PDA

View Full Version : Cupa UEFA 2004/2005



uti2102
30th July 2004, 15:30
Al doilea tur preliminar :
Jucam in compania sarbilor de la Zeleznik, care au terminat pe 3 stagiunea trecuta.
Intratzi aici http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=3916
Pentru informatzii despre clubul lor accesatzi http://www.fczeleznik.co.yu/english/index.php

Prima impresie e ca ar trebui sa-i eliminam, dar sa nu uitam ca sarbii au avut o echipa in CL anul trecut. Motiv sa cred k au un campionat mai puternic.

realmadrid.com
30th July 2004, 16:04
Atzi avut mare noroc in comparatzie cu Dinamo si Otelul ( va juca cu Partizan Belgrad), deci nu cred ca vetzi avea probleme cu ei, oricum eu va urez mult noroc

Mariusmadmax
30th July 2004, 16:54
Bafta !
Sper sa trecem de sirbi !

Saber Rider
30th July 2004, 16:56
Mare noroc nu s-ar zice, avand in vedere ce echipe puteau sa cada cu Steaua (am fost totusi capi de serie). De trecut oricum vom trece de aceasta echipa, sunt sigur.

:ok: Magica STEAUA :cool:

sames44jc
30th July 2004, 17:30
cu siguranta vom trece si nimeni nu ne va sta in cale
nu cred ca o echipa ca zelenik ar putea invinge Steaua

sames44jc
30th July 2004, 17:54
sa vedem ce urmeaza dupa zelenik

Mariusmadmax
30th July 2004, 22:29
turul preliminar , apoi parca un tur ... si apoi grupele Uefa !!!

iulian
30th July 2004, 22:46
Steaua va intalni in turul 2 preliminar al Cupei UEFA echipa FK Zeleznik din Serbia si Muntenegru. Primul meci va avea loc in deplasare, cu toate ca stadionul lor arata a stadion de Divizia C din Romania.
Pentru a vedea poze cu stadionul echipei, faceti click pe thumbnailurile din dreapta. De asemenea, puteti vizita site-ul oficial: http://www.fczeleznik.co.yu . Da, are si versiune in engleza! :D



In editia precedenta de campionat, Zeleznik, infiintata in 1930, a terminat pe locul 3, dupa Crvena zvezda (Steaua Rosie), si Partizan Belgrad. Lotul adversarilor nostri este urmatorul (in ordinea numerelor de pe tricou):

1 OLIVER KOVAČEVIĆ
2 RONALDO APERECIDO VIANA
3 ĐORĐIJE ĆETKOVIĆ
4 GEFFERSON DA SILVA GOULART
5 DEJAN RAĐENOVIĆ
6 NIKOLA JOZIĆ
7 JOVAN MARKOSKI
8 MITAR NOVAKOVIĆ
9 ZORAN ĐURAŠKOVIĆ
10 SAšA ZIMONJIĆ
12 ALEKSANDAR SELKIć
14 IVAN TASIĆ
16 DARKO DRINIĆ
18 JOVAN DAMJANOVIĆ
20 BORISLAV MIKIĆ
22 MARKO LOMIĆ
24 MILAN BIŠEVAC
26 DALIBOR PEŠTERAC
27 VLADIMIR KUZMAN
29 NENAD NASTIĆ
30 MLADEN BRKIĆ

Saber Rider
31st July 2004, 01:05
Mda ... numai necunoscuti. Dar, dupa cum zicea si Zenga, formeaza o "echipa". Totusi nu cred sa ne puna prea multe probleme, chiar daca va fi sa castigam in stil italian (sau fost-Piturca :)).

sames44jc
4th August 2004, 17:44
stie zenga ce face
cred

Florentin
5th August 2004, 03:05
Sirbii ramin sirbi si un pic de circumspectie nu ar strica. Asa cum spunea si Zenga formeaza o echipa si la echipe (nu numai la fotbal) sirbii ne-au cam cotonogit de fiecare data cind au avut ocazia.

PYTYCU99
5th August 2004, 15:31
Sper ca sa le dam sa sara ! de la 4 in sus !
Si poate intram si noi in grupe !
Sper ca zenga sa faca ceva bun !
Macar sa cucerim campionatul si sa intram in grupe !

Mariusmadmax
6th August 2004, 06:19
dupa meciul cu Gloria nu sunt prea entuziasmat ... sa vedem si cum ne miscam cu Rapidu' ...
... ca de gura - suntem cei mai tari - in special Rachita !

Dansan
6th August 2004, 09:23
Nu stiu daca careva din voi a observat, dar la meciul dinamo-zilina, unul dintre "ajutoarele" de dinamovisti...pardon , comentatori...pe nume Ticleanu, a avut cateva remarci la adresa Stelei...Dupa ce a observat ca nu stiu in ce stagiune dinamo a batut pe Kusyssii Lahti cu 1-0 si 3-0 , si-a adus aminte ca Steaua " s-a chinuit rau de tot cu ei 0-0 si 1-0" , dar pana la urma (!), " am privit cu simpatie ( ! ) victoria Stelei, pentru ca este in fond o echipa romaneasca".... Bineinteles ca a "omis" sa mai precizeze ca Steaua in acel an de gratie 86', a castigat CCE...
Asa o dadu' neica Ticleanu in balarii la Antena 1 si calca trainic pe urmele "mentorului" Dinu, care precum "ilustrul" conducator Borcica, probabil ca a plans de ciuda in seara de 7 mai 1986....

Mariusmadmax
6th August 2004, 21:39
ticleanu one eye :D
cap gol :D
minte in deplasare :D
... un timpit !

Saber Rider
7th August 2004, 04:04
Ce puteai sa te astepti de la un dinamovist pur-sange ?!? Sa fie si fairplay ?!? N-ai sa vezi asa ceva !!! Se mandresc si ei cu putinul lor, ce sa-i faci ... si privesc cu jind in ograda altora.

Mariusmadmax
7th August 2004, 04:24
stiam doar ca e chior ... :D

sames44jc
12th August 2004, 22:31
ajunge steaua in grupe

Saber Rider
12th August 2004, 22:51
Dupa cum a jucat astazi, si eu cred ca Steaua poate ajunge in grupe.

:ok: Magica STEAUA :cool:

Mariusmadmax
14th August 2004, 04:25
inca turul unu - la care sper sa avem bafta de adversar accesibil !
Cred ca vom fi cap de serie .

Florentin
14th August 2004, 20:47
Se pare ca vom fi cap de serie, daca nu vor fi surprize in LC.
Dinamo are mult mai putine sanse sa fie cap de serie, datorita coeficientului inferior Stelei.

Mariusmadmax
15th August 2004, 07:42
CUPA UEFA / Turul 1
Aproape sigur cap de serie
Informaţia furnizată de Thomas Giordano, ofiţerul de presă al UEFA, privind capii de serie īn primul tur al C2, se confirmă. Din cele 80 de echipe care se vor afla pe 27 august īn urna de la Monte Carlo, Steaua deţine momentan cel de-al 35-lea coeficient (17,880). Deci ar putea intra pe tabloul favoriţilor dacă nu apar cel puţin şase surprize īn manşa secundă a turului 3 preliminar al Ligii Campionilor, trimiţīnd astfel īn Cupa UEFA echipe cu coeficient superior roş-albaştrilor. Printre marile obstacole ale roş-albaştrilor pentru calificarea īn grupe s-ar număra ŢSKA Moscova, Dnepr, Standard Liege, Austria Viena ori Maribor. Printre cele accesibile ar fi Chateauroux, Wil, Bnei Sahnin, Dunfermline ori Aegaleo. Cu al 52-lea coeficient, Dinamo are şanse minime să avanseze 12 poziţii, deci nu va fi sigur cap de serie.

Paul
25th August 2004, 15:01
look here :

in turul 1 : 80 de echipe

16 eliminate din turul 3 al UEFA CHAMPIONS LEAGUE
29 calificate direct in T1
3 castigatoare din UEFA intertoto
32 castigatoare de tur 2 preliminar (printre ele si Steaua)

vor fi 40 de capi de serie

_____________________
se stie :

1. Dintre cele 29 de echipe calificate direct 17 au coeficient mai bun ca Steaua , 12 mai slab ca Steaua

2. Dintre echipele participante in turul 2 preliminat al Cupei UEFA , doar 8 au coeficient mai bun ca Steaua !!!
Dintre aceste 8 , Servette Geneva e aproape de a fi eliminata (1-3 cu Ujpeste Budapesta) , dar mergem pe ideea ca se califica si Servette .

Deci 17+8 --> 25 de echipe mai bune (ma rog cu coeficient mai bun ca Steaua)

_____________
se mai stie ca Villareal , Lille si Shalke04 au castigat Cupe UEFA intertoto , presupunem ca au coeficint superioir Stelei (daca cineva stie coeficientii acestor echipa , sa mi-i zica )
25 + 3 -- > locul 28
_______________
Incertituninea ...

Mai raman 16 echipe din turul 3 prel Uefa Champions League al caror coeficinet nu-l stiu !

E simplu ... trebuie ca dintre cele 16 echipe elimininate MINIM 5 SA AIBA COEFICINET INFERIOR STELEI (daca 11 au coeficient superior Stelei , 28 + 11 = 39 , iar Steaua e a 40-a)

Deja au fost eliminate :
- Shelboune si Nova Gorica din Irlanda si Slovenia --> doua din 5 au fost rezolvate .

Dinamo are coeficinet mai slab ca Steaua si va fi a 3-a echipa din cele 5 .

Deci azi , 25.08.04 , in cele 10 meciuri care se joaca , 2 dintre cele 10 echipe eliminate ttrebuie sa aiba coeficient mai slab ca Steaua .
Una ar putea fi Ferencvaros , care are meci cu Sparta Praga in deplasare , dar a castigat acasa cu 1-0 .

P.S. Coeficientii echipelor din uefa ii am de pe www.uefa.com , insa nu am reusit sa gasesc coeficinetii echipelor din Uefa Champions League si Intertoto .
Daca ii are cineva ii voi fi recunoscator , va rog sa postati aici.
Cea mai sigura sursa e unul din ziarele Gazeta si Prosport din 30 iulie 2004.

uti2102
25th August 2004, 17:37
Vezi ca mai e un thread pe intern despre coeficientzi.
Iata linkuri utile:
http://www.xs4all.nl/~kassiesa/bert/uefa/
http://web.cheapnet.it/europeancups/rankings/COEFFICIENTS%20MAIN.htm

Paul
26th August 2004, 00:44
v-om fi capi de serie in turul 1 , deci avem sanse sa ajungem in grupe
facusem o demostratie de toata frumusetea (in forumul intern ca sa se oftice dinamovistii) cu coeficienti si prostii , dar un moderator (presupun ca alpopa) l-a sters/mutat cert e ca nu mai e !

Paul
26th August 2004, 00:45
loooooooooooooooooooool , ia uite unde mi l-a mutat :)
de aboa acum vad

mah alpopa muta postul asta pe intern sa se oftice putin javrele :)
ei nu sunt capi , si pun pariu ca vor juca cu lazzio :evil: :evil: :evil:

Edgar
26th August 2004, 11:22
In cel mai rau caz, steaua va fi pe pozitia 38, deci va fi cap de serie. Alta e problema: Steaua are un coeficient de 17,880, obtinut astfel:

99/00: 9,595
00/01: 0.275
01/02: 1.866
02/03: 0.715
03/04: 5.430

De la anul punctele adunate in sezonul 99/00 vor fi date uitarii. Adica mai bine de jumatate din total. :headbang: Si ceva ma impiedica sa cred ca ros-albastrii vor obtine anul asta peste 9 puncte UEFA. :mda:

uti2102
26th August 2004, 15:54
mah alpopa muta postul asta pe intern sa se oftice putin javrele :)

Nu am acces pe intern! Altcineva l-a mutat pe Steaua iar eu l-am imbinat cu thread-ul "Cupa UEFA 2004/2005".
Legat de coeficientzi e un thread shi pe intern, da' nu prea e po****t de caini. Se fac de rushinica daca intra acolo. :evil:


Si ceva ma impiedica sa cred ca ros-albastrii vor obtine anul asta peste 9 puncte UEFA. :mda:

Pai 4 sau 6 in primul tur, plus punctul suplimentar dat pentru calificarea in turul 2. Iar in grupe, fiind 4 meciuri, sigur mai strangem ceva. Asta in cel mai rau caz. Deci in jur de 9 tot se strang zic eu.
Ramane insa de vazut pe cine intalnim in turul I! Sper sa fim capi de serie.

uti2102
27th August 2004, 01:07
Meciul de astazi mi-a lasat un gust amar!

Zenga a greshit grav in abordarea partidei! Mai intai ca a subestimat adversarul shi shi-a supraestimat proprii jucatori, introducand mai multe rezerve decat era nevoie, in timp ce pe banca a pastrat o multzime de oameni de baza (Munteanu, Dica, Dumitru, Neaga)........Dar gresheala cea mare nu a fost asta, ci faptul ca a introdus pe teren 2 inchizatori (Falemi shi Paraschiv), jucatori mortzi in faza de constructzie; acesta este principalul motiv pentru care Steaua nu a avut mijloc, nu a avut posesie shi nu shi-a creat faze de poarta. Probabil ca shi-a propus o tactica italieneasca, dar e imposibil sa o aplici fara agresivitate in joc, fara presing shi mai ales cu gafe in centrul apararii! RACHITA CE-AI FACUT ?????????/
Singura bila alba pentru Zenga este ca a facut din nou schimbari inspirate (shi nu am nici un dubiu acum ca este talentat la asha ceva...); Dica shi Neaga au revitalizat jocul, marind tempo-ul, iar Dumitru, pe care il vad indispensabil Stelei, a declanshat faza golului.

Jucatorii au fost penibili. Putzini sunt titularii care shi-au respectat blazonul : Cristea shi Paraschiv, care au alergat mult, au shi greshit, dar n-au putut face totul singuri. Restul, shi ma refer aici in special la Rachita, Falemi, Ogararu shi Pitu, au fost de-a dreptul lamentabili. Rachita a gafat nepermis, la ambele goluri, Falemi a fost o mana moarta atat in atac cat shi in defensiva, Ogararu a fost un bezmetic iar Pitu, cu exceptzia a 2-3 faze de efect, a parut istovit ca dupa maraton....Credeam ca pe banca Stelei sunt jucatori de valoare; de azi incep sa cred k sunt doar nishte nume. Care nu merita culorile rosh-albastre!

Trebuie sa recunoashtem ca ne-am facut de ras! Poate mai mult sau poate mai putzin decat Dinamo. Dar macar ne-am facut de ras la noi acasa, in fatza a cateva milioane de romani shi probabil a catorva zeci de mii de sarbi. Macar nu ne-a vazut o Anglie intreaga.....Dar parca mai conteaza..... :(

Mariusmadmax
27th August 2004, 03:28
Citius - Altius - Fortius ...
:mad:

Suntem cap de serie !
1.788 in prima jumatate a primei grupe valorice
1.2 Dinamo - in grupa adversarilor , dar nu putem pica cu ei !

Edgar
27th August 2004, 08:19
Posibili adversari pt Steaua:

PFC CSKA Sofia (BUL)
SK Rapid Wien (AUT)
Djurgårdens IF (SWE)
Hapoel Bnei Sakhnin FC (ISR)
FC Dinamo Tbilisi (GEO)

uti2102
27th August 2004, 13:49
Steaua - CSKA Sofia in primul tur al Cupei Uefa. Primul meci acasa, pe 16 septembrie, al doilea in deplasare, pe 30.
Acum catziva ani a mai fost o astfel de confruntare cu echipele bulgare, dupa 3-3 acasa Steaua reushind o victorie in deplasare shi, implicit, calificarea.
FORZA STEAUA!!!

Mariusmadmax
27th August 2004, 21:35
se pare ca bulgarii sunt in mare forma !

iulian
15th September 2004, 20:51
"Īn vederea unei cāt mai bune desfăşurări a partidei Steaua - TSKA Sofia, meci care se va disputa pe Stadionul Steaua, joi 16 septembrie 2004, cu īncepere de la ora 20,00, Fotbal Club Steaua solicită atāt spectatorilor, cāt şi reprezentanţilor mass-media să evite situaţiile de orice natură care ar putea da naştere incidentelor sau oricăror neīnţelegeri īntre aceştia şi forţele de ordine. Accesul spectatorilor pe stadion va fi permis īncepānd cu orele 17,00, īn acest sens Fotbal Club Steaua recomandānd acestora să-şi procure tichete de acces din timp şi doar de la casele stadionului. FC Steaua atenţionează astfel suporterii să nu-şi procure tichete de la terţe persoane, īntrucāt riscă să cumpere bilete false. Īn ceea ce priveşte accesul reprezentanţilor mass-media īn incinta arenei, facem precizarea că singurul document pe baza căruia jurnaliştii pot intra īn stadion este acreditarea obţinută de la Fotbal Club Steaua. Solicităm evitarea oricăror situaţii care nu corespund acestor recomandări īn vederea respectării cerinţelor impuse de UEFA pentru jocurile din competiţiile organizate de acest for" - se precizează īn comunicatul clubului Steaua.

Mariusmadmax
15th September 2004, 23:24
PORTAR
Zenga are mai mari bătăi de cap īn ceea ce priveşte postul de portar. Hamutovski a gafat duminică la Piteşti, dar şi īn ultimul meci al "naţionalei" Belarusului. Totuşi, ieri, italianul a spus că va merge īn continuare pe mīna lui Vasili. "Am vorbit cu el şi sper ca data viitoare să nu se mai īntīmple ca duminică. De ce se vorbeşte aici că un jucător care a greşit trebuie neapărat să nu mai joace, mai ales la portar, care e un post-cheie? Orice portar din lumea asta face erori īntr-un campionat", a declarat Zenga.

APĂRARE
Aici apar marile probleme. Rădoi şi Curt sīnt accidentaţi, Răchită a fost oprit să joace de Gigi Becali, astfel că Zenga trebuie să aleagă dintre Ghionea, Falemi şi Baciu. "Nu ştiu dacă antrenorul care a fost aici īn ultimii 3 ani a fost nevoit să joace fără un lider de echipă aşa cum este Rădoi", s-a plīns Zenga. Cum bulgarii vor evolua cu un singur vīrf īmpins, ceva īn genul lui FC Argeş duminică, cuplul din centrul defensivei va fi Falemi - Ghionea, asta şi pentru că evoluţia lui Baciu din "amicalul" cu Catania nu l-a īncīntat pe Zenga. Foarte importanţi vor fi fundaşii de margine, bulgarii avīnd pe extreme "doi jucători foarte rapizi şi tehnici", aşa cum i-a caracterizat secundul lui Zenga, Massimo Pedrazzini. Aici, Ogăraru şi Petre Marin, ultimul cu avantajul experienţei īn faţa lui Neşu, vor fi titulari.

"Nu mai trebuie să vorbesc cīt de important este Rădoi pentru Steaua, īnsă vom găsi soluţii īn absenţa lui īn centrul apărării"
Dorinel Munteanu

MIJLOC
Poate cea mai uşoară alegere pentru Zenga. Florentin Dumitru, Paraschiv, Dorinel şi Dică sīnt cei 4 indiscutabili titulari. Dacă numele sīnt clare, interesant va fi modul de aşezare. Pedrazzini a spus că "Iancev, mijlocaşul lor central, care e şi căpitanul echipei, mi se pare cel mai bun om de la ei", dar şi Zenga a cerut atenţie la acest fotbalist: "jucător talentat, valoros şi foarte inteligent". Īn aceste condiţii, e de aşteptat ca Paraschiv sau Dorinel Munteanu să fie oamenii pe care Zenga să-i pună "umbră" la play-makerul bulgarilor.

ATAC
Evoluţia atacanţilor din meciul de la Piteşti pare să-l pună īn īncurcătură pe Zenga. Cristea a jucat destul de slab, iar īnlocuitorul său, Opriţa, a dat două goluri şi a fost cel mai periculos stelist īn careul lui Coman. Neaga va fi probabil primul vīrf, apoi Zenga va alege dintre fostul băcăuan şi Opriţa. Īnsă declaraţia secundului Massimo Pedrazzini, "fundaşii lui ŢSKA Sofia nu se coordonează perfect, putem cīştiga pe viteză şi la duelurile unu contra unu", pare că-l plasează pe Cristea, jucător mai rapid şi mai tehnic decīt Opriţa, īn pole-position pentru a juca līngă Neaga al doilea atacant.

Mariusmadmax
18th September 2004, 03:24
bine ca are doar doua ... era greu fara el !

Saber Rider
23rd September 2004, 02:50
Steaua e in crestere de forma si va face cu siguranta un meci foarte bun la bulgari. Cu sau fara Dica Steaua se va califica mai departe. Are un lot valoros si nu are cum sa nu treaca de bulgari.

:ok: Magica STEAUA :cool:

A|3x
23rd September 2004, 09:44
steaua cred ca sigur va ajunge in gurpe
dar problema e ca nu stim ce vor face acolo
dar merg pe mana lor si sper ca vor face sferturi

Mariusmadmax
24th September 2004, 01:54
ne vom califica aIex !

Saber Rider
24th September 2004, 04:26
Am tot citit ca bulgarii ne iau vizibil in serios. Isi odihnesc "piesele grele". Hmm ... sper sa-i abordam si noi destul de serios, ca totusi nu este un scor pe deplin linistitor acest 2-1 din tur.
Din pacate noua ne va lipsi cea mai "grea" piesa, Mirel Radoi, inca nerefacut fizic la genunchi. Dar totusi sunt sigur ca Rica Neaga o sa-i predea banderola de capitan fara nici o infrangere la activ. :ok:

:ok: Magica STEAUA :cool:

giovanni BV
24th September 2004, 09:07
Steaua poate trece de echipa din Sofia , daca joaca asa cum au facut-o si pina acum in jocurile din deplasare !!! Nu trebuie sa ne speriem de jucatorii echipei sofiote , chiar daca revin si cei accidentati sau suspendati la echipa lor , nu va fi acelasi meci de la Bucuresti , orice schimbari in echipe va schimba si jocul !!! Noi avem aceeasi echipa , si este bine , dar sofiotii vor schimba echipa , si este in dezavantajul lor !!! Am incredere in echipa Steaua , si vor face un joc bun !!! HAI STEAUA !!!

Mariusmadmax
24th September 2004, 21:57
Daca mergem la Sofia cu moral ridicat s-ar putea sa facem scor cu ei !

florian
26th September 2004, 09:52
Am batut Sportul... deci ramane sa vedem.
Sigur ne calificam! :ok:

uti2102
26th September 2004, 13:40
Dupa un meci asha slab cu Sportul trebuie sa urmeze o partida excelenta cu bulgarii. Sa speram ca scorul nu numai ca ne va duce mai departe, dar ne va shi mari zestrea coeficientzilor.

Mariusmadmax
26th September 2004, 23:45
Mult succes !
/hello

Saber Rider
30th September 2004, 14:59
Dupa un meci asha slab cu Sportul trebuie sa urmeze o partida excelenta cu bulgarii. Sa speram ca scorul nu numai ca ne va duce mai departe, dar ne va shi mari zestrea coeficientzilor.

Pai sa stii ca si eu cred ca va fi un meci foarte bun al nostru la Sofia.

!!! FORZA STEAUA !!!
:ok: Magica STEAUA :cool:

uti2102
1st October 2004, 01:24
Shi-am trecut de CSKA !!! OLE!
Iata alcatuirea celor 5 grupe valorice din care se va face tragerea la sortzi. Steaua face parte din grupa a 4-a, la mica distantza (in coeficientzi) de a 3-a. Dupa cum vetzi vedea nu vom putea juca cu Partizan :( . Era ceva sa le aratam cainilor shi otzelarilor ca noi suntem in stare sa-i batem. :drak:

POT A Coeficient
Lazio Roma Ita 83.531
AC Parma Ita 66.531
Feyenoord Ned 65.246
Newcastle United Eng 61.510
AEK Athens Gre 51.467
VfB Stuttgart Ger 47.331
Club Brugge *** Bel 43.529
Glasgow Rangers *** Sco 42.601
POT B Coeficient
Villarreal @ Esp 42.351
AJ Auxerre Fra 34.947
Schalke '04 @ Ger 34.331
Sporting CP Lisbon Por 33.970
Real Zaragoza Esp 33.351
Besiktas Tur 32.656
Benfica *** Por 29.970
Lille OSC @ Fra 27.947
POT C Coeficient
Athletic Bilbao Esp 26.351
Sevilla Esp 26.351
Dinamo Zagreb ** Cro 25.734
FC Basel *** Sui 25.384
FC Sochaux-Montbéliard Fra 24.947
Middlesbrough Eng 20.510
FC Utrecht Ned 20.246
Grazer AK *** Aut 19.971
POT D Coeficient
Partizan Belgrade ** Srb 18.654
Steaua Bucuresti ** Rom 17.880
Hearts FC Sco 17.601
Heerenveen Ned 17.246
Alemannia Aachen Ger 16.331
Amica Wronki ** Pol 16.177
Panionios Gre 15.467
Dnipro Dnipropetrovsk ** Ukr 14.301
POT E Coeficient
Ferencvįros *** Hun 13.045
Standard Ličge Bel 12.529
Aigaleo Athens Gre 11.467
AZ Alkmaar Ned 11.246
Zenit St. Petersburg ** Rus 9.572
SK Beveren ** Bel 9.529
Austria Wien ** Aut 8.971
Dinamo Tbilisi * Geo 1.649

Legenda :
* = a inceput in turul 1 preliminar
** = a inceput in turul 2 preliminar
*** = eliminata in turul 3 al CL
@ = calificata din Cupa Intertoto

Seahawk
1st October 2004, 02:51
Bravo Steaua !! ce pot sa zic..Walter Zenga a mai demonstrat inca o data ca are valoare (si ca antrenor)...
Ma bucur pt succesul Stelei, si le urez succes in continuare in grupe !


p.s. dupa ce am citit articolele din gazeta sporturilor..lucrul care ma miscat cel mai mult este urmatorul :
Performanţele Stelei


Prima şi singura echipă din Romānia care s-a calificat īntr-o finală de cupă europeană
Prima şi singura echipă din Romānia care a cīştigat o cupă europeană
Prima şi singura echipă din Romānia calificată īn grupele Ligii Campionilor
Prima echipă din Romānia calificată īn grupele Cupei UEFA

Mariusmadmax
1st October 2004, 04:04
Prima si ... ultima !
Felicitari !
/hello

Dansan
1st October 2004, 09:08
Chapeau bas! in fata lui Zenga si a jucatorilor pentru ardoarea cu care si-au aparat sansele...Mai are Zenga de lucru cu apararea, dar cu revenirea lui Radoi sper ca unele greseli de pana acum sa fie corectate...

"Prima şi singura echipă din Romānia care s-a calificat īntr-o finală de cupă europeană
Prima şi singura echipă din Romānia care a cīştigat o cupă europeană
Prima şi singura echipă din Romānia calificată īn grupele Ligii Campionilor
Prima echipă din Romānia calificată īn grupele Cupei UEFA"

vasile314tzurka
1st October 2004, 11:07
singura e pina acum. speram sa mai fie.

in rest sunt mai multe de corectat. in primul rind neaga care se incapatineaza sa joace singur. faza cu lovitura libera e bomboana pe coliva. in rest ghionea e vai de mama lui, iar ideea de a te aseza cu fundul in poarta in fata unei echipe de doi lei mi se pare tragica. nu e vorba de "greseli" ci de mentalitate.

Saber Rider
1st October 2004, 16:43
" Site-ul oficial al UEFA notează că echipa Steaua Bucureşti şi-a stăpīnit nervii īn partida cu ŢSKA Sofia, scor 2-2, calificīndu-se īn grupele Cupei UEFA.
"Steaua şi-a stăpīnit nervii. Echipa romānă a preluat conducerea rapid şi şi-a mărit avantajul imediat. Steaua a pasat mingea foarte repede pīnă la Daniel Opriţa, care l-a īnvins pentru prima oară pe Ivanov cu o frumoasă lovitură de cap. Un contraatac rapid s-a īncheiat apoi cu reuşita lui Sorin Paraschiv, care a finalizat perfect. Golul său a ucis practic meciul, dar ŢSKA a refuzat īnfrīngerea şi a īnscris prin Sakaliev cu un voleu nimicitor", a comentat sursa citată.
Site-ul UEFA a subliniat că motivată de golul reuşit īn prima repriză, echipa bulgară a presat īncontinuu după pauză. "Steaua, condusă de experimentatul Dorinel Munteanu, a reuşit să stăvilească presiunea gazdelor, ţinīndu-i pe jar pe bulgari prin cīteva contraatacuri periculoase. Finalul a fost nebunesc. Portarul Stelei, Vasili Hamutovski, şi-a salvat echipa după un plonjon la şutul lui Sakaliev, iar cīştigătoarea Cupei Campionilor Europeni din 1986 a supravieţuit, calificīndu-se īn grupele Cupei UEFA", a adăugat site-ul oficial al forului european. "


ProSport
http://www.prosport.ro/index.php?c=1&a=35456
sau
http://www.uefa.com/competitions/UEFACup/fixturesresults/round=1975/match=79577/Report=RP.html

iulian
2nd October 2004, 12:37
Pentru tragerea la sorti de marti, de la Nyon, cele 40 de echipe calificate in faza grupelor sunt impartite in cinci urne valorice, in functie de coeficientul UEFA. Steaua face parte din a 4-a grupa, alaturi de Partizan, Hearts, Heerenveen, Alemannia Aachen, Amica Wronki, Panionios, Dnepro Dnipropetrovsk. Asadar, "ros-albastrii" nu pot avea drept adversar nici una dintre aceste echipe. Grupa echipei noastre va include cate o formatie din celelalte patru categorii. Mai departe, in primavara europeana, merg primele trei clasate, ceea ce face ca visul stelistilor, acela de a sparge traditia ultimului deceniu, sa nu fie chiar asa greu de implinit.

Din prima urna valorica, Lazio sau VFB Sttutgart par foarte greu de invins, in timp ce FC Bruges sau AEK Atena nu intra in categoria "sperietoarelor". Mai multe echipe inaccesibile sunt, culmea, in a doua grupa: Villareal, Auxerre, Schalke 04, Zaragoza. De aici, Sporting, Benfica sau Besiktas sunt formatii cu care te poti "lua la tranta". Din a 3-a categorie, Athletic Bilbao, FC Sevilla, Sochaux si Middlesbrough sunt echipe de evitat, in timp ce Steaua s-ar putea considera destul de norocoasa daca ar trebui sa dea piept cu austriecii de la Grazer AK sau, de ce nu, cu Utrecht. In fine, "ros-albastrii" isi pot masura fortele, cu sanse de reusita, cu orice grupare din a 5-a urna valorica. Ramane de vazut ce vor decide sortii, Steaua fiind cunoscuta ca o formatie care are noroc la astfel de trageri.

Mariusmadmax
3rd October 2004, 02:28
Suntem cei mai buni !

Mariusmadmax
5th October 2004, 15:49
Parma - Italia
Besiktas - Turcia
Athletic - Spania
Standard - Belgia

acasa cu Besiktas si Standard
deplasari la Athletic si Parma

bafta ... sa fie !

iulian
5th October 2004, 15:52
Eu sunt convins ca o sa ne calificam cu cel putin 3 victorii...o sa vedeti voi...

vasile314tzurka
5th October 2004, 15:59
sa-ti fie gura aurita
o sticla de vodca iti dau sa o beau eu cu inter pentru asta:)

uti2102
5th October 2004, 16:42
Sunt sigur ca putem invinge Standard shi Besiktas acasa shi ca putem face meciuri bune in deplasare, mai ales la Bilbao. N-avem nimic de pierdut! Pe EI! Pe mama lor !!! :yeah:
! FORZA STEAUA !

inter
5th October 2004, 16:57
Eu sunt convins ca o sa ne calificam cu cel putin 3 victorii...o sa vedeti voi...


care sunt alea 3 victime? :rolleyes:

vasile314tzurka
5th October 2004, 17:03
intere, ce-ti pasa. eu ii fac cadou o vodca si noi o bem. ce mare problema? indiferent care. iti dai seama ca m-ar unge pe inima mai ales dupa timpenia cu iasiul.

uti2102
5th October 2004, 17:04
Programul meciurilor:
Etapa 1 / 21.10.2004:
STEAUA-Standard Liege
Athletic Bilbao-Parma
Besiktas sta.

Etapa a 2-a / 04.11.2004:
Parma-STEAUA
Besiktas-Athletic Bilbao
Standard Liege sta.

Etapa a 3-a / 25.11.2004:
STEAUA-Besiktas
Standard Liege-Parma
Athletic Bilbao sta.

Etapa a 4-a / 1(2).12.2004:
Athletic Bilbao-STEAUA
Besiktas-Standard Liege
Parma sta.

Etapa a 5-a / 15(16).12.2004:
Standard Liege-Athletic Bilbao
Parma-Besiktas
STEAUA sta. (pentru ca oricum este calificata )

Eram sigur ca nu ne programau in ultima etapa..... La fel ca shi cu natzionala... :ciocan:

vasile314tzurka
5th October 2004, 17:13
Eram sigur ca nu ne programau in ultima etapa..... La fel ca shi cu natzionala... :ciocan:

esti om tinar, cu perspective. dupa cum bocesti se pare ca dai acatiste-nainte de examen si bei apa sfintita in loc sa pui mina pe carte... nu-i asa ca din cauza lui urs maier nu ne-am calificat?

uti2102
5th October 2004, 17:23
Nu. Din cauza lui Puiu shi Nashu.
Iar inainte de examen, pentru curaj, dau pe gat un pahar de palinca. :D

Saber Rider
6th October 2004, 00:43
Standard de Liege

Campionatul Belgiei, 05.10.2004

- - - - - - - - - - - -m __ v _ e _ i __ gm - gp ___ p
---------------------------------------------------
1. Club_Brugge - - - 8 __ 6 _ 2 _ 0 __ 22 - 4 ___ 20
2. Anderlecht - - - - 8 __ 6 _ 0 _ 2 __ 19 - 9 ___ 18
3. LaLouviere - - - - 8 __ 5 _ 1 _ 2 __ 15 - 7 ___ 16
4. AA_Gent - - - - - 8 __ 5 _ 0 _ 3 __ 10 - 12 __ 15
5. Standard - - - - 8 __ 4 _ 2 _ 2 __ 11 - 8 ___ 14
6. Lokeren - - - - - 8 __ 4 _ 2 _ 2 ___ 11 - 8 ___ 14
7. Genk - - - - - - -8 __ 3 _ 4 _ 1 ___ 7 - 6 ____ 13
8. Sp.Charleroi - - -8 __ 4 _ 1 _ 3 ___ 10 - 11 ___13
9. Mouscron - - - - 8 __ 3 _ 2 _ 3 ___ 9 - 8 ____ 11
10. Westerlo - - - - 8 __ 3 _ 2 _ 3 ___ 9 - 11 ___ 11
11. Cercle_Brugge - 8 __ 3 _ 1 _ 4 ___ 12 - 19 __ 10
12. GBA - - - - - - -8 __ 3 _ 0 _ 5 ___ 10 - 9 ____ 9
13. Beveren - - - - -8 __ 2 _ 3 _ 3 ___ 8 - 9 _____9
14. Lierse - - - - - - 8 __ 2 _ 1 _ 5 ___ 10 - 13 ___7
15. FC_Brussels - - -8 __ 2 _ 1 _ 5 ____7 - 14 ___ 7
16. Sint-Truiden - - 8 __ 1 _ 3 _ 4 ____ 5 - 11 ___ 6
17. Mons - - - - - - 8 __ 1 _ 2 _ 5 ____ 7 - 13 ___ 5
18. Oostende - - - -8 __ 0 _ 3 _ 5 ____ 7 - 17 ___ 3


Rezultate Standard de Liege in campionatul 2004-2005 :

Lierse - Standard = 1 - 1
Standard - Sp.Charleroi = 1 - 2
Cercle_Brugge - Standard = 1 - 3
Standard - FC_Brussels = 1 - 3
Genk - Standard = 1 - 1
Standard - Lokeren = 1 - 0
LaLouviere - Standard = 0 - 1
Standard - Mouscron = 2 - 0

- sta cel mai bine dintre cele 4 adversare ale Stelei





AC Parma

Campionatul Italiei, 05.10.2004

- - - - - - - - - - - -m __ v _ e _ i __ gm - gp ___ p
---------------------------------------------------
1. Juventus - - - - - 5 __ 4 _ 1 _ 0 __ 10 - 1 ___ 13
2. Messina - - - - - -5 __ 3 _ 2 _ 0 __ 10 - 5 ___ 11
3. Milan - - - - - - - 5 __ 3 _ 1 _ 1 __ 10 - 6 ___ 10
4. Chievo - - - - - - 5 __ 2 _ 3 _ 0 ___ 6 - 4 ____ 9
5. Palermo - - - - - -5 __ 2 _ 3 _ 0 ___ 4 - 2 ____ 9
6. Cagliari - - - - - - 5 __ 3 _ 0 _ 2 ___ 7 - 6 ____ 9
7. Lecce - - - - - - -5 __ 2 _ 2 _ 1 ___12 - 8 ____8
8. Lazio - - - - - - - 5 __ 2 _ 2 _ 1 ___ 6 - 4 ____ 8
9. Inter - - - - - - - 5 __ 1 _ 4 _ 0 ___ 11 - 10 __ 7
10. Bologna - - - - - 5 __ 2 _ 0 _ 3 ___ 5 - 6 ____ 6
10. Sampdoria - - - -5 __ 2 _ 0 _ 3 ___ 5 - 6 ____ 6
12. Reggina - - - - - 5 __ 1 _ 3 _ 1 ___ 4 - 5 ____ 6
13. Udinese - - - - - 5 __ 1 _ 2 _ 2 ___ 5 - 3 ____ 5
14. Roma - - - - - - -5 __ 1 _ 2 _ 2 ___10 - 12 __ 5
15. Fiorentina - - - - 5 __ 1 _ 2 _ 2 ___ 2 - 4 ____5
16. Siena - - - - - - -5 __ 1 _ 1 _ 3 ___ 3 - 8 ___ 4
17. Atalanta - - - - - 5 __ 0 _ 3 _ 2 ___ 6 - 9 ___ 3
18. Parma - - - - - - 5 __ 0 _ 3 _ 2 ___ 3 - 8 ___3
19. Brescia - - - - - - 5 __ 1 _ 0 _ 4 ___ 4 - 12 __ 3
20. Livorno - - - - - - 5 __ 0 _ 2 _ 3 ___ 5 - 9 ___ 2


Rezultate AC Parma in campionatul 2004-2005 :

Parma - Messina = 0 - 0
Udinese - Parma = 4 - 0
Parma - Bologna = 1 - 2
Inter - Parma = 2 - 2
Parma - Fiorentina = 0 - 0

+ nici o victorie pana acum in Serie A





Besiktas

Campionatul Turciei, 05.10.2004:

- - - - - - - - - - - -m __ v _ e _ i __ gm - gp ___ p
---------------------------------------------------
1. Fenerbahce - - - 8 ___ 7 _ 1 _ 0 __ 20 - 6 ___ 22
2. Trabzonspor - - -8 ___ 7 _ 1 _ 0 __ 19 - 6 ___ 22
3. Galatasaray - - - 8 ___ 6 _ 1 _ 1 __ 16 - 6 ___ 19
4. Malatyaspor - - - 8 ___ 5 _ 1 _ 2 __ 17 - 10 __ 16
5. Denizlispor - - - - 8 ___ 5 _ 0 _ 3 __ 12 - 10 __ 15
6. Gaziantepspor - - 8 ___ 4 _ 2 _ 2 __ 11 - 9 ___ 14
7. Rizespor - - - - - 8 ____3 _ 3 _ 2 __ 10 - 6 ___ 12
8. Ankaragucu - - - 8 ____3 _ 3 _ 2 ___ 7 - 7 ___ 12
9. Samsunspor - - - 8 ____3 _ 2 _ 3 __ 13 - 11 __ 11
10. Ankaraspor - - - 8 ___ 3 _ 2 _ 3 __ 13 - 14 __ 11
11. Konyaspor - - - -8 ___ 2 _ 4 _ 2 __ 12 - 17 __ 10
12. Diyarbakirspor - -8 ___ 2 _ 3 _ 3 ___ 8 - 10 ___ 9
13. G.Birligi - - - - - -8 ___ 2 _ 2 _ 4 ___ 9 - 11 ___8
14. Besiktas - - - - 8 ___ 1 _ 3 _ 4 __ 12 - 14 __ 6
15. Istanbulspor - - -8 ___ 1 __2 _ 5 ___ 6 - 15 __ 5
16. Sebatspor - - - - 8 ___ 0 _ 3 _ 5 ___ 9 - 20 ___3
17. Kayserispor - - - -8 ___ 0 _ 2 _ 6 ___ 6 - 18 __ 2
18. Sakaryaspor - - - 8 ___ 0 _ 1 _ 7 ___ 5 - 15 __ 1


Rezultate Besiktas in campionatul 2004-2005 :

Malatyaspor - Besiktas = 1 - 1
G.Birligi - Besiktas = 1 - 1
Denizlispor - Besiktas = 3 - 1
Besiktas - Gaziantepspor = 3 - 4
Sakaryaspor - Besiktas = 1 - 4
Besiktas - Galatasaray = 0 - 0
Besiktas - Ankaraspor = 2 - 3
Trabzonspor - Besiktas = 1 - 0

+ o singura victorie in 8 meciuri





Athletic Bilbao

Campionatul Spaniei, 05.10.2004:

- - - - - - - - - - - -m __ v _ e _ i __ gm - gp ___ p
---------------------------------------------------
1. Barcelona - - - - 6 ___ 5 _ 1 _ 0 __ 13 - 3 ___ 16
2. Valencia - - - - - 6 ___ 4 _ 2 _ 0 __ 15 - 6 ___ 14
3. Sevilla - - - - - - 6 ___ 3 _ 2 _ 1 ___ 6 - 3 ___ 11
4. Malaga - - - - - -6 ___ 3 _ 1 _ 2 ___ 8 - 5 ___ 10
5. Espanyol - - - - -6 ___ 3 _ 1 _ 2 ___ 7 - 4 ___ 10
6. At.Madrid - - - - 6 ___ 3 _ 1 _ 2 ___ 6 - 3 ___ 10
7. Levante - - - - - 6 ___ 3 _ 1 _ 2 ___10 - 9 ___10
8. Osasuna - - - - -6 ___ 3 _ 1 _ 2 ____ 9 - 8 __ 10
9. Zaragoza - - - - 6 ___ 3 _ 1 _ 2 ___ 12 - 13 __10
10. R.Madrid - - - - 6 ___ 3 _ 0 _ 3 ____ 4 - 4 ___ 9
11. Deportivo - - - -6 ___ 2 _ 2 _ 2 ____ 7 - 11 __ 8
12. Villarreal - - - - 6 ___ 1 _ 3 _ 2 _____4 - 4 ___ 6
13. Getafe - - - - - 6 ___ 2 _ 0 _ 4 _____7 - 9 ___ 6
14. Betis - - - - - - 6 ___ 1 _ 3 _ 2 _____8 - 11 __ 6
15. Athletic - - - - 6 ___ 1 _ 2 _ 3 ____ 8 - 11 __5
16. Albacete - - - - 6 ___ 1 _ 2 _ 3 ____ 4 - 7 ___ 5
16. R.Sociedad - - -6 ___ 1 _ 2 _ 3 ____ 4 - 7 ___ 5
18. Numancia - - - -6 ___ 1 _ 2 _ 3 ____ 3 - 7 ___ 5
19. Racing - - - - - 6 ___ 1 _ 2 _ 3 _____3 - 8 ___ 5
20. Mallorca - - - - 6 ___ 1 _ 1 _ 4 _____4 - 9 ___ 4


Rezultate Athletic Bilbao in campionatul 2004-2005 :

Osasuna - Athletic = 1 - 1
Athletic - Valencia = 2 - 2
Athletic - Deportivo = 1 - 2
Betis - Athletic = 2 - 1
Athletic - R.Madrid = 2 - 1
Getafe - Athletic = 3 - 1

+ o singura victorie pana acum (cu Real Madrid !!!)





CONCLUZIE :
Eu zic ca este o grupa accesibila, putem sa ne calificam fara probleme mai departe. Adversarele Stelei nu sunt in forma deloc, doar Standard Liege sta mai bine, dar si ei au doua infrangeri pana acum in campionat, dar campionatul Belgiei nu e cine stie ce. Restul sunt prin partile inferioare ale campionatelor respective, totusi campionate puternice, peste Divizia A, dar totusi fara prea multe reusite in actualul sezon. Coroborand asta cu revenirea lui Mirel Radoi in aparare, eu zic ca putem trece lejer de faza grupelor.

:ok: Magica STEAUA :cool:

Mariusmadmax
9th October 2004, 16:58
si cand vezi "panarame" ca Zicu si Pancu ca vin sa dea 3-0 oriunde ne intalnesc ... te doare mintea de prostia lor !
Amandoi s-ar putea sa nu prinda primul 11 impotriva noastra ... ce sa-ti spun (?) ... declaratii de la spectatori !
Doi mancatori de seminte prin tribune !

Saber Rider
19th October 2004, 00:21
" Antrenorul Walter Zenga a declarat că Steaua Bucureşti trebuie să joace "cu inteligenţă şi cu suflet" pentru a cīştiga partida cu Standard Liege din prima etapă a grupei B a Cupei UEFA.
"Standard este o echipă bună, bine organizată īntr-un sistem 4-4-2, cu două vīrfuri care combină foarte bine īntre ele, unul fiind tare la loviturile de cap, iar celălalt la viteză. Dacă jucăm cu inteligenţă şi cu suflet, aşa cum am făcut-o cu Oţelul, putem cīştiga", a declarat Zenga.
Referitor la meciul Sportul-FC Naţional, din etapa a X-a a Diviziei A, scor 1-0, Zenga a precizat că şi-ar fi dorit să cīştige atīt antrenorul Sportului Studenţesc, Dan Petrescu, cīt şi tehnicianul echipei FC Naţional, Cosmin Olăroiu".
Referitor la declaraţiile lui Cornel Dinu īn timpul unei emisiuni de televiziune, īn care administratorul delegat al clubului Dinamo a precizat că Zenga nu dă dovadă de respect cīnd se prezintă la conferinţele de presă cu şapca pe cap, antrenorul italian a spus: "Eu vin cu tricoul Stelei, cu şapcă cu emblema Stelei, pentru că reprezint acest club. Nu mă interesează dacă lui Cornel Dinu nu īi place şapca. Īl cunosc, nu este nimic īntre noi, dar sīnt unicul antrenor străin din Divizia A, pregătesc cea mai importantă echipă din ţară şi invidia există mereu". "


ProSport
http://www.prosport.ro/index.php?c=1&a=37345

suporterul
19th October 2004, 12:02
Daca vreti sa castigati bilete la meciul Steaua Bucuresti-Standard Liege, raspundeti la 3 intrebari la http://www.netsport.ro/concurs_steaua . No subscription required. Bafta !

Mariusmadmax
22nd October 2004, 02:21
Īn faţa unui Standard mai vīnjos decīt ne aşteptam, Steaua a avut aseară destule probleme timp de o repriză. S-a sustras rareori marcajului īntins precum un năvod de formaţia oaspete şi, ca atare, a construit puţin şi crispat. După pauză īnsă, schimbīnd registrul, echipa lui Zenga şi-a intrat īn mīnă. A īmpins liniile, a iuţit ritmul şi a aerisit jocul, drept pentru care şi-a silit adversarul să cedeze mai īntīi mental şi apoi fizic. Sigur, s-a folosit de autogolul lui Dragutinovici, dar a şi redescoperit calităţile care au dus-o īn grupele Cupei UEFA, talentul, unitatea şi determinarea. Stăpīnă pe situaţie, chiar dezlănţuită īn final, Steaua şi-a trecut astfel īn cont o izbīndă pe cīt de preţioasă, pe atīt de meritată. Care īi confirmă speranţele īn calificare. /hello
STEAUA - STANDARD LIEGE 2-0 (0-0)

Goluri: Dragutinovici (67 - autogol), Neaga (81)
Stadion: "Steaua".b 22.000
Arbitri: T. Mikulski 7 - M. Wierzbowski 6, P. Sadczuk 7 (toti din Polonia)

STEAUA

M. Tudor 6
------------------
Ogararu 7
E. Baciu 6
Ghionea 8
P. Marin 7
---------------------
Fl. Dumitru 6
(Lovin '77)
Paraschiv 6
D. Munteanu 7
N. Dicć 5
-------------------------
Neaga 7
(Falemi '88)
Oprita 6
(Ciocoiu '85)

STANDARD

Runje 6
---------------------
Deflandre 6
Onyewu 6
Dragutinovici 4
Leonard 5
-----------------------
Geraerts 6
J. Curbelo 5
Vandooren 5
Mumlek 5
------------------------
Bangoura 6
(Niemi '62) 5
Tchite 5
(Colin '75) 5

Antrenori: Walter Zenga / Dominique D'Onofriocu

Minutul si scorul

1-0, Dragutinovici (67): a trimis cu capul in propria poartć, la o centrare de pe stinga a lui Munteanu
2-0, Neaga (81): a reluat din careul mic, la pasa lui Paraschiv

Saber Rider
22nd October 2004, 09:04
Ce frumos e cand ne lauda toata presa !!! :)
Ce bine ar fi sa ne laude in acest fel si dupa restul meciurilor din grupa.



Gazeta Sporturilor : (http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=26192)

" 8 ani a aşteptat Steaua la porţile Europei. 8 ani īn care şi-a pansat eşecurile cu amintiri. Că a fost era Sevilla, că a fost perioada grupelor Ligii Campionilor, roş-albaştrii au trăit cu speranţa că trecutul poate fi ajuns din urmă. Şi voinţa lor sau "Pohta ce-a pohtit" patronul Becali, dacă vreţi, s-a īmplinit acum 3 săptămīni la Sofia.

Europa nu este īnsă o cutie de amintiri. Īn cei 8 ani īn care romānii au lipsit de la masa bogaţilor meniul s-a schimbat radical. Au dispărut dantelăriile, operele miniaturale, stilizările, locul lor fiind luat de porţiile sănătoase, compuse din jucători masivi, cu un cap mai mari ca ai noştri, bine ordonaţi tactic, puternici şi dispuşi să joace numai pe poartă. Aşa a arătat Standard Liege aseară la īntīlnirea cu Steaua. O trupă care, fără să impresioneze, i-a ţinut pe oamenii lui Zenga la mare distanţă de poarta lui Runje, īntr-o permanentă presiune. Ingrediente pe care bucureştenii nu le-au gustat de fel. A rezultat astfel o primă repriză īn care īn ciuda sprijinului celor 20.000 de fani frenetici, romānii au jucat-o parcă īn deplasare. Masaţi īn apărare, tremurīnzi īn atac, oamenii lui Zenga puteau deschide scorul doar la două caramboluri īn careul mic al oaspeţilor, cu Dragutinovici la un pas de autogol (8 şi 41).

Era un semn, căci, īntr-o repriză secundă marcată de aceleaşi caracteristici, sīrbul n-a mai "greşit" şi a treia oară, īnvingīndu-l pe Runje cu o lovitură de cap după centrarea lui Dorinel Munteanu (67). A fost momentul cīnd Steaua a aruncat la gunoi tracul şi a pus stăpīnire pe joc. Pe care l-a ţinut sub control şi l-a īnchis practic īn minutul 80 cīnd lansarea lui Opriţa, sprintul şi pasa lui Paraschiv şi reluarea īn plasă a lui Neaga au făcut să se vorbească iar de Romānia īn Europa. De bine. "


http://www.gsp.ro/images/content/articles/2004/10/21/home/9654262221965a3b0dbc_404_580_.jpg




ProSport : (http://www.prosport.ro/index.php?c=33&a=37990)

" Belgianul Geraets, din care n-a mai rămas decīt capul, face cu greu faţă cleştelui format din Petre Marin (stīnga) şi Sorin Paraschiv. Roş-albaştrii au debutat cu dreptul īn grupele Cupei UEFA, cīştigīnd şi cu puţin noroc primele trei puncte, după un joc crīncen, presărat cu multe durităţi, īn special din partea oaspeţilor. Steaua a aşteptat mult clipa de a scoate capul īn Europa, īn timp ce rivalii de la Dinamo şi de la Rapid se odihneau īn fotoliile de acasă, meditīnd la confruntarea de duminică seara. Singura echipă romānească ajunsă īn grupele experimentale ale Cupei UEFA īşi propusese īncă de la aflarea adversarilor să nu piardă nici un punct pe teren propriu. Misiune nu tocmai uşoară, pentru că deşi Standard pare la prima vedere o echipă de bătut, e de fapt mai periculoasă īn deplasare decīt atunci cīnd joacă acasă. Zenga a abordat partida curajos, oferindu-i lui Florentin Dumitru libertate totală pe teren, de parcă partida era una de Divizia A. “Piticul”, deşi a evoluat pe postul de mijlocaş dreapta, se deplasa din cīnd īn cīnd pe aripa opusă şi nu īntīmplător cele mai periculoase ocazii ale Stelei au venit de pe stīnga. Cea mai importantă dintre ele l-a avut autor chiar pe Dumitru, care după ce l-a pierdut prin iarbă pe Geraets a trimis o scăriţă ce a dat ceva emoţii portarului Runje. Oaspeţii au jucat prudent şi agresiv, iar singurele pericole au venit de la jucătorul de culoare Tchite, pus mai mereu īn valoare de bătrīnul Deflandre.
“Cheia” Dragutinovici
Echilibrul s-a menţinut pīnă la pauză, deşi ghiuleaua lui Dorinel Munteanu (39) ar fi putut avea urmări pe tabelă. Īn repriza a doua, Steaua a avut nevoie de noroc pentru a deschide scorul, iar şansa a purtat tricoul lui Dragutinovici, jucător ce a trimis din plonjon īn proprie poartă. Căpitanul Neaga a fost cel care a adus liniştea, spre final, marcīnd simplu după o centrare excelentă a lui Paraschiv. O victorie strălucitoare pentru Steaua şi un parcurs ce pare din start promiţător īn Cupa UEFA pentru băieţii lui Zenga. "


http://www.prosport.ro/images/content/articles/2004/10/22/cupa-uefa/9654688146cdd9c7b3c8_200_200_.jpg

uti2102
22nd October 2004, 09:12
Cine vrea sa auda golurile, in comentariul lui Safta :
Schimbatzi extensia in .mp3

preluat de pe www.steauafc.com

Saber Rider
22nd October 2004, 10:32
Chiar dacă este antrenorul lui FC Naţional, Cosmin Olăroiu nu s-a sfiit aseară, īnainte de īnceperea meciului, să se declare stelist. “Ţin cu Steaua īn această seară, pentru că o victorie īmpotriva lui Standard Liege ar īmbunătăţi mult imaginea fotbalului romānesc īn Europa”, a spus Oli, care a opinat că performanţa roş-albaştrilor de a accede īn grupele Cupei UEFA este una meritorie.

Eduard Zelgin, ProSport, 22.oct.2004 (http://www.prosport.ro/index.php?c=33&a=37979)

Gigi Becali :
"Sīnt un om fericit! Le-am zis băieţilor: Luptaţi ca nişte războinici şi veţi cīştiga! Am avut cele mai mari emoţii din viaţă, chiar şi la 2-0. Victoria asta ne īndreaptă cu paşi mari spre calificare"
"Este cea mai frumoasă zi din viaţa mea, pe care n-o voi uita sigur niciodată."


Mirel Rădoi :
"A fost greu să stau īn tribună, dar sīnt foarte fericit că am cīştigat. Nu am mai văzut o aşa atmosferă de la meciul cu PSG, din '97"

Daniel Opriţa :
"A fost un meci extraordinar de greu, dar pīnă la urmă am reuşit să īnvingem. Acum urmează Parma şi īi spun lui Zicu: să joace īntīi la italieni şi apoi să declare ceva de Steaua!"

Sorin Ghionea :
"Adversarii nu m-au luat la ochi că am avut fractură de piramidă nazală, ci m-au luat şi mi-au dat la nas. Dar nu contează, pentru meciuri din astea te sacrifici. Am fost ca nişte războinici"

Dorinel Munteanu :
"Īncercăm să ne calificăm īn primăvara europeană, indiferent de poziţia pe care ne vom afla"

Petre Marin :
"Spectatorii au fost minunaţi şi nu exagerez cu nimic cīnd spun că au muncit alături de noi pentru a lua primele trei puncte īn această grupă infernală"

Nicolae Dică :
"A fost greu, dar e bine că s-a terminat cu bine. Am sperat şi am vrut să cīştigăm. Cred că ploaia ne-a fost aliat, atīta vreme cīt am ieşit īn avantaj"



Deflandre :
"Este o deziluzie pentru noi. Steaua a fost bine organizată şi imprevizibilă, ne-a pus mereu īn dificultate şi īn cele din urmă trebuie să plecăm acasă cu mīna goală"
"Steaua a arătat ca o echipă bine organizată īn defensivă. Este o formaţie bună şi sper ca din această grupă să se califice Steaua, Standard şi Athletic Bilbao"

Karel Geraerts :
"Am fi meritat măcar un egal, dar Steaua a deschis scorul cu un gol norocos, pe care ni l-am marcat noi. La 1-0, stadionul s-a transformat īntr-un iad pentru noi. Sper ca pubicul nostru să ne ajute la fel la meciurile de acasă"

Michel Preud'homme, director tehnic Standard :
"Sīnt dezamăgit de rezultat pentru că nu am fost deloc mai slabi decīt Steaua. Am controlat partida la īnceput, am pus probleme, avut cīteva ocazii, dar autogolul, mai degrabă hazardul a fost cel care a decis soarta meciului"



Interviu cu Rica Neaga :
" - Rică, la pauză mai credeai īn victorie?
- Dacă nu mai credeam, jucam ca să tragem de 0-0. S-a văzut că n-a fost deloc aşa. Chiar dacă adversarii ne-au fost superiori fizic, ne-am luptat cu ei şi am reuşit să obţinem cele trei puncte. Eu pronosticasem 3-1, dar e bine că tot am īnvins la două goluri diferenţă. Sīnt fericit că am reuşit să demonstrăm şi celor care nu aveau īncredere īn noi că avem o echipă tare, capabilă să se bată cu orice adversar.

- Cui dedici această victorie?
- Şi victoria, şi golul pe care l-am marcat le dedic lui Adrian Mutu. Este prietenul meu, trece printr-un moment foarte dificil şi sīnt alături de el din tot sufletul.

- Cum ţi s-au părut suporterii, după ce v-au certat pentru eliminarea din Cupă?
- Au fost fantastici. Sper să-şi fi dat şi ei seama că atunci cīnd sīnt alături de noi pīnă la capăt, le vom oferi numai asemenea satisfacţii.

- Ce pronostic dai pentru meciul de la Parma?
- Am spus şi īnainte de īntīlnirea cu Standard. Facem 7 puncte şi ne calificăm īn primăvara europeană. Deci la Parma o să scoatem un egal. "


Gazeta Sporturilor, 22.oct.2004 (http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=26188)



Interviu cu Daniel Oprita :
" - Te aşteptai la un deznodămīnt aşa de fericit?
- Am crezut cu toţii că īnvingem azi şi sperăm să cīştigăm īn continuare. Ne-am dat viaţa pe teren şi mă bucur mult că a ieşit bine.

- Cum ţi s-au părut belgienii?
- Standard este o echipă foarte puternică, dar eu zic că ne-am descurcat bine. A contat faptul că am intrat pe teren numai cu gīndul de a-i īnvinge, şi Dumnezeu ne-a ajutat. Nu am vrut să auzim de alt rezultat īn afară de victorie.

- Gigi Becali a spus că a avut emoţii şi la 2-0. Tu?
- Īn teren nu mai ai timp de aşa ceva. Noi ne-am concentrat chiar dacă aveam avantaj de două goluri pe tabelă, pentru că un meci se termină īn minutul 95. Am īnvăţat din experienţele nefericite şi e foarte bine aşa.

- Ce crezi că va fi la Parma?
- Cu siguranţă o partidă grea. Important este īnsă că ne ducem după acest rezultat bun şi sper să ne iasă şi acolo unul pozitiv. Cu īncredere īn noi, se poate.

- Ianis Zicu a declarat că echipa sa este mult peste Steaua. Cum comentezi?
- Mi-aş dori ca Zicu să fie pe teren şi să vedem la final care este echipa cea mai bună.


ProSport, 22.oct.2004 (http://www.prosport.ro/index.php?c=33&a=37983)



MM era să cadă din lojă ! :)

" Īn euforia generată de marcarea golului doi, Mihai Stoica s-a agitat atīt de tare īn lojă īncīt a fost la un pas de a cădea pe geam! "E prea puţin spaţiu acolo şi e greu să-ţi manifeşti bucuria īntre trei pereţi. La următoarea victorie o să īnnebunesc de tot!", a spus după meci preşedintele executiv al roş-albaştrilor. "Partida asta s-a cīştigat cu inima! E impresionant cīnd īi vezi pe Ghionea jucīnd cu faţa spartă, pe Opriţa făcīnd atīta risipă de efort, pe Dorinel alergīnd non-stop la cei 26 de ani ai lui", a mai adăugat el.


Cătălin Ţepelin, Gazeta Sporturilor, 22.oct.2004 (http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=26190)

sotostone
22nd October 2004, 10:36
Bah....Felicitari pt. victorie ! (deocamdata atat aici :D)

Mariusmadmax
24th October 2004, 16:13
2-0
ce rezultat !!!!!!!!
3 puncte !

uti2102
25th October 2004, 00:19
Parma invinge pe Lazio cu 3-1. Bresciano, Marchioni shi Gilardino !
Oricat de mult am vrea noi sa credem k parmegianii vor juca cu rezervele contra noastra nu prea o sa fie asha. Zic eu! O sa fie un meci pe viatza shi pe moarte, shi rosh-albashtrii vor trebui sa dea totul ca sa iasa bine.

Mariusmadmax
25th October 2004, 01:24
Parma s-ar putea sa nu se prea zbata in Cupa UEFA deoarece este intr-o situatie critica in campionat , sper eu :D

uti2102
25th October 2004, 14:54
Del Bosque: "Beşiktaş şi Bilbao favorite la primele două locuri din grupă"

Vicente del Bosque a asistat la partida Athletic Bilbao - Parma (2-0), iar unul din secunzi la īntīlnirea Steaua-Standard Lege (2-0). Ulterior, del Bosque a concluzionat: "Bilbao este cea mai puternică echipă a seriei, după noi. Am verificat şi raportul secundului meu care a fost la Bucureşti şi cred că Beşiktaş şi Athletic se vor bate pentru primele două locuri īn grupă". (GSp)

Zau nenea del Bosque ?! Las' ca vezi shi tu shi Pancone! :drak:

Mariusmadmax
25th October 2004, 23:20
comentarii de batran ciufut ...

OwenSkeet
26th October 2004, 09:20
del Bosque nu a facut nimik la Besiktas, ba din potriva a ruinat acesta echipa. Parerea mea este ca Steaua si Bilbao sunt favorite la primulm loc, Parma cu Standar nu au nici o sansa se treaca de grupe..poate printr-o minune Parma sa-si revina in campionat si sa inceapa sa puna probleme in Uefa dar pana atunci.......

Mariusmadmax
26th October 2004, 22:07
Parma - Lazio 3-1 ...
au inceput sa miste !

Saber Rider
3rd November 2004, 01:43
[...]

“Adrian Neaga este cel mai bun!”

Cīnd discuţia ajunge la subiectul Neaga, o undă de tristeţe se citeşte pe faţa jucătorului parmegian. “M-a supărat reacţia lui cīnd m-a făcut şef de galerie... Dacă şi noi, jucătorii, ne jignim īntre noi, nu cred că este fair-play. Şi el a trecut prin momente īn care n-a jucat şi ştie ce simt eu acum. O să vă deconspir un secret: cīnd el nu evolua la Steaua din diferite motive īmi părea rău! Este un fotbalist talentat, iar eu cred că este cel mai bun de la Steaua. Dar nu vreau să mai discut, fiindcă realitatea este că el joacă, iar eu nu! El s-a supărat cīnd am spus că Parma va bate cu 4-0 pe Steaua. A fost o simplă glumă după ce Pancu a zis că Beşiktaş va īnvinge cu 3-0”, susţine Zicu, pentru care o surpriză plăcută o constituie Daniel Opriţa, fotbalist care l-a impresionat īn ultima perioadă.


[...]


Visul lui Ianis

“Mi-aş dori enorm să se califice şi Steaua, dar şi Parma. Sīnt romān şi īmi dau seama că ar fi īn interesul fotbalului nostru. E nevoie de o imagine pozitivă... Steaua e o echipă bună acum, se vede că jucători evoluează de mulţi ani īmpreună. Zenga e un antrenor excelent, dar cred că īntr-o anumită măsură este şi meritul lui Victor Piţurcă. A crescut o echipă īntr-un stil aparte. Se vede şi munca lui”, spune Ianis.




Maccarone e apt de joc

Omul care a avut o contribuţie decisivă la calificarea Parmei īn grupele Cupei UEFA, Massimo Maccarone, va reveni pe gazon chiar īn jocul cu Steaua. Atacantul adus de la Middlesbrough se accidentase la genunchi pe 30 septembrie, chiar īn manşa a doua a turului inaugural din C2, cīnd italienii au remizat īn deplasare cu Maribor, scor 0-0. “Mă simt īn formă şi sper să-mi ajut echipa īn disputa cu romānii”, a declarat cel care a marcat de două ori īn actualul sezon al cupelor europene.




Ce zice despre ...

...Walter Zenga: “Am vorbit cu mulţi jucători şi mi s-a spus că este un antrenor foarte bun, ştie cum să discute cu fotbaliştii şi să se facă plăcut. Ce se poate spune despre antrenorul unei echipe care e pe primul loc īn Divizia A şi a debutat cu victorie īn grupele Cupei UEFA? Numai de bine. La Milano este un idol. La meciuri există bannere cu numele său, semn că este foarte respectat”


[...]


Gazonul este acoperit cu prelată īn timpul ploii

Arena “Ennio Tardini”, care va găzdui meciul de mīine seară, este chiar īn centrul oraşului. “Pe timpul averselor, gazonul este acoperit cu o prelată specială. Nu vă faceţi griji, terenul va fi impecabil la ora partidei”, ne spunea Zicu. Īntr-adevăr, cīnd am ajuns la stadion, aşa era. Numai că prelata era dată la o parte, ca iarba să se oxigeneze, după ce ploaia se oprise de cīteva ceasuri.
Cīţiva oameni strīngeau mizeria dintre locurile destinate fanilor, unde mii de ziare erau īmprăştiate după meciul din etapa trecută, cu Atalanta, scor 2-2. De menţionat că gruparea gialo-blu are īn jur de 9.000 de abonaţi.


http://www.prosport.ro/images/content/articles/2004/11/02/cupa-uefa/9758047938883c830d9e_200_200_.jpg
ProSport (http://www.prosport.ro/index.php?c=33&a=39260)

BlueEnergy
3rd November 2004, 01:56
Eu imi doresc sa ii batem pe Besiktas in Ghencea sa ii scoatem ifosele lui nea del Bosque cu batalia pentru primele 2 locuri! :D

Mariusmadmax
3rd November 2004, 15:27
Trebuie sa scoatem un egal ... macar , forma si valoarea etalata de Stelisti ne da dreptul la a spera acest lucru !
Cred ca putem chiar sa-i batem !

Saber Rider
3rd November 2004, 17:47
Un "11" īn premieră la Parma

Pentru prima dată de la īnceputul sezonului, Walter Zenga are tot lotul valid. Lipsesc doar Curt, care a suferit o ruptură de ligamente īn săptămīna dinaintea īnceperii campionatului, şi Răchită, practic exclus din lot pentru īntīlnirile oficiale. Martin Tudor a revenit ca titular īn locul lui Hamutovski, Paraschiv se va īntoarce īn centrul liniei mediane, după suspendarea din derby-ul cu FC Naţional, iar Florentin Dumitru (foto) şi Rădoi au trecut fără probleme de meciul cu "bancarii", după absenţe cauzate de accidentări. Astfel, antrenorul Stelei, care va deplasa un lot de 21 de jucători, ar putea alinia la Parma o formulă de start īn premieră pentru această toamnă: M. Tudor - Ogăraru, Rădoi, Ghionea, P. Marin - Fl. Dumitru, Paraschiv, D. Munteanu, N. Dică - Neaga, Opriţa.




Astăzi, antrenament pe "Ennio Tardini"

Chiar dacă au īnchiriat un charter pentru deplasarea la Parma, roş-albaştrii vor pleca foarte devreme spre Italia, aeronava urmīnd să decoleze īn această dimineaţă de pe aeroportul Henri Coandă la ora 8:40. Delegaţia se va caza la hotelul Star Du Parc, de 4 stele, urmīnd ca īnaintea antrenamentului oficial, care va avea loc de la ora 20:00 pe "Ennio Tardini", elevii lui Walter Zenga să aibă īn program şi prima analiză video a adversarilor.




"De data asta o să spargem gheaţa! Trebuie să se termine şi cu tradiţia asta nefastă. La Parma o să marcăm! Dar mai important este să jucăm cu cap, să ne īntoarcem cu un rezultat bun"

Dorinel Munteanu


Gazeta Sporturilor, 3.noi.2004 (http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=27209)





Gilardino: "Steaua este o echipă frumoasă"

"Steaua este o echipă frumoasă, foarte competitivă. Vine din campionatul romānesc, unde nivelul fizic este foarte important, iar jucătorii posedă calităţi tehnice deosebite. Nu va fi un meci uşor, dar nu vrem să facem o figură urītă sau să nu acordăm importanţă acestei competiţii. Cei care vor fi introduşi īn teren vor da totul ca Parma să facă un meci mare şi să cīştige", a spus atacantul Parmei Alberto Gilardino




"PARMA NU ESTE FAVORITĂ!"

Dublu cīştigător al Cupei Campionilor cu Milan, Arrigo Sacchi aşteaptă duelul cu Zenga, fostul său elev la "squadra azzurra". Consilierul tehnic Arrigo Sacchi a confirmat ieri că participarea īn Cupa UEFA a trecut īn plan secund şi crede că Steaua se poate califica īn primăvară. Consilierul tehnic al Parmei spune că fostul mare portar italian va face carieră ca antrenor. Azi consilier tehnic la Parma, formaţie pe care Steaua o va īntīlni mīine seară īn grupele Cupei UEFA, Sacchi ştie că militarii nu mai sīnt ce-au fost




Interviu cu Arrigo Sacchi :

- Buongiorno, signor Sacchi! Cum staţi cu pregătirile pentru jocul de joi din Cupa UEFA?
- Meciul cu Steaua nu pică bine pentru noi. Trecem printr-o perioadă foarte grea, avem şi mulţi accidentaţi, şi probleme īn clasament... Cupa UEFA nu mai reprezintă acum o prioritate.

- Totuşi, Parma are un blazon de onorat. Doar a cīştigat de două ori această competiţie.
- Da, dar atunci erau alte vremuri. Existau mulţi bani, aveam destule vedete īn lot, jocul echipei mergea excelent. Situaţia s-a schimbat fundamental īntre timp şi trebuie să fim realişti. Nu mai sīntem o forţă īn Italia, şi nici īn Europa. Nu este comod să tremuri pentru retrogradare!

- Asta īn vreme ce Steaua tocmai a trecut duminică pe primul loc īn Romānia...
- Am īnţeles că se află īntr-o formă foarte bună şi a surclasat fostul lider al campionatului. Şi mai ştiu că are un antrenor care a reuşit īn ultimii ani rezultate bune cu echipe din Romānia.

- L-aţi avut pe Zenga ca elev la echipa naţională. Ce amintiri vă leagă de acea perioadă?
- Da, am lucrat cu el īn cinci-şase meciuri. Din păcate, abia fusesem numit selecţioner, iar Walter ajunsese la final de carieră. A fost un mare portar, probabil cel mai mare al "squadrei azzurra". Şi acum demonstrează că este valoros şi ca antrenor şi īi urez cīt mai multe succese.

- E adevărat că Parma va folosi joi o echipă secundă, apropiată de cea folosită la Bilbao?
- De pregătirea jocului se ocupă antrenorul Baldini, dar vă pot spune că vom miza pe mai mulţi tineri, care nu joacă titulari īn campionat. Vrem să oferim şi rezervelor ocazia să crească.

- Riscaţi un pronostic pentru joi? Cine credeţi că merge mai departe din această grupă?
- Cel mai bun să cīştige (rīde sarcastic)... Nu există o favorită la acest meci, dar eu m-aş bucura ca Parma şi Steaua să ajungă īmpreună īntre cele trei echipe calificate īn primăvară.


http://www.gsp.ro/images/content/articles/2004/11/02/home/975790521caf0519a0f4_137_140_.jpg

L-a selecţionat de şase ori pe Zenga

Arrigo Sacchi a lucrat ultima dată cu Walter Zenga īn urmă cu mai bine de 12 ani. Primul fusese instalat la conducerea tehnică a "sqaudrei azzurra" īn noiembrie 1991, īnlocuindu-l pe Azeglio Vicini, şi l-a convocat de şase ori la "naţională" pe portarul italian. Zenga a fost titular īn cinci partide, ultima fiind un amical īmpotriva Irlandei (2-0) disputat la US Cup '92. Īn toate aceste meciuri, īntre care şi amicalul cu campioana mondială Germania (1-0), Walter n-a primit nici un gol. Selecţionerul Sacchi n-a mai apelat la el şi īn campania de calificare pentru CM 1994.




Maccarone īn locul lui Gilardino

Īn īntīlnirea de joi, Parma l-ar putea folosi ca titular pe Massimo Maccarone. Autorul unei "duble" īn prima manşă a turului I cu Maribor (3-2), atacantul īmprumutat de la Middlesbrough s-a restablit complet după operaţia suferită la genunchi īn urmă cu o lună. "Şi cu două victorii orice echipă din grupă se poate califica. N-avem acum timp de calcule şi trebuie să cīştigăm, indiferent cine va intra joi īn teren", a declarat jucătorul de 25 de ani. La antrenamentul de ieri dimineaţă nu au participat Gilardino, Cardone, Ferronetti şi Grieco, care au lucrat separat, īn timp ce titularii din meciul cu Atalanta au lucrat la sala de forţă.





Rădoi: "Am visat că o să cīştigăm la Parma"

"Trebuie să cīştigăm la Parma, cu şase puncte sīntem practic calificaţi. S-ar putea să joace cu echipa a doua, dar va fi greu. Am visat că o să cīştigăm la Parma.Sper ca, dacă obţinem o victorie la Parma, să mergem īn excursie la Bilbao. Şi noi respectăm Parma, īnsă, ne pare rău, va trebui să cīştigăm. Vom juca pentru noi, iar dacă vom cīştiga īi vom dedica lui Zenga victoria", a spus Mirel Rădoi, in această dimineaţă, īnainte de plecarea īn Italia




Rădoi-Show

Căpitanul Stelei a bătut recordul de telefoane la emisiunea Tribuna Zero, pe Europa FM

A revenit Rădoi. Atīt pe teren, cīt şi la emisiunile sportive. Luni seară, cel mai important fotbalist al Stelei a fost invitatul lui Ovidiu Ioaniţoaia la Europa FM. După 70 de zile īn care a stat departe de gazon din cauza unei accidentări, fundaşul liderului a dialogat cu fanii timp de o oră. O oră īn care a bătut recordul de telefoane luate īn direct, 17, şi o oră īn care a blocat de 3 ori centrala datorită afluenţei de apeluri venite concomitent. Lucru pe care l-au reuşit īn acest sezon doar Zenga, Gigi Becali şi Mircea Lucescu. Toţi īnsă doar cīte o singură dată pe parcursul unei emisiuni.

Īnsoţit de logodnica lui, Viviana Filipescu, Rădoi a vorbit relaxat despre fotbal şi viaţă. Una dintre opiniile sale tranşante a fost că "romānii se grăbesc atunci cīnd pleacă de tineri īn străinătate. Sīnt cruzi şi campionatele puternice īi dau peste cap. Dacă nu eşti matur, faci cu greu faţă. De asta avem fotbalişti care nu joacă imediat cum ajung la echipe de afară. Eu nu mă grăbesc".


"Sīnt sigur că ne vom califica īn primăvară. Cred că vom cīştiga la Parma, īnsă şi un egal e foarte bun. Parma este o echipă impresionantă, dar şi Seaua are un blazon de apărat"

"Olăroiu , Piţurcă şi Zenga sīnt trei mari antrenori. Cu Zenga atmosfera la echipă este mult mai relaxată, ascultăm muzică īn vestiar şi ne-am strīns iar unii līngă alţii"




"Să joace şi cu echipa a 3-a, numai să cīştigăm noi"

Adrian Neaga a pus ieri că "aş prefera ca Parma să joace cu prima echipă, pentru că rezervele care vor intra vor evolua cu o dorinţă īn plus ca să demonstreze că merită să fie titulari. Pīnă la urmă, să bage şi echipa a 3-a, numai să batem noi". Neaga s-a referit apoi şi la ultimele declaraţii ale lui Ianis Zicu, care a spus că şi-ar dori să se califice Parma şi Steaua. "Mă bucur că a revenit la sentimente mai bune. Īmi pare rău că l-am atacat atunci, īnsă s-a luat de Steaua şi de-asta am sărit la gītul lui. Sper să joace joi", a declarat Neaga, care a īncheiat spunīnd: "Īmi doresc ca deplasarea de la Bilbao să fie cea mai frumoasă pentru că eu sper să fim calificaţi īnaintea acelui joc".


"Dacă nu credem că putem obţine cel puţin un punct nu ne-am mai deplasa pīnă īn Italia"
Sorin Ghionea


Ştefan Beldie, Gazeta Sporturilor, 3.noi.2004 (http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=27204)

Deluxe
3rd November 2004, 19:35
Good luck vs Parma. Fortza Steaua!

Mariusmadmax
4th November 2004, 01:53
1-3
sper sa invingem !

giovanni BV
4th November 2004, 11:01
Jucam bine in Deplasari , asa cum o vom face si la Parma ...si la Bacau !!! Avem 2 meciuri pe care la vom cistiga !!! Hai STEAUA !!!

sotostone
4th November 2004, 11:33
sper sa bata Bacaul
Nu ma mai intereseaza ce facetzi cu Parma!
Dar nici nu mai zic "bafta" ca data trecuta cu Standard ca prea atzi avut!:evil:

Mariusmadmax
4th November 2004, 14:45
Forza Steaua !
Campionii suntem noi !
Bafta la Parma !

Mariusmadmax
4th November 2004, 20:41
am jucat o prima repriza modesta ...

uti2102
4th November 2004, 20:56
Mai corect spus "rushinoasa". :mda: Sper ca Zenga sa confirme regula shi sa schimbe cursul jocului in repriza secunda. Poate, cine shtie, face din nou una-doua schimbari inspirate!
HAI BAIETZI ! Se POATE !

Mariusmadmax
4th November 2004, 21:37
Bostina > Dumitru
Lovin > Munteanu
Neaga > Cristea
nu jucam nimic si este 0-1 !

uti2102
4th November 2004, 21:54
Zenga trebuia sa fortzeze atacul pentru ca in partea a doua jocul s-a mai deschis. In schimb, el a ales sa faca schimbari bizare, culminand cu Lovin in locul lui Munteanu. Shi asta cu 10 minute inainte de final ! :mda:

OwenSkeet
4th November 2004, 22:03
Din pacata Steaua a pierdut din cauza jucatorilor esentiali care nu au jucat nimik : Dica, Neaga si Dumitru..au jucate ei prost, mijlocul era rupt. Asta este ! CU STEAUA PANA LA MOARTE!!

Mariusmadmax
4th November 2004, 22:09
poate a realizat ca n-are rost , s-atunci a preferat sa inlocuiasca piesele de baza ...
A realizat ... ca jucam prost , si cam asta e tot ce putem !

Saber Rider
17th November 2004, 05:50
Mijlocaşul romān al lui Beşiktaş, Daniel Pancu, cel care nu va putea juca īmpotriva Stelei īn meciul de joia viitoare din cauza unei rupturi a ligamentului gleznei, este principala sursă de informaţie pentru antrenorul turcilor, Vicente Del Bosque. Venit să se trateze īn ţară, Pancu a primit din partea tehnicianului spaniol misiunea de a-l anunţa toate informaţiile care apar īn presa din Romānia despre trupa lui Zenga.

Ilie Datcu vine la Steaua - FC Braşov
"Partida de la Bucureşti, cu Steaua, va fi capitală īn privinţa calificării īn primăvară", spunea antrenorul lui Beşiktaş, Vicente del Bosque, īncă de la tragerea la sorţi a grupei B a Cupei UEFA. O dovadă că meciul de joia viitoare este extrem de important pentru turci o reprezintă faptul că şi sīmbătă, la meciul Steaua - FC Braşov, īn tribunele stadionului "Lia Manoliu" va fi prezent Ilie Datcu, antrenorul cu portarii al formaţiei turce, trupa lui Zenga fiind urmărită pentru a treia oară īn ultimele 5 săptămīni de trimişii grupării din Istanbul.

De ce sīnt biletele scumpe la meciul cu Beşiktaş
Mihai Stoica, preşedintele executiv al Stelei, a explicat ieri motivele pentru care preţurile biletelor pentru meciul cu Beşiktaş sīnt cele mai mari din istoria Stelei: 200.000 lei la peluze, 400.000 lei la tribuna a II-a, 800.000 lei la tribuna I, 1.500.000 lei la tribuna zero şi 3.000.000 lei la fotolii. "Sīnt mari, e adevărat, dar să nu se uite că sīnt valabile abonamentele care au costat astă-vară 200.000 de lei la peluze şi 500.000 de lei la tribuna a II-a. Le-am fixat şi pentru a opri specula pe care o făceau bişniţarii, dar şi fiindcă este un meci cu o miză mare, şi atunci ne dorim să facem o reţetă bună", a declarat MM Stoica.


Dan Udrea, Gazeta Sporturilor, 17.11.2004 (http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=28494)

Mariusmadmax
18th November 2004, 03:50
bilete scumpe sau nu , important este ca stadionul sa geama de stelisti !

Saber Rider
18th November 2004, 03:57
Păi da, dar cam greu cu intimidatu' turcilor, că şi la ei e zarvă mare la meciuri, sunt obişnuiţi cu hărmălaia.

Dar ... mai ştii !? Las' să se simtă bine ai noştri, asta contează.

Mariusmadmax
19th November 2004, 15:25
atmosfera de pe Ghencea este intimidanta pentru orice adversar ...

tanita
19th November 2004, 21:07
bilete scumpe??? ce mai inseamna 200.000 azi?
VENITI LA STADION!!! sa-i :degete: pe turci
GT :evil:

Mihai
19th November 2004, 22:38
atmosfera de pe Ghencea este intimidanta pentru orice adversar ...

Sincer nu cred ca turcii o sa fie intimidati pe Ghencea, cand la ei suporterii sunt mai fanatici ca la noi, trebuie sa recunoastem!!!

Mariusmadmax
20th November 2004, 18:12
sunt cazane si cazane ...
al nostru e de firma !
In cazanul Steaua le vom inmuia picioarele !

Saber Rider
23rd November 2004, 03:37
O veste proastă pentru trupa lui Zenga. Daniel Pancu s-a refăcut şi este apt din punct de vedere medical pentru meciul de joi seară, Steaua - Beşiktaş. "Pancu poate să se antreneze. Dacă antrenorul Vicente del Bosque va dori, el va putea să evolueze īn meciul cu romānii, de la Bucureşti", a declarat ieri medicul grupării din Istanbul, Ayhan Optur.

Pancu s-a accidentat īn urmă cu două săptămīni, īn timpul meciului cu Konyaspor. Īn urma unui control radiologic, s-a stabilit că fotbalistul romān a suferit o ruptură parţială de ligamente la glezna dreaptă şi, potrivit estimărilor iniţiale, el urma să fie indisponibil trei săptămīni, īnsă recuperarea a decurs mai rapid şi el a devenit apt de joc cu o săptămīnă mai devreme.


http://www.gsp.ro/images/content/articles/2004/11/22/home/993028682356d90decdd_128_132_.jpg

Singura problemă pentru Pancu este faptul că nu s-a putut antrena īn această perioadă, el luīndu-şi chiar o vacanţă de 7 zile pe care a petrecut-o īn Romānia, la Iaşi. "Dacă nu-i vor reapărea problemele la gleznă īn aceste zile īn care se va antrena alături de echipă, atunci el poate să intre pe teren, la Bucureşti", a adăugat staff-ul medical al turcilor.



Vicente del Bosque, antrenor Beşiktaş :
"Mergem la Bucureşti pentru a lua toate cele trei puncte şi nu trebuie să ne relaxăm cu gīndul că mai avem de jucat un meci acasă, īn Cupa UEFA"



E īn conflict cu Walter
Imediat după tragerea la sorţi care a decis că Steaua şi Beşiktaş vor face parte din aceeaşi grupă a Cupei UEFA, Daniel Pancu a ţinut să dea un pronostic pentru meciul direct. "Cīt va fi scorul? 3-0 pentru Beşiktaş", a spus atunci romānul, declaraţie care a stīrnit furia lui Zenga: "Nu mă interesează jucătorii care dau doar din gură".

Tudor şi Ghionea au şanse să joace
Dacă accidentarea lui Sorin Paraschiv nu lasă loc de nici un dubiu, el urmīnd să ia o pauză de 10 zile şi să absenteze la partida cu Beşiktaş, īn privinţa lui Martin Tudor şi a lui Sorin Ghionea, medicii Stelei speră că īi vor recupera pīnă la ora meciului de joi. Tudor a făcut ieri un consult medical şi, chiar dacă mai resimte dureri la spate, el are şanse 50 la sută de a se reface, acelaşi lucru fiind valabil şi pentru Ghionea, care continuă să aibă probleme la inghinali din cauza unei pubalgii. Dacă ei se vor putea antrena normal astăzi şi mīine, vor fi titularizaţi de Zenga īmpotriva lui Beşiktaş.

Sosire
Beşiktaş va veni la Bucureşti mīine la prīnz, urmīnd să aterizeze la ora 11:45 pe aeroportul Henri Coandă. Turcii se vor caza la hotelul Crowne Plaza şi vor susţine antrenamentul oficial īn Ghencea, de la ora 20:15
UEFA y Site-ul forului continental a notat ieri că Steaua e favorită īn faţa lui Beşiktaş. "Tradiţia este de partea Stelei. Īn semifinala Cupei Campionilor Europeni, ediţia 1998/1989, Steaua a eliminat pe iar īn primul tur al Cupei UEFA din ediţia 1997/1998, Steaua a scos din cursă pe Fenerbahce".

Bilbao
Athletic Bilbao a pierdut īn ultima etapă a Campionatului Spaniei, 2-3, īn deplasare cu Real Sociedad. Viitoarea adversară a Stelei a condus la pauză cu 2-0, goluri Ezquerro 41, Urzaiz 43, dar a cedat īn partea a doua, cīnd a evoluat cu un om mai puţin. Cu doar 12 puncte īn 12 runde, formaţia din Bilbao şi-a egalat cel mai slab start de stagiune din istorie. y Constantin Popescu

Bilete
Ieri, la casele din Ghencea au fost puse īn vīnzare biletele pentru meciul cu Beşiktaş. Preţurile sīnt: 200.000 de lei la peluză, 400.000 de lei la tribuna a II-a, 800.000 de lei la tribuna I, 1.500.000 de lei la tribuna 0 şi 3.000.000 de lei la fotolii. Ieri s-au vīndut tichete īn valoare de 250 de milioane de lei, mulţi suporteri turci stabiliţi īn Romānia cumpărīnd bilete de la casele din Ghencea.


Marius Mărgărit, Dan Udrea, Gazeta Sporturilor, 23.11.2004 (http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=29026)

OwenSkeet
23rd November 2004, 07:43
Kiar daca Pancu e apt...nu cred ca o sa joace.

Saber Rider
24th November 2004, 22:37
Tentativa de a realiza un interviu cu Vicente del Bosque a fost mai uşoară decīt s-ar fi aşteptat mulţi. Īntīi telefon la Madrid, la "Marca", pentru a afla numărul. Nici un fel de problemă. "Toată lumea de aici e prietenă cu Vicente. Va vorbi şi cu dumneavoastră, e o persoană extraordinară", a fost explicaţia. Telefon apoi la Istanbul, ieri, la 11:00. A răspuns chiar cel īn cauză. "Vă rog foarte mult să mă scuzaţi. Mă pregătesc să intru īn antrenament. Mă puteţi suna, vă rog, la patru". Acest "vă rog", "por favor" pentru cei mai riguroşi, şi īncă spus de două ori nu poate decīt să suprindă un jurnalist ce-şi face meseria īn Romānia, unde antrenori, chiar şi străini, ce n-au şi cu siguranţă nu vor avea niciodată performanţele spaniolului, dau tonul la "silenzio stampa". La ora convenită, mare surpriză: Del Bosque n-are telefonul īnchis! Şi răspunde la apel! Iar dialogul īl puteţi citi īn cele ce urmează.

- Senor Del Bosque, e Beşiktaş pregătită pentru meciul cu Steaua?
- Beşiktaş e īntotdeauna pregătită pentru meciul ce urmează. Iar acum cu atīt mai mult. Vorbim despre o competiţie īn care noi ne-am pus mari speranţe şi īn care nu trebuie să dezamăgim. Mai ales că venim după un rezultat mai puţin bun.

- Credeţi că Beşiktaş e favorită?
- Nu. E o grupă mai echilibrată decīt pare. Iar Steaua are avantajul de a fi gazdă. De fapt, cred că meciul e mai important pentru Steaua. E presată. Trebuie să puncteze fiindcă apoi urmează o deplasare foarte grea, pe "San Mames".

- Care e părerea dumneavoastră despre Steaua?
- Steaua a avut īntotdeauna prestigiu. Dacă a cīştigat Cupa Campionilor e una din marile echipe ale Europei. Are jucători foarte buni, care ne pot pune probleme. Dar şi cīteva absenţe pe care le putem noi specula.

- Īnseamnă că i-aţi studiat?
- Bineīnţeles. E un lucru esenţial īn pregătirea unui meci. Nu i-am urmărit pe viu, dar am destule casete.

- V-a zis şi Pancu cīte ceva?
- Sigur. Şi e normal acest lucru. Daniel cunoaşte bine fotbalul romānesc şi pe Steaua, iar informaţiile sale au fost foarte utile.

- Va juca īn acest meci?
- Deocamdată nu ştiu. Se pare că el şi-a revenit după accidentare. E posibil să joace. Chiar dacă nu va fi titular, el ar putea oricīnd intra īn joc.

- N-ar putea fi o problemă aici? Reacţia publicului va fi violentă īmpotriva lui.
- Daniel are multă experienţă internaţională. Are destule meciuri de acest gen īn spate ca să se mai sperie de spectatori. Iar eu cred că dacă va fi reacţia de care vorbiţi, īi va mobiliza şi mai mulţi pe băieţii mei.

- Apropo de Pancu. Ce s-a īntīmplat totuşi cu el? A jucat destul de puţin.
- El a īnceput titular, dar apoi s-a accidentat, a acuzat destul de mult acest lucru şi şi-a pierdut locul. Avem foarte mulţi jucători īn lot şi trebuie să beneficieze toţi de şanse. Dar el poate reveni oricīnd.

- Dar de comportamentul lui sīnteţi mulţumit? Īn teren şi īn afara lui?
- Bineīnţeles. A fost foarte corect. Sīntem īncīntaţi. E un profesionist.

- După atītea trofee cu Real Madrid, nu e totuşi un pas īnapoi a antrena pe Beşiktaş?
- Eu nu gīndesc aşa. Cīnd e vorba să-ţi faci meseria, nu e vorba niciodată de paşi īnapoi. Trebuie mereu să trăieşti momentul.

- Cum e viaţa unui spaniol liniştit īntr-un oraş trepidant ca Istanbul?
- Aceeaşi. Antrenamente şi familie. Viaţa mea nu s-a schimbat aproape deloc. E adevărat că Istanbul e un oraş mare, dar nici Madrid nu e prea mic.

- Dar cum vă īnţelegeţi cu presa turcă? Mulţi o acuză.
- Foarte bine. Face parte din lumea fotbalului, fără ea nu se poate. Eu cred că mi-am cīştigat respectul ziariştilor de aici, aşa cum am făcut peste tot.

- Cum e să antrenezi pe Real Madrid?
- Pentru mine n-a fost greu. Eram acasă. Cunoşteam perfect locul şi am făcut-o īn mod natural. Am avut şi norocul să lucrez cu nişte fotbalişti excepţionali.

- Care e totuşi secretul dumneavostră? Aţi avut foarte multe vedete la un loc, Ronaldo, Zidane, Figo, Raul, Roberto Carlos, şi aţi reuşit să colaboraţi cu ele.
- Nu-i nici un secret. E un mod de lucru. Eu īntotdeauna am ştiut să-mi apropii jucătorii. N-am avut niciodată probleme cu cei de care aţi amintit. Am avut şi rezultate, iar cīnd ai rezultate totul e OK.

- E mai uşor de pregătiti o echipă cu multe vedete, sau, dimpotrivă, una fără ele?
- Eu cred că fiecare echipă are dificultăţile ei. Peste tot e vorba despre un vestiar ce trebuie controlat. Să ştiţi că toţi jucătorii au personalitatea lor. Cīnd sīnt multe nume mari, pare mai greu, dar nu trebuie uitat că aceste nume mari au şi valoare mare, iar uneori ele pot decide singure un rezultat.

- Ştiţi ceva despre Adrian Mutu?
- Destul de vag. Am citit şi eu că a avut ceva probleme şi a coborīt puţin nivelul de anul trecut. Acum trebuie să se gīndească bine la ce i s-a īntīmplat, unde a greşit şi ce trebuie să īnveţe de aici.

- Poate fi īn acest caz şi vina antrenorului care n-a ştiut să afle dacă şi ce probleme are un jucător important din lotul său?
- Nu cred. Antrenorul nu poate intra nici īn casa şi nici īn viaţa privată a fotbalistului. Acolo el e stăpīn. Īn fotbal, numai marile caractere reuşesc.

- Ce părere aveţi despre Gică Hagi?
- Foarte bună. Cred că va reuşi lucruri importante pentru Galatasaray. El a fost un nume important īn această echipă, a făcut multe pentru ea, iar fanii īl adoră. E foarte important acest lucru īntr-o competiţie destul de grea şi echilibrată.

- Aţi vorbit vreodată cu Mircea Lucescu, predecesorul dumneavoastră?
- Da, m-am sfătuit cu el chiar īnainte să vin la Istanbul. Īl cunosc demult pe Lucescu, chiar dacă nu sīntem prieteni apropiaţi. E un antrenor important īn Europa, iar aici a făcut lucruri excelente. Oamenii vorbesc foarte frumos despre el.

Mari succese la Real Madrid
două trofee ale Ligii Campionilor: īn 2000 (3-0 cu Valencia) şi īn 2002 (2-1 cu Leverkusen)
o Cupă Intercontinentală īn 2002 (2-0 cu Olimpia Asuncion)
o Supercupă a Europei īn 2002 (3-1 cu Feyenoord)
două titluri de campion al Spaniei (2000-2001, 2002-2003)
o Supercupă a Spaniei (2002)

Sub zero grade la ora meciului !
Īn ultimele 10 zile, oficialii Stelei au ţinut permanent legătura cu angajaţi ai Institutului Naţional de Meteorologie şi Hidrologie, pentru a şti cum să protejeze gazonul īn vederea meciului cu Beşiktaş. Suprafaţa de joc arată foarte bine īn acest moment, ţinīnd cont că nu s-a mai jucat pe Ghencea din 31 octombrie, de la partida cu FC Naţional (5-1). Prelata cu care a fost acoperită iarba īn ultimele zile va fi īnlăturată mīine dimineaţă. Meteorologii anunţă o vreme foarte rece īn ziua meciului, cu scurte reprize de ninsoare după-amiază. La ora jocului temperatura va fi negativă, -1 grad Celsius, īnsă fără precipitaţii, iar īn noaptea de joi spre vineri, la Bucureşti vor fi -5 grade Celsius.

Sīnt aşteptaţi 5.000 de turci !
La partida de mīinea seară, se estimează că pe stadionul Steaua vor fi īn jur de 5.000 de fani turci, ceea ce ar īnsemna cea mai mare afluenţă de suporteri străini la un meci disputat vreodată īn Romānia. Informaţia a apărut pe site-ului "BlackEagles.com", care aparţine suporterilor lui Beşiktaş şi a fost prezentată īn premieră de televiziunea "Kanal D". Steaua le-a rezervat oficial 1.000 de bilete celor care vor veni din Turcia, dar mai sīnt aşteptaţi şi turci stabiliţi īn Romānia.


Cătălin Ţepelin, Dan Udrea, Gazeta Sporturilor, 24.11.2004 (http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=29088)

Saber Rider
26th November 2004, 02:46
Frig, Dică suspendat, Paraschiv şi Florentin Dumitru accidentaţi, Beşiktaş īn formă, Ciocoiu titular, ninge, nu ninge? Toate aceste griji pe care suporterii Stelei şi le-au făcut īnaintea unui meci aproape capital s-au risipit īn doar două minute de joc. Atīt a trecut pīnă la centrarea ademenitoare a lui Boştină, anticipată greşit de fundaşii turci, dar speculată prompt de Neaga, care a deschis scorul: 1 - 0 !


http://www.gsp.ro/images/content/articles/2004/11/25/home/99567368e516d2560f30_180_147_.jpg

Visa Zenga la un asemenea start ? Probabil că da, pentru că italianul a reacţionat imediat, calculat. Steaua a făcut un pas īnapoi, echivalent cu o capcană pentru jucătorii turci, rigizi de parcă tocmai fuseseră descărcaţi din frigider. Pe contră, echipa din Ghencea a mai dat o lovitură. Neaga a centrat perfect pentru Ciocoiu care a īnscris din 7 metri, bară-gol ! Era abia minutul 18.

La 2-0, Steaua a īnchis şi mai tare robinetul. Jocul a intrat īn criză de faze şi s-a dezmorţit abia după intrarea lui Pancu, al cărui prim şut pe poartă a dat ceva emoţii. După pauză Steaua a controlat jocul, dar a tremurat după eliminarea stupidă a lui Opriţa din minutul 78. Pancu a ratat īn două rīnduri, nu şi Akin (87), care a redus la 2-1. Atīt. V-aţi trezit īn dimineaţa asta şi stă să ningă? Īncepe iarna, īnsă īn Ghencea miroase deja a primăvară şi a Europa.


http://www.gsp.ro/images/content/articles/2004/11/25/home/9956890328ec130f3e42_364_580_.jpg


Sergen la masa presei cu ochii pe scoruri
Mijlocaşul Sergen nu a fost oprit īn lot, el acuzīnd o uşoară accidentare. Acesta a traversat terenul şi a urcat īn tribună, aşezīndu-se la masa presei līngă jurnaliştii turci. Cum s-a instalat, el le-a cerut acestora să intre pe internet la www.livescore.com şi a urmărit cu sufletul la gură rezultatele din Cupa UEFA. Sergen este un īmpătimit al pariurilor sportive.

Vacarm īn Ghencea
Pentru prima oară īn Ghencea, organizatorii stelişti au instalat la tribuna oficială 16 boxe care dezvoltă īntre 700 şi 2.000 de waţi fiecare. Īnainte de fluierul de start al partidei, acestea au funcţionat la capacitate maximă, creīnd o atmosferă specifică marilor stadioane din lume.

Control doping
Pentru prima oară īn acest sezon al Cupei UEFA, īn Ghencea s-a făcut control doping, fiind aleşi cīte 3 jucători de fiecare echipă. "Nu are nici o legătură cu cazul Mutu", a ţinut să precizeze Mircea Mihail, oficial al FRF.

Tudor trecut doar de formă
Martin Tudor nu s-a antrenat īn ultimele zile şi aseară a fost trecut pe foaie mai mult de formă, el neieşind nici la īncălzire. Al 3-lea portar din lot, Florin Lungu, are 19 ani şi a fost considerat mult prea neexperimentat pentru a fi chiar şi rezervă la un astfel de meci.

Spioni īn tribună
La partida de aseară, a fost prezent la tribuna oficială şi preşedintele lui FC Koln, liderul la zi īn liga a doua germană. Acesta a venit la invitaţia lui Dumitru Tudor, impresarul lui Adrian Neaga.

Pancu, huiduit
"Pancu, jucătorul care a făcut de rīs naţionala la Praga şi apoi s-a retras ca un laş de la naţională", astfel a fost prezentat romānul lui Beşiktaş de către crainicul stadionului din Ghencea. Īn momentul īn care a traversat terenul pentru a se īndrepta spre banca de rezerve, Pancu a fost huiduit copios.

Doroftei, suporterul Stelei
La meci a fost prezent şi Leonard Doroftei. "Sīnt romān şi cīnd joacă o echipă romānescă sīnt suporterul ei", a pus Doroftei, care a luat loc īn tribuna oficială.

Apel la istorie
Galeria roş-albastră a afişat un banner pe care scria: "Din respect pentru trecut, īnvingeţi!". Pe aceeaşi pancartă era desenat chipul lui Mihai Viteazul şi mai scria "Călugăreni 1595". Suporterii de la peluza opusă galerie au īntins şi ei un banner, care făcea aluzie la Lăcătuş: "Precum eternul număr 7, luptaţi pīnă la moarte!".



Dan Udrea, Constanţa Jelea, Constantin Lungu, Bianca Chiru, Ciprian Avădanei, Marius Alexandru Ristache, Marian Florea, Mihaela Scoarţă, Ion Mihet, Gazeta Sporturilor, 26.11.2004 (http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=29283)






Criteriile de departajare
Īn cazul īn care două sau mai multe echipe au la final acelaşi număr de puncte, criteriile de departajare sīnt, īn ordine, golaverajul, numărul de goluri marcate, numărul de goluri īnscrise īn deplasare, coeficientul UEFA al clubului şi al ţării. Se califică primele 3 echipe.


http://www.gsp.ro/images/content/articles/2004/11/26/home/99571764981294d45f60_147_142_.jpg

Boştină şi-a cerut scuze colegilor pentru o declaraţie!
Steliştii au ieşit de pe teren, la final, fără să dea vreo declaraţie, doar Boştină spunīnd fericit īn drum spre cabine că "A fost mai greu decīt ne aşteptam, dar e mai frumos ca la Revelion". Amintindu-şi īnsă că echipa este īn silenzio stampa, el şi-a cerut scuze īn vestiar īn faţa colegilor.

5 ani au trecut de la ultimul gol marcat de Ciocoiu īn cupele europene. Pe 14 septembrie 1999, atacantul īnscria īn partida Steaua - LASK Linz (Austria) 2-0, īn Cupa UEFA


Marius Mărgărit, Gazeta Sporturilor, 26.11.2004 (http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=29296)

dragos_popa17
26th November 2004, 12:26
Stubborn Steaua hold out
Thursday, 25 November 2004

FC Steaua Bucuresti achieved a fine 2-1 victory against Besiktas JK in UEFA Cup Group B thanks to first-half goals from Adrian Neaga and Cristian Ciocoiu.


http://www.uefa.com/MultimediaFiles/Photo/competitions/UEFACup/262293_SMALL.jpg

Steaua's George Ogararu challenges Ibrahim Üzülmez of Besiktas

Oprita off
Besiktas fought back after Daniel Oprita was sent off for the Romanian side, Ibrahim Akin pulling a goal back on 87 minutes, but Steaua's dynamic first-half display proved to be decisive.

Injury worries
Steaua had fitness concerns with no less than three international midfield players on the injured list, but 36-year-old Dorinel Munteanu was fit to start. Besiktas were missing defender Ronaldo Guiaro and midfielder Kaan Dobra through injury.

Storming start
It was a great start for the hosts - after three minutes Gabriel Bostina crossed acrobatically from the left wing, the ball eluded Ibrahim Üzülmez and Neaga calmly stroked it in, giving Ramazan Kursunlu no chance in the Besiktas goal.

Ciocoiu clinical
Neaga came to the fore again after 19 minutes, bursting down the right and firing an accurate cross to the near post. Ciocoiu was there to meet it, diverting the ball in via Ramazan's boot and the right post. It was 2-0 and the Romanian crowd were in raptures.

Under pressure
Besiktas were given little space to settle on the ball - and chances continued to fall their opponents' way, Ciocoiu seeing another shot saved by Ramazan on 32 minutes after good work by Mirel Radoi.

Carew careless
Vincente del Bosque's side created a clear opening on the stroke of half-time, with former Valencia CF man John Carew controlling a high ball well with his chest. He swivelled and shot right-footed from five metres but his effort sailed high over the bar and the teams went in at the break with Steaua very much on top.

Besiktas blow
Besiktas were determined but immediately suffered a blow as Carew was injured after clashing with Sorin Ghionea. Tümer Metin replaced him but could not provide the same physical presence, and for long periods the visitors struggled to make any impact on the game.

Neaga danger
Steaua looked in control with Neaga a constant threat - on 78 minutes he hit a fine 25-metre shot that Ramazan did well to divert for a corner. But things were soon to change dramatically.

Second yellow
Oprita was having an excellent game on the right wing for Steaua but was booked twice in quick succession - the second offence on 79 minutes was a needless handball and he was dismissed.

Late fightback
Besiktas began to threaten, with Daniel Pancu heading narrowly wide on 81 minutes before Ibrahim Akin missed a straightforward opportunity after substitute Ahmed Hassan's assist.

Steaua hold on
Three minutes from full-time, Akin beat Steaua goalkeeper Vasili Khomutovski to a free-kick and diverted the ball in. Besiktas pushed forward but could not find an equaliser.

Knockout chance
Both teams still look capable of progressing to the knockout stages, especially if they emerge from next week's matches victorious. Steaua visit Athletic Club Bilbao while Besiktas welcome R. Standard de Ličge to Turkey.


uefa.com, 26.11.2004 (http://www.uefa.com/competitions/UEFACup/fixturesresults/round=1976/match=79711/Report=RP.html)

Saber Rider
26th November 2004, 12:29
Prin victoria de aseara, din Cupa UEFA, baietii lui Walter Zenga ne-au facut sa uitam deopotriva de frigul iernii ce bate la usa si de toate pacatele lor.


http://www.prosport.ro/images/content/articles/2004/11/26/home/99581188b4ae4d5a4e48_300_200_.jpg

Revelion īn Ghencea
Victoria cu Beşiktaş Istanbul a declanşat fiesta la finalul meciului. Jucătorii, antrenorii roş-albaştrilor, suporterii aflaţi īn tribune au sărbătorit minute bune un succes important pentru Steaua şi pentru īntreg fotbalul romānesc. O adevărată sărbătoare, cu focuri de artificii, s-a declanşat īn Ghencea la finalul meciului. Jucătorii s-au īmbrăţişat, au dansat, s-au bucurat alături de suporteri. Evident satisfăcut de rezultatul obţinut de echipa sa, italianul Walter Zenga nu s-a mai răfuit cu presa, chiar dacă a continuat să vorbească īn italiană: “Nu e vorba de o atitudine ostilă. De mīine vom comunica din nou īn romāneşte la conferinţele de presă”. Antrenorul Stelei a avut numai cuvinte de laudă despre echipa sa: “Am făcut o partidă mare, īn condiţiile īn care au lipsit Dică, Paraschiv şi Dumitru, adică trei piese de bază. Am fost īn panică doar īn ultimele cinci minute ale meciului”. Zenga a aflat chiar īn timpul conferinţei că Standard a cīştigat īn faţa Parmei: “Matematic nu sīntem calificaţi, dar după victoria belgienilor ne-au mai crescut şansele cu 1%”. Antrenorul Stelei a avut un mesaj pentru Pancu şi pentru rapidiştii care au spus că ţin cu Beşiktaş: “Nu īnţeleg cum poate fi cineva atīt de agresiv. Din păcate pentru ei, Steaua merge mai departe, chiar dacă nu le convine”. Antrenorul turcilor, Vicente del Bosque, nu a venit la conferinţa de presă.


http://www.prosport.ro/images/content/articles/2004/11/26/cupa-uefa/99573815a52fbf764d85_200_200_.jpg

Tot īn “silenzio”
Fotbaliştii de la Steaua nu au abandonat hotărīrea de a nu vorbi cu reprezentanţii mass-media din Romānia. Rică Neaga a murmurat: “Īmi pare rău, ce pot să zic?” Mirel Rădoi a răspuns lapidar la īntrebări. “Mirele, ne spui şi nouă ceva?”. “Nu”. “Haide, că acum aţi cīştigat” “Da”. Apoi unul dintre redactorii ProSport, deghizat īn suporter, l-a īntrebat dacă s-au calificat. “Sīntem calificaţi īn proporţie de 80 la sută, pentru că īn ultima etapă noi stăm, iar ceilalţi pot să se aranjeze īntre ei”.


Pancu: “Sīnteţi deja calificaţi”
Daniel Pancu a fost primit cu ostilitate īn Ghencea. La scandările īmpotriva tricolorului a contribuit şi crainicul stadionului, Gabi Safta, care a incitat publicul prin frazele rostite la microfonul arenei: “A fost un laş şi a lăsat echipa naţională la greu”, “A jucat lamentabil la Praga, īn meciul cu Cehia”, “A spus că Beşiktaş va bate Steaua cu 3-0”.
- Daniele, ce s-a īntīmplat?
- Am īncercat să ne facem jocul, dar nu ne-a ieşit mai nimic. Cred că am făcut cel mai prost joc al nostru din acest sezon.

- Ai declarat că bateţi cu 3-0.
- Aşa este, dar Steaua ne-a surprins pe toţi. O felicit pentru cele trei puncte.

- Ai avut cīteva ocazii de a īnscrie.
- Sīnt trist că am trecut de două ori pe līngă gol. Din păcate, nici terenul nu ne-a ajutat. Apoi, ei au tras de timp īntr-una şi s-au cam dat loviţi.

- Cum comentezi atitudinea suporterilor stelişti faţă de tine?
- Nu i-am băgat īn seamă.

- Ce şanse are Steaua să se califice?
- Steaua s-a calificat deja.

După ce a terminat dialogul internaţionalul romān şi i-a spus unui prieten: “Transmite-i lui ăla (n.r. - Safta) să nu mă mai īnjure că nu ştiu ce se īntīmplă dacă mă īntīlnesc cu el”.


http://www.prosport.ro/images/content/articles/2004/11/26/cupa-uefa/99573818af58ee4e41b9_200_200_.jpg

Rică, spionat de străini
Impresarul Dumitru Tudor a venit la stadion īnsoţit de reprezentanţi ai unor cluburi puternice din Germania şi Franţa. Aceştia au dorit să īl vadă la lucru pe Rică Neaga, evoluţiile sale de la echipa naţională şi de la Steaua fiind monitorizate de mai mult timp. Stelistul ar putea părăsi gruparea īn iarnă, īn cazul īn care oferta este avantajoasă pentru roş-albaştri.

Fanii au fost fantastici
Preţul piperat al biletelor şi frigul năpraznic n-au umplut aseară, din păcate, arena din Ghencea. Cu toate acestea, cei prezenţi au fost magnifici. Coregrafia a fost la īnălţime, chiar dacă roşul şi albastrul scaunelor goale contrasta cu fanii din Ghencea. “Onoarea clubului trebuie apărată, comportaţi-vă ca o armată adevărată!”, a fost unul din bannerele afişate aseară.

Baciu nu va juca pe Bega
Daniel Pancu a spus după meci că la faza golului īnscris de Beşiktaş coechipierii săi nu au dat mingea īn afara terenului pentru că stelistul Baciu se tăvălea pe teren fără motiv, īncercīnd să tragă de timp. Antrenorul Walter Zenga a anunţat la conferinţa de presă cu totul altceva: “Baciu are contractură musculară şi nu va evolua īn partida cu Poli Timişoara”.




"E cea mai fericită zi din viaţa mea, dar acum mai am de trecut un hop, la alegerile de duminică. Asta-i pohta ce-am pohtit!" (Gigi Becali, patron Steaua)

"Nu se poate face o comparaţie īntre Steaua de acum şi cea care a mers de trei ori īn Liga Campionilor. Dar, echipa actuală a intrat īn istoria fotbalului romānesc" (Dumitru Dumitriu, directorul departamentului scouting Steaua)

"Mă bucur pentru victoria Stelei, pentru că nu sīnt duşmanul ei, īnsă īmi pare rău că Beşiktaş trece printr-o perioada dificilă" (Mircea Lucescu, antrenor Şahtior Doneţk)


ProSport, 26.11.2004 (http://www.prosport.ro/index.php?c=33&a=41832)

dragos_popa17
26th November 2004, 12:57
Steaua este in acest sezon pe locul 35 in Europa cu un coeficient de 8.485, in fata unor echipe ca FC PORTO, Sahtior Donetsk, Ajax Amsterdam, Deportivo sau AS Roma.

Saber Rider
28th November 2004, 00:03
Unul dintre comentariile făcute ieri īn presa turcă referitoare la meciul Steaua - Beşiktaş, conţine acuzaţii dure la adresa trupei lui Zenga. Editorialistul cotidianului Star, Ali Sami Alkiş, insinuează faptul că jucătorii Stelei s-au dopat. "Alb-negrii īncă nu şi-au revenit īn urma şocului provocat de uciderea unui suporter la meciul de duminică. Ei nu s-au putut concentra. Īn schimb, Steaua a atacat tot timpul, īn stilul vacilor nebune, de parcă jucătorii ar fi fost unşi cu ulei īn locurile potrivite. Mi s-a părut puţin ciudat faptul că Steaua Bucureşti a avut atīt de multă energie īn ceea ce priveşte presingul", a scris respectivul ziarist īn ediţia de ieri.

Īn finalul articolului, se face trimiterea cea mai clară că jurnalistul turc susţine că Neaga şi compania au luat substanţe interzise. "Nici o echipă nu poate menţine un astfel de ritm de joc fără să respire şi fără să facă pauză. Parcă ar fi fost vorba aici despre ceva pastile, praf sau injecţii", scrie editorialistul. Ali Sami Alkiş, care nu a fost prezent īn tribunele stadionului din Ghencea, nu este cunoscut īn Turcia ca un editorialist de marcă, el fiind specializat pe comentarii la meciurile din campionat şi din cupele europene ale lui Galatasaray.



Reacţia Stelei : "Noi cu punctele, ei cu frustrările"

Preşedintele executiv al grupării din Ghencea, Mihai Stoica, i-a replicat dur editorialistului turc. "Ştiţi ceva, noi cu punctele, ei cu frustrările. Numai un om care n-are nici o legătură cu fenomentul poate scrie aşa ceva. E o mare prostie. Īn mod normal ar trebui să-l dăm īn judecată pe acest pseudoziarist, dar n-avem noi timp să comentăm toate inepţiile unor turci. Ei să se ocupe de sugiuc, de baclavale, adică de ce se pricep. Să lase fotbalul că e greu de tot de īnţeles pentru unii. Cel care a scris va primi răspunsul de la testul doping pe care jucătorii noştri l-au făcut la final, test pe care ar trebui să şi-l facă şi el cīt mai repede", a declarat MM Stoica.



"A fost īnvinsă Beşiktaş de un adversar foarte puternic? Categoric, nu!"
Hurriyet

"Steaua este cunoscută ca echipa armatei. Īn trecut, generali īn stilul lui Hagi se aflau adesea īn prima linie. Acum frontul le-a rămas doar soldaţilor. Aceşti soldaţi au īnvins o echipă alcătuită din generali īn rezervă şi soldaţi nepricepuţi"
Fanatik

"Zenga i-a dat o lecţie lui Vicente del Bosque"
Sabah

"Manifestările de bucurie ale steliştilor după fluierul final al meciului au fost surprinzătoare. Ai fi crezut că au cīştigat campionatul. Cum să nu sărbătorească? Probabil că nici dacă ar fi visat nu ar fi crezut că vor īnvinge atīt de uşor echipa Beşiktaş"
Milliyet

"Vai, coşmarul a revenit!"
Star



Beşiktaş reclamă Steaua la UEFA

Purtătorul de cuvīnt al clubului Beşiktaş, Reha Muhtar, a declarat că gruparea din Istanbul va face apel la UEFA deoarece microbuzul īn care se aflau membrii conducerii clubului a fost bruscat de suporterii Stelei după meciul de joi. Muhtar a precizat că microbuzul īn care se aflau preşedintele clubului, Yildirim Demiroren, şi 5 dintre membrii Consiliului de Conducere a rămas blocat īn mijlocul unui grup mare de suporteri ai echipei Steaua, care au īncercat să spargă geamurile şi să intre īn maşină.


http://www.gsp.ro/images/content/articles/2004/11/26/home/99648435992cf38bb66c_170_159_.jpg

Ghionea testat miercuri de Steaua şi joi de UEFA

La finalul meciului cu turcii, Daniel Opriţa şi Sorin Ghionea au fost desemnaţi să participe la un control antidoping, alături de doi fotbalişti ai lui Beşiktaş, procedura fiind solicitată de UEFA. Preşedintele executiv al roş-albaştrilor, Mihai Stoica, a spus ieri că "la iniţiativa clubului, Ghionea a fost supus şi miercuri unui control, iar rezultatul a ieşit negativ". Fundaşul a folosit acum două săptămīni Oropivalone, un medicament pentru dureri de gīt, care conţine substanţe interzise īn sport.



"Walter a fost foarte inspirat īn alcătuirea primului 11. Cīnd eşti disciplinat tactic şi alergi mult, aşa cum au făcut jucătorii Stelei joi, n-ai cum să nu cīştigi, indiferent pe cine ai īn faţă"
Marius Lăcătuş

"Cred că nimeni nu se aştepta să joace Ciocoiu titular. Zenga a dovedit tot timpul că este un mare antrenor, nu numai īn acest caz"
Dan Petrescu

"O victorie mare! Şansele de calificare sīnt acum de 90-95 la sută, iar un egal la Bilbao ar spulbera orice emoţie"
Victor Piţurcă



Steaua - Beşiktaş, lider de audienţă

Partida transmisă de TVR1 a fost cea mai urmărită partidă disputată de o echipă romānească īn acest sezon al cupelor europene. Astfel, conform monitorizării AGB-TNS International, meciul a obţinut un rating de 19,8% şi o cotă de piaţă de 41,4%, mai mare decīt a "scos" Dinamo - Manchester.


Şanse mari

Steaua mai poate rata primăvara europeană doar īn cazul unui dezastru la Bilbao

Cīnd se califică Steaua?
1. Dacă īnvinge sau face egal la Bilbao.
2. Dacă pierde la o diferenţă de un gol la Bilbao.

Īn acest caz, Steaua nu se califică dacă ies următoarele rezultate:
Etapa a 4-a
Bilbao - Steaua 1-0
Beşiktaş - Standard 1 (la minimum 3 goluri diferenţă )
Etapa a 5-a
Parma - Beşiktaş 1 (la minimum 3 goluri diferenţă )
Standard - Bilbao x2 - se califică Bilbao, Parma, Beşiktaş
sau
Standard - Bilbao 1 (la minimum 5 goluri diferenţă ) - se califică Standard, Parma, Beşiktaş


Cīnd apar probleme mari

Dacă pierde la Bilbao la o diferenţă mai mare de două goluri, calificarea Stelei va depinde foarte mult de rezultatele din ultima etapă, cīnd echipa din Ghencea stă. Aici pot interveni rezultate care să convină tuturor celorlalte echipe şi care ar fi īn detrimentul Stelei



Criterii de calificare

Īn cazul īn care două sau mai multe echipe au acelaşi număr de puncte, criteriile de departajare sīnt, īn ordine, golaverajul, numărul de goluri marcate, numărul de goluri marcate īn deplasare. Dacă după folosirea acestor criterii cluburile nu pot fi departajate, se va lua īn considerare coeficientul clubului şi al ţării din care face parte pe durata ultimilor 5 ani.



Dan Udrea, Ştefan Beldie, Gazeta Sporturilor, 27.11.2004 (http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=29344)

Saber Rider
29th November 2004, 10:22
Steaua va juca miercuri pe un teren unde Athletic a devenit neiertătoare

Comod şi convingător. Aşa a depăşit Bilbao pe Santander (3-0) īnaintea partidei de miercuri cu Steaua, ultima a roş-albaştrilor īn grupa B a Cupei UEFA. Triumful reprezintă o atenţionare fiindcă indică primejdia ce-i aşteaptă pe elevii lui Zenga pe "San Mames", unde gazdele şi-au trecut īn cont 14 din cele 15 puncte strīnse īn Primera.

Pe gazon cu Pampin - Iraola, Murillo, Prieto, Casas - Arriaga, Orbaiz, Gurpegui (84 Bordas), Yeste (65 Tiko) - Urzaiz (76 Azkorra), Ezquerro, Athletic a controlat permanent meciul. A excelat pe toate liniile. Apărarea a evoluat atīt de atent īncīt oaspeţii au dat emoţii abia de două ori. Mijlocul dinamic, cu Orbaiz şi Gurpegui extraordinari, a oferit siguranţă şi creativitate, iar atacul a fost penetrant şi eficient.

Īndeosebi pe flancuri au acţionat bascii. Transformaţi adesea īntr-un tăvălug spre buturile adverse, nu mai puţin de 32 de centrări au trimis ei īn careul lui Santander. Şase din cele opt şuturi expediate au fost pe spaţiul porţii, jumătate īnsemnīnd golurile (Ezquerro 5, Gurpegui 24, Urzaiz 62) care au contribuit la cea mai bună partidă făcută de Bilbao īn actuala stagiune. Antrenorul Ernesto Valverde o vrea un reper: "Am realizat un joc de mare calitate. Sper ca totul să se repete contra Stelei".

Etxeberria şi Yeste incerţi
Dacă portarul Arranzubia a fost suspendat, iar Del Horno menajat, un alt titular de la Bilbao, Joseba Etxeberria, a lipsit din cauza unei accidentări. Neutilizat īn premieră īn acest sezon, mijlocaşul dreapta spaniol suferă de artrită la piciorul stīng. Durerile mari īl fac incert pentru partida cu Steaua. Īn aceeaşi postură se găseşte Yeste. Titular sīmbătă, mijlocaşul stīnga a cerut să fie īnlocuit īn minutul 65, cīnd "durerile la spate deveniseră insuportabile".

13 puncte a obţinut Athletic īn ultimele 5 partide disputate pe propria arenă. Singura echipă care a plecat neīnvinsă a fost FC Barcelona (1-1), Real Madrid cedīnd cu 2-1.


Constantin Popescu, Gazeta Sporturilor, 29.11.2004 (http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=29557)

Dansan
29th November 2004, 12:15
Sper ca fotbalistii Stelei sa-si dea sufletul pe teren miercuri, astfel incat, indiferent de rezultat sa nu avem ce sa le reprosam....Sa putem spune ca : Da! au facut totul pentru calificare....
Astept cu infrigurare acest meci, sper ca Steaua sa se ridice la inaltimea adversarei sale care nu prea a pierdut pe teren propriu puncte in acest sezon...

FORZA STEAUA!

uti2102
29th November 2004, 20:21
Nishte poze de la meciul cu Besiktas (scuze pentru calitatea slaba)...

Saber Rider
30th November 2004, 09:03
Diagnosticat cu traumatism cranian, atacantul a plecat la Bilbao, dar va sta īn tribună. Duminică seară, Ciocoiu a plecat de la spital īnsoţit de Neşu (īn plan secund), fundaşul stīnga fiind şi el īngrijit de medici după ce şi-a spart capul īn timpul meciului cu Poli AEK

Lovit de Silvăşan cu talpa īn faţă īn minutul 23 al partidei de duminică, 1-1 cu Poli AEK, Cristi Ciocoiu a fost transportat de urgenţă la Spitalul Judeţean din Timişoara, unde a rămas pīnă īn jurul orei 21:30. Doctorii i-au cusut tăietura de aproximativ 7 centimetri de deasupra arcadei stīngi şi i-au făcut o tomografie.

"Mă simt cīt se poate de bine īntr-o asemenea situaţie", a afirmat Ciocoiu. Medicii nu i-au interzis să facă deplasarea cu avionul spre Bilbao, dar i-au spus că ar fi indicat să rămīnă īn ţară. Īn schimb, doctorul Stelei era de părere că fotbalistul chiar ar putea juca īmpotriva lui Athletic.

Verdictul s-a schimbat īnsă ieri. Ciocoiu, care purta un bandaj mare pe cap, nu s-a antrenat alături de stelişti, iar staff-ul medical al roş-albaştrilor a confirmat că nu va fi reţinut de Zenga īn lotul pentru confruntarea de miercuri, de pe "San Mames". Atacantul urma să se īntoarcă la Bucureşti cu avionul, dar a fost convins să meargă totuşi la Bilbao, pentru a fi alături de coechipieri.



Trei schimbări īn echipă faţă de meciul cu Beşiktaş

Din cauza accidentărilor şi a suspendărilor, Walter Zenga trebuie să facă cel puţin 3 modificări faţă de formula de start cu Beşiktaş. Nicolae Dică īl va īnlocui pe Opriţa pe flancul drept al liniei de mijloc, īn locul lui Petre Marin singura soluţie este Mihai Neşu, iar Diniţă va suplini lipsa lui Ciocoiu. Echipa probabilă este: Hamutovski - Ogăraru, E. Baciu, Ghionea, Neşu - Dică, Rădoi, D. Munteanu, Boştină - Neaga, Diniţă.



STELIŞTI ABSENŢI LA BILBAO

Fl. Dumitru / operat la genunchiul stīng
Curt / operat la genunchiul stīng
Paraschiv / ruptură musculară
Ciocoiu / traumatism cranian
Opriţa / suspendat
P. Marin / suspendat


Valentin Şchiopu (Timişoara), Gazeta Sporturilor, 30.11.2004 (http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=29593)

Saber Rider
30th November 2004, 09:18
1967-1968, Cupa Cupelor, turul II
Valencia - Steaua 3-0 şi 0-1


1971-1972, Cupa Cupelor, turul II
Barcelona - Steaua 0-1 şi 1-2

1977-1978, Cupa UEFA, turul I
Barcelona - Steaua 5-1 şi 3-1

1985-1986, Cupa Campionilor Europeni, finala
Barcelona - Steaua 0-0, 0-2 după penaltyuri

1991-1992, Cupa UEFA, turul II
Sporting Gijon - Steaua 2-2 şi 0-1

1996-1997, Liga Campionilor, faza grupelor
Atletico Madrid - Steaua 4-0 şi 1-1

1998-1999, Cupa UEFA, turul I
Steaua - Valencia 3-4 şi 0-3



Palmares: 13 4 3 6 13-26

lupiduph
30th November 2004, 11:10
Lasa palmaresu .... anu' asta suntem pe val .... tre sa fim increzatori si totu' va fi OK ....... in afara de PNG :))) ...dar asta nu e pierdere, ramanea nea Gigi concentrat pe echipa.

Saber Rider
1st December 2004, 00:11
ATHLETIC BILBAO - STEAUA
Stadion "San Mames"
Mīine, Miercuri, 01.12.2004, ora 21:45
Īn direct Antena 1



ATHLETIC BILBAO
13. Aranzubia - 15. Iraola, 14. Luis Prieto, 19. Murillo, 3. Del Horno - 17. J. Etxeberria, 18. Gurpegui, 16. Orbaiz, 10. Yeste, 9. Ezquerro - 20. Urzaiz
Antrenor Ernesto Valverde
Rezerve: 28. Pampin, 2. Casas, 4. Karanka, 21. Jonan, 22. Arriaga, 23. Tiko, 25. Azkorra
Absenţi: Lacruz, Javi Gonzalez (accidentaţi), Guerrero, O. Vales, De Paula (decizie tehnică)

STEAUA
33. Hamutovski - 20. Ogăraru, 17. Baciu, 24. Ghionea, 15. M. Neşu - 14. Dică, 6. Rădoi, 8. D. Munteanu, 11. Boştină - 25. Neaga, 9. Diniţă
Antrenor Walter Zenga
Rezerve: 12. M. Tudor, 7. Pitu, 21. Cristea, 26. D. Bălan, 27. Trandafir, 28. Lovin, 30. Falemi
Absenţi: Fl. Dumitru, Curt, Paraschiv, Ciocoiu, (accidentaţi), Opriţa, P. Marin (suspendaţi)

Arbitru: Georgios Kasnaferis; Asistenţi: Georgios Taprantzis, Konstantinos Dalas: Rezervă: Dimitris Takidis (toţi din Grecia)


Gazeta Sporturilor, 01.12.2004 (http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=29677)

Saber Rider
1st December 2004, 13:47
Au dat autografe

Steliştii au primit ieri, la hotelul Sheraton, vizita unui īmpătimit colecţionar de autografe, care a solicitat semnăturile lui Diniţă, Tudor şi ale celorlalţi stelişti. Roş-albaştrii au ieşit de două ori la plimbare īnainte de prīnz. Chiar dacă nu s-au depărtat foarte mult de hotel, ei au putut admira clădiri moderne, ridicate īn ultimii 15-20 de ani, dar şi bisericile construite īn stil gotic, baroc basc sau renascentist. Deşi are doar vreo 400.000 de locuitori, Bilbao arată ca un oraş activ, cei pe care īi vezi pe străzile de obicei īnguste nelăsīnd impresia că ar avea grija zilei de mīine.



Cu spaniolii au vorbit !

Deşi refuză dialogul cu ziariştii romāni, steliştii au oferit declaraţii jurnaliştilor spanioli care i-au aşteptat luni seară pe aeroportul din Bilbao.

"Athletic e o formaţie foarte puternică, mai ales pe teren propriu. Clar, este favorită"
Dorinel Munteanu

"Un egal ar fi un excelent rezultat pentru noi"
Nana Falemi, fundaş Steaua

"A juca la Bilbao este o experienţă emoţionantă. Athletic merită mult respect. Evoluează acasă şi are un public fascinant. Va fi un spectacol frumos, din care nu cred că vom ieşi īnvinşi"
Walter Zenga, antrenor Steaua



http://www.gsp.ro/images/content/articles/2004/11/30/home/9999847449b488d74adf_512_422_.jpg


Urzaiz aşteaptă primul gol european acasă

La 33 de ani, Ismael Urzaiz are o bilă neagră īn carieră. Atacantul basc, cu 114 reuşite sub tricoul lui Athletic īn toate competiţiile disputate, nu a īnscris nici un gol īn cupele europene pe teren propriu! Īn deplasare a marcat doar o dată, pe 30 septembrie 1998, īn grupele Ligii Campionilor, la 1-2 cu Galatasaray, la Istanbul. "Miercuri va avea o bună ocazie să īnscrie cu Steaua. Victoria e vitală pentru calificarea īn faza următoare a competiţiei", a scris "Mundo Deportivo". Actualmente, Urzaiz este golgeterul stagional al lui Bilbao, cu 8 reuşite. Romānii au mai avut o experienţă neplăcută cu fotbalişti de genul bascului: slovenul Rodonja a marcat la meciul cu Romānia după mai mult de 50 de meciuri fără gol la naţională!

"Īn acest sezon, pierdem afară, īnsă cīştigăm acasă. Aşa că o victorie cu Steaua va fi ceva firesc"
Iraola, fundaş Athletic



Gazeta Sporturilor, 01.12.2004 (http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=29723)






Ieri dimineaţă, la stadionul pe care diseară Steaua īşi va măsura forţele cu Athletic erau deschise patru case de bilete. Dar nimeni nu se īnghesuia. Erau doar 2-3 suporteri prin preajmă. De ce? Pentru că, din totalul de 46.500 de locuri disponibile, aproape 35.000 sīnt deja acontate de abonaţi. "Socios", membrii cotizanţi ai clubului, pot cumpăra bilete la preţuri īntre 15 şi 30 de euro, īn timp ce restul, "publico", trebuie să plătească īntre 30 şi 60 de euro, īn funcţie de tribună.


http://www.gsp.ro/images/content/articles/2004/11/30/home/999981423b7d4f8480c7_178_147_.jpg

Organizatorii aşteaptă ca "San Mames" să fie plin ochi, iar pregătirile au īnceput deja. Peste 30 de oameni curăţau scaunele de plastic cu jet de apă, īn genul celor de la spălătoriile de maşini. Alţii tundeau şi tăvălugeau gazonul, pentru antrenamentul de aseară al Stelei. Terenul arăta excelent şi termometrele indicau ieri după-amiază mai mult de 10 grade īn Bilbao. Meteorologii anticipează că azi va ploua, īnsă "nu vor fi probleme nici aşa, drenajul e bun", conform administratorului de la "San Mames".



"De la 2-0 īn sus"

Oamenii din Bilbao nu par să ştie prea multe despre Steaua, īnsă fanii pe care echipa Gazetei i-a găsit ieri la stadion erau foarte optimişti, toţi indicīnd scoruri-fluviu, de la 2-0 īn sus pentru Athletic. Vīnzătoarea de la fan-shop-ul de līngă "San Mames" a fost surprinsă să audă că romānii au cīştigat chiar Cupa Campionilor īn '86, īn faţa Barcelonei: "Pe bune? Atunci nu vă batem cu 3-0, ci doar cu 2-0!".



CIFRE

- 1898 este anul īnfiinţării clubului

- 8 titluri, 24 de Cupe ale Spaniei şi o Supercupă a cīştigat Athletic

- 88 de jucători ai echipei din Bilbao au evoluat, de-a lungul timpului, īn naţionala Spaniei

- 38.104.168 de euro este bugetul clubului pentru acest sezon

- 466 de meciuri a jucat Iribar pentru Athletic, fiind liderul de prezenţe al echipei din Bilbao

- 1913 este anul īn care a fost inaugurat stadionul "San Mames"

- 34.373 de membri cotizanţi are gruparea din Bilbao



CURIOZITĂŢI

- la Athletic evoluează doar basci. Clubul īşi recrutează jucătorii din cele 1.300 de centre de copii şi juniori existente īn Ţara Bascilor, gruparea din Bilbao avīnd prima opţiune de transfer de la aceste şcoli de fotbal

- jucătorii bascilor poartă numai echipament produs de firma proprie, Athletic. Nume precum Nike, Adidas, Puma sau Lotto sīnt inacceptabile pentru naţionaliştii din Ţara Bascilor

- din ediţia 1928-1929, golgeterul campionatului spaniol primeşte trofeul "El Pichichi de la Liga", denumit astfel după Rafael Moreno Aranzadi "Pichichi". Acesta a jucat la Athletic īn perioada 1911-1921 şi a fost un mare golgeter al acelor vremuri, īnscriind primul gol pe San Mames

- alături de Real Madrid şi de FC Barcelona, Athletic Bilbao n-a retrogradat niciodată din Primera Division

- deşi părinţii săi sīnt basci, Gaizka Mendieta nu va fi niciodată transferat la Athletic pentru că este născut īn Valencia. Īn schimb, francezul Lizarazu a jucat la echipa din Bilbao pentru că a venit pe lume īntr-una dintre cele trei provincii basce aflate pe teritoriul Franţei

- cea mai mare victorie obţinută de Athletic este un 12-1 cu FC Barcelona, īn ediţia 1930 - 1931




Cristian Zagaradniuc, Gazeta Sporturilor, 01.12.2004 (http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=29721)

Saber Rider
1st December 2004, 14:10
Optimism īn limba romānă

Walter Zenga spune că meciul de azi nu-i va schimba viaţa, chiar dacă ar putea să-i ducă echipa īn primăvara europeană. Primele cuvinte ale italianului au fost de fapt un avertisment: “Diseară, la conferinţa de presă de la stadion, voi vorbi īn italiană. Acum vorbim īn romānă īnsă.” La ora 15:00, Zenga a venit pornit īmpotriva Ligii. “Am vrut să amīnăm meciul de la Timişoara, ei erau de acord, n-a vrut cineva de la Ligă. Probabil că dacă la Steaua era antrenor romān, se putea amīna. Dar cred că nu-i interesează fotbalul romānesc, interesele acestuia”, a spus italianul. Īntrebat dacă simte că Steaua e vīnată din această cauză, a răspuns tranşant: “Aşa simt!”. Referirea a fost făcută apoi direct la Dumitru Dragomir, preşedintele Ligii, care a spus despre Zenga că n-ar trebui să fie īn silenzio stampa. “Am 44 de ani, trei copii, nu mă īnvaţă Dragomir să mă port.”


http://www.prosport.ro/images/content/articles/2004/12/01/cupa-uefa/100004995199bc88e995c_200_200_.jpg



Luni se trage linie

Vizibil deranjat de ceea ce presa romānă a spus despre el īn mai multe rīnduri, cum că n-ar fi antrenor de Steaua, Zenga a spus că nu ştie ce ar mai trebui să facă. “Sīntem pe primul loc īn Divizia A, avem şase puncte īn Cupa UEFA, credem că o să ne ajungă să ne calificăm. Vom vedea. Oricum, eu am jucat 14 meciuri īn Cupa UEFA cu echipe romāneşti, īn doi ani.” Zenga a declarat că după restanţa cu Apulum, luni, se va trage linie şi se va vedea. A infirmat şi informaţia conform căreia i s-a propus prelungirea contractului cu Steaua.



Nimic de pierdut

Vorbind despre meciul de diseară, el a devenit dintr-o dată destins: “Ştim că am făcut totul să luăm şase puncte. Jucătorii nu trebuie să fie nervoşi, n-au nimic de pierdut. Sīntem pe primul loc īn grupă.” Cu doar 14 jucători valizi, Zenga a spus că speră să fie la fel de inspirat ca īn meciul contra celor de la Beşiktaş, cīnd l-a titularizat pe Ciocoiu, şi acesta a īnscris. “Vom juca deschis, aşa cum o face Steaua tot timpul. Vrem să dăm gol, mai ales că pīnă acum am marcat aproape mereu, doar trei jocuri avem fără gol īnscris. Oricum, nu mi-e frică, meciul acesta nu-mi va schimba viaţa. Eu sīnt doar antrenor, stau pe bancă, dau indicaţii, schimb ce mi se pare mie că nu merge. Dar viaţa mea va merge īnainte şi dacă pierdem.”


http://www.prosport.ro/images/content/articles/2004/12/01/home/100004269867f9366e448_300_200_.jpg



Un pic obosiţi

Zenga a vorbit despre programul īncărcat al echipei sale, spunīnd că după 24 de meciuri, “dintre care 4 adevărate”, īn patru luni, steliştii sīnt puţin obosiţi. Mai mult, absenţii contează şi ei, antrenorului părīndu-i rău că n-are prea multe variante, īn condiţiile īn care-i lipsesc aşa mulţi fotbalişti. Īntrebat ce se va īntīmpla dacă Steaua se califică īn turul următor, italianul a zīmbit: “Schimbăm programul, că va trebui să jucăm pe 16 februarie.”



Nu-l interesează Vicente del Bosque

Iniţiativa de a susţine o conferinţă de presă, ieri, la ora 15:00, a aparţinut italianului. Acesta a vrut să asigure presei romāne timp pentru transmiterea informaţiilor, asta deoarece conferinţa oficială urma să se termine după ora 22:00 la Bucureşti. Declaraţiile pe care spaniolul Vicente Del Bosque le-a făcut despre Steaua nu l-au mişcat pe Walter Zenga. Antrenorul lui Beşiktaş a spus că nu l-a impresionat echipa romānă, iar Zenga a replicat: “Sīntem primii īn clasament şi nu mă interesează ce zice spaniolul. E invidie şi atīt.”



Se tem doar de italian

Zenga e īndrăgostit de istoria lui Athletic Bilbao. Tehnicianul roş-albaştrilor a declarat presei iberice că doar un idiot n-a auzit de clubul basc. Ediţia cotidianului Mundo Deportivo care apare īn Ţara Bascilor a dedicat coperta de ieri tehnicianului stelist, pe care-l numeşte “legendarul portar italian”. Zenga a vorbit mai ales despre Bilbao, afirmīnd că e īndrăgostit de istoria şi filozofia clubului de pe San Mames. Despre joc, italianul a declarat că nu-l interesează cine va evolua la basci, ci doar modul cum echipa lui Valverde organizează totul, maniera de a disputa o partidă. A povestit şi cum a ajuns īn Romānia, cine e Steaua şi care sīnt ambiţiile sale. Īntrebat dacă-şi propune să antreneze īntr-o zi īn Italia sau īn Spania, italianul a răspuns sec: “Terminaţi cu asta. Sīnt aici pentru a mă califica mai departe cu Steaua”. Walter e oricum adversarul principal īn opinia ziariştilor iberici, fiind cel mai cunoscut personaj al delegaţiei steliste. El a spus că prin contractul semnat cu Steaua, la venirea sa, e obligat să cīştige campionatul. Pe aeroportul Loiu, fotbaliştii Stelei au păstrat silenzio stampa, dar numai faţă de presa romānă. Dori-nel Munteanu a discutat cu jurnaliştii basci prezenţi la aterizare, spunīnd că Athletic e favorită, dar că speră īntr-un rezultat bun, care să asigure calificarea. “Un egal ar fi un rezultat excelent pentru noi”, a declarat veteranul stelist.


http://www.prosport.ro/images/content/articles/2004/12/01/cupa-uefa/100005107aec5d04257e7_200_200_.jpg



Antrenorul ofticos

Antrenorul spaniol al lui Beşiktaş a făcut analiza romānilor īn ziarul Mundo Deportivo, spunīnd că la Bucureşti, Steaua n-a jucat bine. “Au atacat puţin la īnceput, apoi n-au putut să mai iasă din terenul lor. Oricum s-a jucat īn condiţii proaste, un gazon prost şi un frig īngrozitor”, a declarat Del Bosque. Singurul lăudat de iberic e Hamutovski, chiar dacă există ceva laude pentru Rădoi şi Ghionea. Concluzia generală a antrenorului e că Steaua
nu reprezintă un rival dificil pentru basci.



Evenimentul e reclama

La Bilbao, īntreaga atenţie e captată de apariţia pentru prima oară īn istoria de 106 ani a clubului a reclamei pe tricouri. Acesta e evenimentul cel mai mediatizat, mai ales că UEFA a aprobat inscripţionarea numelui Euskadi pe echipamentul de joc. Guvernul basc a plătit 420.000 de euro pentru două meciuri, cele din Cupa UEFA, contra Stelei şi a lui Standard, dar forul european obligă clubul să poarte inscripţia şi īntr-o competiţie internă, conducătorii basci alegīnd Cupa Spaniei.



ProSport, 01.12.2004 (http://www.prosport.ro/index.php?c=33&a=42482)

OwenSkeet
2nd December 2004, 10:36
Romania STEAUA....Europa STEAUA..Oriunde STEAUA..CAMPIONII DIN GHENCEA!!!Bravo Baieti..si mai ales FELICITARI Lui WALTER ZENGA!!!! pt. ca merita!!!!a fakut tot ce ii s-a cerut in afara de cupa Romaniei unde a fost un accident ca am pierdut la Cluj....Bravo STEAUA O CALIFICARE MERITATA in EUROPA.....Suntem Prima si SINGURA ECHIPA care reprezentam ROMANIA la cel mai inatl NIVEL!!!

Saber Rider
2nd December 2004, 11:03
Steliştii au pornit curajos meciul cu Athletic, timp de aproape zece minute Urzaiz nereuşind să calce prin careul nostru. Se ne fi temut mai mult decīt era cazul? Cam aşa părea. Uşor-uşor īnsă, bascii i-au īmpins pe roş-albaştri īn propria jumătate, presingul īncercat cu trei şi chiar patru jucători fiind dejucat de gazde. Fără să realizeze faze spectaculoase, Urzaiz şi compania şi-au creat mai multe ocazii periculoase, dar Hamutovski a păstrat scorul alb 45 de minute. Nesigur la şutul lui Ezquerro (10), Hamu a răsuflat uşurat la "capul" lui Urzaiz (11), īnsă a deviat senzaţional īn corner lovitura trimisă de acelaşi Ezquerro (33). Din păcate, 45 de minute nu īnseamnă că s-a intrat īn pauză, căci īn al doilea minut de prelungire al primei părţi Etxeberria a scuturat picăturile de ploaie de pe plasa porţii noastre printr-un trasor īn vinclu fix de pe linia de 16 metri.


http://www.gsp.ro/images/content/articles/2004/12/02/home/10009498384c6a295ac93_135_144_.jpg

Startul părţii secunde n-a diferit prea mult, īnsă şansa foarte mare irosită de Urzaiz (48) a părut că-i trezeşte pe stelişti. Elevii lui Zenga au īnceput să arate a echipă europeană, sigură īn apărare şi capabilă să pună īn pericol poarta adversă. Lucru simţit şi de portarul gazdelor, internaţionalul Aranzubia, care a parat senzaţional şuturile lui Ogăraru (51) şi, mai ales, Dică (76), aflaţi īn situaţie de "unu la unu".

Īn minutul 73, arbitrul grec a īnchis ochii la henţul īn careu al lui Murillo, iar 60 de secunde mai tīrziu Cristea n-a reuşit să finalizeze o fază superbă de atac a Stelei, trimiţīnd cu capul, din 4 metri, paralel cu poarta.

Cele două minute de prelungire au părut un veac, dar la finalul lor s-a consemnat momentul pe care fotbalul romānesc īl aşteaptă de 12 ani: o echipă īn primăvara europeană!



"E o mare reuşită a fotbalului romānesc şi mă bucur enorm că eu sīnt cel care contribuie la o calificare a unei echipei romāneşti īn primăvara europeană după 12 ani"
Walter Zenga



http://www.gsp.ro/images/content/articles/2004/12/02/home/100094876edacf85a1534_396_580_.jpg



Ghencea peste San Mames : Atmosfera la meciul Stelei cu Beşiktaş a fost mai īncinsă decīt aseară

Īn momentul īn care pătrunzi pe San Mames, prima senzaţie este de relaxare. Nimic nu-ţi lasă impresia că, plin, stadionul devine un vacarm. Toată lumea despre asta vorbeşte cīnd vine vorba de Bilbao. Deşi scaunele īncep aproape de la nivelul terenului, arena nu pare una īnghesuită. Dar faptul că fiecare tribună e acoperită creează o rezonanţă incredibilă. Cu o jumătate de oră īnainte de start, pe San Mames erau abia vreo 1.500 de fani. Cīnd grecul Kasnaferis a fluierat debutul jocului, se strīnseseră deja 35.000.

Īnsă, īn ciuda reclamei pe care şi-o fac, bascii au fost departe de a crea o atmosferă incendiară. Prima dată a īnceput să strige tot stadionul abia īn minutul 23, iar următoarea peste şase minute. Fără să te simţi ca la teatru, atmosfera nu s-a ridicat chiar la aşteptările romānilor. Doar la golul din finalul primei reprize tribunele aproape că au luat foc. Dar, īn comparaţie cu San Mames, Ghencea părea fieful nebunilor la partida cu Beşiktaş!



Steliştii vin azi, pe Băneasa

Lotul echipei din Ghencea se īntoarce din Spania azi, la bordul unui charter care va ateriza pe aeroportul Băneasa, īn jurul orei 14:30. Roş-albaştrii vor fi īntīmpinaţi de patronul Gigi Becali, dar şi de suporteri.

Mijloace de transport spre aeroportul Băneasa:
Autobuze: 131, 205, 335, 301, 449
Maxi-taxi: 515



Steliştii atacaţi : Grupul suporterilor roş-albaştri a fost ţinta ultraşilor basci īnaintea meciului

Cu aproape două ore īnainte de startul partidei, īn timp ce aşteptau autocarul care să-i ducă la stadion, cei 40 de invitaţi şi suporteri romāni care au īnsoţit Steaua la Bilbao au fost atacaţi de circa 30 de ultraşi ai formaţiei gazdă. "Cīnd şi-au dat seama că sīntem de la Bucureşti, au venit la noi şi ne-au īntrebat: «Voi sīnteţi hooligans?». Mai mult īn glumă, noi am răspuns afirmativ, iar īn acel moment au sărit pe noi. Au dat cu sticle, cu pietre, cu ce le venea la īndemīnă. Īn trei minute au venit trupe de la poliţie, garda civilă şi intervenţii rapide, cred. L-au arestat pe unul dintre ei, iar de la noi au amendat pe cineva", a povestit unul dintre romāni.



15 maramureşeni īn tribună

La tribuna īntīi au luat loc şi 15 romāni din Maramureş, aflaţi la muncă īn San Sebastian, oraş aflat la 80 de kilometri de Bilbao. "Nu sīntem toţi stelişti, dar romāni sīntem, aşa că am venit să susţinem echipa. Mai mult cu prezenţa, că e cam periculos să ne manifestăm printre ăştia. Am sta şi noi după meci să luăm nişte autografe, dar lucrăm īn construcţii, iar mīine dimineaţă trebuie să fim la muncă", a spus unul dintre ei.



Ciocoiu la chirurgie plastică

Din cauza accidentării de la Timişoara, Cristi Ciocoiu n-a putut evolua ieri. El a urmărit partida de la masa presei, trăind la cote maxime disputa din teren. Rana de la tīmpla stīngă, căpătată īn urma ciocnirii cu Silvăşan, are şapte centimetri şi a fost nevoie de zece puncte de sutură pentru a-i fi īnchisă. Ciocoiu a fost operat la Timişoara de un profesor īn chirurgie plastică, intervenţia durīnd o oră şi jumătate.



Zenga a uitat de pariu

La finalul antrenamentului de marţi seară de pe "San Mames", cīnd jucătorii se strīnseseră pentru un ultim cuvīnt al antrenorului, Rădoi a destins atmosfera: "Walter, pariul cīnd īl plăteşti? Ai de dat 200 de euro!". "Ce pariu? Nu ştiu". "Nu te face că uiţi! Īn Ghencea, pe terenul 6, cīnd nu ai nimerit transversala". "Bine, o nimeresc acum", a replicat Zenga şi a şutat de la aproape 30 de metri īntr-unul dintre stīlpii laterali. "E bine?". "Nu!". "Ba da! Hai, la cabine!".


http://www.gsp.ro/images/content/articles/2004/12/02/home/100090565e3acd20006ea_226_280_.jpg



S-a pariat mult pe victoria lui Athletic

Casa de pariuri Stanley Bets a anunţat īn momentul afişării cotelor pentru meciul de aseară o cotă de 1,55 la un succes al lui Atheltic Bilbao. Din cauza faptului că s-a pariat foarte mult pe victoria spaniolilor, cota pentru pronostic 1 s-a micşorat marţi la 1,45, iar ieri, cu cīteva ore īnaintea startului partidei, a scăzut la doar 1,28.



Hocheistul Cazacu īn vizită

Unul dintre cei mai buni hocheişti stelişti de după Revoluţie, Roberto "Coco" Cazacu (foto stīnga), a fost prezent marţi seară la antrenamentul efectuat de echipa lui Zenga pe "San Mames". "Din păcate, nu pot veni la meci. Am antrenament la San Sebastian, de-aia am venit cu o zi īnainte, măcar să-i văd şi eu pe suporteri şi pe jucători", a declarat hocheistul. El evoluează de trei ani īn Spania, dar banii şi-i cīştigă nu doar cu patinele, ci şi lucrīnd īntr-un bar. "Aşa este aici, jucătorii mai au şi cīte un job. Mie īmi este foarte bine şi sper să mai stau pe gheaţă o perioadă".



Neaga şi-a luat īn Spania antrenorul de la juniori

Printre invitaţii care au īnsoţit Steaua la Bilbao s-a aflat şi antrenorul piteştean Mihai Ianovschi, cel care i-a descoperit, printre alţii, pe Adrian Mutu, Adrian Neaga şi Daniel Coman. "Rică a ţinut să fiu şi eu pe stadion la acest meci. El a plătit tot ce ţine de deplasare", a afirmat Ianovschi. Īntrebat dacă Mutu a făcut vreodată un gest similar, antrenorul a zīmbit: "A tot plecat de colo-colo, Dinamo, Inter, Parma, Chelsea, şi nu a avut timp, cred".



111 este locul ocupat de Steaua īn clasamentul Federaţiei Internaţionale de Istorie şi Statistică a Fotbalului dat publicităţii ieri. Roş-albaştrii au 110 puncte, la egalitate cu Atletico Madrid, AS Douanes Dakar (Senegal) şi Hearts of Oak (Ghana). Dinamo e pe 152, iar Oţelul pe 189. Pe primele poziţii se află Valencia, Manchester United, Juventus, Real Madrid şi AC Milan.


Cristian Zagaradniuc, Cristi Preda (Bilbao), Gazeta Sporturilor, 02.12.2004 (http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=29856)

Saber Rider
2nd December 2004, 11:43
A solitary Joseba Etxeberria goal, struck in added-time at the end of the first-half, was enough to secure Athletic Club Bilbao victory and give them a great chance of going through to the last 32 of the UEFA Cup although defeat could not stop FC Steaua Bucuresti celebrating their own qualifying passage.



http://www.uefa.com/MultimediaFiles/Photo/competitions/UEFACup/263941_MEDIUMLANDSCAPE.jpg
Pablo Orbaiz of Athletic vies with Steaua's Dorinel Munteanu



Attacking waves

A single-goal victory was the least Athletic deserved from a Group B game which saw them launch a wave of attacks on the Romanian side’s goal. However they found it hard to beat Vasili Khomutovski, who made a couple of outstanding saves that his coach, the former Italian international goalkeeper Walter Zenga, would have been proud to claim as his own.




Steaua sure

The result leaves both sides at the head of Group B on six points and their goal difference is identical, each having scored four and conceded three. Steaua have completed their fixtures while Athletic still have one game to play, away against R. Standard de Ličge. But whatever the results on Matchday 5, Steaua are assured of one of the three leading positions while Athletic need just a point to be sure of joining them.



Tough test

This was always going to be a tough assignment for them with centre-back Petre Marin and striker Daniel Oprita both suspended. In addition Florentin Dumitru, Tiberiu Curt, Sorin Paraschiv and Cristian Ciocoiu were all injured. But they started forcefully and Dorinel Munteanu was the first to bring the goalkeepers into action, Daniel Aranzubia gathering his shot at the second attempt. Khomutovski also looked none too convincing in the wet conditions with his first piece of work – fumbling a low shot from Santiago Ezquerro.



Pure class

However, the save that Khomutovski made from the same player in the 33rd minute was pure class. He had little time to react to Ezquerro’s header as the forward raced in to meet a free-kick and the keeper did exceptionally well not only to get a hand to the ball but to turn it around the post.


http://www.uefa.com/MultimediaFiles/Photo/competitions/UEFACup/264015_MEDIUMLANDSCAPE.jpg
Luis Prieto (left) vies with Andrei Cristea



At last

It looked as if Athletic would go into the interval without scoring. Then Ismael Urzaiz headed down and Etxeberria, a threat throughout, put his volley out of Khomutovski’s reach. Urzaiz was to the fore again at the start of the second half with a header directed just wide. Athletic were intent on adding a second goal but Steaua were defending with dogged determination and behind them Khomutovski refused to be beaten a second time.



Urzaiz denied

In the 54th minute a pinpoint Etxeberria cross offered Urzaiz the chance to double Athletic’s lead but again Khomutovski saved well. The home side tired after that and almost let Steaua back into it. Aranzubia made a crucial block in the 77th minute after Nicolae Dica, finding himself in a generous amount of space, tried to dink the ball over him and moments earlier Andrei Cristea, standing unmarked at the far post, headed the ball agonisingly across the face of goal from Gabriel Bostina's cross.



UEFA Official Site, Wednesday, 1 December 2004 (http://www.uefa.com/competitions/UEFACup/fixturesresults/round=1976/match=79719/Report=RP.html)

Saber Rider
2nd December 2004, 11:48
Steaua are 6 puncte, dar stă īn ultima etapă, peste două săptămīni. Totuşi, roş-albaştrii sīnt deja calificaţi īn primăvara europeană. De ce? Pentru că rezultate din ultima rundă īn partidele Parma - Beşiktaş şi Standard - Bilbao, oricare ar fi ele, nu ar putea propulsa 3 echipe peste Steaua.

Calculele sīnt simple. Parma īntīlneşte pe Beşiktaş şi doar una dintre cele două poate trece peste Steaua: Parma, dacă īnvinge la cel puţin 3 goluri diferenţă sau Beşiktaş, dacă scoate un egal sau reuşeşte o victorie. La Standard - Bilbao, situaţia e identică. Indiferent de rezultat, doar una dintre ele poate trece peste Steaua. Bilbao la orice egal şi victorie, Standard numai la succes.

De aici rezultă că numai două echipe pot trece de Steaua īn clasament, variantă care le asigură roş-albaştrilor cel puţin locul 3 īn clasament, poziţie calificantă.


http://www.gsp.ro/images/content/articles/2004/12/02/home/100095824e9a207d4b816_152_142_.jpg



Nu pot lua primul loc

Dacă Steaua şi-a asigurat aseară calificarea īn primăvara europeană, totuşi echipa lui Zenga nu se va putea clasa pe primul loc pe 16 decembrie, pentru că din partida Standard - Bilbao va rezulta o echipă care cu siguranţă va trece peste roş-albaştri. Standard are 4 puncte şi īn cazul unei victorii face 7, cu unul mai mult ca Steaua, iar la egal sau victorie pentru Bilbao, spaniolii fac 7, respectiv 9 puncte, nici īn acest caz Neaga şi compania neputīnd fi pe prima poziţie.



Tragerea la sorţi e pe 17 decembrie

Steaua īşi va afla adversarul din "16"-imi peste două săptămīni. Tragerea la sorţi se va desfăşura la sediul UEFA de la Nyon şi tot atunci se va stabili şi īmperecherea pentru "optimi". Roş-albaştrii vor juca īn următorul tur īn sistem eliminatoriu, meciurile urmīnd să se dispute pe 22/23 februarie şi 8/9 martie 2005. Oponenţii steliştilor se vor alege dintre celelalte 23 de echipe care se vor califica din Cupa UEFA, la care se vor adăuga 8 formaţii din Liga Campionilor, ocupantele locurilor 3 īn cele 8 grupe.




Zenga imediat după meci : „Mă gīndesc dacă mai rămīn”

La finalul conferinţei de presă organizate de UEFA, atunci cīnd a discutat doar cu ziariştii romāni, Walter Zenga a dezvăluit că "īncă mă gīndesc dacă rămīn sau nu la Steaua. De ce zic asta? Din motive personale". Apoi s-a īndepărtat, zīmbind enigmatic. Īnainte, afirmase despre meci că "a fost unul foarte bun, īn care ambele echipe au jucat un fotbal frumos. Sīnt extrem de mulţumit că am reuşit să ne calificăm, deşi am pierdut īn această seară. Pīnă la urmă, ne-am īndeplinit obiectivul propus".

Antrenorul spaniolilor, Ernesto Valverde, a părut mulţumit că a bătut doar cu 1-0, amintind că Steaua a fost foarte periculoasă pe finalul partidei: "Cred că noi am fost mai aproape de 2-0 decīt ei de 1-1, dar e bine că s-a īncheiat aşa. Din momentul ăsta orice este posibil: şi să ne calificăm de pe primul loc, dar şi să nu mergem mai departe".



"Sper ca toţi steliştii să umple duminică stadionul Ghencea. Sīntem obosiţi şi avem mare nevoie de suportul publicului pentru a īnvinge pe Apulum"
Walter Zenga



„Steaua a salvat fotbalul romānesc”

Directorul Departamentului Scouting al Stelei, Dumitru Dumitriu, cel care reuşise ultima mare performanţă cu Steaua, calificarea īn grupele Ligii Campionilor īntre 1994 şi 1996, a declarat aseară că "Steaua a salvat un sezon dezastruos al celorlalte formaţii de club dar şi al echipei naţionale. Această calificare e mai importantă decīt cea reuşită pe vremea mea cīnd ne-am dus īn Champions League. S-a obţinut o mare performanţă cu toate că forurile care ne conduc n-au dorit să amīne partida de la Timişoara, probabil pentru că nu s-au īntīlnit niciodată cu asemenea mari rezultate sau nu le īnţeleg".



Dragomir: „Bravo Steaua”

"Tot spun de ani de zile că fotbalul romānesc este valoros şi că echipele noastre de club se pot bate cu oricine. Iată, s-a adeverit şi Steaua e calificată īnaintea lui Bilbao, echipă al cărei buget e mai mare decīt al celor 16 divizonare A luate la un loc plus cel al Ligii şi al Federaţiei romāne", a declarat aseară după meci Dumitru Dragomir, care a răspuns steliştilor de ce n-a amīnat meciul de la Timişoara: "Am avut iarăşi dreptate. I-am ţinut īn priză, aţi văzut ce repriză secundă a făcut Steaua, de senzaţie. Dorinel Munteanu, Rădoi, Hamutovski, Neaga şi Ghionea, aceştia sīnt jucătorii de bază ai Stelei. Bravo Steaua! Felicit īntreaga echipă, antrenorii şi toţi conducătorii".


Dan Udrea, Gazeta Sporturilor, 02.12.2004 (http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=29858)

Saber Rider
2nd December 2004, 12:10
Īnvinşi, dar calificaţi

Nicolae Dică nu le-a dat prea multe bătăi de cap fundaşilor adverşi, evoluţia stelistului fiind dezamăgitoare. Beşiktaş a remizat cu Standard (1-1), aşa că Steaua este deja calificată īn primăvara europeană, indiferent de rezultatele ultimei runde. Totul s-a jucat pe partea unde Mihai Neşu n-a putut să-l blocheze pe Etxeberria. Căpitanul bascilor nu doar că a dat un gol de senzaţie, dar a oferit şi cele mai multe faze de atac ale echipei sale. Cīnd aşteptam pauza răsuflīnd uşuraţi, pentru că era doar 0-0, Urzaiz a pasat ca un pivot din marginea careului, īn spate, iar Etxeberria a şutat din prima, īn vinclu.


http://www.prosport.ro/images/content/articles/2004/08/09/cupa-uefa/90224126c721ca6f172c_200_200_.jpg

Zenga a īncercat să blocheze mijlocul, trăgīndu-l şi pe Neaga īn banda stīngă, dar totul a fost īn zadar pentru că lupta s-a pierdut la nivel individual. Īncercīnd să joace rapid, steliştii şi-au arătat limitele, pasele lor din prima fiind rareori eficiente. Īn plus, n-a mai funcţionat presingul la fel de bine ca īn meciul contra lui Beşiktaş, lipsind astfel baloanele pentru a construi eficient.
Cu puţine soluţii pe bancă, Zenga a sperat că ai lui se vor trezi şi le va trece frica. S-a īntīmplat asta īn a doua jumătate a reprizei secunde, cīnd Boştină şi Cristea au fost aproape de egalare, prima oară Aranzubia s-a opus, a doua oară mingea s-a dus pe līngă poartă. A venit la rīnd ratarea lui Dică, scăpat singur cu portarul bascilor, acesta reuşind să respingă lobul romānului.
Una peste alta Steaua a arătat aseară exact cīt poate, păcătuind mai ales prin inconstanţă. A avut momente bune, dar prea puţine. Totuşi, cu cele şase puncte adunate deja īn clasament, Steaua e ca şi calificată īn primăvara europeană, aşteptīnd doar să vadă locul de pe care face acest pas.




Au schimbat echipamentul

Echipa din Ghencea a evoluat pentru prima oară, cel puţin de cīnd a fost preluată de Gigi Becali, īn tricouri albastre şi şorturi roşii. Dacă pīnă acum steliştii foloseau aceleaşi culori pentru tot echipamentul, deplasarea
la Bilbao, considerată capitală pentru trecerea īn primăvara europeană, i-a făcut pe steliştii să folosească o modă nouă.




Cristea a fost titular

Antrenorul Walter Zenga a surprins prin titularizarea lui Andrei Cristea īn locul lui Laurenţiu Diniţă. “Vīrful” roş-albaştrilor nu a fost īnsă ajutat de Neaga şi Boştină, plasaţi īn spatele atacantului, cei doi jucīnd mai tot timpul retraşi īn avanposturi. Retragerea celor doi le-a permis “lateralilor” Iraolo şi Del Horno să aibă numeroase incursiuni periculoase īn careul lui Hamutovski.


http://www.prosport.ro/images/content/articles/2004/08/09/home/90197465efda2c084296_300_200_.jpg



Penalty refuzat

La revenirea de la vestiare, Steaua a arătat o altă faţă, atacīnd īn valuri şi pe fondul căderii fizice a fotbaliştilor basci. La o fază rapidă, desfăşurată īn careul gazdelor, Adrian Neaga l-a determinat pe adversarul său să atingă balonul cu mīna. Chiar dacă Iraola a făcut henţ clar īn careul propriu, centralul grec nu a acordat lovitură de pedeapsă.




O seară de pus īn ramă

“San Mames” fierbe īn fiecare secundă īn culori basce şi-ţi trebuie nervi de oţel pentru a rezista presiunii tribunei.
Steliştii trebuie că s-au mirat atunci cīnd, ieşind la īncălzire, au văzut că tribunele stadionului “San Mames” erau goale. Pīnă la startul jocului rămăseseră aproape 45 de minute şi aglomerate erau doar barurile din jurul arenei basce. O ploaie rece şi măruntă a fost īnsă prezentă deasupra terenului. O ploaie care se pare i-a ţinut acasă pe mulţi dintre socios-ii din Bilabo, pentru că la momentul apariţiei pe gazon a echipelor, doar 28.000 de oameni erau īn tribune. La peluza din stīnga şi un grup de 50 de suporteri stelişti, gălăgioşi doar īn momentele īn care ceilalţi 27.950 răsuflau.
Femei singure, bătrīni īn tricourile lui Athletic, familii de patru-cinci membri, acesta e publicul obişnuit pe “San Mames”. Cīntă mereu, īşi īncurajează echipa, creează o atmosferă apăsătoare. La peluza din sud, o fanfară cīntă neīncetat. De la cealaltă peluză se dă mereu tonul scandărilor, de sub drapelele basce, iar echipa pare purtată pe sus de suporteri.


http://www.prosport.ro/images/content/articles/2004/08/09/cupa-uefa/902242267a18ccf5c0e0_200_200_.jpg



Egal pentru Steaua

Īn celălalt meci al grupei B din Cupa UEFA, Beşiktaş şi Standard au terminat la egalitate, 1-1. “Vulturii” au deschis scorul īn minutul 30 prin Okan Buruk, īnsă oaspeţii au egalat īn minutul 81 prin Bangoura. Intrat īn minutul 80 īn locul lui Sergen, Pancu a avut o ocazie uriaşă īn minutul 86, cīnd a fost faultat īn careu. Arbitrul a acordat fault, īnsă a mutat infracţiunea īn afara careului. Acest rezultat avantajează formaţia romānă, care nu mai poate rata calificarea īn primăvara europeană.


http://www.prosport.ro/images/content/articles/2004/08/09/cupa-uefa/90224306e9baa22b4a14_200_200_.jpg
Tumer (īn negru) şi Karel Geraerts au luptat din greu īntr-un meci terminat nedecis



Gabriel Cimpoiaşu, ProSport, 02.12.2004 (http://www.prosport.ro/index.php?c=33&a=42649)

uti2102
2nd December 2004, 15:24
Ce zicetzi, cum ar fi mai bine sa terminam : pe locul 2 sau pe locul 3 ? Va reamintesc ca de pe locul 2 vom juca cu o echipa venita din Champions League iar de pe primul loc cu o echipa ce a cashtigat una dintre grupele UEFA.
Eu zic ca nu mai conteaza. Important e sa aratam ca shtim fotbal, chiar shi impotriva unor echipe de calibru mai mare decat Athletic Bilbao. Daca murim, macar sa ne omoare unii tari.

dragos_popa17
2nd December 2004, 16:40
Sincer, mai bine ar fi pe 3. Echipele care vin din Champions League sunt toate puternice si ar fi avut sanse mari sa castife o grupa din UEFA. Din Champions League s-ar putea sa vina spre exemplu Real Madrid si oricat de optimist sunt, nu cred ca putem trece de ei(nu ca nu mi-ar placea sa-i intalnim, dar mai incolo, prin sferturi). In schimb, din UEFA sunt putine echipe care ar fi mult peste noi. Poate doar Newcastle(sa fi tu bucuros). In rest, putem juca cu oricine de la egal la egal. Gandeste-te ca grupa noastra va fi castigata probabil de Athletic care ne-a batut greu la ei acasa desi eram obositi dupa ce jucasem 4 meciuri in 13 zile si aveam foarte multi absenti.

apparte
2nd December 2004, 23:06
Saber,lasa-i mah naibii pe "ziaristii" nostri.In primul rand am mai jucat in albastru si in cotetz cand le-am tras-o la javre!

OwenSkeet
3rd December 2004, 07:43
Akum cum o sa ne fie norocul in cuntinuare..dupa ce ca ne-am califacat mi-am avem si pretentai sa ne alegem locul 2 sau 3 ..:D...sa vedem sincer cred ca o sa terminam pe 2.

Saber Rider
3rd December 2004, 11:22
Antrenorul Stelei a surprins ziariştii la conferinţa de presă de după meci: "Nu ştiu dacă voi fi tratat altfel decīt pīnă acum. Mă gīndesc dacă mai vreau să rămīn". Logodnica sa, Raluca, a explicat ieri, īn timp ce īl aştepta pe aeroportul: "A fost numai o glumă, probabil o īnţepătură după speculaţiile făcute pe marginea prelungirii contractului său".


http://www.gsp.ro/images/content/articles/2004/12/02/home/10016936451027cb4ed3d_149_152_.jpg

La sosirea pe Băneasa, Zenga a declarat: "Ce īnseamnă pentru mine această calificare? Nimic, dar pentru Steaua īnseamnă foarte, foarte mult! Nu consider că prin performanţa asta am dat vreo palmă cuiva. Eu doar conduc o echipă tare. Cea mai tare din Romānia!".




"Nu materia contează, ci spiritul! Avem valoare, dar īncă ne lipseşte curajul. Nu pleacă nici un jucător! Ba chiar voi mai face transferuri, dar aduc numai romāni! Sīnt un fel de basc"
Gigi Becali, patronul Stelei

"Steaua a pregătit colecţia de primăvară-vară. Da, se poate spune că am salvat fotbalul romānesc. E o mare performanţă obţinută după foarte mulţi ani de secetă mai ales la nivelul echipelor de club"
Mirel Rădoi, căpitanul Stelei

"Sīntem o echipă frumoasă, cu suporteri frumoşi, care merită această calificare. E o palmă grea dată duşmanilor. Nu vrea să zic nimic de Dinamo şi de Rapid. Ei se uită la televizor, noi jucăm"
Adrian Neaga, golgeterul Stelei īn Europa

"A fost extraordinar de greu la Bilbao. Sīnt mīndru că site-ul UEFA m-a comparat cu Zenga, fost cel mai mare portar al lumii. Evoluţia mea foarte bună n-ar fi fost posibilă dacă n-aş fi avut īn faţă cei mai buni fundaşi. Steaua e cea mai frumoasă echipă din Romānia"
Vasili Hamutovski, eroul de la Bilbao

"Calificarea īnseamnă mult pentru mine, pentru Steaua şi pentru fotbalul romānesc, care poate că īşi va reveni şi va ieşi din pasa asta neagră o dată cu acest rezultat foarte mare obţinut de noi"
Dorinel Munteanu, veteranul echipei




Rădoi a luat şi jumătate din prima de campionat

Īnainte de a pleca din biroul lui Gigi Becali, Mirel Rădoi a primit din partea patronului Stelei, care este şi naşul său, īncă 10.000 de euro pe līngă cei 15.000 primiţi pentru calificarea īn primăvara europeană. "E jumătate din prima pentru cīştigarea campionatului. E clar că nu mai putem pierde titlul", a spus Becali, după care l-a īntrebat pe Rădoi dacă mai are nevoie de bani. Deşi acesta a spus că nu, Gigi a mai scos din buzunar īncă 2.000 de euro, pe care Mirel i-a băgat īn celălalt buzunar al pantalonilor, căpitanul Stelei plecīnd ieri acasă cu 27.000 de euro.


Cătălin Ţepelin, Dan Udrea, Gazeta Sporturilor, 03.12.2004 (http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=29921)

Saber Rider
3rd December 2004, 12:21
Īnecaţi īn şampanie şi-n bani

După ce le-a dat un teanc de bani jucătorilor, patronul Gigi Becali a desfăcut o sticlă de şase litri de vin spumant şi, cu gesturile unui cīştigător de Formula 1, i-a stropit pe “eroii” săi. Patronul Stelei şi-a aşteptat eroii īn biroul său de la Marriott. După ce s-au adunat toţi, cu excepţia lui Zenga, şi le-a dat primele de calificare, cīte 15.000 de dolari de jucător, Becali a poftit şi presa īnăuntru. După două minute de linişte, Gigi a sărit ca ars de pe scaun: “Aha, era să uit, daţi-vă la o parte”. Apoi s-a repezit īntr-un colţ al camerei de unde a luat o sticlă imensă de vin spumant de şase litri. A comandat urgent pahare, după care a īnceput să agite “bomba”, īn vreme ce jucătorii şi ceilalţi membri din staful tehnic īncercau să se ferească pe unde puteau ca nu cumva să-i nimerească dopul. Cīnd acesta a fost “detonat”, Becali a īndreptat jetul de şampanie către jucători, stropindu-i pe cei care i-au ieşit īn cale. După aceea, a turnat īn valuri īn pahare, a luat unul dintre ele şi l-a dat pe gīt. “Ştiam eu că o să mă ajute Dumnezeu īn postul Paştelui şi d’aia am comandat trei sticle. Poftim? A, da, postul Crăciunului”, a strigat patronul īn gura mare, asigurīndu-i pe stelişti că va fi īntotdeauna alături de ei. Văzīnd că e momentul prielnic, Mihai Stoica s-a transformat īn şef de galerie strigīnd alături de jucători refrenul favorit al lui Gigi: “Romānia, Steaua, Europa, Steaua, oriunde, Steaua, campionii din Ghencea!”. Imediat, cineva a dat tonul melodiei pe care ultraşii o cīntă cīnd se referă la rivalii de la Rapid, īnsă versurile au fost īnlocuite doar cu sunetul “la”. Văzīnd că a venit şi Ciocoiu, Becali a scos din buzunar un teanc de bani īnfăşuraţi īn hīrtie şi i-a dat prima atacantului rănit īn meciul cu Poli. Apoi a īncheiat petrecerea scurt: “Gata, băi, că duminică aveţi meci. La culcare!”.


http://www.prosport.ro/images/content/articles/2004/12/02/cupa-uefa/1001724064a25fb45459e_200_200_.jpg



Adevărată nebunie la aeroport

La sosirea din Spania, jucătorii Stelei au fost sufocaţi de cei 300 de fani prezenţi la aeroport. Căpitanul Mirel Rădoi a dat primele declaraţii, marcīnd astfel ieşirea din “silenzio stampa”. Aeroportul Băneasa a fost ieri asaltat de fanii stelişti care au dorit să asiste la venirea jucătorilor grupării roş-albastre din Spania. Dotaţi cu fulare şi steaguri, ei au cīntat īn permanenţă pīnă la aterizarea aeronavei cu care au sosit steliştii la ora 14:00. Cei aproape 300 de fani au īnceput să aplaude īn momentul īn care şi-a făcut apariţia patronul stelist Gigi Becali. Jucătorii l-au aşteptat pe patron īn sala de formalităţi vamale, fotbaliştii şi suporterii care au venit cu ei de la Bilbao īncepīnd să cīnte la apariţia lui Gigi celebrul refren: “Romānia-Steaua, Europa-Steaua, oriunde-Steaua, campionii din Ghencea!”. La ieşirea din sala formalităţilor vamale, steliştii au fost īntīmpinaţi de scandările frenetice ale suporterilor. Sufocaţi de fani, fotbaliştii au răzbit cu greu prin mulţime. Vacarmul provocat a fost stopat doar de Gigi Becali, care a īnceput să ţipe: “Linişte! Vorbeşte Rădoi, căpitanul Stelei!”. Căpitanul Stelei a marcat ieşirea din silenzio stampa: “Noi am vorbit pe teren, şi acest lucru s-a văzut! Sīnt extrem de fericit. Ne-am calificat după 12 ani din nou īn primăvara europeană şi sīnt convins că jucătorii de acum s-ar fi calificat şi atunci”.


http://www.prosport.ro/images/content/articles/2004/12/02/cupa-uefa/100172410c3592d9a053a_200_200_.jpg



Oastea lui “Mihai Viteazul”

Fotbaliştii grupării din Ghencea au fost “prezentaţi” fanilor ca nişte eroi chiar de patronul Gigi Becali. “Să vină toţi jucătorii! Ei sīnt campionii... Sīnt oastea mea! Adevăraţi războinici”, a exclamat latifundiarul, care a declarat că se simte exact ca voievodul din videoclipul său electoral. “Mă simt ca Mihai Viteazul līngă oştenii săi”, a clamat Becali.


http://www.prosport.ro/images/content/articles/2004/12/03/home/100177590a5be23b40acb_300_200_.jpg



Cīnd o obişnuinţă devine minune

Īn termeni euforici, Steaua a pierdut o īngheţată pentru a cīştiga reţeta ei. Īn termeni realişti, Steaua a jucat fotbal īn meciurile din Cupa UEFA cu prudenţa unui donator de sīnge ajuns la cea de-a patra donaţie īn doar o lună şi jumătate. Sigur că cele două jocuri īntr-o săptămīnă au atīrnat la cingătorile steliştilor mai greu decīt promişii bani de la Gigi Becali şi asta s-a văzut la Timişoara, īn avanpremiera meciului de la Bilbao. Totuşi, nu trebuie nebăgat īn seamă stingherul sfert de final, cīnd Steaua noastră părea mai vie decīt spiritul lor basc. Zenga a reuşit să ajungă unde şi-a propus, adică să nu aibă geaca ciuruită, ci doar atinsă de un glonţ rătăcit, din două motive: primul ar fi un Hamutovski trezit la realitate din multiplele comoţii, şi doi, pentru că a mizat conştiincios pe armele pe care le are. Nu a supralicitat ca Gigi Becali, nu a persiflat ca MM Stoica. A fost consecvent şi cīnd a vorbit īn italiană ,şi cīnd l-a introdus pe Ciocoiu cu Beşiktaş. Avīnd doar vreo trei-patru pumnale care taie, Zenga a cerut ca loviturile să fie iuţi, pe contraatac. Pe măsură ce trecea timpul, bascii, tot mai uzaţi de conflictele interne, de meciurile cu Barēa sau Real Madrid, erau ocrotiţi doar de naivitatea steliştilor care s-au aflat, pe rīnd, faţă īn faţă cu portarul Aranzubia. Īn final rămīne senzaţia că se putea şi mai mult, dar e bine şi aşa. E bine pentru că vom mai avea de tremurat, īn miez de iarnă, cel puţin pentru două meciuri, dar e şi mai bine pentru că Gigi a luat mai puţine voturi decīt partidul. Care e el īnsuşi. Ceea ce īnseamnă, alături de calificarea Stelei, că, deşi totul e pierdut, īncă ne mai putem amăgi.


http://www.prosport.ro/images/content/articles/2004/12/02/cupa-uefa/100172415ba059c1a3f35_200_200_.jpg



"Dedic această calificare suporterilor noştri minunaţi, şi de ce nu, tuturor duşmanilor pe care īi avem" (Andrei Cristea, atacant Steaua)

"Nu-mi vine să cred că acum trei luni eram un simplu privitor al fenomenului, iar acum trăiesc această imensă bucurie" (Cristi Ciocoiu, atacant Steaua)

"Sper să vină momentul să le dau jucătorilor 150.000 de dolari primă. Aş vrea să picăm cu Real Madrid, pentru că sīnt convins că putem trece de ei" (Gigi Becali, patron Steaua)



Marius Pantaie, Mihai Calin, Eduard Zelgin, ProSport, 03.12.2004 (http://www.prosport.ro/index.php?c=33&a=42792)]




Badea: Steaua a aratat ca ne putem bate in Europa

Presedintele clubului FC Dinamo, Nicolae Badea, a declarat, ca performanta reusita de Steaua in Cupa UEFA a aratat ca formatiile din Romania se pot bate de la egal la egal cu echipele mari din Europa.
“Este foarte bine ca s-a reusit calificarea in primavara europeana. Dar rezultatul Stelei obliga, intrucit eu sint de parere ca acum ar trebui sa cerem mult mai mult fotbalului romanesc. In saracia de rezultate din ultimul timp, performanta este mai mult decit binevenita. Steaua a aratat ca putem sa ne batem de la egal la egal cu echipele mari din Europa. Trebuie sa depasim si noi in sfirsit acest sentiment de inferioritate, care a devenit in ultima vreme un handicap”, a spus Badea, precizind ca nu a avut posibilitatea sa urmareasca la televizor meciul Stelei cu Athletic Bilbao.
icolae Badea este de parere ca si Dinamo ar fi putut avea un parcurs asemanator Stelei. “Noua ne-a lipsit un plus de determinare in meciul cu Partizan si poate putin noroc, pentru ca la Belgrad conduceam la pauza cu 1-0, iar la final ne-am trezit ca pierdem cu 3-1”, a spus oficialul dinamovist.
Echipa Steaua Bucuresti s-a calificat in primavara europeana, desi a fost invinsa, miercuri, in deplasare, cu scorul de 1-0 (1-0), de formatia Athletic Bilbao, intr-un meci din etapa a IV-a a grupei B a Cupei UEFA.


ProSport (http://www.prosport.ro/index.php?c=1&a=42826)

tanita
4th December 2004, 19:39
performanta de exceptie a echipei STEAUA...
sa vina Real Madrid :ok:
GT :evil:

Nicholas
4th December 2004, 20:47
Anul o sa inceapa numai bine pentru Steaua, cu meciuri in Europa, acum ca sa reintors acolo unde ii e locul, alaturi de echipele mari ale lumii si in felul asta castigand un avans fata de orice alta echipa de la noi.
Prin aceasta calificare au sa-si schimbe si din stil si mentalitate ceea ce este extraordinar pentru noi microbistii si mai ales pentru sustinatorii stelei.

iulian
10th December 2004, 13:19
Dupa faza grupelor Ligii Campionilor, opt echipe au ajuns in 16-imile Cupei UEFA si o pot intalni pe Steaua, daca echipa din "Ghencea" va termina pe locul al 2-lea in Grupa B din cea de-a doua competitie europeana intercluburi. Potentialii oponenti ai "ros-albastrilor" sunt: Valencia, Ajax, CSKA Moscova, Dinamo Kiev, Fenerbahce, Olympiakos, Panathinaikos, Sahtior Donetk.

andreiush
16th December 2004, 23:29
Ai de minee...da ce-i cu scoru asta :o: : Standard 1 : 7 Athletic :o:

Catalanul
16th December 2004, 23:34
acum ca Steaua s-a clasat pe locul 2 :) sper sa joace cu Valencia :D ca sa-i vad si eu aici :evil:

tanita
17th December 2004, 00:12
sa vina il muce...
sa vada cine este STEAUA!!! :ok:
GT :evil:

Mihai
17th December 2004, 00:33
Mamaaaaaa ce le-a dat-o Bilbao! Nu stiu cum a facut Steaua doar 1-0 la ei acasa dar este meritul lor! Sper sa cada cu cei mai slabi posibil ca sa aiba si ei mai multe sanse!!! :yeah:

uti2102
17th December 2004, 01:20
Hehe, mai bine decat speram. LOCUL 2 !!! :o:
Sper sa avem noroc la tragerea la sortzi shi sa dovedim pe teren ca nu suntem de neglijat.

uti2102
17th December 2004, 15:32
In shaisprezecimi intalnim Valencia, iar apoi, daca ii depashim, putem intalni Dinamo Kiev sau Villareal! Un tablou nu prea optimist pentru Steaua, dar noi suntem flamanzi de meciuri tari, de meciuri pe bune !!!
PE EI, PE MAMA LOR ! /hello

vladi
17th December 2004, 15:36
felicitari Stelei...a reusit performanta de a aduce Valencia la Bucuresti :-)

..si au si ceva sanse sa treaca mai departe

Catalanul
17th December 2004, 15:36
acum ca Steaua s-a clasat pe locul 2 :) sper sa joace cu Valencia :D ca sa-i vad si eu aici :evil:
:lol:mama da` ce bun sunt :lol:

Mariusmadmax
17th December 2004, 18:43
Jucam cu detinatorii cupei ... altii cu Stefanestiul ...
:happy

Saber Rider
17th December 2004, 19:06
Mai sunt si campionii en-titre ai Spaniei. Dar nu-i bai. Ori la bal ori la spital, dar de ras nu ne facem sigur.

OwenSkeet
17th December 2004, 20:25
Eu zic ca avem sanse....sanse f mari pt ca Valencia nu prea joca nimik...asa ca Steaua trebuie sa profite de sansa ei..DOAMNE AJUTA!!

uti2102
18th December 2004, 16:38
Bine-ai revenit MadMax ! /hello

Mariusmadmax
18th December 2004, 17:30
Sunt in tara (Romania) pentru cateva luni ...
Sper sa fiu la Bucuresti pentru retur !

uti2102
18th December 2004, 17:43
Sa vii la FM. :)

Mariusmadmax
18th December 2004, 17:56
nu promit , aici in Romania nimic nu este normal , si am mari probleme de adaptare ... stiam ce ma asteapta , dar accept greu ca in cei doi ani in care am lipsit nu s-a schimbat "mai nimic" ...
Spune-mi cand ? Si unde ?

Marcu
19th December 2004, 13:46
Bafta multa! Sansele sunt mici, dar sunt! Eu spun ca ne calificam la buza. De prea mult timp nici o echipa romaneasca nu a mai ajuns aici. Sper ca Steaua sa ajunga cat mai sus. Si anul viitor... LIGA CAMPIONILOR!!!!

uti2102
19th December 2004, 15:48
Madmax, intra pe subforumul Forum Meetinguri. :D

Mariusmadmax
19th December 2004, 20:59
merg sa vad ce ... si cum !

Lary
29th December 2004, 15:08
ce mandra sunt de voi !!!!!!
Bravo Steaua !

Mariusmadmax
31st December 2004, 22:46
Suntem cei mai bine plasati in lupta pentru titlu ... practic jucam doar 13 etape . Sa fie cu noroc !

Saber Rider
14th January 2005, 12:15
Steaua a primit ieri īncă o veste bună din tabăra viitoarei adversare din Cupa UEFA. Titularul postului de fundaş dreapta, Curro Tores, a fost operat la glezna dreaptă şi va lipsi de pe gazon o lună şi jumătate, el urmīnd să rateze astfel dubla cu roş-albaştrii. Torres este cel de-al 5-lea jucător din prima echipă care nu va putea să joace contra Stelei, după Vicente (accidentat), Angulo (suspendat), Pellegrino şi De los Santos, ultimii doi părăsind campioana Spaniei.


Dan Udrea, Gazeta Sporturilor, 14.01.2005 (http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=33403)

Mariusmadmax
15th January 2005, 22:47
Ma intreb ce naiba a postat doc asta de i-ai ras toate postarile ... cred ca individu' e plin de ura !

Angelina Jolie
7th February 2005, 10:59
Succes Stelei in meciurile cu Valencia. Eu cred ca se poate.

Mariusmadmax
11th February 2005, 22:36
Succes Stelei in meciurile cu Valencia. Eu cred ca se poate.
- Daca sunt realist : eu nu prea cred ... Valencia este No One in Europa ...
1989
AC Milan - Steaua 4-0
ce tripleta avea Milanul !!!

- Insa sunt un om care cred ca Steaua a putut si atunci cand nu se putea :
1986
Barcelona - Steaua 0-2
Meciul era la Sevilla ... in Spania ... Barca era fantastica atunci ...

1987
Dinamo Kiev - Steaua 0-1
pe atunci ucrainienii erau o trupa fantastica ...

Hagii
12th February 2005, 00:33
Yes Sir :)

andrei_cj
14th February 2005, 15:14
Doresc mult succes stelei in dubla mansa cu Valencia! Numai bine si bafta multa ca e nevoie!

iulian
15th February 2005, 00:44
Stelistii au ajuns ieri dupa amiaza la Valencia, fiind asteptati la aeroport de fostul jucator al echipei din Ghencea, Miodrag Belodedici. In acelasi timp, la Bucuresti, Gigi Becali declara ca vrea o victorie cu 2-1.
In jurul orei 17.00 echipa lui Zenga a aterizat pe pamant spaniol, spre marea lor surpriza fiind intampinati de Belodedici, jucatorul care a cucerit cu Steaua cel mai ravnit trofeu, Cupa Campionilor. „Am mare incredere in voi. Puteti scoate un rezultat bun pe Mestalla“, a sunat declaratia de bun-venit a lui Belo la adresa „ros-albastrilor“. Fundasul, care a imbracat si tricoul „liliecilor“ este optimist in privinta sanselor pe care formatia romaneasca le are in fata Valenciei: „Trebuie sa porneasca la joc increzatori, nu cu frica. Valencia nu trece acum printr-o perioada prea buna, iar Steaua poate specula acest lucru“. De la aeroport, delegatia „militara“ s-a deplasat direct la hotel. Seara, Zenga a programat un antrenament care a durat putin peste o ora.

uti2102
16th February 2005, 18:35
Mai sunt 4 ore pana la meciul de pe Mestalla !!! Stelishti, fitzi optimishti !!! Eu unul sunt, ashtept sa vad echipa la lucru shi sunt sigur ca meciul de la Bucureshti va incepe, de ce nu?!, cu Steaua din postura de favorita. Hai baietzi !!!!! FORZA STEAUA !!! /hello

uti2102
17th February 2005, 00:45
Tre' sa recunoashtem ca doar o minune ne mai poate califica acum. Sa mergem totushi la meci shi sa ne sustzinem jucatorii. Poate reushim o victorie. HAIDETZI JOI LA MECI !
Forza Steaua !!!

Am@DEUS
18th February 2005, 12:30
Putem scoate maxim un egal asa de palmares...in nici un caz calificare.
Din cauza ca este practic imposibil sa nu primim gol (iar daca primim gol ne trebuiesc 4 goluri pentru calificare).
Oricum greseala lu Ciocoiu si a aparatorilor la primu gol , asezarea aiurea a zidului la al doilea , ne-au costat calificarea. Poate la anu facem mai mult...
Oricum mergem toti la meci si sustinem echipa!!! /hello :yeah:

OwenSkeet
18th February 2005, 21:10
Sa speram ca aici vom batea..kiar daca nu calificare dar sa castige Steaua..si kiar cred ca se poate acest lucru!:ok:

Mariusmadmax
20th February 2005, 17:57
macar o victorie asa de Blazon !!!

Saber Rider
25th February 2005, 02:58
Nici macar nu mai are rost sa mai dau citate din presa, dupa super meciul de aseara. Toata mass-media din Romania deja este plina de elogii la adresa Stelei, si , ce conteaza cel mai mult, acestea sunt perfect acoperite de realitate, nu doar niste simple epitete si hiperbole.

Super Steaua !!!

andrei_cj
25th February 2005, 03:08
Felicitari Steaua de aici de la Cluj am urmarit meciul la televizor si ce mai pot sa spun ati aratat ca stiti fotbal.....asta este! Bravo toate cele bune si Succes pe mai departe!

uti2102
25th February 2005, 16:00
Nici nu shtiu pe cine sa laud mai mult dintre jucatori. Hamutovski, chiar dak a avut nelipsitele ezitari, a parut mai sigur ca niciodata. In rest toata echipa a fost la inaltzime, cu un plus pentru Mirel Radoi (magistral in aparare) shi Daniel Opritza (tehnic, puternic, disponibil la efort shi capabil sa puna probleme in jocul aerian), care au aratat ca shtiu sa joace fotbal la cel mai inalt nivel. Desigur, nu e de neglijat Andrei Cristea, care a alergat mai mult decat oricand shi roadele muncii sale s-au vazut.
Verigile slabe zic eu ca sunt Paraschiv, care face prea multe gresheli, uneori compensate de daruire, shi Dica, care pare lipsit de vlaga.
In partea a doua ma amuzam copios cand fundashii Valenciei bubuiau mingea atunci cand erau presatzi de Opritza shi Cristea. Ce mai, le intrase frica in oase !!!
FORZA STEAUA !!!
Jucatorii ne-au facut mandrii inca o data. Macar de-ar intzelege sa se daruiasca asha in fiecare partida, acasa sau in deplasare. Nu e chiar asha de greu sau de dureros; se vor simtzi obositzi o zi, doua, dar satisfactzile le vor fi extraordinare.
Sa vina Villareal, sa-i batem shi pe ei. Iar in Spania sa aratam ca putem juca shi curajos, asha cum am facut la Bilbao shi in ultima parte la Valencia. Dupa asemenea rezultat jucatorii au obligatzia sa dovedeasca ca nu a fost o simpla intamplare; vor trebui sa elimine shi pe Villareal shi sa se califice mai departe, in sferturi !!!

Rechinul Ucigas
26th February 2005, 01:17
Felicitari Steaua !!!!

adi_cta
26th February 2005, 08:22
Un drum cat mai lung Stelei si sa mai vedem astfel de calificari in dauna unor echipe cu certa valoare.

DRAGOS
26th February 2005, 10:01
Cine stie cum pot face si eu rost de un bilet la meciul de acasa cu Villareal????

Mariusmadmax
26th February 2005, 10:46
Inca o data tot noi ...
Altii apar pe la teveuri sa ne explice chestii obsedante pe care le-au avut prin visurile lor nocturne ... gen Maldarasanu sau Tuciurescu ...
sconcs-ii

uti2102
26th February 2005, 15:37
Cine stie cum pot face si eu rost de un bilet la meciul de acasa cu Villareal????

Vezi pe site-ul oficial, ca o sa anuntze cand se pun in vanzare biletele.

Saber Rider
1st March 2005, 04:25
Super calificare, super meci, super suporteri, super atmosfera.
Nasol teren.

Si totusi, ce-a fost a fost, jucatorii ar cam trebui sa revina din aceasta bucurie imensa, de altfel foarte justificata pana la un punct, si sa se gandeasca ca totusi inca nu au castigat nimic (exceptand banii lui Gigi :D), decat accederea in turul urmator. Mai ales ca Villareal pare o nuca mai tare decat Valencia.
Imi place ca unii "villarealisti" au declarat ca sunt bucurosi ca Valencia a fost eliminata si vor juca cu Steaua in locul lor. Asta cred ca este o dovada de superioritate care poate fi speculata de ai nostri, cam la fel cum s-a intamplat si cu Valencia. Totul e sa jucam ofensiv si cu aceeasi determinare ca joi seara.

uti2102
1st March 2005, 13:01
Cu toate ca Gigi vrea sa puna un gazon nou pentru meciul cu Villareal........MM zice altceva :

"Toţi cei pe care i-am contactat la firme specializate au spus că este imposibilă montarea unui covor de iarbă pīnă la ora meciului cu Villarreal. Probabil terenul va fi greu, ca la partida disputată īmpotriva Valenciei. Este īnsă o diferenţă īntre teren greu şi teren impracticabil. Dacă terenul va fi greu, ca īn urmă cu o săptămīnă, ar fi bine să se īntīmple la fel şi īn privinţa rezultatului"

Ma intreb de ce n-ar fi posibila ashezarea covorului peste actualul gazon din Ghencea....Ma rog...oricum s-au trezit cam tarziu.

Saber Rider
3rd March 2005, 21:29
Dar si mie mi se parea cam aiurea sa reuseasca sa faca asa repede ceea ce nu s-a mai facut niciodata pana acum.
Poate doar sa fi fost gazon din acela parcelabil, octogoane de iarba de maxim 10cm diametru, care se schimba dupa nevoi, si care sunt crescute separat in sera. Dar oricum trebuia super sistem de drenaj care la Steaua e infundat de multi, multi ani.

Hehe ... tot raul spre bine. Sa speram ca si Villarreal va fi incomodata cel putin cat Valencia de acest teren de pe Ghencea.

WishMaster
3rd March 2005, 21:46
Steaua - Villareal 1-3 ; Villareal - Steaua 4-0 :evil:

uti2102
3rd March 2005, 22:29
Noroc bun Wishmaster !!! Ai grija sa-tzi pui baterie noua la casca inainte sa cobori. N-ar strica sa schimbi ceva shi sub casca....

Mariusmadmax
6th March 2005, 08:00
Steaua - Villareal 1-3 ; Villareal - Steaua 4-0 :evil:
bey Winchester ,
iancule-jianule ti cam bagasi in sama !!!
Respectand proportiile iti propun alte chestii pronosport-iste :
Ce zici de un Jiul - Avantul Spartu' Targului 0-22 ?
... de aceea Jiul este in Serie B !

a - a nu uit - noi jucam Joi cu Villarreal ( aia de pe locu' trei in Spania ) ... voi nici pe Avantul ... nu-i puteti pacali de-un amical ... hai pa !

andrei_cj
7th March 2005, 08:25
Forza Steaua de aici de la CLUJ sper sa vedem un meci de calitate si sa o vedem pe steaua invingatoare!!!!! Numai bine si ceea ce a facut steaua anul asta in afara granitelor ne obilgam sa strigam cu totii STEAUA! (pe plan intern nu comentez doar suntem adversari nu? :P ) oki deci toate bune de la cluj si sa faceti atmosfera pe stadion asa cum stiti voi sa li se inmoaie alora de la Villareal genunchii!!!

Mariusmadmax
7th March 2005, 21:41
Forza Steaua de aici de la CLUJ sper sa vedem un meci de calitate si sa o vedem pe steaua invingatoare!!!!! Numai bine si ceea ce a facut steaua anul asta in afara granitelor ne obilgam sa strigam cu totii STEAUA! (pe plan intern nu comentez doar suntem adversari nu? :P ) oki deci toate bune de la cluj si sa faceti atmosfera pe stadion asa cum stiti voi sa li se inmoaie alora de la Villareal genunchii!!!
sper sa le in****m totul spaniolilor ... vb vine !

remus
8th March 2005, 18:02
Ii casapim pe Villareal. Va iesi rau de tot pentru submarin.

Parca vad : Steaua - Villareal 6 - 1 . Steaua Magica revine la nivelul din `86

Ce frumos ar fi... :rolleyes:

Corrado*
8th March 2005, 18:06
nooo.... 3-0 ajunge! :D

litza
8th March 2005, 21:27
Va doresc mult noroc in cupa UEFA!!!Dati culoare fotbalului romanesc!!

Vi3rme_X
9th March 2005, 17:52
Cu totu` ca sunt argesean pur sange...imi doresc foarte multa sa se califice Steaua mai departe sau chiar sa cashtige Cupa UEFA....mult succes stelishtiilor
Nu tzin cu Steaua , tzin cu Steaua din ROMANIA !!!

uti2102
10th March 2005, 16:34
Forza Steaua !!! Baietzi, suntem alaturi de voi !!! Jucatzi pana la epuizare shi vetzi cashtiga !!!
Promit sa ma intorc cu victoria ! Hai Steaua !!!

uti2102
10th March 2005, 23:23
Am plecat cu primavara shi m-am intors cu iarna ! :evil:
Imi mentzin promisiunea, dar o voi onora miercuri :D

ADY19
12th March 2005, 12:18
Alpopa daca tu ai promis atunci nu-mi fac nici un fel de griji. Steaua va ingropa submarinul fie in noroi fie in zapada. Vom face acasa 2-0 si acolo 2-1. Ne vom califica

Mariusmadmax
12th March 2005, 18:47
Am plecat cu primavara shi m-am intors cu iarna ! :evil:
Imi mentzin promisiunea, dar o voi onora miercuri :D
Cum a fost ?
Cred ca a fost un frig groaznic !
Crezi ca vor fi probleme cu biletele , cum presa incearca sa ne convinga ?

uti2102
13th March 2005, 11:17
Pai normal ca vor fi probleme pentru cei care nu le-au pastrat...

Paul
13th March 2005, 11:23
sper sa le in[b]****[b/]m totul spaniolilor ... vb vine !

:)
:ok:

Mariusmadmax
13th March 2005, 17:05
Pai normal ca vor fi probleme pentru cei care nu le-au pastrat...
Si totusi cred ca sunt putini care le-au aruncat !
In primul rand se cam tin de amintire ...
Apoi cu el demonstrau pana la sfarsit ca acela le era locul ...
Si - nu in ultimul rand - majoritatea au stat pana s-a anuntat ca nu se mai joaca si n-aveau nici un motiv sa-l mai arunce ...

Klauss
15th March 2005, 17:58
Hai Steaua!!!!!!!!! Ne putem califica dar trebuie sa-i batem acasa la o diferenta de cel putin doua goluri.

uti2102
16th March 2005, 11:09
O sa ma tzin de promisiune !!! Hai Steaua !!! Hai baietzi !!!

malmö
16th March 2005, 22:39
:rosu: Asa cum am afirmat in acel "monolog" (ca sa folosesc expresia moderatorului), Steaua a-ntilnit o "nuca prea tare" - revelatia Spaniei. Comentariile sint de prisos acum. Returul va trebui sa-i fie prea norocos Stelei sa o poata "sparge"

uti2102
17th March 2005, 00:05
Atmosfera fierbinte, coregrafii, vreme excelenta pentru fotbal, tensiune....A lipsit totushi golul...:mda:
Steaua a jucat inca o data cu mult curaj, a aratat ca se poate lupta de la egal la egal cu o echipa aflata pe val in campionatul Spaniei. S-au vazut totushi limitele, de multe ori depashite prin dorintza extraordinara a jucatorilor. Villareal sta mai bine la mijloc, e in stare sa-shi impuna jocul, prin pase la firul ierbii shi verticalizari. Steaua mai are de invatzat la acest capitol. Pana atunci trebuie sa ne multzumim cu mingile aruncate pe varfuri, la bataie shi cu contra-atacurile.
Villareal ne-a studiat foarte bine shi a reushit in mare parte sa anihileze viteza lui Cristea shi Dinitza. Cei doi nu au scapat din marcaj, mai ales pentru ca spaniolii au stat cu apararea destul de jos shi au avut mereu 4 oameni in preajma. Cu toate astea s-a vazut ca daca e supusa la presiune, defensiva spaniola poate fi depashita.
Din tribuna am vazut un meci foarte echilibrat, pe muchie de cutzit cum s-ar spune. O ocazie imensa de ambele partzi (Dinitza shi Sorin) shi alte cateva oportunitatzi. In mare, un meci placut, tensionat, in care am vazut inca o data ca pentru a juca la cel mai inalt nivel e nevoie de multa dorintza, multa munca shi multa concentrare.
Singurul jucator de pe teren care a dezamagit a fost Dica. Fara sa exagerez deloc, pot sa spun ca n-a facut nimic bine astazi ! Nici o pasa, nici o recuperare ! NIMIC ! E inadmisibil ! Dorinel a alergat de vreo 2-3 ori mai mult ca Dica.....De mult n-am mai vazut un jucator sa joace atat de slab la Steaua. Sper ca in retur sa intre Boshtina. De subliniat ca partea stanga e cea mai firava, atat in aparare cat shi in atac. Nici Marin n-a stralucit azi, cu toate ca probabil o cauza importanta a fost "absentza" lui Dica.
Ce e cert dupa acest meci e ca avem in continuare shanse; in Spania va fi un hop important; daca jucatorii se vor mobiliza shi vor arata ca pot sa joace shi in deplasare, il vom trece ! Acum focul e la ei !!! Noi n-avem nimic de pierdut !!! Forza Steaua ! Hai baietzi ! Sa le dam goluri !!!

dragos_popa17
17th March 2005, 01:35
Parerea mea este ca Steaua a fost tactic peste Villareal, motiv pentru care trebuie sa-l felicit pe Zenga. In primul rand, jocul trebuie impartit pe cele doua reprize, total diferite intre ele.
In prima repriza, Zenga a incercat foarte bine sa speculeze faptul ca spaniolii se cred mult superiori si a predat lor initiativa. Ceea ce multi considera ca fiind o superioritate a celor de la Villareal a fost de fapt o capcana a italianului, o cedare intentionata a mijlocului terenului de catre stelisti care au incercat de foarte multe ori mingile lungi si contraatacurile care ne-au adus victoria cu Valencia. Aceasta tactica a fost in primul rand bazata pe forta axului central care in seara aceasta a fost la inaltime, atat Ghionea si Radoi in aparare cat si Paraschiv si Munteanu la mijloc fiind foarte siguri pe ei. De aceea singura ocazie notabila a spaniolilor a venit de la Jose Mari dupa o actiune pe partea lor dreapta de atac, unde Petre Marin dar si Dica, despre care eu unul cred ca ar da mai mult randament in spatele atacantilor decat pe flancul stang, au avut un joc slab. In rest, atacurile lor s-au rezumat la o posesie prelungita si suturi de la distanta. In schimb, Steaua a avut numeroase ocazii mari, inclusiv golul anulat al lui Dica. Din pacate, spaniolii au reusit sa anihileze o piesa importanta in aceasta schema gandita de Zenga, si anume pe Oprita. De fiecare data cand primea mingea, resiteanul era intampinat de doi sau chiar trei adversari care stopau astfel multe dintre contraatacurile noastre bazate pe cursele lui pe dreapta. Cu toate acestea, baietii nostri au reusit sa ajunga repede la poarta si astfel, in prima repriza, desi Villareal a dat impresia ca este la carma jocului, Steaua a fost echipa care a avut mai multe ocazii.
In repriza a doua, Pellegrini a observat usurinta cu care stelistii ajungeau la poarta si a ales sa inghete jocul si sa-si retraga echipa, rolurile inversandu-se. Astfel, Steaua a fost echipa care a avut o posesie superioara, Villareal bazandu-se acum mai mult pe contraatacuri. Baricadarea spaniolilor nu a ramas fara urmari, fazele de poarta scazand si de o parte si de alta. Totusi, Steaua a avut ocaziile mai mari dupa doua momente de geniu a lui Dorinel Munteanu si Oprita. Astfel, primul a recuperat o minge din picioarele lui Sorin la mijlocul terenului, a avansat cu ea vreo 20-30 de metri si a centrat-o pe capul lui Dinita in timp ce Oprita a reusit sa destabilizeze intreaga aparare spaniola printr-o pasa sclipitoare pentru fostul student care a trimis mingea milimetric pe langa poarta. La acestea se adauga si faza anulata eronat pe motiv de ofsaid in urma caruia Dica a ajuns sa suteze din 3 metri. De cealalta parte, Villareal a aratat ca intradevar este o echipa sud-americana si se simte mai bine pe contraatac, ratand o ocazie uriasa prin Sorin, aceasta fiind insa singura lor realizare majora in repriza secunda.
Per total putem spune ca meciul a fost dominat tactic de Steaua care a aratat ca poate juca mai bine si cand se apara si cand ataca. Spaniolii au fost nevoiti sa se declare multumiti de rezultat, spunand ca au obtinut ce isi doresc, desi inainte de meci au spus ca vreau o victorie in Ghencea. Un 0-0 care spun eu poate fi mai avantajos pentru noi decat un 1-0, stelistii fiind astfel mult mai motivati si mai responsabili in meciul de pe El Madrigal, in timp ce jucatorii de la Villareal vor aborda meciul mai relaxati, gandindu-se ca nu pot pierde victoria acasa, la fel cum s-au gandit si cei de la Bilbao in returul cu Austria Viena sau cum au facut-o cei de la Valencia cand au venit la Bucuresti.
Altfel, desi Zenga a declarat ca doreste o victorie la Villareal, nu cred ca va risca prea mult si se va baza in special pe o tactica mai defensiva si pe contraatacurile care au functionat si in meciul din seara aceasta. Ramane de vazut cum vom reusi sa-l anihilam pe Riquelme, cum il vom inlocui pe Paraschiv, daca isi va gasi Florentin Dumitru un loc in echipa, daca Oprita va avea mai mult spatiu pentru a ne incanta cu cursele sale sau daca Dinita si Cristea vor reusi mai multe intr-o aparare mai rarefiata.

OwenSkeet
17th March 2005, 08:30
Super atmosefa ce a fost la acest meci!! O galerie extraordinara ...;)

remus
17th March 2005, 15:43
asera am vazut un meci interesant , din pacate mai mult pentru cele "nevazute" : duelul marilor antrenori ( Pellegrini si Zenga ) , care si-au servit niste lovituri incredibile ( bomba cu Jose Mari / Florentin Dumitru ) . pe teren echipele au fost relativ echilibrate , cu un plus firesc pentru gazde , care erau oarecum obligate sa atace pentru a inscrie.
Argumentul echipei favorite e discutabil :

1.Villareal a facut 0-0 la kyev si s-a calificat in retur
2.Austria Viena a facut 0-0 acasa si a profitat de indolenta bascilor (A.Bilbao) in retur

in retur va trebui sa demonstram ca suntem o echipa fff buna si in deplasare.
pronostic 2-1 pt Villareal :(

HAI STEAUA :yeah: HAI STEAUA :yeah: HAI STEAUA :yeah:

uti2102
17th March 2005, 20:56
pronostic 2-1 pt Villareal
Vrei sa zici pentru Steaua ! :)

uti2102
20th March 2005, 23:54
Drumul nostru s-a oprit la Villareal. Spre deosebire de celelalte deplasari Steaua a jucat infipta inca de la inceput. Tupeu, determinare, mai greu insa cu realizarile tehnice......Steaua n-a jucat rau, insa e insuficient pentru a elimina o echipa de talia Villarealului.
Cu seriozitate pe gazon, la conducerea tehnica shi la cea administrativa Steaua are toate shansele sa-shi continue ascensiunea in Europa in sezoanele viitoare. Eu unul ashtept campionatul shi apoi ashtept ca baietzii sa-shi joace de la egal la egal shansele de a accede in Champions League. Pentru ca se poate !!!
FORZA STEAUA !!!

OwenSkeet
21st March 2005, 08:39
MULTUMIM STEAUA pt. clipele minunate care ni le oferit in aceasta campanie de calificare!!!!!;)

dragos_popa17
21st March 2005, 10:30
Sezonul acesta a fost extraordinar. Si iesirea din cupele europene a fost frumoasa. Sunt trist dar nu am un gust amar pentru ca am reusit sa ne luptam de la egal la egal cu Villarreal, una din cele mai in forma echipe din lume, dar valoarea si chiar si norocul a fost de partea lor aseara. De remarcat ca uefa.com lauda Steaua.

andrei_cj
21st March 2005, 13:11
Da intradevar se putea mai mult si cred ca Steaua putea mai mult....daca nu ar fi fost acea greseala a lui Hamutovski ma rog...oricum baietii merita felicitari.....au tinut capul sus!

P.S. De la cluj Felicitari echipei Steaua Galeriei care in meciul tur chiar si retur au fost extraordinari....si....suntem mandrii de voi!

Saber Rider
21st March 2005, 13:39
Mda ... am iesit frumos din Europa, dar nu era mai bine sa nu iesim ?!?

Sunt foarte de acord cu declaratia lui Lacatus : "Ştiţi unde s-a decis calificarea ? Steaua a avut 3-4 ocazii īn cele două manşe şi n-a dat nici un gol, Villarreal a avut 3-4 ocazii şi a marcat de două ori. Aceasta este diferenţa dintre fotbalul romānesc şi cel din Occident" .

Probleme iarasi la finalizare, ca pe vremea lui Piturca. Am avut ocazii si totusi nu am marcat. Si treaba asta nu s-a intamplat numai acum cu Villarreal, ci si in campionat, fiind de ajuns sa amintesc de meciul Stelei cu Poli Iasi din tur.

Off ... trebuie neaparat pus la punct acest neajuns.
Aparare buna avem, putine goluri primite. Mijloc bun avem, pentru ca ajungem destul de des in fata portii adverse. Dar atac bun, nu prea avem. Ca nu prea marcam din multitudinea de ocazii avute.

Mariusmadmax
26th March 2005, 14:02
Felicitari Steaua !
Multumim !