PDA

View Full Version : Campionatul European 2013 21 - 27 Jan Zagreb, Croatia



Iulya
29th December 2012, 17:34
Site-ul oficial: http://www.europeans2013.hr

Pretul biletelor
15 Euro pe zi
100 Euro per tot eventul
intre 15 si 50 Euro pentru gala

Wednesday,January 23

11:45 ICE DANCE – Short Dance
18:00 Opening Ceremony on Ice
18:45 PAIRS – Short Program

Thursday,January 24

11:45 MEN – Short Program
19:00 PAIRS – Free Skating

Friday,January 25

10:45 LADIES – Short Program
18:30 ICE DANCE – Free Dance

Saturday,January 26
12:45 MEN – Free Skating
18:00 LADIES – Free Skating

Sunday,January 27
15:00 Gala Exhibition

Tracoromana
4th January 2013, 09:41
A aparut lista cu competitori:
http://www.isuresults.com/events/fsevent00051429.htm
.

irinaidu
4th January 2013, 19:23
plushy again ?

Cromatic
4th January 2013, 22:07
Framantari in Federatia italiana.

After the Italian Championships the Federation decided to send Maurizio Zandron, who won the bronze medal at Nationals, to the European Championships in Zagreb. Paolo Bacchini was going to attend the World Championships in Canada. Then the Federation's President, Giancarlo Bolognini, ordered to send Bacchini to Zagreb instead of Zandron.
Franca Invernizzi, the Federation's Vice President, and Riccardo Amort, council member, decided to resign immediately. Franca Invernizzi told to Alto Adige: "I decided to resign because the technical committee should be free to make decisions. Do we have freedom of action, or are we mere unpaid employees?"

http://www.artonice.it/?q=en/node/12898

mikeyy
5th January 2013, 12:32
Vad ca la Gosviani apare ca nu a fost inca confirmat baremul minim pt TES. Oare ce se intampla?

Merge cineva la Europene de pe forum?

IleK
5th January 2013, 13:10
Vad ca la Gosviani apare ca nu a fost inca confirmat baremul minim pt TES. Oare ce se intampla?

Merge cineva la Europene de pe forum?

Gosviani nu a mai participat la o competitie internationala din 2010 si atunci cred ca la juniori. Nu mai stiu exact la ce competitie spuneau ca vor trimita acum inainte de europene ca sa poata participa.Pentru europene sigur o sa reuseasca minimul TES, are 3-3 si piruete foarte bune.
E surprinzator cum Makarova a regresat atat de mult intr-un singur sezon. Anul trecut a terminat in top 10 la mondiale si a ajutat-o pe Leonova sa castige cele 3 locuri iar acum nu are linimul TES pt mondiale. Si culmea este ca mie abia acum imi place cum patineaza, parca o data cu evolutia de la artistic a pierdut la tehnic.
Cred ca din aceleasi motiv de barem Franta nu trimite campioana nationala, Anais Ventard, la europene ci locurile 2 si 4. La fel si Germania, nu stiu daca Sarah Hecken are aceeasi problema sau mai degraba compatrioata ei Nathalie Wienzierl promite mai mult sezonul asta.

Tracoromana
5th January 2013, 13:16
Am inteles ca vor sa o trimita pe Gosviani la o competitie internationala B. Mai erau posibile:
- NEW YEAR’S CUP 2013 – Bratislava, 3-6 ian., - aici cred ca au ratat inscrierea;
- Europa Cup SKATE HELENA - Belgrad 8-12 ian., - dar pe site scrie 22-26 ian, deci prea tarziu.
- Volvo Open Cup 20th - Riga 10-13 ian - aici ar fi fost bine si sunt inscrise 2 rusoaice, dar nu Gosviani.
- International Trophy of Lyon 6-8 ian - asta e numai pentru Ice Dance;
- Mentor Nestle Nesquik Cup 2013, Synchronized Skating, Torun, Poland - numai pentru sincron.

Chiar nu stiu ce vor face cu Gosviani.

Eu nu merg la Zagreb, desi e convenabil in mai multe privinte, dar din pacate nu am timp anul asta, dar anul viitor sper sa pot merge la CE Budapesta 2014.
.

IleK
5th January 2013, 13:44
Eu am inteles ca va merge in Polonia, la Torun, de pe 10 pe 12 ianuarie. Competitia la fete este doar de juniori sau novici dar se pare ca si competitiile de juniori sunt luate in considerare pentru indeplinirea baremului. Nu apare inca lista cu participantii.

Geografu
5th January 2013, 22:07
Mi-ar fi placut sa ajung, dar am sesiune..

amidala
6th January 2013, 00:31
Merg eu; abonamentul de 100 de euro pe toata saptamana, inclusiv gala, inclusiv antrenamente, a fost o oferta de nerefuzat :)).
Sunt inca in pana de cazare - apartamentele ok costa mai mult decat credeam; iar cele de langa Dom Sportova s-au ocupat de ceva vreme - dar perseverez :). Ar mai fi vreo... 16 zile :)).
Nu-mi dau seama decamdata ce asteptari am :). Adica, ma rog, ma incanta ideea de a-l vedea, in sfarsit, pe Plushenko intr-o competitie oficiala (desi preferam sa-l fi vazut prin 2005-2006; sau chiar in 2010, daca nu tragea chiulul de la Mondialul din Torino), dar, de data asta, imi place mult Fernandez (daca e in forma; ca la Mondialul de la Nisa a fost terci, inclusiv la antrenamente); si-mi place si Amodio (mai cu seama ca respira un pic de aer de Takahashi; ca doar se antreneaza impreuna).
La dans e clar: Nathalie si Fabian all the way; dar, hmmm, Anna si Luca, Elena si Nikita, Ekaterina si Dmitri... - cred ca asta e proba mea favorita la Europeanul asta.
Fete? Carolina pare inca in forma; i-am vazut programul scurt in gala Capodanno on Ice si zic atat: "Carolina e Regina" :). Dar imi place si Liza - si-o sa-i tin pumnii.

Asta-i un raspuns lung la o intrebare scurta :). Tineti-mi pumnii sa identific o cazare onorabila; apa calda si caldura included :).

Si, da, da, si pe mine ma tenteaza Europenele de anul viitor; dar si mai mult ma tenteaza Sochi; care e putin probabil sa fie abordabil. Si, ca veni vorba, ia cineva in considerare o excursie la JO? Proba masculina mi se pare - de pe-acum - antologica.

IleK
6th January 2013, 17:09
http://fskating.com/2013/01/russias-gosviani-to-compete-in-poland-for-isu-technical-minimum.html

miafangina
6th January 2013, 21:11
Asta-i un raspuns lung la o intrebare scurta :). Tineti-mi pumnii sa identific o cazare onorabila; apa calda si caldura included :).

Si, da, da, si pe mine ma tenteaza Europenele de anul viitor; dar si mai mult ma tenteaza Sochi; care e putin probabil sa fie abordabil. Si, ca veni vorba, ia cineva in considerare o excursie la JO? Proba masculina mi se pare - de pe-acum - antologica.

Ma bucur mult pentru tine si iti tin pumnii sa gasesti cazare buna!Vom avea deci povesti frumoase.:)

S-ar putea ca la anul sa ne intilnim la Budapesta:).Olimpiada imi depaseste clar posibilitatile si-apoi mi-ar parea tare rau sa pierd celelalte competitii,urmaresc multe la olimpiada,de-aceea e mai confortabil la televizor,schimbi doar canalul.Sigur,daca as fi milionara in euro,as gasi posibilitatea de a circula usor intre bazele sportive:D ,de la schi alpin la biatlon si seara la patinaj artistic,iar printre ele sarituri cu schiurile,schi fond si curling...vise:)

irinaidu
7th January 2013, 01:28
Merg eu; abonamentul de 100 de euro pe toata saptamana, inclusiv gala, inclusiv antrenamente, a fost o oferta de nerefuzat :)).


distractie faina si bafta cu cazarea !!! si pe mine m-a tentat datorita pretului f avantajos dar pana la urma nu am simtit impulsul.
sochi, nu stiu de ce , nu ma tenteaza. probabil pt ca nu stiu nimic despre sochi :groggy:

mikeyy
7th January 2013, 12:32
Vad ca punctajul minim pentru a participa la Europene este de doar 20 de puncte. Yu-na parca trebuia sa obtina minim 28 ca sa mearga la Mondiale. Asta doar la SP, bineinteles.

Dar sa presupunem ca Nikol face varza scurtul si nu obtine cele 20 de puncte. Ce vor face rusii in cazul asta? Va merge Alena?

off: si eu as vrea sa ajung la anul la CE. Sa ai parte de un concurs frumos, @amidala!

IleK
9th January 2013, 15:58
Incep vestile proaste iar pentru mine este cea mai prosta veste posibila, mi-a trecut tot entuziasmul asteptarii europenelor. Se repeta povestea de anul trecut de la mondiale, Kiira nu va participa la europene datorita unei accidentari, presupun ca cea dinainte de Sochi care este raspunzatoare si pentru prestatia ei slaba de la nationale. Mai ca imi vine sa plang, speram atatea pt ea sezonul asta, parea sa fie sezonul ei cu 2 programe superbe, cu lutz si flip. Era sansa ei sa devina campioana europena dar din pacate in ultimii doi ani a avut parte de prea multe accidentari si sezonul trecut dupa retragerea de la mondiale a luat in considerare retragerea. Sper sa nu se descurajeze si macar sa poata participa la mondiale. Macar in absenta ei, cresc sansele rusoaicelor la podium si ar fi frumos ca si Liza si Adelina sa fie pe podium.

Geografu
9th January 2013, 18:33
Pacat.....:( Si eu speram in ea, intr-o medalie cat mai faina, asta e viata, macar la CM sa fie in forma..

ice_girl
9th January 2013, 20:29
Si, da, da, si pe mine ma tenteaza Europenele de anul viitor; dar si mai mult ma tenteaza Sochi; care e putin probabil sa fie abordabil. Si, ca veni vorba, ia cineva in considerare o excursie la JO? Proba masculina mi se pare - de pe-acum - antologica.
Pt Sochi eu am aplicat ca si voluntar, sper sa am parte de un raspuns pozitiv/hello
Europenele le-am lasat pt anul viitor mai ales ca vor fi la Budapesta:yes:, sper sa ne strangem cat mai multi:)! Mi-ar fi placut si in acest an,biletul all-inclusive pare aproape un chilipir dar din pacate nu se poate:(
Mia, imi plac visele tale:)!

Tracoromana
9th January 2013, 21:32
Incep vestile proaste iar pentru mine este cea mai prosta veste posibila, mi-a trecut tot entuziasmul asteptarii europenelor. Se repeta povestea de anul trecut de la mondiale, Kiira nu va participa la europene datorita unei accidentari, presupun ca cea dinainte de Sochi care este raspunzatoare si pentru prestatia ei slaba de la nationale. Mai ca imi vine sa plang, speram atatea pt ea sezonul asta, parea sa fie sezonul ei cu 2 programe superbe, cu lutz si flip. Era sansa ei sa devina campioana europena dar din pacate in ultimii doi ani a avut parte de prea multe accidentari si sezonul trecut dupa retragerea de la mondiale a luat in considerare retragerea. Sper sa nu se descurajeze si macar sa poata participa la mondiale. Macar in absenta ei, cresc sansele rusoaicelor la podium si ar fi frumos ca si Liza si Adelina sa fie pe podium.

Imi pare sincer rau pentru Kiira! Ambele programe sunt frumoase, spectaculoase si n-ar fi stricat un pic de competitie intre fete, ar mai fi ridicat nivelul europenelor. Ma gandesc totusi ca si-a evaluat sansele si riscurile si nu risca o agravare a sanatatii, ci se pastreaza pentru mondiale unde calificarea pentru olimpiada este importanta.
.

maddoc
10th January 2013, 00:02
Pt Sochi eu am aplicat ca si voluntar, sper sa am parte de un raspuns pozitiv/hello
Europenele le-am lasat pt anul viitor mai ales ca vor fi la Budapesta:yes:, sper sa ne strangem cat mai multi:)! Mi-ar fi placut si in acest an,biletul all-inclusive pare aproape un chilipir dar din pacate nu se poate:(
Mia, imi plac visele tale:)!

Si eu vreau sa merg la Budapesta, mai ales ca probabil va fi ultima sansa sa il vad pe Plushi intr-o competitie oficiala. Nu am de gand sa ratez asta pentru nimic in lume! Asa ca poate ne adunam mai multi si mergem impreuna. Poate si gasim niste apartamente de inchiriat impreuna si am iesi mai ieftin.

Miruna1990
10th January 2013, 09:29
Vad ca punctajul minim pentru a participa la Europene este de doar 20 de puncte. Yu-na parca trebuia sa obtina minim 28 ca sa mearga la Mondiale. Asta doar la SP, bineinteles.

Dar sa presupunem ca Nikol face varza scurtul si nu obtine cele 20 de puncte. Ce vor face rusii in cazul asta? Va merge Alena?

off: si eu as vrea sa ajung la anul la CE. Sa ai parte de un concurs frumos, @amidala!

Din fericire pt europene si cele 4 continente punctajul minim e mai mic si le mai ofera o sansa participantilor sa obtina punctajul minim pt mondiale, care mi se pare exagerat la fete si la dans in special. 48 la tehnic pt fete e enorm, Carolina a castigat europenele in 2010 cu 49 la tehnic, de exemplu (programul liber). Probabil daca Nikol nu reuseste sa obtina minimul pt europene va merge Alena intrucat ea e urmatoarea eligibila ca varsta in urma clasarii la nationalele Rusiei
Imi pare rau pt Kiira:(

mikeyy
10th January 2013, 11:30
Multumesc, Miruna. Da, si mie mi se pare exagerat sa impui asemenea punctaje, pe care doar patinatoarele de top 5-8 mondial reusesc sa le depaseasca. Si in cazul Yunei am avut ceva emotii, desi la ea nu e cazul. :D Dar Makarova, spre exemplu, parca nu a reusit atunci in Germania sa indeplineasca baremul.

Imi pare rau pentru Kiira. Va fi slabuta proba feminina la acest European. Sau dimpotriva poate vom vedea pe podium patinatoare carora nu le-am fi dat sanse inainte. Sper totusi la un podium cu Carolina si doua rusoaice. Sau poate prinde Elene 2 zile bune si urca din nou in top3. E mai bine pentru Kiira sa nu forteze pentru ca e riscant cu tendonul ahilian. Daca se agraveaza accidentarea poate rata si Jocurile Olimpice.

IleK
10th January 2013, 17:09
Nikol Gosviani a obtinut punctajul tehnic minim pt europene la programul scurt. Total 51,16 din care TES 29,50. Ma asteptam la un punctaj mai mare, avand in vedere competitia.

Miruna1990
10th January 2013, 17:15
Nikol Gosviani a obtinut punctajul tehnic minim pt europene la programul scurt. Total 51,16 din care TES 29,50. Ma asteptam la un punctaj mai mare, avand in vedere competitia.

Are si -1, banuiesc o cazatura pe undeva pt ca 29 pt un program cu 3F-3T pare micut.
Pe de alta parte, cu 29.5 inseamna ca a obtinut punctajul minim si pt mondiale la programul scurt asa ca daca face o surpriza frumoasa la europene cum a facut anul trecut Korobeinikova poate o vedem pe Nikol si la mondiale

IleK
10th January 2013, 17:30
Are si -1, banuiesc o cazatura pe undeva pt ca 29 pt un program cu 3F-3T pare micut.
Pe de alta parte, cu 29.5 inseamna ca a obtinut punctajul minim si pt mondiale la programul scurt asa ca daca face o surpriza frumoasa la europene cum a facut anul trecut Korobeinikova poate o vedem pe Nikol si la mondiale

E bine, dar daca ia un -2 si la lung Rusia nu face mare treaba ca o trimite pe ea. Pe ea e corect sa o trimita dar ma asteptam sa mearga mai bine, avand in vedere ca are sansa unica cum a a avut-o si Polina K anul trecut sa iasa din anonimat. Anul viitor nu o sa mai vedem nicio necunoscuta la Europene, cu Julia eligibila si apoi si Elena.

ice_girl
10th January 2013, 18:31
Din pacate situatia lui Menshov ramane neschimbata :( http://fskating.com/2013/01/no-european-champs-for-menshov.html

Maddoc, ar fi super sa ne strangem cat mai multi pt Budapesta/hello

Miruna1990
10th January 2013, 18:53
E bine, dar daca ia un -2 si la lung Rusia nu face mare treaba ca o trimite pe ea. Pe ea e corect sa o trimita dar ma asteptam sa mearga mai bine, avand in vedere ca are sansa unica cum a a avut-o si Polina K anul trecut sa iasa din anonimat. Anul viitor nu o sa mai vedem nicio necunoscuta la Europene, cu Julia eligibila si apoi si Elena.

Pana la urma e sansa ei, nici Polina K la europene nu a stralucit la scurt, ba chiar a luat sub 50 daca imi amintesc bine. Eu ma gandesc ca rusii nu au trimis-o asa de florile marului, noi nu stim ce a facut ea in competitiile interne de calificare la nationale, probabil a mers constant si bine din moment ce se incred in ea si pt europene in timp ce Alena merge din rau in mai rau. Si cu Adelina si Liza sper ca rusii nu vor avea probleme sa obtina 3 locuri pt anul urmator.
Intre timp se va desfasura si cupa finala in Rusia unde Alena si Ksenia au sansa sa straluceasca si daca Alena merge bine sigur o trimit la mondiale. Nu mai zic ca Adelina poate oricand sa cedeze psihic, m-am uitat la gala de la nationale si nici un amarat de 3T nu a reusit sa aterizeze curat :nope:
Cine stie, poate le vedem pe Ksenia, Alena si Liza la mondiale

Tracoromana
10th January 2013, 21:19
E bine, dar daca ia un -2 si la lung Rusia nu face mare treaba ca o trimite pe ea. Pe ea e corect sa o trimita dar ma asteptam sa mearga mai bine, avand in vedere ca are sansa unica cum a a avut-o si Polina K anul trecut sa iasa din anonimat. Anul viitor nu o sa mai vedem nicio necunoscuta la Europene, cu Julia eligibila si apoi si Elena.

O, eu nici nu ma astept ca Gosviani sa faca mare treaba la Europene;a fost totusi a 6-a in Campionatul Rusiei. Ma gandeam doar ca e interesant sa-i fie acordata o sansa unei ilustre necunoscute care a luat bronz la nationale. Nu cred ca are potentialul Polinei K. Desi cine stie?

De Menshov imi pare rau. Pe twiter am vazut un articol postat de Kovtun in care Tarasova spune ca principiile ei de antrenor cu vechime sunt sa trimita la marile competitii si un tanar promitator care e in ascensiune. Yagudin in schimb acuza federatia si isi declara suportul fata de Menshov.
.

Cromatic
11th January 2013, 19:01
Morozov.


“I think that they just ruined Menshov’s life,” Morozov said Sovsport. “Over time we will forget what happened but I don’t know how he will skate after that and whether he will…”

“At one time the same happened to my student Sergei Voronov, when he was replaced by Artem Borodulin. After that, Voronov had to recover from psychological trauma for two years. It’s all about that Borodulin’s coach was Tatiana Tarasova. The same coach works with Kovtun.”

http://fskating.com/2013/01/nikolai-morozov-they-just-ruined-menshovs-life.html

Imi aduc aminte ca Voronov a fost inlocuit cu Borodulin la Olimpiada din 2010, desi Voronov era vicecampion national. Insa Voronov ocupase locul 14 la Europene in sezonul respectiv. Poate ca Morozov se refera la inlocuirea de la lata competitie.


“Nowhere and never. Japan’s Takahiko Kozuka and Nobunari Oda will not go to the Worlds (note: they didn’t earn spots for that at the national championships). And these skaters, frankly, are “cooler” than Maxim Kovtun.”

Acuma lauda Federatia japoneza dupa ce a tot criticat-o cand nu mai antrena patinatori japonezi. Oare daca Maxim Kovtun ar fi ramas elevul lui si Federatia ar fi decis sa-l trimita la Europene, tot asa ar fi reactionat? Si nu l-am auzit pe Morozov protestand in 2011 cand Piseev a spus ca Menshov e prea batran ca sa fie trimis la Mondiale, iar cand ziaristii rusi au insistat ca Menshov este totusi campionul national, Piseev a raspuns "Pai si lui Mishin ce sa-i spun? Motiv de amuzament pe forumurile rusesti care au zis "Lui Piseev ii e frica de Mishin, nu are curajul sa-i spuna ca poate Menshov ar trebui trimis la Mondiale si nu Gachinski."

Oricum, ipocrizia lui Morozov nu are margini.

Tracoromana
11th January 2013, 22:19
Nu putem ghici cum ar fi daca un alt patinator al unui alt antrenor ar fi implicat. Aici fiecare antrenor poate ajunge intr-o astfel de situatie, doar e vorba de Consiliul antrenorilor sau cum s-o fi numind. Asa ca inafara de Tarasova si antrenorul lui Menshov, oricare poate parea ipocrit.
Si nu inteleg de ce pentru Mishin Kotvun e mai ok decat Menshov, daca Gachinski oricum nu merge.
Eu ii dau dreptate lui Morozov si in legatura cu trauma lui Menshov si cu regulile federatiei japoneze.

Tracoromana
12th January 2013, 13:15
Rezultat final pentru Gosviiani:
1 Nikol GOSVIIANI RUS 142.64 1 1
(FP 91.48 45.62 45.86 )
.

mayas
17th January 2013, 19:58
http://www.tvr.ro/campionatul-european-de-patinaj-artistic_3481.html#view

mikeyy
17th January 2013, 20:19
Tocmai am citit pe facebook niste zvonuri conform carora Nathalie si Fabian s-au retras de la Europene din cauza unei accidendari a lui Fabian. Sa vedem daca se confirma. Ar fi pacat!

maddoc
17th January 2013, 20:51
Tocmai am citit pe facebook niste zvonuri conform carora Nathalie si Fabian s-au retras de la Europene din cauza unei accidendari a lui Fabian. Sa vedem daca se confirma. Ar fi pacat!

Nu mai sunt zvonuri, e adevarat! Cei doi tocmai au emis un comunicat oficial! Pentru cei care cunosc franceza:

COMMUNIQUE DE PRESSE
Paris, le 17 janvier 2013

DANSE SUR GLACE :
CHAMPIONNATS D’EUROPE – ZAGREB (CRO)
N.PECHALAT / F.BOURZAT FORFAITS


Dans le cadre de leur préparation intensive à Détroit (USA) pour les Championnats d’Europe qui débutent dans 6 jours à Zagreb, en Croatie, Fabian BOURZAT s’est blessé, le 9 janvier dernier, à la jambe droite et le diagnostic est le suivant : déchirure de l’adducteur. Il poursuivra ses séances de réathlétisation à Lyon, dès la semaine prochaine.

La participation des doubles champions d’Europe et médaillés de bronze aux Mondiaux 2012 à Nice, aux Championnats du Monde, qui se dérouleront des 13 au 17 mars prochains au Canada, n’est pas compromise. Leur détermination reste intacte.

La présence de Nathalie PECHALAT en capitaine de l’Equipe de France est prévue à Zagreb


Voici la sélection française pour Zagreb du 23 au 27 janvier 2013 :
-Dames: Maé Bérénice MEITE (Vitry) - Lénaëlle GILLERON-GORY (Annecy)
-Hommes : Florent AMODIO (Cergy) - Brian JOUBERT (Poitiers) - Chafik BESSEGHIER (Grenoble)
-Couples : Vanessa JAMES / Morgan CIPRES (Français Volants de Paris – Dammarie-les-Lys) - Doria POPOVA / Bruno MASSOT (Caen)
-Danse sur glace : Pernelle CARRON / Lloyd JONES (Courchevel)

maddoc
17th January 2013, 20:54
Imi pare foarte rau pentru ei! Erau preferatii mei!

Iulya
17th January 2013, 21:32
Nu mai sunt zvonuri, e adevarat! Cei doi tocmai au emis un comunicat oficial! Pentru cei care cunosc franceza:

COMMUNIQUE DE PRESSE
Paris, le 17 janvier 2013

DANSE SUR GLACE :
CHAMPIONNATS D’EUROPE – ZAGREB (CRO)
N.PECHALAT / F.BOURZAT FORFAITS


Dans le cadre de leur préparation intensive à Détroit (USA) pour les Championnats d’Europe qui débutent dans 6 jours à Zagreb, en Croatie, Fabian BOURZAT s’est blessé, le 9 janvier dernier, à la jambe droite et le diagnostic est le suivant : déchirure de l’adducteur. Il poursuivra ses séances de réathlétisation à Lyon, dès la semaine prochaine.

La participation des doubles champions d’Europe et médaillés de bronze aux Mondiaux 2012 à Nice, aux Championnats du Monde, qui se dérouleront des 13 au 17 mars prochains au Canada, n’est pas compromise. Leur détermination reste intacte.

La présence de Nathalie PECHALAT en capitaine de l’Equipe de France est prévue à Zagreb


Voici la sélection française pour Zagreb du 23 au 27 janvier 2013 :
-Dames: Maé Bérénice MEITE (Vitry) - Lénaëlle GILLERON-GORY (Annecy)
-Hommes : Florent AMODIO (Cergy) - Brian JOUBERT (Poitiers) - Chafik BESSEGHIER (Grenoble)
-Couples : Vanessa JAMES / Morgan CIPRES (Français Volants de Paris – Dammarie-les-Lys) - Doria POPOVA / Bruno MASSOT (Caen)
-Danse sur glace : Pernelle CARRON / Lloyd JONES (Courchevel)

Off nuu :nope::nope:


Tatjana Flade @Tatjana21
Update F. Bourzat: rupture of adductor in his right leg, suffered Jan 9, French Fed reports. Hopes to be ready for Worlds.

Miruna1990
17th January 2013, 22:39
:( daca pierd si mondialele lupta pt locul 3 la Sochi se deschide si mi-e ca federatia rusa va profita de minune de accidentarea celor 2 :(
Cel putin acum stim sigur podiumul european, cele doua cupluri ruse si italienii, ceilalti sunt departe. Ordina nu se stie. Off ce pacat ar fi sa nu mai vedem Rolling Stones al lor, printre atatea drame, schizofrenii, impuscaturi si crime pasionale erau o gura de aer proaspat. Cineva acolo sus chiar nu ii iubeste prea mult, mai intai cad fix cand erau pe punctul sa isi ia prima medalie mondiala, apoi ea se accidenteaza inainte de Nisa de aproape ca s-au retras si acum asta

Geografu
18th January 2013, 14:27
Pacat ca a venit accidentarea asta la moment prost, dar daca isi revin pentru CM e bine :(

Tracoromana
18th January 2013, 15:05
:( daca pierd si mondialele lupta pt locul 3 la Sochi se deschide si mi-e ca federatia rusa va profita de minune de accidentarea celor 2 :(
Cam tot campionatul european va fi rusesc: dansurile, perechile, Plushenko, Liza si Adelina presand-o pe Carolina.
Sper ca la Sochi sa nu fie la fel, sa-si revina in forma Natalie/Fabian.

Geografu
18th January 2013, 15:48
Dar la Soci, in afara de rusi, vorbesc la dans, mai sunt si Tessa/Scott plus Davis/White.

Miruna1990
18th January 2013, 16:06
Cam tot campionatul european va fi rusesc: dansurile, perechile, Plushenko, Liza si Adelina presand-o pe Carolina.
Sper ca la Sochi sa nu fie la fel, sa-si revina in forma Natalie/Fabian.

La cum au patinat V/T la ultimele 2 mari competitii S/S ar putea sa le sufle aurul de sub nas :D
Pe de alta parte daca pentru programe aproape de dezastru au primit constant peste 130 de puncte nu stiu ce sa mai zic, plus ca nemtii sunt oricum numai constanti nu. Si cele mai mari dezastre pentru patinatori de talie mondiala la nemti le-am vazut.
Carolina, daca patineaza ca la nationale, nu au cum sa o atinga nici Liza, nici Adelina. Adelina nu mai reuseste recent sa aterizeze un 3Lz curat iar Liza are note la componente inca foarte mici pe cand ale Carolinei sunt la nivelul Yuna/Mao.

Tracoromana
18th January 2013, 16:20
Dar la Soci, in afara de rusi, vorbesc la dans, mai sunt si Tessa/Scott plus Davis/White.
Ma refer la bronzul olimpic.

Geografu
18th January 2013, 16:22
Oki atunci :)

Miruna1990
18th January 2013, 18:06
Vera si Yuri se retrag si ei http://rsport.ru/figure_skating/20130118/640571724.html
Ce sa zic, cu cat se retrag mai multi europenele devin mai neinteresante si raman cu nasul in carti ca tot sunt in sesiune :(
Daca se retrag S/S si Carolina eu sar peste europenele astea

Partea buna, ii vom vedea pe Ksenia si Fedor.

IleK
19th January 2013, 15:01
Vera si Yuri se retrag si ei http://rsport.ru/figure_skating/20130118/640571724.html
Ce sa zic, cu cat se retrag mai multi europenele devin mai neinteresante si raman cu nasul in carti ca tot sunt in sesiune :(
Daca se retrag S/S si Carolina eu sar peste europenele astea

Partea buna, ii vom vedea pe Ksenia si Fedor.

Parca zici ca sunt europenele de dupa Olimpiada. Toate numele mari se retrag si ramanem cu juniorii. Si eu sunt deprimata dar incerc sa ma gandesc ca macar vom avea niste surprize,patinatori la prima lor urcare pe podium.
Cu tot respectul si admiratia mea pentru Carolina, gandul ca va castiga aceste europene fara concurenta ma plictiseste groaznic. Carolina are nevoie de concurenta, altfel merge pe varianta cald si bine. Liza e singura care o poate concura dar din pacate abia cu doua combinatii 3LZ-3T si programe perfect curate se va putea apropia de Carolina si profitand de vreo greseala de a ei sa o bata la 1 punct diferenta. Liza are mari probeleme si cu piruetele deci eu ii prevad un loc 2. Pt Adelina pot sa sper la cel mult locul 3.

La dans, ce sa mai zic. Nathalie a plans si pe buna dreptate. A muncit foarte mult, nici nu ma asteptam sa vina asa in forta sezonul asta si cu siguranta visa la un al 3 lea titlu european. Dar uite ca varsta isi spune cuvantul si cam toti cei care au in jurul varste de 30 ani incep sa aiba probleme. Macar sa isi ia revansa la mondiale. Mi-ar placea ca in lipsa lor Anna si Luca sa profite de ocazie si sa devina campioni europeni.

La perechi devin din ce in ce mai dezorientata pana cand probababil o sa imi pierd interesul. Nu stiu ce o sa se intample si sincer nici nu prea imi mai pasa. Poate o sa imi revin daca vad doua evolutii de clasa din partea rusilor si a nemtilor cum n-am mai vazut de mult. Imi pare rau ca nu vor fi si Vera si Yuri pentru ca poate aici li s-ar fi facut dreptate si daca Tatiana si Maxim si-ar fi continuat seria greselilor tembele, i-ar fi intrecut. Desi, mie Vera si Yuri nu prea imi zic nimic, am tot asteptat sa vad niste schimbari la ei.

Si ca sa ma plictisesc cu adevarat Mr. Plushy o sa castige europenele sarind tot ce se poate sari, sfidand varsta si operatiile iar Javier o sa clacheze si o sa termine in afara podiumului, lasandu-l iar pe Amodio sa creada ca faptul ca aterizeaza din nou pe podium nu este o intamplare efect al greselilor celorlalti, ci meritul necontestat al lui tatuca Morozov care o sa intepeneasca pe veci in postul de antrenor al francezului.

Let the show begin!

ice_girl
19th January 2013, 15:20
Si ca sa ma plictisesc cu adevarat Mr. Plushy o sa castige europenele sarind tot ce se poate sari, sfidand varsta si operatiile iar Javier o sa clacheze si o sa termine in afara podiumului, lasandu-l iar pe Amodio sa creada ca faptul ca aterizeaza din nou pe podium nu este o intamplare efect al greselilor celorlalti, ci meritul necontestat al lui tatuca Morozov care o sa intepeneasca pe veci in postul de antrenor al francezului.

Let the show begin!
:happy:)) Ile, esti mortala, exact acelasi pronostic il dau si eu, binenteles ca l-as vrea si pe Brian pe podium dar nu mai indraznesc sa sper:(
La fete as fi cea mai fericita ca Liza si Carolina sa fie amandoua pe podium/hello, la prechi sper intr-o revenire in stil mare a nemtilor:; iar la dans in lipsa francezilor Ekaterina si Dmitri au o mare sansa sa devina campioni europeni:yes:, cred ca va fi si cea mai interesanta si disputata proba: Rusia vs. restul Europei:D, cu toate ca programele lor din acest sezon nu-mi plac deloc mi-ar placea sa-i vad pe Elena si Nikita pe podium doar pt faptul ca arata atat de frumos impreuna si in plus vreau sa-i vad la gala;)

Imi pare rau pt accidentari:(, sper ca toata lumea sa-si revina pana la Mondiale:ok:

lady_k
21st January 2013, 02:13
Deeeci am citit tot ce ati scris voi si am ajuns la o singura concluzie: sunt total paralela cu patinajul sezonul asta. :( Abia astept sa inceapa Europenele, poate ma mai pun la punct cat de cat ca mi-e rusine sa ma mai numesc fan. :happy

IleK
21st January 2013, 09:35
Deeeci am citit tot ce ati scris voi si am ajuns la o singura concluzie: sunt total paralela cu patinajul sezonul asta. :( Abia astept sa inceapa Europenele, poate ma mai pun la punct cat de cat ca mi-e rusine sa ma mai numesc fan. :happy

Pai asta inseamna sa fii o mamica cu norma intreaga:). Eu am avut noroc, Calin s-a nascut in decembrie si in ianuarie-februarie a dormit mult asa incat am putut sa mai arunc un ochi pe aici si m-am uitat la europene cu el in brate, in timp ce dormea:)

Si uite daca esti cat de cat in tema, de deprimi degeaba in avans, ca afli cine nu participa, cine se retrage si e accidentat. Asa, mai bine nu stii nimic si te lamuresti atunci:D. Eu nici pronosticuri nu mai sunt in stare se fac, asa sunt de dezamagita.

Oana, sper ca n-am sarit calul dar sunt asaa... cu capsa pusa. Si serios as vrea sa il vad pe Amodio cu alt antrenor, pentru ca are omul material si am putea sa vedem cu adevarat ce poate. Mie mi-a atras atentia Amodio la olimpiada cand a avut niste programe foarte frumoase, total diferite de ce prezinta acum (e drept ca nu cu ele acastigat europenele) si cand nu era inca la Morozov. Morozov nu e prost, are idei interesante dar rareori stie sa le duca pana la capat si atunci cand reuseste si are succes (vezi MJ lui Amodio) o tine tot asa pana cand se alege praful de ceea ce la inceput parea sa fie interesant. Nu stiu de ce nu incearca sa descopere si sa profite de toate calitatile unui patinator. Amodio poate fi foarte liric si sesnsibil dar Morozov tine neaparat sa ii dea numai programe de mascarici.

mikeyy
21st January 2013, 10:20
Eu nu ii vreau campioni europeni la dans pe Bobrova/Soloviev. :( Sper sa se alinieze cumva astrele si sa ascultam imnul Italiei pt Anna si Luca!

Iulya
21st January 2013, 11:09
Eu nu ii vreau campioni europeni la dans pe Bobrova/Soloviev. :( Sper sa se alinieze cumva astrele si sa ascultam imnul Italiei pt Anna si Luca!

Subscriu ... nici eu nu i-as vrea pe rusi campioni. Iar italienii ar fi grozav sa reuseasca sa castige

SimonaB
21st January 2013, 11:10
Si ca sa ma plictisesc cu adevarat Mr. Plushy o sa castige europenele sarind tot ce se poate sari, sfidand varsta si operatiile iar Javier o sa clacheze si o sa termine in afara podiumului, lasandu-l iar pe Amodio sa creada ca faptul ca aterizeaza din nou pe podium nu este o intamplare efect al greselilor celorlalti, ci meritul necontestat al lui tatuca Morozov care o sa intepeneasca pe veci in postul de antrenor al francezului.

Let the show begin!

:)):happy:)) Tare asta! Dar s-ar putea ca meritul lui Morozov sa fie ca Amodio sta in picioare cand toti clacheaza! ;)

IleK
21st January 2013, 12:09
Eu nu ii vreau campioni europeni la dans pe Bobrova/Soloviev. :( Sper sa se alinieze cumva astrele si sa ascultam imnul Italiei pt Anna si Luca!

Da, da, daaa! This would make my day! As zice ca n-au fost rele campionatele astea pana la urma. Chiar as vrea ceva nou si placut surprinzator cum ar fi italienii pe locul 1. Sau Liza pe 1 dar pt ea si locul 2 ar fi o surpriza frumoasa. O sa am niste emotii mari de tooot pt Adelina. Credeam ca macar in lipsa Kiirei o sa ma uit si eu relaxata dar cred ca Adelina e noua Kiira. Pentru mine:)
Iar Javier ar face o surpriza frumoasa chiar daca rateaza din nou aurul dar reuseste sa se claseze pe podium. Tot e bine ca ar sparge gheata:D. La figurat, evident.

IleK
21st January 2013, 12:12
:)):happy:)) Tare asta! Dar s-ar putea ca meritul lui Morozov sa fie ca Amodio sta in picioare cand toti clacheaza! ;)

Fac si eu haz de necaz:). Incontestabil este efectul "morozombie", nu stiu ce le sopteste el la ureche si ce vraji face la mantinela, ca mai bine se facea psiholog. Cu siguranta lui Amodio ii suna in urechi numai "eu te-am facut campion european, fara mine esti pierdut" si nu e deloc bine. Cel mai bun exemplu e Miki, care nu a mai avut curaj sa revina fara Morozov.

ice_girl
21st January 2013, 12:17
Eu nu ii vreau campioni europeni la dans pe Bobrova/Soloviev. :( Sper sa se alinieze cumva astrele si sa ascultam imnul Italiei pt Anna si Luca!
Eu din contra vreau sa castige Ekaterina si Dmitri:yes:, niciodata nu mi-au placut italienii in proba de dans, probabil am ramas cu sechele de cand patinau Fusar-poli si Margaglio:)):drak:




Oana, sper ca n-am sarit calul dar sunt asaa... cu capsa pusa. Si serios as vrea sa il vad pe Amodio cu alt antrenor, pentru ca are omul material si am putea sa vedem cu adevarat ce poate. Mie mi-a atras atentia Amodio la olimpiada cand a avut niste programe foarte frumoase, total diferite de ce prezinta acum (e drept ca nu cu ele acastigat europenele) si cand nu era inca la Morozov. Morozov nu e prost, are idei interesante dar rareori stie sa le duca pana la capat si atunci cand reuseste si are succes (vezi MJ lui Amodio) o tine tot asa pana cand se alege praful de ceea ce la inceput parea sa fie interesant. Nu stiu de ce nu incearca sa descopere si sa profite de toate calitatile unui patinator. Amodio poate fi foarte liric si sesnsibil dar Morozov tine neaparat sa ii dea numai programe de mascarici.
Legat de Florent si eu am cam tot aceleasi nemultumiri, el e un patinator f carismatic si versatil, excelent dansator, se vede ca-i clocoteste in vene sange latino-american dar parca m-am saturat sa-l vad tot in rol de MJ, miscandu-si lasciv soldurile:( cand ar putea avea niste programe f frumoase pe un musical sau alte sound track-uri pt ca pe langa talentatul innascut de dansator are si certe calitati de actor:yes:. Ar fi cazul sa depaseasca faza de latino lover sexy si/sau mascarici vulcanic si sa mai niste programe mai mature care sa-i puna in valoare si partea lui lirica si sensibila:)

miafangina
21st January 2013, 12:21
Eu nu ii vreau campioni europeni la dans pe Bobrova/Soloviev. :( Sper sa se alinieze cumva astrele si sa ascultam imnul Italiei pt Anna si Luca!

:ok::ok:asa,asa!

Oana,nici eu nu puteam sa-i sufar pe acei italieni,dar astia mi-s tare dragi de cind au aparut.

Geografu
21st January 2013, 16:49
Daca rusii vor dovedi ca sunt cei mai buni, care e problema? :) Si asa italienii au avut n sanse, si nu au profitat de niciuna, ma gandesc aici la o medalie la vreun CE sau CM. Sa vedem ce va fi la dans, poate mai apar surprize.

Miruna1990
21st January 2013, 17:14
Am citit pe goldenskate dar nu am gasit site concret in engleza care sa confirme(desi cei care au postat sunt avizati si nu ofera informati false) ca ieri, din pacate a decedat tatal lui Maxim Trankov "suddenly", deci nu era bolnav cronic, la doar 62 de ani :( In ciuda acestui fapt participa la europene, inmormantarea fiind amanata pana se intorc din Rusia. Acum pentru prima data le doresc sa ii bata pe nemti si sa ia aurul, daca asta il poate consola macar intr-o mica masura. Triste rau europenele astea.
Nici eu nu ii placeam pe B/S si nu ii vedeam campioni europeni pana sa ajunga la Zhulin. Dar si italienii imi plac si mor dupa SD-ul lor asa ca e ma voi bucura pt oricare echipa castiga. As rade sa bata I/K cu Ghost al lor total neinspirat si cu Morozov in fibrilatii

mikeyy
21st January 2013, 17:38
Ce veste pentru Max! :( Imi pare rau! Sper sa reuseasca sa gestioneze acest moment delicat.

Tracoromana
21st January 2013, 17:58
Ce veste pentru Max! :( Imi pare rau! Sper sa reuseasca sa gestioneze acest moment delicat.
si sa-i dea un imbold in competitie, ca in cazul lui J. Rochette.

Tracoromana
21st January 2013, 18:33
Tarasova, Buianova, Piseev, Kovtun, Sotnikova, Tatiana/Maxim si probabil staful lor sunt in aeroportul de la Budapesta, asteptand sa primeasca Ok de la Zagreb, cu putine sanse. Eu sa fiu in locul lor as inchiria un autobus (sunt 360 de km).
Cealalta jumatate de echipa cu dansatorii si echipa Mishin probabil merg pe alta ruta.
http://en.rsport.ru/other_sports/20130121/641042056.html
.

IleK
21st January 2013, 21:15
Programul TVR 2 postat de amidala (Florentina) pe facebook:
TVR2
Patinaj artistic. Campionatul European, editia Zagreb 2013
Comentatori: Alina Alexoi ºi Marius Negrea
Producãtor Valentina Stelescu

Miercuri
14.30 * Dans - programul scurt. live
20:00 *Perechi - programul scurt. live

Joi
09:10*Dans - programul scurt.
10:40*Perechi - programul scurt.
14:30*Masculin - programul scurt. live
20:00*Perechi - programul liber. live

Vineri
09:10*Masculin - programul scurt.
10:40*perechi - programul scurt.
14:30*Feminin - programul scurt. live
20:00*Dans - programul liber. live
02:20*Feminin - programul scurt.
03:10*Dans - programul liber.

Sambata
15.00*Masculin - programul liber. live
20:00*Feminin - programul liber. live


Am verificat si eu acum ceva timp programul eurosport si am fost dezamagita sa constat ca transmite doar programul lung de la fiecare proba. poate s-o mai schimbat ceva intre timp dar eu am mai multa incredere in TVR 2.

Tracoromana
21st January 2013, 21:22
l-am postat eu pe Discutii generale/Transmisii TV. S-a inchis o bucla de postari. E ok!

Tracoromana
21st January 2013, 21:38
Programul de la Zagreb nu pea corespunde cu programul tvr2. Vorbesc mai ales de programul de dimineata. La Zagreb incepe pe la ora 12.45-13.00 (ora ro) si la tvr2 la 14.30. :thinkso:
http://www.isuresults.com/results/ec2013/
.

Adeline
21st January 2013, 23:22
Programul de la Zagreb nu pea corespunde cu programul tvr2. Vorbesc mai ales de programul de dimineata. La Zagreb incepe pe la ora 12.45-13.00 (ora ro) si la tvr2 la 14.30. :thinkso:
http://www.isuresults.com/results/ec2013/
.

pai oricum nu au dat niciodata toate grupele, voi fi doar grupele importante si de accea incepe transmisia mai tarziu :)

amidala
21st January 2013, 23:26
Eu am luat programul tot de aici, de pe forum :), asa ca n-am niciun merit in a-l fi adunat.
In rest, I'm stuck in Viena. N-am reusit sa aterizez azi la Zagreb; spre deosebire de Plushenko; "the Eagle has landed" - ciripea cineva pe fb :)). Asadar, desi a ales aceeasi varianta Viena-zagreb, Plushenko&comp. a ajuns in seara asta in Croatia (si eu nu...)
... incerc si maine :). Daca vreti sa va distrati:
http://despre-toate-si-despre-nimic.blogspot.co.at/2013/01/ce-de-patinaj-de-la-zagreb-2013-1-seara.html

Eu ma culc; ca mi-e somn.


Programul TVR 2 postat de amidala (Florentina) pe facebook:
TVR2
Patinaj artistic. Campionatul European, editia Zagreb 2013
Comentatori: Alina Alexoi ºi Marius Negrea
Producãtor Valentina Stelescu

Miercuri
14.30 * Dans - programul scurt. live
20:00 *Perechi - programul scurt. live

Joi
09:10*Dans - programul scurt.
10:40*Perechi - programul scurt.
14:30*Masculin - programul scurt. live
20:00*Perechi - programul liber. live

Vineri
09:10*Masculin - programul scurt.
10:40*perechi - programul scurt.
14:30*Feminin - programul scurt. live
20:00*Dans - programul liber. live
02:20*Feminin - programul scurt.
03:10*Dans - programul liber.

Sambata
15.00*Masculin - programul liber. live
20:00*Feminin - programul liber. live


Am verificat si eu acum ceva timp programul eurosport si am fost dezamagita sa constat ca transmite doar programul lung de la fiecare proba. poate s-o mai schimbat ceva intre timp dar eu am mai multa incredere in TVR 2.

lady_k
22nd January 2013, 01:36
Chiar am ras cu lacrimi. Iti tin pumnii sa ajungeti cu bine la Zagreb!

irinaidu
22nd January 2013, 01:58
aoleu, nu stiam ca au fost asa probleme. bafta maine la aterizare !

Miruna1990
22nd January 2013, 08:26
Programul de la Zagreb nu pea corespunde cu programul tvr2. Vorbesc mai ales de programul de dimineata. La Zagreb incepe pe la ora 12.45-13.00 (ora ro) si la tvr2 la 14.30. :thinkso:
http://www.isuresults.com/results/ec2013/
.

Ei sunt cu o ora inaintea noastra, 12.45 inseamna 13.45 ora Romaniei. Daca transmisiunea incepe la 14:30 inseamna ca ratam primele doua grupe maxim

Tracoromana
22nd January 2013, 09:19
Ei sunt cu o ora inaintea noastra, 12.45 inseamna 13.45 ora Romaniei. Daca transmisiunea incepe la 14:30 inseamna ca ratam primele doua grupe maxim

Da, dar ei incep la 11.45, deci 12.45 ora Romaniei, deci la 14.30 mai vedem 1 grupa.:drak:
http://www.isuresults.com/results/ec2013/

ice_girl
22nd January 2013, 09:59
Da, dar ei incep la 11.45, deci 12.45 ora Romaniei, deci la 14.30 mai vedem 1 grupa.:drak:
http://www.isuresults.com/results/ec2013/
In programul tv pe care il am eu maine SD incepe de la 12.45 pe TVR 2 iar joi SP baietilor de la 12.30:groggy: Dar am verificat pe net si e cum ziceti voi, deci nu stiu care program e cel bun:thinkso::confused:

SimonaB
22nd January 2013, 11:06
Sper sa gasim un link pe undeva sa il vad si eu pe Plushy!:( Sau macar sa imi povestiti voi!:nope:

amidala
22nd January 2013, 11:33
Am ajuuuuuuns :)) La Zagreb ninge cu bulbuci.
Ne-am cazaut in cel mai frumos apartament ever, rontaim niste chestii comestibile si o intindem, eu si Ali (prietena mea, cu care impart toate iesirile la patinaj :)), sa ne ridicam abonamentul si sa stam - pana seaaaaara - in Dom Sportova, la antrenamente: dans, baieti si fete; peste perechi am sarit, din motive de avion :).

Va imbratisez virtual si promit ca scriu; dar seara, dupa ce ma intorc :).

Tracoromana
22nd January 2013, 11:52
In programul tv pe care il am eu maine SD incepe de la 12.45 pe TVR 2 iar joi SP baietilor de la 12.30:groggy: Dar am verificat pe net si e cum ziceti voi, deci nu stiu care program e cel bun:thinkso::confused:
Sper ca al tau e cel bun, e mai aproape de realitate. Unde e scris programul asta?

ice_girl
22nd January 2013, 11:56
Sper ca al tau e cel bun, e mai aproape de realitate. Unde e scris programul asta?
In Tv Satelit, daca e pot sa transcriu si aici programul:)

Miruna1990
22nd January 2013, 13:52
Am ajuuuuuuns :)) La Zagreb ninge cu bulbuci.
Ne-am cazaut in cel mai frumos apartament ever, rontaim niste chestii comestibile si o intindem, eu si Ali (prietena mea, cu care impart toate iesirile la patinaj :)), sa ne ridicam abonamentul si sa stam - pana seaaaaara - in Dom Sportova, la antrenamente: dans, baieti si fete; peste perechi am sarit, din motive de avion :).

Va imbratisez virtual si promit ca scriu; dar seara, dupa ce ma intorc :).

Ce frumos!! :floricica:
Distractie placuta si sa auzim cat mai multe povesti la intoarcere :D

irinaidu
22nd January 2013, 15:58
Am ajuuuuuuns :)) La Zagreb ninge cu bulbuci.
Ne-am cazaut in cel mai frumos apartament ever, rontaim niste chestii comestibile si o intindem, eu si Ali (prietena mea, cu care impart toate iesirile la patinaj :)), sa ne ridicam abonamentul si sa stam - pana seaaaaara - in Dom Sportova, la antrenamente: dans, baieti si fete; peste perechi am sarit, din motive de avion :).

Va imbratisez virtual si promit ca scriu; dar seara, dupa ce ma intorc :).

ma bucur ca ati ajuns !!!! asteptam povesti cand nu sunteti prea obosite sa scrieti !!!/hello

Geografu
22nd January 2013, 18:14
Ma bucur ca ati ajuns fetelor, sa va dixtrati si sa vedeti lucruri faine :)

maddoc
22nd January 2013, 18:36
Am ajuuuuuuns :)) La Zagreb ninge cu bulbuci.
Ne-am cazaut in cel mai frumos apartament ever, rontaim niste chestii comestibile si o intindem, eu si Ali (prietena mea, cu care impart toate iesirile la patinaj :)), sa ne ridicam abonamentul si sa stam - pana seaaaaara - in Dom Sportova, la antrenamente: dans, baieti si fete; peste perechi am sarit, din motive de avion :).

Va imbratisez virtual si promit ca scriu; dar seara, dupa ce ma intorc :).

Amidala, lasa scrisul ( si ti-as recomanda chiar si unele antrenamente) ca ne descurcam noi astia de acasa, Bucura-te de orasul pe care il ai in fata. Viziteaza tot ce poti, e un oras foarte frumos! Distractie placuta!:yes:

amidala
22nd January 2013, 22:24
Amidala, lasa scrisul ( si ti-as recomanda chiar si unele antrenamente) ca ne descurcam noi astia de acasa, Bucura-te de orasul pe care il ai in fata. Viziteaza tot ce poti, e un oras foarte frumos! Distractie placuta!:yes:

:)) Multzam de sfat; dar cred ca n-o sa vizitez mai nimic; imi place prea mult in Dom Sportova :).

IleK
22nd January 2013, 23:26
:)) Multzam de sfat; dar cred ca n-o sa vizitez mai nimic; imi place prea mult in Dom Sportova :).

Sa-i spui unui jurnalist fanatic sportiv sa nu mai scrie la un campionat european de patinaj artistic e ca si cum i-ai spune unuui alcoolic sa nu mai bea dupa ce l-ai inchis in crama:)).

Ce bine ca ati ajuns cu bine. Sa stii ca Alina a reactionat ca un om normal la faza cu survolatul Zagrebului si intorsul la Viena. Daca eu as fi patit asa ceva cred ca imi pierdeam mintile si nu ma mai urcam in veci intr-un avion. Nici acum nu ma urc, ultima data a fost in 2009, am plecat in luna de miere cu masina si cum am ajuns a trebuit sa ne urcam in avion si sa ne intoarcem de urgenta pt ca am avut un deces in familie. A fost un zbor groaznic. Anul asta trebuia sa mergem in Scotia, la inceput m-am entuziasmat, apoi m-am dezumflat treptat, treptat la gandul zborului cu avionul si mai ales al pretului zborului cu avionul:D

Scuze de offtopic, abia astept sa citesc impresii pe blogul tau. Anul trecut ai fost la mondiale si Kiira n-a fost, anul asta la europene si iar Kiira lipsa. Mi-ar fi placut sa imi spui cum ti se pare live, chiar daca stiu ca nu iti place. Ma gandeam si eu anul trecut sa merg la europenele astea, dar fost doar un gand, nu a evoluat la mai mult de atat. Si cred ca daca veneam, ma ofticam tare sa n-o vad pe Kiira. Eu ma intreb daca fara asta mai are vreun fan asa infocat ca mine si care sa nu fie de sex masculin:happy

amidala
23rd January 2013, 00:33
[QUOTE=IleK;3705278]Sa-i spui unui jurnalist fanatic sportiv sa nu mai scrie la un campionat european de patinaj artistic e ca si cum i-ai spune unuui alcoolic sa nu mai bea dupa ce l-ai inchis in crama:)).

:)))) Da, da, asa e; nu pot sa ma abtin; nu pot si nu vreau.

Iar pe Kiira am vazut-o la Torino in 2010, la Mondial. Nu mai stiu cum a fost, dar o sa caut niste poze daca vrei; eram atunci sub impresia duo-ului Yuna-Mao. Altceva nu vedeam.

SimonaB
23rd January 2013, 11:04
[QUOTE=IleK;3705278]Sa-i spui unui jurnalist fanatic sportiv sa nu mai scrie la un campionat european de patinaj artistic e ca si cum i-ai spune unuui alcoolic sa nu mai bea dupa ce l-ai inchis in crama:)).

:)))) Da, da, asa e; nu pot sa ma abtin; nu pot si nu vreau.

Iar pe Kiira am vazut-o la Torino in 2010, la Mondial. Nu mai stiu cum a fost, dar o sa caut niste poze daca vrei; eram atunci sub impresia duo-ului Yuna-Mao. Altceva nu vedeam.

Flori, l-ai vazut pe Plushy, ce face? Din cate am urmarit pe net, pare sa se tina batos, nu va ceda cu una cu doua!:D:yes:

Miruna1990
23rd January 2013, 13:06
Hai ca m-au apucat nervii. Adica io imi fac un program de invatat mai ceva ca nebunii, calculat p jumatati de ore, cand sa mananc, cand sa dorm, ca sa ma uit si la patinaj si sa ma si pregatesc cum trebuie si acu stau si ma holbez la monitor ca nu gasesc link care sa transmita live. Bine ca am putut vedea nationalele Rusiei unde i-au verificat la intrarea in patinoar mai ceva ca pe aerosport si totul a fost secretizat asa de parca era vorba despre cine stie ce conspiratii si acum la o competitie internationala serioasa nu ai frate unde sa te uiti. Crd ca arunc cu televizoru pe geam ca si asa mi-au scos discovery, toate, plus reality zone, bine ca am taraf tv si 100 de mii de DIGI in care ii vad pe unii cum pescuiesc. Bine ca am tras de mine de la 8 pana la 1 ca dupa aia "ma relaxez si eu" si acum sunt un pachet de nervi ca imi vine sa dau si cu cartile si cu tv-ul p geam si sa ma urc in primu avion spre Zagreb!:headbang::headbang:

EDIT: am gasit link:) http://hotbladeshotpassion.blogspot.it/2010/01/tv-channel-ltv-7.html :):):):):):)

maddoc
23rd January 2013, 13:32
Hai ca m-au apucat nervii. Adica io imi fac un program de invatat mai ceva ca nebunii, calculat p jumatati de ore, cand sa mananc, cand sa dorm, ca sa ma uit si la patinaj si sa ma si pregatesc cum trebuie si acu stau si ma holbez la monitor ca nu gasesc link care sa transmita live. Bine ca am putut vedea nationalele Rusiei unde i-au verificat la intrarea in patinoar mai ceva ca pe aerosport si totul a fost secretizat asa de parca era vorba despre cine stie ce conspiratii si acum la o competitie internationala serioasa nu ai frate unde sa te uiti. Crd ca arunc cu televizoru pe geam ca si asa mi-au scos discovery, toate, plus reality zone, bine ca am taraf tv si 100 de mii de DIGI in care ii vad pe unii cum pescuiesc. Bine ca am tras de mine de la 8 pana la 1 ca dupa aia "ma relaxez si eu" si acum sunt un pachet de nervi ca imi vine sa dau si cu cartile si cu tv-ul p geam si sa ma urc in primu avion spre Zagreb!:headbang::headbang:

EDIT: am gasit link:) http://hotbladeshotpassion.blogspot.it/2010/01/tv-channel-ltv-7.html :):):):):):)

Multumim frumos, Miruna! Iti tinem pumnii la examene!:yes:

Miruna1990
23rd January 2013, 13:45
Multumesc :D
In link-ul anterior nu se putea mari ecranul asa ca incercati-l pe acesta: http://www.ltv7.lv/files/player-licensed.swf?file=ltv7_2_lv&streamer=rtmp://stream.ls.lv/ltv7_2_lv&type=rtmp&autostart=true momentan e pauza de refacere a ghetii

Geografu
23rd January 2013, 13:54
Miruna, si eu stau cu cartile in mana si cu un sfert de ochi la televizor, deci nu esti singura. Bafta sa avem :)

SimonaB
23rd January 2013, 13:56
Miruna, Alex, spor la invatat!:ok:

mikeyy
23rd January 2013, 14:16
Bafta!!!! Europenele de patinaj merg mana-n mana cu sesiunea. :D
Miruna, mi-ai amintit de modul in care imi organizam eu cursurile pe care le avem de invatat si cam seamana strategia :))

M-am uitat acum la ordinea de intrare in concurs, ca nu pot urmari concursul, si am vazut ca italienii sunt in ultima grupa. Sper sa profite de acest mic avantaj.

irinaidu
23rd January 2013, 14:38
miruna, alex, spor la invatat !

oricum postul mirunei pre gasit link e absolut mortal. parca mi-o si imaginam danc cu tv-ul si cursurile de pereti. ce-i drept tv-ul cam merita aruncat, ca vb aia avem 100 de canale de digi unde nu vedem nimic.

Geografu
23rd January 2013, 14:40
Pauza dupa 11 perechi :)

Miruna1990
23rd January 2013, 14:52
Alex bafta si tie si multumesc pt urari :D Nu stiu cum se face dar mereu in saptamana cu europenele am de pregatit cel mai greu examen, cred ca e al treila an in care patesc asa(macar e ultimul, desi tre sa vina si master-ul, dar deja ma duc departe:P).
Ideea cu aruncat tv-ul e mai veche, chiar nu mai avem la ce sa ne uitam!
Vad ca transmit acum si TVR2, foarte bine. Turcii tocmai au obtinut 28 la tehnic, primii care se califica la mondiale, de asta se bucura asa mult. Sper sa le iasa si la liber :)

Geografu
23rd January 2013, 14:56
Multu Miruna, si multu de urari tuturor :kiss:

Mi-au placut turcii, dar si ucrainenii acum, s-au miscat frumos.

Miruna1990
23rd January 2013, 14:58
Ups, se pare ca minumul tehnic e 29. Pana acum nimeni nu a reusit. Poate unii la alte competitii. Imens 29 la tehnic, ma intreb cate cupluri vor reusi

Geografu
23rd January 2013, 15:01
Mi se pare totusi prea mult, bariera e mare si putini dintre "novici" o vor reusi.

irinaidu
23rd January 2013, 15:20
apropo de punctajul minim. nu mai stiu daca am citit aici sau in alta parte interviul facut de titi cu zoli pt absolute skating http://www.absoluteskating.com/index.php?cat=interviews&id=2012zoltankelemen

IleK
23rd January 2013, 15:31
Ups, se pare ca minumul tehnic e 29. Pana acum nimeni nu a reusit. Poate unii la alte competitii. Imens 29 la tehnic, ma intreb cate cupluri vor reusi

29??:( prea mult! Mie cel mai mult mi-au placut pana acum spaniolii si din pacate au avut greseli dar programul si felul incare au patinat mi-au placut foarte mult. Parca sunt cu totul altii decat cei de anul trecut cand au avut costumele alea tipatoare. Acum am vazut ce frumoasa si expresiva e Sara chiar daca nu se inacdreaza in tiparul standard de dansatoare. Si n-o sa ii vad la mondiale? Nu stiu daca au reusit 29 de puncte in alta parte. Daca au patinat perfect se prea poate pt ca au o secventa de 3 twizz destul de dificila la care ea s-a dezechlibrat, plus cazatura.

Miruna, la ce ai examen? Cumva PIDO? Sau procedura civila?:) multa bafta si tie si lui Alex! Alex mi-e teama sa te intreb si pe tine la ce ai examen, medicina intotdeauna m-a speriat in toate aspectele ei:)

Geografu
23rd January 2013, 15:39
Endodontie se cheama, nu e ceva care sa te sperie deci :)

Miruna1990
23rd January 2013, 16:12
(Procedura civila)

In masura in care sunt prea putine cupluri care sa obtina punctajul minim ISU poate cobori stacheta dar cred ca depinde de ce se intampla si la cele 4 continente. Rusii pun mare presiune pe francezi, toate cele 3 cupluri au fost la inaltime. A scos tatuca Morozov din I/K niste twizzle-uri de calitatea americanilor D/W. Desigur, restul nu a fost chiar la aceeasi calitate si programul in sine lasa de dorit dar l-au patinat cu 150 de km/ora. B/S putin mai lenti dar mai atenti la detalii si secventa lor de pasi a fost patinata mai curat. Punctajele sunt praf in ochi, la mondiale fie revin lucrurile la normal fie canadienii si americanii se duc spre 80

IleK
23rd January 2013, 16:13
Endodontie se cheama, nu e ceva care sa te sperie deci :)

:)) pai asa zici tu ca stii ce inseamna. eu nu stiu si imi imaginez tot felul de chestii sangeroase.

ce bine au mers rusii! dar nu imi place deloc programul rusilor mici n ciuda twiz ametitoare, foarte frumoase. imi place programul scurt al celorlalti dar nu in mod deosebit iar la lung imi displac ambele perechi. sper ca italienii sa treaca de 70. Go Anna&Luca!

Tracoromana
23rd January 2013, 16:17
Salutari!
Va cauta omul pe threadul de dansuri, deschis cu grija de Iulia, si voi tot aici.....
.

amidala
24th January 2013, 11:02
(Foto)istoriile acestor doua zile; cu mine fericitaaaaa :))

22 ianuarie:

http://despre-toate-si-despre-nimic.blogspot.com/2013/01/ce-de-patinaj-de-la-zagreb-2013-2-sunt.html (http://despre-toate-si-despre-nimic.blogspot.com/2013/01/ce-de-patinaj-de-la-zagreb-2013-2-sunt.html)

http://despre-toate-si-despre-nimic.blogspot.com/2013/01/ce-de-patinaj-de-la-zagreb-2013-2_22.html (http://despre-toate-si-despre-nimic.blogspot.com/2013/01/ce-de-patinaj-de-la-zagreb-2013-2_22.html)

23 ianuarie:

http://despre-toate-si-despre-nimic.blogspot.com/2013/01/ce-de-patinaj-de-la-zagreb-2013-3-me.html (http://despre-toate-si-despre-nimic.blogspot.com/2013/01/ce-de-patinaj-de-la-zagreb-2013-3-me.html)

http://despre-toate-si-despre-nimic.blogspot.com/2013/01/ce-de-patinaj-de-la-zagreb-3-dans-si.html (http://despre-toate-si-despre-nimic.blogspot.com/2013/01/ce-de-patinaj-de-la-zagreb-3-dans-si.html)

(si, da, nu stiu cum arata orasul; stiu doar drumul catre arena; dar nu-mi pare rau deloc).

irinaidu
24th January 2013, 11:59
in mod normal la ce ora incep baietii ? la tv avem de la ora 14.30 pana la urma, nu ?