PDA

View Full Version : Scrisoare deschisa a lui Marius Stan catre suporteri



megastar
20th February 2013, 19:40
Dragi iubitori de fotbal din Galați,

Am ales această cale de a comunica – direct cu voi – pentru că sunt deopotrivă preocupat și dezamăgit de ceea ce se întâmplă la FC Oțelul Galați.
Sunt primarul gălățenilor, dar nu uit de unde am plecat și de unde mă știu oamenii. De aceea, nu îmi este indiferentă situația de la Club. Ca Primar și fost manager de organizație sportivă, sunt uimit de lipsa vreunui plan coerent de dezvoltare a acestui brand de primă mână al municipiului, un simbol inegalabil. De aceea, am ales să nu mai tac.
Știm cu toții că am făcut eforturi mari pentru a aduce un investitor serios la Club. Ne-am orientat, anul trecut, asupra Domnului Adamescu, despre care știam că este la cârma unor afaceri serioase, o garanție de continuitate pentru fotbalul gălățean.
Odată cu acest transfer de proprietate, am părăsit Clubul. Am plecat cu mari împliniri pe plan sportiv, un Titlu de Campioană, o Supercupă, o participare în UEFA Champions League și zeci, poate sute de mii de gălățeni fericiți. Am lăsat visteria Clubului cu mai bine de 7 milioane de Euro și zero datorii, situație rară, dacă nu cumva unică în Liga I.
Între timp au apărut probleme serioase la FC Oțelul. Jucătorii echipei, cei de la care orice suporter gălățean așteaptă un nou trofeu – Cupa României –, sunt neplătiți din luna decembrie a anului trecut și, la fel de grav, antrenorul Petre Grigoraș, poate cel mai apreciat tehnician din istoria Clubului, n-a semnat încă un contract cu FC Oțelul Galați. De ce?
Mă întreb dacă nu cumva achiziția acestui Club a fost văzută ca o cale de a deține controlul asupra unor resurse financiare câștigate acolo jos, pe terenul de joc. Mă întreb dacă nu cumva se dorește sacrificarea unor rezultate sportive doar pentru realizarea unor scheme financiare care nu au nicio legătură cu sportul ori cu sufletul suporterilor.
Doresc să anunț, în final, că sunt mâhnit să constat înrăutățirea situației de la FC Oțelul, să-i propun orașului o analiză serioasă privind continuarea sprijinului către Club și să mă delimitez categoric de ceea ce cred că poate fi o subjugare a intereselor sportive celor financiare. Aș fi fericit să mă înșel.
Oțelul are un patron care trebuie să le explice gălățenilor următoarele: care îi sunt intențiile, ce a făcut cu resursele preluate de la fostul acționar și cum asigură derularea activității și finanțarea pe mai departe.
Până la lămurirea acestor chestiuni, voi fi alături de echipă și de suporteri doar cu sufletul meu de „oțelar”.
Ca primar, voi începe și duce la bun sfârșit proiectul stadionului modern pe care l-am promis iubitorilor de fotbal din Galați.

Ing. Marius STAN
Primarul Municipiului Galați


http://dunareabatrana.ro/201302202379/probleme-serioase-cu-adamescu-la-fc-otelul.html

Tim
20th February 2013, 19:53
B.T.

Am zas.

megastar
20th February 2013, 19:54
B.T.

Am zas.


Il crezi pe Marius Stan acum? Ce ciudat esti....

Tim
20th February 2013, 19:57
Eu nu l-am crezut niciodata. ati inceput si voi sa va indoiti? Sa va puneti intrebari? Sa deschideti ochii?

cip
20th February 2013, 19:58
"Mă întreb dacă nu cumva achiziția acestui Club a fost văzută ca o cale de a deține controlul asupra unor resurse financiare câștigate acolo jos, pe terenul de joc".
acolo jos,pe terenul de joc...sariti,hotii...:happy

Tim
20th February 2013, 19:59
http://dunareabatrana.ro/components/com_jcomments/tpl/prosilver/images/jc_target.gif (http://dunareabatrana.ro/201302202379/probleme-serioase-cu-adamescu-la-fc-otelul.html#comment-10396)otelaria» 20-02-2013 19:10
Hahahaha...cand il injuram pe Adamescu, multi m-au spurcat...cand intrebam DE CE PL MEA a ales asta -adamescu- sa dea bani din martie - ??!! - toti m-ati spurcat (bine, nu toti...)
Era clar ca atata timp, cat adamescu - cu "a" mic- nu a investit nicaieri pana la anii lui, era clar ca e ceva putred la mijloc...cand am intrebat UNDE SUNT BANII de la UEFA, am fost injurat...

http://dunareabatrana.ro/201302202379/probleme-serioase-cu-adamescu-la-fc-otelul.html







Deci nu numai pe mine m-ati injurat ca intrebam de acei bani?

Tyler Durden
20th February 2013, 20:05
Vrea sa trimita si Tim o scrisoare deschisa...la slitz.:D

megastar
20th February 2013, 20:07
acolo jos,pe terenul de joc...sariti,hotii...:happy
Sunt banii sau nu sunt in cont?



http://dunareabatrana.ro/components/com_jcomments/tpl/prosilver/images/jc_target.gif (http://dunareabatrana.ro/201302202379/probleme-serioase-cu-adamescu-la-fc-otelul.html#comment-10396)otelaria» 20-02-2013 19:10
Hahahaha...cand il injuram pe Adamescu, multi m-au spurcat...cand intrebam DE CE PL MEA a ales asta -adamescu- sa dea bani din martie - ??!! - toti m-ati spurcat (bine, nu toti...)
Era clar ca atata timp, cat adamescu - cu "a" mic- nu a investit nicaieri pana la anii lui, era clar ca e ceva putred la mijloc...cand am intrebat UNDE SUNT BANII de la UEFA, am fost injurat...

http://dunareabatrana.ro/201302202379/probleme-serioase-cu-adamescu-la-fc-otelul.html







Deci nu numai pe mine m-ati injurat ca intrebam de acei bani?

Daca imi arati o singura postare in care EU te-am injurat fac ce vrei tu.

cip
20th February 2013, 20:13
Sunt banii sau nu sunt in cont?

in mod sigur,dar nu stiu decat o mana de oameni care-i contul ala...satan,orbuletii si tanti liese :D

megastar
20th February 2013, 21:17
in mod sigur,dar nu stiu decat o mana de oameni care-i contul ala...satan,orbuletii si tanti liese :D

Pai si atunci Adamescu ce mai ia?

Hard
20th February 2013, 21:47
Ca sa duca la bun sfarsit proiectul binecunoscutului stadion modern, ii trebuie 2 mandate de primar, sa fie clar!
Votati Marius Stan si la urmatoarele alegeri.

megastar
21st February 2013, 06:28
Ca sa duca la bun sfarsit proiectul binecunoscutului stadion modern, ii trebuie 2 mandate de primar, sa fie clar!
Votati Marius Stan si la urmatoarele alegeri.

Chinezii au facut zgarie nori in 30 de zile, cred ca si noi putem face un stadion intr-un an. Acum tu ca galatean spune, pe cine ar fi trebuit sa votam? Ai vazut ce contracandidati a avut Stan?

Doctor_Satan
21st February 2013, 08:26
El nu mai e galatean, e bocorestean. Deja nu-i mai ajungi la nas nici cu prajina. :D

Doctor_Satan
21st February 2013, 08:41
http://dunareabatrana.ro/components/com_jcomments/tpl/prosilver/images/jc_target.gif (http://dunareabatrana.ro/201302202379/probleme-serioase-cu-adamescu-la-fc-otelul.html#comment-10396)otelaria» 20-02-2013 19:10
Hahahaha...cand il injuram pe Adamescu, multi m-au spurcat...cand intrebam DE CE PL MEA a ales asta -adamescu- sa dea bani din martie - ??!! - toti m-ati spurcat (bine, nu toti...)
Era clar ca atata timp, cat adamescu - cu "a" mic- nu a investit nicaieri pana la anii lui, era clar ca e ceva putred la mijloc...cand am intrebat UNDE SUNT BANII de la UEFA, am fost injurat...

http://dunareabatrana.ro/201302202379/probleme-serioase-cu-adamescu-la-fc-otelul.html

Deci nu numai pe mine m-ati injurat ca intrebam de acei bani?

Aici n-ai fost injurat, dar tu nu poti spune ca nu ne-ai injurat pe noi, deci... :rosu: pentru ipocrizie.

Cat despre bani, sunt in conturile clubului si s-au platit datoriile. Spre deosebire de altii, care n-au vrut sa plateasca 500.000 cu milioanele luate dupa clasarea pe locul 2.
Iar daca tot te doare atat de acei bani, cere o expertiza contabila daca vrei sa faci si altceva decat sa trancani pe forumuri cu anii.

Vad ca te-ai apucat sa-ti faci si conturi pe Dunarea Batrana si sa pozezi in galatean contrariat. :happy

Tim
21st February 2013, 09:11
Iar daca tot te doare atat de acei bani, cere o expertiza contabila daca vrei sa faci si altceva decat sa trancani pe forumuri cu anii.

Vad ca te-ai apucat sa-ti faci si conturi pe Dunarea Batrana si sa pozezi in galatean contrariat. :happy

1. expertiza o sa cereti voi, cand veti deschide ochii si veti realiza ca ati fost folositi ca o curva ieftina si apoi aruncati
2. am spus ca imi fac cont pe DB daca voi fi banat aici de tine si atunci voi face ravagii acolo. Daca nu ma crezi , banati contul acelui galatean care a inceput sa priceapa ca totul a fost o mizerie.:ok:

megastar
21st February 2013, 09:20
1. expertiza o sa cereti voi, cand veti deschide ochii si veti realiza ca ati fost folositi ca o curva ieftina si apoi aruncati
2. am spus ca imi fac cont pe DB daca voi fi banat aici de tine si atunci voi face ravagii acolo. Daca nu ma crezi , banati contul acelui galatean care a inceput sa priceapa ca totul a fost o mizerie.:ok:

1.Expertiza am cerut-o de de mult si tu stii asta. Chiar ai dat replici la topicul deschis atunci de mine, in care am aratat ce am cerut conducerii.
2.Daca nenea ala e galatean inseamna ca eu sunt chinez. Am mai scris si eu cu IP de Timisoara, dar totusi sa scrii doar din acel oras demonstreaza clar ca nu esti din Galati.

Doctor_Satan
21st February 2013, 09:59
1. expertiza o sa cereti voi, cand veti deschide ochii si veti realiza ca ati fost folositi ca o curva ieftina si apoi aruncati
2. am spus ca imi fac cont pe DB daca voi fi banat aici de tine si atunci voi face ravagii acolo. Daca nu ma crezi , banati contul acelui galatean care a inceput sa priceapa ca totul a fost o mizerie.:ok:

1. La faza asta n-ai o senzatie de deja-vu? Desi te vad mai interesat de patronul care ne-o trage noua decat de cel care v-a tras-o voua. ;)
2. Eu nu te banez daca n-am motiv.
Chiar te poti simti deosebit. Esti primul om pe care l-am sanctionat. In cealalta tura cat am fost moderator n-am sanctionat pe nimeni, nici chiar pe Hard care era mai activ la acea vreme. Unde mai pui ca ti-am dat si numai un punct cand meritai vreo 15.
Ti-am mai spus: tu decizi cum ne comportam pe viitor. Eu mi-am aratat uriasa marinimie (scuzati excesul de modestie) pasuindu-te de multe sanctiuni. Poti considera ca oferta de armistitiu ti-a fost facuta chiar daca era nemeritata. De aici, tu decizi daca o accepti sau continui cu acest comportament.


1.Expertiza am cerut-o de de mult si tu stii asta. Chiar ai dat replici la topicul deschis atunci de mine, in care am aratat ce am cerut conducerii.
2.Daca nenea ala e galatean inseamna ca eu sunt chinez. Am mai scris si eu cu IP de Timisoara, dar totusi sa scrii doar din acel oras demonstreaza clar ca nu esti din Galati.
1. Stii bine ca tim este un exemplu de om care in mai putin de 1 minut poate uita orice doreste si sa se intoarca la 90 de grade.
2. Cum ziceam si eu. Si-a facut conturi multiple pe DB si cica scriu galatenii. Ori o fi unul din ceilalti timisoreni.

megastar
21st February 2013, 16:04
Petre Grigoras: "E o situatie neprevazuta, am purtat astazi pentru prima data o discutie telefonica cu domnul Adamescu, luni ma voi prezenta la Bucuresti pentru o discutie personala cu dansul si atunci o sa lamurim toate problemele care par sa se fi ivit acum, in ultimul moment. Nu ne-am cunoscut pana acum. Am considerat ca exista o relatie profesionista la nivelul conducerii si nu credeam ca se va ajunge la situatia de acum. Exista o usoara incertitudine si e clar ca problema trebuie lamurita si asta se face doar discutand cu patronul clubului. Pana nu am avut aceasta discutie personala, nu pot lua vreo decizie fara vreo acoperire. Este destul de tarzie, dar niciodata nu este prea tarziu. Ni s-a transmis ca echipa va fi sustinuta in continuare si nu va avea probleme financiare, va fi o echipa puternica si stabila din punctul acesta de vedere."

Narcis Raducan: "Exista unele tensiuni la varf, dar eu, ca director general al FC Otelul Galati, sunt foarte interesat sa existe liniste la nivelul echipei deoarece peste cateva zile va incepe sezonul de primavara si orice punct este important in economia campionatului. Imi doresc ca problemele sa fie rezolvate pentru ca munca noastra de pana acum sa nu aiba de suferit. Stiu, suporterii nu mai vor vorbe, ei asteapta fapte si este firesc sa adopte aceasta pozitie. Am fost sunat astazi de actionarul principal al clubului, domnul Adamescu, si luni voi fi prezent la Bucuresti, alaturi de antrenorul Petre Grigoras, pentru a discuta situatia clubului si a contractului tehnicianului nostru. Domnia sa nu se afla in tara, de aceea aceasta intalnire nu poate avea loc mai devreme pentru ca Petre Grigoras sa ia loc pe banca la meciul cu Petrolul, de duminica. Totodata, am primit asigurari ca jucatorii isi vor primi restantele financiare pana la ora jocului cu ploiestenii. Nu am informatii ca banii clubului ar fi disparut din cont, consider ca orice poate fi dovedit cu documente. Avem nevoie de cat mai multi suporteri pentru meciul de duminica, este foarte important sa debutam cu dreptul in 2013!"

Tim
21st February 2013, 17:05
Ce blestem: actionariat bucurestean, conducere stelista.:D

megastar
21st February 2013, 18:11
Mai avem de crescut pana sa avem un actionar galatean. Faza cu Raducan stelist recunosc, ma deranjeaza. El spune ca nu-i.

cip
21st February 2013, 18:31
Mai avem de crescut pana sa avem un actionar galatean. Faza cu Raducan stelist recunosc, ma deranjeaza. El spune ca nu-i.
zi multam ca n-a bagat-o pe aia cu "osielar de mic" :D

dextercioby
21st February 2013, 20:31
Parca era vorba ca Adamescu isi pune omul lui sa conduca clubul. L-a lasat tot pe stelistul ala. :D E clar ca-l doare in pusca in echipa si vrea doar banii din ChL, ce-a mai ramas dupa ce-a platit toate datoriile facute de Stan.

megastar
21st February 2013, 20:33
zi multam ca n-a bagat-o pe aia cu "osielar de mic" :D

Cine l-ar fi crezut? Intre noi si Raducan e doar o reactie "de afaceri" . Munteanu de exemplu nici dupa un campionat castigat nu a fost acceptat pe deplin de toti suporterii. E greu sa devii otelar.

megastar
21st February 2013, 20:36
Parca era vorba ca Adamescu isi pune omul lui sa conduca clubul. L-a lasat tot pe stelistul ala. :D E clar ca-l doare in pusca in echipa si vrea doar banii din ChL, ce-a mai ramas dupa ce-a platit toate datoriile facute de Stan.

Unde ai auzit ca il schimba pe Raducan? Adamescu are un reprezentant in conducere dar cam atat.

dextercioby
21st February 2013, 20:46
Pai tocmai, faptul ca are (doar ?) un om cu functie secundara arata cit ii pasa de club, vrea doar sa-l spolieze si sa spele niste bani, eventual.

megastar
21st February 2013, 22:01
Pai tocmai, faptul ca are (doar ?) un om cu functie secundara arata cit ii pasa de club, vrea doar sa-l spolieze si sa spele niste bani, eventual.

Asta cu spalatul banilor e posibil. Aia cu "spoliatul" mai greu. Maximul pe care il poate face e sa vanda jucatorii.

Hard
21st February 2013, 23:13
El nu mai e galatean, e bocorestean. Deja nu-i mai ajungi la nas nici cu prajina. :D

Sunt galatean, conform certificatului de nastere cat si adresei din buletin.
M-as gandi de 3 ori inainte de a vota, nu as vota cu turma, sperand ca omul care a adus titlul la Galati (se stie prin ce metode), va face din oras metropola si stadion de 5 stele in cateva luni de zile.

megastar
22nd February 2013, 08:47
Sunt galatean, conform certificatului de nastere cat si adresei din buletin.
M-as gandi de 3 ori inainte de a vota, nu as vota cu turma, sperand ca omul care a adus titlul la Galati (se stie prin ce metode), va face din oras metropola si stadion de 5 stele in cateva luni de zile.

Eu am votat contracandidatul lui Ciuma. El si "taticul" sau au distrus Galatiul. Da-mi un nume de contracandidat viabil pentru primaria orasului.

Doctor_Satan
22nd February 2013, 08:57
Sunt galatean, conform certificatului de nastere cat si adresei din buletin.
M-as gandi de 3 ori inainte de a vota, nu as vota cu turma, sperand ca omul care a adus titlul la Galati (se stie prin ce metode), va face din oras metropola si stadion de 5 stele in cateva luni de zile.
Pai tu la capitala cu cine ai votat? Nu cu cel care parea mai credibil? Ca nu cred eu ca tu la locale ai votat in Galati.


Eu am votat contracandidatul lui Ciuma. El si "taticul" sau au distrus Galatiul. Da-mi un nume de contracandidat viabil pentru primaria orasului.
Crezi ca stie mai mult de 2 candidati la primarie? Si-a dat si el cu parerea.

megastar
22nd February 2013, 11:20
Crezi ca stie mai mult de 2 candidati la primarie? Si-a dat si el cu parerea.

Eu cred ca doar pe Stan il stia.

Hard
22nd February 2013, 20:01
Nu am votat, intrucat nu eram in Romania la acea vreme.
Dar as fi votat cu Lăcrămioara Violeta Stavire , cu siguranta :D
Ramane de vazut cum va arata Galatiul peste 4 ani. Deocamdata de munca nu se gaseste, nimic nu se construieste.

Tim
22nd February 2013, 20:05
Pe timpul mandatului acestui blestemat, Mital va pleca, se va retrage......restul il prevedeti cu totii.

Hard
22nd February 2013, 20:09
Urmeaza un fel de end of story... Cu toti galatenii cucerind Bucurestiul, Timisoara, Tg Mures ... Urmati-ma :D

megastar
23rd February 2013, 09:26
Pe timpul mandatului acestui blestemat, Mital va pleca, se va retrage......restul il prevedeti cu totii.

Galatiul are cateva sute bune de ani inainte de existenta combinatului. Vom reusi sa ne descurcam si daca pleaca Mittal.

Doctor_Satan
23rd February 2013, 12:30
Lasa-l si tu sa se bucure. Sa jubileze cand altii au necazuri, ca doar asta-i mentalitatea lui, stii bine.