PDA

View Full Version : 'Pozitia copilului' a castigat Ursul de Aur la Berlin



aLLiin
17th February 2013, 13:29
Filmul Pozitia copilului a castigat aseara ursul de aur la berlin pentru cel mai bun la festivalul de la Berlin. filmul a fost regizat de: Calin Peter Netzer. Ce parere aveti de acest succes? Ati urmarit filmul?

aLLiin
17th February 2013, 13:30
Felicitari! Se pare ca adunam tot mai multe premii.

Srdjan
17th February 2013, 13:31
Am citit si eu acum pe Adevarul. Vreau sa vad filmul, dar nu l-am gasit pe torrente

aLLiin
17th February 2013, 13:34
Voi cauta si eu. Cine gaseste primul,sa puna aici.

Hingherul
17th February 2013, 13:37
astept cu interes partea a doua a filmului. "pozitia capra" :D

Uncle Ben
17th February 2013, 13:52
Cica filmul a fost inspirat de Victor Ponta, cu "pozitia copy-ului"! :D

resita
17th February 2013, 14:07
Voi cauta si eu. Cine gaseste primul,sa puna aici.

nu o sa-l gaeseti pe nici un torrent, e prea devreme

le.gry
17th February 2013, 14:09
Cu asta se ocupa un PR bun: scoate margaritar de unde toata lumea vede numai rahat :happy

Stiu sigur ca filmul acesta nu o sa-mi placa, insa imi accept conditia de neofit si stiu ca mesajul li se-arata doar initiatilor :)

Va fi momentul meu de glorie cand voi privi la raurile inspumate de laude, care se vor izbi si se vor sparge, neputincioase, de zidul de indiferenta al publicului consumator. Inca o capodopera facuta zob -si asta fara s-o vad macar. Sunt foarte multumit de mine. Daca ar emigra astia de nu le poti ajunge la nas decat cu un spit bine tintit -cum ne tot ameninta :D, atunci as fi si mai multumit, pentru ca am ramane cei mai inteligenti de pe forum eu si cu unchiul :happy

Poftim monstra!


Cica filmul a fost inspirat de Victor Ponta, cu "pozitia copy-ului"! :D

Unchiule, te contrazic. Eu cred ca filmul a fost inspirat din filmuletele acelea cu Marian Darta si Naomi, inainte sa-i salte caralii pentru pidosnicie:D


nu o sa-l gaeseti pe nici un torrent, e prea devreme

Dimpotriva, eu cred ca e prea tarziu :D

Uncle Ben
17th February 2013, 17:01
Cu asta se ocupa un PR bun: scoate margaritar de unde toata lumea vede numai rahat :happy

Stiu sigur ca filmul acesta nu o sa-mi placa, insa imi accept conditia de neofit si stiu ca mesajul li se-arata doar initiatilor :)

Va fi momentul meu de glorie cand voi privi la raurile inspumate de laude, care se vor izbi si se vor sparge, neputincioase, de zidul de indiferenta al publicului consumator. Inca o capodopera facuta zob -si asta fara s-o vad macar. Sunt foarte multumit de mine. Daca ar emigra astia de nu le poti ajunge la nas decat cu un spit bine tintit -cum ne tot ameninta :D, atunci as fi si mai multumit, pentru ca am ramane cei mai inteligenti de pe forum eu si cu unchiul :happy

Poftim monstra!



Unchiule, te contrazic. Eu cred ca filmul a fost inspirat din filmuletele acelea cu Marian Darta si Naomi, inainte sa-i salte caralii pentru pidosnicie:D



Dimpotriva, eu cred ca e prea tarziu :D
:happy
Esti de belea, zau asa!

Raman la parerea ca "Pozitia copilui" ar fi fost cu adevarat un film extraordinar daca ar fi fost filmat doar in pantecul purtatoarei!
Noroc cu aLLiin, care si-a dat silinta sa-l faca deosebit sugerand un titlu aiuristic... :D

Grinco
17th February 2013, 18:11
Habar n-aveam de filmul asta pana ieri, habar n-am cine e regizorul, sunt sanse extrem de mici sa il vad. Asta se aplica la 99,999% dintre romani. Diferenta e ca marea majoritate o sa se bata cu caramida in piept si o sa se arate mandri ca sunt conationali cu regizorul, de parca ar avea vreun merit in realizarea filmului.

SuperDumnezeu
17th February 2013, 19:47
Cu asta se ocupa un PR bun: scoate margaritar de unde toata lumea vede numai rahat :happy

Stiu sigur ca filmul acesta nu o sa-mi placa, insa imi accept conditia de neofit si stiu ca mesajul li se-arata doar initiatilor :)

Va fi momentul meu de glorie cand voi privi la raurile inspumate de laude, care se vor izbi si se vor sparge, neputincioase, de zidul de indiferenta al publicului consumator. Inca o capodopera facuta zob -si asta fara s-o vad macar. Sunt foarte multumit de mine. Daca ar emigra astia de nu le poti ajunge la nas decat cu un spit bine tintit -cum ne tot ameninta :D, atunci as fi si mai multumit, pentru ca am ramane cei mai inteligenti de pe forum eu si cu unchiul :happy

Poftim monstra!



Unchiule, te contrazic. Eu cred ca filmul a fost inspirat din filmuletele acelea cu Marian Darta si Naomi, inainte sa-i salte caralii pentru pidosnicie:D



Dimpotriva, eu cred ca e prea tarziu :D


Release Date: 8 March 2013 (Romania)
http://www.imdb.com/title/tt2187115/reference

aLLiin
17th February 2013, 19:47
Scuzati eroarea in titlu,se mai intampla. Cred ca Celso va rezolva.

le.gry
17th February 2013, 19:53
Raman la parerea ca "Pozitia copilui" ar fi fost cu adevarat un film extraordinar daca ar fi fost filmat doar in pantecul purtatoarei!

:happy

Desigur. Si pentru ca tehnica a evoluat uimitor in ultima vreme, as sugera ca fatul sa fie monitorizat zi de zi, pe toate caile de acces spre el. Doamna Sandra Romain stiu ca excela la capitolul asta, dar nu banuiam ce scop nobil se ascunde in spatele taraseniei :D

Uncle Ben
17th February 2013, 20:23
:happy

Desigur. Si pentru ca tehnica a evoluat uimitor in ultima vreme, as sugera ca fatul sa fie monitorizat zi de zi, pe toate caile de acces spre el. Doamna Sandra Romain stiu ca excela la capitolul asta, dar nu banuiam ce scop nobil se ascunde in spatele taraseniei :D
Laparoscopul va duce cinematografia pe culmi nebanuite!
Si Sandrei Romain i-a placut ideea si si-a manifestat imediat disponibilitatea dezbracandu-se: "Aaaa, da! La par o...scot!" :D

le.gry
17th February 2013, 21:25
Mi se pare un pic demodata atribuirea unui trofeu cu numele Ursul de Aur, doamnei Sandra Romain. Stiu ca moda afro era la mare cautare in anii 80, totusi :D

Uncle Ben
17th February 2013, 21:53
Cel mai bun film romanesc ramane Azomures, alb-negru, de 21 DIN! :D

Grinco
17th February 2013, 21:57
Au primit macar si o punga de asta?
http://cabman.blogger.de/static/antville/cabman/images/haribo-goldbaeren.jpg

le.gry
17th February 2013, 22:13
Cel mai bun film romanesc ramane Azomures, alb-negru, de 21 DIN! :D

Aaaaaoleu, unchiule, desi esti tanar si in putere, momentul cand va ajunge DIN la magicul 21 este rezervat matusalemicilor :D

Uncle Ben
17th February 2013, 22:26
Aaaaaoleu, unchiule, desi esti tanar si in putere, momentul cand va ajunge DIN la magicul 21 este rezervat matusalemicilor :D
Si nici alb-negru nu cred c-o sa mai fie, c-au plecat Alvarez si Issa Ba! A ramas doar Buba'...
Bre, din cate imi amintesc, Romania a relocat o gramada de ursi, chiar si prin Germania! Daca Ursul de Aur de la Berlin o fi urs gunoier, de prin Racadau? :D

le.gry
17th February 2013, 22:42
Bre, io n-am inteles prea bine o chestie: au dat ursul romanului, sau l-au dat pe roman ursului? :D

Lordul
17th February 2013, 22:43
Felicitari ! Am adus si Ursul de Aur in tara , urmeaza Oscarul ?

Grinco
17th February 2013, 22:53
Lordule, ai participat la filmari? :D

Lordul
17th February 2013, 22:54
nu ..am vazut trailerul in schimb

Uncle Ben
17th February 2013, 23:03
Bre, io n-am inteles prea bine o chestie: au dat ursul romanului, sau l-au dat pe roman ursului? :D
Si nemtii astia, zau asa! nu-s decat niste ursari mai rasariti... :D

le.gry
18th February 2013, 00:31
..am vazut trailerul in schimb
In schimbul a ce? :D


Si nemtii astia, zau asa! nu-s decat niste ursari mai rasariti... :D

Rasariti si linistiti. Linistea sufleteasca conteaza foarte mult. De exemplu, ai nostri numai belele au...

http://adevarul.ro/locale/craiova/craiova-fantomele-bantuie-ursarii-*****a-dolj-1_50ad358f7c42d5a66390c9dd/index.html

:happy :happy

Uncle Ben
23rd February 2013, 12:28
Ce "urs"... Ion Iliescu concureaza cu sanse reale la trofeul "URSS-ul de aur", cu filmul "Revolutia mea stralucita"!

Tyler Durden
23rd February 2013, 13:49
Nu pot sa nu observ titlul foarte belgian al filmului.:D

Datenshi
23rd February 2013, 19:27
Felicitari ! Am adus si Ursul de Aur in tara , urmeaza Oscarul ?

Si ai plimbat ursul?

epal
25th March 2013, 14:04
Vad ca cineva intrebase mai demult de torrent, dar era prea devreme sa fi aparut deja. Acum in schimb ma gandesc ca ar trebui sa fie...dar totusi nu gasesc in cautarea google (poate nu stiu sa caut?). Daca cineva deja a gasit, sau stie unde ar putea fi (ceva site-uri de torrente), dati un semn :D As aprecia.. ca tare-as vrea sa vad filmul asta..mor de curiozitate :D

aLLiin
18th November 2013, 18:01
Filmul asta este propunerea Romaniei pentru oscar. Sa vedem daca intram macar in ultima runda de preliminarii

Utilizator
19th November 2013, 16:52
tot respectul pentru cei ce au realizat 'pozitia copilului' si felicitari pentru 'ursul de aur'.

altfel desi imi plac filmele negre, cu sbiecte reality samd, o spun sportiv ca nu pot sa ma apropii de filmele romanesti de dupa '89 a fost un chin sa vad pana la capat putinele pe care m-am incumentat sa le incep.
Pentru vestici este cu siguranta o mare chestie sa vada dramele romanesti, cu comunism, perioada de tranzitie, mizerie, decadere etc.

Fara a le contesta valoarea artisitica, pentru mine filmele astea nu inseamna decat hiperbolizarea amarului romanesc ceea ce e deja prea mult. Cand aud ca a mai aparut un film romanesc, imediat ma intreb daca e despre comunism sau despre societatea corupta de azi (adica cu politicieni, sistem educational/medical la pamant etc). La fel si modul in care sunt filmate: aproape neprofesionist, cu camera de mana sau cu imagine intunecata, total neatractiv si facand filmul si mai greu de digerat.
Cred ca bookmakerii ti-ar refuza un pariu pe tematica urmatorului film romanesc pentru ca e aproape evident.

Personal mi se pare ca subiectele astea devine stereotipe, sau cel putin forma in care ele sunt prezentate.
Cred ca in curand se va ajunge la saturatie si pe piata externa si mai cred ca regizorii romani, indiscutabil buni, ar trebui sa anticipeze asta printr-o schimbare rapida de stil.
Nu inseamna ca renunti la a face film de arta daca incerci sa comunici mai bine cu spectatorii. Sunt multe exemple care confirma asta.

Succes si la Oscar.