PDA

View Full Version : 4 Hills Tournament 2012-2013



Lordul
28th December 2012, 18:57
Editia cu nr.61 a turneului celor 4 trambuline...

Cine va castiga ?

Vor repeta austriecii performanta de anul trecut ?

Va fi randul lui Freund ?

Sau poate Bardal?


Va reusi Ammann sa castige singura competitie care-i lipseste ?


Maine la Obersdorf e prima etapa a turneului !

lucian_iasi
28th December 2012, 19:40
Sper doar sa nu castige un austriac...in rest poate castiga oricine.

whisper
29th December 2012, 01:19
din pacate computerul meu are grave probleme de sanatate si nu mai pot vizita forumul atat de mult cat as fi vrut!
Desi tin cu austriecii vreau sa fie fie o competitie frumoasa si cu suspans daca se poate :) sa castige ai mai buni!

Am ratat sa va urez un Craciun fericit! dar macar sa va urez Un an 2013 cu multe bucurii si realizari! asta in caz ca nu apar pe aici pana la anul! :)

Tazz
29th December 2012, 22:56
Ar merita Freund, dar m-as bucura mult mai tare pentru un norvegian :D
Important e sa fie competitia stransa, cum zice si whisper :ok:

Lordul
29th December 2012, 23:38
am sa pun si poll....


calificarile au fost castige de Schlieri !

sa speram ca va fi strans....

si eu as vrea un norvegian...dar Bardal nu pare in cea mai buna forma...poate Hilde...poate Freund pentru nemti...sa intrerupa dominatia austriaca

clau21
30th December 2012, 10:23
cred ca anul acesta doar Freund il poate opri pe Schlieri sa castige:D

Lordul
30th December 2012, 18:09
a inceput !

Lordul
30th December 2012, 18:13
l-am uitat pe Kranjec in poll

Lordul
30th December 2012, 18:26
si pe noul Adam Malysz Kamil Stoch

Koch rateaza evolutia

Lordul
30th December 2012, 18:38
Morgenstern eliminat dupa prima saritura

Zyla si el eliminat

Juri Tepes si el eliminat

Lordul
30th December 2012, 18:49
cu ajutorul atmosferei senzationale Severin Freund se duce la 138,5 m ! Cel mai lung zbor de pana acum !

Ammann a sarit si el 133,5 m !!!!!!!

Freund conduce momentan...si va fi greu de depasit..cel putin in prima mansa !

Lordul
30th December 2012, 19:02
Vassiliev 137,5m a depasit si el dimensiunea trambulinei

ce va face Schlierentzauer ?

Freitag a sarit 126,5m

Loitzl 130,5m

mai sunt 2 perechi !

de asta e frumos turneul celor 4 trambuline...pentru marile suprize intamplate...an de an..ca si acum eliminarile lui Morgy , Zyla , Juri Tepes , Kranjec....

Anders Jacobsen 138 m al 2 zbor ca lungime....

din nou ce va faca Schlieri ?

Schlieri va sari de la nr.20 in loc de 21....134,5m

Anders Jacobsen a castiga mansa

1,.Jacobsen
2.Schlierentzauer
3.Freund
4.Hilde
5.Stoch
6.Simon Ammann
7.Vasiliev

Dintre acesti 7 se va alege si castigatorul primei etape a turneului celor 4 trambuline

Koch si el elimat...ca si Kot

Lordul
30th December 2012, 19:48
Velta sare 134,5m in mansa secunda si urca pe primul loc !

Hvala e pe 2

Loitzl 130,5m ca in prima mansa , locul 3

mai sunt 12 sportivi de sarit

Hoffer a coborat bara de start la 20

ce atmosfera e in tribune !!!!

Neumayer 134,5m

Peste 24.500 de spectatori la fata locului !

Koffler 134 m !

Cu 10 inainte de final :

1.Koffler
2.Neumayer
3.Velta
4.Hlava
5.Loitzl

Cristy RVD
30th December 2012, 19:53
Ce ghinion pe Vasiliev, a 2-a oara sezonul asta.

Lordul
30th December 2012, 20:05
a castigat Jacobsen !!!!!!! 139m in mansa secunda 138,5m prima mansa

1.Anders Jacobsen
2.Gregor Schilierentzuer
3.Severin Freund
4.Vassiliev
5.Tom Hilde
6.Simon Ammann

fenomenal cum a sarit insa Jacobsen !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ichigo
30th December 2012, 20:29
eram sigur ca va castiga jacobsen. numai hobana are ce are cu schlieri al lui. cum naiba sa nu vezi, cand pe o jumatate de ecran era trecut ca norvegianul va sari de la poarta 16 si nu 18. cred ca si curcile stiau cine castiga etapa, devreme ce jacobsen a sarit 139 de metri. daca nu ma insel jacobsen a mai castigat o data competitia, insa fara a castiga o etapa. dar, ce ciudat ca "instalatorul", astea era meseria lui inainte de a deveni sportiv, sa ia un an de pauza si sa revina in forma mare pe trambulinele de sarituri cu schiurile. sau se vede deja mana austriacului alexander stoeckell, care nu prea il inghte pe tizul sau.

Lordul
31st December 2012, 15:55
de ce a fost descalificat Koffler ? probleme cu costuumul ?

Lordul
1st January 2013, 12:14
da a avut probleme cu costumul...tot eu imi dau raspunsul :D

astazi etapa nr.II la Garmisch -Partenkircken pe trambulina olimpica !

sa speram ca va fi la fel de spectaculos

ichigo
1st January 2013, 18:24
salutare si La Multi Ani si un An Nou Fericit ! etapa de azi nu mi s-a parut la fel de spectaculoasa ca la oberstdorf, insa finalul a fost cireasa de pe tort. azi a castigat din nou jacobsen cu o saritura de 143 de metri, dupa ce in prima mansa din cauza unor probleme cu schiurile a sarit doar 131 de metri. sper ca nu intervine nimic, dar se cunoaste influenta austriecilor, supranumiti barcelona icarilor, in acest sport.

Lordul
1st January 2013, 19:29
Jacobsen pastreaza sanse sa egaleze perfomanta lui Sven Hannawald

Stoch a sarit si el in prima mansa 142 m ...dar nu a fost sufiicent pentru victorie

Schlirentzauer s-a clasat din nou pe 2....

urmatoarea etapa la Innsbruck

whisper
2nd January 2013, 00:34
buna! la multi ani tuturor!

Sper ca Jacobsen sa reediteze succesul lui Hannawald! Desi imi pare rau pt Schlieri- ce trist/suparat parea azi ca a iesit doar pe 2- dar asta-i viata! daca altul e mai bun!

Lordul
2nd January 2013, 11:17
mie nu mi-ar parea rau....Schlieri e cam ingamfat...

theodor
2nd January 2013, 11:43
LA MULTI ANI ! Un Nou An plin de bucurii si impliniri ! :rasc::bere::cheer:

Lordul
2nd January 2013, 11:57
La multi ani pasionatilor de sporturi de iarna si nu numai ! :bere: :bere: 2013 realizari si impliniri !

ichigo
2nd January 2013, 14:22
sincer sa fiu m-as bucura daca anders jacobsen ar castiga din nou turneul. dar, de data aceasta sa castige toate cele patru etape. apropo, la innsbruck a castigat deja, asa ca nu-i mai lipseste decat bischoshoffen sau cum se scrie. si cred ca se poate bate chiar si pentru globul de cristal. iar, la anul sper sa revina si johan remene evensen, recordmanul mondial de zbor cu schiurile.

oana_f
2nd January 2013, 20:36
Austriecilor le era frica de nemti si au fost linistiti de norvegieni. Iar acum am citit ca-i acuza pe nordici ca folosesc bocanci/clapari care le da avantaj la sarituri :)
Si figurile acre ale lui Gregor si antrenorului lui de la sfarsitul etapei ne arata ca nu stiu sa piarda

Hai Norvegia!

Lordul
3rd January 2013, 11:03
nu stiu daca mai revine Evensen...dar nu se stie....

@se pare ca a inceput razboiul austriaco-norvegian....!

astazi sunt calificarile la Innsbruck !

la 14.45

ichigo
3rd January 2013, 12:23
de fapt e austriaco-austriac, fiindca stoeckl e austriac. si a fost secundul lui pointner. si am vazut ca cei doi nu prea se "iubesc", cand la oberstdorf, dupa victoria lui jacobsen antrenorul norvegienilor l-a lasat cu mana intinsa pe pointner. si nu ma mira deloc acuzatiile stupide ale austriecilor. la fel au facut si la JO de la vancouver cu simi, ca folosea niste legaturi neregulamentare la schiuri, si care il ajuta la sarituri. iar, evensen nu are decat 26 de ani, asa ca de ce nu ar putea reveni dupa modelul lui jacobsen.

Lordul
4th January 2013, 09:59
modesta sedinta de calificare de ieri..sa speram ca azi va fi mai bine

ichigo
4th January 2013, 16:53
etapa de azi pare castigata de schlierenzauer. sunt deja peste 10 puncte intre el si jacobsen. norvegianul, fie trebuie sa sara peste recordul trambulinei, sau de la o bara cat mai joasa pentru a castiga si la innsbruck.

whisper
5th January 2013, 00:45
Si figurile acre ale lui Gregor si antrenorului lui de la sfarsitul etapei ne arata ca nu stiu sa piarda

s-a observat ca Jacobsen a stiut! :D

ce suparat era Anders dupa ce a sarit atat de putin..dar eu cred ca (si Gregor data trecuta) era suparat pe el insusi! pt ca si-a dat seama ca nu mai poate castiga! Si imi inchipui cat putea fi de suparat! tinand cont ca daca ar fi castigat ar fi avut sansa sa il egaleze pe Hannavald!
Ma bucur pt Schlieri! Chiar merita sa castige!

miafangina
5th January 2013, 12:18
De acord cu tine,Ade.

Chiar m-am uitat la Anders si la antrenorul lui si erau tristi si dezamagiti,reactia n-a fost cu nimic diferita de a austriecilor in zilele dinainte si e normal,pina la urma s-a pierdut o mare sansa.
Mie imi place si Anders,mai ales cind i-am vazut si familia si l-am auzit vorbind atit de frumos despre familie si echipa,poate cistiga amindoi,s-a mai intimplat asta,ar fi frumos,nu?
Chiar daca mi-ar placea sa-i vad pe toti relaxati si impacati la sfirsit,stiu ca nu se poate,cineva va suferi.

ichigo
5th January 2013, 20:50
surprinzator sau nu, calificarile de la bischofschofen au fost castigate de wolfgang loitzl. jacobsen a termina pe 6, in timp ce schlieri doar pe 37. dar, ar putea sa fie si o strategie, adica sa sari mai repede cu un vant mai bun din fata, spre deosebire de ultimii care vor sari beneficiind de un vant din spate.

miafangina
5th January 2013, 21:18
N-as prea crede ca a fost strategie,s-a vazut clar ca sunt nemultumiti si oricum nu vor sari foarte devreme...mie mi s-a parut ca i-a suflat vintul rau de tot.

Lordul
5th January 2013, 22:09
da de unde stiu ei maine cum va bate vantul...sau din ce parte va bate...discutabil.....

Tracoromana
6th January 2013, 16:33
Probabil va castiga Schlieri, diferenta de puncte e prea mare in favoarea lui. Pacat! L-as fi vrut pe Jacobsen in frunte, pentru ca il prefer in general si a luptat frumos.

Tazz
6th January 2013, 17:09
Chiar daca nu castiga turneul, a avut o revenire frumoasa :yes:. Sper sa mai castige etape anul asta.

Lordul
6th January 2013, 17:17
a fost mare si la Garmisch si totusi Jacobsen a recuperat...inca poate recupera...ramane de vazut...

Schlieri e favorit ...mai ales ca e la el acasa

dar sa vedem....

ichigo
6th January 2013, 21:12
din pacate a castigat cine trebuia sa castige, altfel antrenorul austriei avea mari probleme. sincer sa fiu schlieri mi se pare mai arogant si decat messi, cred ca am fost dur cu argentinianul. apropo, cum comentati faza cand dupa prima mansa, schlierenzauer nici macar nu l-a asteptat pe kranjec, ci s-a dus direct la panou. o lipsa totala de fair-play. dar, asta e situatia cand hoffer austriacul e sef la acest sport. astept, ca walter sa plece si sa vedem cum vor fi "sprijiniti" austriecii pe viitor.

miafangina
6th January 2013, 21:52
Eu ii voi felicita pe amindoi sportivii pentru cum au luptat pina la capat,dar in special pe Anders pentru modul in care a primit infringerea.Mi-a placut tare mult cum erau toti norvegienii cu el si asteptau,la fel cum mi-a placut ca a fost primul care l-a felicitat pe Gregor.
In ceea ce priveste antrenorii,se duc lupte grele acolo...as fi vrut putina decenta la austriacul austriecilor,cam ostentativ...
Astept urmatoarea etapa pe echipe.

Sincer,n-am vazut faza lipsita de fair-play de care spui,asa o fi fost,eu tot atipeam pret de citeva secunde,nici saritura lui Anders n-am vazut-o,apoi mi-am schimbat pozitia ca sa nu mai adorm.Poate prind o reluare,dar oricum eu le gasesc mereu scuze,ba ca au fost emotionati,ba ca au fost nervosi,ba orice altceva in favoarea sportivilor.

Cit despre Hoffer,am impresia ca este nemuritor,nu-mi fac iluzii ca va pleca vreodata.

Atmosfera din tribune a fost superba.

ichigo
6th January 2013, 22:12
sncer sa fiu, incepe sa imi displaca sorin hobana. pare a deveni un fel de horia ivanovici al saritorilor austrieci. cum sa spui ca schlieri este cel mai mare saritor din lume, de vreme ce nu e campion olimpic la individual, ci doar cu echipa. sncer, mie etapele din germania au fost mult mai spectaculoase, in special cu reluarile super slow-motion, dar si pentru grafica aratata la dueluri, cat si la forta cu care imping schiurile.

http://www.youtube.com/watch?v=RDHKzAR2evQ aicea se vede gestul de lipsa de fair-play.

oana_f
6th January 2013, 22:42
sncer sa fiu, incepe sa imi displaca sorin hobana. pare a deveni un fel de horia ivanovici al saritorilor austrieci. cum sa spui ca schlieri este cel mai mare saritor din lume, de vreme ce nu e campion olimpic la individual, ci doar cu echipa. sncer, mie etapele din germania au fost mult mai spectaculoase, in special cu reluarile super slow-motion, dar si pentru grafica aratata la dueluri, cat si la forta cu care imping schiurile.

http://www.youtube.com/watch?v=RDHKzAR2evQ aicea se vede gestul de lipsa de fair-play.

Am vazut si eu faza si mi se parea ca nu vad bine. Schlieri cu toata aroganta lui a fost totusi mai decent decat antrenorul Austriei, la final, care nu a scapat ocazia sa se puna el in evidenta.

Inca o intrebare: mi se pare doar mie sau niciodata cand castiga Gregor, colegii lui austrieci nu vin la final sa-l felicite, cum fac norvegienii intre ei?

miafangina
6th January 2013, 22:44
Asa este,a gresit.Parca e regula ca trebuie sa astepte pe patratica colorata pina apare rezultatul final al duelului?

Mie Sorin Hobana imi displace dintotdeauna dar nu mai spun nimic,deoarece sunt forumisti care il apreciaza si le respect optiunea,eu cind nu mai pot dau sonorul la minim si ma uit doar,in rest incerc sa-l ignor.In calificari Schliri a ratat exact cind Hobana il lauda mai tare,am crezut ca se va repeta patania si in finala,ca prea se ambalase comentatorul.

miafangina
6th January 2013, 22:47
Am vazut si eu faza si mi se parea ca nu vad bine. Schlieri cu toata aroganta lui a fost totusi mai decent decat antrenorul Austriei, la final, care nu a scapat ocazia sa se puna el in evidenta.

Inca o intrebare: mi se pare doar mie sau niciodata cand castiga Gregor, colegii lui austrieci nu vin la final sa-l felicite, cum fac norvegienii intre ei?

Nu stiu,mie mi se par destul de bune relatiile intre austrieci,poate or fi ceva lupte interne si acolo.Voi urmari de-acum,eu ii vedeam prietenosi intre ei.Norvegienii sunt mai uniti,mereu au fost asa si sunt cumva mai relaxati,mai veseli si mai putin incrincenati.

ichigo
6th January 2013, 22:58
probabil fiindca schlieri e favoritul antrenorului. lui morgi ii lipseste doar titlul mondial la zbor cu schiurile la individual. iar, koffler si loitzl sunt veteranii echipei. apropo, de norvegieni eu tot il astept pe evenesen, poate revine din vara. asa cum a spus intr-un ziar novergian. plus ca a adugat pe twitter sau ca jacobsen poate fi defintia revenirii.

janne ahonen
6th January 2013, 23:46
Poate ca schlieri este cel mai bun la acest moment,dar sa nu uitam si ce concurenta are comparativ cu ce concurenta au avut alti mari saritori care nu au atatea victorii cate are el.

whisper
7th January 2013, 01:07
Am renuntat de mult sa ii inteleg pe fanii sariturilor dar care sunt atat de anti austrieci!



Felicitari ambilor competitori! Au facut tot ce au putut pentru a castiga, iar cel mai bun s-a impus! Maine va implini 23 de ani! un cadou foarte frumos facut siesi!
Inca o victorie de etapa si Gregor il va egala pe Matti Nykänen in numarul de etape castigate! si sigur va ridica stacheta!

o saptamana frumoasa!