PDA

View Full Version : Premiile Oscar | 2013



Freek
11th January 2013, 21:49
Premiile Oscar vor avea loc pe data de 24 februarie.

Pun cateva categorii, restul le gasiti in link-ul de la finalul postului.

Best Motion Picture of the Year


Argo (http://www.imdb.com/title/tt1024648/)
Beasts of the Southern Wild (http://www.imdb.com/title/tt2125435/)
Django Unchained (http://www.imdb.com/title/tt1853728/)
Les Misérables (http://www.imdb.com/title/tt1707386/)
Life of Pi (http://www.imdb.com/title/tt0454876/)
Lincoln (http://www.imdb.com/title/tt0443272/)
Silver Linings Playbook (http://www.imdb.com/title/tt1045658/)
Zero Dark Thirty (http://www.imdb.com/title/tt1790885/)
Amour (http://www.imdb.com/title/tt1602620/)

Best Performance by an Actor in a Leading Role


Bradley Cooper for Silver Linings Playbook
Daniel Day-Lewis for Lincoln
Hugh Jackman for Les Misérables
Joaquin Phoenix for The Master
Denzel Washington for Flight
Best Performance by an Actress in a Leading Role


Jessica Chastain for Zero Dark Thirty
Jennifer Lawrence for Silver Linings Playbook
Emmanuelle Riva for Amour
Quvenzhané Wallis for Beasts of the Southern Wild
Naomi Watts for The Impossible
Best Achievement in Directing


Michael Haneke for Amour
Ang Lee for Life of Pi
David O. Russell for Silver Linings Playbook
Steven Spielberg for Lincoln
Benh Zeitlin for Beasts of the Southern Wild
Best Animated Feature Film of the Year


Brave (http://www.imdb.com/title/tt1217209/)
Frankenweenie (http://www.imdb.com/title/tt1142977/)
ParaNorman (http://www.imdb.com/title/tt1623288/)
The Pirates! Band of Misfits (http://www.imdb.com/title/tt1430626/)

Road to Oscars 2013 (http://www.imdb.com/oscars/nominations/?ref_=rto_hm_evc_acd)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pareri, predictii? :D
Facem poll acum cu cel mai bun film al anului sau asteptam sa vedem ce zic si cu Amour?


Personal sunt necajit ca nu a prins si The Dark Knight Rises o nominalizare, speram pentru Tom Hardy, dar asta este.

Srdjan
11th January 2013, 21:52
Bradley Cooper merita un Oscar pentru rolul din Silver Linings Playbook, a fost de departe cel mai bun rol din carieera sa .

jo27
11th January 2013, 22:11
Cred ca acel To Be Determined se refera la faptul ca nu sint trecuti producatorii filmului, care vor primi premiul in caz ca va fi cazul, nu ca nu s-au hotarit. De hotarit, e hotarit :)

Eu am vazut doar 2 dintre cele 9 filme, Argo si BOTSW, primul mi s-a parut asa si asa, insa al doilea mi-a placut foarte mult. Iar fetita din rolul principal, fenomenala, ma bucur foarte mult ca a fost nominalizata :)

Freek
11th January 2013, 22:47
Probabil. Eu am crezut ca ca se refera la faptul ca inca nu s-au hotarat daca merita un loc pe lista aia :rolleyes:. Corectam si adaugam si poll. :D

Chiar daca nu le-am vazut, cred ca batalia se da intre Zero Dark Thirty si Lincoln.

Raiden
11th January 2013, 23:44
No Dark Knight Rises at Best Motion ?

iuli
12th January 2013, 00:22
DKR chiar a fost slab, iar Tom Hardy e overrated.

Se pare ca Lincoln e megafavorit sa ia Oscarul, iar Lewis ar fi ca si castigator deja.

Freek
12th January 2013, 00:49
Merita oare The Intouchables o nominalizare la cel mai bun film strain? adica sunt sigur ca din lista aia de filme straine care au ajusn in "finala" cel putin unul e mai slab fata de The Intouchables si asta nu cred ca este doar in opinia mea.

@iuli
Ca tot spui ca Dark Knight e slab. Bun nu la cel mai bun film, nu la cel mai bun actor in rol secundar, dar sunt atatea categorii in care putea sa intre... Iar faptul ca Tom Hardy e overrated, c'mon, e plin de actori overrated :rolleyes:

resita
12th January 2013, 01:14
Am vazut toate cele 5 nominalizari straine, mie personal mi-au placut cel 2 filme nordice A Royal Affair (http://www.imdb.com/title/tt1276419/) si Kon-Tiki (http://www.imdb.com/title/tt1613750/)

ps. dupa ce vezi aceste filme realizezi ca de fapt "Dupa dealuri" a ramas acasa pe drept, nu are nici o sansa in fata acestor filme

El Pistolero
12th January 2013, 01:17
DKR e pt. copii sub 14 ani...ce naiba. Am vazut doar Argo si Django pana acum. Primul e un film bun, iar al doilea as zice ca e fabulos, marca Tarantino. Aprope 3 ore fara sa ma plictisesc, doar la Nasul am rezistat atat de mult la un film. :D O sa le vad si celelalte in curand.

Freek
12th January 2013, 01:26
Pe undeva la jumatate sunt si eu: http://www.imdb.com/title/tt1345836/ratings-age_2.
Asta ca sa ma apar cumva sa nu zica lumea ca am 14 ani :rolleyes: Iar Django are cam aceleasi statistici, aia de sub 18 ani au votat ~9.4


Django l-ai vazut la avanpremiera?


Maine am in program si A Royal Affair si Kon-Tiki :yes: Sa vedem...
@Resita, No cam pe ce loc il clasezi in lista aia de 5 filme straine? :)

r0bby
12th January 2013, 01:42
DKR chiar a fost slab, iar Tom Hardy e overrated.

Se pare ca Lincoln e megafavorit sa ia Oscarul, iar Lewis ar fi ca si castigator deja.

In primul rand,toata lumea stie ca Oscarul e politic.Nu are chiar asa mare relevanta cu valoarea reala a unui film.Sunt multe filme si multe interpretari extraordinare de-a lungul timpului care au fost ignorate de "Academie".

In al doilea rand,DKR nu a fost slab.Nu pot spune ca a fost foarte bun,dar in niciun caz "slab".

Tom Hardy e unul din cei mai talentati actori la ora actuala.Sunt sigur ca vorbeste haterul din tine.Ce filme ai vazut cu el?

irinaidu
12th January 2013, 02:11
eu as vrea sa stiu la ce se refera omul cand zice ca Tom Hardy e supraevaluat ?
pt ca daca vorbim doar de prestatia din DKR atunci firesc ca nu ai cum sa contrazici afirmatia. rolul lui tom in dkr nu e cine stie ce. filmul e unul simplut, fara nici un fel de subtanta si care nu permite actorilor de calibru pe care ii are in distributie sa fie pusi in valoare.
daca vorbim de toata filmografia lui tom hardy sunt sigura ca oricine gaseste macar un film in care sa-i aprecieze abilitatile actoricesti. eu recunosc ca am fost cucerita de el ca "handsome bob " si asa am ramas :P

r0bby
12th January 2013, 02:47
Charles Bronson FTW!

18Wv6nm1Qvw

Raiden
12th January 2013, 03:22
DKR e pt. copii sub 14 ani...ce naiba.

Ai reusit sa scrii o prostie enorma in putine cuvinte, felicitari :))

iuli
12th January 2013, 08:44
Irina, Robby, da, ma refeream doar la rolul din DKR. E overrated pentru rolul din DKR. Nu ati vazut foarte multa lume care a fost impresionata de Hardy aici?
Nu-s hater Tom Hardy, am vazut chiar si un ***** de comedie in care mi-a placut :)

Roby, da, poate nu a fost slab, dar nici bun. Nu merita sa fie la Oscar, ii raspunsesem lui Raiden.

Freek, chiar ma mir ca nu a fost nominalizat la imagini sau ce mai dau astia blockbusterelor.

SwedishMafia
14th January 2013, 00:25
zero dark thirthy a fost lansat pe 11 ianuarie,tot pe 11 Academia l-a nominalizat la Oscar...damn this was fast!:))

eventHorizon
14th January 2013, 02:27
Nu am nimerit niciodata castigatorii, dar cred ca de data asta pot sa bag mana in foc ca Denzel va castiga la sectiunea cel mai bun actor in rol principal.

La rol secundar n-am vazut ce au facut ceilalti, dar, mai mult ca o preferinta subiectiva, as inclina spre un Cristoph Waltz (Django Unchained). Pur si simplu prea bun omu ala!!! De cand cu Col. Landa mi-a ramas in cap vocea lui cu accentu ala interesant de ciudat :D:groggy:

Apoi, ca tot am vazut acum cateva zile The Impossible + citit povestea aferenta subiectului din film, parca ar merita si Naomi Watts o statueta din aia ceva mai mica :)

De restu categoriilor nu ma doare, deci nu ma bag :D

El Pistolero
14th January 2013, 07:40
Naomi Watts a facut un rol exceptional in The Impossible. Sper sa vad Flight cu Denzel W. Am auzit ca e meserias.

resita
14th January 2013, 23:01
Din pacate n-am reusit sa vad decat 2 filme pana acum (Life of Pi si Django) si acum ma bag la Lincoln.

Referitor la filemle straine, o sa pariez pe A Royal Affair (sper sa gasesc vreo agentie care sa ofere acest pariu :drak:)

resita
16th January 2013, 22:55
ARGO, cel mai "prost" film vazut de mine in ultima perioada, cu greu m-am abtinut sa nu adorm la acest film

Daca Argo va castiga atunci ... ma abtin

Grinco
16th January 2013, 23:50
Se subintelege ca aleg Django Unchained oricum, chiar si fara sa vad restul filmelor :D La fel cred ca Waltz si Lewis merita Oscar din oficiu.

q5pESPQpXxE

jo27
17th January 2013, 07:02
ARGO, cel mai "prost" film vazut de mine in ultima perioada, cu greu m-am abtinut sa nu adorm la acest film

Daca Argo va castiga atunci ... ma abtin

a cistigat Globul de Aur deocamdata... in general, cine ia Globul nu ia si Oscarul :D

mie mi-a placut Argo, insa nu mi s-a parut cine stie ce, insa ma rog, e o poveste clasica de Hollywood, care daca mai e si inspirata din realitate, nu are cum sa nu prinda, la ei cel putin. Affleck, intr-adevar face o treaba excelenta ca regizor, insa la cit de plin de clisee e filmul asta, a-l desemna filmul anului e cam mult.

mie Beasts... mi-a placut mult mai mult, si chiar si Silver..., desi e comedie/drama romantica, cred ca e mai bun.

La filme straine, am vazut Kon-Tiki si A Royal Affair, nu mi s-a parut niciunul mai bun decit Dupa dealuri, insa nici mult mai slabe.

Freek
18th January 2013, 02:06
Pana acum am vazut Django, Argo si o tentativa de Lincoln care pe mine a reusit sa ma adoarma.

Django - chiar daca sunt fan Christoph Waltz dupa rolul din Inglourious Basterds, chiar daca si aici a jucat foarte bine, premiul pentru cel mai bun actor in rol secundar l-as fi dat DiCaprio pentru Monsieur Candie, DAR...ciciu nominalizare. So, Waltz sa castige! :yes:
Filmul e bun dar in opinia mea overrated. Daca asta a avut loc la masa finalistilor avea si Cloud Atlas.

Argo - interesant, iar Ben Affleck stie sa faca filme :yes:

Lincoln - probabil e un film "excelent", am sa ii mai dau o sansa peste cateva saptamani. Ca fapt divers au fost putine filme care au reusit sa ma adoarma:D.

Vazut si placut Kon-Tiki, dar probabil premiul se duce la Amour.

p.s. Soundtrack-ul din Django ruleaza.

SuperDumnezeu
18th January 2013, 12:36
Cloud Atlas ala e penibil

Freek
18th January 2013, 13:46
Puii mei nu toti avem acelasi gusturi... Dar daca tot e penibil, zi si de ce. De exemplu poate tu nu adormi la Lincoln :D. Loc in lista aia de finalisti avea, parerea mea.

Silmar22
18th January 2013, 17:10
Cloud Atlas e, din toate punctele de vedere, genul acela de film care se face odata la 20-25 de ani, poate chiar mai bine. De la Godfather III n-am vazut film mai bine executat si l-as considera, daca n-ar fi pentru primele trei povesti cronologic vorbind, cel mai bun science fiction all-time, nu pentru efecte, cat pentru poveste. Daca ma intrebi pe mine, e unul din cele mai bune filme facute vreodata, la nivel de plot, montaj si "heart". Merita cel putin 5 nominalizari.

Sa ghicesc, nu ti-a placut nici Matrix? :evil:

irinaidu
18th January 2013, 17:33
freek, normal ca fiecare isi exprima propriul punct de vedere. doar nu am gasit noi adevarul absolut... ma rog, acum superdumnezeu e posibil sa-l fii accesat, noi insa astia mai putin divini nu cred sa fii reusit :P

dar si eu as putea sa-ti explic de ce cloud atlas e un film slab. firesc si argo e un film slab si de altfel si life of pi. argo are macar meritul ca nu-ti creeaza senzatia ca s-a scremut mult ca sa fie profund. in schimb life of pi si cloud atlas sunt 2 filme care s-au gandit sa profite de imagine ( si dupa indelungile dezbateri pe care le-am avut pe acest subiect, cred ca toata lumea stie ca ma seaca genul de filme cu imagine peste idee ) pt a parea ca au substanta. cloud atlas e plin de replici pline de intelepciune demna de prajiturelele cu ravase gen - Our lives are not our own. From womb to tomb, we are bound to others. Past and present. And by each crime and every kindness, we birth our future. clar nu tot filmul e atat de penibil cum e partea cu somni, dar per total e plin de astfel de replici si de o filozofie ieftina.

iar legatura intre cloud atlas si matrix imi scapa cu totul.

iar filmele gen lincoln sunt doar pt cei care gusta chestiile cu tenta de biografie. mie nu-mi plac din start. prefer cu documentar bine facut pe discovery despre un subiect decat o poveste romantata care insista ca se sustine in adevarul istoric.

Silmar22
18th January 2013, 20:21
iar legatura intre cloud atlas si matrix imi scapa cu totul.

Fratii Wachowski. Si mindfuck-ul, numai ca in Cloud Atlas vorbim de deep mindfuck, nu doar cel pur din alde Matrix si Eraserhead. Modul cum povestile se leaga atat de usor, de natural mi se pare ca transforma Cloud Atlas in ceva fascinant. Film cult scria pe el, inca de la lansarea de la Toronto.

Freek
18th January 2013, 20:34
Eu in general nu cred in rahaturi gen karma, reincarnare etc., dar am reusit sa privesc filmul ca pe un SF de calitate. Povestea a fost frumos legata chiar daca are plot holes pe ici pe colo iar zapaceala aia intre trecut si viitor m-a prins. La partea cu Somni am atatea de spus...:D Nu incerc sa bag pe gat nimanui filmul asta. L-ai vazut ti-a placut sa fii asnatos, l-ai vazut nu ti-a placut sa fii sanatos, dar sa il faci penibil fara un argument imi rezerv dreptul de a te intreba de ce:D. Stii ma gandesc ca daca ti-a placut Mr. Nobody iti palce si asta.
Oricum dezamagirea maxima a fost la make-up sau costumatia...sau cum ii zice. A fost de desene animate in anumite momente.

Legatura dintre Matrix si Cloud Atlas, fratii Wachowski. (ah, nu vazusem ca a raspuns si silmar)

Cu tenta biografica a fost si J. Edgar si totusi am rezistat la el, Lincoln mi s-a parut extraordinar de lent.

SuperDumnezeu
18th January 2013, 21:58
Matrix nu l-am vazut si nici n-o sa ma obosesc sa-l vad. Ma cac in ele SF-uri cu dialoguri care vor sa para pline de sens si care, de fapt, nu spun absolut nimic.

irinaidu
19th January 2013, 01:32
freek, nu ma prind daca in ultimul post vorbeai cu mine sau cu superdumnezeu. ma gandesc ca vb cu el pt ca eu n-am vazut niciodata mr nobody.
mie insa mi-a placut matrix. nu ma inclin la el in loc de biblie si nici nu cred ca e cel mai bun film facut vreodata. insa primul matrix mi-a placut foarte mult. apoi au tinut sa insiste si sa-l faca trilogie. dar pe primul il revad oricand cu placere.

silmar, daca un film reuseste sa obtina statusul de "cult movie " nu e exact o dovada de vreun merit artistic deosebit. dar lasand asta la o parte, dupa cum a zis si freek, daca tie ti-a placut , ma bucur ca l-ai vazut.

am vazut in seara asta "django unchained " - si zic ca daca tot e sa premiem filme care nu au nici un scop, macar sa premiem filmele care nu au nici un scop cu stil. ca toate filmele lui tarantino si asta mi-a creat senzatia ca omul asta se distreaza de minune facand ceva ce-i place mult si mai reuseste si sa ne ia banii pt treaba asta. plus ca am nevoie de soundtrack in viata mea.

Freek
19th January 2013, 01:58
Pentru tine era mesajul, s-a tufut cand am dat edit:D. "Stii, daca ti-a placut Mr. Nobody..." era separat in mesaj ma adresam cumva celor ce l-au vazut pe Nobody.


De cand am vazut Django nu mai ma satur de "John Legend - Who Did That to You" :cool:
qCem6QhOexg

+

gc1v_qnk4iw

Am reusit sa vad un amart de dvdrip cu Silver Lining Playbook. Meh... Dracu, mi-a palcut mai mult The Vow :hmm:

Freek
26th January 2013, 14:47
Zero Dark Thirty, l-a vazut cineva? e film de Oscar? merita vazut?:D

Srdjan
26th January 2013, 14:50
Mie nu mi-a placut, nu e de Oscar

resita
26th January 2013, 14:58
nici mie nu mi-a placut

Freek
26th January 2013, 15:12
Film de propaganda a?:D

Sa vad zilele astea daca reusesc sa trec de prima jumatate de ora.

irinaidu
26th January 2013, 16:29
e film de Oscar?

as zice ca trebuie sa stabilim intai ce inseamna film de oscar :P

Freek
26th January 2013, 16:41
True true. Poate un film fara propaganda:D. Hurt Locker totusi a castigat oscar pentru cel mai bun film luand fata la Inglourious Basterds, nu? :rolleyes:

dextercioby
27th January 2013, 01:20
E de propaganda, Argo e mai ok din punctul asta de vedere. Oscarul cel mare il ia Lincoln, parca vad, alta propaganda, alta basina in stilul Sergiu Nicolaescu de la ei.

Eddy DoubleD
23rd February 2013, 20:07
http://procinema.ro/stiri/cum-se-voteaza-la-oscar-marturisirea-brutala-si-sincera-a-unui-membru-al-academiei-americane-de-film.html

Freek
24th February 2013, 00:26
Mai sunt cateva ore. Hai sa iasa Lincoln :headbang:

YoNuTzz
24th February 2013, 02:56
e sambata noapte sau duminica noapte ?

Freek
24th February 2013, 11:39
Diseara de la 2:00. Ma pacalise calendarul:rasc:.

resita
24th February 2013, 12:14
Mai sunt cateva ore. Hai sa iasa Lincoln :headbang:

chiar Lincoln va iesi...din pacate

El Pistolero
24th February 2013, 12:58
Argo are cota 1.16 sa castige. Asta cred ca va castiga.

YoNuTzz
24th February 2013, 14:44
batalia se va da intre argo si lincoln...clar...

Freek
24th February 2013, 14:50
Eu sunt fericit ca o ia in barba Zero Dark Thiry. Plus ca fata de Lincoln prefer clar "Argo fuck yourself":D

resita
24th February 2013, 17:42
batalia se va da intre argo si lincoln...clar...

adica intre cele mai proaste filme (dar asta e doar parerea mea)

pana la urma se pare ca are priza la publicul american povestile gen argo bla bla bla in care isi ovationeaza "eroii"

eu astept cu mare interes rezultatul la cel mai bun film strain

El Pistolero
24th February 2013, 18:11
Acolo e si mai clara treaba. Amour e deja castigator.

Eddy DoubleD
24th February 2013, 20:12
Da, ce e asa interesant la film strain?:))

Eu sunt curios daca impart premiile pentru cel mai bun film si cel mai bun regizor intre Lincoln si Argo sau Lincold le va primi pe amandoua. Chestia e ca Argo a cam luat toate premiile importante pana acum, insa la regizor e cam clar ca Spielberg va castiga. Oricum o editie slaba in materie de filme, chiar mai slaba ca acum un an.

iuli
24th February 2013, 21:05
Argo va castiga. Nu se insala casele de pariuri la astea speciale. Niciodata.

Anyway, eu am vazut doar 4 filme dintre astea de Oscar.: Argo, Django Unchained, Silver Linings Playbook si Les Miserables.

Nu stiu daca am scris despre fiecare cate un rand, ca mai mult mi-e lene, dar Django mi-a placut foarte mult. De asemenea, si Silver Linings Playbook mi-a placut aproape la fel de mult, chiar daca e un gen total diferit.
In schimb, superfavoritul Argo nu m-a incantat, chiar m-a plictisit sincer sa fiu, dar cine sunt eu? :) Iar Mizerabilii...ma opresc aici :))

Srdjan
24th February 2013, 21:41
Amour merita macar un Oscar. Foarte bun filmul

El Pistolero
25th February 2013, 07:05
Nicio surpriza. Argo cel mai bun film. Lawrance cea mai buna actrita. Waltz si el cu un Oscar.

Freek
25th February 2013, 08:16
Bine ca n-a luat Lincoln...
:yes: Pentru Anne Hathaway si Waltz.
:no: Pentru Jennifer Lawrence pentru ca mie mi se pare insipida inodora incolora.



Best Motion Picture of the Year
Argo

Best Performance by an Actor in a Leading Role
Daniel Day-Lewis for Lincoln

Best Performance by an Actress in a Leading Role
Jennifer Lawrence for Silver Linings Playbook

Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Christoph Waltz for Django Unchained

Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Anne Hathaway for Les Misérables

Best Achievement in Directing
Ang Lee for Life of Pi

Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
Django Unchained (2012): Quentin Tarantino

Best Animated Feature Film of the Year
Brave

Best Foreign Language Film of the Year
Amour


Lista completa AICI (http://www.imdb.com/oscars/nominations/?ref_=rto_hm_evc_acd)

Utilizator
25th February 2013, 13:04
mie mi se pare un pas inapoi sa dai premiul pentru cea mai buna actrita pentru performanta dintr-o comedie romantica destul de banala. dar asta e, Oscarul premiaza performante comerciala si asta nu de azi de ieri.

Nu am vazut toate filmele din competitie, dar iarasi mi se pare exagerat sa-i dai lui Ang Lee premiul pentru regia lui Pi.
In primul rand mie mi se pare ca filmul ar fi fost mult mai bun daca era mai scurt si mai dens.
Nu vad care e aportul asta extraordinar al regiei intr-un film in care ai mare parte din film un singur actor peste care pui sumedenie de efecte speciale. In cazul asta trebuiau sa castige premiul pentru regie si cei ce au facut Shrek, Madagascar si Ice Age.

cosmin95
25th February 2013, 16:58
Rezultate fara surprize extraordinare cu expeptia Oscarului pentru cel mai bun regizor.Parerea mea e ca au vrut sa impace si capra si varza si sa ''repare'' oarecum greseala de a nu-l fi inclus pe Affleck in lista.Asa, nu i-au dat premiul pentru regie nici lui Tarantino si i-au cam impacat pe toti.Parerea mea.

ducus
25th February 2013, 17:06
Da, la asta m-am gandit si eu, si am zis ca poate singurele statuete meritate de aseara au fost cele ale lui Lewis (care isi alege pe spranceana rolurile, numai bune) si Waltz. La restul le-a impartit pt. ca n-aveau ce face, selectia fiind f. slaba anul asta dupa parerea mea. Sunt curios daca filmele pt. Oscar 2014 vor fi mai slabe decat cele de anul asta.
http://www.comingsoon.net/movies.php
Desi daca ne uitam la lista asta nu gasim niciun film interesant...
Sunt curios cand va castiga urmatoarea data Spielberg Oscarul pt. regie, sa vedem ce mai scoate din palarie. :P

ducus
25th February 2013, 17:06
Da, la asta m-am gandit si eu, si am zis ca poate singurele statuete meritate de aseara au fost cele ale lui Lewis (care isi alege pe spranceana rolurile, numai bune) si Waltz. La restul le-a impartit pt. ca n-aveau ce face, selectia fiind f. slaba anul asta dupa parerea mea. Sunt curios daca filmele pt. Oscar 2014 vor fi mai slabe decat cele de anul asta.
http://www.comingsoon.net/movies.php
Desi daca ne uitam la lista asta nu gasim niciun film interesant...
Sunt curios cand va castiga urmatoarea data Spielberg Oscarul pt. regie, sa vedem ce mai scoate din palarie. :P

Utilizator
25th February 2013, 17:29
Cu mici exceptii, Oscarurile nu au premiat filme 'adanci' ci in special realizari cu succes comercial.
E interesant de privit in urma la castigatorii all time. Vedeti de ex. aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Academy_Award
si la cel mai bun film aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Academy_Award_for_Best_Picture

gasim pe lista filme istorice, filme de actiune, comedii, musicalluri si doar cateva filme mai de substanta.
Rocky de ex a luat Oscarul in 1976. E un film agreabil, dar nu-l poti pune pe aceeasi treapta cu de ex Zbor deasupra unui cuib de cuci care castigase cu un an inainte.
Au fost ani cu concurenta serioasa de filme remarcabile (de ex in '79 cu Kramer contra Kramer castigator, flancat de Apocalypse Now si All that Jazz).
Au fost mereu castigatori discutabili. De ex Titanic in '97 a luat fata unor filme pe care eu cel putin le consider mult mai bune si mai pline de miez decat super-productia lui Cameron: As good as it gets, Full monty, Good Will hunting si LA confidential.


Acum timpul va cerne Oscarurile de azi preucm a facut si cu cele de ieri si vom sti peste cativa ani care dintre filme a avut ceva valoare atemporala si care au reprezentat un succes de moment sau o alegere discutabila.

ducus
25th February 2013, 19:46
Bine, astea care le-ai zis tu n-au fost chiar asa de mari nedreptati, atunci ce sa mai zici de Scorsese care a facut muulte filme mai bune decat "The Departed" si nu a luat nici macar o statueta pentru alea, ci pentru ast' din urma? Sau marele Nolan cu Inception (cel mai bun film din ultimii ani)?
O gala asa de slaba si filme atat de slabe n-am mai vazut de la Chicago incoace. Astept cu interes 2014 sa vedem ce le mai bese mintea la americanii astia. Oricum, regizorii ff. buni se pot numara pe degete.

Freek
25th February 2013, 20:29
Definiti filmul de oscar, ce trebuie sa aiba el ca sa primeasca un astfel de premiu?:)

Legat de acordarea oscarului datorita performantelor comerciale, cifrele contrazic oarecum afirmatia.
Criteriile sunt altele pe care noi astia de la N kilometrii nu le intelegem sau nu le acceptam:D

Domestic
http://boxofficemojo.com/yearly/chart/?yr=2012
Worldwide
http://www.boxofficemojo.com/yearly/chart/?view2=worldwide&yr=2012&p=.htm


Silver Linings Playbook il consider o ciudatenie. Multi bipolari in SUA, asa ca prezenta lui la Oscar e justificata + overhyped (asta a fost senzatia mea):D.
Bipolar disorder is more prevalent in United States than in other countries
http://www.apa.org/monitor/2011/06/bipolar.aspx


Pun pariu ca The Hobbit in urmatorii doi ani va avea o nominalizare la cel mai bun film.

cosmin95
25th February 2013, 21:09
Cum vi s-a parut prestatia lui Seth Macfarlane??Parerea mea e ca, desi a avut glume cam vulgare, a stiut sa faca spectacol.Nu stiu de ce se iau jurnalistii de el. :D

irinaidu
26th February 2013, 01:04
discursul lui seth nu a fost rau, dar se vedea ca omul e scriitor de comedie si nu actor. nu a avut cine stie ce prezenta scenica. pe de alta parte, exista oricand anul anne si james, asa ca nu mai poate nimeni sa fie mai rau de atat.

cum ajung filmele nominalizate la oscar nu am cum sa stiu. clar nu e vorba doar de subiect sau de box office. eu sunt convinsa ca este vorba in principal de echipa care face lobby/ pr sau cum s-o numi meseria asta. trebuie sa ai un buget si o echipa ca sa stie cum sa prezinte filmul tau academiei de film americane.

filmele de anul asta nu mi s-au parut cele mai proaste filme din ultima vreme. mi s-au parut mai decente decat cele de anul trecut, de exemplu.anul in care rocky a luat best movie e bun de glume. probabil ca academia s-a simtit " edgy " anul ala :P

pe de alta parte si gusturile membrilor academiei pot fi la fel de bizare si eclectice ca ale noastre. un user mai sus declara inception cel mai bun film al ultimilor ani. mie pe de alta parte mi s-a parut inca o incercare simpatica din partea lui nolan sa faca filme de actiune in timp ce induce privitorului ideea ca e mai destept pt ca se uita la filmul lui decat privitorii de filme de actiune :P sau cam asa ceva.

si daca intr-adevar sunt atat de multi oameni diagnosticati bipolari in sua, ma intreb de ce nu au intrebat pe vreunul daca going full swayze i-a ajutat in tratament.

Brain-dead
26th February 2013, 15:35
Cum vi s-a parut prestatia lui Seth Macfarlane??Parerea mea e ca, desi a avut glume cam vulgare, a stiut sa faca spectacol.Nu stiu de ce se iau jurnalistii de el. :D

Se pare ca nu l-ai vazut pe Ricky Gervais. :)

le.gry
27th February 2013, 00:44
as zice ca trebuie sa stabilim intai ce inseamna film de oscar

Filmul de Oscar tre sa gadile in primul rand americanul, sa-i vorbeasca pe limba lui despre fapte si intamplari care pt omul ala inseamna ceva. Ca e vb de social, politic, fictiune etc, americanul -de la texanul care se scobeste-n fund langa coada vacii, pana la gulerele albe de pe Wall Street, tre sa simta ca cineva a facut un film pentru el. Si, asa cum a punctat Utilizator (desi nu-s de acord cu el in totalitate cand ia la pret de matineu o serie de productii), am avut o paleta f diversa de filme. Eu cred ca Oscarul si-a propus voluntar sa treaca in revista tocmai aceasta diversitate de subiecte, ceea ce a reusit in toti acesti ani. In tot cazul, vad Oscarul reprezentand cu destul de mare acuratete societatea americana, ceea ce nu observ, de pilda, in cazul festivalului de la Cannes -unde se premiaza in special (scuzati!) flatulatii sinistre si rahaturi (cred ei) pretentioase.

Si de ce sa nu fie premiate si filme comerciale, cum este Silver? :drak: E vorba despre un comercial cu destul staif, nu vb aici despre mizeriile la care romanii rup portile mall-urilor (Garcea si oltenii, A enspea cadere a Constantinopolului etc).

PS. Mie mi-a placut Rocky si, peste ani, Million Dollar Baby. Cum sa nu premiezi Rocky, una dintre figurile emblematice ale visului american? O intrebare logica ar fi alta: cum sa premiezi un film romanesc? :rolleyes:(oricare ar fi el). Slava Domnului, la Oscar s-au tinut destul de bine la capitolul asta :D

Utilizator
4th March 2013, 11:01
Le.gry: nu iau la pret de matineu filmele. Si subscriu la ceea ce spui, si mie mi-a placut Rocky la vremea lui, iar primul chiar are story bun si e facut frumos. :)
Spre deosebire, nu-mi plac filmele lui Clint Eastwood (Million dolar baby este printre ele) dar respect parerea altora.
Mie Million Dolar Baby mi s-a parut o peltea siropoasa si cliseistica care pe deasupra mai e si foarte lung.

Ce vroiam sa spun este ca Oscarurile premiaza cu recadere filme accesibile tuturor si filme 'educative' care ating o anumita problema sociala. Mie mi se pare ca valoarea cinematografica nu este intotdeauna primul criteriu de selectie.
Dar iarasi iti dau dreaptate, premiile de la Cannes au atins apogeul snobismului. Aici se premiaza mai mult latura socanta si absconsa a cinematografiei, filme de nisa care in opinia mea nu au mari sanse sa ramana in istorie.
Dovada ca la Cannes sunt extrem de apreciate filmele romanesti care de obicei au o calitate proasta a imaginii, au tampita tendinta sa fie filmate 'la mana' si prezinta subiecte mizere, amare intr-o varianta putin slefuita dar hiperbolizata la extrem pentru a impresiona la maxim. E o opinie personala care foarte probabil ca e gresita, dar mie filmele romanesti de asemenea factura mi se pare precum cersetorii ce castiga bani imbracati murdar si expunandu-si membrele amputate.