PDA

View Full Version : Cel mai mare scriitor roman al tuturor timpurilor



Platanu
26th November 2006, 11:45
Care e opinia voastra?

YoYoyOi
26th November 2006, 14:20
Am votat Eminescu, ne neaparat ca asta ar fi opinia mea, dar asta este opinia majoritatii oamenilor de litere. Sincera sa fiu, in scoala ma saturasem pina peste cap de Eminescu. chiar si atunci cind studiam alti scriitori, tot la Eminescu se facea referire. Ba erau comparati cu Eminescu, ba se facea trimitere la opiniile lor despre Eminescu. Am ajuns intr-un moment sa nu mai suport acest nume.
Nu contest ca a fost un mare poet si un mare scriitor, dar se exagereaza in privinta lui. Exista multi alti prozatori si poeti care au o opera mult mai vasta si mai interesanta decit el.

tchibos
26th November 2006, 14:31
Nu'ti impartasesc deloc opinia. Se studiaza prea putin si se face trimitere mult prea putin la ce geniu a fost Eminescu.


Exista multi alti prozatori si poeti care au o opera mult mai vasta si mai interesanta decit el.

Numeste doi.

Platanu
26th November 2006, 14:33
Eu zic ca o opera mai interesanta o are Caragiale.Prin geniul sau a reusit sa satirizeze si sa ironizeze moravurile concitadinilor sai ca nimeni altul.

tchibos
26th November 2006, 14:41
da, marele Caragiale care a stiut sa explice lumea cum nimeni altul nu va putea. Totusi citeam mai demult nu stiu prin ce carte de critica literara ca sunt straini (si nu putini la numar) care invata limba romana pentru a reusi sa inteleaga mai bine ce vrea sa spuna in poeziile sale Eminescu

Hard
26th November 2006, 14:42
Nu stiu cine a fost cel mai mare,insa personal imi place foarte mult Creanga si Caragiale.

noir_desir
26th November 2006, 15:05
Marin Preda.

YoYoyOi
26th November 2006, 15:06
Sa ne gindim putin si la contemporanii nostri. Ar trebui inclus in poll si Adrian Paunescu, chiar si Pavel Corut, denumit de multi cel mai mare scriitor roman contemporan.

whisper
26th November 2006, 15:16
Am ales Caragiale.Intotdeauna am citit cu placere cartile lui,pe Eminescu il citeam doar pt scoala :P .Asta e dar nu prea imi place poezia.Ca poet probabil as alege Alecsandri sau Bacovia.

luma
26th November 2006, 15:24
Nu pot sa spun ca-mi place un scriitor anume. Cel mai si cel mai...Ma feresc de asta pt ca am mai multi scriitori care-mi plac, nu pot compara.
Daca incep cu cartile copilariei as spune I.Teodoreanu, C-tin. Chirita si O. Pancu-Iasi.
Pe la adolescenta as fi spus Sadoveanu si am facut o obsesie pt poezia lui Minulescu. :)
Acu', mai la batranete as spune :D, Rebreanu, Calinescu, Slavici. Si sa nu-l uit pe genialul Cragiale!
Dintre contemporani recunosc ca nu am citit mare lucru si nu mi-a atras atentia cineva, in mod deosebit. Am asteptat sa treaca moda Cartarescu sa-l pot citi si eu, fara sa fiu influentata de vreun aer trendy...

noir_desir
26th November 2006, 16:16
Am asteptat sa treaca moda Cartarescu sa-l pot citi si eu, fara sa fiu influentata de vreun aer trendy...
Eu unul aveam o parere foarte buna despre opera lui, REM si Orbitor fiind geniale, dar a decazut complet in ochii mei dupa "De ce iubim femeile"... Dintre contemporani, iti recomand Matei Visniec (dramaturg).

Yoyo vorbea ca Eminescu se studiaza prea mult in scoala. Fals. Se studiaza prost in scoala, atata tot. Geniul sau inseamna altceva, eu l-am descoperit citindu-l noaptea si nicidecum din franturile mai mult sau mai putin reusite ce apar in manuale.

YoYoyOi
26th November 2006, 16:31
Poate am avut eu profesoare obsedate de el, si de aia mi se pare ca s-a insistat prea mult pe Eminescu. Dar de atunci incoace nu m-am mai atins de creatia lui Eminescu. Pt mine a fost ca si picatura chinezeasca. La fel gindeau si colegii mei. Eram profil filologie si se insista exasperant cu Eminescu. La altii poate a fost altceva.

luma
26th November 2006, 17:17
Eu unul aveam o parere foarte buna despre opera lui, REM si Orbitor fiind geniale, dar a decazut complet in ochii mei dupa "De ce iubim femeile"... Dintre contemporani, iti recomand Matei Visniec (dramaturg).

Multumesc, am notat si chiar vreau sa citesc ceva din ce a scris Cartarescu pt ca toata lumea (cei cu care am dicutat pana acum) spun ca este foarte bun, genial si alte superlative. Culmea e ca, toti vorbeau despre "De ce iubim femeile". :)

georg40
26th November 2006, 17:43
Este greu sa compari un scriitor cu celalalt, fiecare s-a impus prin ...altceva !
Dintre poetidovedesc ca intotdeauna fidelitate lui Eminescu, Noapte de dragoste sau Scrisoarea a III- a raman inegalabile.
Dintre dramaturgi I.L.Caragiale este unic, Scrisoarea pierduta fiind o capodopera a literaturii universale. Intotdeauna m-am gandit la posibilitatea ca un Caragiale sa fi trait in zilele noastre, ar fi avut suficiente motive de inspiratie...

r0bby
26th November 2006, 17:53
Mi-e mi-au placut operele lui Ion Creanga,Ion Luca Caragiale,Dimitrie Cantemir si ii consider printre "cei mai mari".Nu imi plac poeziile insa il apreciez foarte mult pe Mihai Eminescu prin felul in care si-a transpus sentimentele in opera sa.

irinaidu
27th November 2006, 02:00
yoyoioi si mie mi s-a parut ca-i prea mult eminescu in scoala. 8 ani de generala si 4 de liceu parca altceva decat creanga si eminescu , ocazional un caragiale parca nu mai exista. si dai numai cu ce era pt bac si gata. eu am avut o profa faina de liceu care ne-a indrumat sa mai citim si altceva.
nu am un scriitor favorit pt ca eu sunt o cititoare bezmetica si nu am reusit sa aprofundez niciodata nimic. adica sa citesc toata opera unui scriitor sa pot zice da domnule asta e scriitorul meu preferat. dar as vota eliade pt ca am o amintire superba dintr-o vara din tinerete legata de eliade si povestirile lui fantastice.

Ady
27th November 2006, 02:20
eliade :ok:
sa modifice cine poate poll-ul si puneti optiuni publice, vedem si noi cine ce a votat ...

Iulian Lazialu
27th November 2006, 08:38
Eliade clar:)

Platanu
27th November 2006, 10:37
eliade :ok:
sa modifice cine poate poll-ul si puneti optiuni publice, vedem si noi cine ce a votat ...Nu poate nimeni sa modifice poll-ul,daca nimeni nu e moderator.

Bumbescu
27th November 2006, 10:38
Atunci e cazul sa postez si eu: Eliade(am fost primul care a votat in poll)

Ady
27th November 2006, 14:24
Nu poate nimeni sa modifice poll-ul,daca nimeni nu e moderator.
pot vadim si delaparis ...

pinki
27th November 2006, 17:34
mi-a fost greu sa aleg... :D

dar, totusi... eliade :)

Delia
28th November 2006, 14:01
Am votat Eminescu, nu doar pentru frumusetea poeziilor sale, ci si pentru rolul sau de creator de limba literara, pentru inovatiile aduse in ceea ce priveste versificatia, pentru faptul ca e cel mai reprezentativ scriitor roman, din punctul meu de vedere.
Imi place foarte mult si Caragiale, mai mult decat dramaturgia ma pasioneaza schitele sale (slabiciunea mea, ca sa zic, asa, e "C.F.R" - ma distreaza de fiecare data cand o citesc/ascult la pick-up :D:P ).
Pe Eliade l-am privit mereu mai mult ca pe un om de cultura, istoric al religiilor etc., nu ca pe un creator de literatura. Asta nu inseamna ca mi-a displacut sa-l citesc...

jas2002ro
18th December 2006, 15:40
Cel mai mare scriitor? Stau si ma intreb cum as putea sa bag in aceeasi oala poeti, prozatori, dramaturgi etc.
Nu am autoritatea sa declar maretia absoluta a nici unui scriitor, dar am sa-mi dau cu parerea vis-a-vis de gusturile mele.
Poezie: Bacovia si Barbu. Eminescu nu prea am cum sa-l citesc cu detasare dupa ce am fost intoxicat 12 ani (din categoria "Excesul dauneaza grav sanatatii").
Proza: am sa-l pun primul pe Cartarescu pentru ca Orbitor m-a impresionat cum n-a facut-o nici un alt roman din literatura romana. Apoi Marin Preda, Octavian Paler. Pe Eliade nu am cum sa-l includ la prozatori caci ca prozator nu intra nici in top 10. Cum a spus si @Delia, contributia lui culturala ca istoric al religiilor e inegalabila si din aceasta cauza Eliade e mare. Nu de putine ori am intalnit persoane care au citit "Romanul adolescentului miop" sau "Maitreyi" si isi imaginau ca l-au "studiat" pe Eliade.
Dramaturgie: Eugen Ionescu
Filosofie: Blaga
Eseistica: Cioran

Darth Revan
1st January 2007, 00:17
Camil Petrescu.
Ar fi putut fi inclusi si Marin Preda si Liviu Rebreanu.

Parazitu'1919
3rd January 2007, 02:54
Eminescu ..... oare mai are rost sa zic dc ??
Caragiale pentru umorul lui fin....

georgemp
6th January 2007, 00:01
Chiar daca mai mult s-a ocupat de matematica,mie imi place Ion Barbu.
Iata si o lista cu scriitori romani ai tuturor timpurilor:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Lista_scriitorilor_rom%C3%A2ni#.C5.9Ecoala_Ardelea n.C4.83

pinki
6th January 2007, 00:03
what???????????????????????

daca si ala mai e scriitor eu sunt ... hmm... copac :D

georgemp
6th January 2007, 00:04
Gusturile...nu se discuta:P

pinki
6th January 2007, 00:09
asa e :D

Platanu
6th January 2007, 12:27
Eu totusi il consider pe Caragiale cel mai mare scriitor.

noir_desir
6th January 2007, 12:35
Barbu e intr-adevar genial... cam greoi, dar totusi genial... :D

pinki
6th January 2007, 14:16
omu' ala s-a apucat sa scrie doar pt ca a facut un pariu... si se vede :D

delaparis
6th January 2007, 14:55
E foarte departe dar pe vremea mea parce era unul Preda ... (nu portar la Dinamo :D ) ... Eugen parca sau confund :rolleyes:

pinki
6th January 2007, 15:08
marin, poate?

delaparis
6th January 2007, 15:19
aha ... exact :ok:

S-au facut 21 de ani decand nu am mai citit in romaneste :D

Incerc sa-mi aduc aminte de la scoala ce ne obligau la materie ...

Crissa
14th January 2007, 13:39
Mircea Eliade

Bumbescu
20th January 2007, 13:05
E foarte departe dar pe vremea mea parce era unul Preda ... (nu portar la Dinamo :D ) ... Eugen parca sau confund :rolleyes:

Bai Delaparis, da-o-n ba in p---- masii de treaba,stai mai putin pe forum si pune mana si rescolarizeaza-te:D

delaparis
20th January 2007, 20:02
:D

am gasit :yes:


Pai unde mai ? La francezi ? ... astia nu au scoala , nu stiai? :D

astia au bani ... atat :happy

on-topic: am zis e departe Romania mea aia din copilarie ... si in plus taica-meu ma batea la cap sa nu citesc prostii comuniste de pe vremuri deci eu ce sa fac ? ... ascultam ... deh ... baiat cuminte :D

Bumbescu
20th January 2007, 20:09
Marian Preda nu inseamana prostii comuniste, cred ca nici nu era in programa pe atunci, eu nu-mi aduc aminte sa fi fost.

Pai, nu stiu vorbeste si tu cu amicii de aici sa-ti trimita carti.

Sa-ti plateasca Vadim salariul in carti:D

delaparis
20th January 2007, 20:16
Era in programa ... asta imi aduc aminte :ok: Si parca am citi ceva extrase care erau in manual pe atunci :rolleyes: ... nu mai stiu bine ce ... dar nu era informatica si nici fotbal :D

Bumbescu
20th January 2007, 20:19
Ce faci mai, introduci cenzura?:D

Nu cred ca era in programa, ce informatica pe vremea aia a calc felix hc?

Deci, cum spuneam, sa-ti plateasca vadim salariul in carti:D

delaparis
20th January 2007, 20:21
Vadim nu-mi trimite carti pentru ca stie ca nu citesc decat ols :happy

ce cenzura ?? am sters pentru ca postezi de doua ori ca sa zici o chestie ... o data e de ajuns :D ... doar nu sunt ... francez ... :happy

Kainsashiki
20th January 2007, 20:21
Eliade era baiat bun, avea stil, dar l-am votat pe Caragiale ca avea mai mult umor. :ok:

Bumbescu
20th January 2007, 20:36
Cum sa citesti ma numai ols, ai inebunit, uite pana si diablo mai citeste si altceva:D

_kali_
26th January 2007, 18:11
Man, ce alternative! In primul rand ca trebuia facut un poll separat pt poeti.
In al doilea rand, de unde pana unde Cantemir?
In al treilea rand, de ce lipsesc Rebreanu, Petrescu, Preda?

Viata mea: sa critic sondajele de pe OLS

Bumbescu
26th January 2007, 18:16
Da asta cam asa e cu Rebreanu, Petrescu si Preda, mergea si-un Eugen Ionescu.

mushil78
28th February 2007, 20:31
Ce ziceti de Mihail Sadoveanu...cel de dupa 1920?

mushil78
28th February 2007, 20:33
Si care e raspunsul ...?ca inca nu l-am aflat

Platanu
28th February 2007, 20:46
mushil78,incearca sa nu mai postezi mesaje unul dupa altul.Nu confunda forumul cu chatul.:)

Platanu
28th February 2007, 20:51
Sa nu uitam ca Dimitrie Cantemir a fost un mare carturar al vremii,recunoscut pe plan international.Si vorbea nu stiu cate limbi.
Cea mai cunoscuta opera a lui este "Descriptio Moldaviae"(scrisa in limba latina).

ioanav88
28th February 2007, 21:24
poet-eminescu, prozatori: rebreanu, eliade, sadoveanu, dramaturg- caragiale, imi place eugen ionescu- dupa ce am citit "cantareata cheala" si "scaunele" l-am trecut in top 10 scriitori preferati:D

irinaidu
28th February 2007, 23:00
buna ioana!!!! ma bucur ca ai ajuns si pe aici!!!!! dupa ce termin prostioarele pe care le citesc acum ( foarte amuzante de atfel ), imi propun sa citesc si eu una din cartile recomandate de tine din cele de ionescu.

ioanav88
1st March 2007, 19:11
:D sa-mi spui ce parere ai!

dextercioby
1st March 2007, 20:41
Marin Preda si celebrele sale doua romane merita sa fie numite "the best of the best"...

atisha
6th April 2007, 23:59
cred ca nu ne dam seama ce inseamna eminescu... pentru ca se preda dezastruos, foarte scolastic, cu multa gargara, dar ganditi-va ce spirit enciclopedic, cum le facea el pe toate, si poezie, si jurnalism, si studii personale, si veronica, si altele :D cititi-i corespondenta si manuscrisele... e incredibil cat a putut sa faca un singur om, cat migalea cate-o poezie pana indraznea s-o publice, si ce sfarsit a avut... Odata stiu ca aveam un site personal in care am transcris vreo 200 de poezii de eminescu si dupa aia abia am inceput sa inteleg imensitatea acestui - nu-i spun doar poet, ci om de cultura.
bottom line: teachers need to change.

irinaidu
7th April 2007, 00:53
oho, profii intr-adevar ar trebui sa schimbe stilul de a preda. pt ca pana termini liceul ajungi sa urasti anumiti scriitori numai datorita felul cum ne sunt impinsi pe gat.
dar trist e ca nu cred ca se va intampla prea curand asta. :(

Vorpal
19th April 2007, 00:42
Ion Minulescu este in opinia mea unul dintre cei mai interesanti poeti romani; pacat doar ca opera sa nu este mai deloc promovata.
Cititi doar cateva "romante" de-ale sale si va veti convinge!

noir_desir
21st April 2007, 17:03
Ion Minulescu este in opinia mea unul dintre cei mai interesanti poeti romani; pacat doar ca opera sa nu este mai deloc promovata.
Cititi doar cateva "romante" de-ale sale si va veti convinge!

e bunisor, dar nu intra in top 3... prea simplist, dupa parerea mea

Vorpal
22nd April 2007, 23:23
Probabil ca nu ar putea sa intre in top 3 deoarece exista un Eminescu, un Stanescu, un Blaga sau un Arghezi; totusi il consider mult mai complex decat Bacovia; in plus fiecare volum este unic in felul sau; faptul ca foloseste repetitiile sau reia unele strofe cu mici inversiuni si artificii tehnice nu inseamna neaparat ca este simplist; parerea mea!

Universal
14th June 2007, 23:08
Ca poet: Mihai Eminescu Ca scriitor: Sadoveanu,Caragiale,Rebreanu

Zauri
15th June 2007, 01:59
Ca poet Nichita Stanescu .Scriitor Caragiale

Balaci
15th June 2007, 09:17
Ionesco nu e in top? Sau nu e roman? S-ar putea face un top separat pentru scriitorii/poetii exilati, ca e pacat de un Ionesco sau de un Celan sa nu intre in top

Adi Da Samraj
15th June 2007, 10:22
Am votat Eminescu

idem :ok:

irinaidu
15th June 2007, 14:19
mai nu eu am selectat candidatii ( eu una nu fac topuri ), dar in ceea ce il priveste pe ionesco, oare el ar fi vrut sa fie trecut la romani......

Luis Garcia10
15th June 2007, 16:10
Eminescu :ok:

Lordul
18th June 2007, 15:17
Ca poet : Mihai Eminescu , ca scriitor : Mircea Eliade si Ion Creanga

noir_desir
18th June 2007, 16:01
Ionesco nu e in top? Sau nu e roman? S-ar putea face un top separat pentru scriitorii/poetii exilati, ca e pacat de un Ionesco sau de un Celan sa nu intre in top

ei, asa l-am putea aminti si pe Tristan Tzara... sunt curios cati stiu cine e individu' asta



Ca poet : Mihai Eminescu , ca scriitor : Mircea Eliade si Ion Creanga

da' ce mai, poetii nu sunt tot scriitori? :happy

Tyler Durden
18th June 2007, 19:33
pai eu stiu si pentru mine e cel mai mare poet nascut in Romania.cel mai mare prozator roman este pentru mine Mateiu Caragiale.

praf_de_stele
28th June 2007, 21:09
am ales Caragiale. cel mai mare dramaturg roman. imi plac mult satira si sarcasmul folosite de el pt. defectele umane. are un stil aparte, care il face unic si de neegalat in literatura romana. comediile, nuvelele si schitele lui ma fac sa rad si ma binedispun. :)

Laura1985
23rd July 2007, 22:37
da' ce mai, poetii nu sunt tot scriitori? :happy

a vrut sa zica prozator :D:P


Eminescu.

Paul
23rd July 2007, 22:49
Eminescu e poet , ceea ce e alta mancare de peste fata de scriitor. Sau ma rog, scriitorul Eminescu ... nu aveti decat sa`l luati si asa pentru cele cateva basme si articole de duzina.

Am votat Eliade. Tot in top Camil Petrescu, Calinescu.

La poteti nu ma bag. I`am citit pe toti , nu i`am prea inteles. Alecsandri e cel mai complex poet , Eminescu e cel mai complet , Bacovia cel mai original. Si totusi la poeti

1. Eminescu
2. Blaga
3. Bacovia

Laura1985
23rd July 2007, 23:00
scriitori sunt si poetii si prozatorii. Eminescu se incadreaza in ambele categorii :)

Muad Dib
24th July 2007, 11:12
Eminescu e poet , ceea ce e alta mancare de peste fata de scriitor. Sau ma rog, scriitorul Eminescu ... nu aveti decat sa`l luati si asa pentru cele cateva basme si articole de duzina.

Am votat Eliade. Tot in top Camil Petrescu, Calinescu.

La poteti nu ma bag. I`am citit pe toti , nu i`am prea inteles. Alecsandri e cel mai complex poet , Eminescu e cel mai complet , Bacovia cel mai original. Si totusi la poeti

1. Eminescu
2. Blaga
3. Bacovia

hmm...se pare ca n-ai auzit de Nichita Stanescu

L0R1N
7th August 2007, 20:26
Blaga de departe imi place cel mai mult, nu stiu daca e cel mai bun

Ulysses
6th October 2007, 16:02
Ca poet Nichita Stanescu .Scriitor Caragiale

legionarule , mi-am schimbat parerea despre tine daca-ti place nichita :ok:cine se mai poate lauda cu premiul Herder?
totusi , eminescu e unic .

ati uitat de sorescu , de m . dinescu de nicolae labis ?

Balaci
6th October 2007, 20:34
Cu premiul Herder? Destul de multi romani, ultimul castigator e chiar Marga

Cristian
6th October 2007, 21:37
Bustul lui Mihai Eminescu din centrul orasului Galati.
http://img229.imageshack.us/img229/6775/eminescugalatitwk9.jpg (http://imageshack.us)

keano
6th October 2007, 21:40
Marin Preda, Blaga, Caragiale... sunt prea multi si cu stiluri foarte diferite pentru a alege un "cel mai bun"

relansat
6th October 2007, 21:55
Mishu`i si favoritu` meu, desi toamna il cetesc pe Jorj Bacovia :D

irinaidu
7th October 2007, 01:56
cristi nu tineam neaparat sa vad poza. dar daca tot insisti puteai macar sa si zici ceva on topic.

Ulysses
7th October 2007, 07:05
Cu premiul Herder? Destul de multi romani, ultimul castigator e chiar Marga

(in 2005 , am vazut ). nu stii ce bucuros era nichita cand l-a luat , s-a laudat la teiul botezat de el -gica , tei inaltat in fata geamului sau pe care-l pomeneste des in poeziile lui "deseori rasfoiam cartea nelinistit sa vad daca se termina bine /teiul m-a iubit si pe mine " . " o dulce lemn de tei "... p-asta o stiai?

roki
13th January 2008, 20:14
eliade..clar,nu as fi putut alege altul

Dogville
14th January 2008, 03:12
Ultima noapte de dragoste,intaia noapte de razboi....Camil Petrescu..nu pot sa spun ca e chiar cel mai bun roman romanesc pe care l-am citit dar oricit m-as stradui sa-mi amintesc......asta-mi revine obsedant in memorie.......tot in top....Patul lui Procust..dar o treapta mai jos...

irinaidu
14th January 2008, 03:28
am citit de mult ultima noapte de dragoste.... sper sa nu gresesc ( si daca gresesc nu ma criticati prea tare, va rog :) ). eu imi aduc aminte ca in cartea asta era ideea ca iubirea iti da drept de viata si de moarte asupra celui iubit. brrrr, ingrozitoare idee. asta nu are nici o legatura cu valoarea cartii , nici cu abilitatile de scriitor ale lui camil petrescu. doar ca mie asta mi-a ramas in minte. spuneti-mi daca imi aduc aminte bine.

Dogville
14th January 2008, 10:34
...pfaaaa....nu cred ca a spus-o chiar asa direct...de fapt nu cred ca a spus-o deloc....iar daca a spus-o...n-a facut-o....:happy......acum..pe bune....sunt absolut sigur ca nu asta era ideea cartii.....

irinaidu
14th January 2008, 14:27
ok, my bad atunci. dar eu asa imi aduc aminte. nu numai ca era ideea ci era chiar textual spusa chestia asta.

Dogville
14th January 2008, 23:45
Hai ca m-ai pus sa caut in biblioteca (piei,satana....!!!!)..de-abia am gasit cartea.....plina de praf,jerpelita,cu foile rasfirate pe 3 rafturi....in fine...m-am linistit repede insa...intr-adevar in capitolul 1 este o discutie intre citiva ofiteri care filozofeaza pe tema asta la un sprit,la un purcelus la tava....si lu' Gheorghidiu ii sare tandara pentru ca omul suferea ca un caine ca nevasta-sa il cam traducea cu un avocatel......ma rog,era o discutie ...in continuare personajul evolueaza in alte directii...dar in principiu ai avut dreptate.....

irinaidu
15th January 2008, 00:52
hai mai ca nu sunt chiar satana :P era o faza intr-un film , prefer : the ruler of all evil!!! :P

ok, deci memoria ma mai ajuta ceva dar nu suficient. apreciez ca ai cautat, ca si pe mine ma macina si eu nu am cartea in biblioteca.

Dogville
15th January 2008, 02:00
.....meeey....ce naiba...satana era...biblioteca...ca eu nu prea dau pe acolo......:drak:

Matu
18th February 2008, 18:34
Mihail Sadoveanu.

innuendo
28th May 2008, 20:43
vot: Mihai Eminescu :D .

adi_sampon
15th June 2008, 18:13
Desi nu am citit prea mult la viata mea (ceva mai mult decat specific tinerilor din ziua de azi ) ,am o cultura generala asupra scriitorilor romani .Mie mi-a placut mult Caragiale prin lucrarile pe care le-a scris care iti dau senzatia ca poti intr ausor in pielea personajelor si poti construi secventele intamplarilor foarte usor
Deci votez pentru Caragiale ,desi toti cei din lista au reprezentat un nume important in istoria literaturii romane

cristi8
16th June 2008, 01:40
Eu am votat cu Mircea Eliade

ogip000
16th June 2008, 02:14
Este o prostie sa spui ca X este cel mai mare scriitor roman!
Fiecare a scris in tiparele curentului in care a trait, fiecare si-a pus amprenta in cultura literara romaneasca, fiecare scriitor s-a "luptat cu pana sa", fiecare curent a avut ideile si stilul sau. Nimanui nu cred ca-i place Bacovia, dar v-ati intrebat vreodata ce a lasat literaturi noastre? Acesti mari scriitori nu pot fi comparati unii cu alti si nici nu poate fi unu sau altul "cel mai mare scriitor roman", ei pur si simplu au vrut sa lase ceva culturi romanesti, si ar trebui sa fim mandri de ei in egala masura, fara a-i compara.

irinaidu
16th June 2008, 02:24
in general sunt de acord cu tine. am si zis-o pe undeva in threadul asta.
dar faza cu bacovia pe care nu il place nimeni dar a lasat multe literaturii e tare funny.:happy deci propriu zis valoarea vine din faptul ca poate fi folosit ca exemplu negativ???:happy uite mama, daca vrei sa te faci poet sa nu faci ca nenea asta ca pe el nu-l place nimeni. scuze, poate nu e asa de funny si e de vina doar ora tarzie si filmul prost pe care l-am vazut .:o:

ogip000
16th June 2008, 02:46
^Nu stiu cat de inteles m-am facut... Nu am zis ca e un exemplu negativist, ci pur si simplu oricarui cititor i se pare morbid, fara a-si da seama de ce a insemnat atat in literatura, cat si in simbolism. Nu am spus ca nu e un mare scriitor, dimpotriva are toata admiratia mea, dar vezi tu, pentru o persoana care il citeste prima data ii lasa un "gust amar" acest scriitor. Cat despre exemplu negativist... Nici vorba!

NovemberRain
1st September 2008, 02:40
Mie imi plac Rebreanu si Bacovia...cum nici unul nu era in poll am votat "altul" si am precizat care

Platanu
4th September 2008, 21:03
Recunosc ca am facut threadul asta cam la repezeala.Deh,eram si mai mic.:D

irinaidu
4th September 2008, 21:39
intre timp pe cine ai mai descoperit ?

Platanu
4th September 2008, 21:51
Intre timp mi-am dat seama ca nu poti sa pui toti scriitorii intr-o oala,ca fiecare a fost bun prin ceva anume.

irinaidu
5th September 2008, 00:24
e bine ca ti-ai dat seama. :D asta e motivul pt care eu nu fac poll-uri dupa cum se poate observa. de altfel nu poti sa pui nimic intr-o oala doar pt ca au o trasatura comuna, chiar daca acea trasatura este placerea de a scrie carti, cantece, scenarii de filme sau orice altceva.

dar totusi ca amuzament sunt dragute si ai creat o discutie ceea ce e un lucru bun.
asa ca simte-te liber sa dezbati orice vrei ( si are legatura mai mult sau mai putin cu forumul :P ).

Andreea
11th September 2008, 13:11
Dupa mine cei mai buni scriitori romani sunt: Marin Preda, Liviu Rebreanu si I.L. Caragiale.Cel mai mare: Marin Preda.

Cristina
30th September 2008, 00:37
Eu votez cu Marin Preda.In opinia mea a scris cel mai complet si mai fascinant roman din literatura romana"Cel mai iubit dintre pamanteni".Mai imi place Rebreanu,Caragiale,Calinescu,Bacovia si Eliade.

jesus supremu
30th September 2008, 12:24
Eu votez cu Marin Preda.In opinia mea a scris cel mai complet si mai fascinant roman din literatura romana"Cel mai iubit dintre pamanteni".Mai imi place Rebreanu,Caragiale,Calinescu,Bacovia si Eliade.

nu m-a impresionat cu nimic marin preda.nu cred ca avem scriitori reprezentativi ci doar unii de hmmm...nisa ceva de genul asta.:D

Bumbescu
30th September 2008, 12:31
nu m-a impresionat cu nimic marin preda.nu cred ca avem scriitori reprezentativi ci doar unii de hmmm...nisa ceva de genul asta.:D

Vesnicul contestatar....:D

jesus supremu
30th September 2008, 13:18
nu e asta semn de consecventa?:D
m-ai auzit spunand ceva rau de dumas?:cool:

jo27
28th May 2009, 17:18
Marin Preda, clar, insa nefiind pe lista am votat Caragiale, locul 2, in opinia mea. Insa nefiind pasionat si nici cititor de poezie, ma rezum sa spun ca acestia mi se par cei mai buni prozatori.

rob_din
28th May 2009, 18:56
Eminescu, Caragiale, Marin Preda. Ion Creanga de departe cel mai supraestimat.

jesus supremu
29th May 2009, 21:11
nu te lua de povestile nemuritoare bai ereticule!:D n-ai citit povestea pu*** nu-i asa?:happy

rob_din
4th June 2009, 00:55
E o pu *** povestea aia.

TenisFan
4th June 2009, 11:04
Foarte buni Preda si Petrescu. Adevarul e ca intr-o discutie de tipul asta nu poti da raspunsul la intrebarea respectiva. Poti doar enumera indivizii care ti-au placut tie si cam atat. Foarte mult mi-a placut Rebreanu. Consider ca Cioran, care a fost mentionat o singura data aici, ar merita un loc acolo sus in top. Schimbarea la fata a Romaniei scrisa la 24-25 de ani parca este o carte exceptionala. Amurgul gandurilor din care am citit cateva pasaje la fel este excelenta. Mie mi-a placut "Un student de altadata" de Ionel Bandrabur de exemplu. Sunt foarte multi scriitori romani care au scris bine. Caragiale a fost hilar si genial. Ideea e sa-i citesti tu ca ei sunt acolo. ;)

A.k.a
21st June 2009, 14:42
Marin Preda imi place cel mai mult

Andreea
7th July 2009, 16:59
Nu-mi vine sa cred ca pe Marin Preda l-ati trecut la ALTUL in poll, parerea mea este ca el este cel mai mare scriitor roman

Marius
7th July 2009, 17:46
Sunt multi care ar fi meritat sa fie printre cei nominalizati intre optiuni. Pe langa Marin Preda, mie imi plac mult Sorescu si Rebreanu, ca sa nu mai spun de un Doru Davidovici sau Cornel Marandiuc.

Q-Djyni
7th July 2009, 17:52
Caragiale si Eminescu fara nici un dubiu ;)

Atiase
7th July 2009, 17:55
Cosbuc si Rebreanu !

Tyler Durden
7th July 2009, 18:59
Caragiale si Eminescu fara nici un dubiu ;)

Ca sa n-ai niciun dubiu, trebuie sa fi citit toata literatura romana, ori nu cred ca e cazul...

Q-Djyni
26th July 2009, 12:45
Nu ma mai satur de Caragiale :D

Black_Mamba
26th July 2009, 12:55
Ca sa n-ai niciun dubiu, trebuie sa fi citit toata literatura romana, ori nu cred ca e cazul...

:ras-plans:
Nici eu.
Nu cred:D


PS Eminovici.

Redboy
14th August 2009, 23:32
lol... Cum sa-l pui pe Lucian Blaga in poll, iar pe Bacovia nu ? :|

Evident, am votat "Altul", se subintelege de ce.

Sorin Olariu
21st October 2009, 18:52
Bineinteles, Herta Muller.

innuendo
4th March 2010, 01:30
Mihai Eminescu - genial. cu siguranta el :)

ice_girl
9th March 2010, 10:56
Dupa mine cel mai mare scriitor roman de fapt sunt 2 la egalitate: Marin Preda si Liviu Rebreanu ( cu toate ca imi plac f mult si Mihail Sadoveanu, George Calinescu si Eliade) iar cel mai mare poet roman clar Mihai Eminescu ( cu toate ca preferatul ramane George Bacovia)

praf_de_stele
10th March 2010, 17:27
stiu ca Eminescu a fost genial, ca a fost unic si ca opera lui este exceptionala, nu am nimic de comentat. respect pt el! dar mie nu mi-a placut niciodata foarte mult, nu mi-a ajuns la suflet, ba chiar de multe ori ma intreb de ce trebuie sa "suferim" noi acum de pe urma lui. peste tot Eminescu cu toate temele lui pe care noi trebuie sa le comentam, sa le intoarcem si rasucim pe toate partile. deja se exagereaza. pt mine ramane doar un poet genial si atat. preferatul meu dintotdeauna e Bacovia pe care, de asemenea, il consider genial, dar care imi si transmite ceva aparte, pur si simplu ador sa-i citesc poeziile, e special pt mine. apreciez de 10 ori mai mult "Plumb", "Decor" , "Amurg violet" sau "Rar" sa zicem, decat "Luceafarul" sau "Floare albastra" sau oricare alta a lui Eminescu. Sigurele poezii ale lui care m-au atras sunt "Melancolie" si "Oda(in metru antic)". in rest a ajuns sa ma plictiseasca

din proza, il apreciez cel mai mult pe Caragiale, omu' asta a avut un stil inconfundabil si o sa ramana un simbol prin satira lui. Marin Preda, de asemenea.
citeam odata "Romanul adolescentului miop" si-n anumite secvente, daca nu in cele mai multe, pur si simplu ma regaseam, parca erau scrise special pt mine sau din perspectiva mea. fara sa stiu in ce zodie a fost Eliade(nici nu stiam cand s-a nascut), mi-am zis ca trebuie sa fie undeva prin pesti(prea era extraordinara asemanarea), apoi caut eu frumos data nasterii lui si gasesc fara sa ma mir prea mult data de 13 martie. atat de aproape de mine. e incredibil cum trairile si gandurile lui le gaseam pe toate in mine. si asta in mai multe scrieri de-ale sale, nu doar opera asta.

imi mai place Ionel Teodoreanu, am ramas fascinata de "La Medeleni" (pot sa spun ca e preferata mea deocamdata - cred ca am spus-o de prea multe ori:P) si acum citesc "Bal mascat", foarte interesanta

irinaidu
10th March 2010, 17:34
lil ade, din pacate scoala omoara dragostea pentru unii scriitori. stiu ca si eu mai aveam putin si ma impuscam datorita cometariilor la romana. dar nu-i de vina eminescu si nici creanga ca profesorii nostri sunt cam prosti. si de asemenea in multe cazuri, profesorii de romana parca uita ca mai avem si alti scriitori, ceea ce uneori te scoate din sarite.

ice_girl
11th March 2010, 20:01
Si eu am ramas cu sechele din liceu din cauza lui Eminescu, aveam o profa ( care ramane una din profesorii mei preferati) care avea o pasiune pt Eminescu si Rebreanu, nu ne dicta comentarii interminabile ne punea pe noi sa le scriem si acum parca ma apuca un tremur cand imi amintesc cat de stresata eram cand aveam de facut comentarii la operele lui Eminescu si ca un facut tot atunci ma asculta niciodata la Bacovia pe il ador de fapt si acum a ramas poetul meu preferat.
De la Eminescu imi plac Epigonii, Glossa, si cateva poezii de dragoste in schimb de la Bacovia imi plac toate poeziile cu un plus pt" Lacustra "si" Amurg Violet".
Dintre scriitori Marin Preda are un stil inconfundabil, dupa parerea mea, cu "Cel mai iubit dintre pamanteni" merita sa ia premiul Nobel pt literatura , Caragiale a surprins perfect spiritul romanesc cu toate luminile si umbrele lui( la fel si Creanga), deasemenea am o afinitate pt George Calinescu ( poate datorita faptului ca opera lui are multe similitudini cu cea a lui Balzac, unul dintre scriitori mei preferati din literatura universala) si pt Sadoveanu ( in afara de "Baltagul" care nu mi-a placut de nici o culoare)

praf_de_stele
12th March 2010, 23:01
mie mi-a placut mult "Baltagul". cartea in special, am vazut si filmul dupa si regret, m-a facut sa-mi schimb putin parerea. dupa ce-am citit cartea, pe care chiar am savurat-o din plin, filmul mi-a lasat o impresie aiurea. mai bine il sterg din memorie. :P

ice_girl
13th March 2010, 18:15
mie mi-a placut mult "Baltagul". cartea in special, am vazut si filmul dupa si regret, m-a facut sa-mi schimb putin parerea. dupa ce-am citit cartea, pe care chiar am savurat-o din plin, filmul mi-a lasat o impresie aiurea. mai bine il sterg din memorie. :P
Mie in schimb mi-a placut mai mult filmul decat cartea poate si datorita faptului ca am vazut intai filmul si apoi am vazut cartea, cred ca conteaza si acest lucru, e mai bine sa citesti cartea si apoi sa vezi fimul pt ca daca fimul iti place f mult clar pornesti cu idei proconcepute si cartea e in dezavantaj inca de dinainte de a o citi.
La fel ca la Baltagul mi s-a intamplat cu "Pe aripile vantului" ( cu toate ca aici cam toata lumea e de acord ca fimul bate cartea) si cu "Love Story".

ice_girl
13th March 2010, 18:16
Sorry, am citit nu am vazut cartea.

Florys
7th August 2010, 13:17
Am votat Eminescu pentru poezie.

Rebreanu i-l votez pentru proza.
Eliade ... nici nu stiu pentru ce sa-l votez, dar l-as vota si pe el :)

Fremenul
7th August 2010, 15:10
Un nume de prea putini stiut este cel al poetului Radu Gyr.. cui ii place poezia, ii recomand sa-l descopere!

Tyler Durden
11th August 2011, 11:04
Am votat Eminescu pentru poezie.

Rebreanu i-l votez pentru proza.
Eliade ... nici nu stiu pentru ce sa-l votez, dar l-as vota si pe el :)

Îl se scrie intotdeauna legat, mai ales ca aici nu suntem pe Intern ca sa se treaca genu' asta de greseli cu vederea.


Gyr ramane mai mult un caracter, decat un mare poet. Locul lui de acum e locul pe care-l merita si nu se datoreaza unei ocultari din ratiuni politice.

relansat
11th August 2011, 11:50
tyler, pe cand o carte? :D

Tyler Durden
11th August 2011, 12:03
Probabil ca atunci cand o sa am ceva cu adevarat important de spus.:P

Ma gandesc sa scriu un Manual de invective pentru uzul forumistilor. :D

Grinco
11th August 2011, 12:46
Las-o naibii:)) Chiar exista oameni care au votat cu Creanga?

Tyler Durden
11th August 2011, 19:30
Multi n-au trecut de cultura de manual. Bine totusi ca nu apar Slavici sau Agarbiceanu...

Shinnok
11th August 2011, 19:32
Las-o naibii:)) Chiar exista oameni care au votat cu Creanga?

vorba videoclipului aluia despre nea Nica... pl lor stie ce votau... :D
dac-au fost si fete pe acolo... scuze! :D

ice_girl
11th August 2011, 20:11
Las-o naibii:)) Chiar exista oameni care au votat cu Creanga?
Creanga a surprins foarte bine esenta satului romanesc, ramane cel mai mare povestitor roman ( pacat ca povestile si povestirile lui nu sunt traduse mai des in alte limbi dar sunt destul de dificil de tradus, prin traducere se pierde mult din umor si savoarea limbajului mai ales daca traducerea e una mai putin reusita :( ) si chiar daca nu e cel mare scriitor roman merita cu siguranta sa se afle in acest top.


Multi n-au trecut de cultura de manual. Bine totusi ca nu apar Slavici sau Agarbiceanu...
"Moara cu noroc" e considerata cea mai buna nuvela psihologica din literatura romana iar Slavici unul din reprezentatii de seama ai curentului realist.
Agarbiceanu chiar daca nu adopta un limbaj sofisticat are niste povestiri f frumoase ( in copilarie "am devorat" volumul "File din cartea naturii", cred ca asemenea mie multi au plans cand au citit "Fefeleaga")

Tyler Durden
11th August 2011, 21:03
Tato, mor, au aparut liceeni sa ma culturalizeze, sa faca din mine ce a vrut si tata, adica un baiat educat...Tine-ti totusi platitudinile culese din culegeri pentru absolvirea bacalauretului pentru altcineva, eu sunt prea batran ca sa mai metabolizez chestii atat de rafinate.
Oricum, asa ignar cum sunt as spune ca cei pe care-i aperi tu cu un patos demn de o cauza mai buna, nu are trece nici macar drept autori minori intr-o cultura mare. ;)

On-topic: Parerea mea ca din top n-ar trebui sa lipseasca autori ca : Eugen Ionescu, Max Blecher, Nichita Stanescu sau Gelu Naum.

ice_girl
11th August 2011, 22:59
Tato, mor, au aparut liceeni sa ma culturalizeze, sa faca din mine ce a vrut si tata, adica un baiat educat...Tine-ti totusi platitudinile culese din culegeri pentru absolvirea bacalauretului pentru altcineva, eu sunt prea batran ca sa mai metabolizez chestii atat de rafinate.
Oricum, asa ignar cum sunt as spune ca cei pe care-i aperi tu cu un patos demn de o cauza mai buna, nu are trece nici macar drept autori minori intr-o cultura mare. ;)

On-topic: Parerea mea ca din top n-ar trebui sa lipseasca autori ca : Eugen Ionescu, Max Blecher, Nichita Stanescu sau Gelu Naum.
Departe de mine sa te culturalizez, sincer n-am nici o intentie in acest sens ( mai ales ca a trecut destul timp de cand am terminat liceul:D) , fiecare e liber sa aleaga ce carti sa citeasca si ce scriitori sa-i placa.
Tu ii consideri mediocri pe Slavici si Creanga eu consider ca exista destule culturi ( mai mari sau mai mici) care si-ar dori sa aiba niste scriitori de marimea lor , i-ar aprecia la adevarata lor valoare si s-ar mandri cu ei ( dar asta cred eu si in nici un caz nu astep acelasi lucru din partea celorlalti;) )
On-topic: si eu cred ca Nichita Stanescu, Gelu Naum, ( din pacate pe Eugen Ionescu noi il vrem dar el nu ne-a mai vrut:(, acum e considerat scriitor francez de origine romana) dar si Marin Sorescu, Ion Barbu ar trebui sa se regaseasca in acest top

irinaidu
12th August 2011, 00:01
ignorati si voi titlul threadului care e cretin din start, ideea de top care de asemenea e tampitica si conversati despre scriitori care va plac. mai aflu si eu cate ceva :)

Tyler Durden
12th August 2011, 10:48
Uf, ce pacat, nu mi-a iesit deloc. As fi vrut s-o enrvez pe duduie, s-o dau in clocot cu postul meu, sa scot animalul din trupul ei gracil. :))
Doar doua lucruri mai vreau sa-i spun lui ice_girl. Referitor la Ionescu, era normal sa nu ne vrea...Uite un fragment dintr-un jurnal: Cum sa ma intorc in Romania, cand si astazi, noaptea, cand visez ca sunt acolo, urlu in somn; in Romania legionara, burgheza, nationalista, am vazut chipul Demonului sadismului si prostiei incapatanate. Apoi a venit tavalugul bolsevic si raul doar si-a schimbat numele.
Cunosti dimensiunea conspirationista si antisemita a celui pe care-l ai la semnatura?

Jerome LeBanner
12th August 2011, 11:11
Sunt dezamagit ca nimeni nu pomeneste de Domnul Presedinte Ion Iliescu, 20 de carti, cŽmon

Tyler Durden
12th August 2011, 12:33
Iliescu nu apartine culturii romane, el s-a topit in cultura universala.

NORGEMAN
12th August 2011, 13:41
Sunt dezamagit ca nimeni nu pomeneste de Domnul Presedinte Ion Iliescu, 20 de carti, cŽmon

Tu vorbesti serios? chiar a scris atatea carti?

catel_latos
13th August 2011, 00:35
"Moara cu noroc" e considerata cea mai buna nuvela psihologica din literatura romana iar Slavici unul din reprezentatii de seama ai curentului realist.

Mi-a placut foarte mult "Moara cu noroc", dar la a doua lectura. Descrierea locurilor si mai ales portretizarea personajelor sunt foarte reusite. Si mesajul cartii e bun.

ice_girl
13th August 2011, 18:22
Uf, ce pacat, nu mi-a iesit deloc. As fi vrut s-o enrvez pe duduie, s-o dau in clocot cu postul meu, sa scot animalul din trupul ei gracil. :))
Doar doua lucruri mai vreau sa-i spun lui ice_girl. Referitor la Ionescu, era normal sa nu ne vrea...Uite un fragment dintr-un jurnal: Cum sa ma intorc in Romania, cand si astazi, noaptea, cand visez ca sunt acolo, urlu in somn; in Romania legionara, burgheza, nationalista, am vazut chipul Demonului sadismului si prostiei incapatanate. Apoi a venit tavalugul bolsevic si raul doar si-a schimbat numele.
Cunosti dimensiunea conspirationista si antisemita a celui pe care-l ai la semnatura?
:)):))Nu m-am enervat absolut deloc, nici nu aveam de ce, dupa cum am mai spus fiecare e liber sa-si expuna punctul de vedere.
In legatura cu Eugen Ionescu ai dreptate ca a trebuit sa plece, au fost niste vremuri f grele mai ales pt oamenii de cultura; pe mine ma deranjeaza faptul ca este numit scriitor francez de origine romana si nu scriitor roman de limba franceza. Chiar daca a trait f multa vreme in Franta si opera lui e scrisa aproape integral in limba franceza el ramane roman pt ca aici a trait si si a creat pana la o anumita varsta, aici si-a format educatia, a inceput sa creeze iar spiritul lui ramane in esenta romanesc si nu francez.
Si da, stiu ca Henry Ford a fost conspirationist si antisemit dar pe mine aceste lucruri ma intereseaza mai putin, il admir ca personalitate si nu ca persoana, admir curajul, perseverenta de care a dat dovada, ceea ce a realizat pt tehnica si antreprenoriat Iar citatul mi l-am pus la semnatura pt ca mi se pare foarte adevarat nu neaparat ca imi place extraordinar de mult Henry Ford, iar aceste vorbe fiind spuse de el mi s-a parut normal sa trec si autorul citatului si nu doar citatul:D


Sunt dezamagit ca nimeni nu pomeneste de Domnul Presedinte Ion Iliescu, 20 de carti, cŽmon
Poate le-a scris noapte in somn:D:)) pt ca in rest a fost mult prea ocupat cu alte lucruri:drak:


Mi-a placut foarte mult "Moara cu noroc", dar la a doua lectura. Descrierea locurilor si mai ales portretizarea personajelor sunt foarte reusite. Si mesajul cartii e bun.
Si mie tot la a doua lectura mi-a placut "Moara cu noroc" si intr-adevar portretizarea personajelor mai ales a lui Ghita si Lica Samadaul sunt f reusite.
La sfatul Irinei care ne indeamna sa conversam despre scriitori care ne plac eu ii mai mentionez si pe Camil Petrescu ( mai ales pt opera dramaturgica),Hortensia Papad-Bengescu ( are niste romane de factura realista si naturalista f bune), Ion Minulescu ( cu ale lui poezii f frumoase) dar si pe Rodica Ojog-Brasoveanu ca autor de romane politiste.


P.S. Ca de obicei am scris un roman, dar unde sa scriu romane daca nu pe thread-urile dedicate literaturii:D:P

Marius
13th August 2011, 21:44
Marin Preda ruleaza si gata. Am zis! :D

Tyler Durden
14th August 2011, 00:16
Normal, ca stelist nu aveai cum sa nu empatizezi cu Bisisica!:))

irinaidu
14th August 2011, 14:27
tyler, joaca-te frumos cu ceilalti copii !

Johnny D
29th November 2013, 07:44
Terminand cu joaca si glumele, Mihai Eminescu, dar asa ne zice si poll-ul care se pare ca macar pe sectiunea asta ofera realism!:P

Aurel.D
13th December 2013, 17:24
Astăzi 13 Decembrie, se comemorează 30 de ani de la încetarea din viață a poetului Nichita Stănescu!

„În vara lui 1977, atunci când m-am împrietenit cât de cât cu Nichita, acesta era deja dependent de alcool. Mai bine zis de vodcă. Cu toate că bea foarte mult, peste două sticle de vodcă pe zi, Nichita nu era aproape niciodată beat. Alcoolul îi producea o stare de efervescență intelectuală vecină cu geniul“, povestea despre Nichita, pentru adevărul.ro, prozatorul Ștefan Agopian.

Mircea Gociman spunea că Elena Ceaușescu i-a trimis medici lui Nichita, pentru a-l consulta și pentru tratament.„Nu a făcut analfabeta numai lucruri reprobabile și unul din exemple este întâlnirea soților Ceaușescu cu conducerea Uniunii Scriitorilor din România, când tovarășa l-a întrebat pe Nichita cum se mai simte cu sănătatea. În perioada respectivă, Nichita chiar se simțea rău, fiindcă își maltratase ficatul nu numai cu vodcă, dar și cu multe altele mai ales prin extenuare fizică, însă i-a răspuns tovarășei că se simte bine și i-a mulțumit pentru grija care i-o arată, la care ea a replicat că știe că nu se simte bine deloc și o să dea dispoziții să fie tratat”. Ceea ce a și făcut, cheltuindu-se la vremea respectivă o sumă enormă pe tratamente, care nu au fost de ajuns.

Chiar dacă s-a încercat tratarea sa, scriitorul nu s-a prezentat la spital la timp, iar boala l-a răpus, în noaptea de 12 spre 13 decembrie, la doar 50 de ani.