PDA

View Full Version : CM 2012/2013 - Zakopane(POL) - 10/13 ianuarie



whisper
10th January 2013, 17:27
Pe 10 vor fi calificarile pentru aceasta etapa, pe 11 concursul pe echipe iar pe 12 cel individual!
Sper ca Schlieri isi va reveni si va putea sari :)

whisper
10th January 2013, 18:55
Antrenamentul si calificarile au fost anulate din cauza conditiilor meteo!

theodor
11th January 2013, 20:15
In competitia pe echipe:
1.Slovenia;
2.Polonia;
3.Austria.
O etapa desfasurata in conditii nefavorabile , cu vant puternic si ratari neasteptate. Norvegia s-a situat pe locul 7.

Rezultatele , aici:

http://www.fis-ski.com/uk/604/610.html?sector=JP&raceid=3580

Comentariul a fost asigurat de d-nul Vlad Bucurescu.

ichigo
11th January 2013, 21:03
etapa destul de interesanta la echipe. e remarcat faptul ca pentru a doua oara in acest sezon, austria nu castiga concursul pe echipe, dupa etapa de la kuusamo. totusi, pana la mondiale mai sunt destule etape pe echipe. si din nou m-a distrat vlad bucurescu care l-a facut pe jaka hvala, hlava.:happy ce sa faci cu numele astea paronime .:) plus ca si la wisla, nu stia cand juriul a decis coborarea barei de start, sau cand antrenorul lua aceasta decizie.

whisper
11th January 2013, 23:36
Felicitari echipei Sloveniei! Imi pare rau ca nu a reusit sa castige Polonia dar slovenii au meritat victoria!

Bine ca nu a patit nimic Tom Hilde! e drept ca ratarea lui i-a costat mult pe norvegieni dar macar e bine si se poate conta pe el in urmatoarele conursuri.


offffff! o fi avand Hobana lipsurile lui dar nici cu Bucurescu nu imi e rusine! ce de greseli a facut in comentariile de la Wisla si Zakopane! de ma miram cum de a venit asa de nepregatit :)

theodor
12th January 2013, 09:06
Felicitari echipei Sloveniei! Imi pare rau ca nu a reusit sa castige Polonia dar slovenii au meritat victoria!

Bine ca nu a patit nimic Tom Hilde! e drept ca ratarea lui i-a costat mult pe norvegieni dar macar e bine si se poate conta pe el in urmatoarele conursuri.


offffff! o fi avand Hobana lipsurile lui dar nici cu Bucurescu nu imi e rusine! ce de greseli a facut in comentariile de la Wisla si Zakopane! de ma miram cum de a venit asa de nepregatit :)


D-nul Bucurescu tinde sa devina sarea si piperul transmisiunilor. Dupa cat se pare, in acest sport iti cam trebuie ani de zile pt a te obisnui cu numele competitorilor(in marea lor majoritate de alta origine decat cea latina). Totusi, odata i-a pronuntat corect numele lui Hvala, si am sperat ca lucrurile se vor indrepta, dar pe urma .......... Oricum, nu-i nimic. Sportul tot sport ramane, cu sau fara balbe , greseli sau gafe. Nu condamn pe nimeni, ca se poate intampla oricui sa greseasca! :)

Lordul
12th January 2013, 16:42
diseara etapa la individual

theodor
12th January 2013, 19:25
Nu inteleg un lucru. Se spune ca Thomas Morgenstern a castigat tot ce se putea castiga. In afara de CM de zbor cu schiurile. La individual. Nu vad sa-si fi adjudecat vreun loc 1 la aceasta competitie.

oana_f
12th January 2013, 20:04
Bravo, Andersii :yes:

Lordul
12th January 2013, 21:08
@theodor Globul de Cristal l-a castigat si Morgenstern

ichigo
12th January 2013, 22:48
theodor, nu se refera la cupa mondiala, ci la campionatul mondial de schi nordic. din care fac parte si sariturile cu schiurile, si unde morgi nu are aur la individual. la fel cum la schlieri ii lipseste aurul la olimpiada individual, si nu pe echipe. iar, in legatura cu etapa de azi, nu sunt surprins de loc de victoria norvegienilor, care i-a dus pe anders la patrat pe primele locuri. iar globul de cristal inca se joaca. nu au inceput etapele de zbor cu schiurile. sunt curios care favoriti vor merge la sapporo si cine va sta acasa. deocamdata am auzit ca doar nemtii merg in japonia.

janne ahonen
12th January 2013, 23:34
Intrasem tinta sa ma leg de comentariu lui Vlad Bucurescu.Oare lui nu ai spune nimeni ca incurca saritorii?Dar sa trecem peste confuzia lui Hlava cu Hvala ,dar el nu cunoaste nici etapele dsfasurarii unui concurs,astazi calificarilor lea spus de fiecare data antrenamente.Plus ca te ia somnul in ce fel comenteaza,probabil daca incepeam sa urmaresc sariturile intro etapa comentata de Bucurescu a doua oara nu mas mai fii uitat.

theodor
13th January 2013, 02:03
theodor, nu se refera la cupa mondiala, ci la campionatul mondial de schi nordic. din care fac parte si sariturile cu schiurile, si unde morgi nu are aur la individual. la fel cum la schlieri ii lipseste aurul la olimpiada individual, si nu pe echipe. iar, in legatura cu etapa de azi, nu sunt surprins de loc de victoria norvegienilor, care i-a dus pe anders la patrat pe primele locuri. iar globul de cristal inca se joaca. nu au inceput etapele de zbor cu schiurile. sunt curios care favoriti vor merge la sapporo si cine va sta acasa. deocamdata am auzit ca doar nemtii merg in japonia.



Inteleg. Stiru ca se refera la cele 3 competitii MEDALIATE (4HT, CM ski Nordic si JO), unde el a completat numarul "celor 7". Dar ma refer la TOATE categoriile de competitii de sarituri, atat cele medaliate cat si ne. ( nu le mai enumar aici, ca lista e lunga). La CM de ski nordic parca a castigat si la individual o data (la Oslo). Din cate imi aduc aminte. Oricum nu prea e important ca a castigat totul sau nu. Nici un sportiv nu cred ca a fost , nu e sau nu va fi "all in one". Ar trebui sa fie cyborg,
sau cam asa ceva.

@lordul Stiu. De 2 ori.

ichigo
13th January 2013, 12:05
totusi am avut partial dreptate cu morgenstern. inca nu are aurul la trambulina mare la mondialul de schi nordic, plus titlul mondial la zbor cu schiurile. in timp ce la schlieri ii exact invers ii lipseste aurul la trambulina normala individual la campionatul mondial, plus titlul olimpic tot la individual.

lucian_iasi
13th January 2013, 12:30
Nici un austriac in primii 5 ieri la Zakopane :D:ok:
2 norvegieni,2 polonezi si 1 german.
Doas Schlieri a salvat onoarea austriecilor in top 10 :))

theodor
13th January 2013, 15:47
Schlierenzauer a fost bolnav, asa ca nu i se poate reprosa semiesecul de la Zakopane. Nici lui Morgi, daca stam sa ne gandim la fericitul eveniment de care a avut parte. Ce mai, lotul lui Pointner trece printr-o eclipsa de forma. De fapt, era si timpul, dupa atata amar de vreme , ca Austria sa cedeze dominatia (oricum, e inca pe locul 1 in clasamnntul pe natiuni). Sa vedem ce va face tanarul Stefan Kraft. O fi oare un nou Schlieri? :confused:

Tracoromana
13th January 2013, 19:13
Nu mai exista finlandezi in cupa mondiala? Ce se intampla cu ei? Pe lista de la Zakopane 1 singur finlandez in primii 50 de saritori, si acela e pe locul 48 !? (Eu cu cine mai tin?)

florin_vs
13th January 2013, 19:26
Nu mai exista finlandezi in cupa mondiala? Ce se intampla cu ei? Pe lista de la Zakopane 1 singur finlandez in primii 50 de saritori, si acela e pe locul 48 !? (Eu cu cine mai tin?)

Este adevarata stirea cu revenirea lui Ahonen pentru olimpiada din 2014 ? :D

Later Edit : Aici am gasit stirea http://club.ados.fr/janne-ahonen/retour-comeback-2394/blog/reactions-comeback-announcement-4338822.html . Imi cer scuze daca sunt ultimul care afla.

Lordul
13th January 2013, 22:04
asadar Jane Ahonen se intoarce a doua oara daca nu ma-nsel :D

florin_vs
14th January 2013, 01:00
asadar Jane Ahonen se intoarce a doua oara daca nu ma-nsel :D

Si odata cu el o sa ma intorc si eu la urmarit acest sport. Si eu eram un fan al finlandezilor, dar numai cu Asikainen mai greu. :)

janne ahonen
14th January 2013, 01:07
Da se pare ca este criza mare de saritori in finlanda,il au decat pe Lauri Asikainen mai de doamne ajuta dar si asta venit din combinata din cate am inteles ,iar in cupa continenantala mai grav nu au nici macar unul cu puncte.Cat despre Janne,mar bucura enorm dar chiar daca ar revenii nu cred ca ar face mare lucru,probabil ar fi un fel de Martin Schmith

florin_vs
14th January 2013, 02:31
Da se pare ca este criza mare de saritori in finlanda,il au decat pe Lauri Asikainen mai de doamne ajuta dar si asta venit din combinata din cate am inteles ,iar in cupa continenantala mai grav nu au nici macar unul cu puncte.Cat despre Janne,mar bucura enorm dar chiar daca ar revenii nu cred ca ar face mare lucru,probabil ar fi un fel de Martin Schmith

Intr'adevar e foarte dificil sa te intorci dupa o pauza la acelasi nivel. S'a vazut asta si in cazul lui Schumacher, Armstrong si chiar in cazul lui Ahonen dupa prima retragere.

theodor
14th January 2013, 07:56
Sper sa ma insel, dar intoarcerea finlandezului zburator ar fi o greseala . Pt. el.

liverpool-kid
14th January 2013, 09:53
pai unde sunt finlandezii de anul trecut? Olli, Muotka, Koivuranta sau Hauttamaeki? eh, e doar o criza, un schimb de generatii, vor trece cu bine peste asta, la fel cum au facut si norvegienii sau germanii

theodor
14th January 2013, 13:21
Hautamaeki s-a retras.

janne ahonen
14th January 2013, 16:39
eh, e doar o criza, un schimb de generatii, vor trece cu bine peste asta, la fel cum au facut si norvegienii sau germanii

Parca la norvegieni si germani nu a fost in halul asta ca la finlandezi,ei tot aveau 3-4 saritori medii etapa de etapa Plus ca la finlandezi tine de ceva timp aceasta criza mascata cu Ahonen sau Hautamaeki,saritori tineri si valorosi nu prea am mai vazut.

ichigo
14th January 2013, 18:51
deci, globul de cristal se joaca. schlieri nu merge in japonia, pe cand cei doi anders norvegieni vor sari la sapporo. probabil, pentru austriac ar fi mai bine ca jacobsen sa le castige pe ambele. sper sa fie o competitie interesanta acolo. din pacate sau din fericire nu va participa jaka hvala, asa ca nu va mai putea fi confundat cu hlava. e bine ca nu a fost facut halva :happy

Lordul
15th January 2013, 12:34
pai hvala ...hlava..pe acolo...si eu ii confund cateodata...

daca Schlieri nu merge probabil va pierde primul loc..daca Anders Bardal incheie pe podium ambele manse de la Sapporo

janne ahonen
15th January 2013, 12:58
Sunt 185 puncte,podiumuri nu sunt suficiente trebuie sa le castige pe amandoua.

Lordul
16th January 2013, 08:51
da sa castige ambele manse...oricum va reduce mult distanta