PDA

View Full Version : Cursa a 3-a Bahrain (3 aprilie)



piranha
16th March 2005, 18:59
Voiam sa fiu sigur ca lansez un topic interesant si la care se va discuta mult. Asadar bagati mare despre Bahrain GP (Sakhir Raceway) ! :ok:

Sorin Blaj
22nd March 2005, 15:18
Grig.
Cat este de mare uzura pneurilor in Bahrain si cum se prezinta situatia comparativ cu cursa din Australia?

fia
22nd March 2005, 15:23
Din cate imi aduc eu aminte in Bahrain e probema cu nisipul. Deci uzura s-ar putea sa fie mai mare la pneuri. Dar la ce "betoane" se folosesc acum, nu cred ca o sa fie o problema.

Sorin Blaj
22nd March 2005, 15:27
Daca uzura este mai mare, care cauciucuri vor fi avantajate Michellin sau Bridgestone?

ADY19
22nd March 2005, 23:40
Daca Ferrari se prezinta cu F2005 si uzura e mai mare pe acolo, atunci Ferrari ar trebuie sa stea bine la capitolul asta pentru ca una din calitatile mari ale F2005 este uzura mult mai putin prezenta fata de 2004M. Oricum daca va fi vant , traseul se fa cu o solutie pentru a putea indeparta mai usor nisipul

paradox
23rd March 2005, 11:09
Vreau sa-i salut pe toti fanii f1, abia acum am dat si eu de forum-ul asta si mi se pare foarte interesant, de altfel ca sezonul 2005... Bahrain promite a fi o cursa cu surprize, datorita noului regulament si a masinilor mai performante..[/B]

piranha
23rd March 2005, 14:00
In sfarsit cineva care apreciaza noul regulament /hello

Speedy_29
23rd March 2005, 23:08
pai ce e asa de spectaculos la noul regulament
adica io unu mi se pare o tampenie noul regulament numai pt ca nu se pai schimba cauciucurile; vor spectacol trea sa lase sa se schimbe cauciucurile; il mai aud si pe ala la televizor vai ce spectacol si a condus toata cursa altu' decat Schumi.

cipi13
23rd March 2005, 23:12
Ce o fi spectaculos....nu stiu...
Am vazut o turma de masini oarecum egale...nici o lupta la virful cursei nimic nimic nimic....
Nu are legatura cu faptul ca sunt fan ferrari....pot accepta ca dupa citiva ani de suprematie exista si o perioada de regres....desi eu astept masina noua...
Dar ultima cursa nu a avut nimic spectaculos....

Speedy_29
23rd March 2005, 23:20
Cred ca noul Ferrari va face spectacol :drak:

ADY19
24th March 2005, 00:39
Am citit ca Bridgestone si-a asumat raspunderea pentru cursa din Malaysia, dar au precizat ca pentru cursa din Bahrain va fi facuta o noua generatie de pneuri si se vor bate din nou cu Michelin. Bine ca sunt vesti bune....sa speram la o evolutie f buna a masinilor Ferrari.

cipi13
24th March 2005, 00:40
Ar trebui sa fii sigur.....

ADY19
24th March 2005, 00:42
In sinea mea sunt sigur...dar vreau sa par moderat...ca asa e frumos :drak:

cipi13
24th March 2005, 01:03
Lasa ca modestia si moderatia nu sunt intotdeauna bune....

ADelPiero
24th March 2005, 03:48
Schumi va reveni spectacuuuuuuulos in aceasta cursa :evil: no. 1 :ok:

ADY19
24th March 2005, 18:32
Baietzi...este oficial..F2005 va fi in Bahrain. Abia astept.Daca vin si Bridgestone cu ceva de calitate ar trebui sa castigam cursa.

Marquise MGP
24th March 2005, 21:09
era si greu de anticipat ;) ... normal ca o baga ca au vazut ca f2004 nu facea fata ... probabil ca le pare rau ca nau bagato din prima cursa ... acu aveti si voi sanse reale la locul 5 :D

Speedy_29
24th March 2005, 23:17
n-au bagat-o de la inceput pt ca nu era perfecta nu ca n-au vrut

Marquise MGP
24th March 2005, 23:38
astai o gluma sau ce?...nau bagato din alte considerente asa cum au facut in ultimii ani si pt ca nu sau asteptat ca f2004 sa fie surclasata de adversari...daca anticipau inceputul asta de sezon se prezentau din australia cu f2005...tocmai de asta forteaza introducerea masinii din cursa urmatoare desi nu asa a fost programat la inceputul sezonului...e o solutie de urgenta ca nu cumva sa se trezeasca iesiti din cursa pt titlu dupa primele 4 curse.

Profetu
25th March 2005, 09:18
Baietzi...este oficial..F2005 va fi in Bahrain. Abia astept.Daca vin si Bridgestone cu ceva de calitate ar trebui sa castigam cursa.

tot ce e nou trebuie testat bine inainte ...
daca o baga numai din disperare .. rezultatele vor fi dezastruoase.
bridgestone nu poate "inventa" cauciucuri care sa trasforme rezultatele rusinoase din primele doua etape in victorii rasunatoare in numai in doua saptamani.
mie mi se pare ca se cam grabesc si asta i-ar putea costa foarte scump la sfarsit.
sunt inca surprins de involutia ferrari-urilor in perioada asta. de la o echipa care isi batea joc de adversari a devenit in numai catava luni, carpa de sters pe jos a renaulturilor. dar asta e treaba... s-a mai intamplat si cu williams si cu mclaren in anii trecuri. tocmai d-aia e interesanta F1.

grig_jr
25th March 2005, 09:50
de ce va grabiti ?!?!? "carpa de spalat pe jos" ?!?!?! aveti si voi putina rabdare !

Profetu
25th March 2005, 11:33
de ce va grabiti ?!?!? "carpa de spalat pe jos" ?!?!?! aveti si voi putina rabdare !

Haide grig ... felul in care treceau toti pe langa Baricchello la Sepang a fost de-a dreptul umilitor ...

grig_jr
25th March 2005, 11:43
"toti" ?!? tu ce cursa ai vazut?

si vrei sa zici ca nu se poate remedia? eu zic ca au fost gumele

Speedy_29
25th March 2005, 12:00
frate daca imi aduc aminte bine prin 2001 sau 2002 tot asa de prost a mers ferrari in primele curse si pe urma au devenit campioni... deci sa nu ne grabim cu afirmatiile si carpele vedem la sfarsit cine a fost carpa si cine mop; plus ca si anii trecuti ferrari nu s-a prezentat din prima cursa cu masina noua.

Dobber
26th March 2005, 01:08
Eu zic ca si Alonso o sa mearga bine in cursa din Bahrein, dar Schumi va reveni pe primul loc al podiumului... :great:

Marquise MGP
26th March 2005, 13:26
in bahrain e randul lui kimi la podium .. schumi tre sa stea la rand :D

RedBaron
26th March 2005, 14:48
sunt inca surprins de involutia ferrari-urilor in perioada asta. de la o echipa care isi batea joc de adversari a devenit in numai catava luni, carpa de sters pe jos a renaulturilor. dar asta e treaba... s-a mai intamplat si cu williams si cu mclaren in anii trecuri. tocmai d-aia e interesanta F1.

"Carpa de sters pe jos" :o: Pai acu poate nu imi aduc eu bine aminte, dar Barrichello nu a terminat pe 2 in fata lui Alonso in Australia? Sau iarasi daca e vorba de Ferrari, nu conteaza decat ultimul si/sau cel mai defavorabil rezultat?
Indiscutabil acum Renault si-au castigat statutul de favoriti, dar... hai sa mai asteptam. Vreau sa vad cum Renault va domina si restul curselor iar Ferrari se vor chinui pentru podium, alaturi de Mercedes, BMW sau Toyota. Ar fi ceva. :rolleyes:
Forza Ferrari! Go Schumi!

Marquise MGP
26th March 2005, 17:16
in viitorul apropiat sunt sigur ca vor veni vremuri grele pentru renault...kiar din bahrain.

Dobber
27th March 2005, 14:39
normal, pentru ca vin F2005-urile!!!!!!
oricum, Renault n-au decat un pilot talentat, Alonso, care este.

grig_jr
27th March 2005, 16:12
pei zi-mi care echipa are 2 piloti talentati ?!

Corrado*
27th March 2005, 16:30
mc laren :P

Speedy_29
28th March 2005, 00:54
cineva mi-a zis candva ca e bine sa te lauzi daca ai cu ce
se pare ca acu' nu e cazu' da' ...

Dobber
28th March 2005, 22:33
pei zi-mi care echipa are 2 piloti talentati ?!
McLaren, atata timp cat Montoya va reusi nu mai fie impulsiv

grig_jr
28th March 2005, 23:30
monty nu are nimic in comun cu talentul. a avut deja ani destui sa arate ceva si nu aratat nimic.

fia
28th March 2005, 23:40
Are talent sa se dea cu kartul :D

Speedy_29
28th March 2005, 23:48
poate cu sania pt ca n-are roti

Dobber
29th March 2005, 00:54
monty nu are nimic in comun cu talentul. a avut deja ani destui sa arate ceva si nu aratat nimic.
Eu zic ca anul asta la McLaren (fara sa fiu fan) isi va arata valoarea adevarata.

grig_jr
29th March 2005, 01:06
partea naspa la forumuri este ca ramane scris ceea ce zici

vorbim in octombrie :D

Marquise MGP
29th March 2005, 01:24
nu mi sa parut fenomenal montoya in cursele astea scurse pana acum...insa eu cred ca are talent sau avea...lam urmarit cu un sezon inainte sa vina in f1 cand era in formula 3000 parca si mi se parea fenomenal,ba kiar as fi fost in stare sa pariez ca va iesi campion mondial in f1...dar timpul trece si performantele lui se lasa asteptate...mi se pare lipsit de motivatie si determinare....nustiu dece ca nu are motive dar sper sasi revina...kimi ramane totusi vioara intai la mclaren.

Dobber
29th March 2005, 01:49
partea naspa la forumuri este ca ramane scris ceea ce zici

vorbim in octombrie :D
1. Tine cont de respectul reciproc intre membrii forumului inainte sa scrii ceva.

2. Cum adica Montoya nu a aratat nimic pana acum? Dintre pilotii care se pot bate pentru titlu anul asta el are cele mai multe victorii in F1, dupa cei doi de la Ferrari. Apoi, pe langa faptul ca este faorte rapid, uita-te la ce a reusit sezonul asta el si ce a reusit Raikkonen:
Australia - Montoya a plecat al 9-lea, a terminat al 6-lea; Kimi a plecat al 10-lea, a terminat al 8-lea
Malaezia - Montoya pleaca de pe 11, termina pe 4, Kimi pleaca de pe 6 si termina pe 9.
Pana acum s-a aratat mai bun decat Raikkonen; singurul pilot cu pretentii care l-a batut in ambele curse a fost Alonso.
Daca o sa reuseasca sa fie constant (minusul lui de pana acum), cum am spus, o sa aibe un sezon mult mai bun anul acesta.

Dobber
29th March 2005, 01:50
dar timpul trece si performantele lui se lasa asteptate...mi se pare lipsit de motivatie si determinare....nustiu dece ca nu are motive dar sper sasi revina
Williams pur si simplu nu era echipa la care sa reuseasca performante Montoya

ADY19
29th March 2005, 08:41
Trebuie sa iei in considerare si legenda :)...nici un pilot care a plecat de la Williams fara sa fie campion nu a reusit sa castige trofeul. :drak:

grig_jr
29th March 2005, 09:28
@dobber: nu cred ca nu te-am respectat cand am spus sa ai grija ce afirmi pt ca ramane scris. e doar o observatie obiectiva
tot ceea ce ai demonstrat mai sus este ca monty a mers mai bine ca raikonen in debutul de sezon. ATAT !
iti amintesti ca monty a venit din CART cu galagie mare, ca gata cu schumi, ca o sa il bata de numa,...... si 2 sezoane pleznea masina cum gasea un perete mai tzapan. apoi s-a potolit, nu le mai pleznea dar nici galagie nu a mai facut si nici curse nu prea a castigat. daca nu ma insel are 4 victorii in f1, in 4 ani. asta, dupa cata galagie a facut se traduce dupa mine ca un esec. sau cine e monty asta? ETERNA SPERANTA ?!!?

Speedy_29
29th March 2005, 10:36
parerea mea ca un pilot daca are talent il arata cu orice masina asta nu inseamna ca tre sa castige cu un minardi deci faza cu noul McLaren cade;
nu cred ca montoya e talent

Marquise MGP
29th March 2005, 12:14
monty a mers mai bine ca raikonen in debutul de sezon

iote ca te contrazic....monty sa clasat mai bine ca kimi in debutul asta de sezon dar nu a mers mai bine....amintitiva conjuncturile in care sa clasat raikkonen in spatele lui monty culminand cu ultima cursa in care kimi ii dadea un minut lui montoya daca nui pocnea cauciucul....timpii pe tur spun totul....kimi a reusit cel mai rapid tur de circuit in cursa.

Dobber
29th March 2005, 12:36
Hai c-am auzit-o si p-asta: sa pui Minardi si McLaren pe picior egal... :lol:

In primul sezon sunt de acord ca Montoya a fost foarte slab, dar am spus de ce, pentru ca era impulsiv si doar era primul lui an in Formula 1!! Dar in al doilea si al treilea an a progresat, a reusit clasari pe podium, iar in 2003 a terminat sezonul la doar 9 puncte de Kimi. Anul trecut nu e de luat in considerare pentru ca avea deja stabilit transferul la McLaren, inca de la inceputul sezonului. Oricum a terminat inaintea lui Kimi...
Ca s-a facut galagie multa are mai putina importanta... Ce zice presa e una, ce se intampla pe circuit e alta.
Si Kimi are doar doua victorii in F1, deci macar din punctul asta de vedere pot sa cred ca McLaren are doi piloti talentati. Poate ca ii dau mai multa incredere decat voi acum la inceput de sezon, dar ramane de vazut spre mijlocul sezonului, daca va mai fi Kimi pilotul nr 1 al echipei. Altfel, in afara de Schumi si Alonso, ce piloti mai sunt in stare sa se bata impreuna cu Montoya pentru podiumul finalului de sezon?
(Ah si n-am zis niciodata ca Montoya va reusi sa castige titlul. Atata timp cat va fi Schumi nu vom putea spune despre nici un pilot asta, decat pe baza unei simpatii subiective.)

Dobber
29th March 2005, 12:44
amintitiva conjuncturile in care sa clasat raikkonen in spatele lui monty culminand cu ultima cursa in care kimi ii dadea un minut lui montoya daca nui pocnea cauciucul....
pana si aici este discutabil... stii cum se spune, de cand s-a schimbat regulamentul: pilotul care va proteja mai bine pneurile va avea mai mult de castigat...

Marquise MGP
29th March 2005, 13:14
nu a fost neaparat vorba de protejarea pneurilor ca mai era mult din cursa deci pneurile ar fi trebuit sa fie bune oricat de mult ar fi fost fortate...a fost doar o intamplare nefericita.

(Ah si n-am zis niciodata ca Montoya va reusi sa castige titlul. Atata timp cat va fi Schumi nu vom putea spune despre nici un pilot asta, decat pe baza unei simpatii subiective.)
anul asta campionul nu va fi de la ferrari....sper sa fie dela mclaren :D

viorel 31
29th March 2005, 13:40
Iata ca apare in F1 noul monopost Ferrari F2005 pe circuitul din Bahrein.
Sunt sigur ca Ferrari revine in lupta pt titlu iar batalia se va duce in doi Renault vs. Ferrari.
Daca Bridgestone aduce pneuri care sa se apropie de cele realizate de Michelin sunt sigur ca Ferrari se va impune si acest an.
@MGP:Cat despre faptul ca McLaren sa castige anul acest titlul... este putin probabil, echipa anglo-germana are piloti de superclasa dar nu are inca o masina buna.
FORTZA FERRARI :ok:

Marquise MGP
29th March 2005, 13:48
eu is de alta parere....masina de anu asta mi se pare destul de rapida ca sa poti castiga cu ea....daca nu se va reusi performanta anul asta cu siguranta vina va apartine pilotilor si conducatorilor care fac tactica in fiecare cursa.
bridgestone nu va face minuni in 2 saptamani iar f2005 tre sal vad la lucru ca sami dau cu parerea.

jos dictatura !!!

grig_jr
29th March 2005, 14:08
marquise. de ce dai quote-uri scoase din context. mai citeste o data. ceea ce am zis era legat de ce a zis dobber. nu e parerea mea. ia-te de el,.... mie nu imi place monty si consider ca raikonen e mai bun ca el,. mult mai bun.

Marquise MGP
29th March 2005, 14:24
e doar o observatie obiectiva
tot ceea ce ai demonstrat mai sus este ca monty a mers mai bine ca raikonen in debutul de sezon. ATAT !


hai co reiau....declaratia asta scoasa din context mi sa parut statica si de sine statatoare....eu am interpretato ca pe un acord al tau fata de parerea lui dobber(vezi termenii : "observatie obiectiva" si "ai demonstrat" )...iar eu am vrut sa zic ca monty nu a fost kiar asa de impresionant fata de kimi...nimic mai mult.

grig_jr
29th March 2005, 14:30
pei da, dar tema generala a discutiei era ca monty nu mai poate de talent. in aceasta ordine de idei, mi-am permis sa fiu de acord cu el,... pt ca acest argument nu ii aducea nici un plus la ce voria el sa ne arate. ceva de genu:
"okay,.... e mai bun decat kimi, so? cum arata asta ca are talent?"
ai prins contextul acuma?

dobber: daca bine imi aduc aminte, kimi a fost la cateva puncte sa castige un campionat mondial. nu-l mai compara cu monty ca nu are rost

pana atunci: http://f1.racing-live.com/en/index.html?http://f1.racing-live.com/en/headlines/news/detail/050328092845.shtml

Dobber
29th March 2005, 16:38
daca bine imi aduc aminte, kimi a fost la cateva puncte sa castige un campionat mondial. nu-l mai compara cu monty ca nu are rost
da, dar intr-un sezon in care Montoya s-a tinut aproape de el (a fost la doar 9 puncte), si a terminat al 3-lea, sau asta nu arata nicidecum ca ar fi un pilot talentat pentru F1?
si te rog, nu mai exagera...

grig_jr
29th March 2005, 16:45
nu exagerez de loc, dar nu a aratat cat s-a laudat
nu am nimic cu un om care vine si zice: "fac si eu ce pot" sau "cat pot"
monty a venit si a zis : "rup tot"
si nu a facut asta. de unde am dedus ca e numa gura de el, sau ma rog, talentul sau nu se ridica la pretentiile cu care a venit. daca tu poti sustine ca Montoya a confirmat in F1.... pot afirma ca TU exagerezi

Dobber
29th March 2005, 21:34
:D nu mai iau dupa ce a zis, ma iau doar dupa ce a facut. (am zis, mai multe victorii decat Kimi, plus ca s-a dovedit un pilot mai rapid)
daca tu consideri ca Raikkonen a confirmat in F1, iar Montoya nu, ma rog... asta e parerea ta...

oaspetele
29th March 2005, 23:34
io zic ca kimi este imediat langa Schumi, la mare distanta de columbian.
singurul atu al lui Pablo este greutatea mai mare, astfel ca apasa cu o forta (si greutatea este o forta, nu-i asa ?) mai mare pe pedala de acceleratie.

Marquise MGP
29th March 2005, 23:48
da da da si creaza si o forta de apasare mai mare....deci driblam modificarile aduse de noul regulament :D ... el e solutia castigatoare anul asta :D

cipi13
30th March 2005, 00:49
De ce nu aveti rabdare....sa intre noul ferrari...si pe urna avem o imagine completa....
Pentru ca pina acum Ferraria concurat cu masina de anul trecut...

Speedy_29
30th March 2005, 10:23
Hai c-am auzit-o si p-asta: sa pui Minardi si McLaren pe picior egal... :rosu:

sigur n-ai citit cu atentie sau daca ai citit n-ai inteles mai citeste
sa nu mai vorbim ca masinile n-au picioare :ciocan:

Corrado*
30th March 2005, 15:34
McLaren have decided to rest Juan Pablo Montoya for Sunday's Bahrain Grand Prix after a fluke tennis injury. "Team McLaren Mercedes confirm that Juan Pablo Montoya is unable to take part in the 2005 Bahrain Grand Prix this coming weekend," said a team statement on Wednesday.

viorel 31
30th March 2005, 15:50
Pedro dela Rosa este inlocuitorul lui JPM pt MP al Bahreinului.

grig_jr
30th March 2005, 15:59
parerea mea este ca pt mclaren e un lucru bun ca merge Pedro de la Rosa. au sanse mai mari sa stranga puncte :D
poate il angajeaza permanet daca merge bine si il trimt pe juan la spalat de vase (ca mi se pare e 2 ani sub contract cu ei) :D

Speedy_29
30th March 2005, 16:13
asta nu poate sa joace tenis si uni zic ca are talent la condus o masina de f1 :rosu:

bapsy
30th March 2005, 16:15
Ce-are sula cu prefectura? Iar daca este atat de prost precum spuneti, de ce va bucurati ca nu va participa :D?

grig_jr
30th March 2005, 16:17
e un bine pt F1 in general ca juan nu va fi pe pista. Sportul are de castigat :D

(aici ar merge bine o analogie din fotbal, dar nu ma pricep:P)

bapsy
30th March 2005, 16:35
Si cum Pedro este un geniu ... o "tanara speranta" ca sa zic asa :D ... hai sa ne bucuram cu totii ca va evolua in F1 in locul lui Montoya. De dragul sportului.

Defapt vreti si voi sa vedeti cum depaseste Schumi pe cineva, nu? :P

Ayrton
30th March 2005, 16:36
sunteti ofticosi! lasa sa se odihneasca el, ca apoi revine cu o victorie! :ok:

Speedy_29
30th March 2005, 17:37
da da vine c-o victorie dupa ce se accidenteaza jucand tenis
clanu' cititorilor de SF saluta echipa williams si fanii lor

bapsy
30th March 2005, 17:54
Tu nici macar nu stii la ce echipa evolueaza Montoya si te bagi :D?

Salutari clanului cititorilor de SF!

Speedy_29
30th March 2005, 23:13
da corect am gresit da conteaza prea putin;
tot e penibil sa te accidentezi la tenis !!

Dobber
31st March 2005, 00:02
My bet: Pedro de la Rosa in afara primilor zece in Bahrein. Asta daca termina cursa. :P

Marquise MGP
31st March 2005, 01:49
valeleu...am lipsit oleaca si vati facut de cap :D...o fi monty mai slab(la pilotat :D) oleaca da voi kiar vreti sal faceti de ras...eu vad ca va cam rade buza ca merge pedro in bahrain :D...da daca va face vro surpriza va termin nu altceva cu tot cu F2005-ul vostru :D

oaspetele
31st March 2005, 07:20
da de cand este F2005 al nostru ??

New Ferrari can't stop Renault
Fisichella's weekend warning

(GMM) Giancarlo Fisichella has sent a demoralising message to Ferrari.

It goes something like -- even with a brand new car, you won\'t beat me.

The Renault driver and Roman, who won the first grand prix of the year, notes Maranello\'s rushed debut of the F2005 as a sign of confidence.

\'\'But we\'ve shown we\'re strongest,\'\' he told the \'Sapa\' agency.

\'\'Now the important thing will be developing the car -- that\'s where we\'ll see if we can really fight for the title.\'\'

Fisichella, 32, also elevated teammate Fernando Alonso beyond the talent of men like Ralf Schumacher and Jenson Button.

He said the Spaniard, 23 - although the \'best teammate\' he\'s had - is easy to get along with.


mai mai, of of........

grig_jr
31st March 2005, 09:31
mah: intelegeti ca fanii,.. I MEAN FANII F1 nu gandesc ca cei de la fotbal: "mama ce bataie am luat" ,"avem meci cu x".
sunt fan ferrari dar nu ma refer la ei la persoana intai plural. doar fotbalistii o fac. hai ca daca un timisorean mai zice de poli ca "am batut pe cluj", mai inteleg, dar cand un roman, fan barca zice :"avem meci cu real" - pic pe spate !!!!
tzin cu ferrari, dar nu ma confund cu ei. Le urez bafta multa in Bahrein !!! forza Ferrari !

Marquise MGP
31st March 2005, 14:13
mai ce va mai ascundeti dupa perdea...nu va dati seama ca tot va vede lumea?...sau "voi" sunteti alaturi de ekipa si va confundati cu ea doar cand castiga?...cum a dat un pic de greu gata nu mai sunteti suporteri infocati,nu mai muriti cu adversarii de gat,nu mai fluturati steaguri....acu va place un pic ferrari si, daca aveti timp, mai dati cu okiu in tembelizor sa vedeti clasamentul ;).....of of , mai mai.....

grig_jr
31st March 2005, 14:53
ce prostii vorbesti
daca subiectul aparea cand ferrari era cu campionatul in buzunar exact acelasi punct de vedere il aveam. NU ARE NICI O LEGATURA CU CHESTIA ASTA. tot ce vroiam sa subliniez este ca nu ma confund intr-un mod tembelicesc cu echipa favorita asa cum fac microbistii pt ca o consider o ipocrizie si o tampenie.

nu imi place sa vorbesc despre ferrari la persoana intai plural si nici sa imi vorbeasca lumea despre ferrari la persoana a 2a plural. CAPISI !?!?! :headbang: - si exact acelasi lucru o sa ti-l spun si la finalul campionatului 2005 cand ferrari va avea campionatul castigat si la piloti si la constructori. NA !

Sorin Blaj
31st March 2005, 15:03
Grig. Cei care gandesc asa, au propria experienta la indemana si traiesc cu impresia ca toti ceilalti au acelasi comportament.

Marquise MGP
31st March 2005, 17:57
pt mine e tot una...kiar daca zic "voi" sau "ei" si no mai dati de gard atata ca e mai multa ipocrizie in faptul ca nu vrei sa te confunde altii cu ferrari sau alta ekipa...din punctul meu de vedere va identificati cu ferrari ca optiune in ce priveste ekipa favorita in formula 1 ... sau trebuie sa inteleg ca lasati loc unei eventuale skimbari de opinie ... cei atata tam-tam pe un lucru insignifiant ... sa "fiti" sanatosi.

grig_jr
31st March 2005, 22:32
e clar: esti microbist. eh, uite ca iti scrie sus echipa favorita. gandesti ca un fotbalist :headbang:

Marquise MGP
31st March 2005, 23:20
atunci nu inteleg ce cautati pe un forum de sport,exprimanduva clar o optiune sportiva,daca nu vreti sa fiti considerati ca suporteri a unei ekipe sau alteia...mai mult decat sa va consider suporteri sau simpatizanti a unei ekipe nu am facut...e asa de grav?...daca eu am gresit si vam jignit folosind "voi" in loc de "ei" ma consider "dumb" si va cer scuze...dar eu cu gandirea mea de microbist sunt depasit total de logica asta...daca doreati asta trebuia sa fiti tot timpul impartiali si detasati insa nu a fost asa...nustiu ce tia venit grig...sa fie din plictiseala sau teai sucit?

grig_jr
31st March 2005, 23:22
ja,.. si un pic de plictiseala,.. si chiar mi se pare stupid cum gandesc fanii fotbal cu "noi". hai sa o lasam balta,.. really. maine sunt antrenamente oficiale:D sa fim cu ochii pe actiune :D

:ok:

Profetu
1st April 2005, 15:36
Principalele diferente intre Ferrari F2004 si F2005.

http://www.formula1.com/insight/technical_analysis/team/2005/3/84.html

Sasuke Uchiha
1st April 2005, 22:33
cred ca alonso are cele mai mari sanse sa castige,dar si maclaren par destul de buni
eu zic ca nici unul dintre piloti ferrari nu vor termina pe podium :drak:

RedBaron
2nd April 2005, 00:36
@grig_jr
am inteles punctul tau de vedere, dar parca adevarul imi pare a fi undeva la mijloc. normal ca nu putem spune "noi ferrari-stii" la modul general. pana la urma suntem simpli fani ai echipei si/sau a unui pilot. mai auzi asa "poporul ferrarist" si mie mi se pare exagerat.
dar, este normal uneori sa formulam asa "noi ferrari-stii", deoarece te poti referi doar la grupul de fani uniti de aceeasi pasiune intr-un cadru mai restrans, vorbind la modul particular. spre ex. te uiti la o cursa cu un grup de prieteni unde jumate pot fi fani Ferrari, deci... se mai zice "noi... voi".

oricum, am impresia ca chestia asta cu "noi/voi/ei" nu prea are multa valoare... pana la urma realitatea de pe pista conteaza. micile provocari ale celor anti-Ferrari sau anti-Schumi sau anti-X, in marea lor majoritate sunt copilarii fara prea multe legaturi cu realitatea si trebuie tratate ca atare probabil.

GodSpeed

bog_tom
2nd April 2005, 10:37
pt cei ce vor sa urmareasca intrecerea din Bahrain

02/04 13:00 Q1
03/04 10:30 Q2
03/04 14:15 RACE

Se transmite pe:
- Star Sports
- RTS2
- CCTV5
- NTV

vezi Emisiuni/meciuri live pe net - program (http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=6459) :ok:

cipi13
2nd April 2005, 11:37
http://www.formula1.com/race/news/2795/734.html

Cred ca ferrari e pe drumul cel bun.....

grig_jr
2nd April 2005, 12:02
baron: "noi ferraristi" e una si "noi Ferrari" e alta.
peace !!!!

VIN CALIFICARILE INTR-O ORA !!!!!! FORTZZA FERRRRRARRRRRIIII

BlueEnergy
2nd April 2005, 12:42
Adevarul e ca schimbarea pneurilor aducea un plus de farmec formulei 1. Poate ca de la anul se va reintroduce regula asta.

fia
2nd April 2005, 13:43
Schumi confirma, deocamdata e in pole :)

Mihai
2nd April 2005, 14:00
Uite ca Trulli si Alonso l-a luat pe Schumi! Oricum mai e o sesiune de calificari!

litza
2nd April 2005, 14:32
Cred ca Alonso va pleca din pole

fia
2nd April 2005, 14:35
Are toate sansele... Are cea mai buna masina, are pole provizoriu...

Marquise MGP
2nd April 2005, 16:47
ciudate rau calificarile astea si nam inteles nimic...nici cinei cel mai bun pilot nici carei cea mai buna masina...momentan alonso sta cel mai bine la ambele capitole...kimi inexplicabil a pierdut 3 zecimi pe ultimul tronson si deja incepe sa ma enerveze cu greselile astea amatoricesti,delarosa a mers bine dar era de asteptat dela un pilot de teste(in cursa va fi altceva)...rubinho a ratat iar schumi a mers excelent...dupa mine ferrariul 2005 nu e exceptional dar e mai bun ca vekiul si daca schumi nu va merge la maximum nu va scoate mare lucru...mclarenul incepe sa para ca e mai bun decat pilotii care il conduc...iar renault e o masina de batut...toyota surprinde pe toata lumea dar eu zic ca e doar un foc de paie...momentan alonso e "pe val" si merita toate felicitarile.

RedBaron
2nd April 2005, 19:45
interesant, astept cursa... sa vedem in regim de cursa cum se vor confirma sau infirma unele ipoteze. Renault sunt si aici f.puternici.
am o strangere de inima ptr fiabilitatea monoposturilor rosii. avand in vedere si problemele lui Barrichello. sa vedem ce o fi.
Schumi termina in primii 3.
Re.

litza
2nd April 2005, 19:48
Abia astept sa vad cum se descurca Schumi cu noua masina.Intr-adevar nu e extraordinara,dar e mai buna decat cealalta.Vom vedea maine

Bancaru
2nd April 2005, 22:32
Cand au fost calificarile? Le-a transmis TVR-ul?

Marquise MGP
2nd April 2005, 23:05
astazi la ora 13:00 pe tvr 1

cursa e maine de la ora 14:00

a doua sesiune de calificari e maine dela 11:30 dar din ce vad nu e transmisa...sper sa fie doar o gluma.

fia
3rd April 2005, 09:22
a doua sesiune de calificari e maine dela 11:30 dar din ce vad nu e transmisa...sper sa fie doar o gluma.Nu e o gluma, doar ca sunt la 10:30 :) d-aia nu le gaseai, si sunt transmise....

litza
3rd April 2005, 10:57
Ce ghinion pe Barrichello!din nou probleme mecanice!

litza
3rd April 2005, 11:29
Rezultate calificari:
1 F. Alonso Renault 3:01.902
2 M. Schumacher Ferrari 3:02.357 +0:00.455
3 J. Trulli Toyota 3:02.660 +0:00.758
4 N. Heidfeld Williams 3:03.217 +0:01.315
5 M. Webber Williams 3:03.262 +0:01.360
6 R. Schumacher Toyota 3:03.271 +0:01.369
7 C. Klien Red Bull 3:03.369 +0:01.467
8 P. de la Rosa McLaren 3:03.373 +0:01.471
9 K. Räikkönen McLaren 3:03.524 +0:01.622
10 G. Fisichella Renault 3:03.765 +0:01.863
11 J. Button BAR 3:04.348 +0:02.446
12 F. Massa Sauber 3:05.202 +0:03.300
13 T. Sato BAR 3:05.563 +0:03.661
14 D. Coulthard Red Bull 3:05.844 +0:03.942
15 R. Barrichello Ferrari 3:07.693 +0:05.791
16 J. Villeneuve Sauber 3:07.983 +0:06.081
17 T. Monteiro Jordan 3:09.428 +0:07.526
18 N. Karthikeyan Jordan 3:10.143 +0:08.241
19 C. Albers Minardi 3:10.422 +0:08.520
20 P. Friesacher Minardi 3:11.261 +0:09.359


Desi a gresit putin,Schumi va pleca din prima linie

Marquise MGP
3rd April 2005, 11:30
nam reusit sa vad prima parte a calificarilor si nu inteleg ce sa intamplat cu kimi....am vazut doar dela evolutia lui schumi care desi a gresit tot a avut o vesnicie in fata lui raikkonen.

@fia
pe situl oficial de formula 1 erau trecute calificarile la 10:30 si cursa la 13:30 iar pe teletextul lui tvr nu era nimic despre calificari si de asta ma miram si eu.

oaspetele
3rd April 2005, 11:48
in concluzie, Schumi cu Alonso scot acelasi timp pe un tur de pista.
posibil ca Schumi sa aiba mai putina benzina, dar in acest caz trebuia sa nu faca acea gresala, astfel fiindu-i foarte greu sa-l depaseasca pe Alonso, mai ales la start.

Marquise MGP
3rd April 2005, 12:34
cum nu cred ca o sa vad cursa o sa le zic celor de la mclaren multa bafta in cursa desi ea pare deja compromisa...si daca nu sunt prea indiscret poate se indupleca cineva sa faca un rezumat al calificarilor de pana la schumi si poate ne scrie si cateva din evenimentele cursei :D

grig_jr
3rd April 2005, 16:11
un cuvant: Pedro de la Rosa !!! :ok: - monty - pliiiiz go away


ps: pentru plictisitii din f1 de pana acuma: nu va plictisiti ca tot renault castiga ?!! :D

Marquise MGP
3rd April 2005, 16:14
nu am reusit sa vad prima parte a cursei...am prins doar ultimele 27 de tururi si nu stiu ce sa intamplat cu schumi...dar din ce am vazut mclarenul pare ca este foarte rapid si raman la parerea ca e mai bun decat pilotii care il conduc....ferrari 2005 e dezamagirea cursei si sar putea kiar a campionatului...toyota impresioneaza in continuare...iar renault ramane foarte solida dar cum am mai zis poate fi batuta...cat despre piloti alonso merita toate felicitarile insa pedro dela rosa a fost exceptional si a facut spectacol si merita titlul de "omul cursei"...cu mai multa concentrare in calificari kimi si mclaren se pot bate la titlu...din partea mea bafta si mai mult sange rece.

BlueEnergy
3rd April 2005, 16:19
Marquise cred ca te-ai uitat la alta cursa! Mie personal Ferrari F2005 mi se pare reusita! Schumy pana sa iasa in decor era in spatele lui Alonso si Barrichello plecat de pe pozitia 20 era la un moment dat pe pozitia 5 cand a inceput sa aiba cred pb si a inceput sa fie mai lent. Fie a avut pb cu masina fie cauciucurile Bridgestone lasa inca de dorit!

Marquise MGP
3rd April 2005, 16:21
@grig

momentan nu ma plictisesc ca suntem la inceput si totusi cursele astea de inceput au avut de toate iar ultima prin pedro dela rosa a fost una de exceptie fata de ultimele sezoane...sper ca baietii dela mclaren sa nu mai plece din pozitiile 7-8 iar daca vor reusi sa plece din primii 4 cred ca va fi presiune mare pe renault si atunci sa vezi dueluri....sa nu uitam ca in ultimele 2 curse cel mai rapid tur in cursa a fost facut de mclaren...deci se poate....come on boys, keep your cool :D

Marquise MGP
3rd April 2005, 16:24
@blue energy

eu am zis clar ca am vazut doar ultimele 27 de tururi...si din ce am vazut fara sa supar pe nimeni dar ferrari a fost o totala dezamagire....tot bine ziceati ca merge masina si in prima cursa dar ati fost infirmati ... mai vorbim peste vro 3 curse.

RedBaron
3rd April 2005, 16:44
Da, Ferrari au fost o dezamagire pentru cei ce se asteptau la o dominare totala.
Pentru mine F2005 ramane un monopost ce se va bate de la egal la egal cu Renault sau orice alt monopost. S-a vazut asta in calificari si cat a mers in cursa. Adevarul e ca "bolile copilariei" la F2005 nu au fost rezolvate. Schumi declara ca a avut o problema hidraulica si exista posibilitatea ca unele resturi de pe pista (cauciuc ori fibra de carbon...) sa fi zburat in acele guri de aer ale monopostului si sa fie deteriorat ceva. La Barrichello nu am prins care era problema, dar cat monopostul a fost ok, cursa sa de recuperare a mers bine. Abandonul lui Schumi survine asadar din cauze tehnice, primul de acest gen din 2001, GP-ul Germaniei, parca asa ziceau comentatorii nemti.
Din pacate prea multe curse de recuperare la Ferrari sezonul acesta.

@MGP: Ferrari a mers bine, si va merge bine. Totul e sa termine de acum si cursele. Dar daca raportezi iarasi totul la Gp-ul Malaysiei, atunci Ferrari sunt cea mai naspa echipa. Chiar daca acum (Bahrain) nu au reusit nici un punct, asta nu inseamna ca nu au premise de performanta. F2005 cu nr.1 a stat in coada Renault-ului lui Alonso tot timpul iar Schumi nu a avut mai putina benzina ca Alonso care a oprit printre primii.
Cea mai periculoasa perioada pentru italieni va fi cand se va retrage Schumi, nu acum. Cel putin asta e parerea mea.

RedBaron
3rd April 2005, 16:53
Revin cu o completare: Barrichello a declarat ca a avut probleme cu pneurile Bridgestone care au cedat pe finalul cursei. Asadar, revenind un pic la GP-ul Malaysiei, unde au ales Bridgestone-urile tari... stiau ei de ce... Acum au mers pe cele moi, rezultatul pe finalul cursei fiind dezastruos. Practic, aici Ferrari trebuie sa fie f.atenti, la pneuri, deoarece e "capitolul" care ii dezavantajeaza cel mai mult.

ADelPiero
3rd April 2005, 19:33
Schumi (ala batran:D), trezirea tata !!!!!! :rosu:

Speedy_29
3rd April 2005, 21:24
sa nu uitam ca e un campionat lung deci sa pot schimba multe
intradevar ferrari a dezamagit dar masina a mers bine o perioada mai tre' lucrat la fiabilitate si cauciucurile tre sa fie mai bune
schumi s-a tinut dupa alonso

cipi13
3rd April 2005, 22:51
@blue energy

eu am zis clar ca am vazut doar ultimele 27 de tururi...si din ce am vazut fara sa supar pe nimeni dar ferrari a fost o totala dezamagire....tot bine ziceati ca merge masina si in prima cursa dar ati fost infirmati ... mai vorbim peste vro 3 curse.
Si ce ai vazut in ultimele 27 de tururi...ca barrichello a avut o problema si schumacher a abandonat mai devreme....cit ai putu sa iti dai seama de calitatile masinii...

PS Felicitari Renault....

oaspetele
3rd April 2005, 22:53
@MGP: Ferrari a mers bine, si va merge bine. Totul e sa termine de acum si cursele. Dar daca raportezi iarasi totul la Gp-ul Malaysiei, atunci Ferrari sunt cea mai naspa echipa. Chiar daca acum (Bahrain) nu au reusit nici un punct, asta nu inseamna ca nu au premise de performanta. F2005 cu nr.1 a stat in coada Renault-ului lui Alonso tot timpul iar Schumi nu a avut mai putina benzina ca Alonso care a oprit printre primii.

exact asta e de remarcat. Schumi a fost pe alocuri chiar mai rapid decat Alonso. si cred ca alimentau relativ la fel. asa ca sperante avem, doar ca trebuie sa se concretizeze in Imola.


unde-s fanii lui Montoya ??
bine, e drept ca un pilot cu sanse reale la titlu nu ar fii riscat in genul Pedro de la Rosa, dra tot spectacol a iesit.....

Marquise MGP
3rd April 2005, 23:46
@cipi13

am vazut ca schumi nu mai e pe circuit si am rugat pe cei care au vazut cursa integral sami spuna ce sa intamplat(daca nu citesti tot nu te trezi vorbind) ... iar la barichelo nu am vazut nici o problema, unde sa o vad? tu ai vazuto? ... geniule...care a fost aia?...pneurile?...ferrari a avut dreptul sa opteze pt un producator de pneuri si a mers pe bridgestone...vrei sa imi asum eu alegerea neinspirata a producatorului de pneuri?...hai uimestema si lumineazama .

viorel 31
4th April 2005, 08:29
A mai trecut o etapa din actuala editie a CM de F1 2005...
Am avut pe grila de start noul monopost F 2005 care pe perioada calificarilor si atata timp cat Schumacher a fost in cursa s-a ridicat la nivelul masinii care domina inceputul de sezon respectiv Renault.
Faptul ca nici MS si nici RB nu au castigat nici un punct in acest weekend nu este f rau avand in vedere ca noua masina a intrat in lupta mai devreme decat era programat si au intervenit diverse probleme.
Michael a fost incantator pe perioada calificarilor si atata timp cat a fost pe pista l-a atacat pe Alonso si a stat in siajul acestuia tot timpul, astfel ca aveam premize pt un spectacol la varf dar...nu a fost sa fie asa.
Se revine la o mare pb pe care o au masinile Ferrari si anume pneurile Bridgestone care si-au aratat iarasi limitele.
Eu unul am incredere in F 2005 si sunt sigur ca Ferrari o sa revina in lupta la varf. Sezonul este lung mai sunt 16 MP TOTUL ESTE POSIBIL
FORTZA FERRARI! :ok:

grig_jr
4th April 2005, 09:53
poate imi explica cineva:
- 3 victorii ferrari = plictiseala
- 3 victorii renault= spectacol

la ferrari e criza. asta e clar. degeaba a mers schumi bine la inceputul cursei, pe final ar fi patit ce a patit si barichello - l-ar fi lasat gumele. cititi pe f1-live.com ce zice brazilianul: "gumele au fost excelente in calificari si in prima jumatatea a cursei, dupa care am pierdut aderenta". poate, scudeira mizeaza pe etapele europene unde temperaturile nu mai urca la 53 centigrade la asfalt. sa vedem.

oricum, lucrurile devein mai palpitante daca vor fi si ei competitivi, diferenta de puncte pe care trebuie sa o recupereze este deja destul de mare. sa-l vedeti acuma pe monty, in caz ca revine, ce spectacol va incerca sa faca (sa arate ca si el stie) - SIGUR o sa plezneasca masina :D

oaspetele: intrebai de fanii lui monty, unde sunt? iti spun eu unde sunt: au migrat, ... gata cu monty, sunt fani de la Rosa acuma. sau daca nu au facut-o ar trebui :P. extraordinar tipul,... ma intreb daca Ron Dennis incepe sa regrete mometul cand a semnat cu monty.

nu zice nimeni, nimic de toyota ?! am previzionat aceste performante din partea lor si parerea mea: prima oara cand renault da cu muci-n ciorba ne asteapta o victorie toyota. ar fi pacat sa plece constructorul japonez din f1, ceea ce este exact ce se va intampla daca in 2005 nu vor avea cel putin o victorie. extrem de constant trulli, locul 2 in clasament si el si toyota. excelent !

fisichella, cu un singur finish este pe locul 3 in campionat,... ceea ce ne arata totusi ca suntem la inceput (chiar daca e vorba de o victorie), dar am impresia ca se intampla ceva interesant la renault,.... pilotul care este in fata are intregul sprijin al echipei (adica a lui briatore) iar celalalt este cam ignorat. in cursa in care s-a nimerit fisico in poll, toata strategia a fost pt el,.... pe alonso l-au cam lasat in pace (pt ca eu zic ca puteau sa il aduca pe 2 in acea cursa), iar acum, de cand alonso merge bine in calificari, pt el se face intreaga strategie si pregatirea masini. okay, la sepang fisico a avut incidentul cu webber, dar in bahrein mi se pare ca nu a avut masina pregatita. le-a functionat pana acuma strategia, dar daca vor sa se gandeasca serios la campionat trebuie sa tzina cont ca 10 < 8 + 6. norocul lor ca celelalte echipa inca sunt cam in deriva. sa speram ca nu va mai dura mult, Fortzzzzza Ferrari ! :D

Marquise MGP
4th April 2005, 12:06
la ferrari nu era plictiseala dupa 3 curse ci dupa 20 iar la renault a fost spectacol nu la varf si facut de renault ci de restul pilotilor...kiar daca a castigat alonso in ultima cursa el a aparut in prim plan destul de putin camerele fiind orientate pe duelurile pt celelalte pozitii si daca nici ultima cursa nu a fost spectaculoasa atunci nu mai am ce sa cred depre f1...si a mai fost si regulamentul de vina care a dus la multe situatii neprevazute...performanta masinilor e aceeasi(deci ce sa dorit dela regulament nu sa reusit) insa campionatul asta e altceva fata de ultimele.

grig_jr
4th April 2005, 13:00
eu nu am afirmat ca nu a fost spectacol. intrebam doar de ce nu mai sare nimeni ca nu e spectacol cand se intampla aceeasi chestie ca pana acuma dar cu alti protagonisti. adica pana anul trecut era ferrari in fata si alte echipe se duelau prin spate. acum, renault e in fata si altii se bat prin spate.

parerea mea este ca era spectacol si atunci si acum, pt ca traiesc o cursa si cand se dueleaza massa cu monteiro si daca e schumi cu monty. pt mine nu conteaza,.. dar ma mira ca nu mai sare nimeni sa zica "nu e spectacol" cand cursele cam arata la fel dar nu e rosu in fata, e albastru.

nu asa ziceati toti: "ma uit la start si apoi la final sa vad cum castiga ferrari si cine este in puncte". de ce nu mai e valabil acum:" ma uit la start si apoi la final sa vad cum a castigat renault"

eh, era o intrebare retorica,... se pare ca pentru unii conteaza culoarea care e in fata ca sa fie boring sau nu

Marquise MGP
4th April 2005, 13:17
pentru mine conteaza si culoare ca stii ca sunt mai ticalos cand e vorba de ferrari :D dar totusi tre sa observam ca renault a beneficiat si de unele evenimente care ia avantajat ... si tre sa recunoastem ca renault nu sia spulberat concurenta ci mai degraba,pana acum, concurenta sa spulberat singura...fie din cauza ghinionului(ca uneori se poate da vina si pe asta) fie a unor greseli neasteptate...din punctul meu de vedere renault mai are multe de demonstrat pana sa devina "arma absoluta" asa cum au spus comentatorii tvr.

grig_jr
4th April 2005, 13:25
si sa nu ai probleme cand au ceilalati este un merit, nu?

mie imi place cum s-au prezentat, seriosi si hotarati. imi este clar ca acolo briatore este creierul din spatele a tot ce se intampla bine acolo,... si sa nu uitam de ce e in stare italianul cand are la dispozitie chiar si resurse limitate. acum, cand renault sunt si bine pregatiti, nu va lasa usor fraiele din mana.

Marquise MGP
4th April 2005, 13:36
bineinteles ca e un merit si eu mereu am fost de parere ca norocul tine cu cei buni...iar renault sunt buni,kiar foarte buni insa pot fi batuti si vor fi batuti de multe ori pana la finalul campionatului...ceva rabdare sa se mai aseze un pic lucrurile si dupa aia vedem,zic si sper eu,valoarea pilotilor si a masinilor...cu renault,toyota,ferrari si mclaren cu potential de victorie si pe alocuri cu BAR in postura de "incurca-lume" o sa avem ce vedea anul asta.

cipi13
4th April 2005, 17:44
@ Marquise MGP
Parerea mea...n-am citit tot postul tau..scuze...desi...una e sa iti povestesasca cineva si alta e sa vezi tu...
Dar din ce s-a spus la sfirsitul cursei Barrichello a avut probleme cu cutia de viteze...
Iar la Schumacher...nu e clar...a intrat ceva in radiatoare sau au fost tot defectiuni interne...
Ca pina acum a dezamagit...e clar...dar e abia a treia cursa....

Speedy_29
4th April 2005, 22:43
din cate am inteles barrichello a avut probleme din cauza cauciucurilor,si daca asa e, io unu' nu inteleg de ce ferrari inca opteaza pt. bridgestone pt. ca e clar ca in ultimii ani michelin a fost peste celalalt furnizor de pneuri;
iar dupa parerea mea lu' schumi i s-a belit cutia de viteze; adica mie acolo cand a iesit pe reluare asa mi s-a parut pt ca masina s-a zmucit brusc pe perioada de franare , ce-i clar e ca n-a fost greseala de pilotaj clar; repet din ce-am vazut la tv;

grig_jr
5th April 2005, 00:04
loialitatea ferrari pt bridgestone trece peste rationamente tehnice sau sportive. e vorba de bani la mijloc aici, asta e clar. este o hotarare economica la baza acestei colaborari. managementul echipei a luat aceasta decizie si partea sportiva trebuie sa se conformeze. nu ati vazut ca in nici o clipa nici jean todt, nici schumi, nici bari, nici ross brown nu au acuzat pneurile, desi era clar ca ele sunt cauza. va imaginati de ce sume este vorba daca risca sa piarda un campionat mondial dar nu renunta la ei?

ADY19
5th April 2005, 12:40
Renault sunt departe de "arma absoluta". In primul rand trebuie sa precizez faptul ca F2005 e tare. Se poate bate cu Renault si putea sa-l intreaca. Barrichello in cateva ture a recuperat multe pozitii.Sunt unele probleme cu fiabilitatea dar se vor rezolva in aceasta mica pauza... Ce e mai rau..e cu Bridgestone care s-a prezentat mult mai bine In Bahrein decat in Malaysia dar mai au de munca. Se pare ca pneurile fata sunt de calitatea si rezista dar cele spate sunt bune pana la jumatatea cursei...cum dispar "santurile" totul se duce de rapa. Oricum...ce i s-a intamplat lu Rubinio a fost si din cauza setarilor pe care le-a folosit. Le-a copiat pe cele de la masina lu Michael si cum ei nu au stiluri apropiate de pilotaj... de aici si uzura mai mare a pneurilor. Eu unu sunt optimist... revine F1 in Europa unde temperaturile sunt mult mai mici,deci ar trebui sa le fie mai usor japonezilor sa scoata ceva de calitate. Simt ca la Imola Michael va fi pe prima treapta.

viorel 31
5th April 2005, 14:17
S-ar putea sa ai dreptate si odata ajunshi in Europa, Ferrari sa redevina echipa care lupta intotdeauna pt primul loc.
Problemele de fiabilitate vor fi probabil depasite dar mai este o problema inca nerezolvata (de cativa ani) si anume pneurile Bridgestone. Japonezii au fost surclasati de Micheln fara drept de apel, si vor avea mult de lucru pt a-i ajunge macar ...
Si faptul ca Ferrari a ramas singura masina de top "incaltata" de japonezi se vede. Practic Bridgestone mai sunt in Marele Circ numai pt Ferrari si datorita lui Ferrari.

cipi13
7th April 2005, 22:44
Japonezii se lauda ca au invatat din greseli si ca gumele noi sunt mult mai bune.....o sa vedem....