PDA

View Full Version : Timisoara Saracens



Leo
1st December 2012, 02:00
http://rugby-timisoara.ro/images/logo.png


Clubul ia fiinta in 1949.

Palmares:

2 titluri de Campioni, 1972 si 2012
1 Cupa Romaniei in 2011
Campioni ai Europei Centrale in 2009
Vicecampioni ai Europei Centrale in 2011

Leo
1st December 2012, 02:18
http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRHxgfeXZ4kankPjAg-Mn4k-HCURxtJTSPS-_lygdZgpZmNIuCd


http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQpe3FygQU7p6-x5Ld6K0mkK41z0TfVwnagzjzb8ETqSqETMHkZ2g


http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTgA2OsGXDLz-BjQ_jCs4slzaEAnqMftz2Efyxq2zSYUtG7kz-c

Leo
1st December 2012, 02:22
http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ8xQPJJ13XzW01oO6Vs-p5l1lHm-4kBuIKvWhsMPQq4NROSfFX


http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQh7WXOhzWPB-CJ4lmwo_OBJZQySgK2kOHuAFNEzXGBtkOiW2ekUA


http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSaZOoRVvxxe2HpfeWnATMLJ6lJBMmwD 9jTvCFwrFhkkIy9zVUggw

Leo
1st December 2012, 02:27
http://tb.ziareromania.ro/Rugby-in-Vinerea-Mare--jucatorii-sudafricanului-Chester-Williams-debuteaza-la-Timisoara-cu-Dinamo/1c63110dc57002dc16/90/90/2/70/Rugby-in-Vinerea-Mare--jucatorii-sudafricanului-Chester-Williams-debuteaza-la-Timisoara-cu-Dinamo.jpg



Antrenorul Chester Williams.

Leo
4th January 2013, 17:51
Chester Williams, cel mai bun antrenor al anului 2012 in Romania. El a fost considerat de votanti in cadrul sondajului intocmit de Federatia Romana de Rugby ca fiind cel mai bun.

Leo
4th January 2013, 18:11
Saptamana viitoare, RCM Timisoara isi reia pregatirea.
RCM Universitatea Timisoara va avea 3 cantonamente. Primul are loc la Valea lui Liman. Al doilea la Arsenal Park Orastie. Ultimul, cel mai important, are loc in Turcia in Antalya.
“Acolo ne vom antrena împreună cu câteva echipe din Rusia și din Georgia. Măcar acolo vom avea adversari de pregătire. Problema este că în România echipele nu se prea înghesuie să joace cu noi! Poate suntem prea puternici!”, spunea Dan Dinu la finalul anului trecut.

Din lot vor lipsi cei 10 jucatori convocati la selectionata Ligii de rugby, Bucharest Wolves. Componentii timisoreni, cei mai multi de la o singura echipa, chemati la Bucuresti sunt: Horatu Pungea, Otar Turasvili, Eugen Capatana, Daniel Carpo, Vasile Rus, Dorin Lazar, Marian Drenceanu, Gabriel Conache, Madalin Lemnaru si Catalin Fercu.

Leo
8th January 2013, 23:51
RCM Timisoara nominalizata drept “Echipa anului 2012″ pentru aducerea titlului national pe Bega, dupa o asteptare de 4 decenii in sportul cu balonul oval. Au fost premiati cu 242.600 de ron.

cimitiru branesti
9th January 2013, 18:24
RCM Timisoara nominalizata drept “Echipa anului 2012″ pentru aducerea titlului national pe Bega, dupa o asteptare de 4 decenii in sportul cu balonul oval. Au fost premiati cu 242.600 de ron.
poli & rapid: 2 mituri, 2 titluri

Tyler Durden
10th January 2013, 12:09
Lol, ce subtil esti, Cornel Spiritual.:))

Leo
11th January 2013, 11:06
Lasati rugbyul curat.

Leo
14th January 2013, 11:50
Doua transferuri confirmate pentru noul sezon sunt sud-africanul Randall Morrison si georgianul Bidzina Samhkaradze.

Leo
21st January 2013, 19:16
Madalin Lemnaru, indisponibil cel putin 4 luni din cauza unei rupturi de tendon ahilean (posibil completa) la piciorul stang.

Leo
24th January 2013, 11:14
Eugen Capatana, Catalin Fercu, Daniel Carpo și Horatiu Pungea au fost convocati la lotul national pt partida internationala cu Portugalia din 2 februarie.

Leo
31st January 2013, 22:27
Devenită campioană națională, echipa de rugby RCM Universitatea de Vest Timișoara vrea să-și asigure viitorul. Astfel, în orașul de pe Bega va fi înființată o academie de juniori.
Operațiunea de înființare a acestei academii a demarat deja, clubul derulează deja selecții în rândul tinerilor, atât la Timișoara, cât și în localitățile din jur.


“Vrem să avem cel mai mare centru de juniori din țară. În momentul de față avem două echipe, la U17 și U19, ultimii urmând să devină seniori după acest sezon. Din vară, vom mai avea o grupă de U16. Am făcut selecții la clasele a VII-a și a VIII-a, la școli din oraș și de la sat, iar zilnic ne vin la antrenament undeva la 40-50 de copii”, spunea Dănuț Borzaș, secretar general al RCM Universitatea de Vest Timișoara.

http://www.tion.ro/rugby-ul-timisorean-va-avea-academie-de-juniori/1241479

Leo
9th March 2013, 12:07
RCM Timisoara a adus sapte jucatori noi in acest sezon. De la Farul Constanta au venit Morrison Randall si Van Wyk Mc Garth, dar si Bidzina Shamkaradze si Giorgi Khositashvili, fosti jucatori ai gruparii constantene. De la CSU Arad a venit Marian Gorcioaia, iar tocmai din Australia a fost adus Stephen Shennan.

In plus, Timisoara il va putea folosi in acest sezon si pe Valentin Poparlan, transferat de la CSM Bucuresti.

Leo
19th March 2013, 14:47
Ultima achizitie: Jack Umaga. Jucator de 28 de ani, polivalent, cu o bogata experienta in Noua Zeelanda si in Japonia, sportivul cu origini samoane vine sa intareasca linia de trei-sferturi.

Leo
23rd March 2013, 23:47
http://www.onlinesport.ro/forum/announcement.php?f=154
Va rog sa cititi si sa tineti cont.

Gontel
24th March 2013, 17:38
Ultima achizitie: Jack Umaga. Jucator de 28 de ani, polivalent, cu o bogata experienta in Noua Zeelanda si in Japonia, sportivul cu origini samoane vine sa intareasca linia de trei-sferturi.

Ai uitat sa mentionezi faptul ca este var indepartat cu fostul All Black Tana Umaga. Oricum, Timisoara are o linie foarte puternica de troacari pentru acest sezon. Ar fi fost si mai redutabila daca nu s-ar fi accidentat Lemnaru.

Leo
27th March 2013, 12:50
http://cluburi.super-liga.ro/lib/foto/1362993544_timisoara.jpg

Antrenor principal: Chester Williams
Antrenor secund: Daniel de Villiers
Manager: Danut Borzas
Doctor: Octavian Câmpean
Jucatori legitimati: 33
Media de varsta: 26,4 ani


Lot de jucatori

Bradu Bogdan Florian
24.01.1985 / Flanker
Burcea Sandu Stelian
07.10.1983 / Flanker
Calafeteanu Valentin Nicolae
25.01.1985 / Mijlocas la gramada
Capatina Marian Eugen
18.06.1986 / Taloner
Carpo Daniel
26.11.1984 / Nr. 8
Conache Gabriel
24.01.1991 / Mijlocas la deschidere
Drenceanu Marian
01.03.1990 / Linia a doua
Dumitru Victor Alexandru
28.10.1991 / Mijlocas la gramada
Fantanaru Florin
04.04.1987 / Centru
Fercu Catalin
05.09.1986 / Fundas
Gorcioaia Marian
15.08.1992 / Taloner
Khositashvili Giorgi
09.11.1983 / Pilier
Kinikinilau Paula Fakavainga
30.08.1986 / Centru
Lazar Dorin
23.01.1990 / Linia a doua
Lemnaru Madalin Vlad
26.03.1989 / Aripa
Maris Samuel
13.07.1985 / Pilier
Militaru Gigi
14.08.1986 / Pilier
Moala Viliami Tu`akalau
23.01.1981 / Aripa
Morrison Randall Anthony
12.02.1984 / Flanker
Orghianu Igor
18.11.1991 / Pilier
Popârlan Valentin
12.06.1987 / Linia a doua
Pungea Horatiu Eugen
18.02.1986 / Pilier
Rose Jody Gavin
29.07.1986 / Mijlocas la deschidere
Rus Vasile Sorin
21.10.1983 / Flanker
Samkharadze Bidzina
02.10.1983 / Mijlocas la gramada
Shennan Stephen Ross
07.01.1991 / Aripa
Sola Johnny
24.09.1980 / Centru
Tanase Laurentiu Marian
11.06.1985 / Flanker
Tarus Alexandru Mihai
09.05.1989 / Pilier
Tuiatua Ben Dominic
07.04.1990 / Centru
Turashvili Otar
14.07.1986 / Taloner
Umaga Siaki Jack
18.06.1984 / Centru
Van Wyk Mc Grath
18.09.1987 / Aripa

Leo
27th March 2013, 12:58
Etapa 1
sta

Etapa 2
30.03.2013
ora 10:00 Gheorghe Rascanu Timisoara - Baia Mare

Etapa 3
06.04.2013
ora 10:00 Ghencea Steaua - Timisoara

Etapa 4
13.04.2013
ora 10:00 Gheorghe Rascanu Timisoara - Farul Constanta

Etapa 5
20.04.2013
ora 11:30 Olimpia CSM Bucuresti - Timisoara

Etapa 6
24.04.2013
ora 10:00 Gheorghe Rascanu Timisoara - Dinamo

Etapa 7
27.04.2013
ora 11:30 Cluj Arena U Cluj - Timisoara

Etapa 8
sta

Etapa 9
12.05.2013
ora 11:00 Lascar Ghinet Baia Mare - Timisoara

Etapa 10
18.05.2013
ora 10:00 Gheorghe Rascanu Timisoara - Steaua

Etapa 11
26.05.2013
ora 11:00 Mihail Naca Farul Constanta - Timisoara

Etapa 12
19.07.2013
Gheorghe Rascanu Timisoara - CSM Bucuresti

Etapa 13
24.07.2013
Florea Dumitrache Dinamo - Timisoara

Etapa 14
27.07.2013
Gheorghe Rascanu Timisoara - U Cluj

Leo
28th March 2013, 13:58
http://www.banatsport.ro/wp-content/uploads/2013/03/echipament-rugby.jpg

RCM Timisoara si-a prezentat echipamentul in care spera sa obțina cel de-al treilea titlu de campioana din istorie si al doilea consecutiv. Banatenii vor fi imbracati de unul dintre cei mai impotanti distribuitori de echipament sportiv din lumea rugbyului, O’Neills.
Vor avea parte de patru variante de echipament de joc, in culorile galben-albastru, unul mai frumos decat celalalt, noul furnizor asigurand si treninguri, tricouri de prezentare si de antrenament.


RCM va lansa in curand o bere speciala pentru suporterii echipei, Rugbeer.
http://www.super-liga.ro/2013/03/29/rugbeer-berea-campionilor/

Leo
28th March 2013, 14:05
Lucrurile la stadionul CFR au început si se spera ca din play-off, echipa mare sa se mute pe arena de langa Gara de Nord pentru meciurile oficiale.

Leo
28th March 2013, 14:12
Puterea clubului este una reala. Bugetul clubului pt editia aceasta este de 1,5 milioane euro, cel mai mare din Romania.

Leo
28th March 2013, 16:28
Sambata, pe teren propriu Timisoara va da piept cu Baia Mare. Va fi un meci greu, dar mai dificil va fi terenul din Ronat, vremea proasta din ultimele zile a “umezit” serios gazonul, iar cel mai probabil sambata va fi mult noroi pe teren…


“Este un meci dificil, noi trebuie să facem tot să îl câștigăm. Într-adevăr, este primul meci oficial în care va juca echipa în noua formulă, eu am încredere că vom câștiga. Sigur echipa este mai puternică decât anul trecut”, a mai subliniat Chester.

Leo
3rd April 2013, 11:30
Urmatorul meci de acasa se va juca pe Dan Paltinisanu.

Leo
5th April 2013, 15:02
Meciul de rugby dintre RCM Timisoara si Farul Constanta nu se va mai disputa pe stadionul Dan Paltinisanu. Desi Consiliul Judetean a fost de acord, clubul ACS Poli a refuzat intrucat pe 15 aprilie se asteapta inspectia din partea Federatiei, pentru omologarea terenului, si n-ar vrea sa se strice gazonul.

Leo
6th April 2013, 14:44
Steaua- RCM Timisoara 30-18


Un dus rece care sper sa deschida ochii autoritatilor. Principala cauza a infrangerii este lipsa locului de antrenament. RUSINE! Apoi lipsa experimentatilor: Fercu, Turashvili, Kinikinilau, jucatori esentiali. Plus arbitrajul, pe alocuri dubios.

Timisoara incepe foarte bine si conduce din min 5 cu 7-0. La pauza scorul era 24-7. La un moment dat, Timisoara a dat de inteles ca poate reveni in joc, dar acest lucru nu s-a intamplat.
De remarcat eseul superb al lui Shennon, dupa o cursa de 50 de metri.
Scor final 30-18.


RCM TIMISOARA: Țăruș, Cpăpățână, Pungea, Lazăr, Drenceanu, Burcea, Rus, Carpo, Shamkaradze, Umaga, Moala, Sola, Fântânaru, Shennon, Conache. Au mai intrat: Militaru, Morisson, Popârlan, Van Wijk, Tănase, Calafeteanu.

Steaua: Vlaicu, un eseu si 5 lovituri de pedeapsa, Dumitru – eseu, Neiner – eseu.

RCM: Rus – eseu, Shennon – eseu, Conache – o transformare si doua lovituri de pedeapsa.

Leo
9th April 2013, 20:03
Meciul cu Farul de sambata, 13 aprilie, se va juca pe stadionul CFR.

Leo
13th April 2013, 14:05
Si pe CFR gazonul a fost plin de noroi. Pacat ca starea terenului strica calitatea jocului.

Leo
21st May 2013, 22:26
Echipa de rugby RCM Timisoara a vizitat astazi spitalul de copii Louis Turcanu, unde au facut o donatie, in sprijinul ridicarii unui nou corp de cladire in curtea spitalului.

Juctorii Timisoarei au strans, la ultimul meci de acasa, castigat impotriva Stelei, bani pentru Campania “Da un leu pentru copilul tau”, atat din buzunarele lor, cat si din partea spectatorilor, astfel ca astazi s-au prezentat la spital cu 2.000 de lei si 100 de euro.


„Ne bucuram ca ne-am alaturat acestei campanii, rugby-ul e un sport nobil si e o mandrie pentru noi sa facem un lucru bun pentru copii. Sunt foarte multi copii nevoiasi, care au nevoie de tratament, toate sunt scumpe, din pacate tara in care traim nu ne ajuta prea mult si e foarte important ca oamenii sa o faca”, a declarat Daniel Carpo, jucatorul lui RCM.

Leo
10th June 2013, 10:55
Sapte dintre componentii RCM Timisoara: Fercu, Calafeteanu, Carpo, Poparlan, Pungea, Lazar, Capatana au fost convocati pentru meciul pe care Romania l-a sustinut si castigat impotriva Rusiei. Fercu a reusit si un eseu pentru romani fiind co-autor si la alte reusite.

Leo
26th June 2013, 22:25
In perioada 24 iunie – 13 iulie Madalin Lemnaru va avea acces la tratamente performante in cadrul unuia dintre cele mai bune centre de recuperare din Europa, Le Centre Européen de Rééducation réservé aux Sportifs (CERS).
Jucatorul timisorean a suferit o accidentare in meciul cu Bath – ruptura completa de tendon ahilean la piciorul stang – si a mai beneficiat de terapii de recuperare in intervalul scurs de la momentul accidentarii si pana in prezent.

Leo
2nd July 2013, 22:46
Obiectivul timisorenilor este castigarea campionatului si a Cupei Romaniei.

Leo
6th September 2013, 12:32
RCM Timisoara se pregateste de ultimul meci din play-off. Elevii lui Chester Williams vor sa termine play-off-ul cu o noua victorie in fata publicului propriu. Corpul tehnic al echipei timisorene doreste sa odihneasca o parte din jucatorii de baza ai echipei, in concluzie in teren vor intra rugbistii care au jucat mai putin.

pffv
7th September 2013, 11:23
RCM Timisoara se pregateste de ultimul meci din play-off. Elevii lui Chester Williams vor sa termine play-off-ul cu o noua victorie in fata publicului propriu. Corpul tehnic al echipei timisorene doreste sa odihneasca o parte din jucatorii de baza ai echipei, in concluzie in teren vor intra rugbistii care au jucat mai putin.

Se vede :mad: !

pffv
7th September 2013, 11:48
18:19 cu Steaua :headbang: !

Leo
2nd October 2013, 20:20
Rugbystii de la RCM si-au facut freze noi pt finala de la Bucuresti.

“Este pentru noi o susperstitie sa ne tundem inainte de meci. Sper ca noul look sa imi poarte noroc. Am vrut ca incerc ceva nou, e distractiv si oricand il pot vopsi la loc. Si acasa, in Noua Zeelanda obisnuiam sa imi vopsesc tot parul blond. Acum, nu stiu ce va spune Chester, poate deseara va trebui sa vin inapoi sa ma vopsesc din nou brunet”, a glumit Sola.

http://www.opiniatimisoarei.ro/fortaviola/wp-content/uploads/2013/10/colj-rugbysti-freza.jpg

(opinia Timisoarei)

Leo
4th October 2013, 15:40
http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7965/11454549/1/afisrugby-n.jpg?width=815

Președintele clubului timișorean, Dan Dinu, a explicat care este mesajul din spatele acestui afiș: “Puțină lume știe, corida înseamnă înfrângerea forței brute, reprezentată de taur. Toreadorii sunt cei ce iau parte în coridă, iar matadorul e cel ce dă lovitura de grație taurului. Corida are patru acte importante: rugăciunea, când toreadorul e purtat pe poarta principelui către coridă, lupta propriu zisă, omorârea taurului de matador, iar, în final, tăierea urechilor și prezentarea lor către public”.

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/rugby/matadorii-din-banat-isi-apara-titlul-pe-arcul-de-triumf-vezi-afisul-creat-de-timisoreni-pentru-finala-de-rugby-11454549

Srdjan
4th October 2013, 16:52
Ii batem,am vazut meciul cu Farul si i-am distrus pur si simplu

six
5th October 2013, 20:20
campionii campionii /hello/hello/hello

Leo
5th October 2013, 20:35
''Primăria Municipiului Timișoara, Casa de Cultură a Municipiului Timișoara și clubul de rugby RCM UVT Timișoara organizează duminică, 6 octombrie 2013, începând cu ora 18.00, un concert Cargo, în cinstea echipei de rugby și a orașului. Evenimentul va avea loc în Piața Victoriei.
Un moment important va fi marcat de reîntoarcerea rugbiștilor timișoreni în Capitala Banatului, moment preconizat pentru ora 20.00. Conducerea Clubului de rugby speră să ofere o bucurie în plus publicului prezent, ridicând din nou deasupra capului trofeul de campioni.''

http://ziuadevest.ro/eveniment/42340-rugbitii-timioreni-srbtorii-printr-un-concert-cargo-in-piaa-victoriei.html

cimitiru branesti
5th October 2013, 20:41
Felicitari!
Blestemate fie jigodiile de la baia mare, in veci

El Pistolero
5th October 2013, 21:09
Frustrarea de stelist inca n-a trecut. Dar o sa te obisnuiesti, mai urmaza inca cativa ani buni in care BM se va pi*a pe Steaua la rugby.

Leo
7th October 2013, 12:03
http://cdn1.tion.ro/2013/10/RCM-Timisoara-aduce-cupa-la-rubgy-acasa-12-600x400-7.jpg

Campionii Romaniei au fost in Piata Operei sa prezinte Cupa primita. Jucatorii vizibil emotionati, au fost aplaudati minute in sir de catre fani care au strigat: Campionii, Campionii.

Leo
8th October 2013, 19:21
Antrenorul Chester Williams paraseste RCMul din motive personale.

“Trebuie să fi suficient de puternic pentru a ști când să vii și când să pleci. Vreme de doi ani am studiat posibilitatea de a veni la Timișoara, cred că am făcut-o în momentul potrivit și sunt convins și acum că plec în momentul potrivit. Plec datorită principiilor mele, care nu pot fi negociate. Copiii și soția mea sunt totul pentru mine și nu mai pot fi atât de departe de ei. În primul rând, doresc să mulțumesc echipei, jucătorilor, pentru ceea ce au făcut pentru mine. Poate nu realizează, dar m-au făcut să cresc ca om, m-au învățat multe lucruri care mă ajută să fiu ceea ce sunt acum. Apoi țin să-i mulțumesc preparatorului fizic Bogdan Almăjan, pentru că datorită lui am avut disponibili pentru finală 36 de jucători din totalul de 37. Face o muncă extraordinară, mai ales că în România pregătirea fizică de nivel înalt e desconsiderată. Nu în ultimul rând, doresc să îi mulțumesc fratelui meu, Dan Dinu, pentru oportunitatea pe care mi-a oferit-o. E un om deosebit, de fiecare dată când i-am solicitat să facă ceva pentru echipă, a făcut tot ce i-a stat în putință. Plec de aici cu multe amintiri plăcute. Faptul că am câștigat două titluri la Timișoara e o realizare enormă pentru cariera mea”.

Srdjan
8th October 2013, 21:48
Am citit si eu stirea cu Chester, chiar imi pare foarte rau sa aud, ce-a ce el si Dan or construit va ramane memorabil pentru rugby-ul timisorean

Leo
28th November 2013, 13:08
http://www.tion.ro/polistii-joaca-rugby-rugbistii-joaca-fotbal-sesiune-speciala-de-sport-pentru-o-cauza-nobila/1358377

Băieții de la ASU Politehnica Timișoara și cei de la RCM Timișoara se vor confrunta, sâmbătă, într-o sesiune de sport cu totul specială, pentru o cauză nobilă: strângerea de fonduri pentru deschiderea unui centru pentru copii cu probleme de adaptare, cu autism sau sindrom Down. Campionii de la RCM vor juca fotbal, iar alb-violeții rugby.

2stupiddogs
28th November 2013, 18:38
Ca tot vorbim de rugby in Romania...:
Duel RCM Timisoara – Steaua, in sferturile Cupei Romaniei! Vezi cu ce probleme se confrunta campionii pentru acest meci!
11 noiembrie, 2013 - 1:35 PM Daniela Surulescu
Infruntarea din semifinalele de anul trecut ale Cupei are loc anul acesta cu un tur mai devreme. Rugbystii timisoreni, aflati in efectiv redus dupa convocarile la Nationala, vor intalni Steaua, la sfarsitul acestei saptamani, la Brasov.
In duelul din editia trecuta a Cupei, stelistii s-au impus in fata galben-albastrilor cu scorul de 38-33, in conditile in care echipa banateana a fost lipsita de aportul a 7 jucatori de baza care erau convocati la lotul national.
Situatia in privita problemelor de efectiv se repeta si anul acesta, numai ca, de data aceasta, nu mai putin de zece jucatori au fost selectionati in echipa Romaniei care mai are de disputat inca doua teste in aceata luna, cu Canada pe 16 noiembrie si Fiji pe 23.
In aceste conditii, pentru meciul din sfeturile Cupei cu Steaua, campioana nu va putea aduna 23 de jucatori, astfel ca sansele echipei antrenate de Danie de Villiers de a realiza eventul anul acesta sunt destul de scazute.
Pe langa cei 8 jucatori convocati initial la Nationala, Otar Turashvili, Valentin Popirlan, Valentin Calafeteanu, Catalin Fercu, Eugen Capatana, Dorin Lazar, Stelian Burcea si Alexadru Tarus, galben-albastri vor fi lipsiti si de aportul lui Gabi Conache si Marian Dreanceanu, care au fost chemati astazi sa se alature si ei ‘stejarilor”.

opiniatm

...si consecinta:
Federația Română de Rugby pare a-și fi pus în sfârșit întrebarea cât de în serios lua întrecerea Cupei României, după ce și în actuala ediție două faze-cheie ale competiției K.O. s-au pliat în aceste week-end-uri peste importante jocuri test ale selecționatei „Stejarilor”, și ar putea croi un alt calendar competițional pe 2014, dar până atunci majorul neajuns i-a mai jucat o dată festa dublei campioane en-titre RCM UV Timișoara, care, deși beneficiind de cel mai larg și valoros lot din rugby-ul de club carpatin, n-a putut evita astăzi eliminarea pentru al doilea sezon la rând în fața aceleiași Steaua: 13-23 (3-13) ...
http://sporttim.ro/rugby/fara-o-pleiada-de-internationali-convocati-campioana-rcm-uv-timisoara-rateaza-din-nou-eventul-eliminata-din-sferturile-cupei-romaniei-tot-de-steaua

Astia cred ca-s in stare sa fure si la sah...

Leo
29th December 2013, 13:41
Timisoara se desparte de 4 jucatori: georgienii Bidzina Shamkaradze si Giorgi Khositashvili, namibianul Mcgrath Van Wyk si romanul Florin Fantanaru, niciunul dintre ei nu a fost jucator de baza in sezonul acesta.
Jucatorul de linia a IIa Ionut Muresan se afla in teste la Timisoara. Are statut de junior si este considerat unul dintre cei mai de perspectiva jucatori din rugbyul romanesc.

Leo
16th January 2014, 13:14
La inceputul saptamanii RCM s-a reunit sub comanda antrenorului Danie de Villiers. Au aparut si 5 achizitii: trei jucatori de la Farul Constanta (George Matasa, 22 de ani, pilier; Cristian Cornei, 23 ani, taloneur si Andrei Mahu, 21 de ani, Linia a II-a), tanara speranta Ionut Muresan (19 ani, Linia a II-a, de la U Cluj), precum și o mai veche cunostinta a rugby-ului timisorean, Marian Sabau, revenit dupa mai bine de sapte ani la echipa, de la Stiinta Petrosani.

Leo
16th April 2014, 11:56
RCM Timișoara și-a arătat valoarea în meciul din etapa a 3-a din Ghencea, contra unei echipe ce era pe primul loc după 3 runde, Steaua. Practic s-au întâlnit campioana și deținătoarea Cupei, dar pe teren a fost parcă o singură echipă, RCM!

Nu s-a pus problema învingătoarei în acest joc, chiar dacă după 25 de minute scorul era doar 6-7… elevii lui Danie de Villiers au jucat excelent, dominând partida de la început până la sfârșit. La pauză, bănățenii aveau deja trei eseuri marcate (19-6) și imediat în partea a doua luau puntul bonus ofensiv. Victorie mare pentru Timișoara și ATITUDINE în Ghencea, arătată atât de jucători, cât și de antrenori, care au știut ce să schimbe la echipă și au avut curajul să o facă după eșecul cu Baia Mare. 36-13 (6-1 la eseuri) un scor greu de digerat pentru Steaua, dar parcă mic pentru desfășurarea de forțe din teren, pentru că RCM chiar a jucat excelent și putea să se impună chiar și la un scor mai mare.

Au marcat

Steaua: Ionuț Dumitru – un eseu, Dumbravă, o transformare, două lovituri de pedeapsă.

RCM: Kinikinilau – eseu, Căpățână – eseu, Rus – 3 eseuri, Morrison – eseu; Calafeteanu – 3 transformări.

RCM Timișoara: Militaru, Căpățână, Țăruș, Drenceanu, Popârlan, Morrison, Lazăr, Rus, Calafeteanu, Umaga, Moala, Kinikinilau, Tangimana, Shennan, Fercu. Au mai jucat: Cornei, Dumitru, Carpo, Conache, Lemnaru, Taupaki, Halalilo, Burcea.

http://www.banatsport.ro/atitudine-campioana-isi-arata-clasa-in-ghencea-rcm-bate-clar-steaua/

Leo
16th April 2014, 11:59
RCM Timișoara va disputa derby-ul cu Farul Constanța, din runda a patra a Superligii, într-un cadru de gală. Autoritățile au fost de acord cu mutarea (temporară) a campioanei naționale pe arena „Dan Păltinișanu”, meciul de joi fiind un test pentru viitor.

Ce impact ar avea un meci al campioanei naționale la rugby pe Dan Păltinișanu? Câți spectatori ar fi interesați să vadă un meci de rugby în nocturnă? Cum va rezista gazonul după 80 de minute de rugby? Răspunsul la toate aceste întrebări îl vom afla joi seară, atunci când cea mai mare arenă a orașului va găzdui confruntarea dintre RCM Timișoara și Farul Constanța, capul de afiș al etapei a IV-a a Superligii CEC Bank.

Partida RCM Timișoara – Farul Constanța va avea loc joi, de la ora 20, pe stadionul „Dan Păltinișanu”. Meciul va putea fi urmărit și la TV, pe TVR 3.


http://www.banatsport.ro/dezlegare-la-rugby-dan-paltinisanu-gazduieste-joi-seara-campioana-rcm-timisoara/

Leo
2nd October 2014, 16:28
RCM Timisoara a invins Stiinta Petrosani, in Cupa cu 110 la 0, 16 eseuri si 15 transformari reusite. Fostul jucator al timisorenilor, Catalin Fercu acontat de curand de Saracens a indeplinit la partida de miercuri rolul de arbitru asistent, dupa ce arbitrul principal s-a accidentat iar unul dintre asistentii desemnati pentru acest meci a fost nevoit sa ii ia locul.

Leo
23rd October 2014, 01:26
Meci amical
RCM Timisoara - Saracens Storm 15-10


RCM UV Timisoara a disputat sambata, 18 octombrie, o partida internationala pe stadionul Dan Paltinisanu din municipiul de pe Bega, impotriva puternicei echipe engleze Saracens Storm. De remarcat ca dupa mai bine de 20 de ani, Timisoara a fost gazda unei partide internationale de rugby.


Timisorenii au reusit 2 eseuri prin Burcea si Moala, o transformare prin Calafeteanu si o lovitura de pedeapsa prin Conache.

Leo
25th October 2014, 13:09
In sferturile Cupei Romaniei, RCM Timisoara va intalni Poli Agro Iasi, pe teren neutru, la Cluj. Partida se va juca pe 29 octombrie.

Leo
1st December 2014, 20:52
Duminica, 30 noiembrie, RCM Timisoara a invins Baia Mare in finala Cupei Romaniei. S-au intalnit de 2 ori in finala Cupei si de fiecare data a castigat Timisoara.
Este a doua Cupa castigata de Timisoara in toata istoria lor.



In seara asta rugbystii timisoreni au venit in centrul Timisoarei, la Opera. Au prezentat Cupa si s-au bucurat alaturi de miile de timisoreni prezenti.
Felicitari Timisoara!

Leo
20th January 2015, 21:56
2015


Luni, 19 ianuarie, s-a strigat adunarea pt primul antrenament al sezonului.
La reunire au fost prezenti si jucatorii noi, dar conducerea nu doreste sa ii prezinte pana joi, cand va fi organizata o conferinta de presa in acest sens.

Timisorenii pleaca luni, 26 ianuarie, intr-un cantonament de o saptamana. De data aceasta, la Baile Herculane, nu la Valea lui Liman, ca in sezoanele precedente.

Leo
24th January 2015, 22:31
RCM Timișoara și-a prezentat în sfârșit jucătorii, după patru zile de la reunire, timp în care clubul nu a vrut să divulge identitatea jucătorilor.Noile transferuri sunt Daniel Ianuș și Bogdan Neacșu, de la Steaua, Daniel Zaharia de la Centrul de Excelență de la Bârlad și Brian Sefanaia, tongalez cu cetățenie australiană.

http://www.banatsport.ro/rcm-timisoara-a-semnat-cu-patru-jucatori-noi-pentru-sezonul-2015/

http://i58.tinypic.com/xd6rz6.jpg


Obiectivul timisorenilor pt sezonul asta este eventul.

Leo
28th February 2015, 12:01
In urma parteneriatului cu clubul londonez Sarances, timisorenii trec printr-o campanie puternica de rebranding. Astfel, noua denumire a clubului este Timisoara Saracens RCM UVT.


http://i60.tinypic.com/30cuirc.jpg

Noua stema include atat leul de la RCM, cat si simbolul celor de la Saracens.

Se va pastra culorile galben si albastru, dar va fi cel putin un rand de echipament rosu-negru-alb.

”Acest moment reconfirmă faptul că parteneriatul semnat cu Saracens Londra reprezintă nu doar o pagină importantă din istoria clublui nostru, ci și demonstrașia că rugby-ul practicat la Timișoara se aliniază standardelor europene, investind în echipa și suporterii ei. Împreună ne dorim să facem Timișoara cunoscută la nivel internațional și prin rugby, atât la nivel de rezultate, cât și la nivel de standarde de calitate”, se arată într-un comunicat emis de club.


http://www.rugby-timisoara.ro/pages.php?news=647

Leo
28th March 2015, 14:41
Sezon 2015


Obiectiv: titlul si Cupa
Antrenori: Heikell Grainger si Sosene Anesi
Lot: 36 de jucatori
Jucatori romani: 24
Internationali: 12
Media de varsta: 26,5 ani
Capitan: Stealian Burcea


Timișoara este marea perdantă a ediției trecute și echipa care a generat un imens scandal în rugbyul românesc. Campioni en-titre, bănățenii au fost eliminați în semifinalele competiției de Farul, după un meci început cu jumătate de oră întârziere, pentru că șase dintre cei mai valoroși jucători timișoreni nu au primit drept de joc pentru că nu aveau în carnete foile cu vizele medicale. Totul este însă acum istorie și echipa din capitala Banatului luptă din nou, pentru titlu. În plus, asocierea cu vicecampioana Angliei, Saracens poate fi un câștig mare pentru timișoreni, jucătorii trimiși în pregătire la Academia de la Londra, reușind progrese spectaculoase, așa cum este cazul lui Valentin Popîrlan. “Timișoara are un nume nou care vine și cu o responsabilitate sporită. Devenim din ce in ce mai profesioniști, avându-i ca model pe cei de la Saracens. Trebuie să câștigăm toate competițiile în care suntem angrenați, dar și să promovăm jucători tineri”, a spus Burcea.
(Prosport)

Leo
29th March 2015, 19:19
In prima etapa a superligii, timisorenii obtin o victorie stransa pe teren propriu in fata stelistilor cu 30-28 (17-18). Stelistii obtin bonusul defensiv.

Leo
4th April 2015, 14:31
In etapa cu numarul 2 a Superligii, Timisoara reuseste sa invinga Baia Mare pe terenul acesteia si sa rupa mitul de invincibilitate al baimarenilor. Neinvinsa de 7 ani, baimarenii au primit o adevarata lectie de rugby.
Sustinuti din tribune de fostul tehnician Chester Williams, elevii lui Grainger Heikell s-au impus cu 24-19 in Maramures la capatul unui joc dominat clar si s-au instalat in fruntea clasamentului cu 8 puncte.
Baia Mare primeste bonusul defensiv.

Leo
14th April 2015, 14:19
Dupa victoriile cu Steaua si Baia Mare, Timisoara a reusit un egal fratesc cu CSM Bucuresti.

Timisoara Saracens RCM: 1. Țăus Alexandru Mihai, 2. Căpățină Marian Eugen, 3. Romumu Ratu Manasa Saulo, 4. Popârlan Valentin, 5. Drenceanu Marian, 6. Morrison Randall Anthony, 7. Ianus Daniel Gabriel, 8. Burcea Sandu Stelian, 9. Calafeteanu Valentin Nicolae, 10. Rose Jody Gavin, 11. Moala Viliami Tu`akalau, 12. Kinikinilau Paula Fakavainga, 13. Umaga Siaki Jack, 14. Tangimana Fonovai, 15. Conache Gabriel.
Au mai intrat: Shennan, O Donnell, Militaru, Sefanaia, Lazăr si Maris.

Leo
10th May 2015, 17:49
Pe stadionul Gheorghe Rascanu, in etapa a VII-a din SuperLiga CEC Bank, Timisoara Saracens s-a impus cu rezultatul de 33-14 in fata celor de la Stiinta Baia Mare, dupa o partida dominata de banateni in cea mai mare parte a timpului de joc.

Leo
2nd June 2015, 15:28
Partida din ultima etapa a sezonului regulat dintre Timisoara Saracens si U Cluj a fost amanata pentru la toamna la cererea echipei ardelene. Oricum, indiferent de rezultat, banatenii vor inchide sezonul pe primul loc si vor juca acasa semifinala.

Leo
2nd June 2015, 15:30
Lotul echipei este impartit in doua. Partea locala pregateste Cupa Ligii acasa, in Ronat, in timp ce partea nationala adica jucatorii din lotul largit al nationalei plus doi stranieri eligibili de a juca sub tricolor sunt la Bucuresti unde se pregatesc intens pentru Nations Cup (fostul IRB Natyions Cup).
De la Timisoara au fost convovati Alex Tarus, Vali Poparlan, Stelian Burcea, Valentin Calafeteanu, plus stranierii Randall Morisson si Jody Rose, chemati in premiera sub tricolor.
Sarazinii ramasi acasa se pregatesc si ei, la fel de intens pentru Cupa Regelui.

Leo
31st July 2015, 12:49
Noua achizitie Tom Cox ar putea debuta in meciul cu Dinamo din Cupa Regelui din 1 august. In cele 2 saptamani petrecute la Timisoara a impresionat devenind cel mai rapid jucator al formatiei.


''Am avut si alte oferte din Europa, din Spania si Franta, dar Timisoara este o echipa buna, staff-ul tehnic de aici mi-a dat senzatia ca promoveaza exact stilul de rugby pe care imi doresc sa il joc. E o provocare sa vin la o echipa care mereu isi doreste sa fie in top. Timisoara e un oras foarte frumos. De cand sunt aici, am fost mai mult ocupat cu antrenamentele, dar in cele doua zile libere pe care le-am avut, am vizitat centrul orasului, imi place mult si ma bucur ca am ales sa vin aici'', a spus Tom Cox.

Leo
6th October 2015, 14:11
Timisoara Sarancens a castigat Cupa Romaniei, editia cu nr 70. A invins Steaua cu 17-14. Punctele victoriei au venit dintr-o lovitura de pedeapsa marcata in prima repriza a prelungirilor.

Timisorenii au cucerit cel de-al treilea trofeu in aceasta competitie, dupa succesele din 2011 si 2014, fiind de asemenea prima echipa care izbuteste dubla in ultimii opt ani.


Felicitari Timisoara!

Leo
9th December 2015, 21:04
Timisoara Sarancens a izbutit tripla pe plan intern, dupa ce a castigat toate cele trei trofee puse in joc: Cupa Regelui, Cupa Romaniei si titlul national.

cip
9th December 2015, 23:29
si inca acasa la Baia Mare,nu-i putin lucru...:rolleyes:
mandri de banatenii nostri.../OLE/

Leo
18th December 2015, 20:03
Cei doi lideri din calificarile Challange Cup, Timisoara Saracens si Tiamme Oro Rugby Roma se intalnesc in meci direct, sambata, de la ora 12.30 pe stadionul Dan Paltinisanu.

Leo
21st May 2016, 21:40
Cupa ramane la Timisoara!

Leo
25th June 2016, 22:03
Timisoara Saracens calificata fara infrangere in grupele Challenge Cup, isi va afla adversarele in 29 iunie.

Leo
29th June 2016, 20:17
Timis™oara Saracens RCM, campioana Romaniei, va avea parte de dueluri infernale in toamna cu englezii de la Harlequins, scotienii de la Edinburgh Rugby si francezii de la Stade Francais Paris.
O grupa de foc.

Prima etapa din faza grupelor Challenge Cup se va desfasura in perioada 13-16 octombrie.

Leo
15th October 2016, 16:44
Timisoara Saracens a primit vizita finalistei de acum doi ani, Edinburgh Rugby, insa campioana Scotiei s-a impus la pas, scor 17-59.

http://www.digisport.ro/Sport/RUGBY/video-timisoara-saracens-edinburgh-challenge-cup

Leo
23rd March 2017, 20:19
Timisoara Saracens se intareste pentru returul SuperLigii cu sase jucatori straini.
Neozeelandezul Michael Stewart (25 de ani) va juca la nr. 8, el fiind adus de la echipa Southland Stags, care evolueaza in ITM Cup.In 2011, acesta a primit trofeul de „Cel mai valoros jucator de inaintare” la categoria de varsta U20.

James Doyle (25 de ani) cetatean britanic nascut in Noua Zeelanda, va evolua ca flanker, in sezonul trecut el fiind component al echipei engleze Jersey Reds. In 2011, a fost component al lotului extins al Noii Zeelande U20, ulterior jucand si pentru Leicester Tigers si Sale Sharks, in prima liga din Anglia.

Pilierul sud-african Pieter Stemmet (25 ani) are experienta primei divizii din tara sa natala, unde sezonul trecut a evoluat pentru Eastern Province Kings. Acesta il va avea alaturi pe conationalul sau, Marzuq Maarman, 24 de ani, care în 2012 a evoluat pentru nationala U20 a Springboks in toate partidele premergatoare Campionatului Mondial U20.

Cea mai valoroasa achizitie in ce priveste experienta este fijianul Henry Seniloli (27 de ani) care va juca pe postul de mijlocas la gramada. Acesta a jucat cu reprezentativa tarii sale la Cupa Mondiala din 2015 din Anglia, venind de la gruparea italiana care activeaza in Liga Celtica, Benetton Treviso. In 2014, acesta a evoluat in meciurile-test jucate de Fiji cu Franta, Tara Galilor si SUA.

Australianul Stefano Hunt (25 de ani) evolueaza pe posturile de mijlocas la deschidere/centru, el fiind format de franciza Queensland Reds. In 2016 a evoluat pentru Brothers Rugby Club si pentru Samoa A.

Leo
28th May 2017, 22:57
Timisoara din nou campioana Romaniei.

Leo
6th July 2017, 21:24
Timisoara Saracens l-a numit astazi antrenor principal pe australianul Matthew Brian Williams, 57 de ani, un tehnician cu o mare experienta in Marea Britanie si Irlanda. Antrenorul australian a semnat pe trei ani de zile.


”Clubul vrea să avanseze, să-și atingă obiectivele. Sunt onorat că m-au ales pe mine pentru următorii ani. E o echipă ambițioasă. Vreau să evoluăm în cupele europene, acolo unde am o experiență... Îmi place să lucrez în rugby-ul european. Nu am dorit să revin în Marea Britanie, am căutat ceva nou. Ceva mă atrage către construcția de echipe. Ceea ce am mai făcut. Timișoara a avut deja succes în România și Europa”, a declarat Matthew Williams.

Leo
6th July 2017, 22:13
Timisoara Saracens se va reuni pe 10 iulie.

Leo
20th April 2018, 22:31
http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/un-nou-stadion-modern-intr-un-oras-mare-din-tara-prioritate-pe-el-va-avea-rugby-ul-537741.html