PDA

View Full Version : Campionatul celor 4 continente, 6-11 februarie 2013 Osaka, Japonia



Iulya
29th December 2012, 17:37
Site oficial http://fcch2013.com/eng/index.html

Competition Schedule

8th Fri

Ice Dance (SD)12:20
Pairs (SP)15:00
Opening on Ice17:15
Men (SP)18:00

9th Sat

Ladies (SP)12:30
Men (FS)17:55

10th Sun
Pairs (FS) 12:30
Ladies (FS) 15:30
Ice Dance(FD) 20:15

11th Mon
GALA 15:00

Toate biletele sunt deja vandute :cool:

IleK
30th January 2013, 16:51
Entries http://www.isuresults.com/events/fsevent00051431.htm

... si bucurie mare, Eurosportul transmite 4CC!:ok::great:/OLE/

Program

Vineri
Eurosport2
09:00
PATINAJ ARTISTIC: Campionatele celor patru continente în - Perechi programul scurt (105min) Live
10:45
PATINAJ ARTISTIC: Campionatele celor patru continente în - Dans, programul scurt (105min)
12:30
PATINAJ ARTISTIC: Campionatele celor patru continente în - Masculin programul scurt (150min) Live

Sambata
Eurosport 2
11:00
PATINAJ ARTISTIC: Campionatele celor patru continente în - Masculin programul liber (270min) Live

Duminica
Eurosport 2
09:00
PATINAJ ARTISTIC: Campionatele celor patru continente în - Feminin programul liber (210min) Live
12:30
PATINAJ ARTISTIC: Campionatele celor patru continente în - Perechi, programul liber (45min)

Lipsesc programul scurt al fetelor si programul liber la dans. Dar poate gasim un link si pt ele.

IleK
30th January 2013, 16:53
Si luni de la 8 dimineata gala in direct. OFF!

miafangina
30th January 2013, 18:23
Din pacate nu prind eurosport 2 dar sunt si foarte ocupata,cred ca o sa ma multumesc cu postarile voastre.

Geografu
30th January 2013, 20:30
Nu suna rau programul, multumim Ile :)

IleK
30th January 2013, 20:51
Cu placere:) M-am aruncat sa deschid threadul din prea mult entuziasm. Ar fi prima data cand vad 4CC la TV. Am vazut ca nu era niciun thread unde sa postez programul, abia apoi mi-am adus aminte ca programele Tv se scriu la threadul de transmisii Tv pe care eu nu intru de obicei.:D
Vineri si luni nu prea avem cum sa vedem, avand in vedere ca la noi e dimineata cand la ei e dupa amiaza dar macar avem sambata si duminica.

Tracoromana
1st February 2013, 12:46
Are cineva vreun link la British Eurosport?
.

IleK
1st February 2013, 14:18
http://www.time4tv.com/2011/09/british-eurosport-2.html

acum e fotbal si nu stiu de ce comentatorul vorbeste in franceza.

Tracoromana
1st February 2013, 16:39
http://www.time4tv.com/2011/09/british-eurosport-2.html

acum e fotbal si nu stiu de ce comentatorul vorbeste in franceza.
Cine stie! O fi fost inlocuit cu eurosport France temporar.
Multumesc!
.

amidala
5th February 2013, 14:27
Hot Blades, Hot Passion
Retweeted Tatjana Flade (@Tatjana21):

Daisuke Takahashi (JPN) to unveil brandnew short program at 4Conts: "Moonlight Sonata". He just confirmed upon arrival at hotel.

Eu cred ca ma bucur :)))

Miruna1990
5th February 2013, 14:55
Hot Blades, Hot Passion
Retweeted Tatjana Flade (@Tatjana21):

Daisuke Takahashi (JPN) to unveil brandnew short program at 4Conts: "Moonlight Sonata". He just confirmed upon arrival at hotel.

Eu cred ca ma bucur :)))

:help::help::help:
Morozov dupa nationalele Rusiei s-a dus in Japonia sa modifice programul scurt al lui Daisuke, nu ma asteptam ca il va schimba cu totul! Mi-e frica de program si mai ales de costum:headbang:

amidala
5th February 2013, 15:12
:help::help::help:
Morozov dupa nationalele Rusiei s-a dus in Japonia sa modifice programul scurt al lui Daisuke, nu ma asteptam ca il va schimba cu totul! Mi-e frica de program si mai ales de costum:headbang:

:))) Eu ma gandesc la partea plina a paharului: Daisuke pe Sonata Lunii ar trebui sa fie magistral :). Zau. Dar e riscant - sunt de acord cu tine. Ma bucur totusi ca povestea asta, cu toate riscurile ei, se petrece in absenta lui Chan (nu vine la 4CC, nu?). Pe de alta parte, mie mi se pare asta o alegere asa de potrivita pentru Dai, ca pana in weekend o sa mor de curiozitate. O sa-mi fie dor de Daisuke-cel-sexy din programul scurt, dar imi e si mai dor de Daisuke-din-programul-scurt-din-sezonul-trecut, all-black-and-intricate; si poate noul program o sa se apropie de asta :).

Miruna1990
5th February 2013, 15:31
Programul lui scurt de anul trecut a fost o capodopera :yeah: Si e drept ca desi era interesant, programul lui scurt din acest sezon nu a avut acelasi impact pe care l-a avut programul lui Yuzuru si cum mergeau pe aceeasi idee, inteleg decizia din punct de vedere strategic. Mie mi-e frica de Morozov, daca era alt coregraf ma entuziasmam si eu:D

amidala
5th February 2013, 15:35
Eu il vreau pe Kenji Miyamoto inapoi. Sau macar pe Pasquale Camerlengo.

Geografu
5th February 2013, 15:40
He he...Camerlengo....trec anii :)

IleK
5th February 2013, 16:50
:help::help::help:
Morozov dupa nationalele Rusiei s-a dus in Japonia sa modifice programul scurt al lui Daisuke, nu ma asteptam ca il va schimba cu totul! Mi-e frica de program si mai ales de costum:headbang:

Pfff, exact de ce ma temeam. s-o fi alarmat si el cand a vazut ca si Yuzuru si Daisuke isi trag mainile prin par, si ce-o fi zis schimbare de strategie ca cu faza asta nu mai tine:)) Fac si eu haz de necaz ca mi-e groaza de aceasta schimbare in acest moment al sezonului. De ce nu s-o fi sesizat el si cu programul lung nu stiu, ca eu la ala ma chinui tare sa ma concentrez numai si numai asupra lui Daisuke ca sa nu mai vad cat de gol e. Sincer, cel mai inspirat program lung dintre pretendentii la medalii e al lui Fernandez. Evident ca nu e Frenandez nici Daisuke, nici Yuzuru, nici Chan, nici Amodio dar uite ca cel mai putin performer are cel mai memorabil si antrenant program. Daisuke, Yzuru si Amodio reusesc ei sa se faca memorabili dar eu in continuare habar n-am de fapt pe ce patineaza si ce vor sa transimta. Chan e singurul care le are pe amndoua dar din pacate cvadrupla si axelul ii joaca feste.

Miruna1990
5th February 2013, 17:22
Nici mie nu mi-a placut programul lung lui Daisuke pana la nationalele Japoniei. Acolo s-au aliniat stelele pentru el si nu mi-a pasat de tranzitii si de cat de gol e programul. M-a captat de la prima miscare pana la ultima si parca programul a avut 30 de secunde. Dar daca nu ies sariturile si evident nici patinatorul nu e la fel de implicat ,programul nu este foarte reusit.(cred ca a ajutat si schimbarea costumului). Oricum nu se compara cu Blues for Klook :)
Sper din suflet ca noul program sa nu presupuna un costum cu franjuri. Urasc costumele baietilor care au franjuri si chestii care atarna, mai ales pe Daisuke:drak:

Fernandez are un program superb. Atitudinea usor introvertita pe care o afiseaza i se potriveste de minune. Spune o poveste pe care publicul o recepteaza usor si asta conteaza enorm. Echipa din spatele lui Javier este absolut uimitoare.

Geografu
5th February 2013, 17:59
Dar totusi piesa muzicala nu suna rau si promite. Abia astept sa vad ce poate pe ea :)

IleK
5th February 2013, 18:05
Fernandez are un program superb. Atitudinea usor introvertita pe care o afiseaza i se potriveste de minune. Spune o poveste pe care publicul o recepteaza usor si asta conteaza enorm. Echipa din spatele lui Javier este absolut uimitoare.

Exact! Bine ai spus, introvertit. La Fernandez nu e o atitudine, e o stare, asa e el si nu stiu daca si cati ani ii vor trebui ca sa se poata deschide. Dar Orser, sau nu numai el, echipa lui a zis de ce sa ne chinuim sa il schimbam pe el ca sa-l facem Amodio cand putem sa il lasam Fernandez si sa ii gasim programul care sa se muleze exact pe temperamentul lui. Si Charlie Chaplin a fost timid ca el:)
In schimb, nu i se potriveste deloc programul de gala. Sau cel putin mie asa mi se pare, ca nu e el personajul ala. Mai ales miscarea aia din cap de la inceput care nu este deloc in concordanta cu mimica lui. E mai degraba amuzant faptul ca nu ii iese decat numarul in sine.
As vrea sa vad mai multe programe tematice, care spun o poveste. Stiu insa ca nu prea se mai poarta, apartin unor vremuri mai clasice. Si probabil ca tocmai asta le face deosebite, mai rar un program poveste, un personaj pe gheata, un costum tipic,printre atatea programe care nu spun nimic, pe o muzica obisnuita, cu costume sport, gen camasa si pantalon sau alea mulate dintr-o singura bucata care mie nu imi plac nici la fete nici la baieti.

ice_girl
5th February 2013, 19:18
Mie imi pare rau ca Daisuke si-a schimbat SP, chiar ma pregateam sa-l pun pe primul loc la pronosticuri tocmai pt ca imi placea SP :D Programul era intr-un fel tipic morozivian dar imi placea atitudinea si felul in care Daisuke interpreaza muzica, are pasiunea si atitudinea cerute de acest gen muzica, reuseste sa-i prinda si pe ceilalti in atmosfera programului.
Eu m-am cam saturat de Moonlight Sonata dar fiind vorba de Daisuke nu ma indoiesc ca va iesi un program frumos:ok:
Ile, pt ca tot vorbeai de programe tematice care spun o poveste mi-ai facut pofta sa ma uit iarasi la programele lui Philippe Candeloro, Marina/Gwendal, Oskana/Evgheni, Yagudin, Michelle, Irina, Elena/Anton, etc :)

irinaidu
5th February 2013, 22:31
Sper din suflet ca noul program sa nu presupuna un costum cu franjuri. Urasc costumele baietilor care au franjuri si chestii care atarna, mai ales pe Daisuke:drak:


miruna se poate si mai rau decat cu franjuri - se poate cu plasa :headbang:

ile, asa un chef de vazut programe tematice, in care toata lumea pricepe despre ce se patineaza si de e patinatorul imbracat asa, mi-ai facut. /hello

Tracoromana
5th February 2013, 23:41
Hm, ce veste, inca n-am apucat s-o rumeg. Mie nu mi-a placut din start programul scurt al lui Dai si nici nu m-am obisnuit cu el pe parcurs, dar si mie mi-e teama si ma tem sa nu fie volanase albastre; parca e prea mare saltul de la o extrema la cealalta. Eu as fi vrut ca program scurt, actualul lui program de gala. (si ce daca e tot tango?:D).
.

Miruna1990
6th February 2013, 09:31
Din partea mea putea sa revina la programul scurt din sezonul trecut. E pacat ca un asa program a fost patinat de asa putine ori.

ice_girl
6th February 2013, 10:32
miruna se poate si mai rau decat cu franjuri - se poate cu plasa :headbang:

ile, asa un chef de vazut programe tematice, in care toata lumea pricepe despre ce se patineaza si de e patinatorul imbracat asa, mi-ai facut. /hello
Legat de plasa e adevarat ce ai zis:)):drak:
Si ieri toata seara m-am uitat la programe de-ale lui Philippe Candeloro:ok::D:)

irinaidu
6th February 2013, 15:36
Legat de plasa e adevarat ce ai zis:)):drak:


oana, tu si cu mine am trecut clar prin trauma reprezentata de costumul cu plasa :P e pretul pe care l-am platit pt ca suntem fane brian :))

IleK
6th February 2013, 16:15
miruna se poate si mai rau decat cu franjuri - se poate cu plasa :headbang:

ile, asa un chef de vazut programe tematice, in care toata lumea pricepe despre ce se patineaza si de e patinatorul imbracat asa, mi-ai facut. /hello

Plasa m-a innebunit si pe mine la Brian, insa serios as fi buna de camasa de forta daca l-as vedea pe Daisuke in asa ceva. Insa, slava Domnului ca macar de asta scapam sigur. Nu e stilul Morozov, dar niste franjuri sau volanase albastre (asta a fost buna:))) nu sunt excluse.

Irina si Oana, astept sugestii de la voi cu programe tematice pt ca pe vremea cand erau la moda eu nu ma uitam la patinaj ca acum, nu prea aveam unde, cand, nu stiam cand sunt competitiile. Iar de cand ma uit eu mai cu atentie, nu au fost prea multe si uneori nu prea reusite. Si cam aceleasi, Romeo Si Julieta, Lacul Lebedelor sau Lebada sau Lebada Neagra si alti fulgi si costume cu fulgi. Carmen a revenit anul asta in forta si la cat de folosita a fost muzica asta, eu nu m-am putut abtine sa nu ma indragostesc de programul italienilor, e ca si cum m-as uita la o piesa de teatru, opera, dans si patinaj in acelasi timp. Iar costumul Annei este perfect, chiar daca unii spun ca este prea "literal", ca la carte. Carmen in rochita moderna neagra nu imi place.

ice_girl
6th February 2013, 18:23
oana, tu si cu mine am trecut clar prin trauma reprezentata de costumul cu plasa :P e pretul pe care l-am platit pt ca suntem fane brian :))
Plasa si costumul in care arata ca un liliac gata sa-si ia zborul au fost cele care m-au innebunit cu totul:)):drak: Dar de vreo doua sezoane are costume chiar ok, se pare ca a depasit perioadelor plaselor si a dantelelor:P:sneaky:
Irina, totusi daca stau bine sa ma gandesc pana la urma n-a fost un pret chiar asa de ridicat;):D
Ile, programele le pun la Figure staking legends pt ca aici nu prea e threadul cel mai potrivit

florik2000
6th February 2013, 18:56
Stiti la ce ora incepe concursul?

Tracoromana
7th February 2013, 16:26
Program/rezutate:
http://www.isuresults.com/results/fc2013/

Daisuke despre SP si putin din antrenamentul la 4CC:
http://www.isuresults.com/results/fc2013/
.

Miruna1990
7th February 2013, 18:31
Iata si mult asteptatul costum al lui Daisuke: https://twitter.com/irenissi/status/299542112523919360

Ma asteptam la mai rau dar oricum nu e prea bine :)) asta mi-a trecut prin cap cand l-am vazut

Tracoromana
7th February 2013, 19:47
Iata si mult asteptatul costum al lui Daisuke: https://twitter.com/irenissi/status/299542112523919360

Ma asteptam la mai rau dar oricum nu e prea bine :)) asta mi-a trecut prin cap cand l-am vazut
Mie-mi imi place cum ii sta lui Daisuke;sper ca se poate misca bine in el, da' ceva volanase albastre care sa simbolizeze lumina ''rece'' a lunii tot are, dar bine ca nu-s pe brate sau pe spate.:D

Geografu
7th February 2013, 19:54
Ora Romaniei cam care ar fi pentru concurs? :)

Tracoromana
7th February 2013, 20:03
Am vazut ca maine SD incepe la 13.20, asta insemnand ora 6.20 a.m. la noi. 7 ore diferenta.
.

Geografu
7th February 2013, 20:10
Mersic :)

Miruna1990
7th February 2013, 20:19
Tessa si Scott iar au ghinion la tragerea la sorti. As vrea sa ii vad patinand dupa americani, macar o data. Acum ce sa zic, sunt si in alta grupa, ma astept la o diferenta rezonabila intre punctaje in favoarea americanilor

Geografu
7th February 2013, 22:39
De ce sa fie asa? Adica de ce nu pot ei sa aiba 2-3 puncte mai mult decat CharliDa? :D

Miruna1990
8th February 2013, 08:20
De ce sa fie asa? Adica de ce nu pot ei sa aiba 2-3 puncte mai mult decat CharliDa? :D

Ai avut dreptate :D nu cu 2 puncte, dar canadienii sunt in fata! Ma mir si abia astept sa vad programele. Am remarcat un trend(e vechi) in care notele mari se pastreaza pentru ultima grupa. Pariez ca daca era invers si canadienii patinau n ultima grupa dupa americani, diferenta era si mai mare, cel putin la componente :D eu eram sigura ca D/W ii vor masacra pe V/M avand in vedere cum au patinat ambele cupluri acest sezon. Se pare insa ca se repeta istoria sezonului trecut, cand V/M au reusit sa isi recapete locul 1 tot la campionatul celor 4 continente si tot dupa ce au pierdut finala de GP in favoarea americanilor. Sa vedem, mai e si programul liber :) mie mi-e indiferent cine castiga, deci recunosc ca ar fi mai palpitant pt mondiale sa castige aici canadienii

Tracoromana
8th February 2013, 08:22
Originally Posted by Geografu:
De ce sa fie asa? Adica de ce nu pot ei sa aiba 2-3 puncte mai mult decat CharliDa?
Deocamdata o juma' de punct mai mult, sa vedem dupa FD.

SD
1 Tessa VIRTUE / Scott MOIR CAN 75.12 1
2 Meryl DAVIS / Charlie WHITE USA 74.68 2
3 Madison CHOCK / Evan BATES USA 65.44 3
4 Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI USA 63.26 4
5 Piper GILLES / Paul POIRIER CAN 60.20 5
6 Cathy REED / Chris REED JPN 53.97 6
7 Nicole ORFORD / Thomas WILLIAMS CAN 53.70 7
8 Danielle OBRIEN / Gregory MERRIMAN AUS 48.81 8
9 Emi HIRAI / Marien DE LA ASUNCION JPN 44.72 9
10 Anna NAGORNYUK / Viktor KOVALENKO UZB 43.32 10
11 Xiaoyang YU / Chen WANG CHN 43.17 11
12 Bryna OI / Taiyo MIZUTANI JPN 33.90 12
13 Pilar MAEKAWA MORENO / Leonardo MAEKAWA MORENO MEX 33.37 13

Miruna1990
8th February 2013, 08:45
Ma surprinde sa vad ca Madison si Evan reusesc punctaje asa mari si intr-un timp atat de scurt! Cred ca la mondiale se vor bate ca de la egal la egal cu I/K, B/S si C/L iar peste un an, de ce nu, cu Igor ca antrenor, ii vor intrece poate! Mie mi se par fratii Shibutani patinatori mai buni in prezent(cu potential mai mare insa pe viitor) dar dupa rezultatele de la nationale ma asteptam ca C/B sa ii invinga, asa am facut si pronosticurile. Oricum mie imi displace total Evan pentru ca dupa ce a stat un sezon intreg cu piciorul in ghips si partenera lui de atunci Emilly Samuelson il astepta, a lasat-o pt Madison! Eu inca sper sa mai auzim de Emilly, mi se parea tare simpatica. Si Madison imi place tare, tare mult si o patinatoare foarte buna, dar el imi e antipatic :D poate si de asta imi doresc ca fratii Shib sa ii bata totusi maine

mikeyy
8th February 2013, 09:50
Ma bucur sa-i vad pe canadieni pe locul 1! Ei intotdeauna apasa pe pedala de acceleratie in a doua parte a sezonului.

IleK
8th February 2013, 09:58
Eu m-as bucura sa vad alti canadieni pe 1 dar stiu ca nu e posibil, macar pe 2 atunci. Oficial declar programul scurt al lui Dylan si Kirsten preferatul meu, este ata de frumos si de altfel pt proba de perechi.

IleK
8th February 2013, 10:02
Hopa! Eurosportul si-a luat in serios rolul de Cupidon pt luna februarie si tine neaparat sa ne fure inimile:) Yvonne tocmai a anuntat ca dupa surpriza 4CC urmeaza supriza Campionatele Mondiale de Juniori. Uraaa!

Tracoromana
8th February 2013, 10:03
Perechi
1 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN 70.44 1
2 Kirsten MOORE-TOWERS / Dylan MOSCOVITCH CAN 66.33 2
3 Marissa CASTELLI / Simon SHNAPIR USA 53.06 3
4 Felicia ZHANG / Nathan BARTHOLOMAY USA 52.98 4
5 Cheng PENG / Hao ZHANG CHN 52.46 5
6 Wenting WANG / Yan ZHANG CHN 51.26 6
7 Paige LAWRENCE / Rudi SWIEGERS CAN 48.76 7
.

Miruna1990
8th February 2013, 10:13
Hopa! Eurosportul si-a luat in serios rolul de Cupidon pt luna februarie si tine neaparat sa ne fure inimile:) Yvonne tocmai a anuntat ca dupa surpriza 4CC urmeaza supriza Campionatele Mondiale de Juniori. Uraaa!

Dupa ce ne-au facut cu Europenele, era cazul :)))
Si mie mi-au placut mai mult canadienii de pe 2. Foarte inspirat program. Ma enerveaza cum arbitrii nu baga de seama faptul ca Megan si Eric au probleme cu acel 3Lz in paralel, ea nu reuseste aproape niciodata rotatia completa. Daca era la individual nu primea credit in veci pe acea saritura dar fiind la perechi si fiind un element aproape neintalnit se fac ca ploua si nu e corect. Eu prefer in aceasta proba o saritura in paralel, de orice fel, cat timp e executata in sincron si partenerii sunt apropiati. Pot sa execute si 4T in paralel, daca o fac asa separati, desincronizati si se chinuie cu aterizarea pentru mine au un minus la impresia generala. Cei doi parteneri trebuie sa fie unul singur pe gheata(poate de asta eu i-am iubit pe Totmianina/Marinin asa mult, nu am vazut la ei desincronizari aproape niciodata)
Yvonne abereaza ca de obicei, a zis ca la mondiale, fiind in Canada, canadienii au dreptul la 3 perechi automat. Nu e adevarat. Conteaza evolutia de la mondialele trecute si Canada are dreptul la 2 perechi. Noroc cu celalalt comentator(nu i-am retinut numele) care a contrazis-o discret.(de cand au scos Discovery din grila de programe, am un singur tv pe care prind eurosport 2 si pe acela nu merge British Eurosport, deci fac ce fac si tot cu Yvonne raman)

Tracoromana
8th February 2013, 10:19
Recunosc ca fiind preocupata de intrecerea dintre perechile europene n-am urmarit cu atentie alte perechi. E clar ca perechile canadiene de pe locurile 1 si 2 sunt din alta liga aici la Osaka.
Mi-a placut foarte mult programul Megan/Eric, ei au fost in forma si le-a iesit totul. Eric s-a dezlantuit asa cum nu-mi amintesc sa-l fi vazut semn ca asta mica, Megan, hotarata si ambitioasa cum o stim, a reusit sa scoata din el tot ce-i mai bun. Iar Richard Gautier imi place de cand cu Narumi/Mervin. Au fost aplaudati la scena deschisa de japonezi
Kirsten/Dylan au fost si ei buni, delicati si simpatici, dar parca primii au fost mai consistenti, oricum mi-au placut mai mult .
Chinezii sunt pe nicaieri, extrem de seci. Inafara de veteranii Pang/Tong nu mai au cu ce se prezenta pe plan international. Si singura figura mai luminoasa intre toti concurentii este Zijun Li.
.

Tracoromana
8th February 2013, 10:38
Conteaza evolutia de la mondialele trecute si Canada are dreptul la 2 perechi. Noroc cu celalalt comentator(nu i-am retinut numele) care a contrazis-o discret.(de cand au scos Discovery din grila de programe, am un singur tv pe care prind eurosport 2 si pe acela nu merge British Eurosport, deci fac ce fac si tot cu Yvonne raman)
Miruna, celelalt comentator e Cornel Gheorghe :); se vede ca ai urmarit mai mult pe British ESP si nu-i recunosti vocea. De data asta eu ii ascult pe comentatorii britanici online. Si bineinteles vad patinajul.

Miruna1990
8th February 2013, 10:56
Miruna, celelalt comentator e Cornel Gheorghe :); se vede ca ai urmarit mai mult pe British ESP si nu-i recunosti vocea. De data asta eu ii ascult pe comentatorii britanici online. Si bineinteles vad patinajul.

Multumesc. Nu faceam deosebire dupa voce intre Cornel Gheorghe si Florin Gafencu spre rusinea mea :D Stiu ca cel de pe TVR2 e Marius Negrea(daca tot am urmarit Europenele pe TVR2 am invatat numele comentatorilor).
Tocmai ce i-am vazut pe canadieni, m-au dat pe spate! Au muncit mult de la ultima aparitie internationala si au micsorat diferenta intre ei si americani la care ma asteptam. Bravo lor! Sa vedem cum o fi maine, nu se vor lasa D/W mai prejos

Miruna1990
8th February 2013, 11:28
I-am vazut si pe americani. Charlie s-a impiedicat la secventa de pasi in paralel. Faptul ca au primit +2 pe acel element si ca au castigat PCS arata ca arbitrii ii vor pe locul 1. V/M sunt primii pt ca au avut o baza tehnica mai mare cu 0.5 si pentru ca au avut GOE DOAR cu 0.16 peste americani(repet, americanii au avut ezitare iar canadienii au mers ceas, perfect). Am presimtit bine, asta e competitia americanilor si daca maine merg curat canadienii se vor multumi cu locul 2.

ice_girl
8th February 2013, 12:27
Din ce am vazut pana acum mi-a placut mult baiatul din Philipine :ok:!

Miruna1990
8th February 2013, 12:37
Din ce am vazut pana acum mi-a placut mult baiatul din Philipine :ok:!

Si mie la fel! Mi-a lasat aceeas impresie pe care mi-a lasat-o Javier Fernandez in 2007 la europene, prima data cand l-am vazut: usurinta in patinaj, faptul ca e tanar si are 3A!

ice_girl
8th February 2013, 12:51
Si mie la fel! Mi-a lasat aceeas impresie pe care mi-a lasat-o Javier Fernandez in 2007 la europene, prima data cand l-am vazut: usurinta in patinaj, faptul ca e tanar si are 3A!
Aceleasi lucruri mi-au placut si mie plus piruetele si faptul ca se simte bine pe gheata, patineaza cu placere:)
M-as bucura sa-l vedem si la Mondiale:yes:

SimonaB
8th February 2013, 14:18
Din ce am vazut pana acum mi-a placut mult baiatul din Philipine :ok:!

Chris Caluza? Eu eram prietena cu el pe youtube pana sa imi pierd contul, e un baiat foarte simpatic si ii place mult de Mao, posta mereu pe la videoclipurile ei.:D Cred ca si-a luat injuraturi de la fanii Yunei de ii ajung cateva generatii. :drak:

irinaidu
8th February 2013, 14:19
sp-ul la baieti e prima proba pe care o vad la aceste 4cc, dar mi-a lasat o impresie foarte buna pana acum. e tare bine venit acest campionat. avem ocazia sa vedem si sa observam patinatori pe care, ce putin eu, ii cam ignor la worlds sau de-a dreptul nu avem ocazia sa-i vedem la worlds

plus, ce e in apa din asia vreau sa stiu ?
rasul chinezului asta mic m-a facut sa-mi dea putin lacrimile ( pt ca sunt putin penibila si ma emotionez in timp ce ma uit la patinaj - dar voua va pot spune )

Miruna1990
8th February 2013, 14:35
Ce program frumos are Daisuke! Bravo Morozov(premiera pt mine sa zic asta). Dar total ratat tehnic :(:(:(
mai bine aici decat la mondiale
Nici Yuzuru nu a mers cu mult mai bine, a ratat total combinatia.
Era de asteptat ca vor avea o astfel de competitie mai slaba dupa evolutiile de la nationale. Mai bine aici si sa isi recapete forma la mondiale. Surprinzator sa zic asta, dar Florent si Javier cu ce au patinat la europene la scurt, tot pe 1 si 2 terminau

Tracoromana
8th February 2013, 14:47
Totusi, ce risc sa schimbi programul in ianuarie! Sunt convinsa ca se gandea la coregrafie si nu s-a concentrat la sarituri. Ce rau imi pare pentru Dai! Ce-ar fi stralucit el acuma cu rock and roll.
Mi-a placut programul lui Denis Ten! Dupa asta si dupa Bolero-ul lui Caro Lori Nicol a crescut in ochii mei. De ce nu l-am remarcat oare pana acuma? Si imi retrag afirmatiile despre chinezi!
Iar americanii... Daca vroiau sa se lamureasca cine merge la mondiale, cred ca sunt inca si mai mult in ceata.
Si vorba Irinei, mai cunoastem si noi lume.
.

Geografu
8th February 2013, 15:03
Bun inceput de 4CC. Am avut dreptate se pare cu copiii mei :D, i-au batut pe americani si sper sa ramana macar avansul asta si dupa lung. Cred ca ezitarea aceea a lui Charlie a facut diferenta, dar consider ca notele la compo puteau fi si mai mari pentru Tessa.

La perechi era cam clara treaba, Duhamel si Radford greu sa fie batuti, chiar si de Moore-Mosco in zi mare. E jucat aici.

La baieti comentez dupa ce vad din programe :)

Tracoromana
8th February 2013, 15:11
Sp Daisuke: (puteti ignora comentariul final)
http://fsnews.ru/forums-m-posts-id-15505.html

IleK
8th February 2013, 15:25
Eu am prins baietii abia la final, dupa evolutia lui Han yan care am vazut ca impresionat.
Filipinezul de care vorbiti si-a facut aparitia anul trecut ca fiind primul filipinez care a participat la mondiale. Inainte a patinat pt SUA dar pt ca dorinta lui era sa ajunga la mondiale a ales sa sa reprezinte Filipine si sa faca istorie pt aceasta tara. Unul dintre parinti sau bunici, nu mai stiu exact, provine din aceasta tara. Doar ca vad ca a mai aparut un patinator din Filipine care s-a clasat mai bine decat el. Caluza este insa campionul national si anul trecut a reusit sa isi fac un nume international deci cred ca il vom vedea tot pe el la nationale.
Ma bucur sa vad ca Denis Ten nu a mai facut praf programul pt ca e pacat. Are dpua programe superbe, amandoua pe muzica din artistul, LP ul este un fel de continuare a SP ului dar pana acum nu ne-a lasat deloc sa ne bucuram de ele.
Misha Ge a fost on fire ca de obicei, pacat ca tehnica il omoara. Secventa de pasi a fost extraordinara.
Max Aaron a facut-o lata asa cum ma asteptam, la nationale a fost singura data cand i-au iesit toate cvadruplele si a reusit programe curate.Pacat ca nu a venit Jeremy, e mare lucru ca in lipsa sariturilor un patinator sa mai aiba multe de spus pe gheata. Aaron fara sarituri e zero.
Nici lui Miner vad ca nu i-a mers prea bine, si surpriza a venit de la inlocuitorul lui Adam, Dornbush. Probabil i-a iesit cvadrupla si dintre cei 3 el este cel mai placut pe gheata.
Mura nu stiu ce o fi facut dar tare rau imi pare. Speram sa isi imbunateasca locul 5 de anul trecut. Inca mai are sanse dar ar trebui sa mearga perfect la programul lung sau macar ca la TEB cand parca a dublat doar ultima saritura.

Daisuke...offf, nu i-a purtat noroc schimbarea. Cred ca a fost prea preocupat de cum sa isi prezinte noul program pt a fi cat mai bine primit si nu s-a mai concentrat la sarituri. Nu stiu ce sa zic, imi place programul dar nu stiu cat il va ajuta, cat a meritat schimbarea. Nu pot sa zic ca e cu mult mai bun decat celalat dar probabil ar trebui sa il vad si patinat curat si nu cu Yuzuru dupa el care lasand la o parte greseala de la combinatie, cred ca avut cea mai buna interpretare a acestui program de pana acum. Cu parere de rau o spun, e mult peste Daisuke, totul e foarte plin, o gramada de lucruri intr-un timp atat de scurt. Cel putin eu cu impresia asta am ramas. La lung iar o sa fie asa si asa, in sensul in care amandoi au niste programe cam de aceeasi valoare, adica cu mult sub ce pot ei sa faca, si nu stiu care o sa imi placa mai mult. Probabil ca cel care isi va reusi mai bine sariturile.

Ce chestie cu europenele astea, au fost aproape ca niste mondiale. La 4CC a fost plictiseala la proba masculina si la perechi fata de ce am vazut la europene. Dimineata am vazut perechile, insa nu am vazut nimic de la dans. Am vazut ca americanii si canadienii sunt iar la "egalitate", cum era de asteptat. Sunt curioasa sa vad daca schimbarile de la programul lung al canadienilor ii vor ajuta sa se apropie mai mult de americani care tot i-au batut la 3 puncte diferenta.

IleK
8th February 2013, 16:11
Gasiti aici cred ca toate programele baietilor, inregistrate de pe Eurosportul nostru: http://fsnews.ru/forums-m-posts-q-886-d-15.html

Miruna1990
8th February 2013, 17:08
Mao planuieste pt SP 3A, 3F-2L si 3L iar pt LP: 3Lo, 3A, 3F-3Lo, 3Lz, 2A-3T, 3S, 3F-2Lo-2Lo. Ce sa zic, am vazut cateva 3A frumoase la antrenamente dar toate incercarile de 3F-3L vazute mie imi par subrotate. Oricum, pe harte, e cel mai greu program incercat vreodata de vreo patinatoare, 8 sarituri triple. Ma indoiesc ca ii vor iesi aici, dar daca ramane cu aceste elemente planificate si le antreneaza constant, la Sochi va ameninta bine pt aur. De fapt, cu ceea ce incearca aici sunt convinsa ca va pierde. De obicei daca nu ii iese 3A, nu ii mai iese nimic bine(cu exceptia LP-ului din 2008 de la mondiale). Dar nu pot decat sa apreciez ceea ce incearca sa faca. Cu cat adauga elementele dificile in program mai repede, cu atat are mai multe sanse sa ii iasa sezonul urmator. A fost sincera si a spus ca rata de succes la antrenamente este cam 60%(fara muzica) iar cand antreneaza programele integrale cu muzica, 40%. Adaugand presiunea concursului nu da bine. Dar pt mine asta dovedeste ca are spiritul unui campion si s-a vazut ca nu medaliile primite o satisfac, ca altfel nu avea motiv sa introduca aceste elemente (doar a castigat tot pana acum in acest sezon, si asta fara 3A, fara combinatii 3-3 si cu multe alte probleme).
Macar 3A sa ii iasa :)

florik2000
8th February 2013, 19:28
Vad ca maine Eurosportul nu va transmite programul fetelor...Exista vreo alta optiune de a vedea concursul? (nu de alta, dar nu as prea vrea sa ma trezesc sambata la 7 dimineata inutil :p )

Geografu
8th February 2013, 20:29
Daisuke praf la tehnic, frumos la compo insa, dar ce folos. Nu asa o sa ia medalie la CM, Moro trebuie sa schimbe ceva. Deja a facut-o de fapt, dar in rau :( Hanyu de asteptat sa fie forte bun, o nota pozitiva pentru Yan si Dornbush pe care nu ii vedeam in fata. Sa vedem la libere, se pot schimba multe, eu sunt sigur ca Dai prinde podium.

IleK
8th February 2013, 22:57
Vad ca maine Eurosportul nu va transmite programul fetelor...Exista vreo alta optiune de a vedea concursul? (nu de alta, dar nu as prea vrea sa ma trezesc sambata la 7 dimineata inutil :p )

Eurosportul international nu transimte live programul fetelor, al nostru conform programului nu transmite deloc. Yvonne a zis ca maine va fi patinaj de la ora 11 pana la 14, 30-15,00.Adica, vreo 4 ore, inseamna tot programul lung al baietilor.
Pe British Eurosport, dupa programul lung al baietilor, se da in reluare o parte din programul lung al fetelor, banuiesc ca ultimele doua grupe de la ora 15:00 la ora 16, 30, ora Romaniei.

Link care a mers azi http://88.80.5.80/w00t/20130207/vv5113d0c296291187295263-521683.html

Alte linkuri pe care nu le-am verificat, le-am luat de pe goldenskate sa le avem maine pregatite in caz ca cel de sus nu mai merge:
http://88.80.15.211/b00ha/20130207/vv5113d0c2bc8b0337432927-521683.html

http://www.time4tv.com/2011/09/british-eurosport-2.html (pe asta l-am mai postat o data, am intrat azi pe ieri de la birou si a mers la inceput, apoi sa- blocat dar cred ca de vina a fost browserul meu)

http://www.interntv.ru/index.php?name=View&idtv=2417

http://tvteka.tv/live/eurosport2

http://88.80.15.211/b00ha/20130207/vv5113d0271321d491317404-521679.html

Miruna1990
9th February 2013, 09:44
Mao Mao Mao/OLE/
3A, 3F-2L si 3L. A reusit 3A dupa 2 ani. Nu am vazut evolutia live ca nu am avut unde, dar ce program si ce punctaj!! 40 la tehnic, fantastic, 74 in total! Nu stiu de unde are atatea resurse, cum poate, mi s-a facut pielea de gaina cand am vazut punctajul. De asta o iubesc: desi a castigat tot pana acum acest sezon, dar nu i-a fost suficient. La ce punctaje primea nu avea nevoie de 3A, era suficient sa mearga curat. Si totusi ea dovedeste ce inseamna sa fii campion, sa incerci mereu sa te autodepasesti.
Christina Gao a fost superba, e singurul program pe care l-am vazut.
Japonezele au fost la inaltime, din cate am inteles toate au mers curat. Osmond isi arata lipsa de experienta si cade la 3F. Gold a mers binisor, o ezitare la 3Lutz iar Agnes a ratat 2A. Kexin e o surpriza frumoasa

Tracoromana
9th February 2013, 09:45
SP fete:
1 Mao ASADA JPN 74.49 WOW!
2 Akiko SUZUKI JPN 65.65
3 Kanako MURAKAMI JPN 64.04
4 Christina GAO USA 62.34
5 Gracie GOLD USA 60.36
6 Kexin ZHANG CHN 57.56
7 Agnes ZAWADZKI USA 57.45
8 Kaetlyn OSMOND CAN 56.22
9 Amelie LACOSTE CAN 54.74
10 Zijun LI CHN 54.51
11 Brooklee HAN AUS 48.54
12 Julianne SEGUIN CAN 46.82
13 Chantelle KERRY AUS 43.93
14 Reyna HAMUI MEX 43.72
15 Yeon Jun PARK KOR 39.78
16 Melinda WANG TPE 39.75
17 Melissa BULANHAGUI PHI 38.58
18 Crystal KIANG TPE 37.99
19 Lejeanne MARAIS RSA 34.28
20 Ami PAREKH IND 30.07

SP baieti:
1 Yuzuru HANYU JPN 87.65
2 Han YAN CHN 85.08
3 Richard DORNBUSH USA 83.01
4 Daisuke TAKAHASHI JPN 82.62
5 Nan SONG CHN 81.16
6 Kevin REYNOLDS CAN 78.34
7 Denis TEN KAZ 78.05
8 Takahito MURA JPN 78.03
9 Ross MINER USA 74.01
10 Max AARON USA 72.46
11 Andrei ROGOZINE CAN 70.58
12 Misha GE UZB 70.26
13 Yi WANG CHN 68.24
14 Michael Christian MARTINEZ PHI 64.62
15 Abzal RAKIMGALIEV KAZ 60.83
16 Christopher CALUZA PHI 58.53
17 Jin Seo KIM KOR 58.04
18 June Hyoung LEE KOR 55.63
19 Brendan KERRY AUS 53.37
20 Elladj BALDE CAN 51.91
21 Min-Seok KIM KOR 51.43
22 Jordan JU TPE 42.78
23 David KRANJEC AUS40.51

http://www.isuresults.com/results/fc2013/index.htm
.

Miruna1990
9th February 2013, 10:18
Mao http://www.youtube.com/watch?v=g5MMw-a-Jc0 ce 3A i-a iesit! Piruetele in schimb azi au fost mai slabute dar pasii au fost superbi!

Akiko http://www.youtube.com/watch?v=c6p6gNnKg9c

Kanako http://www.youtube.com/watch?v=wn6q1XkSMMA

Christina: http://www.youtube.com/watch?v=vesVAK2BwRM

Amelie: http://www.youtube.com/watch?v=MWGSX7Wv8fg

Miruna1990
9th February 2013, 12:05
Agnes: http://www.youtube.com/watch?v=kZGTE5C1B9Q

Miruna1990
9th February 2013, 12:22
Gracie: http://www.youtube.com/watch?v=yrLPI9YhoAo (e si incalzirea inainte).

irinaidu
9th February 2013, 14:39
eu vreau sa stiu de ce nu pot sa iau de la un patinator si sa pun la altul, doar un pic..... asta vreau sa stiu si o reteta buna si rapida de mancare pt ca mor de foame.
a si mai vreau sa stiu oare cand e programul liber la dans si unde il vedem ?
ce de intrebari am si eu.

mersi mult pt linkurile fetelor, nu am reusit sa le vad.

iar cand un spiridus roscat cu abilitatile de interpretare a stalpului de telegraf vine si isi patineaza inima pe gheata, nu pot sa mai tin minte faza cu telegraful si aplaud singura in casa si mai imi da si o lacrima.

Miruna1990
9th February 2013, 14:51
Si mie mi-au dat lacrimile. Pentru Daisuke. Cat m-am bucurat pt Mao si ce dezamagita sunt acum. Podiumul e corect, nu ma plang. Te rog Dai fa ceva si revino la mondiale!!! E clar ca si el, si Yuzuru sunt obositi. Ceva s-a intamplat cu amandoi azi. Maine e programul liber la dans

mikeyy
9th February 2013, 14:52
Ce rasturnare de situatie! Japonezii nu au fost deloc in forma de aceasta data. Bravo lui Reynolds, la fix a venit acest succes....inainte de CM-ul de pe teren propriu. Merita felicitat si pustiul chinezilor! Sunt faine concursurile cand cei fara prea mari sanse reusesc sa se auto-depaseasca si sa obtina rezultate la care nici nu visau.

Tracoromana
9th February 2013, 15:00
Ce competitie!! Mie mi-a placut ca au fost atatea rasturnari de situatie.
Ma bucur nespus pentru Kevin!! Cine-ar fi pariat pe el?! Eu nu l-am pus nici intre primii 5. Mi-ar fi placut insa sa castige cand ar fi fost si Patrick in concurs.:drak:
De Daisuke, ce sa zic? Imi pare tare rau!! N-a fost in forma si pace. Cred ca nu i-a picat bine ca s-a intamplat in fata publicului propriu. Poate ii vine mintea la cap si renunta la Morozov.
Publicul japonez a fost iarasi de nota 10. L-a sustinut extraordinar pe Kevin. Bravo!
.

florik2000
9th February 2013, 15:03
Cred ca dupa acest concurs e clar cine trage sforile in patinajul mondial:( Iar punctajul campionului american la PCS e pur si simplu penibil :))

Miruna1990
9th February 2013, 15:08
Cred ca dupa acest concurs e clar cine trage sforile in patinajul mondial:( Iar punctajul campionului american la PCS e pur si simplu penibil :))

Complet de acord cu punctajul lui Max Aaron. Si nu inteleg de unde scaderea asta brusca la componente a lui Yuzuru, de ieri pe azi. Nu imi plac rasturnarile de situatie cand castiga patinatori net inferiori celor favoriti. Daca ar fi castigat sa zicem Kozuka in fata lui Dai/Yuzuru mai ziceam. Dar Kevin e cu 2 clase sub Yuzu, Dai, Patrick, Javier(care l-ar fi mancat cu fulgi cu tot daca participa) etc.
Si nu imi place cand punctajele de la o competitie la alta se schimba drastic, nu mai stii la ce sa te astepti. A mers Yuzuru si mai rau si a luat 165+ si acum la el acasa nu sparge 160 pt un program nu asa rau
Nu contest insa rezultatele finale, la urma urmei Kevin a mers ceas tehnic si nu e vina lui ca altii mai buni au dat cu fundul de gheata

IleK
9th February 2013, 15:08
Fetele in reluare pe British Eurosport,pare sa fie de la inceput http://www.time4tv.com/2011/09/british-eurosport-2.html

mikeyy
9th February 2013, 15:18
Mie arbitrajul mi s-a parut ok, poate si pentru ca am urmarit detasat. Yuzuru e printre preferatii mei, dar azi a patinat cu mult sub potentialul lui in ceea ce priveste partea de PCS. A fost pasiv, usor indiferent si total neimplicat. Mi-a dat impresia ca a patinat mai mult ca trebuie sa patineze, nu ca asta simte. In conditiile astea sunt de acord sa castige cel care a dat totul pe gheata, chiar daca nu e in liga celor mari.

Eu intotdeauna il compar pe Yuzuru cu Yuzuru de la Mondialele de anul trecut. Acel LP e un etalon pt mine. Azi a fost cu 10 clase sub acel moment. Daca vrea titlul mondial atunci trebuie sa traga tare. Si asta o spune un sustinator! :D

Miruna1990
9th February 2013, 15:47
Cred si eu ca Yuzuru a patinat plictisit, japonezii dupa nationale au participat la SOI si la tot felul de gale, nu au avut un moment de respiro si acum aruncati iar intr-o competitie mare in fata propriului public, dupa nationale care sigur au fost epuizante. O strategie gresita sa ii trimita aici dar asa se vad biletele...sper sa aiba timp suficient sa isi revina la mondiale, ar fi pacat si sunt prea buni(el si Daisuke). Om vedea. Iata fetele se tin tari, cine se astepta ca ele sa fie mandria publicului japonez dupa ce la nationale nivelul a fost dezamagitor?

ice_girl
9th February 2013, 16:10
iar cand un spiridus roscat cu abilitatile de interpretare a stalpului de telegraf vine si isi patineaza inima pe gheata, nu pot sa mai tin minte faza cu telegraful si aplaud singura in casa si mai imi da si o lacrima.
Acelasi lucru mi s-a intamplat si mie, azi Kevin si-a patinat inima pe gheata, extraordinar program/hello, a dat tot ce a avut mai bun si in sf eforturile lui au fost rasplatite( ziceam ca il vroiam pe podium si mi s-au indeplinit proorocirile, la el daca nu rata la SP sigur o dadea in bara la LP dar de data asta nu s-a intamplat asa ) Ma bucur enorm ca dupa ani de asteptare a venit si vremea lui, mult timp a fost considerat un patinator de etalon secund dar azi a demostrat ca pe langa abilitatile tehnice extraordinare stie si sa interpreze iar daca merge la fel de bine si la Mondiale are mari sanse si la Mondiale:ok:
Yuzuru poate mult mai mult decat atat, azi parca i-a lipsit ceva:(, tb sa se adune si la CM sa fie din nou in forma.
Han Yan nu stiu inca daca mi-a placut sau nu:groggy:
Iar americanii parca au patinat toti acelasi program, acelasi tip de muzica si interpretare noroc ca aveau costume diferite :D, deja mi-e dor de Jeremy si Adam:(
Imi pare enorm de rau de Daisuke, extrem de putin a primit la tehnic, el a interpretat superb ca de obicei dar daca nu i-au iesit sariturile si restul programului a avut de suferit. Nu-mi place nici muzica de la LP, lui i s-ar potrivi ceva mai intens, dramatic, o melodie cu care sa se poata juca si sa construiasca o poveste...
Simona, ieri m-am referit la celalalt filipinez, Martinez parca il cheama, dar azi m-a impresionat Caluza cum a izbucnit in plans de bucurie la finalul programului, ma bucur tare mult cand vad patinatori fericiti:) ( vad ca ziceai de contul de Youtube, din pacate nici eu nu mai pot sa-mi accesez contul, ma trimite pe google si nu inteleg de ce...)
Si ce actor desavarsit e Misha Ge:ok:, din punct de vedere al interpretarii Charlie Chaplin-ul lui imi place mai mult decat al lui Javier
Iar daca tot am scris un roman:D inchei prin a spune ca sunt extrem de fericiti pt Mai, asta e Mao pe care o admir si o iubesc/hello,maine daca ii reusesc toate sariturile e candidata la aur atat la Mondiale cat si la JO:!

florik2000
9th February 2013, 16:35
Dupa ultimele competitii as fi inclinata sa zic ca Javier porneste cu prima sansa la mondiale (asta desigur daca punctajele lui Chan raman cat de cat in sfera realitatii)

Tracoromana
9th February 2013, 17:24
Mi-au placut si fetele.
Japonezele au excelat. Mao a facut programul vietii ei, iar Akiko si Kanako au facut si ele programe curate. Dintre americance mi-a placut Cristina Gao. Daca americanii vor o patinatoare eleganta, apai asta e.


Originally Posted by Miruna1990. Nu imi plac rasturnarile de situatie cand castiga patinatori net inferiori celor favoriti. Daca ar fi castigat sa zicem Kozuka in fata lui Dai/Yuzuru mai ziceam. Dar Kevin e cu 2 clase sub Yuzu, Dai, Patrick, Javier
Chestia cu ''patinatori favoriti si inferiori'' e cam relativa. Cei favoriti trebuie sa si dovedeasca tot timpul ca merita sa fie in categoria asta si nu intotdeauna reusesc (au o zi mai poasta, sau sunt obositi de atatea gale - cum ai spus), iar cineva care primeste 92 de puncte la tehnic intra in categoria favoritilor.

N-am vazut nicaieri ceremonia medaliilor la baieti. Mi-ar placea sa o vad daca o gasiti pe undeva.
.

amidala
9th February 2013, 17:47
Poftim cele doua parti ale festivitatii.

http://www.youtube.com/watch?v=16IgQ0RYLI4

http://www.youtube.com/watch?v=1TPuBsprpFQ

Pentru mine finala asta a fost nerve-wrecking. Si am avut senzatia ca toata lumea a mers prost (ma rog, in afara lui Kevin); ca parca aveau greutatea lumii pe umeri; parca patinau toti in Colorado Springs, n-aveau aer, isi pierdeau suflul pe final de program... Yuzuru a fost cu totul depasit de drama din program; obosit; neimplicat. Daisuke - daca a aterizat pe doua picioare la ambele cvadruple - a mers asa, ca din inertie. Sau, ma rog, s-a straduit; dar nu a fost intr-o zi buna. Aveati dreptate cu asta: daca nu ii ies sariturile, programul lui pare lipsit de stralucire. Daca-i ies, parca zboara; si zbori si tu cu el. Si cand spun sarituri ma gandesc mai cu seama la partea de inceput; ca pe restul le facea si cu ochii inchisi. Dar axelul, ce se intampla cu axelul? Si cu increderea lui? Si-a neglijat programul lung, ca sa lucreze scurtul cel nou? Ce se intampla? Ca nu mi-a placut deloc Daisuke de ieri si de azi. Adica, sa ne intelegem: eu il ador. Il ador si punct. dar n-a fost el la 4CC; mai bine nu venea. Desi ii inteleg motivele: sa aiba un feedback pe Sonata... In fine. Asta-i. A fost o zi grea.

Cromatic
9th February 2013, 17:52
Cand ma gandesc la rezultatele de la 4CC - proba masculina - ma apuca un ras isteric, zau asa. N-am crezut ca voi auzi vreodata un comentator spunand ca Reynolds este un candidat foarte serios la aurul mondial, dar uite ca s-a intamplat.:)) Te pomenesti ca va fi un candidat foarte serios si la aurul olimpic.;)

Cand incerci sa faci pronosticuri pentru o competitie viitoare, te bazezi in general pe valoarea cunoscuta a patinatorului si pe ce s-a intamplat in trecut, dar se pare ca in acest sezon astfel de calcule nu mai functioneaza. Patrick nu a stralucit nici macar la Nationale ca in sezoane anterioare, a avut noroc ca i-au iesit cvadruplele pentru ca altfel pierdea programul liber, si poate chiar titlul, in fata lui Kevin. Care Kevin acum l-a intrecut la scor pe Yuzuru la LP. Despre Daisuke nici nu mai stii ce sa spui dupa cele doua evolutii, iar in ce-l priveste pe Fernandez, ritmul lui pare sa fie "ö competitie buna, una proasta, una calda, una rece."

Oricum, ne-am intors in epoca cvadruplelor, ceea ce imi aminteste de Elvis Stojko care la CM din 2003 a afirmat ca Timothy Goebel trebuia sa castige titlul pentru ca a avut mai multe cvadruple decat Plushenko si a sarit mai bine. Acum cred ca Stojko zambeste foarte satisfacut.:))

florik2000
9th February 2013, 18:01
Cand ma gandesc la rezultatele de la 4CC - proba masculina - ma apuca un ras isteric, zau asa. N-am crezut ca voi auzi vreodata un comentator spunand ca Reynolds este un candidat foarte serios la aurul mondial, dar uite ca s-a intamplat.:)) Te pomenesti ca va fi un candidat foarte serios si la aurul olimpic.;)

Daca acel comentator nu a fost Ivone Ghita am dubii mari asupra pregatirii lui...adica totusi...toate au o limita...nu-l plac eu pe Chan si probabil nici o sa o fac vreodata....dar cu cvadruple sau fara, diferenta dintre cei doi este de la cer la pamant, cu tot respectul pentru efortul lui Kevin de astazi...

irinaidu
9th February 2013, 18:30
hai mai dragilor, voi ascultati ce se abereaza astia ai nostri cand comenteaza ??? pai de ce, doar asa sa va enervati?
si mai rau decat sa ascultam comentatorii romani e sa-l ascultam pe elvis stoiko si opiniile lui geniale despre patinajul care trebuie sa fie masculin.... sau cam asa ceva.

eu zic ca saracul kevin nu merita desfiintat. e roscat, cu o freza taiata cu ciobul, cu prognatism si cu un bat in fund dar copilul si-a dat sufletul pe gheata si era asa de fericit si el si antrenoarea de-mi venea sa-i iau pe amandoi acasa.
sunt convinsa ca si el stie care ii sunt limitele. pe de alta parte nu e vina lui ca cei care au talentul, azi au luat un valium inainte de a performa.

@ oana - eu sunt convinsa ca zilele astea doua mi-a placut de han yan. cum a patinat nu stiu exact daca mi-a placut, dar in rest mi-a placut :P

mikeyy
9th February 2013, 19:22
Nu stiu la care comentariu TV va referiti, insa britanicii l-au numit pe Kevin ca fiind un posibil candidat pentru Mondiale, dar nu au spus clar ca pentru titlu. Cred ca nici nu poti spune ca X are cele mai mari sanse. Nivelul este foarte ridicat in acest moment si orice se poate intampla (azi am avut un prim exemplu). Cred ca e mai bine sa spunem ca exista un grup de 5-6 patinatori care ar putea avea sanse la podium. Aici e programul lui Kevin comentat de britanici: http://www.youtube.com/watch?v=g309rrOyQds

Sansele lui la Mondiale sunt discutabile pentru ca va concura cu ceva presiune stiind ca lumea asteapta de la el un rezultat bun. In plus concureaza acasa. Sper sa intre in categoria sportivilor care profita de acest avantaj si nu o dau in cealalta extrema. Dar daca face doua programe curate, atunci cele 5 cvadruple sigur isi vor spune cuvantul si poate urca si pe podium, cu putina sansa.

IleK
9th February 2013, 19:23
Azi, in timp ce Kevin era pe gheata si se pregatea sa isi inceapa programul mi-am dat seama de cine imi aminteste. De cate ori il vedeam aveam o senzatie ciudata, de parca n-ar apartine speciei umane. Si azi m-a lovit: imi aduce aminte de sperietoarea de ciori din Vrajitorul din Oz:)). Silueta silfida si parul blond si ciufulit, cred ca e cel mai slabut si efeminat patinator. Nimic din ce am spus pana acum nu vrea sa fie ceva negativ la adresa lui pentru ca eu m-am bucurat pt el, pt Sperietoarea de ciori care azi a ajuns in sfarsit la Vrajitorul din Oz. Adica, ce daca exista campioni precum Chan si Daisuke inseamna ca nimeni altcineva nu poate sa castige un concurs? Pai, nu ne vaitam noi pana acum ca prea castiga campionii numai pe repuatie si mai putin pe ce fac in ziua de concurs? Nu Yvonne a zis ca Kevin poate fi un pretendent la aurul mondial, ci Cornel Gheorghe. Pai daca Yuzuru si Daisuke patineaza cum au patinat azi, Chan cum s-a balbait tot sezonul de era sa il inteaca Kevin la Nationale si Fernandez dupa cum spunea Cristina e la capitolul una rece dupa una calda, ce e asa mare chestie daca castiga Kevin cu un program ca cel de azi?
Nu mi-a placut Kevin in anii trecuti, mai putin anul trecut cand m-a impresionat cu o secventa de pasi cred ca de la programul scurt. Anul trecut l-am vazut altfel, mai artistic, insa, sincer m-a dezgustat cu coafura lui, pur si simplu nu ma puteam uita la el. Arata groaznic. Bine ca a renuntat la ea. Ieri, la programul scurt nu mi-a dat nicio idee cum ca ar putea sa castige, ambele cvadruple se vedea clar ca le lipsea din rotatie si, in general, cam asa se intampla cu toate cvadruplele lui. Si auzind ca are 3 planificate pt lung, nu m-a imptesionat pt ca ma gandeam ca fie va rata cel putin una fie nu le va rota complet, cm s-a intamplat alte dati. Nu m-am uitat pe fisa, dar din cat am putut eu sa vad si din punctajul primit, cred ca i-au iesit toate trei. Niciuna n-a fost de calitatea primei cvadruple a lui Yuzuru, dar au fost cvadruple, nu ce a sarit Daisuke si au fost 3 dintre care una in combinatie cu 3T nu doar una ca in cazul lui Yuzuru. Si nu, nu e vorba doar de cvadruple ci de faptul ca programul lui, nu cel mai cel, a stralucit printre atatea programe ratate. Daca Fernadez a castigat Europenele cu 3 cvadruple la lung, Reynolds de ce n-ar putea face la fel? Ca nu e prea mare diferenta intre cei 2, nu e ca si cum Fernadez e vreun artist. Si m-a impresionat prin felul in care s-a bucurat, modest, simplu. Sunt trista pt Daisuke, dar cand cineva castiga intotdeauna cineva pierde. Kevin a muncit mult si a avut rabdare sa ajunga pana aici, nu a avut suportul de care a beneficiat Chan si uite ca a venit zi ziua lui.

Treaba asta cu cvadruplele a devenit intr-un singur an o chestie in limita normalului. Sa sari o cvadrupla la scurt si una la lung e asa, floare la ureche, nu mai impresionezi pe nimeni. Daisuke si cvadruplele nu mai sunt prieteni inca de cand a luat bronzul la olimpiada, n-ar rost sa visam ca se vor mai imprieteni vreodata. Varsta isi spune cuvantul, in 2008 Daisuke ar fi sarit si el 3 cvadruple dar de atunci multe s-au intamplat si ani au trecut. Daca ar fi revenit Lysacek, i-ar fi dat Dornbush o bataie de nu s-ar fi vazut. M-a impresionat baiatul asta,pe locul 6 la nationale si ce sarituri a avut, mai ales combinatia 3lz-3t cu mainile deasipra capului (daca tot a venit in locul lui Rippon), si este si carismatic. Miner parca a fost mai bun la interpratare decat de obicei. Aaron nu imi zice nimic, mi-a displacut ieri si programul si mai ales costumul, azi pot sa spun ca m-a impresionat cu atitudinea, nu va prinde nicodata la public dar are atitudine de invingator si este un saritor. Niste atitudine din asta ar putea sa mai dea si pe la Daisuke si Yuzuru. N-am vazut care au fost componentele lui Aaron, dar la ce programe au prezentat Daisuke si Yuzuru chiar nu mai imi pasa. Iar ca i-au scazut componentele lui Yuzuru de la o zi la alta, ce de mirare? Nu e prima data cand intre doua zile diferite un patinator primeste componente la fel de diferite, asa s-a intamplat si cu Ashley la finala de GP, la scurt era woow (desi nu era dar asa considerau arbitri) iar la lung pt ca a rata 2 sarituri au dat cu ea de pamant (iar nu mi s-a parut normal, ori e wow ori nu e, hotarati-va, ca skating skills si alte chestii de genul asta nu se schimba de azi pe maine si nici nu au legatura cu ratrea unei sarituri). Cam asa a fost si cu Yuzuru, totul e subiectiv in patinaj, o fi fost si inainte de sistemul asta dar eu pe asta l-am cunscut mai bine si nu imi place deloc. Surprinzator este insa ca Yuzuru a patit chestia asta in Japonia.

amidala
9th February 2013, 19:33
Mi-a placut asta cu Valiumul :). Asta a fost si senzatia mea; ca pluteau in alte sfere.
In rest, eu ma uit la biletele pentru Soci - s-au pus in vanzare pe 7 februarie, cum era de asteptat - si ma ingrozesc. Pe site-ul oficial al JO se vand doar rezidentilor rusi - si rusii astia au luat, in doua zile, aproape toate biletele puse in vanzare la patinaj;tooooot; inclusiv in proba de echipe. Acum vreo ora si ceva mai erau disponibile doar niste bilete din categoaria cea mai scumpa (400-450 euro; my dead God!) la perechi-scurt si baieti-scurt. In rest, au ras tot. Pe de alta parte, biletele ieftine au fost, cumva abordabile: pe inelul cel mai de sus (dar sala nu e atata de mare; 12.000 de locuri) - 50 de euro (ma rog, in ruble; dar atata vine).

Incerc sa-mi dau seama ce sanse are un roman - eu - sa-si cumpere bilete de-astea de 50 de euro, daca or fi mai pus cateva deoparte si pentru ne-rusi. Cica prin Comitetul National (dar acolo e varza; nimeni nu stie nimic; acum sunt foarte ocupati cu FOTE) sau prin agenti autorizati in revanzare (care, pentru Romania, e o ciudatenie de agent autorizat din california; si vinde pentru Romania, Haiti, Papua Noua Guinee... - glumesc, dar suntem noi si alte tari de care n-am prea auzit; am auzit dar n-au nicio treaba cu JO; nu ca noi am avea...) In fine. Nu-mi strica sa-mi var nasul; desi e clar ca-s sanse minime pentru biletele ieftine; sau, in genere, pentru orice tip de bilete; sunt nebuna daca imi inchipui ca as putea sa-l vad pe Daisuke live la Soci; am ideea asta prosteasca, infantila, ca as putea sa-i port noroc :)) Aur la Torino in 2010; argint (in mintea mea, aur) la Nisa in 2012. In fine.
Am mai intrebat eu pe aici daca cineva are in plan Soci 2014; si cred ca sunt nebuna sa cred ca as putea avea vreodata banii necesari. Dar daca reusesc - prin nu stiu ce minune - sa iau un bilet (ma rog, doua) la scurt si liber baieti, promit ca mananc pateu pana la anul. Ca alte sanse n-am :)))


hai mai dragilor, voi ascultati ce se abereaza astia ai nostri cand comenteaza ??? pai de ce, doar asa sa va enervati?
si mai rau decat sa ascultam comentatorii romani e sa-l ascultam pe elvis stoiko si opiniile lui geniale despre patinajul care trebuie sa fie masculin.... sau cam asa ceva.

eu zic ca saracul kevin nu merita desfiintat. e roscat, cu o freza taiata cu ciobul, cu prognatism si cu un bat in fund dar copilul si-a dat sufletul pe gheata si era asa de fericit si el si antrenoarea de-mi venea sa-i iau pe amandoi acasa.
sunt convinsa ca si el stie care ii sunt limitele. pe de alta parte nu e vina lui ca cei care au talentul, azi au luat un valium inainte de a performa.

@ oana - eu sunt convinsa ca zilele astea doua mi-a placut de han yan. cum a patinat nu stiu exact daca mi-a placut, dar in rest mi-a placut :P

mikeyy
9th February 2013, 19:54
nu a avut suportul de care a beneficiat Chan si uite ca a venit zi ziua lui.

Asta asa este.

florik2000
9th February 2013, 20:02
Tocmai ce am vazut toate programele fetelor...:yes:

Oare de ce au un punctaj atat de mic fetele din China?:confused: Osmond cu o ratare mare are cu cateva puncte in plus:( Mi-au placut tare mult Christina Gao, Kanako, Akiko si evident Mao:yes:
Sunt toate sansele ca la Mondiale sa vedem un concurs de exceptie, cu o campioana care sa nu castige doar pe baza PCS....Oare ce o gandi Yu-Na acum ca Mao si-a recapatat 3 A?:drak:

ice_girl
9th February 2013, 20:25
eu zic ca saracul kevin nu merita desfiintat. e roscat, cu o freza taiata cu ciobul, cu prognatism si cu un bat in fund dar copilul si-a dat sufletul pe gheata si era asa de fericit si el si antrenoarea de-mi venea sa-i iau pe amandoi acasa.
sunt convinsa ca si el stie care ii sunt limitele. pe de alta parte nu e vina lui ca cei care au talentul, azi au luat un valium inainte de a performa.

Dupa cum am mai zis eu ma bucur enorm pt Kevin si clar nu e vina lui ca ceilalti au ratat, pana la urma asa e sportul intotdeauna imprevizibil si plin de surprize ;) iar el si-a jucat sansa pana la capat, poate ca nu are skating skills-urile lui Chan, interpretarea lui Daisuke, sariturile lui Javier, muzicalitatea lui Florent, nu e nici mister on ice dar are propriul lui stil iar asta pt mine conteaza enorm:great: De multe ori la diverse competitii am zis ca fost subnotat, era considerat un bun saritor dar slab la partea artistica si asta intotdeauna se reflecta in ambele note dar azi a aratat ca stie si sa intepreteze, a patinat cu pasiune, dezinvoltura, a riscat totul dar a si dat totul pe gheata, a fost genul acela de program "which made my day" /hello
Si da, si eu m-am bucurat de bucuria lui si la fel l-as fi luat impreuna cu antrenoarea la mine acasa :) in plus tot de un spiridus roscat imi aduce aminte:P
Ii tin pumnii ca si la Mondiale sa mearga la fel de bine, sa ii iasa cvadruplele si de ce nu sa ia si o medalie, ar fi o medalie muncita si binemeritata:ok:
Vad ca iarasi sa discuta treaba cu cvadruplele , eu sunt undeva pe la mijloc, adica nu vreau ca patinatorul sa se transforme intr-o masina de sarit, sa sara n cvadruple, tot programul sa fie intr-o goana dupa sarituri si in rest nimic dar nici nu mai vreau un campion olimpic fara nici o cvadrupla

Florentina, legat de JO de la Sochi nu te-ai gandit sa te inscrii ca si voluntar, eu asa am facut pt altfel stiu ca nu am nici o sansa sa-mi cumpar bilet si sa fiu acolo, oricum sper sa am mai mult noroc ca la FOTE:( Bine, si eu am ideea nebuneasca si probabil total nerealista ( de fapt clar nerealista:D) ca daca voi fi in tribune ii voi aduce noroc in sf va castiga si Brian o medalie olimpica ( poate si Carolina) :)):D

Geografu
9th February 2013, 22:43
Oki, am vazut si eu dupa o zi full programele pe net. Intai, ma declar super multumim de evolutia Asadei, se vede ca evolueaza enorm, ca e din nou in forma din 2008 si 2010, cred ca are prima sansa la CM, doar un ghinion teribil sa o priveze de aur. Iar Murakami si Suzuki sunt si ele pretendente la o medalie mondiala, sunt foarte exacte si au ce arata si artistic. M-au dezamagit canadiencele, americancele stiam ca nu prea au cu ce.

Despre baieti, pacat de Dai, baiatul asta cred ca a fost bulversat de atatea schimbari in program si la antrenamente. Poate ca nici nu mai duce tehnic atat de bine, au venit si lupii tineri din spate, ce sa zic. Urcarea lui Reynolds de pe 6 pe 1 nu o vad asa normala, dar chiar a patinat azi si nah..nici acasa juratii nu l-au putut pune pe Hanyu primul. Bravo lui Han ca a reusit sa se mentina pe podium si el, nu as fi pariat asta.

Urcarea lui Aaron o consider ridicola de pe 10 pe 4, indiferent ce mi-ati spune. Si nu vreau sa cred ca se pregatesc niste jocuri murdare pentru Ontario..

florik2000
9th February 2013, 22:52
Daca il mai vad si pe Aaron medaliat la mondiale, chiar ca le-am vazut pe toate:happy

mikeyy
9th February 2013, 22:57
M-am uitat si eu acum la programul lui Aaron, ca nu-l vazusem in direct. Atat l-ati criticat incat ma asteptam la un program compromis. In schimb baiatul a tras 2 cvadruple si 2 axeluri foarte ok. Are o tehnica foarte buna la sarituri, cu inaltime si zbor curat. Induceti lumea in eroare! :) In niciun caz ridicola performanta lui si locul ocupat, tinand cont de cate programe cu erori au fost.

http://www.youtube.com/watch?v=dp_yJDRGePM

Geografu
9th February 2013, 23:18
Nu am spus ca a facut un program compromis, doar ca urcarea lui de 6 locuri nu se justifica atat de mult, luand in considerare doar partea tehnica. Toti au facut greseli, inclusiv si pustanul asta logic.

IleK
10th February 2013, 00:08
M-am uitat si eu acum la programul lui Aaron, ca nu-l vazusem in direct. Atat l-ati criticat incat ma asteptam la un program compromis. In schimb baiatul a tras 2 cvadruple si 2 axeluri foarte ok. Are o tehnica foarte buna la sarituri, cu inaltime si zbor curat. Induceti lumea in eroare! :) In niciun caz ridicola performanta lui si locul ocupat, tinand cont de cate programe cu erori au fost.

http://www.youtube.com/watch?v=dp_yJDRGePM

Da, sare foarte bine si e foarte tehnic in general, patineaza in viteza dar mie imi este antipatic si nu cred ca asta se va schimba. Si chiar cred ca nu e o chestie subiectiva, el ca tip este antipatic, nici macar americanii nu il plac. Cred si eu, dupa Jeremy si Adam n-are cum sa iti placa Max. Dar daca o tine tot asa cu cvadrupele si ne trezim cu el pe podium la mondiale (mie nimic nu mi se pare imposibil, dupa cum spuneam sistemul asta de punctaj permite orice, poate sa tranteasca la pamant un multiplu campion si sa ridice unde nu te astepti un ilustru necunsocut care peste noapte a devenit si super talentat) pun pariu ca americanii se vor indragosti irmediabil de el. Si asta pt ca e primul patinator foarte tehnic si bun saritor de cvadruple pe care il au, de la Evan care si-a facut renumele de "non-cvadrupla" pana la Jeremy care n-a reusit-o niciodata si Adam care nici n-a incercat-o (sau o fi incercat-o doar asa ca sa nu se spuna ca n-a incercat, ca la el si triplu axel era o provocare).
M-am uitat mai devreme pe niste programe din anii '90, postate pe aici pe forum, si imi dau seama ca acum, si mai ales la olimpiada de anul viitor totul va fi despre cvadruple in proba masculina si 3-3 in proba feminina. Nu stiu ce parte din patinaj a evoluat mai mult, cu siguranta amandoua au evoluat,adica atat cea artistica, cat si cea sportiva dar cred ca am ajuns intr-un moment in care sportul castiga in fata artisticului. Cel putin in proba masculina, pentru ca aici concurenta este mare si fiecare isi impinge limitele mai sus si mai sus. Si atunci cine sare tot si e mai putin artist are mai multe sanse decat un artist precum Jeremy sau Daisuke care nu mai stapanesc asa bine partea tehnica. La fete, inca nu s-a ajuns aici, inca nu sunt indeajuns de multe care sa sara in mod constant 3lz-3t ca sa puna presiune si pe restul. Dar cred ca la schimbarea de generatii de dupa olimpiada, exact asta se va intampla. Sari 3lz-3t si 2a-3t castigi, nu, nu castigi. Patinatoare de genul Carolina sau Mao,care sa castige mai mult pe partea artistica nu cred ca vor mai fi. Noile generatii se nasc cu 3-3 in minte:)

Cromatic
10th February 2013, 00:18
M-am uitat si eu acum la programul lui Aaron, ca nu-l vazusem in direct. Atat l-ati criticat incat ma asteptam la un program compromis. In schimb baiatul a tras 2 cvadruple si 2 axeluri foarte ok. Are o tehnica foarte buna la sarituri, cu inaltime si zbor curat. Induceti lumea in eroare! :) In niciun caz ridicola performanta lui si locul ocupat, tinand cont de cate programe cu erori au fost.

http://www.youtube.com/watch?v=dp_yJDRGePM

Sunt de acord cu tine. Nu am observat o tendinta a arbitrilor de a-l urca pe Aaron in clasament nemeritat. Este adevarat ca Max are skating skill-uri mediocre si nu sta bine nici la prezentare, dar asta s-a reflectat in nota lui de la componente. A luat cu vreo zece puncte mai putin decat Daisuke si Daisuke a avut probleme la aproape toate sariturile. A luat chiar mai putin decat Han Yan care a avut un nivel tehnic semnificativ mai scazut. Ca Han Yan este un patinator mai bun decat Aaron nu contest - l-am si scos in evidenta pe Han cand a concurat la juniori - dar si Aaron trebuia totusi rasplatit pentru reusita de la cvadruple si 3A. Arbitrajul mi s-a parut echilibrat, arbitrii nu s-au repezit sa-i dea lui Max nici cine stie ce GOE la sarituri, desi, dupa parerea mea, sariturile lui arata mai bine decat ale lui Reynolds. Pe fond, nici Kevin nu merita 80 de puncte la componente fiindca tot ce face arata chinuit, dar a executat 3 cvadruple si a fost singurul care a patinat curat la liber. Vreo doi arbitri mai zelosi l-au pus pe - GOE la un element, in rest a fost pe 0 GOE sau +GOE, deci n-a gresit. Parca nu i-as fi dat lui Han aceeasi nota la PC ca lui Dornbush fiindca Han practic n-a avut coregrafie, a fost o iluzie de coregrafie, in timp ce la Dornbush am vazut ceva. Iar Dornbush e un patinator mai bun decat Aaron.

whisper
10th February 2013, 01:20
vai ca mult ati mai scris..poate va citesc si eu ..intr-o zi cu soare :P

uhm..ce sa zic..sunt un pic dezamagita dar nu ma apuc sa il comentez pe Daisuke sau pe Yuzuru asa cum au facut-o comentatorii nostri de imi venea sa dau pe mute!
Nu or fi patinat ei bine dar si comentariile lor au fost tot de pozitia lui Dai-chan sau chiar mai jos!
Si daca a castigat in 2008 sau 2011 din cate stiu nu s-a vazut asta la mondiale! clasandu-se doar pe 4 si 5! acum poate fi altfel! ..wishfull thinking!
Si apoi in afara de faptul ca a sarit bine mie programul lui Morcoveata nu mi-a spus nimic! in afara sariturilor nu a arata nimic...A nu se intelege gresit..nu am nimic cu Kevin, chiar imi place dar nu il vad in primii 5 la mondiale! mai mult mi-au placut chinezii! ce inaltime au la sarituri! chiar pot deveni adversari de temut in curand..poate la olimpiada vor spera la o medalie!

Cromatic
10th February 2013, 01:22
Daca acel comentator nu a fost Ivone Ghita am dubii mari asupra pregatirii lui...adica totusi...toate au o limita...nu-l plac eu pe Chan si probabil nici o sa o fac vreodata....dar cu cvadruple sau fara, diferenta dintre cei doi este de la cer la pamant, cu tot respectul pentru efortul lui Kevin de astazi...

Am urmarit liberele baietilor pe un stream cu British Eurosport, unul dintre comentatorii englezi a spus ca Reynolds are sanse la Mondiale. A postat Mikeyy videoclipul. Reynolds stie ca ii este inferior lui Chan, a si spus la Nationale ca desi l-a invins pe Chan la tehnic, n-ar fi avut cum sa castige per ansamblu pentru ca nu patineaza in aceeasi clasa cu Patrick. Dar daca Chan ar mai fi gresit o singura saritura, ar fi pierdut programul cu toate componentele lui. Ca si Takahashi la 4CC, a luat nota cea mai mare la PC, dar a ramas departe de podium.

Strategia lui Kevin din ultimii ani este cea corecta. El stie ca nu poate concura cu altii la capitolul PC, asa ca si-a crescut dificultatea tehnica cu cele 5 cvadruple ale lui. Asta a fost - si va fi - strategia lui Orser pentru Fernandez. Un Fernandez cu doar doua cvadruple nu avea sanse in fata lui Chan, Takahashi sau Yuzuru, chiar si cu unele greseli ale acestora fiindca si Fernandez are grija sa dubleze niste triple pe-acolo, dar in fata unui Fernandez cu trei quad-uri, ceilalti nu-si prea mai pot permite sa greseasca. Chan ar fi ramas in afara podiumului la GPF dca nu l-ar fi salvat programul scurt unde Fernandez a cazut. Am citit un interviu cu Orser in care spunea ca in sezonul viitor, Fernandez va veni probabil cu doua cvadruple la programul scurt. Yuzuru vrea si el sa mai faca un quad la liber, sigur ca nici Chan nu va sta cu mainile in san, iar Max Aaron planifica doua quad-uri la SP si trei la LP pentru sezonul olimpic. Dupa parerea mea, la Soci nu vom vedea o batalie a SS-urilor, coregrafiilor sau interpretarii, ci o batalie a cvadruplelor si a nervilor. Unde se vor opri lucurile la dificultate in viitor, habar n-am.

Tracoromana
10th February 2013, 08:06
Rezultat final - baieti:
1 Kevin REYNOLDS CAN 250.55 6 1
2 Yuzuru HANYU JPN 246.38 1 3
3 Han YAN CHN 235.22 2 5
4 Max AARON USA 234.65 10 2
5 Richard DORNBUSH USA 234.04 3 4
6 Nan SONG CHN 228.46 5 6
7 Daisuke TAKAHASHI JPN 222.77 4 8
8 Takahito MURA JPN 218.08 8 9
9 Ross MINER USA 214.36 9 7
10 Andrei ROGOZINE CAN 201.99 11 11
11 Misha GE UZB 201.71 12 10
12 Denis TEN KAZ 197.26 7 17
13 Yi WANG CHN 195.01 13 13
14 Christopher CALUZA PHI 186.79 16 12
15 Abzal RAKIMGALIEV KAZ 185.81 15 14
16 Michael Christian MARTINEZ PHI 178.08 14 18
17 June Hyoung LEE KOR 176.39 18 16
18 Elladj BALDE CAN 176.33 20 15
19 Jin Seo KIM KOR 171.01 17 19
20 Min-Seok KIM KOR 137.63 21 20
21 Brendan KERRY AUS 134.26 19 21
22 Jordan JU TPE 121.11 22 22
23 David KRANJEC AUS 115.82 23 23

Rezultat final - perechi:
1 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN 199.18 1 2
2 Kirsten MOORE-TOWERS / Dylan MOSCOVITCH CAN 196.78 2 1
3 Marissa CASTELLI / Simon SHNAPIR USA 170.10 3 3
4 Felicia ZHANG / Nathan BARTHOLOMAY USA 167.30 4 4
5 Cheng PENG / Hao ZHANG CHN 164.82 5 6
6 Paige LAWRENCE / Rudi SWIEGERS CAN 162.30 7 5
7 Wenting WANG / Yan ZHANG CHN 145.56 6 7
WD Alexa SCIMECA / Chris KNIERIM USA
.

Geografu
10th February 2013, 11:40
M-am trezit pe la 7.45 si am vazut un pic perechile, victorie asteptata Duhamel/Radford. Sa vedem fetele si dansul :)

IleK
10th February 2013, 12:39
Dezamagitoare competitia fetelor, top 3 de la europene era top 3 si aici.
Mao a castigat, nicio supriza, a incercat elemente dificile dar nu i-au reusit, evident ca i le-au dat, nu stiu ce se intampla cu piruetele ei, dar parca n-o mai intereseaza, le face ca si cum ar vrea sa scape mai repede de ele. Cred ca au luat de la Yuzuru si Daisuke si i-au dat ei. Mie imi este foarte clar ca 3A nu e 3A, eu nu pot sa vad saritura aia ca fiind 3A iar 3-3 atat timp cat se incapataneaza sa o faca cu 3loop n-o s-o primeasca niciodata. Nu inteleg de ce nu incearca 3f-3t de vreme ce 2a-3t ii iese de cele mai multe ori destul de bine.
Akiko si Gao au fost singurele care mi-au placut dar nu vor deloc sa isi depaseasca limitele. La Akiko am ajuns sa ma bucur daca rateaza doar o combinatie iar Christina parca nici n-a vrut sa se lupte pt podium. Pacat, ca avea sanse mari daca repeta 3-3 de la scurt sau includea 2a-3t.
Gracie, Kaetlyn si Kanako parca au venit la osinda, au fost speriate de moarte de cand au intrat pe gheata pana au iesit, daca la primele 2 mai inteleg, pe Kanako n-o inteleg, ca are atat experienta. Iar sariturile ei au aratat mai rau ca oricand.
La Gracie e simplu sa iti dai seama ce o sa faca, are o privire care spune tot. Si Kaetlyn a fost de nerecunoscut, n-a mai ramas nimic din programul extraodinar pe care l-am vazut sezonul asta. A fost inexpresiva si neimplicata, nicio urma de zambet. A ajuns-o si pe ea presiunea marilor competitii.
Una peste alta, SUA sper ca s-a trezit la realitate si nu o sa o mai improste cu noroi pe Ashley si poate iau si ei un pic de exemplu de la japonezi despre cum sa te porti cu campioana nationala. Nici Christina, nici Gracie nu sunt pregatite pt mondiale si pana cand vor fi, americanii, vor nu vor, tot cu Ashley raman. Christina este extrem de talentata si are mare potential dar programul ei lung nu e facut pt podium si e pacat pt ca cu un program scurt perfect, va fi mereu aproape de podium.

Eu sunt mandra de europencele noastre, niciuna din patinatoarele de azi nu s-a dovedit a fi peste ele. Eu o vad pe Carolina peste Mao la mondiale.

florik2000
10th February 2013, 13:00
Unde putem vedea proba dansatorilor?

IleK
10th February 2013, 13:13
Unde putem vedea proba dansatorilor?

Aici http://www.time4tv.com/2011/09/british-eurosport-2.html tocmai se incheiase festivitatea de premiere la perechi in reluare cand am intrat eu, dupa reclame ar trebui sa inceapa dansul in direct.

Geografu
10th February 2013, 13:23
Asada nu putea sa aiba emotii, Suzuki nu a avut tupeu si curaj azi, in timp ce Murakami a gresit pe linie. Inca putin si pierdea bronzul. Ma asteptam sincer la podium japonez, dar parca americancele si canadiencele au fost prea praf..

mikeyy
10th February 2013, 13:25
Daca e sa compar....si mie mi-a placut mai mult proba feminina de la Europene. Parca am avut mai multa diversitate la Zagreb. Mie mi-a placut Akiko. Are un program fresh si foarte fain. De fiecare data imi place sa o privesc, chiar daca uneori mai greseste.

O apreciez mult pe Mao pentru ambitia de a-si intrece propriile limite. Lp-ul ei este unul indraznet, care cu timpul s-ar putea sa devina un program imbatabil. Singurul minus ar fi ca se concentreaza prea mult pe tehnic si sunt momente in care se vede clar ca mai mult alearga dupa sarituri si uita de restul detaliilor. Iar asta face ca programul sa para putin nefinisat. Nu are aceeasi cursivitate precum Kostner, cu toate ca pluteste pe gheata.

In ceea ce ii priveste pe americani. Spun doar atat: come on, Ash! :)

IleK
10th February 2013, 13:54
Linkul de mai sus nu imi mai merge.Am mai gasit aici http://88.80.5.80/w00t/20130129/vv5107c6c22b2e3024894701-493131.html
Daca nu merge cu click direct http://www.sportlemon.tv/ si apoi click pe eurosport2

ice_girl
10th February 2013, 14:23
Aici http://www.time4tv.com/2011/09/british-eurosport-2.html tocmai se incheiase festivitatea de premiere la perechi in reluare cand am intrat eu, dupa reclame ar trebui sa inceapa dansul in direct.
La mine se vede f bine, multumesc Ile:)!
La fete am vazut live doar penultima grupa:( si mi-au placut chinezoaicele:ok:
In rest ma bucur mult pt Mao:no1, de fapt pt toate fetele din Japonia/hello
Revin cu mai multe pareri dupa ce vad programele
Edit: Ce ciudat mi se pare sa-l vad pe Olivier Sholfender in postura de antrenor:D

IleK
10th February 2013, 15:15
oau, ce a fost aia?tocmai cand ziceam ca incepe sa ma prinda si pe mine programul, n-am vazut schimbarile pe care le-au facut inainte de nationale, presupun ca exact acea ridicare este una dintre ele. ridicarile au fost demonul lor sezonul asta. ma mir insa ca au reusit sa faca SB cu tot cu intreruperea de program. nu se scade un punc pt asta? culmea e ca, exact inainte de patania asta, tocmai ii povesteam sotului despre patania de acum 2 ani tot la 4CC, tot cu Tessa care s-a oprit. mai bine taceam. as fi vrut sa vad un duel la putere maxima intre cele 2 cupluri inainte de mondiale.

Geografu
10th February 2013, 15:33
De ceeee? :(

florik2000
10th February 2013, 15:54
Si totusi de ce s-a intrerupt programul? Nici unul nu parea accidentat, sau avand vreo problema cu patinele?:confused: Oricum, ma bucur ca au castigat Meryl si Charlie. Mie una imi place mult mai mult programul lor.
Dupa ziua de ieri, azi fetele au evoluat asa si asa...in conditiile astea probabil tot Carolina pleaca cu prima sansa...si daca ratarile se tin lant si la Mondiale, rusoaicele s-ar putea sa aiba un cuvant important de spus...
Ce se intampla cu perechile din China? Nu tin minte sa fi vazut un an mai slab pentru perechile din aceasta tara :( Iar despre castigatori nu mai zic nimic...pentru mine cei de pe doi sunt singurii din concurs care au aratat efectiv ca o pereche...iar programele lor sunt extrem de interesante :yes:

mikeyy
10th February 2013, 15:57
Poate doar bat campii, dar eu zic ca la mondiale vor castiga canadienii, iar titlul olimpic va merge spre americani. Asta ca sa fie toata lumea fericita si implinita din punct de vedere profesional. Aaaa, si canadienii mai au nevoie de un titlu la finala de GP. :D Repet....zic doar asa, ca pura speculatie. :D

florik2000
10th February 2013, 16:00
Poate doar bat campii, dar eu zic ca la mondiale vor castiga canadienii, iar titlul olimpic va merge spre americani. Asta ca sa fie toata lumea fericita si implinita din punct de vedere profesional. Aaaa, si canadienii mai au nevoie de un titlu la finala de GP. :D Repet....zic doar asa, ca pura speculatie. :D

Total de acord...Mondialele sunt in Canada, iar V/M sunt cea mai sigura sansa a canadienilor, iar la Sochi...americanii nu au sanse efectiv la nicio alta medalie inafara de cea a lui D/W care sunt sigura ca va fi de aur

IleK
10th February 2013, 16:15
Total de acord...Mondialele sunt in Canada, iar V/M sunt cea mai sigura sansa a canadienilor, iar la Sochi...americanii nu au sanse efectiv la nicio alta medalie inafara de cea a lui D/W care sunt sigura ca va fi de aur

Si uite asa se duce naibii competitia, ne uitam ca sa vedem cum isi incheie ei socotelile. Daca olimpiada ar fi peste o luna, americanii ar avea mai multe sanse sa castige. programele lor sunt foarte asezate, se simt foarte bine pe ele si le stapanesc bine. Programul lung al canadienilor este o mare provocare, mie mi se pare ca e prea solicitant, tot timpul am impresia ca ceva neprevazut se poate intampla, iar Tessa de acum nu mai e Tessa din 2010, lui Scott ii este mult mai greu sa o ridice mai ales in pozitii dificile si cred ca si ei ii este mai greu sa mentina pozitiile. Tare mult as fi vrut sa vad acest program in acest moment fara intreruperea aia. Eu tot nu inteleg, asa cum n-am inteles nici la Shibutani cum e cu intreruperile astea. Sunt foarte asemanatoare situatiile. Canadienii sper sa se abtina la mondiale sa faca favoritisme prea evidente, eu cred ca tot americanii vor fi mai buni si la mondiale.
Ma bucur foarte mult pt Madison si Evan, sunt mare fan al programului lor lung.
La perechi Kirsten si Dylan au fost superbi, daca nu era ratarea aia de la loop ii bateau pe plicticosii Duhamel&Radford.

ice_girl
10th February 2013, 18:37
Nuu, eu nu ii vreau pe americani campioni olimpici, pt mine sunt tot in genul lui Brezina, adica nu-mi spun aproape niciodata nimic, le lipseste acel ceva numit pasiune pe care Tessa/Scott il au din belsug si ar putea sa-l dea si lor. FD lor imi place pana la partea doua cand automat imi vine in minte alt "Danse mon Esmeralda", mai vechi de 10 ani ce-i drept dar pt mine la fel de frumos si acum:). Insa azi au fost cei mai buni si au meritat sa castige!
Imi pare rau de Tessa si Scott, ceva s-a intamplat acolo, ea mi s-a parut f palida si respira cu dificultate, se vedea ca simte rau:(, dar jos palaria pt felul in care au reusit sa se adune si sa mearga mai departe:ok: Totusi sper ca Tessa sa nu aiba nimic grav :nope:

Am reusit sa le va vad si pe Mao si pe Akiko si ambele mi-au placut f mult/hello, Mao e o candidata serioasa la aurul mondial, doar o singura ,sa-i zic ,nemultumire am: sa renunte la 3A la LP, chiar nu are nevoie de el:D Akiko ca de obicei tonica si plina de energie:ok:

Geografu
10th February 2013, 18:45
Ce sa mai zic, enorm de rau imi pare de Tessa, parca are numai ghinioane la 4CC, dupa episodul de acum 2 ani :( Sper sa fie ok la mondiale, are nevoie de un moral bun pentru JO si asta inseamna aur acasa. Cred ca daca nu aparea evenimentul acela, nu se intampla inversarea de locuri, americanii sincer nu m-au surprins cu ceva azi...

irinaidu
10th February 2013, 19:13
Nuu, eu nu ii vreau pe americani campioni olimpici, pt mine sunt tot in genul lui Brezina, adica nu-mi spun aproape niciodata nimic, le lipseste acel ceva numit pasiune pe care Tessa/Scott il au din belsug si ar putea sa-l dea si lor. FD lor imi place pana la partea doua cand automat imi vine in minte alt "Danse mon Esmeralda", mai vechi de 10 ani ce-i drept dar pt mine la fel de frumos si acum:). Insa azi au fost cei mai buni si au meritat sa castige!


oana, uneori ma sperii. citesc postul tau si cred ca l-am scris eu :P complet de acord cu tot ce ai zis aici. si mie imi zboara mereu mintea la un alt dans mon esmeralda :rolleyes:

irinaidu
10th February 2013, 19:26
Cel putin in proba masculina, pentru ca aici concurenta este mare si fiecare isi impinge limitele mai sus si mai sus. Si atunci cine sare tot si e mai putin artist are mai multe sanse decat un artist precum Jeremy sau Daisuke care nu mai stapanesc asa bine partea tehnica. La fete, inca nu s-a ajuns aici, inca nu sunt indeajuns de multe care sa sara in mod constant 3lz-3t ca sa puna presiune si pe restul. Dar cred ca la schimbarea de generatii de dupa olimpiada, exact asta se va intampla. Sari 3lz-3t si 2a-3t castigi, nu, nu castigi. Patinatoare de genul Carolina sau Mao,care sa castige mai mult pe partea artistica nu cred ca vor mai fi. Noile generatii se nasc cu 3-3 in minte:)

mi se pare amuzant sa citesc bucata asta. pt ca mie una mi se pare ca in afara de evidenta evolutie in complexitatea programelor, in rest chestia asta cu tehnic vs artistic a fost mereu alternativa. sa ziceam in 2002 - nu se gandea nici alexei nici plushy ca ar deveni campioni mondiali fara cvadrupla, in 2008 brian se plangea pe unde apuca ca patinajul masculin nu mai contine cvadruple ( si sa fie seriosi ca am avut campioni mondiali fara cvadruple si de altfel unii fara 3 axel ). au fost cativa ani in care sariturile, atat cvadrupla cat si axelul nu au fost neaparat punctul forte al campionilor. in ultimii 2 ani sariturile mai ales in patinajul masculin parca si-au revenit , in anul asta, mai ales la acest 4cc au fost un pic pe steroizi ( gluma referitoare la cat de multe au fost, nu doamne fereste, ca as crede ca vreunul dintre participanti e suspectabil de asa ceva ).
alternanta intre importanta artisticului vs tehnic a venit si din modul in care au fost modificate punctajele. cel putin viziunea arbitrilor in a nota cvadrupla a variat f mult si in functie de asta a variat si determinarea unora de a o avea sau nu in program.
eu zic ca un campion trebuie sa aiba si tehnic. dar mai mult decat artistic in sine ( mie una mi se pare ca partea artistica ori o ai ori nu o ai ) imi doresc sa vad imaginatie si ingeniozitate in coregrafii si imi doresc ca antrenorii sa respecte personalitatea patinatorului.

Miruna1990
10th February 2013, 19:35
Dezamagitoare competitia fetelor, top 3 de la europene era top 3 si aici.
Eu sunt mandra de europencele noastre, niciuna din patinatoarele de azi nu s-a dovedit a fi peste ele. Eu o vad pe Carolina peste Mao la mondiale.


Cu asta nu pot fi de acord. Lasand la o parte faptul ca Mao e preferata mea, obiectiv vorbind a avut un SP extraordinar si numai asta i-ar da peste 10 puncte diferenta fata de ce au prezentat Caro(ratare la 3T) si Liza(ratare la lutz) la europene la scurt(oricum ar fi fost si peste Adelina). La europene specialistul tehnic a fost bland, desigur Liza si Caro nu au probleme dar daca Mao nu a primit combinatia 2A-3T(cam strict) nu o primea sigur nici Adelina. Plus la PCS, la 4CC au fost putini mai stricti arbitrii. La programul liber Mao a primit destule "<" si chiar comentatorii eurosport(british) au spus ca 3A, desi pe doua picioare a fost rotat. Eu apreciez sa vad si o alta 3-3 in afara de 3T-3T si combinatia lui Mao de azi a fost foarte aproape, oricum pentru prima incercare in 3 ani e foarte bine. Da, e inca fragila tehnic, dar avanseaza. Deja flip-ul ii iese bine. Daca ii iese programul mai bine la mondiale poate castiga lejer. Numai Yuna o poate depasi la scurt daca Mao sare iarasi bine 3A. Bravo ei ca incearca mereu sa se autodepaseasca, pt mine e o adevarata campioana. A fost mai buna per total decat europencele noastre. Si chiar si Akiko a fost la inaltime si cu un program scurt asa bun ar fi trebuit sa ia peste ce a luat Caro la europene. Si eu o prefer pe Carolina in fata lui Akiko in general, dar Caro a ratat scurtul si a avut probleme mai mari si la lung, parerea mea

mikeyy
10th February 2013, 20:43
Sunt de acord cu Irina la partea cu artisticul. Nu toata lumea e facuta pentru a intra intr-un rol sau de a pune pe gheata o poveste. Si, din punctul meu de vedere, asta nu ar trebui sa-i traga in jos sau sa fie dezavantajati. In plus aceasta parte artistica este oricum subiectiva. Poate sa-ti placa sau nu modul in care un sportiv a abordat un program sau o tema muzicala. Eu as pune mai mult accent pe tehnic, pentru ca pana la urma patinajul nu ar mai fi sport olimpic fara aceasta parte, sa-i spunem sportiva/acrobatica/tehnica. Un exemplu e dansul pe gheata, care a intrat in categoria sporturilor olimpice foarte tarziu, doar la vreo 30 de ani dupa ce a fost prima data omologat ca ramura a patinajului artistic.

Daca patinatoarea X nu-mi transmite mie ceva, asta nu inseamna ca ea nu merita sa devina o mare campioana sau sa scrie istorie. In acelasi timp sunt cazuri in care un sportiv de pe ultimele locuri iti poate cadea cu tronc si sa te uiti zilnic la acel program. Cam asa vad eu partea artistica. Totul este relativ, dar pana la urma tot tehnicul face diferenta si toate acele detalii din PCS-uri care tin tot de aceasta parte mai tehnica. Si nu neaparat interpretarea si modul de prezentare al programului.

Si un exemplu. Pe Verner l-am urmarit intotdeauna cu atentie si este unul dintre patinatorii mei preferati. Il dau pe el ca exemplu pentru ca imi e intotdeauna mai usor sa vad partile slabe la cei pe care ii apreciez. Nu consider ca a meritat peste 70 de pct la Europene (la PCS-uri) tinand cont ca LP-ul lui a fost 100% compromis. Un dezastru. Indiferent de cat de talentat este si de SS-urile pe care le are......nu poti sa-i dai atatea puncte doar ca-l cheama Verner si stii ca este un patinator de top. Programul a fost aproape egal cu zero. Aici e marea problema a acestui cod de punctaj. Nu rasplateste cu adevarat calitatea adevarata....si prin asta inteleg un program cat mai curat si fara greseli.

De aceea nici nu am comentat punctajul lui Aaron. Sa revin putin ontopic :D Nu-mi place programul, nu o sa ma uit a doua oara la el, poate la Mondiale o sa ma duc sa fac altceva cat el va patina pentru ca nu ma intereseaza.....dar nu am avut nimic impotriva sa urce de pe 10 pe 4, atata timp cat si-a facut treaba si a ramas in picioare cu toate sariturile facute asa cum trebuie. Si el a primit tot vreo 70 de puncte la componente.

As vrea ca greselile sa se depuncteze si mai mult, iar patinatorii sa nu mai fie salvati de componente. Un program ratat din punct de vedere tehnic trebuie sa fie considerat ratat si din punct de vedere al componentelor. Eu asa vad lucrurile. Sa nu aruncati dupa mine :D

florik2000
10th February 2013, 21:56
Cred ca trend-ul actual din proba masculina, de a pune accentul mai mult pe tehnic, il avantajeaza destul de mult pe Evgeni. Probabil pentru el la Sochi va fi fie alba, fie neagra...Ori isi recupereaza conditia fizica si sare cum sarea acum multi ani, si poate sa prezinte un program cu "coregrafie a la Mishin" si sa fie mare favorit....fie se multumeste cu o simpla participare...

IleK
10th February 2013, 22:18
Sunt de acord cu Irina la partea cu artisticul. Nu toata lumea e facuta pentru a intra intr-un rol sau de a pune pe gheata o poveste. Si, din punctul meu de vedere, asta nu ar trebui sa-i traga in jos sau sa fie dezavantajati. In plus aceasta parte artistica este oricum subiectiva. Poate sa-ti placa sau nu modul in care un sportiv a abordat un program sau o tema muzicala. Eu as pune mai mult accent pe tehnic, pentru ca pana la urma patinajul nu ar mai fi sport olimpic fara aceasta parte, sa-i spunem sportiva/acrobatica/tehnica. Un exemplu e dansul pe gheata, care a intrat in categoria sporturilor olimpice foarte tarziu, doar la vreo 30 de ani dupa ce a fost prima data omologat ca ramura a patinajului artistic.

Daca patinatoarea X nu-mi transmite mie ceva, asta nu inseamna ca ea nu merita sa devina o mare campioana sau sa scrie istorie. In acelasi timp sunt cazuri in care un sportiv de pe ultimele locuri iti poate cadea cu tronc si sa te uiti zilnic la acel program. Cam asa vad eu partea artistica. Totul este relativ, dar pana la urma tot tehnicul face diferenta si toate acele detalii din PCS-uri care tin tot de aceasta parte mai tehnica. Si nu neaparat interpretarea si modul de prezentare al programului.

Si un exemplu. Pe Verner l-am urmarit intotdeauna cu atentie si este unul dintre patinatorii mei preferati. Il dau pe el ca exemplu pentru ca imi e intotdeauna mai usor sa vad partile slabe la cei pe care ii apreciez. Nu consider ca a meritat peste 70 de pct la Europene (la PCS-uri) tinand cont ca LP-ul lui a fost 100% compromis. Un dezastru. Indiferent de cat de talentat este si de SS-urile pe care le are......nu poti sa-i dai atatea puncte doar ca-l cheama Verner si stii ca este un patinator de top. Programul a fost aproape egal cu zero. Aici e marea problema a acestui cod de punctaj. Nu rasplateste cu adevarat calitatea adevarata....si prin asta inteleg un program cat mai curat si fara greseli.

De aceea nici nu am comentat punctajul lui Aaron. Sa revin putin ontopic :D Nu-mi place programul, nu o sa ma uit a doua oara la el, poate la Mondiale o sa ma duc sa fac altceva cat el va patina pentru ca nu ma intereseaza.....dar nu am avut nimic impotriva sa urce de pe 10 pe 4, atata timp cat si-a facut treaba si a ramas in picioare cu toate sariturile facute asa cum trebuie. Si el a primit tot vreo 70 de puncte la componente.

As vrea ca greselile sa se depuncteze si mai mult, iar patinatorii sa nu mai fie salvati de componente. Un program ratat din punct de vedere tehnic trebuie sa fie considerat ratat si din punct de vedere al componentelor. Eu asa vad lucrurile. Sa nu aruncati dupa mine :D

Pai eu am zis contrariul?:) Nu am inteles prea bine comentariul Irinei adica mi s-a parut ca e in acord in mare parte cu ce am zis si eu, desi ea zice ca nu e. Dar poate nu m-am facut eu inteleasa:)). Eu sunt foarte de acord cu tine, Mihai, si in special in privinta lui Verner. Aici cred ca mai toata lumea a fost contrariata de PCS ul lui de la Europene. Tocmai acest subiectivism ma enerveaza pe mine, daca Tomas a ratat tot ce putea rata cum de si-a pastrat PCS? Nu la fel s-a intamplat cu Yuzuru sau Ashley. Sau ar trebuie sa si-l pastreze? Cred ca tocmai partea tehnica, fie ca ne place sau nu, poate sa faca o oarecare ordine in aceasta mare dezordine.
Eu am facut o comparatie intre ce se intampla cu patinajul cam de 2-3 ani de cam am simtit eu nebunia cu cvadrupla, care de la una a ajuns la 3 sau chiar 4 intr-un program si cum era acum nu mult timp cand am inceput eu sa ma uit la patinaj si cum era spre exemplu pe vremea lui Michelle Kwan. Eu nu ma uitam pe vremea aia, deci voi stiti mai bine cum a fost cu evolutia asta alternativa, eu ce pot sa spun este ca in acest moment simt o schimbare de la artistic spre tehnic. Pentru ca de cand ma uit eu, adica de prin 2005, artisticul a contat mai mult, Sasha Cohen care m-a atras pe mine spre patinaj nu m-a atras cu sariturile, ea era o vapaie pe gheata, transmitea extrordinar de mult si rata sariturile pe masura. Chiar si pe vechiul cod de punctaj, tot ce a castigat a castigat pentru ca au salvat-o componentele, niciodata nu a reusit o competitie curata. Dupa Sasha, mi-a placut Alissa, aceeasi poveste, si Kiira si Carolina, aceeasi poveste. Toate aceste patinatoare au o varsta, Sasha s-a retras, Alissa e ca si retrasa, Kiira si Carolina mai raman pana la olimpiada. Aceste gen de patinatoare, mai mult artistice decat saritoare nu prea se mai vad la orizont. Generatia tanara pune mult accent pe tehnic. La fel si la baieti, dupa Jeremy si Adam a venit acest Aaron, total diferit de cei doi, sare tot dar cam pe aici se opresc calitatile lui si se pare ca pt moment ii este de ajuns.
Pentru mine nu au contat sariturile atunci cand am incepit sa ma uit la patinaj, ci spectacolul in sine si piruetele care au fost si sunt inca slabiciunea mea. Dar si eu m-am schimbat:). Si oricat mi-ar placea Kiira sau Carolina, nu vreau sa le vad castigand o competitie fara o prestatie tehnica pe masura celei artistice. Pur si simplu nu imi mai este de ajuns frumusetea interpretarii, vreau sa vad si competitia, sportul in sine.

IleK
10th February 2013, 22:49
Cu asta nu pot fi de acord. Lasand la o parte faptul ca Mao e preferata mea, obiectiv vorbind a avut un SP extraordinar si numai asta i-ar da peste 10 puncte diferenta fata de ce au prezentat Caro(ratare la 3T) si Liza(ratare la lutz) la europene la scurt(oricum ar fi fost si peste Adelina). La europene specialistul tehnic a fost bland, desigur Liza si Caro nu au probleme dar daca Mao nu a primit combinatia 2A-3T(cam strict) nu o primea sigur nici Adelina. Plus la PCS, la 4CC au fost putini mai stricti arbitrii. La programul liber Mao a primit destule "<" si chiar comentatorii eurosport(british) au spus ca 3A, desi pe doua picioare a fost rotat. Eu apreciez sa vad si o alta 3-3 in afara de 3T-3T si combinatia lui Mao de azi a fost foarte aproape, oricum pentru prima incercare in 3 ani e foarte bine. Da, e inca fragila tehnic, dar avanseaza. Deja flip-ul ii iese bine. Daca ii iese programul mai bine la mondiale poate castiga lejer. Numai Yuna o poate depasi la scurt daca Mao sare iarasi bine 3A. Bravo ei ca incearca mereu sa se autodepaseasca, pt mine e o adevarata campioana. A fost mai buna per total decat europencele noastre. Si chiar si Akiko a fost la inaltime si cu un program scurt asa bun ar fi trebuit sa ia peste ce a luat Caro la europene. Si eu o prefer pe Carolina in fata lui Akiko in general, dar Caro a ratat scurtul si a avut probleme mai mari si la lung, parerea mea

Putem sa fim de acord chiar daca nu avem aceeasi parere. Zic eu.:D Pentru ca nu contest ce ai spus despre Mao, dar per total asta a fost senzatia. Dupa europene am fost foarte incantata, mi-am satisfacut cheful de patinaj frumos, de calitate, cheful de concurenta, am asteptat pana in ultima secunda sa vad castigatoarea si am vazut multe programe curate si aproape curate. Aici in afara de Mao, n-am vazut nimic. Mi-a placut faptul ca la Europene Carolina a avut rivale de temut, era sa piarda in fata Adelinei, a pierdut programul lung in fata Lizei. Aici puteau sa ii dea medalia de la inceput lui Mao, nu s-a chinuit nimeni sa i-o ia, Akiko era in al noulea cer ca a prins argintul cu cel mai frumos program din punctul meu de vedere dar care mi-a transmis o mare nesiguranta la fiecare saritura, nici nu s-a gandit vreodata ca ar putea lua aurul, Kanako sa zica mersi ca prins bronzul, restul nici mai merita mentionate. Da, eu cred ca top 3 de la Euro au fost mai bune decat top 3 de aici, poate cu exceptia lui Mao care a mers mai bine decat Carolina dar eu nu cred ca acel 3A va fi ratificat la mondiale. Si top 3 de la Euro au vrut medalia de aur. S-a vazut si s-a simtit mai ales la LP.

De la locul 4 in jos am vazut ratari peste ratari, in schimb la europene am vazut multe programe reusite chiar si in afara top 10, de la patinatoare cu mult mai putin renume decat americancele si canadiencele.

Zijun mi-a placut foarte mult dar sariturile ei mici sunt de multe ori subrotate. Am ramas surprinsa insa sa vad ca pana si sariturile lui Kexin care mi s-au parut foarte ample si de calitate au primit de vreo 2 ori "<". mi-ar placea sa avem si din China o patinatoare care sa emita pretentii la podiumul mondial. Cred ca daca m-as fi uitat la patinaj in anii 90 as fi fost o fana infocata a lui Lu Chen si nu a lui Michelle. O patinatoare la Lu cred ca doar Carolina mai e. Ce sarituri inalte avea si cat era de gratioasa.

Si daca as fi prins-o pe Mao de la inceput, cum ai prins-o tu, Miruna, cu siguranta as fi fost si eu azi o fana infocata. Mao imi place si are ceva unic dar nu poate sa ma faca sa uit sau sa nu-i vad slabiciunile. Atunci inseamna ca nu-i sunt fana cu adevarat. Sasha si Alissa reuseau sa faca asta cu mine. Si Kiira, uneori:) dar pe ea reusesc sa ma supar destul de tare atunci cand face praf un program. Pe Sasha nu am putut niciodata sa ma supar:D

mikeyy
10th February 2013, 23:09
Da, am inteles si cei ai spus tu, Ile. Si sunt perfect de acord si cu ultima fraza in care ai spus ca vrei sa vezi ca exista o competitie si nu numai o interpretare a programelor. Asa si este.

In perioada 2005 - 2010 majoritatea patinatorilor s-au axat pe aceste componente, fiind ceva nou, si au lasat partea tehnica in plan secund. Iar asta a dus la scaderea nivelului. La baieti au disparut cvadruplele, iar fetele au inceput sa nu mai sara Lutz/Flip si sa mearga pe toeloop si rietberger. Cel putin pe plan european a fost jale pana de curand. Unii s-au adaptat foarte bine si si-au facut temele de nota 10, gen Lysacek sau Buttle. Iar altii au ramas la planul cu cvadrupla si au avut de suferit pe termen lung, ca Joubert. A fost un risc indiferent de drumul ales deoarece pentru toata lumea era ceva nou. Puteai in egala masura sa castigi sau sa pierzi. In acelasi timp au aparut patinatorii care au crescut pe noul cod si au reusit foarte repede sa se impuna. Aici il dau ca exemplu pe Chan. Dar si Yuzuru se potriveste.

Din punctul meu de vedere Patrick e unul dintre cei mai eficienti patinatori. Nu e un artist pe gheata, dar sta beton exact la partile importante ale acestor componente. A avut o strategie ft bine pusa la punct, a speculat fiecare detaliu, dar in acelasi timp a prins si o perioada de tranzitie, dupa Vancouver, de care a profitat la maxim. A avut si acel noroc specific marilor campionilor. Mi-a placut muuuuult modul in care a abordat toate aceste aspecte. Dar acum a venit si pentru el vremea schimbarilor. Sa vedem daca o sa-i mai mearga la fel de bine.

La fete s-a intamplat un lucru foarte interesant. In special cu Carolina. Daca ne amintim, la debutul ei, ea era o masina de sarituri. Mai stiti cum sarea 3-3-2? :) Era wow. In timp si-a mai pierdut din partea tehnica si si-a descoperit o alta calitate - partea artistica. Si-a dezvoltat aceasta abilitate, cu care a compensat de foarte multe ori, iar acum are un LP de ma da gata si pe mine....iar eu nu sunt cu siguranta un fan al ei. :) Iar partea tehnica da semne de revenire, deci s-ar putea sa mai vedem lucruri frumoase din partea ei.

In rest patinajul feminin a fost dominat de asiatice fara drept de apel. Cel european a avut de suferit foarte mult. Pana de curand puteai lua medalie si cu putin peste 100 de puncte la lung. Cred ca intr-un an s-a luat bronz si cu punctaje sub 100. Era jale. Dar bine ca s-a remediat situatia.

Momentan imi place modul in care merg lucrurile. Sper sa o tina tot asa. Mi-as dori sa revad si o combinatie de 4-3-2 sau chiar o combinatie de cvadruple. :D Sigur vom ajunge si la asa ceva. Pas cu pas :) In acelasi timp sper sa se rezolve si cu acele componente cand programele sunt compromise. Asta e problema mea. Eu le-as da note de 2-3 celor care rateaza mai mult de 50% din program. E inadmisibil sa fi adunat de pe jos timp de 4 minute si sa primesti mai mult decat unul care si-a facut treaba. Ce sa mai inteleaga publicul?

Mult am mai scris azi :))

irinaidu
11th February 2013, 00:13
eu ma pregateam sa explic ce vroiam sa zic cu alternanta intre importanta artisticului si a tehnicului de-a lungul timpului dar vad ca mihai a explicat exact ce vroiam sa zic.

@ ile - postul meu nu vroia nici sa fie de acord, nici sa se opuna. doar ca m-a amuzat sa vad ca acum lumea se plange ca e prea mult tehnic, cand acum cativa ani toata lumea se plangea ca a disparut tehnicul. pe mine intr-un fel asta ma linisteste un pic, in sensul ca imi da speranta ca de fiecare data cand se va exagera intr-o directie sau alta, lucrurile se vor reevalua .... sper.

durerea mea e nu atat tehnicul si artisticul ci mentinerea originalitatii. pt ca la cop ma deranjeaza cel mai tare cum a determinat un fel de aliniere a programelor intr-un anumit trend. nu stiu exact cum sa explic. de exemplu - pt o vreme parca toata lumea incerca sa se contorsioneze cat mai tare pt a arata upper body movement. adica perioada de inceput a cop a dus la o alergare dupa conformare la noile reguli pe care nimeni nu le pricepea prea bine si a pus unele piedici in manifestarea originalitatii in coregrafie.
eu vreau in continuare sa existe si briani jouberi si stephani lambieli :P dar vreau si ca notele sa reflecte diferentele dintre ei. dar presupun ca toti ne dorim asta :)

Cromatic
11th February 2013, 01:10
Mi-am cam pierdut speranta cu Mao, trei sarituri subrotite din care una aterizata pe doua picioare si inca o saritura cu edge call. Pai in felul asta, Yuna isi poate permite sa rateze complet un element si tot castiga.

M-a deprimat patinajul zilele astea. Virtue si Moir si-au intrerupt programul pentru ca Tessa a avut crampe la picioare. Daca a revenit cumva vechea problema a Tessei cu picioarele - de care cred ca nici n-a scapat vreodata - nu stiu cum vor reusi cei doi sa faca a doua olimpiada. Trist.:(

Cei de la British Eurosport au spus ca proba masculina a fost una dintre cele mai bune competitii pe care le-au vazut. Da, sigur, Kevin Reynolds a luat aurul, iar Max Aaron a fost pe locul doi la programul liber, oare ce-ti poti dori mai mult. Daca ar fi ratat si Yuzuru podiumul, probabil ca 4CC ar fi fost cea mai grozava competitie din toate timpurile.:))

L-am vazut pe Oda acum cateva saptamani la o competitie - cred ca in Japonia - unde a patinat fara greseala SP-ul, cu 4/3, 3A si inca o tripla, si a luat peste 90 de puncte. Iar zilele astea, la Bavarian Open, a obtinut 178 puncte si ceva la liber. De ce n-o fi patinat asa la Nationale ca sa mearga el la Mondiale in locul lui Mura? Ca sa-mi faca mie in ciuda, presupun.;)

Noapte buna!

SimonaB
11th February 2013, 09:35
Cred ca trend-ul actual din proba masculina, de a pune accentul mai mult pe tehnic, il avantajeaza destul de mult pe Evgeni. Probabil pentru el la Sochi va fi fie alba, fie neagra...Ori isi recupereaza conditia fizica si sare cum sarea acum multi ani, si poate sa prezinte un program cu "coregrafie a la Mishin" si sa fie mare favorit....fie se multumeste cu o simpla participare...

Doar daca este sanatos. Datorita permanentelor accidentari, operatii, etc el nu poate progresa permanent cum fac alti patinatori. Spre ex la Japan Open a incercat doua cvadruple, restul programului a fost asa si asa. Dar in sezon nu a putut sa isi mentina si cele doua cvadruple, sa isi imbunateasca si programul, cum ar fi facut la 20 de ani.
La Sochi se va vedea cat de buni sunt chirurgii germani si israelieni.:D

Miruna1990
11th February 2013, 15:47
Putem sa fim de acord chiar daca nu avem aceeasi parere. Zic eu.:D Pentru ca nu contest ce ai spus despre Mao, dar per total asta a fost senzatia. Dupa europene am fost foarte incantata, mi-am satisfacut cheful de patinaj frumos, de calitate, cheful de concurenta, am asteptat pana in ultima secunda sa vad castigatoarea si am vazut multe programe curate si aproape curate. Aici in afara de Mao, n-am vazut nimic. Mi-a placut faptul ca la Europene Carolina a avut rivale de temut, era sa piarda in fata Adelinei, a pierdut programul lung in fata Lizei. Aici puteau sa ii dea medalia de la inceput lui Mao, nu s-a chinuit nimeni sa i-o ia, Akiko era in al noulea cer ca a prins argintul cu cel mai frumos program din punctul meu de vedere dar care mi-a transmis o mare nesiguranta la fiecare saritura, nici nu s-a gandit vreodata ca ar putea lua aurul, Kanako sa zica mersi ca prins bronzul, restul nici mai merita mentionate. Da, eu cred ca top 3 de la Euro au fost mai bune decat top 3 de aici, poate cu exceptia lui Mao care a mers mai bine decat Carolina dar eu nu cred ca acel 3A va fi ratificat la mondiale. Si top 3 de la Euro au vrut medalia de aur. S-a vazut si s-a simtit mai ales la LP.

De la locul 4 in jos am vazut ratari peste ratari, in schimb la europene am vazut multe programe reusite chiar si in afara top 10, de la patinatoare cu mult mai putin renume decat americancele si canadiencele.

Zijun mi-a placut foarte mult dar sariturile ei mici sunt de multe ori subrotate. Am ramas surprinsa insa sa vad ca pana si sariturile lui Kexin care mi s-au parut foarte ample si de calitate au primit de vreo 2 ori "<". mi-ar placea sa avem si din China o patinatoare care sa emita pretentii la podiumul mondial. Cred ca daca m-as fi uitat la patinaj in anii 90 as fi fost o fana infocata a lui Lu Chen si nu a lui Michelle. O patinatoare la Lu cred ca doar Carolina mai e. Ce sarituri inalte avea si cat era de gratioasa.

Si eu prefer, per total, competitia de la europene, toate cele 4 discipline. La dans, duelul D/W - V/M a fost neinteresant din moment ce canadienii au avut acea problema. La europene a fost palpitant ca nu se stia de la inceput cine va castiga. La perechi ce sa mai zic, clar nivelul europenelor a fost peste cu mult ce am vazut aici. Refuz sa discut proba masculina, asta e, eu nu il pot vedea pe Kevin campion in fata lui Yuzuru si Daisuke, imi sangereaza degetele cand scriu asta efectiv in timp ce Javier m-a facut sa bocesc la finalul programului de emotie. Plus ca Florent si Brezina au fost si ei foarte buni. La fete mi-au placut top 3 de la europene la nebunie, cu toate greselile(si nu numai), Adelina a fost surpriza campionatelor m-am bucurat pt ea mai mult decat pt victoria lui Mao(la care ma asteptam). Intr-adevar aici competitia fetelor nu a fost la fel de interesanta pt ca, vorba ta, parca nimeni in afara de Mao nu a vrut aurul. Mao l-a vrut cu adevarat si a aruncat in ring tot ce poate la nivelul la care e acum. Se vede ca s-a axat pe sarituri la antrenamente si piruetele au avut de suferit. S-a vazut la lung cat era de concentrata pe sarituri in prima parte a programului. Dar mi-a placut ca nu si-a simplificat programul in ultimul moment(cum face Wagner cu 2A-3T, nu cred ca a incercat cu adevarat aceasta combinatie in sezonul asta). Si cu toate "<" primite, intrucat "<" tot ofera 70% din baza tehnica si arbitrii nu mai sunt obligati sa dea -GOE negativ pt o saritura subrotata dar aterizata corect si curat, punctajul tehnic a fost chiar bun. 3A la scurt ii poate aduce un avantaj imens daca e reusit asa cum se poate dovedi a fii o strategie gresita. E un risc enorm si bravo ei ca si-l asuma. Tocmai pt ca are problemele tehnice pe care le are ea trebuie sa riste, nu se poate baza doar pe calitatea executiei ca aici o fac praf Yuna si Carolina. Ea trebuie sa incerce cat mai mult, sa nu dubleze nimic si sa mearga curat. Cateva "<" nu vor fi fatale la ce program are planificat. Ma gandesc ca daca Mao patina in perioada fostului sistem de arbitraj, cu 6.0, in care nu se punea accent pe rotatii si "<" ca acum era de neinvins
In alta ordine de idei mie imi pare rau ca nu merge Gao la mondiale. Gracie a mers foarte slab si nu m-a impresionat cu nimic iar Osmond mi-a fost simpatica pt ca si-a tinut zambetul frumos in ciuda ratarilor. Zijun a sarit frumos si inalt aici, e delicata dar e foarte slaba si tehnica ei nu e grozava. Prin comparatie, la Liza si Adelina s-a simtit experienta acumulata pana acum, desi si ele au doar 16 ani. Interesant e ca la mondiale nu exista o singura favorita. Am crezut ca visez cand am vazut la antrenamentele de la europene un clip cu Carolina aterizand lejer 3F-3T si 3Lz-3T! Sa le bage in programe, mama lor de sarituri, ca ar fi efectiv de neinvins!!

mikeyy
11th February 2013, 16:50
Am crezut ca visez cand am vazut la antrenamentele de la europene un clip cu Carolina aterizand lejer 3F-3T si 3Lz-3T! Sa le bage in programe, mama lor de sarituri, ca ar fi efectiv de neinvins!!

Nu am stiut acest lucru. Mai exista acel filmulet? :) Inseamna ca intr-adevar e pe drumul cel bun cu partea tehnica. M-as bucura sa dea lovitura la anul, la Olimpiada.

Va dati seama cum ar arata Bolero-ul ei cu o combinatie de genul 3Lz+3T si in rest fara greseala? Ar intra direct in istorie si nici macar Yuna sau Mao nu ar putea sa-i stea in cale.

Miruna1990
11th February 2013, 17:05
Nu am stiut acest lucru. Mai exista acel filmulet? :) Inseamna ca intr-adevar e pe drumul cel bun cu partea tehnica. M-as bucura sa dea lovitura la anul, la Olimpiada.

Va dati seama cum ar arata Bolero-ul ei cu o combinatie de genul 3Lz+3T si in rest fara greseala? Ar intra direct in istorie si nici macar Yuna sau Mao nu ar putea sa-i stea in cale.

http://www.youtube.com/watch?v=xrKEB763d7U

La asta ma gandeam si eu. Dar daca ea de abia indrazneste un 3T-3T la scurt la ce sa mai sper? Macar a reintrodus 3Lz in program. E frustrant insa sa vezi cat poate fi de buna in realitate.

mikeyy
11th February 2013, 18:01
Multumesc. Cat de frumos iese din toeloop-uri. Probabil nu vrea sa forteze prea mult in acest moment si se pastreaza pentru la anul. Nu am ce sa spun, a ajuns la un nivel incredibil! Bravo ei si sper sa vedem aceste combinatii cat de curand....macar 1 dintre ele.

Video-ul asta imi aminteste de cel al Shizukai Arakawa din 2006 cand facea parca si 3-3-3, dar in concurs nu a mai riscat. Caro sper sa riste! Eu zic ca e un risc pozitiv.

IleK
11th February 2013, 18:13
Nu am stiut acest lucru. Mai exista acel filmulet? :) Inseamna ca intr-adevar e pe drumul cel bun cu partea tehnica. M-as bucura sa dea lovitura la anul, la Olimpiada.

Va dati seama cum ar arata Bolero-ul ei cu o combinatie de genul 3Lz+3T si in rest fara greseala? Ar intra direct in istorie si nici macar Yuna sau Mao nu ar putea sa-i stea in cale.

da, da, exista. l-a postat Miruna acum ceva timp pe threadul Carolinei. Le-a satit pe amandoua ca si cum ar fi nimica toata, aproape ca erau mai bune decat ale Yunei. Nu stiu de ce nu are curaj sa le prezinte in concurs ca nu pare sa aiba probleme cu ele.
A fost ca pe vremuri si apropos de ce discutam despre Carolina. Asa am cunoscut-o si eu la primele ei Europene. E una din cele mai clare amintiri pe care le am legate de patinaj. Daca pe Sasha am cunscut-o abia la mondialele din 2005 imbracat intr-o rochita roz si executand o spirala cum nu mai ea poate face (am cautat-o apoi innebunita pe fata cu spirala fara sa stiu cum o cheama), Carolina mi-a ramas intiparita in minte nu la concursul de la Europene pt ca pe vremea aia nu stiam exact cand este si il ratam partial sau in intregime, ci la Gala imbracata intr-o rochita neagra iar comentatorul spunea ca este o patinatoare cu mult potential tehinc de care cu siguranta vom mai auzi dar care trebuie sa isi puna la punct partea artistica pt ca atunci ii cam lipsea. Si ce dreptate a avut!

Carolina la Gala de la Europene 2003 cand a ocupat locul 4 : http://www.youtube.com/watch?v=CVe-V_huVpw

Miruna1990
11th February 2013, 19:47
Ce simpatice sunt cele 3 japoneze, cum se "felicitau" pt greselile de la axel(toate 3 au gresit la axel la programul lung: http://www.youtube.com/watch?v=QHh5qsWtioU
Daca s-ar putea un podium mondial cu vreo 5-6 locuri ar fi super

ice_girl
11th February 2013, 22:16
Am fost si eu matinala intr-o luni dimineata si m-am trezit sa vad gala:D, a fost o adevarata sarbatoare , un program mai frumos si mai interesant decat celalalt, daca inainte la gala imi placeau 2-3 programe de data aceasta au fost 2-3 programe care nu mi-au placut, la sf chiar mi-a parut rau ca s-a terminat:(
Ellaj Balad cel care a deschis gala a fost un MJ de nota 10:ok:, apoi fetitele ( chiar daca au crescu pt mine raman tot niste fetite:) ) Kanako, Christina, Gracie superbe si ele, Piper/Paul, Kirsten/Dylan au incins si ei atmosfera, Daisuke un tangou de s-a zburlit pielea pe mine ( f sexy in negru cu parul valvoi), Tessa/Scott frumosi ca de obicei, mi-au mai placut Madison/Evan ( f frumoasa Madison), fratii Reed,Akiko, iar Misha Ge a ridicat publicul in picioare, show total ( ii prevad o cariera stralucita in spectacolele pe gheata:ok:) Yuzuru a adus un frumos omagiu Japoniei, pe Kevin in veci nu mi l-as fi imaginat patinand pe muzica japoneza dar a fost la inaltime asa cum tb sa prezinte un campion/hello iar Mao a fost o adevarata "printesa a balului" incheind cu gratie gala:). Iar baiatul care a patinat in deschiderea celei de a doua parti era Daisuke in miniatura:)

P.S. La multi Ani Japoniei de ziua nationala:floricica:!

IleK
11th February 2013, 22:32
Chiar simpatice japonezele:) Am gasit gala pe youtube, se pare ca Eurosportul nostru a fost la mare cautare: prima parte http://www.youtube.com/watch?v=_Bpb-Oq1how si http://www.youtube.com/watch?v=MZbzW5hYUlE
Acum ramane sa ma mai si uit daca mai am cand.

ice_girl
11th February 2013, 22:54
oana, uneori ma sperii. citesc postul tau si cred ca l-am scris eu :P complet de acord cu tot ce ai zis aici. si mie imi zboara mereu mintea la un alt dans mon esmeralda :rolleyes:
Abia am asteptat sa se termine proba de dans sa fac o incursiune pe Youtube:)
Dar se pare ca am o problema pt Yvonne a zis ca Meryl/Charlie te fac sa traiesc fiecare secunda a programului alaturi de ei dar la mine nu se intampla acest lucru:rolleyes::P
Legat de ce ati mai scris si eu sunt de acord cu voi, prefer programe nu neaparat artistice dar programe cu coregrafii originale care sa puna in valoare patinatorul, sa-i permita sa se exprime pe gheata, sa transpuna o parte din personalitatea si atitudinea sa, insa apreciez si patinatorii are au programe iesite din tiparul obisnuit sa zic asa, indraznesc si risca si prezinta si altceva, caci progresul se naste si din incercari, dorinta de a evolua si de a-ti depasi limitele si uneori si din greseli:P Dar imi place si tehnicul, de fapt la proba masculina imi place sa vad programe cat mai dificile din pct de vedere tehnic, cu cvadruple, sarituri si combinatii cat mai indraznete si variate,caci ofera sare si piper acestei probe dar si celorlalte binenteles Apreciez in egala masura saritorii gen Brian, Kevin,Javier ( dar si Liza in proba feminina) dar si artistii gen Stephane, Johnny, Florent ( Carolina in proba fem) insa si patinatorii care reusesc sa le imbine pe amandoua gen Yuzuru, Daisuke, Mao. Imi place ce a zis Irina ca tb sa existe si Briani Jouberti dar si Stephani Lambieli, de fapt la Sochi ar fi super sa revina si Stephane si impreuna cu Plushy( si Johnny daca se poate) sa fie toti trei pe podium iar restul sa ramana cu buza umflata:)):drak:
Si da un program dezastruos din pct de vedere tehnic nu ar tb sa fie salvat de notele de la PCS, cele doua note ar tb sa fie o reflectare in oglinda a ceea ce a prezentat patinatorul nu sa fie duble cele de la prezentare si coregrafie asa cum s-a intamplat cu Tomas la Europene, acest lucru nu e benefic nici sportului si nici spectacolului din contra:mda:

SimonaB
12th February 2013, 10:11
Imi place ce a zis Irina ca tb sa existe si Briani Jouberti dar si Stephani Lambieli, de fapt la Sochi ar fi super sa revina si Stephane si impreuna cu Plushy( si Johnny daca se poate) sa fie toti trei pe podium iar restul sa ramana cu buza umflata:)):drak:


Din pacate Stephane nu va mai putea reveni fiindca si-a pierdut eligibilitatea pentru competitii :(, dar il pot invita la gala ca guest star. :yes:

Tess_AN
12th February 2013, 20:15
Ellaj Balad cel care a deschis gala a fost un MJ de nota 10:ok:,
P.S. La multi Ani Japoniei de ziua nationala:floricica:!
La Nationalele lor Ellaj a fost pe locul 4 dar nu a participat la gala pentru ca (intentionat fara virgula) canadienii au facut gala strict cu podiumul :(

Multumesc pentru link-ul la inregistrarea galei.

Tracoromana
15th February 2013, 14:14
La Nationalele lor Ellaj a fost pe locul 4 dar nu a participat la gala pentru ca (intentionat fara virgula) canadienii au facut gala strict cu podiumul :(
Vai Tess ce urat vb de canadieni! :evil:

In alta ordine de idei, cred ca te-ai bucurat de succesul lui Kevin!
.

ice_girl
20th February 2013, 10:22
Din pacate Stephane nu va mai putea reveni fiindca si-a pierdut eligibilitatea pentru competitii :(, dar il pot invita la gala ca guest star. :yes:
Pt el ar putea sa faca si ei o exceptie:drak::P

La Nationalele lor Ellaj a fost pe locul 4 dar nu a participat la gala pentru ca (intentionat fara virgula) canadienii au facut gala strict cu podiumul :(

Pacat pt ca ar fi facut spectacol din toate punctele de vedere:yes:

DqMrzAku66g

Poze:

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/17643_554793401212272_351862616_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/71887_554793531212259_436419875_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc7/379305_554793691212243_264726669_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/526384_554793627878916_758275969_n.jpg

ice_girl
20th February 2013, 10:27
https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/526786_554793854545560_21378631_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/556250_554793887878890_2128296231_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/377574_554793911212221_1473278497_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/536896_554793937878885_1227365217_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/561502_554793961212216_1253518386_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/65775_554794054545540_1059789613_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/149949_554794021212210_1999150497_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/73434_554794344545511_263185477_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/526818_554794394545506_1514364825_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/554084_554794427878836_60785800_n.jpg

ice_girl
20th February 2013, 10:38
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/69263_554794444545501_59465759_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/183878_554794461212166_1135688984_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/183854_554794011212211_1917631542_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/427182_554792887878990_1858212476_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/531928_554792941212318_338784496_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/539775_554793004545645_81320522_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/537798_554793017878977_1592077696_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/382313_554793124545633_1944926250_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/222667_555312511160361_1253735503_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/579742_555201197838159_1746920373_n.jpg

ice_girl
20th February 2013, 10:43
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/65765_555312671160345_1921211335_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/480464_555312747827004_1419678010_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/65947_555312831160329_1838253322_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/535678_555312841160328_162833471_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/539781_555313177826961_767545410_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/404373_555313324493613_605238517_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/11271_555313551160257_1103397717_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/543563_555313564493589_1629283896_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc7/307953_555313741160238_627129680_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/48161_555646117793667_798732641_n.jpg

ice_girl
20th February 2013, 10:51
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/526658_555646197793659_2095993518_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/485222_555646281126984_24678900_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/526780_555646331126979_1008716076_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/31919_555646347793644_135490977_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/604089_555647087793570_1490109210_n.jpg

https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/71451_555647911126821_1856930752_n.jpg