PDA

View Full Version : O minge mai mica, o inima mai mare



stebog
24th November 2006, 23:39
Am urmărit finala Cupei Mondiale la handbal într-un local unde suporterii sportului rege vizionau pe ecrane uriașe meciurile din campionatele internaționale și prea mult mediatizatul derby al Banatului: Poli Timișoara – UTA. Într-un colț, pe un televizor mic și fără sonor, se putea urmări și partida dintre România și Rusia. După cîteva minute, vicecampioanele mondiale preiau conducerea pe tabelă și încă un televizor se comută pe handbal. Treptat, ochii rămîn ațintiți pe Elisei, Huțupan și pe celelalte fete de argint. Cu trecerea timpului, atmosfera se încinge și pe ecranul uriaș piruetele Oanei Manea iau locul bodycheck-urile lui Alexa.....

continuare
www.kickeronline.ro/wordpress/?p=38

tchibos
25th November 2006, 10:22
Frumos articol.. adevarul e ca era singurul domeniu in care mai puteam spera la cea mai stralucitoare medalie. In ultimii ani ne-am cam stins la toate sporturile iar locul intai nu ne mai este accesibil. Ne-am dus la gimnastica unde eram abonati la aur mai mereu, la caiac-canoe unde altadata curgeau medaliile de aur ca apa pe Dunare si in alte sporturi unde aveam tot timpul sanse la medalii de aur. Ma intreb cu regret ce vom face la olimpiade de acum inainte. Ma bucura insa ca atat fotbalul cat si handbalul masculin sunt in cretere desi mai au mult pana a ajunge in varful piramidei si ma bucur si felicit fetele de la handbal care au format o echipa din "plombe" cum spuneau comentatorii. Fete tinere au demonstrat ca au puterea de a se bate de la egal cu cei mai buni. Aici viitorul pare roz in contrast cu toate celelate sporturi.

Nilatac
18th July 2009, 15:21
da frumos articol/...

SweetBoy
19th July 2009, 19:23
dar au trecut 4 ani de atunci.:D