PDA

View Full Version : NBA la TV?



Raptor
30th July 2003, 23:56
Stiti cumva ce posturi TV care transmit meciuri NBA (fie ele si inregistrate) se prind pe teritoriul Romaniei? Sau daca macar cu o antena parabolica as rezolva problema? In plus, am auzit de la niste prieteni ca TVR2 a transmis acum 1 an din NBA pe la 2 noaptea, desi nu stiu nimic de asa ceva (stiam de ceva de acum vreo 3 ani cand ma sculam pe la 6:00 sa ma uit la meci : LA Lakers vs. Philadelphia 76ers, tot pe TVR2 si prin anii '98 cand juca MJ, dar atunci nu ma interesa basketul si cu atat mai putin NBA, si acuma ma oftic cand nu mai pot... /nope/ :evil: )

Gabriel
31st July 2003, 02:22
dar unde locuiesti , omule...de te sculai la 6 sa vezi Lakers vs. Phila ? la Tibilisi ?

TVR 2 a trasmis acum 2 sezoane. si a transmis chiar o gramada de meciuri. in play-off....erau doua pe saptamana.

sezonul 2003-2004..Dumnezeu cu mila !

eu am si uitat cum arata basketul din NBA ! tu mai stii , rasheed ?

Gabriel
31st July 2003, 09:44
pe mine ma intrebi de ce n-am scris acolo ? am deschis eu subiect ?
daca as stii sa unesc subiecte...ash reduce cu 75 % threadurile de pe acest forum. pt. fiecare eveniment neinsemnat se deschid 2-3 threaduri.
lasa ...ca nu mai e mult..si o sa treaca onlinesport la vbulletin (cel putin asa auzisem) ....si vedeti voi atunci politie ! :P

Gabriel
31st July 2003, 09:45
ce facusi nene ? am postat dupa tine...si postul meu..apare inaintea ta ! :(
esti vrajitor ?

mishu
31st July 2003, 10:00
parca mai era un subiect cu baschet la tv... de ce n-ați scris tot acolo?
După cum am mai spus... în România am vazut baschet NBA la Constanța unde paradoxal se prinde prin cablu un post unguresc Sport 1. Nu stiu daca dau și în direct dar sigur pe la prânz dau un meci din noaptea precedenta...
Apoi în Turnu Măgurele (s-ar putea și în Alexandria, nu știu sigur) se prinde, tot prin cablu, un Canal Plus în limba olandeza... ei dau în direct meciul săptămânii cum îi ziceau la noi... adică un meci tare disputat duminica spre luni...

Astea sunt sigure... sau mă rog erau sezonul trecut... nu știu în vestul țării... acolo știu că se prind posturi ungurești sau iugoslave...

Oricum din ce am auzit până și vecinii noștri bulgari dau NBA așa că... antenele pe ei... ca pe vremea lu ciuruitu'

rasheedkpenny
31st July 2003, 10:01
NBA - stiam ca dau pe canalul unguresc, pacat ca nu il prindem pe cablu! Despre Canal Plus de care zice Mishu... aveau unii dintr-o comuna de langa Brasov canalul asta, bineinteles ca in Brasov nu era! Acolo am vazut AllStar-ul 2002 si alley-oop-to-himself al lul McGrady!

Sezonul urmator? Poate fac astia Sport TV-ul...

Am observat de postarile aiurea de pe forum! Mi-au dat si mie erori, ceva de genul invalid session, dar si postari care nu au fost salvate... Ce se intampla???

mishu
31st July 2003, 14:26
da mai eu am vrut sa pun un mesaj la un alt subiect dupa ce l-am pus pe asta aici... si mi-a zis ca nu pot sa pun dou mesaje la un timp atat de scurt unul dupa altul... si ca sa mai astept... nu mi s-a intamplat mai ales ca erau doua subiecte diferite...

cat despre posturile prin cablu... posturile meseriase sunt luate pe naspa... iar in orasele mari probabil le e frica de controale... banuiesc ca pentru a prelua un post tre sa platesti ceva... si probabil ca pe astea le iau cu japca... nu stiu care e faza la constanta (si pe litoral, la ef. nord la un hotel de ex.) ca acolo... in afara de sport 1... se prind sky sports (si 1 si 2), DSF, plus inca vreo 2 canale de sport... puteai sa vezi ce voia muschiu tau... de la fotbal de toate categoriile (si nu era sezon, va datzi seama), auto, moto, tenis, golf .... pe sky erau niste emisiuni de analiza pe fotbal din europa de te durea capul.... fiecare pasa o analizau...

iar pe sport 1... dadeau noaptea in reluare nba action-uri... daca nu eram la mare cred ca stateam 24/24 in fata tv-ului

Raptor
1st August 2003, 23:30
Ti-a dat eroarea aia pt. ca sa se evite un eventual flood (adica unii care isi bat joc si scriu mesaje aiurea foarte repede si foarte multe numai asa, de chestie)... Anyway, sa vedem ce o sa iasa cu Sport Tv si Telesport, chit ca Telesport a cam pierdut teren (financiar si relationship), mai ales dupa separarea de Realitatea TV. :ciocan:

rady
6th September 2003, 21:14
www.tvsport.ro

stie cineva care e treaba cu postul asta? e tot telesportul?

rasheedkpenny
8th September 2003, 11:16
Nu e tot Telesportul... dar e facut pe aceeasi idee! Telesportul era o "colaborare" intre 2 oameni, cred ca Prigoana de la Realitatea si inca unul...

TVSport e doar al lui Prigoana, cred!

Oricum pe site-ul Telesport (functional o perioada scurta de timp) era trecut si NBA... in schimb pe site-ul TVSport nu apare nimic! Poate se sucesc astia si nu mai transmit nimic!

rady
8th September 2003, 15:13
am o idee:
http://www.petitiononline.com/ - ar trebui sa incepem o petitie, sa o publicam pe cat mai multe forumuri, sa strangem cat mai multe semnaturi si apoi sa o trimitem la posturile mai imprtante

ce ziceti?

rasheedkpenny
13th October 2003, 17:24
"In primul rind, buna ziua si bine v-am regasit :)

Ca veni vorba de TV Sport, vestile privind NBA sint foarte proaste. Din cite am inteles, unul din cei doi fosti patroni ai Sport TV-ului nu a renuntat la ideea de a lansa Telesport. Si se pare ca Telesport va transmite NBA, ca si campionatul intern de baschet. Aici apar insa 2 probleme:
1. Va mai dura ceva timp pina la lansarea Telesport
2. Sint destule sanse ca unii operatori de cablu sa nu mai preia Telesport. Deja exista Eurosport si TV Sport, iar cum Telesport nu va transmite mare lucru, nu va prezenta cine stie ce interes.
Sper sa ma insel si informatiile astea sa fie false, dar nu cred.
O confirmare mi-a dat si Gazeta de azi, in care e un articol de TV Sport, si in care se mentioneaza ca, in viitorul apropiat, pe linga fotbal, TV SPort va mai transmite turnee ATP, plus NASCAR, NHL si NFL.
Nici o vorba despre NBA."

//// post de pe un alt forum ////

rady
16th October 2003, 21:54
de ce nu cumpara si tvsportul drepturile de difuzare pentru nba? au deja nascar nhl, nfl, .. cu nba ar avea full dish

BogdanP
16th October 2003, 22:41
de fapt pe canalul propriu RCS scrie ca va transmite si NBA.scrie clar, daca nu va transmite, ii umplem de emailuri pe aia de la RCS.
cand incepe NBA ? 28 oct?

rasheedkpenny
17th October 2003, 16:23
cam asa... totusi parca pe 30 incepea!

rady
17th October 2003, 20:15
si tvsport.ro asta, sa nu aiba o lista cu grila de transmisiuni..

BogdanP
27th October 2003, 22:16
maine incepe NBA.Sper ca astia o sa-l dea pe TV Sport.Acum sa nu veniti voi si sa-mi spuneti ca Telesport are drepturile, pt ca Telesport are drepturi pt sezonu 2002-2003.Si in plus pe RCS TV scrie clar "NHL.NBA,si multe altele".
Sa speram !

rasheedkpenny
28th October 2003, 09:36
Exact... sa speram!

BogdanP
28th October 2003, 23:47
a aparut o stire la www.tvsport.ro cu inceputul NBA care este pe 28 oct.
Oricum am trims un mail de amenintare catre RCS, publicitatea falsa cred ca se pedepseste in Romania.

arnie
29th October 2003, 10:45
o veste proasta :(
pe nba.com la sectiunea Global NBA Programming pentru sezonul 2003-2004, pt. romania este trecut telesport, asa ca no nba on tv :x

rasheedkpenny
29th October 2003, 13:21
Nu cred ca conteaza ce apare pe NBA.com... poate inca n-au modificat! De fapt asta sper! :(

Ii putem intreba pe cei de la TVSport la adresa de mail: contact@tvsport.ro

In rubrica stiri vad ca a aparut o mini-stire despre NBA! Sa fie asta inceputul? I wonder...

///LATER EDIT: Tocmai m-am uitat pe programul TVSport de sapt. asta (link: http://www.tvsport.ro/program/index.php ) si nu apare nicaieri NBA! :( :( :( :( :x :x :x :x :x :x :ciocan: :ciocan: :ciocan: :ciocan: :ciocan: :ciocan:

arnie
29th October 2003, 14:26
de schimbat l-au schimbat astazi...

eu nu stiu cum te-ai uitat pe programul pe saptamana asta cand scrie ca este programul pe saptamana 20-26 octombrie

eu cred ca, conteaza ce scrie pe nba.com, pt. ca anul trecut a scris telesport si n-am vazut nici un meci :x

adresa de contact de la tvsport nu functioneaza :( pt. ca am incercat de mai multe ori sa le scriu si mesajul mi-a fost returnat.

au si niste numere de telefon la care nu raspunde nimeni, incercati voi poate reusiti.

2555366, 2557270

nicioproblema
24th November 2003, 01:39
se fac probe pt lansarea nolui telesport....
Acesta va cuprinde transmisii "live" din NBA :yeah:

Boby
24th November 2003, 06:10
Eu sunt la o firma mica de cablu din Iasi si de-o saptmana prind Telesport-ul.In astea 7 zile am vazut doua meciuri din NBA: Detroit Pistons-L.A. Lakers (inregistrat) si Toronto Raptors-Milliwakee Buks (live).
In schimb eu n-am TV Sport-ul.

rasheedkpenny
24th November 2003, 08:12
De unde ai tras concluzia asta???

rasheedkpenny
24th November 2003, 08:23
Dau la schimb TV Sport - cu mult fotbal(Primera division, etc.) + NHL + alte sporturi - cu Telesport - macar un meci de NBA pe saptamana! :D


E interesat cineva??? :?

Azur89
25th November 2003, 00:38
..ala eu, ala eu, ala eu....haideti mai, ajutati baiatul la greu! :D

Baccardi
25th November 2003, 09:10
Azurule, de ce razi mah de durerea altora? pai e frumos ???? 8) 8)
acu nu toata lumea e privilegiata cu NBA si baietii astia chiar ar merita sa vada NBA (pentru cat NBA vad ei fac nishte comentarii destul de pertinente) :thinkso:

parerea mea

Azur89
25th November 2003, 22:53
Ti-ai pierdut simtul umorului recent? Ca nu era asa grav inainte! :thinkso:

rasheedkpenny
26th November 2003, 11:49
"Abstinenta" de a ne uita la NBA ne da starea asta... ce rau am ajuns! :((

nicioproblema
28th November 2003, 01:03
am un priten care comenteaza meciurile din nba la telesport
o sa fie 2 meciuri / saptamana
unu miercurea inregistrat si altu duminica in direct...
postu este monitorizat de firmele mari de cablu din bucureshti...

rasheedkpenny
28th November 2003, 09:21
Si eu vreau sa comentez... am ceva sanse?

Si tu crezi ca o sa fie bagat in grila Telesportul??? Eu zic ca nu...

eddy_jozsa
16th December 2003, 22:59
Mai nou, postul german DSF da iarasi NBA: doua rezumate pe saptamana, marti si joi de la 18:30. Azi o dat meciul Celtics@Cavs.

Cine are placa DVB se poate uita la un meci in direct pe noapte, pe Premiere Sport (tot in germana).

ieppy
17th December 2003, 00:18
Premiera nu se mai poate sparge de vreo luna din cate stiu. Tu cum faci de ii vezi?

eddy_jozsa
17th December 2003, 22:37
Eu nu prind Premiere ca nu am placa DVB... Da, probabil au schimbat sistemul de codare si nu se mai poate sparge :(

Eu prind numa posturile FTA (Free-To-Air), dar DSF chiar imi place... da si basket din germania in direct..

Cypress23
9th January 2004, 14:33
A mai aflat cineva cum putem vedea si noi NBA la posturile romanesti?

Vadim
9th January 2004, 15:35
Nu cred ca conteaza ce apare pe NBA.com... poate inca n-au modificat! De fapt asta sper! :(

Ii putem intreba pe cei de la TVSport la adresa de mail: contact@tvsport.ro

In rubrica stiri vad ca a aparut o mini-stire despre NBA! Sa fie asta inceputul? I wonder...

///LATER EDIT: Tocmai m-am uitat pe programul TVSport de sapt. asta (link: http://www.tvsport.ro/program/index.php ) si nu apare nicaieri NBA!
pe tvsport poate numai la anul, in august, sa inceapa NBA. Pana atunci, NBA numai pe postul fantoma TeleSport.

rasheedkpenny
10th January 2004, 12:01
Stiu! Dupa cum vezi respectivul post este din 29 X 2003, adica atunci când ar fi trebuit sa inceapa sezonul NBA!

sectasec
1st February 2004, 03:28
O SA MAI AVEM VREODATA POSIBILITATEA SA VEDEM NBA LA TV? :headbang: MOR DE CIUDA CA NU VAD :headbang:

sandu valentin
6th February 2004, 13:28
Salut ! Ce stiti de negocierile RCS - Telesport?

rady
6th February 2004, 15:23
pai din cate stiu eu, mai este un subiect pe tema asta

sectasec
6th February 2004, 20:52
Deci exista pana la urma Telesportul asta sau nu? Si daca exista ce dureaza atat?

rasheedkpenny
10th February 2004, 10:09
Telesport exista, doar ca nu sunt prea interesati operatorii de cablu se introduca si acest canal deoarece exista deja un canal românesc de sport in grila lor: TV Sport

Lbj
27th February 2004, 23:17
TV sport emite doar nfl,nhl etc si ma oftica!vrea lumea nba in Romania si nimic.

mishu
8th March 2004, 09:25
TOTUSI SE VEDEEEEEEE!!!!!!!!!!
Am trait sa o vad si pe asta. Operatorul meu de cablu, CVR (Cable vision of Romania) a preluat Telesportul. Aseara am vazut Lakers-NJ. Nu a fost un meci super spectaculos... Nets fara Kidd au fost cam debusolati... desi au condus de mai multe ori... DAR... SE VEDE... asta e cel mai important.
Pentru cei care au CVR, Telesportul programeaza doua meciuri pe saptamana... unul miercuri seara de la 19.00 (inregistrat de marti noapte) si unul live duminica in jurul orei 22.30 (depinde de meci... de obicei preiau un meci care incepe la 3.30 ET in State). Nu stiu nimic de Action inca...

In rest e o prostie de canal... dau o gramada de promo-uri pentru restling... mai au niste tenis ATP, volei (si pe plaja)... cam asta am vazut... dar WHO CARES!... vad NBA...

rasheedkpenny
8th March 2004, 10:06
Mishule, ce operator e asta? Unde se gaseste exact?

mishu
8th March 2004, 10:30
Pentru cei din Bucuresti CVR opereaza in principal in zona 1 Mai, Grivitza, Titulescu... Nu stiu care sunt celelalte zone... au sediul pe 1 Mai (ma rog acu se cheama Mihalache... cei care stau in Buc stiu...)... CVR sunt aia cu "imaginea conteaza" si dupa stiinta mea sunt singura firma care au cablu subteran...

In tara daca opereaza si daca da care sunt zonele... nu stiu
Cam asta e tot ce stiu... Se mai auzea la un moment dat ca ar fi preluat si de RCS (romania cable system) dar nu stiu pe nimeni abonat la ei care sa-mi confirme...

Astral TV sigur nu l-a preluat... inca...
totusi eu cred ca se va raspandi... sper ca pana la playoffs sa-l vada toata lumea... sa ne dam si noi daci cu parerea si sa nu ne mai ia azur la misto...

Gabriel
8th March 2004, 12:19
cine comenteaza NBA-ul ...si cum comenteaza ?

mishu
9th March 2004, 12:57
Pana acum am auzit doar unul singur... Catalin Toader... nu stiu cine este... nu l-am mai auzit pana acum... Exprimarea nu e foarte rea... dar cand il confunzi pe Malone cu Morning... nu ai ce sa cautzi la NBA... poti sa comentezi hochei... macar acolo ai scuza ca aia au casca pe cap... mi-am exprimat frustrarea pe un alt thread... e intr-adevar foarte greu sa comentezi in romana cand tu asculti in casti pe americani... dar te ajuta enorm macar sa recunosti personajele... dar am mai zis... macar vedem ceva... nici receptia satelit nu e extraordinara si de multe ori au probleme cu sunetul... ba nu se aude atmosfera... ba e decalaj sunet imagine... dar astea sunt probleme rezolvabile cu timpul...

rasheedkpenny
9th March 2004, 14:28
Sa vedem meciul inainte de toate... restul "e" detalii! Eu de ex. am vazut All-Star-ul comentat in turca! :D

Raptor
10th March 2004, 20:19
Eu cunosc pe comentatoru Telesport pentru NBA. Bine... cunosc in ghilimele - adica m-am intalnit cu el in POLI. Zicea alea alea bla bla bla cum comenteaza el si etc etc etc da' cred ca ma pricep mai bine ca el. LOL

sorinux
19th March 2004, 11:26
Bia spuneti-mi si mie pe ce program sa ma uit ca sa vad si eu NBA ca in programul tv nu scrie nimic despre NBA. :rolleyes:

rasheedkpenny
19th March 2004, 11:54
Sorinux, daca te-ai fi uitat cu atentie, ai fi observat ca exista deja un topic care se refera la NBA la TV! Si daca ai fi citit ce scrie acolo, ai fi aflat ca in Ro, doar Telesport transmite NBA, si Telesport este preluat de un foarte mic numar de operatori de cablu!

Gabriele, uneste subiectul asta cu cel deja existent!

Gabriel
19th March 2004, 13:45
Gabriele, uneste subiectul asta cu cel deja existent!

done, my Lord ! :p

SilverZeus
19th March 2004, 13:57
Ma uitam la All-Starul din NHL ,pe TvSport....la un moment dat comentatorul a inceput sa laude TVSportul ca e singurul care in Romania ofera NFL si NHL.,ma rog si-au tot bagat laude peste laude...dar imediat dupa monologul sau irezistibil ,a afirmat ca TVSportul face eforturi de a achizitiona si drepturile de transmitere a NBa-ului ,doar de sezonul urmator,e drept....Sper din tot sufletul sa fie adevarat...in acest sens chiar le-am trimis 3-4 mailuri astora ar nu am primit raspuns...Totusi afirmatia respectiva a fost facuta si au auzit-o si colegii mei de camera,deci nu mi-i s-a parut.....SA speram.....ca doar speranta moare ultima

sectasec
19th March 2004, 17:50
M-AM CAM SATURAT SA ASTEPT.
CRED CA O SA ARUNC IN AER VREO DOUA TELEVIZIUNI POATE ASA O SA AM SI EU O SATISFACTIE !!!!!! :drak: :drak: :drak: :drak:

rasheedkpenny
19th March 2004, 18:01
totusi sa nu incepem cu extremisme! Eu de multi ani astept NBA la TV, si de fiecare data imi zic las' ca la anu' va fi altfel, si voi vedea si eu NBA! Si nimic...

Sunt un fel de Sisif...

Raptor
28th March 2004, 01:45
Eu cunosc pe comentatoru Telesport pentru NBA. Bine... cunosc in ghilimele - adica m-am intalnit cu el in POLI. Zicea alea alea bla bla bla cum comenteaza el si etc etc etc da' cred ca ma pricep mai bine ca el. LOL

Last minute info : Nu stiu daca ma pricep ma bine ca el :ciocan: :headbang: sorry pentru dezinformare.

Azur89
28th March 2004, 06:39
Hai mai Raptore, ma dezamagesti! Parca-i fi Stefan de la Piatra Neamt. Data viitoare, ca sa nu mai ai probleme, spune ca si Gabriel stie mai multe decit ala de care vrei tu sa spui. Si iti garantez ca nu ai de ce sa-ti para rau, si nici sa-ti fie frica. :yeah: Si totusi, cocosan asta e Catalin? Baiatul cu Mourning in rol de postas? :p

Gabriel
28th March 2004, 13:46
Pai eu stiu mai multe decat oricine. Si nu ma hazardez afirmand acest lucru. :p
Ma ofer ca volutar in rol de Andreea Esca la stirile pro tv, in rol de carcotas la prima...si de ce nu...pot intra si in casa Big Brother daca e nevoie. :p

Am aflat de un bar pe Kiselef unde duminica se transmite NBA. Cred ca voi merge si eu acolo sa vad un meci. Asta daca pana atunci nu ma cheama baietzii de la Telesport sa comentez. :p

Raptor
29th March 2004, 03:00
Ba fara gluma a fost stupid ce am scris eu in mesaju ala.

rasheedkpenny
29th March 2004, 10:42
Am aflat de un bar pe Kiselef unde duminica se transmite NBA. Cred ca voi merge si eu acolo sa vad un meci. Asta daca pana atunci nu ma cheama baietzii de la Telesport sa comentez. :p

Un bar care se numeste...

Gabriele, spune-mi si mie! Plz! Dau 2 beri...

Gabriel
29th March 2004, 11:43
Nu stiu cum se numeste. Mi-a povestit un prieten. O sa vorbesc cu el si iti spun.

mishu
29th March 2004, 11:49
Gabriele zi cu barul ala... Kiseleff nu e chiar departe de mine... de obicei eu vad meciul de duminica cu niste prieteni dar ar fi beton sa ne adunam mai multi la o bere sa-l vedem... si poate n-au preturile de la Champions din Mariott...

Azur89
31st March 2004, 02:10
Gabriele, tine-mi loc in fata....