PDA

View Full Version : Preliminarii CM 2014 Brazilia - Topic general



Iulian.
24th March 2013, 15:47
Imediat voi posta un Poll cu primele 2 echipe din fiecare grupa.
(Suntem cam la jumatatea preliminariilor, un Poll cu 20 de echipe merita facut).
Exceptie doar la echipa Romaniei (locul 3, ca si Ungaria) si la Portugalia (8 puncte ca si Israel, dar cred ca are totusi prima sansa).

Intrebarea va fi : "Ce echipe europene vor fi intre cele 13 calificate ?" iar votul va fi multiplu.

Eventuale alte echipe se pot discuta pe thread.

==========================================

UPDATE (Corectare)

Se califica 13 echipe din zona UEFA.

- Castigatoarele grupelor : 9 echipe

- Cea mai slaba echipa de pe locul 2 pierde sansa de a merge la baraj.
(La constituirea clasamentului celor de pe locul 2 nu se tine cont de rezultatele cu ultima clasata in grupele de cate 6)

- Cele 8 echipe ramase de pe locul 2 sunt trase la sorti pentru baraj -->> inca 4 echipe se vor califica.

Total : 9 + 4 = 13 echipe calificate.

Iulian.
24th March 2013, 15:59
Am postat Poll-ul.
Mi-am votat deja exact 14 optiuni : cele care acum conduc cele 9 grupe exceptand Muntenegru (am pus echipa de pe locul 2 adica Anglia) plus Romania, Spania, Portugalia si Croatia, Grecia.

bogdan_nj
24th March 2013, 16:01
Parerea mea ca trebuia sa le incluzi si pe Irlanda si Austria din grupa C care sunt doar la 1 punct de Suedia. De asemenea Slovacia care e la 2 puncte de Grecia. Nu inteleg de ce Albania e acolo dar Islanda lipseste din moment ce sunt la egalitate perfecta :D

Iulian.
24th March 2013, 16:03
Marti, 2 meciuri extrem de interesante pentru mine.

21:30 Olanda - Romania
22:00 Franta - Spania

Probabil ca voi lasa al 2-lea meci pe Laptop, dar va trebui sa mai revad din el, ca voi fi prea atent la primul meci.
Cat despre primul meci .. sa castige cel mai bun :)
(Cred ca ambele echipe vor fi prezente la CM 2014 .. cu putin noroc pentru Romania la tragerea la sorti pentru baraj)

Iulian.
24th March 2013, 16:06
Parerea mea ca trebuia sa le incluzi si pe Irlanda si Austria din grupa C care sunt doar la 1 punct de Suedia. De asemenea Slovacia care e la 2 puncte de Grecia. Nu inteleg de ce Albania e acolo dar Islanda lipseste din moment ce sunt la egalitate perfecta :D

N-am luat decat primele 2 din grupe (adica n-am sarit peste vreuna de pe locul 2) iar in plus am pus Romania si Portugalia.
Daca trebuia sa pun de exemplu Austria atunci trebuia sa scot Romania sau Portugalia .. ori sa nu pun o echipa de pe locurile 1-2.

Dar se discuta pe thread despre sansele altor echipe care au mai multe sau mai putine sanse si care nu pot figura in Poll.
(Maximul de optiuni la Poll este 20)

chessqb
24th March 2013, 22:25
In 2014 la fel ca in 2010 Europa va avea doar 13 echipe la mondial [9 castigatoare de grupe plus 4 echipe de pe locul 2].Am votat cu cele ce conduc grupele in acest moment plus Spania,Portugalia,Croatia si Anglia.

Iulian.
25th March 2013, 11:24
In 2014 la fel ca in 2010 Europa va avea doar 13 echipe la mondial [9 castigatoare de grupe plus 4 echipe de pe locul 2].Am votat cu cele ce conduc grupele in acest moment plus Spania,Portugalia,Croatia si Anglia.

UPDATE
Ai dreptate. Am corectat in postarile urmatoare.

================== (Postarea initiala) =================

Cea mai buna echipa de pe locul 2 se califica automat.
In total 9 + 1 + 4 = 14 (ca si la Euro 2012, unde mai apareau in plus cele 2 gazde)

Momentan e asa (la cea mai buna de pe locul 2, unde nu se tine cont de rezultatul cu ultima clasata la grupele cu 6 echipe) :

http://i46.tinypic.com/mimczl.png

Catalanul
25th March 2013, 11:50
Cea mai buna echipa de pe locul 2 se califica automat.
In total 9 + 1 + 4 = 14 (ca si la Euro 2012, unde mai apareau in plus cele 2 gazde)

Momentan e asa (la cea mai buna de pe locul 2, unde nu se tine cont de rezultatul cu ultima clasata la grupele cu 6 echipe) :

http://i46.tinypic.com/mimczl.png

Din cate am inteles eu cea mai slaba echipa de pe locul 2 este eliminata direct, iar restul 8 vor juca baraj intre ele.

Iulian.
25th March 2013, 11:57
Din cate am inteles eu cea mai slaba echipa de pe locul 2 este eliminata direct, iar restul 8 vor juca baraj intre ele.

Da, imi cer scuze pentru informarea gresita. Acum am citit mai detaliat. Pun 2 link-uri mai jos.

UEFA.com (http://www.uefa.com/worldcup/season=2014/competitionformat/index.html)

Wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/2014_FIFA_World_Cup_qualification_(UEFA)#Ranking_o f_second-placed_teams)

M-a indus in eroare si ce scrie in poza aia de pe Flashscore : "Calificata direct - cea mai buna echipa de pe locul 2".

O sa schimb intrebarea din Poll.

Iulian.
25th March 2013, 12:00
Din cele 14 votate de mine scot Grecia.

Deci, cele 13 optiuni : cele care acum conduc cele 9 grupe exceptand Muntenegru (am pus echipa de pe locul 2 adica Anglia) plus Romania, Spania, Portugalia si Croatia.

Iulian.
25th March 2013, 18:56
PRONOSTICO OLANDA-ROMANIA| Probabili formazioni, qualificazioni, Mondiali 2014, Gruppo D - Diggita.it (http://www.diggita.it/v.php?id=1136114)

Probabili formazioni:

Olanda: Stekelenburg, Blind, Indi, Mathjisen, Rhijn, Strootman, Jong, Robben, Van Der Vaart, Kuyt, Van Persie.
Romania: Tatarusanu, Tamas, Goian, Chiriches, Rat, Pintilii, Bourceanu, Grozav, Torje, Stancu, Mutu.

(Goian parca e suspendat ...)

PRONOSTICO FRANCIA-SPAGNA| Probabili formazioni, qualificazioni, Mondiali 2014, Gruppo I - Diggita.it (http://www.diggita.it/v.php?id=1136148)

Probabili formazioni:

Francia: Lloris, Evra, Varane, Sakho, Jallet, Ribery, Cabaye, Matuidi, Valbuena, Benzema, Giroud.
Spagna: Victor Valdes, Arbeloa, Sergio Ramos, Pique, Monreal, Xavi, Xabi Alonso, Sergio Busquets, Iniesta, Pedro, Villa.

bogdan_nj
26th March 2013, 15:10
Coreea de Sud a invins Qatar la ultima faza a meciului in minutul 96.

El Pistolero
26th March 2013, 16:18
Am vazut meciul. Au avut mare noroc, dar au meritat victoria.

Iulian.
27th March 2013, 12:34
Olanda a avut un joc mult mai frumos cu Estonia, atunci a fost unul din cele mai frumoase prestatii pe care le-am vazut la o echipa nationala in ultimii 3-4 ani. Doar ca au avut mai putine ocazii in prima repriza, cand Estonia s-a masat foarte tare in careu, iar Olanda nu a fortat la extrem ...

De Romania s-au temut ceva mai mult. Au abordat un pic diferit. Si asta le-a daunat nitel la stilul de joc. Dar pana la urma s-a vazut ca s-au temut degeaba ...


Meciul Franta - Spania a fost unul dintre cele mai incalcite, dar fara sa fie o "batalie". A fost un meci urat. La pauza ma asteptam la un 0-0.

Chiar daca Spania a regresat in ultimul an, Franta nu a progresat destul in ultimii 3 ani. In timp ce Spania are cativa mingicari (care si acum au facut diferenta, fiindca jocul de echipa al Spaniei n-a impresionat deloc) Franta nu are jucatori de valoare (strict ca individualitati) in afara de Ribery ... (Ce-o fi zicand Zidane ? .. cred ca e dezgustat .. Barim Platini e un fel de "Cruyff francez" - fortand limitele un pic - dar ma refer mai mult la cat de mult ii pasa de nationala. Nici lui Cruyff nu prea i-a pasat cu adevarat de nationala olandeza (dupa 1974) .. nici lui Platini, de la retragerea din fotbal ca jucator dar si antrenor (1992) nu i-a mai pasat de Franta .. Dar cu Zidane cred ca e altceva. Iar Zidane stie bine, simte, sunt convins, ca un Franta-Spania este un meci care se joaca si cu sufletul .. nu doar cu "cartea de munca")

Franta nu are de ce sa emita pretentii la primul loc in grupa.
Dar eu l-as scoate din echipa pe Benzema, de care m-am plictisit cumplit, de multi ani ... Parca e o "eterna speranta". Gata, ajunge ...
Du-te si joaca doar la Real (cat te-or mai tine si aia) ...

Franta poate reusea un egal daca juca precum Estonia in meciul cu Olanda.
Acum o sa joace la baraj (destul de probabil) .. dar nu e sigura calificarea. De exemplu Portugalia ii poate elimina.
Franta trece de multi ani printr-o perioada grea. In 2006 a fost un magician in teren, care i-a dus pana in finala (pe care merita sa o castige). Dar nu mai vad in Ligue 1 sau FFF un interes asa mare ca odinioara fatza de fotbal.
Cred ca Olanda e cea mai puternica echipa la ora actuala, ce-a fost asta-vara chiar a fost un accident, dar si apararea a fost jalnica. Iar Franta, in loc sa se uite la Olanda sau Spania se uita mai degraba la Anglia (s-au "imburghezit"). Si le nemti ar fi bine sa se uite mai bine, ca au o echipa foarte puternica (poate a doua, dupa Olanda) .. dar stilul german nu va putea fi niciodata implementat in Franta.

Spania n-ar fi avut probleme la baraj. Franta ar putea avea.
Deci din grupa asta I nu prea mai e sigur ca ambele vor fi in Brazilia in 2014.

bogdan_nj
18th June 2013, 16:23
Dupa Brazilia ( tara organizatoare ) si Japonia s-a calificat si Australia. Urmeaza in jumatate de ora sa aflam si numele altor 2 echipe asiatice calificate ( cel mai probabil Coreea de Sud si Iran ).

Lordul
22nd June 2013, 15:00
Da in zona Asia s-au clarificat lucrurile :

Japonia , Australia , Coreea de Sud si Iran s-au calificat direct la Mondial in timp ce Uzbekistan si Iordania vor juca un baraj iar mai apoi castigatoarea va mai juca un baraj cu locul 5 din America de Sud

La capitolul surprize neplacute : Africa de Sud gazda precedentului mondial a ratat calificarea !

Camerunul tremura si ea ....momentan e pe 2 dupa Libia

Dante7
7th September 2013, 00:25
https://pbs.twimg.com/media/BTgenDFCQAAoO_g.jpg

Ronaldo vs Messi, poatea continua...:D

Taquito
7th September 2013, 20:55
Ucraina - Anglia cel mai tare meci de marti

bogdan_nj
16th September 2013, 21:19
Cel mai tare meci de baraj din Africa : Ghana - Egipt :D

Lordul
12th October 2013, 09:26
"Tigrul" Falcao duce Columbia la Mondial !

Columbia-Chile 3-3
Ecuador-Uruguay 1-0
Argentina-Peru 3-1
Venezuela-Paraguay 1-1

1.Argentina 32
2.Columbia 27
3.Ecuador 25
4.Chile 25
5.Uruguay 22
6.Venezuela 20

Ecuador si Chile si-au asigurat minimum un loc de baraj , la fel si Uruguay....

Lordul
12th October 2013, 09:27
Mexic-Panama 2-1 si Mexic urca pe locul 4 de baraj...

Lordul
12th October 2013, 09:37
Baraje Africa :

Coasta de Fildes-Senegal
Ghana-Egipt
Tunisia-Camerun
Etiopia-Nigeria
Burkina Faso-Algeria

Iulian.
15th October 2013, 03:23
Sper ca Olanda sa-i zdrobeasca pe turcaleti, macar la 3 goluri diferenta.
Ca sa arate ca n-a fost DELOC o intamplare fortza pe care au aratat-o in meciul cu Ungaria. Cred ca de la semifinala cu Brazilia din 1998 n-am mai vazut o echipa olandeza atat de puternica, la toate capitolele. Atunci, in '98, au dominat Brazilia 100 de minute din 120. Niciodata nu am vazut Brazilia dominata atata timp (barim Zidane, in 2006, a facut misto de Brazilia .. insa nu era o Brazilie ca in '98).
Finalmente olandezii au pierdut la penalty-uri, dar meritau sa joace finala.

Olanda are sanse sa faca o mare surpriza la anul, la CM, desi nu cred ca Brazilia poate pierde titlul.
Sper ca Olanda sa ajunga in finala, chiar daca va pierde a 4-a finala. Nu conteaza. Olandezii o vor lua de la cap, mereu. Sunt un popor formidabil. Numai ca in semifinale si finale se vede o diferenta intre ei si nemti. Pe cand nemtii joaca in stilul lor normal, olandezii incep "sa se piarda".
Acum van Gaal are capacitatea sa-i faca sa fie altfel. Si Hiddink avea capacitatea asta, dar a pierdut semifinala cu o foarte puternica echipa a Braziliei ... Hiddink n-a avut noroc.

Numai sa n-o zbarcim noi cu estonieni. Dar nu cred ca vom face asemenea gafa.
(In ultima luna am fost intr-atat de ocupat incat era sa ratez meciul FABULOS al Olandei cu Ungaria)

W9he6KN4Aqk

bogdan_nj
15th October 2013, 20:33
Ghana umileste Egiptul pana acum. 5-1 in minutul 75