PDA

View Full Version : Homeland



Freek
2nd January 2013, 16:14
http://serialetari.com/wp-content/uploads/2011/10/Homeland-banner1.png
http://www.imdb.com/title/tt1796960/
http://en.wikipedia.org/wiki/Homeland_(TV_series)

Nu cred ca mai e nevoie sa spun cate ceva despre serial, deja suntem cativa care ne uitam la serial deci stim despre ce este vorba. Dar totusi sa pun si un promo la primul sezon pentru cei care inca nu s-au apucat de el, poate le atrage atentia cumva:D.


alLloalu1JE

jo27
16th January 2013, 06:25
Homeland a cistigat globul de aur atit pt cel mai bun serial - drama, cit si pt actor si actrita in rol principal :)

Freek
9th August 2013, 23:34
Trailer season 3. Abia astept sa inceapa /hello
iXOUIsu-E0Q

Capitanu.Burcea
5th September 2013, 16:50
Bun! Il urcam si pe asta! :ok:

Freek
6th September 2013, 01:43
Unde sa-l urcam? ca de dat jos stiu ca-l dai :D
E bun. Merita incercat.

Capitanu.Burcea
6th September 2013, 01:52
Nu, bre, il urcam putin, ca ajunsese in josul paginii :D

Incep si eu sezonul 2. La un moment dat :D

Freek
6th September 2013, 01:54
A... ai dreptate :D. Spor! :yes:

Silmar22
7th September 2013, 14:49
A scapat inceputul sezonului 3 pe torenti de luni. Acum... l-am dat jos si ma pun sa-l vad. Da' numai dupa ce recuperez cu Breaking Bad.:D

El Pistolero
8th October 2013, 20:47
Destul de slab inceputul de sezon, dar din episodul 3 revine...actiunea! :D

Lucian86
8th October 2013, 21:03
Da, pana acum lenta actiunea (fata de sezonul trecut)...Ramane insa un serial foarte bun in opinia mea.
Singurul lucru care nu-mi place e personajul "Dana" si importanta care i se da; chiar nu e nevoie de ea in acest serial

iuli
9th October 2013, 13:45
Daca nu te uitai la primele doua sezoane ai fi crezut ca e personajul principal...

Lucian86
9th October 2013, 14:19
http://cdn03.cdn.pinkisthenewblog.com/wp-content/uploads/2012/11/23/112312_lesnews.jpg

iuli
9th October 2013, 14:49
:))

Celso
15th October 2013, 20:12
Mi-a placut mult episodul 3 (si n-a mai aparut fi-sa:D). Serialul chiar are viitor!

El Pistolero
4th November 2013, 20:09
Prea s-au complicat sezonul asta. De la Brody s-a ajuns la toate magariile din CIA, directori de agentie, spioni si alte prostii. Sunt si acum cateva lucruri interesante, dar a scazut mult nivelul fata de primele sezoane. Probabil ca au lasat toata actiunea buna pentru sezonul urmator. :D

Freek
6th November 2013, 17:26
Cred ca m-am obisnuit cu sezonul asta. Chiar imi place si nici nu simt lipsa lui Brody (teoretic pentru un sezon sau poate doua povestea ar fi cam gata cu el, eventual apare cand se dovedeste cumva ca nu el a fost vinovat))

TheIceMan
6th November 2013, 18:43
iara am citit gresit titlul, credeam ca e vorba despre Heartland :D Ma si miram sa-l difuzeze in Romania :)

http://www.imdb.com/title/tt1094229/?ref_=nv_sr_1

iuli
6th November 2013, 19:49
^^ Serios? E foarte slab sezonul asta. Slab de tot, nimic interesant. Nu s-a intamplat nimic pana acum.

Si cum

nu se simte lipsa lui Brody? Wtf?

TheIceMan
6th November 2013, 20:08
^^ Serios? E foarte slab sezonul asta. Slab de tot, nimic interesant. Nu s-a intamplat nimic pana acum.
Adica se difuzeaza Heartland in Romania???

El Pistolero
6th November 2013, 20:15
Tu esti din alt film aici. Noi vorbim de altceva. :))

TheIceMan
6th November 2013, 20:27
Stiu, dar tu cand ai pus ^^ imediat dupa reply-ul meu, am crezut ca vorbesti cu mine :D

iuli
6th November 2013, 21:45
Daca puneam ^ vorbeam cu tine.

Totusi, nu trebuie sa se difuzeze in Ro ca sa ne uitam la seriale. Nu suntem atat de inapoiati

TheIceMan
6th November 2013, 22:24
Daca puneam ^ vorbeam cu tine.Sorry.


Totusi, nu trebuie sa se difuzeze in Ro ca sa ne uitam la seriale. Nu suntem atat de inapoiatiNici nu am vrut sa implic asa ceva, dar in mod normal eu ma uit la TV la un serial, n-am timp sa le vad pe net.

Freek
6th November 2013, 23:46
Pai nu le vedem pe net, de acolo le luam :sneaky:.
http://i.imgur.com/2wBAj4I.jpg

@iuli
Da, dupa cateva episoade nu ii mai simt lipsa, dar asta nu inseamna ca este mai bine sau mai bun serialul fara el. Asa cum se desfasoara actiunea acum parca tinde sa se duca iar spre un sfarsit de sezon foarte bun si tare imi este ca Saul are legatura cu bomba explodata de l-a facut pe el director CIA. :sneaky: Sa vidiem...

iuli
7th November 2013, 13:14
Pe mine m-a plictisit rau de tot sezonul asta. Adica sa pui accentul pe Dana? WTF

Ok, Carrie e prea tare de fiecare data, dar are nevoie de un barbat mai ok in serial, nu de Saul.

relansat
7th November 2013, 16:55
eu am renuntat la el.

Freek
7th November 2013, 21:06
@iuli
Hai ca poate scapam de tuta. Stii la ce ma refer...
Avand in vedere ca sertarul ala era plin de pee sticks-uri pozitive cine stie, poate se intoarce mai repde Brody decat anticipam. Sau poate ii pica cu tornc Quinn.

iuli
9th November 2013, 00:40
Eu nu am inteles de unde pana unde. A fost invizibila pana in sezonul asta.

Da, e clar ca e al lui copilul. Si da, ar trebui sa revina naibii. Pe bune ca nu are farmec. Parca ma uit la 24, cum incearca ei sa stopeze asa...

Lucian86
19th November 2013, 09:16
eu am renuntat la el.

De ce ? Nu mi se pare c-a scazut mult in calitate...dimpotriva

iuli
19th November 2013, 12:29
In sfarsit se agita apele.

Doua episoade mai bune in ultimele saptamani

El Pistolero
19th November 2013, 18:58
Hmm...deci Saul stia in tot acest timp unde e Brody? Cum a aflat ca nu el a pus bomba, cum a mers la el.

relansat
19th November 2013, 19:29
De ce ? Nu mi se pare c-a scazut mult in calitate...dimpotriva

prefer ceva usor de digerat. sitcomuri in general :)

Freek
19th November 2013, 20:03
Uhhh, am vazut preview-ul pentru ep. urmator, abia astept... :sneaky:

Hmm...deci Saul stia in tot acest timp unde e Brody? Cum a aflat ca nu el a pus bomba, cum a mers la el.

Cred ca stia de la explozie ca nu el a fost vinovat, doar ca a fost mai usor sa arunce vina pe el. Zic si eu...

Lucian86
21st November 2013, 12:21
Uhhh, am vazut preview-ul pentru ep. urmator, abia astept... :sneaky:


Cred ca stia de la explozie ca nu el a fost vinovat, doar ca a fost mai usor sa arunce vina pe el. Zic si eu...

Eu zic ca nu era sigur si vroia sa afle adevarul; probabil a intuit ca Carrie l-a ajutat sa scape.Ma rog, acum sunt curios sa vad ce va face cu el

Freek
22nd November 2013, 19:45
Daca esti curios rau de tot cauta promo pentru ep. urmator. Eu nu am rezistat, a trebuit sa-l vad :D.

El Pistolero
2nd December 2013, 21:04
Foarte bun episodul asta. Se anunta un final de sezon bun, mai sunt inca 2 episoade.

iuli
3rd December 2013, 14:53
Da, dar slab sezon per total.

Freek
4th December 2013, 00:39
Da. Foarte bun episodul iar urmatoarele 2 episoade probabil vor fi la fel de bune, dar per total, slab sezon din pacate.
Faptul ca(,) Carrie e asa emotiva nu deranjeaza pe nimeni din celula aia de criza sau spanac ce celula o fi?

iuli
16th December 2013, 21:26
And now what?

Sincer, cred ca renunt la serial.

El Pistolero
16th December 2013, 21:29
De ce? :( Probabil inca un serial bun care o va lua la vale. :|

PS: Gand la gand iuli. Acum probabil o vor da in sf-uri gen Prison Break. Isi va pierde farmecul.

EyesOnly
17th December 2013, 00:25
de ce ar lua-o la vale?Pt ca probabil o sa dispara Brody din peisaj?(orice alt scenariu cu el in viata mi s-ar parea prea ''tras de par''). Din cate stiu, de la inceputul sezonului se stia ca unul dintre personaje va muri.

iuli
17th December 2013, 00:30
Pai da, nu eram un fan Brody, dar s-a vazut 3/4 din sezonul asta ca fara el e jale in serial. Cum a aparut, cum s-au miscat lucrurile in bine.

EyesOnly
17th December 2013, 00:42
Mie imi place Brody( nu as spune chiar fan, dar destul de aproape...). Motivul pentru care lucrurile au inceput sa se miste in bine cand a aparut iar( eu as spune sa se miste si atat, pt ca de multe ori mi s-a parut ca serialul/ plot-ul stagna sezonul asta ) e ca prea l-au legat pe Brody de tot ce insemna actiune propriu-zisa( nu investigatiile CIA sau ''nebunia'' lui Carrie).
Nu vad nicio cale de reabilitare, deci mentinere a lui Brody in serial, asa ca banuiesc ca tot ce a ramas e sa-i pregateasca o iesire/ moarte care sa nasca alte plot-uri ceva mai...dinamice.
Plus ca nu cred ca Homeland e genul de serial care sa stea intr-un singur personaj/ actor( si daca ar fi asa, eu as paria pe Carrie/ Claire).

Totusi...mie nu prea mi-au iesit previziunile atunci cand vine vorba de Homeland :D

El Pistolero
17th December 2013, 15:42
Brody era principalul personaj din serial, practic de la el a inceput toata actiunea serialului. Tare mi-e sa nu il scoata si pe Saul.
Acum probabil o sa vedem cum se complica lucrurile cu Javadi si alte tampenii. Eu zic ca o scada mult audienta serialului.

Lucian86
17th December 2013, 16:48
Carrie e personajul principal, nu Brody.

Nu inteleg de ce mai continua serialul. Mi se pare un sfarsit bun ultimul episod din sezonul acesta. Au avut si norocul ca Iran-ul sa semneze acel pact la Geneva in legatura cu armele nucleare, ceea ce au introdus si in film. Mai mult cred ca o sa strice

El Pistolero
17th December 2013, 17:17
Asa e. Mai bine il terminau acum.

iuli
17th December 2013, 20:32
Si mie mi se parea Brody personajul principal, asta era senzatia. Bine, cel putin in primele 2 sezoane asa a fost.

iuli
18th December 2013, 01:12
Si totusi mai citesc stiri despre serial. E oficial asadar: http://www.usatoday.com/story/life/tv/2013/12/16/the-plot-behind-homelands-surprising-finale/4042549/

jo27
18th December 2013, 16:37
Hmm, am crezut ca s-a terminat serialul. Si mi s-a parut un final bun de serial... si chiar sezonul 3 destul de bun, in ciuda lalaielii cu Dana de la inceput, a avut un parcurs interesant.

Sint curios in ce directie o vor lua, pot sa faca ce vor, numai pe Claire Danes sa n-o scoata din serial, ca atunci chiar nu ma mai uit :D

Freek
23rd December 2013, 01:35
Nu dispare madame Danes ca e producatoare :D.
Bun finalul. :yes:

Freek
22nd October 2014, 01:01
Se mai uita careva? cum vi se pare pana acum?

jo27
22nd October 2014, 06:56
Interesant.

Freek
28th October 2014, 23:02
Mi se pare un pic mai slab fata de anii trecuti.

Lucian86
8th November 2014, 18:31
Da, chiar slabut

El Pistolero
24th November 2014, 22:10
De azi da si Pro tv-ul sezonul 2, luni-joi 23:00. Poate cel mai bun sezon.

N-am vazut decat primele 2 episoade din acest sezon, cand am timp o sa le dau play si la celelalte pentru a ajunge la zi cu el. Dar asteptari mari nu mai am de la acest serial, din pacate.

Freek
26th November 2014, 07:44
Uau. Mi-a placut mult de tot ultimul episod (4x07). Urmatorul se anunta si mai interesant, 13 Hours in Islamabad :D

Cneazul
7th October 2015, 18:07
A iesit 5x01. Sezonul asta trateaza problema sirienilor. A fost un moment interesant la inceputul episodului cand vorbeau despre o criza a refugiatilor sirieni si un iminent exod masiv spre Europa. Daca te gandesti ca au filmat episodul acum cateva luni, chiar au anticipat foarte bine situatia.

Freek
8th October 2015, 23:24
Se stia inca de anul trecut ca va urma un exod. Oricum, la fel ca si la House of Cards, imi place foarte mult ca trateaza probleme actuale. :yes: Sper sa fie un sezon bun.

Freek
8th December 2015, 08:34
Cel mai bun serial din toamna (si iarna) asta. Am zas! punct

Cneazul
16th December 2015, 01:51
Subscriu. Din punctul meu de vedere, in toamna asta Homeland si Legends sunt cu doua clase peste oricare alt serial.

Lucian86
18th December 2015, 01:44
Chiar bun sezonul asta :yes:

Freek
3rd January 2017, 23:38
N-am rezistat si am vazut primul episod. Not bad. Acum astept pana spre sfarsitul lunii sa-l vad pe al doilea :D.


Acestea fiind spuse, UP!

dumy84
5th January 2017, 21:19
WOW! A si aparut?! Ce bine ca am aflat sa ma uit si eu. Thanks, man!

Utilizator
12th November 2018, 12:25
am vazut si eu primele 6 sezoane din Homeland.
per total un serial fantastic, stiintifico fantastic. :)
foarte multe parti de baza din scenariu nu prea stau in picioare: agenta CIA bipolara care se cupleaza cu suspectul, debandada si abordarea relaxata de la CIA, multele aspecte fortate sau lasate fara explicatii samd (ca sa nu dau prea multe spoilere altor intarziati).

Insa serialul merge inainte de culcare pentru ca e destul de bine legat si are un casting foarte bun.
Sper sa pot duce la capat si sezonul 7 care de data asta este axat pe lupta dintre oamenii de bine din sistem si un presedinte anti-sistem (suna cunoscut?).

JJ
24th January 2019, 23:06
Am inceput si eu sa ma uit acum (primul sezon si-un pic), ca l-au bagat pe Netflix. Imi place. Uti are dreptate. Serialul are cateva fracturi de logica prin scenariu, dar n-am vazut serial care luat la bani marunti sa n-aiba. La inceput m-a cam dezamagit ca nu era pur detectiv - spectatorii stiu intotdeauna mai mult decat "aia bunii", dar dup-aia am inteles de ce au facut asta: ca sa puna in valoare dinamica de familie a suspectului. Serialul e jucat bine de tot.

Ce nu inteleg nici in ruptul capului e de ce nevasta-sa il striga doar pe numele de familie. Mereu.

Utilizator
25th January 2019, 10:45
Ce nu inteleg nici in ruptul capului e de ce nevasta-sa il striga doar pe numele de familie. Mereu.

In semn de respect.
Un soldat american reactioneaza prompt numai cand este apelat pe numele de falimie, precum o fac sergentii si superiorii sai in general.
Bunoaca de nevasta-sa stia ca altfel nu-l trezeste la lupta pe Brody.
In plus el devenise un erou si nu mai putea fi apelat familar cu prenumele sau cu diminutive gen Gigi, Vasilica, Ionel, Costel.
Un erou este un domn (sau tovarash, dupa caz) si toti ii vorbesc cu respect, adresandu-i-se pe numele de familie.

Cand spuneam ca exagereaza prea mult ma refeream in special la sezoanele mai din coada, cand vezi cat de fragila e CIA si cum e martelata de o mana de diletanti.
Inceputul e acceptabil dpdv logic daca accepti ca e un film de fictiune ce nu poate fi intru totul realist.
Dar enjoy, chiar daca scenariul are gauri pe ici pe colo, Homeland este e un serial bine jucat si te tine in priza. :)

YoNuTzz
25th January 2019, 23:41
am inceput sa-l urmaresc de cand e pe Netflix. Am vazut momentan primele 2 sezoane...
De mult nu am mai vazut un serial in care ambele personaje principale sa fie atat de detestabile precum Carrie si Brody...

dar serialul este bun spre foarte bun.

El Pistolero
26th January 2019, 08:28
Primele 3 sezoane sunt bune, după aia o ia la vale. Nici nu m-am mai uitat la ultimul sezon.

Utilizator
24th February 2021, 13:07
Sunt acum la sezonul 8 care se intampla in Afghanistan.
Pe aceleasi coordonate ca si sezoanele anterioare.
Insa bine facut si te tine in priza daca nu esti cusurgiu si poti sa-l vezi fara sa te macine prea mult SFurile din scenariu (ex: un agent reactivat desi are probleme de sanatate serioase si cu suspiciunea ca ar fi fost racolat de rusi, un presedinte care circula in zona de lupta cu doar un singur elicopter de paza etc).