PDA

View Full Version : CM - London(CAN) 2013- proba masculina



whisper
10th March 2013, 20:34
Thead special pentru a comenta aceasta proba
http://www.isuresults.com/events/cat00467989.htm

ice_girl
12th March 2013, 20:58
Ordinea de start la SP:

Warm-Up Group 1
1 Abzal RAKIMGALIEV KAZ
2 Jorik HENDRICKX BEL
3 Kim LUCINE MON
4 Christopher CALUZA PHI
5 Viktor PFEIFER AUT

Warm-Up Group 2
6 Pavel IGNATENKO BLR
7 Andrei ROGOZINE CAN
8 Yakov GODOROZHA UKR
9 Alexei BYCHENKO ISR
10 Paolo BACCHINI ITA
11 Paul Bonifacio PARKINSON ITA

Warm-Up Group 3
12 Maciej CIEPLUCHA POL
13 Ronald LAM HKG
14 Jin Seo KIM KOR
15 Zoltan KELEMEN ROU
16 Viktor ROMANENKOV EST
17 Justus STRID DEN

Warm-Up Group 4
18 Alexander MAJOROV SWE
19 Peter LIEBERS GER
20 Maxim KOVTUN RUS
21 Max AARON USA
22 Misha GE UZB
23 Nan SONG CHN

Warm-Up Group 5
24 Javier FERNANDEZ ESP
25 Kevin REYNOLDS CAN
26 Brian JOUBERT FRA
27 Florent AMODIO FRA
28 Tomas VERNER CZE
29 Takahito MURA JPN

Warm-Up Group 6
30 Michal BREZINA CZE
31 Yuzuru HANYU JPN
32 Denis TEN KAZ
33 Daisuke TAKAHASHI JPN
34 Patrick CHAN CAN
35 Ross MINER USA

Haideti baietii /hello!

Miruna1990
12th March 2013, 21:57
Javier se balbaie la antrenamente, Chan a mers perfect, Daisuke asa si asa, mai bine azi, dar nu-i ies 4T aproape deloc :(
Javier s-a balbait tare si la antrenamentele de la europene pe de alta parte :D

irinaidu
12th March 2013, 22:35
oana, asta cu haide baietii, imi aduce aminte de scandarile de la fotbal :P
hai baieti ( stiti voi care :P ) !

IleK
13th March 2013, 16:51
Hmm, Javier si Florent nu sunt in ultima grupa, in schimb sunt Miner si Denis Ten?

Miruna1990
13th March 2013, 18:10
Hmm, Javier si Florent nu sunt in ultima grupa, in schimb sunt Miner si Denis Ten?

Grupele valorice sunt grupate cate doua, adica spre exemplu top 12 ca valoare dintre participanti (in functie de punctajul ISU acumulat, clasamentul se afla pe site-ul ISU) trag la sorti si pot nimeri oriunde in ultimele 2 grupe. La fel e si la perechi, nemtii nu sunt in ultima grupa

IleK
13th March 2013, 18:23
Grupele valorice sunt grupate cate doua, adica spre exemplu top 12 ca valoare dintre participanti (in functie de punctajul ISU acumulat, clasamentul se afla pe site-ul ISU) trag la sorti si pot nimeri oriunde in ultimele 2 grupe. La fel e si la perechi, nemtii nu sunt in ultima grupa

Cred ca la Europene sau la 4CC a fost la fel. La Europene in competitia feminina la ultima grupa nu mai era nimic interesant, podiumul dupa scurt se stabilise de la penultima grupa. Nu prea e ok nici pt frumusetea concursului si daca e sa ne luam dupa cresterea PCS-ului nu e nici corect fata de cei care pica in penultima grupa desi ca valoare ar fi de ultima.

florik2000
13th March 2013, 22:45
Link-ul de la perechi nu mai merge :( Stiti alta varianta?

lady_k
13th March 2013, 22:46
N-ar fi trebuit sa inceapa SP-ul?

IleK
13th March 2013, 23:05
Link-ul de la perechi nu mai merge :( Stiti alta varianta?

http://www.ltv7.lv/files/player-licensed.swf?file=ltv7_2_lv&streamer=rtmp://stream.ls.lv/ltv7_2_lv&type=rtmp&autostart=true

lady_k
14th March 2013, 01:24
Deja ma enerveaza Yvonne ...

irinaidu
14th March 2013, 01:32
ha, claudia, pe threadul asta erai. eu ma simt cam singurica in timp ce ma uit la tv si simteam nevoia de companie forumistica.

yvonne ma enerveaza by default.

lady_k
14th March 2013, 01:37
M-ai facut sa mai verific o data daca e thread-ul care trebuie. :))
Pentru o clipa am crezut ca scriu aiurea, unde nu trebuie.

Imi pare rau de Kovtun. :(

irinaidu
14th March 2013, 01:47
hmm, am avut probleme cu forumul. nu se incarca.
muzica lui max m-a plictisit teribil. parca tot asteptam sa inceapa si muzica.

hai misha !

irinaidu
14th March 2013, 01:51
misha a fost simpatic. chinezul ma adoarme.
oare de ce nu am nici bomboane, nic prajituri si de altfel nimic bun prin casa ? imi fac un ceai.

lady_k
14th March 2013, 01:56
Si la mine merge prost forumul.

Mie nu mi-a placut deloc X si 0 ala, mi-a amintit puuutin de Stojko, dar Stojko mai avea si momente cand imi placea.

Eu am bomboane umplute cu brandy, dar nu prea am voie la ele. :P

irinaidu
14th March 2013, 01:56
potrivit lui yvonne, zoli nu s-a calificat. mi-e prea lene sa verific, asa ca ma voi baza pe ea. ce gand infricosator !

irinaidu
14th March 2013, 01:57
eu zic sa bagi cu brandy, macar stii ca doarme si micuta dupa supt :P

lady_k
14th March 2013, 01:58
Zoli e pe 17 acum si mai sunt inca 12 concurenti, deci mai are si Yvonne dreptate din cand in cand.

Nah, daca as stii ca au efectul asta as manca toata cutia, dar nu par s-o influenteze.

irinaidu
14th March 2013, 02:26
fuck the axel, mie mi-a placut fernandez mult de tot. si yey pt programele care chiar au coregrafie !

lady_k
14th March 2013, 02:35
A fost Fernandez si apoi o gaura maaaaare, si in gaura aia a fost pustiul asta care seamana cu Timothy Goebel si din programul caruia n-am inteles nimic si sunt sigura ca nici nu trebuia sa inteleg ceva. Asa cum nu inteleg de ce e inaintea lui Javier.

lady_k
14th March 2013, 02:38
Oh, yeah! Brian! /hello

irinaidu
14th March 2013, 02:43
wtf !!!! really, really kevin e peste javi si brian ???? really ????

mie kevin nu mi se pare ca seamana cu goebel. goebel chiar nu avea nici o treaba cu nimic. macar kevin ma amuza de cate ori il vad. dar totusi, wtf ?

dar trecand peste kkt-ul cu notarea, yeah baby, yeah !!! un program bun si care sper sa ii dea moralul necesar pt un lp bun. si mai sper ca yvonne sa nu mai comenteze nimic despre brian, ca sa nu sparg tv-ul !

irinaidu
14th March 2013, 02:46
si ce-a fost cu programul lui amodio ???

lady_k
14th March 2013, 02:48
Oooh, o secunda m-am uitat in alta parte si cand am revenit era intins pe gheata?! :headbang:

Hai, mai, ca Goebel era simpatic cu parul ala tip oita. :happy

De ce oare nu ma mira ca a tavalit Tomas axelul? :(

irinaidu
14th March 2013, 02:49
serios , baietii astia ce vor sa faca cu mine ??? mai bine zis, tomas ce vrea sa faca cu mine ? de ce tomas, de ce ?

irinaidu
14th March 2013, 02:51
Oooh, o secunda m-am uitat in alta parte si cand am revenit era intins pe gheata?! :headbang:

Hai, mai, ca Goebel era simpatic cu parul ala tip oita. :happy

De ce oare nu ma mira ca a tavalit Tomas axelul? :(

dar freza lui kevin sfideaza legile naturii. eu cred ca daca as lua cel mai neascutit ciob, tot nu as reusi sa ma tund asa. :drak:

da firesc, pe nimeni nu mira tomas, dar eu tot sper in fiecare an. :rolleyes:

irinaidu
14th March 2013, 02:58
oooo, imi pare rau pt mura, pt ca daca nu aluneca, era clar ca era in forma :(

lady_k
14th March 2013, 03:00
Stai, ca eu inca nu mi-am revenit dupa Tomas. :groggy:

irinaidu
14th March 2013, 03:06
johnny weir da cu tweet-uri despre worlds si zise asta - "Sometimes ice skating judging is so outrageously bad and political. Drives me crazy. Brian Joubert was excellent!
pe de alta parte tocmai am vz contul de twitter a lui misha ge si se cheama sk8prince - serios acum ??? si cu acesta descriere personala "International Figure Skater,Dancer,Actor, Entertainer and funny person =) Mr.Mystery *o* ( Nice but Crazy Personality ;) "

lady_k
14th March 2013, 03:15
Da' i-auzi ce zise Yvonne, cica nu stie daca a fost Brezina mai bun decat Joubert. Pe bune???

Mai, si eu pot sa-mi fac un cont si sa ma autointitulez "sexymomma", toti avem dreptul sa visam. :happy

Pfuiii, ce s-a dus peste mantinela Yuzuru! :(

irinaidu
14th March 2013, 03:17
baietii astia au ceva cu mine. clar ! astia vor sa-i dea musai lui chan aurul inainte sa patineze ..... imi vine sa-l bat pe yuzuru !

irinaidu
14th March 2013, 03:21
Da' i-auzi ce zise Yvonne, cica nu stie daca a fost Brezina mai bun decat Joubert. Pe bune???

Mai, si eu pot sa-mi fac un cont si sa ma autointitulez "sexymomma", toti avem dreptul sa visam. :happy


:)) hei, sunt convinsa ca esti a very sexy mama . eu o sa ma intitulez sexyarmchairfigureskatingcomentator :D

daaa si eu mi-am dat ochii peste cap cand am auzit-o pe yvonne. brezina ca de obicei e pt mine precum apa de la robinet dar fara ca macar sa hidrateze.

denis a fost bun si imi place de el.

lady_k
14th March 2013, 03:28
Sunt in multe feluri numai sexy nu. :happy

Revenind la "oile" noastre, hai Daisuke, hai, sa nu ia Chan aurul chiar asa de pe tava!

irinaidu
14th March 2013, 03:35
dai a fost bunisor dar programul asta nu imi produce mari emotii nici in conditii optime de performanta :(

chan vrea sa ma sece. simt.

lady_k
14th March 2013, 03:37
Booooring!!!

irinaidu
14th March 2013, 03:38
si ...... m-a secat.

si inca nu vazusem scorul....

lady_k
14th March 2013, 03:44
Baiatul asta, ultimul, are asa un costum a la Scott Hamilton si pare un pic ratacit ...

irinaidu
14th March 2013, 03:49
da, ultimul american, a parut foarte american. sunt convinsa ca toti americanii sunt rataciti in canada si nu inteleg de ce nu e america si acolo .... sau cam asa ceva :P

of, avand in vedere performantele, sunt suparata pt ca brian nu e pe 4. in rest ma bucur pt denis. si incerc sa-l uit pe chan.

somn usor !!!

lady_k
14th March 2013, 03:49
Noapte buna!

Tracoromana
14th March 2013, 06:09
Bravo Irina, Claudia - sunteti niste fane adevarate!

Baieti SP:
1 Patrick CHAN CAN 98.37
2 Denis TEN KAZ 91.56
3 Kevin REYNOLDS CAN 85.16
4 Daisuke TAKAHASHI JPN 84.67
5 Brian JOUBERT FRA 84.17
6 Michal BREZINA CZE 83.09
7 Javier FERNANDEZ ESP 80.76
8 Max AARON USA 78.20
9 Yuzuru HANYU JPN 75.94
10 Florent AMODIO FRA 75.73
11 Takahito MURA JPN 73.46
12 Nan SONG CHN 73.03
13 Peter LIEBERS GER 71.20
14 Ross MINER USA 70.24
15 Misha GE UZB 68.45
16 Alexander MAJOROV SWE 68.32
17 Tomas VERNER CZE 68.05
18 Andrei ROGOZINE CAN 67.35
19 Maxim KOVTUN RUS 65.85
20 Viktor ROMANENKOV EST 65.33
21 Viktor PFEIFER AUT 64.10
22 Justus STRID DEN 63.25
23 Jorik HENDRICKX BEL 62.04
24 Yakov GODOROZHA UKR61.88

Zoli pe 29!

http://www.isuresults.com/results/wc2013/CAT001RS.HTM
.

IleK
14th March 2013, 09:35
sunt convinsa ca toti americanii sunt rataciti in canada si nu inteleg de ce nu e america si acolo .... sau cam asa ceva :P


Si Yvonne e ratacita rau de tot "pe pamant american". E imposibil sa gandeasca si ea in timp ce da din gura. Daca ar fi auzit canadienii:)) A fost ca Toto Cutogno cu Bona sera Budapesta la Bucuresti.

Am dormit 4 ore azi noapte si mai bine ma culcam, ca de mult n-am mai vazut o competitie cu atatea greseli, ajunsesem sa ma rog de fiecare sa patineze curat, inclusiv de Chan. Ce sa zic, europenii nostri, cu exceptia lui Brezina au facut-o lata si i-au pus aurul pe tava lui Chan care ma mir ca n-a primit 100 de puncte. Dar eu nu m-as supara sa castige daca la programul lung avem parte de acelsi greseli incredibile si prostesti din partea celorlalti. Nu ma deranjeaza Chan pe 1 dar Kevin pe 3 chiar e exagerat, sa inteleg ca fiecare concurent din Canada va avea tratament preferential?
Programul serii l-a avut Denis Ten, a fost senzational, in sfarsit dupa un sezon slab am putut vedea si noi cu ultima sansa ce minune de program incerca el sa ne prezinte si nu reusea. Pacat insa ca sunt sanse minime sa se ramana macar in top 5 dupa programul lung.
Mi-a mai placut Brian, pacat ca n-a reusit 4-3 ca ar fi fost perfect. Cred ca a fost cel mai bun SP al lui ca prezentare si implicare. In rest, dezamgire. Incepand cu Frenandez si lipsa lui de concentrare. Eu inca mai sper pt el dar imi e greu sa cred ca va reusi sa repete performanta de la Europene. Doara asa ar avea sanse la podium, poate chiar la locul 1. Asta daca nu face Chan programul vietii lui.
Daisuke:(.Mai bine ramanea la vechiul SP.

Tracoromana
14th March 2013, 10:48
E adevarat ca Daisuke nu a stralucit, dar mie mi-a placut ca si intotdeauna combinatia de piruete si secventa de pasi. (asta in conditiile in care am vazut programul la servici, fara muzica). Acuma ii voi urmari pe Denis Ten si pe Kevin tot fara muzica.
.

mikeyy
14th March 2013, 11:21
Patrick a fost imperial. S-a prezentat ca un adevarat "two-time defending champion". Nici nu credeam ca va prinde varful de forma la Mondiale, dupa ce sezon a avut! Ma bucur mult!

Surpriza programului scurt este Denis Ten! Foarte bun programul din punct de vedere tehnic. Iar Kevin confirma oarecum performanta de la 4CC. Japonezii arata de asemenea ca ceea ce s-a intamplat la 4CC nu a fost o intamplare....chiar sunt putin iesiti din forma competitionala. Imi pare rau de Yuzuru. Nici nu ma gandeam ca se va indeparta de podium.

Europenii au facut-o de oaie, dar inca mai au sanse reale la podium. Sper ca Javier si Michal sa faca programe bune!

florik2000
14th March 2013, 11:59
Mda....jenant arbitraj...cred ca nici in vremurile cele mai negre ale Uniunii Sovietice nu se primeau asemenea note doar pentru ca erai dintr-o tara sau alta...cum naiba sa fie Kevin Reynolds pe 3 si cu un asemenea punctaj?:groggy:
E clara treaba...la perechi D/R vor fi pe 2 daca nu-si fac varza programul, de ce nu pe 1 daca V/T au o evolutie ca la Cupa Rusiei....
La dans, americanii nici nu ar trebui sa se mai oboseasca...dar presimt ca socul cel mare va veni in proba fetelor daca noua "senzatie a patinajului mondial" nu sterge gheata prea rau:jerk:

irinaidu
14th March 2013, 13:20
eu zic acum sa nu dam totusi in paranoia. kevin a primit punctaj prea mare, aia e clar, dar chan e pe locul 1 pe merit, chiar daca eu nu-l inghit nici cu toata sarea si lamaia de la toate shoturile de tequilla.
la perechi canadienii chiar au fost buni la sp.
iar la dans tessa si scott sunt superbi si mult mai carismatici decat americanii in orice zi a lor.

mikeyy
14th March 2013, 13:50
@Florik, dar cat ii dadeai tu lui Kevin? Cred ca are doar al 8-lea punctaj la componente din top10, iar la partea tehnica a fost arbitrat ok. I-au luat - 2 la cvadrupla....mai mult nu puteau sa-i ia pentru nu a cazut, iar in rest elementele i-au iesit bine. A fost superior din punct de vedere tehnic....asta este! Fiecare pune accent pe punctele lui forte! Doar cei doi canadieni au mers pe combinatie 4-3 din tot concursul. Trebuie sa dam Cezarului ce-i al Cezarului. Chiar nu sunt suspecte punctajele.....nu au avut nevoie de plusuri pentru ca si le-au castigat singuri pe gheata! Sau altfel spus nu au primit mai mult decat primeste toata lumea atunci cand campionatele sunt la ei acasa.

lady_k
14th March 2013, 13:59
Irina, scuza-ma ca am fost asa expeditiva azi-noapte (sau azi-dimineata), dar tocmai ma anuntase laptopul ca se termina bateria si, fiindca il mai incarcaseam aseara o data, nu aveam incarcatorul la indemana.
De-aia am zis "noapte buna" ala sec. :P

IleK
14th March 2013, 16:00
@Florik, dar cat ii dadeai tu lui Kevin? Cred ca are doar al 8-lea punctaj la componente din top10, iar la partea tehnica a fost arbitrat ok. I-au luat - 2 la cvadrupla....mai mult nu puteau sa-i ia pentru nu a cazut, iar in rest elementele i-au iesit bine. A fost superior din punct de vedere tehnic....asta este! Fiecare pune accent pe punctele lui forte! Doar cei doi canadieni au mers pe combinatie 4-3 din tot concursul. Trebuie sa dam Cezarului ce-i al Cezarului. Chiar nu sunt suspecte punctajele.....nu au avut nevoie de plusuri pentru ca si le-au castigat singuri pe gheata! Sau altfel spus nu au primit mai mult decat primeste toata lumea atunci cand campionatele sunt la ei acasa.

Asta ii ziceam si eu sotului meu cand s-a enervat ca e Chan pe 1 cu aproape 100 de puncte. Ca omul si-a facut treaba, spre deosebire de ceilalti si chiar si numai pt asta in oricealta tara ar fi fost punctat cu ceva bonus pt ca iesea in evidenta clar cu un program dificil si curat patinat care mie chiar imi place. Si fiind mondialele in Canada, nici nu se putea altfel, daca ar fi fost in Japonia sau Rusia am fi vazut punctaje mari pt cei din tarile respective.

Insa problema lui Kevin este ca el nu e Chan.M-am bucurat pt victoria lui de la 4CC si a fost pe merit pt ca ceilalti au gresit pe capete si el a mers foarte bine. Dar aici nu mai e aceeasi poveste si Kevin chiar nu a stralucit, mai ales in comparatie cu Brian. E drept ca avea avantajul 4-3 fata de 4-2 dar cam asta e tot si e destul de putin important pt cel care se uita. Brian a fost senzational pe langa el. Din cate imi aduc aminte la 4CC Kevin a reust 4-3 ca si aici si in loc de tripla pe carea a babait-o aici a incercat o cvadrupla subrotata (nu m-am uitat incasa vad daca nu i-au dat "<" si aici la combinatie, e mereu la limita). A avut 79 de puncte. Nu prea inteleg cum a scos aici 85, decat ca patinat acasa.

irinaidu
14th March 2013, 16:59
@claudia - mie nu mi se paruse ca ai fost seaca :P eu am crezut ca picam de somn amandoua si ne-am dus la culcare :D

@ ile - te-ai uitat cu sotul ??? sotul tau se uita la patinaj si e si anti-chan ??? wow, imi place sotul tau !

Tracoromana
14th March 2013, 17:17
Mi-a placut sa vad ultimele 2 grupe de baieti, imi apare totul mai clar sa vad competitia intr-un singur context decat separat in videoclipuri. S-a arbitrat corect, majoritatea au facut greseli, iar cei care au patinat curat culeg roadele. Denis a fost superb; am remarcat coregrafia lui abia la 4CC. Chan a fost cel mai bun, n-am ce sa-i reprosez, iar punctajul lui este in mod logic cu 2 puncte mai mare ca Denis Ten la TES si cu 2 puncte mai mult ca Takahashi la PCS. Este un amestec de Ten si Takahashi.
Inca o data remarc cat de mult ma incanta fiecare aparitie si interpretare a lui Daisuke. Ma unge la suflet. Morozov a stiut snapanul ca, coregrafiile lui sunt cel mai bine puse in valoare de Daisuke. Bineinteles ca nu s-a rabdat sa nu-i puna un volanas albastru precum lumina lunii, dar totusi vad ca au ajuns la un compromis: jumate costum negru, jumate cu volanas.
.

IleK
14th March 2013, 17:43
@ ile - te-ai uitat cu sotul ??? sotul tau se uita la patinaj si e si anti-chan ??? wow, imi place sotul tau !

Pai la cat l-am boscorodit pe Chan in ultimii ani si m-am vaitat de notele umflate, nici nu vrea sa mai auda de el. Cand m-a intrebat dimineata care e clasamentul, n-am apucat sa mai zic ceva dupa "Chan e pe primul loc" ca a inceput sa riposteze pana sa ajung eu sa ii spun ca chiar a patinat bine in comparatie cu restul. Si nici asa nu l-am convins:D. S-a uitat si el putin aseara printre alte treburi dar s-a culcat pe la 1,30.

Acum am vazut ca Reynolds a sarit 2 cvadruple. A doua a aratat a orice numai a cvadrupla nu. Yvonne a zis ca e 3Lz iar eu am crezut-o pe cuvant:))

Geografu
14th March 2013, 19:22
Sunt absolut impresionat de rezultate. Nu m-am trezit azi noapte, din pacate, ma gandeam ca Chan va fi primul, dar Ten pe 2?? Dumnezeule, bravo pustiule!! Reynolds pe 3 nu ma incanta iarasi, dar sunt socat ca Javi e pe 7... Sa vedem ce va fi la lung..

florik2000
15th March 2013, 00:43
Nimic de spus despre locul lui Chan...a fost clar cel mai bun aseara, desi parca 14 puncte intre el si Daisuke e cam mult, dar asa o fi...eu una imi pastrez parerea despre Kevin si locul sau....cu absolut nimic peste Joubert din punctul meu de vedere, dar sa vedem ce va fi la liber....

Tess_AN
15th March 2013, 01:16
Insa problema lui Kevin este ca el nu e Chan.M-am bucurat pt victoria lui de la 4CC si a fost pe merit pt ca ceilalti au gresit pe capete si el a mers foarte bine. Dar aici nu mai e aceeasi poveste si Kevin chiar nu a stralucit, mai ales in comparatie cu Brian. E drept ca avea avantajul 4-3 fata de 4-2 dar cam asta e tot si e destul de putin important pt cel care se uita. Brian a fost senzational pe langa el. Din cate imi aduc aminte la 4CC Kevin a reust 4-3 ca si aici si in loc de tripla pe carea a babait-o aici a incercat o cvadrupla subrotata (nu m-am uitat incasa vad daca nu i-au dat "<" si aici la combinatie, e mereu la limita). A avut 79 de puncte. Nu prea inteleg cum a scos aici 85, decat ca patinat acasa.
Nu stiu sa caut in fise de arbitraj si nici nu am timp, dar Kevin la SP a avut 4-3, 3a si 4. Deci doua quad-uri. Da, al doilea quad a fost aterizat pe 2 piciare dar a fost intors complet. a avut doua quad-uri la SP.
Sau te refereai la Joubert? El a avut 4-2, 3a si 3.

IleK
15th March 2013, 10:06
Nu stiu sa caut in fise de arbitraj si nici nu am timp, dar Kevin la SP a avut 4-3, 3a si 4. Deci doua quad-uri. Da, al doilea quad a fost aterizat pe 2 piciare dar a fost intors complet. a avut doua quad-uri la SP.
Sau te refereai la Joubert? El a avut 4-2, 3a si 3.

Am scris mai sus ca am vazut pe fisa ca avut 2 cvdruple dar in timpul programului as fi jurat ca a doua fost o tripla. Yvonne a zis ca a fost 3lutz si cum eu nu pot deosebi prea bine sariturile (si nici Yvonne) am crezut-o pt ca de regula ea comenteaza din fisa cu ce si-a propus patinatorul sa sara.
Cand Reynolds sare o cvadrupla, chiar si cu rotatie completa, am aceeasi senzatie ca atunci cand Lipnitskaya sare o tripla. Ce a fost aia?? Cvadrupla, tripla sau dubla? la ei ar putea fi orice, pentru ca seamana cu ceva mai mult decat o topaiala, eu nu pot sa vad rotatiile.

irinaidu
15th March 2013, 22:47
la ce ora incep baietii ? lp-ul e in seara asta, nu ?

Tess_AN
15th March 2013, 23:00
la ce ora incep baietii ? lp-ul e in seara asta, nu ?
Incepe la 23:30 ora Bucurestiului, adica in juma de ora. :)

irinaidu
15th March 2013, 23:04
mersi !

miafangina
15th March 2013, 23:35
Unde va uitati?ca eurosportul n-a inceput transmisia

Tracoromana
15th March 2013, 23:35
In 16 Martie e ziua lui Daisuke Takahashi. In Japonia deja e 16 martie. Un gand bun din partea mea!

Tracoromana
15th March 2013, 23:47
Auri, Mia, aici se vede online:
http://www.ltv7.lv/files/player-licensed.swf?file=ltv7_2_lv&streamer=rtmp://stream.ls.lv/ltv7_2_lv&type=rtmp&autostart=true

AuriB
15th March 2013, 23:51
Multumesc Flavia!

Si de la mine ginduri bune pentru Daisuke, si o medalie cit mai valoroasa!

ice_girl
15th March 2013, 23:59
Fetelor in seara asta o sa fiu si eu alaturi de voi:ok:, nu mai zic ce emotii am si pt cine :)):P
Flavia, multumesc pt link:) si daca stiti vreun link pt Eurosport sau British Eurosport va rog sa-mi ziceti si mie pt ca n-am cum sa ma uit la tv:(
Si neaparat vreau un podium cu Brian si Daisuke ( o medalie cred ca ar fi cel mai frumos cadou pt el:floricica:)

miafangina
16th March 2013, 00:06
Multumesc Flavia,se vede!
Oana,fetelor:pai sa ne concentram atunci,ne punem toate energiile pozitive la bataie.

miafangina
16th March 2013, 00:09
Ei,madam Tarasova s-a mai imblinzit...ieri am crezut ca-l bate be bietul baiat,azi vad ca ride...lasa ca nu-i sfirsitul lumii,e tinar.

florik2000
16th March 2013, 00:15
Sigur au mai zis-o si altii, dar ce imi place la Kovtun e ca nu incearca sa para un mini-Plusenko, sper ca Tarasova sa nu-l transforme intr-un mini-Yagudin, pentru ca baiatul mi se pare foarte talentat...oricum sansele ca el sa prinda top 10 erau mici si cu 2 programe curate...ma indoiesc ca Menshov ar fi facut mare lucru...singura speranta a rusilor era ca Artur sa fie in forma cat de cat:(

Tracoromana
16th March 2013, 00:33
Menshov a facut in ultimul timp punctaje de peste 220. Bietul Kovtun este la mijloc in toata sfada asta din federatia rusa. Pacat! este talentat, dar se vede ca e inca junior. Abia a putut duce programul pana la capat, asa obosit era.

florik2000
16th March 2013, 00:36
Si cu 220 putea intra in primii zece? Kovtun ar fi trebuit sa lupte pentru titlul mondial la juniori, nu sa fie tarat in tot scandalul asta inutil...:( Dar din pacate, rusii iau multe decizii proaste in ultima vreme...

IleK
16th March 2013, 00:50
Nu credeam ca exista comentatoare mao enervanta decat Yvonne. M-a innebunit tanti aia de pe linkul de mai sus. Mi-a facut capul tandari care oricum ma doare ingrozitor. Nu stiu daca rezist in noaptea asta, sigur pe undeva pe la mijloc o sa adorm si o sa ma trezesc pe la ultima grupa.
Si acum, Yvonne, draguta de ea:)

Tracoromana
16th March 2013, 01:05
Esti obosita. Eu nici n-o bag in seama.

dar oricum va las fiinca vreau sa aflu dimineata vestile bune. Noapte buna.

ice_girl
16th March 2013, 01:12
Fetelor, sa stiti ca m-am uitat si eu la SP baietilor, si chiar si cu sonorul dat la minim tot am fost trup si suflet pt baieti ( vorba suporterilor trup si suflet pt culori dar nu cele ros-albastre:drak:):
Chan a meritat sa fie pe primul loc, a facut un program f bun dar "chanflation strikes again"
Denis Ten mie una nu mi-a placut:mda:, ca tehnic a fost la inaltime dar scorul exagerat de mare, programul mi s-a parut prea serios si incarcat pt varsta lui, si in plus mi-a adus aminte de programele tocilare a lui Lysacek, nu degeaba au acelasi antrenor( mie mi-e dor de acel Denis vesel si plin de energie care "incendia" gheata cu pasiunea lui). Si stiu ca poate sunt rea si nedreapta ( caci fiecare sportiv munceste, se antreneaza si face sacrificii la fel de mari) cand zic asta dar nu-l vreau sub nici o forma pe podium, sunt alti baieti care merita sa fie acolo.
Kevin la fel a fost supranotat, se vede ca Mondialele se desfasoara in Canada dar pt ca e baiat simpatic de data asta nu ma supar;)
Pe Daisuke il vedeam in apropierea lui Denis si cand colo:(, intepretare superba la fel si liniile de pasi si piruetele
Lui Brian clar ii port noroc ( la anul daca am noroc si il vad live inseamna ca rupe tot :)) ), a facut un program extraordinar, pacat doar de acel 2T caci daca facea 3T sigur era pe locul 3.
Brezina m-a omorat cu figurile lui, parca e un vampir mai ales ca are si doi colti bine ascutiti:evil:
In rest m-au dezamagit Javier ( locul 4 cred ca e maxim ce mai poate spera) si Yuzuru :headbang:, de Tomas nici nu mai zic, in nota obisnuita ...
Iar la Florent cand l-am vazut intins pe gheata am crezut ca aceea cazatura face parca din program:)), cu toate ca a fost o cazatura stupida si dureroasa:
Si rusii cred ca-l regreta pe Menshov, la fel si japonezii pe Kozuka:nope:

P.S. Si pot sa ma autointitulez o "sexy ardeleanca":happy?

ice_girl
16th March 2013, 01:22
Nu stiu ce ii lipseste lui Tomas sa reuseasca un program bun:no::headbang:, parca e vesnic distrat si lipsit de concentare :(, dar are noroc cu PCS-ul care il salveaza de fiecare data

miafangina
16th March 2013, 01:26
off,off,mie mi-e tare greu cu tv-ul ca Yvonne ma dispera,daca las calculatorul e prea mare zgomotul..cred ca pun tv-ul la minim si incerc asa,iar daca adorm,asta e...vad reluarea miine

irinaidu
16th March 2013, 01:31
buna fetelor ! am aparut si eu in peisaj :P
rogozine asta m-a plictisit. hai cu skt8 prince :P
@ oana - firesc ca poti. dar iti trebuie si twitter unde sa-ti pui titlul :D

lady_k
16th March 2013, 01:35
Hai ca-mi place de Misha, da' daca-l mai lauda mult Yvonne s-ar putea sa ma razgandesc.

irinaidu
16th March 2013, 01:39
yvonne e penibila. misha e fun dar la patinaj mai are mult de lucrat. si mie imi place de el, dar trebuie sa-si imbunatateasca calitatea patinajului.

ice_girl
16th March 2013, 01:59
Irina, twitter nu-mi mai fac si asa pierd enorm de mult timp pe FB:)):D
Misha a avut un program super, excelenta interpretare:ok: dar vb voastra mai are mult de lucrat
Daca vreti sa va uitati pe British Eurosport, la mine merge f bine: http://mypremium.tv/

ice_girl
16th March 2013, 02:10
Asa da Yuzuru/hello!

ice_girl
16th March 2013, 02:18
Saracul Florent:(
Off si Javi:(

Fetelor mai ziceti si voi ceva:P, nu ma lasati sa vb de una singura:D

lady_k
16th March 2013, 02:28
Oana, nu mai zic nimic dupa ce am vazut cat a gresit Javier ...

ice_girl
16th March 2013, 02:31
Oana, nu mai zic nimic dupa ce am vazut cat a gresit Javier ...
Da, si totusi l-a depasit pe Yuzuru, eu nu credeam dupa cate greseli a avut, dar au contat si cele 5 pct in plus de la SP

ice_girl
16th March 2013, 02:43
Max Aaron e plictisitor rau:mda:, dupa ce ca mor de somn m-a mai adormit si el:(

irinaidu
16th March 2013, 02:47
eu nu am mai putut sa zic nimic, pt ca mi-a furat sotu' calculatorul.

irinaidu
16th March 2013, 02:50
baietii au fost cam tristi in seara asta. yuzuru trebuie sa mearga la medic, respira f dubios.
max aaron e plictiseala pe patine si mai are si-o atitudine de uite cine mi-s eu, care il face si mai plictisitor.

ice_girl
16th March 2013, 02:52
Mura mi-a placut de data asta, a mers f bine:ok:
Irina, f bine l-ai caracterizat pe Aaron, il chinuie rau talentul si personalitatea:D:P

off-topic: ce mancati/beti bun:P pt ca mi-a mai trecut somnul dar mi s-a facut foame:D

lady_k
16th March 2013, 02:54
Poate are bronsiolita. E un virus pacatos sezonul asta. Se trateaza cu aerosoli cu adrenalina si cortizon intravenos.:groggy:

ice_girl
16th March 2013, 03:08
Superb programul lui Daisuke:great:, pacat de cazatura:(, nu se poate doar locul 3:headbang:
Claudia, pare o boala destul de grava din ce zici, s-ar putea ca si mama sa aiba asa ceva ca de 2 sapt e ragusita si o doare gatul:(...

irinaidu
16th March 2013, 03:09
orice ar avea cu siguranta nu se poate trata cu adrenalina si cortizon - decat in caz ca nu exista teste anti doping in patinaj :P

dai nu prea m-a convins. nu stiu, nici muzica asta, fara versuri parca nu are forta.

lady_k
16th March 2013, 03:17
Oana, glumeam cu bronsiolita, la adulti nu e asa grav. E grav la copiii mici pt. ca nu stiu sa sufle nasucul si sa tuseasca. A avut Natalia. :(

Pfoai, urmeaza Chan. :headbang:


Foarte bine i se potriveste muzica clasica indeed! Yvonne, TAAAAACI!

ice_girl
16th March 2013, 03:21
Oana, glumeam cu bronsiolita, la adulti nu e asa grav. E grav la copiii mici pt. ca nu stiu sa sufle nasucul si sa tuseasca. A avut Natalia. :(

Pfoai, urmeaza Chan. :headbang:
Claudia, credeam ca si adulti e fel de grav:D
Ma pregatesc de un punctaj de peste 200 de pct:drak::evil::groggy:
Pfoai, ce cazaturi si ce de greseli dar chiar si asa tot castiga:headbang::no:
Brian, tu ai mai ramas sa salvezi onoarea Europei, si stiu ca poti/hello

irinaidu
16th March 2013, 03:26
ok, chan e om. clar psihicul l-a tradat in seara asta. si arbitrii sunt si ei oameni si nu vad prea bine.

ice_girl
16th March 2013, 03:38
Nu mai rezist, am zis ca-mi dau si sufletul:D
Si n-am mai vazut niste englezi care sa laude un francez asa cum il lauda cei de la British Eurosport pe Brian:):D
Doar locul 7, arbitrii s-au tampit cu totul:rosu::no::headbang:

lady_k
16th March 2013, 03:40
Sa vezi cum l-a laudat Yvonne. :happy

ice_girl
16th March 2013, 03:41
Sa vezi cum l-a laudat Yvonne. :happy
Chiar vroiam sa intreb ce mai zice Yvonne:)):D
Oricum scorul e bataie de joc:rosu::mda:

lady_k
16th March 2013, 03:42
Hai cu punctajul lui Denis! :great:


Nu pot sa cred ca va castiga tot Chan. :((

ice_girl
16th March 2013, 03:46
Denis chiar mi-a placut in seara asta:), dar tot nu trece de Chan:headbang:

florik2000
16th March 2013, 03:52
Sublim programul lui Chan...demn de un triplu campion mondial:happy
Poate dupa Sochi, cand va castiga cu 3 cazaturi, se va retrage si va indurere o lume intreaga prin gestul lui:drak:

irinaidu
16th March 2013, 03:52
nu am cuvinte pt arbitrii dar sunt foarte bucuroasa pt brian. brian este ce as vrea si eu sa fiu ( nu, nu patinatoare :P ) un luptator incredibil, un psihic cu capacitate de a-si reveni cand toti nu mai cred in el, un om care face ce il pasioneaza. un om care si-a spus clar parerea despre cvadrupla in 2008 si lumea l-a criticat, dar 5 ani mai tarziu toti fac ce a spus el ca ar trebui sa faca. un om care si-a ales mereu calea lui, chiar si cand toata lumea era de parere ca ar trebui sa fac altfel.

eu am avut lacrimi in ochi atat pt brian cat si pt denis ! ce baieti curajosi !

faptul ca denix nu e pe locul 1 e jenant si daca acu il vad si pe kevin pe 3, chiar ca arbitrii sunt penibili.

lady_k
16th March 2013, 03:53
O sa-i scriu o scrisoare lui Yvonne numa' ca sa-i spun ca nimic din ce face Chan n-o sa-l aduca ever aproape de Yagudin. :drak:

A luat Javier medalie???

Daaaa! :cheer::cheer::cheer:

Chan poate sa mearga sa se impuste. Ii dau eu voie.

irinaidu
16th March 2013, 03:58
claudia, yvonne il aseamana pe chan cu yags ? ce-a fumat ??? bine ca am schimbat pe link cu brit eurosport.

irinaidu
16th March 2013, 04:00
Sublim programul lui Chan...demn de un triplu campion mondial:happy
Poate dupa Sochi, cand va castiga cu 3 cazaturi, se va retrage si va indurere o lume intreaga prin gestul lui:drak:

eu o sa fiu complet ravasita, cu lacrimile curgandu-mi rauri, rauri :drak:

lady_k
16th March 2013, 04:02
Irina, a zis ca are 3 titluri mondiale, ceea ce il aseaza alaturi de Yagudin. :headbang:

irinaidu
16th March 2013, 04:06
dar de ce nu-l aseaza alaturi de plushenko, doar e la fel de incitant sa-i privesti pe amandoi patinand. bine, ok, acu is chiar rea cu chan, pt ca niciodata nu l-am vazut incercand sa-si ia zborul de pe gheata prin bataia rapida a bratelor, a la plushy :P

irinaidu
16th March 2013, 04:08
au dat medaliile ? nu mai am link functional ....

lady_k
16th March 2013, 04:09
Ai uitat pirueta, Plushy facea pirueta. :happy
Suntem chiar rele, eu zic ca Plushy e muuult peste Chan, asa cum e peste Evan "pasarea paradisului" Lysacek.

Pe Eurosport au intrerupt, e teleshopping acum. Cica l-am mai vazut pe Chan pe prima treapta, n-are sens sa ne mai chinuim.

ice_girl
16th March 2013, 04:10
Irina, total de acord cu tot ce ai zis despre Brian:no1, nu conteaza ce loc a obtinut important e ca a patinat asa si-a dorit si ne-am dorit si noi, a fost mi-nu-nat in seara asta/hello!!! In inima si mintea mea e pe podium indiferent ce au decis arbitrii:no!!! Oricum rusine pt tot ce s-a intamplat in seara asta:rosu::jerk:
Si parerea mea ca Daisuke tb sa fie pe 3 si nu Javier, nu sunt f multumita nici de scorul lui:mda:
Felicitari lui Denis, el cu adevarat merita sa fie pe podium/hello!
Oricum dupa aceasta proba am ramas cu un gust fff amar:(:nope:
Irina, Plushy si Yags au un loc "on their own", Chan e inca f departe de amandoi, de fapt el e f departe de toti, zboara spre culmi nebanuite de nimeni:D:evil:

irinaidu
16th March 2013, 04:12
@ claudia era pasarea de foc ( e aceeasi pasare cu a paradisului ??? cand a ajuns in paradis a luat foc ???? ). si de fapt era " masculina pasare de foc, exclusiv in negru ... pt ca asa stim ca este o pasare maculina " lysacek :D

lady_k
16th March 2013, 04:15
Ma rog, tot o pasare, din partea mea putea sa fie si cioara griva, tot aia era.
By the way, n-o sa uit niciodata explicatia pe care ti-a dat-o Zoli pt. costumul negru al lui Lysacek. Am ras cu lacrimi cand ne-ai povestit. :happy

ice_girl
16th March 2013, 04:15
Fetelor, noapte buna:kiss:, as mai sta cu voi de povesti dar nu mai pot de somn:(
ne auzim maine:)
Nu mai ziceti de pasari si alte cele ca sigur o sa am cosmaruri din cauza asta:)):P
Claudia, rad ce nu mai pot de una singura, de comparatia ta cu o cioara griva:happy

lady_k
16th March 2013, 04:17
Ma retrag si eu, noapte buna! :kiss:

Oana, te rog, e fobia mea, da? :P

irinaidu
16th March 2013, 04:19
Ma rog, tot o pasare, din partea mea putea sa fie si cioara griva, tot aia era.
By the way, n-o sa uit niciodata explicatia pe care ti-a dat-o Zoli pt. costumul negru al lui Lysacek. Am ras cu lacrimi cand ne-ai povestit. :happy

nici eu n-am uitat, de asta am retinut ca era pasarea de foc :drak:

johnny weir e istericos pe twitter
"Brian Joubert's performance was the most encouraging of the night. Our generation can still do it. "

"This judging is ridiculous and the only reason people buy it is because it's in North America. Imagine the outcry if it were Russia+Plush!? "

"My world champion is @Tenis_Den. No question. Congratulations. Everyone should be feeling some Kazakh pride! "

ice_girl
16th March 2013, 04:19
Ma retrag si eu, noapte buna! :kiss:

Oana, te rog, e fobia mea, da? :P
Si a mea:P:D

irinaidu
16th March 2013, 04:20
fetelor, inainte sa ajungem si la fluturi, va pup si noapte buna !

lady_k
16th March 2013, 04:20
Got to love Johnny. :))
Parca Mishulica ala imi aduce aminte un pic asa de Johnny. :P

Fluturi, paianjeni, furnici ...

Noapte buna inca o data!

Tess_AN
16th March 2013, 04:33
Pacat ca nu i-a iesit lui Denis tripla sa fi fost campion mondial. Merita, dupa parerea mea. Dar oare avea Kazastanul 3 patinatori sa trimita la JO?

Tracoromana
16th March 2013, 07:09
Rezultate finale baieti:

Wow Denis Ten!!! Primul loc la liber?? :o: :o:
Va aduceti aminte cat se chinuia sa ajunga pe podium la juniori? Un rezultat fabulos acum. Deci pana la urma a meritat sa se investeasca in el cu antrenori si coregrafi faimosi. Imi imaginez cat o fi chicotit coregrafa.
Bravo Javi! :yes: Pacat pentru Daisuke! :(


Pacat ca nu i-a iesit lui Denis tripla sa fi fost campion mondial. Merita, dupa parerea mea. Dar oare avea Kazastanul 3 patinatori sa trimita la JO?
:happy Chiar asa! Mai bine ca n-a iesit pe primul loc.

1 Patrick CHAN CAN 267.78 1 2
2 Denis TEN KAZ 266.48 2 1
3 Javier FERNANDEZ ESP 249.06 7 4
4 Yuzuru HANYU JPN 244.99 9 3
5 Kevin REYNOLDS CAN 239.98 3 7
6 Daisuke TAKAHASHI JPN 239.03 4 8
7 Max AARON USA 238.36 8 6
8 Takahito MURA JPN 234.18 11 5
9 Brian JOUBERT FRA 232.26 5 10
10 Michal BREZINA CZE 229.00 6 11
11 Peter LIEBERS GER 216.84 13 12
12 Florent AMODIO FRA 216.83 10 15
13 Andrei ROGOZINE CAN 216.60 18 9
14 Ross MINER USA 211.90 14 13
15 Nan SONG CHN 207.68 12 18
16 Misha GE UZB 207.50 15 16
17 Maxim KOVTUN RUS 207.40 19 14
18 Alexander MAJOROV SWE 204.29 16 17
19 Jorik HENDRICKX BEL 192.19 23 19
20 Viktor PFEIFER AUT 189.44 21 20
21 Tomas VERNER CZE 180.50 17 22
22 Viktor ROMANENKOV EST 177.09 20 23
23 Yakov GODOROZHA UKR 174.98 24 21
24 Justus STRID DEN 165.23 22 24

mikeyy
16th March 2013, 10:24
Irina, a zis ca are 3 titluri mondiale, ceea ce il aseaza alaturi de Yagudin. :headbang:

Dar Yags are patru, daca nu ma insel. Plushy are 3.

Felicitari medaliatilor! Ma bucur pt Patrick (cred ca sunt singurul) si pentru Javier! Ten merita felicitat pentru frumoasa performanta!

mikeyy
16th March 2013, 10:30
Ce nu inteleg eu este de ce i-au dat lui Yuzuru doar 80 de puncte la componente. Mi se pare ft putin in comparatie cu altii.

IleK
16th March 2013, 11:55
Neatza lume! Ca abia ce m-am trezit. Din pacate, dupa cum ziceam aseara, am adormit in front. Sunt restanta cu somnul cred ca de o luna. In fiecare noapte m-am culcat foarte tarziu si aseara m-a ajuns oboseala. Dupa prima grupa am adormit pe canapea cu TV ul mergand si m-am trezit pe la 4 si l-am inchis.
Eu sunt inca in stare de soc cu D10 pe locul 2 la un punct in spatele lui Chan. Nu imi vine sa cred si asa rau imi pare ca nu am rezistat sa vad si si eu competitia in direct dar la 5 o sa vad reluare pe TVR 2. Daca o sa rezist sa nu ma uit pe youtube.
Deci Chan a castigat iar cu formula magica cu care ne-a obisnuit? Credeam ca macar la el acasa o sa renunte la acest prost obicei. Sunt convinsa ca dupa ce o sa vad programele celor 2, o sa imi fac o mie de nervi ca n-a castigat Denis. Bine macar ca l-a batut la FS pe Chan. Dar cine ar fi zis?? Dupa ce sezon ratat a avut Denis de iti venea sa plangi dupa programele alea minunate. Lambiel cerd ca e in al noulea cer.
Dar mai comentez dupa ce ma uit si eu:)

ice_girl
16th March 2013, 15:46
Acum vad ca Max Aaron s-a clasat inaintea lui Brian:no:, deja iar m-apuca nervii:mad::headbang: dar cand am vazut cat dureaza pana sa apara notele am stiut ca nu va fi un punctaj pe masura asteptarilor, la fel se intampla si la gimnastica cand se asteapta mult punctajele sigur sunt mici:(...
Inca o data felicitari noului campion mondial nu e de ici de colo sa castigi aurul cu trei cazaturi la LP:groggy: Din partea mea si o dedicatie: https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/67368_397290727034992_1855246666_n.jpg
In rest felicitari lui Denis, e o mare perfomanta/hello, dupa Sandel Vinokurov campion olimpic la ciclism:ok: acum Kazahstanul are si un vicecampion mondial la patinaj!
Si ce pacat ca Peter Libiers nu s-a clasat intre primii 10:( dar chiar si asa e f bine pt el ( sper ca si de data asta sa-l invite la gala:ok:)

mikeyy
16th March 2013, 19:02
Povestea lui Max Aaron: http://www.ifsmagazine.com/articles/32646-max-aaron-hockey-and-figure-skating

IleK
16th March 2013, 20:14
Denis Ten trebuia sa castige dar asta e o discutie "periculoasa", asta si "Chanflation". I-au dat ieri lui Chan cat sa ii asigure locul 1 pentru ca stiau ca fara 2 cazaturi cel putin la lung n-o sa scape. Si n-a fost corect pt ca Ten nu numai ca avut 2 programe curate, mai putin acel flip care i-ar fi adus aurul daca era triplu, dar le-a luat fata la toti, inclusiv lui Chan. Nimic nu mi-a ramas in minte din programul lui Chan, doar cazaturile. D10 a fost... reloaded, nici n-am stiut ca exista asa ceva ascuns acolo in el. Si 19 ani? parca il stiu de o vesnicie. Da Doamne sa prinda aripi si curaj sa mai vedem asa ceva de la el. Nu-l mai vreau pe celalalt Denis inapoi. De acum incolo il vreau numai pe vicecampionul mondial.
Dupa Denis, Fernandez mi-a placut foarte mult. E asa o lejeritate in patinajul lui, face totul asa cu mare ususrinta si fara prea mari emotii, poate ca asta e cu dus si intirs,se vede in interpretarea lui ca nu e un timp foarte sensibil si emotional dar in acelasi timp il ajuta sa nu se piarda. Nu isi exteriorizeaza nici bucuria, cum a facut Denis, nici supararea, e asa echilibrat. Si parca nu a fost mereu asa, parca sezonul asta ajuns la ces echilibru si maturitate in abordarea unui program. Si imi place la nebunie de el, e un baiat frumos, talentat si modest. Ce frumos a fost la premiere, cum a topait el pe pasii lui Chaplin sa il felicite pe Chan si cum l-a apaludat. Foarte fairplay Javier, pacat ca nu totul e fairplay in sportul asta. Dar una peste alta, m-am bucurat tare mult sa il vad pe podium. A fost un an extraordinar pentru el.
Daisuke mi-a placut si s-a descurcat binisor, nu prea inteleg cum a ajuns el dupa Reynolds care a subrotat tot, dar mai bine nu ma mai intreb.
Si Brian a fost in felul lui tot un D10, amandoi s-au simtit extraordinar pe muzica pe care au patinat si asta e mare lucru. Sa vezi placerea de a patina si nu teama de a nu gresi. Jos palaria, Brian! Ai salvat Franta, altfel ramaneau cu un loc pt Olimpiada. Oare o intelege acum si federatia aia de 2 bani ca nu e bine sa-ti pui toate ouale intr-un singur cos, cum zic americanii? Cat de ingusti la minte sa fie sa ii doreasca lui Brain retragerea si in aclesi timp sa nu dea sansa celor tineri sa se formeze? (vezi Romain Ponsart). Ca Florent e si el un om, nu un robot si nu poate sa faca el singur toata treaba.

Pe langa Denis, Javier, Daisuke si Brain, am fost foarte incantata de Mura. Mie una imi place mult de el, nu e foarte constant dar n-as zice ca nu e artistic, mie imi plac programele lui, alunecarea pe gheata, usurinta si inaltimea fantastica a sariturilor. Si nu sta rau la interpretare, as putea spune ca eu il gasesc chiar mai extravertit decat Kozuka. Uite aici o federatie desteapta care stie sa dea sanse tuturor si sa foloseasca concurenta dintre ei in sens pozitiv. Poate Mura nu mai prinde echipa anul urmator si Kozuka revine in forta, dar faptul ca i s-a dat si lui o sansa l-a ambitionat si pe el sa fie mai bun, sa demonstreze ca merita si sa stie ca nimic nu e batut in cuir, oricine poate prinde echipa daca e bun, si i-a ambitionat si pe Kozuka si Oda sa fie mai buni anul viitor. Sau pe Machida, as vrea sa il vad si pe el la mondiale. Asa da.

Yuzuru ma ingrijoreaza. Eu nu cred ca baiatul asta poate rezista unui intreg sezon de patinaj in forta. La inceput a fost mai in putere si am vazut ce punctaj enorm obtinea la scurt. Cu cat a inaintat in sezon cu atat a inceput sa dea semne de oboseala iar la mondialele astea, dupa programul lung a fost mai rau decat anul trecut, am crezut ca se sufoca. Nu e placut nici pt el, nici pt noi. Nu vrea nimeni sa vada asa ceva intr-un concurs de patinaj, cam strica toata impresia prestatiei. Ma uitam ce bine rezista Fernandez si Mura. Fernandez parca zici ca n-a facut niciun efort. E la fel de calm la sfarsit ca si la inceput.
Cat despre programul lui Yuzuru, din pacate, s-a adeverit ce am zis la inceput, e gol, Fernadez pe langa el, a parut marele artist. Ce insemna sa nu ai o poveste, trebuie sa fii un sportiv de nivelul lui Daisuke ca sa poti scoate ceva dintr-o muzica oarecare si o coregrafie la fel de oarecare. Sportivii tineri si mai putin experimentati ar trebui sa aiba mereu o poveste de spus pentru ca o muzica e foarte greu de interpretat daca nu o simti prin toti porii. Si Yuzuru a avut anul trecut povestea, Romeo si Julieta si am vazut ce frumos a spus-o. Anul asta nu ne-a spus nimic.

florik2000
16th March 2013, 20:22
Oricum la Sochi, Chan nu are cum sa castige cu un astfel de LP, indiferent de ce record bate la SP, daca Evgeni isi pune toate sariturile in picioare, cu tranzitii sau fara, in rol de lebadoi sau Romeo la varsta a doua:P

irinaidu
18th March 2013, 00:52
am vazut interviurile astea dupa lp http://www.youtube.com/watch?v=fNglpTMAEiE&feature=share
chan zice ca nu castigi doar cu un program ci ca oarecum conteaza toata saptamana si ca el a avut o saptamana grozava. si eu am avut o saptamana grozava - oare pe acest principu sa ma astept sa primesc si eu o medalie de aur prin posta ???

chestia cu notele e mereu un aspect trist. arbitrii sunt oameni si nu ai cum sa schimbi asta. nici nu mi-as dori, pt ca patinajul e pana la urma mai mult decat un sport, e arta si are suflet si nu as vrea sa fie altfel. dar stau sa ma gandesc daca denis ten patina inaintea celorlalti baieti buni la sp, oare ar mai fi avut acealsi punctaj mare daca arbitrii nu aveau ocazia sa vada cum cei care erau cu sorti mai mari de izbanda decat el au ratat ? punctarea asta cumva prin comparatie si conform prestatiilor anterioare e greu de evitat , dar greu de inghitit cand se intampla. ce vreau sa spun e ca, norocul lui denis cu ordinea de start la sp ca se putea trezi si mai nedreptatit decat a fost deja.

florik2000
18th March 2013, 01:48
Chan a declarat si ca se pastreaza pentru Olimpiada:happy Ma bucur pentru el...deci acolo sa ne ateptam la o imbunatire...doar o tranta in loc de doua:drak:

IleK
18th March 2013, 09:04
Deci cand revenisem la sentimente mai bune in privinta lui Chan, mi-am dat seama ca atat in privinta lui cat si in privinta arbitrilor se aplica vorba "lupul isi schimba parul dar naravul ba". Am citit si eu ce a declarat pe GS, baiatul asta nu invata nimic din greseli. Vorbeste gura fara el si numai prostii si e de o aroganta incredibila, acum i-a venit randul lui Ten sa fie comentat. daca i-as fi luat eu interviul cred ca n-as fi rezistat sa nu-l bat. Nu am mai vazut la niciun sportiv atata aroganta si chef de vorba de parca totul e in favoarea lui. Au mai fost si alte concursuri in care castigatorul a fost favorizat, a stiut asta si a evitat afirmatii penibile de genul "am castigat pe merit", "ma pastrez pentru olimpiada" (s-o crezi tu! tare as vrea sa vina Plushy sa pice de 3 ori la programul lung si de 2 ori la scurt si sa ia aurul in fata lui Chan care s-a pastrat pt olimpiada si a patinat programul vietii lui, sa vada si el cum e) sau "denis n-a stiut cum sa isi capitalizeze rezultatul de la scurt"??? N-are si el un PR de imagine care sa ii spuna ce sa faca si mai ales ce sa NU faca?

Loup de Mer
18th March 2013, 10:00
max aaron e plictiseala pe patine si mai are si-o atitudine de uite cine mi-s eu, care il face si mai plictisitor.

Mie in fond mi-a cam placut :confused:
Probabil ca mai are mult de lucru.

Miruna1990
18th March 2013, 13:10
Mie nu mi-a mers forumul toata saptamana, am crezut ca e de la server dar e de la calculatorul meu.
Nu voi repeta ce ati zis si voi. Ma bucur din suflet ca nu am stat sa vad competitia live, pierdeam somn si nervi degeaba. Una peste alta campionul nostru european a facut inca o data istorie pentru Spania si e una dintre putinele mele bucurii de la aceasta competitie. Chan sa isi ia ultimele 2 medalii mondiale(ca p prima i-o las, a meritat-o) si sa si le indese undeva. Si arbitrii sa isi traga un glont in cap. Dupa parerea mea, podiumul trebuia sa arate: 1. Denis, 2.Javier, 3.Yuzuru(cu toata greseala de la scurt, a revenit foarte bine la liber). Lui Chan in fara de cele 2 4T, nu i-a iesit nimic. Oribila competitie, un sezon asa frumsos la baieti cu programe spectaculoase si uite ce program ia cireasa de pe tort.

amidala
18th March 2013, 16:42
De nervi si moarta de somn dupa finala masculina, sambata m-am apucat sa scriu; si am scris despre acest minunat cod de punctaj, care ma enerveaza inca de la inceputurile lui. M-a enervat la Torino (stiti voi discuta Lysacek-Plushenko) si m-a enervat teribil anul trecut la Nisa. Dupa mine, Takahashi trebuia sa castige anul trecut, dupa cum trebuiau sa faca acelasi lucru si americanii din proba de dans. La Nisa s-a fluierat in draci; si nu asta ar trebui sa insemne patinajul artistic. Si m-a enervat rau de tot anul asta. Rau-rau-rau de tot.

Asa ca am scris; si pun aici link catre ce am scris, ca vreau sa stiu ce credeti. Si am mai facut ceva: in asteptarea realizarii unui site de patinaj (asta e proiectul anului asta), am scris in engleza; ca intra o multime de oameni pe blog, necunoscatori, din pacate, ai limbii romane. Asa ca, asta-i, m-am cam chinuit; dar ma bucur ca sunt in asentimentul multora. Am citit multe articole zilele astea, articole care repun in discutie codul de punctaj. Cred ca trebuie sa sufere modificari; si rapid. Altfel pleaca naibii toata lumea din arene. O sa fie patinatorii cu juratii; atat.

Uite ce am scris eu:
http://despre-toate-si-despre-nimic.blogspot.ro/2013/03/what-about-audience-mr-cinquanta.html

Si, foarte important, iata ce scriu altii. ca dupa finala asta masculina au iesit la suprafata toate frustrarile trecute - si asta-i bine.

http://www.examiner.com/article/opining-on-worlds-the-plight-and-misuse-of-program-components?CID=examiner_alerts_article

http://www.usatoday.com/story/sports/columnist/brennan/2013/03/17/figure-skating-is-dying-judges-cant-prop-it-up/1995027/

http://www.reuters.com/article/2013/03/17/us-figure-skating-worlds-idUSBRE92G0I220130317

Adeline
18th March 2013, 18:08
Ce ganduri am eu pentru patinatorii de la acest mondial :

Patrick CHAN – lebadutza draga, sper ca cele 3 tituluri mondiale sa iti fie de ajuns ca sa mai vrei si un loc pe podium la JO, eu nu te vreau mai sus de locul 4. Esti unul dintre patinatorii care niciodata dar absolut niciodata nu mi-a transmis ceva, nici macar la gale.

Este atat de sec in tot ce prezinta:headbang:

Denis TEN – o supriza placuta, ce sufar cand vad un program frumos fara sa fie medaliat pe masura, felicitari !

Javier FERNANDEZ – omul cu programul ce-i vine ca o manusa, mai multa concentrare si sper sa gaseasca un personaj la fel de potrivit si anul urmator

Yuzuru HANYU – sensibil dar parca la capatul puterilor dupa sezonul asta

Kevin REYNOLDS – morcoveatza, ce cauti tu inaintea lui Brian ? baiatul asta ar trebui sa aiba niste programe funny, ceva gen Alban Preaubert, un Pinocchio cred ca ar fi numai bun!:sneaky:

Daisuke TAKAHASHI – multa putere de munca pentru sezonul urmator!

Max AARON - ce cauti tu inaintea lui Brian si de ce am un feeling ca esti viitorul Evan Lysacek :drak:?

Takahito MURA – mi-a placut tehnicul si tema programului, daca omul e japonez isi alege Shogun si stie ca il poate patina bine macar tehnic

Brian JOUBERT – ca un gladiator a fost. Rasul lui atunci cand si-a vazut notele spune totul. Bine macar ca si-au spalat rusinea chemandu-l la gala. Dar daca era de venit un francez de ce nu a fost Amodio? Simplu, pentru ca Brian este mult mai iubit si po****r, va veni si vremea lui Florent.

Michal BREZINA – zi drept ca ai luat ponturi de la Thomas despre cum sa ratezi un program mai bine:ciocan:

Peter LIEBERS – cu el o sa revina si nemtii pe viitor in clasamentele europene si mondiale, promite!

Florent AMODIO – singura explicatie pe care o am pentru ratari, sigur are vreo accidentare, s-a ridicat asa de greu dupa ratarea de la SP.

Maxim KOVTUN – daca Plushy nu va fi in forma pentru JO, o sa asistam la rescrierea piesei “Doamne, ce macel” varianta - pentru un loc la JO

Zoltan KELEMEN – mai poate obtine calificarea pentru JO ? parca era un concurs prin septembrie in anii trecuti

Cand ma gandesc cat era de asteptat si dorit un sistem care sa faca dreptate si sa dispara favoritismele si cat de departe este inca, oare il vor gasi vreodata?

ice_girl
18th March 2013, 20:22
Am mai gasit si eu un articol interesant :D:rolleyes: http://sports.nationalpost.com/2013/03/16/patrick-chan-on-criticism-after-taking-gold-at-figure-skating-worlds-i-truly-believe-i-deserved-to-win/
Ce ma enerveaza fraza "I think people ask because they don’t understand figure skating. That it’s not all about jumps":rosu::no:, de parca toti cei care se uita la patinaj sunt niste prosti care nu inteleg nimic si se uita doar de dragul de a se uita si habar n-au de sistemul de punctare, de note, tranzitii si alte cele:mda::nope:

SimonaB
18th March 2013, 21:18
Eu sincer nu stiu ce sa spun...:groggy::groggy::groggy: Chan a dat pe pere ce a luat pe mere adica tot avantajul de la SP s-a dus la LP. Foarte balbait LP-ul si nici nu stiu unde e buba:lipsa unui antrenor, un program mult prea complex decat poate duce, nervozitate prea mare, nu stiu. Eu m-am obisnuit cu cazaturile lui, fac parte din farmecul personajului deja, cand il vezi ca un Hopa Mitica, acum cade, acum se ridica si salta si se invarte pe gheata. :D Competitia a fost oricum scazuta, foarte multe gafe peste tot.
Un lucru nu accept insa, afirmatii de genul "fanii lui Daisuke l-au huiduit pe Chan la Nisa", "sportul nostru" de parca ar fi proprietate canadiana si in general dispretul afisat de unii fata de fanii care umplu patinoarele si fac audienta.:rosu: Sa se tina domne competitia doar cu arbitrii si zau daca se mai comenteaza.:mad:
Felicitari Yunei si D/W care s-au prezentat cu adevarat exemplar./hello
Si apropo, i-am tolerat lui Chan un campionat cu cazaturi fiindca am zis ca si Plushy si Alexei au castigat Mondialele cu cate o tranta si e de bonton, dar doua campionate e prea mult, Plushenko si Yagudin au fost sclipitori la restul campionatelor. :((((((((((

SimonaB
18th March 2013, 21:20
N-are si el un PR de imagine care sa ii spuna ce sa faca si mai ales ce sa NU faca?

Ba da, cred ca acelasi pe care il are si Scott Moir!;):rolleyes:

Da chiar, ce a fost cu scorul lui Brian ca nu am priceput cam nimic, e de vina ora tarzie la care am vizionat sau pur si simplu a fost cam furat? :o:

IleK
18th March 2013, 21:38
Ba da, cred ca acelasi pe care il are si Scott Moir!;):rolleyes:

Da chiar, ce a fost cu scorul lui Brian ca nu am priceput cam nimic, e de vina ora tarzie la care am vizionat sau pur si simplu a fost cam furat? :o:

Raspunsul este da a fost furat. Cu varf si indesat. Nu are rost sa ne gandim ca i-a fost anulat ultimul flip pt ca era a treia saritura repetata, ca nu in flipul ala stau punctele lipsa. Merita mult mai mult in plus decat valoarea unui flip. Insa, e de tinut minte pt Olimpiada. E riscant cand ai 3 cvadruple si una iese tripla, sunt mari sanse pt Zayak dar cred ca asta e un risc de care si Brian si antrenorii au cunostinta.

Cat despre Scott, care de altfel e baiat simpatic, nu e si el canadian? Doar nu era sa se lase mai prejos de Chan. Diferenta ar fi ca Chan loveste in adversari si nu in arbitri.

Tracoromana
18th March 2013, 21:51
. Dupa mine, Takahashi trebuia sa castige anul trecut, dupa cum trebuiau sa faca acelasi lucru si americanii din proba de dans. La Nisa s-a fluierat in draci; si nu asta ar trebui sa insemne patinajul artistic.

Aici nu sunt de acord in totalitate. Chan a fost intr-adevar penibil si Takahashi a fost clar mai bun. La dansul de la Nisa insa, valsul americanilor a fost placut, spectaculos, bine interpretat, dar canadienii au facut un program perfect. Anost dar perfect si dupa parerea mea si-au meritat medalia.
.

amidala
18th March 2013, 22:25
Aici nu sunt de acord in totalitate. Chan a fost intr-adevar penibil si Takahashi a fost clar mai bun. La dansul de la Nisa insa, valsul americanilor a fost placut, spectaculos, bine interpretat, dar canadienii au facut un program perfect. Anost dar perfect si dupa parerea mea si-au meritat medalia.
.

Bine zici anost :). Si au fost buni, intr-adevar, canadienii (si eu ii prefer pe ei americanilor...), dar in arena de la Nisa toata povestea asta s-a simtit foarte anapoda: sentimentul general a fost ca valsul americanilor a fost peste; si eu, fan Virtue si Moir, am simt cam la fel; se poate sa ma fi luat valul, dar asta a fost impresia generala. Si daca aveam un buton de apasat, unul cu "campion", eu il apasam la ei :). Chiar ma gandeam la asta zilele trecute: sa ne dea la intrare un dispozitiv cu buton; si sa apasam cand ne place ceva. Desigur, totul ar deveni si mai complicat decat e.

Tracoromana
18th March 2013, 22:40
De asemenea. sper sa nu supar pe nimeni, dar mie mi-a placut mai mult Lysacek decat Plushenko. De fapt mi-a placut mai mult cum si-a gestionat Lysacek programul studiind atent codurile, ceea ce Plushi si staful sau nu au facut-o. Si cred ca nu o fac in continuare. De fapt se vede si din rezultatele rusilor la individual la acest CM ca scoala ruseasca reprezentata de Mishin si chiar si Tarasova este cam invechita si nu mai corespunde patinajului actual.

Cu siguranta codurile de punctaj nu sunt perfecte. Dar nu ma deranjeaza existenta lor si cred ca inteleg mai bine patinajul cand vad negru pe alb aprecierea fiecarui element. Si daca imi si explica cineva in timpul competitiei (Negrea sau Cornel Gheorghe) e si mai bine. Mai greu de inteles si mai usor de jonglat sunt componentele artistice, dar totusi sunt 5 la numar, pe cand inainte existau note la " impresia artistica", adica doar o impresie.

Imi pare rau ca nu pot citi pe indelete articolele, engleza mea fiind cam limitata.
.

mikeyy
18th March 2013, 22:56
De fiecare data cand pe Patrick il apuca nebunia si arunca vorbe fara sa gandeasca......patinajul lui se imbunatateste. Astfel ca ma astept ca la Sochi sa faca treaba mai buna decat la London! :)) La fel a fost si cu cvadruplele in 2010 si cu vorbele la adresa veteranilor.

Se face el de cacao, dar e un sportiv muncitor care stie ce are de facut si e sigur pe el. Eu il apreciez! Ce fac arbitrii....asta e alta poveste, veche de la geneza acestui sport.

Tracoromana
18th March 2013, 22:58
Cat despre Scott, care de altfel e baiat simpatic, nu e si el canadian? Doar nu era sa se lase mai prejos de Chan. Diferenta ar fi ca Chan loveste in adversari si nu in arbitri.
:happy: Dpa parerea mea Chan e mai castigat! S-a si vazut raspunsul arbitrilor pentru Scott. O juma' de punct la TES, o jumate la PCS si gata diferenta fata de americani.
.

Loup de Mer
19th March 2013, 09:48
De asemenea. sper sa nu supar pe nimeni, dar mie mi-a placut mai mult Lysacek decat Plushenko. De fapt mi-a placut mai mult cum si-a gestionat Lysacek programul studiind atent codurile, ceea ce Plushi si staful sau nu au facut-o.

Cred ca de asta nu mi-a placut Lysacek. Mi-a dat impresia (artistica) a unui executant, unul din aia care isi prezinta temele scrise ingrijit acasa :rolleyes:
Speculator de puncte. Nu stii daca e un diamant sau doar un pietroi bine lustruit.

Tracoromana
19th March 2013, 12:30
Cred ca de asta nu mi-a placut Lysacek. Mi-a dat impresia (artistica) a unui executant, unul din aia care isi prezinta temele scrise ingrijit acasa :rolleyes:
Speculator de puncte. Nu stii daca e un diamant sau doar un pietroi bine lustruit.

Era singura lui sansa, si era vorba de un concurs important. Pentru un concurs te mai si pregatesti si inca cu mult timp inainte. Mi se pare chiar important sa fii speculator de puncte. Ce folos ca stralucesti (artistic), daca nu esti pregatit sa-ti fructifici toate sansele? Fanii sunt impresionati artistic si se bucura, dar nici ei pe de-a intregul. :)
.

Geografu
19th March 2013, 15:12
E aiurea si frustrant pentru Ten sa piarda aurul cand cel din fata lui face cunostinta cu gheata de doua la libere. Ok, punctajul mare, de fapt diferenta de la scurt a contat enorm, dar tot frustrant si aiurea ramane. Nu ca nu am fi obisnuiti sa vedem campioni care fac cunostinta cu gheata, vezi ultimele editii de CM sau JO..Ma bucur mult pentru Ten, dar si pentru Javi, super an pentru el :ok:

irinaidu
19th March 2013, 15:45
@ flaiva - cum sa se supere cineva pe tine :D
nici eu nu am inteles tristetea cu lysacheck vs plushy - amandoi sunt genul de patinatori care indiferent de muzica ei patinau acelasi program. nu am priceput de unde idee asta ca ar fi murit patinajul cand a ajuns evan campion olimpic. mie mi s-a parut trist ca alegerea era intre evan si plushy - oricare castiga dintre ei, tot patinaj cu dat repede din maini ca si cand ne luam zborul aveam :P oricum asa cum s-a zis evan a avut o strategie si plushy a avut multa mandrie si credinta ca el e smecher si si-a luat-o. planul a avut castig de cauza in fata atitudinii "eu o sa castig pt ca sunt eu " - si mi s-a parut corect.

cine imi da si mie un link la ce a zis scott ??? mie imi place mult scott si sunt chiar curioasa sa vad cu ce a suparat lumea.

a si vreau si linkuri pt interviurile lui chan. eu am vazut doar momentul in care ne-a explicat ca nota nu e doar de la un singur program ci de la intreaga saptamana. oare arbitrii dau note si pt sariturile de la practica, ca asa as intelege comentariul :P

per total ce ma deranjeaza pe mine, nu e nici macar ca chan e campion. ma deranjeaza ca anumiti patinatori ( tot timpul e cate unul ) sunt vazuti ca mesia, indiferent de greselile pe care le fac, in vreme ce alti patinatori cu cariere solide sunt discutati ca si cand ar fi niste nimeni ( nu de noi , aici pe forum, ci in presa si de catre comentatorii sportivi sau chiar de propriile federatii).
daisuke e un talent deosebit pe gheata, cu o muzicalitate excelenta, cu o calitatea a patinajului incredibila si cu toate astea niciodata de cand a aparut dai pe scena patinajului nu am auzit ca el va salva sportul de unul singur asa cum aud despre chan. si sa fim seriosi ca sunt programe de-a lui daisuke la care m-as uita tot una intr-una.
brian a fost 10 ani la rand pe podiumul european si 6 pe cel mondial si tot ce aud e cum e un patinator instabil. cand brian a comentat ca un campion ar trebui sa aibe o cvadrupla in program, cu toate ca el nu vroia sa se ia de cineva anume, ci lupta pt sport in sine, toata lumea s-a crizat. cand vine chan si ne explica ca ar vrea sa fie chinez pt ca aia stiu sa se poarte cu sportivii, nu vad acelasi nivel de crize. cand johnny weir facea cate un comentariu, perfect adevarat, vuiau ziarele 1 luna.

deci asta ma deranjeaza, dublul standard.

iar in ceea ce priveste publicul - cand publicul nu o sa mai aplaude si nu o sa mai huiduie si nu o sa mai fie implicat emotional maxim in acest sport, atunci chiar ca o sa moara patinajul. asa ca nu inteleg supararile fata de public. publicul o sa aiba mereu favoriti. uneori favoriti care nu vor ajunge niciodata pe locul 1, dar vor fi mai iubiti decat multi campioni. si mi se pare firesc. pana la urma nu neaparat victoria te face memorabil.

ice_girl
19th March 2013, 17:38
Cred ca de asta nu mi-a placut Lysacek. Mi-a dat impresia (artistica) a unui executant, unul din aia care isi prezinta temele scrise ingrijit acasa :rolleyes:
Speculator de puncte. Nu stii daca e un diamant sau doar un pietroi bine lustruit.
F bine l-ai descris pe Lysacek:un executant care isi prezinta temele f bine invatate de acasa, poate de aceea niciodata nu mi-a placut , intotdeauna mi s-a parut ca patineaza fara traire, si ii lipseste aceea sclipire si stralucire a unui mare campion, plus prezenta si carisma:) Deci fara doar si poate pt mine ramane un pietroi bine lustruit:evil: Si da, e bine sa stii sa fii un speculator de puncte mai ales la o competitie asa de importanta precum JO dar tocmai aceasta specula ucide spectacolul:( si permite sa castige patinatori care stiu sa smulga maximum de puncte dintr-un program. Oricum pt mine si acum si pt totdeauna adevaratul campion de la Vancouver ramane Evgheni Plushenko si nu Evan Lysacek!!!
Irina, mare dreptate ai in legatura cu dublul standard, si mie patinatori precum Daisuke, Brian, Johnny mi se par ca sunt mult mai des si aspru criticati fata de altii, declaratiile lor sunt intoarse pe toate partile, vesnic fiecare program a lor e disecat pana in cele mai mici amanunte si mai tot timpul li se vad doar greselile nu ceea ce fac bine:headbang::rosu: dar nu tb sa uitam ca ei au contribuit enorm la po****ritatea patinajului iar lumea totusi prefera sa vada programe precum a lor, care transmit ceva, pline de intesitate si traire si nu programe perfect pliate pe sistemul de notare cu punctaje ce "bubuie" pana la cer:mda:
Revenind la oile noastre adica la aceste mondiale zilele astea am revazut programul liber a lui Brian de mai multe ori cu diferite comentarii tocmai pt ca eram curioasa sa aud mai multe pareri: cei de la televiziunea rusa au zis ca federatia franceza tb sa faca o reclamatie la ISU, cei de la British Eurosport erau pur si simplu livizi:mad: iar comentatorii italieni extrem de nedumeriti tot calculau, adunau si tot nu pricepeau ce e cu nota de la TES:, oricum concluzia unanima a fost si fara acel ultim flip punctajul tot mic a ramas:no:
Si am o intrebare:cvadrupla are acelasi regim ca si tripla adica daca ai repetat si o cvadrupla si o tripla nu mai ai voie sa repeti inca o tripla, eu stiam ca nu ai voie sa executi mai mult de 3 combinatii si nu repeti mai mult de 2 triple:confused:?

SimonaB
19th March 2013, 21:01
De asemenea. sper sa nu supar pe nimeni, dar mie mi-a placut mai mult Lysacek decat Plushenko. De fapt mi-a placut mai mult cum si-a gestionat Lysacek programul studiind atent codurile, ceea ce Plushi si staful sau nu au facut-o. Si cred ca nu o fac in continuare. De fapt se vede si din rezultatele rusilor la individual la acest CM ca scoala ruseasca reprezentata de Mishin si chiar si Tarasova este cam invechita si nu mai corespunde patinajului actual.
.

Ai punctat foarte bine, trebuie intotdeauna o strategie. Lysacek a speculat in primul rand momentul Mondialelor din 2009 cand Chan si Joubert s-au balacarit reciproc si el a iesit campion. :)) Americanii (Federatie, staff, presa) au dat totul pentru medalia lui olimpica, a fost o strategie generalizata de sustinere. Asa se face treaba nu unul sustine, altul da la cap si in final toata lumea e ametita. :groggy:
In ceea ce priveste scoala ruseasca, din reactiile antrenorilor si fanilor in general, ei nu par a avea de gand sa schimbe ceva ci asteapta ca regulile sa se schimbe intr-un mod in care sa ii favorizerze.
Americanii, canadienii si rusii se dispretuiesc reciproc si fiecare se crede mai destept cand e vb de scoala proprie de patinaj, nu ai cum sa ii impaci. :groggy:

florik2000
20th March 2013, 00:00
Daca scoala de patinaj ruseasca trece printr-un moment mai prost, scoala americana, cu exceptia probei de dans mi se pare moarta de tot...Probabil in urmatorii ani, Canada va fi la putere, ceea ce pe mine ma intristeaza, caci in afara de V/M care mi se par geniali, restul sunt o plictiseala constanta, un fel de Evan reloaded ca tot veni vorba de el:P

Geografu
20th March 2013, 18:30
Nu chiar asa, SUA a luat 1, 2 si 3 la CM de juniori la baieti simplu, deci si acolo au cu ce :)

florik2000
20th March 2013, 22:38
Ma indoiesc ca vreo unul din cei trei va confirma la seniori: sa nu uitam cazurile lui Stephan Carriere si ale lui Adam Reapon :(

Loup de Mer
21st March 2013, 15:54
Daca scoala de patinaj ruseasca trece printr-un moment mai prost
:)
Trebuie sa intervina Putin. Stie karate, le are si cu pianul, sigur e capabil si de un dublu Axel.

Tracoromana
21st March 2013, 16:11
cine imi da si mie un link la ce a zis scott ??? mie imi place mult scott si sunt chiar curioasa sa vad cu ce a suparat lumea.

Nu mare lucru, dar in valtoarea competitiei totul se amplifica....
http://www.chicagotribune.com/sports/breaking/chi-for-ice-dancers-davis-and-white-a-dream-skate-20130314,0,757103.story
.

irinaidu
21st March 2013, 17:45
:)
Trebuie sa intervina Putin. Stie karate, le are si cu pianul, sigur e capabil si de un dublu Axel.

:happy buna asta.

mersi flavia !!!

ice_girl
22nd March 2013, 11:31
Ai punctat foarte bine, trebuie intotdeauna o strategie. Lysacek a speculat in primul rand momentul Mondialelor din 2009 cand Chan si Joubert s-au balacarit reciproc si el a iesit campion. :))
Ce m-am enervat atunci, imi venea sa arunc televizorul pe geam:mad::headbang:


:)
Trebuie sa intervina Putin. Stie karate, le are si cu pianul, sigur e capabil si de un dublu Axel.
Chiar de mai mult de atat:P, astept de la el macar o cvadrupla:D:drak::))
Si am mai gasit inca una articol interesant legat de aceste mondiale:http://ow.ly/jdqr1

ice_girl
22nd March 2013, 18:38
Si Plushy are cateva cuvinte de spus despre aceste mondiale:D:P
- "Leaders in single men skating is better in the year?
- Yes, there was even few sensations. In particular, 2nd place of Denis Ten. He is originally from Kazakhstan, but recently him prepared a wonderful coach Frank Carroll, who were engaged with Olympic champion Evan Lysacek and other famous skaters. So, Ten skated very well. As for the world leader Patrick Chan, I liked his short program, but free has disappointed me. Javier Fernandez, on the contrary, was third, well skated free program. But still, I was filled with great respect to Brian Joubert. A real man! In his 28 years, he well skated short, then free program - did two quads. I expected the judges for this performance will put him higher. I am surprised with Daisuke Takahashi. I thought he would be among winners. So, there was happened a lot of surprises."
( sursa FSU)

Geografu
22nd March 2013, 20:01
Batranul Plushy si vorbele sale intelepte :D

amidala
25th March 2013, 14:31
Oameni buni, Monica Friedlander - care scrie de ani buni pe patinaj; si, de ceva vreme, strict pe problemele din cadru ISU - a pus pe hartie (fie ea si virtuala) o petitie; o petitie de acordare a inca unei medalii de aur in proba masculina- o medalie pentru Denis Ten.
Dupa cum stiti, treaba asta s-a mai intamplat: in 2002, cand a luat nastere un cor de nemultumiri dupa proba de perechi, castigata de Berejnaia&Siharulidze (favoritii mei, sa ne intelegem :)). Asadar, un precedent ar fi; si chiar daca nu s-a intampla povestea asta - inca un aur pentru Ten - petitia asta, semnata de cat mai multi, ar putea ajunge totusi la Jacques Rogge, evidentiind niste probleme cu actualul sistem de punctaj; care permite unui om sa castige titlul mondial in ciuda unei evolutii cu probleme. Eu nu zic ca Chan nu-i foarte bun; l-am vazut cu ochii mei patinand; e foarte bun; iar calitatile lui nu pot fi negate. Totusi, in cazul asta, programul lui liber n-a fost de locul 2. Cred ca sistemul ar trebui sa sufere schimbari, in sensul ca ar trebui sa penalizeze mai mult caderile si sa ofere mai multe puncte pentru executiile curate. In fine, e o discutie lunga aici.

Pun mai jos textul petititiei si linkul catre ea. Merita sa aruncati un ochi. Daca sunteti de acord, semnati; daca nu, nu :). Asta-i tot.

Textul petitiei:

Dear Mr. Cinquanta and Mr. Rogge:

Twelve years ago the International Skating Union (ISU) made an unprecedented decision: to award a second Olympic gold medal to the pairs team of Jamie Sale and David Pelletier, who viewers and experts alike believed should have won the gold in the first place. We, the undersigned, believe that for the same reason, a second gold medal should now be awarded in the men’s competition at this year’s World Championships held in London, Ontario, Canada.


We believe that predetermined judging robbed a very talented young skater of the gold medal he earned. Denis Ten — the first skater from Kazakhstan to ever break into the ranks of elite skaters — delivered the program of his life on March 15, 2013. His program was not just technically difficult and flawless, but artistically exquisite as well. His scores were high and he won the long program, but by a margin so small that it allowed Patrick Chan, a perennial judges’ favorite, to win the gold yet again after skating a program marred by four major mistakes, including two falls. Any other skater would not have even been within striking distance of the podium with such a skate. Yet the judges deemed Chan't skate to be almost as good as Ten’s, and based on the combined long and short program score, awarded him the gold medal. In fact, Chan's program was also marked higher than that of bronze medalist Javier Fernandez, whose historic achievement (first Spanish skater to medal at Worlds) was overshadowed by the scandal ranging across the world.


Most of the press covering the event was up in arms. Here is a sample of headlines and quotes from the press and skaters:


• “Smell of Reputation Judging Lingers Over Skate World” (Chicago Tribune)


• "World champ's apology is perfect ending to flawed skate” (USA Today)


• "Denis Ten won that world championship. Patrick Chan didn't win. His federation did!" (Olympic Chamion Evgeni Plushenko, on Twitter, RSport)


• “ Reputation still reigns supreme. The judges still make decisions based on what they hoped to see, not on what actually happened. (Christine Brennan, USA Today)

• " No disrespect to Patrick but a skater shouldn't be able to fall twice & get such high PCS." (World Champion Todd Eldredge, on Twitter)

• "Glitzy gala cannot hide figure skating warts" (Steve Keating, Reuters News)


• “This judging is ridiculous and the only reason people buy it is because it's in North America. Imagine the outcry if it were Russia” (Johnny Weir, three time U.S. National Champion, on Twitter)


It is in part because of this kind of judging that the sport of figure skating has seen a catastrophic decline in recent years. Audiences believe that what they watch and what the judges judge are entirely different competitions. It is little wonder that most fans become alienated, refusing to travel to events and patronize a corrupt sport that is quickly losing its last trace of credibility.

Very sadly, Denis Ten is not the only victim of this kind of judging. Last year Patrick Chan similarly skated a flawed program yet outscored Daisuke Takahashi’s to win the gold. The habit of scoring Chan dozens of points higher than he deserves and anyone expects has resulted in the coining of a new word commonly used in skating: Chanflation.

What makes Chanflation and other biased judging possible is the very judging system implemented by the ISU after the 2002 Olympic scandal — presumably to make political judging less likely to happen. Instead, it accomplished the exact opposite. The judging is now anonymous, with no one knowing which judge awards which mark to which skater. Moreover, the arbitrary program component scores (PCSs) are entirely subjective. Patrick Chan is constantly awarded PCSs high enough to make up for his technical flaws. In other words, the worse he skates, the higher his PCSs need to be to save him. Under the 6.0 judging system it would have been inconceivable for a skater who made so many errors to get a perfect 6.0 mark for artistic impression. The flaws and falls distract from the artistic value of the performance. Yet Chan received higher scores for program execution than Ten, who was flawless — including an incredible mark of 9.5! What would the judges have awarded Chan had he actually skated a clean program?

Considering all of the above, we, the undersigned, respectfully request that the competition results be reviewed, reconsidered, and a gold medal be awarded to the true winner of the 2013 World Championships — Denis Ten.

Sincerely,


Si linkul:
http://www.thepetitionsite.com/760/247/723/award-a-gold-medal-to-denis-ten-for-his-performance-at-the-2013-world-figure-skating-championships/

Multumesc.