PDA

View Full Version : Diverse 2013



Pages : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

mikeyy
1st January 2013, 22:29
Sa revenin la normal, zic. Mi-a lipsit threadul "Diverse" dupa incidentele cu forumul si ma bucur ca acum putem sa ne vedem linistiti de treaba.

La multi ani si un Nou An minunat va doresc. Sper sa comentam cat mai multe vesti bune anul acesta! :)

Sa postez si ceva ontopic, nu? :)

Cele mai importante competitii ale anului:
- Campionatul European de la Moscova (17 - 21 aprilie);
- Festivalul Olimpic al Tineretului European de la Utrecht (14 - 19 iulie);
- Campionatul Mondial de la Anvers (30 sept - 6 octombrie);

Cata_RB
1st January 2013, 22:47
Subscriu :) Parca nu era forumul de gimnastica fara Diverse.

AuriB
1st January 2013, 22:56
Multumim frumos!

La multi ani,tuturor!
Sa avem un an plin de bucurii si impliniri,si cit mai multe vesti bune din gimnastica.

MitzGym
2nd January 2013, 08:59
iei!diverseee!
la multi ani si voua :floricica:

remm
2nd January 2013, 13:00
La Multi Ani!!! Un an, nu doar bun, ci excelent pentru gimnastica romaneasca! La Multi Ani, tuturor!!!

mikeyy
2nd January 2013, 14:20
20 de gimnaste in probe la Izvorani: http://www.digisport.ro/Sport/GIMNASTICA/Se+cauta+o+noua+Ponor+20+de+aspirante+dau+probe+la +Izvorani

Si reportajul de Revelion: http://www.digisport.ro/Sport/GIMNASTICA/Gimnastica+de+Revelion+Octavian+Belu+a+dat+liber+l a+distractie

Oare cine e cea care face o Mostepanova in plan indepartat la sec 45? Sa fie Anda?
Faina si combinatia Danei Andrei: danilova laterala cu salt lateral.

remm
2nd January 2013, 15:12
Iar Diana s-a apucat de Kempo (de pe Click Sport):D

dracsor
2nd January 2013, 15:15
Acum ca am vazut "live" palmiere la lotul de senioare, pot sa incep sa am o alta obsesie :D

crisloregym
2nd January 2013, 17:34
Ce obsesie, Alina?:D

Ma bucur ca in sfarsit se face selectia, sa stim si noi ce si cum. Intrebarea e: ce se intampla cu cele 10, unde se antreneaza? La Izvorani, la Deva? Cu cine? Cine mai e antrenor la lotul mare, cine o sa fie antrenor la lotul mare? Cata ceata....

Frumoasa legarea Danei, da:)

dracsor
2nd January 2013, 17:38
Hai, maaaaaai, de 2 ani strig: palmiere! palmiere! Si tu nu stii care obsesie? :P :D

mikeyy
2nd January 2013, 18:15
Cristina cred ca se referea la noua obsesie :D

dracsor
2nd January 2013, 18:21
Cristina cred ca se referea la noua obsesie :D

Oh, inca nu mi-am revenit dupa Revelion. Hmmm.. inlocuirea staff-ului federatiei pare o obsesie buna. Mai ales ca vin acusica alegerile :evil: :happy

cristina561
2nd January 2013, 18:31
Ca veni vorba de palmiere, in afara de faptul ca protejeaza palmele, mai sunt si alte beneficii? Spre ex: sa imprime mai multa viteza in executie, etc...

crisloregym
2nd January 2013, 18:31
Da, la asta noua ma refeream, dar credeam ca o fi o obsesie legata tot de lotul mare:P

Alina, inteleg ca ai petrecut foarte bine de Revelion, daca se cunoaste si acuma:))

mikeyy
2nd January 2013, 18:39
Ca veni vorba de palmiere, in afara de faptul ca protejeaza palmele, mai sunt si alte beneficii? Spre ex: sa imprime mai multa viteza in executie, etc...

Protejeaza si te ajuta sa ai o aderenta mai buna la contactul cu bara, cu toate ca unii gimnasti afirma ca simt mai bine bara fara palmiera. Difera de la sportiv la sportiv, cum se obisnuieste fiecare. In rest nu cred ca aduce vreun beneficiu, din cate stiu eu.

Probabil cel mai mare avantaj este acela ca nu se mai rup palmele (atat de des) si se poate lucra constant, fara pauze in care astepti sa ti se vindece ranile.

dracsor
2nd January 2013, 18:42
Da, la asta noua ma refeream, dar credeam ca o fi o obsesie legata tot de lotul mare:P

Alina, inteleg ca ai petrecut foarte bine de Revelion, daca se cunoaste si acuma:))

Oooh, nu ai idee cat de bine am petrecut :D

Ca sa am o obsesie legata de lotul mare, ar trebui sa scapam de federalistii astia narozi si sa avem mai multa transparenta pentru a afla mai multe despre nevoile senioarelor. Asa ca rezolutia pe anul asta: schimbarea staffului federatiei. ( lasati-ma sa visez.. )

Cata_RB
3rd January 2013, 01:12
Cu ceva intarziere :D [mai ales ca postarile de pe forum au disparut], am scris cate ceva despre nationalele seniorilor de anul trecut: http://fangymnastics.com/2013/01/02/nationalele-seniorilor-2012-o-scurta-cronica-prin-ochii-unui-fan/
Bonus: o poza cu 3 campioane moldovence :)

crisloregym
3rd January 2013, 10:11
Foarte frumos articolul, Cata:) Se pare ca ai inceput anul cu dreptul:)

mikeyy
3rd January 2013, 10:14
Nu stiu cati dintre voi urmaresc si tenisul. O sa fiu putin off-topic, dar cred ca urmatorul mesaj se potriveste si la gimnastica. Este ceea ce a postat Kim Clijsters pe facebook:


People don't play sports because its fun. Ask any athlete, most of them hate it, but they couldn't imagine their life with out it. Its part of them, the love/hate relationship. Its what they live for. They live for the practices, parties, cheers, long bus rides, invitationals, countless pairs of different types of shoes, water, Gatorade, & coaches you hate but appreciate. They live for the way it feels when they beat the other team-player, and knowing those two extra sprints they ran in practice were worth it. They live for the way they became a family with their team, they live for the countless songs they sing in their head while training all those hours. They live for the competition, they live for the friends, the practices, the memories, the pain, its who they are. It's who we are.

Cata_RB
3rd January 2013, 12:45
Apropo de aceste paradoxuri. Citesc acum autobiografia lui Andre Agassi*, care a spus in multe interviuri si spune si in carte ca ura tenisul si l-a urat de la inceput. Si totusi a jucat pana la 36 de ani, cu o afectiune din nastere la spate, cu dureri de spate care in ultimele luni abia ii permiteau sa se ridice dimineata si necesitau cortizon inainte de fiecare meci.

Cred ca sunt multi sportivi care traiesc paradoxuri similare si doar ei le pot intelege pe deplin.

* daca va place macar putin tenisul, cat sa stiti despre ce e vorba si sa nu va plictiseasca subiectul, v-o recomand!

mikeyy
3rd January 2013, 13:18
Eu cred ca nu ai cum sa ajungi un mare campion fara sa traiesti si sa accepti asemenea paradoxuri. Chiar am observat ca marii campioni au alt grad de suportabilitate. Probabil si motivatia lor este alta, fata de un sportiv de nivel mediu care are tendinta sa renunte la prima piedica.

dracsor
3rd January 2013, 16:10
Cine zicea ca doreste sa se duca la europene sau mondiale? Sere a creat un grup in legatura cu asta pentru ca fanii sa se poata intalni si share-ui informatii. Cine doreste sa dea un buzz pe FB ca sa il adaug.

ice_girl
6th January 2013, 16:08
Stiti cumva daca si in acest an se vor mai pune in vanzare calendare tiparite sub egida FRG? Mi-a parut tare rau cand a tb sa-l dau jos pe cel de anul trecut:(

Cata_RB
6th January 2013, 17:05
Nu stim :( Si eu m-am gandit la asta.
Al meu ramane agatat, ca oricum nu l-am folosit ca si calendar....doar ii mai schimb pagina din cand in cand, dupa dispozitia de moment :)

miafangina
6th January 2013, 20:41
Stiti cumva daca si in acest an se vor mai pune in vanzare calendare tiparite sub egida FRG? Mi-a parut tare rau cand a tb sa-l dau jos pe cel de anul trecut:(

Pai eu nu l-am dat jos,l-am luat de la inceput,ca am beneficiat de el abia din mai:) m-as bucura sa faca si anul acesta.

Issos
7th January 2013, 16:36
Un an nou plin de impliniri tuturor. Stie cineva care sunt cele 20 de gimnaste care sunt la Izvorani?

dracsor
7th January 2013, 17:46
Un an nou plin de impliniri tuturor. Stie cineva care sunt cele 20 de gimnaste care sunt la Izvorani?

Daca nu m-au inselat ochii, Laura Jurca, Andreea Iridon, Mada Blendea. Nu sunt sigura de Ioana Crisan, dar parca era si ea. Sau citisem pe GF? Hmmm.. De la alte cluburi nu cunosc.

shagya
7th January 2013, 21:59
Daca nu m-au inselat ochii, Laura Jurca, Andreea Iridon, Mada Blendea. Nu sunt sigura de Ioana Crisan, dar parca era si ea. Sau citisem pe GF? Hmmm.. De la alte cluburi nu cunosc.

I have see Asiana Peng, Ioana Nicoara and Madalina Blendea. Ioana Crisan is too young for Rio, so she is not in Izvorani

dracsor
7th January 2013, 22:03
Ph, yes, Shagya.. I was thinking of Ioana Nicoara. I don't know why I wrote Crisan :)

dracsor
8th January 2013, 10:10
Intrebare a la mine: Cat valoreaza o tsuka grupata, coborare barna? Cat valoreaza tsuka echer coborare paralele? :D

Cel mai valoros sportiv român de la Olimpiada din 2012, gimnasta Sandra Izbașa, a fost la minister și a ridicat formularele pentru dosarul de pensionare.

http://www.gsp.ro/sporturi/gimnastica/sandra-urmatoarea-pe-lista-7-din-cei-15-medaliati-olimpici-de-la-londra-si-au-depus-deja-cererea-de-renta-viagera-382860.html

mikeyy
8th January 2013, 10:27
La barna este G, iar la paralele D.

Am citit si eu articolul din GSP la Bea pe pagina. E strigator la cer sa astepti ca medaliatii olimpici sa renunte la 6-8000 de lei renta pentru o bursa de 1000. Are dreptate dna Bitang cand spune ca statul ii incurajeaza sa se retraga. Sa le dea 10.000 sau 15.000 si atunci cu siguranta vor fi motivati sa continue. Poate gresesc, dar eu asa vad lucrurile.

Cata_RB
8th January 2013, 10:47
Trista situatia sabrerilor! Una e sa ai grija financiar de marii campioni care s-au retras, si alta e sa-i neglijezi pe cei in activitate.... O aiureala deplina. Ar trebui sa primeasca cel putin suma pe care le-ar garanta-o renta, eu asa cred.

MitzGym
8th January 2013, 11:36
vai!si corina caprioriu se retrage?!stiu ca isi dorea foarte mult dupa ce a devenit vicecampioana olimpica...pacat!si este inca tanara pt a mai putea sa faca performanta(26 de ani)
sa ne amintim cantotoarele(si nu doar,dar ele in special) cum se lasau dupa fiecare olimpiada pt a primi renta si apoi reveneau in anul preolimpic...asa ca...

mikeyy
8th January 2013, 12:10
sa ne amintim cantotoarele(si nu doar,dar ele in special) cum se lasau dupa fiecare olimpiada pt a primi renta si apoi reveneau in anul preolimpic...asa ca...

Nici ulciorul acela nu a mers de multe ori la apa. Nu e nici asta o solutie.

mikeyy
8th January 2013, 12:39
Calendar competitional provizoriu pt 2013: http://www.romgym.ro/continut/uploads/2013/01/2013-Calendar-Competitional-provizoriu.pdf

Nationalele seniorilor la Lugoj?

EDIT
Pt Nationalele Individuale ale junioarelor, din octombrie, oare de ce apar 2 orase? Deva si Ploiesti? Inca nu s-au decis? Nu am eu norocul ala sa se organizeze la Ploiesti :))

Dar nici Nationalele pe echipe nu suna rau la Onesti, in iunie.

EDIT 2

Interesant ca apare Scam-ul. :) Merge din nou Larisa? Este calificata prin absenta Sandrei.

Cata_RB
8th January 2013, 14:48
Si la nationalele seniorilor apar 2 orase: "Bucuresti (Lugoj)". Deci mai degraba Bucuresti, decat Lugoj?
Iar in povestea din articol: "...in Capitala fiind prevazute a avea loc intrecerile maestrilor".

Nu par foarte hotarati :D Eu presimt ca vor fi in Bucuresti :P

ancaqwe
8th January 2013, 14:54
merci!
intai m-am bucurat mult ca intrecerile s-ar putea sa fie la Bucuresti si Ploiesti :D
dupa aia mi-am adus aminte ca mi-am promis ca nu ma mai duc ... ma mai gandesc
mie nu imi merge romgym-ul

mihaidascalescu
8th January 2013, 15:48
merci!

dupa aia mi-am adus aminte ca mi-am promis ca nu ma mai duc ...
de ce?

mihaidascalescu
8th January 2013, 16:07
Trista situatia sabrerilor! Una e sa ai grija financiar de marii campioni care s-au retras, si alta e sa-i neglijezi pe cei in activitate.... O aiureala deplina. Ar trebui sa primeasca cel putin suma pe care le-ar garanta-o renta, eu asa cred.
Totusi si Larisa s-ar putea pensiona teoretic. Ea de ce sa ia 1000 curent fata de 4000 la o pensie. Ratarea olimpiadei are si ea un imbold propriu.
Oare s-au asezat vreodata la un sfat si sa stabileasca ce se vrea sa se atinga cu legea asta.
1.Daca vrei sa incurajezi obtinerea de medalii, dai pensii.
2.Daca vrei 1 plus sa-i incurajezi sa continue dupa medalii dai pensii din moment ce au dreptul la ele plus ce se da pentru a fi sportiv olimpic curent.
3.Daca obtin medalii din nou, dublezi pensia proportional incurajind continuarea activitatii. Si Sandra ar merge (poate)pentru recorduri fara sa se gindeasca ca a pierdut banii.

Cata_RB
8th January 2013, 16:37
Sandra a si spus ca nu se bazeaza pe renta. Eu sunt convinsa ca si ea, si alte gimnaste s-au retras in primul rand din alte motive (probleme de sanatate, uzura, atingerea obiectivelor etc), nu neaparat renta. In gimnastica viata de sportiv matur dureaza putin.

In schimb, in alte sporturi, daca ajungi pe la 30 de ani, cu destule rezultate, mi se pare de inteles ca-ti pui problema sa-ti asiguri si un trai decent, un viitor. La varsta aia se pune problema unei familii, nu mai e la fel de simplu. Poate ca iti doresti sa continui cu sportul, dar nu mai e asta singurul aspect de luat in calcul. Eu asa am inteles situatia sabrerilor.

mihaidascalescu
8th January 2013, 16:52
Sandra a si spus ca nu se bazeaza pe renta. Eu sunt convinsa ca si ea, si alte gimnaste s-au retras in primul rand din alte motive (probleme de sanatate, uzura, atingerea obiectivelor etc), nu neaparat renta. In gimnastica viata de sportiv matur dureaza putin.

In schimb, in alte sporturi, daca ajungi pe la 30 de ani, cu destule rezultate, mi se pare de inteles ca-ti pui problema sa-ti asiguri si un trai decent, un viitor. La varsta aia se pune problema unei familii, nu mai e la fel de simplu. Poate ca iti doresti sa continui cu sportul, dar nu mai e asta singurul aspect de luat in calcul. Eu asa am inteles situatia sabrerilor.
Sunt de acord, am folosit-o pe Sandra doar ca e in actualitate, de aceea am zis, poate.

Celelalte sporturi ar profita de punctele 2,3 de mai sus. Si chiar si gimnastica. Gindeste-te ce-ar fi profitat Ana, in cazul in care unul din motivele retragerii au fost banii, ceea ce noi oricum nu stim.

Alina Nicoleta
8th January 2013, 23:15
Voi stiati ca si Raluca Haidu s-a retras? am citit ceva pe facebook in care denota ca asa e...:(

dracsor
9th January 2013, 10:22
Voi stiati ca si Raluca Haidu s-a retras? am citit ceva pe facebook in care denota ca asa e...:(

Nope, Pitic nu s-a retras. Sursa sigura.

MitzGym
9th January 2013, 10:46
poate asa e,dracu!
dar nu am mai vazut-o in niciun reportaj :(
si nici in poze de la lot,de exemplu
ce s-a intamplat cu ea?mai e la bucuresti?sau au trimis-o la deva?

Cata_RB
9th January 2013, 10:51
Din moment ce nu a aparut pe nicaieri, nici macar in emisiunea de pe Digi de Craciun....eu zic ca la Izvorani / Bucuresti nu mai e.

dracsor
9th January 2013, 11:32
Din ce stiu eu, Piticul e la Deva. Daca se antreneaza sau nu, nu mai stiu. De retras, inca nu s-a retras. Sau cel putin, la inceputul saptamanii nu era retrasa.

Asa.. sa punem intrebari tampite:

Tsuka echer coborare barna are aceeasi valoare ca tsuka grupata? A facut cineva tsuka grupata? - vorbim coborare barna.

Cata_RB
9th January 2013, 11:41
Da, cele 2 tsukahare au aceeasi valoare, G (n-am codul nou la mine, sper sa nu fie cumva H).

Catalina Ponor face o tsukahara grupato-echer :) Nu stiu cum i se considera. Mai sunt gimnaste care au executat, nu-mi vin nume acum.
Edit: ma ajuta youtube, Tatiana Gutsu e un exemplu. Si cred ca mai erau romance care au executat.

Montaj cu tsukahare la coborare (fara nume, din pacate): http://www.youtube.com/watch?v=sG4Qi_VbRl4
Aaaa...Shawn Johnson, evident! :) Cum de-oi fi uitat.

ice_girl
9th January 2013, 11:59
Nu stim :( Si eu m-am gandit la asta.
Al meu ramane agatat, ca oricum nu l-am folosit ca si calendar....doar ii mai schimb pagina din cand in cand, dupa dispozitia de moment :)


Pai eu nu l-am dat jos,l-am luat de la inceput,ca am beneficiat de el abia din mai:) m-as bucura sa faca si anul acesta.
Inseamna si eu tb sa-l pun din nou pe perete:):ok:



Cel mai valoros sportiv român de la Olimpiada din 2012, gimnasta Sandra Izbașa, a fost la minister și a ridicat formularele pentru dosarul de pensionare.

http://www.gsp.ro/sporturi/gimnastica/sandra-urmatoarea-pe-lista-7-din-cei-15-medaliati-olimpici-de-la-londra-si-au-depus-deja-cererea-de-renta-viagera-382860.html
Sunt f trista ca s-a retras si Sandra:nope:, speram sa mai continue si anul asta dar pe de alta parte inteleg perfect de ce a hotarat sa se retraga...
Imi pare rau si de situatia sabrerilor, care ar fi putut continua fara probleme pana la Rio:(, la fel si Corina Caprioru:(

dracsor
9th January 2013, 12:13
Da, cele 2 tsukahare au aceeasi valoare, G (n-am codul nou la mine, sper sa nu fie cumva H).

Catalina Ponor face o tsukahara grupato-echer :) Nu stiu cum i se considera. Mai sunt gimnaste care au executat, nu-mi vin nume acum.
Edit: ma ajuta youtube, Tatiana Gutsu e un exemplu. Si cred ca mai erau romance care au executat.

Montaj cu tsukahare la coborare (fara nume, din pacate): http://www.youtube.com/watch?v=sG4Qi_VbRl4
Aaaa...Shawn Johnson, evident! :) Cum de-oi fi uitat.

Senchiu, Cata. Raman cu visul unui DLO coborare la barna :D

cristina561
9th January 2013, 12:17
aveti idee unde s-a antrenat Stefi Stanila in toamna asta? la Bucuresti sau la Deva? caci se vb pe gymfever ca ar putea fi trimisa la scam, dar mie mi se pare prea devreme pt ea competitia asta, in sensul care are mult de lucru la toate aparatele si nu stiu cat de pregatita ar fi pt un astfel de concurs. chit ca are nevoie de experineta, nu poate sa faca doar act de prezenta, in fine asa gandesc eu.

mikeyy
9th January 2013, 12:24
Da, tinand cont ca e vorba de Scam (cu tot cu arbitrajul nesimtit) nu te poti prezenta chiar oricum. Ramane in continuare cea mai importanta si cea mai urmarita Cupa Mondiala din circuit. In plus eu nu cred ca Stefi va fi trimisa fara sa se fi antrenat in prealabil cu BB. Nu-i vor da verde pana nu o testeaza serios si nu ii aranjeaza putin exercitiile pe noul cod de punctaj.

Eu sper ca vor merge Larisa si Didi. Mai ales Didi in cazul in care si-a pus la punct saritura. Chiar sunt curios ce saritura are. Daca a revenit la Yurchenko sau domnul Bellu a gasit alta varianta cu care sa ne surprinda. :)

ancaqwe
9th January 2013, 12:49
Ce frumos ar fi sa se duca 2 fete la Scam, indiferent de arbitraj... Dar nu cred
Anul asta pot participa 4 fete, nu? Larisa, Didi B. si sper ca si Danuta (vreau sa o vad concurand!) :) Raluca daca nu s-a retras. Dintre junioare, cred ca Stefi are cele mai mari sanse (cu conditia sa se mute la lotul de senioare), desi cine stie ce surprize ne pregateste Ana-Maria, poate si Maria

Alina Nicoleta
9th January 2013, 13:30
Voua va e clar ca Sandra s-a retras? eu tot sper ca nu...

lalalilu
9th January 2013, 13:46
Senchiu, Cata. Raman cu visul unui DLO coborare la barna :D
Daca s-ar introduce un nou aparat, barna cu trambulina la capat, poate visul tau va deveni realitate.

dracsor
9th January 2013, 14:01
Daca s-ar introduce un nou aparat, barna cu trambulina la capat, poate visul tau va deveni realitate.

Never say never. Daca am scos un Cheng si am bagat palmiere, restul e floare la ureche. :)) :D

dracsor
9th January 2013, 14:16
Italienii ii fac un portret grandios Catalinei Ponor - FB Cata

http://www.ziare.com/sporturi/gimnastica/italienii-ii-fac-un-portret-grandios-catalinei-ponor-1210381

Xtreem22
9th January 2013, 15:41
Tsukahara la barna mai fac si proaspetele senioare K Ohashi si Lexie Priesman - SUA :)

Cata_RB
9th January 2013, 16:04
Da, dintre ele doar Priessman face grupat.

sisy
9th January 2013, 16:48
Didi Bulimar ce are ca si coborare la barna?

Cata_RB
9th January 2013, 16:58
Flic - flic - dublu echer.

sisy
9th January 2013, 17:11
Flic - flic - dublu echer.

Multumesc, intrebarile Alinei m au dus cu gandul la ea pt ca, parca in primul reportaj de dupa Olimpiada (in care Larisa zicea ca invata noi elemente) parca Didi antrena Tukahara grupata

onlyme88
9th January 2013, 17:14
Multumesc, intrebarile Alinei m au dus cu gandul la ea pt ca, parca in primul reportaj de dupa Olimpiada (in care Larisa zicea ca invata noi elemente) parca Didi antrena Tukahara grupata

Am impresia ca antrena tsuka grupat la sol. Am vazut ca de pe barna coboara mai nou cu surub. Nu cred insa sa dureze, nu prea cred ca-i sunt prietene insurubabile :)

Cata_RB
9th January 2013, 17:27
Acel dublu surub de pe barna a fost cu siguranta o varianta de moment :) E doar element C, nu indeplineste nici cerinta. E un element la care multe gimnaste apeleaza in perioada de acumulare sau revenire, daca apare vreun concurs.

degetica
9th January 2013, 19:34
DLO la barna e posibil :)

mihaidascalescu
9th January 2013, 19:50
DLO la barna e posibil :)
Vad ca ai tacut de tot ;)
Susul nostru sau al FIGului?

degetica
9th January 2013, 19:51
FIg

mihaidascalescu
10th January 2013, 02:07
Cine vrea o slujbă în UK gimnastică. BG careers - Area Manager South/South East http://www.british-gymnastics.org/site/index.php?option=com_content&view=article&id=2943:areamanagersouth-southeast&catid=351&Itemid=979

dracsor
10th January 2013, 10:43
http://www.ziaruldevrancea.ro/index.php?news=88102

Adriana Lescovar se pregătește de retragere

Gaia88
10th January 2013, 10:44
La multi ani tuturor!!
Pe mine ma termina asteptarea si perioada asta de incertitudine. Si sunt si extrem de curioasa pe cine vor trimite la europenele de la Moscova din aprilie. Nu au mai ramas decat 3 luni :-/.

Xtreem22
10th January 2013, 11:23
B&B nu au mers niciodata la concursuri importante cu gimnaste doar de dragul calatoriei...probabil se vor deplasa cu Iordache si Bulimar...Dana A chiar si la aparatele forte este sub cele 2 dar ar merita sa participe macar pt experienta

mikeyy
10th January 2013, 12:04
Mai sunt doar 3 luni pana la CE, iar rusii nu au nici macar un site oficial.....

ancaqwe
10th January 2013, 12:22
s-a retras Maria Rauta? Of :(
Mult succes in continuare!

Cata_RB
10th January 2013, 12:49
Maria e o gimnasta frumoasa, placuta, dar din pacate in ultimii ani a ramas tot mai in urma la nivelul tehnic :(


Mai sunt doar 3 luni pana la CE, iar rusii nu au nici macar un site oficial.....

Si nici bilete n-au pus la vanzare.
Cred ca vor fi aproape numai rusi in sala :D

sisy
10th January 2013, 13:53
B&B nu au mers niciodata la concursuri importante cu gimnaste doar de dragul calatoriei...probabil se vor deplasa cu Iordache si Bulimar...Dana A chiar si la aparatele forte este sub cele 2 dar ar merita sa participe macar pt experienta
Si eu cred acelasi lucru desi mi as dori sa o vad si pe Stefi dar nu cred ca in 3 luni va avea timp sa progreseze indeajuns cat sa fie aproape de nivelul celor doua la sol si barna sau sa invete o a doua saritura....dar sper sa o vedem la Mondiale.

lilianabirsanu
10th January 2013, 14:05
Cate gimnaste pot merge la CE???
Poate totusi merge Sandra la sarituri si sol....noi inca speram...

sisy
10th January 2013, 14:06
Cate gimnaste pot merge la CE???
Poate totusi merge Sandra la sarituri si sol....noi inca speram...

4 parca

Roxy77
10th January 2013, 15:42
Si nici bilete n-au pus la vanzare.
Cred ca vor fi aproape numai rusi in sala :D

Bilete se gasesc aici http://biletclick.ru/sport/sportivnaja_gimnastika_chempionat_evropy.html

Cata_RB
10th January 2013, 16:02
Bilete se gasesc aici http://biletclick.ru/sport/sportivnaja_gimnastika_chempionat_evropy.html

Mersi! Stii cand le-au dat drumul? Nu am vazut nicaieri anunt pana acum.
Eu nu gasesc engleza. Daca numai stiind rusa poti sa cumperi....

Roxy77
10th January 2013, 16:26
Mersi! Stii cand le-au dat drumul? Nu am vazut nicaieri anunt pana acum.
Eu nu gasesc engleza. Daca numai stiind rusa poti sa cumperi....

Nu stiu cand le-au dat drumul, am gasit site-ul acum o saptamana.
Eu folosesc google chrome si il traduce automat.

MitzGym
10th January 2013, 17:44
Maria e o gimnasta frumoasa, placuta, dar din pacate in ultimii ani a ramas tot mai in urma la nivelul tehnic :(


adevarat
pana la urma,in 2010 era cam la nivelul irinei paun,cea mai buna din tara,putem zice,la categoria ei.de atunci nu a mai adaugat nimic la dificultate,ba chiar si-a scos cateva elemente un pic mai grele...cum ar fi dublu grupat la barna

MitzGym
10th January 2013, 17:47
Si eu cred acelasi lucru desi mi as dori sa o vad si pe Stefi dar nu cred ca in 3 luni va avea timp sa progreseze indeajuns cat sa fie aproape de nivelul celor doua la sol si barna sau sa invete o a doua saritura....dar sper sa o vedem la Mondiale.

stefi sta binisor :)
adica are dty,1080 si 900 cu 360 la sol(si sunt sigura ca mai adauga la dificultate),flic cu salt inapoi grupat cu 360 pe barna :)
doar la paralele e buba!dar sunt sigura ca s-a mai curatat :)
asa ca eu as zice ca s-ar putea sa o vedem si la europene :)

mihaidascalescu
10th January 2013, 18:39
Beth Tweddle on Olympic legacy "keep the hype going"
http://www.bbc.co.uk/programmes/p013kxlf

shagya
10th January 2013, 19:07
really Maria Rauta retired???

dracsor
10th January 2013, 19:34
really Maria Rauta retired???

Yes, Shagya, Mrs Lescovar, the head coach and director from Focsani Club said it in the articole I posted early today. Maria retired at the end of 2012.

mikeyy
11th January 2013, 10:25
O chestie interesanta. Cineva de pe Gymfever a remarcat in reportajul de la Digi de saptamana trecuta ca Ana Ocolisan antreneaza (sau momentan doar invata) o saritura din ronda cu 180. Si asa este, abia astept sa vad ce pregateste.

Ce sarea ea inainte? Yurchenko clasic, varianta layout, nu?

cristina561
11th January 2013, 10:59
saritura ronda cu 180 catre ce saritura importanta duce?

Cata_RB
11th January 2013, 11:04
Ana a sarit FTY la ultimele competitii.

degetica
11th January 2013, 11:04
Podkopayeva intins, Mustafina, Cheng :)

dracsor
11th January 2013, 12:33
http://www.blurb.co.uk/bookstore/detail/3977474

This 80 page book takes the reader on a journey through the exciting and unforgettable two weeks of the London 2012 Olympic Games when Britain's artistic gymnasts aimed to make history. Illustrated with over 260 full colour images, the book follows the exploits of the gymnasts through all the stages of the competition, through to the medal winning performances of the men's team and the apparatus medals won by Louis Smith, Beth Tweddle and Max Whitlock. An essential memory of a truly historic time for British Gymnastics.

Cata_RB
11th January 2013, 16:23
Larisa apare pe lista pentru Scam: http://fig2.lx2.sportcentric.com/system/files/6118/original/Drawing_of_lots.pdf?1357913094 [TAA]

Sergio Sasaki (BRA)
Oleg Vernaiev (UKR)
Kristian Thomas (GBR)
Jorge Hugo Giraldo (COL)
Danell Lyeva (USA)
Marcel Nguyen (GER)
Jacob Dalton (USA)
JPN entry To Be Decided

Elisabeth Seitz (GER)
Kyla Ross (USA)
Asuka Teramoto (JPN)
Larisa Iordache (ROU)
Vanessa Ferrari (ITA)
Elisabeth Price (USA)
CAN entry to Be Decided

La fete mai e un loc liber.

Xtreem22
11th January 2013, 16:44
Ferrari nu mai oboseste? :) ... nu intelege ca mai sus de locul 4 nu poate sa urce :D

mikeyy
11th January 2013, 17:10
Ma asteptam sa o vad pe Katelyn la americani, ca sa o promoveze putin inainte de Mondiale! Sa inteleg ca rusii inca nu s-au razgandit :D
Dar ma bucur pentru Larisa, ii va prinde bine inainte de Europene. In plus e o confirmare ca la inceputul lui martie va fi gata pe 4 aparate.

cristina561
11th January 2013, 17:23
am mari dubii ca Larisa va participa la scam. propabil au inscris-o asa cum au facut si in alte randuri, cu alte competitii, ca sa nu plateasca amenda.

remm
11th January 2013, 18:42
Larisa chiar are concurenta aici ..., doar daca e pregatita, cred ca o vor trimite....

shagya
11th January 2013, 19:55
Yes, Shagya, Mrs Lescovar, the head coach and director from Focsani Club said it in the articole I posted early today. Maria retired at the end of 2012.

It is sad, maybe with the right training perhaps they would have achieved more. Sure, in the last 2 years she donŽt improved. But why she give up just before the finish? They would have been forthcoming to the national team. B + B need all girls...it is so sad!!!!

lory
11th January 2013, 22:26
Oare pe Ana P o bate putin gandul revenirii? :) Aveti informatii in acest sens? Nu de alta , dar am citit un comentariu al ei pe FB.....

mihaidascalescu
12th January 2013, 00:05
Cred ca i-ar fi extraordinar de incomod sa fi lipsit tocmai de la olimpiada. Macar daca a gustat libertatea sa inteleaga ceva din ea.

crisloregym
12th January 2013, 09:04
Oare pe Ana P o bate putin gandul revenirii? :) Aveti informatii in acest sens? Nu de alta , dar am citit un comentariu al ei pe FB.....

N-ar fi rau deloc :) Ar fi greu, dar nu imposibil:)

MitzGym
12th January 2013, 11:48
N-ar fi rau deloc :) Ar fi greu, dar nu imposibil:)

daca ar avea ambitia din 2010 sigur ar putea :)

EDIT:eu ma mir ca nu o trimit la scam nici pe priessman,dar nici pe ohashi :o:

mikeyy
12th January 2013, 12:26
Eu cred ca va mai concura inca o gimnasta din SUA, dupa modelul Douglas. Sper sa o vedem pe Ohashi pentru ca ma intereseaza cum arata pe aparate. E cam singura de la americani care pare a avea potential pe mai multe planuri (AA si aparate). Ross nu mi se pare un pericol pentru AA, cu toate ca are paralel si probabil un Amanar.....dar solul ei e destul de slabut. Insa e campioana olimpica si mai mult ca sigur asta e unul dintre motivele pentru care e adusa la Scam. Price a facut senzatie in toamna si probabil e in continuare intr-o forma buna. Nu ma pronunt in ceea ce o priveste pe Priessman pt ca nu o stiu prea bine.

Pacat ca Sarah Finnegan este accidentata pt ca si ea ar fi meritat sa mearga la Scam.

Ar fi frumos ca Ana sa mai dea o sansa gimnasticii. :)

sisy
12th January 2013, 12:32
EDIT:eu ma mir ca nu o trimit la scam nici pe priessman,dar nici pe ohashi :o:

eu cred ca vor revizui lista cu participanti si le vor trimite sigur si pe ohashi si pe priessman, una in concurs si una cum a fost gabby anul trecut.

cat despre Lari sincer nu cred ca va merge e cu putin timp inainte de europene adica cam in perioada cand tre sa fixeze elementele.

MitzGym
12th January 2013, 13:12
eu cred ca vor revizui lista cu participanti si le vor trimite sigur si pe ohashi si pe priessman, una in concurs si una cum a fost gabby anul trecut.

cat despre Lari sincer nu cred ca va merge e cu putin timp inainte de europene adica cam in perioada cand tre sa fixeze elementele.

se poate...sau sa fie amandoua in afara concursului.Ramane de vazut :)
nici eu nu prea stiu ce sa zic daca o vor trimite pe lari...

Cata_RB
12th January 2013, 18:46
Eu zic ca planul e ca Larisa sa mearga. Daca nu va mai merge....cred ca va fi pentru ca a aparut ceva neprevazut atunci, pe moment.

Sunt deja 2 americance pe lista si in total doar 7 fete. Ma astept sa apara inca una (nu din SUA). Iar daca vor vrea sa puna inca o americanca....va fi ca anul trecut, o a 9-a gimnasta in afara concursului.
Eu, sincer, o vad pe Priessman mai periculoasa decat Ohashi. Nu cu mult, dar nu stiu de ce imi inspira mai multa stabilitate. Insa sunt 2 gimnaste foarte diferite.

crisloregym
12th January 2013, 19:25
Si eu cred la fel, Cata.

crisloregym
13th January 2013, 10:34
Am o intrebare: a aparut pe Gym Fever o discutie despre un filmulet cu Catalina facant dublu intins iesire de la barna. E adevarat, stiti ceva, ati vazut? Eu nu sunt friend cu Catalina si nu pot sa vad:(

MitzGym
13th January 2013, 10:49
da,da,a facut :D
e f taaareee :))))

Cata_RB
13th January 2013, 11:34
Linkul o sa mearga doar pentru cei care o au pe Catalina la friends.
Nu stiu ce parere are ea despre distribuirea pe net a continutului pe care il posteaza pe facebook...poate o intreaba Sabina, daca are ocazia :) Cred ca oricum va aparea pe youtube, cum se intampla de obicei, dar as prefera sa nu fim noi cei care fac asta. Cat timp filmuletul nu e public si nu avem alte informatii, respectam ca de obicei intimitatea gimnastilor.

Ramonica
13th January 2013, 11:52
LA MULTI ANI! sanatate, fericire si vise implinite...!
stiu ca este tirziu, dar decit deloc...! reacomodarea cu ritmul de acasa mi-a distras gindurile pt un timp...

Cata_RB
13th January 2013, 12:30
La multi ani, Ramona, si multe impliniri! Bine-ai revenit acasa :)

mikeyy
13th January 2013, 13:00
La multi ani, Ramona!!! Un an nou fericit! Bine ai revenit! :)

In legatura cu filmuletul. Provine de pe un profil personal si mai bine il stergem pana avem confirmarea ca se poate face public. Eu o sa fac postarea invizibila si daca primiti acordul sa fie postat aici, atunci il voi reactiva. Ok? :)

Gaia88
13th January 2013, 13:18
Tare Catalina cu dublul intins la iesirea de pe barna ( e aterizat pe moale). Nu stiu ce sa zic, nu pare chiar imposibil, ar fi fost frumos...

dracsor
13th January 2013, 13:23
Mai, multe vise mi se mai implinesc mie asa, din cate vad: DLO la barna, Cheng, palmiere. :D :D :D

Gaia88
13th January 2013, 13:39
Mai, multe vise mi se mai implinesc mie asa, din cate vad: DLO la barna, Cheng, palmiere. :D :D :D

Cheng-ul s-a indeplinit sau inca e in asteptare?:rolleyes:

GymnasticsFan
13th January 2013, 13:40
Alinush, sa le vedem si in concurs visurile astea implinite :D
Oricum, nu stiu daca este posibil DLO la barna neaterizat pe moale. Poate numai de la o gimnasta ff scunda. (?)

edit: La multi ani si din partea mea pentru toti :)

lory
13th January 2013, 13:44
Mai viseaza, te rog...:)

mikeyy
13th January 2013, 13:48
Din barna nu cred ca poti sa prinzi suficienta inaltime incat sa termini cele doua salturi si sa aterizezi in picioare, fara saltele suplimentare. Barna e tare, nu te arunca precum solul. Si nici nu ai suficient loc sa-ti iei elan. Comparati lungimea pe care o are barna cu lungimea unei diagonale de la sol. Dar e fain sa te joci asa cu elementele. Nu stii de unde sare iepurele si iti vine vreo idee. :) Oricum, e tare Catalina!

dracsor
13th January 2013, 13:53
Cheng-ul s-a indeplinit sau inca e in asteptare?:rolleyes:

A fost facut pe la antrenamentul oficial de la olimpiada. :D

Stati linistiti ca mai am un vis mare de tot. De fapt doua.

Ramonica
13th January 2013, 14:23
La multi ani, Ramona, si multe impliniri! Bine-ai revenit acasa :)

Multumesc:)
:yes:

mihaidascalescu
13th January 2013, 15:45
Linkul o sa mearga doar pentru cei care o au pe Catalina la friends.


Dupa cum zici mai sus cine nu-i friend cu Cata nu poate vedea, deci: no damage done.


In legatura cu filmuletul. Provine de pe un profil personal si mai bine il stergem pana avem confirmarea ca se poate face public. Eu o sa fac postarea invizibila si daca primiti acordul sa fie postat aici, atunci il voi reactiva. Ok? :)
Eu cred ca ai reactionat prea tare avind in vedere mesajul de mai sus.

In alta ordine de idei, sunt total de acord cu nepostarea mesajelor cit de cit intime, dar pentru Cata cu 5000 prieteni faptul ca a postat ceva ne-intim e destul de clar ca a vrut sa-i faca publicitate.

Hai sa ne gindim un pic.

mikeyy
13th January 2013, 16:36
Nu stiu cum ai dedus tu ca am reactionat "prea tare". Doar am explicat ce decizie am luat cu privire la acel video provenit de pe un profil privat de facebook, la care tu ai dat link.

mihaidascalescu
13th January 2013, 16:39
Nu stiu cum ai dedus tu ca am reactionat "prea tare". Doar am explicat ce decizie am luat cu privire la acel video provenit de pe un profil privat de facebook, la care tu ai dat link.
... si care nu putea fi vazut de cine nu-i prieten.

?

mikeyy
13th January 2013, 16:43
... si care nu putea fi vazut de cine nu-i prieten.

?

Dar nu ma intereseaza cine il poate vedea sau nu. E irelevant. Linkul catre profilul privat nu are ce cauta aici. E ca si cum ai posta adresa de mail sau numarul de telefon.

Cata_RB
13th January 2013, 16:45
Mihai D, nu o lua personal ca nu e cazul :) Deja stii cum merg lucrurile pe-aici si ca informatii de orice fel provenind de pe conturi personale ale gimnastilor sunt postate destul de rar.
E plin gymternetul de oameni (si presa) care preiau poze si filmulete, unele chiar personale si fara nici o legatura cu gimnastica, si le incarca prin alte parti. Ba chiar am vazut si cazuri in care au pus watermark-uri pe ele, de parca le-ar apartine. Poate ca nu e nici o problema in cazul de fata, dar e mai frumos sa le respectam intimitatea.

mikeyy
13th January 2013, 16:50
In plus am zis clar ca postarea devine activa daca o sa primesti acceptul Catalinei. Mi se pare destul de clar si corect. Si cu asta am inchis subiectul!

Cata_RB
13th January 2013, 16:55
Revenind la element, eu raman la parerea ca DLO de pe barna e imposibil....pana la proba contrarie, bineinteles :)) Nivelul de aterizare la Catalina e cu cativa centimetri buni sub sol, plus faptul ca saltelele moi iti permit sa te afunzi un pic in ele.

Dar e o joaca foarte faina ce i-a iesit. Mai bine de atat nu cred ca poate arata. E tare Cata! :) In prima parte a carierei, nu facuse DLO nici pe sol....acum face si pe sol, si pe barna :D

mihaidascalescu
13th January 2013, 17:04
Poate ca nu e nici o problema in cazul de fata, dar e mai frumos sa le respectam intimitatea.
Deci recunosti ca situatia e oarecum diferita cu a-i da numarul de telefon, atit am avut nevoie plus ca tu nu l-ai deletat desi ai fi putut.

Linkul nu era catre un profil ci catre un video, total diferit. Nici un reporter Realitatea nu ar putea vedea nimic din profilul ei daca nu e hacker. Daca e hacker nici un security nu te mai fereste deci irelevant in cazul de fata.
Asta doar ca sa am eu ultimul cuvint:drak:

Xtreem22
13th January 2013, 17:06
DLO la barna..wow! ... nu am vazut filmuletzul ... il face din ronda simpla?..ma gandesc ca ar putea sa-i iasa si intr-un integral daca ar cobora precum Larisa, cu flicuri .. ar avea un bounce mai mare

Cata_RB
13th January 2013, 17:17
Am zis "poate" deoarece nu cunosc parerea Catalinei, oricare ar fi ea. Asta ca sa nu existe dubii cu privire la postarea mea, in rest am incheiat si eu subiectul.


DLO la barna..wow! ... nu am vazut filmuletzul ... il face din ronda simpla?..ma gandesc ca ar putea sa-i iasa si intr-un integral daca ar cobora precum Larisa, cu flicuri .. ar avea un bounce mai mare

E aterizat pe moale si sub nivelul solului, pana la element complet e cale lunga.
Insa nu stiu daca flic-uri suplimentare ajuta. Sunt mai multe elemente, deci e mai greu sa tii directia. In plus, si codul rasplateste ca fiind mai dificile anumite coborari cu 2 elemente de elan fata de unul singur. Mereu m-am intrebat cum e de fapt mai usor....poate depinde si de gimnasta, cum se simte mai bine.

sisy
13th January 2013, 18:45
Azi se termina antrenamentele de la izvorani.......abia astept vesti :D

sabyna
13th January 2013, 18:52
nu se antrenau la bucuresti? au revenit la izvorani?

degetica
13th January 2013, 18:57
copii, a aparut pe youtube

http://www.youtube.com/watch?v=MuQE1DEzMxM
link la profilul personal nu e ok, da, dar la filmuletul asta pe youtube e cat se poate de ok:)

mihaidascalescu
13th January 2013, 20:06
copii, a aparut pe youtube

http://www.youtube.com/watch?v=MuQE1DEzMxM
link la profilul personal nu e ok, da, dar la filmuletul asta pe youtube e cat se poate de ok:)

Ba uite că linkuri sunt ok, așa cum am bănuit Cătălina e ok cu postarea linului. Deci în atenția moderatorilor nu mai fiți așa de trigger happy. Mai putem să ne folosim și capul un pic.

degetica
13th January 2013, 20:17
e, nu e vb de ea neaparat, ca ea daca zice o chestie n-are taine :), daca vrea privat le da pe prvat si specifica, dar asa per general.

mikeyy
13th January 2013, 20:46
Foarte frumos din partea ei ca a fost de acord. Asta si voiam, sa fie totul facut asa cum trebuie si sa nu ne bazam doar pe "banuielile" unuia sau altuia.

Iar tu, @MihaiD, ai face bine sa postezi strict despre gimnastica si sa nu-ti mai dai cu parerea despre cum trebuie sa-si foloseasca capul moderatorii de pe acest forum. Nu cred ca e cineva interesat! Sau daca mai sunt doritori, atunci pot sa deschid un thread, in care sa postati linistiti. Si, din acest moment, chiar este inchis subiectul si voi sterge tot ceea ce este offtopic.

shagya
13th January 2013, 21:34
somebody know what is with Bianca Ciobanu?? Her last competition was in June. Is she injured??Any news??? :-( I love that girl

mikeyy
13th January 2013, 21:44
somebody know what is with Bianca Ciobanu?? Her last competition was in June. Is she injured??Any news??? :-( I love that girl


No news, unfortunately! Hope she is ok, but I really have some doubts. There is too much silence and usually that's not a good sign. Maybe we will find out more about Bibi and all the other girls when the selection camp comes to an end. Hopefully as soon as possible :)

crisloregym
13th January 2013, 21:50
LA MULTI ANI! sanatate, fericire si vise implinite...!
stiu ca este tirziu, dar decit deloc...! reacomodarea cu ritmul de acasa mi-a distras gindurile pt un timp...

In sfarsit o veste buna anul asta! Ce bine ca te-ai intors acasa!:)

ancaqwe
13th January 2013, 22:39
La Multi Ani! si bine ai revenit Ramonica!!

Cata_RB
13th January 2013, 23:18
Confirmare pentru participarea Larisei la Scam: http://www.romgym.ro/evenimente/larisa-iordache-la-cupa-americii-2013/

Vad ca au dat sursa foto, wow :P

sisy
14th January 2013, 09:22
http://www.mesagerulhunedorean.ro/sase-devence-pe-lista-gimnastelor-de-viitor

cantonamentul de selectie continua....off laura pare un pic "afara din carti"

Alina Nicoleta
14th January 2013, 10:04
http://www.mesagerulhunedorean.ro/sase-devence-pe-lista-gimnastelor-de-viitor

cantonamentul de selectie continua....off laura pare un pic "afara din carti"


Din pacate ma intristeaza ca Raluca Haidu nu mai e la lot.. Mi-e teama de retragere sincer. Ma intristeaza si de cele trei fete: Miriam Aribășoiu, Ioana Nicoara si Laura Jurca. Sper sa revina Pitic..

mikeyy
14th January 2013, 10:04
Ma bucur ca a fost confirmata participarea Larisei la Scam. Pe langa experienta concursului va castiga foarte mult si la capitolul imagine. Sper sa urce si anul acesta pe podium. Si mai sper sa avem stream live, ca sa vedem si noi concursul! :)

Foarte interesante vestile de la cantonament. Ar fi ceva ca cele mici (Asi, Mada si Andreea) sa mearga inca de acum la lotul mare, insa nu stiu ce vom face la paralele. Oricum au sansa sa se antreneze cu BB pentru urmatorii 3 ani si jumatate! Insa sunt ingrijorat pt 2014 deoarece vad ca gimnaste precum Paula, Silvia, Bianca sau Diana nu au fost luate in calcul. Insa apare numele lui Miriam si probabil va fi luata dupa ce se reface. Nu e tarziu nici pt Laura sau Ioana. Inca sunt mici si au tot timpul sa-i convinga. Oare ce face Adela Florea? Dar 2014 vine peste noi......

Cata_RB
14th January 2013, 10:10
Laura a avut o pauza, nu mi-e clar exact de ce. Din cate am observat in concursuri, abia acum recupereaza.

Mihai, s-ar putea sa le fi mentionat in articol doar pe devencele aflate in atentia B&B.

mikeyy
14th January 2013, 10:20
Ai dreptate, Cata! Inseamna ca mai sunt sanse :)

mihaidascalescu
14th January 2013, 10:28
Iar tu, @MihaiD, ai face bine sa postezi strict despre gimnastica si sa nu-ti mai dai cu parerea despre cum trebuie sa-si foloseasca capul moderatorii de pe acest forum. Nu cred ca e cineva interesat! Sau daca mai sunt doritori, atunci pot sa deschid un thread, in care sa postati linistiti. Si, din acest moment, chiar este inchis subiectul si voi sterge tot ceea ce este offtopic.
Toata chestia a pornit de la un fan care a vrut sa vada un video deci total ontopic. CataRB a vazut linkul si si-a dat seama ca nu poate fi vazut decit de Cata's friends, deci l-a lasat. Tu ai fost de alta parere si eu am comentat doar ca sa iti/va dau un sfat pe viitor. Bineinteles ca fiecare mai invata ca lucrurile se pot face mai bine in viitor.
Dupa cum s-a confirmat, toata actiunea ta a fost a storm in a tea cup. Asta a fost tot, cine vrea sa invete bine, cine nu e treaba lor.

dracsor
14th January 2013, 10:32
Laura a avut o pauza, nu mi-e clar exact de ce. Din cate am observat in concursuri, abia acum recupereaza.

Mihai, s-ar putea sa le fi mentionat in articol doar pe devencele aflate in atentia B&B.

Din ce am vazut eu prin filmulete, Laurica nu mai are pata pe nas. Cred ca si-a facut o operatie la nasuc si de-aia ii ia atat de mult sa se recupereze. O fi stat mult in spital.

Cata_RB
14th January 2013, 10:40
Alina, la Onesti mie mi s-a parut exact la fel cum o stiam. Nu pot sa bag mana in foc, bineinteles, ca n-am vazut-o de aproape.

dracsor
14th January 2013, 10:55
Alina, la Onesti mie mi s-a parut exact la fel cum o stiam. Nu pot sa bag mana in foc, bineinteles, ca n-am vazut-o de aproape.

http://sphotos-g.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/532226_10151550338663662_821231219_n.jpg

Uite, Cata! Mie nu mi se pare ca mai are semnul ala dragalas pe nasuc. Ma rog, noi facem speculatii. :D Poza e de la Dan Mares, care ne da voie sa o folosim :D

ancaqwe
14th January 2013, 11:22
Da, si eu zic ca Miriam, Laura, si Adela au sanse mari sa vina anii viitori. Poate chiar Ioana...
Dar tot 6-7 din 8-9 sa fie din Deva mi se pare ciudat. Cum ramane cu Silvia, Andra Stoica, Anda Butuc, Cristina Vrabie, Diana Damian, Paula etc
Poate le iau incet incet

Gaia88
14th January 2013, 11:32
Am si eu o intrebare: micutele astea (si altele ce le vor urma) daca nu vor reusi sa intre in lotul mare, olimpic al Romaniei, vor ramane sa concureze doar pentru club si atat? (ma refer la toate gimnastele noastre in general care nu intra in lotul de la Izvorani/ Bucuresti). Adica asta va fi cariera lor de sportive, presupun, nu?

cristina561
14th January 2013, 11:49
pt ca s-a confirmat prezenta Larisei la scam simt nevoia sa fac speculatii (sa bat campii), astfel declar ca fata noastra va sari amanar:)

mikeyy
14th January 2013, 11:57
Am si eu o intrebare: micutele astea (si altele ce le vor urma) daca nu vor reusi sa intre in lotul mare, olimpic al Romaniei, vor ramane sa concureze doar pentru club si atat? (ma refer la toate gimnastele noastre in general care nu intra in lotul de la Izvorani/ Bucuresti). Adica asta va fi cariera lor de sportive, presupun, nu?

99.99% din cele care nu sunt chemate la lot se vor retrage. Au posibilitatea sa continue la clubul de provenienta, nu cred ca sunt refuzate, dar sistemul e de asa natura incat pana la urma tot se retrag pentru ca nu au alta sansa.


pt ca s-a confirmat prezenta Larisei la scam simt nevoia sa fac speculatii (sa bat campii), astfel declar ca fata noastra va sari amanar:)

Ar fi bine ca Amanarul sa devina o certitudine si nu doar un obiectiv pe termen lung. Altfel nu avem sanse. Nu cred ca va fi gata saritura pt Scam, dar adevarul e ca si eu m-am gandit cum ar fi sa prezinte Larisa saritura in SUA. :)

Din cate am inteles, Mustafina a inceput sa sara din nou Amanar. Si ii reuseste si pe tare. Vom vedea.

dracsor
14th January 2013, 12:14
Eu ma gandesc ca aleg 10 acum, pentru ca nu au unde sa le cazeze. Restul sa mearga la Deva la lotul de junioare, pana cand reusesc sa faca loc de spatiu. Parerea mea. Eu asa as gandi, pentru ca nu poti sa te bazezi doar pe 10 gimnaste pana la Rio.

ancaqwe
14th January 2013, 12:14
Mihai, nu cred ca 99,9% din cele care nu sunt chemate la lotul mare acum se vor retrage. Ar fi tragic - sa ramanem din 2013 cu 10 fete pentru 2016. Plus ca sunt fetite foarte, foarte bune.
Am uitat sa o adaug pe Diana Teodoru :( O vreau si pe ea la lot

Oricum, sunt si fetitele care abia acum (in ianuarie) ajung la lotul de junioare

Gaia88
14th January 2013, 12:17
99.99% din cele care nu sunt chemate la lot se vor retrage. Au posibilitatea sa continue la clubul de provenienta, nu cred ca sunt refuzate, dar sistemul e de asa natura incat pana la urma tot se retrag pentru ca nu au alta sansa.


:o: Doamne, ce conditii! De asta mi-era cel mai frica! De obiectivul totul sau nimic. Adica sacrifici atatia ani gimnasticii, ajungi la un nivel onorabil dar nu suficient pentru echipa olimpica si if you fail, s-a cam terminat. Hah, la asta nu ma asteptam, chiar urma sa intreb daca nu cumva exista competitii internationale intre cluburi, in ideea de a le valoriza un pic si pe cele care nu prind lotul mare. Eh...:nope:

In alta ordine de idei, eu m-as bucura sa le vad sarind (pe ale noastre, aka Larisa in special) Mustafine sau Rudi-uri. Tot ar fi un pas inainte :rolleyes:.

mikeyy
14th January 2013, 12:19
Stati asa, ca ma refeream la fetele care ajung la varsta senioratului si tot nu prind lotul. Nu la micutele gimnaste. Am si zis cand am vb de articol ca acestea inca au timp sa-i convinga pe antrenori.

Sa dau si un exemplu. Daca o gimnasta nascuta in 1998 nu va fi chemata la lot pana la anul, atunci acea gimnasta nu va mai avea sanse prea mari.

sisy
14th January 2013, 13:15
Da, si eu zic ca Miriam, Laura, si Adela au sanse mari sa vina anii viitori. Poate chiar Ioana...
Dar tot 6-7 din 8-9 sa fie din Deva mi se pare ciudat. Cum ramane cu Silvia, Andra Stoica, Anda Butuc, Cristina Vrabie, Diana Damian, Paula etc
Poate le iau incet incet

Sper ca Laura si Adela sa se ambitioneze pt ca eu pe ele le vad urmasele Sandrei la sarituri.

Zicea Serena pe gymfever ca Adela chiar incepuse sa antreneze DTY.

cristina561
14th January 2013, 13:23
eu nu sunt ingrijorata pt Laura, nici pt Adela, atat timp cat sunt sanatoase vor fi selectionate fara doar si poate. am deplina incredere in instinctele lui Belu. tare ma enervez cand vad ca sunt unii pe alte forumuri care se isterizeaza si care mai, mai ca i-ar da indicatii despre cine, ce si cum sa fie seletionat la lot.

Cata_RB
14th January 2013, 13:34
Nu uitati ca multe din fetitele aflate acum la Izvorani sunt micute. In anii trecuti nici nu s-ar fi pus problema sa se antreneze cu lotul mare, abia ar fi facut pasul spre cel de junioare. Deci nu e un capat de tara daca nu sunt luate acum, timp e destul. Trebuie sa ne gandim si ca e nevoie de o oarecare unitate in antrenament, nu sa inveti la senioare elemente de baza.

Eu cel mai mult si mai mult sper ca ceva sa se schimbe in strategia clasica B&B. Nu mai merge sa astepti olimpiada si pana atunci sa nu arati aproape nimic. Londra a fost un bun (si trist) exemplu, cat de usor se poate da totul peste cap. Daca o vor lua de la capat cu ascuns Amanaruri sau alte elemente, nu vom ajunge nicaieri. Evident, o dozare a dificultatii trebuie facuta....dar in ambele sensuri!

sisy
14th January 2013, 13:38
eu nu sunt ingrijorata pt Laura, nici pt Adela, atat timp cat sunt sanatoase vor fi selectionate fara doar si poate. am deplina incredere in instinctele lui Belu. tare ma enervez cand vad ca sunt unii pe alte forumuri care se isterizeaza si care mai, mai ca i-ar da indicatii despre cine, ce si cum sa fie seletionat la lot.
sunt convinsa ca stie Bellu ce face :) doar ca erau asa o mica echipa de 4 fete simpatice cu mult potential

cristina561
14th January 2013, 14:19
Nu uitati ca multe din fetitele aflate acum la Izvorani sunt micute. In anii trecuti nici nu s-ar fi pus problema sa se antreneze cu lotul mare, abia ar fi facut pasul spre cel de junioare. Deci nu e un capat de tara daca nu sunt luate acum, timp e destul. Trebuie sa ne gandim si ca e nevoie de o oarecare unitate in antrenament, nu sa inveti la senioare elemente de baza.

Eu cel mai mult si mai mult sper ca ceva sa se schimbe in strategia clasica B&B. Nu mai merge sa astepti olimpiada si pana atunci sa nu arati aproape nimic. Londra a fost un bun (si trist) exemplu, cat de usor se poate da totul peste cap. Daca o vor lua de la capat cu ascuns Amanaruri sau alte elemente, nu vom ajunge nicaieri. Evident, o dozare a dificultatii trebuie facuta....dar in ambele sensuri!

ai mare dreptate, elementele dificile tb scoase mai devreme in concursuri atat timp cat sunt bine puse la punct.
spre ex, Larisa are amanar, l-am vazut sarindu-l in antrenmante, asa ca pana la scam are timp sa-l perfectioneze si sa iasa cu el in lume, nu are nici un sens sa il tina ascuns in bagajul tehnic pana la Rio.

Cata_RB
14th January 2013, 14:23
Nu neaparat Scam, timpul de pregatire dupa vacanta a fost totusi scurt. Dar nici Rio...
In ziua de azi, chiar nu mai merita sacrificate rezultate europene si mondiale pe o posibila medalie olimpica.

Xtreem22
14th January 2013, 15:04
Ma gandeam la Cata si Sandra... avand atatea titluri continentale poate au hotarat sa sara peste CE acest an si sa se pregateasca pt CM ... intre timp antrenamentele continua si obtin si o suma de bani frumoasa din renta

...vreau sa cred asta :)

MitzGym
14th January 2013, 15:40
ai mare dreptate, elementele dificile tb scoase mai devreme in concursuri atat timp cat sunt bine puse la punct.
spre ex, Larisa are amanar, l-am vazut sarindu-l in antrenmante, asa ca pana la scam are timp sa-l perfectioneze si sa iasa cu el in lume, nu are nici un sens sa il tina ascuns in bagajul tehnic pana la Rio.

da,sunt de acord
nu as vrea sa il arate la scam,ar putea sa il arate la scam doar daca il stapaneste f bine si pentru a anunta ce intentii are anul acesta(sau a-si face publicite,nu stiu cum sa ma exprim),dar ma indoiesc ca are timp sa isi puna la punct saritura de cand s-a terminat vacanta pana la scam(un timp relativ scurt,asa cum zice si catalina!)
nici la europene nu pot zice ca tin neaparat sa il arate,dar la mondiale pt a castiga titlul mondial e chiar necesar(doar cate americance sunt care au amanar+cel putin inca un alt aparat f bun),parerea mea.Acum e prea devreme ca sa zic ce concurenta va fi la mondiale,pt ca se pot intampla muuult prea multe pana atunci,dar sunt,totusi,destul de sigura ca vor fi americance cu amanar+un alt aparat f bun....

Anicia Juliana
14th January 2013, 15:48
Eu cel mai mult si mai mult sper ca ceva sa se schimbe in strategia clasica B&B. Nu mai merge sa astepti olimpiada si pana atunci sa nu arati aproape nimic. Londra a fost un bun (si trist) exemplu, cat de usor se poate da totul peste cap. Daca o vor lua de la capat cu ascuns Amanaruri sau alte elemente, nu vom ajunge nicaieri. Evident, o dozare a dificultatii trebuie facuta....dar in ambele sensuri!
Nu ne lasa frustrarea de la olimpiada :D. Si eu am inca un gust amar dupa Londra.

Am o intrebare: de ce fetele mici/foarte mici, cele care vor fi senioare abia peste cativa ani, nu se duc la lotul de junioare al sotilor Moldovan? De ce sa se antreneze direct cu B&B si de ce sa sara peste o etapa? Recunosc, nu am urmarit in detaliu subiectul, deci se poate sa nu fi inteles bine despre ce e vorba.

Cata_RB
14th January 2013, 16:00
Nu retin daca au dat in clar un motiv....probabil ca sa le tina aproape, baza de selectie fiind oricum foarte mica, si sa le creasca asa cum vor. B&B au un "ochi" anume si gasesc calitati neexploatate la gimnaste, imi imaginez ca e cu atat mai bine sa le gaseasca de timpuriu.

MitzGym
14th January 2013, 16:03
http://www.mesagerulhunedorean.ro/sase-devence-pe-lista-gimnastelor-de-viitor

cantonamentul de selectie continua....off laura pare un pic "afara din carti"

da,eu imi amintesc ceva ca laura a avut operatie la nas,dar nu sunt chiar 100% sigura.Oricum,stiu ca la nationale a facut doar paralele!
nu aveti de ce sa va ingrijorati in halul asta!serios!poate o fi si accidentata!!!!
in afara de asta,are doar 13 ani,la 16 intra la seniorat!!!3 din fetele de la selectie au aproape 16 ani daca o luam asa....
si au mai zis in articol ca neoficial vor fi luate cam 10 fete!haideti sa ma asteptam un pic,ca sa devina oficial!!!

Anicia Juliana
14th January 2013, 16:12
Merci! Eu inteleg din ce am citit doar aici, pe forum, ca vor sa schimbe strategia de pregatire dupa ce s-a intamplat la Londra (rezultate modeste dupa standardele BB si obtinute mai mult pe spatele veteranelor) si dupa toate problemele de sanatate, inclusiv cea a Larisei. Obiectivul e olimpiada viitoare. E inca un pariu mare si suna a "supra"-centralizare. Si cum ati zis si voi, se mai merita atatea sacrificii pentru un bronz olimpic la care ajung 5 fetite? Daca la handbal, sustin fara urma de indoiala strategia pe 4 ani, la gimnastica incep sa nu mai cred in ea.

mihaidascalescu
14th January 2013, 16:18
ca vor sa schimbe strategia de pregatire dupa ce s-a intamplat la Londra (rezultate modeste dupa standardele BB si obtinute mai mult pe spatele veteranelor) .
Asta e mai mult o parere de aici de pe forum. Nu am auzit pe BB sa anunte o schimbare de strategie.

lory
14th January 2013, 17:19
da,eu imi amintesc ceva ca laura a avut operatie la nas,dar nu sunt chiar 100% sigura.


S-a spus intr-un reportaj TVR, pe cand erau evaluate cele 20 junioare la lot, ca Laura e plecata la operatie in Elvetia pentru indepartarea semnului din nastere.

sabyna
14th January 2013, 18:53
ok, m-am mai documentat un pic pt ca eram in urma, dar tot mai am ceva intrebari. Spre rusinea mea, nu prea cunosc situatia de la junioare, insa am vazut CE anul trecut.
1.Ce se mai aude cu Silvia Zarzu? solul ei anul trecut chiar m-a impresionat.
2. de ce la acest "trial" nu sunt decat junioarele de la deva. La onesti nu era inca un centru?
3. Paula Tudorache nu e la izvorani acum?

sabyna
14th January 2013, 19:16
pt ca s-a confirmat prezenta Larisei la scam simt nevoia sa fac speculatii (sa bat campii), astfel declar ca fata noastra va sari amanar:)

ar fi o mare surpriza! nu cred ca asa devreme dupa vacanta il va prezenta (la standardele BB). Sincer, pariul meu e pe mondiale, sau chiar pe europene ca sa fortez un pic nota :D

Cata_RB
14th January 2013, 19:34
Sabyna, nu se stie exact ce fete sunt la Izvorani acum. Au spus ca e lotul de junioare acolo, presupun ca asta le include si pe Silvia Zarzu si Paula Tudorache.
Silvia a participat la nationalele de la Deva si Onesti si cam atat imi amintesc acum. Oricum, de la Europene incoace n-au prea fost vesti sau concursuri pentru junioare.

Ma gandeam....ar fi foarte tare ca Larisa sa scoata Amanarul pe pamant american. Scam-ul are o po****ritate foarte mare si ar fi categoric unul dintre highlight-uri. E nevoie de imagine!!
Insa cred ca e doar un vis :) Pentru viitoarele concursuri din acest an - da, acum totusi timpul de pregatire a fost cam scurt.

sabyna
14th January 2013, 20:35
ms Cata, cat despre Raluca Haidu sper ca va avea ambitia sa nu se lase. eu tot timpul am crezut ca poate mai mult decat a realizat pana acum

dracsor
14th January 2013, 22:33
Intrebare :D Are cineva Olimpiada BBC zilele 2 si 3? :D

mihaidascalescu
14th January 2013, 23:57
Intrebare :D Are cineva Olimpiada BBC zilele 2 si 3? :D

Ce event ai nevoie?

dracsor
15th January 2013, 10:34
Ce event ai nevoie?

Paralele fete, barna si sol fete :)

sabyna
15th January 2013, 10:38
app de inregistrari,are cineva Qual si TF de la olimpiada care s-a difuzat pe dolce (a disparut de pe site si era centrat pe fetele noastre)? daca nu, bbc?

Gaia88
15th January 2013, 10:39
Maroney face thsuka intinsa la sol (facebook).

mihaidascalescu
15th January 2013, 10:58
Paralele fete, barna si sol fete :)

Te referi la finale, asa e?

Vrei tot concursul banuiesc

mikeyy
15th January 2013, 11:12
Maroney a inceput antrenamentele si a trecut deja la elemente noi? Unde ai citit, Gaia, ca eu nu am gasit.

Cata_RB
15th January 2013, 11:14
Maroney face thsuka intinsa la sol (facebook).

Hmmm, cum o fi facand daca s-a operat la picior nu demult?

Gaia88
15th January 2013, 11:15
http://www.facebook.com/photo.php?v=10200224667529705
oare ea o fi? poate nu e ea :-/

mikeyy
15th January 2013, 11:16
Aaaa, nu e Maroney. In video e Skinner si e deja postat filmuletul la Externe.

Gaia88
15th January 2013, 11:17
Vai, ce tzeapa. Scuze :)

mihaidascalescu
15th January 2013, 11:19
app de inregistrari,are cineva Qual de la olimpiada care s-a difuzat pe dolce (a disparut de pe site si era centrat pe fetele noastre)? daca nu, bbc?
Daca vrei inregistrari live sunt romancele aici. http://www.youtube.com/watch?v=snJFN9hW4_g

mihaidascalescu
15th January 2013, 12:08
Sol http://www.youtube.com/watch?v=VZvoufQy8qc
Si au multe altele. Nu e BBC dar e OK.

remm
15th January 2013, 13:31
app de inregistrari,are cineva Qual si TF de la olimpiada care s-a difuzat pe dolce (a disparut de pe site si era centrat pe fetele noastre)? daca nu, bbc?

Finala pe echipe de pe Dolce e aici, nu a disparut (sunt si finalele individuale) - http://www.dolce-sport.ro/sporturi/jocurile-olimpice/echipa-feminina-de-gimnastica-a-castigat-medalia-de-bronz-bravo-fetelor-pe-dolcesport-ro-ai-video-14426/

Cata_RB
15th January 2013, 17:46
De pe facebook: http://www.opiniatimisoarei.ro/gimnasta-lavinia-milosovici-a-nascut-un-baietel-la-maternitatea-odobescu-din-timisoara-vezi-cum-il-va-chema-pe-bebelus/15/01/2013
Milo a nascut astazi un baietel, felicitari :)

Chiar mai devreme citeam pe undeva despre materialul de aseara, de la Wowbiz, in care spunea ca spera sa fie bine de data asta si copilul sa fie sanatos.

MitzGym
15th January 2013, 18:20
De pe facebook: http://www.opiniatimisoarei.ro/gimnasta-lavinia-milosovici-a-nascut-un-baietel-la-maternitatea-odobescu-din-timisoara-vezi-cum-il-va-chema-pe-bebelus/15/01/2013
Milo a nascut astazi un baietel, felicitari :)

Chiar mai devreme citeam pe undeva despre materialul de aseara, de la Wowbiz, in care spunea ca spera sa fie bine de data asta si copilul sa fie sanatos.

minunata veste!
chiar am stat si m-am gandit ceva dupa ce a murit fetita ei daca va mai ramane gravida,daca se mai gandeste sa faca un copil(avand in vedere drama prin care a trecut...)
si imi doream f mult sa mai ramana gravida.Si uite ca s-a intamplat!
imi imaginam cum va trai mai incolo sa stie ca nu are niciun copil si ca i-a murit copilul...

sabyna
15th January 2013, 19:31
ms Mihai si remm! pe dolce la rubrica de JO, si nu stiam ca exista channel olympic pe youtube. reluarile lor sunt fantastice!

r_anacristina
15th January 2013, 19:42
De pe facebook: http://www.opiniatimisoarei.ro/gimnasta-lavinia-milosovici-a-nascut-un-baietel-la-maternitatea-odobescu-din-timisoara-vezi-cum-il-va-chema-pe-bebelus/15/01/2013
Milo a nascut astazi un baietel, felicitari :)

Chiar mai devreme citeam pe undeva despre materialul de aseara, de la Wowbiz, in care spunea ca spera sa fie bine de data asta si copilul sa fie sanatos.

Felicitari si multa sanatate amandurora!:no1

Tracoromana
15th January 2013, 22:12
De pe facebook: http://www.opiniatimisoarei.ro/gimnasta-lavinia-milosovici-a-nascut-un-baietel-la-maternitatea-odobescu-din-timisoara-vezi-cum-il-va-chema-pe-bebelus/15/01/2013
Milo a nascut astazi un baietel, felicitari :)


Cat ma bucur pentru ea!!

miafangina
15th January 2013, 22:14
Si eu ma bucur mult.Sa fie sanatosi!

dracsor
16th January 2013, 10:29
http://www.gymnastike.org/video/681270 - sunt unele combinatii..

ancaqwe
16th January 2013, 11:24
Ma bucur foarte mult pentru ea! Sa fie sanatos, si sa se bucure impreuna!

mikeyy
17th January 2013, 10:11
Sandra si Marian vor concura la o gala in Bulgaria, organizata pentru pt retragerea lui Jordan Jovchev. (via GymFever)

cristina561
17th January 2013, 11:04
http://www.romgym.ro/evenimente/larisa-iordache-diana-bulimar-si-flavius-koczi-la-internationalele-frantei/

crisloregym
17th January 2013, 11:35
Ce fain, si Lari, si Didi!!!! Da, Doamne, sa se tina ai nostri de inscriere si sa mearga fetele!!! dE abia astept sa le vad!!!

mikeyy
17th January 2013, 11:47
Ce veste buna! S-ar putea ca in Franta sa mearga si rusoaicele. Daca mai mergem si la Doha, atunci va fi extraordinar! :)

ancaqwe
17th January 2013, 11:48
ma bucur ca participa Diana si Larisa! Dar de ce Diana numai barna? Si nici una sol...
Oricum, e devreme si Larisa participa la paralele :D
La SCAM oricum Larisa va trebui sa faca toate cele 4 aparate

cristina561
17th January 2013, 11:53
orice veti spune eu nu cred ca Larisa va participa la scam. vor trimite o alta fata daca va fi pregatita (Bulimar, Stanila) sau nu vor trimite pe nimeni.

dracsor
17th January 2013, 11:57
Cred ca Didi mic inca nu s-a obisnuit cum trebuie cu palmierele. Ea a avut cele mai mari probleme cu trecerea la palmiere. :D

mikeyy
17th January 2013, 12:00
Daca e sa tinem cont de ceea ce apare in fisierul atasat articolului, doar Larisa ar trebui sa mearga pentru ca a fost in finala olimpica de la barna. Insa nu stiu cum sta situatia cu acel "World Cup Rankings", pt locurile 9-12. Mai mult ca sigur nu au confirmat toate finalistele de la Olimpiada si au gasit alta varianta.

Cata_RB
17th January 2013, 13:14
Nu se anulase Paris-Bercy? Parca asa a fost anul trecut....nu mai stiu si nici n-am unde sa caut.

Foarte bine ca sunt concursuri :) Se vor mai finisa participarile si participarile per aparat, important e sa mearga bine pregatirea ca sa nu se renunte la vreo competitie in ultimul moment.

crisloregym
17th January 2013, 14:17
Daca e sa tinem cont de ceea ce apare in fisierul atasat articolului, doar Larisa ar trebui sa mearga pentru ca a fost in finala olimpica de la barna. Insa nu stiu cum sta situatia cu acel "World Cup Rankings", pt locurile 9-12. Mai mult ca sigur nu au confirmat toate finalistele de la Olimpiada si au gasit alta varianta.

Sau Didi a fost calificata in finala, dar nu a evoluat, iar Larisa a fost finalista -> poate de aceea. Ca punctaj teoretic Didi are dreptul la punctajul aferent locului 8 la sfarsitul finalei. Nu stiu cum fac ei ranking-urile, dar poate ca s-au gandit si la aspectele de genul asta.

mikeyy
17th January 2013, 15:14
Sau Didi a fost calificata in finala, dar nu a evoluat, iar Larisa a fost finalista -> poate de aceea. Ca punctaj teoretic Didi are dreptul la punctajul aferent locului 8 la sfarsitul finalei. Nu stiu cum fac ei ranking-urile, dar poate ca s-au gandit si la aspectele de genul asta.

Da, asa m-am gandit si eu. Tinand cont ca gimnaste precum Raisman sau Ponor sigur nu participa, atunci cu siguranta au trecut si la cele "de sub linie".

Nu stiu insa cum au facut la paralele, caci teoretic nu ne-am incadra sub niciun fel, dar nu mai conteaza ...bine ca are Larisa sansa sa-si prezinte paralelul.

dracsor
17th January 2013, 15:41
Am o intrebare: Pot sa pun pe forum AJG pentru care putem dona aia 2%?

mikeyy
17th January 2013, 16:04
AJG? Nu stiu de unde vine :D

sisy
17th January 2013, 16:05
Da, asa m-am gandit si eu. Tinand cont ca gimnaste precum Raisman sau Ponor sigur nu participa, atunci cu siguranta au trecut si la cele "de sub linie".

Nu stiu insa cum au facut la paralele, caci teoretic nu ne-am incadra sub niciun fel, dar nu mai conteaza ...bine ca are Larisa sansa sa-si prezinte paralelul.

Nu e cumva o regula de genul ca o tara clasata in top 4 la olimpiada/mondial poate sa trimita nominal gimnaste?

Cata_RB
17th January 2013, 16:07
Nu va mai complicati cu ierarhiile si regulile alea....mereu le schimba si fac exceptii peste exceptii de la ele :D

dracsor
17th January 2013, 16:10
AJG? Nu stiu de unde vine :D

Asociatii Judetene de Gimnastica. :) La ele putem dona aia 2%.

mikeyy
17th January 2013, 16:20
Nu e cumva o regula de genul ca o tara clasata in top 4 la olimpiada/mondial poate sa trimita nominal gimnaste?

Nu stiu daca e neaparat o regula, ci mai mult o optiune a organizatorilor in cazul in care nu s-au ocupat toate locurile, scopul fiind acela de a avea un concurs cat de cat bun.


Asociatii Judetene de Gimnastica. :) La ele putem dona aia 2%.

Bun asa! :) Da, poti sa postezi fara probleme.
Stii cumva daca exista si in Brasov asa ceva?

dracsor
17th January 2013, 17:34
Ok, atunci o sa facem o mica baza de date si fiecare poate sa isi aleaga unde doneaza. :)

crisloregym
17th January 2013, 18:33
Exista Asociatii Judetene de Gimnastica?

Alina, daca tot vorbim de 2% - poti sa afli si datele pentru cluburile din Moldova, te rog? Mai ales Focsani, Bacau si Birlad ma intereseaza.

sisy
17th January 2013, 21:09
Exista Asociatii Judetene de Gimnastica?

Alina, daca tot vorbim de 2% - poti sa afli si datele pentru cluburile din Moldova, te rog? Mai ales Focsani, Bacau si Birlad ma intereseaza.

Or fi cele de aici?
http://www.romgym.ro/continut/uploads/2010/05/Buletin-Informativ-2012.pdf - pagina 7

Se pare ca exista la Bucuresti, Constanta, Prahova, Arad, Bacau, Buzau, Bistrita, Hunedoara, Timis si Vaslui

crisloregym
18th January 2013, 09:48
Hmmm...pentru formularul de 2% nu trebuie CUI si din astea? Nu apar in buletinul informativ.

dracsor
18th January 2013, 10:30
Pentru Bacau am. Nu am pentru restul. Tinand cont ca formularele se depun pana in mai, am sa va rog sa imi dati o saptamana ca sa adun cat mai multe info. Pleaaase! :D

crisloregym
20th January 2013, 15:43
Ati vazut asta? http://www.realitatea.net/reporterii-realitatii-sportul-romanesc-trecut-de-aur-viitor-de-tinichea_1094513.html
Dincolo de tot gustul amar, Lari face iar tsuka dubla cu saritura?:)

Cata_RB
20th January 2013, 16:07
Da, si arata bine elementul, aterizat cu umarul sus, frumos :)

Iar Andrei Muntean face dublu echer inainte, direct de pe picioare. Si un 1260, cred.

onlyme88
20th January 2013, 16:55
Si Dana Andrei ceva ce pare a fi o Tsukahara.
Goala pare sala cu trei gimnaste :(

crisloregym
20th January 2013, 17:00
Da, si arata bine elementul, aterizat cu umarul sus, frumos :)

Iar Andrei Muntean face dublu echer inainte, direct de pe picioare. Si un 1260, cred.

Da, si la Andrei am ramas uimita, ca prima data nu intelegeam ce vrea sa faca acolo, daca e antrenament pentru sarituri sau pentru sol:))

Ma mananca palmele, de abia astept sa le vad pe fete cat de devreme:)

stere78
20th January 2013, 17:22
Goala pare sala cu trei gimnaste :(

Aproape pustie, da :mad: . Eu nu m-am putut uita la tot reportajul, ca as fi facut o ditamai depresia. Dar profit de ocazie ca sa intreb ce se mai stie de Pitic - unde e, ce are de gind sa faca? Stie cineva vreun lucru sigur?

Gaia88
20th January 2013, 19:47
Offff, am vazut si eu materialul, ce nebunie... Mi-a placut Lari cu silivasul si saritura, dar mai mult sper sa-si revina baietii si sa avem iar o echipa bine inchegata.
Si mai am un vis nebun: 360 intins la barna pt Didi B. :)

mikeyy
20th January 2013, 20:30
Oare filmarea este recenta? Tind sa cred ca este de anul trecut pentru ca acum lotul ar trebui sa fie la Izvorani datorita camp-ului de selectie. Ma bucur mult ca am avut ocazia sa o vad pe Larisa antrenand Silivas-ul pentru ca aveam nevoie de o confirmare ca este stapana in continuare pe elementele grele dupa toata pauza post-Olimpiada si dupa micile schimbari de ordin fizic. Arata bine si sper sa aiba un an bun.

Am avut un sentiment ciudat cand am vazut imaginea cu cele 3 gimnaste aliniate. E incredibil. :(
Acel cadru ar putea fi folosit intr-o campanie de constientizare cu privire la starea sportului romanesc.

shagya
20th January 2013, 21:03
Maria Balea upload on facebook her beam set in Deva. I donŽt know, if the video old or not. Her beam looks very very good.(tuck full)Any news about her???

stere78
20th January 2013, 22:36
Oare filmarea este recenta? Tind sa cred ca este de anul trecut pentru ca acum lotul ar trebui sa fie la Izvorani datorita camp-ului de selectie. Ma bucur mult ca am avut ocazia sa o vad pe Larisa antrenand Silivas-ul pentru ca aveam nevoie de o confirmare ca este stapana in continuare pe elementele grele dupa toata pauza post-Olimpiada si dupa micile schimbari de ordin fizic. Arata bine si sper sa aiba un an bun.

Mihai, e foarte posibil sa fie de anul trecut, ceea ce -oricum- e de bine: daca face tsuka dubla+salt in antrenamente dupa toata patania de la Londra e limpede ca e in regula cu calcaiul (si daca nu ii spune doamnei Mariana si pe care parte ii sta parul dimineata, in oglinda, cred ca jar maninca). Revenind, insa: un reportaj destul de documentat si de amplu, cum e asta, nu se face in doua zile. Plus/minus pauza de sarbatori, e greu de crezut ca in primele zile din ianuarie alta treaba n-au avut nici ziaristii, nici cei intervievati decit sa lucreze la treaba asta. Ii tin si eu pumnii Larisei, intr-adevar arata bine. Imi mai doresc sa "urce" Didi si mai mult si sa inceapa sa se afirme Danuta.

GymnasticsFan
21st January 2013, 13:45
Eu ma gandesc asa mult la Ama... ce rau imi pare ca s-a retras... oare nu mai exista nici o sansa sa se intoarca? :(

dracsor
22nd January 2013, 11:14
http://blogs.windsorstar.com/2013/01/21/new-gymnastics-club-opens-in-windsor/

Robert Stanescu si sotia sa au deschis un club de gimnastica :) Evident nu in Romania. Doamne fereste asa ceva!

mihaidascalescu
22nd January 2013, 11:37
[url]

Robert Stanescu si sotia sa au deschis un club de gimnastica :)
Si eu ma gindeam sa le fac o vizita pina am realizat ca-i in Canada.

mikeyy
22nd January 2013, 11:48
Asta e intr-adevar o mare realizare. Bravo lor! :ok:

mihaidascalescu
22nd January 2013, 12:01
Daca vreun canadian vrea sa-si dea copii http://www.gymacademy.ca/

monalexa
22nd January 2013, 12:02
Felicitari! Nu cred ca a fost usor

mihaidascalescu
22nd January 2013, 12:07
Stii ce ma tot bate gindul, daca ei au pornit de la zero, cluburile noastre care se zvircolesc in asteptarea mortii de ce sa nu aiba sanse cu niste idei noi sa isi revina, din moment ce oricum pornesc mai de sus.

Cata_RB
22nd January 2013, 12:35
Fain! :) Bravo lor! Si povestea pare simpatica, daca s-au ocupat chiar ei de amenajari si ce a mai fost nevoie. Mi se pare interesant ca deja au copii (mai multi decat au multe cluburi din Romania....). Spune multe despre imaginea gimnasticii.

As fi totusi curioasa (fara legatura cu ei, dar acum mi-a aparut intrebarea) cu ce bani sunt deschise cluburi si sali in alte tari. Costurile sunt foarte mari si antrenorul nu are initial un nume, ca sa zici ca a adunat bani pana atunci.

mikeyy
22nd January 2013, 12:35
Gimnastica a fost inclusa in cadrul Jocurilor Europene (sau Europei?), care vor avea loc in 2015: http://www.ueg.org/en/Gymnastics-will-be-part-of-the-sports-participating-at-the-first-European-Games-which-will-be-held-in-Baku/AZE-in-2015-2013-01-22-0000

E o competitie asemanatoare cu Jocurile Pan-americane si Jocurile Asiei.

Gaia88
22nd January 2013, 14:47
Are cineva un link cu barna lui Douglas din finala AA de la Olimpiada? Nu o gasesc pe youtube decat intr-un video cu toata finala cap-coada & imi merge foarte prost pc-ul...

crisloregym
22nd January 2013, 15:10
Gimnastica a fost inclusa in cadrul Jocurilor Europene (sau Europei?), care vor avea loc in 2015: http://www.ueg.org/en/Gymnastics-will-be-part-of-the-sports-participating-at-the-first-European-Games-which-will-be-held-in-Baku/AZE-in-2015-2013-01-22-0000

E o competitie asemanatoare cu Jocurile Pan-americane si Jocurile Asiei.

YEY!!! Sunt pentru senioare sau junioare sau ambele? Le-ar prinde bine celor micute un concurs cu un an inaintea Olimpiadei:)

Xtreem22
22nd January 2013, 17:50
http://www.realitatea.net/inca-o-gimnasta-se-retrage-prematur-din-activitate_1096439.html

cristina561
22nd January 2013, 18:13
oricat de dureros ar suna ma asteptam la un val mare de retrageri dupa JO. ar fi fost cu adevarat socant daca Iordache si Bulimar decideau sa renunte la gimnastica. si totusi..... e trist :(

lmacj
22nd January 2013, 19:57
Afost reportaj la stirile sportive de pe Tvr1. N-a vazut/inregistrat nimeni?

mayas
22nd January 2013, 20:44
reportajul a fost facut la Izvorani. a vorbit Larisa si Diana, care are o noua saritura si isi doreste AA.
Sandra e iarasi in sala, nu a mai depus dosar pentru renta, fetele o incurajeaza sa continue.
au ramas toate fetele la lot care au varsta pentru Rio, se pare ca se vor pregati acolo, cel putin 6 luni, pana se va finaliza sala din capitala, promisa de premier.

ancaqwe
22nd January 2013, 20:50
in primul rand: mi se rupe inima pentru Pitic. Sper sa fie fericita si norocoasa in orice alege in continuare!

in al doilea rand - cum? toate cele 20 de fete cu varsta de Rio care au fost la testare acum au ramas in continuare sa se antreneze cu B&B? Ar fi foarte bine! Ar insemna toate fetele de la lot + cele de la clubul din Deva?
Si asta ar insemna ca se formeaza un nou lot de junioare - cu fetitele care au fost in camp-uri peste vara?

Ma bucur mult pentru Diana! Si pentru Sandra!
Tare mi-as fi dorit sa o vad si pe Cata - pentru un aur la mondiale :D dar ea stie mai bine

Cata_RB
22nd January 2013, 20:51
Vai, pare foarte interesant reportajul! Multumim pentru detalii. Oare nu reusim sa-l si vedem? :(
Ma intreb daca fetitele au ramas cu tot cu (o parte din) antrenori, ca altfel....cine sa antreneze atatea gimnaste.

mikeyy
22nd January 2013, 20:58
Vreau ACUM reportajul TVR :D
Probabil Sandra a revenit in sala si pt ultimele gale pe care le mai are.

mayas
22nd January 2013, 20:58
nu a amintit de alti antrenori. a vb si dl Bellu, a spus ca sunt dor 2-3 fete care sa treaca la senioare in cate un an, asa ca a considerat ca e bine sa ramana toate.

ancaqwe
22nd January 2013, 21:02
uf, ce ma bucur pentru ele!

mikeyy
22nd January 2013, 21:06
Oare unde incap toate? :D Ca din cate stiu nici la Izvorani nu este foarte mult loc!
Dar si eu ma bucur mult pt ele.

Cata_RB
22nd January 2013, 21:08
Deci chiar e in lucru o sala in capitala? Pe bune? Eu nu stiam.
Of, ce ne facem fara reportaj? :))

monalexa
22nd January 2013, 21:25
Vreau, vreau, vreau!
Numai vesti bune! Didi mic sper sa aiba o saritura macar din 5.8 la final, ca tare as vrea s-o vad concurand la AA cu sperante de podium iar de Sandra n-as vrea sa ne despartim vreodata :(