PDA

View Full Version : ACS Poli Timisoara



Pages : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Leo
4th December 2012, 14:34
ACS Poli Timisoara reprezinta un proiect fotbalistic sustinut de Consiliul Local Timisoara, Consiliul Judetean Timis si Universitatea Politehnica Timisoara.
Joaca in Liga 2, seria 2.

http://www.acspoli.ro/images/acs-poli-timisoara.png


Lot de jucatori:

11. Florin Nanu
14. Szabolcs Szekely
21. Razvan Trandu
17 Silviu Balace
1. Valentin Coca
10. Cristian Daminuta
26. Mihai Gherasim
87. Petre Goge
2. Razvan Iovan
12. Mario Kirev
19. Marko Marovic
4. Eugen Miculescu
20. Gheorghe Florin Nohai
55. Aleksandar Petrovic
5. Adrian Poparadu
23. Sacir Redjepi
30. Alin Seroni
25. Florin Anitoiu
16. Nicu Cristian Boldea
27. Razvan Dobricean
15. Cristian Bocsan
13. Alexandru Bostina
7. Marco Enciu
18. Andrei Artean

http://www.acspoli.ro/poza.php?src=img/8493624novacspolitv.jpg&q=100&w=90&h=65


Joaca pe stadionul Dan Paltinisani.

http://www.acspoli.ro/poza.php?src=img/813242zxvx2o.jpg&q=100&w=160&h=130

Staff tehnic:

Calin Rosenblum (manager sportiv)

Petrea Musat (director sportiv)

Valentin Velcea (antrenor principal)
Adrian Stoicov si Cosmin Petruescu (antrenori secunzi)
Calin Frunza (antrenor cu portarii)
Bogdan Merisan (preparator fizic).

Teymoor Ahmadi (medic)
Stanislav Savici (fiziokinetoterapeut)
Mihai Preda, Adrian Rus, Marius Cristescu (maseuri)

Leo
4th December 2012, 15:05
Editia 2012/2013


http://www.opiniatimisoarei.ro/fortaviola/wp-content/uploads/2012/11/poza-de-grup-poli-16.jpg

Leo
4th December 2012, 15:21
Tur 2012/2013

Etapa 1 ACS Poli Timisoara - FC UTA Arad 1-1
Etapa 3 CS Mioveni - ACS Poli Timisoara 2-2
Etapa 4 ACS Poli Timisoara - Unirea Alba Iulia 4-1
Etapa 5 Corona Brasov - ACS Poli Timisoara 0-0
Etapa 6 ACS Poli Timisoara - FC Olt 3-1
Etapa 7 Damila Maciuca - ACS Poli Timisoara 0-0
Etapa 8 ACS Poli Timisoara - Luceafarul Oradea 2-0
Etapa 9 CSM Ramnicu Valcea - ACS Poli Timisoara 0-2
Etapa 10 ACS Poli Timisoara - FC Arges Pitesti 2-2
Etapa 11 FCM Targu Mures - ACS Poli Timisoara 1-2
Etapa 14 ACS Poli Timisoara - FC Maramures Universitar Baia Mare 1-0
Etapa 15 FC Bihor Oradea - ACS Poli Timisoara 2-3

Dupa terminarea turului, ACS Poli ocupa locul 2 cu 26 de punct si este singura echipa din aceasta serie neinvinsa.

Leo
4th December 2012, 15:39
Omul-Foarfeca este dorit de gruparea timisoreana.

Leo
7th December 2012, 12:11
Astazi, Iancu a cedat culorile, palmaresul si denumirea catre ACS.

Tim
7th December 2012, 12:38
Acum astept minunata galerie alaturi de echipa.

Felicitari primarului Robu.:ok:

OnixTM
7th December 2012, 13:48
Acum astept minunata galerie alaturi de echipa.

Felicitari primarului Robu.:ok:

e pacat ... insa scindarea s-a produs :( si cine stie ce ne mai rezerva viitorul

Felicitari!

Tim
7th December 2012, 15:32
e pacat ... insa scindarea s-a produs :( si cine stie ce ne mai rezerva viitorul

Felicitari!O sa-ti aduci tu aminte de vorbele mele.;)

Srdjan
7th December 2012, 18:20
http://t.co/6ylqspdS

Oare? :)

Leo
7th December 2012, 18:22
Ar fi cazul.

Srdjan
7th December 2012, 18:29
Raul Speroni, primul transfer de la ACS Poli Timișoara

Primul nume oficial al divizionarei B; ACS Poli Timișloara este Raul Speroni, de la Flacăra Făget. Jucătorul care poate evolua la mijlocul terenului sau în partea stângă va veni la reunirea alb-negrilor programată cel ami probabil în 10 ianuarie. Speroni se va pregăti alături de Boldea, Șeroni, Ovidiu Petre pentru câteva săptămâni, urmând ca staff-ul tehnic de la Poli să-și spună ultimul cuvânt în privința jucătorului de 26 de ani.

http://www.tmpress.ro/2012/12/07/raul-speroni-primul-transfer-de-la-acs-poli-timisoara/

Nu stiu cat ne va ajuta, dar e bine venit

2stupiddogs
9th December 2012, 01:32
Pentru ax-isti am o intrebare (probabil ca retorica, nu trebuie sa-mi raspundeti direct...eventual ignorati-o daca e incomoda :D ) ...si anume...in istoria recenta si aici ma refer la ultimii 2-3-4 ani, avem exemple clare de impostura, cu ce se deosebeste ax-ul de:
- pdl-ul din Tg Mures care a promovat in primul an dupa ce a preluat locul din liga2 pe care echipa din Sanicolaul Mare l-a obtinut prin promovare
- entitatea din Iasi care a preluat locul XXXXXX (nu-mi amintesc de cine e vorba) si in anul urmator au promovat
- Gaz Metan CFR Craiova care a modificat locatia, numele echipei si al actionariatului si apoi a promovat
In cele scrise mai sus...invoc regula celor 3 ani care nu permit(e) promovarea in liga1 dupa schimbarea statului/identitatii sportive. Acum va intreb...daca anul trecut blamam aceste practici, cu ce se deosebeste cazul ax-ului de cele 3 mai sus pomenite?! :hmm:

Leo
9th December 2012, 14:20
2sd, in cloaca asta din Liga 1 trebuie sa faci si sa te porti ca aia de la conducere. Altfel, esti mancat. Deci, ce importanta are?
Orasul asta merita echipa in Liga 1 si merita un stadion nou. :D

2stupiddogs
9th December 2012, 19:24
2sd, in cloaca asta din Liga 1 trebuie sa faci si sa te porti ca aia de la conducere. Altfel, esti mancat. Deci, ce importanta are?
Orasul asta merita echipa in Liga 1 si merita un stadion nou. :D

Cam vag termenul acesta...oricum, tu crezi ca noi traim in meritocratie?! Io zic ca NU!
Cat despre stadion, daca nu se bagau bani in alte cluburi si acei bani se investeau intr-un viitor stadion, in urmatorii 5 ani se strangea un procent deloc neglijabil dintr-o posibila viitoarea investitie, atunci aveam si club care intradevar "merita" un loc in prima liga! Asa s-a ales calea celor mai sus pomeniti, calea unui loc intr-o liga teribil de murdara si acel loc se obtine cu orice pret, mai mult, pentru mentinerea acelui loc, anul viitor ax-ul va fi executanta directivelor conducerii lpf/frf, un fel de Tg-Jiu, Galati, Ceahlaul, Chiajna s.a.m.d.!
Ca urmare a acestei politici strambe, nu mai avem cum sa spunem ca ni-s diferiti si ca noi nu facem ca ei...:mad:

Leo
17th December 2012, 13:19
ACS Poli are prioritate la "bijuteriile" Banatului!
Clubul timișorean din Liga a II-a a încheiat un parteneriat important cu LPS Banatul prin care va avea prima opțiune asupra juniorilor mari ai cunoscutului liceu sportiv. În urma ultimului consiliu consultativ s-au stabilit toate detaliile înțelegerii prin care cei mai talentați fotbaliști bănățeni vor fi direcționați către ACS Poli.

Leo
24th December 2012, 00:04
http://bestanimations.com/Holidays/Christmas/Santa-10-june.gif

Craciun Fericit!

Leo
11th January 2013, 20:56
http://cdn1.tion.ro/2013/01/antrenament-600x400-7.jpg

Ieri, 10 ianuarie 2013, lotul celor de la ACS Poli s-a reunit la primul antrenament al anului. In lot a reaparut Ovidiu Petre, singurul jucator nou fiind macedonean, un atacant de 22 de ani, Filip Petkovski.

Pe 23 ianuarie se va pleca în cantonament în Antalya, unde se va sta până pe 8 februarie. Acolo vor fi programate șapte meciuri de verificare. Adversarii nu au fost încă stabiliți, staff-un clubului are la dispoziție o listă mai lungă de posibili adversari din prima sau a doua ligă a mai multor campionate.

http://www.tion.ro/lotul-celor-de-la-acs-poli-s-a-reunit-la-primul-antrenament-al-anului/1230900

Leo
23rd January 2013, 14:10
ACS Poli a plecat ieri, 22 ianuarie in cantonament, in Antalya. Alaturi de stafful tehnic au plecat si 25 de jucatori, printre ei si cele 2 achizitii Ovidiu Petre și Mihai Dina.

Lotul de jucatori: Kirev, Coca, Gherasim (portari) – Nohai, Sakir, Șeroni, Petrovic, Miculescu, Marovic, Bocșan, Todorov (fundași)- Goge, Artean, Petre, Dobricean, Trandu, Bălace, Poparadu, Nanu, Bărbuț (mijlocași) – Szekely, Boldea, Enciu, Dina, Boștină (atacanți).

cip
23rd January 2013, 15:12
ar fi bun un amical cu Dinamo,pt ridicarea moralului :D

Leo
23rd January 2013, 15:14
Antalya este in Turcia bre.

Fedayn
23rd January 2013, 15:15
acs...asta e in liga a II'a sau in liga a IV'a :thinkso:

Tim
23rd January 2013, 15:15
Si ce, in Turcia nu se poate ridica un moral?:D

Tim
23rd January 2013, 15:16
acs...asta e in liga a II'a sau in liga a IV'a :thinkso:Ghinion,din toamna iar va facem zile fripte, asta cu conditia sa ramaneti in prima liga.:evil:

cip
23rd January 2013, 15:17
Antalya este in Turcia bre.
am exprimat o dorinta,bre ...stiu ca sunteti insolventi :D

Leo
23rd January 2013, 15:17
Ha ha ha

cip
23rd January 2013, 15:18
asta cu conditia sa ramaneti in prima liga.:evil:
mai multe sanse ar avea o camila sa treaca prin urechea acului :D

Fedayn
23rd January 2013, 15:19
Ghinion,din toamna iar va facem zile fripte, asta cu conditia sa ramaneti in prima liga.:evil:

se prea poate sa ajungeti in liga I...doar sunteti recunoscuti pentru performantele in ale promovarii ca la "spiru haret" :D

Leo
23rd January 2013, 15:20
mai multe sanse ar avea o camila sa treaca prin urechea acului :D

Nu-i nimic...............facem schimb de Ligi. :D Vorba aia, nimic nu se pierde, totul se transforma.

Tim
23rd January 2013, 15:21
se prea poate sa ajungeti in liga I...doar sunteti recunoscuti pentru performantele in ale promovarii ca la "spiru haret" :DAsa-i, si anul trecut ne-am clasat pe primul loc dar a promovat echipa de pe locul 3.:(:headbang:


FMM mircea sandu

cip
23rd January 2013, 15:26
Nu-i nimic...............facem schimb de Ligi. :D Vorba aia, nimic nu se pierde, totul se transforma.
da bre,dar aveam si noi nevoie de o ciuca a batailor :))

Tim
23rd January 2013, 15:28
da bre,dar aveam si noi nevoie de o ciuca a batailor :))Intreab-o pe Leo ,cati ani sunt de cand nu ne-au mai batut?:evil:

cip
23rd January 2013, 15:30
Intreab-o pe Leo ,cati ani sunt de cand nu ne-au mai batut?:evil:
Leo,cati ani sunt de cand nu ne-ati mai batut? :D

Srdjan
23rd January 2013, 15:31
Se mai aduc jucatori sau Petre si Dina sunt singuri noi-veniti?

Leo
23rd January 2013, 15:38
Intreab-o pe Leo ,cati ani sunt de cand nu ne-au mai batut?:evil:


Leo,cati ani sunt de cand nu ne-ati mai batut? :D

Nu stiu despre ce vorbiti. :evil:

:D

Leo
23rd January 2013, 15:38
Se mai aduc jucatori sau Petre si Dina sunt singuri noi-veniti?

Deocamdata numai ei.

cip
23rd January 2013, 15:43
Nu stiu despre ce vorbiti. :evil:

:D
despre bancul cu patrula :D

Tim
23rd January 2013, 15:45
despre bancul cu patrula :DCe zice, ce zice?:D .

cip
23rd January 2013, 16:32
Ce zice, ce zice?:D .
patru la militieni le-am dat :D

petea
23rd January 2013, 16:51
Leo,cati ani sunt de cand nu ne-ati mai batut? :D

Pe cine magarule????:))
Ce iti plac clonele!!!!:happy:happy

Tim
23rd January 2013, 17:18
Petea, tu ce mai scrii? Despre capsuni?:D

Leo
23rd January 2013, 17:22
despre bancul cu patrula :D

Amintiri din copilarie. :D

cip
23rd January 2013, 19:03
Amintiri din copilarie. :D
pai intre timp nu s-a mai ivit ocazia :D

petea
23rd January 2013, 19:39
Petea, tu ce mai scrii? Despre capsuni?:D

Un tratat despre cretini! Tu esti subiectul principal, cretinul perfect!!!

Leo
25th January 2013, 15:39
26 ianuarie, Poli - Khazar Lankaran
30 ianuarie, Poli - Neftci Baku

Poli va juca si cu FC Magdeburg, liga a treia din Germania, și Tobol, o formație din Kazahstan.

Leo
25th January 2013, 15:43
Ieri au jucat primul amical din Turcia cu echipa Eyüpspor, formație din liga a treia turca. Timisorenii au castigat cu 1-0, gol Balace.

Leo
7th February 2013, 19:45
ACS Poli va pune în vânzare abonamente și bilete pentru returul campionatului Ligii a II-a de luni, 11 februarie.
Iată prețurile:
Tribuna 0 – 60 de lei
Tribuna I: 40 de lei
Tribuna II: 30 de lei
Loje: 125 de lei
VIP: 175 de lei.
Biletele de asemenea vor avea aceleași prețuri ca în tur:
Tribuna 0 – 10 lei
Tribuna I: 7 lei
Tribuna II – 5 lei
Loje – 20 de lei

Leo
1st April 2013, 22:36
“Noi nu avem nicio emoție. Domnul Mușat, pentru că el s-a ocupat, a primit felicitări de la domnul Duru. ACS Poli nu are legătură cu vechea societate. Nu există nicio problemă la dosarul nostru. Dosarul de licențiere nu are legătură cu palmaresul. Dacă îl vom prelua, clubul va putea beneficia de el chiar din sezonul următor”, ne-a spus Rosenblum.


In perioada 13-24 mai, primele 5 clasate din fiecare serie in special (echipele care optează in mod normal pentru licenta), vor fi informate de federali daca dosarul e în ordine si pot face pasul catre prima scena.
Timisorenii nu au emotii pt licenta, dosarul e beton.

Leo
15th April 2013, 12:10
http://assets.sport.ro/assets/sport/2013/02/12/image_galleries/174195/mega-proiect-la-timisoara-fanii-lui-poli-vor-avea-un-stadion-de-cinci-stele-cum-va-arata-noua-arena-si_2_size1.jpg

"Asteptam un proiect ultramodern, cuprinzand stadionul in sine, cu toate functionalitatile aferente unui stadion modern, inclusiv cu spatii comerciale inglobate, dar si o parcare adecvata", a spus primarul Timisoarei, Nicolae Robu.

realivanhoe
27th April 2013, 15:09
Ma bucur ca exista acest proiect, asa cum e, nu cel mai fericit, fie si pentru ca jucatorii timisoreni si banateni plus copii si juniorii au unde juca! Acum recent s-a lansat Barbut, in tur s-a remarcat Boldea, etc. Adica fara ACS Poli toti jucatorii banateni ar fi nevoiti sa ia drumul pribegiei pe cel putin 7,8,9, 10 ani pana cand, daca, poate, eventual, fara nici o garantie de nici un fel, ASU sau Ripensia ar promova! Ripensia probabil are ceva sanse dar o perioada asa de lunga ar insemna distrugerea fotbalului in Timisoara!

Leo
22nd May 2013, 12:08
http://www.banatsport.ro/opinie-rcm-timisoara-si-acs-poli-in-primul-rand-diferenta-de-mentalitate/

''Concluzia – diferența de mentalitate este mare. Se vede că rugby-ul chiar este un sport de domni, în timp ce unii din fotbal preferă să se ascundă în spatele vorbelor și a aroganțelor.''

Tim
31st May 2013, 08:54
AM PROMOVAT !!!!!!!
Din nou !

/hello/hello/hello

fl0o
31st May 2013, 14:43
AM PROMOVAT !!!!!!!
Din nou !

/hello/hello/helloCine?

pe garduri
31st May 2013, 18:18
AM PROMOVAT !!!!!!!
Din nou !

/hello/hello/hello

Ai fost si tu prezent la sarbatoare?

http://www.banatsport.ro/fotovideo-fotbalistii-lui-acs-poli-au-revenit-triumfatori-la-timisoara/


FOTO&VIDEO Fotbaliștii lui ACS Poli au revenit triumfători la Timișoara

http://www.banatsport.ro/wp-content/uploads/2013/05/DSCF6855-Small.jpg

Jucătorii pregătiți de Valentin Velcea au fost întâmpinați vineri după amiază de presă și de circa 15 fani la întoarcerea de la Baia Mare, deplasare în urmă căreia s-a consfințit promovarea în Liga I. Silviu Bălace și compania au ieșit din autocar cântând în fața primarului Nicolae Robu și a celorlalți membri ai conducerii echipei.

După o noapte petrecută la Satu Mare unde sărbătoarea a putut deja începe în urma aflării rezultatului de la Vâlcea, elevii lui Vali Velcea au avut forțe proaspete pentru a-și cânta bucuria la stadion. Primarul Timișoarei l-a îmbrățișat primul pe antrenor apoi s-a bucurat între fotbaliști de “victoria finală”.

“Ne-am bucurat imediat după ce s-a terminat etapa. Era normal să avem o reacție pentru că după părerea mea e o performanță istorică pentru Timișoara. E o performanță greu muncită, obținută cu foarte multă transpirație, responsabilitate, și cu mai puțină încredere din partea unora. Țin să mulțumesc celor care au avut încredere în mine. Această promovare este a jucătorilor, a staffului tehnic, administrației și a nu în ultimul rând instituțiilor: Primăria, CJT și nu în ultimul rând Univ. Politehnica. A promovat Timișoara”, a declarat tehnicianul timișorenilor.

“E o bucurie enormă pentru că a venit într-un moment în care nu credeam. Dar e munca noastră pe care am depus-o de la început și e bine că s-a ajuns unde a trebuit. Nu am avut neapărat emoții dar ne gândeam deja că trebuie să batem Bihorul dar a fost mai bine că s-a jucat la Vâlcea și am obținut promovarea. A fost destul de greu dar totul e bine când se termină cu bine. Deocamdată ne bucurăm de momentul acesta. A venit foarte bine și într-un timp foarte scurt și cred că e o performanță enormă pentru acest club. Sper să vină acum cât mai multă lume la stadion”, a spus și Ovidiu Petre, căpitanul echipei în acest retur.

8S_-7uZhkiY

La stadion jucătorii nou promovatei în Liga I au fost așteptați de circa 15 fani care și-au cântat bucuria că vor vedea din nou fotbal de Liga I la Timișoara. Succesul din acest sezon va fi sărbătorit și cu ocazia ultimului joc de pe teren propriu, cel de miercuri, cu FC Bihor. Amintim că ACS Poli a obținut licența pentru sezonul 2013-2014!

http://www.banatsport.ro/wp-content/uploads/2013/05/DSCF6837-Small.jpg

cip
31st May 2013, 18:26
scuza-ma ca te intreb asa, direct : tu, de fapt, ce dracu' vrei pe aici? :groggy:

cine recunoaste citatul are o bere de la mine (evident virtuala,ca io mi-s banatan zgarcit :D )

2stupiddogs
31st May 2013, 18:29
Pai...eu cred ca e nedumerit. Cum dreq a numarat ziaristul ala ca erau 15?! In poza apar 9 persoane si o pereche de pantofi ceva mai in spate, probabil ca e al zecelea. Deci...cum au fost 15?! :thinkso:

cip
31st May 2013, 18:31
mah,voi n-aveti alta treaba? :o:
ca imediat v-o zic pe aia cu Dabija :D

2stupiddogs
31st May 2013, 18:35
Lasa-l tu pe Dabija in seama lui Tim...ca-l tine bine. :evil:
Repet: de unde dreq a scos cifra aia? Auzi acolo....15 (cincisprezece)??? :confused: Daca pantofii aia din spate sunt uitati de cineva acolo...atunci i-au asteptat doar 9 (noua) si nu 15 (cincisprezece).

pe garduri
31st May 2013, 18:35
scuza-ma ca te intreb asa, direct : tu, de fapt, ce dracu' vrei pe aici? :groggy:


Nu-i nimic, eu nu inteleg ce dracu te-a suparat pe tine :)

Si sa-ti raspund la intrebare, ca asa e frumos, eu doar incercam sa aflu cat de mandru e Tim cu noua lui echipa si poate, poate lasa thread-ul ASU-ului in pace ;)

2stupiddogs
31st May 2013, 18:40
O poza care face toti banii. :D
Mini sedinta de partid organizata ad-shoc:

http://www.banatsport.ro/wp-content/uploads/2013/05/DSCF6859-Small.jpg

Multumim din inima partidului! /hello

Tim
31st May 2013, 18:41
Ustura?
Atunci e bine.:D

2stupiddogs
31st May 2013, 18:44
Moamaaaaa...si ce mai ustura! :happy:happy:happy
Abia astept sa vad cat de stingheri va simtiti la meciul cu actuala campioana si cum se va manifesta celebra prietenie dintre rosenblum si argaseala...moderata de maestrul de ceremonii boit! ;)

cip
31st May 2013, 18:46
Lasa-l tu pe Dabija in seama lui Tim...ca-l tine bine. :evil:
Repet: de unde dreq a scos cifra aia? Auzi acolo....15 (cincisprezece)??? :confused: Daca pantofii aia din spate sunt uitati de cineva acolo...atunci i-au asteptat doar 9 (noua) si nu 15 (cincisprezece).
ironiile astea...
bre mister B,te irosesti pe-aici si dinamovistii rasufla usurati :))


Nu-i nimic, eu nu inteleg ce dracu te-a suparat pe tine :)

pe mine absolut nimic,eu sunt banatean de mic,polist am devenit cand m-am facut mai mare... :D

Tim
31st May 2013, 18:48
Nu conteaza. Dupa doi ani revenim acolo unde ne e locul, adica in primul esalon. Revenim mult mai slabiti decat atunci cand am fost exclusi dar o echipa trebuie construita. Voi stiti asta.:D



Rabdare avem, acum nu mai avem presiunea rezultatelor ca acum 2 ani , deci sunt toate conditiile sa mergem cu placere la stadion sa sustinem echipa orasului.:)

fl0o
31st May 2013, 18:49
Vai... asta-i un ***** mai mare decat Chiajna :mda:

2stupiddogs
31st May 2013, 18:51
ironiile astea...
bre mister B,te irosesti pe-aici si dinamovistii rasufla usurati :))

Au ei bubele lor pentru care si au un loc MAI aparte in inima noastra...dar trebuie sa recunosc, ei nu au incercat sa ne inlocuiasca!

cip
31st May 2013, 18:51
Vai... asta-i un ***** mai mare decat Chiajna :mda:

sarmaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa !!!!

2stupiddogs
31st May 2013, 18:53
Rabdare avem, acum nu mai avem presiunea rezultatelor ca acum 2 ani , deci sunt toate conditiile sa mergem cu placere la stadion sa sustinem echipa orasului.:)

Mda....Recasul intradevar are statut de oras. :(

cip
31st May 2013, 18:54
Au ei bubele lor pentru care si au un loc MAI aparte in inima noastra...dar trebuie sa recunosc, ei nu au incercat sa ne inlocuiasca!
bine bre,deci v-ati infratit cu UTA,sa-nteleg ca o sa tineti si cu Dinamo de-acum incolo cand joaca impotiva noastra...:))

2stupiddogs
31st May 2013, 18:55
bine bre,deci v-ati infratit cu UTA,sa-nteleg ca o sa tineti si cu Dinamo de-acum incolo cand joaca impotiva noastra...:))

Absolut irefutabil! Da' tu credeai ca nu o vom face?! :confused:
PS
Ai uitat ca VIN si paduchiosii? :))

fl0o
31st May 2013, 19:01
sarmaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa !!!!Va arde de caterinca? Timisoara nu avea o imaginea chiar asa urata... dar poza aia postat de 2sd... sa-mi bag pl, e deprimanta rau.

cip
31st May 2013, 19:10
Absolut irefutabil!
bravo,nu ajunge ca mazgaliti peretii cu magarii...:nah:
obscenitatile mai lipseau,s-a dus :drak: spiritul Timisoarei :D

2stupiddogs
31st May 2013, 19:18
Trebuia sa va scot din barlog, sa va provoc putin. Prea erati in avantaj.;)
Ce te face sa crezi ca nu am ramas in avantaj?! :hmm:

krokobaursolzos
31st May 2013, 19:35
Pai...eu cred ca e nedumerit. Cum dreq a numarat ziaristul ala ca erau 15?! In poza apar 9 persoane si o pereche de pantofi ceva mai in spate, probabil ca e al zecelea. Deci...cum au fost 15?! :thinkso:

... ala avea procura de la inca 5 :))

Totusi, sunteti siguri ca erau acesisti? ca alb-violet nu e culoarea lor ...

OnixTM
31st May 2013, 19:41
auci, auci, asta a durut :)

avea procura...:happy:happy:happy

krokobaursolzos
31st May 2013, 20:07
... scuze, n-am vrut sa ranesc o doamna ... :)

2stupiddogs
31st May 2013, 20:24
Conform ultimelor stiri petrecerea de promovare a suporterilor a tinut pana spre dimineata. Dupa ce i-au intampinat pe jucatorii invingatori din partida R. Velcea-Damila Cosmarul Maciuca, suporterii au inchiriat un taxi decalotabil si au facut turul de onoare a stadionului cantand: "Bun e VINUL ghiurghiuliu", "La o cana de VIN" si alte cantece de crama.
sursa
www.zvonpres_usl.ro (http://www.zvonpres_usl.ro)

OnixTM
31st May 2013, 22:37
http://www.debanat.ro/2013/05/pe-robu-il-lasa-nervii-in-fata-jurnalistilor-pe-tema-poli/

bravo, don primar! si la mai mare /hello

"Aveți buletin de Timișoara? " :happy:happy
excelent!!

OnixTM
31st May 2013, 22:39
hint ptr tim
http://www.debanat.ro/2013/05/robu-promite-bani-mai-multi-pentru-poli-si-vrea-socios/ :)

cip
31st May 2013, 22:47
ne revedem peste vreo 2-3 ani...sau 5-6-7,cine stie...:))
pana atunci va invitam :

http://youtu.be/MgfOctfsC4A
:D

2stupiddogs
31st May 2013, 22:53
http://www.debanat.ro/2013/05/pe-robu-il-lasa-nervii-in-fata-jurnalistilor-pe-tema-poli/

bravo, don primar! si la mai mare /hello

"Aveți buletin de Timișoara? " :happy:happy
excelent!!

Ca sa intelege lumile: intrebarea e pusa de un taran de la Bocsig! :))

cip
31st May 2013, 22:57
ciudosi :D

OnixTM
31st May 2013, 22:57
Ca sa intelege lumile: intrebarea e pusa de un taran de la Bocsig! :))

:yes:
corect. aveam impresia ca toata lumea stie :D


ciudosi :D
pe tine tre' sa te renovam. tu esti branza buna ...:p

cip
31st May 2013, 23:03
pe tine tre' sa te renovam. tu esti branza buna ...:p
nici vorba,au mai incercat si ceva preceni de-ai vostri dinamovisti :o:
pur si simplu nu se leaga :D

OnixTM
31st May 2013, 23:05
nici vorba,au mai incercat si ceva preceni de-ai vostri dinamovisti :o:
pur si simplu nu se leaga :D

ai sa arzi in purgatoriu ptr comparatia facuta si mai ai o bere de pus pe masa.
ce prostii vorbesc! asta e blasfemie :o: o lada intreaga:D

Leo
31st May 2013, 23:07
Si dupa aia o dai cotita, cica ai glumit.

OnixTM
31st May 2013, 23:07
eu?

Leo
31st May 2013, 23:11
Exact.

OnixTM
31st May 2013, 23:13
aaa, nu am glumit. cum poate un polist sa faca o minima comparatie (egal de ce natura, desi in cazul lui cip chiar a fost gluma) intre violeti si dinamo?
neah, nu exista termen ...:D

Leo
31st May 2013, 23:15
Asa asa, continua. O sa dai bine in fata violetilor.

OnixTM
31st May 2013, 23:20
daca ai o perioada de indispozitie e suficient sa-mi spui
chiar nu e necesar sa ne intersectam daca nu avem chef, nu?

Leo
31st May 2013, 23:22
Nu-ti place cand ti se da peste nasuc?

OnixTM
31st May 2013, 23:23
cand e meritata stiu sa o incasez, cand e gratuita... ripostez :)

Leo
31st May 2013, 23:25
Mai mereu sunt meritate.

OnixTM
31st May 2013, 23:28
aham, fie precum zici :D

Tim
1st June 2013, 09:43
Yuhu , am revenit . Deja e emulatie, e veselie.....:D

cip
1st June 2013, 09:53
cum adica "yuhu"? :o:
esti suspect de vesel in vremurile astea grele,ce se-ntampla? :D

Tim
1st June 2013, 09:58
Adica yupi/hello


Astept sa-i vad reactivati pe aia carora le sta Timisoara in gat si care au fost atat de tacuti in astia 2 ani. Vrei nume sau nickuri?:D

cip
1st June 2013, 10:13
dosare complete,daca se poate... :))

Tim
1st June 2013, 13:06
Nu mai retin, v-am spus oare cat de tare ma bucur ca am revenit? Dupa 2 ani de asteptare./OLE/



:D

Leo
3rd June 2013, 11:49
Suporterii pot să revină la sentimente mai bune pentru că pe acest stadion se va scanda Poli Timișoara. Sunt multe de spus, sunt mulțumit, personal e a doua promovare consecutivă și pot spune că am oferit-o Timișoarei în detrimentul celor două Cupe, una pusă în cârcă pe nedrept. Așa e viața unui antrenor, e grea, dură, dar trebuie să demonstrezi că ai valoare. Aștept la ultimul meci cu FC Bihor, un stadion plin, poate o să vă surprindă. E normal să vină să vadă o echipă care a promovat în Liga I. Dacă acum nu te prezinți la stadion atunci când? Infiferent de ce se va întâmpla, Ti-mi-șoa-ra a revenit pe prima scenă”

Valentin Velcea, antrenor ACS Poli

dextercioby
3rd June 2013, 12:24
Felicitari Recasului pentru promovare. Practic se alatura Chiajnei sau Bragadirului ca fiind echipe post ceausiste cu promovari uluitoare in prima liga.

Tim
3rd June 2013, 13:55
Felicitari Recasului pentru promovare. Practic se alatura Chiajnei sau Bragadirului ca fiind echipe post ceausiste cu promovari uluitoare in prima liga.post ceausiste....:))

Ai vrut si tu sa ataci fara sa ai o minima pregatire.:headbang:

2stupiddogs
3rd June 2013, 14:22
Bah, cum ati ajuns daca pana si oltenii va predau cursuri de moralitate....:happy:happy:happy

Tim
3rd June 2013, 17:31
Redevenim importanti. Sa vazi cum reapar swedishmafia , keluba si care mama dracu de frustrati mai erau........:D

cip
3rd June 2013, 20:08
Felicitari Recasului pentru promovare. Practic se alatura Chiajnei sau Bragadirului ca fiind echipe post ceausiste cu promovari uluitoare in prima liga.
pai zi multam,pe voi n-a mai apucat mititelu sa va mute la Severin...
uluitoare?:o:
terminaseram pe 2 in liga I desi trebuia sa luam campionatul,am promovat anul urmator dar n-am avut voie,promovam si anul asta...ce-ar trebui sa mai facem?

dextercioby
3rd June 2013, 20:27
Nimic, e totul ok.

cip
3rd June 2013, 20:36
chiar ma miram...

dextercioby
3rd June 2013, 20:40
Chiar astept meciurile cu Otelul. :D

Leo
7th June 2013, 12:03
Retur 2012/2013

Etapa 16: FC UTA Arad - ACS Poli Timișoara 1-0
Etapa 17: -
Etapa 18: ACS Poli Timișoara - CS Mioveni 0-0
Etapa 19: Unirea Alba Iulia - ACS Poli Timișoara 0-3
Etapa 20: ACS Poli Timișoara - Corona Brașov 1-2
Etapa 21: Alro Slatina - ACS Poli Timișoara 1-1
Etapa 22: ACS Poli Timișoara - Damila Măciuca 2-0
Etapa 23: Luceafărul Oradea - ACS Poli Timișoara 0-1
Etapa 24: ACS Poli Timișoara - CSM Râmnicu Vâlcea 4-0
Etapa 25: FC Argeș Pitești - ACS Poli Timișoara 2-0
Etapa 26: ACS Poli Timișoara - FCM Târgu Mureș 3-1
Etapa 27: -
Etapa 28: -
Etapa 29: FC Maramureș Universitar Baia Mare - ACS Poli Timișoara 1-1
Etapa 30: ACS Poli Timișoara - FC Bihor Oradea 1-1


ACS Poli Timisoara a promovat in Liga 1 dupa doar un sezon in Liga 2.
FELICITARI!

Leo
7th June 2013, 12:04
http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/921/12090/10931703/18/promovare-poli18.jpg?width=630

OnixTM
7th June 2013, 12:04
Bravo patratel :)

ce rautacioasa si nesuferita am devenit... :o: insa toate astea se datoreaza lui Tim :D

Leo
7th June 2013, 12:09
http://www.banatsport.ro/wp-content/uploads/2013/06/acs-poli-bihor-prom-47-Small.jpg

http://www.banatsport.ro/wp-content/uploads/2013/06/acs-poli-bihor-prom-47-Small.jpg

OnixTM
7th June 2013, 12:10
trist

Leo
7th June 2013, 12:12
Poate ai treaba si te retin. :D Ia si rautatile cu tine.:))

Tim
7th June 2013, 12:18
tristDaca vreti sa fiti si voi veseli , veniti pe stadion.

:ok::)

OnixTM
7th June 2013, 12:24
Poate ai treaba si te retin. :D Ia si rautatile cu tine.:))

asta e discriminare :)

sa aveti o zi minunata :cya:

Leo
7th June 2013, 12:28
Weekend minunat!

2stupiddogs
7th June 2013, 12:49
Sa nu-l uitam pe preaslavit:

http://www.timisoarastiri.ro/images/stories/promovare/robusteag1.jpg

fl0o
10th June 2013, 08:59
Chiar astept meciurile cu Otelul. :DDe ce? :confused:
Stiti ceva ce eu nu stiu?

Ce fel arata pozele astea... :happy zici ca-i Unirea Urziceni in vremurile bune, asa... cu stadionul arhiplin :groggy:

realivanhoe
11th June 2013, 15:29
Interviu pe larg in Opinia Timisoarei despre planurile lui Vali Velcea in liga I:

""Ce urmeaza dupa promovare? Care sunt planurile celor de la ACS Poli si cum se pregateste Liga I, la Timisoara
9 iunie, 2013 - 9:49 PM Daniela Surulescu 166 views


Bucuria accederii in prima liga a lasat loc grijilor de a face fata in primul esalon. In mai putin de o luna si jumatate, ACS Poli va juca primul meci in Liga I, iar la clubul timisorean mai sunt foarte multe lucruri de pus la punct.

Ceea ce este cert in acest moment este ca, dupa ultimul meci din Liga a II-a, cel cu FC Bihor echipa timisoreana a primit zece zile de vacanta. In 17 iunie, insa, Vali Velcea a programat reunirea lotului si pana atunci ar trebui sa stie pe ce buget se va baza clubul in viitorul sezon, unde va avea loc stagiul de pregatire si cati bani vor fi alocati pentru aducerea de noi jucatori.
“M-am intalnit cu multi oameni pe strazile Timisoarei zilele acestea si intre sutele de felicitari mi s-a adresat si aceasta intrebare <<Ce veti face mai departe in Liga I?>>. Pai, pot sa le transmit timisorenilor ca, cu cat iti doresti sa ajungi mai sus intr-o scara ierarhica sportiva, cu atat lucrurile se vor ingreuna si vor fi probleme din ce in ce mai mari.E clar si trebuie sa stie fiecare cetatean al Timisoarei si mai mult decat atat, cei care ne sustin si ne finanteaza, ca ne putem face un plan de achiziti doar in urma unui buget pe care astept cu nerabdare sa-l aflu, pentru ca nu-l stiu la aceasta ora. Sunt convins ca el nu va fi unul foarte bogat, dar in aceasi timp sunt convins ca el nu va fi unul la fel ca anul care a trecut. Pentru ca, daca va fi unul la fel ca in anul care a trecut, discutiile vor lua o alta turnura si ne vom adapta la ceea ce avem. Daca bugetul va fi mai substantial, in functie de ce vom avea, vom putea discuta de achizitiile pe care le dorim“, a spus antrenorul Vali Velcea.
Minim 3 milioane de euro pentru Liga I
In sezonul trecut, in Liga a II-a gruparea banateana s-a bazat pe bani proveniti in cea mai mare parte de la Consiliul Local si Consiliul Judetean. Reprezentantii autoritatilor au anuntat ca pentru Liga I vor mari sumele alocate echipei de fotbal si ca iau in calcul si atragerea unor investitori privati langa club. Pana acum nu a aparut insa, nici un nume concret interesat de a baga bani la ACS Poli. “Cred ca Timisoarei, in acest moment ii trebuiesc 3 milioane de euro ca sa poata sa isi desfasoare activitatea sportiva. Astia sunt minim”, este de parere antrenorul Vali Velcea. ” Putina lume stie, dar prin rezultatele pe care le-a avut, pentru ca a accesat Liga I, echipa a adus 1 milion de euro. Televiziunile vor da lui ACS Poli in jur de 1 milion de euro. Mai trebuiesc 2. Ele sunt, scriptic, pe hartie. Si daca se vor suplimenta contributiile din partea Consiliului Local si Consilului Judetean, teoretic am avea acesti bani. Iar pe langa banii de la autoritati mai raman doua laturi: suporterii care si ei pot avea un aport, o suma subsatntiala s-ar strange din prezenta lor la stadion, iar a doua latura este cea de management, aici intrand tot ceea ce inseamna imagine, vanzare de obiecte promotionale, sponsori, parteneriat public privat, pentru ca si privaul poate sa vina sa ofere bani clubului pentru a-si face imagine”, a mai spus Velcea.
Antrenorul lui ACS Poli a marturisit ca inclusiv lui i s-a transmis de anumiti posibili investitori ca asteapta mai intai sa vada rezultatele echipei pentru a se implica la ACS Poli. “Astept sa vad partea privata, pentru ca am auzit de multe ori <<astept sa vad ce rezultate aveti>>. Acum am avut rezultate, am promovat si eu ii astept pe ei acum. Se stiu ei care mi-au spus mie personal ca, daca avem rezultate, vin”, a spus Velcea, care le va propune celor din conducere sa le ofere eventualilor investitori si posibilitatea de a urmari direct ce se intampla cu bani alocati clubului.”Ar trebui sa diferentiem lucrurile, atunci cand vin si doresc sa ajute aceata echipa nu va mai fi ca in anii trecuti, in sensul ca dau si nu stiu ce se intampla cu banii. Le-am propus celor de la club, sa apeleze la partea privata si sa-i ofere control asupra banilor dati. Exista un cont separat al clubului, sa vireze banii acolo si sa vada exact unde se duc. Poate au o optiune anume si vor, de exemplu sa dea niste bani doar pentru centrul de copii. Si eu, poate, voi veni sa contribui la un moment dat sau poate o sa aduc pe cineva si am sa spun ca suma vreau sa o impartim in doua, la prima echipa o parte si o parte la Centrul de Copii si Juniori, unde fiul meu joaca fotbal. Nu este corect sa crestem si tinerele talente? Chiar parintii pot sa faca asta! Nu sa stea pe la garduri si sa vorbeasca ce nu trebuie”, a mai spus Velcea.
Tinta lui ACS Poli-jucatorii liberi de contract

Pentru a face fata in prima liga, echipa timisoreana are, clar, nevoie de intariri. Discutiile pentru transferurile de jucatori, depind insa de bugetul pe care clubul timisorean il va avea pentru anul viitor, in functie de acesta antrenorul Vali Velcea si managerul sportiv Calin Rosemnblum urmand sa negocieze in privinta contractelor jucatorilor.
” Asta e clar. Eu am o pozitie ingrata, din acesrt punct de vedere, pentru ca cetateanul de rand si suporterul Timisoarei isi va indepta atentia asupra rezulatelor echipei atunci cand va incepe Liga I, iar de aceste rezultate, va spun cu sufletul deschis, atunci cand vor fi rele, un singur om va raspunde, eu. Atunci cand ele vor fi bune, probabil vor fi mai multi. Dar cei care au ochi sa aprecieze vor aprecia, cei care nu, nu. Eu va marturisesc ca vor ma trebui achizitii. Dar vom vedea ce discutii vom purta in perioada urmatoare si cu ce jucatori…”, a spus Velcea. Tinta lui ACS Poli sunt jucatorii liberi de contract, pentru care clubul nu trebuie sa mai plateasca o anumita suma de transfer, urmand sa negocieze direct cu jucatorul sau impresarul acestuia pentru a-l convinge sa accepte conditiile financiare propuse de Timisoara.” Eu sincer, din relatiile proprii, din statutul pe care mi l-am creat in fotbalul romanesc, am purtat discutii cu o serie de jucatori. Am avut o discutie si cu un om important al fotbalului romanesc ca sa stiu ce fel de jucatori liberi sunt pe piata. Pentru ca de la premiza asta pornesc, fiindca la Timisoara asta este ideea principala in acest moment, sa aducem jucatori liberi de contract. Iar din acesti jucatori liberi de contract, sa incerc sa fac o echipa care se aiba si rezultate si daca s-ar putea sa se claseze in primele zece ale Ligii I. Mi-a dori acest lucru si nu este imposibil. Dar asta nu inseamna ca vara asta va fi linistita, va fi chiar mai grea decat cea de acum un an. Si la o scara mai mare pot spune cal la fel ca n-am existat ca echipa anul trecut cand a inceput Liga a II-a, la fel si acum, nu existam ca echipa pentru Liga I. As putea sa spun asta, dar nu o fac, pentru ca trebuie sa privim proiectul cu incredere si sa legam lucrurile pas cu pas si repede, pentru ca n-are nimeni timp sa atepte dupa noi”, a adaugat Velcea.
Tehnicianul lui ACS Poli nu s-a decis asupra unui numar concret de jucatori pe care vrea sa-i transfere, dar recunoaste ca ar avea nevoie de dubluri pe majoritatea posturilor. “N-as putea spune in acest moment un numar de jucatori, as putea spune ca am in vedere toate posturile echipei, ca dublura pe posturi, sa creez o concurenta. Imi doresc sa transfer chiar pe fiecare post cate un jucator valoros si din acest amalgam de jucatori valoric si numeric sa creez o ecuatie sanatoasa care sa arate bine in Liga I. Nu ascund faptul ca am discutat cu mai multi jucatori, dar nu am nimic concret, pentru ca in acest momemt nu pot sa le ofer un salariu jucatorilor, nu stiu cat le putem promite”, a spus Velcea.
Atu-urile lui ACS Poli: contractele de munca si salariile platite la timp
Desi nu se va putea baza pe banii de care dispun alte echipe din Liga I, cei de la ACS Poli ar putea compensa in negocierile cu jucatorii prin faptul ca ii platesc pe contracte de munca si nu pe conventii civile cum procedeaza celelalte cluburi din tara, iar salariile intra la data fixa in fiecare luna. “Nici nu am discutat de jucatori pe care trebuie sa dam bani. Vorbim doar de jucatori liberi de contract care au ajuns in aceasta situatie din diferite motive, fie ca au fost accidentati o perioada de timp si s-au recuperat dar in aceasta perioada cluburile la care au fost au renuntat la ei, nu i-au mai platit, iar baietii si-au depus memoriu sa devina liberi, fie ca pur si simplu li s-a terminat contractul la echipele la care au fost, fie ca nu si-au gasit echipa de ceva timp sau sunt si situatii de genul ca un anumit club, cum ar fi Steaua nu a mai dorit sa tina un jucator si l-a dat liber de contract. Cine apeleaza la acesti jucatori? Cluburile mai mici precum suntem noi in acest moment. Pentru ca trebuie sa fim corecti cu noi si trebuie sa spunem ca in acest moment suntem un club mic. Dar in schimb, suntem un club corect si serios, asta va pot spune cu certitudine, pentru ca este singrul club din Romania care are contracte de munca. Pana in 2015 tot fotbalul romanesc va fi obligat sa se alatura acestui sistem si o sa vedeti ca atunci noi vom avea trei ani de experienta. Daca rezistam acolo unde ne dorim”, este de parere Vali Velcea.
ACS Poli, cautata de jucatori din Liga I
Velcea a marturisit ca deja a fost contactat de mai multi jucatori care si-au exprimat dorinta de a veni la Timisoara. “Sunt jucatori din Liga I care m-au contatat ca vor a vina la ACS Poli, sunt si alt tip de jucatori, chiar si de la Liga a II-a sau a III-a…Am insa experienta anilor anteriori si chiar daca o sa transferam in aceasta vara jucatori pe un post de fundas central, de exemplu, si suntem acoperiti pe acel post, iar jucatorul pe care il transfer este clar valoric superior fata de ce avem, nu insemna ca el va fi titular si nu inseamna ca el va trebui sa continue cu noi, indiferent ce ar face. Avem cazul Dina, cand am adus un jucator de Liga I si am renuntat apoi la el in timpul campionatului. Eu la fotbal, n-am mama, n-am tata si n-am prietenii. De aceea sunt de multe ori greu de acceptat, ca n-am prietenii, nu fac blaturi si nu sunt manjit. Daca altii vor asta, cu mine nu pot”, a avertzat Velcea.
Cati jucatori din actualul lot raman la Timisoara?

Vali Velcea a evitat sa spuna deocamdata la care dintre jucatorii din actualul lot va renunta in aceasta vara. Decizia in privinta plecarilor va fi luata doar in funtie de jucatorii care vor fi adusi la Timisoara. Mai multi dintre jucatorii care au jucat pentru ACS Poli in sezonul trecut se afla la a doua promovare consecutiva, venind anul trecut din Liga a III-a, impreuna cu AC Recas. Velcea recunoaste ca pentru multi dintre ei saltul la Liga I ar fi unul destul de greu, insa spune ca are incredere in ei. “Este un salt mare, ei sunt constienti, eu i-am simtit pe perioada returului Ligii a II-a cand campionatul se comprima , cand presiunea crestea, am vazut pe fetele lor si am simtit ca au o problema si este explicabila, nu sunt de acuzat. Multa lume critica, dar nici nu ai cum sa ai pretentii de la un nucleu de jucatori care a activat marea parte din cariera lor de pana acum la ligiile a IV-a, a III-a si abia acum au luat contact cu Liga a II-a. Probabil ca le trebuia o marja de siguranta, sa aiba un an, doi, trei sa treaca peste ei si abia apoi sa vorbim despre experienta si maturitatea sportiva. Sunt explicabile aceste lucruri, dar uite ca acum ca am ajuns in Liga I si au reusit sa treaca aceasta provocare. Au ajuns la Liga I, nu am crezut ca o pot face, dar am realizat acest lucru si ramane de vazut ce pot sa faca mai departe. Poti sa faci, mergi mai departe, nu poti sa faci, din pacate, la fotbal, se renunta, dar am incredere ca ei sunt niste tineri care se vor stradui sa ofere din calitatile lor tot ce este mai bun”, a spus Velcea.
In actualul lot al lui ACS Poli se afla si castiva jucatori care sunt la final de contract, cum este cazul portarului Eduard Pap sau a mijlocasilor Cristi Barbut sau Razvan Trandu, jucatori pe care Velcea si-ar dori sa-i pastreze in echipa sa. “Sunt cativa jucatori la final de contract, dar nu cred ca exista unul dintre ei care sa nu doreasca sa ramana si cu care sa nu se reuseasca sa se ajunga la o intelegere. In privinta jucatorilor ce tin de vechea societate a lui Marian Iancu, stiu ca prima optiune o are ACS Poli. Factorii care pot influenta plecarea lor pot fi poate pretentiile prea mari ale jucatorului, poate considera ca valoarea lor ii indreptateste sa-si doreasca sa joace in alta parte sau poate confortul pe care il au aici sa-i determine sa plece, ceea ce nu cred ca e cazul”, a mai spus antrenorul lui ACS Poli.
Stagiu de pregatire de 12 zile si 4 amicale
In iarna echipa timisoreana a avut parte de un stagiu prelungit in Antalya, unde alb-negrii au disputat mai multe meciuri amicale contra unor adversari puternici. Pentru aceasta vara Vali Velcea este obligat insa sa apeleze la un cantonament mai scurt, data fiind perioada scurta de timp ramasa pana la inceperea campionatului. Antrenorul lui ACS Poli ar prefera tot un cantonament in strainatate, una din variante fiind Austria, insa decamdata se astepata ca autoritatile sa decida cati bani vor fi disponibili pentru acest stagiu de pregatire. “Indiferent cu cine vom pleca la drum, va trebui ca echipa sa aiba un stagiu de pregatire. Data de reunire a lotului este data de 17 iunie, indiferent cine se va prezenta la echipa si cine nu. Avem aceste zece zile de vacanta si apoi cinci saptamani pline de pregatire, fiindca in 20 iulie e startul Ligii I. Dupa reunire, imi doresc o perioada de cantonament de 12 zile maximum si vor exista maxim 4-5 meciuri dintre care trei sau patru in cantonamentul de pregatire, acolo unde va avea el loc si vrem un meci in fata propriilor suporteri, inainte de inceperea Ligii I, pentru a vedea echipa la lucru, in Timisoara. Cantonamentul nu stiu la ora aceasta unde va fi pentru ca va trebui sa stau de vorba cu autoritatile si sa vedem daca ne lasa sa plecam, daca avem bani sa plecam. Daca nu, ne vom adapta la ceea ce putem”, a explicat Velcea.
Metodele de pregatire ale echipei nu se schimba
Trecerea in Liga I nu va aduce la gruparea timisoreana o schimbare majora din punct de vedere al modului de pregatire. Si asta pentru ca, chiar si la liga a II-a Vali Velcea a tinut sa aplice unele din cele mai moderne metode de antrenament. “Ca metode de pregatire, pot sa va spun ca, de doi ani de zile, Timisoara are metodele de pregatire pe care Steaua le face publice. Eu am avitat sa fac public lucrul acesta pentru ca nu am dorit asta. Este un detaliu pe care nu-l cunosc decat cei din staff-ul tehnic. Dar este al doilea an de experienta de acest gen, cu doi preparatori fizici diferiti, sub comanda mea. Asa ca, in privinta metodelor de pregatire lucrurile nu se vor schima radical. Totusi, nivelul de pregatire va creste, metodele de pregatire se vor imbunatati si vor creste si ca incarcatura, pentru ca fotbalul in Liga I inseamna forta, rezistenta si viteza, iar viteza este si cea de gandire. Ramane sa vedem daca avem oportunitatea sa etalam aceste metode de pregatire, pentru ca eu sunt un tehnician cu metode de pregatire noi si am riscat ca sa ajung sa fac asta. Chiar vorbeam de curand cu un tehnician care nu a crezut ca poti face o pregatire de iarna fara sa faci alergari interminabile”, a povestit Vali Velcea.
“E nevoie de 3-4 ani pentru ca Timisoara sa recastige respectul Ligii I”

Plecata din Liga I in anul 2011 din postura de vicecampioana, din motive juridice, legate de neobtinerea licentei, Timisoara revine la doi ani distanta in primul esalon, insa de pe alte pozitii. “E greu ca Timisoara sa impuna acum in primul an acelasi respect pe care l-a avut Timisoara in era condusa de domnul Iancu. Cinci ani de zile, domnul Iancu cu echipa pe care a avut-o si impreuna cu autoritatie au muncit sa impuna respectul pe care l-au impus si sa ajunga unde au ajuns. Este greu ca noi intr-un an acelasi lucru. Trebuie sa fim realisti si sa nu ne mintim, pentru ca mintindu-ne pe noi, dezinformam si sporterii care sunt cunoscatori de fotbal in Timisoara. Va trebui sa muncim cel putin 4 -5 ani sa ajungem sa impunem respectul pe care l-a impus Poli Timisoara in urma cu trei ani cand a ajuns pe locul 2. Va trebui sa muncim foarte mult, dar nu este imposibil. Si consider ca este accesibil acest lucru chiar cu bani mai putini fata de ceea ce s-a intamplat acum trei-patru ani, spun asta pentru ca am fost aici, cunosc, am avut parte si de bune si de rele si de greseli si as putea sa ajut sa se corecteze o gramada de lucruri care nu au fost bune si as putea sa le imbanatatesc pe cele bune. Asta nu inseamna ca le pot face pe toate, dar ce tine de mine, cel putin la nivel de sfaturi, la nivel de a antrena, a creste si a cladi echipa, pot sa fac asta. Eu spre deosebire de mult din club imi asum aceasta responsabilitate si scrisa. Nu e normal altfel. Daca ai functie, esti si hulit si apostrofat si aplaudat, asta e. Daca nu, renunti, inchizi obloanele si stai la trbuna a II-a”, a mai spus Vali Velcea, care a transmis un mesaj indirect si catre unele persoane din club: “Consider ca toti cei care sunt agrenati in acest proiect trebuie sa aiba responsabilitate. Si cine imi spune ca toata lumea are responsabilitate, nu l-as crede. Eu vreau sa le multumesc celor care au fost aproape de mine din club si celor care nu au fost aproape de mine din club, pentru ca sunt si din astia. Cred ca ei nu au realizat ca si ei au promovat in Liga I, indiferent de rautatile pe care le-au avut sau le vor avea, este suprinzator pentru mine si este pacat pentru ei. Dar probabil ca si eu imi voi schimba atitudinea, ii respect pe cei care ma respecta, le multumesc celor care imi multumesc si le voi vorbi in fata celor care ma vorbesc pe la spate”, a transmis antrenorul lui ACS Poli.
“Mi-a lipsit contactul cu fotbalul de calitate, mi-a lipsit Timisoara in Liga I, mi-au lipsit meciurile de tradintie si mi-au lipsit spectatorii care umpleau stadionul. Sper ca acum vor reveni toate aceste lucruri”
Vali Velcea, antrenor ACS Poli"

opiniatimisoarei.ro"

http://www.opiniatimisoarei.ro/fortaviola/ce-urmeaza-dupa-promovare-care-sunt-planurile-celor-de-la-acs-poli-si-cum-se-pregateste-liga-i-la-timisoara/09/06/2013

realivanhoe
11th June 2013, 15:29
Iar la categoria transferuri presa vorbeste despre:

Scutaru, Florin Ilie, Belu, Popovici, Bud, Mansour, Axente, Andrei Vastag, Alin Roman, Darius Buia, Dorin Goga.

Multe pot fi doar zvonuri, de multe ori ziarele vorbesc sa se afle in treaba!

realivanhoe
11th June 2013, 16:20
"Costel Pantilimon, bucuros pentru revenirea Timisoarei in Liga I: ‘Cat nu am avut echipa in prima liga, a fost ca un oras mort’
11 iunie, 2013 - 3:02 PM Daniela Surulescu
Fostul jucator al lui Poli Timisoara spera ca incepand de acum Timisoara nu o sa mai lipseasca din primul esalon fotbalistic si ca, odata cu promovarea lui ACS Poli, oamenii o sa revina pe stadionul Dan Paltinisanu.
“Sunt bucuros de promovarea lui Poli, e un lucru foarte important pentru oras, chiar avea nevoie Timisoara de aceasta promovare, pentru ca, atata timp cat nu am avut echipa in prima liga, a fost ca si un oras mort. Echipa de fotbal e inima orasului si sper din tot sufletul s-o avem de-acum, in fiecare an, in prima liga”, a spus Costel Pantilimon.
Portarul care a evoluat la Poli Timisoara in perioada 2005-2011 stie cat de importanti sunt suporterii in evolutia viitoare a echipei. “Imi doresc din tot sufletul sa revina suporterii pe stadion, pentru ca am spus mereu ca fara ei nu se poate, echipa are mare nevoie de suporteri, ei au tinut de fiecare data, aceasta echipa in viata, ei sper sa o tina in continuare, pentru ca, imi aduc aminte si eu, era o placere imensa sa ai 30 de mii de oameni la stadion care te incurajeaza. Alaturi de ei am obtinut performante si sper ca si acesti baieti care sunt acum sa obtina performate alaturi de acesti suporteri”, a mai spus Panti.
Internationalul roman se afla inca sub contract cu Manchester City dar a obtinut acordul clubului englez pentru a-si cauta o alta echipa, pentru care sa aiba posibilitatea sa joace mai mult.“Mi-am exprimat dorinta de a pleca de la Manchester City, acum ramane de vazut unde si ce se intampla in aceasta perioada. Agentul meu, Ioan Timofte se ocupa de aceasta problema. Pentru mine a fost o experienta foarte frumoasa la Manchester, in care am invatat multe lucruri, am stat la un nivel foarte inalt si sper sa continui la un nivel foarte inalt pentru ca nu vreau sa fac un pas inapoi. Pentru mine e important sa raman in campionatele puternice ale Europei, nu as putea sa zic ca prefer sa merg undeva anume. Astept sa vad ce oferte vor veni, discut cu agentul meu si alegem cea mai buna varianta. Nu vreau sa vorbesc deocamdata la trecut despre Manchester City fiindca eu mai am inca contract cu ei, doar ca mi-am exprimat dorinta de a merge altundeva pentru a putea sa joc constant, pentru ca imi doresc sa fiu constant si la echipa nationala si sa pot sa-mi apar culorile tarii”, a explicat Pantilimon.
Fostul jucator al lui Poli este in continuare in relatii foarte bune cu cei care i-au fost colegi la Manchester City, in special cu Joe Hart, Gael Clichy sau Kolo Toure. “Suntem prieteni, ne-am inteles foarte bine si vorbim in continuare De fapt m-am inteles bine cu toata lumea, suntem un grup foarte ok si m-am bucurat de acesti doi ani frumosi. Nu o sa pot sa spun vreodata ca nu m-am simtit bine la Manchester City, a fost un moment foarte important pentru mine si o sa pastrez legatura cu baietii, indiferent unde o sa merg in continuare”, "

opiniatimisoarei.ro

http://www.opiniatimisoarei.ro/fortaviola/costel-pantilimon-bucuros-pentru-revenirea-timisoarei-in-liga-i-cat-nu-am-avut-echipa-in-prima-liga-a-fost-ca-un-oras-mort/11/06/2013

Leo
12th June 2013, 14:38
Cristi Bud isi doreste sa joace pt ACS Poli. Poate cluburile se inteleg pt un imprumut.

Tim
12th June 2013, 15:27
E slabut, l-am urmarit cu atentie in ultimul meci, nu mai e ce a fost.

realivanhoe
12th June 2013, 17:11
""Florin Ilie, liber de contract cu retrogradata Concordia, neconvocat pentru Feroe: ”M-aș întoarce la Timișoara, pentru că am promovat în 2012 pe plan sportiv în Liga 1 și am o revanșă de luat!”

miercuri 12 Iun, de Mihai Comșulea


Acum două veri, la precedenta exclusivitate in extenso acordată lui www.sporttim.ro, fostul treiar al Timișoarei, Florin Ilie, era unicul proaspăt campion național de juniori A, cu generația de Ž92 pregătită de Robert Frușa, evoluînd pentru România U19 în turneul final al Campionatului European găzduit de ”tricolori”, fiind totodată și la prima și de fapt ultima convocare în lotul de seniori al ”tricolorilor”, la chiar întîia acțiune a lui Victor Pițurcă după instalarea sa. Astăzi, cu puțin înaintea zilei de 18 iunie, cînd va împlini 21 de ani, fundașul central e acasă, la Alba Iulia, după retrogradarea cu Concordia Chiajna și neconvocarea pentru acel 2-2 din Insulele Feroe, așteptînd în schimb o ofertă concretă. Inclusiv de la ACS Poli Timișoara. Care l-a contactat, dar – momentan – atît…


Florin Ilie, pe-atunci la FC Timișoara, se bucura la finele meciului cu ALRO Slatina, din etapa a XIX-a a Ligii II la fotbal, vineri, 23 martie 2012, pe stadionul Dan Păltinișanu.


Florin Ilie… născut la 18 iunie 1992 la Alba Iulia + 1,89 metri/83 kg + campion național de juniori A în 2011, pe 19 iunie, cu FC Timișoara, într-un 2-1 în finala cu Viitorul Constanța + două jocuri pentru România U19 la turneul final din iulie 2011, contra Cehiei și Irlandei + o convocare în reprezentativa de seniori, pentru primul joc al noii investituri a lui Pițurcă, în august 2011.

+

Promovat la finele ediției 2011-2012 în Liga 1, cu FC Timișoara, care nu obținea la vremea respectivă licența pentru primul eșalon, Florin Ilie a activat în 2012-2013 la prim-divizionara Concordia Chiajna, laolaltă cu alți jucători deținuți de Marian Iancu, retrogradând însă luna trecută din elită. Ilie este momentan liber de contract…

”După ce am plecat de la Timișoara, credeam că trecerea la Liga 1 este un pas mare, iar după ce la început poate nu m-am acomodat foarte bine, ușor-ușor totuși am reușit să mă integrez și ridic la nivelul cerințelor”, ne-a spus Florin Ilie ca o concluzie de ansamblu a primului său sezon în divizia de elită, explicînd că ”am jucat doar 16 sau 17 partide, dar chiar și așa a fost o experiență bună. Acest sezon în Liga 1 este un plus pentru mine, pentru cariera mea, m-a ajutat foarte mult, și cel mai important era să am mai multe meciuri în picioare dar n-am ajuns să adun poate cîte aș fi sperat. Normal, nu mă mulțumesc cu atît, și sper să îmi îmbunătățesc evoluțiile și cresc numărul prezențelor”.

www.sporttim.ro: Ce crezi că v-a dat peste cap, să spun așa? Este un moment definitoriu care se confundă cu picajul vostru sau nu neapărat?

Florin Ilie: Probabil returul de campionat, în general, a dus la retrogradarea Concordiei. În tur am acumulat 25 de puncte și eram acolo, la locurile 8-9. În retur am avut însă o scădere, dar nu neapărat ca joc. Paradoxal, poate am evoluat chiar mai bine dar nu ne ieșea ceva în joc, în sensul că s-a schimbat ceva tactic, vroiam mai mult să dăm și nu reușeam, și de fapt primeam mai multe goluri.

- A fost și altceva care va dereglat angrenajul?

F.I.: Nu, n-a fost cazul, deoarece ca grup ne-am înțeles bine, colectivul era unit. Au fost însă și meciuri pe care le-am irosit, probabil că în ultimele etape ne-a fugit terenul de sub picioare, iar dacă triumfam în cel cu Iașiul, eram cu unul peste pozițiile retrogradante. Nu poți să spui însă că a fost un meci anume ci pur și simplu am intrat într-o pasă proastă, și s-a și văzut că abia în ultima etapă a venit și victoria.

- Care a fost impactul cu prima ligă pentru un fundaș de 20 de ani?

F.I.: La început am crezut că vom da peste mulți jucători cu clasă dar am văzut cum este să joci și nu-i ieșit din comun. E drept, avem o serie de fotbaliști de valoare și nivelul e destul de mare! Oricum, am rămas cu o experiență pozitivă, pentru că 17 meciuri sunt totuși ceva și aceste prezențe îmi oferă un plus de încredere. Și normal, orice jucător este nevoit și trebuie să se adapteze oriunde merge, indiferent de antrenamentele efectuate, că sunt noi, sau de antrenorul pe care-l are ori de mediul în care intră, și zic că m-am adaptat foarte repede – m-am integrat foarte bine în grup, în colectiv. Totul depinde însă și de antrenor, cum te vede, cum te simte. Antrenorul, se știe acest lucru, era foarte dur în pregătirea fizică, mă refer la metodică, dar asta ne-a prins foarte bine mie și colegilor mei, ca un pas înainte.

- La avansul cu care s-a impus, întrebarea e dacă a cîștigat Steaua campionatul s-au s-a văzut slăbiciunea contracandidatelor…

F.I.: Cred că este victoria Stelei, detașat, și a avut de-a face cu unele noi metode de pregătire, ceea ce s-a văzut încă din tur, cînd a luat avans, iar apoi a jucat din plăcere.

- Ce adversari ai remarcat?

F.I.: Rusescu… Bokila… De profiluri diferite, ce-i drept. Primul te surprindea cu o execuție, pe cînd Bokila era total opus, pe forță și viteză. Asta e ceea ce am simțit pe pielea mea, niște jucători buni, buni, dar nu senzaționali.

- Simți totuși că ai fi putut oferi și juca mai mult, peste acele 16-17 meciuri, majoritatea în general ca titular?


Florin Ilie cîștiga în 2012 liga a II-a cu FC Timișoara, nepromovînd în elită doar datorită necîștigării licenței de către clubul de pe Bega


F.I.: Toată lumea știe ce-a fost la Chiajna, și nu că meritam eu să joc dar cred că mi se putea acorda mai multă șansă. Era urît, unul să stai, unul să joci, și în funcție de cine este suspendat, cu toate că faci o partidă bună, și tot te scoate… Încercam să mă pregătesc cît mai bine, cu speranță, și clar că puteam și mai mult.

- Crezi că e o problemă generală la noi a nu acorda suficientă încredere jucătorilor mai tineri, sub presiunea rezultatelor imediate?

F.I.: Nu pot zice că este o problemă, căci de exemplu Chiajna, Viitorul, Iașiul, erau echipe la retrogradare dar cu destui tineri, însă normal că ar trebui încurajați mai mult și uneori îți lasă un gust amar. Se acționează cu oarecare limită dar o să vedem sezonul viitor cum o să fie.

- Cum ai simțit pulsul tribunei în Liga 1, după anul de liga a II-a cu galeria Timișoarei în preajmă?

F.I.: Cea mai mare și mai frumoasă, ce n-am văzut-o nicăieri altundeva, tot la Timișoara rămîne! Nu era la Divizia A ce am trăit la Timișoara! Au fost cele mai frumoase clipe în această privință. Am jucat totuși în fața unor fani cît de cît fanatici, ai lui Petrolul, Rapid, Steaua, adică echipe care țin fruntea în clasament, dar ca la Timișoara, nu, nu… E drept, ești concentrat la joc și nu bagi de seamă, dar cînd te mai uiți totuși în jur, și vezi uneori gol, cum era la Liga 1, nu e bine. Cu fanii aproape ești de două ori mai puternic, indiferent că te încurajează sau nu, îți dă o dorință mai mare…

- Cum stai cu selecțiile?

F.I.: Deocamdată staționez. N-am fost convocat la ultimele selecții la tineret, din perspectiva faptului că n-am meciuri, dar au fost unii care au jucat și mai puțin sau veneau din liga a II-a. Aștept însă cu inima deschisă să fiu convocat din nou și, normal, dacă o să joc, o să vină convocarea din nou. Ultima oară am fost chemat la acel 1-1 în Cipru, în toamnă. Practic am pierdut un meci oficial de calificare, acesta, în Feroe.

- A fost o convocare și la naționala mare, acum aproape 2 ani deja…

F.I.: Cantonamentul acela, care mi-a prins foarte bine. Am avut atunci un Campionat European U19, iar ulterior, la Timișoara, un sezon cît de cît bun, primul în liga a doua. Nu mă așteptam să fiu convocat la seniori, a venit ca o plăcută surpriză, căci e foarte greu să ajungi acolo. Am fost în cantonamentul respectiv, care reunea mai mulți jucători din Liga 1, apoi amicalul a fost și cu stranierii de afară. De fapt nu este chiar foarte greu să ajungi, dar este foarte greu să te menții acolo. Dar dacă o să joc, o să atrag atenția selecționerului, însă deocamdată important e să joc la club, pentru a fi convocat…

- Bun… Te vezi în următorul oficial, din 10 septembrie, în deplasare în Muntenegru?

F.I.: Sincer, zic eu, cred că da! Dacă o să joc la club, dar nu știu unde voi merge.

- Apropo de care…

F.I.: Păi suntem un grup care am avut un an la Chiajna și aparținem mai mulți de vechiul club, în insolvență, așa că suntem liberi de contract, și unde vom ajunge în proporție de 30% revine domnului Iancu. La Concordia, la final, am avut o discuție cu domnul primar, finanțator, și își dorea foarte mult să rămîn, să continui, ceea ce m-a surprins, căci antrenorul nu mă plăcea foarte mult. A fost o discuție amicală, în care am zis că m-aș întoarce într-o bună zi cu plăcere, dar n-aș mai continua acolo. Oricum, condițiile erau foarte bune, bază senzațională, cu vitaminizare și orice necesar, un loc în care poți avansa mult.

- Ce urmează, așadar?

F.I.: Sunt discuții dar nimic concret. Sunt 3-4 echipe cu care discut, știu, e deja puțin cam tîrziu, căci pregătirile o să înceapă în 5-6 zile, și sper să se contureze ceva precis.

- ACS Poli e printre cele 3-4?

F.I.: Da, am avut niște discuții, dar nu ceva concret, să mă convingă.

- Ce ar fi necesar pentru a te convinge?

F.I.: Nu am pretenții, cel mai important este de fapt să joc, un cadru bun de pregătire, și sincer nu mă gîndesc la bani, dar în ziua de azi îți trebuie totuși un puțin. Așa că totul de ei depinde.

- Ți-au lansat o ofertă concretă?

F.I.: Nu. Sunt 3-4 echipe prim-divizionare în discuție.

- Care crezi că poate fi problema stînd la baza contraperformanțelor naționalelor de juniori, vezi și acest 2-2?


Tineri marcatori gratulîndu-se reciproc într-un amical hibernal ACS Recaș - FC Timișoara, în iarna lui 2012, la Recaș: Alexandru Popovici, Andrei Dăruială și Florin Ilie. Toți aveau să fie pierduți de Timișoara...


F.I.: Poate la structura pregătirilor de la copii și juniori, căci îți trebuie niște condiții să crești, ori doar 2-3 echipe au acest bun cadru și își pun baza în așa ceva, pe cînd restul mai puțin, și se vede. Sunt tineri talentați la noi dar trebuie să îmbunătățim sistemul. Probabil și antrenamentele, pregătirea – cantonamentele. Poate nu sunt prea bine structurate, și contează și de cine ești antrenat, cine îți dă atenție foarte mare…

- Te vezi din vară la nou-promovata ACS Poli, înapoi la Timișoara?

F.I.: Sincer, mi-aș dori! Aș veni cu o satisfacție în plus, pentru clipele frumoase petrecute la Timișoara, și nu vin cu capul plecat, căci mi-am făcut treaba și m-aș întoarce pentru că am promovat pe plan sportiv și am o revanșă de luat. Normal, să revăd toată lumea în tribună, ar fi o bucurie, și cred că și alții și-ar dori la fel…

- Adică din grup, colegii tăi?

F.I.: Am vorbit cu ei dar și la ei nu e nimic deocamdată…

- Îți mulțumim și îți adresăm ”La Mulți Ani!” în avans, cu sănătate! Altfel, cum e vacanța? Sau școala?

F.I: Acum acasă, în familie, la Alba Iulia. Cu facultatea, sunt în anul 2 la ”Sport”, la Universitatea de Vest Timișoara, și țin să termin facultatea!
"

sporttim.ro"

http://sporttim.ro/fotbal/florin-ilie-liber-de-contract-cu-retrogradata-concordia

2stupiddogs
13th June 2013, 15:07
Bijuteria Timișoarei, palmierii de 10.000 de euro din centrul orașului – au început să se usuce. Chiar dacă timișorenii au râs de inițiativa exotică a primarului orașului, cel din urmă e negru de supărare că palmierii suferă, iar verdele lor se transformă în galben.
La nici măcar o săptămână de când au fost instalate în buricul Timișoarei, plantele au început să sufere. În acest moment, oricine trece pe lângă palmieri, poate vedea că aceștia au început să se usuce. De vină nu e faptul că nu au fost udați, ci clima din zona de vest a țării și traficul intens, care aduce cu sine și poluare.
"E o problemă cu palmierii. Nu știu cât de gravă e problema și nici cauza. Cert e că încercăm să vedem dacă e normal ca ei să înceapă să se usuce. Poate de vină e amplasarea lor, chiar nu știu. Cert e că avem câțiva palmieri de rezervă, care oricând pot să fie plantați în locul celor cu hibe”, a spus Adrian Diaconu pentru www.exclusivtm.ro .

http://exclusivtm.ro/palmierii-din-timisoara-imbolnavit-se-usuca-palmisoara/

Ce sa intelegem noi de aici? :thinkso:
Statul de "bijuterie a Timisoarei" il detin palmierii si nu ac recas?! :hmm:

OnixTM
13th June 2013, 15:14
Bijuteria Timișoarei, palmierii de 10.000 de euro din centrul orașului – au început să se usuce. Chiar dacă timișorenii au râs de inițiativa exotică a primarului orașului, cel din urmă e negru de supărare că palmierii suferă, iar verdele lor se transformă în galben.
La nici măcar o săptămână de când au fost instalate în buricul Timișoarei, plantele au început să sufere. În acest moment, oricine trece pe lângă palmieri, poate vedea că aceștia au început să se usuce. De vină nu e faptul că nu au fost udați, ci clima din zona de vest a țării și traficul intens, care aduce cu sine și poluare.
"E o problemă cu palmierii. Nu știu cât de gravă e problema și nici cauza. Cert e că încercăm să vedem dacă e normal ca ei să înceapă să se usuce. Poate de vină e amplasarea lor, chiar nu știu. Cert e că avem câțiva palmieri de rezervă, care oricând pot să fie plantați în locul celor cu hibe”, a spus Adrian Diaconu pentru www.exclusivtm.ro .

http://exclusivtm.ro/palmierii-din-timisoara-imbolnavit-se-usuca-palmisoara/

Ce sa intelegem noi de aici? :thinkso:
Statul de "bijuterie a Timisoarei" il detin palmierii si nu ac recas?! :hmm:
ce mama draq e de neinteles? chiar nu se asteptau la asta, chiar nu stiau ca palmierul este o planta afectata de multe boli ce necesita tratamente speciale si costuri de intretinere suplimentare comparativ cu vechiul tei romanesc? :rolleyes:
chiar aveau impresia ca sunt cu 5 minute mai destepti decat lenuta, sau ...aveau impresia ca timisorenii sunt mai din ...bananier?
o gramada de bani aruncati pe mofturile te miri carui...neam


m-am enervat :mad:

2stupiddogs
13th June 2013, 15:17
Lasa asta, era la mintea cocosului :D (nu cu sh), io nu stiu care-i bijuteria! :mda:

Leo
13th June 2013, 15:23
Cum nu stii? Bijuteria este ASU!

OnixTM
13th June 2013, 15:23
Lasa asta, era la mintea cocosului :D (nu cu sh), io nu stiu care-i bijuteria! :mda:

era la mintea cocosului (nu cu sh :D ), aia care se vopseste!! :o:

:mda:

2stupiddogs
13th June 2013, 15:30
Cum nu stii? Bijuteria este ASU!

Prin ce metode ai ajuns la concluzia asta? :thinkso:

OnixTM
13th June 2013, 15:32
nu o intreba pe Leo de metode....


considera ca te-am avertizat si esti....pe riscul tau :D

2stupiddogs
13th June 2013, 15:37
De mult mi-s pe riscul meu :D...dar tot nu inteleg, cum sa rivalizezi cu niste...palmieri?! :))

OnixTM
13th June 2013, 15:39
De mult mi-s pe riscul meu :D...dar tot nu inteleg, cum sa rivalizezi cu niste...palmieri?! :))

aaaa, nici palmierii nu fac multi pureci...de plante :thinkso:

:)):))

LE pardon, asta e doar asemanarea :groggy:

Leo
13th June 2013, 15:43
De mult mi-s pe riscul meu :D...dar tot nu inteleg, cum sa rivalizezi cu niste...palmieri?! :))

Foarte simplu. E vorba de atmosfera. :))

OnixTM
13th June 2013, 15:50
Foarte simplu. E vorba de atmosfera. :))

ai baut ceva? :o:
esti groaznic de haioasa astazi!! :D


PS vorbim de atmosfera de pe DP si cea din jurul palmierilor, nu?
ca sa nu lasam loc de interpretari :)

Leo
13th June 2013, 15:52
ai baut ceva? :o:
esti groaznic de haioasa astazi!! :D


PS vorbim de atmosfera de pe DP si cea din jurul palmierilor, nu?
ca sa nu lasam loc de interpretari :)

Si tu ai nevoie de desene?

OnixTM
13th June 2013, 16:02
doar o schita hasurata :D

2stupiddogs
13th June 2013, 16:05
Foarte simplu. E vorba de atmosfera. :))

Io-ti propun sa te gandesti de doua ori cand vorbim de palmierii lu' robu. :D
Daca aparita lor a fost doar un prim pas dintr-un plan mai amplu si de fapt el vrea ca din sezonul urmator sa implementeze aceasta atmosfera, bineinteles cu palmierii ca imagine de fundal, pe DP:
hV1vgCZ93nI
? :o:

OnixTM
13th June 2013, 16:07
:)) :)) :))

nu stiu ce se intampla cu voi astazi...
prizati cirese de mai expirate??

LE si eu vreau!

Leo
13th June 2013, 16:10
La capitolul priza ai grija Onixuto.


B, cum stai cu pleskavita? Cu palmierii m-ai convins.

2stupiddogs
13th June 2013, 16:11
PS
De fapt Leo scapa lejer, le explica ca ea e d.-ista si nu intelege notiunea de baza din aceasta problema: atmosfera! Alibiul ei e beton! :D
:sneaky:

pleskavita aia de care vorbesti s-o manance cainii...nu aia buni ca aia nu se lasa fraieriti sa consume asa ceva! :D

OnixTM
13th June 2013, 16:14
La capitolul priza ai grija Onixuto.


B, cum stai cu pleskavita? Cu palmierii m-ai convins.

nu am motive sa mai am grija...am scapat de "piesele" purtatoare de grija altuia :rolleyes:

merci de gand :)

PS sabotam pleska de agil! am zis!


PS
De fapt Leo scapa lejer, le explica ca ea e d.-ista si nu intelege notiunea de baza din aceasta problema: atmosfera! Alibiul ei e beton! :D
:sneaky:

:happy:happy:happy:happy

e absolut obligatorie o intrunire de ...destindere si cosmetica a ridurilor

Leo
13th June 2013, 16:14
Deci ai inteles foarte bine de ce este ASU bijuteria orasului.

OnixTM
13th June 2013, 16:16
eu? nu, chiar nu inteleg nimic din ceea ce spui
si nici B

ne explici la o bere? :D

2stupiddogs
13th June 2013, 16:17
Deci ai inteles foarte bine de ce este ASU bijuteria orasului.

Pentru ca acolo exista atmosfera si nu exista pericolul de a dansa Hula-Hula!
Acum am CRED ca am inteles.


eu? nu, chiar nu inteleg nimic din ceea ce spui
si nici B

ne explici la o bere? :D
Am zis doar ca "CRED"...si nu beau bere ca n-o vad. :headbang:

Leo
13th June 2013, 16:23
eu? nu, chiar nu inteleg nimic din ceea ce spui
si nici B

ne explici la o bere? :D

Bineinteles.


PS. DE DATA ASTA NU NE DAI TEAPA, ASA-I? :))

OnixTM
13th June 2013, 16:25
Am zis doar ca "CRED"...si nu beau bere ca n-o vad. :headbang:

las' ca mai e putin si scapi de ...orbul gainii :yes:
ne auzim maine pentru a stabili detaliile picante :D


Bineinteles.

PS. DE DATA ASTA NU NE DAI TEAPA, ASA-I? :))

am sa ma straduiesc! chiar imi este dor de voi si de una mai lunga si cand ma gandesc la cate beri are sa-mi toarne martanu...hihihi, iar va bag sub masa pe toti

:happy:happy

Leo
13th June 2013, 16:32
las' ca mai e putin si scapi de ...orbul gainii :yes:
ne auzim maine pentru a stabili detaliile picante :D



am sa ma straduiesc! chiar imi este dor de voi si de una mai lunga si cand ma gandesc la cate beri are sa-mi toarne martanu...hihihi, iar va bag sub masa pe toti

:happy:happy

A fost ceva interesant sub masa datile trecute? :confused:

OnixTM
13th June 2013, 16:33
nu am idee, sa-mi spuneti voi :D

hai ca am terminat cu munca pe ziua de azi, ne mai auzim :cya:

Uncle Ben
13th June 2013, 21:13
Cipsy, avem o veste buna pentru voi: nu va mai ducem jucatorii in beciurile Politiei Timis!
Am gasit o metoda mai simpla si mai eficienta... Bagam jandarmii pe teren si, cat stau ai vostri pe burta, cu mainile pe cap, pac! pac! baga ai nostri 4 goluri, ca sa putem scoate macar 1 punct la final ('v-ar "patrula" a dreq)!
Eu zic ca daca s-a putut la Chisoda, abia s-au invatat banatenii cu descinderi d'astea... :))

http://www.gsp.ro/fotbal/liga-b/video-culcaaat-capu-n-pamint-culcat-am-zis-imagini-incredibile-pe-un-stadion-fotbalisti-pusi-la-pamint-de-mascati-400997.html

cip
13th June 2013, 22:04
Cipsy, avem o veste buna pentru voi: nu va mai ducem jucatorii in beciurile Politiei Timis!
Am gasit o metoda mai simpla si mai eficienta... Bagam jandarmii pe teren si, cat stau ai vostri pe burta, cu mainile pe cap, pac! pac! baga ai nostri 4 goluri, ca sa putem scoate macar 1 punct la final ('v-ar "patrula" a dreq)!
Eu zic ca daca s-a putut la Chisoda, abia s-au invatat banatenii cu descinderi d'astea... :))

http://www.gsp.ro/fotbal/liga-b/video-culcaaat-capu-n-pamint-culcat-am-zis-imagini-incredibile-pe-un-stadion-fotbalisti-pusi-la-pamint-de-mascati-400997.html
nu stiu bre.pare capcana si asta...
mi-e ca ne baga Corbu' gol in ultimul minut,pe baiatul asta :D nu-l anunta niciodata nimeni de nimic :))

Uncle Ben
13th June 2013, 23:19
nu stiu bre.pare capcana si asta...
mi-e ca ne baga Corbu' gol in ultimul minut,pe baiatul asta :D nu-l anunta niciodata nimeni de nimic :))
De cand cu Fanta Madness, ii va fi si lui Craciunescu mai usor de explicat pozitia in care se afla atacantul dinamovist! :D

Leo
14th June 2013, 10:48
Reunirea lotului pentru noul sezon va avea loc luni, 17 iunie, ora 18,00, la stadionul ”Dan Paltinisanu”.

2stupiddogs
14th June 2013, 10:52
Nu ne intereseaza! :cheer:
oricum, io nu inteleg de ce ai intrerupt dialogul de mai sus?! Acest dialog s-ar putea sa devina o proba dna pentru cum se aranjeaza un meci cu cateva luni inainte de a se juca...:cool:

Leo
14th June 2013, 11:03
Suntem pe threadul ACS Poli.

OnixTM
14th June 2013, 11:04
nu ne intereseaza :cheer:

:D

Leo
14th June 2013, 11:06
Si ce?

2stupiddogs
14th June 2013, 11:20
Suntem pe threadul ACS Poli.

Vezi...daca nu era partea subliniata si in loc de Timisoara scria Recas...imi aratam stima (nu si mandria!), asa....repet: NU NE INTERESEAZA! :ban:

Leo
14th June 2013, 11:22
B, daca nu te intereseaza esti liber sa postezi dincolo. SIMPLU si pe intelesul tuturor. Va convine sau nu, echipa asta se numeste ACS Poli Timisoara.

2stupiddogs
14th June 2013, 11:27
Nici tie nu-ti place ASU dar asta nu te opreste/impiedica sa scrii acolo...
Vezi ca nu mai e asa de SIMPLU?! :rolleyes:

Leo
14th June 2013, 11:33
Unde am spus eu ca nu-mi place ASU?

2stupiddogs
14th June 2013, 11:35
Pai banuiam...ca 3, pardon, cu Roma ar fi 4....e cam multe! :sneaky:

Leo
14th June 2013, 11:38
Vorbeste gura fara tine. Lasa banuielile pt altii.

OnixTM
14th June 2013, 11:40
am bagat popcoarnele la micro :D

2stupiddogs
14th June 2013, 11:41
Vorbeste gura fara tine. Lasa banuielile pt altii.
Poate desh'tele sau tastatura....:cool:
4? PATRU???? :o:

Leo
14th June 2013, 11:47
am bagat popcoarnele la micro :D

Si berea unde este? Nu bagi pe nimeni pe sub masa? :D

OnixTM
14th June 2013, 12:01
Si berea unde este? Nu bagi pe nimeni pe sub masa? :D

sunt la munca
so, cam greu, drago, cam greu ... :D

Tim
14th June 2013, 12:16
Mah, ce-i cu orzasimea asta sub palmieri?:D

OnixTM
14th June 2013, 14:32
Mah, ce-i cu orzasimea asta sub palmieri?:D

te roade treaba cu "bijuteriile banatene", cumparate cu un mega card auriu :rolleyes: de al tau preferat, hmmm?

app, am auzit ca http://img23.imageshack.us/img23/757/0pdk.jpg pentru ca, pe langa iaht, are si palmieri :sneaky:

cip
14th June 2013, 14:49
Nu ne intereseaza! :cheer:
oricum, io nu inteleg de ce ai intrerupt dialogul de mai sus?! Acest dialog s-ar putea sa devina o proba dna pentru cum se aranjeaza un meci cu cateva luni inainte de a se juca...:cool:
eh hai ca prea le iei in serios,faceam si eu cu cuscrul un pic de circ pe-aici :))
sau nu...:cool:
(fundal sonor din tu'i n pix :D )

2stupiddogs
14th June 2013, 15:07
Cand urmeaza replica aia: "50. e bine?"?! :hmm:
(sa fim bineintelesi, Leo intra ca intermediar/moderator! Sa vad ce alibi mai are si pt asta?! :sneaky: )

cip
14th June 2013, 15:27
nu mai zac nimic,tocmai m-o sfatuit avocatul sa invoc nush ce amendament...:D

2stupiddogs
14th June 2013, 15:33
Io doar vroiam sa te avertizez sau sa-ti reamintesc ca in asemenea cazuri ei pot sa treaca precum gasca prin apa si scapa fara sa se ude! Nu crezi?! Uite aici:
http://d24w6bsrhbeh9d.cloudfront.net/photo/av02XoW_460sa.gif
P'orma sa nu zici ca nu te-am avertizat...

cip
14th June 2013, 15:36
stii ca mi-s usor influentabil...:rolleyes:
gata bre,hai ca ma lepad de Dinamo :drak:

Tim
14th June 2013, 15:36
Racovita cu cine are meci?:D

Leo
14th June 2013, 15:48
Cand urmeaza replica aia: "50. e bine?"?! :hmm:
(sa fim bineintelesi, Leo intra ca intermediar/moderator! Sa vad ce alibi mai are si pt asta?! :sneaky: )

Leo nu intra si nici nu iese, sa fie clar. ;)

2stupiddogs
14th June 2013, 15:53
Asta nu depinde de Leo...
Io te-am pus sa intermediezi/moderezi discutia dintre cei doi? Io te-am pus sa abati atentia cand dialogul a devenit mai mult decat evident?!

Leo
14th June 2013, 15:54
Sa vina DNAul!

cip
14th June 2013, 16:14
Sa vina DNAul!
bre,tu tii cu lupul? :D

Leo
14th June 2013, 16:25
bre,tu tii cu lupul? :D

http://www.youtube.com/watch?v=Yrkf9e5BwLo :D

2stupiddogs
14th June 2013, 16:37
Recasenilor, ati vazut daca-i dati nas lu' Ivan?! Vi se urca pe divan!

cip
14th June 2013, 16:37
http://www.youtube.com/watch?v=Yrkf9e5BwLo :D
asa,da-i idei lui mister B...:ciocan:
nu vezi ca nu ma mai suporta,mi-a mai pus si DNA-ul pe cap :))
:rasc:

cip
14th June 2013, 16:39
Recasenilor, ati vazut daca-i dati nas lu' Ivan?! Vi se urca pe divan!
jur ca asta am vrut sa scriu si eu din prima :happy

Fedayn
14th June 2013, 16:40
forza nadragu!!!! :))



:D

2stupiddogs
14th June 2013, 16:40
Deci, sa ne intelegem, nu "ti-a pus" ci "v-a pus"!
Asta ca sa nu te plicti acolo...in 3 timpul trece mai repede. :great:
LE
Pe voi va intereseaza unde are pachet fedaynev?! :thinkso:

cip
14th June 2013, 16:44
Deci, sa ne intelegem, nu "ti-a pus" ci "v-a pus"!
Asta ca sa nu te plicti acolo...in 3 timpul trece mai repede. :great:
LE

Pe voi va intereseaza unde are pachet fedaynev?! :thinkso:
bine bine,inutil sa mai intreb cine-i al 3-lea :D
Fedosiuc?
asta-i cam rebel de felul lui,cred ca merge cu-ai lui Turcu si Borcea...:))

Leo
14th June 2013, 16:45
Atata timp cat raspundeti la unison, inca sunt sanse.

cip
14th June 2013, 16:49
Atata timp cat raspundeti la unison, inca sunt sanse.
eu sunt dispus sa trec peste escapadele lor,cu conditia sa nu mai mazgaleasca peretii din oras :D

2stupiddogs
14th June 2013, 17:01
no way! Io nu uit erezia lor...:evil:

Leo
14th June 2013, 18:07
*Nuno Claro, Souleymane Keita, Andrey Varankow și un atacant brazilian sunt aproape de a semna cu ACS Poli.

http://www.prosport.ro/fotbal-intern/liga-1/acs-poli-aproape-sa-perfecteze-4-transferuri-10968651

Tim
14th June 2013, 18:32
Ii stiu pe astia, banateni get-beget.:))

realivanhoe
14th June 2013, 18:36
Primele achizitii la ACS Poli! Keita si Nuno Claro, foarte aproape de Timisoara! Vezi cu cine mai negociaza banatenii!
14 iunie, 2013 - 3:59 PM Daniela Surulescu 27 views
Managerul lui ACS Poli, Calin Rosenblum a dezvaluit primele nume de pe lista de achizitii a echipei timisorene. Mijlocasul Keita si fotul portar al lui CFR Cluj, Nuno Claro se afla in discutii avansate cu conducerea lui ACS Poli.
Desi echipa este inca in vacanta, managerul lui ACS Poli, Calin Rosemblum a avut in perioada aceata discutii cu mai multi jucatori in vederea completarii lotului lui Vali Velcea, pentru Liga I.
“Incercam in aceasta perioada sa parafam si noi doua, trei transferuri care sa ne ajute in viitorul campionat in Liga I. Ca noutate pot sa spun, 90%, este jucatorul Keyta, asteptam sa vina si sa semnam, credem ca ne poate ajuta. Mai suntem, de asemenea, in discutii avansate cu inca 3-4 jucatori tot din Liga I care probabil saptamana viitoare vor veni si ei. Unul dintre ei, cu care suntem in discutii avansate, este portarul Nuno Claro de la CFR Cluj. Pe langa acestia, tinand cont de faptul ca suntem in Liga I, daca se iveste pe parcurs un jucator de Liga I si noi putem sa-l obtinem, facem tot posibilul sa-l aducem la noi”, a spus Calin Rosenblum.
Portarul Nuno Claro (36 de ani) se afla la CFR Cluj din 2007, timp in care a castigat sapte trofee alaturi de echipa ardeleana. In ultimul an si jumatate insa, portughezul s-a pregatit doar cu echipa a doua si cu juniorii clubului, fiind in relatii de tensionate cu sefii CFR-ului. Nuno Claro devine liber de contract in aceasta luna. In ceea ce-l priveste pe Souleymane Keita(25 ani), acesta a evoluat ultima oara la CSMS Iasi. Mijlocasul senegalez a mai jucat in trecut in Romania pentru FC Botosani si Gloria Bistrita.
Discutiile purtate de cei de la ACS Poli pentru viitoarele transferuri sunt ingreunate de faptul ca bugetul echipei nu este inca finalizat, insa timpul scurt ramas pana la debutul meciurilor din primul esalon nu le permite timisorenilor sa amane prea mult definitivarea lotului. “Este mai dificil, de aceea dureaza mai mult si discutiile stagneaza, insa noi discutam, luni ne reunim si pe timpul sederii in Timisoara cred ca reusim sa acoperim posturile pe care Vali si le doreste”, a spus Rosenblum.
Un atacant din Belarus si un fundas central croat
Nu numai in Liga I cauta jucatori cei de la ACS Poli, ci si in afara tarii. “Asteptam sa vina saptamana viitoare si un jucator din Belarus, Andrei Voronkov si mai asteptam din Germania inca un fundas central”, a marturisit Rosemblum. este vorba de atacantul Andrei Voronkov sifundasul central, Adrian Valentic. In varsta de 24 de ani, Voronkov a fost legitimat in trecut la Dinamo Kiev, in timp ce Valentic a evoluat ultima oara in Germania pentru echipa a doua a lui Karlsruhe.
Discutiile cu jucatorii din lotul Chiajna, neconcretizate deocamdata
Managerul sportiv al lui ACS Poli a discutat in aceasta perioada si cu jucatorii Alexandru Popovici, Florin Ilie si Claudiu Belu Iordache, jucatori care apartin de societatea lui Marian Iancu si au fost imprumutati in ultima perioada la Concordia Chiajna. “Am avut niste intalniri cu cei de la Chiajna, pana acum nu s-a concretizat nimic, daca reusim este bine, daca nu, asta e, totul e o cerere si oferta”, a explicat Rosemblum.
Iici in privinta jucatorilor timisoreni care se afla la Dinamo cei de la ACS Poli nu au concretizat deocamdata nimic. “La ora actuala, din ultimele discutii avute cu domnul Pitpaiac, liber si care poate sa negocieze este Alin Roman. Am avut o discutie prealabila cu el, nu am ajuns la nicio intelegere si urmeaza zilele urmatoare sa vedem daca reusim sa ne intelegem“, a mai spus Rosenblum.

http://www.opiniatimisoarei.ro/fortaviola/primele-achizitii-la-acs-poli-keita-si-nuno-claro-foarte-aproape-de-timisoara-vezi-cu-cine-mai-negociaza-banatenii/14/06/2013

realivanhoe
14th June 2013, 18:37
ACS Poli dă primele lovituri! Nuno Claro, Souleymane Keita și Andrey Varankow așteptați la reunire

3 Comentarii | Postat la: 14/06/13 la 16:15 | de catre Cornel Biholari

Timișorenii sunt aproape de primele patru achiziții pentru Liga I. Managerul sportiv al lui ACS Poli, Călin Rosenblum, a confirmat negocierila avansate cu portarul Nuno Claro (CFR Cluj), mijlocașul Souleymane Keita (CSMS Iași) și atacantul Andrey Varankow (Dinamo Kiev), cărora ar urma să li se alăture încă un vârf brazilian ce a evoluat în Liga I.

Keita, Nuno Claro, Varankov și încă un atacant brazilian, sunt aproape să semneze cu ACS Poli conform DiviziaSport (Radio Timișoara). Informațiile au fost confirmate pentru BanatSport.ro de către managerul sportiv Călin Rosenblum. Acesta a precizat că pentru noile achiziții nu se va plăti niciun ban pentru transferuri, la semnătură ori către agenții jucătorilor.

“Suntem în discuții avansate cu cei trei de aceea pot să și ofer aceste informații. Nu pot să spun numele brazilianului. Dacă primesc viza ei vor veni luni la antrenament. Tot luni așteptăm un sârb și un croat, un mijlocaș și un fundaș. Deocamdată nu a plecat nimeni. Transferurile se fac în funcție de limitele financiare. Nu plătim decât salariile”, a declarat Călin Rosenblum, pentru BanatSport.ro.
Portarul cu experiență

Așa cum vă anunțam miercuri, ACS Poli se afla în căutarea unui portar cu experiență și l-a găsit în persoana goalkeeperului CFR-ului. Portughezul Nuno Claro are 36 de ani și a primit acceptul să fie transferat liber de contract de la 1 iulie. El a evoluat la feroviari din anul 2007 și are în palmares două titluri de campion și trei Cupe ale României. Cărora li se adaugă două SuperCupe și participări în Europa și Champions League.

Un mijlocaș foarte interesant e Souleymane Keita (25 ani). Senegalezul evoluează în banda dreaptă dar poate fi folosit pe mai multe posturi ofensive. El s-a remarcat la Gloria Bistrița, e senegalez și îi expiră contractul cu Iașiul pe 30 iunie. E un jucător tehnic și a avut câteva finalizări interesante, inclusiv împotriva lui Poli (3-3 la Bistrița în sezonul 2010-2011), când a înscris de două ori. Sezonul trecut a avut 17 apariții și un gol marcat pe prima scenă.

Andrey Varankow (24 ani) e un atacant bielorus ce aparținea de Dinamo Kiev dar care la seniori a evoluat sub formă de împrumut la mai multe cluburi ucrainene. Cel mai prolific sezon l-a avut la Krivbas, pentru care a marcat de 11 ori în cele 34 de apariții ale sezonului 2010-2011. Ultima dată a fost la Metalurg Zaporoje pentru care a bifat nouă prezențe, fără gol marcat însă. Tot nouă prezențe are și în naționala Belarusului.

Un al patrulea transfer pe cale să se realizeze este cea a unui atacant brazilian ce a evoluat în Liga I. În acest moment se poate doar specula. O țintă posibilă ar putea fi Wellington Carlos da Silva (25 ani) de la Chiajna, care nu ar fi dispus să mai stea la ilfoveni în B (dacă până la urmă vor retrograda așa cum arată clasamentul).

Reunirea echipei timișorene va avea loc luni, 17 iunie, de la ora 18.

http://www.banatsport.ro/acs-poli-da-primele-lovituri-nuno-claro-souleymane-keita-si-andrey-varankow-asteptati-la-reunire/

Leo
14th June 2013, 19:03
realivanhoe, trebuia sa postezi si tu ce am postat eu?

cip
14th June 2013, 19:11
no way! Io nu uit erezia lor...:evil:
tu esti ranchiunos defel,deci nu se pune :D
PS: or sunat unii la intefon,evident ca le-am zas ca doar pisicile-s acasa...mai ai multi de astia de la DNA?
ca astia primii erau cam slab pregatiti...ii fac cu cuscrul din doua propozitii :D
bai frate,daca nici cu Dinamo nu mai poti face un blat relativ cinstit...:))

Leo
14th June 2013, 19:13
tu esti ranchiunos defel,deci nu se pune :D

Rautaciosule! :D

cip
14th June 2013, 19:19
Rautaciosule! :D
e clar,iar esti cu lupu' :))

realivanhoe
14th June 2013, 19:28
realivanhoe, trebuia sa postezi si tu ce am postat eu?

Eu am luat info de pe opiniatimisoarei si de pe banatsport.
Ulterior am vazut ca ai dat aceste nume din prosport.

Leo
14th June 2013, 19:38
Eu am luat info de pe opiniatimisoarei si de pe banatsport.
Ulterior am vazut ca ai dat aceste nume din prosport.

Se vede foarte clar de unde le-ai luat. Ideea este sa verifici inainte de a posta.

2stupiddogs
14th June 2013, 20:09
tu esti ranchiunos defel,deci nu se pune :D
PS: or sunat unii la intefon,evident ca le-am zas ca doar pisicile-s acasa...mai ai multi de astia de la DNA?
ca astia primii erau cam slab pregatiti...ii fac cu cuscrul din doua propozitii :D
bai frate,daca nici cu Dinamo nu mai poti face un blat relativ cinstit...:))
Se vede ca tremura nadragii :D pe tine, nu reusesti nici macar cuvantul inter sa-l scrii....:happy

cip
14th June 2013, 20:11
Se vede ca tremura nadragii :D pe tine, nu reusesti nici macar cuvantul inter sa-l scrii....:happy
pai ce naiba sa mai zac...tu n-auzi ca am terminat pe 9 si am luat-o tur retur de la Sienna :))

2stupiddogs
14th June 2013, 20:29
Nu conteaza. Orice cuvant scris oricum si nu ma legam de el dar nu asta!
Scrie repede: ac recas nu e POLI!
:))

cip
14th June 2013, 20:37
nu discut cu radicalii :D

realivanhoe
15th June 2013, 15:36
Discuții avansate și cu bănățenii din “lotul Chiajna”. Belu, principalul vizat

ACS Poli se reunește luni și conducătorii clubului bănățean au anunțat deja mai multe tratative cu jucători străini care ar veni să întărească lotul pentru Liga I. Primul sosit ar urma să fie mijlocașul senegalez Souleymane Keita de la Iași însă nu e exclus ca la primele antrenamente să-și facă apariția și nume aflate încă sub contract cu societatea lui Marian Iancu.

Managerul sportiv Călin Rosenblum spune că negocierile se poartă pe mai multe planuri. Pe de o parte sunt cei circa șase jucători străini. Patru dintre ei fiind aproape de a semna, cu Souleymane Keita, cap de listă, urmat de Nuno Claro (CFR Cluj), Andrey Varankow (ex-Dinamo Kiev) și un atacant brazilian – posibil Wellington (Chiajna). De asemenea pe lista cu posibile achiziții se mai află fundașul croat Adrian Valentic, care-și încheie contractul cu Karlsruher II și încă un jucător sârb cu profil defensiv.

Cârstea s-a anunțat și el la Timișoara
Pe de altă parte sunt vizați și mai mulți jucători care au evoluat la vechea Poli. De altfel Rover Cârstea, trecut între timp de la Chiajna înapoi la FC Argeș, a anunțat că el se prezintă luni la reunire la Timișoara. “Mă voi întoarce la Timișoara, pentru că am ter­minat împrumutul… Eu sînt sub con­tract cu Timișoara, iar de luni mă voi prezenta la reunirea lotului“, a declarat atacantul piteștean pentru Curierul Zilei.

Pe listă se află și ceilalți trei colegi care au rămas în retur la Concordia: Alex Popovici, Claudiu Belu și Florin Ilie. “S-au purtat niște negocieri cu aceștia dar nu e încă nimic sigur”, ne-a spus Călin Rosenblum. Se pare că primul vizat e fundașul dreapta Claudiu Belu-Iordache, în condițiile în care Florin Nohai a evoluat sub așteptări iar “globe-trotterul” Sakir Redzepi are șanse mari să-și încheie conturile cu Timișoara. Un răspuns clar în privința sosirii celor trei va fi dat zilele următoare.

În ceea ce privește jucătorii din generația de “aur” a LPS Banatul, singurul cu care se poartă discuții e mijlocașul Alin Roman, asta deoarece restul jucătorilor sunt deja acontați (în mare parte de Dinamo).

Una peste alta nu e exclus ca la prima mișcare, de luni (ora 18), să nu se prezinte niciun jucător nou, străinii având și ceva probleme cu vizele.

“Purtăm discuții și în funcție de posibilitățile noastre financiare. Până la urmă poate o să vină doar două-trei întăriri… Probabil va fi organizat și un nou trial pentru mai mulți jucători”, Călin Rosenblum, manager sportiv ACS Poli Timișoara

Cornel Biholari
Sursa:
http://www.banatsport.ro/discutii-avansate-si-cu-banatenii-din-lotul-chiajna-belu-principalul-vizat/

2stupiddogs
17th June 2013, 15:25
Azi e ziua cea mare! Se reunesc trandarășii de la crama, astept cu nerabdare noutatile din staff-ul polit...pardon, tehnic...:cool:

Leo
17th June 2013, 15:26
Te-ai mutat aici?

2stupiddogs
17th June 2013, 15:28
De ce sa ne izolam acolo?! Ne largim ariile de interes, cautam diversitatea...
Stai sa vezi cand incep campionatul performantii lu' Titu si Nicu, ma axez pe acest thd. si pe toate in care se vorbeste despre podg...oops, "POLI"AX. :evil:

2stupiddogs
17th June 2013, 17:34
Nu-mi amintesc, cand a promovat acs poli din liga 3 in liga 2? Ce vechime avea clubul cand a promovat in prima liga?
Rog un poli-truc sa ma dumireasca...:(

Leo
17th June 2013, 18:01
Cristi Scutaru va evolua din sezonul urmator la ACS Poli Timisoara. Si-a reziliat contractul cu Dinamo, cu conditia sa-si primeasca salariile la zi.

cip
18th June 2013, 09:06
bun,hai si cu Luchin! /hello
ca tot l-am vazut prezent pe DP la utimul nostru meci in B :D

Tim
18th June 2013, 09:31
Nu-mi amintesc, cand a promovat acs poli din liga 3 in liga 2? Ce vechime avea clubul cand a promovat in prima liga?
Rog un poli-truc sa ma dumireasca...:(Iti spun eu , in acelasi an in care a promovat ASU din liga VI in V.
Cum ai putut sa uiti?

Leo
18th June 2013, 09:37
bun,hai si cu Luchin! /hello
ca tot l-am vazut prezent pe DP la utimul nostru meci in B :D

Pe principiul asta, hai si cu Alexa si cu Pantelimon. :D

cip
18th June 2013, 09:39
Pe principiul asta, hai si cu Alexa si cu Pantelimon. :D
exclus :nah:,nu vrem sa le ruinam viitorul,astia au prins echipe mari :D

2stupiddogs
18th June 2013, 09:42
Iti spun eu , in acelasi an in care a promovat ASU din liga VI in V.
Cum ai putut sa uiti?

Ce vechime are clubul si cine-i finanteaza? (de asta uitasi...)

Leo
18th June 2013, 09:44
Luchin daca pleaca, o va face doar in strainatate. Asa ca...........................sorry for you :D

cip
18th June 2013, 09:44
Iti spun eu , in acelasi an in care a promovat ASU din liga VI in V.

oopsss! :o:
deci cum s-ar spune,sunt aproape virgine :D

Tim
18th June 2013, 09:54
oopsss! :o:
deci cum s-ar spune,sunt aproape virgine :D

Tu nu auzi ca a lor e mai virgina decat a noastra?:D

Tim
18th June 2013, 09:56
Ce vechime are clubul si cine-i finanteaza? (de asta uitasi...)Vechime de peste 90 de ani si e finantat de autoritatile locale si judetene. Normal , doar e echipa reprezentativa a judetului.


Alta intrebare?

OnixTM
18th June 2013, 10:04
Tim, pe zi ce trece te inteleg tot mai putin

2stupiddogs
18th June 2013, 10:11
Vechime de peste 90 de ani si e finantat de autoritatile locale si judetene. Normal , doar e echipa reprezentativa a judetului.


Alta intrebare?

Serios?! 90 de ani? Foarte frumos!
Acum 2 campionate, pe ce loc a terminat si in ce liga?
PS
Ce firma e asta care se numeste "autoritatile locale si judetene" si mai ales ce produce?

Leo
18th June 2013, 10:13
B, te-ai trezit cu chef de cearta? :D

2stupiddogs
18th June 2013, 10:34
Nu tre' sa ma trezesc cu acest chef, de acest domeniu e responsabil un rob...si nu oricum ci pe linie de partid. :D
Raspunsuri?! Nu vad nimic...

Tim
18th June 2013, 11:31
Tim, pe zi ce trece te inteleg tot mai putinO sa ma intelegi, o sa vezi.:P

2stupiddogs
18th June 2013, 11:45
Serios?! 90 de ani? Foarte frumos!
Acum 2 campionate, pe ce loc a terminat si in ce liga?
PS
Ce firma e asta care se numeste "autoritatile locale si judetene" si mai ales ce produce?

Haaapciu...

Tim
18th June 2013, 11:50
Mah dar ce v-a obisnuit Macovei cu anchetele dure. Statul procurorilor, ce vrei?


Deci ce nu e clar? Vrei sa caut exemple de echipe celebre care sunt ale autoritatilor locale?

Vrei sa te intreb de echipele pedeliste sustinute de primariile portocalii , cum ar fi Petrolul sau Tg Mures?

realivanhoe
18th June 2013, 11:52
Raspunsul este simplu si se gaseste pe site-ul oficial de multa vreme:

"24 Octombrie 2012
ACS Poli Timișoara reprezintăa un proiect fotbalistic susținut de Consiliul Local Timișoara, Consiliul Județean Timiș si Universitatea Politehnica Timișoara.

Consiliul Director este format din:


Dr. ing. Florențiu Staicu (președinte)

Profesor universitar Ion V. Ionescu (vicepreședinte)

Profesor universitar Viorel Boiț (vicepreședinte)

Sorin Grindeanu (membru)

Călin Dobra (membru)

Ioan Miculaș (membru)
"


http://acspoli.ro/Informatii_Membri-fondatori_192_ro.html

La care adaugam ca Dl. Boit a semnat cedarea palmaresului la ACS Poli iar acest demers va fi oficializat cat mai curand. El a fost impiedicat prin "bunavointa" unei persoane din Timisoara care insa doar a tras de timp fara sens, pentru ca acest lucru se va produce si este inevitabil.

Cei care nu vor sa inteleaga de ce Universitatea Politehnica face parte din acest proiect si vede aceasta echipa ca reprezentanta Politehnicii in fotbalul de performanta si de ce si detinatorii palmaresului reprezentati prin dl. Boit sustin si ei aceasta echipa, si de ce autoritatile locale o sustin de asemenea ca fiind echipa reprezentativa pentru oras si judet in fotbalul de performanta, acesti oameni care nu inteleg au probleme de percepere a realitatii, adica de refuz al realitatii, pentru ca realitatea nu este pe placul lor! Prin urmare, avand dreptul la opinie, un drept democratic de altfel, isi vor trai pana la capat refuzul, refuz in contradictie cu traditia orasului Timisoara, Timisoara innsemnand in fotbal in primul rand performanta la cel mai inalt nivel, in acord cu statura orasului, adica Ripensia si Chinezul Timisoara, traditie diluata in comunism unde totul a fost monopolizat de Steaua si Dinamo, dar si atunci Poli a reprezentat, atat cat a putut, cu cinste orasul in tara si in Europa! Dupa revolutie am avut acei ani frumosi din punct de vedere ai performantei cu Iancu, dar si tristi pentru ca doua finale de cupa si de doua ori vicecampioana inseamna ca nu am finalizat nimic chiar daca am dominat fotbalul din Romania! O cerinta de baza a unui suporter autentic este sa isi urmeze echipa la bine si la rau, chiar si in ligile inferioare, evident! Poli insa nu a retrogradat mai jos de liga II-a! ASU, adica echipa studentilor amatori nu are treba cu fenomenul de performanta iar Timisoara ca si oras cu statura europeana nu cred ca poate fi reprezentat de un fotbal in ligile inferioare, pentru ca este evident ca proiectul ASU este doar romantism fara nici o baza de nici un fel iar Timisoara nu poate fi prizoniera unor oameni care cred in utopii! Acesti oameni au tot dreptul sa creada in visul lor, asta e normal, insa visul este din pacate irealizabil! In aceste conditii cei care au inca in acest moment capul pe umeri au incercat sa refaca ce s-a putut in urma falimentului echipei lui Iancu.
Din pacate inradacinarea adanca a mintilor unora in fenomenul politic, de o parte si de alta, ii determina pe acestia sa o sacrifice pe Poli in detrimentul simpatiilor lor politice, si prin urmare "orzasii" refuza "uslasii" iar "uslasii" refuza "orzasii" ceea ce este foarte nociv, daunator, inseamna incalcarea flagranta a spiritului Politehnicii, care nu are de aface cu politica, si a produs in oras distrugerea fenomenului ultras, care poate reapare dar va fi in alta forma, si a dus Timisoara de la un model pentru altii la situatia de a fi un obiect de deriziune si caterinca.

In acest timp se pare ca reprezentantii celor doua tabere, sau cel putin o parte dintre ei, in loc sa puna Timisoara si Universitatea Politehnica pe primul loc, se incapataneaza cu obstinare sa isi vada de caternica lor politica la adresa celeilalte tabere!

Poate fi mai clar decat atat?

2stupiddogs
18th June 2013, 12:22
Mah dar ce v-a obisnuit Macovei cu anchetele dure. Statul procurorilor, ce vrei?


Deci ce nu e clar? Vrei sa caut exemple de echipe celebre care sunt ale autoritatilor locale?

Vrei sa te intreb de echipele pedeliste sustinute de primariile portocalii , cum ar fi Petrolul sau Tg Mures?

Vreau un link cu un clasament de acum 2 ani unde apare ACS cum-ii-spuneti-voi Timisoara. Vreau sa vad golaverajul lor, cate victorii au avut...poate chiar si cine era golgeterul echipei. Se poate?
PS
...spune-i te rog la ivanhoii de pretutindeni si de ce nu ne spui vechimea reala a ACS-ului asta! Prima obligativitate a unui club care promoveaza in prima liga e sa aibe o vechime in activitate de min 3 ani. Eu v-am cerut clasament de acum 2 ani...sa nu par rau!

Tim
18th June 2013, 12:23
Vrei prea multe si tu. Zicu parca era golgheter.:D

2stupiddogs
18th June 2013, 12:26
Zicu? Un moment sa caut....

OK, deci tipul a jucat in Timisoara dar nu la ACS ci la FC, FC care anul trecut s-a retras din liga2....daca bine-mi amintesc. Ma insel?

Tim
18th June 2013, 12:39
Zicu? Un moment sa caut....

OK, deci tipul a jucat in Timisoara dar nu la ACS ci la FC, FC care anul trecut s-a retras din liga2....daca bine-mi amintesc. Ma insel?Interpretezi. Unde avea sediul echipa la care a jucat Zicu? Pe ce teren a jucat Zicu? Pe ce teren s-a antrenat Zicu? Cine l-a masat pe Zicu?

De ce duci discutia in absurd?


Iti pot sintetiza ( a mia oara) si altfel ceea ce vrei tu sa auzi: Da , Poli este echipa orasului si a Banatului . Obligata de mafia din fruntea fotbalului , si-a schimbat actionariatul . A fost ajutata de cei din Recas si a profitat de o solutie regulamentara si a folosit locul echipei din Recas pentru a rezolva o chichita juridica, dar.....dar,locul nostru era si este de drept in prima liga. Cu asta am incheiat subiectul.
O sa ramai surprins, am vorbit cu multi oameni ( nu sunt ultrasi, e adevarat) care vad situatia exact ca mine, care sunt deranjati de mazgalirea zidurilor aroasului si de anti campania pe care o duce Drucheria.

realivanhoe
18th June 2013, 12:40
@stupiddogs: Din pacate tu nu citesti ce ti-am trimis! ACS Poli Timisoara este un proiect NOU cladit pe aducerea Recasului si adoptarea lui de catre Politehnica si de autoritatile locale. Nu pot sa iti dau un clasament decat cu ACS Recas dar ACS Poli nu mai este Recas!
In acelas mod atunci cand a venit AEK Bucuresti aici la intrebarea ta ti-as fi spus ca e vorba de o echipa NOUA si ca nu as putea sa iti dau decat un clasament care are de a face insa cu AEK Bucuresti/Rocar/Fulgerul Bragadiru!
Diferenta este ca atunci regulamentele permiteau fuziunile! AEK Bucuresti a fuzionat printr-un artificiu juridic cu echipa studentilor amatori ai Politehnicii insa si asta dupa o divizare facuta in acea societate. A fost doar un artificiu juridic, echipa de pe teren fiind integral AEK Bucuresti. Acea echipa evident nu avea nici o legatura cu Poli since 1921!
Ulterior prin efortul tuturor palmaresul s-a intors acasa si Iancu a reusit sa obtina legitimitatea juridica ca fiind continuatorul echipei din 1921!

La fel si acum, ca si in cazul AEK Bucuresti! Doar ca regulamentele nu mai permit fuziuni daca vrei sa promovezi! Prin urmare adoptarea acum s-a facut in limitele regulamentelor de acum! S-a facut un proiect nou prin schimbarea actionarilor si mutarea echipei la Timisoara! Universitatea Politehnica si in acest caz si-a dat girul si afirma ca ACS Poli Timisoara este reprezentanta UPT in fotbalul de performanta! Si la fel ca si in trecut s-a semnat pentru aducerea palmaresului la aceasta echipa, oficializarea si recunoasterea lui de catre FRF fiind doar o problema de timp! In plus la nivel de jucatori s-a combinat lotul ramas de la Poli lui Iancu plus lotul din Recas si unele veniri noi, oricum majoritatea timisoreni si banateni si nu bucuresteni ca si in trecut, la care adaugam ca in plus copii si juniorii orasului, apartinand echipei Poli lui Iancu au trecut in gradina noii Poli!

Disocierea societatilor de palmares este o anomalie care nu are legatura cu Poli ci cu fotbalul romanesc in general!

Poli nu se poate raporta la randul ei decat la legile existente pentru ca nu este un organism legiuitor!

Cat despre supararea ta pe "*******ul", adica pe primar, de pe alt topic, pai daca potrivit conceptiei tale irationale nu Robu ci functia din el a facut lucrurile bune, adica ASU si baza sportiva a UPT, atunci inseamna ca nu el a facut "raul" ACS Poli ci functia de primar din el!

Prin urmare dat fiind ca functia de primar este raul suprem, propun desfiintarea in Timisoara a functiei de primar! Dat fiind ca functia de rector la facut pe un "*******" sa faca lucruri foarte bune dar functia de primar l-a facut sa faca lucruri rele, atunci propun sa nu mai existe de azi inainte primari in Timisoara! Sa fie anarhie!

Iar deciziile toate sa le ia druckeria si suporterii lui ASU SS Poli, ei sa hotarasca totul si pentru toti! Si pentru oras si pentru sport si fotbal!

2stupiddogs
18th June 2013, 12:45
Interpretezi. Unde avea sediul echipa la care a jucat Zicu? Pe ce teren a jucat Zicu? Pe ce teren s-a antrenat Zicu? Cine l-a masat pe Zicu?

De ce duci discutia in absurd?


Iti pot sintetiza ( a mia oara) si altfel ceeaz ce vrei tu sa auzi: Da , Poli este echipa orasului si a Banatului . Obligata de mafia din fruntea fotbalului , si-a schimbat actionariatul . A fost ajutata de cei din Recas si a profitat de o solutie regulamentara si a folosit locul echipei din Recas pentru a rezolva o chichita juridica, dar.....dar,locul nostru era si este de drept in prima liga. Cu asta am incheiat subiectul.
O sa ramai surprins, am vorbit cu multi oameni ( nu sunt ultrasi, e adevarat) care vad situatia exact ca mine, care sunt deranjati de mazgalirea zidurilor aroasului si de anti campania pe care o duce Drucheria.
Si in '89 te deranjau "mazgalelile" de pe zidurile orasului?! Eu imi amintesc una deranjanta scrisa pe un perete axterior al unui camin familist din zona Trubadur: "Traiasca Renasterea Banatiana!". Deranja prin faptul ca era scrisa pe o cladire locoita in general de molteni, deranja prin ortografie si deranja ca era oficiosul fsn din zona. Pana acum m-ai auzit sa pomenesc de acel mesaj sau m-am isterizat pe forumuri din acest motiv?!
LE
De unde si pana unde locul recasului e "de drept" in prima liga?!

PS
Promit ca daca asta iasa la lumina ii trag cel putin o pereche de palme, pentru ca nu e frumos sa te bagi in disctiile altora si in calitate de chibit trebuie sa respecti 2 reguli:
-sa stii sa taci
-sa nu-ti puta picioarele
El le incalca pe ambele!

Tim
18th June 2013, 12:52
PS
Promit ca daca asta iasa la lumina ii trag cel putin o pereche de palme, pentru ca nu e frumos sa te bagi in disctiile altora si in calitate de chibit trebuie sa respecti 2 reguli:
-sa stii sa taci
-sa nu-ti puta picioarele
El le incalca pe ambele!

:happy
Mah talibanule, de la voi din orzarie, cati vor sa ma ia la palme?
In afara de cloooojanul ala .:))

realivanhoe
18th June 2013, 12:54
@2stupiddogs: raportarea la generatia revolutiei este o blasfemie din punctul meu de vedere! Asta pentru ca toti suntem epigoni! Ce au crezut cei de la revolutie este sintetizat in Proclamatia de la Timisoara! Ori tu cand vorbesti de molteni demonstrezi ca esti pe dos decat cei care au scris proclamatia care spuneau ca toti trebuie sa vina in Timisoara sa invete ce inseamna toleranta si respectul pentru diversitate!

Timisoara nu a fost un oras al extremei drepte! Si nici al extremei stangi! Din pacate unii se chinuie sa stearga tot ce inseamna istoria acestui oras si sa faca din Timisoara un fel de Targu Mures, Cluj, Bucuresti etc! Ceea ce daca e bine pentru ei, e rau pentru noi, fiecare are rolul sau in tara asta!

Timisoara a fost in istorie un loc al convergentei dintre localnici si migratori. Asta inseamna daci, romani, unguri, italieni, francezi, turci, evrei, germani, slovaci, bulgari, sarbi, croati, romani banateni, romani maramureseni, romani oseni, romani moldoveni, romani olteni! Miracolul acestui oras a fost capacitatea de a integra pe noii veniti, de orice etnie ar fi fost ei, intr-o mentalitate unica in Europa, adica te toleranta si respect nativ pentru alte religii/etnii!

Voi din pacate incercati sa omorati si orasul si spiritul lui!

Timisoara chiar in Banat a fost altceva, o pata de culoare mai frumoasa, un oras liber regesc, un centru al confluentelor, un loc unde egoismul nu exista!

2stupiddogs
18th June 2013, 12:55
:happy
Mah talibanule, de la voi din orzarie, cati vor sa ma ia la palme?
In afara de cloooojanul ala .:))

Ei au intrat in casa ta si te-au jignit sau tu ai intrat in casa lor si i-ai jignit? Ti-am mai spus...ai primit ce ai cautat!

realivanhoe
18th June 2013, 12:57
Iar in sport sa iti spun ca Timisoara a insemnat:

CA Timisoara, primul club de fotbal din tara!
Chinezul Timisoara, 6 titluri.
Ripensia Timisoara, 4 titluri.
Politehnica Timisoara, fara titluri dar cateva cupe si finale de cupe, plus de doua ori vicecampioni, oricum in comunism era imposibil!

Dar Timisoara niciodata nu a fost reprezentata ca oras de o echipa e liga V-a!

Dar niciodata!

Vreti sa schimbati istoria?

Tim
18th June 2013, 12:58
Ei au intrat in casa ta si te-au jignit sau tu ai intrat in casa lor si i-ai jignit? Ti-am mai spus...ai primit ce ai cautat!Alo domnu', eu am intrat in casa mea. Eram acolo demult. Nu am stiut ca cineva a vandut-o unei grupari care a transformat-o in sediul unei secte inchise unde parerile diferite nu sunt acceptate.

2stupiddogs
18th June 2013, 12:59
@2stupiddogs: raportarea la generatia revolutiei este o blasfemie din punctul meu de vedere! Asta pentru ca toti suntem epigoni! Ce au crezut cei de la revolutie este sintetizat in Proclamatia de la Timisoara! Ori tu cand vorbesti de molteni demonstrezi ca esti pe dos decat cei care au scris proclamatia care spuneau ca toti trebuie sa vina in Timisoara sa invete ce inseamna toleranta si respectul pentru diversitate!

Timisoara nu a fost un oras al extremei drepte! Si nici al extremei stangi! Din pacate unii se chinuie sa stearga tot ce inseamna istoria acestui oras si sa faca din Timisoara un fel de Targu Mures, Cluj, Bucuresti etc! Ceea ce daca e bine pentru ei, e rau pentru noi, fiecare are rolul sau in tara asta!

Timisoara a fost in istorie un loc al convergentei dintre localnici si migratori. Asta inseamna daci, romani, unguri, italieni, francezi, turci, evrei, germani, slovaci, bulgari, sarbi, croati, romani banateni, romani maramureseni, romani oseni, romani moldoveni, romani olteni! Miracolul acestui oras a fost capacitatea de a integra pe noii veniti, de orice etnie ar fi fost ei, intr-o mentalitate unica in Europa, adica te toleranta si respect nativ pentru alte religii/etnii!

Voi din pacate incercati sa omorati si orasul si spiritul lui!

Timisoara chiar in Banat a fost altceva, o pata de culoare mai frumoasa, un oras liber regesc, un centru al confluentelor, un loc unde egoismul nu exista!

Nu-mi veni cu faze d'astea de 2 lei. Bag mana-n foc ca sunt "mai timisorean" decat tine, țâncule!

2stupiddogs
18th June 2013, 13:01
Alo domnu', eu am intrat in casa mea. Eram acolo demult. Nu am stiut ca cineva a vandut-o unei grupari care a transformat-o in sediul unei secte inchise unde parerile diferite nu sunt acceptate.

Casa ta pe care ai abandonat-o intre timp...ca tu nu te injosesti "sa mergi prin sate cu circul", tu mai bine stai langa asudatii de politicieni.

realivanhoe
18th June 2013, 13:03
@2stupiddogs : exact ce spuneam si alte dati! Nu ai nici macar UN argument sa iti sustii tezele! Si atunci ataci la persoana si incepi sa jignesti! Eu de asta nu ma duc la ASU pentru ca nu ma pot simti reprezentat de o echipa de extremisti care nu au nimic de a face cu acest oras si cu Proclamatia de la Timisoara!

Spiritul vostru NU este spiritul acestui oras!

Timisoara da exemple intregii tari: Ripensia, Phoenix, Revolutia!

Voi in schimb injurati intreaga tara si ii injurati si pe timisorenii care nu sunt de acord cu voi!

Si daca esti nascut in Timisoara ca si mine, spiritul tau nu este al acestui oras, poate ca este spiritul SS sau al nu stiu carei miscari de extrema dreapta dar nu este spiritul Timisorii!

Invata istoria acestui oras care a fost un oras integrator si nu extremist atat in Ungaria, Imperiul Habsburgic cat si in Romania.

Timisoara nu a fost niciodata ce vreti voi sa fie: locul extremistilor!

realivanhoe
18th June 2013, 13:04
Casa ta pe care ai abandonat-o intre timp...ca tu nu te injosesti "sa mergi prin sate cu circul", tu mai bine stai langa asudatii de politicieni.

Toti am fi mers la sate cu circul daca Politehnica Timisoara ar fi retrogradat acolo!

Numai ca circul ala nu este Poli Timisoara ci doar echipa de amatori a studentilor!

2stupiddogs
18th June 2013, 13:04
N-ai vrea tu sa-mi povestesti live toate tampeniile asta si nu din spatele monitorului?

realivanhoe
18th June 2013, 13:07
@inanhoe
N-ai vrea tu sa-mi povestesti live toate tampeniile asta si nu din spatele monitorului?

Cu cea mai mare placere daca imi dai o dovada ca poti dialoga!

Ori tu nu stii sa dialoghezi!

Ce vrei sa facem live prin urmare?

2stupiddogs
18th June 2013, 13:13
Vreau sa vad daca ai acelasi tupeu de care dai dovada in spatele monitorului, sa vad ca te uiti la mine si sustii idioteniile de mai sus, se poate?

OnixTM
18th June 2013, 13:19
@2stupiddogs : exact ce spuneam si alte dati! Nu ai nici macar UN argument sa iti sustii tezele! Si atunci ataci la persoana si incepi sa jignesti! Eu de asta nu ma duc la ASU pentru ca nu ma pot simti reprezentat de o echipa de extremisti care nu au nimic de a face cu acest oras si cu Proclamatia de la Timisoara!

Spiritul vostru NU este spiritul acestui oras!

Timisoara da exemple intregii tari: Ripensia, Phoenix, Revolutia!

Voi in schimb injurati intreaga tara si ii injurati si pe timisorenii care nu sunt de acord cu voi!

Si daca esti nascut in Timisoara ca si mine, spiritul tau nu este al acestui oras, poate ca este spiritul SS sau al nu stiu carei miscari de extrema dreapta dar nu este spiritul Timisorii!

Invata istoria acestui oras care a fost un oras integrator si nu extremist atat in Ungaria, Imperiul Habsburgic cat si in Romania.

Timisoara nu a fost niciodata ce vreti voi sa fie: locul extremistilor!


am marea rugaminte sa te cenzurezi putin si sa iti vezi lungul...afirmatiilor, inainte de a posta

multumesc anticipat pentru intelegere

krokobaursolzos
18th June 2013, 13:20
@2stupiddogs : exact ce spuneam si alte dati! Nu ai nici macar UN argument sa iti sustii tezele! Si atunci ataci la persoana si incepi sa jignesti! Eu de asta nu ma duc la ASU pentru ca nu ma pot simti reprezentat de o echipa de extremisti care nu au nimic de a face cu acest oras si cu Proclamatia de la Timisoara!

Spiritul vostru NU este spiritul acestui oras!

Timisoara da exemple intregii tari: Ripensia, Phoenix, Revolutia!Voi in schimb injurati intreaga tara si ii injurati si pe timisorenii care nu sunt de acord cu voi!

Si daca esti nascut in Timisoara ca si mine, spiritul tau nu este al acestui oras, poate ca este spiritul SS sau al nu stiu carei miscari de extrema dreapta dar nu este spiritul Timisorii!

Invata istoria acestui oras care a fost un oras integrator si nu extremist atat in Ungaria, Imperiul Habsburgic cat si in Romania.

Timisoara nu a fost niciodata ce vreti voi sa fie: locul extremistilor!

... ai uitat alegerile din decembrie 2012 :evil:

realivanhoe
18th June 2013, 13:22
Sigur cu cea mai mare placere daca tu poti sa imi oferi aici un raspuns cu argumente la ce spun eu! Atunci as sti ca vorbesc cu un om care gandeste si isi apara in mod onest propriile opinii. Altfel care e relevanta vrajelii cu "tupeul" daca tu nu stii sa vorbesti ca un om rational?

2stupiddogs
18th June 2013, 13:23
Sigur cu cea mai mare placere daca tu poti sa imi oferi aici un raspuns cu argumente la ce spun eu! Atunci as sti ca vorbesc cu un om care gandeste si isi apara in mod onest propriile opinii. Altfel care e relevanta vrajelii cu "tupeul" daca tu nu stii sa vorbesti ca un om rational?

Totul depinde de modul in care te comporti. Daca nu se schimba nimic in atitudinea ta...nici eu nu voi schimba nimic in atitudine, fii sigur! ;)
Deci?

realivanhoe
18th June 2013, 13:23
@OnixTM: prietenul tau m-a facut "tanc" si m-a luat peste picior si pe alte forumuri /topice cam asta se intampla. Primarul ales de timisoreni, cu pacatele lui, asta au ales, nu ii pot impusca, este "*******". Nu vorbesc decat ceea ce vad, nimic altceva, asa ca nu ma pot cenzura!