PDA

View Full Version : Campionatul mondial 10-17 martie 2013, London, Canada



IleK
4th February 2013, 23:57
Stiu ca e oarecum devreme pt acest thread dar nu stiam unde altundeva sa postez. Se pare ca oamenii si-au revenit in simtiri dupa europene si tragand linie si-au dat seama ca fac praf aceste mondiale cu limitele impuse. Asa ca, exact ca pe vremea scolii cand ni se anunta ca nu avem puncte din oficiu la un extemporal la care toti am luat note mici iar cand le treceau in catalog se aduna si punctul din oficiu spre bucuria tuturor, multi cred ca rasufla usurati si sarbatoresc calificarea la mondiale.

Noile minimuri TES:
Men SP 32, FS 60 (in loc de 35 si 65)
Ladies SP 26, FS 46 (in loc de 28 si 48)
Pairs SP 24, FS 41 (un loc de 28 si 45)
Dance SD 29, FD 39 (au ramas la fel desi ar fi trebuit sa mai scada si aici macar SD)

Geografu
5th February 2013, 15:38
Mi-a placut rememberul asta cu punctul din oficiu :D

IleK
5th February 2013, 16:55
Mi-a placut rememberul asta cu punctul din oficiu :D

:)Pai sa stii ca se potriveste cu situatia, asa cum profii ne speriau pe noi ca sa invatam mai bine si in final toate lumea era fericita, asa a facut si ISU, a pus presiune pe patinatori sa se autodepaseasca si apoi si-au facut socotelile si a vazut cat trebuie sa mai lase de la ei. Poate ca nivelul ridicat si mai ales tehnic de la Europene a reflectat tocmai acest lucru. Si n-a fot rau deloc, imi aduc aminte ce plictiseala a fost la Europenele de anul trecut mai ales in proba feminina care e preferata mea. Cred ca in prime 2 grupe nu reusise nimeni un program curat la SP.

mikeyy
16th February 2013, 11:45
Vesti bune pentru Weaver & Poje. Au fost inclusi in delegatia Canadei pentru Mondiale! :ok:

IleK
17th February 2013, 21:15
Ce bine! Sper sa fie in forma amandoi si poate in timpul cateau stat pe tusa au mai rezolvat din problemele pe care le-au avut cu programele, astfel incat sa vad punctaje mai mari la mondiale.Probabil ca vor fi, fiind in Canada dar sper sa nu fie doar asta motivul.

Miruna1990
20th February 2013, 20:09
Mi-e si frica sa postez(imi pare rau Ile :(:(:( ) dar Kiira s-a retras de la mondiale, e accidentata http://yle.fi/urheilu/kiira_korpi_ei_kilpaile_mm-jaalla/6504483

Sper ca cine va reprezenta Finlanda sa reuseasca sa califice un loc pt olimpiada, altfel Kiira va trebui sa participe neaparat la Nebelhorn Trophy in septembrie. Sper sa se recupereze si sa nu pateasca si ea ca Laura.
Ce mondiale triste fara Kiira :(

Geografu
20th February 2013, 20:17
Chiar ca..........:(

IleK
20th February 2013, 21:05
Mi-e si frica sa postez(imi pare rau Ile :(:(:( ) dar Kiira s-a retras de la mondiale, e accidentata http://yle.fi/urheilu/kiira_korpi_ei_kilpaile_mm-jaalla/6504483

Sper ca cine va reprezenta Finlanda sa reuseasca sa califice un loc pt olimpiada, altfel Kiira va trebui sa participe neaparat la Nebelhorn Trophy in septembrie. Sper sa se recupereze si sa nu pateasca si ea ca Laura.
Ce mondiale triste fara Kiira :(

Miruna, ti-am lasat tie sarcina ingrata sa postezi asta pt ca eu pur si simplu n-am mai suportat:nope:. Poate ca era de asteptat avand in vedere ca accidentarea ei nu era tocmai una usoara,dar dupa Europenele la care o visasem pe podium (probabil ca n-ar mai fi prins podiumul daca venea) asteptam sa vina mai repede mondialele si nu pt ca ar fi avut vreo sansa sa faca ceva, mai ales dupa accidentare, pur si simplu pentru ca imi place sa o vad si este atat de frustrant ca a avut un inceput de sezon atat de bun, reusit dupa alte accidentari si acum din nou. Nu e corect! Scurta viata mai au patinatorii, cel putin prea scurta pentru fanii lor.
Si parca vad ca se repeta povestea. Anul trecut nici nu a contat ca era vicecampiona europeana, pt ca nu a participat la mondiale a primit un singur GP. Al doilea l-a primit dupa retragerea Carolinei. Si mai e si Olimpiada la care ar fi fost frumos sa vina si Juulia dar acum cred ca nu mai e posibil. Ufff!

Cred ca cu inima franta trebuie sa acceptam ca patinatorii pe care ii iubim de atat timp nu mai sunt atat de tineri si ca altii le vor lua locul. Cel putin eu asta am simtit la Europene cu Adelina si Liza pe podium. Si trebuie sa invatam sa ii iubim si pe cei tineri pt ca ei ne vor oferi placerea patinajului de acum inainte. Am zis atunci ca Adelina va fi urmasa Kiirei pt mine si poate nu intamplator i-a ocupat locul pe podium.

IleK
22nd February 2013, 15:52
Rusia a hotarat, Alena si Maxim merg la mondiale.http://www.examiner.com/article/list-of-2013-isu-championships-entrants-canada-italy-japan-russia-u-s

Geografu
22nd February 2013, 16:07
Wise decision ;)

Cromatic
22nd February 2013, 17:30
Si parca vad ca se repeta povestea. Anul trecut nici nu a contat ca era vicecampiona europeana, pt ca nu a participat la mondiale a primit un singur GP.

Nu stiu daca neparticiparea la Mondiale a fost motivul pentru care Kiira a primit initial o singura repartitie la GP. Din cate am inteles, numarul locurilor la care au dreptul patinatorii - unul sau doua - se stabileste in functie de best scores din sezonul precedent si se alcatuieste o lista care este publica. Ca patinatori mai putin merituosi decat Kiira au avut doua GP din start este adevarat, dar este vorba in general despre cei din tarile care organizeaza GP-uri. Aceste tari au libertatea de a invita la fiecare proba un patinator/cuplu pe care il doresc indiferent de punctaje si, de regula, ii invita pe ai lor. Plus ca au loc si negocieri intre federatiile care gazduiesc GP-uri, adica daca tu il inviti la GP-ul tau pe X din tara mea la proba masculina, il invit si eu pe Y din tara ta la GP-ul meu la proba de perechi. Pai ce-or fi facut federatiile vara trecuta cand s-au intalnit la Chicago ca sa stabileasca cine merge la GP-uri?;) Ghinionul Kiirei a fost ca federatia ei nu organizeaza GP si nu poate negocia participari.

Un filmulet promotional al CM.

https://www.youtube.com/watch?v=qIZNGzkCnkM

Miruna1990
22nd February 2013, 19:44
Precum am anticipat, la mondiale vor merge Kovtun si Leonova. Saracul Menshov. A mers asa bine la Cupa Rusiei(finala interna), dar probabil el stia de dinainte ce se va intampla. Nu inteleg de ce nu l-au trimis si pe Kovtun aici. Cum au facut cu fetele, le-au pus pe Alena si Nicol fata in fata, cine castiga merge la mondiale. Daca au pus-o pe vicecampioana mondiala sa faca asta, nu inteleg de ce nu au facut asta si cu Kovtun. In fine, nu mai comentez. Doar stiam ca Maxim va merge la mondiale de cand am vazut ca e rezerva pentru mondialele de juniori.

http://fsrussia.ru/news/450_oficialnyj-kommentarij-k-sostavu-chempionata-mira-po-figurnomu-kataniyu/&usg=ALkJrhglrECX78-o1mXw6VkKuSyOL2uU6w

IleK
22nd February 2013, 20:44
Nu stiu daca neparticiparea la Mondiale a fost motivul pentru care Kiira a primit initial o singura repartitie la GP. Din cate am inteles, numarul locurilor la care au dreptul patinatorii - unul sau doua - se stabileste in functie de best scores din sezonul precedent si se alcatuieste o lista care este publica. Ca patinatori mai putin merituosi decat Kiira au avut doua GP din start este adevarat, dar este vorba in general despre cei din tarile care organizeaza GP-uri. Aceste tari au libertatea de a invita la fiecare proba un patinator/cuplu pe care il doresc indiferent de punctaje si, de regula, ii invita pe ai lor. Plus ca au loc si negocieri intre federatiile care gazduiesc GP-uri, adica daca tu il inviti la GP-ul tau pe X din tara mea la proba masculina, il invit si eu pe Y din tara ta la GP-ul meu la proba de perechi. Pai ce-or fi facut federatiile vara trecuta cand s-au intalnit la Chicago ca sa stabileasca cine merge la GP-uri?;) Ghinionul Kiirei a fost ca federatia ei nu organizeaza GP si nu poate negocia participari.

Un filmulet promotional al CM.

https://www.youtube.com/watch?v=qIZNGzkCnkM

Chiar nu stiu cum se face treaba asta, eu am preupus ca prin neparticipare a pierdut puncte importante in clasamentul general al patinatorilor in fata unor patinatori mai slabi dar care au adunat puncte participand la mai multe competitii decat ea. Zic asta, pt ca de cand o urmaresc eu pe Kiira nu s-a intamplat sa primeasca un singur GP. Si cum anul asta a ratat si Europenele si Mondialele, ma astept la ce e mai rau.

Imi pare rau ca odata cu Kiira se cam incheie prezenta Finlandei pe podiumul European. A avut o perioada buna in ultimii 10 ani cu Susanna, Kiira si Laura. Din pacate insa nu mai vine nimic dupa ele. Le-am urmarit indeapoape pe junioarele finalndeze tot sperand sa apara ceva. Juulia iese putin in evidenta dar mult prea putin si nu cred ca va ajunge vreodata sa faca performanta. Finalndezele au nevoie de ceva infuenta din afara, ar trebui sa isi faca curaj sa se antreneze si in alta parte cu antrenori mai cunoscuti. Beata Papp a plecat la Orser de anul trecut dar, din pacate, nu e o patinatoare cu mari caliti si nici fizicul nu o ajuta, a crescut prea mult in inaltime. Juulia ar putea evolua daca ar intra pe mainile cui trebuie. Asa cum cred ca s-ar fi intamplat si cu Kiira daca ar fi incercat si alti antrenori.

Tracoromana
22nd February 2013, 22:57
LISTA CU PARTICIPANTI
http://www.isuresults.com/events/fsevent00051438.htm

Ce competitie se anunta!!!!

Cromatic
23rd February 2013, 01:19
Chiar nu stiu cum se face treaba asta, eu am preupus ca prin neparticipare a pierdut puncte importante in clasamentul general al patinatorilor in fata unor patinatori mai slabi dar care au adunat puncte participand la mai multe competitii decat ea. Zic asta, pt ca de cand o urmaresc eu pe Kiira nu s-a intamplat sa primeasca un singur GP. Si cum anul asta a ratat si Europenele si Mondialele, ma astept la ce e mai rau.

Aa, sigur, categoric a pierdut puncte, dar vroiam sa spun ca daca Finlanda ar fi organizatoare de GP, Kiira ar fi primit o repartizare la care ii dadea dreptul locul ocupat in clasamentul general al patinatorilor si inca una la GP-ul din tara ei - cu invitatie - si in felul asta ar fi avut si ea doua participari chiar daca nu s-a dus la Mondiale.

Important este sa fie sanatoasa ca sa ajunga la Olimpiada. Am inteles ca Turkilla o inlocuieste pe Kiira la CM si daca Juulia este singura reprezentata a Finlandei, ea trebuie sa se claseze in primele 24 ca sa pastreze locul pt. tara ei fara alte complicatii. Daca nu reuseste, Finlanda va trebui sa lupte pentru calificare participand la competitiile B de calificare la Olimpiada pe care le va desemna ISU.

In privinta lui Menshov, am citit ca Federatia rusa il va trimite la World Team Trophy din Japonia ca premiu de consolare. E mai bine decat nimic pentru ca acolo va castiga niste bani macar. Iar in sezonul viitor, probabil ca ar trebui sa gaseasca un elixir miraculos care sa-l intinereasca cu vreo 10 ani ca sa intre in vederile Federatiei pentru Olimpiada.

Tracoromana
23rd February 2013, 13:28
In privinta lui Menshov, am citit ca Federatia rusa il va trimite la World Team Trophy din Japonia ca premiu de consolare. E mai bine decat nimic pentru ca acolo va castiga niste bani macar. Iar in sezonul viitor, probabil ca ar trebui sa gaseasca un elixir miraculos care sa-l intinereasca cu vreo 10 ani ca sa intre in vederile Federatiei pentru Olimpiada.
Chiar si federatia castiga de pe urma lui daca evolueaza bine.:D

Am presimtirea ca maxim Kovtun nu va face mare branza la Mondiale. Se duce acolo un junior singur sa reprezinte tara gazda a Olimpiadei si sa-si califice tara pentru olimpiada, printre altele. E o palarie prea mare pentru el, cred ca va fi coplesit. Dar ma voi bucura daca va face o figura frumoasa, inseamna ca e un caracter puternic.
.

mikeyy
23rd February 2013, 13:49
Ce misiune va avea Maxim! Dar indiferent ce se intampla, aceasta exeprienta ii va fi benefica pentru viitor. Probabil acesta va fi cel mai greu concurs din cariera lui. Sper sa ramana concentrat si sa aiba si un gram de noroc. Va fi greu sa patrunda in top 10 deoarece concurenta e uriasa.....dar concursul e concurs!

Ce mult mai e pana pe 10 martie :D

ice_girl
23rd February 2013, 19:07
In privinta lui Menshov, am citit ca Federatia rusa il va trimite la World Team Trophy din Japonia ca premiu de consolare. E mai bine decat nimic pentru ca acolo va castiga niste bani macar. Iar in sezonul viitor, probabil ca ar trebui sa gaseasca un elixir miraculos care sa-l intinereasca cu vreo 10 ani ca sa intre in vederile Federatiei pentru Olimpiada.
In plus face si federatia un ban cinstit:rolleyes::hmm:
Kovtun are o misiune tare grea la Mondiale, sunt f curioasa sa vad cum se va descurca...

ice_girl
1st March 2013, 20:27
Federatia franceza desi are 3 locuri disponibile pt Mondiale a decis ca doar Brian si Florent sa participe iar Romain Ponsart sa ramana acasa:rosu::no: http://www.ledauphine.com/sport/2013/02/28/la-selection-francaise-avec-amodio-et-joubert
Sincer eu nu inteleg acest rationament:mda:, adica sa ai trei locuri si sa trimiti doar doua sportivi:mad: in loc sa ma dai o sansa si celui de-al treilea:(, poate ca Roman si/sau Chaffik nu sunt patinatori de top dar oricare dintre ei ar fi meritat sa participe la un CM . Cel mai rau lucru care se putea intampla era ca Roman sau Chaffik sa prinda o zi proasta si sa o dea in bara, dar acest lucru li s-a intamplat si altor patinatori mult mai bine cotati:D La fel procedeaza si Spania netrimintandu-l pe Javier Raya cu toate ca are doua locuri disponibile:(. Alte tari ar fi sarit in sus de bucurie sa mai primeasca inca un loc iar cei care il au nu profita de el:no:

irinaidu
1st March 2013, 23:31
tocmai ce am citit si eu chestia asta. nici eu nu pricep. daca era vb despre niste tari sarace intelegeam, poate nu mai aveau bani de o cazare, dar asa ???

Geografu
2nd March 2013, 10:20
Foarte ciudat :|

Miruna1990
2nd March 2013, 12:41
Federatia franceza desi are 3 locuri disponibile pt Mondiale a decis ca doar Brian si Florent sa participe iar Romain Ponsart sa ramana acasa:rosu::no: http://www.ledauphine.com/sport/2013/02/28/la-selection-francaise-avec-amodio-et-joubert
Sincer eu nu inteleg acest rationament:mda:, adica sa ai trei locuri si sa trimiti doar doua sportivi:mad: in loc sa ma dai o sansa si celui de-al treilea:(, poate ca Roman si/sau Chaffik nu sunt patinatori de top dar oricare dintre ei ar fi meritat sa participe la un CM . Cel mai rau lucru care se putea intampla era ca Roman sau Chaffik sa prinda o zi proasta si sa o dea in bara, dar acest lucru li s-a intamplat si altor patinatori mult mai bine cotati:D La fel procedeaza si Spania netrimintandu-l pe Javier Raya cu toate ca are doua locuri disponibile:(. Alte tari ar fi sarit in sus de bucurie sa mai primeasca inca un loc iar cei care il au nu profita de el:no:

La Spania cred ca e altceva, cred ca Javier Raya nu a obtinut scorul minim.
Federatia franceza a luat locul celei ruse in mintea mea ca fiind de toata jena:rosu: Florent si Brian ar trebui sa fie solidari si sa ameninte si ei cu retragerea de la mondiale in aceste conditii. Parerea mea. Maine poimaine nu il mai trimit pe Brian ca nu e in forma care l-a consacrat. Sunt tampiti:headbang:

mikeyy
2nd March 2013, 13:30
Nu au spus si care este motivul? Nu cred ca s-au razgandit din senin.

Tracoromana
2nd March 2013, 16:02
La Spania cred ca e altceva, cred ca Javier Raya nu a obtinut scorul minim.
Federatia franceza a luat locul celei ruse in mintea mea ca fiind de toata jena:rosu: Florent si Brian ar trebui sa fie solidari si sa ameninte si ei cu retragerea de la mondiale in aceste conditii. Parerea mea. Maine poimaine nu il mai trimit pe Brian ca nu e in forma care l-a consacrat. Sunt tampiti:headbang:
Cred ca Raya are punctaj minim, e cam de nivelul lui Zoli. Nu stiu sigur, zic si eu... Dar cel putin spaniolii l-au pus pe Raya rezerva, dar francezii nu si-au pus rezervele, deci daca (Doamne fereste) titularii patesc ceva, nu se stie daca si cu cine vor fi inlocuiti. :jerk:

ice_girl
2nd March 2013, 16:08
La Spania cred ca e altceva, cred ca Javier Raya nu a obtinut scorul minim.
Federatia franceza a luat locul celei ruse in mintea mea ca fiind de toata jena:rosu: Florent si Brian ar trebui sa fie solidari si sa ameninte si ei cu retragerea de la mondiale in aceste conditii. Parerea mea. Maine poimaine nu il mai trimit pe Brian ca nu e in forma care l-a consacrat. Sunt tampiti:headbang:
Asa e ,Javier Raya din pacate nu a obtinut scorurile minine la TES ( aici ma refer la Europene, nu stiu daca nu cumva le-a realizat la alta competitie la care a mai participat:confused:)
Si nu m-as mira deloc ca federatia franceza sa nu-l mai trimita nici pe Brian la Mondiale:headbang::rosu:


Nu au spus si care este motivul? Nu cred ca s-au razgandit din senin.
Tocmai asta e problema: faptul ca nu au oferit nici o explicatie sau motiv pt decizia luata:(:mda:

ice_girl
4th March 2013, 11:14
Program CM TVR 2 si Eurosport:

Miercuri 13.03.2013 : 19.00-21.05 (TVR 2 )-Perechi programul scurt
Joi 14.03.2013: 15-17.00 si 19-22.00 ( TVR 2, din pacate nu scrie nici daca e in direct si nici ce probe :(, ma gandesc ca e SD si SP la baieti)
Vineri 15.03.2013: 19-21.30 ( TVR 2) si 19.30-21.30 ( Eurosport)-Perechi programul liber ( live)
Sambata 16.03.2013: 17-19.35 (TVR 2)- Baieti programul liber
21.30-00.30 (TVR 2)-Dans programul liber (live)
Dansul mai e in reluare de la ora 01.00 pe Eurosport
Duminica 17.03.2013: 14-16.00 (TVR 2)-Fete programul liber
20-22.30 atat pe TVR cat si pe Eurosport gala laureatilor ( live)


Programul e luat dintr-un ghid tv , ma gandesc ca intre timp mai pot surveni modificari:groggy:

Cromatic
4th March 2013, 17:09
Am facut niste cercetari in legatura cu netrimiterea lui Besseghier sau Ponsart la Mondiale. Se pare ca Federatia franceza are propriile sale baremuri pe care patinatorii trebuie sa le indeplineasca pentru a se califica la Mondiale. In cazul baietilor, ei trebuie sa obtina un punctaj minim de 215 puncte (SP+LP) in competitii internationale si nici unul dintre cei doi nu a reusit. Punctajul cel mai bun al lui Besseghier a fost de 202 puncte. 215 mi se pare un punctaj enorm pe care la Europene doar cinci baieti l-au atins. Daca Majorov ar fi fost francez si daca cel mai bun punctaj al sau ar fi fost cel de la Europene, probabil ca Federatia franceza nu l-ar fi trimis la Mondiale.

Stiu de la comentatorii nostri ca si Federatia germana are propriile sale baremuri pentru fiecare sezon si daca patinatorii nu le indeplinesc, Federatia renunta la locul de care beneficiaza la Mondiale in favoarea altor tari.

Prin urmare, nu este vorba despre bani.

Miruna1990
4th March 2013, 18:58
In cazul baietilor, ei trebuie sa obtina un punctaj minim de 215 puncte (SP+LP) in competitii internationale si nici unul dintre cei doi nu a reusit. Punctajul cel mai bun al lui Besseghier a fost de 202 puncte.
Stiu de la comentatorii nostri ca si Federatia germana are propriile sale baremuri pentru fiecare sezon si daca patinatorii nu le indeplinesc, Federatia renunta la locul de care beneficiaza la Mondiale in favoarea altor tari.

Prin urmare, nu este vorba despre bani.

In ritmul asta cu baremul vor ramane pe viitor. In primul rand pentru a progresa sportivii au nevoie de motivatie pe care federatia o taie din fasa in cazul asta. In al doilea rand, daca vrei rezultate, ofera posibilitatea sportivilor de a dobandi experienta. Penibil sa ceri un punctaj de 215. Daca ei se asteapta ca va rasari de nicaieri un patinator care sa posteze brusc astfel de rezultate, sa astepte mult si bine.

Tracoromana
4th March 2013, 19:56
Program CM TVR 2 si Eurosport:

Miercuri 13.03.2013 : 19.00-21.05 (TVR 2 )-Perechi programul scurt
Joi 14.03.2013: 15-17.00 si 19-22.00 ( TVR 2, din pacate nu scrie nici daca e in direct si nici ce probe :(, ma gandesc ca e SD si SP la baieti)
Vineri 15.03.2013: 19-21.30 ( TVR 2) si 19.30-21.30 ( Eurosport)-Perechi programul liber ( live)
Sambata 16.03.2013: 17-19.35 (TVR 2)- Baieti programul liber
21.30-00.30 (TVR 2)-Dans programul liber (live)
Dansul mai e in reluare de la ora 01.00 pe Eurosport
Duminica 17.03.2013: 14-16.00 (TVR 2)-Fete programul liber
20-22.30 atat pe TVR cat si pe Eurosport gala laureatilor ( live)


Programul e luat dintr-un ghid tv , ma gandesc ca intre timp mai pot surveni modificari:groggy:

Diferenta de fus orar intre ora Romaniei si ora London -Canada este de 7 ore.
Pentru transmisii live cred ca la noi ar trebui sa fie de la ora 19.00 in sus (adica de la 12.00 in sus, ora lor).
.

ice_girl
4th March 2013, 20:31
Am facut niste cercetari in legatura cu netrimiterea lui Besseghier sau Ponsart la Mondiale. Se pare ca Federatia franceza are propriile sale baremuri pe care patinatorii trebuie sa le indeplineasca pentru a se califica la Mondiale. In cazul baietilor, ei trebuie sa obtina un punctaj minim de 215 puncte (SP+LP) in competitii internationale si nici unul dintre cei doi nu a reusit. Punctajul cel mai bun al lui Besseghier a fost de 202 puncte. 215 mi se pare un punctaj enorm pe care la Europene doar cinci baieti l-au atins. Daca Majorov ar fi fost francez si daca cel mai bun punctaj al sau ar fi fost cel de la Europene, probabil ca Federatia franceza nu l-ar fi trimis la Mondiale.

Stiu de la comentatorii nostri ca si Federatia germana are propriile sale baremuri pentru fiecare sezon si daca patinatorii nu le indeplinesc, Federatia renunta la locul de care beneficiaza la Mondiale in favoarea altor tari.

Prin urmare, nu este vorba despre bani.
Impunerea baremului mi se pare o prostie si o aberatie in acelasi timp:rosu:federatia franceza e mai "desteapta" si mai tare si decat ISU:rolleyes: impunand un barem aproape imposibil de atins:no:, probabil tocmai ca nici Roman si nici Chassik sa nu poata participa:(:mad: Inteleg ca vor performanta si rezultate dar cum pot sportivii sa realizeze acest lucru daca nu li se ofera sansa sa o faca:groggy::rolleyes:?Si sa nu uite ca la anul Brian se retrage iar lui Florent ii va fi f greu de unul singur sa obtina medalii dar si locuri pt Franta, clar mai au nevoie de un patinator daca nu de doi, tineri si de viitor care pot progresa si in timp pot obtine si rezultate notabile. Dar cu asemenea bareme e putin probabil ca acel patinator sa mai vrea sa faca perfomanta, sa se antreneze si sa evolueze cand stie din start ca va fi lasat acasa:headbang:, la ce bun sa mai fie motivat si entuziast cand tocmai cei care ar tb sa il sustina il dau la o parte:(...
Eu propun ca locurile care raman vacante in urma unor asemenea decizii luate de federatii sa fie date tarilor care chiar le vor si au nevoie de ele:yes:

Cromatic
9th March 2013, 17:39
Am auzit despre declaratia lui Joubert ca vrea sa se retraga dupa Soci, dar nu am certitudinea ca o va face fiindca a afirmat intr-un interviu post-Challenge Cup ca vizeaza aurul olimpic anul viitor. Multi ar putea spune ca si-a propus un obiectiv absolut nerealist si probabil ca asa este, dar dorinta lui indica o stare de spirit, as zice. Adica se simte inca in putere fizic si mental sa concureze pentru rezultate bune, plus ca atata timp cat nu vine nimeni din urma ca sa-i ameninte pozitia la nivel national, nu vad de ce s-ar retrage. Apropo, Franta avea un junior pe nume Charles Tetar pe care nu-mi aduc aminte sa-l fi vazut pe lista concurentilor la CM de juniori. Ori mi-a scapat mie, ori Federatia franceza are baremuri proprii si pentru juniori, Tetar nu a indeplinit baremul si a ramas acasa. Sau poate s-a accidentat?

In fine, am impresia ca Maxim Kovtun se antreneaza la Detroit zilele acestea.

https://www.youtube.com/watch?v=GYHOoTr0Usc

Videoclipul nu ii mentioneaza numele, dar dupa intrarea din pozitie foarte joasa in saritura cvadrupla si dupa muzica (Casablanca), as zice ca el este. De unde am ajuns la concluzia ca se antreneaza la Detroit? Pentru ca patinoarul pare sa fie exact cel pe care s-a antrenat si Patrick Chan in ultimele doua-trei saptamani, adica cel de la Detroit Figure Skating Club unde lucreaza Krylova/Camerlengo, Sato/Dungjen si altii, iar videoclipurile au fost puse pe youtube de aceeasi persoana.

https://www.youtube.com/watch?v=fnT46WPzK8w

Detroit se afla pe acelasi fus orar cu London, Canada.

Bazarova/Larionov s-au despartit de antrenoarea Ludmila Kalinina (despre care presa rusa a scris lucruri foarte urate) si au trecut la Viktor Kudriavtsev, care se pare ca i-a trimis la Igor Shpilband pentru a se perfectiona sau cam asa ceva. Aici, B/L fac o demonstratie cu programul scurt pe patinoarul unde lucreaza Igor.

http://www.youtube.com/watch?v=NkPjXntUPdQ

Cromatic
9th March 2013, 18:18
http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/482180_10151793376167538_1746248952_n.jpg

Si Adelina e la Detroit.

http://sphotos-b.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/417675_10151793376842538_1764596510_n.jpg

Narumi cu noul partener.

http://sphotos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/582262_10151793377062538_1134936325_n.jpg

http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/582312_10151793376457538_453308979_n.jpg

http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/486442_10151793377282538_286420630_n.jpg

Si Joubert este la Detroit.

http://sphotos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/531698_10151793377142538_1343703489_n.jpg

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151793376107538.1073741830.278550292537&type=1#!/media/set/?set=a.10151793376107538.1073741830.278550292537&type=1

Geografu
10th March 2013, 09:41
Frumoase pozele, multumim :)

Inca putin si incepe, sper sa prind ceva din competitie, chiar daca serile de miercuri si joi vor fi full.

IleK
10th March 2013, 14:42
Imi place foarte mult echipa de la Detroit, sunt mereu veseli, se sustin unii pe altii, e drept insa ca anul asta au avut parte de accidentari in lant. Si prima care imi vine in mine este Alissa. Ce frumoasa e si ce bine ii sta langa Brian, amandoi cu gura pana la urechi:). Ma intreb daca o vom mai vedea vreodata in competitii. Doua fete mi-au placut si mie si niciuna nu e la aceste mondiale din acelasi afurisit de motiv: accidentare.OFFF!! Dar astept cu nerbadare sa inceapa competitia, mai ales competitia fetelor unde va fi bataie mare. In acest moment nu sunt in stare sa apreciez cine va castiga. Cred ca Yuna, Mao si Carolina au sanse egale, chiar daca "pe hartie" o vad pe Yuna castigatoare iar ca urmare logica a ce s-a intamplat pana acum in sezon o vad pe Mao. Ce diferenta fata de anul trecut cand Carolina era favorita. Si ce victorie diferita fata de cea de anul trecut ar fi pt Carolina sa castige in fata celorlalte 2. Greu, tare greu de apreciat. Apoi, eu nu pot sa o vad iar pe Ashley pe 4. Chiar daca nu e de nivelul celor 3 cred ca anul asta fie sparge gheata, patineaza fara greseala ca la inceput de sezon si profita ce cea care va gresi cel mai mult dintre cele 3 pentru a lua bronzul, fie repeta una din ultimele ei prestatii slabe si iese din top 5. Akiko, Adelina si Liza sunt "very wild horses". Deci, ce sa mai, habar n-am ce-o sa fie si tocmai ast ma face si mai nerabdatoare.

Pana o sa ma hotarasc la pronostic, mi-ar placea sa castige Yuna dar cu cel mult o greseala sau Carolina daca reiseste 3f-3t si lutzul care i-a iesit f bine tot sezonul. Mi-e greu sa mai visez ca ar putea castiga Akiko, nu a fost deloc constanta si chiar daca a reusit sa isi revina cat de cat la 4CC, nu am incredere in ea, pt ca acolo a fost acasa si pt ca nu am vazut o singura aterizare curata de la ea. Nu m-as supara daca ar castiga Mao, dar nici nu m-as bucura prea tare decat daca ar reusi sa arate mai mult decat pana acum si clar net superior contracandidatelor sale. Mi-e teama sa visez prea mult pt Adelina, nu stiu daca va reusi sa repete macar performanta de la Europene. Cred ca de data asta Liza are sanse sa o intreaca si chiar mi-ar placea sa vad o fetita cum le strica planurile senioarelor patinand curat 2 programe. Asta e avantajul ei, pe care niciuna dincelelalte nu il au. Sansa reala de a patina perfect un program dificil, chiar daca nu prea artistic, dar pt varsta ei e prefect normal.

ice_girl
10th March 2013, 19:34
Am auzit despre declaratia lui Joubert ca vrea sa se retraga dupa Soci, dar nu am certitudinea ca o va face fiindca a afirmat intr-un interviu post-Challenge Cup ca vizeaza aurul olimpic anul viitor. Multi ar putea spune ca si-a propus un obiectiv absolut nerealist si probabil ca asa este, dar dorinta lui indica o stare de spirit, as zice. Adica se simte inca in putere fizic si mental sa concureze pentru rezultate bune, plus ca atata timp cat nu vine nimeni din urma ca sa-i ameninte pozitia la nivel national, nu vad de ce s-ar retrage.
Nici nu m-ar bucura mai mult decat ca Brian sa nu se retraga dupa Olimpiada/hello ( sau cine stie poate se retrage si dupa patru ani il bate iarasi gandul sa participe la JO, impreuna cu Plushy binenteles:)):P)
In legatura cu medalia de aur sper sa nu revina la obsesiile lui legate de JO si sa faca din nou o fixatie pt acest lucru care nu e deloc benefic din contra:headbang: ( numai cand ma gandesc la Vancouver ma iau cu fiori de groaza si neplacere :(, imi doresc din tot sufletul sa nu se repete istoria si la Sochi:yes:) O medalie de bronz ar fi un tel mult mai realist in plus daca se introduce si proba pe echipe acolo sansele cresc si mai mult:yes:, oricum cel mai important nu e o medalie cat sa reuseasca doua programe frumoase, de care sa bucuram si noi iar dupa sa fie impacat si multumit ca a dat totul pt Olimpiada:)
Multumim pt poze, f frumoase mai ales cele cu Brian si Alissa ( ce pacat ca nu o vom vedea la Mondiale:() dar si Petrisor si Valentina;)

Cromatic
11th March 2013, 02:55
Si prima care imi vine in mine este Alissa. Ce frumoasa e si ce bine ii sta langa Brian, amandoi cu gura pana la urechi

Desi cuplul Alissa/Brian e categoric mai frumos decat cuplul Patrick/Valentina, parca ma atrage mai mult cel de-al doilea si jur ca n-are nici o legatura cu sustinerea mea fata de Chan ci cu faptul ca la P/V simt o chimie/apropriere intre cei doi, ca si cum ar fi prieteni de-o viata, in timp ce A/B arata ca doi straini care s-a intamplat sa se fotografieze impreuna. Daca eram Brian, o strangeam la piept pe Alissa, dar am impresia ca Brian e foarte timid.

Echipa Japoniei pregatindu-se pentru imbarcare.

http://sphotos-h.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/577172_10151759883940278_1592088535_n.jpg

Imi place atentionarea de la mijloc, fiti atenti spre care London luati avionul.;)

Primul din montajul de fotografii o fi Yuzuru? Mi s-ar parea cam anapoda sa faca tot drumul din Japonia pana in Canada cand el se antreneaza la Toronto.

IleK
11th March 2013, 09:43
Sunt de acord cu ce ai spus despre Brian si Alissa. Tocmai de asta am fost si eu surprinsa, sa ii vad intr-o poza impreuna. Si le sta bine impreuna, insa amandoi sunt foarte timizi deci, mai mult decat vedem in poza asta nici n-o sa vedem de la vreunul dintre ei. Pe Alissa am mai vazut-o in poze cu prietenul ei, Jeremy Ten (cu care mie mi se pare ca nu se potriveste deloc si nu stiu daca mai sunt impreuna) si parca era un pic altfel acolo.
Cat despre Valentina si Petrisor, Valentina "incendiaza" orice poza in care apare, e foarte prietenoasa, sociabila si expresiva. Nu stiu insa daca o s-o mai vedem in vreo poza cu Brian:)) desi eu am sperat mult timp sa se impace pt ca Brian ar avea nevoie de o astfel de prezenta feminina. Iar Petrisor pe cate de antipatic pare el asa, din poze am observat ca e prieten cu multi patinatori.

ice_girl
11th March 2013, 20:04
Sunt de acord cu ce ai spus despre Brian si Alissa. Tocmai de asta am fost si eu surprinsa, sa ii vad intr-o poza impreuna. Si le sta bine impreuna, insa amandoi sunt foarte timizi deci, mai mult decat vedem in poza asta nici n-o sa vedem de la vreunul dintre ei. Pe Alissa am mai vazut-o in poze cu prietenul ei, Jeremy Ten (cu care mie mi se pare ca nu se potriveste deloc si nu stiu daca mai sunt impreuna) si parca era un pic altfel acolo.
Cat despre Valentina si Petrisor, Valentina "incendiaza" orice poza in care apare, e foarte prietenoasa, sociabila si expresiva. Nu stiu insa daca o s-o mai vedem in vreo poza cu Brian:)) desi eu am sperat mult timp sa se impace pt ca Brian ar avea nevoie de o astfel de prezenta feminina. Iar Petrisor pe cate de antipatic pare el asa, din poze am observat ca e prieten cu multi patinatori.
Tb sa recunosc ca si mie imi place mai mult poza in care apar Petrisor si Valentina:D, parca exista mai multa chimie intre ei;) decat intre Alissa si Brian care parca se simt cumva stanjeniti ca i-a prins in poza:P
Ile, in legatura cu Valetina si Brian acelasi lucru ma intrebam si eu:))
Si da,contrar aparentelor Petrisor pare o persoana f simpatica si sociabila:yes:
Legat de Mondiale o veste f buna, Eurosportul transmite live toate probele asa ca sa va pregatiti de nopti albe...in London:D
Iata si programul:
Miercuri 13.03( de fapt miercuri spre joi): ora 01.30-Masculin programul scurt (live)
Joi 14.03( joi spre vineri): ora 01.30-Dans programul scurt ( live)
Vineri 15.03( vineri spre sambata) ora 01.30 -Masculin programul liber ( live)
Sambata 16.03 ( sambata spre duminica) ora 04.00 Feminin programul liber (live)
Daca stiti vreun unde se poate urmari live competitia va rog sa-mi spuneti si mie pt ca sunt slabe sanse sa pot urmari la tv :(

Tracoromana
11th March 2013, 20:19
Cat despre Valentina si Petrisor, Valentina "incendiaza" orice poza in care apare, e foarte prietenoasa, sociabila si expresiva. Nu stiu insa daca o s-o mai vedem in vreo poza cu Brian:)) desi eu am sperat mult timp sa se impace pt ca Brian ar avea nevoie de o astfel de prezenta feminina. Iar Petrisor pe cate de antipatic pare el asa, din poze am observat ca e prieten cu multi patinatori.

Valentina imi devine din ce in ce mai simpatica si am vazut la Europene ca si publicul o place din ce in ce mai mult. Ea scrie mult pe twitter, iar cu cateva saptamani inainte de fiecare concurs ea corespondeaza cu Jenna McCorkel si cu Viktoria Helgesson cu care cred ca e prietena si abia asteapta sa se vada. Sunt tare dragute!

A aparut lista de rezultate. Cred ca e foarte proaspata, fiindca inca nu are ordinea de start.
http://www.isuresults.com/results/wc2013/
.

ice_girl
12th March 2013, 11:03
O veste f buna/hello, canalul ISU va transmite live intreaga competitie: http://livemanager.eurovision.edgesuite.net/isu/site/index.html

amidala
12th March 2013, 13:16
O veste f buna/hello, canalul ISU va transmite live intreaga competitie: http://livemanager.eurovision.edgesuite.net/isu/site/index.html

Dar scrie asta...:
Due to rights restrictions, this live video is not available in the following territories: Japan, China, Korea, Europe, Canada, USA and Brazil.

Atunci unde va fi available?

Tracoromana
12th March 2013, 14:03
Poate in Oceania? :D
.

Geografu
12th March 2013, 18:49
Pe Marte :D

ice_girl
12th March 2013, 20:26
Dar scrie asta...:
Due to rights restrictions, this live video is not available in the following territories: Japan, China, Korea, Europe, Canada, USA and Brazil.

Atunci unde va fi available?
Am vazut si eu ce scrie dar persoana care l-a postat pe FB a spus ca totusi s-ar putea sa fie valabil peste tot, eu asa sper:) mai ales ca streamul pt Eurosport n-am reusit sa-l instalez nici pana in ziua de azi:(

ice_girl
12th March 2013, 21:14
Am mai gasit niste streamuri, sper ca macar unul sa functioneze: http://hotbladeshotpassion.blogspot.ru/2013/03/2013-world-championships-entries-tv.html

irinaidu
12th March 2013, 22:32
petrisor ma sperie de cate ori il vad. intai ma sperie pt ca ma intreb daca mai stie cum sa se intoarca langa dorothy :P si apoi ma sperie, pt ca imi aduc aminte ca are sanse la titlu - ce trist.
valentina in schimb este o draguta si ii doresc cat mai multe clasari bune inainte de retragere.

am priceput cand sunt baietii sp si lp si cand e dansul sp. dar dansul lp cand este ?

lady_k
12th March 2013, 23:12
Dar scrie asta...:
Due to rights restrictions, this live video is not available in the following territories: Japan, China, Korea, Europe, Canada, USA and Brazil.

Atunci unde va fi available?

Atlantida, Antarctica si restul Americii de Sud in afara de Brazil, zic eu.

In alta ordine de idei, avand in vedere orele transmisiunilor live, ia ghiciti cine se bucura ca e in concediu de crestere a copilului anul asta? :))

amidala
13th March 2013, 11:56
Am compilat eu un programel aici, intr-o pauza de alte lucruri.

PROGRAMUL oficial al competitiei:
• Wednesday, March 13, 2013, 11:40 – Pairs Short Program (17.40-20.55 la Bucuresti)
• Wednesday, March 13, 2013, 16:40 – Opening on Ice, Men Short Program (22.40-03.50 la Bucuresti)
• Thursday, March 14, 2013, 10:40 – Ladies Short Program (16.40-21.50 la Bucuresti)
• Thursday, March 14, 2013, 17:20 – Ice Dance Short Dance (23.20-03.50 la Bucuresti)
• Friday, March 15, 2013, 11:55 – Pairs Free Program & Victory Ceremony (17.55-20.55 la Bucuresti)
• Friday, March 15, 2013, 17:45 – Men Free Program & Victory Ceremony (23.45-03.50 la Bucuresti)
• Saturday, March 16, 2013, 14:30 – Ice Dance Free Dance & Victory Ceremony (20.30-23.50 la Buc.)
• Saturday, March 16, 2013, 19:00 – Ladies Free Program & Victory Ceremony (01.00-.4.55 la Buc)
• Gala e duminica *la noi: 20.00-22.30

Si, mai jos, oferta TVR2 si EUROSPORT:

MIERCURI, 13 martie

TVR2
19:00
- Patinaj artistic. Campionatul Mondial, editia 2013
*Perechi - programul scurt. Transmisiune directă din London, Ontario (Canada).

JOI, 14 martie

EUROSPORT
01:00
Patinaj artistic
PATINAJ ARTISTIC: Campionatul Mondial în - Masculin programul scurt (180min)

20:00
Patinaj artistic
PATINAJ ARTISTIC: Campionatul Mondial în - Feminin programul scurt (105min)

TVR2
15:00
- Patinaj artistic. Campionatul Mondial, editia 2013
* Masculin - programul scurt. Înregistrare.

19:00
- Patinaj artistic. Campionatul Mondial, editia 2013
* Feminin - programul scurt. Transmisiune directă din London(Canada).

VINERI, 15 martie

EUROSPORT
01:30
Patinaj artistic
PATINAJ ARTISTIC: Campionatul Mondial în - Dans, programul scurt (150min)

19:30
Patinaj artistic
PATINAJ ARTISTIC: Campionatul Mondial în - Perechi, programul liber (90min)

TVR2
15:00
- Patinaj artistic. Campionatul Mondial, editia 2013
*Dans - programul scurt. Înregistrare.

19:00
- Patinaj artistic. Campionatul Mondial, editia 2013
*Perechi - programul liber. Transmisiune directă din London, Ontario (Canada

SAMBATA, 16 martie

EUROSPORT
01:30
Patinaj artistic
PATINAJ ARTISTIC: Campionatul Mondial în - Masculin programul liber (150min)

TVR2
17:00
- Patinaj artistic. Campionatul Mondial, editia 2013
*Masculin- programul liber. Înregistrare.

21:30
- Patinaj artistic. Campionatul Mondial, editia 2013
*Dans - programul liber. Transmisiune directă din London, Ontario (Canada).

DUMINICA, 17 martie

EUROSPORT
01:00
Patinaj artistic
PATINAJ ARTISTIC: Campionatul Mondial în - Feminin programul liber (180min)

04:00
Patinaj artistic
PATINAJ ARTISTIC: Campionatul Mondial în - Feminin programul liber (60min)


TVR2

14:00
- Patinaj artistic. Campionatul Mondial, editia 2013
*Feminin- programul liber. Înregistrare

20:00
- Patinaj artistic. Campionatul Mondial, editia 2013
*Gala laureaților. Transmisiune directă din London, Ontario (Canada).

LUNI, 18 martie

EUROSPORT

00:00
Patinaj artistic
PATINAJ ARTISTIC: Campionatul Mondial în - Dans programul liber (90min)

01:30
Patinaj artistic
PATINAJ ARTISTIC: Campionatul Mondial în - Gală demonstrativă (60min)

IleK
13th March 2013, 16:43
Florentina,multumim mult pt programul compilat, de data asta chiar aveam nevoie de ambele programe, avand in vedere ca Eurosportul nu da in reluare programele de noaptea la care nu am cum sa rezist.

Claudia, stiu, esti o norocoasa! Asa m-am bucurat si eu la ultimele doua campionate europene si mondiale:). Deci, trebuie sa mai fac copii:-D

Geografu
13th March 2013, 19:36
Ca sa ne intelegem, Eurosport da LIVE baietii la 1 azi?

Tess_AN
13th March 2013, 19:52
Ca sa ne intelegem, Eurosport da LIVE baietii la 1 azi?
Acum e live SP-ul la perechi. Tocmai au terminat nemtii - 73.47 - new SB.
Baietii incep la ora locala 16:30 care e 22:30 ora Bucurestiului.

lady_k
13th March 2013, 22:27
Alex, adica maine, ca e dupa miezul noptii. :P
Dar mie asa imi rezulta de-aici: • Wednesday, March 13, 2013, 16:40 – Opening on Ice, Men Short Program (22.40-03.50 la Bucuresti)

Ile, din pacate eu profit doar anul asta, la anul voi fi la munca ...

Geografu
13th March 2013, 22:53
Am inteles, merci fetelor :kiss:

lady_k
13th March 2013, 23:22
Alex :kiss:

A inceput deja. Urmaresc pe ISU rezultatele live.

Iulya
13th March 2013, 23:24
Alex :kiss:

A inceput deja. Urmaresc pe ISU rezultatele live.

uite si un stream http://www.ltv7.lv/files/player-licensed.swf?file=ltv7_2_lv&streamer=rtmp://stream.ls.lv/ltv7_2_lv&type=rtmp&autostart=true

irinaidu
13th March 2013, 23:34
mersi iulia pt stream, gata si eu ma pun pe vizionat !!!

florik2000
13th March 2013, 23:35
Asta e singurul link disponibil? Nu inteleg de ce nu-mi merge, desi conexiune de net e ok:(

Iulya
13th March 2013, 23:39
Linkuri Спорт http://bit.ly/12PwYr3
LTV7 http://bit.ly/GWgO4H http://bit.ly/Wfje3i
Another stream: http://bit.ly/13TakgE
Another stream: http://t.co/PCGmcSZzjr

irinaidu
14th March 2013, 00:02
oare e prea juvenil din partea mea ca ma amuza numele celui de-al doilea italian ? nu e nevoie sa-mi spuneti, stiu, mi-e rusine cu mine.

lady_k
14th March 2013, 00:11
Parkinson, Irina? :happy

irinaidu
14th March 2013, 00:33
deci sa nu ma simt prost ?

irinaidu
14th March 2013, 00:48
a inceput si pe eurosport. hai zoli !

of.... coregrafia, in partea a2a de concurs, mi-a placut. dar prima parte din concurs a fost o alergare, nereusita, dupa sarituri.

lady_k
14th March 2013, 01:14
Nu l-am vazut pe Zoli, fix atunci s-a trezit bebe si a trebuit s-o readorm. :(

Nu ne mutam pe thread-ul baietilor?

emiii03
17th March 2013, 11:11
ce se stie despre gala? este adevarat ca Brian a fost invitat sa participe la gala? asa am citit eu...

IleK
17th March 2013, 14:18
ce se stie despre gala? este adevarat ca Brian a fost invitat sa participe la gala? asa am citit eu...

pe tvr2 in seara asta de la 8 la 10,30. nu stiu nimic despre participanti dar mi-ar placea sa il vad pe Brian si pe altii care sunt capabili de show chiar daca nu sunt in top5.

Iulya
17th March 2013, 15:15
Da Brian a fost invitat la gala :)

emiii03
17th March 2013, 19:49
ma bucur foarte mult, dar motivul oficial care e? pentru ca a fost furat de arbitrii?

irinaidu
17th March 2013, 22:29
pt ca e frumos si vrea lumea sa-l vada :P

ice_girl
18th March 2013, 21:02
pt ca e frumos si vrea lumea sa-l vada :P
Si pt ca stiam ca imi place mie:)):P

Dupa aceste Mondiale eu sunt groaznic de obosita:sleep:, in plus sufar si de depresie si nostalgie post-CM:nope:

Tracoromana
6th May 2013, 23:57
Astazi au aparut numarul de participanti la Olimpiada 2014 (according to Rule 400 A., paragraphs 2 and 3)
http://www2.isu.org/vsite/vnavsite/page/directory/0,10853,4844-205151-222374-nav-list,00.html?id=1317

Din cate imi aduc aminte regula 400 spune ca daca suma locurilor ocupate la CM de patinatorii dintr-o tara este mai mica ca 13, tara respectiva are dreptul la 3 locuri. De ex la fete:

KOR a ocupat locul 1 (<13), si are 3 locuri asigurate;
ITA a ocupat locul 2+18 (Caro si Vale); e mai mare ca 13, deci au numai 2 locuri asigurate;
JPN are locul 3+4 = 7 (<13) si are 3 locuri asigurate;
etc.
Deci daca Valentina n-ar fi concurat pentru Italia, Italia ar fi ocupat numai locul 2 (<13) si ar fi avut 3 locuri asigurate.

Acuma inteleg de ce n-au venit mai multi concurenti dintr-o tara sa concureze la CM; scadea sansa de obtinere a locurilor.
De ex ne-am tot intrebat de ce nu vine Franta cu 3 baieti la CM? Pai daca totul mergea bine ca la Nisa, Joubert si Amodio ar fi luat locuri bune (4+5 <13) si Franta ar fi avut 3 locuri la Olimpiada. Prezenta lui Romain Ponsard la CM le-ar fi incurcat socotelile. S-a intamplat insa sa aiba locurile 9 si 12, asa ca raman oricum cu 2 locuri.

Miruna1990
7th May 2013, 19:40
Nu se aduna toate pozitiile ocupate pentru tarile cu 3 reprezentanti. Pentru a califica 3 locuri este necesar ca top 2 cumulat sa obtinua un punctaj mai mic sau egal cu 13. Asa ca la Franta nu se justifica alegerea, Romain putea sa rateze calificarea la programul liber cat timp Joubert si Amodio isi faceau treaba.
Insa daca mergea numai Carolina, Italia avea 3 locuri la Sochi. Pentru un singur participant, este necesar ca acel participant fie sa castige, fie sa ia argintul ca sa castige 3 locuri. Difera cerintele in functie de numarul participantilor. E un tabel aici http://en.wikipedia.org/wiki/World_Figure_Skating_Championships pe la mijlocul paginii care arata cum sta treaba cu calificarile.(pt olimpiada se aplica aceleasi reguli ca pt mondiale din cate stiu, cu diferenta ca mai raman locuri de ocupat si la Nebelhorn trophy 2013)

Tracoromana
7th May 2013, 23:01
Insa daca mergea numai Carolina, Italia avea 3 locuri la Sochi. Pentru un singur participant, este necesar ca acel participant fie sa castige, fie sa ia argintul ca sa castige 3 locuri. Difera cerintele in functie de numarul participantilor. E un tabel aici http://en.wikipedia.org/wiki/World_Figure_Skating_Championships pe la mijlocul paginii care arata cum sta treaba cu calificarile.(pt olimpiada se aplica aceleasi reguli ca pt mondiale din cate stiu, cu diferenta ca mai raman locuri de ocupat si la Nebelhorn trophy 2013)
Mersi de informatii, m-am lamurit cu tabelul.

Acelasi lucru s-a intamplat si cu KAZ ca si cu ITA. Denis Ten a obtinut locul 2 si un conational cu nume mai lung a obtinut locul 18, deci au 2 locuri pentru OG. Ma rog, nu cred ca Federatia din Kazahstan s-a suparat ca are numai 2 locuri si nu are 3 locuri, cred ca ar fi fost o problema sa gaseasca un al 3-lea patinator; dar e un alt exemplu de aplicare a regulii.
.