinteles, cum ar spune "prietenii nostri", inca o tragere la sorti norocasa pt Steaua...
Sa fim sinceri, dupa dezastrul de la Boro doar o finala de EL cred ca ne mai poate multumi pe plan european :D

Evident ca in Champions nu avem sanse in urmatorii 100 de ani in ritmul asta, asa ca eu unul nu m-as supara deloc daca anul viitor am pica din CL si am ajunge in EL in fazele finale :cool:


P.S. Protasov > Zenga > Reghe :drak:

Protasov > Reghe > Zenga daca ne referim la joc :P

eventHorizon
9th April 2013, 17:01
Protasov > Reghe > Zenga daca ne referim la joc :P
In sfarsit e si cineva de acord cu mine ca am jucat mai frumos cu Protasov./hello
Pacat ca nu ai si votat in poll :(


tu ai ceva cu Reghe, sau mi se pare? :))

Nu ti se pare, am ceva cu el, dar nu stiu inca de ce... :D


Trebuie sa invatam sa fim mai pragmatici. Cand am jucat cu Rosenborg, presa din Norvegia dorea ca Rosenborg sa fie eliminata, sa mearga in Uefa si sa urmeze reconstructia echipei pentru ca aveau multi jucatori batrani si aveau o perioada mai slaba.

Conducerea echipei a replicat spunand ca banii din Champions League le-au permis sa cumpere tot ce e mai bun din campionatul intern si sa domine autoritar campionatul mai bine de un deceniu. Ei erau campioni aproape an de an.

Cam asta am trebui sa facem si noi. Banii din Liga pot pune bazele unei dominari de lunga durata a Stelei.
Cumparam jucatori de 300,000 de Euro acum, dar sa-ti vina 30 de milioane de Euro anual din Liga... pai incepi sa cumperi jucatori cotati la 2, 3 mil. Usor usor, performantele pot sa vina si in Europa.

Un sfert de finala de Liga sau o finala de Uefa, eu zic ca sunt totusi accesibile Stelei. Stiu ca suntem singurii din tara care indraznim sa ne gandim la asa ceva, dar suntem singurii care avem si argumente in sensul asta.



Te referi probabil la joc, pentru ca la performante Protasov are ciuciu :D

Da, am recunoscut si precizat de mult, e un clasament subiectiv referindu-ma strict la joc :)

Daca am sta sa vedem cu ochi obiectivi si analiza doar performantele, atunci e clar ca Olaroiu ar castiga in orice sondaj (semifinala UEFA, titlu, accederea in CL dupa 10 ani, Cupa din 2011 etc)
Si tot obiectiv, cred ca pana si in returul semifinalei de la Boro s-ar gasi scuze pt Oli, cum ar fi:
- Banel si Paraschiv suspendati pt meciul din Anglia
- Iacob reintrat la retur aproape nepregatit dupa o accidentare urata
- Dica si-a bagat picioarele in el de meci in a 2-a repriza, dupa primirea cartonasului galben care il facea suspendat pt finala
- lotul slab (vezi rezervele Balan, Baciu, Andrei Cristea)
- arbitrul (Lubos Michel parca) care n-a dat un penalty clar pt noi in min 90.

Asa ca obiectiv, Reghe al vostru tot al 2-lea cade in clasament :D

dede
9th April 2013, 17:59
dmne, cum poti sa retii toate datele astea? eu nu stiam cum sa uit mai repede meciul ala :))

sun
9th April 2013, 18:17
antrenor Reghecampf :
[4-4-2] Hamutovski - Ogararu, Goian, Chiriches, Lato- Nicolita, Bourceanu, Radoi, Chipciu - Dica, Rusescu

Din echipa din 2006 Carlos si P Marin out, Hamu( sau Tata) si Lato in.

Cel mai fericit moment : Valencia. ( Cu Ajax, nu stiu de ce, parca ma asteptam sa se intample revenirea. Cu Valencia nu aveam chiar nici o sansa, si in grupe fusesem destul de slabuti in anul ala ). Pe locul doi as pune eliminarea Rapidului. Pe 3, Ajax.

Cel mai trist moment : cred ca daca cineva scrie altceva decat Boro nu a vazut meciul. Si episodul Rosenborg a fost dureros. Pe 3 as pune tontogolul lui Banel ( la 15 minute de un egal pe Bernabeu, not to be )

Snake_21
9th April 2013, 21:49
In sfarsit e si cineva de acord cu mine ca am jucat mai frumos cu Protasov./hello
Pacat ca nu ai si votat in poll :(



Nu ti se pare, am ceva cu el, dar nu stiu inca de ce... :D



Da, am recunoscut si precizat de mult, e un clasament subiectiv referindu-ma strict la joc :)

Daca am sta sa vedem cu ochi obiectivi si analiza doar performantele, atunci e clar ca Olaroiu ar castiga in orice sondaj (semifinala UEFA, titlu, accederea in CL dupa 10 ani, Cupa din 2011 etc)
Si tot obiectiv, cred ca pana si in returul semifinalei de la Boro s-ar gasi scuze pt Oli, cum ar fi:
- Banel si Paraschiv suspendati pt meciul din Anglia
- Iacob reintrat la retur aproape nepregatit dupa o accidentare urata
- Dica si-a bagat picioarele in el de meci in a 2-a repriza, dupa primirea cartonasului galben care il facea suspendat pt finala
- lotul slab (vezi rezervele Balan, Baciu, Andrei Cristea)
- arbitrul (Lubos Michel parca) care n-a dat un penalty clar pt noi in min 90.

Asa ca obiectiv, Reghe al vostru tot al 2-lea cade in clasament :D

Am precizat de ce nu l am votat pe Protasov in poll:

1. [4-4-2] Hamutovski - Ogararu, Goian, Chiriches, Latovlevici - Ad. Popa Bourceanu Radoi Chipciu - Dica Rusescu
2. Desi mi a placut mult Protasov si pe Olariu in consider varza fata de el, il aleg pe Reghe datorita continuitatii la echipa.
3. Hamutovski in locul lui Carlos si Rusescu in locul lui Iacob (desi daca puteam il bagam pe Thereau)
4. Simplu Valencia si Ajax si cel mai trist: Boro.

Daca Protasov ramane macar un sezon complet la echipa era clar favoritul meu, asa Reghe e un antrenor care am incredere ca poate sa creasca si mai mult si o sa creasca si jocul echipei odata cu el. ;)

@dede: Crede ma ca nici eu nu am uitat amanuntele alea din meciul cu Boro.. stii din pacate lucrurile rele ne raman in cap in timp. :P

Sevilla86
10th April 2013, 15:43
L-am votat pe Reghe, dar mai are de lucrat pana sa ajunga la performantele lui Oil ;)



Asa ca obiectiv, Reghe al vostru tot al 2-lea cade in clasament :D

Da, cu asta sunt de acord.



Daca am sta sa vedem cu ochi obiectivi si analiza doar performantele, atunci e clar ca Olaroiu ar castiga in orice sondaj (semifinala UEFA, titlu, accederea in CL dupa 10 ani, Cupa din 2011 etc)

Plus o Supercupa in 2006.

Trebuie spus ca in 2006 am prins totusi un culuar destul de accesibil. In alti ani am avut ghinionul sa dam peste Valencia (detinatoarea trofeului), Villareal (echipa care in sezonul urmator juca semifinala de Champions League), Sevilla (cand castigau Uefa de doua ori consecutiv), Ajax si Chelsea (campioana Europei)...

Reghe este un antrenor mai bun decat Oli, Zenga si Protasov in opinia mea.
Cred ca are potentialul sa ajunga la nivelul lui Lucescu senior, chiar este un antrenor de calitate.

Steaua:
- cu Protasov juca spectaculos dar nu avea rezultate
- cu Oli juca urat dar avea rezultate
- cu Reghe joaca frumos si are si rezultate

Daca e sa facem o medie, Reghe multumeste pe toata lumea (in afara de tine :D ).
Cam asta ar fi motivul pentru care l-am votat pe Reghe. Oricum, mai mult de inca un sezon nu mai prinde la Steaua. Si nu-l vad plecand in Rusia, eu il vad intr-un campionat cu adevarat mare, poate Spania, Anglia.

Marius
10th April 2013, 15:49
Olaroiu all the way.

Ma indoiesc ca Reghe sau orice alt antrenor ar putea face spectacol si avea si rezultate cu o echipa din care faceau parte Carlos, Baciu, Balanel, Iacob sau chiar Paraschiv. Omul a stors cam tot ce se putea stoarce din echipa aia.

eventHorizon
11th April 2013, 18:01
Cred ca toti l-am avut macar o data la inima pe Oli, dar stilul lui de joc defensiv si fricos nu a lasat loc de regrete. Si e oarecum pacat, omu e toba de tactica si parca stia cel mai bine cum sa joace meciurile europene in dubla mansa.


dmne, cum poti sa retii toate datele astea? eu nu stiam cum sa uit mai repede meciul ala :))
Habar nu am, pur si simplu constat ca le am prezente in minte mai mereu cand ma gandesc la Boro...
Daca ai vreun remediu sa pot uita de meciul ala, chiar te rog sa ma ajuti, ca eu si(n)gur nu pot :( :D

Snake_21
12th April 2013, 17:47
Da, cu asta sunt de acord.



Plus o Supercupa in 2006.

Trebuie spus ca in 2006 am prins totusi un culuar destul de accesibil. In alti ani am avut ghinionul sa dam peste Valencia (detinatoarea trofeului), Villareal (echipa care in sezonul urmator juca semifinala de Champions League), Sevilla (cand castigau Uefa de doua ori consecutiv), Ajax si Chelsea (campioana Europei)...

Reghe este un antrenor mai bun decat Oli, Zenga si Protasov in opinia mea.
Cred ca are potentialul sa ajunga la nivelul lui Lucescu senior, chiar este un antrenor de calitate.

Steaua:
- cu Protasov juca spectaculos dar nu avea rezultate
- cu Oli juca urat dar avea rezultate
- cu Reghe joaca frumos si are si rezultate

Daca e sa facem o medie, Reghe multumeste pe toata lumea (in afara de tine :D ).
Cam asta ar fi motivul pentru care l-am votat pe Reghe. Oricum, mai mult de inca un sezon nu mai prinde la Steaua. Si nu-l vad plecand in Rusia, eu il vad intr-un campionat cu adevarat mare, poate Spania, Anglia.

La fazele astea alea Europei League e mai greu sa dai peste adversari mai slabi, plus uita te la ce a facut Basel aseara... parerea mea ca Totenham bate mar pe Chelsea in dubla mansa. In ceea ce l priveste pe Reghe, sunt de acord cu tine are un potential enorm. :D

dede
15th April 2013, 00:15
Habar nu am, pur si simplu constat ca le am prezente in minte mai mereu cand ma gandesc la Boro...
Daca ai vreun remediu sa pot uita de meciul ala, chiar te rog sa ma ajuti, ca eu si(n)gur nu pot :( :D
cand vrei sa uiti niste lucruri, trebuie sa ai grija sa le inlocuiesti cu alte amintiri, mai frumoase.. si sezonul asta ne-a dat destul de mult material :P

Snake_21
15th April 2013, 00:22
Si totusi am ramas cu impresia ca se putea si mai mult, daca aveam si noi ceva jucatori transferati in iarna pe posturile care eram deficitari ;)

eventHorizon
17th April 2013, 02:38
Un atacant adevarat era sigur de ajuns pt Reghe sa faca mai multe in editia asta de cupe europene, dar, si el ca si restu, prea las sa insiste la cioban cu o cerere serioasa si absolut necesara la Steaua, de ceva ani buni chiar.
De exemplu, daca venea Moraes la Steaua atunci cand trebuia, acum cred ca vorbeam de o performanta europeana mai tare ca aia din 2006...
Dar deja e un tipar romanesc blestemat, mereu suntem la cate o secunda sau detaliu distanta sa facem ceva notabil in sport, si nu ducem mai niciodata ceva bun 100% pana la capat...


cand vrei sa uiti niste lucruri, trebuie sa ai grija sa le inlocuiesti cu alte amintiri, mai frumoase.. si sezonul asta ne-a dat destul de mult material :P

V-a dat voua amintiri frumoase, eu am ramas doar cu cele 45 de minute horror cu Stuttgart din stadion (restu de meci l-am petrecut pe drum spre casa :D) si golurile lui Lato si Chiriches cu Ajax. Cam atat, si nu-i destul sa uit de Boro :))

SwedishMafia
17th April 2013, 02:50
Asta cu aducerea lui moraes,e din categoria "if"....Daca venea moraes,poate nu mai venea chipciu,chiriches.Sau,poate rusescu nu avea prestatiile din sezonul acesta.Moraes a facut o alegere.Daca omu vrea bani,sta in ucraina la o echipa de rahat.Daca vrea sa joace in cupele europene,vine la Steaua,ca ma indoiesc c-ar juca la dynamo kiev sau shaktior.

eventHorizon
17th April 2013, 03:13
Omu facuse vizita medicala la Steaua... chestia cu transferul la CSKA Sofia a fost un subterfugiu esuat al impresarilor lui de rahat sa obtina cartea verde de transfer international de la FRF. Odata ce s-au vazut bulgarii cu atacantul in curte, normal ca i-au dat bani mai multi si l-au oprit la ei, ca doar nu gasesti asemenea jucatori peste tot si oricand. Si ala e atacant adevarat, nu vedete impiedicate ca Nikolic sau raTatoo...
In orice caz, a fost cel mai bun jucator din Bulgaria, e si la Metalurg vioara intai, asa ca mai mult ca sigur in vara va ajunge intr-un campionat mai puternic. Deci nu cred va duce el mult lipsa cupelor europene ;)

dede
17th April 2013, 16:43
V-a dat voua amintiri frumoase, eu am ramas doar cu cele 45 de minute horror cu Stuttgart din stadion (restu de meci l-am petrecut pe drum spre casa :D) si golurile lui Lato si Chiriches cu Ajax. Cam atat, si nu-i destul sa uit de Boro :))
unde ti-e optimismul, eventule? of of :P nu mai privi totul atata de .. gri :D
incearca roz :D

eventHorizon
17th April 2013, 17:22
Da sunt optimist, cum sa nu?! Sper inca sa iasa Oleg pe primul loc in sondajul de mai sus :))

dede
17th April 2013, 17:39
si tu ce castigi de aici? :))

Cristyniku
17th April 2013, 19:20
Olaroiu :).

eventHorizon
19th April 2013, 20:40
Adevaru e ca Olaroiu o duce cel mai bine acum dintre toti cei din sondaj. E printre putinii antrenori din lume care se poate lauda ca are bani si lapte de camila cat vrea muschii lui :D


si tu ce castigi de aici? :))

Un pariu cu Prodanca :))

Shinnok
19th April 2013, 22:41
Ultimele 2 echipe de succes ale Stelei s-ar putea duela în scop caritabil (http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/mm-le-pregateste-o-surpriza-de-proportii-fanilor-ultimele-2-echipe-de-succes-ale-stelei-s-ar-putea-duela-in-scop-caritabil-396625.html)

http://www9.gsp.ro//usr/thumbs/thumb_349_x_405/2013/04/19/568474-steauaaa.jpg

Snake_21
20th April 2013, 01:10
Citisi :D apropo cine i dubiosul din avatar? :D :P

Shinnok
20th April 2013, 01:14
probabil ceva mafioso prea pericolozi nambar uan :))

Snake_21
20th April 2013, 01:17
Inteles ;) Sunt curios cine o sa joace in locul lui Nesu. :thinkso:

SwedishMafia
20th April 2013, 01:38
intrebare intrebatoare.Daca echipa actuala,ar fi antrenata de oli,ar fi avut rezultatele din acest sezon?Alta intrebare intrebatoare:D
Daca reghe ar fi antrenat echipa care a jucat semifinala cupa uefa,ar fi avut rezultate mai bune?
Raspunsurile mele.Oli ar fi avut aceleasi rezultate.Reusea ca dintr-o echipa plina de jucatori care stiu cu basica,sa faca un catenaccio.Cum a facut si atunci.
Cat priveste reghe.Personal,cred ca nu avea aceleasi rezultate.Acel lot nu se potriveste pe jocul lui reghe.Dupa parerea mea,lotul de atunci,e sub cel de acum.:)

eventHorizon
21st April 2013, 15:32
intrebare intrebatoare.Daca echipa actuala,ar fi antrenata de oli,ar fi avut rezultatele din acest sezon?

Nu stiu ce ar fi facut Olaroiu cu echipa asta in alte meciuri, dar in mod sigur la returul cu Chelsea ar fi jucat asa

http://this11.com/boards/abED2yVakg.jpg (http://this11.com)


Mare antrenor... pacat ca are oua mici :D

Duba
21st April 2013, 18:18
Nu stiu ce ar fi facut Olaroiu cu echipa asta in alte meciuri, dar in mod sigur la returul cu Chelsea ar fi jucat asa

http://this11.com/boards/abED2yVakg.jpg (http://this11.com)


Mare antrenor... pacat ca are oua mici :D

Cred ca exagerezi nitel. Era un antrenor defensiv in meciurile cu echipele f.f. bune. Mai mult, lotul de atunci era mult sub cel de astazi.

Acum 2 ani, parca, in ultimul lui mandat la Steaua, al 3-lea, echipa (inainte s-o preia el pentru cateva pt. cateva meciuri) nu juca mare lucru. Ofensiv, nici atat. Si Lacatus, dar si Cartu (antrenorii dinaintea lui) nu excelasera la acest capitol. Totusi, la finala de cupa, disputata de la Brasov, dar si in alte cateva partide, Steaua a jucat ofensiv. Steaua lui dominand, aproape toate cele 90 de minute, dinamo, care avea in componenta un jucator super ofensiv Torja. Din acest motiv, spun ca exagerezi. Trebuie sa ai si materie prima ca sa joci ofensiv. Altfel ...

Snake_21
21st April 2013, 23:47
nu stiu ce ar fi facut olaroiu cu echipa asta in alte meciuri, dar in mod sigur la returul cu chelsea ar fi jucat asa

http://this11.com/boards/abed2yvakg.jpg (http://this11.com)


mare antrenor... Pacat ca are oua mici :d

+1 :yes: :P

eventHorizon
22nd April 2013, 18:10
(1)Cred ca exagerezi nitel. Era un antrenor defensiv in meciurile cu echipele f.f. bune. Mai mult, lotul de atunci era mult sub cel de astazi.

Acum 2 ani, parca, in ultimul lui mandat la Steaua, al 3-lea, echipa (inainte s-o preia el pentru cateva pt. cateva meciuri) nu juca mare lucru. Ofensiv, nici atat. Si Lacatus, dar si Cartu (antrenorii dinaintea lui) nu excelasera la acest capitol. (2)Totusi, la finala de cupa, disputata de la Brasov, dar si in alte cateva partide, Steaua a jucat ofensiv. Steaua lui dominand, aproape toate cele 90 de minute, dinamo, care avea in componenta un jucator super ofensiv Torja. Din acest motiv, spun ca exagerezi. Trebuie sa ai si materie prima ca sa joci ofensiv. Altfel ...

1. Daca Olaroiu va recunoaste public ca a exagerat cu atatia fundasi la Boro, atunci voi admite si eu ca am exagerat mai sus :D Nu de alta, dar meciul ala a fost edificator pt felul cum gandeste el sportul asta numit antrenorat, si anume: apara-te, scoate rezultatul cu forcepsul, ia banii ciobanului, arabului etc si mergi mai departe. Cateodata mai trebuie sa si arati ca stii sa joci si altceva, sa ataci, sa tii de minge, sa faci pressing in terenul adversarului, sa nu il lasi peste tine etc. Sau macar sa ai rautatea aia pozitiva care sa nu-i dea de gandit nicio clipa ca ti-e frica de el...
Fara indoiala ca omu stie fotbal si are o vadita afinitate pentru tactica italieneasca, dar frica lui il trage mult in jos. Si mai mult spre tarile arabe :rolleyes:

2. Normal ca a jucat ofensiv in finala aia, cu echipe mici gen Dinamo, Ekranas, Rapid sau Spartak Trnava oricine antreneaza Steaua e obligat sa joace asa :D

eventHorizon
13th June 2013, 23:16
N-aveam de gand sa mai scriu pe aici, dar din respect pt cei care s-au deranjat sa raspunda la intrebari am decis totusi sa scriu rezultatele. Cam putini stelisti au raspuns, dar e de inteles, tinand cont de nivelul "porcesc" al discutiilor de pe forumul OLS :)

1. Echipa ideala in sistemul votat 4-4-2
http://this11.com/boards/abEXmTNajJ.jpg (http://this11.com)

Antrenor: Laurentiu Reghecampf

Schimbarea cea mai votata: in echipa anului 2006, Hamutovski in locul lui Carlos

Cel mai fericit moment: Valencia -2005
Cel mai trist moment: Boro - 2006

Asta e, un ciclu european interesant si antrenant, pana la urma, datorat in mare masura unor antrenori adevarati ca Zenga, Reghe, Oli si Protasov, care au stiut sa scoata maxim de la echipa avuta la dispozitie.
Cu alta conducere poate am fi reusit mai multe si in Champions League, dar asta e, sa speram ca odata cu scaparea de cioban ne vor astepta vremuri mai bune.
Nu de alta, dar cred ca doar asa putem uita,cu totii, de Boro 2006! :D