PDA

View Full Version : Dupa dealuri - nominalizat lla Oscar?



aLLiin
8th January 2013, 22:32
Dupa cum cred ca stiati deja, Dupa dealuri; filmul lui Mungiu, a intrat in faza finala de selectie pentru nominalizaile la oscar, mai precis, din 9 filme se vor alege 5 pentru a fi nominalizate la sectiunea cel mai bun film strain. Initial s-a ales din 80 de filme. Ce parere aveti? Credeti ca va reusi acest film sa prinda nominalizarea?

aLLiin
8th January 2013, 22:33
Eu va spun fara doar si poate ca acest film va fi nominalizat. Dar vom afla pe 10 Ianuarie.

Leo
9th January 2013, 00:09
E posibil.

aLLiin
9th January 2013, 00:18
Tu l-ai vazut?
Ps rog un moderator sa mai taie un L din titlu. Am mana grea cand apas pe tastatura.

Tyler Durden
9th January 2013, 10:22
E greu de previzionat, caci nu stim cu sunt celelalte filme cu care se afla in competitie. Mie mi-a placut mult, dupa Balanta mi se pare cel mai bun film facut dupa '89.

Srdjan
9th January 2013, 10:38
Eu zic ca da, daca chiar si pe mie mi-o placut, care nu suport genul asta de filme, inseamma ca o fost o capodopera :D

aLLiin
9th January 2013, 11:57
Maine aflam. Si eu il consider cel mai bun film de dupa revolutie. Dar este doar parerea mea.

Doctor_Satan
9th January 2013, 16:07
Vad ca toata lumea lauda acest film. Poate ar trebui sa trec peste prejudecatile pe care le am fata de filmele romanesti si sa-l vad.
Nici o parere negativa? Nu este facut in asa fel facut incat sa atinga sensibilitatea (ca pozele cu tigani amarati) si din cauza asta toata lumea s-a dus sa-l vada? Pe mine subiectul chiar m-a lasat rece si tocmai din cauza ca filmul in acest fel a fost comercializat nu am vrut sa-l vad.
Imi spune cineva daca voi vedea si altceva decat evenimentele tragice de la Tanacu expuse in film?

Roddicted
9th January 2013, 16:43
Vad ca toata lumea lauda acest film. Poate ar trebui sa trec peste prejudecatile pe care le am fata de filmele romanesti si sa-l vad.
Nici o parere negativa? Nu este facut in asa fel facut incat sa atinga sensibilitatea (ca pozele cu tigani amarati) si din cauza asta toata lumea s-a dus sa-l vada? Pe mine subiectul chiar m-a lasat rece si tocmai din cauza ca filmul in acest fel a fost comercializat nu am vrut sa-l vad.
Imi spune cineva daca voi vedea si altceva decat evenimentele tragice de la Tanacu expuse in film?

Cele 2 ore jumatate puteau fi reduse la 30 minute si rezultatul era acelasi.Nu mi-a transmis vreo idee, nu m-a sensibilizat, scene lungi fara sa auzi un glas, in 50% din timp ma chinuiam sa disting ceva din intunericul care se asternea peste monitor.Cele 5 minute de final sunt cel mai bun rezumat al acestui film, o plictiseala
Stiam ca la Oscar sunt nominalizate destule prostii de filme, deci nu ne poate mira daca isi face locul si aceasta capodopera

Doctor_Satan
10th January 2013, 13:10
Se pare ca trebuia sa provoc pe cineva pentru a scrie o astfel de opinie despre film.
Pari genul de om care observa chestiile de prost gust, asa ca ma voi scuti de 2 ore jumate de tortura psihica.
Multumesc.

Leo
10th January 2013, 13:16
Tu l-ai vazut?
Ps rog un moderator sa mai taie un L din titlu. Am mana grea cand apas pe tastatura.

L-am vazut si nu m-a impresionat.

Ess
10th January 2013, 13:29
Cele 2 ore jumatate puteau fi reduse la 30 minute si rezultatul era acelasi.Nu mi-a transmis vreo idee, nu m-a sensibilizat, scene lungi fara sa auzi un glas, in 50% din timp ma chinuiam sa disting ceva din intunericul care se asternea peste monitor.Cele 5 minute de final sunt cel mai bun rezumat al acestui film, o plictiseala
Stiam ca la Oscar sunt nominalizate destule prostii de filme, deci nu ne poate mira daca isi face locul si aceasta capodopera

m-ai convins. imi sunt foarte cunoscute scenele tipice cinematografiei romanesti descrise de tine, deci pas.

tyler> balanta ramane un unicat la nivel mondial. este o capodopera desavarsita :)

Freek
10th January 2013, 20:29
Si uite ca a "ratat" nominalizarea...

aLLiin
10th January 2013, 20:41
Chiar nu ma asteptam sa rateze!

Freek
10th January 2013, 21:41
Socant, intr-adevar:D.

resita
10th January 2013, 21:43
:happy:happy:happy

Freek
10th January 2013, 22:01
Hai sa vedem si ce filme au intrat in finala.

War Witch (http://www.imdb.com/title/tt1820488/)
Amour (http://www.imdb.com/title/tt1602620/)
Kon-Tiki (http://www.imdb.com/title/tt1613750/)
No (http://www.imdb.com/title/tt2059255/)
A Royal Affair (http://www.imdb.com/title/tt1276419/)

Kon-Tiki si No trebuie neaparat sa le vad:D Ma rog, hai sa nu exagerez, trebuie sa le vad si atat:rolleyes:
Apaream noi cu marele film pe lista asta. Iar incercam sa impresionam juratii sa primim un premiu dar la public nu ne gandim...

npOe0gzdBfQ
:nope:

Srdjan
10th January 2013, 22:05
Greu de depasit Royal Affair, a fost foarte bun

resita
11th January 2013, 00:30
Hai sa vedem si ce filme au intrat in finala.


Kon-Tiki (http://www.imdb.com/title/tt1613750/)


e cu cel putin doua clase peste cel romanesc, merita urmarit :ok:

Leo
11th January 2013, 11:56
Eu va spun fara doar si poate ca acest film va fi nominalizat. Dar vom afla pe 10 Ianuarie.

Ce chestie. Nu a fost nominalizat.

cimitiru' ghencea
11th January 2013, 12:08
Eu va spun fara doar si poate ca acest film va fi nominalizat. Dar vom afla pe 10 Ianuarie.

doar daca nu va fi nominalizat,ceea ce se poate ...:happy

aLLiin
11th January 2013, 12:11
Se mai inseala omul...

Doctor_Satan
11th January 2013, 12:14
Se pare ca nu i-a impresionat destul subiectul. Daca era si despre vreo clasa "defavorizata", o tigancusa, ceva, lua si Oscarul, nu daor nominalizarea.

epal
25th March 2013, 14:18
Cele 2 ore jumatate puteau fi reduse la 30 minute si rezultatul era acelasi.Nu mi-a transmis vreo idee, nu m-a sensibilizat, scene lungi fara sa auzi un glas, in 50% din timp ma chinuiam sa disting ceva din intunericul care se asternea peste monitor.Cele 5 minute de final sunt cel mai bun rezumat al acestui film, o plictiseala

Nu am de gand sa judec, dar parerea mea este ca tratezi cu superficialitate un film. Tocmai asta e ideea la filmele lui Mungiu - scene lungi, care nu-s pe degeaba facute sa fie asa. Totul are o semnificatie, pana si intunericul care acapareaza ecranul isi are farmecul lui in contextul ideii pe care vrea s-o transmita filmul. Se cheama tehnici de filmare, tehnici regizorale, nu-s de ieri de azi, si sunt considerate de un artistism superior filmelor de duzina.

Din pacate, suntem obisnuiti cu filmele hollywood-iene, unde totul se intampla repede, scene scurte, rapide, mult dialog, actiune, totul colorat si atragator pentru ochiul uman, cand de fapt e doar mani****re nesimtita ca sa se vanda bine si sa fraiereasca masele de oameni. Creierul are nevoie de pauza. Sa digere si sa interpreteze ceea ce vede, sa lase filmul sa-i inspire ceva.

Eu consider filmul foarte bun, si ma bucura faptul ca regizorii romani nu fac filme comerciale, ci filme care chiar sa spuna si transmita ceva cu adevarat, sa fie autentice. Da - asta a pierdut cinematografia - autenticitatea. Rar (cam de 2-3 ori pe an) mai apare ceva ce poate fi considerat astfel.

Uncle Ben
25th March 2013, 14:33
Epal, filmu' e pal-secam? :D

Capitanu.Burcea
9th June 2022, 16:08
Am descoperit recent ca filmele românești pot fi urmărite cu subtitrare pe Netflix. E o unealta care va schimba percepția asupra calității filmului cu un procent considerabil, avand in vedere calitatea audio a producțiilor autohtone. Sunetul înfundat, mormăit, pierdut între fâșâieli și alte zgomote exterioare, specifice cinematografiei noastre, au acum o rezolvare simpla. Daca e sa ne referim la filmul de față, un motiv în plus ar fi dialectul moldovenesc :))