PDA

View Full Version : A prins crucea de Bobotează ca să câștige Oțelul "Cupa României"



megastar
6th January 2013, 17:38
Peste 7.000 de gălățeni au asistat, duminică, la slujba de Bobotează, oficiată chiar de ÎPS Casian Crăciun, arhiepiscopul Dunării de Jos. Pentru că tradiționalul ger de bobotează a lipsit, iar afară nu au fost mai puțin de zero grade Celsius, oamenii au ieșit din case cu mic cu mare, atât faleza superioară, cât și cea inferioară dovedindu-se neîncăpătoare. În ciuda faptului că cea mai mare parte din slujbă s-a ținut lângă Biserica Precista, cei mai mulți participanți la eveniment și-au ocupat pozițiile chiar pe malul Dunării, acolo unde urma să se desfășoare cel mai așteptat moment al zilei, înotatul după crucea Bobotezei. E drept, sonorizarea bună a făcut în așa fel încât toți cei prezenți au putut auzi slujba.
Au sărit în apă opt
Nu mai puțin de 16 gălățeni și-au manifestat intenția de a sări în apă după cruce, însă, în urma controlului medical efectuat de cei de la Serviciul de Ambulanță, doar șase au primit avizul. "Doar șase au voie, din punctul nostru de vedere, să se arunce în apă. Ceilalți prezintă diverse tulburări ușoare și e mai bine să nu riște nimic", a explicat medicul Anca Rusneac de la Ambulanță. Cu toate acestea, s-au prezentat la start nu mai puțin de opt înotători, șapte dintre aceștia încercând să se mai încălzească puțin cu ajutorul fularelor cu Oțelul pe care le purtau la gât. Imediat după ce ÎPS Casian a aruncat crucea în Dunăre, a început o adevărată probă de înot între cei mai bine poziționați doi competitori. Pe alocuri, duelul a fost atât de aprig încât s-au folosit și diverse tehnici de polo, însă în cele din urmă tinerețea a învins experiența. Crucea a fost prinsă de Gabriel Grumăzescu, care, la 23 de ani, a sărit pentru prima dată după crucea de Bobotează.
"Îmi doresc sănătate și fericire"
"E pentru prima dată când fac asta, dar cred că o să mai sar și la anul pentru că, vă dați seama, am câștigat din prima. Am purtat fularul cu Oțelul Galați pentru că țin cu Oțelul și vreau să câștige anul acesta Cupa României. Sper să ne ajute Dumnezeu să mai luăm un trofeu. În rest, îmi doresc și le doresc tuturor gălățenilor sănătate și fericire, că restul o să vină de la sine", a spus Gabriel Grumăzescu.
Înfierbântat de uralele mulțimii, tânărul a mai zăbovit preț de câteva minute pentru ca cei prezenți să sărute crucea. Mai mult, unii dintre participanții la eveniment i-au cerut lui Gabriel Grumăzescu să se pozeze cu ei. Restul participanților l-au felicitat pe învingător și i-au promis că își vor lua revanșa la anul.

http://www.viata-libera.ro/eveniment/37808-galati-viata-libera-boboteaza-cruce-inot-otelul-2013-galerie-foto

Tim
6th January 2013, 21:12
luati-l in lot.:rolleyes:

Tim
6th January 2013, 21:13
luati-l in lot.:rolleyes:

Freek
6th January 2013, 21:18
luati-l in lot.:rolleyes:

3 e cu noroc.

Shinnok
6th January 2013, 21:23
luati-l in bot.:rolleyes:

























































:D

dextercioby
6th January 2013, 21:32
Ce descreierati. :D

Tim
6th January 2013, 22:04
Asta concureaza porcul de Craciun.:happy



http://www.viata-libera.ro/eveniment/37808-galati-viata-libera-boboteaza-cruce-inot-otelul-2013-galerie-foto

Hingherul
6th January 2013, 23:01
Timule, vezi ca nici varianta casnica de o practici tu nu e prea buna. o sa ai reclamatii :D

Românii, deranjați de vecinii care se aruncă după cruce în căzi (http://www.timesnewroman.ro/monden/8548-romanii-deranjati-de-vecinii-care-se-arunca-dup-cruce-in-cazi)

Doctor_Satan
7th January 2013, 09:24
luati-l in lot.:rolleyes:


luati-l in lot.:rolleyes:

Ce inseamna sa vanezi postari. Acelasi nivel cu Paul.