PDA

View Full Version : CM - London(CAN) 2013- proba feminina



whisper
10th March 2013, 20:31
Thread special pentru a comenta aceasta proba
http://www.isuresults.com/events/cat00467990.htm

Iulya
13th March 2013, 23:05
Ordinea de start

Warm-Up Group 1

1 Patricia GLESCIC SLO
2 Brooklee HAN AUS
3 Juulia TURKKILA FIN
4 Kexin ZHANG CHN
5 Tina STUERZINGER SUI

Warm-Up Group 2

6 Anita MADSEN DEN
7 Isadora WILLIAMS BRA
8 Alina FJODOROVA LAT
9 Kaetlyn OSMOND CAN
10 Carol BRESSANUTTI ITA
11 Inga JANULEVICIUTE LTU

Warm-Up Group 3

12 Anne Line GJERSEM NOR
13 Nathalie WEINZIERL GER
14 Yuna KIM KOR
15 Kerstin FRANK AUT
16 Monika SIMANCIKOVA SVK
17 Kaat VAN DAELE BEL

Warm-Up Group 4

18 Sonia LAFUENTE ESP
19 Natalia POPOVA UKR
20 Elena GLEBOVA EST
21 Gracie GOLD USA
22 Elene GEDEVANISHVILI GEO
23 Jenna MCCORKELL GBR

Warm-Up Group 5

24 Akiko SUZUKI JPN
25 Valentina MARCHEI ITA
26 Adelina SOTNIKOVA RUS
27 Viktoria HELGESSON SWE
28 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS
29 Zijun LI CHN

Warm-Up Group 6

30 Kanako MURAKAMI JPN
31 Ashley WAGNER USA
32 Mae Berenice MEITE FRA
33 Mao ASADA JPN
34 Carolina KOSTNER ITA
35 Alena LEONOVA RUS

mikeyy
14th March 2013, 17:13
Multa bafta, Yunei. Parca ar fi romanca.....atat de mult m-am gandit azi la ea :)), cu toate ca am impresia ca va gresi ceva! Sper totusi sa nu si sa fie totul bine!

Tracoromana
14th March 2013, 17:39
Imediat vine grupa Yunei.
http://www.ltv7.lv/files/player-licensed.swf?file=ltv7_2_lv&streamer=rtmp://stream.ls.lv/ltv7_2_lv&type=rtmp&autostart=true

mikeyy
14th March 2013, 18:53
Queen Yuna! Ma asteptam sa depaseasca 70, dar e foarte bine si asa! Voiam doar sa-i iasa programul! Bravo! :ok:

Tracoromana
14th March 2013, 18:54
Yuna 69.97. Ma asteptam la peste 70, dar sper ca e ok.

mikeyy
14th March 2013, 19:25
Cica Yuna ar fi avut probleme cu muchia la Flip si de aceea scorul mai mic, plus GOE negativ la axel. Destul de strict arbitrajul. Eu cred ca a contat si faptul ca a patinat devreme. Daca era in ultima grupa atunci probabil ar fi primit mai mult. Oricum nu conteaza, sunt multumit si cu atat!

mikeyy
14th March 2013, 19:50
Ile, sa nu te uiti la programul lui Elene.....de cosmar!

Urmeaza grupa cu Adelina, Akiko si Tuktamysheva!
Davai, Adelina! :)

IleK
14th March 2013, 20:19
Ile, sa nu te uiti la programul lui Elene.....de cosmar!

Urmeaza grupa cu Adelina, Akiko si Tuktamysheva!
Davai, Adelina! :)

Mihai,prea tarziu, m-am uitat cu speranta ca va urma si ea exemplul lui Denis Ten si isi va lua acum revansa pt tot sezonul. A venit si al meu sot sa o vada, in general se uita la patinatorii care stie ca imi plac. Si cand i-am zis uite-o pe Elene a zis "unde?", nu a recunoscut-o. Era ea cam plinuta pt patinaj dar acum e de speriat, de la inceputul sezonului pana acum a slabit ingrozitor, nici rochia nu mai statea pe ea si exact de cand a inceput sa slabeasca a inceput sa aiba probleme cu sariturile, in special cu lutzul care era specialitatea ei. Ce sa mai zic, n-ar fi prima data cand nu se califica, a mai avut un an de cosmar cand nu s-a calificat la programul lung, nu mai stiu daca la europene sau mondiale.si apoi in anul urmator a luat bronzul la europene. oare se va repete si partea buna a povestii?

Cat despre Yuna, eu sunt foarte revoltata, nu am inteles ce e cu minusurile. poate o fi la flip, ca nu ma pricep dar GOE negativ la axel cu tot cu tranzitie? aberant. la doar 4 puncte de Osmond, care a patinat bine si frumos dar nu pot sa inteleg cum a reusit sa fie la doar un punct diferenta de Yuna la tehnic. chiar nu inteleg.:confused:

si ca o nota generala pana acum parca se repeta programul baietilor de aseara. prea multe greseli. pe Gracie imi venea sa o bat. sa zica mersi pt 58 de puncte. si vad ca e un trend la campionatele astea sa ratezi piruetele (Amodio, Elene, Gracie:headbang:).

mikeyy
14th March 2013, 20:29
Ati laudat-o prea mult pe Valentina in ultima vreme, a cam revenit la vechile obiceiuri.

mikeyy
14th March 2013, 20:37
Super programul Adelinei, cu toate ca a balbait si ea o pirueta, la Biellman.

Doar 59? :shocked:

venera
14th March 2013, 20:43
cam putin la Adelina, totusi, ati vazut ce fata a facut saraca, sper sa nu o demoralizeze pt programul lung, fata asta e fantastica, da clasa multor senioare, sigura pe ea, are un corp superb pentru patinaj,,pentru mine adelina este un fel de Yuna 2, sper din tot sufletul sa faca un program lung curat, in forta

mikeyy
14th March 2013, 20:49
Ce are gheata? Prea multe ratari stupide, de "curtea scolii".

Mai adauga o pirueta ratata la lista, Ile!

EDIT: Tuktamysheva are cumva un bandaj pe genunchi?

IleK
14th March 2013, 21:07
Ce are gheata? Prea multe ratari stupide, de "curtea scolii".

Mai adauga o pirueta ratata la lista, Ile!

EDIT: Tuktamysheva are cumva un bandaj pe genunchi?

Pe cat de pozitiv a fost totul la Europene si mi-a dat asa o stare de bine, acum mai am putin si intru in depresie. Si cu cat ma agat cu mai multa speranta de urmatoarea patinatoare sa mearga curat cu atat mai rau merge. Si da, gheata aia are ceva. Ne posibil asa ceva, Akiko scapa piciorul la pirueta, Adelina balbaie Biellmanul si Liza, cand am vazut-o pe gheata am zis ca nu poate fi adevarat. si comentatorii n-au zis initial nimic de pirueta, doar ca o sa primeasca -1 numai eu ziceam ca acolo trebuia sa fie pirueta, ca doar na, de acum am experienta la cum se rateaza intrarea in pirueta.

Sunt suparata pt punctajul Adelinei, la un punct de Gracie si Helgesson??:confused:

mikeyy
14th March 2013, 21:17
Kanako a luat mai mult decat Yuna la tehnic.

Bravo Ashley, eu i-as da vreo 67-68 de puncte!

EDIT: aproape 64.....63.98

mikeyy
14th March 2013, 21:38
Al doilea 3T din combinatia Carolinei nu a avut rotatie completa. Dar totusi cred ca merita mai mult decat Mao.

EDIT: mult prea mult pt Caro la tehnic.....

Tracoromana
14th March 2013, 21:58
Sa vedem cati dintre acesti dark horses (Kanako, Kaetlyn sau Denis, Kevin la baieti) rezista pe podium.
Bravo Yuna! Mie nu mi-i tare draga, dar o gasesc superba, ma fascineaza. Ma bucur si pentru Caro.

Gheata o fi avand ceva ca si la baieti si la fete au tot scapat patina la piruete. Dar a fost aceeasi gheata pentru toti.

Fete SP:
1. Yuna KIM KOR 69.97
2 Carolina KOSTNER ITA 66.86
3 Kanako MURAKAMI JPN 66.64
4 Kaetlyn OSMOND CAN 64.73
5 Ashley WAGNER USA 63.98
6 Mao ASADA JPN 62.10
7 Akiko SUZUKI JPN 61.17
8 Adelina SOTNIKOVA RUS 59.62
9 Gracie GOLD USA 58.85
10 Viktoria HELGESSON SWE 58.36
11 Mae Berenice MEITE FRA 56.90
12 Zijun LI CHN 56.31
13 Alena LEONOVA RUS 56.30
14 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS 54.72
15 Elena GLEBOVA EST 54.59
16 Sonia LAFUENTE ESP 52.44
17 Natalia POPOVA UKR 51.67
18 Jenna MCCORKELL GBR 51.23
19 Monika SIMANCIKOVA SVK 51.18
20 Brooklee HAN AUS 50.62
21 Valentina MARCHEI ITA 50.41
22 Kerstin FRANK AUT 49.66
23 Kexin ZHANG CHN 48.80
24 Nathalie WEINZIERL GER 48.14

http://www.isuresults.com/results/wc2013/CAT002RS.HTM
.

mikeyy
14th March 2013, 22:07
La sfarsit arbitrii s-au facut de cacao: http://www.isuresults.com/results/wc2013/wc2013_Ladies_SP_Scores.pdf

Cum sa-i consideri 3-3 lui Caro? Si cum sa-i dai GOE pozitiv lui Mao pentru 3A? Un arbitru i-a dat chiar +2 lui Mao, cu toate ca axelul a fost aterizat pe 2 picioare.

Tracoromana
14th March 2013, 22:11
Al doilea 3T din combinatia Carolinei nu a avut rotatie completa. Dar totusi cred ca merita mai mult decat Mao.

EDIT: mult prea mult pt Caro la tehnic.....
De ce? Celelalte elemente le-a facut cu GOE pozitiv. Nu-i totuna sa faci defectuos un element obligatoriu (si are -2 sau -3, iar pentru cazatura o deductie de -1), sau sa fie obligatoriu si sa nu il faci de loc, cum s-a intamplat la alte patinatoare.

http://www.isuresults.com/results/wc2013/wc2013_Ladies_SP_Scores.pdf
.

mikeyy
14th March 2013, 22:25
Dar GOE-ul il are pt 3-3 (= 8.2 puncte). Nu e totuna cu 3-2 ( = 5.4 puncte), iar al doilea 3T a fost clar UR, s-a vazut la reluare. Altfel spus arbitrii i-au facut cadou aproape 3 puncte la partea tehnica.

IleK
14th March 2013, 22:31
nu e ok cu 3t-3t la Carolina, chiar nu e, a fost mai mult decat vizibil ca nu a avut rotatie completa. de 3A lui Mao nici nu mai vorbesc. Nu pot sa inteleg cum a primit Adelina "<" la combinatie si a fost abia vizibil iar Caro nu cand a avut picioarele incrucisate pe gheata si a cazut. Eu ma bucur insa pentru Carolina, dar m-as fi bucurat mai tare daca nu se lasa din nou loc clar de discutii. A fost peste toti cu un cap la interpretare, asta e clar.
M-am lamurit un pic si cu Adelina, se pare ca balbiala de la Biellman a costat-o scump, a primit level 2 la pirueta, ceea ce mi se pare exagerat daca e sa comparam cu ratarea aproape completa a lui Gracie care a primit acelasi level 2. iar Viktoria a primit level 4 la toate elementele, asa o fi, dar eu n-am ramas chiar wow la programul ei.
Yuna a piedut la flip si la piruete. 2A asa cum era normal a fost mai mult decat ok, cred ca e singura care il face cu tranzitie. a avut chiar 3 puncte bonus de la un arbitru. Mi-a placut si Ashley si acum apreciez si eu mai mult tranzitiile ei, avand in vedere ca la marea majoritate lipsesc. Si ma intreb daca nu cumva avea planificat sa incerce 3F-3T din moment ce 2T nu l-a mai facut cu mainile deasupra capului cum il face de obicei si s-a observat si o foarte mica ezitare dupa aterizarea de la flip, ca si cum s-a gandit daca sa mai sara 3T sau nu.
oricum, e bine ca lupta e deschisa si clasamentul se poate schimba in orice directie dupa programul lung. nu ca la baieti, unde Chan ar trebui sa fie deazastruos la lung ca sa mai poata pierde titlul sau Fernandez sa repete punctajul de la Europene, ambele situatii fiind greu de crezut.
si...off, Valentina:(

IleK
14th March 2013, 22:35
si sa mai zic ca Yuna le-a facut de rusine pe toate fetele? cu tot cu patinatul ei la inceput si dezavantajul clar care a rezultat din asta, a ramas pe prima pozitie. bravo Yuna! sper ca la lung sa isi mai vina si arbitrii in fire, ca azi ne-au zapacit de tot.

Tracoromana
14th March 2013, 22:39
Foarte multe subrotate s-au dat, au fost multe cadouri, nu asta-i primul......Dupa cum spunea si Negrea din cand in cand:" rotatia nu e completa, e cam 70%, dar sa vedem cum hotarasc arbitri".

Da, Yuna e grozava!
.

maddoc
14th March 2013, 23:34
Eiii, daca aseara eram de-a dreptul incantata de ceea ce vazusem in proba de perechi, iata ca acum starea mea de spirit este complet schimbata. Nu mi-a placut deloc aceasta proba! Parca a fost o reeditare a celei masculine. Nimeni nu m-a impresionat cu nimic, nici macare "marea" Yuna. Chiar deloc! A avut noroc ca toate celelalte au ratat. Altfel, cred ca ar fi terminat pe 3-4. Cea mai mare dezamagire pentru mine a reprezentat-o Elene G. Ma asteptam la mai mult din partea ei. Sa speram ca liberul va fi mult mai interresant! Pana atunci : Hai Nathalie/Fabian!

lady_k
15th March 2013, 00:15
Eu nu le-am vazut prea bine pe fete, pana in ora 9 nu prea ma pot uita la tv. Dar oricum nu mi-a venit sa cred cate ratari "de incepatoare". :(

florik2000
15th March 2013, 00:49
Proba feminina devine o mare parodie:happy...cica SB pentru Carolina....pai cand o sa sara si ea mai mult de 3 triple curate pe program probabil la liber va lua vreo 150 de puncte...penibil...Bine macar ca s-a reintors Yuna in competitii:yes:
Ciudat punctajul Adelinei si suspecta decizia cu 3T-3T, dar deh...pe ea nu o cheama Carolina:P...In alta ordine de idei, Rusia are mari sanse sa piarda cele 3 locuri pentru la Sochi....si asa mi se pareau putine 3 locuri:( Pe de alta parte s-ar putea ca americancele sa mai castige un loc:yes:

irinaidu
15th March 2013, 02:38
am vazut si eu primele 3 fete. mie yuna si kanako mi-au placut mult, carolina ca de obicei m-a lasat rece, s-a mai si busit si-a mai iesit si pe locul2.

Loup de Mer
15th March 2013, 10:05
Pt comentatorii nostri de mare stil, cand o patinatoare e "de culoare", e musai atletica, dar nu le are cu partea artistica. Nu stiu daca sa-i acuz de rasism sau prostie. Interesant e insa ca si arbitrii au pareri nu departe de cea mentionata.
Ce sa facem cu idealurile astea estetice, favorabile Carolinei, de exemplu?

Geografu
15th March 2013, 12:21
Cred ca Yu Na a fost cea mai buna ieri, fara discutie. Imi pare enorm de rau de Liza si Adelina. Adelina care culmea, nu prea a gresit, dar a fost mult depunctata. Si Alena putea mult mai mult. Carolina..cred ca s-a speriat la gandul ca ar putea fi peste Yu. Nu stiu ce s-ar mai putea schimba la lung, poate locurile 2 si 3, sa nu uitam ca gazdele ar vrea medalie si la proba asta.

IleK
17th March 2013, 01:13
A inceput. Eu ma uit aici http://www.tubeclub.ru/tv-online/rossiya2.html pt ca celalt link nu imi mai merge.

IleK
17th March 2013, 01:32
BBC http://www.justin.tv/excelerating_#/w/5130314624

mikeyy
17th March 2013, 01:41
O sa ma uit si eu macar pana se termina primele 2 grupe. Apoi vad daca mai stau sau nu. Un podium de vis pentru mine ar fi cu Yu-na, Adelina si Ashley! Dar combinatia asta e cam imposibila! :D

lady_k
17th March 2013, 02:38
Mi-a placut de Liza, a luptat pana la sfarsit. :)

florik2000
17th March 2013, 02:38
Liza nu a mai stralucit ca la Europene:(, si din pacate cred ca Rusia a pierdut cele 3 locuri....mare, mare pacat:(

IleK
17th March 2013, 02:42
Liza nu a mai stralucit ca la Europene:(, si din pacate cred ca Rusia a pierdut cele 3 locuri....mare, mare pacat:(

Asta e principala problema acum, ar fi trist sa piarda locurile. Inca mai sunt sanse, cred ca Liza poate termina in top 10 dar depinde pe ce loc si depinde ce face Adelina. Off! Bine macar ca Liza a primit componente mai bune decat Alena care... mai bine ramanea acasa. Macar Gosviani venea cu chef de patinat.

florik2000
17th March 2013, 02:51
Locurile sunt pierdute deja...nu vad cum Adelina ar putea fi mai sus de 5 si asta daca evolueaza exceptional...primele locuri sunt ale Yunei, Carolinei, lui Mao si desigur talentului local Osmond...indiferent de evolutia celor mai sus mentionate:( Si sa nu uitam de celelalte 2 japoneze si de americance....Una dintre Adelina, Liza sau Julia nu vor fi la Sochi:headbang:

IleK
17th March 2013, 02:55
La naiba! Incep sa ma rog sa greseasca Viktoria, Mae, Zijun si nu e bine. :(((

florik2000
17th March 2013, 03:00
Le-ar trebui cel putin locurile 6 si 7 sau 5 si 8....cred ca ar trebui sa ne rugam sa greseasca vreo 6 fete pe putin...si nu mi-as dori nici ca Japonia sa-si piarda locurile...nu se poate oare cate 3 locuri pentru Rusia si SUA din oficiu? :P Si asa Italia si Coreea n-au ce sa faca cu 3...:drak:

sisy
17th March 2013, 03:53
Nu trebuie sa fie doua rusoaice in top 10 pt ca Rusia sa primeasca 3 locuri pt Sochi?

IleK
17th March 2013, 05:32
Nu trebuie sa fie doua rusoaice in top 10 pt ca Rusia sa primeasca 3 locuri pt Sochi?

Ba da, dar suma locurilor ocupate de ele nu trebuia sa depaseasca 13. Si cum ele s-au clasat pe 9 si 10:(. Oricum la aceste mondiale Adelina fost subnotata la greu si la SP si la LP. Adica ea merita la componente cat Gracie?? Daca nu ar fi cazut la flip, ar fi avut un program aproape curat, chiar si asa ea s-a bucurat si eu la fel si ma asteptam la un punctaj pe masura. Nu inteleg, si la Europene a gresit la lung si a avut cu 10 puncte in plus.

Ma bucur insa ca SUA are din nou 3 locuri. Gracie a facut programul vietii ei atunci cand conta mai mult insa cred ca a primit un punctaj cam mare.

Tracoromana
17th March 2013, 09:14
Bravo Yuna! Bravo Caro!
Au reusit fetele din cor sa cante imnul coreean?

Rezultate finale fete:
1 Yuna KIM KOR 218.31 1 1
2 Carolina KOSTNER ITA 197.89 2 3
3 Mao ASADA JPN 196.47 6 2
4 Kanako MURAKAMI JPN 189.73 3 7
5 Ashley WAGNER USA 187.34 5 6
6 Gracie GOLD USA 184.25 9 5
7 Zijun LI CHN 183.85 12 4
8 Kaetlyn OSMOND CAN 176.82 4 10
9 Adelina SOTNIKOVA RUS 175.98 8 9
10 Elizaveta TUKTAMYSHEVA RUS 174.24 14 8
11 Mae Berenice MEITE FRA 165.03 11 11
12 Akiko SUZUKI JPN 164.59 7 13
13 Alena LEONOVA RUS 159.06 13 14
14 Viktoria HELGESSON SWE 158.80 10 15
15 Natalia POPOVA UKR 155.52 17 12
16 Elena GLEBOVA EST 152.49 15 16
17 Monika SIMANCIKOVA SVK 149.02 19 17
18 Valentina MARCHEI ITA 147.23 21 18
19 Nathalie WEINZIERL GER 142.48 24 19
20 Jenna MCCORKELL GBR 142.27 18 21
21 Brooklee HAN AUS 141.88 20 20
22 Sonia LAFUENTE ESP 139.66 16 23
23 Kexin ZHANG CHN 137.41 23 22
24 Kerstin FRANK AUT 127.98 22 24
.

mikeyy
17th March 2013, 10:04
Yu-na! :ok:

M-am uitat cu teama de dimineata la clasament, dar vad ca Yuna nu a avut nicio problema! :) A transat problema aproape in acelasi mod ca la Vancouver! Ma bucur mult. Abia astept sa-i vad programul, dar cred ca e cea mai buna evolutie a ei la un campionat mondial. Poate nu e la acelasi nivel ca inainte, dar macar a mers curat la ambele programe. Asta e ceea ce apreciez cel mai mult!

Acest rezultat vine dupa doi ani de pauza si fara a avea concursuri puternice in spate. Competitia din Gemania si Nationalele au fost niste formalitati, care nu se compara cu celelalte concursuri la care au articipat adversarele ei directe! Felicitari!

EDIT: interviul dupa afisarea rezultatelor: http://www.youtube.com/watch?v=wSbCa06i9_k&feature=youtu.be Cu adevarat emotionata!

EDIT 2:
- ceremonia de premiere cu imnul cantat de cor :) http://www.youtube.com/watch?v=hs5B6Ac6afc
- programul Yunei (comentariu britanic) http://www.youtube.com/watch?v=uv409mOoxpk

Tracoromana
17th March 2013, 10:48
Am urmarit cateva dintre fete.
Yuna este extraterestra cu asa o calitate a patinajului si cu asa o diferenta de puncte fata de celelalte. La fel cum sunt Tatiana/Maxim la perechi cu aproape 20 pcte mai mult. Un an e mult, dar dupa cum se vede acum Yuna si Tatiana/Maxim sunt candidatii cei mai seriosi la titlul olimpic.
Caro mi-a placut fiindca e si artista si ma emotioneaza, dupa cum ma emotioneaza si Daisuke. Indiferent ce loc ocupa. Si pentru ca ceea ce reuseste la tehnic e de calitate. Si pentru ca a avut puterea sa revina dupa caderea de forma de acum 4 ani si sa fie campiona mondiala si sa continue apoi sa-si mai imbunatateasca bagajul tehnic.
Si apoi mi-a placut Zijun LI . Fetita asta un pic slefuita la pcs va face minuni.
N-am urmarit inca chiar totul, il astept pe Negrea cu comentariile lui. Unele evolutii nu le urmaresc niciodata. Va puteti imagina ca eu nu i-am vazut pe Davis/White niciodata in acest sezon? Statistic stiu totul despre ei dar nu am nici o chemare sa-i urmaresc. Nici n-am stiut ca danseaza Esmeralda pana nu am vazut ca Oana vorbeste despre asta la 4CC.
.

Silviutza_23
17th March 2013, 14:58
Felicitari Yuna! A avut un program superb! Eu l-am vazut azi pe youtube si am fost fascinata,ma bucur mult pentru ea. Eu ma uit acum in reluare pe tvr2 si mai devreme a fost programul lui Zijun LI,care mi-a placut f mult.Eu cred ca daca o tine asa,in scurt timp fata asta va fi pe podium.E si draguta ca o papusica :)

IleK
17th March 2013, 15:01
Yu-na! :ok:

M-am uitat cu teama de dimineata la clasament, dar vad ca Yuna nu a avut nicio problema! :) A transat problema aproape in acelasi mod ca la Vancouver! Ma bucur mult. Abia astept sa-i vad programul, dar cred ca e cea mai buna evolutie a ei la un campionat mondial. Poate nu e la acelasi nivel ca inainte, dar macar a mers curat la ambele programe. Asta e ceea ce apreciez cel mai mult!

Acest rezultat vine dupa doi ani de pauza si fara a avea concursuri puternice in spate. Competitia din Gemania si Nationalele au fost niste formalitati, care nu se compara cu celelalte concursuri la care au articipat adversarele ei directe! Felicitari!

EDIT: interviul dupa afisarea rezultatelor: http://www.youtube.com/watch?v=wSbCa06i9_k&feature=youtu.be Cu adevarat emotionata!

EDIT 2:
- ceremonia de premiere cu imnul cantat de cor :) http://www.youtube.com/watch?v=hs5B6Ac6afc
- programul Yunei (comentariu britanic) http://www.youtube.com/watch?v=uv409mOoxpk

Yuna a meritat sa ma culc la 6 dimineata. Nu stiu cum reuseste, este un fenomen. A fost aproape de perfomanta olimpica la programul lung, cu 2 puncte mai putin. As vrea totusi sa spun ceva ce m-a frapat de cand am vazut-o evoluand prima data sezonul asta dar m-am abtinut sa zic ca sa nu ii port ghinion. Yuna s-a schimbat imediat dupa Olimpiada. Atunci a fost ultima data cand am vazut-o razand din toata inima si bucurandu-se de ce a realizat. Dupa Olimpiada stim ce a urmat, Mondialele la care a fost o cu totul alta persoana, indiferenta, fara chef de a patina, am citit apoi si ce a declarat referitor la acea competitie. Ei bine, cam asta am vazut si sezonul asta. Hai ca aici la mondiale, s-a chinuit si ea sa arate un pic de bucurie dar cand a trebuit sa evolueze pt calificarea la mondiale s-a vazut clar ca A TREBUIT. Era atat de fara chef incat nu ma speria, credeam ca la mondiale va rata. Nici nu tinea poza de final atat de repde voia sa termine si niciun zambet. Oare de ce? Si daca e sa ma gandesc la ce a declarat dupa mondialele din 2010, cum poate o persoana care si-a pierdut interesul pt competitii, care nu vrea sa mai stea pe un podium sa realizeze ce a realizat ea azi noapte?

Am revazut programul ei si apoi imediat am cautat programul liber cu care a castigat primul ei titlu mondial. Cata fericire! As vrea sa o mai vad asa pt ca sincer daca va castiga olimpiada si se va bucura cam cum s-a bucurat la al doilea titlul, eu chiar o sa fiu deprimata. Sunt doua lucururi care se bat cap in cap, daca e sa compar evolutia de acum cu cea din 2009, acum a fost mult mai buna si totusi, acum nu si-a dorit atat de mult atat de mult acest titlu. Oare Yuna simte ca nu mai are ce sa isi doreasca, a primit tot?

Yuna in 2009 http://www.youtube.com/watch?v=-TiCV5HESQk

miafangina
17th March 2013, 16:55
Azi-noapte n-am putut sa stau,dar nici n-am dormit ca lumea...asa ca am vazut azi inregistrarea si am avut taria sa nu intru pe forum pina la sfirsit(asa am facut si la baieti) si nici n-am sunat-o pe Auri:)

Ma bucur mult pentru toate fetele,au fost frumoase si si-au meritat medaliile.
Mi-a placut mult de tot micuta chinezoaica,la fel si Adelina.Nu prea inteleg eu toate punctajele,dar nici nu ma amarasc din cauza asta.

Totusi,de ce e Yu-na asa de trista?Nici la premiere nu s-a apropiat de celelalte,asa nesuferit cum imi este,Petrica i-a strins pe ceilalti linga el si se bucurau toti trei,fetele au stat cu miinile pe buchetul de flori...hm,as fi vrut mai multa veselie acolo.

ice_girl
17th March 2013, 18:14
Nici eu n-am reusit sa ma mai trezesc azi-noapte si am vazut azi in reluare si ca niciodata am rezistat sa nu ma uit nici pe net la rezultate dar a meritat asteptarea :D
Si de data asta proba feminina pt mine a salvat campionatul, ambele mele fete au fost pe podium/OLE/, pana la urma si veste buna dupa atatea dezamagiri...
Yu-Na a fost perfecta la tehnic, dar mie una nu mi-a transmis f multe, ca fel ca voua mi s-a parut f trista, nefericita, parca patina din obligatie si nu din placere ( numai cand ma uit la Mao toata numai zambet, bucuroasa sa patineze si sa-si prezinte programul deja automat se inclina balanta in favoarea ei) , nu contest ca e un fenomen dar nu mai patineaza cu sufletul, patineaza pt altii,ma gandesc ca sunt presiuni f mari din partea federatiei, sponsorilor, familiei, etc probabil nu ii e deloc usor si nici nu mai poate mima ceva ce nu simte :(...
Carolina a fost superba si de data asta, consider ca la PCS merita un punctaj mai mare decat al Yu-Nei, programul in sine e o bijuterie coregrafica dar si interpretativa/hello
Pt Mao m-am bucurat cel mai mult, nu mai speram sa fie podium dar ce bine e ca m-a contrazis:), a luptat ca o mare campioana pana la sf ( si m-au enervat groaznic ai nostri comentatori cand au zis ca nu prea interpreteaza acest program si artisticul cam lasa de dorit :no:)
Kanako mi-a placut in doua parte a programului, dar m-am bucurat si pt ea, f buna clasare pt Japonia, au 3 fete pt JO:yes:
Ashley mi -a dat impresia ca interpreteaza mai mult o muzica latino si nu o bucata dintr-o opera, oricum a fost departe de Ashley de anul trecut.
Gracie Gold a mers f bine si totusi punctajul a fost enorm, eu le vedeam si pe Adelina ( care a primit f putin la tehnic la fel ca Mae-Berenice ) si pe Zijun Li ( pt mine revelatia acestui campionat in proba feminina) peste ea:mda:
Mi-au mai placut Mae-Berenice ( ce pacat ca nu s-a clasat intre primele zece :( ) dar si Victoria cu toate greselile din program. In schimb imi pare rau de Akiko dar si Liza ( pe care mai bine ca n-am vazut-o patinand ) :nope:

mikeyy
17th March 2013, 20:11
Yuna este diferita intr-adevar. Insa e si normal. Pana in 2010 principala ei prioritate era patinajul si doar asta stia sa faca cel mai bine. Apoi activitatile ei s-au diversificat, a devenit una dintre cele mai bogate sportive din lume si ambasadorul propriei tari. Pana si in 2012, cand nu a concurat, a fost in top 10 la castiguri. Pentru un sport ca patinajul acest lucru este URIAS. Nici nu stiu cate branduri reprezinta sau in ce mai este implicata, dar cu siguranta agenda ei este una incarcata. Din aceste motive si noi trebuie sa o privim dintr-un alt unghi, in conformitate cu noile repere.....si sa facem diferenta intre ceea ce a fost Yuna si ceea ce este in prezent.

Noi o comparam cu Mao, cu Caro si asa mai departe.....dar ea face parte din alta lume, nu prea mare are nimic in comun cu adversarele ei. Si pentru asta nu ar trebui criticata ci inteleasa. A venit dintr-o tara anonima in patinaj si a reusit sa revolutioneze acest sport devenind, probabil, cea mai buna patinatoare din toate timpurile. Si toate astea s-au intamplat pana sa implineasca 20 de ani. Puneti-va putin in locul ei. Nu e un lucru usor de gestionat.....multi poate si-ar pierde capul (avem exemple in multe domenii).

Mie mi se pare extraordinar ca inca patineaza si ca o face la un nivel inalt. Sunt convins ca se bucura, doar ca nu se mai exteriorizeaza la fel ca inainte. Poate sunt si factori externi care i-au influentat revenirea in patinaj, dar nu poti sa revi la nivelul la care a facut-o ea fara sa-ti doresti tu in primul rand...macar 1%. Exclus!

Ea e un geniu si stiti ce se spune de obicei despre acesti oameni! :)

mikeyy
17th March 2013, 20:11
Yuna este diferita intr-adevar. Insa e si normal. Pana in 2010 principala ei prioritate era patinajul si doar asta stia sa faca cel mai bine. Apoi activitatile ei s-au diversificat, a devenit una dintre cele mai bogate sportive din lume si ambasadorul propriei tari. Pana si in 2012, cand nu a concurat, a fost in top 10 la castiguri. Pentru un sport ca patinajul acest lucru este URIAS. Nici nu stiu cate branduri reprezinta sau in ce mai este implicata, dar cu siguranta agenda ei este una incarcata. Din aceste motive si noi trebuie sa o privim dintr-un alt unghi, in conformitate cu noile repere.....si sa facem diferenta intre ceea ce a fost Yuna si ceea ce este in prezent.

Noi o comparam cu Mao, cu Caro si asa mai departe.....dar ea face parte din alta lume, nu prea mare are nimic in comun cu adversarele ei. Si pentru asta nu ar trebui criticata ci inteleasa. A venit dintr-o tara anonima in patinaj si a reusit sa revolutioneze acest sport devenind, probabil, cea mai buna patinatoare din toate timpurile. Si toate astea s-au intamplat pana sa implineasca 20 de ani. Puneti-va putin in locul ei. Nu e un lucru usor de gestionat.....multi poate si-ar pierde capul (avem exemple in multe domenii).

Mie mi se pare extraordinar ca inca patineaza si ca o face la un nivel inalt. Sunt convins ca se bucura, doar ca nu se mai exteriorizeaza la fel ca inainte. Poate sunt si factori externi care i-au influentat revenirea in patinaj, dar nu poti sa revi la nivelul la care a facut-o ea fara sa-ti doresti tu in primul rand...macar 1%. Exclus!

Ea e un geniu si stiti ce se spune de obicei despre acesti oameni! :)

miafangina
17th March 2013, 22:36
Mihai,dar eu nu o judec,eu vreau sa fie fericita si bucuroasa caci merita din plin.Asta-seara la gala mi-a facut o surpriza placuta.

florik2000
18th March 2013, 01:40
Yuna este absolut geniala si nu am niciun dubiu ca daca vrea sa participe va fi campioana olimpica anul viitor din nou...evolutia ei a salvat onoarea ultimei grupe...Am si eu cateva intrebari: de ce punctaje atat de mari pentru Mao, Gracie si Osmond si atat de mici pentru Adelina si Akiko (stiu ca a gresit mult la tehnic dar cum naiba sa primeasca Gracie mai mult decat ea la PCS?)...mare pacat ca Li nu are o federatie puternica in spate...Cel mai mare regret al meu e ca Rusia va avea doar 2 locuri la anul..cred ca Adelina si-a pierdut locul ei din pacate...:( Daca Julia nu-si pierde sariturile, caci Liza vad ca deja si-a revenit oarecum, nu vad cum ar putea PCS compensa greselile ei la tehnic..deja vad ca nu mai poate sari 3L3T rotat complet:( In plus e clar ce fel de patinatoare, prefera federatia rusa...cele care pot sa sara cat mai mult si cat mai bine

IleK
18th March 2013, 09:23
Yuna este absolut geniala si nu am niciun dubiu ca daca vrea sa participe va fi campioana olimpica anul viitor din nou...evolutia ei a salvat onoarea ultimei grupe...Am si eu cateva intrebari: de ce punctaje atat de mari pentru Mao, Gracie si Osmond si atat de mici pentru Adelina si Akiko (stiu ca a gresit mult la tehnic dar cum naiba sa primeasca Gracie mai mult decat ea la PCS?)...mare pacat ca Li nu are o federatie puternica in spate...Cel mai mare regret al meu e ca Rusia va avea doar 2 locuri la anul..cred ca Adelina si-a pierdut locul ei din pacate...:( Daca Julia nu-si pierde sariturile, caci Liza vad ca deja si-a revenit oarecum, nu vad cum ar putea PCS compensa greselile ei la tehnic..deja vad ca nu mai poate sari 3L3T rotat complet:( In plus e clar ce fel de patinatoare, prefera federatia rusa...cele care pot sa sara cat mai mult si cat mai bine

Julia nu e o saritoare buna din punctul meu de vedere iar artisticul nu o va salva niciodata. Cred ca rusii vor hotari la Europene unde au 3 locuri care din cele 3 (daca ele vor fi primele 3 de la nationale ca oricand pot aparea surprize gen Gosviani) vir merge la Olimpiada. Nu cred ca daca Adelina va fi din nou pe podium la Europene (si e foarte posibil acest lucru) vor renunta la ea dupa ce seonum asta a fost prima rusoaoca atat la Europene cat si la Mondiale si este si vicecampioana europeana. Apoi am vazut ce greu e sa fii prima data pe o scena internationala la un asemenea nivel. E foarte greu si Julia ar fi ina caesat situatie. Adelina si Liza deja au trecut prin asta si chiar daca nu au calificat 3 locuri s-au prezentat destul de bine, avand in vedere concurenta. Mie mi-a venit sa plang cand le-am vazut pe amandoua cum si-au descarcat emotiile si stresul imedait dupa ce programul s-a terminat, aproape ca plangeau. Sunt prea mici pentru asa ceva, pentru raspunderea pe care au avut-o in fata unor patinatoare ca cele din top 3. E drept ca puteau sa fie pe 6 si 7 si ar fi salvat cele 3 locuri dar mai sus de atat cred ca le-ar fi fost foarte greu.

Miruna1990
18th March 2013, 13:41
Mie mi s-a parut arbitrajul la fete destul de bun cu exceptia Sp-ului Carolinei unde nu trebuia sa primeasca combinatia ca rotata.
Mao a primit p merit rotatia completa la 3a insa trebuiau GOE negative si p buna dreptate nu a primit flipul. ma gandeam knd am vazut-o p 6 k se repeta istoria anilor trecuti dar iata ca de data asta a luptat frumos si cred eu, merita argintul per total. Dar e ok si asa. Era pacat, ea a concurat tot sezonul, a luptat mult si ma bucur enorm pt ea. Carolina mi-e aproape la fel de draga si ma bucur si pt ea tare mult dar caderea la 3S din final a stricat pt mine tot programul. De Yuna nu mai am ce zice a fost fantastica. 3 fete frumoase, 3 campioane mondiale si toate 3 au colectia completa d medalii mondiale:D
Rusoaicele au fost bune dar competitia a fost prea dura anul asta. Adelina a fost emotionata rau la scurt, sincer eu am vazut cu ochiul liber ca a trisat acel 3T si ma asteptam sa ia putin ca punctaj. La Liza mi s-a facut rau sa o vad p burta la scurt. Pacat. Liza a cam fost furata la liber, Cred ca rusii au epuizat sforile pt bronzul de la dans si le-au sacrificat p fete fiinf convinsi probabil ca se descurca si singure sa califice 3 locuri

ice_girl
18th March 2013, 16:15
Yuna este diferita intr-adevar. Insa e si normal. Pana in 2010 principala ei prioritate era patinajul si doar asta stia sa faca cel mai bine. Apoi activitatile ei s-au diversificat, a devenit una dintre cele mai bogate sportive din lume si ambasadorul propriei tari. Pana si in 2012, cand nu a concurat, a fost in top 10 la castiguri. Pentru un sport ca patinajul acest lucru este URIAS. Nici nu stiu cate branduri reprezinta sau in ce mai este implicata, dar cu siguranta agenda ei este una incarcata. Din aceste motive si noi trebuie sa o privim dintr-un alt unghi, in conformitate cu noile repere.....si sa facem diferenta intre ceea ce a fost Yuna si ceea ce este in prezent.

Noi o comparam cu Mao, cu Caro si asa mai departe.....dar ea face parte din alta lume, nu prea mare are nimic in comun cu adversarele ei. Si pentru asta nu ar trebui criticata ci inteleasa. A venit dintr-o tara anonima in patinaj si a reusit sa revolutioneze acest sport devenind, probabil, cea mai buna patinatoare din toate timpurile. Si toate astea s-au intamplat pana sa implineasca 20 de ani. Puneti-va putin in locul ei. Nu e un lucru usor de gestionat.....multi poate si-ar pierde capul (avem exemple in multe domenii).

Mie mi se pare extraordinar ca inca patineaza si ca o face la un nivel inalt. Sunt convins ca se bucura, doar ca nu se mai exteriorizeaza la fel ca inainte. Poate sunt si factori externi care i-au influentat revenirea in patinaj, dar nu poti sa revi la nivelul la care a facut-o ea fara sa-ti doresti tu in primul rand...macar 1%. Exclus!

Ea e un geniu si stiti ce se spune de obicei despre acesti oameni! :)
Mie la acest campionat mi-a lasat impresia ca NU i-a placut sa fie acolo, nu a fost implicata, nu am vazut dorinta si pasiune de a patina, sunt convinsa ca a vrut sa fie acolo dar nu ca i-a si placut sa faca acest lucru. De exemplu si la gala unde toti sunt relaxati si zambitori, ea nu a schitat nici macar un zambet, parea trista si incordata si in plus tot programul a stat cu palaria in cap:groggy:
Iar in legatura cu daca are sau nu ceva in comun cu Mao, Carolina, etc eu zic ca ele nu sunt cu nimic mai prejos decat Yu-Na, toate sunt talentate, au gratie, sensibilitate, fiecare e unica si speciala in felul ei si binenteles fiecare are atat puncte forte cat si puncte slabe:P Si daca n-ar mai fi celelalte fete Yu-Na n-ar mai avea concurenta caci in nici sport nu poti sa concurezi doar impotriva ta, in plus n-ar avea nici un farmec:D.
Si da, sunt sigura ca pe langa sport mai are si multe alte activitati de realizat si nu ii e usor din contra:( dar atunci cand devii faimos pe laga faima, mai vin si banii, puterea, notorietatea publica, lucruri care nu intotdeauna sunt usor de gestionat si ai nevoie de timp si de experienta pt a imbina sportul cu restul.Atunci cand ajunge in varf un sportiv devine si o imagine existand riscul ca acel sportiv sa piarda din pasiunea si din dorinta de a concura ceea ce si de multe ori se si intampla:(

Geografu
19th March 2013, 16:47
S-a vazut clar ca Yuna este regina. Nu putea pierde nicicum la acest CM, nici daca Asada si Carolina faceau perfect programele lor. Ma bucur sincer pentru ea, pentru revenirea asta superba, sunt convins ca daca va patina la fel si la Soci, va face dubla olimpica, exact ca Witt in 84 si 88. Asada m-a impresionat la partea artistica ;)

Miruna1990
19th March 2013, 22:00
S-a vazut clar ca Yuna este regina. Nu putea pierde nicicum la acest CM, nici daca Asada si Carolina faceau perfect programele lor. Ma bucur sincer pentru ea, pentru revenirea asta superba, sunt convins ca daca va patina la fel si la Soci, va face dubla olimpica, exact ca Witt in 84 si 88. Asada m-a impresionat la partea artistica ;)

Fana din mine nu se poate abtine. Intr-o lume ideala in carw toate fetele ar merge perfect Mao ar fi prima. Zic asta pt ca la mondiale chiar si fara combinatia 3-3 Mao a avut cea mai mare baza tehnica. Daca Mao ar merge curat ar avea 8 triple, piruete bune, pasi superbi, nu mai zic de spirala. Desigur ca acest scenariu e la fel de posibil ca acela in care Caro ar patina 2 programe curate intr-o competitie:P
Yuna a avut GOE in jur de 15-16 iar Mao in jur de 4.( fara greseli potentialul punctajului e imens la ea insa precum am zis, e improbabil)
Am vazut p net un clip tare amuzant cu cele 3 fete dupa liber, Mao o intreba p Caro daca e ok, Yuna intreaba socata daca sangele de pe gheata era al ei si Caro le raspunde jovial ca antrenorul I-a tras un pumn inainte sa intre pe gheata dar ca e ok:))))
Akiko a plans in hohote dupa liber :( iar Kanako a pozat-o pe Mao de sute de ori la ceremonie; fair play avand in vedere ce aproape a fost de o medalie
Adelina m-a impresionat, ce reactie a avut dupa liber. Bietul copil, cata presiune pe ea

SimonaB
19th March 2013, 22:15
Daca Mao nu ar avea pb cu sariturile, ar fi perfectiunea intruchipata. Pacat ca nu a avut sansa sa isi lucreze de la inceput o tehnica buna. :(

Geografu
20th March 2013, 18:26
E corect ce spui, ma refeream insa strict la situatia de dinainte de libere, in care Yuna avea un mare avantaj numeric peste ea. Daca vorbim despre situatia de dinainte de un concurs, da, sunt de acord, Asada poate fi 1.

ice_girl
22nd March 2013, 11:22
Fana din mine nu se poate abtine. Intr-o lume ideala in carw toate fetele ar merge perfect Mao ar fi prima. Zic asta pt ca la mondiale chiar si fara combinatia 3-3 Mao a avut cea mai mare baza tehnica. Daca Mao ar merge curat ar avea 8 triple, piruete bune, pasi superbi, nu mai zic de spirala. Desigur ca acest scenariu e la fel de posibil ca acela in care Caro ar patina 2 programe curate intr-o competitie:P
Yuna a avut GOE in jur de 15-16 iar Mao in jur de 4.( fara greseli potentialul punctajului e imens la ea insa precum am zis, e improbabil)
Am vazut p net un clip tare amuzant cu cele 3 fete dupa liber, Mao o intreba p Caro daca e ok, Yuna intreaba socata daca sangele de pe gheata era al ei si Caro le raspunde jovial ca antrenorul I-a tras un pumn inainte sa intre pe gheata dar ca e ok:))))
Akiko a plans in hohote dupa liber :( iar Kanako a pozat-o pe Mao de sute de ori la ceremonie; fair play avand in vedere ce aproape a fost de o medalie
Adelina m-a impresionat, ce reactie a avut dupa liber. Bietul copil, cata presiune pe ea
In legatura cu Mao fana din mine zice acelasi lucru:):yes: dar si cu Carolina:)
De Akiko mi-a fost tare mila :(, iar Kanako i-a inveselit pe toti, o fata tare draguta si optimista:)

mikeyy
22nd March 2013, 21:40
Mi-a placut foarte mult paragraful asta despre Yuna: "But, just as it was four years ago, it is Kim's presentation that makes her performances so memorable. Figure skating is meant to be a blend of art and athleticism, and Kim pours her entire soul into her feet. Rather than simply expressing her music, she embodies it, using every inch of her body to acknowledge it: a soft tilt of her head, a brush of her fingertips, a soulful look." (sursa: http://abcnews.go.com/Sports/wireStory/kim-wins-womens-title-1st-worlds-years-18747814#.UUyznFcrdqy)

Plus asta: "her domination goes beyond the numbers" Scurt si la obiect! :D