PDA

View Full Version : suporter ucis de politie in franta



SORINULTRA
26th November 2006, 11:58
A.c.a.b.

Kainsashiki
26th November 2006, 11:58
da si tu detalii...daca nu e roman threadul trebuie sa fie mutat pe Extern.

Vadim
26th November 2006, 12:02
Cred ca povestea e veche, de la meciul lui PSG.

SORINULTRA
26th November 2006, 13:49
de la meciul de joi cu hapoel

ASP
26th November 2006, 16:09
sunt destul de clare declaratiile politiei franceze. nu cred ca e caz de ACAB. ar trebui ca unii dintre suporteri sa mai si gandeasca inainte sa se simta ca cei din GSH si Football Factory. ar putea la fel de bine sa-i imite pe Tom si Jerry.

Hipgnosis
26th November 2006, 16:24
Huliganismul nu are ce cauta in fotbal. Suporterul ala din cate am inteles tocmai vroia sa-l omoare pe politist pt ca era negru. E normal ca a tras in el.

grande
26th November 2006, 16:27
Acest politist a scapat bazma curata dupa acest incident si este normal !
Dar cel mai bine ar fi ca delaparis sa ne explice cum au stat lucrurile ,tinind cont de faptul ca este un sustinator al lui PSG .
Din cate am inteles singurul lucru care-l dezavantejeaza in acest caz este ca era imbracat in civil si nu avea acea banderola cu inscriptia Police !

SORINULTRA
26th November 2006, 17:13
nici un politist n u a raspuns in fata legii, pt. faptele lor si abuzurile comise impotriva suporterilor stiti cum se spune intotdeauna mortu-i vinovat nu?

Hipgnosis
26th November 2006, 17:36
Stai tu linistit ca dc era vinovat polistitul ar fi platit. Adica suporterul il alerga si il facea cioara, ii striga ca franta e a francezilor si ca vrea sa-l omoare, asta dupa ce in prealabil vroia sa-l rezolve pe un suporter evreu, iar polistitul tb sa stea sa vina ala sa-i ia pistolul si sa-i dea un glont in cap.

presupun ca si suporterii dinamovisti care vroiau sa sparga hubloul sunt nevinovati, ca deh, vroiau sa iasa fumul de tigara.

SORINULTRA
26th November 2006, 17:41
da ma dar nu au facut nici o crima , asa de exemple putem da , stelisii care s au urinat pe statuia lui STEFAN CEL MARE deci nu are nici o legatura moartea unui copil de 20 de ani cu aia care au sarit la o stywardesa

caine19
26th November 2006, 21:59
Huliganismul nu are ce cauta in fotbal. Suporterul ala din cate am inteles tocmai vroia sa-l omoare pe politist pt ca era negru. E normal ca a tras in el.

Nu e nici pe departe asta adevarul.
Politistul proteja un suporter al israelienilor de furia suporterilor francezi

grande
27th November 2006, 10:44
Politistul de culoare care a ucis prin impuscare un suporter al formatiei Paris Saint-Germain si a ranit grav un alt fan, in momentul in care ajuta un sustinator al echipei Hapoel Tel Aviv, a fost audiat, simbata, de un judecator de instructie parizian, iar apoi a fost eliberat, informeaza AFP.

Antoine Granomort, in virsta de 32 de ani, a fost audiat ca martor asistat, un statut care implica o abordare mai putin importanta decit punerea sub acuzare. Granomort a folosit arma din dotare, joi seara, a ucis un suporter al echipei PSG, pe Julien Quemener, in virsta de 25 de ani, si a ranit un alt fan, Mounir Douchaer (26 de ani), aparent cu acelasi glont. Douchaer se afla inca in spital, dar este in afara oricarui pericol.

Parchetul din Paris a deschis, simbata, o ancheta judiciara pentru lovituri cauzatoare de moarte si violenta prin folosirea unei arme de foc, avindu-se in vedere si faptul ca politistul sustine ca a actionat in legitima aparare. De asemenea, un suporter al echipei Paris Saint-Germain este cercetat pentru fapte de violenta cu caracter antisemit.

Un alt suporter al echipei PSG a fost pus sub acuzare, simbata seara, pentru violente cu caracter antisemit, ultraj si provocare de pagube intr-un restaurant unde se refugiasera politistul si fanul pe care il proteja acesta.La iesirea din stadionul Parc des Princes, dupa meciul dintre PSG si Hapoel Tel Aviv, scor 2-4, aproximativ 100 de suporteri au atacat un tinar evreu in virsta de 23 de ani, iar politistul in civil a sarit in ajutorul acestuia. "Se poate vorbi de o aparenta legitima aparare in fata unui grup de persoane nervoase si extrem de agresive", a declarat procurorul Jean-Claude Marin, care a subliniat "singele rece cu totul remarcabil al politistului, care a tras un singur foc de arma".

Ministrul francez de Interne, Nicolas Sarkozy a reactionat dupa incidentul de joi seara, spunind ca se vor lua noi masuri pentru ca huliganilor sa li se interzica accesul la meciuri. "Vrem sa eradicam prezenta elementelor rasiste pe stadioane si in tribune. Nu mai vrem saluturi naziste, strigate de maimuta cind jucatorii de culoare se afla in posesia balonuui", a spus Sarkozy

delaparis
30th November 2006, 03:01
Acest politist a scapat bazma curata dupa acest incident si este normal !
Dar cel mai bine ar fi ca delaparis sa ne explice cum au stat lucrurile ,tinind cont de faptul ca este un sustinator al lui PSG .
Din cate am inteles singurul lucru care-l dezavantejeaza in acest caz este ca era imbracat in civil si nu avea acea banderola cu inscriptia Police !

Nu am cuvinte ... sorry

E un cancer in PdP de ani de zile iar incidente de genul asta e de mirare ca nu au fost mai dese ..

Daca imi pot permite ce s-a intamplat acolo a fost exact in imaginea clubului azi ... adica un fel de Dinamo anul trecut dar mult mai extrem :rolleyes:

La club oamenii din conducere sunt de "culoarea" celor care dau cu pietre si injura evreii ... n-am cuvinte ...
Este foarte greu pentru mine sa ma exprim civilizat la adresa acestora deci am preferat sa ma concentrez pe alte subiecte in perioada asta dar ce pot spune este ca acest eveniment trebuie sa serveasca de exemplu altor comunitati sportive :rolleyes:
Sper ca pana la urma se va face legatura intre oameni extremisti si drame umane ...
:cool:
Atat.

SORINULTRA
3rd December 2006, 16:52
dar pana atunci oamenii sunt ucisi , nu?

delaparis
3rd December 2006, 17:02
Exact ...

La PSG in acest moment e criza economica fara precedent din cauza rezultatelor.

De la 25000 de abonamente pe sezon s-a scazut la 10000 iar conducerea face tampenii sa aduca lumea la stadion.

Sigur ca Boulogne Boys sunt cei mai fideli dar asta fac ... ce s-a vazut in Uefa fac in fiecare meci din campionat dar e mai putin mediatizat.

Incidente de tipul asta vor mai fi si chiar ma mira cum de nu sunt mai dese :cool:

Azi au organizat o mascarada de manifestatie in fata PdP cica "contra rasismului" dar cand am vazut pe presedintele gruparii BB am zbughit de acolo repede pana nu iese iar ceva ... nu am fost singurul ... pana la urma am auzit ca au ramas doar 200 :happy

Asta e situatia in acest moment la PSG :no:

SORINULTRA
18th December 2006, 13:11
oricum cred ca se putea evita si nu cu crime se rezolva problemele , crimi;le nu fac decat sa ii inraiasca si pe ceilalti