PDA

View Full Version : Ionut Negoita



Leo
2nd December 2012, 01:28
”Interesul domnului Negoita de a deveni actionar la Dinamo l-a mai manifestat in timp. Am optat cu domnul Savulescu pentru a-l coopta langa noi. Am avut aceeasi optiune, bazata pe o cooperare indelungata, pe o cunoastere umana veche. Ca urmare, in structura manageriala a lui Dinamo, in Consiliul de Administratie, putem anunta oficial prezenta lui Ionut Negoita''.
(Nicolae Badea)


”Mi-am dorit de multa vreme sa intru la Dinamo in calitate de actionar. N-am gasit pana acum momentul potrivit, dar ce mi-am propus am si realizat. Sunt bucuros si onorat pentru aceasta oportunitate. Motoul nostru este "Construim o echipa impreuna". Ne dorim performante fotbalistice tot mai ridicate. Sunt convins ca vom face o echipa puternica”.
(Ionut Negoita)

”Cred în aceasta echipa si in capacitatea de a face performante. Dar este nevoie de timp. Din pacate, la noi multi se grabesc”
(Ionut Negoita)

Leo
2nd December 2012, 02:01
Negoita le-a transmis colegilor din actionariat ca nu va avea soarta altor actionari, care au plecat din Stefan cel Mare cu gauri mari în buget. Acesta planuieste ss platească toate datoriile cu conditia să devina actionar majoritar! "Sa nu ma confunde cu altii dinaintea mea, eu sunt dispus sa investesc multi bani si e normal sa cer actiuni la schimb. Le-am spus colegilor mei din actionariat ca sunt dispus sa pun eu sase milioane de euro, iar jumatatea cealalta de datorie sa fie impartita intre ceilalti doi actonari. Dar vreau sa am eu controlul clubului!", a explicat Negoita

Leo
2nd December 2012, 02:07
3,5 milioane de euro a platit Negoita pentru actiunile lui Cristi Borcea

8,5 milioane de euro a investit Nicolae Badea in ultimii cinci ani, in timp ce Savulescu a bagat 5 milioane de euro, plus un teren in valoare de 2 milioane de euro pus garantie la banci.


In acest sezon au investit:
Dragos Savulescu 700.000 euro
Nicolae Badea 500.000 euro
Ionut Negoita 500.000 euro

Negoita a mai adus, ca sponsor al clubului, alte 2 milioane de euro


Fiecare dintre ei are 30% din actiuni. 10% are FC Dinamo 1948 SA.
Daca Negoita cumpara actiunile lui Savulescu, devine actionar majoritor.

Leo
19th December 2012, 10:09
Soluțiile lui Negoiță de evitare a falimentului la Dinamo
- infuzie de capital, astfel: Negoiță (6 milioane de euro), Badea (2 milioane de euro), Săvulescu (2 milioane de euro)
- desemnarea lui Negoiță ca președinte al Consiliului de Administrație
- mandatarea lui Negoiță ca factor unic de decizie al clubului
- reformă și restructurare radicală care să conducă la reducerea cheltuielilor, creșterea veniturilor, eficientizarea activității clubului și a performanței sportive
- redefinirea procentelor deținute de acționari: Negoiță (55,5%), Badea (20%), Săvulescu (20%), FC Dinamo (4,5%)

Utilizator
20th December 2012, 15:37
daca asta e adevarul, atunci e un plan rezonabil.
ramane de vazut daca se va si realiza, Badea nu cedeaza asa de usor si nu prea inteleg de ce.
Nu pare sa aiba solutii si pare ca vrea sa moara cu Dinamo de gat.

Leo
20th December 2012, 15:38
De ce, de prost ce e.

Utilizator
20th December 2012, 15:41
nu cred asta, cred ca e ceva la mijloc care il face sa tina cu dintii de cota lui de actiuni de la Dinamo.
altfel planul lui Negoita l-ar lasa inca un procent bun din actiuni si l-ar scapa de probleme.

torinezu
21st December 2012, 14:53
jegul de badea-dinca nu se lasa, tine cu tot dinadinsul sa ne faca praf. e foarte aproape, nemernicul.
degeaba incearca negoita sa-i explice, n-are cui!

The_Wolf
27th February 2013, 19:53
Negoita are o avere de 170-180 milioane de euro. Suficient cat sa tina Dinamo ca unic actionar. Badea pleaca, e un lucru cert.
Cam astea sunt averile principalilor investitori, Negoita sta chiar foarte bine:


1. Ioan Niculae (patron Astra) - 1,7 miliarde de euro
2. Gigi Becali (patron Steaua) - 300 milioane de euro
3. Adrian Porumboiu (patron Vaslui) - 180-182 milioane de euro
4. Ionut Negoita (actionar Dinamo) - 170-180 milioane de euro
5. George Copos (patron Rapid) - 170-175 milioane de euro
6. Ioan Neculaie (patron Brasov) - 70 milioane de euro
7. Nicolae Badea (actionar Dinamo) - 58-60 milioane de euro
8. Arpad Paszkany (patron CFR Cluj) - 50-51 milioane de euro
9. Florian Walter (actionar Petrolul) - 47 milioane de euro
10. Gica Hagi (patron Viitorul Constata) - 19-20 milioane de euro

Srdjan
27th February 2013, 20:00
Coposica e atat de sus? Ce diferenta intre Hagi si Walter :D. Nu stiam ca Arpad e atat de parlit

Uncle Ben
27th February 2013, 20:11
10. Gica Hagi (patron Viitorul Constata) - 19-20 milioane de euro
Corect, constata! Patronul Viitorului constata ca-i mai bine si mai usor daca te dai pe langa cei puternici!
De pilda pe langa finul Gigi... :D

Leo
16th March 2013, 11:12
Ionut Negoita, 39 de ani, este de miercuri 13 martie noul actionar majoritar al clubului dinamovist, preluand ”pachetele” lui Nicolae Badea, 64 de ani, și Dragos Savulescu, 39 de ani.

Cum arată acționariatul lui Dinamo acum
Ionuț Negoiță: 88,88%
AFC Dinamo: 11,08%
Cornel Dinu: 0,04%

New Dinamo la nivel administrativ
Ionuț Negoiță - acționar majoritar
Cătălin Petrescu - director executiv
Angela Bujor - contabil șef
Cei trei vor avea drept de semnătură

Va fi pentru prima data cand Dinamo va avea un singur sef de la "ruperea" sectiei de fotbal de Clubul Sportiv Dinamo.

Leo
23rd March 2013, 13:43
Ionuț Negoiță i-a vizitat joi pe dinamoviști la Poiana Brașov, acolo unde a oferit un interviu pentru cititorii ProSport

Șeful "câinilor" a explicat că și-a dorit mult să devină acționar majoritar, pentru că este un om căruia îi place să-și asume deciziile
Omul de afaceri își propune să implementeze un model occidental la Dinamo, luând în calcul să aducă specialiști străini în conducere

Domnule Negoiță, cum vedeți echipa la mai mult de jumătate de an după ce ați venit în acționariatul clubului?
Planul meu este pe doi ani, fiindcă vreau să construiesc ceva foarte solid. Dar, fără discuție, pentru sezonul viitor, Dinamo va avea ca obiectiv o clasare între primele trei. În consecință, în august 2013 vreau să fim pe podium.

Ați avut în plan, atunci când ați devenit acționar la Dinamo, să ajungeți primul om din club?
Nu neapărat... Pentru mine era un vis, dar îmi place și munca în echipă. Bun, e adevărat că sunt de părere că trebuie să existe un lider, care să își asume deciziile.

Care a fost cel mai important lucru care v-a determinat să investiți la Dinamo? Dragostea pentru club, notorietatea?
(Se gândește câteva secunde). Notorietate aveam și înainte, iar fotbalul nu aduce o notorietate de invidiat... Eu iubesc acest sport, îl practic foarte des și mi‑am dorit să susțin un fenomen care bucură atâția oameni.

Le-ați promis jucătorilor prime pentru calificarea în Europa League? Este un obiectiv vital în acest sezon? Cornel Țălnar a spus că ar fi bine ca Dinamo să nu se gândească la așa ceva...
Este adevărat, am discutat, numai că nu am stabilit încă detaliile. Da, Dinamo are obiectiv calificarea în cupele europene. Ar fi de preferat să se întâmple așa, însă trebuie să luăm în calcul și cealaltă variantă.

Steaua a reușit performanțe remarcabile în acest sezon. Credeți că dumneavostră, ca nou investitor în fotbalul românesc, aveți ce învăța de la rivalii din Ghencea?
Steaua este într-un moment bun și atât! Nu avem modele în țară. De fapt, nici din străinătate nu avem un model fix. De exemplu, echipa din străinătate pe care o susțin este Real Madrid, dar nu încerc să copiez ce e acolo. Pur și simplu vrem să ne inspirăm de la marile cluburi ale Europei și încercăm să aplicăm tot ce i se potrivește lui Dinamo.

Vă gândiți să aduceți conducători din străinătate? Din Germania, Olanda?
La un moment dat este posibil, de ce nu? Vrem să avem o conducere ca la carte, dar veți vedea în viitor. Nu vreau să dau mai multe detalii acum.

Dumneavoastră o să aveți un cuvânt în momentul în care vor fi aduși jucători sau o să lăsați totul la latitudinea staff-ului tehnic și conducerii executive?
Staff-ul tehnic comunică ceea ce are nevoie, iar apoi căutăm cu toții cele mai bune soluții pentru a îndeplini aceste cerințe. Este normal să ne consultăm, să își dea fiecare cu părerea, deci, implicit și eu.

În cât timp va avea Dinamo stadion nou?
Așa cum am mai spus, consider că în aproximativ patru ani acest proiect se poate realiza.

Tot în «Ștefan cel Mare»?
Da… Adică, voi face tot posibilul să fie așa.

Aveți în plan modernizarea întregii baze sportive?
Să vedem ce soluții sunt. Așa este de preferat, dar noi mai avem și baza de la Săftica, așa că totul este deocamdată sub control.

Cu cine vă consultați în privința a tot ceea ce înseamnă viitorul echipei?
Am o colaborare foarte bună cu staff-ul tehnic, cu domnul Anghelache, cu Mircea Lucescu, dar și cu alte persoane de fotbal...

Cum ar fi?
(râde) Nu sunt suficiente numele pe care le-am dat? Haideți să ne rezumăm deocamdată la cei doi.

Leo
28th March 2013, 13:21
Programul in 10 puncte:

(1) Stabilitate financiară. Imediat după ce am preluat echipa am ajuns cu banii la zi și am rezolvat și problema licențierii, unde era nevoie de o sumă importantă de bani.


(2) În afară de stabilitatea financiară îmi doresc stabilitate și la nivelul echipei și o creștere.

Venim după o perioadă cu destul de multe discuții și situații conflictuale, în care echipa a terminat doar pe locurile cinci sau șase. Îmi doresc o stabilitate a clubului și un parcurs cât se poate de echilibrat și o creștere constantă și un punct de performanță cât mai ridicat. Dinamo trebuie să fie în top 3 de fiecare dată.Vreau un climat cât mai bun pentru a genera performanță.

(3) Al treilea punct este reorganizarea clubului. Vreau să avem o mult mai mare atenție cu centrul de copii și juniori. Asta va fi o prioritate pentru mine. Vom investi în acest sens și îmi doresc să scoatem cât mai multe dintre talentele României la suprafață.

Îmi doresc ca echipa să fie formată în mare măsure din jucători români.

(4) Un al patrulea punct este un proiect nu neapărat nou, dar îmbunătățit. Legendele clubului trebuiesc puse în valoare. Pentru asta încercăm pe cât posibil să le oferim un loc cât mai onorabil, plecând de la abonamente pe viață. Vom încerca să inițiem și diferite activități prin care să fie clar că dumnealor încă fac parte din viața acestui club.

(5) La punctul cinci este vorba despre un nou imn, Voi demara o discuție publică și normal că voi avea întâlniri și cu fanii. Se va vota, iar imnul care va obține cele mai multe voturi va deveni imnul clubului.

(6) O altă problemă importantă: comunicarea. Vreau să ne punem la punct la acest capitol. Asistăm la o revoluție a ceea ce însemană comunicare, online, tehnologie. Deja se lucrează, sperăm ca la meciul cu Astra să fie lucruri noi implementate.

(7) Un alt punct care mă interesează foarte tare este merchandising-ul. Sper ca într-un an de zile să avem mai multe puncte de desfacere, așa cum este normal la un club de talia lui Dinamo.

(8) Un alt subiect ar fi un muzeu al clubului. Nu avem așa ceva și fac un apel la toți fanii dinamoviști care au în posesie orice înseamnă simbolistică legată de acest club. Sper să le doneze către club sub anumite condiții și vrem cât mai rapid să punem la punct acest muzeu.

(9) Avem proiecte speciale și pentru copii. Vom da bilete în școli, care să vină la meciurile jucate de Dinamo pe teren propriu. Ei vor avea la dispoziție și o platformă online.

(10) La punctul zece vorbim despre un stadion și un complex sportiv cât mai modern. În Groapă, normal, în Ștefan cel Mare. Voi face tot ce ține de mine pentru asta. Nu este un proiect ușor, nu e ceva ce se poate face de azi pe mâine"


http://www.fcdinamo.ro/wp-content/uploads/2013/03/72-e1364384356474-1024x680.jpg

Leo
29th March 2013, 17:17
In cadrul conferintei de presa, Ionel Danciulescu i-a daruit lui Ionut Negoita un tricou cu semnaturile tuturor jucatorilor si unul cu numarul 25, cu o dedicatie speciala din partea atacantului care a atins cota de 500 de meciuri disputate in Liga I. Ionut Negoita a preciat ca va dona cele doua tricouri pentru viitorul muzeu al clubului.

doraly
29th March 2013, 17:45
Programul in 10 puncte:

(1) Stabilitate financiară. Imediat după ce am preluat echipa am ajuns cu banii la zi și am rezolvat și problema licențierii, unde era nevoie de o sumă importantă de bani.


(2) În afară de stabilitatea financiară îmi doresc stabilitate și la nivelul echipei și o creștere.

Venim după o perioadă cu destul de multe discuții și situații conflictuale, în care echipa a terminat doar pe locurile cinci sau șase. Îmi doresc o stabilitate a clubului și un parcurs cât se poate de echilibrat și o creștere constantă și un punct de performanță cât mai ridicat. Dinamo trebuie să fie în top 3 de fiecare dată.Vreau un climat cât mai bun pentru a genera performanță.

(3) Al treilea punct este reorganizarea clubului. Vreau să avem o mult mai mare atenție cu centrul de copii și juniori. Asta va fi o prioritate pentru mine. Vom investi în acest sens și îmi doresc să scoatem cât mai multe dintre talentele României la suprafață.

Îmi doresc ca echipa să fie formată în mare măsure din jucători români.

(4) Un al patrulea punct este un proiect nu neapărat nou, dar îmbunătățit. Legendele clubului trebuiesc puse în valoare. Pentru asta încercăm pe cât posibil să le oferim un loc cât mai onorabil, plecând de la abonamente pe viață. Vom încerca să inițiem și diferite activități prin care să fie clar că dumnealor încă fac parte din viața acestui club.

(5) La punctul cinci este vorba despre un nou imn, Voi demara o discuție publică și normal că voi avea întâlniri și cu fanii. Se va vota, iar imnul care va obține cele mai multe voturi va deveni imnul clubului.

(6) O altă problemă importantă: comunicarea. Vreau să ne punem la punct la acest capitol. Asistăm la o revoluție a ceea ce însemană comunicare, online, tehnologie. Deja se lucrează, sperăm ca la meciul cu Astra să fie lucruri noi implementate.

(7) Un alt punct care mă interesează foarte tare este merchandising-ul. Sper ca într-un an de zile să avem mai multe puncte de desfacere, așa cum este normal la un club de talia lui Dinamo.

(8) Un alt subiect ar fi un muzeu al clubului. Nu avem așa ceva și fac un apel la toți fanii dinamoviști care au în posesie orice înseamnă simbolistică legată de acest club. Sper să le doneze către club sub anumite condiții și vrem cât mai rapid să punem la punct acest muzeu.

(9) Avem proiecte speciale și pentru copii. Vom da bilete în școli, care să vină la meciurile jucate de Dinamo pe teren propriu. Ei vor avea la dispoziție și o platformă online.

(10) La punctul zece vorbim despre un stadion și un complex sportiv cât mai modern. În Groapă, normal, în Ștefan cel Mare. Voi face tot ce ține de mine pentru asta. Nu este un proiect ușor, nu e ceva ce se poate face de azi pe mâine"


http://www.fcdinamo.ro/wp-content/uploads/2013/03/72-e1364384356474-1024x680.jpg

Cu rabdare si cu intreaga suflare dinamovista alaturi o sa reuseasca sigur.

Mario Di Lazi
14th May 2013, 20:16
Foarte ambitios dl. Negoita. Am incredere in el ca o sa faca lucruri frumoase la Dinamo. Diplomatia de care da dovada este lucrul pe care il apreciez cel mai mult.

Wuf
18th September 2013, 15:54
Ionuț Negoiță urmează să plătească, până la sfârșitul acestei luni, prima tranșă pentru acțiunile cumpărate de la Nicolae Badea. 860.000 de euro va trebui să achite patronul de la RIN, altfel, fostul președinte CA va reveni în „Groapă”
http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7946/11342758/1/04-razvan-lupica-1.jpg?width=815
Sursa: http://www.prosport.ro/fotbal-intern/liga-1/toamna-se-platesc-datoriile-11342758